1 Şubat 2017 Çarşamba

01.02.2017 Genel Gündem01.02.2017

GÜNDEM

Talimatın Ses Kaydı Bulundu
Yılbaşı gecesi 39 kişinin katledildiği Reina saldırısına ilişkin soruşturma kapsamında gözaltında bulunan 14 kişi İstanbul'da savcılık sorgusunun ardından tutuklama talebiyle hâkimliğe sevk edildi. Şüphelilerden 9'u tutuklandı. Bir şüphelinin evinde, katliamı yapan Abdulgadir Masharipov'a ait, içinde eyleme ilişkin şifreli ses talimatının bulunduğu tabletin de ele geçirildiği belirlendi. Ortaköy'deki ünlü eğlence kulübü Reina'da 39 kişiyi öldüren Abdulgadir Masharipov ile bağlantılı oldukları belirlenen 14 kişi 'silahlı terör örgütü üyeliği' ve 'Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs' suçlarından tutuklanmaları talebiyle hâkimliğe sevk edildi. Soruşturmayı yürüten savcılığın sevk yazısında tüm şüphelilerin DEAŞ terör örgütü üyesi olduğu belirtildi. Şüpheli İlyas Mamaşaripov'un saldırının planlama aşamasında yer aldığı belirtilerek, DEAŞ terör örgütünde emir düzeyinde olan Hoca Aka isimli kişinin yardımcısı olduğu ve örgüt içerisinde 'Yusuf' kod ismini kullandığı belirtildi. Şüphelinin Reina saldırganı ile eylem öncesi aileleriyle birlikte aynı evde 20 gün birlikte kaldığı vurgulanan yazıda, şüpheli İlyas Mamaşaripov'un Başakşehir'de yapılan ev aramasında Abdulgadir Masharipov'a ait, içinde eyleme ilişkin şifreli ses talimatının bulunduğu tabletin de ele geçirildiği belirlendi. Ayrıca ele geçirilen dijital materyallerde, terör örgütü DEAŞ militanlarına ait çatışma bölgelerinden görüntülerin bulunduğu, DEAŞ'ın flamaları ile askeri kamuflajların ele geçirildiği ifade edildi.
Hürriyet


Türk Jetlerinden Daeş'e Nokta Atışı
El Bab ve çevresindeki terör örgütü DAEŞ hedefleri, hava harekâtında akıllı mühimmatla nokta atışı yapılarak vuruldu. Türk Silahlı Kuvvetleri'nden yapılan bilgilendirmeye göre; sınır güvenliğini sağlamak ve Suriye'nin kuzeyini terör örgütleri DAEŞ ve PYD'den temizlemek için 24 Ağustos'ta başlatılan Fırat Kalkanı Harekâtı'nda, dün 161. gün geride kaldı. Önceki gün muhalif unsurlardan oluşan özel görev kuvvet gruplarınca belirlenen terör örgütü DAEŞ'e ait 207 hedef vuruldu. Atışlarla bölgedeki terörist grupların faaliyetleri baskı altına alındı. Türk savaş uçakları, El Bab, Bzagah ve Tadif bölgelerinde tespit edilen DAEŞ'e ait 24 hedefe hava harekâtı düzenledi. Harekât sonucu barınma amacıyla kullanılan 20 bina, dört bombalı araç garajı, bir uçaksavar ve bir havan mevzisi kullanılamaz hale getirildi. Koalisyon hava unsurlarınca El Bab'da bulunan DAEŞ hedeflerine hava harekâtı düzenlendi. Hava harekâtında, DAEŞ mensuplarınca kullanılan bir tünel imha edildi. Gün içinde kara ve havadan gerçekleştirilen harekâtlar kapsamında, 30 terör örgütü DAEŞ mensubu etkisiz hale getirildi, dört araç infilak ettirildi. Patlayıcı madde tespit ve imha timlerince, 43 el yapımı patlayıcı imha edildi. Bugüne kadar ise 3 bin 550 EYP ve 55 mayın etkisiz hale getirildi. Genelkurmay Başkanlığı; El Bab, Bzagah ve Tadif'teki DAEŞ hedeflerine yönelik hava harekâtlarının görüntülerini paylaştı. Görüntülerde, DAEŞ hedeflerine havadan nokta atışı yapıldı. Akıllı mühimmatla yerleşim alanı içindeki DAEŞ hedefleri doğrudan vurularak imha edildi.
Milliyet

2017 Cmk Tarifesi Yargıya Taşındı
Türkiye Barolar Birliği (TBB), özellikle 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türkiye genelinde yüzbinlerce şüphelinin gözaltına alındığı, tutuklandığı soruşturma ve davalarda savunmaları üstlenen Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK) avukatlarının 2017 yılı ücret tarifesindeki düşük ücretlerden dolayı yaşadığı ekonomik sıkıntıyı yargıya taşıdı. Dilekçede CMK avukatlarının soruşturma evresinde 176.27 lira, mahkeme aşamasında 542.37 lira almasının sarf edilen emek ve mesainin karşılığı olmadığı ve bu durumun anayasada düzenlenen angarya yasağına aykırılık teşkil ettiği, yargılama sisteminde ciddi aksamalara neden olacağı ifade edildi. TBB tarafından Danıştay 10. Daire'ye sunulan dilekçede, CMK 2017 yılı ücret tarifesinin baroların görüşü dikkate alınmadan hazırlandığı belirtildi. kırılık teşkil ettiği savunuldu. Dilekçede, soruşturma evresinde 2010'da 149 lira olan brüt ücretin 2017'de sadece 260 liraya yükseldiği belirtildi. TBB Başkanı Avukat Prof. Dr. Metin Feyzioğlu da "CMK tarifesinde belirlenen ücretlerin düşüklüğü güçlü ve bağımsız savunmaya hizmet edemeyeceği gibi adil yargılanma ilkesini zedelediği de tartışmasızdır" diye konuştu.
Milliyet

EKONOMİ
Dolar: 3,7710-3,7753                       
Euro: Euro 4,0704-4,0752
Sterlin: 4,7427-4,7501
Gram Altın: 146,7463-146,9722

Eyvah Enflasyon Yükselecek
Merkez Bankası, 2017 ve 2018 yılı enflasyon tahminlerini yükseltti. Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, enflasyon tahminini 2017 yılı için yüzde 6.5'dan 8'e, 2018 yılı enflasyon beklentisini de yüzde 5'den 6'ya çıkardıklarını açıkladı. Çetinkaya, sadeleşmenin rafa kalkıp kalkmadığı sorularına teorik yaklaşımlarında değişiklik olmadığı yanıtını verirken, piyasalara da, "Gerekirse ek sıkılaştırma yapılabilir" mesajını iletti. Bu yılın ilk yarısında enflasyonun çift hanelere çıkmasının önemli bir risk olduğunu belirten Çetinkaya, "Elimizdeki tüm araçları kullanacağız. Mart sonuna kadar enflasyonda dalgalanmanın söz konusu olacak. Yıl içinde dalgalı bir seyir izleyeceğiz" dedi. Enflasyon Raporu'nu açıklayan Çetinkaya, 2019'da ise enflasyonun yüzde 5'te istikrar kazanacağını söyledi. Çetinkaya, enflasyonda yukarı yönlü güncellemenin gerekçelerini de şöyle anlattı: Türk Lirası'ndaki değer kaybı ve petrol fiyatlarına bağlı olarak ithalat fiyatında yukarı yönlü güncelleme yapıldı. Bu enflasyon tahminini 1.3 puan yukarı çekti. 2017'de iç talepteki toparlanma öngördüklerinden yavaş olacak. Bu 2017 enflasyon tahminini 0.4 puan düşürücü yönde etki yapacak. Gıda enflasyonunun yüzde 7'den 9'a çıkarılmasının etkisi 0.4 puan. Son olarak, çekirdek enflasyon göstergelerindeki yükselişin 2017 enflasyonunu 0.2 puan yukarı çekeceğini değerlendirdiler. Çetinkaya, "Ocaktaki Para Politikası Kurulu'nda (PPK) neden politika faizi artışı yerine likidite adımlarını tercih ettiniz" sorusuna da, "Burada öncelikle ilk soru para politikasının duruşudur. Para politikamızın duruşu sıkı. Gerekirse ilave sıkılaştırma da masada" yanıtını verdi. Bundan sonra da fiyat istikrarı çerçevesinde bütün araçları kullanacaklarını kaydeden Çetinkaya, "Ayrıca, döviz piyasasında sağlıksız fiyat oluşumları gözlenmesi halinde likidite araçları ile gerekli tedbirleri alacağız" dedi. Çetinkaya, şunları söyledi: "Ocak ayında farklı bir görünümle karşı karşıya kaldık. Makro çerçeve ve iktisadi temeller değişmediği halde kurlarda gözlenen bir aşırı hareketlilik, tarihsel olarak aşırı volatilite ve sağlıklı bir fiyat oluşumu görülmeye başlandı. Dolayısıyla sadece fiyat istikrarı değil, finansal istikrarı da tehdit edebilecek bir riskle karşı karşıya kaldık."
Hürriyet

2.5 Milyarlık 'Ev' Bereketi
Piyasalarda yaşanan sıkıntıların giderilmesi adına markalı konut üreticileri ile bankaları tek platformda bir araya getiren Emlak Konut, düşük peşinatlı, 0 faizli ve uzun vadeli konut kredisinin önünü açtı. Emlak Konut GYO, 15 Temmuz'un ardından attığı ilk adımın ardından şimdi de konutta ikinci 'tarihi kampanyayı' hayata geçirdi. Onlarca farklı konut projesinde 240 ay (20 yıl) vadeli satışlar bugün başladı, 31 Mart'ta sona erecek. Kampanyada 9 farklı banka yerini aldı. 20 yıl vadeli satışlarda konut kredisi faiz oranı 0.79 olurken, 60 ayda (5 yıl) faizsiz (0 faizli) satış yapılacak. Peşinat yüzde 5 olacak. Toplamda 15 bin bağımsız birimde uygulanacak kampanyada Albaraka, Garanti Bankası, Halkbank, İş Bankası, Vakıfbank, Vakıf Katılım, Yapı Kredi Bankası, Ziraat Bankası ve Ziraat Katılım Bankası rol alıyor. Emlak Konut, darbe girişimi sonrasında ağustos ayında başlattığı kampanyada 0.70 faiz oranı ve 120 ay vade sunmuştu. Kampanyanın ilk ayında 2 milyar liralık satış gerçekleşmişti. Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, 9 banka temsilcisiyle birlikte düzenlediği dünkü toplantıda, "Güçlü Türkiye İçin Birlik Vakti" kampanyasının önemli bir fedakarlık olduğunu söyledi. Kurum, "Bugünkü şartlar dahilinde bir şey yapmamız lazım dedik. Bankalarımızın da katılımıyla çok önemli bir kampanya oldu. Bu birliktelik konut almayı bekleyen alıcıyı harekete geçirecek. Yeni yatırımların da önünü açacak. Türkiye'de ilk defa uygulanan bir vade bu. Hedefimiz 2.5 milyar liralık satış yapmak" diye konuştu. Tüketicinin kampanya dahilindeki bankalardan istediğini kullanabileceğini belirten Kurum, "Peşinatı da yüzde 5'e indirdik. Toplam yüzde 20 olan peşinatın kalan 15'ini firma, tüketici talebiyle taksitlendirebilecek" dedi. Kurum, 100 bin liralık kredi kullanan bir vatandaşın 240 ayı seçerse ayda yapacağı ödemenin 940 TL'ye denk geleceğini söyledi.
Milliyet

Dolara Ve Enflasyona Karşı Tedbire Devam!
2017 gıda enflasyon tahmini yüzde 7'den yüzde 9'a, 2017 enflasyon tahmini yüzde 6.5'ten yüzde 8'e çıktı. Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, enflasyon konusunda likidite önlemlerine devam edeceklerini belirterek, enflasonun çift haneye çıkmasının ciddi bir risk olduğunu kaydetti. Bankanın piyasaya yönelik adımları için "Beklentileri yönetmek açısından bugün itibarıyla yeterli olduğunu düşünüyoruz" diyen Çetinkaya, S&P'nin Türkiye raporu için de "Aceleci bir karar olduğu kanaatindeyiz" yorumu yaptı. Murat Çetinkaya, 2017'nin ilk enflasyon raporunu dün açıkladı. Çetinkaya, "Enflasyonun, 2017 sonunda orta noktası yüzde 8 olmak üzere yüzde 6.6 ile yüzde 9.4, 2018 sonunda ise orta noktası yüzde 6 olmak üzere yüzde 4.2 ile yüzde 7.8 aralığında gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz. 2019 yılında yüzde 5 düzeyinde istikrar kazanacağını öngörüyoruz" dedi. ABD seçimleri sonrasında küresel ekonomiye ilişkin belirsizliklerin artarak devam ettiğine işaret eden Çetinkaya, Türkiye'nin döviz kuru ve piyasa faizlerinde diğer gelişmekte olan ülkelerden olumsuz ayrıştığını bildirdi. Çetinkaya, makro ihtiyati politikalar, likidite tedbirleri ve kamu teşvikleri sayesinde son aylarda kredi kullanımında toparlanma eğilimi olduğunu belirterek, kredi büyümesindeki ılımlı artışın devam ettiğini kaydetti. Çetinkaya, "Mevcut göstergeler dördüncü çeyrekte ana eğilimde ılımlı bir toparlanmaya işaret etmekte" dedi. Ellerindeki bütün araçları kullanmaya devam edeceklerini belirten Çetinkaya, "Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeleri yakından izleyerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapabileceğiz. Ayrıca döviz piyasasında iktisadi temellerle uyumlu olmayan sağlıksız fiyat oluşumları gözlenmesi halinde likidite araçları ile gerekli tedbirleri alacağız" dedi.
Milliyet

Taksit 1.352 Liraydı 1.080 Liraya Düştü
Emlak Konut GYO'nun 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ekonominin çarklarını döndürmek için başlattığı 'tarihi kampanya'nın ikinci ayağı 'Güçlü Türkiye İçin Birlik Vakti' adıyla bugün başlıyor. 30 projede 15 bin bağımsız bölümü kapsayan kampanyada yüzde 5 peşinat karşılığında 60 ayda sıfır, 120 ayda yüzde 0.45, 240 ayda yüzde 0.79 faiz oranı ile ev sahibi olunabilecek. 9 bankanın destek verdiği kampanya 31 Mart'a kadar sürecek. Şu anda piyasada en düşük faiz oranının yüzde 0.88 olduğu düşünüldüğünde, 100 bin liralık kredinin taksidi 120 ayda 1.352 liradan 1.080 liraya düşecek. 240 ayda taksit 930 lira olacak. Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum ve 9 bankanın yetkilisi kampanyanın şartlarını birlikte açıkladı. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra düzenledikleri kampanya ile ülke ekonomisine güvendiklerini gösterdiklerini ve kampanya kapsamında ciddi ciro elde ettiklerini söyleyen Murat Kurum, şöyle konuştu: "Bu yıl da yüklenicilerle toplantılar yaptık. 'Yeni bir kampanya daha yapmamız gerekiyor' dedik. Avrupa'da mortgage kredileri 20-30 yıla varan vadelerle veriliyor. Ülkemizde neden yapılmıyor diyerek yola çıktık. 'Bu fedakarlıksa biz de Emlak Konut, yükleniciler ve bankalarımızla bir fedakarlık yaparız' dedik. Türkiye'nin geleceğine ve ekonomisine güveninin göstergesi olarak yeni bir tarihi kampanyaya daha imza atıyoruz." Kampanya Emlak Konut GYO bünyesindeki 30 proje ve 15 bin bağımsız bölümü içeriyor. Ev almak isteyen vatandaşlar, yüzde 5 peşinat verecek. Bunun karşılığında seçtikleri vadeye göre, 240 ayda yüzde 0.79 vade farkı, 120 ayda yüzde 0.45 vade farkı ödeyecekler. 60 ayda ise faizsiz ev sahibi olabilecekler. Normalde yüzde 20 olması gereken peşinatın yüzde 5'i evi alırken kalanı da iş sonuna kadar ödenebilecek. Kampanya, ticari ünitelerde de geçerli olacak. Ancak ticari üniteler için yüzde 50 peşinat verilmesi gerekecek. Kampanyaya dahil olan projelerin metrekare fiyatlarının 2 bin 700 liradan başladığını ifade eden Kurum, "İstanbul'da en düşük metrekare fiyatı 2 bin 500 lira. Hemen hemen tüm gelir gruplarına hitap eden konutlarımız mevcut" dedi.
Vatan

Tazminat Fonu İlk Kez İşe Girene
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, bir türlü yasalaşamayan, gerek işveren gerekse işçi sendikalarının itiraz ettikleri tazminat fonunun geleceği ile ilgili konuştu. Kıdem Tazminatı Fonu'nu bu yıl içinde hayata geçirmeyi hedeflediklerini bildiren Müezzinoğlu, "Özellikle sendikalardaki kendini daha güvencede hisseden vatandaşlarımız, 'hak kaybına uğramak istemiyoruz' diyorlar. O zaman onlar mevcut koşullarıyla da devam edebilirler ama biz özellikle bundan sonra iş hayatına girecekleri bu fonun güvencesine almak istiyoruz. 'Benim zaten sendikam var, avantajlarım da iyi. Bu güvenceler bana yeterli' diyenleri de serbest bırakacağız" dedi. AA Editör Masası'na konuşan Müezzinoğlu, "FETÖ'den toplam 125 bin 485 kamu çalışanı işlem görmüş. Bunun 18 bin 331'i göreve iade edilmiş, 94 bin 867'si ihraç edilmiş, 30 bin 618'i de şu anda açıkta" dedi. Müezzinoğlu, bakanlığında ise FETÖ'den toplam bin 143 kişinin işlem gördüğünü belirterek, bunlardan 973'ünün ihraç edildiğini, 170'inin açıkta olduğunu ve 629'unun ise göreve iade edildiğini söyledi. PKK ve DHKP-C'den açığa alınanların hakkında da bilgi veren Müezzinoğlu, toplam işlem gören sayısının 13 bin 423 olduğunu, bin 956'sının iade edildiğine dikkati çekti.
Vatan

DÜNYA

Bakanı Kovdu
ABD'nin 45'inci Başkanı Donald Trump'ın yedi Müslüman ülkenin vatandaşlarına ülke sınırlarını 3 ay boyunca kapatan kararname krizi büyüyor. Vekil Adalet Bakanı Sally Yates, kararnameye karşı çıktığı gerekçesiyle Başkan Trump tarafından önceki gece görevinden alındı. Yates, Adalet Bakanlığı'ndaki görevli avukatlara da kamuoyunda 'Müslüman Yasağı' olarak algılanan kararnameyi savunmamaları talimatını vermişti. Trump, ayrıca ABD Göç ve Gümrük Dairesi Vekil Başkanı Daniel Ragsdale'i de görevden aldı. Eski Başkan Barack Obama döneminde atanmış yetkilinin görevden alınması için herhangi bir gerekçe açıklanmadı. ABD Başkanı Trump, görevden almadan bir süre önce attığı tweet'te, Yates için, "Obama'nın Adalet Bakanı" ifadesini kullanmıştı. Sally Yates, Obama döneminde, Adalet Bakanı Loretta Lynch'in yardımcılığı görevini yürütüyordu. Obama'nın görevi Trump'a devretmesi sonrası ise yeni başkanın "isteği" ile vekâleten Adalet Bakanlığı görevini üstlenmişti. Amerikan New York Times (NYT) gazetesine göre Yates'in azledilmesine bizzat Donald Trump karar verdi. Görevden alma Trump'ın Adalet Bakanlığına önerdiği Senatör Jeff Sessions'ın dünkü Senato'daki onay oturumu öncesinde gerçekleşti. Sally Yates'in yerine Vekil Adalet Bakanlığına Virginia Doğu Bölge Savcısı Dana Boente getirildi. Boente göreve gelir gelmez, kararnamenin uygulanması talimatını verdi. Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer imzasıyla yayınlanan açıklamada, Trump'ın, Adalet Bakanlığına vekalet eden Yates'i görevden aldığı bildirilerek, "Adalet Bakanı Vekili Sally Yates, Birleşik Devletler vatandaşlarını korumaya yönelik tasarlanmış yasal bir kararnameyi uygulamayı reddederek Adalet Bakanlığı'na ihanet etmiştir. Bu kararnamenin yasallığı Adalet Bakanlığı Hukuk Müşavirliği tarafından onaylanmıştır" ifadelerine yer verildi. Açıklamada, Yates'in, Obama'nın atadığı bir yetkili olduğu ve sınırlar ile yasadışı göçmenlik konularında zayıf olduğu öne sürüldü. Amerikan Washington Post (WP) gazetesi de Trump'ın Adalet Bakanlığı'na önerdiği isim olan Jeff Sessions'ı mercek altına aldı. Gazete, tartışmalı kararnamelerde Donald Trump'ın imzası olsa da onun akıl hocasının Sessions olduğunu yazdı. WP, Alabama Eyalet Başsavcılığı görevinde bulunmuş olan Jeff Sessions'ın ideolojik açıdan aşırı sağın serbest ticaret, uluslararası ittifaklar ve beyaz olmayanların göçünden kaynaklanan 'tehditler' için kullandığı 'ruhsuz küreselleşme' kavramından beslendiğine dikkat çekti.
Hürriyet

Merkel'in Çantasında Neler Var
Almanya Başbakanı Angela Merkel, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra ilk kez yarın Ankara'yı ziyaret edecek. Çalışma ziyaretinin akşamında Angela Merkel, Malta'da 28 AB üyesi ülkenin devlet ve hükümet başkanlarının mülteci sorununu ele alacağı AB zirvesine katılacak. Merkel bu ziyareti Almanya'da muhalefetin yoğun eleştirileri altında gerçekleştiriyor. Eylül ayında Almanya'da genel seçimler var. Eleştirilerde "Türkiye, mülteci sözleşmesini bozarsa, Merkel seçimi kaybeder" deniyor. Almanya Başbakanı Merkel'in sözcüsü Steffen Seibert, "Ziyareti, Türkiye'de yapılacak anayasa referandumunda Başbakan'ın herhangi bir konumuyla ilişkilendiren her türlü düşünce saçma" dedi. Merkel'in Cumhurbaşkanı Erdoğan'a destek olmak için geldiği yolunda eleştiriler söz konusuydu. Almanya Başbakanı Merkel'in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'la görüşmesindeki konu başlıkları şöyle: Suriye, mülteci sözleşmesi, terörle mücadele, iki ülke istihbaratlarının işbirliğini derinleştirme ve ekonomik işbirliği. Türkiye'nin PKK'yla mücadelenin derinleştirilmesi yanında FETÖ'nün terör örgütü olarak üzerine gidilmesini gündeme getirmesi bekleniyor.
Hürriyet

Yemen'de Suudi Gemisine Saldırı
Yemen'in Hudeyde Limanı yakınlarında devriye görevi yürüten Suudi Arabistan'a ait fırkateyne intihar saldırısı düzenlendiği, olayda 2 askerin hayatını kaybettiği, 3 askerin yaralandığı bildirildi. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri komutanlığının açıklamasında, Kızıldeniz'de Suudi Arabistan Deniz Kuvvetlerine ait bir fırkateyne Hudeyde Limanı'nın batısında intihar saldırısı düzenlendiği kaydedildi. İntihar saldırısının Husiler tarafından 3 bot ile düzenlendiği ifade edildi.
Milliyet

'Tornado Krizi Yaşanıyor'
Alman Der Spiegel dergisi, Almanya ile Türkiye arasında "Tornado" krizi yaşandığını yazdı. Türkiye'nin Irak ve Suriye'de DAEŞ'e karşı keşif yapan Tornado uçaklarının çektiği görüntülere erişim talep ettiği, Almanya'nın ise Türkiye'nin görüntüleri Suriye ve Irak'taki Kürt gruplara karşı kullanmasından endişe ederek paylaşmayı reddettiği öne sürülüyor. Haberde, Türk yetkililerin Alman makamların bilgi paylaşımında bulunmaması durumunda İncirlik'te Alman ordusunun ihtiyaç duyduğu düzenlemelerin yapılmayacağı mesajı verdiği iddia edildi. Şansölye Angela Merkel, 2 Şubat'ta Türkiye'ye gelecek.
Milliyet

Musul'da Deaş Temizliği
Irak'ın en büyük ikinci kenti Musul'un yarısı DEAS teröristlerinden kurtarıldı. DEAŞ'ten temizlenen mahallelerde ise yeni bir hayatın ilk işaretleri var. Çay ocakları ve lokantaların dolduğu, kadınların sokaklarda artık araba kullandığı doğu mahallelerinde bir grup gönüllü duvarlardaki resimleri boyuyor. Terör örgütünün propaganda için kullandığı duvarlarda silahlı militanlar resmedilmiş. Bazılarında ise örgütün sloganları yazıyor. Simdi ise, bütün duvarlar bembeyaz oluyor. Gönüllü aktiviteler, Haziran 2014'ten itibaren yaklaşık iki buçuk yıl terör örgütünün hakimiyeti altında kalan kentin yeni bir soluk almasını hedefliyor.
Akşam

Barışa Yürüyüş
Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri'nin (FARC) kırsal bölgelerdeki son militan grubu, hükümetle yapılan barış anlaşması çerçevesinde silah bırakma devresinin başlaması için toplanma alanlarına yürümeye başladı. Yüksek Barış Konseyi'nden yapılan yazılı açıklamada, son dört günde 4 binden fazla FARC militanının bulundukları bölgelerden ayrılarak önceden belirlenen 26 toplanma alanına doğru harekete geçtiği kaydedildi. Açıklamada söz konusu grupların Meta, Putumayo, Cauca ve Antioquia gibi iç savaştan büyük oranda etkilenmiş bölgelerdeki toplanma alanlarına birkaç gün içinde ulaşmasının beklendiği belirtildi. Birleşmiş Milletler ve Yüksek Barış Konseyi'nden yetkililerin yürüyüşe eşlik ettiğini vurgulanan açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Demokrasi ve meşruluk içinde barışın sağlanması için gönüllü militanlar ellerinde silahlarıyla yola çıktılar. Böylece 4 binden fazla FARC militanının 36 ayrı bölgeden silah bırakma bölgelerine doğru son yürüyüşü başlamış oldu." Ülkede 2 Ekim 2016'da hükümet ile FARC arasında imzalanan barış anlaşması halk oylamasına götürülmüş, yaklaşık 13 milyon Kolombiyalının oy kullandığı referandumda yüzde 50,24 'hayır' sonucu çıkmıştı. Küba'nın başkenti Havana'da yeniden masaya oturan tarafların uzun görüşmelerin ardından 12 Kasım 2016'da vardığı yeni barış anlaşması, 24 Kasım 2016'da Devlet Başkanı Juan Manuel Santos ile FARC lideri Rodrigo Londono tarafından imzalanmıştı. Nüfusu 48 milyonu aşan Kolombiya'da yarım yüzyıldan fazla süren iç savaş, 260 bine yakın kişinin hayatını kaybetmesine ve 6 milyondan fazla kişinin göç etmesine neden olmuştu.
Vatan

17 Yılın En Ucuz Tatilini Yaptılar
Yurtdışından gelen turist, 2016 yılında son 17 yılın en ucuz Türkiye tatilini yaptı. 2015 yılında 756 dolar olan kişi başına ortalama harcama 2016 yılında 705 dolara gerileyerek 2000 yılından bu yana en düşük seviyesini gördü. Türkiye'nin turizm gelirleri de 2016 yılında 22.1 milyar dolar ile son 9 yılın en düşük seviyesine geriledi. 2015 yılında 31.4 milyar dolar olan turizm gelirleri 2016 yılında yüzde 29.7 düştü. Bu gelirin yüzde 72.8'i yabancı ziyaretçilerden, yüzde 27.2'si ise yurtdışında ikamet eden Türkiye vatandaşlarından elde edildi. İş, ticaret gibi diğer nedenleri kapsamayıp tamamen tatil turistine işaret eden paket tur harcamalarında ise düşüş daha keskin oldu. Paket tur harcamaları yüzde 45.9 düşerek 6.6 milyar dolardan 3.6 milyar dolara indi. Türkiye'den çıkış yapan ziyaretçi sayısı da yüzde 24.6 azalarak 31.3 milyon olarak gerçekleşti. Öte yandan, turizm yurtdışına giden Türkler açısından da kötü bir yıl geçirdi. Geçen yıl turizm gideri, bir önceki yıla göre yüzde 11.4 azalarak 5 milyar dolara indi. Yurtdışına giden Türk sayısı da yüzde 9.8 azalarak 7.8 milyon oldu.
Haber Türk

POLİTİKA

Yerli Whatsapp Olsun
Cumhurbaşkanlığı'na bağlı Devlet Denetleme Kurulu (DDK), devlette siber güvenlik açıklarının araştırılması için harekete geçti. DDK, kritik bilgilerin sızmasını önlemek için WhatsApp benzeri yerli uygulamalar geliştirilmesini önerecek. Anayasa değişikliğiyle denetim yetkisi arttırılan DDK'nın başkanı Yunus Arıncı, çalışmalarla ilgili Hürriyet'e özetle şu bilgileri verdi: "Maliye Bakanlığı ve Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) ile işbirliği yaptık. FETÖ ile ilgili tabloyu tüm yönleriyle ortaya koymak istiyoruz. 15 Temmuz öncesinde FETÖ'ye ait 15 vakıf üniversitesine kayyum ataması yapıldı. DDK, örgütün vakıfları nasıl idare ettiğini belirlemek için tüm FETÖ vakıflarını da mercek altına aldı. Örgütün kripto okullarını belirledik. Bu kapsamda hazırlanan taslak raporda finansal ve yönetimsel tespitlere yer verdik. Kazdıkça işin daha derinine inmeye ve inanılmaz tespitler elde etmeye başladık. 15 Temmuz, FETÖ'nün suç örgütü olduğunu tescilledi. Kurumlara yazı göndererek geçmişte FETÖ'ye tahsis edilen yerlerin listesini istedik. Raporda genel olarak kurumlara, 'FETÖ benzeri devleti ele geçirmeye çalışan yapılara karşı dikkatli olunması' konusunda önerilerde bulunacağız. ABD'de bulunan Amsterdam Hukuk Bürosu ile FETÖ konusunda işbirliği içindeyiz. Elimizdeki tüm bilgi ve belgeleri karşılıklı paylaşıyoruz. Amsterdam özellikle örgütün finansal akışına odaklanıyor. 100 civarında ülkede örgütlenmeleri var. Bu nedenle örgütün farklı ülkelerden temizlenmesi için Maarif Vakfı ile işbirliği içindeyiz. Anayasa değişikliğiyle DDK'nın denetim kapsamı genişletiliyor. Anayasa değişikliğinin onaylanmasıyla Türk Silahlı Kuvvetleri de (TSK) DDK'nın denetim kapsamına giriyor. Böylece TSK'yı da denetlemeye başlayacağız. Değişiklikle yargı ve Meclis dışında denetimsiz alan kalmayacak. Anayasa değişikliği 2019 yılında yürürlüğe girecek. Denetim alanı genişlediği için kurulun yapısını değiştirmek gerekebilir. 2019 sonrasında yetki alanı genişleyeceği için soruşturmalar konusunda uzman personel alınması gerekebilir. Siber güvenlikle ilgili çalışmalar yürütüyoruz. Dünyayla birlikte Türkiye de e-devlete hızlı bir geçiş yapıyor. Pek çok kurum siber güvenlikle ilgili çalışma yapıyor. Ancak dağınık haldeki bu çalışmaları biz toplamaya çalışıyoruz. Alandaki tüm otoritelerle görüşüyoruz. Taraflardan gelen görüş ve önerileri topluyoruz. Siber güvenlik alanında boşlukları doldurmak ve önlemleri arttırmak için öneriler geliştiriyoruz. Artık yerli yazılımları denemeliyiz, geliştirmeliyiz, kullanmalıyız. Microsoft, Windows, WhatsApp sürekli güncelleme yapıyor. Tüm önemli bilgilerimizi, yazışmalarımızı onlar üzerinden gerçekleştiriyoruz. Siber güvenlik raporunda Windows, Google, WhatsApp benzeri milli yazılım ve uygulamalar geliştirilmesi için önerilerimiz olacak. İnternet dünyasında yerli uygulamaları hayata geçirip, alternatifler ortaya koymalıyız."
Hürriyet

Esad Anayasası
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CNN Türk'te "Ne Oluyor" programında gündeme ilişkin soruları yanıtldı. Kılıçdaroğlu özetle şunları söyledi: "İstikrar için hayır denmesi gerekir. Güçlü bir parlamento için hayır denmesi gerekir. Güçler ayrılığının sağlıklı işlediği bir rejim için hayır denmeli. Bizim apartmanda bir yönetim kurulu var. Her ay belli bir aidat ödüyoruz ama aynı zamanda denetim kurulu seçiyoruz, harcamaları denetliyor. Türkiye'nin yönetimine bir kişiye bütün yetkileri vereceğiz ama kimse denetlemeyecek. Bir apartmanda bile biz bunları öngörürken, koskoca Türkiye'de bütün yetkileri vereceğiz kimse denetlemeyecek. Yargı onun elinde olacak yürütme, yasama onun elinde olacak. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir düzen yok. Pek çok ülkede uygulanıyor deniyor ama o ülkenin adını bir versinler. Başkanlık sistemi en güzel şekilde Amerika'da uygulanıyor. O başkanlıkla bizim başkanlık arasında hiçbir ilgi yok. Bu değişiklikle Suriye anayasası bire bir birbirini tutuyor. Biz Suriye'deki rejimi eleştiriyoruz, 'burada demokrasi yok, baskı var, basın özürlüğü yok' diyoruz. Aynısını kendi ülkemize uyguluyoruz. O zaman biz bu Esad'ı niye suçladık. Eminim hiçbir ülkenin vatandaşları kendi seçtikleri milletvekillerinin ikinci sınıf politikacı olmasını istemezler. Parlamentonun bir başka kişi tarafından fesh edilmesini istemezler. Onun için de hayır çıkacak diye tahmin ediyorum. Evet diyenler ne için evet diyecekler. Çıksın birisi karşıma, Sayın Başbakan'dan istirham ederim, gelsin konuşalım ne gerekçeyle evet demesini istiyorlar. 15 yıldır ülkede koalisyon mu var. Tek parti yönetimi var. İstikrar oldu mu olmadı. 15 yılda büyüme rakamlarna bakıyorum, koalisyon dönemlerinin büyüme rakamlarına bakıyorum daha fazla. İşsizlik bu dönemde daha fazla. 'Efendim çift başlılık bitecek' 15 yıldır çift başlılık mı vardı yoktu. Abdullah Gül Cumhurbaşkanıyken, Erdoğan Başbakanken bunlar kavga mı ediyorlardı aralarında? Hayır. Bütün milliyetçilerin 'hayır' demesi lazım. Bayrak bizim bayrağımızsa herkesin buna hayır demesi lazım. Eyalet sistemini savunuyorlar. Erdoğan kendi dilinden de dedi 'eyaletler olabilir' diye. Milliyetçi arkadaşların buna bakması lazım bakıyorlar da zaten. Biz bu Meclis'in onurunu korumak zorundayız. Benim sorunum olduğu kadar milliyetçilerin de dindarların da sorunu. CHP bayrağını hiçbir mitingde kullanmayacağız, Türk bayrağı kullanacağız.
Hürriyet

Hayır İçin 'Milliyetçi Cephe'
MHP'de muhalif kanat, anayasa değişiklik teklifine ilişkin referandum sürecinde "hayır" kampanyası yürütmek için "Milliyetçi Cephe" oluşturdu. MHP Genel Merkezi'nin, "evet" kampanyasına karşılık muhalif cephe "Türk Milliyetçileri Hayır Diyor Organizasyonu Komitesi" kurdu. Bu kapsamda 30 Ocak'ta Meral Akşener, Koray Aydın, Sinan Ogan ve Ümit Özdağ uzun bir aradan sonra bir araya geldi. Komiteye daha sonra anayasa değişiklik teklifine "ret" oyu veren MHP'li İsmail Ok, Nuri Okutan, Atila Kaya, Yusuf Halaçoğlu'nun da katılacağı belirtilirken, komiteden ilk olarak 18 Şubat'ta Ankara'da büyük bir toplantının yapılması kararı çıktı. İlk toplatıda komitenin aldığı karar şöyle duyuruldu: "Dört genel başkan adayı, MHP'nin Meclis'te referanduma 'hayır' diyen 26. dönem milletvekilleri, önceki dönemlerde TBMM'de partimizi temsil etmiş milletvekillerimiz ve ülkücü hareketin aksakallarının önemli bir kesimi ile yapmış olduğumuz istişare toplantısında Türk milletinin kaderini belirleyecek süreçle ilgili önemli kararlar alınmıştır. 'Hayır' kampanyasının verimli yürütülmesi adına çeşitli alanlarda çalışmalar yapılması ülkemizin geleceği açısından son derece kritik rol oynamaktadır. 18 Şubat'ta, Ankara'da, MHP'de geçmiş dönemlerde ve şimdi siyaset yapan değerli şahsiyetlerin de iştirak edeceği 'Türk Milliyetçileri Hayır Diyor' temalı, geniş katılımlı bir toplantı düzenlenmesi ve yürütülecek 'hayır' kampanyası için ilk adımın atılması kararlaştırılmıştır. Bunun yanı sıra 'hayır' kampanyası yapacağı düşünülen merkez sağ partilerimizin de ziyaret edilmesi planlanmaktadır."
Milliyet

'Allah Güç Versin De Şefkat Elimizi Tüm Masumlara Uzatalım'
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Devlet Koruması Altına Alınmış Gençlerin Kamu Kurum ve Kuruluşlarına Yerleştirilmeleri Kura Töreni'ne katıldı.Gençlere tavsiyelerde bulunan Erdoğan, her birinin farklı karakter ve becerilere sahip olduğunu hatırlatarak, "Bu ülkenin en önemli sermayesi sizlersiniz, gelecek sizin elinizde şekillenecek. Rotanızı iyi belirleyin, önceliklerinizi doğru tespit edin ve onlara odaklanın Gençlerin yolunu açma noktasında biz de inisiyatif almalı, daha güçlü bir Türkiye için işbirliğimizi arttırmalıyız" şeklinde konuştu. "Bugün bazı gençlerimizi sevgi evlerimizden uğurlarken geride kalanları gözetmeyi de unutmayalım" diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: Türkiye çok önemli bir süreçten geçiyor. Son 14 yıldır hızlanan büyüme ivmesini arttırmak, 2023'te gücünün zirvesinde bir ülke olmak için çok yönlü gelişmek durumundayız. Sadece kendi ülkemiz adına değil, dünyadaki bütün mazlum çocuklar adına da çalışmak durumundayız. Geçen hafta Afrika'daydım, üzerinde yaşadıkları topraklar bin bir çeşit zenginliklerle dolu olduğu halde ne yazık ki onlar sömürgeciliğin kıskacı altında yaşamlarını sürdürüyorlar. Dünyanın neresinde olursa olsun desteğe muhtaç tüm çocukların, kadınların bizim sorumluluğumuzda olduğunu düşünüyorum. Allah bize güç versin de şefkat elimizi tüm masumlara uzatabilelim. Yapacak çok işimiz, alınacak çok yolumuz var."
Vatan

SPOR

M.Başakşehir ve Kulüpler Birliği Vakfı Başkanlığı görevlerini aynı anda sürdüren Göksel Gümüşdağ dün akşam NTV'nin konuğuydu. Her hafta ekrana gelmeye başlayan Futbol Aktüel programında spor müdürlerinin sorularını yanıtlayan Gümüşdağ, Türkiye Futbol Federasyonu'nun erken seçime gitme ihtimalinin olmadığını söyledi. Gümüşdağ, "Geleceğin Federasyon Başkanı olarak görülüyorsunuz. Böyle bir hamle yapmayı düşünüyor musunuz?" sorusuna yanıt verdi: "TFF içindeki FETÖ yapılanmasının çözülmesiyle ilgili gereken müdahalelerin yapıldığını biliyorum. TFF bünyesinden uzaklaştırılanlar var. BEN şu an Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı'yım, M.Başakşehir'in başkanıyım ve aynı zamanda sanayiciyim. Yani zaten çok meşgulüm. An itibarıyla gündemimizde bir Federasyon Başkanı seçimi yok. Zaten benim de aklımda başkan olmak gibi bir düşünce yok. 2019'DA seçim var. İsteyen gelir aday olur. Gereken desteği alan başkanlığı alır. Yıldırım Demirören Bey ile gündemimizde bir seçim maddesi yok. Ayrıca ben, Yıldırım Bey'in arkasında olduğumu da açıkça beyan ederim. Aziz Yıldırım'ın erken seçim beklentisi olabilir. Buna da saygı duymak lazım ama kulüplerin böyle bir beklentisi yok şu an için."
Vatan

Geçen sezon G.Saray Odeabank'ta forma giyen Errick Mc- Collum yeniden Spor Toto Basketbol Süper Ligi'ne geliyor. Daha önce son transfer hakkını oyun kurucudan yana kullanması beklenen sarı-kırmızılıların girişimlere başladığı ABD'li guardın, Darüşşafaka Doğuş'la büyük ölçüde anlaşma sağladığı öğrenildi. Play-off şansı bulunmayan Beijing Fly Dragons forması giyen 29 yaşındaki oyun kurucunun, 19 Şubat'ta Çin Ligi'nin sona ermesiyle birlikte ay sonunda Daçka'nın kadrosuna katılması bekleniyor. CİMBOM'LA beraber Eurocup'ı kazanan ve normal sezonun da MVP'si seçilmeyi başaran tecrübeli oyun kurucunun, Scottie Wilbekin'in sakatlanması sonrası kısa oyuncu arayışlarını sürdüren Darüşşafaka Doğuş'la 1.5 yıllık sözleşme imzalayacağı da bildirildi. AVRUPA'NIN önde gelen takımlarının da peşinde koştuğu ve bu sezon Çin Ligi'nde fırtana gibi esen McCollum, 36.1 sayı, 6.3 ribaunt ve 3.9 asist ortalamalarıyla mücadele etti.
Vatan

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, imza töreni sonrası gündeme ilişkin önemli açıklamalar yaptı. F.Bahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalara yanıt veren Orman, "Bizim bir kulüp terbiyemiz var. Hiçbir camia ile kavga, çatışma içerisine girmeyi arzu etmiyoruz. Biz yöneticilerin işi kulüplerimizi iyi yönetmek. Futbol sahada oynanan bir oyun. Başkanlar ve yöneticiler açısından hiçbir şekilde ego savaşına dönüşmemeli. Bu toplumun gerilmesine neden olur. Bizim işimiz taraftarlarımızı mutlu etmek. Herkes kendi kulübü hakkında konuşsun. Bir divan toplantısında (F.Bahçe Divan Kurulu toplantısı) konu sadece Beşiktaş olabilir mi! Aziz Yıldırım, 'Quaresma'nın evraklarını isterseniz gönderirim' dedi, istiyoruz. O teklifi yapanları mahkemeye vereceğim. Şu an teklif edilmesi ahlâksız teklife girer. Ben menajeri Rui Costa'ya sordum, 'Bilgim yok' dedi. Quaresma'ya sordum, 'Ben evimdeyim, sözleşme uzatmak istiyorum' dedi, biz de uzattık. Sosa'nın neden ayrıldığını herkes biliyor. Terörden ayrılmak istemiyormuş falan. Bize atmış olduğu mesajlar, kendi yaptığı açıklamalar ortadadır. Kim, neyi transfer etmek isterse etsin. Mehmet Ekici'yi transfer etmek için biz girişimde bulunmadık. Menajeri ve babası 'Beşiktaş'a gelmek istiyoruz' dediler. Biz de Trabzonspor'la prensipte anlaştık. Biz futbolcunun hayatı ile oynuyormuşuz. Mehmet Ekici Beşiktaş'ın şu anki kadrosuna zaten giremez. Biz gelecek sezon için düşünüyorduk. Nereye istiyorsa gitsin, biz bunun tarafı değiliz. Mehmet Ekici karakterindeki biriyle bizim işimiz olmaz" diye konuştu.
Vatan


Performansıyla çok eleştirilen İsmail Kartal ve Vitor Pereira gibi isimleri aratsa da transfer beklentisi bir türlü karşılanmadığı için taraftarların tek kelime bile edemediği teknik direktör Dick Advocaat, isyan bayraklarını çekti. Ligin dibindeki takımlara art arda kaybedilen puanlar yüzünden şampiyonluk yarışından uzaklaşılmasına çok üzülen Hollandalı hoca, Kayserispor mağlubiyetinin ardından soluğu memleketinde aldı. Pazartesi günkü antrenmanda takımı yardımcıları Mario Been ve Cor Pot'a emanet edip iki günlüğüne Hollanda'nın yolunu tutan 69 yaşındaki çalıştırıcı, giderayak yakın çevresine dert yandı. Hedef tahtasına oyuncularını oturtan Hollandalı, "Bizim oyuncular teknik ve taktik disipline saha içinde uymuyorlar. İdman performansları da iyi değil. Kimse kendini bireysel olarak geliştirmiyor, Avrupa futbolunun gerisindeler. Tecrübeme dayanarak bunları çok rahat görüyorum. OYUNCU grubu kendisini çok yüksekte görüyor. Bu da doğal olarak maç seçmelerine neden oluyor. Futbolda rakibe saygı her zaman önde gelir. İşte bu saygıyı göstermedikleri için böyle kayıplar yaşanıyor. Bu yüzden her fırsatta transfer istiyorum. Çünkü elimde Lens tarzı oyuncu grubu az" ifadelerini kullandı.
Vatan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme