2 Ocak 2017 Pazartesi

02.01.2017 Genel Gündem

02.01.2017
GÜNDEM
Gece Kulübünü Kana Buladılar!
Türkiye ve İstanbul'un en ünlü gece kulüplerinden Ortaköy'deki Reina'daki yılbaşı eğlencesi terör saldırısıyla kana bulandı. Gece kulübüne saat 01.15 sıralarında uzun namlulu silahla ateş açarak yaklaşan saldırgan, kapıdaki polis memuru Burak Yıldız ile güvenlik görevlisi Fatih Çakmak'ı vurduktan sonra içeriye yöneldi. Kamera görüntülerinden hızlı ve soğukkanlı hareket ettiği anlaşılan saldırgan, birkaç dakika boyunca aralıksız ateş etti. Saldırıdan kurtulmak için yere yatan müşterilerden bazıları, canlarını kurtarmak için denize atlarken olayın şoku nedeniyle bayılanlar da oldu. İddiaya göre kulübe girerken üzerinde siyah bir palto bulunan terörist, daha sonra kulüpte tuvalete saklandı. wArdından terörist, polislerin kulübe gelmesiyle birlikte yaşanan panikten faydalanarak silahını bırakıp olay yerini terk etti. Gece kulübündeki can pazarı, özel harekât polislerinin gelmesiyle son buldu. Reina'nın etrafını saran özel harekât timleri hayatta olan müşterileri yere yatırarak güvenliği sağladıktan sonra cenaze ve yaralıların tahliyesi gerçekleşti. Aynı zamanda deniz polisi de denizden gece kulübünün kıyısında güvenlik önlemi aldı. Deniz polisine bağlı botlar, saldırıdan kurtulmak için denize atlayan bazı müşterileri kurtardı. Yaklaşık 700 kişinin bulunduğu gece kulübünden çıkanlar sinir krizi geçirdi. Saldırıda 39 kişinin hayatını kaybettiği belirlendi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Bir katliam gerçekleştirilmiş. İnsanlık dışı, vahşet. Şu ana kadar 39 insanımız hayatını kaybetti. 20 kişinin tam kimliği belli. Bunun 15'i misafirimiz, yabancı uyruklu, 5'i de vatandaşımız" bilgisini verdi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya ise saldırıda ölen yabancı uyruklu kurbanların birçoğunun birçok kez Türkiye'ye geldiğini belirterek, "Türkiye'yi tanıyorlar. Ağırlıklı olarak yabancılar var. Farklı milletlerden vatandaşlar var" dedi. Saldırıda yaralanan 65 kişiden 4'ünün de durumunun ağır olduğu açıklandı.
Milliyet

El Bab'da Güneye İnildi
Türk Silahlı Kuvvetleri'nce DEAŞ başta olmak üzere örgütlerin yarattığı tehdidi bertaraf ederek hudut güvenliğini artırmak ve koalisyon güçlerine destek vermek için Suriye'nin kuzeyine yönelik 24 Ağustos'ta başlatılan harekat sürüyor. Harekatın 131. gününde, muhalif unsurları da içeren Özel Görev Kuvvet Gruplarınca, hava ve karadan sağlanan yoğun ateş desteğiyle El Bab'ın ele geçirilmesine yönelik planlı harekatın icrasına devam edildi. Hedef tespit vasıtalarıyla belirlenen 166 DEAŞ hedefi ateş destek vasıtalarıyla ateş altına alınarak, sürekli bir baskı sağlandı. Özel Görev Kuvvet Gruplarının harekat alanındaki faaliyetleri kolaylaştırılarak, DEAŞ'lı teröristler tarafından kullanılan bazı hedefler de imha edildi. Öte yandan yılbaşı gecesi Kilis Devlet Hastanesi'nde yaralıları ziyaret eden Başbakan Yıldırım, bir gazetecinin "El Bab operasyonunda son durum nedir?" sorusu üzerine, şehrin kuzeyden, doğudan ve batıdan kuşatıldığını hatta güneye inildiğini kaydetti. Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na ait uçaklar tarafından Bab, Bzagah, Suflaniyah ve Shamaviyah'da bulunan ve DEAŞ örgütünce barınma yeri, savunma ve silah mevzisi olarak kullanılan toplam 17 bina imha edildi. Gün içerisinde yaşanan çatışmalarda üç muhalif yaralandı, 34 terörist öldürüldü. DEAŞ'dan temizlenen bölgelerde muhaliflere destek sağlayan patlayıcı madde tespit ve imha timlerince bir mayın ile 23 el yapımı patlayıcı imha edildi. Harekatın başından bugüne kadar çoğu tuzaklanmış 2 bin 579 el yapımı patlayıcı ve 43 mayının, kontrollü imha edildiği belirtildi.
Vatan

EKONOMİ
Dolar: 3,5232-3,5299
Euro: Euro 3,7098-3,7173
Sterlin: 4,3433-4,3539
Gram Altın: 130,3178-130,5996

'800-900 Tl Veren Varsa Oradan Alın'
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, emeklilere verilecek promosyonlara ilgili Darülaceze Buluşmaları'nda konuştu. Müezzinoğlu, "Emekli Sandığı'ndan maaş alan her dosya muhatap olduğu karşılığındaki rakamı mutlaka alacaktır. Emeklilerimiz bu rakamı hangi bankadan almak istiyorlarsa o bankalardan alacaklardır" dedi. Müezzinoğlu, her emeklinin mutlaka promosyon alacağını kaydederek "Bankalar, bizim rakamların üzerinde vermeyi önerirse, emeklinin o tercihi de var. Biz çalışmaları yaparken rakamları 600, 800, 900 gibi bir maaş gibi söyleyenler oldu. Bunun gibi fırsatları kim yakalıyorsa o bankalardan o rakamları alsın" diye konuştu.
Hürriyet

Küme Düşmekten Kurtaracak
Türkiye'deki tasarruf oranları dünyadaki tasarruf oranları ile karşılaştırıldığında ülkemizin kat etmesi gereken önemli bir mesafe olduğu görülüyor. 2004'te başlayan ve 6.5 milyon katılımcı ile devlet katkısı ile birlikte 60 milyar liraya dayanan gönüllü Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) ile Türkiye 2005'te milli gelire oranla yüzde 0.4 ile sondan ikinci sırada yer alırken 10 yıl sonra Macaristan ve Lüksemburg'u geride bırakarak sondan dördüncü olmayı başardı. Bugün ise uzun süredir hazırlıkları süren ve ABD, İngiltere ve Yeni Zelanda gibi ülkelerde başarılı örnekleri bulunan "otomatik katılım" uygulaması hayata geçiyor. Böylece Türkiye tasarruf liginde kümeye düşme çizgisinden uzaklaşacak. 3 yıl içinde 10 milyon yeni katılımcı ve 10 yılda 100 milyar liralık ek tasarruf yapılacak. BES tasarrufu yapan kişi sayısı 18 milyona 10 yıl içinde toplam birikim de 160 milyar liraya yükselecek. İlk olarak bin ve daha fazla çalışana sahip şirketlerde başlayacak olan otomatik BES'te 45 yaş altında olan çalışanların sisteme zorunlu olarak katılımı öngörülüyor. Otomatik katılım kapsamında çalışanlar, prime esas kazancının (brüt maaş) yüzde 3'üne karşılık gelen tutar kadar katkı payı ödeyecekler. Katkı payı tutarı, en geç çalışanın ücretinin ödeme gününü takip eden işgünü işveren tarafından emeklilik şirketine aktarılacak. Çalışan emeklilik planına dahil olduğunun kendisine bildirildiği tarihten itibaren 2 ay içerisinde sözleşmeden cayabilecek. Önemli bir konu da herhangi nedenle sistemden çıkanların tekrar sisteme girmesi sonucu bin liralık ek devlet teşvikini almaya yeniden hak kazanacak olması.
Haber Türk

Mevduatı Artırmak İçin 6 Milyar Tl'lik Formül
Uluslararası Para Fonu (IMF), Türkiye'nin gayrı safi milli tasarruf oranının 2016'da yüzde 15.4 olacağını, bu oranın bu yıl yüzde 14.9'a, 2018 - 2021 arasında ise yüzde 14.6'ya gerileyeceğini öngörüyor. Oysa Fas'ın, Tayvan'ın, Beyaz Rusya ve İsviçre'nin, Özbekistan ve İsveç'in gayrı safi milli tasarruf oranları bizimkinin iki katından fazla. Biz Türklerin tasarruf alışkanlıkları çok da iç açıcı değil. Tasarrufa ilişkin, "sakla samanı gelir zamanı", "damlaya damlaya göl olur", "ayağını yorganına göre uzat" gibi bir çok deyimlerle büyümüş olsak da, nakdi tasarruf alışkanlığımız çok düşük. Bunun sebepleri çok nedenli olabilir; nakit parayı altın, taşınmaz gibi yatırım araçlarına yönlendirince, bankalardaki mevduat oranları da doğal olarak düşük kalır. Tasarrufların mevduat olarak bankalarda saklanması çok önemli, çünkü bankalar reel sektörün ve piyasayı canlandırıcı etkisi olacak şekilde tüketicilerin kredi ihtiyaçlarını, özkaynaklarından daha çok, topladıkları mevduatı kredi olarak kullandırarak giderirler. Benim bir banka ve ticaret hukukçusu olarak anladığım, mevduat ne kadar yüksek olursa, işletmeleri fonlama ve tüketicileri kredilendirme maliyeti o kadar düşer. Buna faizlerin düşmesi de dahil. Peki, madem halkımızın, hangi sebeple olursa olsun, sahip olduğu mevduat oranları bu kadar düşük, bunu yükseltme olanağı var mı? Var! 1 Temmuz 2012'de yürürlüğe giren yeni Türk Borçlar Kanunu, "kira güvence hesabı" ve "taksitli satışlarda ön ödeme hesabı", Türk Ticaret Kanunu ise, "kuruluş sermayesi hesabı" ve "sermaye artış hesabı" gibi üç yeni banka hesap türü getirmiştir. Maalesef bankalar bu hesap türlerini bilmiyorlar. Türk Borçlar Kanunu'na göre, kira depozitosu üç aylık kira bedelini aşamaz ve kiralayan ve kiracı adına bir bankada açılacak müşterek vadeli hesaba yatırılmak zorundadır. Peki bu kurala kiralayanlar ne kadar uyuyor? Nerdeyse hiç uymuyorlar, çünkü kiracı kendi haklarını bilmiyor. Sonuç ne oluyor, başlangıçta üç aylık kira bedeli olan depozito, bir veya iki kira bedeline düşüyor, bu arada da kiralayan bu parayı karşılıksız olarak dilediği gibi kullanmış oluyor.
Milliyet

Şirket Kuranlar Vergi Dairesine Gitmeyecek
Maliye Bakanı Naci Ağbal, Türkiye'yi rekabet endeksinde üst sıralara taşıyacak düzenlemeleri hayata geçirmeye devam ettiklerini belirterek, "Şirket kurmak veya kurulu şirketlerinin bilgilerinde değişiklik yapmak isteyenler, harç ödemeleri için artık vergi dairesine veya bankaya gitmek zorunda k almayacak" dedi. Ağbal, söz konusu harçların, yeni yılla birlikte artık diğer işlemlerin de yapıldığı sanayi ve ticaret veya ticaret odalarında tek noktada ödenebileceğini bildirdi. Yatırımlar ve işletmeler üzerindeki dolaylı vergi yüklerini aşağı çektiklerini, damga vergisi ve harçlarla ilgili önemli vergi istisnaları getirdiklerini hatırlatan Ağbal, Türkiye'ye daha fazla uluslararası yatırım gelmesi için mevzuattaki belirsizlikleri bir bir kaldırdıklarını ifade etti. Şirket kurulumuna ilişkin de önemli düzenlemeler yaptıklarını ve buradaki maliyetleri aşağı çektiklerini vurgulayan Ağbal, şunları kaydetti: "Şimdi bu konuda bir adım daha atıyoruz. Şirket kurmak veya kurulu şirketlerinin bilgilerinde değişiklik yapmak isteyenler, harç ödemeleri için artık vergi dairesine veya bankaya gitmek zorunda kalmayacak. Bu konuda, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile birlikte Muğla'da başlattığımız pilot uygulamayı Türkiye'ye yayıyoruz. Ticaret sicil harçları, yeni yılla birlikte diğer işlemlerin de yapıldığı sanayi ve ticaret veya ticaret odalarında tek noktada ödenebilecek."
Vatan

Esnaf Kredilerine %100 Faiz İndirimi
Esnaf ve sanatkarların finansman ihtiyaçlarının uygun koşullarda karşılanması amacıyla Türkiye Halk Bankası tarafından 2017'de kullandırılacak kredilerde uygulanacak faiz indirim oranları belirlendi. Buna göre, Halkbank tarafından 2017'de esnaf ve sanatkarlara, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri (ESKKK) kefaletiyle veya doğrudan kullandırılacak kredilerle önceki yıllarda kullandırılan ve bakiyesi 2017 yılına devreden kredilerde yüzde 50 faiz indirimi uygulanacak. Kaybolmaya yüz tutan meslek kollarında faaliyet gösteren, "esnaf vergi muafiyet belgesi" sahibi olan esnaf ve sanatkarlarla, Mesleki Eğitim Kanunu kapsamında kredi başvuru tarihi itibarıyla en az 3 yıllık ustalık belgesine sahip olan, son bir yıl içinde kendi adına işletme kurduğunu belgeleyen girişimci esnaf ve sanatkarlara 2017'de kullandırılacak krediler ve bakiyesi 2017 yılına devreden krediler için de yüzde 100 faiz indirimine gidilecek. KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi'ni bitiren, genç girişimci esnaf ve sanatkarlara projelerini bankaya sunmaları durumunda, 100 bin liraya kadar yüzde 100 faiz indirimi uygulanacuk.
Vatan

DÜNYA

'Astana'ya Bm Desteği
Türkiye ve Rusya'nın, Suriye'de şiddeti sona erdirme ve siyasi görüşmeleri hızlandırmaya yönelik çabalarını destekleyen karar, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) önceki gün oybirliğiyle kabul edildi. Suriye'de ülke geneline "acilen, güvenli ve engelsiz" insani yardım ulaştırılmasını da talep eden kararda, ocak ayının sonlarına doğru rejim ve muhalifler arasında Kazakistan'ın başkenti Astana'da yapılacak görüşmelerin memnuniyet verici olduğu belirtildi. Kararda, Astana'daki görüşmelerin, 8 Şubat'ta BM gözetiminde başlayacak barış görüşmeleri öncesi önemli bir adım olduğu ifade edildi. Rusya'nın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Vitaly Churkin, BM Güvenlik Konseyi'nde oy birliğiyle kabul edilen Suriye'de Türkiye ve Rusya'nın garantörlüğündeki ateşkesi destekleyen kararın hazırlanmasında "önemli katkılarından" dolayı Türkiye'ye teşekkür etti. BMGK'daki oylamanın ardından söz alan Churkin, bu yılın çok zor bir sene olduğuna dikkati çekerek, bir takım kazançlar sağlamak yerine ortak hedeflere odaklanılırsa önemli kararlar alınabileceğini söyledi. Güvenlik Konseyi'nin Rusya ve Türkiye'nin çabalarına destek vermesinin çok önemli olduğunu belirten Vitaly Churkin, "Türkiye'ye, kararın hazırlanmasındaki önemli katkılarından dolayı teşekkür ediyorum" dedi. Kanada Dışişleri Bakanlığı da BM Güvenlik Konseyi tarafından Türkiye ve Rusya'nın Suriye'de şiddeti sona erdirme ve siyasi görüşmeleri hızlandırmaya yönelik çabalarının desteklendiğine ilişkin karar alınmasını memnunlukla karşıladı.
Hürriyet

Kırılgan Ateşkes 'İhlallerle' Sürüyor
Suriye'de perşembe gece yarısından itibaren yürürlüğe giren ateşkes, sınırlı bölgelerde yaşanan çatışmalara rağmen büyük ölçüde sürüyor. Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Halep'in güneyindeki kırsal alanda bulunan Kafr Kar, Mintar ve Bana kasabalarına Beşar Esad rejimi tarafından hava saldırısı düzenlendiğini açıkladı. Esad rejiminin Şam yakınlarındaki Doğu Guta banliyösündeki birkaç tarım alanını ele geçirerek sınırlı bir alanda toprak kazanımı sağladığı aktarıldı. Gözlemevi, düşük seviyeli çatışmalar ve saldırılar hariç bölgede genel anlamda ateşkese uyulduğunu duyurdu. Rusya ise ateşkesin bir önceki gün 13 kez ihlal edildiğini duyurdu. Açıklamaya göre, ateşkes Şam kırsalında 6, Halep'te 6, Hama da ise 1 kez ihlal edildi. Hama'nın doğusunda aktif olan Ceyş el-Nasr isimli muhalif örgütten Mohammed Raşid, bölgede sükûnetin hâkim olduğunu ifade ederken, iki gün önce ortak bir bildiriye imza atan Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) bağlı muhalif örgütler, Esad rejiminin ateşkes ihlallerine devam etmesi durumunda, Rusya ve Türkiye'nin öncülüğünde uygulanan ateşkesin geçersiz anlamına geleceğini açıklamıştı. Bu arada Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) Suriye'de şiddetin sona erdirilmesi ve barış görüşmelerinin yeniden başlatılması için Türkiye ile Rusya tarafından hazırlanan karar tasarısını oy birliğiyle kabul etti. Rusya'nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Vitaly Churkin, BM Güvenlik Konseyi'nde oy birliğiyle kabul edilen ateşkesi destekleyen kararın hazılanmasında önemli katkılarından dolayı Türkiye'ye teşekkür etti. BMGK'daki oylamanın ardından söz alan Churkin, bu yılın çok zor bir olduğuna dikkati çekerek, bir takım kazançlar sağlamak yerine ortak hedeflere odaklanılırsa önemli kararlar alınabileceğini söyledi. Güvenlik Konseyi'nin Rusya ve Türkiye'nin çabalarına destek vermesinin çok önemli olduğunu belirten Vitaly Churkin, "Türkiye'ye, kararın hazırlanmasındaki önemli katkılarından dolayı teşekkür ediyorum" dedi.
Milliyet

2017 Yılı Avrupa İçin 'Seçim' Yapma Vakti
Geçtiğimiz yıl dünya kamuoyu, ABD seçimleriyle meşgul olurken, 2017 yılında sıra Avrupa'ya geldi. Nitekim bu yıl, Avrupa'nın pek çok ülkesinde seçim maratonu başlayacak. Mart ayında Avrupa'daki seçim maratonunun ilk ayağı, Hollanda olacak. Avrupa'da sağ partilerin güçlenme eğiliminde olduğu bir dönemde gerçekleşecek Hollanda seçimlerinde, aşırı sağcı Geert Wilders'in Özgürlük Partisi'nin (PVV) alacağı oyların miktarı merakla beklenecek. PVV, İslam, göç ve AB karşıtı söylemleriyle dikkat çekerken, tek başına iktidar olabilmesine ihtimal verilmiyor. İkinci ve en önemli seçimler arasında, Fransa ön sıralarda yer alıyor. Bu ülkede 23 Nisan- 7 Mayıs tarihleri arasında cumhurbaşkanlığı, 11 ve 18 Haziran'daysa milletvekili genel seçimleri yapılacak. Cumhurbaşkanlığı yarışının, aşırı sağcı Ulusal Cephe Partisi lideri Marine Le Pen ve merkez sağ başkan adayı François Fillon arasında geçmesi bekleniyor. Muhafazakârları temsil eden Fillon, Türkiye'nin AB üyeliğine karşı, yabancılara ve Müslümanlara yönelik sert tutumuyla tanınıyor. Avrupa'nın heyecanla beklediği bir diğer önemli seçim ise, kuşkusuz Almanya'da. Eylül ayındaki federal parlamento seçimleri için Başbakan Angela Merkel 4. kez aday olurken, özellikle göçmen politikalarına duyulan öfke nedeniyle seçilmesi kesin gibi görünmüyor. İtalya'da ise erken seçim ihtimali güncelliğini koruyor. Sosyalist Başbakan Matteo Renzi'nin, anayasa referandumunu kaybetmesinden sonra bu ihtimal iyice güçlendi. Radikal "Beş Yıldız" hareketi, bu ülkede yükselişte.
Milliyet

Brezilya'da Yeni Yıl Gecesi Cinneti: 12 Ölü
Brezilya'da, yeni yıl gecesi eski eşinin evini basan kişi intihar etmeden önce 11 kişiyi öldürdü. Askeri yetkili Marta Aurelia, yaptığı açıklamada, Sao Paulo'ya yaklaşık 100 kilometre uzaklıktaki Campinas'ta bulunan eve yanında taşıdığı silahlarla saldıran kişinin, yeni yılı kutlayan aralarında eski karısı ve 8 yaşındaki oğlu da bulunan eşinin ailesinden 11 kişiyi öldürüp, 3 kişiyi de yaraladıktan sonra intihar ettiğini belirtti. Yaralılardan birisinin komşusunun evine kaçarak kurtulduğu kaydedildi. Komşu Cristiano Machado, gece yarısından biraz önce dışarıdan gelen sesler duyduğunu, ancak havai fişek zannettiğini söyledi. G1 haber portalında yayınlanan bir videoda, Machado, "Havai fişekleri yani kutlamaları izlemek üzere sokağa çıkmak için kapıyı açtığımızda yaralı bir kişi avluya gelerek yardım istedi" dedi. Yetkililer, ülkede 2015 yılında genellikle aile içi şiddet nedeniyle her gün ortalama 15 kadının öldürüldüğünü açıkladı.
Milliyet

Yeni Bombası Yolda
Geçen yıl gerçekleştirdiği hidrojen bombası denemesi nedeniyle komşularını ve Batılı ülkeleri alarma geçiren Kuzey Kore, önümüzdeki günlerde yeni bir silah denemesine hazırlanıyor. Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, yayınladığı yeni yıl mesajında nükleer başlık taşıma kapasitesine sahip uzun menzilli füzeleri deneme aşamasına yaklaştıklarını söyledi. Kim, ülkesinin artık 'Doğu'nun askeri gücü haline geldiğini ve en güçlü düşmanın bile kendilerine dokunamayacağını' iddia etti. Kim kıtalar arası füze denemesi için tarih vermedi, ancak uzmanlar Pyongyang yönetiminin denemeyi, Kuzey Kore liderinin 8 Ocak'taki doğum gününe denk getirebileceği yorumunda bulundu. Kuzey Kore, geçen yıl iki nükleer deneme yapmıştı. 2011'de babası Kim Jongil'in ölümünden sonra iktidara gelen Kim Jong-un, Amerikan yönetimiyle Japonya ve Güney Kore'nin tepkilerine karşın, ülkesinin nükleer silah programını sürdürüyor.
Vatan

Rusya'yı Temize Çıkaracak
ABD'de 20 Ocak'ta yemin ederek göreve başlamaya hazırlanan seçilmiş Başkan Donald Trump, Amerikan istihbaratının Rusya'yı, Amerikan seçimlerine siber saldırı düzenlemekle suçlayarak 'haksızlık' ettiğini belirtti. Trump Palm Beach'teki malikanesinde düzenlediği yılbaşı partisinin girişinde basına yaptığı açıklamada, Amerikan istihbaratının Rusya'yı suçlamakta aceleci davrandığını öne sürdü. Trump, "Bundan kesin emin değilsek, suçlamak haksızlık olur. Olaydan başkaları sorumlu olabilir. Ayrıca başkalarının bilmediği bazı şeyler biliyorum, bu nedenle emin olamayız" diye konuştu. Trump gazetecilerin bahsi geçen bilgilerin ne olduğunu sorması üzerine, "Salı ya da Çarşamba günü öğreneceksiniz" diye karşılık verdi. Irak Savaşı döneminde Bağdat yönetimini kitle imha silahları üretmekle suçlayan Amerikan istihbaratının hata yaptığını hatırlatan müstakbel başkan, "Bu yüzden onlardan emin olmalarını istiyorum" ifadelerini kullandı. Trump, 10 yaşındaki oğlu Barron'un bile Amerikan seçimlerine siber saldırı düzenleyebileceğini iddia etti. Trump, "10 yaşında bir oğlum var, bilgisayarla herşeyi yapabilir. Gerçekten kimseye yakalanmadan bir şey yapmak istiyorsanız, bunu bir kağıda yazın ve kuryeyle yollayın" dedi. Başkan Barack Obama, başkanlık seçimlerine siber müdahale yapmakla suçladığı Rusya'nın 35 diplomatını sınır dışı etme kararı almıştı. Moskova yönetimi, Obama'nın adımını kınamasına karşın misilleme yapmayacaklarını, bunun yerine Trump'ın başkanlık koltuğuna oturmasını ve kendilerine yönelik politikasını açıklamasını bekleyeceklerini açıklamıştı.
Vatan

POLİTİKA

Kınamadan Daha Fazlası Yapılmalı
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Elbette terörizm kazanamayacak, elbette hainler ve işbirlikçiler hedefledikleri yıkım ve çözülmeye dünya gözüyle şahit olamayacaklardır. Artık teröre karşı kınama ve lanetleme yarışından daha fazlası yapılmalıdır. Türkiye'nin varlığı için ortak akıl, milli birlik şuuru şarttır" dedi. Bahçeli, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada özetle şu ifadelere yer verdi: "Yeni bir yılın sıcaklığıyla umutlanalım derken yeni bir terör saldırısıyla sarsıldık. Türkiye'nin varlığı için ortak akıl, milli birlik şuuru şarttır. Klasik tedbir ve güvenlik politikalarının yanında teröre tam saha pres ve baskı kurulmalıdır. 2017'de de terörizmin sistematik ve periyodik cinayetleri durmayacaktır. Artık eski ezberlerde ve denenmiş yollarda ısrar anlamsızdır. Türk milleti kanlı namlunun ucundadır. Yıkılmayacağız, yenilmeyeceğiz; pekişen kardeşliğimizle, güçlenen azmimizle, kuvvetlenen irademizle hainlerin başına gökkubbeyi yıkacağız." MHP Genel Başkan Yardımcısı Celal Adan yaptığı açıklamada "Dün geceki terör saldırısında hayatını kaybedenlere rahmet dilerken, yaralılara şifalar dilerim. Kahrolsun terör ve arkasındakiler" derken, MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta da özetle şu görüşleri dile getirdi: "Ortaköy katliamı, üzerinde iyi düşünülmüş, Türkiye'yi kaosa sürüklemeyi ve yalnızlaştırmayı hedefleyen, çok boyutlu hain bir saldırıdır. Bu stratejinin bir devamı olarak önümüzdeki günlerde, Allah korusun, bir ibadethaneye saldırılması kimseyi şaşırtmasın. Türk Milleti, içeriden ve dışarıdan yapılan bu saldırıları birlik beraberlik içinde, akıllı bir yönetim ve politikalarla aşacak güçtedir."
Hürriyet
Kirli Oyunlara Geçit Vermeyiz
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ortaköy'de meydana gelen terör saldırısını şiddetle kınayarak, "Saldırıda hayatını kaybeden güvenlik görevlimize ve vatandaşlarımıza rahmet niyaz ediyor, elim olayda yitirdiğimiz yabancı misafirlerimizi tazimle anıyorum. Hayatlarını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum" ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan saldırıya ilişkin yaptığı yazılı açıklamaya şöyle devam etti: "Milletimizin huzuruna kastedenler ve onların taşeronları, sivilleri de hedef alan menfur saldırılarla, ülkemizi istikrarsızlaştırmaya, halkımızın moralini bozarak kaos oluşturma y a çalışıyorlar. Ancak bizler milletçe soğukkanlılığımızı muhafaza etmek, birbirimizle daha fazla kenetlenmek suretiyle, bu tür kirli oyunlara asla geçit vermeyeceğiz. Terörle mücadelesini sürdürmekte olan Türkiye, vatandaşlarının güvenliğini ve huzurunu sağlamak için bölgede de ne gerekiyorsa yapmak konusunda son derece kararlıdır. Farklı terör örgütlerinin ülkemizi hedef aldıkları bu saldırıların, bölgemizde yaşanan hadiselerden bağımsız olmadığının farkındayız." Türkiye'ye yönelik tehditleri ve saldırıları, kaynağında yok etme konusunda da kararlı olduklarını vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti: "Bu süreçte kaybettiğimiz her bir can, yüreğimizi dağlamakla birlikte, mücadele azmimizi kamçılamakta, kararlılığımızı perçinlemektedir. Ülke ve millet olarak, terör örgütlerinin ve arkalarındaki güçlerin sadece silahlı saldırılarına değil, onların ekonomik, siyasi, sosyal saldırılarına karşı da sonuna kadar mücadele edeceğiz. İstanbul'daki vahşi saldırı, terörün ayrım yapmadan kan dökmeyi, can almayı, can acıtmayı hedefl ediğini açıkça ortaya koymuştur. Bu elim saldırıda hayatını kaybeden güvenlik görevlimize ve vatandaşlarımıza tekrar Allah'tan rahmet, yaralılarımıza da acil şifalar diliyorum."
Milliyet

Terör Bizi Değil, Biz Terörü Korkuturuz
Başbakan Binali Yıldırım, İstanbul'daki terör saldırısında yaralananları tedavi gördükleri hastanede ziyaret etti. Yıldırım, ziyaretin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Yıldırım, şunları kaydetti: "Terörle hiçbir yere varılmaz. Terörün amacı birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi zedelemek, emellerine ulaşmak için ortam hazırlamaktır. Türkiye bir süreden beri bölgede, hem bölücü terör örgütüne karşı, hem FETÖ terör örgütüne karşı, hem de Suriye ve Irak'taki otorite boşluğundan kaynaklı DEAŞ terör örgütüne karşı amansız bir mücadele veriyor. Bunun tabii bir karşılığının olacağını biliyoruz ama teröre asla ve asla boyun eğmeyeceğiz. Şu bilinmeli ki bugün burada olan bu terör, dünyanın bir başka ülkesinde yarın olabilir. Bunun hiçbir garantisi yok. Dolayısıyla hiçbir ülke, bu terör olaylarından güvende değildir, 'Bizde terör olmaz' diyemez. Terörle mücadelede çifte standart, terör mücadelesini başarıya ulaştırmaz, zafiyet oluşturur." Türkiye'nin Rusya ile birlikte Suriye'de önemli bir inisiyatif alması ve Suriye'de uzun süren savaşı sona erdirme yönündeki adımlarının bölgede terörle mücadelede ciddi bir başarı anlamına geldiğini belirten Yıldırım, şöyle devam etti: "Bundan sonra bu ve buna benzer olaylarla bütün ülkeler karşılaşabilir, Türkiye'de de olabilir. Ama milletime, vatandaşlarıma ben şunu söylüyorum, terör bizi yıldıramaz, bizim kardeşliğimizi, birliğimizi, beraberliğimizi bozamaz. Terör bizi korkutamaz, biz terörü korkuturuz. Üzerine gitmeye amansız bir şekilde devam edeceğiz. Burada en büyük güvencemiz milletimizin bu kararlılık karşısında gösterdiği dayanışma ruhudur, kardeşlik ruhudur. Bu devam ettiği müddetçe üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir sorunumuz yoktur."
Milliyet
'Güvenimizi Sarsmak İsteyenler Amaçlarına Asla Ulaşamayacaklar'
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul'da yaşanan terör saldırısına ilişkin, "Ülkemize duyduğumuz sonsuz güven ve sevgiyi sarsmayı hedef alan terör örgütleri amaçlarına ulaşamayacaklardır" şeklinde açıklama yaptı. CHP'nin basın biriminden yapılan yazılı açıklamaya göre Kılıçdaroğlu, Ortaköy'deki terör saldırısı nedeniyle yayınladığı, mesajında şunları kaydetti: "İlk açıklamalara göre, yeni yıla umutla giren biri polis, 39 vatandaşımızı ve yabancı konuklarımızı kaybettik. Doğrudan gündelik hayatımıza ve yaşam alışkanlıklarımıza saldıran, ülkemize duyduğumuz sonsuz güven ve sevgiyi sarsmayı hedef alan terör örgütleri amaçlarına ulaşamayacaklardır. Terör örgütlerini, toplumsal dayanışmamız, köklü demokrasimiz ve laik aklın eşsiz birikimiyle bertaraf edeceğiz." Ülkemiz, uzun süredir terör örgütlerinin açık hedefi haline gelmiş durumdadır. Hükümet hangi adımları atıyor olursa olsun, terör saldırıları engellenememektedir. Her terör saldırısı sonrası yapılan açıklamalar ve alındığı, alınacağı söylenen önlemler adeta terör örgütlerine bir sonraki saldırıları için cesaret vermektedir. Bu durumun nedeni hükümetin akılcı, bilimsel, sürdürülebilir ve milli bir terörle mücadele politikasının bulunmamasıdır. Öte yandan, terör saldırıları sonrasında ahlaki ve vicdani bir yükümlülük gereği yetki sahiplerinin hesap vermiyor, görevlerinden çekilmiyor oluşları da mücadelede zaaf yaratmaktadır." Kılıçdaroğlu, mesajında saldırıda hayatını kaybedenlere rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara şifa dileklerini iletti.
Vatan

SPOR
Galatasaray'ın ara transfer dönemindeki stratejisi gençleştirme odaklı olacak. Takımın son dönemde yaş ortalamasının artmasından dolayı gençleştirme kararı alan yönetim, devre arasında alacağı isimlerin 26-27 yaş üzerinde olmamasına dikkat edecek. Galatasaray'ın transferini bitirme noktasına geldiği Ahmet Çalık ile yine büyük mesafe kat ettiği Kaan Ayhan'ın yaşları 22 Ayrıca, PAOK'tan transferi düşünülen ama görüşmelerin devam ettiği Garry Rodrigues de 26 yaşında As kadroda Bruma ve Carole dışında genç futbolcu kalmadığı için bu kararı alan sarı-kırmızılılar böylece yaş ortalamasını da düşürecek. Son dönemde takımın yaş ortalamasının neredeyse 30'a yaklaştığını belirten yöneticiler, devre arasındaki gençlik hamlesiyle hem yaşlanma durumunu ortadan kaldıracaklarını hem de bu takviyelerle takıma dinamizm ve tempo kazandıracaklarını düşünüyor. Cim-Bom'un bu iki isim dışında gerçekleştireceği transferlerin de yine genç kategorisinde olacağı vurgulandı. Ancak Galatasaray'ın bu gençleştirme hamlesini yaparken UEFA'nın Finansal Fair Play için getirdiği 65 milyon euro ücret-maaş sınırlamasına sadık kalacağı ve kesinle aşmayacağı vurgulandı.
Milliyet

Futbolda 2016 Beşiktaş'ın yılıydı. İlk olarak siyah-beyazlıların yeni stadı Vodafone Arena'nın resmi açılışı yapıldı. Ardından Beşiktaş 79 puanla Süper Lig'de şampiyonluk kupasını kaldırdı. Fenerbahçe ligde 2., Atiker Konya ise 3. oldu. Kartal, 7 yıl sonra Şampiyonlar Ligi'ne direkt katıldı, Gomez 26 golle gol kralı unvanını aldı. Galatasaray ise Antalya'daki finalde Fenerbahçe'yi 1-0 yenerek Türkiye Kupası'nı müzesine götürdü. Cim-Bom ayrıca Turkcell Süper Kupa mücadelesinde Beşiktaş'ı penaltılarda 3-0 mağlup ederek mutlu sona ulaştı. A Milli Futbol Takımımız EURO 2016'ya grup aşamasında veda etti. TFF 1. Lig'de şampiyon Adanaspor ile Karabük ve Aytemiz Alanya, Süper Lig'e çıkarken, 1461 Trabzon, K. Erciyes ve Karşıyaka 2. Lig'e düştü. Süper Lig ile 1. Lig'in gelecek sezondan itibaren 5 yıl için yayın haklarını alacak kuruluşun belirlendiği ihaleyi, yıllık 500 milyon dolar + KDV teklifiyle Digiturk aldı. Şenol Güneş Spor Kompleksi hizmete açıldı. Trabzonspor'un maçlarını oynayacağı kompleksin açılışı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan, Katar Emiri Şeyh Temim Hamad Al Sani ve bakanların katılımıyla gerçekleştirildi. Uluslararası Futbol Tarihi ve İstatistikleri Federasyonu, Cüneyt Çakır'ı 2015 yılının en iyi 3. hakemi seçti. G.Saray finansal fair play kriterlerini yerine getirmediği gerekçesiyle UEFA organizasyonlarından 1 yıl men edildi. Emre Mor milli takım tercihini Türkiye'den yana kullandı. G.Saray'ın efsane kalecisi 'Berlin Panteri' lakaplı Turgay Şeren ile eski milli futbolcu Bülent Eken hayatını kaybetti. İşitme Engelliler Erkek Milli Futbol Takımı finalde Almanya'yı 2-1 yenerek dünya şampiyonu oldu.
Milliyet

Fenerbahçe ile Trabzonspor, Mehmet Ekici transferini sonuçlandırma aşamasına geldi. Bir süredir görüşme halinde olan kulüp yönetimlerinin büyük ölçüde anlaşma sağladıkları ifade edildi. Bilindiği gibi bordo-mavili yönetim sezon sonunda bitecek olan sözleşmesini yenilemeye yanaşmayan Mehmet Ekici'nin, "Beni devre arasında başka bir kulübe gönderip, para kazanın" demesi üzerine milli oyuncuya kapıyı aralamıştı. Uzun süredir golcü takviyesi isteyen Teknik Direktör Ersun Yanal'ın, Fernandao ve Aatıf'a talip olması üzerine de ilk temas Fenerbahçe ile kurulmuştu. Ancak üç kulvarda zirve mücadelesi veren Fenerbahçe'nin, Fernandao'yu kadrosunda tutmak istediğini bordo-mavililere bildirmesi üzerine pazarlıklar, "Aatıf artı para" olarak yeniden şekillendi ve kulüpler belli bir noktaya kadar geldi. Buna göre Trabzonspor'un, Mehmet Ekici'ye karşılık, bonservisiyle birlikte istediği Aatıf'ın yanı sıra 1.5 milyon euro talep ettiği öğrenildi. Ersun Yanal'ın mutlaka kadrosunda görmek istediği Aatıf'ı bonservisiyle göndermeyi kabul eden sarı-lacivertli yönetimin üstüne 1.5 milyon euro vermeyi ise henüz kabul etmedikleri aktarıldı. UEFA ile imzaladığı anlaşma nedeniyle adımlarını çok dikkatli atmak zorunda olan Fenerbahçe'nin bu rakamı aşağı çekmek için çaba harcadığı vurgulandı. Kulüplerin birkaç gün içinde ortak bir noktada buluşarak transfere resmiyet kazandıracakları kaydedildi. Teknik Direktör Dick Advocaat'ın çok beğendiği bir isim olan Mehmet Ekici, Fenerbahçe'ye gelirse UEFA Avrupa Ligi'nde de forma giyebilecek.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme