7 Şubat 2017 Salı

07.02.2017 Genel Gündem07.02.2017 Salı
GÜNDEM

DEAŞ'a Fiili Kıskaç 
Suriye ordusu, Türk Silahlı Kuwetleri (TSK) ve müttefik Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçlerinin kuzeyden kuşattığı DEAŞ kontrolündeki El Bab'ın güney yönünden ilerleyerek son ikmal yolunu kesti. Rusya'nın hava desteğiyle El Bab'ın 4 kilometre güneydoğusundaki Ayaşiye köyü ve tepesini ele geçiren Suriye ordusu, El Bab'ı DEAŞ'ın fiili başkenti Rakka'ya bağlayan yola 600 metre kadar yaklaşarak ateş altına almış oldu. Londra merkezli ve Şam yönetimine muhalif Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Ayaşiye'nin DEAŞ'tan alınmasıyla El Bab'ın kuzeyde TSK ve ÖSO güneyde ise Suriye ordusu tarafından kuşatılmış olduğunu bildirdi. Şam yönetimi yanlısı Al Masdar News'e konuşan Suriyeli bir askeri kaynak, ordu birliklerinin El Bab'ın hemen güneyindeki Tadif kasabasına 'taş atımı mesafede' olduklarını söyledi. İngiliz haber ajansı Reuters'a göre Suriye ordusunun El Bab'a yaklaşması, Suriye hükümetini destekleyen güçler ile TSK ve ÖSO'nun karşı karşıya gelmesi riskini de beraberinde getiriyor. Suriye ordusunun son 3 haftada, El Bab'ın 5 kilometre kadar güneyine yaklaşarak Türk askerinin Suriye'nin daha derinine inmesini engelleme amacında olduğu belirtiliyor. TSK 24 Ağustos'ta DEAŞ'ın Suriye sınırının yaklaşık 90 kilometre genişliğindeki bölgesinden çıkarmak ve terör örgütü PKK'nın uzantısı YPG'nin bölgeye yerleşmesini engellemek için Fırat Kalkanı operasyonunu başlatmıştı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da daha önce 'El Bab'ın ötesine gitmenin doğru olmadığını' söylemişti. Bu arada Fırat Kalkanı Harekâtı'nda terör örgütü DEAŞ'a ait 321 hedef vuruldu, 13'ü ölü, 8'i yaralı toplam 21 terörist etkisiz hale getirildi. 167 günden bu yana sürdürülen Fırat Kalkanı Operasyonu'yla ilgili Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan bilgilendirmede şöyle denildi: "Tespit edilen 256 DEAŞ hedefine ateş destek vasıtaları ile atış yapılarak, barınma yerleri, savunma mevzileri, komuta kontrol tesisleri, silah ve araçları baskı altına alınmıştır. Hava Kuvvetlerimize ait uçaklar tarafından; Bab ve Bzagah bölgelerinde tespit edilen 65 DEAŞ hedefine yönelik hava harekâtı sonucunda, barınma maksatlı kullanılan 59 bina, 4 karargâh binası ve 2 kontrol noktası imha edilmiştir. İcra edilen hava harekâtı ve çatışmalarda toplam 13 DEAŞ mensubu etkisiz hale getirilmiş, 8 DEAŞ mensubu yaralanmıştır."
Hürriyet


Onay Çıktı 
İstanbul Taksim'e cami yapılmasına ilişkin tartışmalar uzun bir süredir gündemde. Zaman-zaman davalara da konu olan proje ile ilgili geçtiğimiz günlerde önemli bir gelişme yaşandı. Mimar Şefik Birkiye ve Selim Dalaman'ın imzasını taşıyan cami projesine 'onay' 2 hafta önce İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'ndan çıktı. Caminin yapılacağı yer ise Taksim Sular İdaresi'nin hemen arkasında. Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne ait arsa üzerine yapılması planlanan caminin üç kat altına 180 araçlık otopark ve konferans salonu yapılması da planlanıyor. Taksim Camisi projesinin kurul onayından geçmesinden sonra, sıra; alanda bulunan dükkânların tahliyesine gelecek. Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün yürüteceği süreçten sonra, ruhsatlandırma işlemi için Beyoğlu Belediyesi devreye girecek. Taksim'e cami konusunun geçmişi 49 yıl öncesine dayanıyor. Danıştay, 1983 yılında Taksim'e cami, çarşı ve otopark yapılmasına, kamu yararına uygun olmadığı gerekçesiyle izin vermedi. Taksim'e cami yapılması tartışması 1990'lı yılların ortasında yeniden alevlendi. Proje, 2011 yılında da dava konusu oldu. Son olarak Danıştay 6. Dairesi, Temmuz 2015'te, Taksim'e cami ve Galatasaray katlı otoparkı gibi projelere dayanak oluşturan Beyoğlu imar planlarının iptaline ilişkin kararı bozdu.
Hürriyet

Yunan Botu Çıkarıldı 
Bodrum'un Gümüşlük Mahallesi'ne 3.8 mil uzaklıktaki Kardak kayalıkları yakınlarında Türk Sahil Güvenlik ekipleri, bekleyişlerini sürdürüyor. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve kuwet komutanlarının geçen 29 Ocak'ta ziyaret ettiği Kardak'ın çevresinde, Türk sahil güvenlik botları nöbeti sürdürüyor. Türk ve Yunan sahil güvenlik botları, Kardak bölgesinden 24 saat ayrılmadan görev yapıyor. Sessizliğin hakim olduğu bölgede dün saat 12.00'de Kalalimnos Adası'ndan ayrılarak Kardak kayalıklarına gelmek isteyen Yunan sahil güvenlik botuna, Türk botu engel oldu. Türk ve Yunan botlarının uzun süre 50 metre ara ile yan yana seyrettikleri ve birbirlerinin hareketlerini gözledikleri görüldü. Türk botu Kardak kayalıklarına 20 metre mesafeden seyrederken, Yunan botunun en fazla yarım mil yaklaşabildiği görüldü. Yunan botu, tekrar Kalalimnos Adası'na döndü. Dün saat 14.30'da ise Kalalimnos önünde bekleyen Yunan sahil güvenlik botu, önce Kardak kayalıklarına gelerek ardından Çavuş adası önlerinde avlanan Türk balıkçıyı taciz etti. Bunun üzerine Türk askeri, Yunan botuna müdahale etti. Yaklaşık 15 dakika süren ve botların birbirlenine 5 metre kadar yaklaştıkları kapışmanın ardından Türk botu, Yunan botunu Türk karasularından çıkardı. Yunan botu tekrar Kalalimnos Adası önüne döndü.
Vatan

EKONOMİ 

Dolar: 3,6961-3,7009                       
Euro: Euro 3,9663-3,9720
Sterlin: 4,6103-4,6167
Gram Altın: 146,3967-146,5849

Müteahhitler Yurtdışında Zorda 
Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) 2017'nin ilk 'İnşaat Sektörü Analizi'ni yayımladı. Raporda genel konjonktürden ve özellikle ana pazarlardaki gelişmelerden en ağır etkilenen sektörlerden birisi olan yurtdışı müteahhitlik sektöründe, son 10 yıllık dönemde kazanılmış olan hızlı büyüme ivmesinin kaybedildiği belirtildi. Türk müteahhitlik firmalarınca 1972'den 2016 sonuna kadar 113 ülkede üstlenilen 8 bin 830 projenin toplam bedelinin 335 milyar dolar olduğu belirtilen raporda, "Türk müteahhitlerin yurtdışında üstlenilen yıllık yeni proje tutarı; 2012-2013 yıllarında 30 milyar dolar bandına oturmuş durumdayken, 2014 yılında 27, 2015 yılında 22 milyar dolar düzeyine gerilemiş, 2016 yılında 10.1 milyar dolara gerilemiştir. 2016 yılında üstlenilen projelerin ülkelere göre dağılımında ilk 5 ülke Katar (%20.8), Özbekistan (%8.5), Bahreyn (%7.8), Birleşik Arap Emirlikleri (%6.3) ve Kuveyt (%5.9)olmuştur" denildi. Raporda yurtdışı müteahhitlerinin aldığı iş tutarının 2005 yılından bu yana en kötü seviyeyi gördüğü açıklandı. Bu düşüte en önemli etkenin sektörün ana pazarlarındaki jeopolitik sorunlardan kaynaklandığı belirtilirken şu ifadelere yer verildi: "Yurtdışı müteahhitlik pazarımız içerisinde yüzde 35'lik toplam paya sahip Libya, Irak ve Rusya Federasyonu'nda yaşanan olumsuz gelişmeler nedeniyle bu ülkelerdeki işlerin durma noktasına gelmiş olması, yurtdışı müteahhitlik firmaları için yeni pazarlar geliştirilmesini zorunlu kılmaktadır. Bu çerçevede, Türk firmaları Sahraaltı Afrika ülkelerine yönelmişlerdir. Ancak, uluslararası piyasalarda emtia fiyatlarında yaşanan aşırı düşüş geçtiğimiz dönemde bu ülkelerin ekonomilerini de olumsuz etkilemiş ve öngördükleri yatırım programlarını ertelemelerine neden olmuştur. Küresel konjonktüre bağlı olarak sektörün halihazırda kısıtlı olan dış finansman kapasitesinin önümüzdeki dönemde daha da azalabileceğine yönelik kaygılar artmaktadır. Rusya ile ilişkilerde kademeli normalleşme ile yeni pazarlardaki fırsatlar da değerlendirildiğinde, 2017 yılının, yurtdışı müteahhitlik hizmetlerinin gelişimi açısından 2016'dan daha olumlu bir dönem olacağı umulmaktadır." Öte yandan 2017 yılında kamu yatırımları ile kentsel dönüşüm sürecinin yurtiçinde inşaat sektöründe büyümeyi tetikleyeceği belirtilirken, "İnşaat sektöründeki büyümenin 2017 yılında genel ekonomik performansın üzerinde seyretmeyi sürdürmesi, ancak 2016 yılında yakalanan yüksek büyüme ivmesinin bir miktar yavaşlaması beklenmektedir" denildi.
Hürriyet

İş Kurana Peşin Para 
Kafasında bir iş fikri olan herkes sermaye desteği bulup kendi işini kurmak ve patron olmak istiyor. Hükümet de bu anlamda kesenin ağzını açtı. İş kurmak isteyen kim varsa bu desteklerden Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) aracılığıyla faydalanabilecek. Bu destekten faydalanacak kişi başka bir işyerinde sigortalı (SGK'lı) çalışmayacak ve şirket sahibi olmayacak. KOSGEB desteğinin amacı, çalışmayan ve işyeri sahibi olmayan kişileri ekonomiye kazandırmak ve ekonomik büyümeyi desteklemek. Bunun için 50 bin liraya kadar hibe (karşılıksız para) ve 100 bin liraya kadar da faizsiz kredi veriyor. Bu desteği almak, geçtiğimiz yıllarda bir hayli zordu. Çünkü, iş fikri kabul edilenlerden önce kendi parasıyla işini kurması ve harcamaları yapması isteniyordu. KOSGEB geri ödemeyi en son yapıyordu. Yeni düzenlemeyle artık kendi işini kuracak kişi KOSGEB'e müracaat edip fikrini kabul ettirirse hemen paraya kavuşacak. Açıklama KOSGEB Başkanı Recep Biçer'den geldi. 'Girişimcilik Destek Programı'nda yeni düzenleme yapıldığını belirten Recep Biçer, "1 Şubat'tan itibaren girişimcilik eğitimlerini tamamlayıp sertifikasını alanlar, artık işletmelerini açmadan KOSGEB'e müracaat edebilecek" şeklinde konuştu.
Posta

1.5 Milyon Kişiye İş 
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Ekim 2016'da işsiz sayısı geçen yıla göre 500 bin kişi artarak 3 milyon 647 bin olmuştu. Hükümet, bu artışa 'Dur' demek için harekete geçti. Yeni istihdam paketinin müjdesini veren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "Çalışmayı tamamladık. 1.5 milyon yeni istihdam öngören paketi bir hafta içinde açıklayacağız" dedi. Mehmet Müezzinoğlu, önceki yılların aksine, 2016'da yıllık 900 bin istihdam hedefinin 400 bininin karşılanamadığını, bu yükün de 2017'ye kaldığını belirtti. Müezzinoğlu, "Bu yıl, 900 binlik yeni istihdam hedefi ile birlikte geçen yıldan kalan yükü de karşılayacağız. Bu desteklerin ciddi bir maliyet boyutu var ama üretimimizi, istihdamımızı artırıyorsak bu göze alınır" dedi. Mehmet Müezzinoğlu istihdam artışını aksatan 3 olguya dikkat çekerek, şunları söyledi: "2015 Temmuz'undan bu yana Türkiye birkaç konuda sıkıntılı sürece girdi. Bunlardan bir tanesi, Güneydoğu'da şehir içindeki terör eylemleri ve terörle mücadele. İkincisi, Rus uçağının düşürülmesi olayı. Üçüncüsü de 15 Temmuz darbe girişiminin Türk ekonomisinde yarattığı olumsuzluklar."
Posta
 
TÜSİAD Başkanı: Ülkemizin Potansiyeline Güveniyoruz 
Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği'nin (TÜSİAD) yeni Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, Türkiye'nin bu dönemde biraz daha yavaş büyüyor olabileceğini belirterek, "Fakat sabırlı ve emin adımlar atarak, ekonomide her zaman fırsatların olduğunu görerek ülkemizin potansiyeline güvenmeli ve kararlılıkla yolumuza devam etmeliyiz" dedi. Bilecik, Avrupa ve ABD'de büyümenin hızlandığını, bunun küresel ekonomi, dolayısıyla Türkiye'nin ihracatı açısından olumlu bir gelişme olduğunu, dış talebin artmasının, bu yıl ekonomide olabilecek en iyi senaryo olduğunu gözlemlediklerini bildirdi. Bilecik, Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada, hem küresel, hem de ülke içinde yaşanan gelişmelerin, ekonomiyi zaman zaman olumsuz etkilemesine karşın büyümenin sürdüğünü ancak olumsuz gelişmelerin finansal koşulların giderek sıkılaşmasına neden olduğunu, ülke içinde işsizlik oranındaki artışa paralel olarak, harcamalar ve talep akışının eskisine oranla daha zayıfladığını gördüklerini söyledi. Son 10 yılda çok önemli bir büyüme ivmesi yakalandığını ancak bunun karşılığında bir miktar riskin de biriktiğini belirten Bilecik, şöyle devam etti: "Döviz cinsinden borçluluğumuz yükseldi. Kredilerin mevduata oranı da yüzde 100'ün üzerine çıkmış durumda. Ancak bu borç halen yönetilebilir bir boyuttadır. Risklerimizi iyi yönetip, belirsizlikleri azaltıp, piyasalara ve yatırımcıya güven verdiğimizde olumsuz durumları ortadan kaldıracağımıza inanıyorum. Bu açıdan ekonomi yönetimimize önemli görevler düşmektedir. Risklerin iyi yönetilmesi ve yatırımcıya güven verilebilmesi için denetleyici ve düzenleyici kurumların görevlerini bağımsız bir şekilde yapabilmeleri lazım."
Milliyet

1 Yılda Bin Yeni Milyoner 
Hesabında 1 milyon lira veya üzeri parası olan yurt içi yerleşik mudi sayısı, geçen yıl yaklaşık 16 bin kişi daha arttı. BDDK verilerine göre, Aralık 2015 itibarıyla milyoner mudi sayısı 93 bin 8 kişi olarak sayılırken, bankalardaki toplam mevduatı 594 milyar 661 milyon lira olarak ölçüldü. Milyoner mudilerin 312 milyar 109 milyon lirasının yerel para cinsi, 281 milyar 15 milyon lirasının Döviz Tevdiat Hesabı (DTH), 1 milyar 536 milyon lirasının kıymetli maden depo hesaplarında olduğu görüldü. Milyoner başına düşen ortalama mevduat da 6.4 milyon lira olarak gerçekleşti. Milyoner sayısı geçen yıl 15 bin 856 kişi artarak 108 bin 864'e ulaşırken, bankalardaki toplam mevduatı da 715 milyar 341 milyon lira olarak kaydedildi. Mevduatların 373 milyar 751 milyon lirası yerel para cinsi, 338 milyar 527 milyon lirası DTH, 3 milyar 63 milyon lirası ise kıymetli maden depo hesapları olarak ayrıldı. Milyoner sayısında artış oranı yüzde 17 olurken, milyoner başına ortalama mevduat 6.6 milyon liraya çıktı
Vatan

SİYASET/POLİTİKA

Kararımız Evet 
Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, dünkü Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında gündeme ilişkin açıklamalar yaptı. Anayasa referandumu için Başbakan Binali Yıldırım'ın "PKK, FETÖ hayır diyor onun için evet diyoruz" ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın "Terör örgütleri hayır için çalışıyor" açıklamalarının anımsatılması üzerine Kurtulmuş, "Kimse demokratik bir seçim olacağından endişe etmesin" dedi. Kurtulmuş, özetle şunları söyledi: "(Anayasa referandumu için açıklamalar) Bu bir parti seçimi değildir. Kimse demokratik bir seçim olacağından endişe etmesin. Kampanya bu olgunluk içinde yürütülecek. Biz pozitif bir kampanya yürütüyoruz. Sloganımız 'Kararımız evet'tir. (Cumhurbaşkanının bazı maddeleri iade edeceği iddiası) Hayır. Tabii Cumhurbaşkanımızın kendi iradesidir. Cumhurbaşkanımız kanaatimize göre bu 18 maddelik paketin maddenin tamamını onaylayacak ve referandum tarihi belirlenmiş olacak. (Ahmet Türk'ün açıklaması) Yıllardır, 'halka karşı silah kullanan terör örgütüne biz sizinle beraber değiliz deyin, terörü lanetleyin' dedik. Ne yazık ki HDP'deki bazı milletvekilleri bunu yapamadılar. Türk'ün bu açıklamasının daha yüksek sesle söylenmesi kanaatindeyiz. Ama maalesef çok geç olmuştur. Bundan sonra örgütün diz çökmesinden başka bir düşünce söz konusu değildir. Tüm akil siyasetçilerin bu terör örgütünün bertaraf edilmesine katkı sunması gerekir."
Hürriyet

Sandığa Gitmeyen Seçmeni İkna Edin 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun başkanlığında önceki gün toplanan il ve ilçe başkanlarına parti yönetiminin yazılı bazı talimatları da sunuldu. "Anayasa Değişikliği Nasıl Anlatılmalı?" ve "Örgüt için Talimat" başlıklı broşürlerdeki öneriler özetle şöyle: Bu referandum kazanılacaktır, bu kararlılığımız açıkça gösterilmeli. Partili seçmene yönelik kampanya yapmayın. Kampanyayı parti örgütü ile birlikte yapın. Çalışmalar sırasında özellikle merkez sağ; milliyetçi, liberal, mütedeyyin, dini hassasiyetleri olan vatandaşlara hitap edin MHP ve AKP'li tüm siyasetçilere Türkiye'nin gidişi hakkındaki endişelerinizi samimi olarak anlatın ve sorumluluklarını hatırlatın. Sandığa gitmeyen seçmenleri tespit edip, partilere değil demokrasiye sahip çıkmasını isteyin. Vatandaşlarla birebir görüşün, özellikle kanaat önderleriyle samimi temas kurun Milliyetçi muhafazakâr kesime, 'başkanlık rejiminin bölünme getireceğini' birebir anlatın. Referandumun genel seçim olmadığı ve partilerin oylanmadığını vurgulayın. Oylamanın demokratik parlamenter rejim olduğunu, rejim değişikliği yapıldığını ısrarla belirtin. 'Cumhuriyeti değiştirmiyoruz, yapılan rejim değil sistem değişikliğidir' dendiğinde, 'İran'da da, Libya'da da, Mısır'da da, Suriye'de de cumhuriyet var. Bu ülkelerde parlamenter demokratik rejim yok Ama yapılan değişiklikle Türkiye'ye Suriye'deki rejim getirilmek isteniyor' deyin. Demokrasi ve özgürlük vurgusu yapın. Demokratik düzenden tamamen kopacağımızı, zorbalık ve keyfi bir düzen geleceğini, bu düzende kimsenin can ve mal güvenliğinin kalmayacağını anlatın. Şu iki soruyu mutlaka sorun: AKP 15 yıldır tek başına iktidarda, bugüne kadar istediği halde hangi kanunu çıkaramadı? AKP, 15 yıldır tek başına iktidar. Tüm bakanlar kendisine ait. Hangi kararları almak istedi de alamadı? Kriz vurgusu yapın. 'Başkanlık ısrarının hem ekonomik krize hem de güvenlik krizine yol açtığını' vurgulayın. Nitekim son iki yıldır fiili başkanlık durumu var. Hem ekonomide hem de terörle mücadelede çok daha kötü bir tabloyu yaşıyoruz.
Milliyet

'Konvoyun Başını Bahçeli Çekiyor' 
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Başbakan Binali Yıldırım'ın, "PKK, FETÖ, HDP 'hayır' diyor onun için 'evet' diyoruz. 'Hayır'cılara bakın ona göre kararınızı verin" sözlerini anımsatarak özür dilemesi gerektiğini söyledi. Özel, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi de eleştirdi. Özel, dün TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, anayasa değişikliği teklifine, "hayır" diyeceklerin söylemlerinde, ülkenin birliğini, bütünlüğünü, barışını, birbirlerine saygısını gördüklerini, neşeli şarkılar yaptığını, esprili sloganlar bulduğunu, ülkenin kutuplaşmasının felaketi tetikleyebileceğinden endişe ettiklerini dile getirdi. Özel, şöyle devam etti: "Ama 'evet' diyenler, önce hükümet sözcüsü ağzıyla 'eğer referandumdan evet çıkarsa terör örgütleri başını kaldıramaz', sonra Adalet Bakanı, 'terör örgütleri hayır için çalışıyor' dedi. Bunları Başbakan tekzip eder, bu sözcü artık hükümetin sözcüsü olamaz dediğimiz noktada, Başbakan'dan sağduyulu yaklaşım beklerken hafta sonu, bunun kendilerinin bütün kampanyasının ana gövdesi olduğunu itiraf etti. Başbakan'ın hayır diyenlere bakın diyerek terör örgütlerini sayması ve bunun için evet dediklerini söylemesi, aslında eveti açıklayamadıklarını gösteriyor."
Vatan

DÜNYA 

Ayrılıkçı Katalan Lider Yargılanıyor 
Zengin Katalonya'nın İspanya'dan bağımsızlığı için 2014 yılında yasağa rağmen referandum düzenleyen Katalonya bölgesel yönetiminin eski lideri Artur Mas ve iki yardımcısı dün Barcelona'da yargı önüne çıkarıldı. Artur Mas ve iki yardımcısı, Anayasa Mahkemesi'nin yasak kararına kararına rağmen 2014'te bağımsızlık referandumu düzenlemekle suçlanıyor. 5 gün sürmesi beklenen davada Artur Mas, 10 yıla kadar kamu görevinden men cezası alabilir. Yasak kararına rağmen 40 bin gönüllüyle okullarda seçim sandıkları oluşturulmuş, 7.5 milyon nüfuslu bölgede 2.3 milyon kişinin katılımıyla halkoyu düzenlenmiş yüzde 81 bağımsızlıktan yana oy vermişti. La Vanguardia gazetesinin ocak ayında yaptığı bir araştırma Katalanların yüzde 77'si(nin yeni bir referandum yapılmasından yana olduğunu göstermişti. Ayrılıkçılar, eylül ayında yeniden referanduma gitmeyi hedefliyor.
Hürriyet

'Bir Şey Olursa, Suçlu Yargıçtır' 
Yedi Müslüman ülkeye yönelik vize yasağı kararı alan, ancak bu kararı, Seattle'daki federal yargıç tarafından engellenen ABD Başkanı Donald Trump, Amerikan yargısıyla inatlaşmasını sürdürüyor. Trump, yönetim tarafından mahkemeye yapılan temyiz başvurusu da reddedilince, seyahat yasağını engelleyen federal yargıç James Robart'ı hedef aldı. Başkan Trump, ülkeye bir saldırı gerçekleşmesi durumunda, bunun sorumlusunun, seyahat yasağı kararnamesini durduran federal mahkeme yargıcı James Robart olacağını söyledi. ABD vizesi olsa da Irak, İran, Suriye, Libya, Somali, Sudan ve Yemen vatandaşlarına konulan ülkeye giriş yasağı, konu tam anlamıyla mahkemede görülene dek askıya alınırken, Başkan Trump, itirazla ilgili sert suçlamalarda bulundu. Trump attığı bir dizi Tweette "İç "Güvenlik Bakanlığı'nı ülkeye gelenleri çok dikkatli bir şekilde araştırmaları talimatı verdim. Mahkemeler işimizi çok zorlaştırıyor" derken, "Bir yargıcın ülkeyi böylesine tehlikeye atabileceğine inanamıyorum. Bir şey olursa onu ve yargı sistemini suçlayın!" ifadelerini kullandı. Trump cumartesi günü de Robart'ı Twitter'dan "sözde yargıç" diye nitelemişti. ABD yönetiminin, Adalet Bakanlığı aracılığıyla Seattle kentindeki federal temyiz mahkemesine yaptığı itiraz da reddedilmişti. Konunun Anayasa Mahkemesi'nde çözüme kavuşması bekleniyor.
Milliyet

Astana'da Ateşkes Görüşmesi Başladı 
Suriye'de Beşar Esad rejimi ile muhalifler arasında 30 Aralık'ta yürürlüğe giren ateşkesi denetlemek amacıyla Türkiye, İran ve Rusya'nın gönderdiği yetkililer, Kazakistan'ın başkenti Astana'da toplandı. Ateşkes için kurulacak üçlü mekanizmanın değerlendirileceği görüşmelere Birleşmiş Milletler (BM) yetkilileri de katılırken ve Katar'ın gönderdiği temsilci ilk kez görüşmelerde yer aldı. Rusya'nın TASS haber ajansına konuşan bir Rus diplomat, bu ay bir görüşme daha olabileceğini ve bu görüşmede anlaşma imzalanma ihtimali bulunduğunu söyledi. Herhangi bir metnin imzalanmadığı dünkü görüşmede, eski ismi "El Nusra" olan Fetih el Şam ve ılımlı muhaliflere ait bölgelerin harita üzerinde detaylı bir şekilde ayrıldığı belirtildi. Suriye Askeri Muhalefet Heyeti Başkanı Muhammed Alluş, Astana'da taleplerinin kabul edilmemesi durumunda 20 Şubat'ta Cenevre'de gerçekleşmesi beklenen Suriye toplantısına katılmayacaklarını söyledi. Alluş, "Barada Vadisi'ne ve Guta'ya girilmeyeceği yönünde vaatler almıştık. Hiçbir muhalif grubun hedef alınmayacağı yönünde söz verilmişti ama bu vaatler yerine getirilmedi" ifadelerini kullandı. Cenevre'ye katılma şartlarına da değinen Alluş, "Özellikle üç şartımızın yerine getirilmesi gerekiyor. Öncelikle ateşkesin sağlanması, tutukluların serbest kalması ve kuşatma altındaki bölgelerden Esad rejiminin ablukasının kaldırılması gerekiyor" diye konuştu.
Milliyet

Aradaki Fark Kapandı 
Almanya'da yapılan son kamuoyu yoklamaları, Başbakan Angela Merkel'in koalisyonuyla, merkez soldaki Sosyal Demokratlar (SPD) arasındaki destek farkının 4 puana kadar gerilediğini ortaya koydu. Bir hafta önce eski Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz'u liderleri seçen SPD'nin seçmen desteği yüzde 29'a yükseldi. Bild gazetesi, bu oranın bir haftada 6 puan birden arttığını vurguladı. Ankete göre Merkel'in partisi olan Hristiyan Demokratlar (CDU) ile kardeş partileri Hristiyan Sosyal Birliği'nin (CSU) seçmen desteği ise aynı dönemde 4 puan gerileyerek yüzde 33'e düştü. Schulz'un başbakanlığa adaylığını açıklamasıyla birlikte, Almanların iktidar beklentisinin de değiştiği yorumları yapılıyor. Anketler, halkın yüzde 50'ye yakın bölümünün bir sonraki hükümetin SPD tarafından kurulmasını istediğini gösteriyor.
Vatan

SPOR 

Galatasaray Türkiye Kupası'nda hem Başakşehir'e elenmiş, hem de 3 önemli futbolcusunun sakatlığıyla sarsılmıştı. Ligde Kayserispor maçı öncesinde bu 3 futbolcudan müjdeli haber gelmedi. Galatasaray sağlık ekibinin verdiği bilgilere göre Sneijder, Selçuk ve Carole için yoğun mesai harcanıyor. Selçuk ve Sneijder'in sağ üst ön adale grubunda orta düzeyde zorlanma, Carole'ün ise sağ ayak bileğinde dış yan bağ zedelenmesi ile ödem tespit edilirken, Sneijder'in durumunun diğer oyunculara göre biraz daha kötü olduğu bildirildi. Orta düzey kas zorlanmalarında tedavinin 4-6 hafta sürdüğü, sakatlığın üst ön adale grubunda olması nedeniyle sürenin kısalabileceği ve sağlık heyetinin de bu doğrultuda Selçuk ile Sneijder'i en kısa zamanda oynayabilecek duruma getirmeyi planlandığı paylaşıldı. Carole ile Selçuk'un hafta sonu oynanacak Kayserispor maçına az da olsa yetişme ihtimalinin bulunduğu, Sneijder'in ise bir sonraki hafta yapılacak Çaykur Rizespor maçına yetişmesi için çalışıldığı aktarıldı.
Posta

Geçtiğimiz hafta Süper Lig'de Kayserispor'a 4-1 yenilip şampiyonluk yolunda ağır yara alan Fenerbahçe için kupadaki Beşiktaş derbisi adeta "ölüm kalım" maçıydı. Kupa'ya da veda edilmesi durumunda Sarı-Lacivertliler'i sıkıntılı günler bekliyordu. Ancak karşılaşmayı 1-0 kazanan Fenerbahçe, adını çeyrek finale yazdırıp, tarihe geçti. Sarı-Lacivertli ekip; Beşiktaş'ı, Vodafone Arena'da deviren ilk takım oldu, rakibinin iç sahadaki 22 maçlık yenilmezlik serisine de son verdi. İstatistiklere bakıldığında Fenerbahçe'nin bu tip stresi yüksek maçlardaki başarılı performansı dikkat çekiyor. Süper Lig'de 28 maçlık yenilmezlik serisi yakalayan Başakşehir'in namağlup unvanını bitiren takım yine Sarı- Lacivertliler olmuştu. Fenerbahçe; yine bu sezon lig, Avrupa ve Hollanda Kupası'nda fırtına gibi esen Feyenoord'a da 9 maç sonra yenilgi tattırdı. Aynı şekilde Atiker Konyaspor'un 18 maçlık namağlup unvanı 8. haftada Kanarya'ya 1-0'lık skorla boyun eğmesiyle son buldu. Fenerbahçe, Beşiktaş gibi Galatasaray'a da yeni stadında ilk yenilgisini yaşatan takım unvanını kazanmıştı. Sarı-Kırmızılılar'ın Ocak 2011'de açılan stadı Türk Telekom Arena'daki yenilmezliği, Fenerbahçe maçına kadar sürmüştü. Fenerbahçe, 18 Mart 2011'de Galatasaray'ı, Semih ve Alex'in golleriyle 2-1 mağlup etti ve bu statta galip gelen ilk konuk takım unvanını yakaladı. Kayserispor ise yeni stadının açılışında Fenerbahçe'ye 2-0'lık skorla kaybetti.
Posta

Ziraat Türkiye Kupası defterini kapatan Beşiktaş'ta gözler yeniden Süper Lig'e çevrildi. Siyah-beyazlı takım basına kapalı yaptığı idmanla Karabükspor'la cuma günü deplasmanda oynayacağı maçın hazırlıklarına başladı. Fenerbahçe maçında forma giyenler salonda yenileme programı uyguladı. Diğer futbolcular ise 45 dakika süren salondaki kuvvet ve denge çalışmasının ardından sahaya çıktı. Siyah-beyazlılar 5'e 2 pas çalışmasının ardından 3 grup halinde minyatür kale maç oynadı. Yaklaşık 1.5 saat süren idman şut çalışması ile sona erdi. Beşiktaş bugün 16.00'da yapacağı çalışmayla Karabükspor mesaisine devam edecek.
Milliyet

Trabzonspor Başkanı Muharrem Usta, bordo-mavili kulübün 50. kuruluş yıl dönümünü kutlayacağı 2017 yılının kendileri için çok önemli olduğunu söyledi. Başkan Usta, kulübün resmi dergisindeki yazısında uzun ve yorucu bir yılı geride bıraktıklarını belirtip şu ifadeleri kullandı: "2017, Trabzonspor'un doğuşunun 50'nci, yeniden doğuşunun ise ilk yılı olsun. Bizler her şeye rağmen ısrar ve inatla Trabzonspor diyor, bütün bu yeniliklerin itici gücüyle, olanca enerjimizle çalışmalarımıza devam ediyoruz. Kenetlenmiş bir camia ve desteğini esirgemeyen taraftarlar bu yükselişimize hız katacak; inanıyoruz. Trabzonspor Başkanı olarak bu seneye ilişkin öncelikli temennim, kulübümüzün yeniden doğuşu için çıktığımız yolda hızla yükselen bir ivmeye kavuşmak."
Vatan


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme