30 Ocak 2017 Pazartesi

30.01.2017 Genel Gündem30.01.2017 Pazartesi
GÜNDEM

Atina'da Heyecan ve Endişe 
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve kuvvet komutanlarının Kardak kayalıkları bölgesinde seyir icra etmesi Yunanistan'da büyük heyecan ve endişe yarattı. Bazı Yunan televizyonları yayınlarını yarıda keserek olayı 'şaş' haber olarak duyurdu. Haber siteleri de manşetlerinde 'Çok büyük Türk tahriki', 'Türkler Kardak'ta kriz ortamı yaratıyor', 'Vahşi Türk tahriki' başlıklarını kullandı. Yunan medyasında, Orgeneral Hulusi Akar'ın fotoğrafları ise "Yunan karasularının ihlal edildiğinin kanıtıymış" gibi gösterildi. Yunan Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada ise Türk teknelerinin uyarıldığı iddia edildi. Açıklamada, "Türk Deniz Kuvvetleri'ne ait bir hücumbot, özel kuvvetlerin naklinde kullanılan 2 şişme botun refakatinde saat 11.00 sularında Kardak kayalıklarına yaklaştı. Türk tekneleri, Yunan karasuları ihlal ederek, sözkonusu deniz bölgesinde yaklaşık 7 dakika kaldılar. Bölgede bulunan, Yunan Sahil Güvenlik tekneleri ile Yunan Deniz Kuvvetleri'ne ait bir savaş gemisi, Türk teknelerinin hareketlerini izledi. Türk teknelerinin Yunan karasularına girmeleriyle de uzaklaşmaları için gerekli uyarılar derhal yapıldı. Ardından Türk tekneleri Bodrum limanına doğru uzaklaştılar" denildi. Yunan Savunma Bakanı Panos Kammenos, 1996'da Kardak krizi sırasında düşen Yunan helikopterinde ölen 3 Yunan subayının anısına 2016 ocak ayında Kardak kayalıkları civarında denize çelenk atmıştı. Kammenos'un bu "icraatı" sırasında Türk ve Yunan kuvvetleri arasında gergin saatler yaşanmıştı.
Hürriyet


El Bab'da 1 Şehit 
Suriye'de sürdürülen Fırat Kalkanı Harekâtı'na katılan Türk birliğine yönelik terör örgütü DEAŞ saldırısında Uzman Çavuş Ayhan Elmacı (29) şehit oldu. Suriye'nin El Bab bölgesinin güneybatısında Al Ghuz yerleşim yerinde meydana gelen saldırıda 2 asker de yaralandı. 2013'te göreve başladığı öğrenilen şehit Elmacı'nın İzmir'in Menderes ilçesinde yaşayan babası Salim Elmacı (47) acı haberle yıkıldı. Şehit Ayhan Elmacı'nın son olarak halası Fadime Demir ile cep telefonuyla görüştüğü ve halasına "Sizinle oturup çay içmeyi çok özledim" dediği belirtildi. TÜRK Hava Kuvvetleri ile Koalisyon Gücü'ne ait savaş uçakları terör örgütü DEAŞ'ın El Bab'daki tünellerini imha etti. Fırat Kalkanı Harekâtı'nın 159. gününde Türk savaş uçakları 18 DEAŞ hedefine hava harekâtı düzenledi. 18 terörist öldürüldü.
Hürriyet

Almanya'ya: FETÖ'cü 40 Subayı İade Edin 
Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, darbe girişiminin ardından 40 subayın Almanya'ya iltica talebinde bulunduğunu hatırlatarak, "Almanya'dan beklentimiz; bu iltica başvurularının kesinlikle değerlendirilmemesi, FETÖ mensuplarının Türkiye'ye iadesinin sağlanması" dedi. Bakan Fikri Işık özetle şöyle konuştu: "Sadece Yunanistan için değil tüm Avrupa için özellikle söylüyoruz. Terörle işbirliği yılanla çuvala girmektir. Aynı şey Almanya için de geçerli. 40 tane onlara asker demeye ağzımız varmıyor. Bu 40 kişi iltica başvurusunda bulunmuş. Türkiye'de darbeye teşebbüs etmiş bir yapının mensubu olduğu iddia edilen kişilerin Almanya tarafından himaye edilmesi, Almanya gibi Türkiye ile kültürel, sosyal, siyasi ilişkileri çok güçlü olan bir ülke için kesinlikle kabul edilemez."
Hürriyet

81 İlde 'Huzur' Operasyonu 
Emniyet Genel Müdürlüğü koordinesinde Cumartesi gece yarısı 81 ilde "Huzur Türkiye-2" operasyonunu gerçekleştirdi. Uygulama, Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok, genel müdür yardımcıları ve ilgili daire başkanlarınca Koordinasyon Merkezinden canlı takip edildi. Asayiş, Terör, Çevik Kuwet, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele, Özel Harekat, Trafik, Uyuşturucuyla Mücadele, Deniz ve Havacılık şubelerinden 9 bin 31 ekip, 50 bin 696 personelin katıldığı uygulamalarda, 12 helikopter, 19 deniz aracı ve 201 dedektör polis köpeği kullanıldı. Toplam 271 bin 977 kişinin kontrol edildiği uygulamada, arandığı tespit edilen 568 kişi yakalandı, 402 kişi gözaltına alındı, 876 kişi hakkında adli ve idari işlem uygulandı. Kişilerin üzerlerinde, araçlarında ve iş yerlerinde yapılan aramalarda 38 tabanca, 40 av tüfeği, bin 92 mermi, 63 kesici delici alet, 37 kurusıkı tabanca, 161,2 gram eroin, 279,95 gram esrar, 120 gram metanfetamin, 26 captagon, 2 bin 584 paket kaçak sigara, 33'ü sikke, biri mühür olmak üzere tarihi eserler ele geçirildi. Yol denetimlerinde 50 bin 617 araç sorgulandı. Aranan 2 aracın ele geçirildiği uygulamada, 2 bin 373 araç için cezai işlem uygulandı ve 763 araç trafikten men edildi. Denetlenen 11 bin 678 iş yerinden 770'ine cezai işlem uygulandı, 13'ü kapatıldı.
Vatan

EKONOMİ 

Dolar: 3,8679-3,8679                       
Euro: Euro 4,1385-4,1405
Sterlin: 4,8565-4,8610
Gram Altın: 148,0544-148,1831

Hangar Açıldı 
Emniyet Genel Müdürlüğü, 2002 yılında 10 helikopter satın aldı. Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Daire Başkanlığı'nın envanterine giren helikopterlerden biri Temmuz 2006'da Antalya'da düştü. Bu kazada 5 polis memuru şehit oldu. Aynı filoya kayıtlı bir helikopter de, Antalya'daki kazadan 10 ay kadar sonra Ankara Bala'da düştü. Bu kazada helikopterde bulunan üç polis memuru kurtuldu. Uzun bir süreden beri hangarda tutulan helikopterler 15 yıl sonra çok sayıda Emniyet personelini ilgilendiren bir soruşturmaya konu oldu. Hürriyet'in ulaştığı soruşturma izni yazısı 40 emniyetçiyi kapsıyor. Söz konusu isimlerden biri bölümü halen görevde, bir bölümü emekli, bir bölümü ise 15 Temmuz darbe girişimi sonrası kurumdan uzaklaştırıldı. Soruşturma izni yazısında, 'Olayın öğrenilme tarihi' için 19 Eylül 2016 bilgisine yer verildi. 'Helikopterlerin hangarda çürüdüğü' iddiası ile ele alınan soruşturma için Mülkiye ve Polis Başmüfettişleri ön inceleme raporu hazırladı. Raporda, ihale sürecinden, sorumlu emniyetçilere değin tüm ayrıntılara yer verildi. Raporda tespit edilen hususlar ise 3 Ocak tarihli soruşturma izni yazısında şöyle yer aldı: İhalenin yapıldığı 2002'de değeri 30 milyon doları aşan 10 helikopter ABD'li MD Helicopters Inc. isimli şirketten alındı. İhalesi, Ankara'da bulunan bir müşavirlik şirketi üzerinden yapıldı. Helikopterler için muayene ve kabul testlerinin yapılması gerekirdi. Ancak ihale dosyasında, teknik bir komisyonun kurulduğuna dair bilgi yok. Kabuller sırasında, firmanın sözleşmesinde yer alan üretim raporları, aylık ve 3 aylık olarak idareye sunulması gerekirdi; ancak dosyada böyle bir rapor yok. Kabuller sırasında belgelerin görüldüğüne dair de tutanak yok.
Hürriyet

Esnaf Borca Sadık 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu prim borcu yapılandırmalarıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Müezzinoğlu, "Esnaf, sigorta prim borçları ve diğer borçlarla ilgili 43 milyarlık yapılandırma yaptı. Gerek peşinatlarda, gerekse ilk taksiti ödemelerde yüzde 80'lik bir tahsilat yaptık. Esnaf, en zor döneminde, samimiyetle borcunu ödeyebilmek için her türlü fedakarlığı yaptı" diye konuştu. Türkiye'nin 2017'de olması gereken standardı yakalayacağını ve 2016 yılının kayıpları telafi edeceğini belirten Mehmet Müezzinoğlu, "Şubat ayında Esnaf Ahilik Sandığı'nı olağanüstü bir hal olmazsa kurmuş olacağız. Dara, zora, sıkıntıya düştüğünüzde zor gün dostu bu fon, sizin yanınızda olacak" diye konuştu. Ahilik fonu, esnafa işsizlik maaşı bağlanmasını sağlayacak. İşas eden veya dükkânını kapatan esnaf fondan yararlanacak.
Posta

Hakim Ve Savcıya Zam 
Başbakanlık'a gönderilen yargı tazminatı artışına ilişkin taslakla, adli ve idari yargıda görev yapan hakim ve savcılara önemli miktarda maaş artışı geliyor. Kanun hükmünde kararname (KHK) ile hayata geçirilecek düzenlemeyle, hakim ve savcıların maaşlarında derecelerine göre kademeli olarak artış yapılacak. Bu düzenleme ile 1. sınıfa ayrılmış hakim ve savcılar 2 bin 700 TL maaş artışı alacak. Yargı tazminatı artışından halen görevde bulunan 11 bin 116 hakim, 4 bin 828 savcı olmak üzere 15 bin 944 yargı mensubu yararlanacak. Adli yargıda 12 bin 403, idari yargıda bin 547 hakim ve savcı görev yapıyor. Danıştay'da 504, Yargıtay'da 936, HSYK'da 163 yargı mensubu bulunuyor. Adalet Bakanlığı merkez teşkilatında 370, Anayasa Mahkemesi Raportörü 15, Türkiye Adalet Akademisi'nde ise 6 yargı mensubu düzenlemeden yararlanacak.
Posta

TARSİM'den 100 Milyon Liranın Üzerinde Ödeme 
Tarım Sigortaları Havuzu'ndan (TARSİM) yapılan açıklamada, doğal afetler ve çeşitli riskler nedeniyle ürünleri ve hayvanları zarar gören sigortalı üreticilerden geçtiğimiz Aralık ayı başından Ocak ayının ilk yarısına kadar geçen dönemde, Türkiye genelinde ve tüm tarım sigortası branşlarında 20 bin adede yakın hasar ihbarı alındığı bildirildi. Yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi: "TARSİM, üreticisinin imdadına her zaman olduğu gibi yetişmektedir. Tamamlanan hasar tespit çalışmaları neticesinde tazminat hesaplamaları yapılmıştır. Poliçe bitiş tarihleri doğrultusunda üreticilere 11 milyon lira ödenmiş olup, önümüzdeki günlerde 95 milyon lira daha ödeme yapılacaktır."
Milliyet
 
Bakan Arslan: Bu Türkler De Çok Oluyor Dedirtmeye Devam Edeceğiz 
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan 1915 Çanakkale Köprüsü için "Dünyanın en büyük köprüsünü yapmış olacağız. Bu, 'Türkler de çok oluyor' lafının tam da ispatı. Çok olmaya devam edeceğiz inşallah çünkü biz insanımızın hayrı için, insanlığın hayrı için çok olmaya devam ediyoruz" dedi. 1915 Çanakkale Köprüsü'nün çok önemli bir proje olduğunu belirten Arslan "Burada da çok olacağız. 2023 metre ayak açıklığıyla dünyanın en büyük köprüsünü yapacağız. Gerek yaklaşım viyadüklerini gerekse ayaklar sonrası açıklığı düşündüğünüz zaman, 5.2 kilometrelik bir mesafeyle dünyanın en büyük köprüsünü yapmış olacağız" dedi. 1915 Çanakkale Köprüsü'nün 10 milyar liranın üzerinde bir yatırım olduğunu belirten Arslan, şunları söyledi: "Ekonomik olarak Türkiye'ye bu kadar saldırının olduğu bir ortamda 15 tane firma ihalemize teklif verdi. 4 ayrı grup oluştu. Bu 15 firmanın 8 tanesi yabancı, 7 tanesi Türk firması. Ülkeye olan güveni, ülkenin istikrarına olan güveni ortaya koymak adına 4 büyük gruptan çok ciddi bir teklif aldık.
Star

Yapılandırmayı Kaçırana Mayısta Yeni Fırsat 
Maliye Bakanlığı'nın, 'Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 6736 Sayılı Kanun Genel Tebliği' Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre kanun kapsamında yapılandırma için başvuruda bulunan ancak ödemelerini süresinde ödemeyerek kanun hükümlerini ihlal eden borçlular, ödeme yapmaları gereken tarihten 27 Ocak 2017 tarihine kadar geçen süre için hesaplanacak geç ödeme zammıyla birlikte ödemelerini 31 Mayıs 2017 tarihine kadar yaparak, kanundan yaralanmaya devam edebilecek. Borcunu mayıs sonun kadar pesin ödeyene de YİÜFE (Yurt içi üretici fiyat endeksi) tutarından yüzde 50 indirim yapılacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müezzinoğlu ise yapılandırmaya esnafın büyük ilgi gösterdiğini belirtti. Müezzinoğlu "Peşinatlarda ve ilk taksiti ödemelerde yüzde 80'lik bir tahsilatı yaptık" dedi.
Star

SUV Çılgınlığı 
2017'de yüzde 10 daralması beklenen Türk otomotiv pazarını SUV'lar ayakta tutacak. Lüksten orta sınıfa kadar ülkemizde SUV çılgınlığı yaşanacak. SUV'lara olan yoğun ilgiyi gören markalar bu yıl 15 yeni modeli pazara sunmaya hazırlanıyor. Crossover satışlarının yeni model rüzgarıyla yüzde 10 büyümesi öngörülüyor. Böylece SUV'ların binek oto pazarında alacakları pay yüzde 19'a yaklaşacak. Peki son dönemin moda segmentini nasıl bir gelecek bekliyor? Bu soruyu Türkiye'de SUV segmentinin lideri Nissan'ın Genel Müdürü Sinan Özkök'e sorduk Özkök, SUV sınıfının Avrupa'da olduğu gibi Türkiye'de de büyümeye devam edeceğini belirterek, "Kasa tipi olarak Türk tüketicilerinin çok hoşuna gidiyor. Gerek sürüş güvenliği gerekse konfor açısından müşteriler tercih ediyor. Her segmentte SUV modeli olması da ayrı bir avantaj. Müşteri istediği büyüklükte bir SUV modeli bulabiliyor" dedi. Özkök, 2017'de SUV satışlarının yüzde 10 büyüyeceğini öngördüklerini söyledi ve ekledi: "SUV ve crossover'ların oto satışlarından aldığı pay yüzde 16'dan 18'e çıkar. Önümüzdeki yıl yüzde 20 seviyesine yaklaşır." Sinan Özkök'ün aktardığı projeksiyona göre, 2018'e gelindiğinde Türkiye'de satılan her 5 otodan biri SUV olacak.
Vatan

SİYASET/POLİTİKA

'Evet' Terörle Mücadeleye Yeni Bir Ruh Katar 
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, referandumda sandıktan 'evet' çıkmasının, terörle mücadeleye verilen destek anlamına da geleceğini belirterek, "İnşallah 'evet' terörle mücadelede yeni bir ruhun, yeni bir psikolojinin daha etkin bir mücadele imkanının ortaya çıkmasını sağlar" dedi. Kurtulmuş, dün CNN Türk'te gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kurtulmuş'a geçen hafta tartışmalara neden olan "Allah'ın izniyle referandumda büyük oranda 'evet' çıktıktan sonra da bu terör örgütleri, hiçbir şekilde sesi soluğu çıkmayacak noktaya gelirler. Bu motivasyonlarını da kaybederler" sözleri hatırlatılarak "Terör örgütleri, referandum kampanyasından 'hayır' çıkmasını mı isterler? Saldırılarını bu hedefe doğru mu motive ederler?" sorusu yöneltildi. Kurtulmuş'un yanıtı şöyle oldu: "Olabilir. Bu anlamda böyle bir motivasyon ortaya çıkabilir. Her seçim ortamı bir tartışma ortamıdır. Söylediğimin arkasında bu da var. Toplumsal gerginliklerden istifade etmeye çalışırlar. Kast ettiğim, sorgulamaya çalıştığım yer burasıdır. Bu anlamda da 'evet' çıkmaması için de gayret sarf edebilirler Sandıktan 'evet' çıkmış olması, terörle yapılan mücadeleye verilen bir destek anlamına da gelir. Hiç kuşkusuz böyledir. 'Hayır' isteyenler buradan da tersini okuyup yine kasıtlı bir yorum yapmasınlar. 'Hayır diyenler terörle mücadele yapılmasın mı diyorlar?' diyecekler. Duyuyor gibiyim o kasıtlı sesleri. Hayır onu kast etmiyorum. Ama 'evet' oyu çıkarsa, bu terörle mücadelenin daha etkin bir şekilde sürdürülmesine de 'evet' anlamına gelir. Bu anlamda, inşallah 'evet' terörle mücadelede yeni bir ruhun, yeni bir psikolojinin daha etkin bir mücadele imkanının ortaya çıkmasını sağlar." Referandumun önemli bir mesele olduğunu belirten Kurtulmuş, "Ama bu referandumu da şöyle görmemek lazım; her şey bu referanduma bağlı şeklinde görmemek lazım. Referandum olacak ne sonuç çıkarsa çıksın başımızın üstünde Türkiye yoluna devam edecek. Demokrat olmak bunu baştan kabul etmek demektir. Yani referandumdan benim istediğim çıkmazsa bu millet yanlış yapıyor yok böyle bir şey. Bu millet bizim kanaatimizce çok yüksek oranda evet oyu verecektir ama ne karar verirse versin başımız gözümüz üstüne" dedi.
Milliyet

HDP'li Ayhan Bilgen Serbest Bırakıldı 
TBMM'de bir defaya mahsus milletvekilliği dokunulmazlığının kaldırılmasından sonra haklarında soruşturma ve davalar bulunan milletvekillerine yönelik başlatılan yargılama süreçlerinde 4 Kasım 20016 tarihinden itibaren HDP'li 59 milletvekilinden 26'sı gözaltına alındı. Aralarında partinin eş genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile grup başkan vekilleri İdris Baluken ile Çağlar Demirel'in bulunduğu 12 milletvekili tutuklandı. Tutuklanan milletvekillerinden HDP Şırnak Milletvekili Leyla Birlik, 2 ay tutuklu kaldıktan sonra 4 Ocak'ta tahliye edilirken, HDP'nin yurt dışında bulunan Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız ile Van Milletvekili Tuğba Hezer için ise yakalama kararı çıkartıldı. Halen Eş Başkanlar Demirtaş ve Yüksekdağ ile İdris Baluken, Çağlar Demirel, Besime Konca, Ferhat Encü, Nihat Akdoğan, Selma Irmak, Nursel Aydoğan, Gülser Yıldırım ve Abdullah Zeydan cezaevinde bulunuyor. Adli kontrolle serbest bırakılan milletvekilleri ise Sırrı Süreya Önder, Ziya Pir, İmam Taşçıer, Ayşe Acar Başaran, Alican Önlü, Leyla Birlik, Pervin Buldan, Emin Adıyaman, Nimetullah Erdoğmuş, Osman Baydemir, Ahmet Yıldırım, Hüda Kaya, Meral Danış Beştaş ve Altan Tan oldu. Gözaltına alınan son HDP'li Parti Sözcüsü ve Kars Milletvekili Ayhan Bilgen oldu. Diyarbakır'daki soruşturma kapsamında ifade vermeye gitmeyen ve hakkında "zorla getirme" kararı bulunan Bilgen dün Esenboğa Havalimanı'nda gözaltına alındı. Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edilen Bilgen, adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.
Milliyet

Trump'a İlk Tepki: Yaptığı Çağ Dışı! 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ABD Başkanı Donald Trump'ın nüfuslarının büyük çoğunluğu Müslüman olan yedi ülkenin vatandaşlarını belirli bir süre için ABD'ye almama kararıyla ilgili tepkisini dile getirdi. Kılıçdaroğlu, Twitter'daki hesabından, Trump'ın Irak, İran, Suriye, Sudan, Libya, Somali ve Yemen vatandaşlarının ülkeye girişini yasaklayan kararına ilişkin paylaşımda bulundu. CHP'nin, mülteci üreten savaş politikalarının karşısında göçmenlerin ve mültecilerin haklarını savunan milyonların yanında olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, "ABD Başkanı Trump'ın nüfuslarının büyük çoğunluğu Müslüman olan yedi ülkenin vatandaşlarını belirli bir süre için ABD'ye almama kararı evrensel değerlere, temel insan haklarına ve yüzlerce yıllık mücadelelerle elde edilen insanlığın ortak kazanımlarına aykırıdır" ifadesini kullandı. Her egemen ülkenin, kendi güvenliğini teröre karşı koruma hakkının bulunduğunu hatırlatan Kılıçdaroğlu, bir dine ve inanca dönük ayrımcı uygulamaların kabul edilemez olduğunu kaydetti. Kılıçdaroğlu, aslolanın terörün yoğunlaştığı ülkelerde istikrar, refah ve barışı sağlamak için çalışmak olduğunu belirterek, bu amaca ulaşılırsa, terörün de mülteci sorununun da kaynağında çözüleceğine işaret etti. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Bu bağlamda unutulmamalıdır ki başta dinimiz İslam olmak üzere, bütün inançlar ve dinler barışı, adaleti ve sevgiyi öğütler. Din, inanç, mezhep farkı gözeterek, ayrımcı politikalar izlemekse terörü besler. İnançları kullanarak teröre başvuranlarla, dünyadaki bütün ülkeler ortak mücadele etmelidir. Bir ülkeyi ve vatandaşlarını toptancı bir anlayışla terör şüphelisi olarak görmek çağ dışıdır. Bu bağlamda New York Federal Mahkemesinin kararnameyi askıya alan kararından memnuniyet duyuyoruz" değerlendirmesinde bulundu.
Vatan

DÜNYA 

Şam'daki Su Krizi Çözülüyor 
Suriye ordusu, başkent Şam'ın ihtiyacı olan suyun yüzde 70'ini sağlayan Barada Vadisi'ni silahlı muhalif gruplardan aldı. Dün Suriye ordusu sözcüsü, devlet televizyonunda yayınlanan açıklamasında, "Silahlı kuvvetlere bağlı birlikler ve müttefik güçler, Barada Vadisi'nde istikrar ve güvenliğin yeniden sağlanması için başlatılan operasyonu başarıyla tamamladı" dedi. Ordu birlikleri önceki gün 2012'den beri silahlı grupların kontrolündeki Barada Vadisi'nin en önemli köyü olan Ayn el-Fica'yı ele geçirdi. Aralık ayından beri devam eden çatışmalar nedeniyle Barada Vadasi'ndeki su pompaları tahrip edilmişti. Muhalifler ve Suriye ordusunun birbirlerini suçladıkları olay nedeniyle Şam'da yaşayan 5.5 milyon kişi susuz kalmıştı. Reuters'in haberine göre Suriyeli yetkililer, su pompalarının tamirinin 2 hafta içinde tamamlanacağını ve başkentin yeniden suya kavuşacağını açıkladı. Barada Vadisi'ndeki ordu operasyonu muhalişer tarafından ateşkesin ihlali olarak nitelendiriliyordu. Ancak ordu da bölgedeki Nusra Cephesi militanlarının varlığını gerekçe gösteriyordu. Bölgedeki silahlı militanlardan aftan yararlanmak istemeyenleri İdlib'e yollanacak.
Hürriyet

Tek İmzayla Kargaşa 
ABD Başkanı Donald Trump'ın 7 Müslüman ülkenin vatandaşlarına ülkeye giriş yasağı koyması, tepki çekti ve dünya çapında kaos yarattı. Yasağın ardından ABD'de birçok kişi gözaltına alınırken, Türkiye, Mısır ve Lübnan gibi ülkelerden ABD'ye gitmek isteyenlere de izin verilmedi. Yasak nedeniyle, özellikle Kennedy havaalanında protesto gösterileri düzenlenirken, New York Federal Mahkemesi, 7 Müslüman ülkenin vatandaşlarının ülkeye girişini yasaklayan başkanlık kararnamesini geçici olarak askıya aldı, gözaltına alınanların sınır dışı edilmemesine karar verdi. New York federal mahkemesinde görülen duruşmada, Federal Hakim Ann Donnelly, sınır dışı kararının "onarılmaz bir zarara" neden olabileceğini belirterek, alıkoyulan kişilerin haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle, bu kişilerin geçici olarak ABD'de kalması yönünde karar aldı. ABD İç Güvenlik Bakanlığı'ysa mahkeme kararının, Trump'ın kararnamesinin uygulanmasını etkilemeyeceğini vurguladı. Mahkeme kararının, yasal vizesiyle birlikte ABD topraklarına ulaşan söz konusu ülke vatandaşlarının sınır dışı edilmemesi konusunda etkili olacağı belirtiliyor. Ancak, birçok noktadan ABD'ye ulaşmaya çalışan 7 ülkenin vatandaşlarına uçağa biniş izni verilmiyor. Trump'ın imzaladığı kararname yürürlüğe girer girmez New York'taki John F. Kennedy Havalimanı'nda 12 Irak vatandaşı gözaltına alınmıştı. Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği'nden (ACLU) avukatlar, gözaltına alınan Iraklıların serbest bırakılması, Trump'ın mültecilerin ve bazı Müslüman ülkelerin vatandaşlarının ülkeye girişini engelleyen kararın durdurulması için dava açmıştı. ACLU, ABD'nin varoluş ve kuruluş ilkelerine aykırı düşen Trump kararnamesi nedeniyle ABD'deki değişik sınır kapılarında 100-200 kişinin gözaltında tutulduklarını belirtti. Yasak nedeniyle dün birçok yolcu Atatürk Havalimanı'ndan ABD'ye gidemedi. Trump'ın Almanya'ya çok sayıda mülteci aldığı gerekçesiyle eleştirdiği Almanya Şansölyesi Angela Merkel, kararnameyi "yanlış" bulduğunu açıkladı. İngiliz İşçi Partisi'nin lideri Jeremy Corby ise, yasak sona erene kadar Trump'a İngiltere'ye giriş yasağı konulmasını talep etti. Londra'nın ilk Müslüman Belediye Başkanı Sadık Han yasağı "utanç verici ve zalimce" diye nitelendirdi. Öte yandan Beyaz Saray Siyasi Direktörü Stephen Miller, Beyaz Saray yetkililerinin, ABD'ye giriş yapmak isteyen kişilerden ziyaret ettikleri tüm internet sayfaları ve sosyal medya hesaplarında yaptıkları paylaşımları ve cep telefonlarındaki kontaklarını paylaşmalarının istenmesi olasılığını tartıştığını söyledi.
Milliyet

Suriye'de Esad Karşıtı Yeni Oluşum 
Suriye'de, Fetih el Şam Cephesi (El Nusra) ve Nurettin Zengi Tugayı'nın da arasında bulunduğu beş muhalif örgüt "Şam'ı Özgürleştirme Heyeti" (Heyet Tahtiri Şam) adıyla birleşti. Daha önce "Fetih Ordusu" adı altında Beşar Esad rejimine karşı birleşen örgütte, El Kaide terör örgütü ile bağlantısını kopardığını açıklayarak 'Fetih el Şam' ismini alan El Nusra örgütü de bulunuyor. Yeni oluşumun diğer unsurları ise Ceyşül Süme, Ensaruddin ve Liva el Hak örgütleri. Oluşumun liderinin Ahrar-uş Şam'ın eski lideri Ebu Cabir Haşim Şeyh olduğu belirtildi. Örgütün askeri emiri ise Fetih el Şam Cephesi'nin lideri olan Ebu Muhammed el-Culani oldu. Bu arada ABD Başkanı Donald Trump, DAEŞ'i yenmek için 30 gün içerisinde bir stratejinin hazırlanması konusunda Savunma Bakanlığı'nın (Pentagon) koordinasyonunda kabinesini görevlendirdi. Öte yandan dün gece saatlerinde Beşar Esad'ın ÖSO tarafından öldürüldüğü iddia edildi. Ancak rejim destekçileri tarafından bu iddia reddedildi. Sosyal medyada bazı hesaplar ise Esad'ın, kalp krizi geçirerek hastanede öldüğünü öne sürdü.
Milliyet

Parasızlık Yunan Basınını Da Vurdu 
Yunan medyasının önde gelen gazetelerinden To Vima ve Ta Nea, yayıncı gruplarının bankalarla olan kredi anlaşmazlığını çözememesi nedeniyle baskılarını durdurmaya hazırlanıyor. İki gazetenin bağlı olduğu Lambrakis Yayın Grubu (DOL), uzun süredir bankalara olan borçlarını ödemekte güçlük çekiyordu. DOL yönetimi, son olarak Aralık ayında 99 milyon Euro'yu bulan kredi borçlarının ödemesini yapamadıklarını duyurmuştu. Aylardır çalışanlarına maaş ödeyemeyen DOL yöneticileri, başvurdukları tüm ulusal bankaların, kredi taleplerini reddettiğini açıkladı. Yayın grubu, kreditörlerin kendilerine yeni bir idari rejim dayatmaya çalıştığını, ancak yayınların devam ettirilmesine ilişkin bir plan sunmadıklarını öne sürüyor. To Vima'nın Genel Yayın Yönetmeni Antonis Karakoussis, yaşadıkları durumun, ülkede 2010'dan bu yana devam eden ekonomik krizin sonucu olduğunu söyledi.
Vatan

Bunga Bunga Laneti Sürüyor 
İtalya'nın eski başbakanlarından Silvio Berlusconi hakkında, Milano yakınlarındaki villasında duzenlediği seks partileriyle ilgili bir kez daha dava acıldı. Milano Mahkemesi'nden Yargıc Carlo Ottone De Marchi, Berlusconi'nin, kamuoyunda 'bunga bunga' partileri olarak bilinen etkinliklere katılan kadınlara, partilerle ilgili kimseyle konuşmamaları icin yaklaşık 10 milyon Euro tutarında nakit para ve pahalı hediyeler verdiği iddialarıyla ilgili yargılanmasına karar verdi.
Vatan

SPOR 

Avustralya Açık Tenis Turnuvası'nda tek bayanlarda zafere ulaşan Serena Williams 23 şampiyonluk ile tarihe geçmişti. Bir başka rekoru da erkeklerde Roger Federer geliştirdi. Dünya 9 numarası Rafael Nadal'ı 3-2 (6-4, 3-6, 6-1, 3-6, 6-3) yenen Roger Federer, 2012 Wimbledon'dan bu yana ilk, kariyerindeki 18'inci grand slam şampiyonluğuna ulaştı. Dünya 17 numarası İsviçreli raket Federer 2011 Fransa Açık'tan beri ilk defa bir grand slam finalinde karşılaştığı Nadal'ı yenerek Avustralya Açık'ta 5. şampiyonluğunu elde etti. Teklerde en fazla grand slam turnuvası kazanan erkek tenisçisi Federer, rekorunu 18'e çıkardı. Federer'i 14'er şampiyonluk ile Nadal ve Pete Sampras izliyor. Federer şampiyonluk için 3.7 milyon Avustralya doları (Yaklaşık 11 milyon lira) ödül aldı.
Posta

Muhteşem skor, muhteşem açılış Trabzonspor, yeni stadının açılış maçında fırtınalar estirdi. Tribünlerin tamamına yakınının dolduğu maçta, Bordo-Mavililer, Gaziantepspor'u 4-0'lık hezimete uğrattı. Süper Lig'de ligin ilk yarısını 3-0'lık Fenerbahçe yenilgisiyle tamamlayan ve taraftarını üzen Trabzonspor, ligin ikinci yarısında müthiş bir başlangıç yapmıştı. Bursa (2-1) ve Kasımpaşa (1-0) deplasmanlarından zaferle dönen, Karadeniz ekibi, Gaziantep galibiyetiyle üçte üç yaptı, 9'uncu sıraya yükseldi. Yeni statta ilk golü Castillo kaydetti. 15'te N'Doye'nin pasında düzgün vuran Castillo, 1-0 öne geçirdi Trabzonspor'u. Bu golle coştu Bordo- Mavili tribünler. 28'de Olcay'ın pasında Yusuf Yazıcı, sağ alt köşeden topu ağlarla buluşturdu: 2-0. ilk yarı bu skorla sona erdi. Fırtına ikinci yarıda da hız kesmedi. 49'da yine Olcay'ın asistinde Castillo, yerden vuruşla farkı üçe çıkardı: 3-0. Yeni transfer Rodallega, 66'da Onazi'nin yerine girdi. 72'de gole çok yaklaşan Rodallega, Pedraso'nun arkadan müdahalesiyle yerde kalınca, hakem Ümit Öztürk, penaltı noktasını gösterdi. 73'te ceza atışını kullanan Uğur Demirok, maçın skorunu belirledi: 4-0. Bordo-Mavili futbolcular, stadın açılış maçını farklı kazanırken, galibiyeti saha içinde horon oynayarak kutladı.
Posta

Galatasaray'da gündem Lukas Podolski. Japon kulübü Vissel Kobe ile yıllık 8 milyon euroya anlaştığı iddia edilen ve Akhisar maçında adeta taraftara veda eden Alman yıldızın son kararı bekleniyor. Sarı- Kırmızılı yönetim, Poldi ile bir görüşme yaparak, en geç bugün içinde kesin kararını bildirmesini istedi. Eğer golcü futbolcu Japonya'nın yolunu tutarsa, forvete yeni bir takviye yapılması gündeme gelecek. Ancak transfer yarın gece sonuçlanacağı için Cim-Bom'un adeta zamanla yarışması gerekecek. Sarı-Kırmızılılar'da hem Riekerink hem de Levent Nazifoğlu, Alman yıldızın ayrılmasını istemediklerini, fakat kararına saygı duyacaklarını belirtmişti. İki sezondur Galatasaray forması giyen Podolski'nin ailesi Türkiye'den daha önce ayrılmıştı.
Star

Fenerbahçe, Kayserispor deplasmanında dağıldı: 4-1 11'de Varela, ceza sahasına girmeden sol çaprazdan çok sert vurdu. Volkan gole izin vermedi. 16'da Lens'in kullandığı kornerde Skrtel'ın dokunduğu top yan ağlarda kaldı. 24'te Lens ortaladı, Fernandao'nun kafa vurusu kaleciden döndü. 26'da Mehmet Topal'ın vurusu az farkla auta çıktı. 32'de Deniz ceza sahası dışından sert vurdu, Volkan çeldi. Umut Bulut tamamladı: 1-0. 41'de Salih'e çarpan top Mehmet Topal'ın önünde kaldı. O da sert vuruşla skoru eşitledi: 1-1. 46'da Alper ceza alanına girer girmez şutunu çekti, Ahamada topu güçlükle çeldi. 69'da Deniz'in kornerinde Levent kafayı vurdu, aut. 70'te Varela'nın nefis pasını alan Güray, çaprazdan ağları buldu: 2-1. 80'de kornerden gelen topa Kjaer kafayı vurdu, aut. 88'de Güray'ın ortasına Welliton dokundu: 3-1. 90+4'te Güray uzaklardan füzeyi yolladı: 4-1.
Star

Beşiktaş'ın Shanghai Shenhua'dan sezon sonuna kadar kiraladığı Demba Ba dün akşam İstanbul'a geldi. Temmuz 2016'da sol bacağı kırıldıktan sonra ameliyat olan ve bir süredir ABD'de bireysel antrenör eşliğinde çalışan Senegalli futbolcu bugün sağlık kontrolünden geçecek. Siyahbeyazlıların akşam Atiker Konyaspor ile oynayacağı maçı Vodafone Arena'da izleyecek olan 31 yaşındaki santrforun transferine ilişkin olarak bugün KAP'a da açıklama yapılması bekleniyor. Hatırlanacağı üzere 2014-15 sezonu başında Chelsea'den Beşiktaş'a gelen Demba Ba, 2015-16 sezonu başında 13 milyon Euro karşılığında Shanghai Shenhua takımına kiralanmıştı. Deneyimli oyuncunun geçici transferi için Kartal'ın kiralama bedeli ödemeyeceği, maaşını da yine Çin kulübünün karşılayacağı ifade edildi.
Vatan


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme