22 Ocak 2017 Pazar

22.01.2017 Genel Gündem22.01.2017 Pazar
GÜNDEM

Jandarmaya Da Başörtüsü İzni 
İçişleri Bakanlığı'na bağlanan Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı'nda kadın personel için polislerde olduğu gibi türban yasağı kalktı. Kadın personel şapka, kep veya örgü bere altında yüzünü kapatmayacak şekilde başlarına taktıkları üniforma rengindeki desensiz giysileri giyebilecek. 'Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Personel Yönetmeliği' Resmi Gazete'nde yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelikle Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı personeline ilişkin, ilgili kanunlarda bulunan hükümlerin uygulanmasına dair usul ve esaslar belirlendi. Personelin genel kolluk kuvvetleri arası geçici görevlendirmeler, personelin ödevleri, hak ve sorumlulukları, yasaklar, nöbet ve izinleri, değerlendirme ve ödüllendirmeler düzenlendi. Buna göre Jandarma ve Sahil Güvenlik'te kadın personelin şapka, kep veya örgü bere altında yüzünü kapatmayacak şekilde başlarına taktıkları üniforma rengindeki desensiz giysileri giymesine izin verilecek. Resmi olarak görev yapan kadın personel, hamileliğini belgelediği takdirde resmi kıyafet yerine sivil kıyafetle görev yapabilecek
Hürriyet


12 Yeni Rektör Atandı 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 12 üniversiteye rektör atadı. Rektör atamaları, 15 Temmuz sonrasında ilan edilen OHAL kapsamında çıkarılan bir KHK ile doğrudan Cumhurbaşkanının iradesine bağlanmıştı. Erdoğan, dün 12 üniversiteye doğrudan rektör atadı. Buna göre, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi'ne Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut, Ardahan Üniversitesi'ne Prof. Dr. Mehmet Biber, Artvin Çoruh Üniversitesi'ne Prof. Dr. Fahrettin Tilki, Batman Üniversitesi'ne Prof. Dr. Aydın Durmuş, Bitlis Eren Üniversitesi'ne Prof. Dr. Erdal Necip Yardım, Gümüşhane Üniversitesi'ne Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek, Hakkari Üniversitesi'ne Prof. Dr. Ömer Pakiş, İzmir Demokrasi Üniversitesi'ne Prof. Dr. Bedriye Tunçsiper, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi'ne Prof. Dr. Mehmet Akgül, Kilis 7 Aralık Üniversitesi'ne Prof. Dr. Mustafa Doğan Karacoşkun, Kırklareli Üniversitesi'ne Prof. Dr. Bülent Şengörür ve Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi'ne de Prof. Dr. Murat Türk rektör atandı. Hakkâri Üniversitesi'ne atanan Pakiş ise İlahiyat Fakütesi öğretim üyeliğini ve aynı zamanda rektör vekilliği görevini yürütüyordu. Ancak Pakiş'in rektör vekilliği dışında beş fakülteli Hakkari Üniversitesi'nde İktisadi ve İdari Bilimler, İlahiyat, Eğitim ve Mühendislik olmak üzere dört fakültenin dekanlığı görevini de yürütmesi tartışma yaratmıştı. Kilis 7 Aralık Üniversitesi'nin
Milliyet

'Yürüyerek Gelir Diye Bekledim' 
Suriye'de Fırat Kalkanı Harekatı'nın sürdürüldüğü El Bab'ın Suşaniyah bölgesinde DAEŞ'li teröristlerin bombalı araçla düzenlediği saldırıda şehit olan beş askerin naaşı, dün Gaziantep Havalimanı'nda düzenlenen törenle memleketlerine gönderildi. Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından 151 gündür yürütülen Fırat Kalkanı Harekatı'nda, El Bab'ın Suşaniyah bölgesindeki birliğe önceki gün terör örgütü DEAŞ tarafından bomba yüklü araçla saldırı düzenlendi. Hain saldırıda şehit olan piyade uzman çavuşlar Emre Doruk (25), Selim Topal (27) ve Bahattin Bakır (28) ile piyade uzman onbaşılar Mete Can (26) ve Ramazan Taşkın (24) için dün sabah saatlerinde Gaziantep'te uğurlama töreni düzenlendi. Şehit Piyade Uzman Çavuş Bahattin Bakır'ın cenazesi, askeri uçakla Zonguldak'a getirildi. Şehidin babası, annesi ve kız kardeşleri cenaze aracında tabuta sarılıp gözyaşı döktü. Şehidin ablası Nazife Küçükkaya, "Şehit olmak istiyordun, istediğin oldu" diyerek ağladı. Şehit uzman çavuş Bahattin Bakır'ın Zonguldak'ın Devrek ilçesine bağlı Pınarönü Köyü'ndeki baba evine 10 önce izne geldiği ve kredi çekerek aldığı otomobili, köyde bırakarak görev yerine döndüğü öğrenildi. Şehit Bakır'ın cenazesi konvoy eşliğinde Devrek Kent Meydanı'na getirildi. Şehidin babası Hüseyin Bakır, tabutun başında taziyeleri kabul ederken gözyaşlarını tutamadı. Şehidin annesi Hatime de kızları ile birlikte tabut başında ağladı. Şehidin küçük kızı 1.5 yaşındaki Buğlem Naz ile tabutun başına gelen kız kardeşi Nazife Küçükkaya da ağıt yaktı. Şehidin cenazesi Pınarönü Köyü'nde toprağa verildi.
Milliyet

Koç Özlemle Anıldı 
Geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden Mustafa Koç, ölümünün 1'inci yıl dönümünde Zincirlikuyu'daki mezarı başında ailesi, sevenleri ve Koç Topluluğu çalışanlarının katılımıyla düzenlenen törenle anıldı. Mustafa Koç'un kabri başındaki törene babası Rahmi Koç, annesi Çiğdem Simavi, kardeşleri Ömer Koç ve Ali Koç, eşi Caroline Koç kızları Esra ve Aylin Koç katıldı. Koç'un mezarına eşi ve kızlarının tarafından kalp şeklinde hazırlatılan kırmızı güller ile beyaz çiçekler içinde 'Annen' notu yazılı bir buket bırakıldı. Koç Topluluğu yöneticileri ve çalışanları, Şişli eski Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Fenerbahçe Spor Kulübü Asbaşkanı Murat Özaydınlı, Fenerbahçe'nin eski Teknik Direktörü İsmail Kartal, 1907 Ünifeb üyeleri ile Mustafa Koç'un sevenleri de törene katılanlar arasında yer aldı. Zincirlikuyu'daki anma töreninde Kuran-ı Kerim okundu, dua edildi. Rahmi Koç başta olmak üzere diğer aile bireyleri Koç Ailesi'nin kabristanlığında bulunan diğer mezarları ziyaret ederek onlar için de dua ettiler.
Vatan

EKONOMİ 

Gram Altın 146,2503-146,3777
ABD Doları 3,7667-3,7692
Euro 4,0291-4,0319
İngiliz Sterlini 4,6544-4,6588

Hedef 260 Kilometre 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kadıköy- Kartal arasında hizmette olan metro hattını Tavşantepe'ye kadar uzatan, "Tavşantepe, Pendik ve Yakacık' metro istasyonlarının resmi açılışını yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu hatla birlikte İstanbul'daki raylı sistem uzunluğu 150 kilometreye ulaşmış olacak. İstanbul genelinde hâlâ yapımı devam eden raylı sistemlerin uzunluğu 194 kilometreyi buluyor. Çok yakında bu uzunluk iki katına çıkacak. 260 kilometrelik raylı sistemi İstanbul'a kazandırmayı hedefliyoruz" dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pendik Belediyesi'nin düzenlediği toplu açılış törenindeki konuşmasında şunları söyledi: "Açılışını yaptığımız Kadıköy- Tavşantepe Metrosu'nun Sabiha Gökçen Havalimanı'na kadar olan bölümü 2019 yılında tamamlanacak. Sabiha Gökçen Havalimanımızın ikinci pistinin devreye girmesiyle, kapasite büyük gövdeli uçaklarında inişine uygun hale gelerek 70 milyona ulaşacak. Teknopark İstanbul sondere başarılı hizmetler veriyor." Yapılan çalışmaların önemine işaret eden Erdoğan, şöyle devam etti: "Tüm bu yatırımlar bittiğinde İstanbul'daki ulaşım raylı sistemler üzerinden gerçekleşecek. Her zaman söylediğim gibi İstanbul'a hizmet etmek bir aşk işidir, bir sevda işidir. Metro hattının yanı sıra 370 sosyal konutun, caddelerin, parkların, Kurnaköy'deki kurban kesim alanlarının, dere ıslah çalışmalarının açılışlarını da buradan yapıyoruz. 1994'ten önce bu ilçemiz plansız yapılandırmanın içindeydi, su sıkıntısının hat safhada olduğu bir dönemdeydi. Şu anda İstanbul milletvekilimiz Erol Kaya'nın, ardından Kenan Şahin beyin gayretleriyle Pendik İstanbul'un en cazip yerlerinden haline geldi. İşte, birilerine bunu söylemek lazım. Bunlar İstanbul'u, Pendik'i, Kartal'ı, Tuzla'yı tanımazlar. Dolayısıyla İstanbul'u tanımazlar. Biz aşık olduğumuz İstanbul'a elimizden gelen hizmeti vereceğiz. Kentsel dönüşüm projeleriyle birlikte Pendik, iyi bir noktaya gelmiştir."
Hürriyet

Sadık Müşteri 'Aydınlanacak' 
Elektrik dağıtım şirketleri, Enerji Bakanlığı'nın da desteği ile müşteri odaklı hizmetlerini artırıyor. Elektrik piyasasında 'kazan-kazan' uygulamasına geçiliyor. Tüketicilerin müşteri profilleri çıkarılarak ödemelerine ne kadar sadık olduklarına bakılacak. Daha sonra bu kişilere 'sadık tüketici' tarifesi uygulanacak. Faturasını düzenli olarak yatıran, ödemesini bir ay geciktirse dahi elektriği kesilmeyecek. Bu tüketiciden açma-kapama ücreti (25 lira) alınmayacak. Faturanın son ödeme tarihi geçtiğinde tüketiciye bu durum SMS ile bildirilecek ve 5 iş günü içerisinde faturasını ödemediği takdirde elektriğinin kesileceği hatırlatılacak.
Posta

İşverene 'Eş Teşviği' 
Karısını kendi işyerinde çalıştıran kocalara ciddi teşvikler var. Söz konusu teşviklerden yararlanma süresi 24 ile 54 ay arasında değişiyor. Teşviğin aylık tutarı ise 364 liradan başlayarak, 2 bin 732 liraya kadar çıkabiliyor. Sosyal güvenlik mevzuatına göre, kocasına ait işyerinde ücretli çalışan kadın, sigortalı sayılıyor. Kadının, kocasına ait işyerinde sigortalı sayılabilmesi için üç şart var. İlki fiilen çalışması, ikincisi ücret alması ve üçüncüsü de ödenen ücretlerin işyeri defter kayıt ve belgelerine usule uygun olarak yazılması. Gelelim karısını sigortalı olarak çalıştıran kocaya verilen teşviğe. İşsizlik Sigortası Yasası'nın geçici 10'uncu maddesine göre; işe alındığı tarihten önceki altı ay veya daha fazla süreyle işsiz olan kadınlarla, 18-29 yaş arasındaki erkekleri işe alan işverenlere bir prim teşviği veriliyor. Bu teşviğin süresi 24 ile 48 ay arasında değişiyor. Yeni işe alınan işçinin İşkur'a kayıtlı işsiz olması halinde teşvik süresine 6 ay daha ekleniyor ve süre 54 aya çıkıyor.
Posta

Tarım Sigortacılığında 2017 'Seferberlik Yılı' İlan Edildi 
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) kapsamında tüm Türkiye'de buğdayın, kuraklık karşısında güvence altına alındığını açıklarken, "Buğday için 2017 itibarıyla başlayan kuraklık teminatı, 2018'de tüm tahıl ürünleri için geçerli olacak. 2018'de TARSİM kapsamına alınmayan ürün kalmayacak" dedi. Bakan Çelik, Atatürk Orman Çiftliği Müdürlüğünde (AOÇ) düzenlediği basın toplantısında, TARSİM kapsamında 10 yılda toplam 5 milyar lira prim üretimi gerçekleştirildiğini, bunun 2.3 milyar lirasının üreticiler tarafından ödendiğini, 2.7 milyar lirasının da devlet tarafından karşılandığını bildirdi. Geçen sene 2.1 milyon hektar alanın, 1 milyon 124 bin küçükbaş, büyükbaş hayvanın, 19 bin 500 seranın ve 1.5 milyon arı kovanının sigortalandığını belirten Çelik, aynı dönemde 316 bin hasar dosyası için işlem yapıldığını ve üreticilere 900 milyon liralık hasar ödemesi gerçekleştirildiğini dile getirdi. Çelik, 2016'daki sigortalanma oranının yüzde 10-20 arasında olduğuna dikkati çekerek, desteklere rağmen oranın düşük olmasının kabul edilemeyeceğini söyledi. Çelik, "2017 yılını tarım sigortacılığı açısından seferberlik yılı ilan ediyoruz. TARSİM tek merkez olarak çiftçinin doğal afetler karşısında güvencesidir" dedi.
Milliyet

Taşraya 4.5g'yi Devlet Götürecek 
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, bilgi üretimine dayalı bir sektör olan bilgi teknolojileri ve iletişim sektörünün özellikle son yıllarda, ülkelerin ekonomik büyümelerinin altyapısını oluşturan ve toplumların refah seviyesini artıran önemli sektör haline geldiğini, bu bağlamda yaklaşık bin 500 yerleşim yerine GSM ve internet hizmeti götürülmesi amacıyla Haberleşme Genel Müdürlüğünce ihaleye çıkılacağını söyledi. Yüzyılın son çeyreğinde bilgi ve iletişim teknolojilerinin büyük bir ivme kazanması nedeniyle tüm dünyada genişbant iletişime olan ihtiyacın arttığını vurgulayan Arslan, şöyle devam etti: "Dünyadaki bu gelişmeye paralel olarak ülkemizde de sabit ve mobil genişbant erişime olan ihtiyaç üst düzeye çıkmıştır. Bu konuda yapılan çalışmalarla 4.5G teknolojisi ülkemize getirilmiş ve vatandaşlarımızın kullanımına sunulmuştur. Bu bağlamda kırsal alanda da genişbant internetin yaygınlaştırılması Bakanlığımızın hedeflerinden biri haline gelmiştir. Ayrıca ekonomideki verimlilik düzeyinin ve rekabet gücünün artırılabilmesi için kamu hizmetlerinin internet ortamında etkin ve etkili sunulabilmesi, işletmelerin, vatandaşların ve kurumların bu hizmetlere elektronik ortamda hızlı bir şekilde ulaşması gerekmektedir. e-Devlet uygulamalarının gün geçtikçe vatandaşlarımızın günlük hayatının bir parçası haline gelmesiyle ortaya çıkan internet ihtiyacı da artmaktadır."
Star

Torba Yasa Yatırımı Ve İstihdamı Artıracak 
İşletmeler, yatırımcılar ve ihracatçılara vergisel teşvikler getiren, borç yapılandırmasında süreyi kaçıranlara yeni imkanlar sunan torba tasarının TBMM'de kabul edilmesi is dünyasında memnuniyetle karşılandı. Is dünyasının temsilcileri yeni kanun tasarısının yatırımı teşvik edeceği ve istihdama olumlu yansıyacağı görüşünde. Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Nail Olpak, tasarıda firmalara kredi garantisi veren kredi garanti kurumlarına aktarılan nakit kaynağın 2 milyar liradan 25 milyar liraya çıkarılacağının öngörüldüğünü belirterek, bu kararın basta KOBİ'ler olmak üzere, finansmana ulaşımda sıkıntı çeken işletmeler için sevindirici bir gelişme olduğunu söyledi. Olpak "Ayrıca 50 milyon lira ve üzerindeki sabit yatırımlara yılın ilk 6 aylık diliminde yüklenilen KDV'nin 6 ayı takip eden 1 yıl içinde, daha düşük tutardaki yatırımlara ise yıl içinde yüklenen KDV'lerin ertesi yıl iade edilecek olması, düşüş eğilimi gösteren özel sektör yatırımlarının yeniden artışa geçmesi için önemli bir fırsat olacak" dedi.
Star

Turizme Can Suyu 
Yurt içi ve yurt dışında yaşanan bazı jeopolitik, siyasi ve ekonomik gelişmeler nedeniyle zor bir yılı geride bırakan turizm sektörü, yeni yıla sömestirin "can suyu" olmasıyla umutlu başladı. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, iç turizm açısından bakıldığında sömestir tatilinin turizmin en hareketli sürecin yaşandığı dönem olarak öne çıktığını belirterek, özellikle kış turizmi merkezleri ve termal otelleri ile öne çıkan destinasyonların sömestir döneminde yüzde 100'e yakın doluluğa ulaştığını kaydetti. Sömestir döneminde yaşanan bu hareketliliğin özellikle kışın turizm alanındaki istihdamın artmasına, kış turizminin öne çıktığı bölgelerdeki yerel işletmelerin kazanımlarına pozitif yönde etki ettiğini ifade eden Ulusoy, şunları söyledi: "Bu yıl kar yağışının yoğun olması ve kayak merkezlerindeki kar kalınlığının yüksek seviyelere çıkması sebebiyle kayak merkezlerinde Uludağ, Palandöken, Kartalkaya, Kartepe ve Erciyes gibi kış turizmi merkezlerine talep de üst seviyede bulunuyor. Sömestir döneminde öne çıkan bir diğer tatil segmenti ise termal turizm. Afyonkarahisar ve Yalova başta olmak üzere Balıkesir ve Pamukkale'deki termal tesislere talebin yoğunlaştığını görmekteyiz. Yurt dışı turlarında kayak merkezlerinde Mavrovo (Makedonya), Bansko (Bulgaristan) turlarına ilgi yüksek seviyede." Ulusoy, yarıyıl tatilinde 350 bin ila 400 bin civarında vatandaşın tatile çıkacağını öngörüldüğünü hatırlatarak, sömestir turlarında fiyatların gidilecek destinasyona, konaklanacak otele göre değişiklik göstermekle birlikte yurt içi turlarda 3 gece 4 günlük turların kişi başı 1.000 liradan başladığını kaydetti. Yurt dışı turlarda kişi başı ortalama fiyatın 650 euro seviyesinde bulunduğunu ifade eden Ulusoy, "Sömestir turlarında geçen yıla göre yüzde 5 ila yüzde 10 arasında talep artışı olduğunu ifade edebiliriz" dedi.
Vatan

SİYASET/POLİTİKA

339'la Geçti 
Başkanlık tartışmaları nedeniyle muhalefetin 'rejim', iktidarın 'sistem' değişikliği olarak nitelediği 18 maddelik anayasa değişiklik teklifi Meclis'ten dün sabaha karşı saat 03.59'da 339 kabul oyuyla geçti. AK Parti ve MHP'lilerin tam kadro katıldığı teklifin tümü üzerindeki son oylamasında 142 ret oyuna karşılık 5 boş, 7 de geçersiz oy kullanıldı. Teklifin ilk ve ikinci turunda olduğu gibi tümü üzerindeki son oylamasında da 'gizli oy' tartışması yaşandı. AK Partililerin oylarını kabine girmeden kullanmalarına CHP'liler bir yandan itiraz ederken bir yandan da açık oy kullananları tutanağa geçirtti. CHP'li Özgür Özel "Takım kaptanı olarak Sayın Bekir Bozdağ oyunu açık kullanmıştır" dedi. CHP'li divan üyeleri Emre Köprülü ve Ali Haydar Hakverdi, "Açık bir şekilde kabine girmeden ve birbirine göstererek AKP milletvekilleri usule aykırı oy kullanmıştır" şerhini düşerek bu şekilde oy kullanan isimlerden örnekler verdi. AK Partili divan üyeleri İshak Gazel, Mustafa Açıkgöz ve Fehmi Küpçü ise "Tüm üyeler İçtüzük'e uygun ve usule göre oy kullanmıştır" dediler. Görüşmeler sırasında AK Parti ile CHP arasında 'hodri meydan' polemiği yaşandı. AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş'ın, "Milletin kararından da hiç kimse korkmamalı" sözlerine, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, "Kimsenin milletten korktuğu yok. Kimse de millet goygoyculuğu yapmasın. Büyük Atatürk'ün yıllar yıllar önce söylediği bir şey var; 'Zaman zaman Meclisler de yanlış yapar. Bu yanlışların düzeleceği merci millettir.' Hodri meydan" diye yanıt verdi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan da teklifin son maddesinin görüşmelerinde, "1876'da başlayan parlamenter demokrasiye doğru rotasını çevirdiğimiz bu gemi, 141 yıl sonra bir Meclisin sanki kendi intihar fermanını kendi oylarıyla yazdığı bir kara tarih sayfasına dönüşüyor. Kaç yanlış bir Türkiye eder, kaç yanlışa bir kere daha bu fırsatı vereceksiniz?" dedi. Dün sabah saat 04.15'te Meclis grubunu toplayan Başbakan Binali Yıldırım, 20 dakika süren basına kapalı bu toplantıda milletvekillerine, "Kaya gibi durduğunuz için teşekkür ediyorum" dedi. Bahçeli ve MHP'lilerle birlikte merhum liderler Alparslan Türkeş, Necmettin Erbakan, Turgut Özal ve Süleyman Demirel'e de teşekkür eden Yıldırım, bütün bu liderlerin başkanlık sistemini istediğini, bu nedenle onların da büyük katkıları olduğunu söyledi. Yıldırım, vekillere, "7 Şubat tarihine kadar sizi AK Parti teşkilatlarında görmek istemiyorum, hepinizi ailelerinizin yanında görmek istiyorum. Ama 7 Şubat'ta da hepinizi sahada görmek istiyorum. İyi tatil yapın çünkü çok enerji harcayacaksınız" diye seslendi.
Hürriyet

Parlamento Kendi Tarihine İhanet Etti 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Anayasa değişikliği teklifinin kabul edilmesinin ardından dün sabaha karşı Meclis grubunu olağanüstü topladı. Kılıçdaroğlu, "Parlamentonun kendi yetkilerini devretme tarihidir bu tarih. Bu tarih aynı zamanda bir parlamentonun kendi tarihine ihanet tarihidir" dedi. Sözlerini "Mücadelemiz hayırlı olsun" diyerek bitiren Kılıçdaroğlu, özetle şöyle dedi: "Bu mücadele bir siyasal partinin mücadelesinin ötesinde vatan, bayrak mücadelesidir. Bugün gelinen noktada ciddi kaygılarım var. Milletten oy alıp milletin vekilliğini üstlenen bazı milletvekilleri, üzülerek ifade edeyim ki anayasa değişikliklerini görmeden imzaladılar. Onlara gerçek anlamda milletvekili, milletin vekili denmez. Saray'ın vekilleri asla milletin vekilleri olamaz. Sabahın ilk saatlerinde, hukukun üstünlüğünü savunan ve savunmak zorunda olan Anayasa Mahkemesi'nin değerli yargıçlarına sesleniyorum. Anayasa'nın değiştirilmesi teklif edilemeyen maddelerine, hukukun üstünlüğüne siz de sahip çıkmak zorundasınız. Bu sadece bizim görevimiz değil, bu ülkede yaşayan her yurttaşın, özellikle yargıçların görevi. Parlamentonun kendi yetkilerini devretme tarihidir bu tarih. Bu tarihin, bizim milli Kurtuluş Savaşı açısından da önemi var. Bu tarih, aynı zamanda bir parlamentonun kendi tarihine ihanet tarihidir. Kendi yetkilerini devretme iradesini gösterdiği tarihtir. Saray'dan alınıp millete verilen yetki, bu değişiklikle tekrar milletten alınıp Saray'a veriliyor. Geldiğimiz nokta kocaman bir 'U' dönüşüdür.
Hürriyet

'Parlamento Güzel Cevap Verdi' 
İstanbul'da M4 Hattı Tavşantepe, Pendik, ve Yakacık metro istasyonlarının açılış törenine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün sabaha karşı TBMM'den geçen anayasa teklifine ilişkin "Ne yaptınız ki diyenlere dün akşam parlamento güzel bir cevap verdi. Ama gerçek cevabı inşallah beşer planında egemenlik milletindir. Şimdi milletim inşallah gerçek, nihai kararı verecek. Bu karar ile birlikte Türkiye yeni bir sıçrama noktasına ulaşacaktır. Milletimiz ülkemiz için hayırlı olsun el ele vereceğiz. Hep birlikte Türkiye olacağız" diye konuştu. Erdoğan, "Şu anda bir referandum sürecindeyiz. İnşallah bu referandum süreci de milletimizin kahir ekseriyetiyle ben inanıyorum ki neticeye ulaşacak bunun ardından da sizlerin bu talebi parlamentoda inanıyorum ki gündeme gelecektir. Parlamentodan geçtikten ve önüme geldiği zaman da ben peşinen söylüyorum. Ben bunu onaylarım. George, Hans ne der. Şu ne der. Bu ne der. Beni ilgilendirmez. Milletimin dediği beni ilgilendirir. İşte bu manzara güçlü Türkiye manzarasıdır. Yeni Türkiye'nin doğuşu manzarasıdır" dedi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü ve AK Parti İl binalarına düzenlenen lav silahlı saldırılara ilişkin konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ülkemizi terör, baskı, kuşatma ile ayak oyunları, riyakârlık, algı operasyonları ile sindirmek, huzursuz etmek isteyenleri bozacak olan manzara işte budur. İstedikleri kadar İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne lav silahı ile ateş etsinler. İstedikleri kadar Ak Parti'nin il teşkilatına lav silahı ile ateş etsinler. Bunlar ile bir yere varmak mümkün değil. Bunlar ile bir yere varmak mümkün değil. Bunu iyi bilsinler ki; bizler bu yola her şeyimizi koyduk" ifadelerini kullandı.
Vatan

DÜNYA 

Hızlı Başladı 
ABD'nin 45'inci Başkanı Donald Trump, dün Oval Ofis'te imzaladığı ilk kararname ile eski Başkan Barack Obama döneminde çıkarılan ve "Obamacare" (Obama Bakımı) olarak bilinen, resmi adı da "Karşılanabilir Bakım Yasası" olan sağlık reformu yasasının kapsamını daralttı. Beyaz Saray'dan yapılan bir diğer açıklamada ise Trump'ın, verdiği talimatla farklı bakanlık ve kurumlara atanan yeni isimler koltuklarına oturana kadar imza bekleyen tüm federal düzenlemelerin dondurulduğu bilgisi paylaşıldı. Ayrıca Beyaz Saray'ın resmi sitesinde yer alan ve hükümetin belli başlı siyasi tercihlerinin ana hatları ile ipuçlarını aktaran "Issues" (Meseleler) kısmı da yenilendi. New York Times (NYT) gazetesinin haberine göre ilk başkanlık kararnamesinde Başkan Trump, federal hükümet dairelerine bu yasanın öngördüğü pek çok uygulamanın kapsamını mümkün olduğunca daraltmaları talimatını verdi. Trump kararnamesinde, "Obamacare'in vatandaşlar üzerindeki ekonomik yüklerinin azaltılması için" gerekli önlemlerin alınacağına vurgu yaptı. Bir sayfalık talimatta spesifik olarak hangi yasanın hangi maddelerinin hedeflendiği belirtilmedi. NYT, metindeki genel anlatım tarzının federal ajanslara bu yasasını sigortacılar, ilaç üreticileri, doktorlar, hastalar ve eyaletler için fazla masraflı algılanan hükümlerini değiştirme, erteleme ve muaf tutma gibi yetkiler tanıyacağını yazdı. NYT, Trump yönetiminin bireysel sigorta piyasasını daha çekici yapmayı hedeflediği yorumunu da yaptı. ABD Temsilciler Meclisi, geçen hafta içinde "Obamacare"in kaldırılmasını kolaylaştıracak bir düzenlemeyi onaylamıştı.
Hürriyet

Aşırı Sağ Zirvesi: Merkel Yuhalandı 
Avrupa'da 2015 yılında yaşanan göç krizi, işsizlik ve yabancı düşmanlığı nedeniyle geniş bir seçmen kitlesi yakalayan Avrupalı aşırı sağcılar dun Almanya'nın Koblenz kentinde toplandı. "Avrupa İçin Özgürlük" sloganıyla düzenlenen aşırı sağ zirvesine Almanya İçin Alternatif (AfD) partisi lideri Frauke Petry, Fransa'dan Ulusal Cephe partisinin lideri Marine Le Pen, Hollanda'dan Özgurluk Partisi'nin (PVV) lideri Geert Wilders, İtalya'dan Kuzey Birliği Partisi lideri Matteo Salvini ve Avusturya'dan Özgurluk Partisi (FPÖ) Genel Sekreteri Harald Vilimsky katıldı. Zirvede konuşan Le Pen, İngilizlerin 'Brexit' oylamasının ardından Avrupa Birliği'nden (AB) çıkmasının Avrupa'da domino etkisi yaratacağını söyledi. Aşırı sağcı lider, Avrupalı seçmenlerin 2017 yılında ABD ve İngiltere örneğini takip ederek seçim yapması gerektiğini ifade etti. Ana akım medyayı, kendilerini baltaladıkları iddiasıyla sertçe eleştiren aşırı sağcı partiler, bazı önemli Alman gazetelerinin zirveye katılmasını yasakladı. Wilders ise Trump'ın başkanlığa başlamasına değinerek "Dun, özgür bir Amerika, bugün Koblenz ve yarın yeni bir Avrupa" dedi. Almanya Şansölyesi Merkel salondakilerce yuhalandı.
Milliyet

Gambiya'da 'Geri Dönün' Çağrısı 
Gambiya'da düzenlenen devlet başkanlığı seçimini kaybeden ancak görevini devretmeyi reddeden Yahya Jammeh istifa etmeyi kabul etti. Jammeh, bir ulusal yayında yaptığı açıklamada, hiç kimsenin ülkedeki siyasi krizi çözmek için ölmek zorunda olmadığına inandığını söyledi. Diğer yandan, Birleşmiş Milletlere göre, Gambiya ordu ve polis yetkilileri, siyasi kriz nedeniyle Senegal'e kaçan 45 bin Gambiyalıya ülkeye geri donun çağrısı yaptı. Seçilmiş Devlet Başkanı Adama Barrow, dun Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Jammeh'in görevinden ayrılıp ülkeyi terk edeceğini belirtmişti.
Milliyet

Dediğini Yapıyor 
ABD'nin 45. Başkanı olan ve dün yemin ederek görevi Barack Obama'dan devralan Donald Trump, Oval Ofis'te imzaladığı ilk kararnamelerle 'sözlerini tutacağını' gösterdi. Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Oval Ofis'te Başkan olarak geçirdiği ilk saatlerinde iki kararnameye imza atan Trump, 'Obamacare' olarak bilinen sağlık reformu yasasının iptalini öngören metni imzaladı ve verdiği talimatla farklı bakanlık ve kurumlara atanan yeni isimler koltuklarına oturana kadar imza bekleyen tüm federal düzenlemeleri dondurdu. Kongre'deki yemin töreninden yaklaşık yarım saat sonra da Beyaz Saray'ın internet sitesi güncellendi ve Obama yönetiminin politikalarına yönelik bazı linkler kaldırıldı. Sitede daha önce yer alan 'küresel ısınma' bölümünün güncellemeden sonra olmaması dikkat çekti. Trump'ın başkanlık yeminini etmesinin ardından Beyaz Saray'ın resmi sitesinden ekonomi, enerji ve dış politika gibi konularda bir dizi duyuru yapıldı. 'Küresel ısınma' bölümünün kaldırılması ile birlikte yapılan 'Önce Amerika Enerji Planı' başlıklı duyuruda, Trump yönetiminin enerji politikalarının maliyeti düşürmeye odaklanacağı belirtildi. İmzaladığı kararnameler dışında çalışma odasında dekoratif bir değişikliğe de giden Trump, Obama döneminde kaldırılan Winston Churcill'in büstünü yeniden Oval Ofis'e taşıdı. Obama döneminde İngiltere'nin eski başbakanlarından Winston Churchill'in büstünün Martin Luther King ve Abraham Lincoln'ün büstlerinin bulunduğu odaya taşındığı açıklanmıştı.
Star

ABD Basını Ağır Eleştirdi 
ABD basını Trump'ın yemin töreninin 200 yıllık gelenekleri alt üst ettiğini yazdı. Washington Post gazetesi, Trump'ın töreninin "nezaketsiz bir şekilde" seçim mitingi tarzında geçtiğini savundu. Makalede, konuşmanın, Trump'ın kampanya dönemindeki gibi davranmayı sürdüreceği ve sadece kendi destekçileriyle iletişime geçerek diğer bütün nezaket kurallarını bir tarafa koyacağının göstergesi olduğu yorumu yapıldı. Gazete, "Yeni Başkan, yemin törenindeki konuşmasıyla, bunu halen tam anlamayanlara, kendi döneminin çok farklı bir başkanlık dönemi olacağını açıkça gösterdi" diye yazdı. Trump'ın aşırı popülist bir dil kullandığı da öne sürülen yazıda, onun ABD'yi bütün kurumlarıyla mahvolmuş bir ülke olarak tanımlayıp kendisini kurtarıcı diye konumlandırdığı kaydedildi. New York Times gazetesinin başyazısında da Trump'ın yemin törenindeki konuşmasının ümitleri değil kuşkuları artırdığı yorumunda bulunuldu. "Zaten törenden çok yüksek bir beklenti yoktu ancak Trump'ın başkanlık döneminin açılışı hayal kırıklığının ötesindeydi" denilen makalede, Trump'ın başkandan çok hala seçim kampanyası yürüten bir aday gibi konuştuğu ancak Beyaz Saray'ın da gücüyle bu söylemlerinin artık daha kaygı verici hale geldiği belirtildi. ABD'nin Trump'tan önce de büyük bir ülke olduğuna vurgu yapılan makalede, "Onun aptalca hareketlerine rağmen Amerikan halkı ülkenin daha da büyük olması için bir yol bulacaktır" değerlendirmesi yapıldı.
Vatan
 
SPOR 

Beşiktaş'ın uzun süredir yeni sözleşme için görüşmelerde bulunduğu Ricardo Quaresma ile ilgili Portekiz'den müjdeli haber geldi. Ülkenin önde gelen gazetelerinden A Bola; Siyah-Beyazlılar'ın, Portekizli yıldızla 3 yıllığına el sıkıştığını, opsiyon içermeyen ve 2020'ye kadar sürecek olan yeni anlaşmanın kısa süre içinde açıklanacağını iddia etti. Quaresma'nın maaşında düşüş istememesi nedeniyle görüşmelerin uzun sürdüğü ve tecrübeli oyuncunun maaşının aynı seviyede devam edeceği kaydedildi. Quaresma, bu sezon 1.6 milyon euro garanti ücret, gelecek sezon ise opsiyonun devreye girmesi durumunda (30 maçta oynarsa) 1.7 milyon euro alacaktı. 33 yaşındaki futbolcunun yeni anlaşmasında atacağı goller için bonus ödemesi olmayacağı da vurgulandı. Öte yandan Ricardo Quaresma'nın, Beşiktaş'ta kalmak adına Çin'den gelen cazip teklişeri reddettiği de ifade edildi.
Posta

Süper Lig'de 2017'nin ilk büyük maçı bugün oynanıyor. 39 puanla yenilgisiz lider olan Başakşehir, Fenerbahçe'ye konuk oluyor. İki takım dışında şampiyonluk yarışındaki Beşiktaş ve Galatasaray'ı da yakından ilgilendiren karşılaşma saat 19.00'da Ülker Stadı'nda başlayacak. Başakşehir kazanıp zirvede yalnız kalmak isterken, Fenerbahçe 3 puanı alarak şampiyonluk yarışından kopmamak amacında. Yenilgi, Fenerbahçe'yi liderden 10 puan geriye düşürürken, Sarı-Lacivertli ekibin kazanması halinde haftayı lider bitirme şansını Beşiktaş (Yarın Aytemiz Alanyaspor'u yenerse) yakalamış olacak. Fenerbahçe'de sakatlığı geçen Kjaer formasına kavuşacak. Arka adalesinde yırtık oluşan Mehmet Topal, Afrika Kupası'na giden Sow, sakat Volkan Şen ile cezalı İsmail Köybaşı forma giyemeyecek. Başakşehir'de ise yeni transfer İrfan Can cezalı, Hakan Özmert ise sakat. Fener'de Hasan Ali, Başakşehir'de ise Emre, Mossoro ve Bekir ceza sınırında yer alıyor.
Posta

Galatasaray, Karabükspor deplasmanında kayıp: 2-1. 8'de Latovlevici, uzaklardan sansını denedi, top auta gitti. 10'da Latovlevici'nin ortasında Kerim'in sert kafa şutunu Muslera iki hamlede önledi. 16'da Selçuk'un ortasında Yasin topu omzuyla indirdi, kaleciyi de geçip topu bos ağlara bıraktı: 0-1. 30'da Carole ile girdiği ikili mücadelede Selezynov yere düştü. Hakem Çakır penaltıyı çaldı. 31'de atışı Selezynov gole çevirdi: 1-1. 51'de Selçuk'un frikiğinde top auta gitti. 61'de Yasin, Bruma'dan aldıgı pasla rakip yarı alanını geçti, ceza alanına girmeden vurdu, yandan dışarı. 63'te Carole ortaladı, Podolski'nin kafa vurusu isabetsizdi. 68'de Carole uzaklardan sansını denedi, farklı şekilde aut. 78'de Bruma ceza alanı dışından vurdu, yandan dışarıya çıktı. 82'de Latolevici ortaladı, Serdar kafayla topu ağlara yolladı: 2-1. 86'da Kerim'in çaprazdan vurusunda top direkten döndü.
Star

Voleybol Venüs Sultanlar Ligi lideri Vakıfbank, Galatasaray'ı da asarak 12'de 12 yaptı. Vakıf ilk sette biraz zorlanırken mücadeleyi 29-27 ile kazanarak 1-0 öne geçti. Sonraki setlerde rahat bir oyun çıkartan Vakıfbank 25-21 ve 25-14'lük setlerle maçtan 3-0 galip ayrıldı. Günün diğer maçında Seramiksan, Halkbank'ı 20-25, 17-25, 25-22, 25-22 ve 15-11'lik setlerle 3-2 yendi. Efeler Ligi'nde ise Fenerbahçe, Maliye Piyango'yu 2-0'dan gelerek 3-2 yendi.
Star

Trabzonspor, Martin Caceres transferinden vazgeçti. Son olarak Juventus kadrosunda bulunan ama forma giyemeyen Uruguaylı stoper için devreye giren bordo-mavililer oyuncu ile görüşmek üzere Türkiye'ye çağırdı. 29 yaşındaki savunma oyuncusunun imza atması beklenirken Karadeniz ekibi Caceres ile anlaşma imkanı olmadığını resmi sitesinden yaptığı şu açıklama ile duyurdu: "SON günlerde spor kamuoyunu meşgul eden ve sosyal medya üzerinden de sürekli gündemde tutulan Uruguaylı futbolcu Martin Caceres'le ilgili kulübümüzden bir açıklama yapma gereği duyulmuştur. Kulübümüzün daveti üzerine İstanbul'a gelen ve Başkanımız Muharrem Usta ile görüşme gerçekleştiren Martin Caceres'le talep ettiği ücretin yüksek bulunması nedeniyle resmi transfer görüşmelerine başlanmamıştır. Olumsuzlukla sonuçlanan bu görüşme sonrası taraflar el sıkışarak masadan ayrılmıştır."
Vatan


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme