14 Ocak 2017 Cumartesi

14.01.2017 Genel Gündem14.01.2017 Cumartesi
GÜNDEM

Sınırda PYD Önlemi! 
Akçakale'nin karşısında bulunan ve Suriye'deki iç savaşının ardından önce Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), ardından DEAŞ ve son olarak da 2015 yılının Haziran ayında PYD denetimine giren Rakka'ya bağlı Telabyad ile Türkiye arasındaki sınır hattına 30 kilometre uzunluğunda modüler beton duvar örülmesi kararlaştırıldı. Güvenlik önlemlerinin en üst düzeyde tutulduğu Telabyad sınırında iş makineleriyle yapılan zemin düzleştirmesinin ardından, modüler beton duvar blokları yerleştirilmeye başlandı. 3 metre yüksekliğindeki beton bloklar, vinçler yardımıyla sınır hattına yerleştiriliyor. Jandarmalar da, sınır hattında çalışan işçi ve iş makinelerinin güvenliğini zırhlı araçlarla sağlıyor.
Vatan


Saldırganla Bağlantılı 2 Şüpheli Tutuklandı 
İstanbul Başsavcılığı tarafından Ortaköy Reina'daki terör saldırısına ilişkin yürütülen soruşturmada Uygur asıllı Çin vatandaşı Omar Asım ve Abuliezi Abuduhamiti'nin emniyetteki sorguları bitti. Adliyede Savcı Gökalp Kökçü tarafından sorgulanan Asım ve Abuduhamiti 'terör örgütüne üye olma', 'ruhsatsız ateşli silah alma ve taşıma', 'kasten öldürme suçuna yardım' ve 'Anayasal düzeni kaldırmaya teşebbüs' suçlarından sevk edildikleri Sulh Ceza Hakimliği'nce tutuklandı. Reina'daki saldırıda 'Ebu Muhammed El Horasani' kod adlı şüphelinin 39 kişiyi öldürdüğü bildirilen sevk yazısında, El Horasani'nin şüpheli Omar Asım ile Konya'da ev kiraladığı ve kira kontratının Asım'da ele geçtiği belirtildi. Konya'da kiralanan konutun kapıcısının eina saldırganı ile Omar Asım'ı birlikte gördüğünü bildiren savcılık, Asım'a Konya'da gözaltına alınan Mehmet Ekenler'in 15 Aralık'ta Konya Otogarı'ndan bir otobüs firmasıyla İstanbul Esenler Otogarına bir koli gönderdiği de yer aldı. Otobüsün muavininin şüphelendiği koliyi kontrol edince makarna paketine sarılı 'Ziksauer' marka bir tabanca bulduğu kaydedildi. Koliyi almaya gelen Omar Asım ve Abuliezi Abuduhamiti'nin bu sırada yakalandığı belirtildi.
Vatan

EKONOMİ 

Gram Altın 143,3855-143,6320
ABD Doları 3,7226-3,7276
Euro 3,9600-3,9661
İngiliz Sterlini 4,5355-4,5438

Merkez'in Elinde Çok Enstrüman Var 
Piyasadaki hareketliliğin spekülatif olduğunun altını çizen Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ise son dönemlerde Türkiye'ye karşı harekete geçen bazı gruplar bulunduğunu söyledi. Bu durumu darbe girişiminden bir sonraki gün olan 16 Temmuz'da yaşadıklarını dile getiren Zeybekci, milletin "döviz 5 lira, 10 lira olacak" söylemlerine karşı cevabını verdiğinin altını çizdi. Döviz, faiz ve enflasyonun yükselmesini isteyenler bulunduğunu belirten Zeybekci, "Asla öyle bir şey olmayacak. Türkiye, ekonomik anlamda, hakikaten çok güçlü bir ülkedir. Sınamalarla ilgili olarak Türkiye asla buna meydan vermeyecektir. Bugüne kadar söylediğimiz sözlerin arkasındayız. Hiç kimse merak etmesin" dedi. Zeybekci, 2014'ün ocak ayında da dövizde hareketlenme yaşandığını ve o dönemde Merkez Bankası'nın "yapmaması gereken bir şeyi yaparak" piyasaya döviz satışı yoluyla kura müdahale ettiğini söyledi. Söz konusu dönemde kura müdahale edilmemesi gerektiğini ve piyasanın kendi dengeleri içinde bir seviye oluşturacağını söylediğini ifade eden Zeybekci, "Tekrar aynı şeyi söylüyorum. Merkez Bankası'nın elinde çok fazla enstrüman ve yaklaşım vardır. Birilerinin, genel itibarıyla Merkez Bankası'ndan yapmasını istedikleri yaklaşım, piyasaya döviz satarak müdahale etmesidir. Bu, benim görüşüme göre yanlış bir yaklaşım olur. Daha başka enstrümanlar vardır" dedi.
Hürriyet

Çaktırmadan Faiz Artırdı 
Merkez Bankası, bankalara repo ihalesiyle yüzde 8 faizle her hafta para veriyordu. Ancak doları frenlemek için iki gün ihale açmadı, para musluğunu kıstı. Bankaları yüzde 10 faizle borçlanmaya zorladı. Bir başka deyişle Merkez 'örtülü faiz artırımı'na gitti. TL, nefes aldı Dolar 3.72'ye kadar geriledi Dolar, 4 liraya merdiven dayayınca Merkez Bankası, harekete geçti. İlk hamle Salı günü geldi. Bankaların borç alma limitini 22 milyar liraya sabitleyen Merkez, ayrıca 1.5 milyar doları serbest bıraktı. Ancak dolar doludizgin yola devam edince ikinci parasal sıkılaştırma hamlesi geldi. Perşembe günü 1 haftalık repo ihalesini açmadı. Merkez, normalde bankalara repo ihaleleriyle yüzde 8 faizden 7-8 milyar lira veriyor. Merkez'in ihale iptali, ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın döviz kurunu silah gibi kullananlara karşı Merkez Bankası'nın tedbir alacak imkan ve kabiliyetinin bulunduğunu dile getirmesi, dövizi frenledi. Dolar, Perşembe günü 17 kuruş birden düşerek 3.92'den 3.75'e indi. Ancak dolar, dün yine 3.82'nin üzerine çıkınca Merkez, repo ihalesini ikinci kez iptal etti ve borçlanma limitini de 22 milyardan 11 milyar liraya çekti. Merkez, bankalara farklı yollarla para sağlıyor. '1 haftalık repo ihalesi', 'Borsa İstanbul repo pazarı' ve 'geç likidite penceresi (gecelik borç alma)' yoluyla milyarlarca lira veriyor. Ancak faiz hepsinde farklı. 1 haftalık repo ihalesinde faiz yüzde 8 iken, borsa yoluyla sağlanan paranın faizi yüzde 8.50. Gecelik alınan paranın borçlanma faizi yüzde 10. Yani paraya sıkışan yüzde 10 faiz ödeyecek.
Posta

Ekmeğe Zam Yok 
Un fiyatlarındaki artıştan kaynaklı olduğu düşünülen 'ekmeğe zam mı geliyor?' tartışmasına Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik son noktayı koydu. Buğday fiyatlarında artış olmadığını söyleyen Çelik, "Ekmeğe kesinlikle zam yok. Aksine stoklarımızdaki buğdayın satışında yüzde 12 fiyat indirimi gerçekleşti. Birileri 'buğday fiyatı arttığı için' derse itibar edilmemeli" diye konuştu. Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF) Başkanı Eren Günhan Ulusoy, ekmek maliyetinde unun payının yüzde 30 olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi: "Ekmeğe yapılmak istenen yüzde 25 zamda, unun etkisi yüzde 8'dir. Yani 1 TL'lik ekmek 1.25 TL olacaksa unun payı 30 kuruş. Kalan kısmını diğer maliyet giderleri ve kâr oluşturur. Un fiyatları bu söylentilerin sorumlusu değil" dedi.
Posta

Siber Güvenlik İçin İşbirliği 
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Milli Savunma Bakanlığı, siber güvenlik alanında iş birliği yapacak. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Siber Güvenlik İşbirliği Protokolü imza töreninde yaptığı konuşmada, günümüzde bilgi ve iletişim sistemlerinin güvenliğinin sağlanmasının ulusal güvenliği ve rekabeti önemli boyutta etkilediğini söyledi. Gelişen ve değişen teknolojiler doğrultusunda kamu güvenliği ağı, kamu entegre veri merkezleri, internet değişim noktaları gibi önemli projelerin çalışmalarını başlattıklarını dile getiren Arslan, bunların hayata geçirilmesinin, özellikle siber güvenlik alanlarında tedbirlerin alınmasının çok önem kazandığını belirtti. Protokol kapsamında Milli Savunma Bakanlığı ile siber güvenlik, e-Devlet hizmetleri, bulut bilişim, elektronik haberleşme alt ve üst yapıları, kamu güvenliği ve acil yardım haberleşmeleri konularıyla ilgili danışmanlık hizmeti alınmasına, teknolojinin geliştirilmesine yönelik iş birliği yapacaklarını anlatan Arslan, şunları kaydetti: "Özellikle Haberleşme Genel Müdürlüğümüz ve HAVELSAN arasında imzalanacak protokol de siber güvenlik konularında, ulusal boyutta ihtiyaç duyulacak güvenlik yazılımlarının daha geliştirilmesi ve bu uygulamaların Bakanlığımız Ar-Ge çalışmaları kapsamında desteklenmesi, HAVELSAN'da kurulmuş olan Siber Güvenlik Operasyon Merkezi hizmetlerinde faydalanmaya ilişkin iş birliğini getiriyor." Konuşmaların ardından Arslan ile Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Siber Güvenlik İşbirliği Protokolünü imzaladı.
Milliyet

Büyükekşi: Ülkemize Fırsatlar Sunacak 
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TIM) Başkanı Mehmet Büyükekşi "Anayasamız halkın anayasasıdır. Halk kendi anayasası hakkında bir karar verecek ve bu karara saygı duyulacaktır" dedi. Büyükekşi, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde görüşmeleri devam eden Anayasa değişiklik paketi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Meclis'ten çıkacak sonucun Türkiye için hayırlı olması temennisinde bulunan Büyükekşi, paketin halkın kararıyla sonuca bağlanacağını, anayasanın halkın anayasası olduğunu vurguladı. TIM Başkanı Büyükekşi, sürecin Meclis aşaması tamamlanınca paketin halkın takdirine sunulacağını, halkın da kendi geleceğine karar vereceğini anımsattı. Bu süreçte, siyasilere düsen en önemli görevin, paketin vatandaşların hayatına neler katacağını çok iyi anlatması olduğunu belirten Büyükekşi, "Bu sayede toplumun konuyu doğru bir şekilde anlaması ve karar vermesi sağlanmalıdır. Özellikle ekonomimizde son günlerde yaşanan dalgalı süreç düşünüldüğünde, halkımızın bu algı oyununa gelmemesi, kısa vadeli değil uzun dönemli değerlendirme yapması önem arz etmektedir. Bu Anayasa değişiklik paketi ile tekrar yurt dışında bir algı operasyonu başladı. Değişikliklerin yurt içinde halkımıza anlatılması kadar, sürecin getireceği yenilikler ve ülkemize sunacağı fırsatların yurt dışında da anlatılabilmesi gerekir. Süreç bu sayede daha sağlıklı ilerleyecektir" dedi.
Star

Benzin 15 Kuruş Zamlandı, TESK Tavan İstedi 
Akaryakıt dağıtım şirketleri, dün gece yarısından geçerli olmak üzere litre basına benzine 15, motorine 13 kuruş zam yaptı. Zam sonrası Ankara'da litresi ortalama 5.29 liradan satılan benzinin litre fiyatı 5.44 lira oldu. Benzinin litresi İstanbul'da 5.24 liradan 5.39 liraya, İzmir'de 5.26 liradan 5.41 liraya yükseldi. Motorinin litre fiyatı ise Ankara'da 4.61 liradan 4.74 liraya, İstanbul'da 4.56 liradan 4.69 liraya, İzmir'de 4.58 liradan 4.71 liraya çıktı. Akaryakıt dağıtım şirketleri en son 10 Ocak Salı günü benzinin litresine 7 kuruş zam yapmıştı. Dünkü zammın ardından bir açıklama yapan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, akaryakıt fiyatlarında acilen indirime gidilmesini, yeniden tavan fiyat uygulamasına geçilmesini istedi. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz'ın akaryakıt fiyatlarındaki dağıtıcı ve bayi paylarını çok yakından izlediklerine ve payların üst sınıra dayandığına ilişkin uyarısını hatırlatan Palandöken "Müdahale edilmemesini fırsat bilen petrol dağıtıcı ve bayiler her geçen gün kar marjlarını artırıyorlar" dedi.
Star

Fed Başkanlarının 2017 Faiz Totosu 
ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin faiz stratejileriyle ilgi kafaları karştıran açıklamaları 2017'de de son süret devam ediyor. Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker, bu yıl ekonominin yolunda ilerlemeye devam etmesi halinde 3 faiz artışının uygun olacağını belirtti. Harker, ABD ekonomisinin 2017'ye güçlü bir başlangıç yaptığını ifade etti. St. Louis Fed Başkanı James Bullard da faiz oranlarının uzun bir süre düşük kalması gerektiğini söyledi. Fed'in sabırlı davranmaya devam edeceğini düşündüğünü ifade eden Bullard, 2017 boyunca sadece bir kez faiz artırılmasının uygun olacağını kaydetti. Fed Başkanı Janet Yellen de yaptığı konuşmada iki meslektaşının aksine, para politikasına ilişkin yorumda bulunmadı. Yellen, ABD ekonomisinin kısa vadeli görünümünün iyi olduğunu ve ufukta herhangi bir zorluğun görünmediğini ifade etti.
Vatan

SİYASET/POLİTİKA

Erken Seçim Yanıtı: Düşünülür 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, erken seçim tartışmalarını "Parlamento çalışamaz hale getirilirse o zaman bunlar tabii düşünülmeyecek şeyler de değil" diye değerlendirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün İstanbul'da Hz. Ali Camisi'nde cuma namazını kıldıktan sonra anayasa görüşmeleri ve erken seçim tartışmalarıyla ilgili özetle şunları söyledi: "Malum 8 madde parlamentoda, demokratik olmayan yaklaşımlar ile de olsa geçti. Arzumuz, kürsü adabına uygun bir şekilde herkesin demokratik hakkını en güzel şekilde kürsüde kullanması. Ne yazık ki bu başından beri böyle gelişmedi. Bundan sonraki süreçte temenni ederiz ki çok daha sakin bir havada ve demokrasi adabına uygun bir şekilde bu devam etsin. Bazı milletvekili arkadaşlarımızın orada gerçekten bir milletvekili arkadaşımızın burnunun kırılması, bir diğerinin affedersiniz ayağının dişlenmesi gibi böyle çok çok çirkin durumların olması hiçbir milletvekiline yakışır bir şey değil. Bunları arzu etmezdik. Ne yazık ki oldu. Fakat öyle veya böyle bu işin biteceğine inanıyorum. Öyle zannediyorum ki bu hafta içerisinde bu biter ve bittikten sona da işin zaten asıl sahibine gidilecek. Asıl sahibi millet, millete gidilecek. Millet bunun asıl kararını verecek. Öyleyse bu telaş niye? Burada böyle kürsüyü kırmak, dökmek, bütün oradaki katiplerin çevresindeki çiçeklikleri filan devirmek Eninde sonunda buradaki arkadaşlar milletin vekilleridir, asıl değil. Asıl bekliyor. Neyi bekliyor? Bu 330 aşılırsa '330'dan sonra bana gelsin bu' diyor. 'Nihai kararı ben vereceğim' diyor. 'Bu işin gerçek sahibi benim' diyor. Bir de şu ikide bir böyle tek adamcılık, tek adamcılık, tek adamcılık filan gibi laflar ediliyor. Türkiye'de tek adamcılık konuşulacaksa tek adamcılığın tek bugüne kadar uygulamasını yapan Cumhuriyet Halk Partisi'dir. Kuruluşundan beri tek adam üzerinden gelmiştir zaten. Şimdi kimi nereden dolanıp da aldatmaya kalkacaksınız. Şu anda dünyada uygulaması olan ve bu uygulamanın da eğer yöneticiler eliyle başarılı olursa hakikaten tutunduğu ülkelere baktığımızda, gelişmiş ülkelerde başkanlık veyahut da yarı başkanlık, bu tür sistemlerin oturduğunu görüyoruz. Eğer yönetici başarılıysa, siyasetçi başarılıysa orada bundan netice almak mümkündür ama değilse netice almak da mümkün değildir. Biz zaten parlamenter demokrasiyi uyguladık, şu anda da zaten parlamenter demokrasiyi uyguluyoruz yani bunu sağa sola çekmeye gerek yok."
Hürriyet

Türkiye Gitmeyecek De Kim Seçime Gidecek! 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın, "Bu ülkede kim rejim tartışması açıyorsa biliniz ki bunların derdi rejim değil, başka bir şeydir. Türkiye'de böyle bir mesele olmadığını herkes gibi onlar da gayet iyi biliyor" sözlerine, "Bal gibi rejim değişikliğidir" tepkisini gösterdi. Kılıçdaroğlu, Meclis'te bir grup gazeteciyle sohbetinde özetle şunları söyledi: "Yönetim biçimini değiştiriyorlar mı? Değiştiriyorlar. Başbakanlık kalkıyor mu? Kalkıyor. Meclis'in yetkileri büyük ölçüde Saray'a veriliyor mu? Veriliyor. Cumhurbaşkanı'na sürekli kanun çıkarma yetkisi veriyor mu? Veriliyor. Bu rejim değişikliğidir. Milleti aldatmaya çalışmasınlar. (MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin 'erken seçim' sözleri) Milletvekilleri iradelerine sınır getirmek, yönlendirmek ahlaken de siyaseten de doğru değil. Eğer seçim varsa, seçim istenir ve seçime gidilir, bu kadar basit bir şey. Türkiye seçime gitmeyecek de kim gidecek. Söylüyoruz zaten; Türkiye şu anda yönetilmiyor. Kimin yönettiği belli değil Türkiye'yi. Bu yapıyla gitmez ve bu yapı Türkiye'yi daha çok daha derin sorunlarla karşı karşıya getirecek." Kılıçdaroğlu, Twitter'dan ise şu mesajı paylaştı: "Cumhurbaşkanlığı, ne millete tahakküm ne de bir şahsın sınırsız egosunu tatmin makamıdır. Cumhurbaşkanları, insanın doğuştan gelen hakkını dahi, sanki kendisinin bahşettiğini sanacak kadar güç sarhoşu olmamalıdırlar. Cumhurbaşkanları, bekası için, muhalefet eden ve rakip gördüğü herkesi düşman ilan etmeye çalışmamalıdırlar."
Hürriyet

Bahçeli'nin Gülme Krizi 
TBMM Genel Kurulu'nda önceki günkü büyük kavgada Ak Partili Muharrem Balta'nın bacağının ısırıldığını iddia etmesiyle ilgili tartışma MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi gülme krizine soktu. Ak Partili Muharrem Balta'nın bacağını ısırdığı iddia edilen CHP'li Eren Erdem yerinden söz alarak, bazı Ak Partili milletvekillerinin sosyal medyada kendisini hedef gösterdiklerini belirterek, iddiaları yalanladı. Eren'in ardından söz alan Balta, "Aldığım terbiye gereği yalan konuşmadım, iftira atmadım. Talihsiz olayda, yüzde yüz olarak bacağımı bir CHP milletvekilinin ısırdığı kesindir. Kesinlikle bu olayda Eren Erdem önümüzde değildi. Kesinlikle o değil" dedi. Ak Partili Ahmet Hamdi Çamlı da, "Gerekli testler yapıldıktan sonra hangi CHP'linin ısırdığı belli olacak" diye konuştu. Çamlı'nın konuşması sırasında salonda bulunan MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin gülme krizine girdiği görüldü. Bahçeli bu sırada eliyle yüzünü kamufle etmeye çalıştı. MHP lideri Devlet Bahçeli, erken seçimle ilgili açıklamalarını "siyasi tehdit" olarak nitelendiren eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın çıkışını da değerlendirdi. Anayasa görüşmelerinin en sıkı takipçilerinden olan sadece oylamalara katılmakla kalmayıp, konuşmaları da izleyen Bahçeli'ye önceki akşam kulisteki çay molası sırasında Baykal'ın ve CHP'nin erken seçimle ilgili açıklamalarını nasıl bulduğu soruldu. Bahçeli, "Sayın Baykal bizim söylediklerimizi anlamaya çalışsın" demekle yetindi.
Milliyet

9. Ve 10. Madde 343 'Evet'le Geçti 
TBMM Genel Kurulu'nda, anayasa değişikliği teklifinin 1. turunda "Cumhurbaşkanının cezai sorumluluğu"- nu düzenleyen 9. maddesinin görüşmeleri "olaysız" geçti. Yapılan gizli oylamada 485 milletvekili oy kullandı. Sonuç, kabul 343 oy, ret 137 oy, geçersiz 2 oy, boş 3 oy olarak açıklandı. Cumhurbaşkanı yardımcıları, Cumhurbaşkanı'na vekalet ve bakanlar ile ilgili 10. madde de 343 oyla kabul edildi. 9. madde üzerinde konuşan MHP İstanbul Milletvekili Celal Adan, Anayasa Komisyonunda MHP'nin önerilerinin dikkate alındığını belirterek, komisyon üyelerine teşekkür etti. Adan, "Türkiye'de iki yüzlü demokrasi anlayışı var. Buna öncülük yapanlar, kendilerini gözden geçirmeliler" diye konuştu. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Türkiye'nin bugüne kadar darbe anayasaları ile yönetildiğini anlatırken, ilk defa şu anda halk nezdinde bir anayasa yapılacağını dile getirdi. Cumhurbaşkanı'nın ya da Meclis'in seçimleri yenilenmesine ilişkin düzenlemenin fesih olarak nitelendirildiğine dikkati çeken Yazıcı, bu durumun teklifin hiçbir yerinde yazmadığını vurguladı. Yazıcı, "Anayasada seçimlerin feshi değil, yenilenmesi söz konusudur. Cumhurbaşkanı'na da Meclisi feshetme yetkisi verilmemiştir" dedi. Milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, farklı görüşlere sahip olmanın toplumsal ayrışma ya da kutuplaşma anlamı taşımadığını ve bu yöndeki iddialara katılmadığını söyledi. Cumhurbaşkanı'nın parti üyeliğine ilişkin ise Yılmaz, "Bir devlet başkanının bir partiye üye olması, tarafsızlığına halel getirmez" dedi. Fransa'yı örnek gösteren Yılmaz, Cumhurbaşkanı'nın aynı zamanda parti başkanı olduğunu belirterek, orada kimsenin bir rahatsızlıktan bahsetmediğini kaydetti. Daha önce "vatana ihanet" suçu hariç Cumhurbaşkanı için yargı yolunun kapalı olduğunu aktaran Yılmaz, şu anda ise Cumhurbaşkanı'nın sadece "vatana ihanet" suçlamasıyla değil, tüm suçlara yönelik de yargı yolunun açılacağını kaydetti. Yılmaz, "Cumhurbaşkanının bir önceki anayasaya göre sorumluluğu artırılmıştır" değerlendirmesinde bulundu. Yapılan gizli oylamada 485 milletvekili oy kullandı. Sonuç, kabul 343 oy, ret 137 oy, geçersiz 2 oy, boş 3 oy olarak açıklandı. Edinilen bilgiye göre; oylamaya CHP'li Niyazi Nefi Kara, Birol Ertem ve Gürsel Erol ile MHP'li Atila Kaya katılmadı. MHP'deki 4 ret oyu veren vekil dışında, AK Parti - MHP bloğu "6 fire" verirken, ret cephesinin oyu "1" arttı. AK Parti'den 315, CHP'den 130, MHP'den 38, bağımsız 2 milletvekili oylamaya katıldı.
Milliyet

O Meclis'e De O Vekile De Veyl Olsun 
CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, Anayasa değişikliğiyle ilgili Bahçeli ve AK Parti yöneticilerinden gelen "330 bulunmazsa erken seçim olur" mesajına sert bir konuşmayla karşılık verdi. Baykal, "Seçim tehdidine boyun eğecek milletvekili varsa ona da yazıklar olsun, o Meclis'e de veyl olsun" dedi. Baykal özetle şunları söyledi: "Şimdi, bir siyasi parti genel başkanı, devletin bütün temel kurumlarına siyasi parti başkanı olarak gelecektir. 700 katrilyonluk (milyar TL) bir bütçeyi, bir parti genel başkanı doğrudan harcayacaktır. Cumhurbaşkanı bir siyasi parti genel başkanı olursa bu Anayasa'da var olan yanlışlıkların tümü katlanarak artacaktır ve bu Anayasa'yı çığırından çıkaracaktır. Bu, devleti bir siyasi partiye indirgemek demektir. 'Tek parti iktidarı' diyordunuz, anlaşılıyor ki artık tek parti iktidarı yetmiyor; tek parti devleti istiyorsunuz. Bu paket bir Ortadoğu dikta rejimini Türkiye'ye taşımanın bütün hukuki altyapısına sahiptir. 'Bizde dikta olmaz' sözünü güvence kabul etmemizi istiyorsunuz. Saddam'dan Muaviye'ye, Esad'dan Yezid'e nice isimler bize hiç de yabancı olmayan bir kültürün ürünüdür. Anayasa tartışmaları bir seçim olasılığıyla zenginleştirildi. Anayasa tartışmaları getirilen paketin faziletine birbirimizi ikna etmekten çıktı, tehdit ve şantaj anlayışının alenileştiği bir ortama geldik. Bu ülkenin 19-20 yaşındaki gençlerinin bu iktidarın yanlış Suriye politikası dolayısıyla Suriye'de, El Bab'da gözünü kırpmadan şehit olmaya koştuğu bir ortamda, erken seçim tehdidiyle siyasi sonuç almaya kalkanları kınıyorum. Bir zamanlar bu devletin himayesinde destek bulan PKK'lılara karşı Gabar Dağı'nda gözünü kırpmadan şehit olan gençlerimizin bu cesareti, metaneti, vatanseverliği karşısında 90 yıllık Cumhuriyet'i tehlikeye atacak bu projeye destek üretmek için seçim tehdidine boyun eğecek milletvekili varsa onu da kınıyorum. Eğer böyle bir milletvekili varsa, o milletvekiline de yazıklar olsun, o Meclis'e de veyl, yazıklar olsun o Meclis'e de!"
Hürriyet

DÜNYA 

Türkiye-Rusya Mutabakatı Suriye Uçaklarını Da Kapsıyor 
Türkiye ile Rusya Genelkurmay heyetlerinin önceki gün Moskova'da imzaladığı Suriye'deki hava operasyonlarında uçuş güvenliği için koordinasyon ve işbirliği mutabakatının, Suriye rejim güçlerine ait savaş uçaklarını da kapsadığı bildirildi. Türkiye ile Suriye arasındaki koordinasyonu Rusya sağlayacak. Türk savaş uçaklarının Suriye'de yapacağı hava harekatıyla ilgili koordinat ve zaman dilimini Rusya, Suriye Hava Kuvvetleri'ne bildirecek. Rusya aynı şekilde Suriye Hava Kuvvetleri'ne ait uçakların, Türk savaş uçaklarının muhtemel harekat alanları içinde yapacağı operasyonla da ilgili Türk tarafını bilgilendirecek. Türkiye ile Rusya arasında kurulacak askeri mekanizmanın ön bildirimleri sayesinde Türk savaş uçaklarının Suriye hava sahası üzerinde Rus ve Suriye uçaklarıyla karşı karşıya gelmesi veya uçuş güvenliğini tehlikeye sokacak uçuşlar yapılması önlenmiş olacak. Milli Savunma Bakanı Fikri Işık da, Rusya ile yapılan mutabakatın Suriye'de rejim güçlerine bağlı uçakları kapsadığını doğruladı. Mutabakat Türkiye ile Rusya arasında istihbarat paylaşımını da içeriyor. Bu durumda Türkiye'nin DEAŞ ve diğer terör örgütlerinin hareketliliğine ilişkin Rusya ile paylaştığı bilgiyi, Moskova'nın Suriye tarafına iletmesi olasılığı da bulunuyor. Yetkililer bu durumda Türkiye'nin verdiği istihbaratı Suriye uçaklarının vurabileceğini söylediler.
Hürriyet

FBI'a 'Clinton' Soruşturması 
ABD'de, başkanlık yarışını kaybeden Demokrat aday Hillary Clinton'ın e-posta skandalı nedeniyle yeni bir soruşturma daha açıldı. Adalet Bakanlığı, 8 Kasım'daki seçimler öncesinde Federal Soruşturma Bürosu'nun (FBI) ve bakanlığın yürüttüğü çalışmalara yönelik "kamuoyunu etkileme" şüphesi nedeniyle soruşturma başlattı. FBI, başkanlık seçimlerden birkaç gün önce Clinton'ın kişisel e-posta hesabının hack'lenmesinde bir suç unsuru bulunmadığını açıklamıştı. FBI'ın bu açıklamayla Rusya'nın Clinton'a yönelik saldırılara karıştığı söylentilerinin yoğun olduğu bir dönemde Cumhuriyetçi Parti lehine seçim sonuçlarını etkilediği iddia ediliyor. Adalet Bakanlığı Başmüfettişi Micheal E. Horowitz, FBI Direktörü James Comey'in başkanlık seçiminden önce yaptığı basın toplantısı ve ABD Kongresi'ni bilgilendirmesinin inceleneceğini açıkladı. Öte yandan, seçilmiş ABD Başkanı Donald Trump, Rusya'nın Demokrat Parti üyesi kişi ve kurumlara siber saldırı düzenlediği iddialarına ilişkin olarak 90 gün içinde kapsamlı bir rapor açıklayacağını açıkladı.
Milliyet

Ortega Çifti Resmen Ülke Yönetiminde 
Nikaragua'da 71 yaşındaki Daniel Ortega, üçüncü dönem devlet başkanlığı için yemin etti. Yemin törenine, seçimde yarışan ve devlet başkanı yardımcısı olan eşi Rosario Murillo da katıldı. Böylece ülke tarihinde ilk kez bir karı-koca, devlet başkanlığı ve yardımcılığı görevine geldi. Ortega'nın söz verdiği eşi Murillo, "Nikaragualı kadınlara burada olduğumuzu söylemek istiyorum. Birlikte ileri gidiyoruz ve önümüzde hak ettiğimiz yerleri alacağımız bir gelecek var" diye konuştu. Ülkede kasım ayında yapılan seçimlerde oyların yüzde 72.5'ini alan Ortega ve 7 çocuğunun annesi Murillo, parlamentodaki 92 sandalyenin 71'inin sahibi olmuştu.
Milliyet

İsrail Hizbullah'ı Şam'da Vurdu 
Suriye'de iç savasın başladığı tarihten bu yana savaşa dâhil olmayan Israil, başkent Sam'ın batısında Mezze Askeri Havaalanı'nda Hizbullah'a ait mühimmat depolarına saldırdı. SANA'nın aktardığına göre, Tel Aviv yönetimi Tabariya Gölü'nden birçok füzenin ateşleyerek altı yılda ikinci kez Suriye'yi hedef aldı. Havaalanı, rejim güçleri ile muhalifler arasında uzun süren çatışmalara sahne olmuş, fakat Esad'ın elinde kalmıştı.
Star

Sığınmacılar Yunanistan'a 
Alman hükümeti, Yunanistan'dan Avrupa'ya giriş yapan, ancak Almanya'da iltica başvurusunda bulunan sığınmacıları geri göndermeye hazırlanıyor. Federal İçişleri Bakanlığı söz konusu sığınmacıların Yunanistan'a iadelerinin Mart ayı ortasından itibaren mümkün olabileceğini doğruladı. Bakanlığın AB Komisyonu'nun Dublin Anlaşması'na işaret ederek yaptığı tavsiyeyi dikkate aldığı belirtildi. Dublin Anlaşması'na göre sığınmacının ilk ayak bastığı Avrupa ülkesinde iltica başvurusunda bulunması gerekiyor. Ancak Yunanistan'daki mülteci sisteminde yaşanan sıkıntılar nedeniyle Almanya 2011'den bu yana uygulamayı durdurmuştu. AB Komisyonu Aralık ayında Yunanistan'daki mülteci ve adalet sisteminin iyileşmesini gerekçe göstererek Dublin Sözleşmesi uygulamasının yeniden hayata geçirilmesini tavsiye etmişti. Komisyon 15 Mart'tan itibaren ilk Yunanistan'a ayak basan ancak AB iltica kurallarına uygun davranmayıp, başka ülkelere geçen mültecilerin geri gönderilmesini istemişti.
Vatan

SPOR 

Trabzonspor, Süper Lig'de ikinci yarıya (17'nci hafta) müthiş bir başlangıç yaptı. İlk 16 haftayı, 18 puanla, 13'üncü sırada bitiren Bordo-Mavililer, deplasmanda Bursaspor'u, 2-1 yenip, 'bu ligde ben de varım' dedi. 12'de Yusuf Yazıcı'nın sert şutunda Trabzonspor öne geçti: 0-1. 28'de Uğur'un kafa vuruşunda fark ikiye çıktı: 0-2. 32'de hakeme itirazlarda bulunan Bursaspor Teknik Direktörü Hamza Hamzaoğlu tribüne gönderildi. 39'da Kubilay, Bursaspor'un tek golüne imza attı: 1-2. 48'de Erdem'e faul yapan N'Doye, ikinci sarı karttan, kırmızı kart gördü. Trabzonspor sahada 10 kişi kaldı. 78'de Yusuf geri pas atmak isterken, araya giren Batalla'nın şutunda kaleci Onur gole izin vermedi. 80'de Onazi, Olcay'a bıraktı. Net pozisyondu, Olcay'ın vuruşunda top az farkla auta gitti. 89'da Yusuf Erdoğan'ın şutunda kaleci Harun çıkardı. 90+2'de Yusuf bir kez daha kaleyi yokladı, Harun yine başarılıydı. Trabzonspor haftanın açılış maçında 2-1 kazandı.
Posta

Galatasaray, Spor Toto Süper Lig'in 17. hafta maçında deplasmanda Atiker Konyaspor ile karşı karşıya geliyor. Ligde son 5 maçta 4 galibiyet ve 1 beraberlik çıkaran Galatasaray 3 puan alıp zirveden kopmamak istiyor. Ancak Sarı- Kırmızılı ekipte sorun çok. Kart cezalıları Yasin Öztekin, Bruma ve Chedjou ile sakatlıktan yeni çıkan Tolga Ciğerci bugün forma giyemeyecek. Tedavileri devam eden Cavanda ile kaleci Eray da Konya kadrosuna alınmadı. Sol el serçe parmağı kırılan Muslera özel eldivenle bugün kalede olacak. Sakatlığı bulunan Cenk, Konya'ya götürülse de bugün kulübede genç kaleci Batuhan Ahmet Şen'in olması bekleniyor. Teknik direktör Jan Olde Riekerink, Berk, Birhan ve Kerem gibi genç oyuncuları da kadroya aldı. Çin'den teklif alan ve gidip gitmeme konusunda karasız kalan Lukas Podolski'nin de bugün yedek kulübesinde olması bekleniyor.
Posta

Fenerbahçe transferde yine sağ gösterip, sol mu vuracak? Devre arasında ilk transferini sürpriz şekilde Zorya Luhansk'tan Oleksandr Karavaiev'i sezon sonuna kadar kiralayarak yapan Sarı-Lacivertliler'in Panathinaikos'ta forma giyen Victor Ibarbo'yu bitirme noktasına getirdiği ortaya çıktı. İtalyan Tuttomercato sitesi, Mehmet Ekici için girişimlerini sürdüren Fener'in Ibarbo için de düğmeye bastığını iddia etti. İtalyan sitesi, Yunanistan temsilcisi Panathinaikos'la sezon sonunda sözleşmesi bitecek olan ve 2 milyon euro bonservis istenen 26 yasındaki Kolombiyalı oyun kurucunun Çin'den gelen transfer tekliflerinde ilerleme kaydedemediği için menajerler tarafından Fenerbahçe'ye önerildiğini yazdı. Haberde Seri A takımlarından Bologna'nın da gündemine giren Güney Amerikalı futbolcu için Sarı-Lacivertliler'in teklifinin bir adım önde olduğu belirtildi.
Star

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu, yarın Ülker Sports Arena'da gerçekleştirilecek Spor Toto All-Star 2017 ile dünyaya mesaj vereceklerini açıkladı. Türk halkını şölene davet eden Türkoğlu, "Bundan 2-3 hafta önce polisimizin, askerimizin yanındayız, beraberiz diye bir slogan başlatmıştık. Omuz omuza durduğumuzu tüm dünyaya göstermek istiyoruz" dedi. Avrupa-Asya karmaları ile yetenek yarışmaları ve şovlara sahne olacak etkinliğin bilet satış gelirleri de şehit ve gazi ailelerine bağışlanacak.
Star

G.Saray, 7 maçlık mağlubiyet serisini bitirmek için çıktığı Zalgiris karşısında istediği oyunu ortaya koydu. Dar rotasyonun etkisiyle yaşadığı iniş-çıkışları dün minimuma indiren sarı-kırmızılılar, enerjisini verimli kullanmanın avantajını yaşadı. MAÇA savunmada konsantre başlayan temsilcimiz Pleiss'in etkinliğiyle skor buldu. İyi bir ilk çeyrek geçiren temsilcimiz skor avantajını ele geçirme şanslarını değerlendiremeyince ilk 10 dakikayı 17-17'lik eşitlikle tamamladı. 2. çeyrekte ev sahibi, Sinan, Micov ve Göksenin'in katkısıyla 6 dakika kala farkı 6'ya çıkardı ve temsilcimiz devreyi de 40-34 önde bitirdi. Fitipaldo'nun başrol oynadığı 3. çeyrekte dış şut isabetleriyle kontrol G.Saray'a geçti. Göksenin'in üçlüğüyle 7 dakika kala fark çift hanelere çıktı (49-39). Daye'den katkı alamamak dışında verimli bir 3. periyot geçiren G.Saray, Jankunas-Motum ikilisiyle oyuna tutunmaya çalışan rakibi karşısında son 10 dakikaya ise 65-57 önde girdi. Lekavicius'tan gelen sayılarla çeyrek başında eriyen fark, 3:10 kala Jankunas'la 1'e kadar indi. Sinan-Pleiss ikilisine son maçtaki gibi oldukça uyumlu ve önemli katkı veren Fitipaldo'nun eşlik edişi sarı- kırmızılıları hücum anlamında bir adım öne taşıdı. 87-79 sahadan galip ayrılan G.Saray 5. galibiyetini alarak sonraki 2 maçı da daha anlamlı kıldı.
Vatan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme