23 Ocak 2017 Pazartesi

23.01.2017 Genel Gündem23.01.2017 Pazartesi
GÜNDEM

Mardin'de 3 Terörist Öldürüldü 
Mardin'in Kızıltepe ilçesinde önceki gün Kaymakamlık önünde gezen şüpheli bir kadını takibe alan güvenlik güçleri, kadının gittiği Atatürk Mahallesi'ndeki eve gece operasyon düzenledi. Güvenlik güçlerinin eve baskın yapması üzerine çatışma çıktı. Çatışmada, Kaymakamlık önünde keşif yaptığı belirtilen kadın terörist etkisiz hale getirildi. Evde oldukları tespit edilen 2 PKK'lı ile güvenlik güçleri arasındaki çatışma ise sürdü. Dün sabah saatlerinde bir teröristin daha etkisiz hale getirildiği öğrenildi. Diğer PKK'lının etkisiz hale getirilmesi için operasyonun devam ediyor. Mardin'deki bir diğer çatışma ise merkez Artuklu ilçesinde yaşandı. İlçeye bağlı Sulak Köyü'nde gelen ihbar üzerine güvenlik güçleri köye operasyon düzenlendi. Bir grup PKK'lının kaldığı barınağa operasyon gerçekleştiren güvenlik güçlerine PKK'lılar ateşle karşılık vermesi üzerine çatışma yaşandı. Çatışmada bir PKK'lı etkisiz hale getirilirken, barınakta bulunan bazı teröristlerin dağlık alana kaçtığı öğrenildi.
Milliyet


Darbeciler İlk Kez Hakim Karşısında 
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, 15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında Sabiha Gökçen Havalimanı'nı ele geçirmeye çalışan 28'i tutuklu 62 askerin yargılanmasına bugün Silivri'de başlanıyor. İstanbul'da askerlere yönelik hazırlanan 189 sayfalık ilk iddianame, İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi. İstanbul'da gerçekleştirilen darbe girişiminde görev alan askerlerle ilgili hazırlanan ilk iddianamede, darbe girişiminden önce Maltepe'deki tugay komutanlığında 12, 13, 14 ve 15 Temmuz'da toplantılar yapıldığı, 12 Temmuz'da saat 19.00'da başlayan toplantının, 14 Temmuz saat 01.30'da sona erdiği anlatıldı. 15 Temmuz tarihli toplantının görüntülerinin silindiği aktarılan iddianamede, bu toplantılarda alınan kararlar doğrultusunda görevlendirmeler yapıldığı ve eyleme geçildiği ifade edildi. İddianamede, toplantıya katılan rütbeliler arasında Tuğgeneraller Ö.A. ve E.G, Kuleli Askeri Lisesi Komutanı M.Ç, Albaylar 2. Zırhlı Tugay Komutanlığı görevlisi M.K, Kahramanmaraş Garnizon Komutanı O.Ş, 23. Motorize Piyade Alay Komutanı Ö.F, Cizre Garnizon Komutanı O.Ö, Ankara'da görevli Kurmay Başkanı N.D. ve Ankara Kara Kuwetleri Proje Sorumlusu M.M.K'nın bulunduğu aktarıldı. Süregelen toplantıların çok gizli yapıldığı ve dışarıya bilgi gitmemesi için çay servisini bile binbaşı M.K.'nın yaptığına dikkat çekilen iddianamede, toplantıda alınan kararlar doğrultusunda kod isimlerin kullanıldığı ve WhatsApp grubu kurulduğu belirtildi.
Vatan

Yunanistan'a Kaçacaktı 
İstanbul Emniyet Müdürlüğü binasına önceki gün Fatih Hırkai Şerif Mahallesine bakan arka sokaklarından atılan roket emniyetin duvarında patlamıştı. Şans eseri ölen yada yaralanan olmamıştı. Polis olaydan sonra bölgeyi çembere alarak geniş çaplı bir operasyon başlatmıştı. Saldırgan kullandığı boru tipi roketatarı olay yerinde bırakması üzerine saldırganın kimliği de kısa sürede belirlenmişti. Yapılan incelemede saldırıyı düzenleyenin DHKP-C'nin arananlar listesinde olan Şerif Turunç olduğu tespit edildi. Polis roketli saldırıyı düzenleyen teröristi her yerde arar iken bir saldırı haberi de Esenyurt'tan geldi. Devriye gezen resmi polis ekiplerine silahla ateş açan bir kişi kaçarak izini kaybettirdi. Bu olayda da yaralanan ve ölen olmazken saldırgan iki sokak ötede silahını ve beraberinde taşıdığı çantasını bırakarak kaçtı. İstanbul Emniyet Müdürülğü Terörle Mücadele Şube ekipleri saldırganı yakalamak için kamera görüntülerini incelemeye aldı. Saldırganın kaçış güzergahı belirlenirken çantada ve silah üzerinde yapılan incelemede de bu eylemin failinin de başına 300 bin TL ödül konularak aranan Şerif Turunç olduğu tespit edildi. Saldırıyı yapan teröristin Sabancı suikastı faili DHKP-C'li İsmail Akkol ile beraberindeki Fadik Adıyamın, geçen yıl Şubat ayında Aydın'da düzenlenen operasyonla yakalanmıştı. Yunanistan'dan iki grup halinde Türkile'ye girdiği belirlenen teröristlerden İsmail Akkol ve Fadik Adıyaman'ın deniz yoluyla ülkeye giriş yaptıkları tespit edilmişti. İstihbarat kaynakları ikinci gurubun ise Bulgaristan üzerinden Türkiye'ye girdiği bilgisini paylaşması üzerine bu gurupta olan Şerif Turunç ile Bilgihan Karpat her yerde aranıyordu. Şerif Turunç, Ankara'da DHKP-C terör örgütüne yönelik yapılan operasyon kapsamında 10 Ağustos 1998'de tutuklanmıştı. 1999'da tahliye edilen Turunç'un örgütün Silahlı Probaganda Birimi'ne bağlı militan olarak eğitim kamplarında bulunduğu belirtiliyor.
Vatan

EKONOMİ 

Gram Altın 146,2503-146,3777
ABD Doları 3,7667-3,7692
Euro 4,0291-4,0319
İngiliz Sterlini 4,6544-4,6588

TOKİ, Konut Üretimini Yüzde 40 Arttırdı 
Son 14 yıllık süreçte yılda ortalama 46 bin 357 konut üreten Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), bu rakamı 2016 yılında 64 bin 822'ye çıkararak konut üretimini yaklaşık yüzde 40 arttırdı. TOKİ Başkanı Ergün Turan, konut ve sosyal donatı üretim hedefini her yıl artırdıklarını, idarenin son 1000 günde toplam yatırım bedeli yaklaşık 21.8 milyar liralık 521 ihaleyi sonuçlandırdığını kaydetti. Bu sürede TOKİ'nin, 120 bin 15 konut ve 3 bin 361 sosyal donatıyı ihale ettiğini aktaran Turan, şu bilgileri verdi: "14 yıllık konut üretim sürecinde gerçekleştirilen toplam yatırım bedelinin yüzde 25.5'ini, ihale edilen toplam konutların yüzde 18.6'sını, teslim edilen konutların yüzde 20.9'unu, satılan konutların yüzde 12.5'ini 1000 günde yaptık."
Hürriyet

Akaryakıtta İndirim Yolda 
Akaryakıt fiyatlarına dolar ve petrol fiyatlarındaki yükseliş gerekçesiyle peş peşe zam yapılmıştı. Böylece 1 litre benzinin fiyatı, 5.5 TL'ye yaklaşmıştı. 20 milyon araç sahibini çileden çıkaran bu zamların ardından, indirim sinyali geldi. Akaryakıt sektörü uzmanları, önceki hafta 3.94'e çıkan doların geçen hafta 3.76'ya kadar indiğine dikkat çekerek, bugün ve yarın hem motorinde hem de benzinde indirim olabileceğini söyledi. Uzmanların yaptığı hesaplamaya göre; indirim tutarı motorinde 8-9 kuruş civarında olacak. Yine benzinde de bu tutar ya da biraz üzerinde bir indirim olması bekleniyor. Bu indirimlerle, motorin İstanbul'da 4.60 liraya, benzin de 5.30 liraya inmiş olacak. Benzine en son 5 Kasım 2016'da 8 kuruş indirim yapılmıştı. Motorin ise 8 Kasım 2016 tarihinde 5 kuruş indirimle 4.09 liraya inmişti. Gözler dağıtım şirketlerinde.
Posta

Özel Bankalarda Promosyon Yarışı 
12 milyon emeklinin yaklaşık 4.5 milyonu maaşlarını PTT ve özel bankalardan alıyor. Özel bankalar emekli müşterilerini kaçırmamak için promosyon ödemeye razı oldu. Ayrıca en yüksek promosyonu veren banka diğerlerine göre avantajlı olacak ve emeklilerin maaşları buraya taşınacak. Bu durum bankalar arasında sıkı bir promosyon yarışı da başlatacak. Hükümet promosyonda taban fiyatları açıklamıştı: 300-450 lira arası. Bankalar bu rakamın üzerine çıktıkları sürede daha çok emekliyi kendilerine çekebilecek. Yarıştan hem bankalar hem de emekliler kazanacak. Promosyon anlaşmasına imza atan bankalar, maaşlarını kendilerinden alan emeklilere ödeme yapacak. 3 yıl için maaşı 1000 liranın altında olan emekliye 300 lira, 1000-2 bin lira arasında olan emekliye 375 lira, maaşı 2 bin liranın üzerinde olan emekliye ise 450 lira promosyon ödenecek. 300-450 lira arasındaki tutarlar, taban tutarlar olacak. Emekli maaş pastasından daha fazla pay almak isteyen bankalar, daha yüksek promosyon vaadinde bulunabilecek. Promosyon ile ilgili sözleşmeler bu hafta imzalanacak. Özel bankalar, daha önce kamu bankalarından emekli müşteri kapmak için, "Maaşını taşı 2 çeyrek altın', '300 lira para puan' gibi kampanyalar düzenlemişti. Mevcut uygulamada benzer kampanyalar devam ediyor.
Posta

Dövize Takas Freni 
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın alışveriş merkezlerinin (AVM) döviz ile kiralama yapmamasına yönelik çağrısının ardından, AVM sahiplerinin yüzde 70'nin kendiliğinden bu uygulamadan vazgeçtiğini söyledi. Tüfenkçi, "Şu anda dövizle kiralayan yüzde 15 - 20 civarında. Onların da şirketleri yabancı" dedi. Türkiye'nin dövize bağımlılığını azaltacak bir uygulamayı da sessiz sedasız hayata geçirdiklerini ifade eden Tünfenkçi, artık sadece İran ile takas yoluyla yapılan ticarette uygulanan Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu (KKDF) kesintisi muafiyetinin tüm ülkeleri kapsar hale getirildiğini bildirdi. "Takas yöntemini tüm dünyaya açtık" diyen Tüfenkçi, bu yıl ithalatın yüzde 1'nin takas yoluyla gerçekleşmesi halinde ekonominin döviz talebinin 2 milyar dolar kadar azalacağına işaret etti. Tüfenkçi, Meclis'te bir grup gazeteciyle sohbetinde bakanlığının çalışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı. Şu ana kadar sadece İran ile aktif biçimde uygulanan "takas" yöntemini artık tüm dünyaya açtıklarını bildiren Tüfenkçi sistemin esasını "ithalat ve ihracatta malı malla takas etmek" olarak özetledi. Tüfenkçi, "Bu sistemde karşılıklı gümrükleme avantajlarıyla birlikte herkes kendi yerel para birimi kendi ülkesinde kullanmış oluyor" dedi. Takas yöntemini Çin başta olmak üzere pek çok dünya ülkesinin kullandığını aktaran Tüfenkçi, hayata geçirilen çalışmaya ilişkin şu bilgileri paylaştı: "KKDF kesintisi yapılmaması nedeniyle takas mekanizması ithalatçılar için önemli bir mali avantaj sağlamakta. Ancak, 2008 yılında kambiyo takibini kaldıran mevzuat değişiklikleriyle birlikte takas işlemlerinde KKDF istisnası uygulanamaz hale gelmiş. KKDF istisnasının uygulanarak takas yöntemiyle dış ticaret yapılabilmesinin önü, Maliye ve Ekonomi Bakanlıklarının konu hakkında desteğiyle Bakanlık olarak 2013 yılında yaptığımız düzenleme ile tekrar açıldı. Ancak söz konusu işlemlerinin bankacılık sisteminin kullanılmadığı veya kullanılamadığı ülkeler ile yoğun olarak yapıldığı göz önünde bulundurularak bu ülkelerle olan ticaretle sınırlı kapsamda bir düzenleme yapılmıştır. Bu kapsamda da sadece İran ile olan ticarette KKDF'den istisna sağlanarak takas bir ticaret yönetimi olarak uygulamaya kondu. 2017'nin ilk günlerinde yayımladığımız genelge ile ise, ticaret erbabının takas ödeme şekliyle tüm ülkeler ile yapacakları ticarette, ithalatlarında KKDF istisnasından yararlanabilmeleri sağlandı."
Milliyet

Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı'nda 2 Aylık İşimiz Kaldı 
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattı inşaatıyla ilgili "Yaklaşık 2 aylık bir isimiz kaldı. Su anda yoğun bir şekilde çalışıyoruz ama kıs şartlarının zorluklarını da hesaba katarak mart, nisan gibi inşaatı bitirmeyi planlıyoruz" dedi. Bakı-Tiflis-Kars demiryolu ikmal ihalesinin yapılmasının ardından ihale süreçlerinin, itirazlardan dolayı 1 yıl sürdüğünü dile getiren Arslan "Hedef 2012 idi. Ama ihale süreçlerinden dolayı proje gecikti" dedi.
Star

Bir Aylık Elektrik Faturası Bedavaya Gelebilir 
Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, tüketicilerin aylık elektrik harcamalarını değerlendirirken faturadaki TL tutarından ziyade faturaya yansıyan enerji tüketim miktarını dikkate almaları gerektiğini söyledi. Mesken abonelerinin geçen yıl aylık 300 kilovatsaat üzerinde elektrik tüketmeleri halinde dilediği dağıtım şirketini seçebildiğini hatırlatan Aydın Ağaoğlu "Geçen yıl, elektrik faturasında bulunan kayıp kaçak bedeli, perakende satış bedeli ve iletim bedeli kalemleri dağıtım bedeli kalemi altında toplanmıştır. Dağıtım şirketlerince dağıtım bedeli altında tahsil edilen tutar da elektrik tüketim bedelinin neredeyse yarısını oluşmaktadır. İşte rekabet için abone kapma yarısındaki lisans sahibi şirketler bu tutardan fedakarlık yaparak tüketicilere daha avantajlı fiyat sunabilmektedirler. Seçimini bilinçli ve akıllıca gerçekleştirebilen tüketicilerin elektrik faturalarında yüzde 8'e varan indirim gerçekleşmesi mümkündür. Bu da yılda bir aylık faturanın neredeyse bedavaya gelmesi demektir" ifadelerini kullandı.
Star

Trump Aramadan Yatırımı Gazladı 
ABD'nin yeni Başkanı Donald Trump'ın otomotiv devlerine yönelik tehditlerinin etkisi Türkiye'ye kadar uzandı. Trump'tan ürken Ford Motor, General Motors (GM), Fiat-Chrysler, Toyota ve Hyundai gibi devler 1 haftada ABD'de 12 milyar dolarlık yatırım yapacağını duyururken, bu ülkeye önemli oranda ihracat gerçekleştiren TEMSA da üretim projesini hızlandırma kararı aldı. ABD'nin en büyük 5 otobüs markasından biri haline gelen Temsa, bu unvanını kaybetmemek için elini çabuk tutacak. ABD pazarında yüzde 10 pazar payına ulaşan ve Facebook, Twitter, Apple gibi teknoloji devlerinin çalışanlarını taşıyan TEMSA, otomotivin anavatanında kısa sürede üretime geçmeyi planlıyor. ABD'deki TEMSA araç parkını 1.000 adede yaklaştırdıklarını, özellikle katıldıkları fuarlardan olumlu geri dönüşler aldıklarını belirten TEMSA Genel Müdürü Dinçer Çelik, "ABD iyi gidiyor. 5 büyük oyuncu var ve biri de TEMSA. Oradaki gelişmeleri ve Başkan Trump'ı izliyoruz. Henüz benim telefonum çalmadı. Ama gelişmelere bakarak, ABD'deki üretim kararımızı hızlandıracağız" dedi. Çelik, ABD'deki üretim planlarıyla ilgili şunları kaydetti: "ABD'de büyük bir tesis düşünmüyoruz. Hazır üretim yapan biriyle işbirliğine gidebiliriz. Kapalı bir fabrika bizim araçlarımızın üretimi için yeterli. Orada üretim yapan bir şirketle yakınlaşmıştık ama bu olmadı. Yeni işbirliği için hızlı davranacağız. ABD'de Trump baskılarının bizden önce gideceği başka şirketler var demek ki"
Vatan

SİYASET/POLİTİKA

CHP AYM'ye Gidiyor 
CHP, 131 saatlik Genel Kurul mücadelesinin ardından 339 oyla yasalaşan anayasa değişikliğinin hem içerik hem de usul yönünden iptali için Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) gidecek. CHP, açık oy iddialarını desteklemek için kamera görüntülerini mahkemeye sunulacak. Anayasa Mahkemesi'ne yapılacak başvurunun hazırlıklarını CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan ve Grup Başkanvekili Levent Gök yapıyor. CHP kurmayları, düzenlemede yer alan milletvekili seçilme yaşının 18'e indirilmesi ve 550 milletvekilinin 600'e çıkartılması dışındaki bütün maddelerin Anayasa'nın değiştirilemez ilkelerinin yer aldığı ilk dört maddeye aykırı olduğunu savunuyor. CHP başvurusunda her ne kadar sistem 'cumhurbaşkanlığı' öngörse de uygulamada 'başkanlık' sistemini getireceğini ve yapılanın bir rejim değişikliği olduğunu maddelerin neler getireceğini anlatarak savunacak. CHP Genel Başkan Yardımcısı Tezcan, Hürriyet'e özetle şunları söyledi: "Her şeyden önce içerik olarak baktığımızda ilk 4 maddenin ihlali söz konusu. Bu düzenleme ile demokratik Cumhuriyet ve hukuk devletini ortadan kaldırılıyor. Düzenlemeye baktığımızda kuvvetler ayrılığı kaldırılıp güçler tek bir elde toplanıyor, demokratik Cumhuriyet'i ve hukuk devletini ortadan kaldırıyor, yargı bağımsızlığı ortadan kaldıran bir sistem yaratılıyor."
Hürriyet

'MHP Üstüne Düşeni Yapmıştır' 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, anayasa değişikliğiyle ilgili "MHP, devlet ve millet bekasını güçlendirmek, güvenceye almak, milli uzlaşma ruhuyla sistem krizini büyüten fiili açmazı bitirmek amacıyla, yüklendiği tarihi görevi gönül huzuruyla ifa etmiş ve üstüne düşeni yapmıştır" dedi. Bahçeli, yaptığı yazılı açıklamada özetle şunları kaydetti: "TBMM'de kabul edilen anayasa değişikliği ile ilgili kanunun Cumhurbaşkanı'nın onayından sonra referandum yoluyla milletin önüne geleceği açık ve nettir. Bundan sonrası için söz ve karar büyük Türk milletinindir. MHP, TBMM'de göstermiş olduğu ahlaki duruşun, olgun ve sorumlu tavırla birlikte isabetli kararın aynısını referandum sürecinde de ortaya koyacaktır. Partimizi tutarsızlıkla suçlayanların, dün söylediklerimizle bugünkü ifade ve irademizin çeliştiğini ileri sürenlerin ne kadar yanıldıkları, ne denli art niyetli oldukları tüm yönleriyle anlaşılacaktır. MHP ne ilkelerinden, ne ülkülerinden, ne de ülkesinin emanetlerinden taviz ve dönüşü olmayan muazzam bir millet eseridir. Bunu anlamayan dar kafalıların, kriz ve kaosa yatırım yapan demokrasi ve millet muhaliflerinin MHP'yi karalama telaşı ve suçlama yarışı beyhude bir çaba olmaktan kurtulamayacaktır."
Hürriyet

CHP, Partiler Üstü Kampanya Yürütecek 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun hafta ortasında TBMM'deki makamında, ÖDP Başkanlar Kurulu üyesi Alper Taş ile görüştüğü ortaya çıktı. Referandum kampanyasını "partiler üstü" bir biçimde götürmeyi hedefleyen CHP 'hayır' blokunu genişletmeye çalışacak. TBMM'de 18 maddelik anayasa değişikliği teklifinin referandum eşiğinde kabul edilmesinin ardından "parlamenter demokrasiye" sahip çıkmak adına "hayır" kampanyası yürütecek olan CHP, kampanyasının ana hatlarını belirlemeye başladı. Kampanyayı "partiler üstü" bir biçimde götüreceğini ilan eden Kılıçdaroğlu, "demokrat", "muhafazakar", "mütedeyyin" ve "sosyalist" çevrelere "ortak mücadele" çağrısı yaptı. Kılıçdaroğlu'nun, anayasa değişikliği teklifinin görüşülmelerinin sürdüğü 19 Ocak günü de TBMM'deki makamında sürpriz bir görüşme gerçekleştirdiği öğrenildi. Kılıçdaroğlu ile ÖDP Başkanlar Kurulu üyesi Alper Taş'ın görüşmesinde anayasa değişikliği teklifi ve referandum sürecinin de ele alındığı ifade edildi. Görüşmenin MHP Genel Başkanı Bahçeli ile görüşmenin hemen bir gün sonrasına denk düşmesi de dikkati çekti. Kılıçdaroğlu'nun bu süreçte başka siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşları ile de temas edeceği ifade edildi. Alınan karar gereği, sadece Genel Başkan Kılıçdaroğlu değil, MYK ve PM üyeleri ile milletvekilleri de sahada aktif olarak görev yapacak. Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl'ün koordinasyonunda eski milletvekilleri ve eski PM üyelerinin de süreçte aktif rol alması amacıyla bir çalışma takvimi belirlenecek. Olası kurultayda potansiyel genel başkan adayları arasında gösterilen Yalova Milletvekili Muharrem İnce'nin de sadece Yalova'da değil aralarında İstanbul, Bursa ve Bolu'nun da bulunduğu Marmara ve Batı Karadeniz'de kapsamlı bir saha çalışması yürütmesi bekleniyor. Öte yandan parti kurmayları referandum sürecinde, hava şartlarını da dikkate alarak açık hava toplantılarından ziyade salon toplantılarına ağırlık verilmesi gerektiğini düşünüyor. Bu çerçevede, özellikle sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile bir araya gelinilmesi öngörülüyor. Referandum olması nedeniyle partinin ekstra hazine yardımı almamasından kaynaklı olarak, kampanya bütçesinde sıkıntılar yaşanabileceği ifade ediliyor. Öte yandan Kılıçdaroğlu'nun, kampanya boyunca akşam saatlerinde televizyon, sabah saatlerinde ise radyo programlarına katılması planlanıyor.
Milliyet

'Meydanlarda Olmamıza Engel Bir Durum Yok' 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün çıkacağı Afrika ziyareti öncesinde Atatürk Havalimanı'nda gündemle ilgili açıklamalar yaptı. Yeni sistemde MHP'li bakan da atanabileceği yönündeki açıklamalar konusunda Erdoğan, "Ülkemizle alakalı açıklamaları henüz erken buluyorum. Bu sürecin parlamento aşaması başarıyla sonuçlanmıştır. Şimdi gerçek sahibine, millete gideceğiz. Milletimizin bu referandumda vereceği karar ne olacak? Bunu görmek lazım" dedi. Erdoğan şöyle devam etti: "Milletimiz onaylıyorsa onaydan sonra hemen bir seçim söz konusu değil. Ondan sonra bir seçim süreci var. 2019'da tekrar millete gidilecek. Millet ne karar verecek? Onu da görmek gerekiyor. Ondan sonra bu adımları atalım. Özellikle partili bir cumhurbaşkanı süreci bir defa bu işin en farklı yönü olacak. Özelikle Türkiye'nin geleceğe yönelik performansını arttırıcı kararlar almasının gereğine inanıyoruz. Her ne kadar birileri rejim değişikliği diyorsa da alakası yok. Bu bir sistem değişikliğidir. Bu sistem değişikliği de kusura bakmasınlar kısa süre önce başlamış değil. Cumhuriyetimizin kuruluşuna dayanır. Hani tek adam diyorlar ya, cumhuriyetin kuruluşunu bilmezlerse bunu bilemezler. Milletimizin vereceği karar bizim için baş göz üzerinedir. Ama 2019'da seçim yapılır, yeni partili cumhurbaşkanı seçilir." "Partili cumhurbaşkanı kabinesini oluştururken artık bağlayıcı niteliği olmayan bir süreçtir. Parlamentodan değil parlamento dışı bir kabine oluşturacağı için birinci derece önem arz ediyor. Parlamento içinden de kişiler alabilir. O günkü şartlar bunu belirleyecektir. Güçlü bir kabine ülkemizin menfaatine olacaktır." "Bizim meydanlarda olmamıza engel bir durum yok. Pek çok etkinlik olacaktır. Arkadaşlarımızla değerlendirmelerimizi yaparız sonra meydana çıkar mıyız çıkmaz mıyız Ben şu an zaten meydanlardayım. Bunları konuşuruz. Bir cumhurbaşkanı olarak, cumhurbaşkanlığı üzerinde bir geleceğin hazırlandığı süreç herhalde bizi de ilgilendirecektir."
Vatan

DÜNYA 

İsrail'den Doğu Kudüs'e 566 Yeni Konuta Onay 
İsrail'e bağlı Kudüs Belediyesi İnşaat ve Planlama Komitesinin Doğu Kudüs'te 566 yeni konut inşasına onay verdiği bildirildi. İsrail radyosunun haberine göre, işgal altındaki Doğu Kudüs'te 566 yeni konut inşa etme kararı onaylandı. Bunun ABD Başkanı Donald Trump'ın görevine başlamasından iki gün sonra gerçekleştiğine işaret edilen haberde, söz konusu konutların Doğu Kudüs'ün kuzeyindeki Ramot, Ramat Shlomo ve Pisgat Ziev Yahudi yerleşim birimlerinde inşa edileceği kaydedildi. Kudüs Belediyesi İnşaat ve Planlama Komitesi Başkanı Meir Turgeman, bu onayın daha önce gerçekleştirileceğini ancak siyasi nedenlerle Donald Trump'ın görevine başlamasına kadar ertelendiğini belirtti. Turgeman, tarih belirtmeksizin belediyenin Kudüs'te 11 bin konut inşasına daha onay vereceğini ifade etti.
Hürriyet

Hindistan'da Tren Kazası: 36 Ölü 
Hindistan'ın güneydoğusundaki Andhra Pradeş eyaletinde bir yolcu treninin raydan çıkmasıyla meydana gelen kazada 36 kişi hayatını kaybetti. Doğu Sahili Demiryolu Sözcüsü J.P. Mishra, lokomotif ve yedi vagonun raydan çıktığı kazada ilk belirlemelere göre 36 kişinin öldüğünü, bunlardan 19'unun kimliğinin tespit edildiğini belirtti. Ölü sayısının artabileceğini söyleyen Mishra, 100'e yakın kişinin yaralandığını kaydetti. Vagonların neden raydan çıktığı ise araştırılıyor. Hindistan Başbakanı Narenda Modi, sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda, kazada yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı diledi. Ulusal Demiryolu Bakanı Suresh Purabhu da kazada hayatını kaybeden ve yaralananların ailelerine yardım yapılacağını açıkladı. Devlete ait demiryolu ağının günde 11 bin trenle 23 milyon yolcu taşıdığı Hindistan'da kasım ayında Uttar Pradeş eyaletinde bir yolcu treninin 14 vagonu raydan çıkmış, kazada en az 145 kişi yaşamını yitirmiş, 226 kişi de yaralanmıştı.
Milliyet

Giderken Son Sözü: 'Yeni Seçime Katılabilir Miyim?' 
Gambiya'da, eski devlet başkanı Yahya Jammeh'in görevde kalma "ısrarı"yla başlayan krizin ardından durum normale dönmeye başladı. Senegal ordusunun ülkeye girmesinin ardından pes eden Jammeh, dün ülkeyi terk etti. Jammeh'in Gine'ye "sürgüne" gittiği ifade edilirken, "Bir sonraki seçime katılabilir miyim?" dediği öne sürüldü. Güvenlik gerekçeleri nedeniyle Senegal'in başkenti Dakar'da bulunan yeni devlet başkanı Adama Barrow'un ise çoşkulu bir karşılama töreniyle ülkesine geri dönmesi bekleniyor. Dakar'daki yemin törenine katılan Barrow'un, törende iki eşiyle birlikte poz vermesiyse ilgi çekti. Ülkede, Barrow'un eşleri arasından hangisinin "first lady" olacağı tartışması başladı.
Milliyet

Medya İle Savaşım Devam Edecek 
Yemin ederek resmen göreve başlayan ABD Başkanı Donald Trump, görevinin ilk gününde; kampanya sürecinde ve sonrasında medya tarafından 'aralarında sorun var' iddialarıyla gündeme geldiği Merkezi Haber Alma Teşkilatı'nın (CIA) Kuzey Virginia'daki genel merkezini ziyaret etti. Buradaki konuşmasında ABD medyasına yüklenen Trump, medyanın kendisi ile ABD istihbarat teşkilatları arasında bir kin varmış algısını yarattığını ama CIA'in yanında olduğunu söyledi. Yeni Başkan 8 Kasım'da seçildikten sonra, Trump – CIA kavgası, teşkilatın Rusya'nın Trump lehine ABD başkanlık seçimlerini etkilediği iddialarından sonra ortaya atılmıştı.
Star

'AB Öldü Ama Henüz Kendisi Bilmiyor' 
Fransa'daki aşırı sağcı Ulusal Cephe'nin (FN) lideri Marine Le Pen, AB'nin öldüğünü ama bunu kendisinin henüz bilmediğini söyledi. Le Pen, Alman Bild am Sonntag gazetesine yaptığı açıklamada, "AB öldü ancak bunu kendisi henüz bilmiyor. Tüm branşlarda başarısızlığa uğradı. Ekonomik olarak büyüme oldukça yavaş. Sosyal olarak işsizlik ve yoksulluk çok yüksek. Güvenlik konusunda AB kendi sınırlarını korumaktan aciz terörizme karşı bile bizi koruyamıyor" dedi. Fransa'nın AB üyeliğinin geleceği konusuna da değinen Le Pen, "Sınırlar, para, ekonomi ve yargıdan oluşan konulardaki egemenliklerimizi AB'den geri isteyeceğiz. AB 'evet' derse o zaman milletlerden oluşan tek Avrupa'yı kurarız. Ya da hayır derse ben o zaman Fransızlara AB'den çıkmak zorunda olduğumuzu anlatır ve bunu oylatırım" ifadesini kullandı.
Vatan

SPOR 

Gençlerbirliği'nin duayen başkanı İlhan Cavcav 81 yaşında vefat etti. Önceki gün beyin kanaması nedeniyle hastaneye kaldırılan Cavcav, dün yaşam savaşını kaybetti. 4 Ekim 1935'te Ankara Hamamönü'nde doğan Cavcav 36'sı kesintisiz 37 yıl Gençlerbirliği'nde başkanlık yaptı, 2 kez Türkiye Kupası'nı kazandı. Ucuza aldığı yetenekli oyuncuları diğer kulüplere satarak Gençlerbirliği'ni borçsuz bir kulüp haline getirdi, tesisler kazandırdı. 37 yılda 42 teknik adamla çalıştı. En çok (5 kez) Mesut Bakkal'a şans verdi. Sözünü hiç esirgemedi. Ceza alma pahasına dünyanın tanımadığı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) takımı ile maç yaptı. UEFA'dan 4 ay hak mahrumiyeti cezası aldı. Üç dönem Kulüpler Birliği başkanlığı yaptı. 2. ve 3. liglerin birleştirilmesi fikri de onundu. Cavcav bugün toprağa verilecek. Duayen başkanın cenazesi Kocatepe Camii'nde öğlen namazına müteakip kılınacak cenaze namazının ardından Cebeci Asri Mezarlığı'na defnedilecek. Cavcav'ın vefatı Türk futbolunu yasa boğdu. Başta Futbol Federasyonu olmak üzere tüm kulüpler, federasyonlar başsağlığı mesajı yayımladı. Başbakan Binali Yıldırım, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç da taziye mesajı yayımladı.
Posta

Süper Lig'de 18'inci haftanın kapanış maçında Aytemiz Alanyaspor ile Beşiktaş kozlarını paylaşacak. Beşiktaş, kazanırsa, Fenerbahçe karşısında 3 puan kaybeden Medipol Başakşehir'in önüne geçecek ve Süper Lig'de zirvenin yeni sahibi olacak. Teknik direktör Şenol Güneş de dün oyuncalarıyla yaptığı son toplantıda bu konuya dikkat çekti ve "Tek hata istemiyorum. Zirveyi alırsak, bir daha bırakmayız. Rakibi çok ciddiye alın ve 90 dakika boyunca tek hedefiniz kazanmak olsun" dedi. 18 puanla 14'üncü sırada yer alan Aytemiz Alanyaspor ise alt sıralardan kurtulmak istiyor. Bu maç Alanya için de büyük önem taşıyor. Bahçeşehir Okulları Arena'da oynanacak olan karşılaşma saat 20.00'da başlayacak. Mücadeleyi hakem Alper Ulusoy yönetecek.
Posta
 
Fenerbahçe lider Başakşehir'i 1-0 mağlup ederek zirve iddiasını sürdürdü. 16'da Hasan Ali'nin şutunda top üstten auta çıktı. 28'de Hasan Ali son çizgiden ortaladı, Salih indirdi, Ozan Tufan'ın şutunda Emre'ye çarpan top ağlara gitti: 1-0. 32'de Visca'nın sert şutunda top yan ağlarda kaldı. 41'de Mehmet Batdal'ın şutunda top Hasan Ali'den döndü. 43'te Lens ortaladı, Volkan Babacan'da kaldı. 49'da Emre'nin kullandığı serbest atışta savunma topu uzaklaştırdı. 51'de Visca vurdu top Volkan Demirel'de kaldı. 54'te Hasan Ali'nin ortasında top Caiçara'nın eline çarptı, hakem devam ettirdi. Salih'in şutunda top üstten dışarı gitti. 55'te Cengiz nefis vurdu, Volkan iki hamlede kontrol etti. 57'de Mossoro vurdu, dışarı çıktı. 67'de Lens ortaladı, kalecide kaldı. 73'te Eren, Fernandao'yu indirdi, penaltıda Fernandao vurdu, Volkan Babacan çıkardı. 90+1'de Lens'in pasında Karavayev mutlak golü kaçırdı.
Star

Sezonun ilk grand slam tenis turnuvası Avustralya Açık'ta sürprizler devam ediyor. Tek erkeklerde Novak Djokovic'in ardından 1 numaralı seribaşı Andy Murray de elendi. Büyük Britanyalı raket, Alman Mischa Zverev'e 7-5, 5-7, 6-2 ve 6-4'lük setlerle 3-1 yenilerek havlu attı. Tek erkeklerde Federer ve Wawrinka çeyrek finale çıkan raketler oldu. Tek kadınlarda dünya 1 numarası Alman Kerber, ABD'li Vandeweghe'ye 2-0 (6-2, 6-3) yenilip 4. turda elendi. Pavlyuchenkova, Kuznetsova'yı, Venus Williams da Alman Mona Barthel'i 2-0 mağlup ederek adını çeyrek finale yazdırdı.
Star

Spor Toto Basketbol Süper Ligi'nde Anadolu Efes deplasmanda Beşiktaş Sompo Japan'ı 83-73 mağlup ederek 15. mücadelesinde 13. galibiyetini aldı ve ilk yarıyı lider bitirdi. Lacivertbeyazlılalarda Cedi 18, Can Maxim 16, Brown 13, Heurtel 13 ve Thomas 10 sayıyla oynayarak galibiyeti getiren isimler olurken 4. yenilgisini alan ev sahibinde ise Stimac 26 (13 ribaunt), Weems 13, Thompson 12 ile Erkan 12 sayı üretti. BANVİT ise evinde Yeşilgiresun Bld.'yi 91-71 devirdi. Bandırma ekibinde Theodore 24, Orelik 23, Chappell 13 ve Kulig 11 sayı üretti. DARÜŞŞAFAKA Doğuş Zizic'in 21 sayıyla oynadığı müsabakada Best Balıkesir'i deplasmanda 76-75 ve G.Saray Odeabank da dış sahada Demir İnşaat Büyükçekmece'yi 90-71'lik skorla geçmeyi bildi.
Vatan


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme