30 Aralık 2016 Cuma

30.12.2016 Genel Gündem30.12.2016 Cuma
GÜNDEM

PKK Üzerine Tek Cümlem Dahi Yok 
Özgür Gündem gazetesine yönelik soruşturma kapsamında yaklaşık 4.5 ay tutuklu kalan yazar Aslı Erdoğan ve dilbilimci-yazar Necmiye Alpay ile Zana Bilir Kaya dün yapılan ilk duruşmada tahliye edildi. Erdoğan savunmasında, "Mafya romanı yazmış birinin mafya üyesi olması gerekmediğini herkes bilir. Kaldı ki benim PKK üzerine bir çalışmam, yazım, tek cümlem dahi yok" dedi. Alpay ise ifade özgürlüğüne destek olmak için yayın danışmanlığı görevini kabul ettiğini söyledi. 'Terör örgütü propagandası yaptığı' gerekçesiyle kapatılan Özgür Gündem gazetesine yönelik soruşturma kapsamında 4'ü tutuklu 9 kişinin yargılanmasına dün İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlandı. Duruşmaya 133 gündür tutuklu bulunan yazar Aslı Erdoğan, 121 gündür tutuklu olan dilbilimci- yazar Necmiye Alpay ve tutuksuz yargılanan sanık avukat Eren Keskin katıldı. Duruşmada Mahkeme Başkanı, Kanun Hükmünde Kararname ile savunmanın 3 avukatla sınırlandırıldığını belirtti. Mahkeme Başkanı ayrıca gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Zana Bilir Kaya ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya'nın araç ve görevli eksikliğinden duruşmaya getirilmediğini belirtti. İddianamenin okunmasının ardından yazar Aslı Erdoğan savunmasına başladı. Erdoğan özetle şunları söyledi: "Savunmamı hukuk varmış gibi ve hukuk adına yapacağım. Yasal bir gazetenin bütünüyle sembolik yani kağıt üzerinde hiçbir yetkisi bulunmayan Danışma Kurulu'nda adım geçtiği için tutuklandım. Künyesinde adım 5 yıldır yer almakta, 5 yıldır gazeteye açılan davaların hiçbiri, Basın Kanunu'na uygun biçimde Danışma Kurulu'na aksettirilmemişti. Danışman olduğum yıllar içinde benzer KCK davaları, soruşturmaları açıldı, ama ben hiçbirine, tanık olarak dahil edilmedim. 18 yıl önce Radikal gazetesinde başladığım yerli ve yabancı basın organlarında sürdürdüğüm köşe yazarlığım boyunca, tek bir yazıma dava ya da soruşturma, hatta hakaret davası dahi açılmadı. Buna iddianameye konan yazılar da dahildir. Hiçbir siyasi, adli davada yargılanmadım. İdam yerine ikame edilmiş ağırlaştırılmış müebbetle bu yüzyılda yargılanan ilk kadın edebiyatçı olarak tarihe geçtim. En vahimi 26 yılda 8 kitap, yüzlerce yazı yazmış, 30 kadar dile çevrilmiş bir edebiyatçının cımbızla seçilmiş 4-5 cümlesinin örgüt üyeliğine somut kanıtmış gibi sunulması, ki bu Voltaire'in 300 yıl önce formüle ettiği düşünce ve ifade özgürlüğünün çiğnenmesinden öte bir adımdır. Mafya romanı yazmış birinin mafya üyesi olması gerekmediğini herkes bilir. Kaldı ki benim böyle bir romanım da yok, PKK üzerine bir çalışmam, yazım, tek cümlem dahi yok. Örgüt üyeliğime somut delil olarak sunulan tek şey künyede adımın geçmesidir. Hürriyet gazetesinde Doğan Hızlan danışman olarak geçiyor. Ancak Hızlan gazetede çıkan yazılardan sorumlu değildir. Danışmanlar gazetenin yayın politikasını belirlemez. Sadece bazı konularda görüşü alınır. Ancak buna uyulur veya uyulmaz. Tahliyemi talep ediyorum."
Hürriyet


Gözaltında 
Gazeteci Ahmet Şık, Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarda örgüt propagandası yaptığı iddiasıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosu savcılarından Fahrettin Kemal Yerli'nin yürüttüğü soruşturma kapsamında gözaltına alındı. İstanbul Güvenlik Şube Müdürlüğü ekipleri, gazeteci Ahmet Şık'ı gözaltına almak üzere dün sabah saat 07.30 sıralarında evine gitti. Şık, gözaltına alındığını Twitter'dan duyurdu. Ekipler gözaltına aldığı Ahmet Şık'ı Vatan Caddesi'ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü yerleşkesi içinde bulunan Güvenlik Şube Müdürlüğü'ne götürdü. Şık'ın, soruşturmayı yürüten savcı tarafından sorgulanacağı, sorgusunun bugün yapılacağı kaydedildi. Avukatları İstanbul Sulh Ceza Hâkimliği'ne dilekçe vererek, Şık'ın derhal bırakılmasını talep etti. Ahmet Şık, 'Oda TV davasında 375 gün cezaevinde kalmıştı. Şık'ın gözaltına alınması anayasa değişiklik teklifinin görüşüldüğü Meclis Adalet Komisyonu'nda tartışmaya neden oldu. HDP Milletvekili Garo Paylan, "Ahmet Şık onurumuzdur, gazetecidir. Ahmet Şık'ı bırakın" dedi. AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı ise "Bir an önce ümit ederim serbest bırakılır. Şık'ın bu çeteyle ilgili kitap yazdığı ve toplumu bilgilendirdiği doğrudur. Mesele gazetecilik midir değil midir bunu açıklığa kavuşturacak olan yargıdır. Bu kadar acele etmemekte fayda var" dedi.
Hürriyet

Kar, Fırtına Felç Etti 
Türkiye kara kışa hazırlıksız yakalandı. İstanbul: Ambarlı Limanı açıklarında içinde 3 kişinin bulunduğu tekne alabora oldu. İlyas Bostancı hayatını kaybederken, Hüseyin Kahraman kayboldu, Yılmaz Bodur ise sağ olarak kurtarıldı. Büyükçekmece'de fırtına nedeniyle devrilen vinç trafiği bir süre aksattı. Maltepe'de freni boşalan kamyonun 8 araca çarpması sonucu 6 kişi yaralandı. İstanbul'da etkili olan fırtına nedeniyle çok sayıda binanın da çatısı uçtu. Ankara: Kar yağışı Ankara'yı etkisi altına alırken okullar bir gün eğitime ara verdi. Bu arada kamuda çalışan hamile ve engelli personel bir gün süreyle izinli sayıldı. İzmir: Yoğun kar yağışı nedeniyle İzmir-Manisa yolu kapandı. Ekiplerin yoğun çalışması sonucu yol öğleden sonra yeniden ulaşıma açıldı. Adana: Pozantı ilçe merkezindeki okullar bir gün, taşımalı eğitim yapılan okullar ise iki gün tatil edildi. Çankırı: Kar kalınlığının 23 santimetreye ulaştığı kent merkezinde ulaşım güçlükle sağlanıyor. Çankırı merkez ile Eldivan ve Atkaracalar ilçelerinde kar yağışı nedeniyle eğitime bir gün ara verildi. Kırşehir: Geçen yıl 8 kişinin öldüğü otobüs kazasının ardından şehirlerarası bağlantı yollarında kar sürgünlerinin neden olduğu kazaların engellenebilmesi için kar siperleri yerleştirildi. Niğde: Fırtına nedeniyle bazı binaların ve bir okulun çatısı uçtu. Demiryolundaki hemzemin geçitte bulunan bariyerler koptu, trafik lambalarının direkleri ve seyyar satıcılara ait arabalar devrildi. Uşak: Üniversitesinde, kentteki kar yağışı nedeniyle dün öğretim yapılmadı. Hamile ve engelli personeli idari izinli sayıldı. Tekirdağ: Poyraz nedeniyle Marmara Denizi'nde ulaşım olumsuz etkilendi. Balıkçılar da tekneleriyle Şarköy'deki Mürefte ve Hoşköy balıkçı barınaklarına sığındı. Kırklareli. Yoğun kar yağışı nedeniyle 20 köy yolu ulaşıma kapandı. Edirne ve Tekirdağ'da ise soğuk hava etkili oluyor. Kırıkkale: Olumsuz hava koşulları nedeniyle 185 köy yolunda ulaşım sağlanamıyor. Çanakkale: Etkili olan kar yağış ve kış şartları nedeniyle ilk ve orta dereceli okullarda eğitime bugün ara verildi. Kış turizminin önemli merkezlerinden Uludağ'da kar kalınlığı 1,5 metreye ulaştı. Doğu Anadolu: Erzurum, Erzincan, Ardahan, Tunceli ve Ağrı'da, kar yağışı sebebiyle 68 köy ve mahalle yolunda ulaşım sağlanamıyor. Bölgede gece en düşük hava sıcaklığı, sıfırın altında 18 dereceyle Ardahan'da ölçüldü
Vatan

TBMM Başkanı Hastaneye Kaldırıldı 
Meclis Başkanı İsmail Kahraman dün akşam Güven Hastanesi'ne kaldırıldı. TBMM İdare Amiri AK Parti Çorum Milletvekili Salim Uslu, TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın hastaneye kaldırıldığını, yarın (bugün) ameliyat olacağını söyledi. Kasım ayında da üst solunum yolları rahatsızlığı nedeniyle hastaneye kaldırılan Meclis Başkanı Kahraman 2 hafta tedavi görmüştü. Hak-İş tarafından 15 Temmuz ve diğer şehitler için düzenlenen programa konuk olarak katılan Meclis İdare Amiri Salim Uslu, "Meclis Başkanı İsmail Kahraman'nı bugün (dün) hastaneye yatırdık. İnşallah yarın (bugün) sabah ameliyata girecek hepinizden dua bekliyoruz. Allah şifa versin" dedi. Bu arada Cumhurbaşkanı Erdoğan dün akşam eşi Emine Hanım ile Güven Hastanesi'ne gitti, Kahraman'ın sağlık durumu hakkında doktor ve yetkililerden bilgi aldı.
Vatan

EKONOMİ 

Gram Altın 131,0157-131,2293
ABD Doları 3,5191-3,5258
Euro 3,7194-3,7364
İngiliz Sterlini 4,3239-4,3389

Yatırıma Devam 
2016 yılını değerlendirip 2017 yılına ilişkin beklentilerini paylaşan Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Koç, önemli mesajlar verdi. Koç Topluluğu olarak, 90 yıldır olduğu gibi "Ülkem varsa ben de varım" diyerek Türkiye'nin ekonomik ve toplumsal gelişimi için çalışmaya, yatırım yapmaya, üretmeye ve istihdama odaklanarak daha güçlü Türkiye idealine sahip çıkmaya devam edeceklerini belirten Koç, daha güçlü Türkiye idealine sahip çıkmaya devam edeceklerini söyledi. "Gün, sahip olduğumuz yüksek potansiyeli ortaya çıkaracak bir planlama ve iş birliği ile el ele vererek her zamankinden daha fazla çalışma, yeni büyüme ve başarı hikayeleri yazma günüdür" diye konuşan Ömer Koç şu mesajları verdi: "Zor bir yılı geride bırakıyoruz. Dünyada son derece önemli ekonomik ve politik gelişmelerin yaşandığı bir dönemde, Türkiye de sıkıntılarla karşı karşıya kaldı. 15 Temmuz'da meydana gelen hain darbe girişimi, siyasi tarihimize kara bir leke olarak geçti. Hep birlikte bir kez daha aklını ve vicdanını başkasına ipotek etmeyen, 'fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller' yetiştirmenin neden önemli olduğunu gördük. Ülkemizin dört bir yanında terör saldırıları meydana geldi. Refah ve huzurumuzu hedef alan, demokrasi, hukuk, barış ve özgürlük ortamını kaosa dönüştürmeyi hedefleyen bu terör saldırıları karşısında büyük bir dayanışma örneği sergiledik. Tüm şehitlerimizi bir kez daha rahmetle anıyorum." Ekonomi de zorlu süreçlerden geçtiğine işaret eden Koç, büyümedeki yavaşlama, artan işsizlik oranları, piyasalardaki dalgalanmalar ve devam eden belirsizliklerin, iş dünyasının karşı karşıya kaldığı sorunların başında geldiğini söyledi. Koç, "Böyle bir ortamda, daha güçlü bir Türkiye için çok çalışmak zorundayız. Güçlü bir Türkiye ve piyasa ekonomisi için güçlü ve şeffaf kurumlara, tarafsız ve hızlı çalışan bir hukuk sistemine, hukukun üstünlüğüne, hak ve özgürlüklerin korunmasına, adil bir vergi düzenine ve kayıt dışı ekonomi ile mücadeleye ihtiyacımız var. Bu değerleri kaybetme lüksümüz yok. 2023 hedeşerimiz her zamankinden daha büyük önem taşımaktadır. Kamu ve özel sektörün birbiriyle koordinasyon içinde çalışması, Cumhuriyetimizin 100'üncü yılında dünyanın en güçlü 10 ekonomisi arasına girme idealinden vazgeçilmemesi son derece önemlidir" dedi.
Hürriyet

Zam Sevindirmedi 
Asgari Ücret Tespit Komisyonu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu başkanlığında dün dördüncü kez toplandı. Toplantıda, işçi kesimini temsil eden Türk-İş heyetine Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, işveren kesimini temsil eden TİSK heyetine ise Yönetim Kurulu Üyesi Metin Demir başkanlık yaptı. Bakan Müezzinoğlu toplantı sonunda rakamı açıkladı: "Asgari ücrete yüzde 8 artış yapıldı." Bakan Müezzinoğlu, asgari ücretin 2017 yılında brüt 1777 lira 50 kuruş, net 1404 lira 6 kuruş olduğunu belirtti. Yılbaşında 1300 liraya yükseltilen asgari ücrete yapılan artış 104 lira olarak gerçekleşmiş oldu. Rakam bu yıl olduğu gibi 2017'de de yıl boyunca geçerli olacak. Müezzinoğlu, asgari ücretin belirlenmesinde hükümet ve işveren tarafının imzası olduğunu, Türk-İş'in yer almadığını belirtti. Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, "Çalışanlarımızın beklentisi daha yüksekti. Geldiğimiz nokta itibarıyla gerçeği yansıtmıyor. Asgari ücretin Ocak ayındaki rakamı neyse Aralık ayında da bu rakamı alabilmeli insanlarımız" diye konuştu. Önceki toplantılarda işçi kesimini temsil eden Türk-İş, 2016 başında 1300 liraya yükseltilen asgari ücretin yeni yılda 1600 TL olmasını talep etmişti.
Posta

Borcu Kapat Krediyi Kap 
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, kara listedeki isimlerin yüksek bir sayıya ulaştığını belirterek, sicil affını hayata geçirmek istediklerini söyledi. Verilere göre; kırmızı çizgi yemiş kişi ve şirket sayısı 13 milyonu aşıyor. Bakan Tüfenkci, "Numaradan sicil affı istemiyoruz, gerçekten beyaz bir sayfa istiyoruz. Ben bu taşın altına elimi koyuyorum. Başbakanımızın talimatıyla bu işi olgunlaştıracağız" dedi. Hükümetin sicil affıyla ilgili hummalı bir çalışması var. Beklenti de bir o kadar büyük. Ama TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'ndan geçen kanun taslağındaki hüküm, "Bankalar kredi kullandırırken kara listeyi dikkate almayabilir" şeklinde. Bu nedenle yasanın beklentileri karşılamayabileceği ifade ediliyor. 2009'da çıkan sicil affında ise "Bankalar kredi verirken silinen kayıtları dikkate almaz" şeklinde madde yer almıştı. Yeni yıldan itibaren hayata geçmesi beklenen sicil affından yararlanmak için öncelikli şart başvuru yapmak. Borçlu olduğunuz ya da borcu ödemeye devam ettiğiniz bankaya 6 ay içinde başvuru yapmanız gerekiyor. Başvuru da yeterli değil. Başvuru sonucunda borcu ya hemen kapatacaksınız ya da yeniden yapılandıracaksınız. Bankalar, yeniden yapılandırmada 72 aya kadar taksit imkanı sağlayabilecek.
Posta

Elektrikte Zam Yok 
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), 1 Ocak tarihi itibariyle elektriğe zam yapılmayacağını açıkladı. EPDK'dan yapılan yazılı açıklamada, "1 Ocak 2017 tarihinden itibaren geçerli nihai perakende elektrik satış tarifelerinde herhangi bir artış olmamıştır. Yapılan çalışma neticesinde dağıtım bedelinde artış söz konusu iken enerji bedelinde düşüş olmuştur. Dolayısıyla ikisinin toplamından oluşan ve tüketicinin muhatap olduğu nihai bedelde artış yoktur. Tek terimli tek zamanlı alçak gerilimden bağlı mesken abonesinin 100 kWh için ödeyeceği vergi ve fonlar dâhil toplam tutar; 2016 yılında olduğu gibi 2017 yılında da yaklaşık 41'TL dir" denildi. Öte yandan kurumundan yapılan diğer bir açıklamada Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü veya Sosyal Güvenlik Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından kendilerine şehit veya muharip/ malul gazi maaşının bağlandığının belgelenmesi koşuluyla şehit aileleri muharip/malul gaziler ve dul eşlerinin ikamet ettiği meskeninde tüketilen elektrik enerjisi, alt abone grubu kapsamına alınacak. Bu gurupta yer alan tüketiciler sürekli ikamet ettikleri yalnızca bir mesken için abonelik hakkından faydalanabilecek.
Milliyet
 
Asgari Ücret 1.404 TL 
Yaklaşık 6.5 milyon çalışanı doğrudan ilgilendiren asgari ücret görüşmeleri tamamlandı. Merakla beklenen rakamlar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından kamuoyuyla paylaşıldı. Buna göre net asgari ücret 2017 yılı için yüzde 8 artışla net bin 404 lira oldu. Böylece asgari ücrette son 8 yıldaki artış 2.5 katı buldu. Toplantı sonrası açıklama yapan Bakan Müezzinoğlu "Hükümet olarak bütçe planlaması yaparken, enflasyonu 6.5 olarak hesaplamıştık. Asgari ücretteki artış oranını ise yaklaşık yüzde 8 olarak karara bağladık. Bu çerçevede brüt asgari ücret bin 777 lira 50 kuruş, net asgari ücret bin 404 lira 6 kuruş. Yani bin 300 liraya 104 lira ilave edildi" dedi. Müezzinoğlu, yeni asgari ücret kararıyla birlikte 3 çocuklu bir asgari ücretlinin eline 1.500 lira civarında ücret geçeceğini belirtti. Bakan Müezzinoğlu, komisyonda olabildiğince ortak karar vermeye çalıştıklarını, asgari ücretin 1.600 liraya çıkarılması yönünde talebi olan Türk İş'in toplantıya katılmamasına üzüldüğünü belirtti. Müezzinoğlu "Ortak karar vermeye çalıştık. Üçlü imzanın peşinde bir bakan olarak çok koştuk. Gönlüm arzu ederdi ki işçi kardeşlerimiz adına Türk-İş'in de burada imzası olması ama başaramadık bu nedenle üzgünüm. İşverenin de zorluklarını da anlayarak, paylaşarak bu zorluklarda ülke koşullarının değerlendirme çerçevesinde onlara da teşekkür ederim. Asgari ücret kararını işverenle birlikte imzaladığımız için teşekkür ederim" dedi. Hükümetin ve işveren tarafının iki kademeli asgari ücretten yana olduğunu, hükümetin bütçe planlamasında da asgari ücretin iki kademeli olarak yapıldığını ama Türk-İş'in asgari ücretin yılın tamamı için geçerli olması önerisini dikkate aldıklarını vurgulayan Müezzinoğlu, yeni yılda asgari ücretin yılın tamamı için aynı uygulanmasına karar verdiklerini vurguladı. Müezzinoğlu, geçen yıl asgari ücrette yüzde 30 oranında artış olduğu için bir defaya mahsus işverene 100 TL'lik destek verildiğini belirterek, "Bu yıl da bu desteğin aynı oranda olmasa bile süreceği konusunda Başbakanımızın açıklaması var. Yine destek konusunu hükümetimiz de değerlendirerek son şekli verilir" dedi. Bu arada iş dünyası temsilcileri yeni asgari ücretin hayırlı olmasını dilerken, MÜSİAD Başkanı Nail Olpak "Hükümetin geçen yılki desteği sürdürmesini bekliyoruz" dedi. İTO Başkanı İbrahim Çağlar da "İşverene sağlanan 100 TL'lik destek 2017'de de sürmeli" ifadelerini kullandı.
Star

Esnafa İşsizlik Maaşı Geliyor 
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu, Hazine Müsteşarlığı ve Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından yürütülen çalışmalar sonunda Ahilik Sigortası Fonu Kanun Tasarısı taslağı hazırlandı. Mevcut İşsizlik Sigortası Fonu'na benzer bir sistemin kurulması esasına dayanan taslağa göre, ticari kazanç veya serbest meslek kazancı nedeniyle gerçek veya basit usulde gelir vergisi mükellefi olanlar, gelir vergisinden muaf olup, esnaf ve sanatkar siciline kayıtlı olanlar, noterler, anonim şirketlerin yönetim kurulu üyesi olan ortakları da bu düzenlemeden yararlanabilecek. Esnaf ve sanatkarlar faaliyetini bırakmaları ve iflas kararı alarak sigortalılığını sonlandırmaları durumunda işsizlik maaşı almak için başvurabilecek. Bu hallerin dışında kendi isteği ile iş yerinin faaliyetine son veren kişiler işsizlik maaşı için başvuramayacak. Fondan, son 3 yılda en az 600 gün Ahilik Sigortası Primi ödeyenler yararlanabilecek. Prim borcu bulunan sigortalılar için ise sigortalının en az 600 gün prim ödemiş olması şartı ile sigortalılığın sona erdiği tarihten itibaren geriye doğru en fazla 90 güne kadar olan prim borçları merkezi bütçeden karşılanarak Ahilik Sigortası Fonu'ndan aylık (ahilik ödeneği) bağlanacak. Ahilik sigortalıları için sigortalılığının sona ermesinden önceki son 120 gün sürekli çalışmış olanlardan, son üç yıl içinde, 600 gün faaliyetini sürdüren ve ahilik sigortası primi ödemiş olanlara 180 gün, 900 gün faaliyetini sürdüren ve ahilik sigortası primi ödemiş olanlara 240 gün, bin 80 gün faaliyetini sürdüren ve ahilik sigortası primi ödemiş olanlara 300 gün süre ile ahilik ödeneği verilecek. Ahilik ödeneği aylık miktarı brüt asgari ücretin yüzde 40'ından az, yüzde 80'ininden fazla olamayacak. Mevcut asgari ücrete göre, söz konusu ödenecek miktar asgari 658 liradan az, bin 317 liradan fazla olamayacak.
Star

Bankaların 11 Aylık Kârı: 35 Milyar Lira 
Bankacılık sektörünün Ocak-Kasım döneminde net kârı yüzde 46 artışla 35 milyar liraya yükseldi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) verilerine göre, geçtiğimiz yıl aynı dönemde elde edilen kâr 23.9 milyar liraydı. Türk bankacılığının aktif büyüklüğü 2 trilyon 702 milyar lira olarak gerçekleşti. Sektörün aktif toplamı 2015 sonuna göre yüzde 14.6 (344.7 milyon lira) artış gösterdi. En büyük aktif kalemi olan krediler 1 milyar 704 milyon lira, menkul değerler 329.6 milyon lira olarak kayıtlara geçti. 2015'e göre bankacılık sektörünün aktif büyüklüğü yüzde 14.6, kredileri yüzde 14.8 oranında büyüdü. Bankaların sermaye yeterlilik oranı de yüzde 15.3 seviyesinde bulunuyor.
Vatan

SİYASET/POLİTİKA

'Mühimmat Gönderiyoruz'u Yutmayız 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ABD'ye sert sözlerle yüklendi ve "Sizler terör örgütlerine kalkar bu bölgede her türlü silah yardımını yaparsanız, ondan sonra bunu bir kılıfa koyarak, 'Hayır, biz silah göndermiyoruz, mühimmat gönderiyoruz' derseniz kusura bakmayın, bunu biz yutmayız" dedi. Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda düzenlenen TÜBİTAK 2016 yılı 'Bilim, Özel, Hizmet ve Teşvik Ödülleri' töreninde konuşan Erdoğan, özetle şu mesajları verdi: Terör örgütleriyle elbette mücadele edeceğiz ve ediyoruz. Aynı mücadelenin devamını Suriye'de, Irak'ta, gerekiyorsa başka yerlerde elbette vereceğiz. Bunlarla birlikte mücadelemizin gelişme, kalkınma, büyüme yönünü de kesinlikle ihmal etmeyeceğiz. Türkiye olarak uzun süredir batılı ülkelere terör örgütleri arasında ayrım yapmamaları, bu konuda ilkeli, tutarlı davranmaları çağrısında bulunuyoruz. Buna karşılık Amerika başta olmak üzere kimi ülkeler kendilerince çeşitli bahaneler ileri sürüp harf oyunlarıyla göz boyayarak, bölgemizde masumları katleden örgütlere aleni destek verme yoluna gidiyor. Bunları da dile getirdiğimiz zaman beyefendiler rahatsız oluyor, 'Bize böyle medya aracılığıyla sataşmayın' diyorlar. Sizler terör örgütlerine kalkar bu bölgede her türlü silah yardımını yaparsanız, ondan sonra bunu bir kılıfa koyarak, 'Hayır, biz silah göndermiyoruz, mühimmat gönderiyoruz' derseniz kusura bakmayın, bunu biz yutmayız. Bizim de Silahlı Kuvvetlerimiz var, bizim de güvenlik güçlerimiz var. Ne mühimmattır, ne silahtır bunu en az sizler kadar biliyoruz. Biz NATO'da sizinle beraberiz. NATO'da sizlerle beraber olduğumuz halde siz, bu destekleri bize değil, bölücü terör örgütlerine veriyorsunuz. Yoksa sizin NATO'daki ortağınız bu bölücü terör örgütleri mi? Nasıl oluyor da siz bu bölücü terör örgütleri olarak kabul ettiğiniz bu örgütlere bu tür destekleri veriyorsunuz. Bunu bizim kabul etmemiz mümkün değil. Bunu yutmamız mümkün değil. Eğer biz NATO ittifakı içinde berabersek, eğer biz stratejik ortaksak, eğer biz model ortaksak, o zaman siz bizim yanımızda yer alacaksınız, bölücü terör örgütünün yanında yer almayacaksınız. Bunun için de bizden çok daha farklı ifadeler, güzellemeler beklemeyeceksiniz. Siz siyaset yaparken nasıl 'Halkımız bizden bir şeyler bekliyor' diyorsanız, kusura bakmayın, bizim siyasetçilerimiz, bizler de halkımıza bir hesabın verileceğinin bilinci içerisinde bu ifadeleri kullanıyoruz, bu adımları atıyoruz. Türkiye, Suriye kaynaklı tehditleri sınırları boyunca yaşarken, hatta sınırlarımızın içine bombalar yağarken NATO olayın dışında tutuldu. Bugün de El Bab operasyonumuzda ne NATO'nun ne de bölgede güç bulunduran güya müttefik ülkelerin en küçük bir desteğini görmüyoruz. Sözüm ona DEAŞ'a karşı mücadele için kurulan koalisyon, bugün DEAŞ'a en büyük zayiatı verdiren, örgütün belini kıran El Bab harekâtına hiçbir katkı sunmuyor.
Hürriyet

TBMM'yi Fesih Yetkisi Atatürk'e Verilmedi 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, anayasa teklifini eleştirerek, TBMM'yi fesh etme yetkisinin Mustafa Kemal Atatürk'e verilmediğini belirterek "Şimdi Gazi Mustafa Kemal'e verilmeyen bir yetkiyi, bir diktatöre vereceğiz olur mu?" dedi. Asgari ücreti de eleştiren Kılıçdaroğlu "Cumhurbaşkanı, başbakan, milletvekilleri, bakanlar, bir ay 1404 lira ile geçinsinler bakalım" dedi. Kılıçdaroğlu, Muğla'nın Bodrum ilçesinde "Türkiye'deki ormancılık politikalarının toplumsal yansımaları, orman köylüleri ve kentler üzerindeki etkileri" konulu çalıştaya katıldı. Konuşmacıları dinlerken sık sık not alan Kılıçdaroğlu, Türkiye'de sadece orman değil tüm sektörlerde sorunlar bulunduğunu anlatırken, belirlenen yeni asgari ücreti değerlendirdi. Kılıçdaroğlu, "Asgari ücret belirlenmiş. 1404 lira, 4 lira ilave ettiler. Ben merak ediyorum. Cumhurbaşkanı, başbakan, milletvekilleri, bakanlar, bir ay 1404 lira ile geçinsinler bakalım. Çocukların okul masrafını, kirasını, yeme- içmesini karşılayabiliyorlar mı? Asgari ücretlinin nasıl geçindiğini görsünler. 1404 lirayla onlar geçinsinler bakalım" dedi. Orman köylüsünün bugüne kadar yok sayıldığını söyleyen Kılıçdaroğlu, "Orman köylüsü de kendi sorunlarını dillendirebilecek bir meydan bulamamıştır. Açlığa ve yoksulluğa mahkum edilmişlerdir. Orman köylülerin sorunlarına kalıcı çözüm üretmek için çalışan tek partide CHP'dir. Orman köylüsü, CHP'ye yeteri kadar oy vermez. Kendisini açlığa mahkum eden partiye oy verir ama artık onlarında uyanmaları gerekiyor" dedi. Kılıçdaroğlu, daha sonra İskele Meydanı'ndaki mitingde yaklaşık 5 bin kişiye hitap etti. Konuşmasında gözaltına alınan ya da tutuklanan gazetecileri hatırlatan Kılıçdaroğlu, gazetecilerin tutuklandığı bir ülkede demokrasiden bahsedilemeyeceğini belirterek şöyle devam etti: "Gazeteciler düşüncelerini söyleyemiyorsa, yazamıyorsa, kalemini kullanıyorsa o ülkede demokrasiden bahsedilemez. Gazeteciyi beğenir veya beğenmezsiniz. Düşüncelerine katılmayabilirsiniz ama o düşüncelerini yazabileceği imkanı sağlayabilmeliyiz. Ahmet Şık tekrar gözaltına alındı. Sabah annesi ile konuştum gözyaşları içinde 'Evladım ne olacak' diyor. Bir anneyi üzmek kimin ne haddine." Ak Parti'nin sunduğu anayasa teklifini eleştiren Kılıçdaroğlu şunları söyledi: "Türkiye'de bal gibi rejimi değiştirmek istiyorlar. Parlamentoyu işlemez hale getirmek istiyorlar. Cumhuriyetin kuruluş yıllarında tek parti döneminde, Gazi Mustafa Kemal hayattayken anayasa gündeme gelir. Anayasada bir hüküm vardır. TBMM'yi fesh etme yetkisini Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e vermek isterler. Genç milletvekilleri kürsüye çıkarlar; derler ki bu parlamento milli Kurtuluş Savaşı'nı yöneten meclistir. Bu meclis milletin meclisidir, bu meclis gazi meclistir, Gazi Mustafa Kemal başımızın üstene ama meclis kendi yetkisini devretmez. 127 oyla reddedilmiştir. Şimdi Gazi Mustafa Kemal'e verilmeyen bir yetkiyi, bir diktatöre vereceğiz olur mu?" Kılıçdaroğlu, Başbakan Binali Yıldırım'a ve Meclis Başkanı İsmail Kahraman'a çağrı yaparak, "Anayasa görüşmelerini sonlandırsınlar ve anayasa teklifini geri çeksinler. Türkiye'yi bu ayıptan kurtarsınlar. Hele hele anayasa metnini dahi görmeden boş kağıda imza atmak gibi bir ayıptan TBMM'yi kurtarsınlar" dedi.
Milliyet

Anayasa Teklifinde 'Ohal' Rötuşu 
TBMM Anayasa Komisyonu, önceki günkü 14 saatlik rekor mesaisinin ardından dün saat 14.00'de toplanarak teklife ilişkin çalışmalarını Cumhurbaşkanı ve TBMM'nin karşılıklı fesih yetkisini düzenleyen 12. maddeden başlayarak sürdürdü. Ak Parti'nin son dakika önergesiyle "karşılıklı fesih" maddesine rötuş yapıldı. Yapılan değişiklik ile seçimlerinin birlikte yenilenmesine karar verilen Meclis ve Cumhurbaşkanı'nın görev ve yetkilerinin yeni Meclis ve Cumhurbaşkanı'nın göreve başlamasına kadar devam edeceği hükme bağlandı. Teklifin ilk halinde seçimlerinin yenilenmesine karar verilen Meclis ve Cumhurbaşkanı'nın görevinin, seçim gününe kadar süreceği düzenleniyordu. Yapılan değişiklikle seçim günü ile Cumhurbaşkanı ve Meclis'in göreve başlamalarına kadarki sürede eski Meclis ile Cumhurbaşkanı'nın görev ve yetkileri açısından boşluk yaşanmaması sağlanmış oldu. Cumhurbaşkanının 2. döneminde Meclis tarafından seçimlerin yenilenmesine karar verilmesi halinde Cumhurbaşkanı bir defa daha aday olabilecek. Yani 2. döneminde seçim kararı alınan Cumhurbaşkanı 3. dönem için yeniden aday olabilecek. Seçimlerinin birlikte yenilenmesine karar verilen Meclisin ve Cumhurbaşkanının yetki ve görevleri, yeni Meclisin ve Cumhurbaşkanının göreve başlamasına kadar devam edecek. Bu şekilde seçilen Meclis ve Cumhurbaşkanının görev süreleri de 5 yıl olacak. Teklifin "Olağanüstü hal yönetimi" başlıklı 13. maddesinde de Ak Parti'den "rötuş" önergesi geldi. Yapılan değişiklikle "seferberlik" OHAL ilanı gerekçeleri arasına alınırken, teklifin ilk haline göre Cumhurbaşkanı'nın OHAL dönemindeki kararname yetkisinin kapsamı genişletildi. Teklifin daha önce kabul edilen Cumhurbaşkanı'nın yetkilerini düzenleyen maddesinde, Cumhurbaşkanı'nın temel hak ve hürriyetler ve siyasi hak ve ödevlerle ilgili kararname çıkaramayacağı hükme bağlanmıştı. OHAL maddesine eklenen ifadeyle, OHAL dönemlerinde Cumhurbaşkanı'nın bu sınırlamaya tabi olmaksızın kararname çıkarabilmesi sağlandı. Maddenin OHAL döneminde çıkarılan kararnamelerin 1 ay içerisinde TBMM'de görüşülüp, karara bağlanması aksi halde kararnamenin yürürlükten kalkacağını düzenleyen fıkrasında yapılan değişiklik ile de, OHAL kararnamelerinin Meclis'te görüşülmesi için öngörülen 1 aylık süre 3 aya yükseltildi. Komisyonda daha sonra teklifin 14. ve 15. maddeleri de çıkarıldı. Böylece 21 maddelik teklif, 18 maddeye düştü. Dün ayrıca Anayasa teklifinin 16'ıncı maddesi de kabul edildi. Buna göre disiplin mahkemeleri dışında askeri mahkemeler kurulamayacak. Ancak savaş halinde asker kişilerin görevleri ile ilgili işledikleri suçlara ait davalara bakmakla görevi askeri mahkemeler kurulabilecek.
Milliyet

DÜNYA 

Rus Milletvekili: Esad Anlaşmadan Umutlu 
Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın Rusya ve Türkiye'nin inisiyatifiyle kabul edilen ateşkesle birlikte, 5 yıldır iç savaşın devam ettiği ülkede istikrarın sağlanması için ilk kez umutlu olduğunu söylediği bildirildi. Esad'ın Şam'da kabul ettiği Rus milletvekillerinden Konstantin Kosaçev Tass ajansına yaptığı açıklamada, "Beşar Esad ilk kez, Halep'in özgürleştirilmesi ve 30 Aralık'tan itibaren çatışmaların durdurulmasına dair Rusya-Türkiye anlaşmasının ülkenin istikrara kavuşması ve buna müteakip anayasal reform süreci ile yeni iktidar kurumları oluşturulması için umut veren ve kalıcı bir zemin oluşturduğuna inanıyor" dedi. Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim ise ateşkes anlaşmasıyla ilgili yaptığı açıklamada "Terörle mücadele aralıksız ve amansız bir şekilde sürecek" dedi. Resmi SANA ajansında yer alan haberde, "Muallim Türkiye'ye güvenmediği bir kez daha vurguladı. Muallim imzalanan belgelerin hiç birinde Türkiye'nin adının geçmediğine de dikkat çekti" ifadesine yer verildi.
Hürriyet
 
Ateşkeste Anlaşma Tamam 
Önceki gün Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Suriye'de ateşkes konusunda Rusya ile mutabakat sağlandığına ilişkin açıklamaları sonrasında, dün de beklenen açıklama Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'den geldi. Putin, Beşar Esad yönetimi ve muhalefet arasında ateşkes imzalandığını duyurdu. Rusya Devlet Başkanı, muhalifler ve Şam yönetimi arasında, Suriye'deki ateşkes, ateşkes rejiminin kontrolü ve ülkedeki çözüm için barış sürecinin başlatılması konularında üç anlaşma imzalandığını ifade ederken, imzalanan anlaşmanın Türkiye, Rusya ve İran'ın ortak çabaları sonucunda ortaya çıktığını kaydetti. Putin, bununla birlikte yapılan anlaşmaların "kırılgan" olduğunun da altını çizdi. Putin, Suriye'deki Rus askeri varlığının azaltılması talimatı verdiğini de belirtirken, Suriye'de uluslararası terörizmle savaşın süreceğini ve Esad'a destek verileceğini sözlerine ekledi. Putin, Esad ve muhaliflerin Astana'da yapılacak görüşmelere katılacağını da belirtti. Rusya Devlet Başkanı, Suriye'deki askeri varlığın ne ölçüde azaltılacağına yönelik bir ipucu vermezken, Tartus ve Hmeymim'deki Rus askeri üslerinin geliştirilmesi konusundaki anlaşmalara bağlı kalınacağını ifade etti. 30 Eylül 2015 tarihinden itibaren Suriye'de hava saldırıları düzenleyen Rusya, mart ortasında bu ülkedeki varlığını azaltacağını açıklamış, sınırlı sayıda askeri dönmesine rağmen buradaki askeri faaliyetleri azalmamıştı.
Milliyet

Musul Operasyonunda İkinci Aşama Başladı 
Irak'ta Musul'u DAEŞ'ten kurtarma operasyonunda ikinci aşamaya geçildiği duyuruldu. Irak Terörle Mucadele Gucu Komutanı Abdulvahap el Saadi, Musul'un doğusunda kurtarma operasyonunun ikinci aşamasının başladığını açıklarken, operasyonun bu aşamasında öncelikle, kentin doğu bölgesinde örgütün elinde kalan tüm mahallelerin kontrol altına alınmasının hedeflendiği ifade ediliyor. Reuters ajansına konuşan bir İçişleri Bakanlığı yetkilisi de "Askerlerimiz ilerliyor. İlk 5-10 dakikada 500 metre kat ettiler" dedi. Irak güvenlik güçleri, 3 Kasım'da doğu bölgesinden Musul kent merkezine girmeye başlamıştı.
Milliyet

'Hem Yahudi Hem Demokratik Olunmaz' 
ABD'nin BMGK'da çekimser kalmasıyla kabul edilen Israil'in yasa dışı yerleşimlerine son vermesi kararı Washington ile Tel Aviv gerginliğini artırdı. Ülkesinin çekimser kalmasını savunan Kerry, Israil Başbakanı Benyamin Netanyahu hükümetinin tutumunu eleştirerek İsrail'in aynı anda hem Yahudi hem de demokratik bir devlet olamayacağını söyledi. ABD'nin oylamanın planlayıcısı olduğu iddialarını reddeden Kerry, Obama'nın Israil'e en çok destek veren başkanlardan olduğunu ve 10 yıllık plan kapsamında Tel Aviv yönetimine 38 milyar dolarlık askeri yardım yaptıklarını bildirdi. Netanyahu'ya yüklenen Kerry, İsrailli lideri "Israil tarihinin en sağcı yönetimi" olarak nitelendirdi. Kerry'ye yazılı açıklamayla cevap veren Netanyahu ise Israil karşıtı olmakla suçladığı Kerry'nin Yahudi yerleşim birimleri konusunda takıntılı olduğunu belirtti. Öte yandan Ortodoks Yahudiler, Israil'in yasa dışı yerleşim yerleri inşasını kınayan BMGK kararını BM binası önünde düzenledikleri gösteriyle kutladı.
Star

Farc Üyelerine Af Çıktı 
Kolombiya Kongresi, Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) örgütüyle varılan barış anlaşması çerçevesinde isyancılara af çıkarttı. Kongrenin iki kanadını oluşturan Temsilciler Meclisi ve Senato'da, nitelikli suçlara karışmamış FARC isyancılarını kapsayacak af yasası onaylandı. Af yasasından, savaş suçu işlemiş ve insan hakları ihlalinde bulunmuş isyancılar yararlanamayacak. Kolombiya halkı, FARC ile hükümet arasında bu yıl imzalanan barış anlaşmasını 2 Ekim'de yapılan referandumda reddetmişti. İlk barış anlaşması, FARC üyelerine çok fazla hak verildiği gerekçesiyle kamuoyunun tepkisini çekmişti. Hükümet ile örgüt 24 Kasım'da yeni bir barış anlaşmasına imza atmış, anlaşma 30 Kasım'da Temsilciler Meclisi'nin de onayından geçmişti.
Vatan

SPOR  

Devre arasında kadrolarını güçlendirmek için kolları sıvayan Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş, Trabzonspor'dan ayrılma kararı alan Mehmet Ekici'nin transferinde karşı karşıya geldi. Trabzonspor Başkanı Muharrem Usta, sezon sonunda sözleşmesi bitecek olan Mehmet ile masaya oturdu. Ekici görüşmede çok net bir dille "Sözleşme yenilemeyi düşünmüyorum. Sezon sonunda bedelsiz ayrılacağıma, beni devre arasında satın. İstanbul takımları benimle ilgileniyor. Trabzonspor da kazansın" dedi. Bu ifadeler karşısında eli kolu bağlanan Başkan Usta, gelecek teklifleri beklemeye başladı. Trabzonspor'un kapısını çalan ilk kulüp Beşiktaş oldu. Siyah-Beyazlılar; Mehmet'e karşılık Ömer Şişmanoğlu'nu önerdi. Ardından Galatasaray devreye girdi. Sarı-Kırmızılılar da Sinan Gümüş'ü bonservisiyle verip üzerine 500 bin euro teklif etti. Son olarak Fenerbahçe, Bordo-Mavili kulüple iletişime geçti. Sarı-Lacivertliler'in önerisi Aatif Chahechouhe artı 1 milyon euro oldu. Başkan Muharrem Usta üç kulüpten süre istedi. Başkan Usta, teknik direktör Ersun Yanal'ın da düşüncesini aldıktan sonra kararını verecek. Yanal'ın, sezon başında Aatif'ı istemesi Fenerbahçe'yi bir adım öne çıkarıyor.
Posta

Kupa'da Tuzlaspor mağlubiyeti, Galatasaray'da taşları yerinden oynattı. Kırmızı kart gören Chedjou ve Yasin'e 250'şer bin euro ceza kesildi. Bu isimlerin dışında Bruma'nın da cezalı olması Konya maçı için sıkıntı yarattı. Galatasaray yönetimi bir türlü bekleneni veremeyen isimlerle yollarını ayırdı. Bileti kesilen ilk isim Kolbeinn Sigthorsson oldu. Fransa'nın Nantes takımından 700 bin euro karşılığında 1 yıllığına kiralanan Sigthorsson, kalan kontrat bedeli olan 1 milyon 180 bin euro yerine 400 bin euro alıp gitmeyi kabul etti. İzlandalı futbolcu sakatlığı nedeniyle Sarı-Kırmızılı formayı 1 dakika bile giyemedi. Tuzla maçındaki performansıyla ağır eleştiriler alan Hamit Altıntop ve sezon sonunda sözleşmesi bitecek Chedjou ile de sözleşmelerinin feshi konusunda el sıkışıldı.
Posta

Anadolu Efes'e yazık oldu. THY Avrupa Ligi'nde Real Madrid'i konuk eden Lacivert- Beyazlılar, uzun süre önde götürdüğü karşılaşmayı kaybetti. Bitime kısa süre kala geriye düşmesine rağmen son hücumu Heurtel ile kullanan temsilcimiz sayı bulamayınca salondan 80-78 yenik ayrıldı. Efes böylece ilk yarıyı 7 galibiyet 8 mağlubiyetle noktaladı. Daha önce Darüşşafaka ve Fenerbahçe'ye boyun egen Real ise bu sezon İstanbul'da ilk kez sevinerek, 15'te 10 yaptı. Basketbol THY Avrupa Ligi'ndeki iki temsilcimiz bugün zorlu maçlara çıkıyor. Galatasaray Odeabank, Abdi Ipekçi'de Alman ekibi Brose Bamberg'i ağırlayacak. Karşılaşma 20.00'de başlayacak ve TRT Spor'dan yayınlanacak. Darüşşafaka Doğuş ise, Ispanya'da Barcelona'ya konuk olacak. TSI 23.00'te başlayacak maçı LigTV3 yayınlayacak.
Star

Ziraat Türkiye Kupası'nda Fenerbahçe, 2. Lig Kırmızı Grup ekibi Menemen Belediyespor'u topa tuttu: 6-0. Kanarya, 38'de Fernandao'nun şık röveşatası ile öne geçti. 41'de Skrtel skoru 2-0 yaptı. İkinci yarı Fener gol yollarında daha etkili oldu. Fernandao 63'te farkı 3'e çıkardı. 68'de oyuna giren genç Samed Karakoç, 2 dakika sonra topu ağlarla buluşturdu: 4-0. Fernandao 78'de kendisinin 3. Fenerbahçe'nin 5. golünü kaydetti. Maçta skoru 84'te Miroslav Stoch belirledi: 6-0. 4 maç sonunda puanını 7 yapan Kanarya'ya gruptan çıkmak için Amed'i yenmesi yeterli olacak.
Star

Beşiktaş'ın tecrübeli orta saha oyuncusu Veli Kavlak'ın siyah-beyazlı takımla yolları ayrılmak üzere. Omzundan yaşadığı sakatlık nedeniyle defalarca tedavi görüp bıçak altına yatan ve yaklaşık 2 senedir doğru düzgün maç oynayamayan Veli'nin sözleşmesi dondurulmuştu. Sezonun ikinci yarısından itibaren yeniden takıma dönme hakkı bulunan 28 yaşındaki oyuncuyu teknik direktör Şenol Güneş'in kadroda düşünmediği öğrenildi. Yönetimin, Veli'ye kendisine kulüp bulmasını söylediği belirtilirken şu ana kadar savaşçı futbolcuya bir transfer teklif gelmedi. Siyah-beyazlılarla 2019 yılına kadar mukavelesi bulunan Veli'nin sezonun ikinci devresini kiralık olarak bir başka takımda geçirmesi bekleniyor.
Vatan


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme