15 Ocak 2017 Pazar

15.01.2017 Genel Gündem15.01.2017
GÜNDEM

1775 DEAŞ'lı Etkisiz 
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) 24 Ağustos 2016 tarihinden bu yana devam eden Fırat Kalkanı Harekâtı ve başta Suriye hudutu olmak üzere Türkiye sınırlarında geçen yıl yaşananlarla ilgili kapsamlı bilanço çıkardı. Buna göre, Fırat Kalkanı Harekâtı'nda 24 Ağustos'tan düne kadar 1518'si ölü, 250'si yaralı ve 7'si sağ olarak toplam 1775 DEAŞ'lı terörist etkisiz hale getirildi. Harekâtta etkisiz hale getirilen PKK / PYD'li terörist sayısı da 295'i ölü, 4'ü yaralı ve 11'i teslim olmak üzere toplam 310 oldu. Türk savaş uçakları 1141 hedefe, 1233 bomba attı. Tespit edilen 2 bin 845 el yapımı patlayıcı ve 43 mayın imha edildi. Azez - Cerablus arasında toplam 226 meskun mahal ve bin 870 kilometrekarelik alan kontrol altına alındı. Geçen yıl 9 Aralık'ta başlayan El Bab'a yönelik harekâtta ise batıdan ve kuzeyden kentin dış mahallelerine ulaşıldı. El Bab'ın tamamının ele geçirilmesi için tecrit harekâtı devam ediyor. Terör örgütü PKK / PYD'nin Afrin-Menbiç hattını birleştirme amacıyla Afrin'den doğuya, Menbiç'ten de batıya doğru olası saldırılarını durdurmak amacıyla gerekli önlemlerin alınmaya devam ettiği de bildirildi. 68 farklı ülkeden DEAŞ'a katılmak amacıyla yasadışı geçiş girişiminde bulunan yabancı terörist savaşçı sayısı, Ağustos - Aralık 2016 döneminde 2015'in aynı dönemine göre 7 kat azaldı. Fırat Kalkanı ile Suriye sınırında DEAŞ'ın tüm varlığı ve etkilerine son verildi. Suriye sınır hattında meydana gelen olaylar, Ağustos 2016'dan sonra 3 kat azaldı. Yüzde 89.5'i Suriye sınırında olmak üzere 2016'da 57 bin 186 hudut olayında 46 bin yasadışı geçişe müdahale edildi. 390 bin 336'sı Suriye vatandaşı olmak üzere 74 ayrı ülkeden toplam 424 bin 641 kişi yakalandı.
Hürriyet


2 Şehit, 6 PKK'lı Ölü 
Bitlis Jandarma Bölge Komutanlığı ekipleri tarafından 12 Ocak'ta başlatılan Şehit Jandarma Uzman Onbaşı Bahattin Dolma operasyonunda Jandarma Uzman Çavuş Veysel Şirin teröristlerle çatışmada şehit oldu. Operasyonda Jandarma Uzman Çavuş Samet Kaya da soğuk hava koşulları nedeniyle rahatsızlanarak kaldırıldığı Bitlis Devlet Hastanesi'nde şehit düştü. Çatışmada 2 asker yaralandı. Operasyonda 6 PKK'lı terörist de öldürüldü. Uzman Çavuş Samet Kaya'nın (27) şehit olduğu haberini askeri yetkililer dün sabah Adana'nın Yumurtalık ilçesine bağlı Zeytinbeli Mahallesi'nde oturan ailesine bildirdi. Bir kardeşi de Diyarbakır'da uzman çavuş olduğu belirtilen Kaya'nın 15 ay önce evlendiği öğrenildi. Kaya bugün toprağa verilecek. Şırnak'ın Silopi ilçesinde ise görev yaptığı 172'nci Zırhlı Tugay Hudut Tabur Komutanlığı Şehit Binbaşı Ercüment Türkmen Kışlası'nda zırhlı aracın çarpması sonucu yaralanan Tankçı Astsubay Kıdemli Başçavuş Mustafa Özdil (50), Silopi Devlet Hastanesinde şehit oldu. Diyarbakır'ın Hani ile Lice ilçeleri arasında 11 Ocak'ta başlayıp dün sona eren 'Bayrak-37 Şehit Jandarma Üsçavuş Hüseyin Gümüş Operasyonu' kapsamında, terör örgütü PKK'ya ait 9 sığınak bulundu.
Hürriyet
 
15 Asker Daha Tutuklandı 
Konya'da Fetullahçı Terör Örgütü/ Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında örgütün Hava Kuvvetleri'ne yönelik Konya merkezli 26 ilde eş zamanlı düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 81 kişiden 15'i tutuklanırken, 66 şüpheli serbest bırakıldı. Konya Cumhuriyet Başsavcılığı, 15 Temmuz darbe girişimi ardından FETÖ/PDY'ye yönelik soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında Konya'da bulunan 3'üncü Ana Jet Üs Komutanlığı'na bugüne kadar çok sayıda operasyon düzenlendi. Operasyonlarda gözaltına alınan askeri personelden itirafçı olanlar ifadelerinde, örgütün yapılanmasını anlattı. Soruşturma kapsamında daha önce gözaltına alınan ve itirafçı olan askeri personelin verdiği ifadeler ve polisin yaptığı çalışmalar doğrultusunda örgütün Hava Kuvvetleri personelinden yeni isimler tespit edildi. Yapılan tespit ardından Cumhuriyet Savcılığı tarafından 84 kişi hakkında 'Anayasayı ihlal, yasama organını engellemeye teşebbüs, hükümete karşı isyan ve silahlı terör örgütüne üye olma' suçlarından yakalama kararı çıkartıldı. Polis tarafından yapılan fiziki ve teknik takibin ardından geçtiğimiz 3 Ocak günü operasyon için harekete geçilmişti. Operasyon kapsamında 3 kişinin ise halen arandığı öğrenildi.
Vatan

EKONOMİ 

Gram Altın 143,3855-143,6320
ABD Doları 3,7226-3,7276
Euro 3,9600-3,9661
İngiliz Sterlini 4,5355-4,5438

Ekonomide Hızlı Ve Kararlı Olun 
Türkiye ekonomisinin rakamlarının, hacminin ve çapının çok büyük olduğunu, ülkede istikrar ve güven ortamının devam ettiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Buna rağmen ülkemize yönelik ekonomik saldırılar durmuş değil. Milletimiz bu oyunu gördüğü için istiklalinin ve istikbalinin önemli bir parçası olarak kabul ettiği ekonomisine de sahip çıkıyor" dedi. Borsa İstanbul Kuruluş Yıldönümü Programı ve yeni hizmet binasının açılış töreninde konuşan Erdoğan, şunları söyledi: "Son günlerde döviz kurunu silah olarak kullanıp yine üzerimize gelmeye başladılar. Varsın gelsinler. Biz de bunların üstesinden geldik, geleceğiz. Ekonomideki güncel sıkıntılarımızın çözümüne yönelik atılması gereken adımlar konusunda biraz daha hızlı ve kararlı olunması gerektiği açıktır. Türkiye'yi her şeyiyle dışa bağımlı hale getirmek isteyenlerin elleri üzerimizden hiç eksik olmadı. 2003'den beri Borsa üzerinden, döviz kurları üzerinden, faizler üzerinden ülkemizi krize sürükleme çabaları hep yaşandı. Büyük projelerimizi engellemek için kredileri zorlaştırmak başta olmak üzere her yolu denediler ama artık şunu herkesin bilmesi lazım. Eski Türkiye yok." Erdoğan, "Biz direndikçe, mücadele ettikçe, karşımızdakiler saldırı çıtasını yükseltiyorlar. Son günlerde döviz kurunu silah olarak kullanıp yine üzerimize gelmeye başladılar, varsın gelsinler. Biz de bunların alternatiflerini üretiyoruz, üreteceğiz. Hiçbir ekonomik rasyonalitesi, temeli, karşılığı olmayan bir şekilde döviz kurunun yükseltilmesinin başka bir izahı yoktur. Nice zorlu imtihanı başarıyla geride bırakan Türkiye ekonomisinin çok kısa bir sürede bugünkü sıkıntıları da atlatacağına yürekten inanıyorum" diye konuştu.
Hürriyet
 
Sebze Meyvede Fiyat İçin Revizyon 
Gıda fiyatlarında yaşanan dalgalanmanın hem tüketicileri hem de üreticileri yakından ilgilendirdiğine vurgu yapan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, söz konusu dalgalanmanın enşasyonla da ilişkili olduğuna dikkat çekti. Sebze meyve satışında birçok aracının olduğunu ifade eden Tüfenkci, bu nedenle yüksek kâr marjlarının görüldüğünü dile getirdi. Yapılan çalışmalar neticesinde sebze meyvede fire oranlarının çok yüksek olduğunun tespit edildiğini bildiren Tüfenkci, şöyle devam etti: "Bunların da maliyet olarak tüketiciye yansıdığını tespit ettik. Fire oranlarını düşürerek, maliyetleri azaltmak istiyoruz. Özellikle soğuk hava depoları, usulüne uygun paketleme, soğuk zincirle taşıma ve sağlıklı mekanlarda depolanmasına kadar birtakım düzenleme ve teşvikleri ortaya koyarak sebze ve meyve fiyatlarının makul seviyelere çekilmesini arzuluyoruz. Piyasaları da yakından izliyoruz. Bununla ilgili müdahale mekanizmaları oluşturmaya çalışıyoruz. Dünyada sebze ve meyve piyasasında yaşanan gelişmeler çerçevesinde kanun değişikliği çalışmasına devam ediyoruz. Hal Kanunu 2012'de hayata geçmişti. Yeni bir revizyon piyasa aktörleri tarafından isteniyor. 2017'nin ortalarına doğru bunu da hayata geçirmiş oluruz" diye konuştu.
Hürriyet

Mesleği Saklayan Yandı! 
Çalışanlar açısından en büyük sıkıntıların başında kayıt dışı çalışmak geliyor. Kayıt dışı çalışanlar sosyal güvenlikten yoksun kalırken, devlet de prim ve vergi kaybediyor. Kayıt dışı sayısı azalmaya başladı. 'Gizli kayıt dışılık' olarak tanımlanan gerçek maaşı saklama ve asgari ücretten bildirme hilesi ise sürüyor. Özellikle yüksek paralar kazanılan mesleklerde çalışanlar asgari ücretli gösteriliyor. Hükümet bu durumun önüne geçmek için yeni bir çalışma başlattı: Meslek kodu. Buna göre kişi hangi işi yapıyorsa Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) öyle bildirilecek. O mesleğe uygun prime esas kazanç belirlenecek. İşveren çalışanları tek bir meslek koduyla giremeyecek, futbolcular, mühendisler, doktorlar 'işçi' gösterilemeyecek. Bu sayede SGK 20 milyona yakın çalışanın ne iş yaptığını bilecek ve denetimini ona göre yapacak. 6728 Sayılı Torba Kanun ile getirilen düzenlemeye göre; sigortalıların işyerlerinde yaptıkları işe uygun meslek adı ve kodunu, gerçeğe aykırı bildiren işletmelere aylık asgari ücreti geçmemek üzere meslek adı ve kodu gerçeğe aykırı bildirilen sigortalı başına asgari ücretin onda biri para cezası uygulanacak. Kanun burada, işverenlere bir geçiş süresi de tanıdı. Bu idari cezalar 1 Ocak 2018'den itibaren geçerli olacak.
Posta

8.4 Milyon Aboneye 'Serbest'lik Rehberi 
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nca (EPDK) elektrik piyasasında serbest tüketicilerin tedarikçileri ile imzaladıkları sözleşme sonrası mağduriyet yaşamamaları için özel bir portal oluşturulduğu bildirildi. EPDK'dan yapılan yazılı açıklamada, serbest tüketicilerin bu portal üzerinden elektrik tüketim miktarlarını kontrol edebilecekleri ve tedarikçilerini denetleyebilecekleri kaydedildi. Söz konusu portal üzerinden serbest tüketicilerin, elektrik tüketim değerlerinin yanı sıra sayaç okuma tarihleri, tedarikçilerine ilişkin bilgileri ve halihazırda tedarikçi seçme hakkının kullanılıp kullanılmadığına ilişkin bilgileri görüntüleyebilecekleri bilgisi verildi. Açıklamada, yakın geçmişte EPDK'nın internet sayfasında serbest tüketiciler için özel bir bölüm hazırladığı ve EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz'ın da serbest tüketici olan ve abonelik sözleşmesi imzalamaya hak kazanan vatandaşların, internet sayfasındaki söz konusu bölümü incelemeden sözleşme imzalamamaları uyarısında bulunduğu hatırlatıldı. Serbest tüketici olmaya hak kazanan tüketicilerin sözleşme imzalamadan önce dikkat etmesi gereken detaylarla ilgili açıklamada şunlara değinildi: "Tedarikçinin EPDK'dan lisans almış bir şirket olup olmadığı EPDK'nın internet sayfasından kontrol edilmeli, küçük indirimler için büyük ve uzun vadeli taahhütlerin altına girilmemeli, önceki sözleşme süresi bitmeyen bir abonenin sözleşme süresi dolmadan fesih yoluna gitmesi ve yeni serbest tüketici sözleşmesi imzalaması ceza gerektirdiği için hak ve yükümlülükler çok iyi öğrenilmeli." EPDK'nın 2017 yılı için serbest tüketici limitini 2 bin 400 kilovatsaat olarak belirlemesiyle aylık ortalama 82 lira ve üzeri fatura ödeyen aboneler serbest tüketici olma hakkından yararlanabiliyor. Yapılan hesaplamalara göre 8.4 milyon abone serbest tüketici olma ve elektrik tedarikçisini seçme hakkına sahip.
Milliyet

İhracatçı Yeşil Pasaportu Bu Ay Alacak 
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, ihracatçı şirketlere hususi (yeşil) pasaport vereceklerini hatırlatarak, "En kısa sürede belki ocak bitmeden de bu sistem devreye girmiş olacak" dedi. Zeybekci, İçişleri Bakanlığının ihracatçıya yeşil pasaport verilmesine ilişkin çalışmalarının son asamaya geldiğini belirtti. Uygulamanın kısa sürede hayata geçeceğini anlatan Zeybekci, ihracatçıların 'memurların yararlandığı bu imkandan devlete hizmet eden ihracatçılar neden yararlanamıyor' seklinde eleştirilerde bulunduklarını ve her platformda yeşil pasaport talep ettiklerini söyledi. İhracatçıyı desteklemek için bu kararı aldıklarını ifade eden Zeybekci, uygulamaya yönelik prosedürlerin devam ettiğini aktardı. Zeybekci, söyle devam etti: "Yaklaşık 16-17 bin mal ve hizmet ihraç eden ihracatçılarımıza, belirlediğimiz bazı şirketlerimize yeşil pasaport vereceğiz. Şirket bunu hangi personeline kullandırırsa Son 3 yılda yıllık ortalama ihracatı 1-10 milyon dolar arasındaki ihracat şirketlerimize 1, 10-25 milyon dolar arasındakilere 2, 25-50 milyon dolar arasındakilere 3, 50-100 milyon dolar arasındakilere 4, 100 milyon doların üzerindekilere 5 yeşil pasaport hakkı verilecek. Takip ediyoruz. En kısa sürede, belki ocak bitmeden de bu sistem devreye girmiş olacak inşallah."
Star

Turizm Yatırımcısına Arazi Fırsatı 
Kültür ve Turizm Bakanlığı, toplam 5 bin 220 yatak kapasiteli otel ve tatil köyü yapılabilecek 13 arazi ile bir günübirlik tesisi turizm yatırımcısına tahsis edecek. Bakanlık, yatırımcının 'en az bürokrasi' ile yatırım yapmasına da imkan sağlayacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı, dünyada ve Türkiye'de yaşanan terör saldırıları nedeniyle turizmde yaşanan sıkıntıların çözümü için Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı'nın talimatıyla sektörün taleplerini de dikkate alarak, turizm yatırımcısına destek vermeyi sürdürüyor. Yurt dışından turist getiren 'A' grubu seyahat acentelerine verilen 6 bin dolar yakıt desteği süresini yıl sonuna kadar uzatılırken, turizm yatırımlarının devam etmesi, özendirilmesi ve yatırımcıların önünü açmak için kıyı, kıs ve termal turizmde yeni planlamalar yapıldı. Bu kapsamda, Afyonkarahisar'da bin, Antalya'da 80, Aydın'da bin 200, Eskişehir'de 900, İzmir'de bin 800, Kayseri'de 240 yatak olmak üzere toplamda 5 bin 220 yatak kapasiteli otel ve tatil köyü yapılmak üzere 13 arazi ve Muğla Marmaris'te bir günübirlik tesis, turizm yatırımcısına tahsis edilecek.
Star

882 Milyar TL'lik Faiz Ödedik 
Vatandaşların sadece tüketici kredileri ve kredi kartları için 9 yılda ödediği faiz tutarı 900 milyar liraya yaklaştı. Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği'nin (TÜRMOB) hazırladığı 'Faiz Raporu' açıklandı. TÜRMOB Genel Başkanı Cemal Yükselen, merkezi yönetim bütçesinden 2003-2016 döneminde yapılan toplam faiz ödemesinin 707.2 milyar liraya ulaştığını kaydetti. Yükselen, şöyle devam etti: "Vatandaşlar, kullandıkları tüketici kredileri ve kredi kartları için sadece Aralık 2007- Kasım 2016 arasındaki yaklaşık 9 yılda bankalara toplam 268.6 milyar lira faiz ödedi. Vatandaşların bankalara ödediği yıllık faiz miktarı, yüzde 150'ye yakın büyüdü. Tüketici kredileri ve bireysel kredi kartları için ödenen faiz, 2016'nın 11 ayında 44.5 milyar lira oldu. Bankalar 2002- 2016 döneminde kredi kartları ve kullandırdıkları kredilerden dolayı toplam 882.2 milyar lira faiz geliri (Katılım bankaları kar payı) elde ettiler."
Vatan

SİYASET/POLİTİKA

Doping Yapar 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, "Meclis'te görüşülmekte olan Anayasa değişikliğinin yürürlüğe girmesi, ülkemize doping etkisi yapacaktır. Yeni Türkiye'nin inşası önünde Allah'ın izniyle kimse duramayacak" dedi. Erdoğan, Borsa İstanbul 143. Kuruluş Yıldönümü Programı ve yeni hizmet binalarının açılış töreninde özetle şunları söyledi: Tüm siyasi partiler, alanlarda hep 'yeni anayasa', 'yeni anayasa' dedi. Peki şimdi Parlamento'da dikkat edin ne tartışılıyor? Yeni anayasanın önünde durmak için elinden ne geliyorsa, bakıyorsunuz iki siyasi parti bunu konuşuyor. Onunla da kalmıyorlar, edep, adap hiçbir şey bilmeden ve bir milletvekilinin, siyasetçinin ağzına yakışmayacak ifadelerle engellemenin gayretleri içerisindeler. Hep söylerdim; 'Şu içtüzüğün değişmesi lazım.' Böyle bir iç tüzükle bu parlamento yürümez. Birbirini bu denli yoran bir siyaset anlayışıyla neticeye de varamazsınız. Bir de dersini çalışarak gelen bir yapı yok, bir anlayış yok. Yani dünyada bunun uygulaması nasıldır? Bunu bilmiyor. Yani Amerika'da uygulama farklı olabilir. Latin Amerika'da farklı olabilir. Fransa'da yarı başkanlık farklı olabilir. Rusya'da farklı olabilir. Dünyadaki başkanlık sistemini uygulayan ülkelerinki bizim olmazsa olmazımız mıdır. Öyle bir şey var mı? Hayır ya. Biz daha farklı bir sistem oluşturamaz mıyız? Bu anayasa değişikliği ile adeta bir balarısı ol. Bu yerden farklı bir şey alırsın, bir başkasından farklı bir şey alırsın, bir başkasından farklı bir şey alırsın. Benim tarihimden, geleneklerinden, göreneklerinden olan bir alt yapım var. Orayı esas almak suretiyle de bunu kalkar adeta miks eder. Böylece dünyaya yeni bir anlayışla çıkabiliriz, aslolan da budur. Parlamento şu anda millete götürülecek olan o metni hazırlıyor. Olay bu. Nihai kararı verecek olan yer; millet. Milli iradesi burada çok çok önemli. Şu anda milli iradeyi dahi hazmedemeyen, ona bu işin götürülmesini hazmedemeyen bir anlayış var. Temenni ederim ki bu akşam, yarın akşam biterek ikinci tura geçilir ve ikinci turdan sonra da millete gidecek yol açılır.
Hürriyet

'Sistemin Tıkanan Damarı Açılacak!' 
Başbakan Binali Yıldırım, dün partisinin Gençlik Kolları tarafından Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen 2. Abdülhamid Han'ı anma programına katıldı. Bur a d a bir konuşma yapan Başbakan Yıldırım, şu mesajları verdi: "Abdülhamid vizyon itibariyle devlet adamlığı itibariyle 33 sene boyunca iktidar döneminde devletin kör kuruşunu hiçbir kimseye yedirtmemiş, Batı'da emperyalistlere karşı denge politikası, İslam aleminde de ümmetin bir arada tutulması politikasıyla şer odaklarıyla mücadele ederken diğer yandan da 25 ülkede, 3 kıtada birbirinden önemli birçok eseri hayata geçirmiştir. Bugün İslam coğrafyasının hükmettiği, Osmanlı'nın hüküm sürdüğü bütün coğrafyalardaki İslam eserlerinin altında Abdülhamid'in imzası vardır. Gençler, Abdülhamid'i okuyalım. Abdülhamid'i bizim dönemimizde o kadar kötü tanıttılar ki şimdi Abdülhamid'i okuduğumda hayranlığım bir kat daha artıyor. Çünkü o 'Önce milletim' diyen 'Benim vücudum önemli değil, millet önemli' diyen çok önemli padişahtır." "Önümüzde çok önemli çok zorlu bir süreç var. Gördüğünüz gibi etrafımızda ateş çemberi var. Komşularımızda maalesef basiretsiz, çapsız yöneticiler yüzünden 6 yıldır devam eden istikrarsızlık, iç savaş milyonlarca insanın yerlerinden yurtlarında olmasına sebep oldu. 3 milyon kardeşimizi Suriyeli'yi Iraklı'yı bağrımıza bastık. Ekmeğimizi bölüştük, evimizi açtık. Herkes şunu bilmelidir. Ekmeğimizi böleriz ama bu vatanı böldürtmeyiz." "Şimdi Anayasa değişikliği ne getirecek, diyorlar. Anayasa değişikliği darbecilerin sonunu getirecek. Anayasa değişikliği Meclis iktidarından millet iktidarına giden yolu açacak. Bu Anayasa değişikliğiyle artık 367 saçmalıkları olmayacak. Bu Anayasa değişikliğiyle artık cuntacılar iş başına gelme hevesi içerisinde olmayacak. Demokrasi, halkın iradesi kesintisiz işlemeye devam edecek. Sistemin tıkanan damarları açılacak. Kararlar hızla alınacak, vatandaşın beklediği hizmetler daha hızlı şekilde yapılacak. Vatandaşın hizmete erişimi bürokrasiyle iş yapması daha da kolaymaşacak. İstikrar artık sandıkta halledilecek. Bu sistemle millet kendisini yönetenleri doğrudan seçecek. Aynı zamanda da kendisini yönetecekleri denetleyecek vekillerini de seçecek. Bir yanda hükümeti seçecek, diğer yandan da Meclis'i seçecek. Kendisi hükümetini doğrudan denetleyecek. Vekilleri de kendisi adına millet adına kanunları yapacak, hükümetin denetlemesini gerçekleştirecek. Doğrudan demokrasi, vekaletle değil, millet yetkiyi verecek, hesabı da soracak. Türkiye artık milletten yetki almayanların söz söyleyeceği bir ülke olmaktan çıkacak. Bütün vesayet odakları demokrasinin milli iradenin emrine girecek."
Milliyet

12. ve 13. Madde Kabul Edildi 
TBMM Genel Kurulu'nda Anayasa değişiklik teklifinin dünkü görüşmelerinde Ak Parti ile MHP arasında "İlk 4 madde" gerilimi yaşandı. Teklifin Cumhurbaşkanı'nın OHAL yetkisini düzenleyen 12. maddesinin görüşmelerinde Ak Partili İsmail Aydın'ın "Ben 1980 Anayasasının ilk 4 maddesinin mutlaka anayasamızda olmasının taraftarıyım. Ancak bir hukukçu olarak anayasanın değiştirilemez maddesini kabul etmek mümkün değildir. Gerekli nisapla anayasanın tüm maddeleri değiştirilebilir" ifadesini kullanması tartışma çıkardı. CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, "İktidar partisinin değiştirilmez maddeleri değiştirme niyetini açıkça ortaya koymuştur. Bu teklife destek verenlerin pozisyonlarını gözden geçirmesi gerekir" dedi. Ak Parti ile MHP arasındaki anayasa müzakerelerini yürüten isim olan Ak Parti Genel Sekreteri Abdülhamit Gül, Ak Parti'nin gündeminde böyle birşeyin olmadığını, teklifte de bu yönde bir hüküm bulanmadığını belirtti. Ancak Gül'ün açıklamasına rağmen MHP'den sürpriz bir çıkış geldi. MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta, "Bununla ilgili Sayın Başbakan'ın bir açıklama yapması lazım. " dedi. Ak Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, CHP'nin her zamanki gibi "niyet okuma" içinde olduğunu belirterek, "Grubumuzun Anayasanın 1-2-3. maddeleriyle ilgili sorunu yoktur. Ak Parti'nin Cumhuriyetle problemi yoktur. Rejim tartışması 1923'te bitmiştir" dedi. Grup Başkanvekili Engil Altay ise, Usta'nın Başbakan'a yönelik çağrısını desteklediğini belirterek, "Çünkü bunlar Türkiye'nin namusudur, şerefidir" dedi. Tartışmanın uzaması üzerine TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın birleşime ara verdi. Arada Ak Parti Grup Başkanvekilleri'nin Aydın'ı çağırarak görüştükleri öğrenildi.
Milliyet

'Mit Raporunda 563189 No'da Kayıtlı İsim Kim?' 
CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan'ın gündeme getirdiği "MİT kayıtlarında 563189 numarayla kayıtlı olan Fetullah Gülen üyesi AKP Genel Başkan Yardımcısı kimdir?" sorusuyla başlayan tartışma Cuma günü geç saatlere kadar yapılan oturumda da sürdü. "Birlikte olduğunuz vekillerinin bylock'çu olduğu söyleniyor. Siz bunu bana da ülkücü camiaya da umarım anlatırsınız" diyen CHP'li Engin Altay'a, MHP'li Akçay, "İşbirliği yapılan bylock'çu kimse bunları açıklamalısınız. Bildiğimiz kadarıyla Kemal Kılıçdaroğlu'nun danışmanı da bylock kullandığı için FETÖ'den tutuklandı" dedi. Bunun üzerine Altay da "Matematiksel olarak bize sızmamış olması mümkün değil' dedim" ifadesini kullanarak, sonra önce CHP sıralarını, sonra da AK Parti sıralarını göstererek, "Burada 5 tane varsa, işte orada bin tane" ifadesini kullandı. Altay'ın bu sözlerine AK Parti sıralarından "Açıklamazsan müfterisin" tepkisi yükseldi. Bu sırada oturuma başkanlık eden Ahmet Aydın da "Bu çorbalar bitmez" yorumunda bulundu. Daha sonra AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı kürsüye çıktı, CHP'den FETÖ'cü iddiasıyla ilgili isim istedi. Engin Altay oturduğu sıradan "Söyleyeceğim" diye seslendi ve ardından söz alarak, "Sayın Bakan MİT'i arar, 'Kardeşim nedir bu 563189?' Ve çıkar İçişleri Bakanı der ki Bülent Tezcan'a, 'Sen müfterisin, 563189 No'lu belge budur der', biz de boynumuzu yere düşürürüz. Yarına kadar bu bu belgeyi aziz milletimize göstermiyorsanız" dedi. Oturumu yöneten Ahmet Aydın ise "Çay sohbetinde konuşsanız, Genel Kurulu meşgul etmeyin" dedi.
Vatan

DÜNYA 

Almanya'da Terörizme Karşı Yeni Yasa Tasarısı 
Almanya'da Başbakan Angela Merkel'in genel başkanı olduğu Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi'nin (CDU) suç ve terör örgütleri için propagandayı suç kapsamına almak istediği bildirildi. CDU'nun bir çok önlemin alınmasını sağladığının ifade edildiği tasarıda, tehlike oluşturan kişilerin elektronik kelepçe ile sıkı bir şekilde izlenmesinin ve bu kişilerin hızlı bir şekilde sınır dışı edilmesi için koşulların kolaylaştırıldığı bildirildi. Merkel'in başkanlığında Saarland eyaletinin Perl kentinde toplanan CDU yönetimi "Güçlü devlet ile özgürlük ve güvenlik" başlığı altında kabul ettiği karar tasarısında, her insanın güvenlik içinde yaşama hakkına sahip olduğu vurgulandı. Tasarıda, "Ayrıca, suç ve terör örgütlerine sempati kazandırma propagandası yapmayı yeniden suç kapsamına almak istiyoruz" ifadesine yer verildi.
Hürriyet

Donald Trump'ın 'Rusya Zaafı' Şüphe Yaratıyor 
ABD'nin seçilmiş Başkanı Donald Trump'ın "Rusya bağlantıları" başkanlık görevinin başlayacağı 20 Ocak yaklaştıkça belirginleşmeye başlıyor. Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı adayı Michael Flynn'in, ABD'nin Rus diplomatları sınır dışı etme kararı aldığı 29 Aralık'ta Rusya'nın Washington Büyükelçisi Sergey Kislyak ile iki kez telefon görüşmesi gerçekleştirdiği öne sürüldü. 28 Aralık'ta gerçekleşen bir telefon görüşmesinde ise Trump'ın Obama yönetiminin safdışı bırakıldığı Astana'daki Suriye görüşmelerine davet edildiği aktarıldı. ABD basınına konuşan iki üst düzey diplomat, Trump ekibinin, henüz başkanlık süresi başlamadan Rusya ile sık sık kurduğu "üst düzey" temasları aktardı. 29 Aralık'ta gerçekleşen telefon görüşmelerinin içeriği açıklanmadı. Buna karşın, Trump'ın sözcülerinden Sean Spicer büyükelçi ile yaşanan telefon görüşmesinin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Trump'ın 20 Ocak'ta yapacağı telefon görüşmesiyle alakalı olduğunu, iki ülke meselelerine ilişkin bir konuşmanın gerçekleşmediğini açıkladı. Flynn ve Kislyak'ın telefonla görüştüğü belirtilen gün, Obama yönetimi, "başkanlık seçimlerine siber saldırı iddiaları" kapsamında, Washington ve San Francisco'da görevli 35 Rus diplomatın 72 saat içinde ülkeyi terk etmesini istemişti. Associated Press haber ajansı, göreve başlamak üzere olan başkanların yabancı devlet adamlarıyla görüşmesinin olağandışı bir durum olmadığını belirtirken, Obama'nın yaptırım uyguladığı bir devletle bu kadar sık iletişime geçilmesinin şüphe yarattığı vurgulandı.
Milliyet

Anastasiades: Türkiye Tavrını Değiştirmeli 
İsviçre'nin Cenevre kentinde gerçekleşen Kıbrıs konferansı ile ilgili olarak Euronews'e konuşan Güney Kıbrıs Rum Kesimi lideri Nikos Anastasiadis, "Öncelikle hiç birimiz buraya çok yüksek beklentilerle gelmedik. Bizim asıl isteğimiz diyaloğun başlamasıydı. Ve bunu başardık. Öncelikle her ne kadar fikir birliği oluşmasa da masaya haritalarımızı koyarak, toprak paylaşımı konusunu ele aldık. İlk kez böyle bir durum yaşanıyor" dedi. Türk askerinin Ada'dan çekilmesiyle alakalı yorumlarla ilgili konuşan Anastesiadis, "Her ne kadar olumsuz olsa da sadece açıklamalar ve sözlü ifadeler doğrultusunda bir yargıda bulunmamalıyız. Sonucu ve son kararı beklemeliyiz. Eğer Türkiye'nin bu konudaki tavrı değişmezse bu çözüm istemedikleri, çözüm arayışı içerisinde de olmadıkları anlamına gelir" dedi.
Milliyet

Mültecilerin Donması Avrupa'yı Sarsmadı 
Avrupa ülkeleri mültecilerin yaşadığı sıkıntılara duyarsız kalmaya devam ediyor. En son da Macaristan, sınır komsusu Sırbistan'ın başkenti Belgrad'ta dondurucu soğukla mücadele eden mültecilere sınır kapısını açmayacağını açıkladı. Macaristan'da göçmen karşıtı Viktor Oban'ın kabinesinde yer alan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto, Alman gazetesi Die Welt'e yaptıgı açıklamada, Sırbistan'da yardıma ihtiyacı olan mültecilerin orada sığınma başvurusunda bulunması ve barınak bulması gerektiğini savundu. Sırbistan'da mülteciler, eksi 20 derecede, terk edilmiş ve ısıtma sistemi bulunmayan binalarda veya çadırlarda günde tek öğün beslenerek yasamaya çalışıyor. Dondurucu soğukta duş almaya çalışan mültecileri salgın hastalıklar da tehdit ediyor.
Star

Filistin Vatikan'da Büyükelçilik Açtı 
Vatikan'ın Filistin'i devlet olarak tanımasının ardından Vatikan'da ilk kez Filistin Büyükelçiliği açıldı. Filistin lideri Mahmud Abbas dün Vatikan'a gelerek Papa Francesco ile görüştü. Görüşmenin ardından Abbas, Filistin Devleti'nin 'Kutsal Makam' Vatikan Büyükelçiliği'nin resmi açılışını yaptı. Vatikan, 2015'te imzalanan ve 2016'da yürürlüğe giren bir anlaşmayla Filistin'i resmen devlet olarak tanımıştı. Katolik Kilisesi'nin Filistin topraklarındaki yasal statüsü ve faaliyetlerini düzenleyen bu anlaşmada Filistin'in devlet statüsünde muhatap alınması ise İsrail'den tepki çekmişti. Mahmud Abbas açılış töreni öncesinde Papa Francesco ile görüşmesinde, Filistin'in devlet olarak tanınması ve büyükelçilik açılışıyla ilgili olarak "Bu, Papa'nın Filistin halkına ve barışa olan sevgisinin göstergesi. Diğer ülkelerin de Vatikan'ı örnek alarak Filistin'i tanımasını umuyoruz" dedi.
Vatan
 
SPOR 

Süper Lig'in 16 haftalık bölümünü 31 puanla 4. sırada tamamlayan Fenerbahçe, ikinci periyodun ilk maçında bugün Adanaspor'u konuk edecek. Son iki maçında Gençlerbirliği ve Trabzonspor'u 3-0'la geçen Sarı-Lacivertliler, Ülker Stadı'nda ağırlayacağı Adanaspor'u da devirip çıkışını sürdürmek istiyor. Antalya'da iyi bir hazırlık dönemi geçiren Kanarya aldığı sonuçlarla taraftarını mest etmişti. Fenerbahçe bu performansı lige de taşımayı hedeşiyor. Bu sezon oynadığı 7 dış saha maçında 2 beraberlik ve 5 yenilgi yaşayan Adanaspor ise deplasmanda galibiyet hasretini Fenerbahçe karşısında sonlandırmak için sahaya çıkacak. İki takım tam 13 yıl sonra karşı karşıya gelecek. Geride kalan 42 lig müsabakasında Sarı- Lacivertliler 21, Turuncu-Beyazlılar 7 galibiyet aldı, 14 müsabaka da berabere sonuçlandı.
Posta

Aboubakar'dan memnun olmayan Beşiktaş, forvet aramaya devam ediyor. Kartal'ın listesine son olarak Olympiakos'tan Brown Ideye girdi. Huntelaar'dan sakatlığı, Martinez ve Bony gibi isimlerden de yüksek maliyeti nedeniyle vazgeçen Beşiktaş, Brown Ideye için menajeri ile temasa geçti. Geçen sezon Olympiakos'un şampiyonluğunda önemli rol oynayan (11 gol attı) Nijeryalı golcü Brown Ideye, bu sezon 22 maçta 12 gol atmayı başardı. Beşiktaş bu oyuncu için 5 milyon euroyu gözden çıkardı. 28 yaşındaki oyuncunun Afrika Kupası için Nijerya Milli Takımı'na gitmemesi de Kartal'ın iştahını kabartıyor.
Posta

Spor Toto Basketbol Süper Ligi'nin yıldızlar şölenine sahne olacak All Star 2017 bugün saat 14.00'te Ülker Sports Arena'da yapılacak. "Parkenin sihirbazları Türkiye için omuz omuza" sloganıyla gerçekleştirilecek organizasyonda ligde forma giyen ve halk oylamasıyla belirlenen oyuncuların yer aldığı Asya ve Avrupa karmaları, gösteri maçında karsı karsıya gelecek. Asya karması Orhun Ene, Avrupa karması Velimir Perasovic yönetiminde sahaya çıkacak. Basketbolseverler, gösteri maçı öncesindeki yetenek, 3 sayı ve smaç yarışmalarıyla keyifli anlar yasama fırsatı bulacak. Etkinlikte sürpriz sarkıcıların konserinin yanı sıra görsel şovlar seyircinin beğenisine sunulacak. Karşılaşmayı izlemek için Ülker Sports Arena'ya gidecek basketbolseverler, ödüllü yarışmalar ve sürpriz performanslarla etkinlikte aktif olarak yer alacak. Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoglu, "All-Star 2017 organizasyonundan elde edilecek gelirin tamamı şehit ailelerine ve gazilerimize verilecek. Salonun hıncahınç dolmasını umuyoruz" ifadeleriyle basketbolseverleri maça davet etti.
Star

Galatasaray, 2. yarının ilk maçında Atiker Konyaspor'u tek golle geçti. 3'te Carole'un ortasında Josue'nin kafa vurusu kalecide kaldı. 8'de Bajic'in ceza alanı içinden yaptığı vuruş, yandan dışarıya çıktı. 38'de Mehmet Uslu'nun soldan ortasında Skubiç çok kötü vurunca, top farklı auta gitti. 39'da Josue'nin ortasında, Eren'in kafa vurusu isabetsizdi. 45+1'de Rangelov'un uzaktan vurusundan top üstten autu boyladı. 51'de Rodrigues soldan ortaladı, arka direkte Sabri'nin vurusu kaleciden döndü. Ancak pozisyonu takip eden Sabri, takımını öne geçirdi: 0-1. 66'da Skubiç sag çaprazdan vurusunu yaptı, kaleci Muslera'nın son anda müdahalesiyle top kornere çıktı. 76'da Rodrigues sol kanattan ceza alanına girdi, vurusunu yaptı, Serkan kornere çeldi. 78'de Sabri sağdan ceza alanına girdi, vurusu kaleciden döndü. 86'da Linnes sağdan ortaladı, Sabri'nin kafa vurusunda Serkan topu çıkardı.
Star

Ergin Ataman'ın sözleşmesinin sona ermesinin ardından başantrenör arayışlarına geçilen A Milli Basketbol Takımı'nda yeni dönem belli oldu. Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu ile Beşiktaş Başkanı Fikret Orman arasında hafta içi yapılan görüşmenin ardından TBF yetkilileri bir süredir temas halinde oldukları Ufuk Sarıca ile dün akşam bir kez daha bir araya geldi. Son detayların üzerinden geçilmesi sonrası 44 yaşındaki çalıştırıcının, milli takımın başına geçmesi kararlaştırıldı. DAHA ance Anadolu Efes ve Pınar Karşıyaka'yı da çalıştıran Sarıca 3 yıllık sözleşme imzalayacak ve 2020'ye kadar takımın başında kalacak. 44 yaşındaki başarılı çalıştırıcının şimdilik Beşiktaş Sompo Japan'ı da çalıştırmayı sürdüreceği ve daha sonra ise gelişmelere bağlı olarak durumun değerlendirileceği bildirildi.
Vatan


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme