31 Ocak 2017 Salı

31.01.2017 Genel Gündem31.01.2017 Salı

GÜNDEM

Kardak Balyoz'u 
Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın kuvvet komutanlarıyla Kardak kayalıkları bölgesinde yaptığı incelemede, son altı yılda hem kumpas hem kanser hem de cuntacılarla mücadelesinden başarıyla çıkan Tuğamiral Levent Kerim Uça da vardı. Uça, Deniz Harp Okulu'nda alay komutanıyken, Gölcük Donanma Komutanlığı'nda 'çıkan' belgeler gerekçe gösterilerek, 22 Ağustos 2011'de 'darbeye teşebbüs' suçundan tutuklandı. Hapiste kansere yakalandı. Beynindeki ur 5 saatlik bir ameliyatla alındı ancak tüm girişimlere rağmen tahliye edilmedi. Balyoz Davası'ndan 13 yıl 4 ay hapis cezası alan Levent Kerim Uça, 17- 25 Aralık sürecinden sonra, Anayasa Mahkemesi'nin hak ihlali kararı üzerine, 3 yıl tutuklu kaldıktan sonra tahliye edildi. Yeniden yargılamada beraat etti ve görevine döndü. 15 Temmuz darbe teşebbüsü sırasında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nda cuntacılarca rehin alındı. Darbe girişimi başarısız olunca kurtarılan Uça, tuğamiral oldu. Uça, yeni rütbesiyle Marmaris'teki Aksaz Deniz Üs Komutanlığı'nda Güney Görev Grup Komutanı olarak onlarca savaş gemisinin komutasına geçti.
Hürriyet


Tahliye 
Bingöl Başsavcılığı'nca açılan terör soruşturması kapsamında 4 Kasım'da tutuklanan HDP Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken, ilk duruşmada tahliye oldu. Hakkında ağırlaştırılmış ömür boyu ve 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan Baluken, dün Diyarbakır 8'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuklu bulunduğu Kandıra Cezaevi'nden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi yoluyla katıldı. Mahkeme, Baluken'in adli kontrol kararıyla tahliyesine karar verdi.
Hürriyet

20 DAEŞ'li Öldürüldü 
Türk Silahlı Kuvvetleri'nden yapılan bilgilendirmeye göre sınır güvenliğini sağlamak ve Suriye'nin kuzeyini terör örgütleri DAEŞ ve PYD'den temizlemek için 24 Ağustos'ta başlatılan Fırat Kalkanı Harekâtı'nda 160. gün geride kaldı. Önceki gün DAEŞ'e ait 184 hedefe atış yapılarak terörist grupların faaliyetleri baskı altına alındı. Türk savaş uçakları, El Bab, Tadif ve Bzagah bölgelerinde terör örgütü DAEŞ'e ait 23 hedefe hava harekâtı düzenledi. Harekâtta, barınma maksatlı kullanılan 20 bina, bir mühimmat deposu ve 2 savunma mevzisi imha edildi. Harekât kapsamında 20 DAEŞ'li etkisiz hale getirildi. Muhaliflere destek sağlayan, patlayıcı madde tespit ve imha timleri, 76 el yapımı patlayıcıyı infilak ettirdi.
Milliyet
 
Çalıntı Sorularla 8500 Akademisyen Yerleşmiş 
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından Mehmet Şenay Baygın tarafından FETÖ'nün akademik yapılanmasına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında örgütün Marmara Üniversitesindeki yapılanmasına yönelik tamamlanan iddianame İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. FETÖ'nün Türkiye'de faaliyeti geçirdiği 17 üniversitenin bulunduğu kaydedilen iddianamede, kamu üniversitelerinde de örgütlendikleri belirtilerek, "Öğrenciler için evler ve yurtlar tahsis edilmiş, bu evler ve yurtlarda öğrenci abileri ve ablaları tarafından örgütsel eğitim verilip, denetime tabi tutulmuşlardır" denildi. Örgütün Akademik Lisans Üstü Eğitim Sınavı (ALES) sorularını ele geçirdiği ve örgüt üyelerine sızdırdığı belirtilen iddianamede örgütün çalınan bu sorular sayesinde kamu üniversitelerine 2002-2013 yılları arasında 8500 civarında akademisyen yerleştirildiğinin tahmin edildiği de kaydedildi.
Vatan

EKONOMİ 

Dolar: 3,7753-3,7805 
Euro: Euro 4,0412-4,0469
Sterlin: 4,7166-4,7255
Gram Altın: 145,2327-145,4661

Eski Yatırımcıyı Koruma Sözü 
Başbakan Binali Yıldırım'ın, geçtiğimiz hafta 23 ilde kurulacak cazibe merkezlerinin tanıtımının ardından uygulamada ortaya çıkabilecek sorunlarla ilgili görüş alışverişinde bulunduğu öğrenildi. Güçlü teşviklerle yatırımcıları Doğu ve Güneydoğu illerine çekmeye çalışan hükümet, bu illerdeki mevcut yatırımcıların yaşayabileceği haksız rekabetle ilgili de önlem alma sözü verdi. Edinilen bilgiye göre, 24 Ocak'ta yapılan tanıtım toplantısının ardından, 23 ilden gelen sanayi ve ticaret odalarının temsilcileri ve işadamları, cazibe merkezlerinde yapılacak yeni yatırımlarla, halen illerde aynı alanlarda fabrika ve işyerleri olan, mevcut işadamlarının durumlarının ne olacağını gündeme getirdiler. Tanıtımın ardından söz alan konuşmacılar, aynı ilde önceden beri faaliyet yürüten yatırımcıların, eski sisteme göre teşvikten yararlandığını, yeni kurulacak fabrika ve işyerleriyle aralarında ciddi destek farkı olacağını dile getirdiler. Bu soru üzerine Yıldırım, yatırımını geliştirenlerin de aynı haklardan yararlanacağını anımsattı. Toplantıya katılanlar, yatırımını geliştirme kapasitesi olmayan veya zaten üretimi başarılı şekilde süren eski yatırımların mağdur edileceği yorumunu yaptılar. Bir yatırımcı, "Örneğin, bir yatırımcı, Elazığ için dördüncü bölge teşviklerinden yararlanırken, şehre yeni gelen yatırımcı, altıncı bölge teşviklerinden yararlanacak. Bu iki yatırımcı arasında, sadece bir işçinin prim maliyeti açısından 400 liralık fark oluşuyor. Nasıl rekabet edecek" sorusunu yöneltti. Aradaki destek farkı nedeniyle yıllardan beri bölgede üretim yapan yatırımcıların zarar edeceği görüşü ortaya atıldı. Bunun üzerine Yıldırım, "Sistem bir işlemeye başlasın, eski yatırımcıların aleyhine bir durum ortaya çıkarsa onu gideririz, endişeniz olmasın" dedi.
Hürriyet

İthal İlaçları Devlet Getirecek 
Kanser tedavisinde kullanılanlar başta olmak üzere, yüksek maliyetli ve henüz Türkiye'de ruhsatlı olmayan yeni jenerasyon ilaçlar, artık sadece Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından getirtilebilecek. Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş, yurtdışından ilaç temininde yıllardır Türk Eczacıları Birliği'nin yetkilendirildiğini hatırlatarak, "Artık 2 Mayıs 2017'den itibaren SGK tarafından getirtilecek" dedi. Yılda yaklaşık 1 milyar liralık ithal ilaç alımı yapıldığına, ilacın alıcısının da Sosyal Güvenlik Kurumu olduğuna işaret eden Eyüp Gümüş şunları söyledi: "Artık, aracı çıkartılarak kurum kendisi bu işi yapacak. Bu şekilde ilacın maliyetinde de bir düşüş söz konusu olabilir. Bunu göreceğiz. İlaç, PTT aracılığıyla hastanın evine, tedavi gördüğü hastanenin eczanesine teslim edilecek."
Posta

Mısır'a Yatırım Atağı 
Mısır'ın başkenti Kahire'de dört yıl aradan sonra Türk-Mısır İş Forumu düzenlendi. Etkinlikte konuşan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu "Biz Mısır'la daha fazla iş yapmak istiyoruz. Mısırlı işadamları ile ortaklıklar kurmak, burada yatırım yapmak ve Mısır'dan dünyaya ihracat yapmayı amaçlıyoruz. Mısır'ı komşumuz ve doğal ortağımız olarak görüyoruz" dedi. 2000'li yılların başından bu yana Türkiye'yi ziyaret eden Mısırlılar'ın sayısının 5 kat artarak 110 bine ulaştığını söyleyen Hisarcıklıoğlu, Mısır'ı ziyaret eden Türk sayısının ise 10 kat artarak 60 bini aştığını dile getirdi. Hisarcıklıoğlu, "Bu süreçte karşılıklı dış ticaret hacmi de 15 kat artarak 5 milyar dolara çıktı. Türkiye, Mısır'ın 4'üncü ticaret partneri haline geldi" diye konuştu.
Posta

MTV İlk Taksit İçin 'Son Gün' 
Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) birinci taksit ödeme süresi bugün sona eriyor. Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) sitesinde yer alan duyuruya göre, mükellefler 2017 yılı MTV ilk taksit ödemesini, GİB'in internet sayfası aracılığıyla saat 22.00'ye kadar kredi kartı ve banka kartı ile yapabilecek. Söz konusu ödeme ayrıca GİB mobil uygulaması, anlaşmalı bankaların internet bankacılığı ve banka şubeleri ile ilgili vergi daireleri üzerinden de gerçekleştirilebilecek. İnternet üzerinden yapılacak ödemelerde herhangi bir mağduriyetin oluşmaması (kişisel bilgilerin hacker'ların eline geçmemesi) için, internet tarayıcısına "www.gib. gov.tr" ya da bankaların resmi internet adreslerinin yazılarak giriş yapılmasına dikkat edilmesi gerekiyor.
Milliyet

100 Tüketiciden 74'ü Bankaları Şikayet Etti 
Finans sektörüne yönelik şikayetler devam ediyor. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı verilerine göre vatandaş yine en fazla bankalardan şikayetçi oldu. 2016 yılı Tüketici Hakem Heyeti verilerine göre geçen yıl toplam 1 milyon 408 bin 204 adet başvuru yapıldı. Başvuruların sektörel ayrımına bakıldığında yüzde 73.78'lik oranla yine bankacılık işlemlerine ilişkin başvuruların ilk sırada yer aldığı görüldü. Finans sektörüne yönelik şikayetlerde kredi kartı ücretleri, yüksek ücret ve komisyonlar başı çekiyor. 2016 yılında tüketici hakem heyetlerine yönelik şikayetlerde bankalar başı çekerken, kalan başvuruların ise yüzde 19.70'i ayıplı mal ve hizmetlere, yüzde 5.34'ü mesafeli sözleşmeler ile abonelik sözleşmelerine, yüzde 0.96'sı taksitle satış ve ön ödemeli konut satısı sözleşmeleri ile işyeri dışında kurulan sözleşmelere ve yüzde 0.22'si devre tatil ve paket turlara yönelik oldu. Tüketici Hakem Heyetlerince 2016 yılında karara bağlanan 1 milyon 794 bin 376 adet şikayetin, yüzde 85.21'i tüketicilerin lehine olurken, yüzde 14.79'u ise tüketicilerin aleyhine sonuçlandı. Öte yandan, bankacılık sektörü 2016 yılını toplam 37.5 milyar kârla kapattı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), 2016 yılı Aralık ayı bankacılık verilerini açıkladı. Buna göre 30 Ocak 2017 tarihi itibariyle Aralık 2016 döneminde bankacılık sektörünün aktif büyüklüğü 2 trilyon 730 milyar 942 milyon TL oldu. Sektörün aktif toplamı 2015 yılsonuna göre yüzde 15.8 artışla 373 milyar 510 milyon TL oldu. Bankacılık sektörünün 2015 yılında 26.1 milyar lira olan net kârı, 2016 yılında yüzde 44 artışla 37 milyar 532 milyon TL oldu.
Star

Avrasya Tüneli Bugünden İtibaren 24 Saat Açık Olacak 
İstanbul'da Kumkapı ve Koşuyolu güzergâhında kıtalar arası yolculuk süresini 5 dakikaya indiren Avrasya Tüneli, 31 Ocak 2017 günü 07.00 itibarıyla 24 saat hizmet vermeye başlıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın katıldığı törenle 20 Aralık 2016'da hizmete açılan Avrasya Tüneli, trafik sistemlerinin entegrasyonuna ilişkin çalışmalar nedeniyle düne kadar 07.00-21.00 saatleri arasında hizmet veriyordu. Asya ve Avrupa kıtalarını ilk kez deniz tabanı altından geçen iki katlı karayolu tüneliyle birbirine bağlayan Avrasya Tüneli, 31 Ocak 2017 saat 07.00'den itibaren 7 gün 24 saat hizmet verecek. Avrasya Tüneli'nden geçiş ödemeleri de artık www.avrasyatuneli.com adresinden yapılabilecek. Türkiye'de otoyol sektöründe ilk olan bu hizmet ile HGS/OGS bakiyesinde yeterli bakiye olmayan, herhangi bir otomatik ödeme sistemine dahil olmayan ve ihlali geçiş yapan sürücüler kimlik ve plaka bilgileriyle geçiş ücretlerinin ödemesini güvenli bir şekilde yapabilecek. Cep telefonu, tablet ve bilgisayar üzerinden erişim sağlanabilen sistem ile sürücüler, geçişlerinin durumlarını öğrenip cezai işlem uygulamasını da engelleyebilecekler. Tünel, Asya yakasındaki D100 Karayolu ve Avrupa yakasındaki Kennedy Caddesi arasında mesafeyi kısalttı.
Star

2.5 Milyon Vatandaş 'Serbest' 
Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) Genel Sekreteri Uğur Yüksel, EPDK'nın yılbaşında serbest tüketici limitini yıllık 2 bin 400 kilovatsaate düşürmesiyle Türkiye'deki serbest tüketici sayısının 2.5 milyonu aştığını bildirdi. Uygulamayla aylık faturası 82 lira ve üzerinde olan tüketicilerin tedarikçilerini seçme hakkı elde ettiğini anımsatan Yüksel, şöyle devam etti: "Serbest tüketiciler farklı elektrik tedarikçilerinden daha ucuz fiyatlarla elektrik kullanabiliyor. Nasıl alışverişi dilediğiniz marketten yapabiliyorsanız, nasıl cep telefonu şirketinizi değiştirebiliyorsanız elektrik aldığınız şirketi de değiştirebiliyorsunuz. Eğer elektrik faturanız ortalamada ayda 82 lira ve üstünde geliyorsa siz de elektriğinizi seçtiğiniz bir şirketten anlaştığınız bir fiyattan alabilirsiniz. Bu uygulama ile daha düşük maliyetli elektrik tüketimi ve tüketicilerin maksimum fayda sağlaması hedefleniyor." Uğur Yüksel, serbest tüketici uygulamasında başvuru, anlaşma gibi tüm işlemlerden elektrik tedarik şirketlerinin sorumlu olduğunu ve dağıtım şirketlerinin bu sürece müdahale edemediğini vurguladı. Uğur Yüksel, "Tüketiciler bu noktada haklarını çok iyi bilmeli. Bunun için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) web sitesi başta olmak üzere ELDER'in hazırladığı Tüketicinin El Kitabı'nı kullanabilirler" dedi. Yüksel, EPDK tarafından yapılan 'Kurumumuzun web sayfasını incelemeden serbest tüketici sözleşmesi imzalamayın' uyarısını hatırlattı.
Vatan

SİYASET/POLİTİKA

Yardıma Geliyor 
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, perşembe günü Türkiye'ye gelecek olan Almanya Başbakanı Angela Merkel'in ziyaretini yorumlarken Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı kastederek "Onun mesajı, Merkel'in ziyaretinin kendi politikalarına destek anlamına geldiği yönünde olacaktır. Merkel'in böyle bir maksadı olmasa da, o taraftarlarına böyle sunacaktır" dedi. Alman Süddeutsche Zeitung gazetesine konuşan Kılıçdaroğlu'nun sorulara yanıtları özetle şöyle: Referandumu kazanırsa, Erdoğan'ın yeni Türkiyesi nasıl olur? Cumhurbaşkanı vatandaşların yaşamlarına derinden etki edecek. Biz baskıyı daha fazla hissedeceğiz. Erdoğan kararnamelerle yönetecek. Parlamento etkisizleşecek. Olağanüstü hal, olağan hale gelecek. Nasıl engellemeyi düşünüyorsunuz? CHP olarak yalnız değiliz. Toplumdaki herkese görev düşüyor: Aydınlar, demokratlar, liberaller, muhafazakârlar, dindarlar. Bu sistemin neye mal olacağını anlatmamız gerekiyor. Vatandaşlarımızdan isteğimiz; düşünüp oy vermeleri. Halkın yüzde 60 desteğini almış bir kişiye karşı nasıl kampanya yapmayı düşünüyorsunuz? Biz Erdoğan'a karşı kampanya yapmayacağız. Erdoğan'ın geldiği noktayı herkes görüyor. AKP ülkeyi yönettiğinden beri, neredeyse her alanda gerileme yaşadık. Sorun Erdoğan'dan daha büyük. Anayasa Erdoğan'dan sonra da yürürlükte kalacak. Düzenleme Türkiye'de demokrasinin sonu olur. Olağanüstü hal nisana kadar uzatıldı. Bu şartlarda adil bir kampanya mümkün mü? Hayır. AKP devletine karşı kampanya yapmak zorundayız. Valiler, polis, jandarma hepsi AKP'ye çalışacaktır. Günün her saati Erdoğan propagandası yapılıyor. Yargıyı kendi kontrolü altına aldı. Eleştiri yapan, hapse girme korkusu yaşıyor. O zaman referandum ne anlama geliyor? Referandum, bir sistem değişikliğini meşru hale getirmeyecektir. Hep tartışma olacaktır. Referandumun bir değeri yok mu? Sonuçta hayır çıkacak bir referandum demokrasiyi güçlendirecektir ve Erdoğan'a sınırlarını gösterecektir. 21'inci yüzyılda diktatörlere yer yok. Peki ya evet çıkarsa? Buna inanmıyorum.
Hürriyet

Yılın İlk MGK'sı Bugün 
Milli Güvenlik Kurulu'nun 2017 yılı ilk olağan toplantısı bugün yapılacak. Toplantıda; Irak ve Suriye sınırındaki gelişmeler başta olmak üzere Türkiye'nin ulusal güvenliğiyle ilgili gelişmelerin kapsamlı olarak ele alınması bekleniyor. MGK'nın ocak ayı olağan toplantısı, bugün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında yapılacak toplantıda, sıcak gündem kapsamlı olarak değerlendirilecek. Toplantıda, ABD'de yeni Başkan Donald Trump döneminde iki ülke arasındaki ilişkilerin nasıl bir seyir izleyeceği konusunda ana hatlarıyla değerlendirmelerde bulunulacağı tahminleri yapılıyor. Toplantıda, Fırat Kalkanı operasyonunda gelinen son aşama kurulda ayrıntılı olarak ele alınarak, El Bab operasyonundaki son durum üzerinde durulacak. Aynı şekilde Irak'ın kuzeyindeki gelişmeler ele alınacak. Terör örgütleri PKK, PYD ve DEAŞ ile mücadelenin çok boyutlu değerlendirileceği toplantıda, FETÖ ile mücadelede gelinen nokta ele alınacak. Yunanistan ile ilişkiler ve Kıbrıs sorunu da toplantıda konuşulan konular arasında yer alacak.
Milliyet

Interpol Taraflı Şekilde Reddediyor 
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, katıldığı bir televizyon programında Yunanistan'a kaçan 8 darbeci askerin Türkiye'ye iade edilmemesi kararına ilişkin, "Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkilere gerçekten büyük bir zarar verecek nitelikte bir adımdır. Bunu her iki ülke yetkilileri de yakından görüyorlar. Bunun üzerine biz iade talebini içeren dosyaları tekrar Yunanistan'a ilettik" dedi. Bozdağ, 24 TV'de katıldığı canlı yayında "Onun üzerinden de bunların yeniden değerlendirmesini talep ediyoruz. Bu değerlendirme yapıldıktan sonra iadesi konusunda Türkiye'nin arzu ettiği istikamette bir karar verilmesinin son derece önemli olduğunu her defasında ifade ettik." Bozdağ, FETÖ'cü 8 darbeci askerin de iade edilmediğini, bunun Almanya ve Fransa için de böyle olduğunu söyleyerek şunları kaydetti: Maalesef INTERPOL de şu anda Türkiye'nin Fethullahçı Terör Örgütü üyelerinin yakalanmasına ilişkin çıkardığı kırmızı bülten taleplerini taraşı şekilde reddediyor. Çok net şekilde görüyoruz onu. Şimdi Almanya'da veya başka ülkelerde de Fethullahçı Terör Örgütü'ne mensup teröristler, bu örgüt üyesiyken darbeye kalkışan darbeciler, PKK terör örgütü, DHKP-C terör örgütü, ben hatta Türkiye'ye karşı eylem yapmış olmak kaydıyla DEAŞ'tan birisi gitse onun dahi Türkiye'ye iade etmeyeceklerini düşünüyorum çünkü Türkiye'ye kim zarar veriyorsa el üstünde tutulmayı hak ediyor.Bu, uluslararası hukuk, adalet, yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığıyla izah edilebilecek bir konu değil. Bunun tek nedeni var, Türkiye karşıtlarını himaye etmek."
Vatan

DÜNYA 

Kanada'da Cami Katliamı 
Kanada'nın Quebec kentinde önceki gün akşam namazı sırasında bir camiye yönelik gerçekleştirilen silahlı saldırıda 6 kişi hayatını kaybetti, 8 kişi yaralandı. Olay anında camide 50'den fazla kişinin bulunduğu ifade edildi. 'Quebec Büyük Cami' olarak bilinen merkez, haziran ayında ramazanda kapısına bırakılan bir domuz başı ile gündeme gelmişti. Saldırının ardından, Fransız asıllı Alexandre Bissonette ve Faslı Muhammed el-Hadir'in gözaltına alındığı açıklandı. Ancak Quebec polisi daha sonra şüphelilerden birinin aslında görgü tanığı olduğunu bildirdi. Kanada basınına yansıyan haberlere göre polis saldırının üniversite öğrencisi olan Bissonette tarafından düzenlendiğini düşünüyor. Olay sonrası göçmen konularına hassasiyetiyle bilinen Kanada Başbakanı Justin Trudeau, olayın "Müslümanlara karşı bir terör saldırısı" olduğunu ifade etti. Trudeau, yaptığı açıklamada, "Müslümanlara karşı gerçekleşen bu terörist saldırıyı kınıyoruz. Çeşitlilik bizim gücümüz, dini hoşgörü biz Kanadalıların çok önem verdiği bir değer" dedi. Trudeau, Trump'ın "Müslüman yasağı" diye bilinen kararnamesini onaylamasından bir gün sonra Twitter'dan "Zulümden, terörden ve savaştan kaçanlar. Kanadalılar sizi, inancınıza bakmadan memnuniyetle karşılayacak. Farklılık gücümüzdür. Kanada'ya hoş geldiniz" diye yazmıştı.
Hürriyet

Sosyalistlere Sürpriz Aday Çıktı 
Fransa'da Sosyalist Parti, cumhurbaşkanlığı seçimi için beklentilerin aksine, eski başbakan Manuel Valls'i değil, on seçimlerin ikinci turunu kazanan eski Eğitim Bakanı Benoit Hamon'u aday olarak belirledi. Ön seçimler için hazırlanan resmi internet sitesinden açıklanan verilere göre Hamon, oyların yüzde 58.65'ini alırken, Valls yüzde 41.35 oy alarak ikinci oldu. Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde adaylar, kampanyalarında ekonomik vaatleri on plana çıkarıyor. Eski Eğitim Bakanı Hamon'un programında yer alan en önemli vaatlerden biri, çalışan ve çalışmayan herkese maaş uygulaması. Hamon 2018'den itibaren 18 yaşından büyük herkese ayda 600 euro'luk maaş ödemesi öngörüyor. Eski bakan, bu geliri kademeli olarak 2022'den sonra 750 euro'ya çıkarmayı hedefliyor.
Milliyet
 
'Kararlı Durma Aşamasındayız' 
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs müzakerelerin geldiği son noktayla ilgili bir açıklama yaparken, "Kıbrıs'ta kararlı duruşlara ihtiyaç duyulan son safhaya ulaştık. İlgili tarafların olumlu katkılarıyla eşitlik, özgürlük ve güvenlik içinde yaşanacak bir ada yaratmak mümkündür" ifadesini kullandı. Akıncı, yazılı açıklamasında, müzakere sürecinde sonuçlanmamış ayrılık noktalarının, gerçekçilik ve makuliyet ölçüleri içinde uzlaştırılması gerektiğini bildirdi. Akıncı, "Bu noktaya ulaşabilirsek, son söz elbette referandumda her iki topluma ait olacaktır. Ancak henüz o noktada değiliz" dedi. Toprak iadesine değinen Akıncı, "Annan'dan günümüze kadar tüm haritalar Kıbrıs Türk tarafına yüzde 29 civarında toprak kalacağını öngörmekte. Bu son süreçte de eğer çözüme ulaşmak mümkün olacaksa, sonuç bu şekilde olacaktır" ifadesini kullandı. Akıncı, "Kıbrıs'ta çözüm ancak, Rum tarafının 1963'ten beri bizi mahrum bıraktıkları siyasi eşitliğimizin federal bir çerçevede bize iade edilmesi ve bizim de, 1974'ten beri savaşın sonucunda onların mahrum kaldığı toprakların bir kısmını onlara iade etmemizle gerçekleşebilir" dedi.
Milliyet

Putin-Erdoğan Randevusu Martta 
Suriye'deki iç savasın çözümünde muhaliflerle rejimi aynı masada buluşturarak Astana zirvesinde somutlanan, teröre karşı mücadele odaklı Rusya-Türkiye işbirliği devam ediyor. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımı ile düzenlenecek Rusya-Türkiye Üst Düzey İşbirliği Konseyi toplantısının mart basında gerçekleşmesinin planlandığını açıkladı. Peskov, Putin ve Erdogan'ın, Rusya-Türkiye Üst Düzey İşbirliği Konseyi (ÜDIK) toplantısı kapsamında mart basında görüşmesinin planlandığına ilişkin haberlerin doğru olup olmadığı yönündeki soruya, "Evet, su anda bu görüşmenin hazırlıkları yapılıyor" yanıtını verdi. Daha önce basında Erdoğan'ın ÜDIK toplantısı için mart basında Rusya'nın başkenti Moskova'ya gidecegi yönünde haberler yer almıştı. ÜDIK toplantılarının sonuncusu Aralık 2014'te gerçekleşmişti.
Star

İsyan Büyüyor 
ABD Başkanı Donald Trump'ın geçtiğimiz cuma günü, aralarında Suriye'nin de bulunduğu 7 Ortadoğu ve Afrika ülkesinin vatandaşlarına yönelik getirdiği vize yasağına yargının tepkisi giderek büyüyor. Trump'ın ulusal güvenliği gerekçe göstererek yürürlüğe soktuğu yasak nedeniyle yüzlerce Müslüman, ABD'ye gelişlerinde havaalanlarında gözaltına alınmıştı. Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği'nden bir grup avukatın John F. Kennedy Havalimanı'nda gözaltına alınan iki Irak vatandaşının serbest bırakılması ve Trump'ın kararnamesinin durdurulması için açtığı davanın ardından, New York'ta görevli Federal Yargıç Ann Donnelly, sınır dışı kararının 'onarılmaz bir zarara' neden olabileceği gerekçesiyle ABD'ye girişlerine sınırlama getirilen ülkelerin vatandaşlarının geçici olarak ABD'de kalmasına karar vermişti. Yargıç Donnelly'nin ardından 4 eyalet mahkemesi daha 7 Müslüman ülkeden vatandaşların ABD'ye girişine 90 gün yasak getiren başkanlık kararnamesini geçici süreyle askıya aldı. California, Virginia, Washington, Massachusetts eyaletlerindeki federal mahkemeler, ülkeye girişlerine sınırlama getirilen söz konusu ülkelerin vatandaşlarının ABD'de kalması yönünde karar aldı. Öte yandan 16 eyaletin başsavcısı da, Trump'ın kararnamesini kınayan ortak bir bildiri yayımladı. Başsavcılar, Trump'ın imzaladığı karanamenin, 'anayasaya ve ABD değerlerine aykırı' olduğunu belirtti. Bildiride, "130 milyondan fazla Amerikalı ve eyaletlerimizdeki yabancıların başsavcıları olarak, Başkan Trump'ın anayasaya ve ABD değerlerine aykırı kararnamesini kınıyoruz" denildi.
Vatan

SPOR 

Avustralya Açık Tenis turnuvası'nda tek erkeklerde Roger Federer, tek bayanlarda Serena Williams şampiyon olmuştu. Profesyonel Tenisçiler Birliği (ATT) dünya sıralamasını açıkladı. Avustralya Açık'ta 4. turda elenmesine rağmen erkeklerde Andy Murray ilk sırada yer aldı. Venus Williams ise zirveyi Angelique Kerber'dan devraldı. Tek erkeklerin şampiyonu Federer 7 sıra yükselerek 10. basamağa çıktı. Avustralya Açık'a ilk kez ana tablodan katılan Çağla Büyükakçay 8 basamak tırmanarak 82. sıraya yükseldi. Elemeleri geçemeyen İpek Soylu 158'den 161'e indi. Marsel İlhan elemeleri geçememesine rağmen bir basamak (238) yükseldi.
Posta

Adı Japon ekibi Vissel Kobe ile anılan Galatasaraylı Lukas Podolski konusunda henüz resmi bir açıklama yok. Son dönemde attığı gollerle Sarı-Kırmızılı taraftarları mest eden Alman yıldız için ortada sadece iddialar dolaşıyor. Yeni gelişmeye göre Podolski; Japonlar'ın yıllık 8 milyon euro önerisini kabul etti. Cim Bom ise henüz ikna olmuş değil. Avrupa'da ara transfer dönemi bugün sona erecek. Japonya'da kulüplerin şubat ayı sonuna kadar vakti var. Lukas Podolski bu periyotta Sarı- Kırmızılı formayı giymeye devam edecek, yöneticiler de pazarlıklarını sürdürecek. Taraftar tepkisini yumuşatmak için sabırlı davranmayı planlayan Galatasaray yönetimi, yıldız oyuncuyu tıpkı geçtiğimiz sezon Burak Yılmaz örneğinde olduğu gibi iyi bir bonservisle satmayı planlıyor. Galatasaray Lukas Podolski için 7 milyon euro talep ediyor. Japon temsilcisi ise 3.5 milyon euroya kadar çıkmış durumda. Bu arada Lukas Podolski de Polonya basınına verdiği röportajda; "Henüz somut bir gelişme yok. Hala Galatasaray'ın futbolcusuyum" açıklamasını yaptı.
Posta

İlk haftadan bu yana istikrarsız bir grafik çizen Fenerbahçe'de Yönetim Kurulu harekete geçti. Başakşehir galibiyetiyle her şey yoluna girmiş gözükürken, 4-1'lik Kayserispor yenilgisi ortalığı karıştırdı. Yönetim Kurulu da Teknik Direktör Advocaat ile görüşerek ayrıntılı bir rapor vermesini istedi. Fener yönetimin, Hollandalı teknik patrona, "Sezona kötü başladık, tam düzeldik derken, yine tökezledik. Tam Başakşehir galibiyetiyle potaya girmiştik ki, Kayseri yenilgisi geldi. Isler niye bir türlü iyi gitmiyor. Niye sonuçlarda istikrar yok. Sorun ne?" diyerek, hesap sorduğu öğrenildi. Advocaat'ın da ayrıntılı bir rapor hazırladığı belirtilirken, "Öncelikle elimdeki kadro yeterli kalitede değil. Orta saha nitelik ve nicelik olarak eksik. Özellikle çok iyi bir 10 numaraya ihtiyacım var. Bunu her zaman dile getirdim. Ancak bu transfer bir türlü bitirilemedi" diyeceği belirtildi.
Star

Beşiktaş, Konyaspor'u farklı skorla mağlup etti: 5-1. 2'de sol kanatta buluşan Babel şutunu çekti. Kaleci Serkan sağ alt köşeden çıkardı. 9'da Talisca sağdan ceza alanına girip, ortasını yaptı, Babel kafayı çaktı: 1-0. 12'de Quaresma'nın kornerinde Atiba kafayı vurdu, yandan dışarı. 14'te Ali Çamdalı'nın kafa şutu autu boyladı. 28'de Querasma'nın pasında Oguzhan arka direkte vurusunu yaptı ve farkı ikiye çıkarttı: 2-0. 50'de Babel'in pasında Cenk dönerek vurdu: 3-0. 55'te Quaresma'nın ortasında Cenk kafa ile skoru 4-0'a getirdi. 63'te Rangelov'un pasında, araya giren Tosiç'in ters vurusu Fabri'yi yanılttı: 4-1. 81'de Tolgay'ın düşürülmesiyle kazanılan penaltıyı, 83'te Cenk kullanıp, ters köseyi buldu: 5-1. Beşiktaş, 26 Ekim 2015'teki Antalyaspor maçından 15 ay sonra yine 5-1'lik bir galibiyet elde etti.
Star

Spor Toto Basketbol Süper Ligi 16. haftasında Tofaş, konuk ettiği THY Euroleague'deki temsilcilerimizden Darüşşafaka Doğuş'u 83-66 mağlup ederek 7. galibiyetini alırken Daçka ise ligde toplamda 5., üst üste ise 3. (2 Euroleague, 1 lig) yenilgisini aldı. Maçın büyük bölümünü önde götürererek play-off iddiasını sürdüren Bursa ekibinde Crocker 17, Micic 16, Mejia 15 ve Kaya 13 sayıyla oynayarak galibiyeti getiren isimler oldu. Semih Erden, Ersin Dağlı, Wilbekin, Anderson ve Slaughter'dan yoksun konuk ekipte ise Moerman 18, Wanamaker 16 ile Harangody 10 sayı üretti. Müsabakaya iyi başlayan Tofaş ilk periyodu 24- 14 önde tamamlarken soyunma odasına da 48-37'lik avantajla gitti. 2. yarıda da ritmini hiç kaybetmeyen ev sahibi son 10 dakikaya da 68-50'lik üstünlükle girdi. Son periyotta ilk kez Daçka rakibinden daha fazla sayı (16-15) attı ancak bu hiçbir işe yaramadı ve kazanan Tofaş oldu. Günün diğer karşılaşmasında ise Anadolu Efes evinde İstanbul B.Şehir Bld. engelini 106-67'lik skorla geçti. Abdi İpekçi Spor Salonu'nda oynanan müsabakada lacivert-beyazlılarda Thomas 18, Paul 16, Brown 15, Honeycutt 12 ile Cedi 11 sayılık katkı verirken turuncu- lacivertlilerde ise Klobucar 17, Deniz 14 ile Armand 11 sayı buldu.
Vatan


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme