7 Ocak 2017 Cumartesi

07.01.2017 Genel Gündem07.01.2017 Cumartesi
GÜNDEM

İstanbul Durdu 
Meteoroloji Müdürlüğü'nün günler öncesinden uyardığı kar yağışı dün saat 16.00 sıralarında Çatalca- Silivri hattında, saat 17.00'den itibaren İstanbul'da etkisini gösterdi. Kar birçok ilçede fırtına şeklinde etkili olurken, başta Başakşehir, Küçükçekmece, Beyoğlu, Beşiktaş, Kadıköy, Üsküdar, Kartal ve Tuzla olmak üzere tüm İstanbul beyaza büründü. Yoğun kar yağışının üzerine bir de cuma trafiği eklenince araçlar durma noktasına geldi. Trafik yüzde 93 oranıyla en yoğun günlerinden birini yaşarken ana arterlerin açık olmasına rağmen araçlar güçlükle ilerledi, ara yollar ise kilitlendi. Kar yağışı ve rüzgârın etkisiyle kayan ve devrilen 11 TIR nedeniyle TEM Otoyolu'nun Büyükçekmece ve Çatalca arasındaki bölümünde uzun araç kuyrukları oluştu. Belediye ve karayolları ekipleri, yolları açmak için aralıksız çalıştı, mahsur kalanlar için seyyar büfelerle kumanya dağıtıldı. İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO), bugün yapılması planlanan bazı seferlerini iptal etti. Sabah saatlerine kadar süren yağış nedeniyle kar kalınlığı yer yer 25 santimetreye kadar ulaştı. İstanbul'da gece sıcaklık eksi 4 dereceye kadar düştü. Meteoroloji'nin 5 günlük hava tahmini raporunda, İstanbul'da salıya kadar kar yağışı olacağı belirtildi. Cumartesi, pazar ve pazartesi de kar yağışı aralıklarla devam edecek.
Hürriyet


Hakkımız Helal Olsun Gakkoş 
İzmir Adliyesi'ne önceki gün PKK'lı teröristlerin bombalı araçla ve otomatik silahlarla düzenlediği saldırıda şehit olan Elazığlı kahraman polis Fethi Sekin (43) ile mübaşir Musa Can (48) dün gözyaşlarının sel olduğu törenle son yolculukları için uğurlandı. Saldırı anında çekinmeden canını feda eden şehit Sekin, milyonların kahramanı oldu. Kahramanın çocuklarına tüm Türkiye sahip çıkarken sosyal medyadan da binlerce mesaj yayımlandı. Adliyedeki polis nöbet kulübesine çiçek ve notlar bırakan vatandaşlar "Sen İzmir halkının ikinci Hasan Tahsin'isin, mekanın cennet olsun" diye yazdı. Saldırının ardından başlatılan soruşturmada 18 kişi gözaltına alındı. Bayraklı'daki İslam Kerimov Caddesi'nde saat 16.10'da İzmir Adliyesi önüne bomba yüklü araçla gelen PKK'lı iki terörist, C Kapısı ile hakim ve savcı araçlarına ayrılan otoparkın olduğu bölüme giden yola girmek istedi. Burada görevli trafik polisi Fethi Sekin'in izin vermemesi üzerine araçtan inip koşarak uzaklaşan iki teröristten biri elindeki düzenekle LPG'li olduğu belirtilen geldikleri bomba yüklü otomobili infilak ettirdi. Aracın LPG tankının da havaya uçtuğu patlamayla birlikte çevresindeki araçlar da yanmaya başladı ve orada bulunanlardan yaralananlar oldu. Trafik Denetleme Şubesi'nde motosikletli 'Şahinler' timinde görevli Sekin, teröristlerle mermisi bitine kadar çatıştı. Sekin, peşlerinden gittiği teröristlerden birini vurdu, mermisi bitince uzaklaşmaya çalışırken şehit oldu. Diğer terörist adliyenin yanındaki inşaata doğru kaçtı. Bu terörist de adliye çevresinde görevli diğer polisler ve güvenlik güçlerince çatışmada öldürüldü. Çatışmada adliyede görevli mübaşir Musa Can da vurularak yaşamını yitirdi. Can'ın, C Blok zemin kattaki birime evrak götürdüğü, sonra kendi birimine dönerken silah sesleri üzerine camdan dışarı bakarken başına isabet eden kurşunla vurulduğu belirlendi.
Milliyet
 
Kamuda 8399 Personele İhraç 
Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında dün 3 yeni Kanun Hükmünde Kararname (KHK) yayımlandı. Yayımlanan 679 sayılı kapsamında, milli güvenliğe karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen 8 bin 399 kamu görevlisi kamu görevlilerinin ihraçları gerçekleştirildi. Emniyet Genel Müdürlüğü'nden 2'si 2. sınıf, 14'ü 3. sınıf, 37'si 4. sınıf emniyet müdürü, 108'i emniyet amiri, 47'si başkomiser, 202'si komiser, 562'si komiser yardımcısı, 91'i başpolis, bin 592'si polis, 7'si çarşı ve mahalle bekçisi ve 25'i sivil personel olmak üzere 2 bin 687 emniyet çalışanı meslekten ihraç edildi. Bu kapsamda, Adalet Bakanlığı'ndan Adalet Bakanlığı'ndan bin 699 personel ihraç edildi. Kara Kuvvetleri Komutanlığı'ndan 435, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'ndan 160, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'ndan ise 168 olmak üzere toplamda 763 personel TSK'dan ihraç edildi. Çeşitli üniversitelerden 631 akademisyenin de kamudan çıkarıldı. 2559 sayılı Polis Vazife ve Salahiyet Kanununa "Kayıp çocukların araştırılması" başlıklı madde eklendi. Maddeye göre polis, kaybolan çocukların bulunması amacıyla, sulh ceza hâkiminin veya gecikmesinde sakınca bulunan hallerde mülki idare amirinin yazılı veya sonradan yazılı hale getirilmek üzere sözlü emri ile kayıp çocuğa ait veya başkasına ait olmakla birlikte kayıp çocuk tarafından kullanılan her türlü banka hesap hareketlerini talep edebilecek, telekomünikasyon yoluyla iletişimini denetleyebilecek ve sinyal bilgilerini değerlendirebilecek. Tedbir kararı, en çok bir ay için verilecek. Ancak bu süre, bir defaya mahsus olmak üzere bir ay daha uzatılabilecek. Mülki idare amirinin kararı, derhal mahkemenin onayına sunulacak. Mahkeme kararını en geç 24 saat içinde verecek.
Milliyet

Rahat Uyu Kahramanım Ailen Türkiye'ye Emanet! 
İzmir Adliyesi önünde önceki gün gerçekleşen hain saldırıda canı pahasına insanların hayatını kurtaran kahraman polis Fethi Sekin büyük bir facia yaşanmasını önledi. Şehit trafik polisi, Adliye önündeki bölgede görev yaptığı sırada teröristleri fark edince araçlarını durdurdu. Araçlarından inerek kaçmak isteyen hainlerden birini öldürdü, sonrasında ise şehit düştü. Fethi Sekin için change.org'ta kampanya başlatıldı. Kampanyayı başlatan Emel Erdal, Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Meclis Başkanı'na çağrıda bulunarak şu üç öneride bulundu: 1. Fethi Sekin'in adı İzmir Adliyesi önündeki caddeye verilsin 2. Üç çocuğu en iyi özel okullarda burslu okutulsun 3. Eşine ömür boyu emekli milletvekili maaşı verilsin Fethi Sekin'in 3 çocuğunun eğitim masraşarını İzmir Ticaret Odası ve İzmir Ekonomi Üniversitesi üstlenecek. İzmir Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş ile Meclis Başkanı Rebii Akdurak imzasıyla yapılan açıklamada şöyle denildi: "Gözün arkada kalmasın Fethi Sekin, ailen bize emanet. Çocuklarının eğitimini İzmir Ticaret Odası ve İzmir Ekonomi Üniversitesi olarak üstleneceğiz. İzmir seni asla unutmayacak."
Vatan

Gabar'da Çatışma! 
Şırnak'ta Gabar Dağı olarak bilinen Küpeli kırsalında teröristlerle çıkan çatışmada bir teğmen ile bir uzman çavuş şehit oldu, dört 4 asker de yaralandı. Operasyonda bir PKK'lı terörist, ölü olarak ele geçirildi. G.Kurmay'dan yapılan açıklamaya göre, 23'üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı birliklerince Küpeli dağı kırsalında düzenlenen iç güvenlik harekatı sırasında dün akşam bölücü terör örgütü mensupları ile çıkan çatışmada G.Antep'li Jandarma Teğmen Mustafa Yazgan ile Yozgatlı Jandarma Uzman Çavuş Faruk Yüksel şehit oldu, dört asker de yaralandı. Yaralılar hastaneye sevk edilerek tedavi altına alındı. Çıkan çatışmada, bir terörist ölü olarak ele geçirilirken, çatışmada yaralanan ve etkisiz hale getirilen teröristlerin durumu konusunda hava durumunun imkan vermemesi nedeniyle bir tespit yapılamadı. Bölgede yapılan arama tarama faaliyetleri sonucu dokuz Doçka uçaksavar silahı, Bixi makineli tüfek, 2 Kalaşnikof piyade tüfeği, güneş paneli ve çok miktarda buzdolabı, jeneratör gibi yaşam ve gıda malzemesi bulunduğu belirtildi.
Vatan

EKONOMİ 

Gram Altın 137,5225-137,5916
ABD Doları 3,6471-3,6480
Euro 3,8422-3,8433
İngiliz Sterlini 4,4795-4,4836

Çat Kapı Ücretliye Emekliye Gidecek 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, "Çalışma hayatında milli seferberlik" projesini Konya'da başlattı. Bakan Mehmet Müezzinoğlu, "Asgari ücretlinin, emeklinin evine gideceğiz, sorunlarını dinleyeceğiz" dedi. Müezzinoğlu, Konya temasları öncesi gazetecilerle yaptığı sohbette projenin detaylarını anlattı. İş dünyasına, çalışan kesime, üniversitelere, çalışma hayatında olan tüm kesimlere "çat kapı ev ziyaretleri yapacaklarını" ifade eden Müezzinoğlu, "Bugün 'milli seferberlik' yolculuğuna Ankara'dan Konya'ya doğru çıktık. 10 civarında asgari ücretlinin evine gideceğiz. Onların sorunlarını beklentilerini dinleyeceğiz. Engellilerimizin evine gideceğiz" dedi. Emeklilerin de evlerine gideceklerini kaydeden Müezzinoğlu, "Her cuma 12-15 civarındaki illerde ben de dahil olmak üzere, yöneticilerimiz bu ziyaretleri yapacaklar" dedi. İllerde aylık 100'ün üzerinde ziyaret olacağını kaydeden Müezzinoğlu, "Bizzat yaşanılan ortamdaki sıkıntıları görmek için böyle bir projeye başlıyoruz" açıklamasını yaptı. Müezzinoğlu'na basında yer alan ve torun bakan anneanne ve babaanneye torun desteği olarak 1555 lira verileceği yönündeki haberler de soruldu. Müezzinoğlu bu soruya gülerek, "Bir sıfır atarsak olur tabii" yanıtını verdi. Projenin detaylarının belli olmadığını kaydeden Müezzinoğlu, "İstanbul Sanayi Odası tarafından 1.5 ay önce, proje gündeme getirildi. Doğum yapan annenin istihdam kopmaması için bunu önerdiler. Bu ay sonuna kadar çalışmalar sürecek" bilgisini verdi.
Hürriyet

Elektrik Ve Gaza Zam Yok 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi. Bir televizyon programında açıklamalar yapan Albayrak, İstanbul'da yaşanan kesintilerle ilgili olarak, "Geçen hafta elektrik kesintisine neden olan İstanbul'u besleyen hatlarla ilgili şu an itibariyle ciddi bir problem yok, hasar meydana gelen 7 hattan 4'ü devrede. Her türlü ihbarı değerlendiriyoruz. Emniyetle koordineli çalışma başlattık" diye konuştu. Son iki gündür elektrik ve doğalgaz için kritik noktalarda ekstra güvenlik tedbirleri aldığını söyleyen Berat Albayrak, iletim altyapısının şu an itibariyle hiçbir risk taşımadığını belirtti. Elektrik dağıtım noktalarına siber saldırıların da gerçekleştiğine dikkat çeken Berat Albayrak, "En son dün ABD merkezli bir kaynak üzerinden çok yoğun bir siber atak gerçekleşti. Ama püskürttük. Enerjide üretim riski yok" dedi.
Posta

'Bankaların Zararını Biz Karşılayacağız' 
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek şu anda bankacılık sektöründe takibe düşmüş alacak oranının yüzde 3'ün biraz üzerinde olduğunu belirterek, "Biz, kredilere kefil olarak yüzde 7'ye kadar bankalara 'zararı biz karşılarız, onun üstü size ait' diyoruz. Bu reel sektöre ciddi bir destektir" dedi. Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneğinin (MÜSİAD) toplantısında konuşan Şimşek, yatırım yapanın yanında olduklarını söyledi. Kredi Garanti Fonu'nun (KGF) daha iyi işleyeceğini anlatan Mehmet Şimşek şu değerlendirmeyi yaptı: "Meclis'te geçecek yasa 250 milyar liraya kadar teminat sağlayacak. Bu çok ciddi bir rakam. Biz ihracatçının kullandığı kredilere yüzde 100 kefil oluyoruz. KOBİ'lere de kefalet oranımız yüzde 90. Yani bankaların kredi batma riskini biz alıyoruz. Yaptığımız şey sanayi sektörünün önünü açmak."
Posta

Oto Ve Hafif Ticari Yine Rekor Tazeledi 
Binek otomobil ve hafif ticari araç satışları, son aylarda artan kurlara ve ÖTV oranlarına yakalanmak istemeyen tüketicilerin yarattığı ivmeyle 2016 yılında rekor tazeledi. 2016'da bir önceki yıla oranla yüzde 1.6 artış kaydeden pazar, 983 bin 720 adetlik otomobil ve hafif ticari araç satışıyla yeni bir rekora ulaştı. 2015 yılında otomobil ve hafif ticari araç satışları 968 bin 17 adet olmuştu. Bununla birlikte geçen yıl bu rakama 40 bin adetlik ağır ticari araç satışı da eklendiğinde, toplam pazar 1 milyon 8 bin adetle Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırmıştı. Henüz ağır ticari araç satışlarının kesin rakamı belli olmamakla birlikte, Kasım ayına kadarki 11 ayda toplam 28 bin adet civarındaydı. Yılın ilk aylarında düşük geçmesine karşın otomotiv pazarı, geçtiğimiz yılın içinde dalgalı bir seyir izlerken, özellikle Ağustos ayından itibaren döviz kurlarında ciddi artışlar meydana gelmesi ve ekim ayına kadarki dönemde ÖTV oranlarında artış olacağına ilişkin söylentilerle yükselişe geçmeye başlamıştı. Bu artış, ekim ve kasım ayında en üst düzeye çıkarken, bunda firmaların ÖTV farkını karşılayan satış kampanyaları da etkili oldu. Böylece alım talepleri bir anlamda öne çekilirken, Aralık ayında bunun etkisi görüldü ve normalde yüksek geçmesi beklenen son ayda otomobil satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5.51 azalarak 108 bin 44, hafif ticari araç pazarıysa yüzde 19 küçülmeyle 33 bin 868 adet seviyesine düştü.
Milliyet

Maliye Bakanı'ndan KDV İadesi Müjdesi 
Maliye Bakanı Naci Ağbal, TBMM'de kabul edilen ve Katma Deger Vergisi (KDV) Kanunu'nda değişiklik yapan düzenlemeyle indirimli oranda mal ve hizmet tesliminde bulunan mükelleflerin KDV'sine ilişkin nakden iadelerini ertesi yılı beklemeden alabilmeleri için Maliye Bakanlığına yetki verildiğini söyledi. Söz konusu yetkinin önemine dikkati çeken Ağbal "Maliye Bakanlığı verilen bu yetki uyarınca, indirimli oranda mal ve hizmet tesliminde bulunan mükelleflerin nakden iadelerini aynı yıl içinde yapabilecek. Böylelikle mükellefler alışları sırasında ödedikleri ancak mahsup yoluyla alamadıkları katma değer vergisini yıl içinde nakit olarak alabilecek" ifadelerini kullandı. Düzenleme ile KDV'nin işletme sermayesi üzerinde oluşturduğu yükün hafifleyeceğine işaret eden Ağbal, şunları kaydetti: "Bu düzenlemeyle belirlenen sektörler, mal ve hizmet grupları itibarıyla yılı içinde mahsuben iade edilmeyen verginin, yine belirlenen dönemler itibarıyla nakden iade edilebilmesine imkan sağladık. Bu şekilde şirketlerimize, mükelleflerimize olan KDV borcumuzu erken aşamada ödeme imkanı getirdik." Ağbal, bu ay vergi alacaklarının yeniden yapılandırması kapsamında ikinci taksitlerin ödenmesi gerektiğini hatırlatarak, Motorlu Taşıtlar Vergisinin ilk taksitinin de bu ay ödenmesi gerektiğine dikkati çekti.
Star

Sıfır Faizli İşletme Kredisine İlgi Yoğun 
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, 'Sıfır Faizli Isletme Kredisi Faiz Desteği'nden, su ana kadar 9 bin 789 işletmenin yararlandığını belirtti. Bakan Faruk Özlü, KOSGEB'in 15 bin KOBİ'ye sağlayacağı 50 bin liralık 'Sıfır Faizli Isletme Kredisi Faiz Desteği'ne ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Söz konusu destekten yararlanmak için yapılan başvurulardan mutlu olduklarını dile getiren Özlü, 2017 içinde program kapsamında bir çağrı daha yapmayı planladıklarını söyledi. Özlü, KOSGEB tarafından 9 bin 789 işletme için kredi onayının verildiğini belirterek, "15 bin KOBİ'ye sağlanacak Sıfır Faizli Isletme Kredisi Faiz Desteği programında onaylanan bu işletmeler, bankalardan da onay alarak kredi işlemlerini tamamladı. KOSGEB'de kredi süreci devam eden işletme sayısı ise 5 bin 211" dedi. Faruk Özlü, 15 bin işletmenin tamamının kredi kullanım işlemi tamamlandığında 750 milyon liralık kredi hacmi oluşacağını aktararak, bu kredi hacminde 157 milyon 500 bin liralık kredi faizinin KOSGEB tarafından karşılanacağını kaydetti.
Star

'Hava'dan 73 Milyar Lira Katkı Gelecek 
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Ekonomi ve Dış Politika Araştırma Merkezi (EDAM) tarafından hazırlanan "İstanbul Yeni Havalimanı Ekonomik Etki Analizi" sonuçlarını, İstanbul Yeni Havalimanı şantiyesinde düzenlediği toplantıda açıkladı. Rapora göre, yeni havalimanı 2025 yılında 225 bin kişiye istihdam sağlayacak. Havalimanının Türkiye ekonomisine katkısının ise GSMHH'nın yüzde 4.9'u yani 73 milyar TL olması öngörülüyor. Aslan, ""İstanbul Yeni Havalimanı'nın doğrudan ve dolaylı olarak yaratacağı istihdamın 2025 yılı için 195 bin ila 225 bin kişi aralığında olacağı öngörülüyor. Doğrudan ve dolaylı yaklaşık 200 bin kişiye istihdam sağlanacak. İstanbul Yeni Havalimanı'nın yaratacağı ilave hanehalkı gelirinin yaklaşık 4.4 milyar dolar olacağı, Türkiye'nin ulusal ekonomisine katkısının da milli gelirinin yüzde 4.2-4,9 arasında olacağı raporun sonuçlarından çıkmakta" dedi. Havalimanının inşaatında kar-kış, gece-gündüz demeden çalışmaların sürdürüldüğünü ifade eden Arslan, havalimanında şu anda 22 bin 500 kişinin çalıştığını, bu rakamın geçen yıl 23 binin üzerine çıktığı zamanlar olduğunu, Haziran'da çalışan sayısının 30 binin üzerine çıkacağını, bu şekilde havalimanının 2018'in ilk çeyreğine yetiştirileceğini bildirdi.
Vatan

SİYASET/POLİTİKA

Rakka'yı Niye Erteledin 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, "Sırf Türkiye'yi güç duruma düşürmek için Musul Operasyonu'nu başlattılar, sonra yavaşlattılar. Rakka Operasyonu'nu ertelediler. Niye erteliyorsunuz? Hani DEAŞ sizler için mücadele edilecek bir unsurdu Bizim için artık ok yaydan çıkmıştır. El Bab da, Mümbiç de, diğer bölgeler de terör örgütlerinden temizlenmeden durmayacağız" dedi. Şanlıurfa'da açılış törenine katılan Erdoğan, özetle şu mesajları verdi: "İzmir'de etkisiz hale getirilen teröristlerle ele geçirilen silahlar, bombalar, roketler ve mühimmat teröristlerin oraya çok büyük bir katliam için geldiğini gösteriyor. Sıkı güvenlik önlemleri sayesinde teröristler hedeflerine ulaşamadan kontrol noktasında durdurulmuş ve büyük bir felaketin önüne geçilmiştir. Maalesef Türkiye'nin üzerine salınan, gözünü kan bürümüş katil sürüleri aleni bir işbirliği halinde saldırılarına devam ediyorlar. Bölücü örgütün bıraktığı yerden DEAŞ, onun bıraktığı yerden FETÖ, onun bıraktığı yerden bir başka örgüt bu ihanet nöbetini devralıyor. Bu örgütleri birileri özellikle besleyip, silahlandırıp, güçlendirip, yönlendirip Türkiye'nin üzerine salıyorlar Cerablus'a, El Rai'ye girdik. Şu anda El Bab'ı kuşattık. Şehitlerimizi bire on katlıyoruz. Her şehidin onlara bedeli çok ağır oluyor. Artık gelip de Suriye'den bu toprakları kuşatamayacaksın. Suriye'yi DEAŞ bahanesiyle her gün bombalayıp yok edenlerin gerçek niyeti Türkiye'nin sahaya girip bu örgütü süpürmeye başlamasıyla ortaya dökülüverdi. Bu işi temizleyene kadar yola devam edeceğiz ama biz o topraklarda kalma diye bir niyetimiz yok. O toprakların sahibi oradaki bizim Arap, Kürt kardeşlerimiz. Sahipleri orada kalsınlar ama terörist olmasın. Aynı oyun Irak'ta sergileniyor ülke bir mezhep çatışmasının içine çekilmeye çalışılıyor. Orada da bir Pers milliyetçiliği var, yazık bunların olmaması lazım. Irkçılığa bizim dinimizde yer yok. Biz müdahale edince Irak'ın egemenlik hakkı diye sahadan çıkarılmak istendik. Sırf Türkiye'yi güç duruma düşürmek için Musul Operasyonu'nu başlattılar, sonra yavaşlattılar. Rakka Operasyonu'nu ertelediler. Niye erteliyorsunuz? DEAŞ orada, hani DEAŞ sizler için mücadele edilecek bir unsurdu. Niye mücadele etmiyorsunuz halbuki plan operasyonların birlikte yürütülmesiydi. Baktılar ki Türkiye sonuç almaya yaklaştı, planları değiştirdiler.
Hürriyet

'Zevzeklik' 
ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'nin, önceki gün resmi Twitter hesabından, 12 Mart muhtırası sonrası kurulan hükümetin başbakanı Nihat Erim'in fotoğrafını paylaşması tartışma yaratırken, paylaşıma Başbakan Binali Yıldırım da tepki gösterdi. Büyükelçiliğin, Erim'in ABD ziyareti sırasında çekilen bir fotoğrafını #TürkAmerikanDostluğu etiketini kullanarak yaptığı paylaşım, sosyal medyada büyük yankı buldu. Erim'in, askerin 12 Mart Muhtırası sonrası kurulan bir hükümetin başbakanı olması nedeniyle sosyal medyada, "Ne mesaj verilmek isteniyor, yeni darbe mi planlanıyor, Erim suikaste kurban gitti, bu mu anımsatılmak isteniyor" gibi yorumlar yapıldı. Tepkiler üzerine ABD Büyükelçiliği'nden bir yetkili, Hürriyet'e şu bilgileri verdi: "Arşivlerimizde bulunan bu fotoğraşar, ABD ile Türkiye arasındaki çok boyutlu, köklü ve tarihi ilişkileri gözler önüne sermektedir. Bu nedenle, söz konusu fotoğraşarı bir süre önce #tbt hashtagi ile paylaşmaya başladık. Kampanyanın ilk haftalarında da son derece olumlu geri dönüşler aldık. Dolayısıyla, dünkü (önceki gün) paylaşıma ilişkin olarak da, herhangi başka bir niyet ya da vurgulanmak istenen başka bir husus bulunmuyor. Arşivlerde yer alan fotoğraşarın yayınlanmasının arkasında gizli bir anlam bulmaya çalışanların amaçlarının sorgulanması gerek." Başbakan Yıldırım, dün cuma namazı çıkışında, ABD Büyükelçiliği'nin bu paylaşımının sorulması üzerine, "Duydum. Nereden aklına gelmiş giderayak, sormak lazım kendisine. Ben bir alaka kuramadım da. Zevzeklik yapmış" eleştirisinde bulundu. Ankara'daki Amerikan Büyükelçiliği, geçtiğimiz aralık ayının başından bu yana "#tbt fotoğraşarla #TürkAmerikanDostluğu" etiketiyle sosyal medya paylaşımları yapıyor. Şimdiye kadar Amerikan yönetiminden Eisenhower, Roosevelt, Johnson ve Nixon ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanları İsmet inönü ve Celal Bayar'ın yer aldıkları fotoğraşar paylaşıldı.
Hürriyet

DÜNYA 

SDG, Süleyman Şah'ın Eski Yerini Deaş'tan Aldı 
PKK'nın Suriye kolu YPG'nin ana unsur olduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG), Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Gazi'nin dedesi Süleyman Şah'ın türbesinin daha önce bulunduğu Caber kalesini DEAŞ'tan aldı. Kalenin DEAŞ'tan kurtarıldığına dair haber ve görüntüler, Irak ve Suriye'deki Kürt siteleri ile SDG'nin sosyal medya hesaplarından yayınlandı. Türbe, 1973 yılında baraj inşaatı nedeniyle Caber Kalesi'nden Karakozak köyüne taşınmıştı. 2014'te bu bölge DEAŞ'ın kontrolüne geçmişti. Bunun ardından 2015'te 'Şah Fırat' operasyonuyla Süleyman Şah'ın naaşı Şanlıurfa'nın Birecik ilçesinin karşısındaki Suriye'nin Eşme köyünde kurulan Saygı Karakolu'na taşınmıştı.
Hürriyet

'Kıbrıs Konusunda İyimserim' 
ABD'ye giden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide ile görüştü. Alınan bilgiye göre, Türkiye'nin BM Daimi Temsilciliği'nde gerçekleşen görüşmede, gelecek hafta Cenevre'de başlayacak Kıbrıs müzakereleri ele alındı. Çavuşoğlu'nun, müzakereler konusunda Türkiye'nin görüş ve tutumlarını bir kez daha açık bir şekilde Eide'ye anlattığı belirtildi. Kıbrıs müzakereleri, Bakan Çavuşoğlu'nun dün BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile yaptığı görüşmede de gündeme gelmişti. Aynı konunun, Çavuşoğlu'nun bugün Yunan mevkidaşı Nikos Kotzias ile gerçekleştireceği görüşmede de önemli bir yer tutması bekleniyor. Çavuşoğlu, Kıbrıs müzakerelerine ilişkin, "Her zamankinden daha iyimserim, şahsen de iyimserim. Yöntemler ve çerçeve ortada, Kıbrıs'ta çözüme ulaşabiliriz. Sadece Türkiye değil, Yunanistan, Kıbrıs'ta iki taraf, Doğu Akdeniz ve bölgemizin böyle olumlu bir gelişmeye ihtiyacı var. Kolay değil ama çözüme ulaşılması konusunda kararlıyız" dedi.
Milliyet

Berlin Saldırısında 'Güvenlik Açığı' 
Almanya'nın başkenti Berlin'de, TIR ile Noel pazarına dalarak 12 kişiyi öldüren Tunuslu terörist Anis Amri'nin "terör tehlikesi taşıdığı"nın Alman makamlarınca bir yıl önceden bilindiği ortaya çıktı. Amerikan "Wall Street Journal"in haberine göre, Alman yetkililer Amri'nin yarattığı tehlikeyi tartışmak için 2015'te 7 kez biraraya geldi ancak bu toplantıların sonucunda Amri'nin "acil bir terör tehdidi" oluşturmadığı sonucuna varıldı. Alman yetkililerin Amri'ye karşı yasal olarak harekete geçmek için yeterli kanıta sahip olmadıklarını düşündükleri belirtildi. Alman güvenlik makamlarının Amri hakkında sahip olduğu bilgiler arasında Tunuslu saldırganın 14 farklı kimliği bulunduğu ve Amri'nin terör eylemlerine "yatkınlığı" var
Milliyet

Trump Büyükelçileri Görevden Alacak 
ABD yeni Başkanı Donald Trump'la birlikte dış politikada radikal adımlar atmaya hazırlanıyor. Beyaz Saray'ın yeni sahibi Trump'ın, mevcut Başkan Obama tarafından atanmış tüm büyükelçilerin görevine 20 Ocak'ta son vermeye hazırlandığı iddia edildi. New York Times (NYT) gazetesinde yer alan habere göre, yeni Başkanın geçiş ekibinin 23 Aralık 2016'da Dışişleri Bakanlığı yetkililerine gönderdiği yazıda, 'istisnasız tüm büyükelçilerin 20 Ocak'ta görevlerinin son bulacağı' bilgisi yer aldı. Bu tür bir talimatın daha önce ülke tarihinde benzerinin olmadığının vurgulandığı haberde, Senato onayı da gerektiği için yeni büyükelçilerin görevlerine başlamasının zaman alacağı aktarıldı. Öte yandan yeni Başkan'ın Ulusal Istihbarat Ajansı Direktörlüğüne Indiana eyaleti eski senatörü Dan Coats'ı aday göstereceği bildirildi. ABD Senatosuna 2010'da seçilen Coast'ın görev süresi geçen hafta sona ermişti.
Star

Oğul Bin Ladin Teror Listesinde 
Terör örgütü El Kaide'nin öldürülen eski lideri Usame Bin Ladin'in oğlu Hamza Bin Ladin ABD tarafından 'küresel terörist' ilan edildi. Yirmili yaşlarının sonunda olan Hamza, 2015'te El Kaide üyesi olmuştu. Hamza'nın babasının yerine geçebileceği düşünülüyordu. Hamza Bin Ladin, 2015'ten beri Batı ülkelerinin başkentlerine yönelik saldırı çağrıları yapıyordu. ABD Dışişleri Bakanlığı, uluslararası toplumu 'Hamza Bin Ladin'in aktif olarak terörizmle ilişkilendiği' konusunda bilgilendirdiğini de açıkladı. Hamza'ya yönelik ABD yaptırımları, herhangi bir ABD şirketi ile iş yapmasını veya ABD'de mülk almasını da yasaklıyor. Usame Bin Ladin ve Hayriye Sabar'ın oğlu olan Hamza, annesi ve babasının 2011'de Pakistan'da ele geçirildiği sırada evde bulunmuyordu.
Vatan

SPOR 

Beşiktaş yönetimi, uzun süredir devam eden stoper sorununu Matej Mitrovic'i kadrosuna katarak çözmüştü. Hırvat ekibi Rijeka'dan transfer edilen 23 yaşındaki defans oyuncusunun maliyeti dudak uçuklattı. Kamuyu Aydınlatma Platformu'na gönderilen yazıda; Rijeka'ya 4.2 milyon euro (Yaklaşık 16 milyon TL) bonservis bedeli ödeneceği açıklandı. Hırvat savunma oyuncusuna da bu sezonun ikinci yarısı için 600 bin euro, diğer üç sezon için ise 1 milyon 200 biner euro garanti ücret olmak üzere toplam 4 milyon 200 bin euro (Yaklaşık 16 milyon TL) ücret verileceği duyuruldu. Mitrovic ayrıca her puan için 4 bin euro daha alacak. BJK TV'nin konuğu olan Mitrovic, Türkiye'nin en büyük takımına geldiğini belirterek şunları söyledi: "Sahada neler yapabileceğimi göstereceğim. Bir savunmacı olarak en önemli özelliğim, saha içerisinde agresif olmak Bunu göstereceğim. Vodafone Arena'yı gördüm. Büyük Beşiktaş taraftarı önünde sahaya çıkmak için sabırsızlanıyorum. Rijeka'da önemli tecrübeler edindim. Beşiktaş'ta da umarım daha ileriye gideceğiz. Burada büyük isimlerle oynayacağım ve umarım kariyerimde zirve yapacağım."
Posta

Fenerbahçe ile Trabzonspor arasında gerçekleşmesi beklenen transfer takası dün Aatif engeline takıldı. Fenerbahçe, Trabzonspor'dan Mehmet Ekici'yi istemiş, Bordo-Mavili kulübün yönetimi de karşılığında 'Aatif ve 1 milyon euro isteriz' demişti. Bunun üzerine Fenerbahçe, Mehmet Ekici ile görüşmüş ve tecrübeli futbolcuyla yıllığı 1,5 milyon eurodan 3,5 yıllık prensip anlaşmasına varmıştı. Transfere bitti gözüyle bakılırken Aatif, Fenerbahçe'den ayrılmak istemediğini söyledi. Fenerbahçe yönetimi, Aatif'ın bu tavrı karşısında, "Eğer Trabzonspor'a gitmezsen, A Takım kadrosunda olmazsın. A2 Takımı ile idmanlara çıkarsın" restini çekti. Aatif ise buna karşılık, "Trabzon'a gitmem, A2 Takımı ile idmana çıkmaya razıyım" dedi. Fenerbahçe Teknik Direktörü Advocaat da bunun üzerine Aatif'i Antalya kamp kadrosuna almadı. Şimdi hem Fenerbahçe hem de Trabzonspor yönetimi Aatif'ı ikna etmeye çalışıyor.
Posta

Galatasaray'ın Portekizli starı Armindo Bruma, kontratını uzatmak istediğini açıkladı. Yeni sözleşme konusunda menajeriyle kulüp yetkililerinin görüştüğünü aktaran 22 yasındaki oyuncu, "Menajerimle kulüp arasında bir görüşme gerçekleşti. Bundan sonra da konuşulacak. Kontrat şartları da beni mutlu ederse uzatmaktan yana bir sorunum olmaz" diye konuştu. Adının Avrupa kulüpleriyle anıldığı hatırlatılan Bruma şunları söyledi: "Bu tip ilgilerin olması bir futbolcunun ruhunu okşuyor. Avrupa'dan bu tip ilgilerin olduğunu duymak beni mutlu ediyor ama burada olduğum için çok mutluyum. Galatasaray ile bir yıl daha kontratım var. Kulübümden bir yenileme teklifi gelirse mutlu olurum ve seve seve kabul ederim. Yurt dışından da cazip bir teklif gelirse, benim için de uygun bir teklif ise oturulur ve değerlendirilir. Su an ülke söylemem doğru olmaz, tamamen Galatasaray ve şampiyonluğa odaklandım."
Star

Forvet hattını güçlendirmeyi planlayan Tabzonspor'un forvet hattı için İsviçre'nin Sion takımında forma giyen Moussa Konate ile görüştüğü öğrenildi. 23 yasındaki Senegalli golcünün transferi ile bizzat Başkan Muharrem Usta'nın ilgilendiği ve ilk temasların olumlu geçtiği bildirildi. Bordo- Mavililer'in Sion ile de pazarlığa giriştiği kaydedildi. Öte yandan Yunan Ekirikas gazetesi Trabzonspor'un, Oympiakos'ta forma giyen kanat oyuncusu Felipe Pardo ile ilgilendiğini yazdı. Karadeniz ekibinin, Kolombiyalı yıldızı sezon sonunda satın alma önerisiyle kiralama teklifi yaptığı ileri sürüldü.
Star

Uzun bir sakatlık döneminden sonra Bogdanovic'e kavuşan F.Bahçe, Milano'yu ağırladığı maça hücumda tutuk başladı. Datome bu tanımın dışında kalıyordu zira takımı adına ortaya koyduğu enerjiyle ilk çeyrekte skor yükünün de büyük bölümünü üstlendi. Hızlı hücumlarla sayı üreten konuk ekip adına son bölümde art arda gelen 3'lükler ve Kalnietis'in ortalamasının çok üzerindeki hücum performansı etkiliydi. 19-18 F.Bahçe üstünlüğüyle tamamlanan ilk çeyrek sonrası temsilcimiz 2. çeyrekte de dışarıdan hücum etti. Datome'nin ilk çeyrekteki rolünü benchten gelerek devam ettiren Nunnally 3 sayı çizgisinden art arda isabetler buldu. Datome- Nunnaly ikilisinin şovlarını izlediğimiz ilk yarı sonrası 3. çeyrekle birlikte asıl F.Bahçe'yi izlemeye başladık. 2. yarıya hızlı başlayan ve farkı 5:45 kala 6 sayıya kadar çıkaran Milano'ya F.Bahçe 2.5 dakikada ortaya koyduğu savunma sertliğiyle yanıt verdi. Udoh'u devreye sokarak ve dış hücumlarını destekleyen sarı-lacivertiler, Udoh'un smaçlarıyla çeyrek sonunda 5 sayılık avantaj yakaladı. Farkı çift hanelere taşımak adına yakaladığı şansları değerlendiremeyen temsilcimiz adına en sıkıntılı tablo Vesely'nin eski günlerini aratan performansıydı. 63- 58 girilen son 10 dakikada sahnede yine Nunnally vardı. Sarı-lacivertli savunmanın basit hatalar yaptığı anları oldukça iyi değerlendiren konuk ekibe en net ve kritik yanıtı savunmasının yanı sıra ceza şutlarıyla veren Nunnally galibiyette büyük rol oynadı. 86-79 kazanan temsilcimiz savunma konsantrasyonunun inişli çıkışlı seyri nedeniyle zorlansa da istediğini aldı.
Vatan


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme