15 Şubat 2017 Çarşamba

15.02.2017 Genel Gündem15.02.2017 Çarşamba
GÜNDEM

Listeler 18 Şubat'ta Askıda 
Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) ilan ettiği 16 Nisan'da yapılacak anayasa değişikliği referandumuyla ilgili seçim takvimine göre seçmen listeleri 18 Şubat'ta askıya çıkarılıp 26 Şubat'ta indirilecek. Resmi Gazete'nin önceki günkü mükerrer sayısında yayımlanan seçim takvimine göre referandum süreci 16 Şubat 2017 Perşembe günü başlayacak. Yurtiçi ve yurtdışı seçmen kütükleri 10 Mart'ta kesinleşecek. Yurtdışındaki vatandaşlar 27 Mart-9 Nisan arasında oy kullanacak. Yurtiçi ve yurtdışında kayıtlı seçmenler, 26 Şubat'a kadar resmi tatil günleri de dahil adres değişikliği yapabilecek. Askı süresi içinde yerleşim yeri adresini değiştiren seçmenler nüfus müdürlüklerinden alacakları adres değişikliği uygunluğu belgesiyle ilçe seçim kuruluna başvuracak. Referandumda, 18 yaşını dolduran milyonlarca öğrenci eğitim gördükleri şehirlerde adres değişikliği yaparak oy kullanabilecek. Kiracı öğrenciler, kira sözleşmesi, elektrik, su, telefon vb abonelik faturalarıyla, yakınının yanında kalanlar ise ev sahibinin "Bu benim yeğenim, kardeşim, kuzenimdir" beyanıyla birlikte (16-18 Şubat arası hariç) 26 Şubat'a kadar ilçe nüfus müdürlüklerine başvurarak, belge alacaklar. Askı süresi içinde yerleşim yeri adresini değiştiren veya seçmen niteliğine sahip olduğu halde muhtarlık bölgesi askı listelerinde ismi bulunmayanlar da nüfus müdürlüklerinden alacakları adres değişikliği uygunluğu belgesiyle ilçe seçim kuruluna başvuracak. İlçe seçim kurulunun uygun gördüğü seçmenlerin adresleri, seçmen kütüğüne işlenecek.
Hürriyet


Suriye'yi Çözmezsek Yangınlar Büyüyecek 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bahreyn'in ardından Körfez turunu Suudi Arabistan'da sürdürdü. Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz, önceki akşam Erdoğan'a jest yaparak havaalanında karşıladı. Erdoğan, Bahreyn'de verdiği Arap dünyasının, "başta Suriye olmak üzere bölgesel konularda birlikte hareket etmesi gerektiği" mesajını Suudi Arabistan'da da yineledi. Erdoğan akşam saatlerinde de Katar'ın başkenti Doha'ya geçerek Körfez ülkelerindeki son durağındaki temaslarına başladı. Bahreyn Kralı Hamad bin İsa Al Halife tarafından hem gelişinde havaalanında karşılanan hem de ayrılışında havaalanından uğurlanan Erdoğan, aynı sıcak ilgiyi Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz'den de gördü. Bahreyn'den önceki gece Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'a geçen Erdoğan'ı Kral Selman çok az lidere yaptığı uygulama ile havaalanında karşıladı. Askeri Hava Üssü'ndeki karşılamaya Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr, Riyad Emiri Faysal bin Bender bin Abdülaziz de katıldı. Erdoğan, dün Yemame Sarayı'nda Kral Selman tarafından resmi törenle karşılandı. Resmi tören sonrasında Kral Selman, Cumhurbaşkanı Erdoğan onuruna öğle yemeği de verdi. Erdoğan ve Kral Selman'ın görüşmelerinin ana gündemini ekonomi başta olmak üzere ikili ilişkilerin geliştirilmesi, Suriye'deki gelişmeler ve özellikle güvenli bölgenin oluşturulması, Irak, Filistin ve Yemen başta olmak üzere de bölgesel konular oluşturdu. Erdoğan, Bahreyn'de verdiği Arap dünyasının, "başta Suriye olmak üzere bölgesel konularda birlikte hareket etmesi gerektiği" mesajını Suudi Arabistan'da da tekrarladı. Erdoğan'ın Suudi Arabistan Kralı Selman'a, "Siz bölgenin önemli ülkesiniz. Hep beraber bu birlikteliği oluşturmalıyız. Suriye sorunu çözülmezse bölgede yangınlar büyüyebilir" mesajı verdiği öğrenildi. Mülteci sorunlarının da ele alındığı görüşmede Erdoğan, Suriye'de bir an önce halkın istediği yönetimin gelmesini dile getirdi. Bu çerçevede iki lider Astana görüşmelerini de değerlendirdi. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın da eşlik ettiği görüşmelerde iki ülkeyi ilgilendiren ekonomik işbirliği konuları görüşüldü. Erdoğan Riyad'da ayrıca Suudi Arabistan Veliaht Prensi ve İçişleri Bakanı Muhammed bin Nayif ve Suudi Arabistan Veliaht Vekili Prens Muhammed bin Selman bin Abdülaziz ile de ayrı ayrı görüştü.
Milliyet

Hollanda'dan FETÖ'cü Subaylara 18 Ay İzin 
Darbe girişiminin ardından Türkiye'ye dönmeyi reddeden NATO'da görevli bir grup Türk subayının, aileleriyle beraber Hollanda'ya siyasi sığınma başvurusu yaptığı ortaya çıktı. Hollanda Göç ve Vatandaşlık Dairesi (IND), sığınma başvurusunu incelemek için gereken 18 aylık süre boyunca, subaylar ile ailelerinin ülkede kalmasına izin verdi. Hollanda'da yayın yapan NRC Handelsblad gazetesinin haberine göre, Avrupa'da görevli olan ve sayıları açıklanmayan bir grup subay, Ankara'nın 'geri dönün' çağrısını reddetti. Gazetenin haberine göre subaylar, sığınma başvurusuna gerekçe olarak, 'Türkiye'de adil yargılanma olanağı kalmadığını' gösterdiler. Türkiye, darbe girişimi nedeniyle arananların Ocak ayından itibaren 3 ay içinde ülkeye dönmesi halinde, vatandaşlıktan çıkarılmayacağını açıklamıştı. Habere göre, Hollanda makamları OHAL nedeniyle Türkiye'nin iade talebine sıcak bakmıyor. NRC'ye konuşan Türk yetkililer ise 'adil yargılama' güvencesi verdi. Türk yetkililer, NATO müttefiki Hollanda'nın, firari askerler için 'güvenli liman' olmasını 'kabul edilemez' bulduklarını vurguladı. Hollanda Güvenlik ve Adalet Bakanlığı, 15 Temmuz sonrası yaşanan gelişmeler nedeniyle suçluların iadesini geçici olarak askıya almıştı. Gazeteye konuşan Hollandalı siyasi parti temsilcilerinden Demokratlar 66 (D66) milletvekili Sjordsma, ise Türk vatandaşlarına yönelik sığınma mevzuatının güncellemesini istedi.
Vatan

EKONOMİ 

Dolar: 3,6510-3,6549                       
Euro: Euro 3,8623-3,8664
Sterlin: 4,5531-4,5597
Gram Altın: 144,1808-144,3736

Otomatik BES'e IMF'den Uyarı 
Uluslararası Para Fonu (IMF), 45 yaş altı çalışanlar için getirilen otomatik katılımlı bireysel emeklilik sisteminin (BES), tüketicilerin korunması açısından zayıflıklar içerdiği uyarısında bulundu. Söz konusu tespit, IMF'nin geçtiğimiz günlerde yayınlanan 4. madde konsültasyon raporunda yer aldı. Raporda, "çalışanlar için BES" ayrı bir bölümde incelendi. Sistem için 2 aylık geçiş dönemi verildiği ve kalanlara çeşitli takviye edici ödemeler öngörüldüğü belirtilen raporda, kanunun doğru bir adım olduğu ifade edildi. Buna karşılık sistemin eksiklikleri de gündeme getirildi. Otomatik katılım sistemi için çıkarılan yasanın tüketici korumasını zayıflatan ve reformun ana hedefini etkileyen zaaflar taşıdığı vurgulanan raporda, şu noktalara dikkat çekildi: "Reform, varlık yönetimi haricinde emeklilik hizmetlerinin periyodik alımları için bir kamu ihale kurulu oluşturmuyor. İşverenlerin, işçilerinin emeklilik planlarını seçerken, bireylerden daha bilgili olma ihtimalleri düşük. SGK emeklilik primlerini tahsil etmeyecek, ortalama maliyetler minimize edilmiyor. Sistem için gerekli olan yatırım danışmanlık kurulunun yönetimi henüz belirlenmedi. Sadece Türkiye'de kurulmuş olan şirketlerin ihalelere girmesine izin veriliyor. Reformun tasarrufları yeteri kadar arttırması öngörülmüyor."
Hürriyet

Faizin Yarısını Devlet Ödeyecek 
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği'ne olan ve 31 Aralık itibarıyla muaccel hale gelen tarımsal kredi borçlarının yeniden yapılandırılacağını belirterek, "Borcun temerrüde düştüğü tarihten yapılandırılmasına kadar üreticiye yüzde 3 faiz uygulanacak. Öte yandan, yapılandırmada yatırım kredileri için geçerliliği bulunan tarımsal cari faizin yarısını üretici, yarısını da Hazine karşılayacak" dedi. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, önceki gün Bakanlar Kurulu toplantısının ardından çiftçilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi'ye olan borçlarının yeniden yapılandırılacağını açıkladı. AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Çelik, yapılandırmaya esas tutarın defaten veya ilk taksidi başvuru süresi sonuna kadar, izleyen taksitleri 2018 yılının kasım ayından başlamak üzere her yıl tekabül ettiği ayda toplam beş eşit taksitte ödeneceğine işaret ederek, borcun 5 yıl yapılandırılabileceğinin altını çizdi. Çelik, çiftçilerin, kararın Resmi Gazete'de yayınlandığı tarihten itibaren üçüncü ayın sonuna kadar banka ya da kooperatife başvuruda bulunmasının gerekeceğini bildirdi.
Hürriyet

5G'yi Türkler Yapacak 
Türk Telekom'un yazılım ve araştırma geliştirme (Ar-Ge) şirketi Argela, milli 5G (yüksek hızlı mobil internet) teknolojilerinin geliştirilebilmesi için ODTÜ Teknokent'te 5G Mükemmeliyet Merkezi kurdu. Açılışa katılan Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye'nin 5G teknolojisinin sadece uygulayıcısı değil üreticisi olacağını belirterek, "Yerli yazılımlar ve ağ altyapısı testleri burada yapılacak" dedi. Merkezin, üniversite, özel sektör ve kamu için laboratuvar görevi göreceğini belirten Başbakan Yıldırım, şunları söyledi: "Bu bir üretim değil, bu ürün ve teknoloji geliştirme. Yani, kendi markanız olan, patentiniz olan aklıyla, fikriyle, fiziki yapısıyla size ait olan bir şey yapıyorsunuz. Ülkemizin bilgi ve üretim teknolojisinde sadece kullanıcı olmasını bir adım öteye taşıyacak." Bilişim sektöründe 1 liralık yatırımla 25 liralık katma değer üretildiğini ifade eden Yıldırım şöyle dedi: "Türkiye'ye düşen teknolojisi yoğun, akıl teri fazla ürünlere yüklenmek. Bizim mutlak üstünlüğümüz yok. Doğalgazımız yok, fosil yakıtlarımız yok. Bizim mukayeseli üstünlük sağlayacak işler yapmamız lazım. Coğrafyamız benzersiz. Bu bölgede bizim artı yetişmiş insan gücümüz var." Günümüzde bilişim altyapısının milli güvenlikle doğrudan ilgili bir konu haline geldiğine dikkat çeken Yıldırım, "Artık bir ülkeyi, bilişim altyapısını devre dışı bırakarak, siber saldırılarla işgal etmek mümkün. Hatta darbe girişimlerine ilk olarak teknolojiyi kullanarak başlıyorlar. Bu merkez 5'inci nesil telekomünikasyon hizmetlerine milli imkanlarla ulaşmak amacıyla kuruldu" diye konuştu.
Posta

Bu Kez Küçüklerin 
Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı'nın (KOSGEB) 50 bin lira limitli sıfır faizli kredisine yönelik başvurular 20 Şubat'ta bitecek. 27 Şubat'ta krediye hak kazanan işletmeler açıklanacak. Maliye Bakanı Naci Ağbal, "Geçen defa istihdamı, geliri fazla olanlara sağladık imkanları. Yeni başvurularda çalışan sayısı ve net satış hasılatı en az (10 kişiden az) olanları değerlendireceğiz" dedi. Naci Ağbal, geçen yılın sonunda verilen sıfır faizli krediye yapılan başvuruların geçerli olduğunu söyledi. Ağbal, "Yeni başvuru süreci doğrultusunda 1 hafta daha başvuru almaya devam edeceğiz. Geçen defa sıfır faizli kredi kullanan işletme sayısı 15 bindi. Ama bu defa inşallah hepsi beraber 250 bine tamamlayacağız. Dolayısıyla çok daha fazla işletmemiz bundan yararlanacak" diye konuştu.
Posta

Start-Up Girişimler 2016'da % 43 Arttı 
Analiz ve pazar araştırma platformu Startups.Watch Kurucu Ortağı İhsan Elgin, "Start-up yatırımlar 2016 yılında yüzde 43 büyüme ile 124'e ulaştı. Bu son 5 yılın rekorudur" dedi. Erken seviye yatırımların son 5 yıllık seyri ve 2017 beklentilerinin açıklandığı toplantıda konuşan Elgin, şunları söyledi: "Türkiye'deki girişimcilik ekosisteminin toplam büyüklüğü 2017 başı itibarıyla 6 bine yakın start-up, 250'ye yakın aktif kurumsal yatırımcı, 80'in üzerinde teknopark ve hızlandırma programı ile oldukça geniş bir yapıda. 2016 yılında yatırım adedi olarak rekor kırıldı. Yüzde 43 büyüme ile 124 sayısına ulaşıldı. Buna son 5 senenin rekor rakamı diyebiliriz. Yatırım miktarı olarak ise yüzde 6'lık bir büyüme gerçekleşti. 2016'da yatırım toplam 67.2 milyon dolar yatırım gerçekleşti. Bir önceki sene bu rakamlar 84 yatırım turunda 63.5 milyon dolardı." MV Holding CEO'su ve StartersHub Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Dorman da Türkiye'de girişimciler için çok fırsat olduğuna işaret ederek, "Girişimlerin yatırımcı açısından geri beslemeye, değişim ve gelişime açık olmaları gerekli. Bu yıl çekirdek sermaye yatırımları çok hızlı büyüyecek. Biz de dikey alanlarda yatırımlarımızı katlayarak hızlandırmayı planlıyoruz" dedi. Revo Capital Yönetici Ortağı Cenk Bayrakdar, 2017'de yatırım yapmaya devam edeceklerinin altını çizerken, "2017'de 5'ten fazla, 10 milyon doların üzerinde yatırım yapmayı planlıyoruz. Yatırımların artması için girişimci takımların işin ihtiyacı olan tüm yeteneği barındırır hale gelmeleri önemli. Diğer bir nokta 'değerleme', burada beklentiler örtüşmüyor. Yatırımcıların ortalama 1-3 milyon dolar arasında değer biçtiği bir girişim, girişimcisinin gözünde 5-10 milyon dolar değerleme görüyor. Bunu daha reel bir seviyeye çekmek lazım" ifadelerini kullandı.
Milliyet

Doğrudan Yatırım 17 Ayın Zirvesinde 
Yurt dışında yerleşikler Türkiye'ye 2016 yılında 6 milyar 724 milyon dolar tutarında doğrudan yatırım gerçekleştirdi. Bu yatırımın yüzde 30'luk bölümü yılın son ayında yapıldı. Geçen yılın Aralık ayında Türkiye'ye doğrudan yabancı sermaye yatırım tutarı 1 milyar 991 milyon dolar ile son 17 ayın en yüksek yatırım miktarı olarak kayıtlara geçti. Aralık 2016'da doğrudan yabancı yatırım bir önceki aya kıyasla yüzde 446 ve 2015'in Aralık ayına göre de yüzde 37.4 artış gösterdi. 2015 yılında doğrudan yatırım tutarı 12.1 milyar dolar düzeyindeydi. Türkiye'ye en fazla doğrudan yatırım, 4 milyar 265 milyon dolarla Avrupa ülkelerinden oldu. En fazla yatırım yapan ülke, 961 milyon dolarla İngiltere oldu. Yurt dışındaki yerleşikler en çok yatırımı bankalara yaptı.
Vatan

Bavul Ticareti Cari Açığı İyileştirdi 
Cari açık 2016 yılında yüzde 1.5 artışla OVP tahmininin hafif üzerinde 32.6 milyar dolar olarak gerçekleşti. OVP'ye göre cari açığın 2016'yı GSYH'ye oran olarak yüzde 4.3'e denk gelen 31.3 milyar dolar ile tamamlaması bekleniyordu. Cari açık Aralık ayında 4.27 milyar dolar olarak gerçekleşti. Reuters'ın anketinde; cari işlemler dengesinin Aralık ayında 4.6 milyar dolar, 2016 yılında 33.2 milyar dolar civarında açık ile kapatacağı tahmin ediliyordu. Odeabank notunda Aralık'ta cari açığın bavul ticareti ve hizmetler dengesindeki kademeli toparlanmalar nedeniyle beklentilerin altında kaldığı belirtildi. 2015 yılında 10.2 milyar dolar giriş olan net hata noksan kaleminde 2016 yılında 11.07 milyar dolar giriş olurken, resmi rezervler 818 milyon dolar arttı.
Vatan

SİYASET/POLİTİKA

AYM'ye Gitmiyoruz Son Söz Milletin 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Anayasa değişikliği teklifini, Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) götürmeyeceklerini açıkladı. Kılıçdaroğlu, "Şimdi söz, karar ve yetki millettedir, konu milletin divanına gelmiştir. Son söz milletin divanıdır" dedi. Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında özetle şunları söyledi: "Kenan Evren'in bile yapamadığını bunlar yapıyor. Bir aileyi tümüyle aç bırakmak kimin görevidir. 12 Eylül'de ihraç edilen akademisyenlerin sayısı 120, 20 Temmuz darbesinden sonra 4 bin 811 akademisyen kapının önüne konuldu. 12 Eylül döneminde tutuklanan gazeteci sayısı 31, 20 Temmuz sonrasında tutuklanan gazeteci sayısı 150'yi aştı. Zalimlikte bir rekor kırdılar. 15 günlük çocuğu annesinden ayırdılar. İnsanda vicdan olur. Meclis'in yanlış hesabı milletten dönecektir. Anayasa'ya aykırılık iddiasıyla, AYM'ye gitme yolumuz bulunmaktadır. Ancak sorun salt bir hukuk tartışması değil, halkın konuya doğrudan el koyup, siyasal olarak kesin bir şekilde çözülmesi zorunludur. Halkın egemenliğini koruyacak olan halkın öz iradesi ve gücüdür. Halkın iradesiyle korunamayan bir egemenliğin, başka hiçbir güçle korunması mümkün değildir. Önümüzdeki 60 günü milletin hakemliğine emanet edeceğiz. Söz konusu olan milletin egemenliği ise bu konuda asıl yüce divan, halkın divanıdır, milletin divanıdır. Bunun için AYM'ye gitmeyeceğiz. Onlar 'Hayır' diyenleri terörist, 15 Temmuz yanlısı olarak gösteriyorlar. Biz ne diyoruz? İster 'Hayır', ister 'Evet' de, bu vatandaşların tamamının başımın üstünde yeri var, diyoruz. Aramızdaki fark, siyahla beyaz kadardır. 'Hayır' dediğiniz andan itibaren bu Türkiye, derin ve güzel bir nefes alacak. Biz, CHP olarak bu milletin ferasetine güveniyorum. Son söz milletin divanıdır."
Hürriyet

Darbecinin Kimyasını Bozdunuz 
Radyo ve Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği'nin (RATEM) Demokrasi ve Medya' adıyla düzenlediği ödül töreni TBMM'de yapıldı. RATEM'in etkinliğini, 15 Temmuz gecesi silah zoruyla darbe bildirisini okumak zorunda kalan TRT Spikeri Tijen Karaş sundu. Törende, Hürriyet Ankara Temsilcisi Hande Fırat ve CNN Türk'ün yanı sıra Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü, Anadolu Ajansı, TRT, NTV, Habertürk, A Haber, 24 TV, Kral FM kanallarıyla yerel ve bölgesel bazı yayın kurumlarına 'Demokrasi ve Medya Ödülü' verildi. Ödülleri tek tek veren Başbakan Yıldırım, özetle şunları söyledi: "Bu kalkışmanın başladığı ilk saatten itibaren hiçbir telkin olmadan bütün görsel, sosyal medya mecraları adeta ağız birliği yapmış gibi net duruşlarını ortaya koymuştur ve darbecilerin kimyasını bozmuşlardır. O karanlık gecede ülkemizin aydınlığı için gösterdiğiniz büyük kahramanlık için teşekkür ediyorum. Marifet iltifata tabidir. Başarının mutlaka ödüllendirilmesi lazım. Yeni başarılara ulaşmak için buna ihtiyaç var. 15 Temmuz Türkiye Cumhuriyeti siyasi tarihte eşi benzeri görülmemiş bir iştir. Tanka, topa, füzelere karşı millet göğsünü siper etmiştir." Kendisinden önce konuşan RATEM Başkanı Yusuf Gürsoy'un kürsüde bıraktığı notlarından medyanın sorunlarını okuyan Yıldırım, "Bunları bilerek mi koydunuz? Bunlar bende kalsın, daha fazla konuşmaya lüzum yok. Mesele anlaşıldı" diye konuştu. Başbakan Binali Yıldırım, referandum için kampanya sürecini 25 Şubat'ta başlatacaklarını söyledi. Yıldırım, "Bu halk oylamasında sandığı giderken şüphesiz siyasi görüşümüzü evde bırakacağız, milli duygularımızla hareket edeceğiz. Çünkü mesele memleket meselesi. Ankara Arena'da 25 Şubat'ta kampanyanın başlangıcını muhteşem bir katılımla gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Bütün çalışmalarımızda sağduyuyu elden bırakmayacağız. Kışkırtmalara ve tahriklere kapılmak yok. Yalan ve iftiralarla 'hayırcı blok' bu süreci savsaklamaya çalışıyor" dedi. Başbakan Yıldırım, partisinin dünkü grup toplantısında Fırat Kalkanı Harekâtı'nın devam ettiğini vurgulayarak, özetle şunları söyledi: "Bütün bu mücadeleden sonra El Bab, nihayet büyük ölçüde kontrol altına alındı. Amacımız örgütlerin cirit atığı bölgelerden Türkiye'ye uzanan koridorların açılmasının önüne geçmek. En başından beri bu gayretlerimiz boşa gitmedi. Ancak su uyur düşman uyumaz. Tedbiri asla elden bırakmayacağız.
Hürriyet

'Demokrasinin Sakarya Savaşı'nı Yapacağız' 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, anayasa değişikliği referandumuna ilişkin, "Biz 16 Nisan'da demokrasinin Sakarya Savaşı'nı yapacağı" değerlendirmesinde bulundu. Bahçeli, sosyal medya platformu twitter üzerinden şunları kaydetti: "Usta provokatörler, uzman bozguncular, icazetli spekülatörler, kuyruğu dik tutmaya çalışan müşfik kisveli münafıklar son kozlarını oynuyorlar. Akıllarda MHP, ağızlarda MHP. Türk milletiyle bağını koparmış, demokrasinin erdemiyle kalp rabıtasını bozmuş kim varsa tercihimizi yokluyor, bizimle ilgili yorum yapıyor." İsim vermeden Meral Akşener'i eleştiren Bahçeli, şöyle devam etti: "Kimileri kalkıyor ışıksız otellerde gürültü çıkarıp, bitmiş ve tükenmişlikleriyle çaresizliğin ve çamurluğun limanına demir atıyor. Bunlar avuç içlerine kınadan bayrak yaparak sözüm ona sanal gündemde yer tutmaya, çürümüş zihinleriyle ayakta durmaya çalışıyor. Anlayana, bayrağı bugün ele çizen yarın yele verir. Halbuki bayrak şereftir, bağımsızlık sembolüdür ancak baş tacı edilir, zirvelerle taçlanır. İstikbalsiz bir hayatın bütün ağırlığını sırtında taşıyanların ikide bir gizlendikleri kaos örtüsünden başlarını çıkarması nafile çabadır." Bahçeli, şunları kaydetti: "Huzurlu, kardeşçe, birlik ve refah içinde yaşamanın formül arayışı ise hiç bitmeyecektir. Bir sistem değişikliği, tarihsel yolculukta bir durum muhasebesi, rota düzeltmesi, devlet ve toplum dengesini yeni baştan kurma arzusudur. Elden giden bir şey yoktur. Feda edilen, hiçe sayılan, yıkılan bir şey de olmamıştır. Türk milleti aciz, kudretsiz, sığıntı, cahil, rüştünü kaybetmiş, iradesini çaldırmış, tutsak bir kalabalık mıdır ki güven duyulmaz? Pensilvanya ve Kandil'e adeta türbe kurup başlarında mum yakacak kadar gözü dönenler ve bunların peşine takılanlar hükümsüz, haramdır. 'Hayır' demek demokrasi olacak, 'Evet' demek Cumhuriyeti dağıtmak sayılacak. Bu nasıl bir kötürüm, nasıl kirli ve garez dolu bir bakıştır. Dengesizlik bir kez hız kazandı mı onu ancak güç yerine oturtacaktır. Güç ise millettir, milletin ta kendisidir. Bunun için 'Evet' diyoruz." "CHP'nin zoru görünce yan çizmesinden dolayı Anayasa Mahkemesi'ne gitmeme kararı, milli iradeye şeklen saygı duyma mecburiyetindedir" ifadesini kullanan Bahçeli, 16 Nisan'da demokrasinin Sakarya Savaşı'nı yapacaklarına, bu savaşı bir kez daha milletçe kazanacaklarına işaret etti.
Milliyet

'Çözüme Dönün Biz Hazırız' Mesajı 
HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, 'Hayır diyen CHP'li de olsa MHP'li de olsa omuz omuza duracaklarını söyledi. Önder, HDP'nin TBMM grubunun toplantısında özetle şunları söyledi: "Bir şey tutturmuşlar, 'HDP hayır diyor o halde biz evet demeliyiz.' IŞİD de Allah'a inanıyor siz inanmaktan vaz mı geçeceksiniz? Direnen, bu zulme 'hayır' diyen CHP'li de olsa, MHP'li de olsa, bizim düşüncemize taban tabana zıt da olsa onunla yan yana, omuz omuza durmaktan ancak onur duyarız." "Bu çizgi ağır bedeller ödedi ama barış için her türlü fedakarlığı yapma eğiliminden ve kararlılığından bir gün olsun vazgeçmedi. Yol yakınken, henüz imkan varken gelin savaş odaklı değil çözüm odaklı siyasete tekrar dönelim. HDP, tüm bileşenleriyle bu siyasete katkı sunmaya hazır. Biz bu konudaki her türlü rolümüzü oynamaya hazırız. Yaptığınız bu siyasi soykırımdan bir an önce vazgeçmeniz şartıyla biz her türlü çözüm, barış için buradayız."
Vatan

DÜNYA 

Merkel İsrail'e Ziyareti İptal Etti 
Almanya Başbakanı Angela Merkel'in 10 Mayıs'ta İsrail'e yapmayı planladığı ziyareti iptal ettiği bildirildi. İsrail'in Haaretz gazetesine göre, Merkel'in ofisinden verilen bilgide iptale Almanya'da eylül ayında yapılacak genel seçimler gerekçe gösterildi. İsimlerinin açıklanmaması kaydıyla konuşan İsrailli ve Alman yetkililer ise iptalin asıl gerekçesinin, geçen hafta İsrail meclisi Knesset'ten geçen ve işgal altındaki Filistin topraklarında yer alan illegal Yahudi yerleşim yerlerine "İsrail iç hukukuna göre meşruiyet sağlayan yasaya duyulan tepki" olduğunu iddia etti.
Hürriyet

Kım'e Suikast Şoku 
Kuzey Kore lideri Kim Jongun'un üvey ağabeyinin, Malezya'da zehirlenerek öldürüldüğü öne sürüldü. Yonhap ajansının, adının açıklanmasını istemeyen bir hükümet yetkilisine dayandırdığı haberinde, Kim'in üvey ağabeyi Kim Jong-nam'ın, Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'da uğradığı suikast sonucu hayatını kaybettiği belirtildi. Merkezi Güney Kore'de bulunan "Chosun" TV kanalı ise kimliği belirlenemeyen iki kadın ajanın Malezya'daki bir havaalanında Kim Jong-nam'a zehirli iğneyle saldırı düzenlediğini ileri sürdü. Kadınların olay yerinden kaçtığı iddia edildi. Kuzey Kore'nin eski lideri Kim Jong-il ile Güney Koreli oyuncu Sung Hae-rim'in evlilik dışı ilişkilerinden dünyala gelen Kim Jong-nam, herhangi bir resmi unvanı olmaksızın yurt dışında yaşıyor, çoğunlukla da Malezya'da bulunuyordu.
Milliyet

Radikal Gruplar Birbiriyle Çatışıyor 
Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Yerleşik ve İnsani Yardım Koordinatörü Ali El Zaatari, Suriye'de rejim ve muhalif güçlerin kuşatması altındaki Zabadani, Fua, Kefraya ve Madaya'ya temel insani ihtiyaçların karşılanması için acil erişim çağrısında bulundu. El Zaatari, yaptığı yazılı açıklamada, bölgedeki insani durumu "felaket" olarak niteleyerek "60 bin sivil şiddetin ortasında kaldı ve temel beslenme ile tıbbi destekten yoksunlar" dedi. Suriye'deki bütün tarafların bölgeye acilen insani yardım sağlanması için en kısa zamanda anlaşması gerektiğini vurgulayan El Zaatari, "Şimdi harekete geçme zamanı" ifadesini kullandı. Bununla birlikte özellikle Hama ve İdlib arasındaki bölgelerde El Kaide bağlantılı gruplarla DAEŞ bağlantılı gruplar arasında çok şiddetli çatışmalar yaşanmaya devam ediyor. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, iki radikal gruba bağlı yaklaşık 70 militanın bu çatışmalarda öldüğünü açıkladı.
Milliyet

Beyaz Saray'da İlk Fire 
ABD Başkanı Donald Trump'ın, kampanya döneminde yakın ekibinde yer alan 57 yaşındaki emekli Korgeneral Michael Flynn, Rusya'nın Washington Büyükelçisi Sergey Kislyak ile yaptığı telefon görüşmesinin içeriğine dair iddialar üzerine ulusal güvenlik danışmanlığı görevinden istifa etti. Trump'ın başkanlık görevini Barack Obama'dan devralmasından önce Flynn'in Kislyak ile yaptığı telefon görüşmesinde, ABD'nin Rusya'ya uyguladığı yaptırımları konuştuğu iddia edilmişti. Flynn iddiaları reddetmiş ve Kislyak ile taziye görüşmesi yaptığını öne sürmüştü. Flynn'in Başkan Yardımcısı Mike Pence'i de bu yönde bilgilendirdiği belirtilmişti. Pence, Flynn'i savunmak için geçen ay emekli generalin Rus Büyükelçi ile asla yaptırımları konuşmadığını söylemişti, ancak geçen hafta ABD'nin önde gelen medya kuruluşları tarafından Flynn'in yaptırımları konuşmuş olabileceği iddiası ortaya atılmıştı. Bu durum üzerine Flynn'in Pence'ten özür dilediği Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer tarafından doğrulanmış, Trump'ın da emekli generalin durumunu değerlendirdiği kaydedilmişti. Kremlin Basın Sözcüsü Dmitriy Peskov da, Kislyak ile Flynn arasındaki görüşmede yaptırımların kaldırılması konusunun gündeme gelmediğini söylemişti. Flyyn istifasına ilişkin yayınladığı açıklamada, Kislyak ile yaptığı telefon görüşmesi konusunda, Pence ve diğer yetkilileri 'farkında olmadan' eksik bilgilendirdiğini kabul etti. Trump, Flynn'in istifasının ardından Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanlığı görevine geçici olarak emekli Korgeneral Keith Kellogg'u atadı. Kellogg, Trump'ın Savunma Bakanlığı geçiş ekibinin başkanlığını ve seçim kampanyası sürecinde de dış politika danışmanlığını yürütmüştü.
Vatan

SPOR 

Beşiktaş'ın ara transferde İspanyol ekibi Deportivo'dan kadrosuna kattığı Ryan Babel takıma çok çabuk alışmış, 4 lig maçının hepsinde ilk 11'de yer bularak 2 gol atıp, 1 asist yapmıştı. Hollandalı futbolcu Siyah-Beyazlı ekibin Avrupa Kupası maçı kadrosuna da dahil edilmişti. Teknik direktör Şenol Güneş, her maç daha iyi olan Babel'i UEFA Avrupa Ligi'nde Hapoel Beer Sheva önünde de ilk 11'de sahaya sürecek. Aboubakar'ın cezalı olması nedeniyle Babel, Cenk Tosun ile Siyah-Beyazlı ekibin gol umudu olacak. Ligdeki Karabük yenilgisini unuttuklarını belirten Ryan Babel, "Beşiktaş'a çok çabuk alıştım. Yıllardır burada oynuyor gibiyim. Arkadaşlık ve aile ortamının bizi başarıya götüreceğini düşünüyorum. İsrail'den iyi bir skorla döneceğiz. İstanbul'da da muhteşem taraftarımızın desteği ile turu geçeceğiz. Sheva'nın İsrail liginde lider olması gücünü kanıtlıyor. Ancak biz Türkiye'nin en iyi takımıyız. Ligde şampiyon olacağız, Avrupa'da da en az çeyrek finale çıkacağımızı düşünüyorum" diye konuştu.
Posta

Erzurum'da yapılan 2017 Avrupa Gençlik Olimpik Kış Festivali'nde (EYOF 2017) kayakla atlamadaki tek temsilcimiz Muhammed Ali Bedir, 4. oldu. Palandöken ilçesi Kiremitliktepe'deki atlama kulelerinde gerçekleştirilen kayakla atlama erkekler yarışında Muhammed Ali Bedir, 213,5 puan aldı. Muhammed Ali, bu branştaki en iyi derecesini yaptı. Slovenyalı Timi Zajc 261,3 puanla altın madalya kazanırken, Fransız Jonathan Learoyd 246,4 puanla gümüş, Mathis Contamine ise 240,7 puanla bronz madalya aldı.
Posta

Kardemir Karabükspor hocası Igor Tudor ülkemize geldiğinde "sıradan" bir hocaydı. Altı ayda Türk futbolunun ve Galatasaray'ın radarına girmeyi başardı. Şimdi Galatasaray istiyor. Sözleşmesi gereği Karabükspor'a 150 bin euro ödenirse Igor Tudor Galatasaray'a gelebilecek. Her hoca Galatasaray'ı çalıştırmak ister. Ancak Igor Tudor için zor bir karar Galatasaray, kendi kurduğu bir kadro değil, Riekerink'in ardından Hollandalı oyuncuların ne yapacağı soru işaretleriyle dolu Takım dağınık ve toparlamak oldukça güç gibi görünüyor. Igor Tudor'un Türkiye'de başarıya giden hızlı adımlarının kesintiye uğrama ihtimali de var. Sonuçta işi zor Tudor'un Bir yanda her hocanın hedefi ve adeta cazibe merkezi Galatasaray, öte yanda sıkıntılı, sorunlu ve ara dönemde gitmenin taşıdığı büyük riskler Bir de elbette arkasından bakacak ve pek de hayırla anmayacak Karabükspor camiası
Milliyet

Erkekler Voleybol Challenge Kupası çeyrek final ilk maçında G.Saray HDI Sigorta deplasmanda karşılaştığı İsrail ekibi Maccabi Tel-Aviv'i 3-0 mağlup ederek rövanş öncesi büyük avantaj elde etti. Uluslarlararası Hadar Josef Spor Salonu'nda oynanan mücadelenin ilk setini 25-23 sarı-kırmızılılar kazandı. ASLAN 2. bölümde de üstün olan taraftı ve yine 25-23'le durumu 2- 0'a getirdi. Karşılaşmanın son oyununu da 27-25'le hanesine yazdıran Aslan müsabakadan net bir galibiyetle ayrılmayı bildi. Cimbom'da Bartman 19 ve Tuia 15 sayıyla oynayarak galibiyeti getiren isimler olurken ev sahibinde ise Dos Santos 21 ile Plotyczer 17 sayı üretti. BU maçın rövanşı 1 Mart Çarşamba günü Burhan Felek Voleybol Salonu'nda oynanacak. Temsilcimiz 2 set dahi alsa adını son 4 takım arasına yazdıracak. G.Saray'ın bu turdaki rakibi ise Rus ekibi Fakel Novy Urengoy ile Norveç temsilcisi TIF Viking eşleşmesinde tur atlayan tarafı olacak.
Vatan


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme