16 Şubat 2017 Perşembe

16.02.2017 Genel Gündem16 Şubat 2017 Perşembe
GÜNDEM

66 Ders Hocasız 
Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'nde (DTCF) 'KHK Tasfiyeleri ile Yaratılan Tahribatın Bilançosu' başlığıyla yapılan açıklamada, 66 dersin hocasız, 38 lisans ve 89 lisansüstü tezin danışmansız kaldığı vurgulandı. Ankara Üniversitesi Psikoloji Bölümü adına yapılan açıklamada ise bölümdeki ihraçlara tepki gösterildi. Doç. Dr. Banu Yılmaz, araştırma görevlisi Ercan Şen ve Merve Fidan'ın kamu görevlerinden ihraç edildiği belirtilen açıklamada, "Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Psikoloji Bölümü olarak, yaşananları kabullenmekte zorlanıyoruz. Banu hocamız, gerek yurtiçinde gerek yurtdışında meydana gelen doğal afetlerin ve insan eliyle ortaya çıkarılan travmatik yaşantıların açtığı derin yaraların ve psikolojik hasarlarının onarılması amacıyla, karşılık beklemeden, büyük bir özveriyle yıllarca çalışmıştır" denildi. ODTÜ Öğretim Elemanları Derneği (ÖED) ve Eğitim-Sen'in de yer aldığı ODTÜ Bileşenleri de ihraçlara tepki açıklamasında, "Rektörler ve dekanlar sorumluluğu hükümete, YÖK ise üniversitelere atmaya çalışmaktadır. Bu süreç, ülkemizin köklü akademik birikimini de yok etmektedir" görüşünü dile getirdi.
Hürriyet

El Bab'da Son Nokta 
TSK'dan yapılan bilgilendirmeye göre sınır güvenliğini sağlamak ve Suriye'nin kuzeyini terör örgütleri DAEŞ ve PYD'den temizlemek için 24 Ağustos'ta başlatılan Fırat Kalkanı harekâtında 176. gün geride kaldı. Azez-Cerablus arasında bulunan toplam 230 meskun mahal ve yaklaşık iki bin kilometrekare alan kontrol altına alındı ve 9 Aralık'ta başlayan El Bab harekatında da sona yaklaşıldı. Cerablus- Azez arasında derinliği El Bab'a kadar uzanan bölgede, 530 bin kişi yaşıyor. Bunların 80 bini çadırlarda barınıyor. 120 bin kişi ise zeytinlik gibi açık alanlardaki derme çatma barınaklarda yaşamaya çalışıyor. El Bab harekatının son aşamaya gelmesi, Türkiye'den gidecek yardımlar konusunda bu insanlara da umut oluşturdu. Önceki gün ve dün özel görev kuvvet grupları karadan ve havadan yapılan yoğun ateş desteği altında büyük ölçüde kontrol altına alınan El Bab'taki yerleşim birimlerinden DAEŞ'in temizlenmesine yönelik harekatı sürdürdü. Fırtına obüsü, çok namlulu roket atar ve tanklar ile 194 terör örgütü hedefine atış yapıldı. Türk savaş uçakları da 30 DAEŞ hedefine hava taarruzunda bulundu. Teröristler tarafından kullanılan barınma maksatlı 16 bina, 3 karargâh binası, 1 bombalı araç, 10 savunma mevzii ve 1 silah deposu hava bombardımanı ile imha edildi. Atışlar ile 17 terörist etkisiz hale getirildi. El Bab meskûn mahallinin güneyinde canlı bomba eylemi gerçekleştirmeye çalışan iki DAEŞ'li terörist de öldürüldü. Dün sabah 09.10 sularında bomba yüklü bir araç, yanında desteğe gelen 10 kişilik terörist grupla El Bab'ın güneyindeki Türk birliğinin geçici üs bölgesine saldırma teşebbüsünde bulundu. Dış hatta nöbet tutan ÖSO unsurları, bombalı aracı ve grubu yoğun ateş altına aldı. Yaya olarak aracın etrafında desteğe gelen ve üzerlerinde canlı bomba yeleği bulunan sekiz terörist öldürüldü. Ancak aracın içindeki teröristler tarafından infilak ettirilmesi sonucu 7 ÖSO mensubu hayatını kaybetti. Zırhlı personel taşıyıcı Kirpi aracının El Bab bölgesinde devrilmesi sonucu da üç Türk askeri yaralandı. Askeri kaynaklar, El Bab harekatının siviller ve şehitler ile ilgili hassasiyet nedeniyle yavaş ilerlediği değerlendirmesinde bulundu. Kaynaklar, ateşle keşif faaliyetine ağırlık verilmesi nedeniyle yoğun bombardıman yapıldığını ifade etti.
Milliyet

Şehit Çocukları 'Özel Öğrenci' Olabilecek 
Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yekta Saraç, "Yükseköğretim Genel Kurulu'nda, Terörle Mücadele Kanunu kapsamında, hem yurt içi hem de yurt dışındaki terörle mücadele sırasında şehit olan Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve TSK personeli ile 15 Temmuz darbe girişiminde şehit düşen vatandaşların üniversitelerde kayıtlı eş ve çocuklarının talepleri halinde, 2017-2018 eğitim öğretim döneminden itibaren diledikleri üniversitelerde özel öğrenci statüsünde öğrenim görmelerine ilişkin bir karar aldık" dedi. Saraç, yaptığı açıklamada, terör örgütlerine karşı sürdürülen mücadelede şehitler verildiğini söyleyerek, "YÖK olarak, elbette bizim asli görevlerimiz var" dedi. Her kurumun mesuliyet yüklenmek durumunda olduğunu söyleyen Saraç, şunları kaydetti: "Gerçekleştirilen YÖK Genel Kurulu'nda 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamında, terörle mücadelede ve sınır ötesi harekâtlarında da şehit olan, yani hem yurt içinde hem de yurt dışındaki mücadelede şehit olan Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetleri personeli ile 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminde şehit düşen vatandaşların üniversitelerde kayıtlı eş ve çocuklarının talepleri halinde, 2017-2018 eğitim öğretim döneminden itibaren diledikleri üniversitelerde özel öğrenci statüsünde öğrenim görmelerine ilişkin bir karar aldık. Şehitlerimizin geride kalan yakınlarını aslında Türk milletine tevdi edilen emanetler olarak telakki ediyoruz. Aslında bizim bu yaptığımız onların aziz hatıraları karşısındaki bir hürmet nişanesi olarak kabul edilmelidir diye düşünüyoruz."
Milliyet

EKONOMİ 

Dolar: 3,6568-3,6608                       
Euro: Euro 3,8812-3,8848
Sterlin: 4,5621-4,5685
Gram Altın: 144,8766-145,0563

40 Bin Çiftçiye Müjde 
Meclis'te görüşülen torba yasa teklifinden, çiftçilere "yeniden yapılandırma" paketi çıktı. Buna göre sulama birliklerinin elektrik borçları yeniden yapılandırılacak; tarımsal kredilerde de yeniden yapılandırmanın kapsamı genişletilecek. Ancak daha önce yüzde 3 olarak açıklanan faiz yüzde 5'e çıkarılacak. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda son dakikada kabul edilen önergelere göre, TEDAŞ'ın vadesi geldiği halde ödenmemiş olan kamu alacaklarıyla birlikte, TEDAŞ'ın tarımsal sulamada kullanılan elektrik tüketiminden kaynaklanan alacaklarından ödenmemiş olanlar yeniden yapılandırılacak ve faizleri silinecek. Tarımsal sulama kaynaklı elektrik borçları 5 yıla yayılacak ve faizsiz tahsil edilecek. Hazine yetkilileri, tarımsal sulama kapsamında yapılandırılacak olan borç miktarının 1 milyar 360 milyon TL olacağını ve 40 bin çiftçiyi ilgilendireceğini belirtti. Bu alacağın 1 milyar TL'lik bölümünün Dicle bölgesi, 300 milyon TL'sinin de Konya bölgesi kaynaklı olduğu bilgisi verildi. Kamu kurumları kapsamında da 13 bin abonenin düzenlemeye dahil olduğu ifade edildi. Komisyona bilgi veren Hazine yetkilileri düzenlemenin toplam büyüklüğünün 2.2 milyar TL olacağını söyledi. Çiftçilerin Ziraat Bankası ve Tarımsal Kredi Kooperatifleri'ne olan borçlarına da yeniden yapılandırma imkanı getirildi. Bu kapsamda temerrüte düşmesi veya ödeme zorluğu yaşanması, yeniden yapılandırma için yeterli olacak. Ziraat Bankası'na olan borçlarda yeniden yapılandırma sırasında faiz yüzde 11 olacak. Bunun yüzde 6'sını Hazine, yüzde 5'ini çiftçi ödeyecek. Tarımsal kredi kooperatifleri ve Ziraat Bankası'na olan borçlu olan 120 bin çiftçinin, uygulamadan yararlanabileceği belirtiliyor. Hazine'ye bu düzenlemenin maliyeti de 825 milyon TL olarak açıklandı.
Hürriyet

Emekliye 3 Ayda 5 Milyar Lira 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, bugüne kadar Türkiye'deki emeklilerin yüzde 99.5'ini kapsayacak şekilde 16 banka ile promosyon ödemesine dair protokol imzalandığını, önümüzdeki üç ayda 5 milyar TL'nin emeklilere ödeneceğini söyledi. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre Müezzinoğlu, "Yaklaşık 11.5 milyon emeklimize; mart-mayısta tamamı bitmiş bir şekilde yaklaşık 5 milyar TL'lik bir rakam ödenecek. Şu ana kadar 16 bankayla protokol imzalandı. Bu emeklilerimizin maaş aldığı bankaların yüzde 99.5'ini karşılıyor. Bu durumda promosyonlar ödenecek, geri dönüş yok" dedi. İlgili çalışmaya göre emekli aylıklarının üç yıl süresince aynı bankayı kullanarak alınması karşılığında emeklilere 2017'de 300 ile 450 TL arasında promosyon ödemesi yapılacak. 1000 TL altında emekli maaşı alanlara bir seferde 300 TL, 1000-2 bin TL arasında emekli maaşı alanlara 375 TL, 2 bin TL üzerinde emekli maaşı alanlara 450 TL ödeme yapılacak. İlgili promosyon için emeklilerde aktif iki adet otomatik ödeme talimatı ile birlikte, kredili mevduat hesabı veya kredi kartı ürünlerinden birisini de kullanması şartı da aranıyor.
Hürriyet

İşsizlik Zirvede 
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 'Ekim-Kasım-Aralık' aylarını kapsayan Kasım dönemine ilişkin işsizlik verilerini açıkladı. Buna göre; Türkiye'de 15 ve daha yukarı yaşta 59 milyon 69 bin kişi bulunuyor. Bunlardan 30 milyon 781 bini çalışabilecek durumda. Ama 27 milyon 67 bini iş bulabildi. Geri kalan 3 milyon 715 bini maalesef işsiz. Geçen yılın aynı dönemine göre 590 bin kişilik artış var. İşsizlik oranı ise yüzde 12.1. 15-24 yaş grubunda olup da iş bulamayanların oranı ise yüzde 22.6. Beş gençten biri işsiz. Bu kadar işsizin iş bulabilmesi için büyüme ve yatırım şart. 15 Temmuz başarısız darbe girişimi, artan terör olayları, dolardaki sert yükseliş hem yatırımları hem de harcamayı vurdu. Üretim azalıp kapasite düşünce işsizlik de doğal olarak arttı. Yüzde 12.1 oranındaki işsizlik Mart 2010'dan (yüzde 12.8'di) sonraki en yüksek seviye. İşçi adayları (işgücü) Kasım döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre 980 bin kişi artarak 30 milyon 781 bin kişi oldu. Bu da işsizlikteki 590 bin kişilik artışta etkili oldu. Bir başka deyişle, 980 bin yeni çalışacak kişi ortaya çıkarken, istihdamda 391 bin kişilik bir artış oldu. Çalışanların yüzde 33.3'ü sigortasız. Üniversite mezunlarının yüzde 14'ü işsiz. Üniversite mezunu kadınlarda işsizlik daha yüksek: Yüzde 20.
Posta

Adalet Ve Sağlık İçin 60 Bin Kişi Alınacak 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçtiğimiz haftalarda başlattığı 'en az 1 yeni istihdam' çağrısı, özel sektörden yoğun destek görmüştü. Mart sonuna kadar 1.5 milyon yeni kişiye istihdam sağlayabilmek için şirketler, sektörel dernekler ve sivil toplum kuruluşları seferber olmuştu. Şimdi kamudan da işsiz sayısını azaltabilmek için açıklamalar gelmeye başladı. Adalet ve Sağlık Bakanlığı 60 bin personel alacak. Sağlık Bakanı Recep Akdağ, 2017'de 16 bin 500 sağlık personeli, 13 bin doktor ve 17 bin şirket personeli alacaklarını açıkladı. Akdağ, "Yeni hastaneler yapıyoruz, yoğun bakımlarımızı düzenliyoruz. 3 bin 900'ü önümüzdeki ay hemen alacağız. Kalan kısmını da yıl içerisinde. Alımlarda üniversitenin sağlık bölümü mezunlarına ağırlık vereceğiz. Sağlık meslek lisesi mezunlarını da istihdam etmeye çalışacağız" dedi. Sınavların takibi www.saglik.gov.tr adresinden yapılabilir.
Posta

Bütçe Güçlü Başladı 
Maliye Bakanı Naci Ağbal, yeni yılın ilk ayında güçlü bir performans sergileyen bütçenin ocak ayında 11.4 milyar lira fazla verdiğini bildirdi. Ağbal, yazılı açıklamasında, ocak ayına ilişkin bütçe rakamlarını değerlendirdi. Yeni yılın ilk ayında bütçenin güçlü bir performans sergilediğini kaydeden Ağbal, ocakta bütçenin 11.4 milyar lira fazla verdiğini, bu ayda faiz dışı fazlanın da 18 milyar lira olduğunu aktardı. Ağbal, bütçe giderlerinin de yıl sonu hedefleri ile uyumlu seyrettiğini belirterek, ocak ayında toplam harcamaların bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 11.3 artarak 47.3 milyar lira olduğunu bildirdi. Faiz hariç giderlerin aynı dönemde yüzde 10.4 artarak 40.8 milyar liraya ulaştığını açıklayan Ağbal, şunları kaydetti: "Bütçe gelirleri hem vergi hem de vergi dışı gelirlerin etkisiyle güçlü bir performans sergilemiştir. Ocak ayında bütçe gelirleri yüzde 25.8 artarak 58.8 milyar liraya ulaşmıştır. Bu dönemde vergi gelirleri yüzde 22 yükselerek 48.4 milyar lira, vergi dışı gelirler ise yüzde 47.2 artarak 10.4 milyar lira olmuştur." Maliye Bakanlığı'nın, Ocak 2017 bütçe gerçekleşmeleri raporuna göre, 2017 yılı merkezi yönetim bütçe giderleri için öngörülen 645 milyar 124 milyon lira ödenekten, geçen ay 47 milyar 347 milyon lira gider gerçekleştirildi. Geçen yılın aynı ayında ise 42 milyar 521 milyon lira harcama yapılmıştı. Geçen ay, faiz hariç bütçe giderleri için öngörülen 587 milyar 624 milyon lira ödeneğin yüzde 6.9'u kullanılarak 40 milyar 759 milyon lira harcandı. Ocakta personel giderleri, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 9.3 artarak 16 milyar 272 milyon lira olurken, personel giderleri için bütçede öngörülen 162 milyar 639 milyon lira ödeneğin yüzde 10'u kullanıldı.
Milliyet

Konutta Fiyat Artışı Sürüyor 
REIDIN ve GYODER tarafından Türkiye İş Bankası desteği ile hazırlanan REIDIN Emlak Endeksleri Ocak 2017 sonuçları açıklandı. Buna göre, Türkiye genelinde 68 şehrin tamamını kapsayan satılık konut fiyat endeksi, bir önceki aya göre yüzde 0.91, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8.88 arttı. Ocak ayında satılık konut fiyatlarının en çok yükseldiği il yüzde 2.08 ile Elazığ oldu. Endeksin yeni konutları kapsayan verilerine göre, Ocak ayı fiyat artışı, bir önceki aya göre yüzde 0.52, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2.99 oranında gerçekleşti. Endekse göre, markalı konut projelerinde adet bazlı stok erime hızı, Kasım ayında yüzde 3, Aralık ayında yüzde 2.4 iken Ocak ayında yüzde 2.1'e kadar düştü. Son 6 aylık ortalaması yüzde 14 olan yabancılara satış oranı Ocak'ta yüzde 3'e kadar gerilemiş durumda. Bu oran, 2014 yılından bu yana gözlemlenen en düşük seviye oldu.
Vatan

Şipşak Tahkim 
Uyuşmazlıkları 90 günde çözmeyi taahhüt eden İstanbul Tahkim Merkezi (ISTAC), kuruluşunun ilk yılında üstlendiği 7 davadan 6'sını çözdü. İstanbul'un, Ortadoğu ve Avrupa'nın "tahkim merkezi" olması amacıyla 2015'in son çeyreğinde açılan ancak faaliyetlerine 2016 itibarıyla başlayan ISTAC'ın Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ziya Akıncı, 6'sı uluslararası olmak üzere toplamda 7 dava aldıklarını kaydetti. Akıncı, 5'inin Ortadoğu'dan 1'inin Afrika'dan geldiğini belirterek, şunları kaydetti: "Biz ilk yıl için 7 davadan bahsediyoruz. Milletlerarası tahkim merkezleri kurulduktan sonra 4-5 seneden önce dava alması beklenmez. Çünkü kurulur, kurallarını 1-1.5 senede yapar. Sonra kendisini tanıtır. 2-3 sene sonra sözleşmelere yazılmaya başlar. 4, 5'inci sene de davalar gelmeye başlar. Yani uluslararası tahkim merkezlerinde 4-5 yılda alınan mesafeyi ilk senede aldık. Bunun 6'sını sonuçlandırdık ve biri de sonuçlanmak üzere." Akıncı, uyuşmazlıkları çözüm hızı ve fiyat konusunda da şu değerlendirmede bulundu: "İstatistiklere baktığımızda Türkiye'de ticari uyuşmazlıklar ortalama 450 günde çözülüyor. Yargıtay süreci de 1-1.5 sene sürüyor. Kısacası; ticari uyuşmazlıklarda çözüm süresi için 4-5 yıl iyi sayılıyor. Biz ise uyuşmazlıkları 90 günde çözmeyi taahhüt ediyoruz. Yani mahkemelere göre 20 kat hızlıyız. En düşük rakamlı uyuşmazlıklarda bile normal mahkemelerden daha ucuzuz. Rakam arttıkça ucuzluk oranımız 10 kata kadar yükseliyor."
Vatan

SİYASET/POLİTİKA

'Bölgede Barıştan Öte Bir Amacımız Yok' 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bahreyn ve Suudi Arabistan'ın ardından Körfez turunun son durağı Katar'ı ziyaret etti. Burada El-Arab gazetesine konuşan Erdoğan, iki ülke ilişkileriyle ilgili şunları söyledi: "Türkiye-Katar ilişkileri özellikle son yıllarda her alanda hızla gelişiyor, mükemmel bir seviye yakaladık. Birbirimize güveniyoruz, ilişkilerimizi daha ileriye taşıma konusunda her iki ülkede de güçlü bir siyasi irade var. Karşılıklı güven artık stratejik boyuta da evrilmiş durumda. İlişkilerimiz de muhabbetimiz de her gün daha da güçleniyor. Yüksek Stratejik Komite, kısa sürede meyvelerini verdi. Doha ve Trabzon'da gerçekleştirdiğimiz ilk iki toplantıda, 30 anlaşma imzaladık. Bize göre, Türkiye ile Katar'ın bu derece yakın işbirliği içinde olması bölgenin geleceği açısından da çok önemli. Katar'ın 15 Temmuz darbe girişimi sırasında ve sonrasında sergilediği desteği unutamayız. Katar kara gün dostu olduğunu gösterdi." Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-Katar yakınlaşmasından kaygı duyanlarla ilgili soruyu şöyle cevaplandırdı: "Kimse Türkiye ile Katar'ın tamamen kardeşlik esasına dayalı yakınlaşmasından, iş birliğinden kaygılanmasın. Ne dedik, biz bu işbirliğini bölgedeki tüm ülkelere teşmil etmek istiyoruz. Mühim olan, bölgedeki tüm kardeşlerimizin, bölgedeki insanların barış, huzur ve güven içinde hayatlarını idame ettirmesidir. Bunun ötesinde bir amacımız yok, olamaz. Anlaşmalarımız şeffaf, görüşmelerimizi herkesin gözü önünde yapıyoruz Sadece bu iş birliğinin istikrarlı büyümesini temenni ediyoruz. Beni bilen bilir Ben samimiyetten yanayımdır, açıkça konuşmayı severim, sahici olma taraflısıyım. Bakın çok net ifade ediyorum: Bizim bir gizli gündemimiz, gizli ajandamız yok. Kamuoyuna deklare ettiklerimizden farklı bir görüşümüz de bulunmuyor. İşte burada yine tekrar tüm bölge ülkelerine iş birliğini genişletme çağrısında bulunuyorum."
Vatan

15 Milyon Gence Mektup Yazdı 
Başbakan Binali Yıldırım, gençlere ele yazısıyla isme özel mektup yazdı. 15 milyon genç seçmene dağıtılacak mektupta Yıldırım, milletvekilliğinde 18 yaş sınırının kaldırıldığını anlattı, gençlere, "16 Nisan'da söz de senin karar da. Kanunları çıkartmada tek irade olacak bir Meclis için seni evet demeye davet ediyorum" diye seslendi. AK Parti'de dün yapılan MYK toplantısında referandum kampanyasına ilişkin son durum ele alındı. Başbakan Yıldırım'ın, toplantıda gençlere özel yazdığı mektubu anlattığı öğrenildi. Buna göre Yıldırım mektubunda, 18-30 yaş arası 15 milyon seçmen genci 'evet' demeye çağırıyor. Yıldırım'ın, isme özel yazdığı mektup, "Seni, aileni ve tüm sevdiklerini en kalbi duygularımla selamlıyorum" ifadeleriyle başlıyor. Gençlere 15 Temmuz darbe girişiminde gösterdikleri cesaret dolayısıyla teşekkür eden Yıldırım'ın mektubu şöyle devam ediyor: "Gençlerimizin yaşayacağı yarının Türkiye'sinin daha güçlü, adil ve bağımsız olabilmesi için milli iradesinin yegane temsilcisi TBMM'nin kabul ettiği Anayasa değişikliği 16 Nisan tarihinde sana sorulacak. Geleceğin Türkiye'sini Necip Fazıl'ın dizelerinde yazdığı gibi kim var diye seslenilince, sağına soluna bakınmadan fert fert 'Ben varım' cevabını veren gençler inşa edecektir. AK Parti olarak biz gençlerin 'Seçiyorsak seçileceğiz' sesini duyduk ve önümüzdeki seçilme yasağını kaldıran, artan vekil sayısı ile daha çok temsil edileceğin bir sistemi senin için hazırladık. 16 Nisan'da söz de senin karar da senin. Hızlı karar alan ve hızlı icraat yapan bir Cumhurbaşkanlığı, kanunları çıkarmada tek irade olacak bir Meclis, millet üzerinde vesayet kurmak isteyen yapıların tasfiye edildiği sivil bir Anayasa, daha güçlü ve kalkınmış bir Türkiye için seni evet demeye davet ediyorum
Hürriyet

Bir Daha Olmasın 
İstanbul'da dün sabah Karadeniz illerinden sivil toplum kuruluşlarıyla yaptığı toplantının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Başı örtülü bir kız kardeşimize yapılan saldırıyı dün (önceki gün) grup toplantısında kınamıştım, doğru olmadığını ifade etmiştim. Hiç kimsenin giyim tarzıyla uğraşmak gibi bir düşünceyi hiç kimse kafasından dahi geçirmemelidir. Herkes bu ülkenin caddelerinde, sokaklarında özgürce gezebilmelidir. Herkesin giyimine, kuşamına, herkesin saygı duyması gerekir. Ben de öğleden sonra aileyi ziyaret edeceğim, kız kardeşimle tanışacağım. Onun da sorunlarını dinleyeceğim" dedi. Açıklamanın ardından Kılıçdaroğlu, genç kızın İçerenköy'deki evine gitti. Kılıçdaroğlu'nun ziyareti sırasında, saldırıya uğrayan lise öğrencisi okuldaydı. Kılıçdaroğlu genç kızın ailesiyle 20 dakika görüştü. Ziyaret sırasında Kılıçdaroğlu'na CHP Grup Başkan Vekili Engin Altay, Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat da eşlik etti. Kılıçdaroğlu genç kızın ailesine bir buket çiçek de götürdü. CHP Lideri, çıkışta yaptığı açıklamada, "Aileye geçmiş olsun dileklerimi ilettim. Herkesin şunu çok iyi bilmesini isterim. Hiç kimsenin kılığından, kıyafetinden, inancından, kimliğinden ötürü ötekileştirilmesini istemeyiz. Herkes bu ülkede özgürce yaşayabilmeli. Huzur içinde yaşayabilmeli. Kız çocuğumuza yapılan saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Bir daha Türkiye'de olmamasını da arzu ediyoruz" diye konuştu.
Hürriyet

MHP'de 'Aldatıldık' Diyen Yılmaz'a Tepki 
Eski Merkez Bankası Başkanı olan ve 7 Haziran seçimlerinde MHP'den milletvekili seçilen Durmuş Yılmaz'ın, anayasa değişikliği konusunda iktidara destek verilmesiyle ilgili eleştirisine MHP yönetiminden tepki geldi. MHP Genel Başkan Yardımcısı Emin Haluk Ayhan, "Partimize geldiği günden itibaren 'Ben siyasetten hiç anlamam, nasıl girdim ben bu işe?' diyen birinin, bugün kalkıp da 'MHP seçmeni kendini aldatılmış hissediyor ve kendimi de aldatılmış hissediyorum' şeklinde beyanatlar vermesi kendisinin nasıl bir algı operasyonuna alet edildiğinin kanıtıdır" ifadelerini kullandı. Ayhan yaptığı yazılı açıklamada, "Bir dönem Merkez Bankası Başkanlığı da yapmış olan, siyasi bedelini 57. Hükümetin ödediği politikalardan nemalanarak şahsi kariyerini bina edenlerin, memleketin menfaati için elini taşın altına koymayan, 2001'de 57. Hükümetin getirdiği Merkez Bankası bağımsızlığı ilkesini, 2015'te siyasete adım atmadan önce hatırlamayanlar, siyasette vefayı değil iftirayı benimseyenler, MHP karşıtlığını hatta düşmanlığını benimsemiş bulunmaktadır" dedi.
Vatan

DÜNYA 

Kıbrıs Müzakerelerini Enosis Talebi Tıkadı 
Kıbrıs Rum meclisinin, adayı Yunanistan'a bağlamayı öngören 1950'de aldıkları ENOSİS kararını okullarda kutlama girişimi, müzakere masasını kilitledi. KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, BM'den kararın geri alınması için Rumlara müdahale etmesini istedi ve "Karar geri alınmazsa, bundan sonra müzakere süreci anlamsız hale gelecek" açıklaması yaptı. Kıbrıs adasının Yunanistan ile birleşmesi anlamına gelen ENOSİS, 1950 yılında Rum Ortodoks Kilisesi'nin İngiltere yönetimi altında olduğu bir sırada, sadece Rumların onayına sunulmuş bir karar. KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rum meclisinin geçen hafta kabul ettiği, "ENOSİS kararı okullarda kutlansın" yasasını ilk gün kınamış ve Rum lider Nikos Anastasiadis'e kararı geri alması çağrısında bulunmuştu. Rum lider Nikos Anastasiadis ve diğer Rum siyasetçilerden gelen mesajların ENOSİS kararını önemsizleştirme yönünde olduğuna dikkat çeken Akıncı dün yaptığı açıklamada, "Bu durum hızlı bir şekilde düzeltilmeli aksi takdirde bundan sonraki Kıbrıs sorununa çözüm müzakereleri anlamsız hale gelecek" dedi. Mustafa Akıncı, Rumların aldığı kararın Kıbrıs Türk toplumunda infiale yol açtığını ve Rumlara güvensizlik yarattığını belirterek, "Yarın (bugün) Anastasiadis ile görüşeceğim, sadece ENOSİS meselesini konuşacağım ve geri almasını isteyeceğim" dedi.
Hürriyet

Rusya Gölgesinde Kriz Devam Ediyor 
ABD Başkanı Donald Trump'ın üst düzey danışmanlarının, başkanlık yarışı sırasında ABD istihbaratı tarafından şüpheli olarak bilinen Ruslarla sürekli iletişim halinde olduğu iddiası, ülke gündemindeki ilk sırasını koruyor. CNN'in halen görevde olan ve görevden ayrılmış birçok Amerikalı yetkiliye dayandırdığı iddiaya göre, Trump'ın seçim kampanyası sürecinde hem kampanya yöneticileri hem de şirketlerinin yetkilileriyle "şüpheli" Rus vatandaşları arasında sürekli iletişim söz konusuydu. Barack Obama'dan başkanlık görevini devralmadan önce hem Trump'ın hem de Obama'nın istihbarat yetkililerince konu hakkında detaylı bir şekilde bilgilendirildiği de, ortaya atılan iddialar arasında bulunuyor. Trump'ın yetkilileriyle Ruslar arasında yaşanan görüşmelerin rutin istihbarat toplama sırasında teknik takibe takıldığını belirten yetkilileri, görüşmelerin sıklığı ve görüşenlerin Trump'a olan yakınlığının, ABD istihbaratında şüphelere yol açtığını iddia etti. CNN'e göre Ruslarla görüşenler arasında Donald Trump'ın kampanya direktörü Paul Manafort ve Flynn de var. ABD Kongresi'nde hem Demokrat hem de Cumhuriyetçi birçok milletvekili ve senatör, Trump yönetimin Ruslarla ilişkileri ve görüşmeleri konusunda inceleme ve soruşturma başlatılması çağrısı yaptı.
Milliyet

NATO'da 'Katkı' Tartışması 
Belçika'nın başkenti Brüksel'de başlayan NATO Savunma Bakanları toplantısının ilk gününe, ittifaka yapılan "parasal katkılar" konusunu damgasını vurdu. Türkiye'yi, Savunma Bakanı Fikri Işık'ın temsil ettiği toplantıların ilk gününde bir açıklama yapan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "Atlantik ötesi güvenliği için kritik bir zamandayız. İttifakın, değişen zorluklar karşısında güçlü ve esnek olmasını sağlamak için gereli kararları alacağız" dedi. Stoltenberg, güçlü bir NATO ittifakının gerek Avrupa gerekse Kuzey Amerika'nın güvenliği için yararlı olduğunu, NATO'nun ortak savunma uygulamalarını son iki yıldır ciddi ölçüde artırdığını, savunma harcamalarının artık yükselmeye başladığını söyledi. Bu toplantıya ilk kez katılan ABD Savunma Bakanı James Mattis de, NATO üyelerinin savunma harcamalarını artırmaması durumunda, ülkesinin NATO'ya olan desteğini azaltacağı uyarısında bulunarak "Amerikalılar, sizin çocuklarınızın gelecekteki güvenliğine, sizden daha fazla önem veremez" dedi. Mattis, NATO'nun, her üyenin ülke ekonomisinin yüzde 2'sini savunmaya harcamasına ilişkin planın gereğini yerine getireceği bir tarih belirlenmesini isterken, "Amerikalı vergi mükellefleri, Batı'nın değerlerini savunmak için artık orantısız bir payı üstlenemez. Askeri anlamda hazır olmaya önem vermemek, kendimize, ittifaka ve şimdi açıkça tehlike altında olan ve bize miras kalan özgürlüklere saygı konusunda eksikliği gösteriyor" ifadesini kullandı.
Milliyet

Kadın Katil Yakalandı 
Önceki gün Malezya'da uğradığı suikast sonucu yaşamını yitiren Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un üvey ağabeyi Kim Jong-nam'ın katil zanlısı kadınlardan biri yakalandı. Yerel basın, güvenlik kameralarına yakalanan kadının üzerinden Vietnam pasaportu çıktığını duyurdu. Önceki gün, Kuzey Kore ajanı olduğu öne sürülen suikastçıları havaalanına getiren taksinin şoförü de gözaltına alınmıştı. Kuzey Kore'nin eski lideri Kim Jong-il ile Güney Koreli oyuncu Sung Haerim'in evlilik dışı ilişkilerinden dünyaya gelen 45 yaşındaki Kim Jongnam, herhangi bir resmi unvanı olmaksızın yurt dışında yaşıyordu. 2001 yılına kadar başkanlık koltuğuna oturması beklenen Kim'in ABD'deki eğlence parkı Disneyland'a gitmeye çalıştığı için babasının gözünden düştüğü ve sürgüne gönderildiği öne sürülmüştü. Kim Jong-nam'ın o tarihten bu yana Pyongyang yönetimine muhalif isimler arasında yer aldığı söyleniyordu
Vatan

SPOR 

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Yıldırım Demirören, 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası'nı (EURO 2024) düzenlemek için 2 Mart'ta adaylık başvurusunda bulunacaklarını açıkladı. Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ile Yıldırım Demirören'in katılımıyla TFF'nin Riva'daki idari merkezinde bulunan Orhan Saka Salonu'nda düzenlenen toplantıda, Türkiye'nin EURO 2024'e adaylığı açıklandı. Toplantıda konuşan Demirören, Türkiye'nin daha önce Avrupa Futbol Şampiyonası düzenlemeye 3 kez aday olduğunu ancak düzenleyemediğini hatırlatarak, "Hem Türk futbolu hem de ülkemiz adına hayırlı bir iş için bir araya geldik. Daha önce 3 kere müracaat ettiğimiz, bugün de 4'üncüsü için yola çıktığımız UEFA Avrupa Şampiyonası adaylığı için bir aradayız. Türkiye olarak da Allah kısmet ederse 2 Mart'ta adaylık başvurumuzu yapıyoruz" diye konuştu.
Hürriyet

Galatasaray önceki gün Jan Olde Riekerink ile yollarını ayırmıştı. Sarı-Kırmızılı ekip yeni teknik direktörü İgor Tudor'u resmen açıkladı. Galatasaray'ın Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) gönderdiği bildirimde, Hırvat hoca ile 1.5 yıllık anlaşma yapıldığı, bu sezon 400 bin, gelecek sezon ise 1 milyon 400 bin euro garanti para alacağını açıkladı. Tudor için Karabük'e 150 bin euro sözleşme fesih bedeli ödeneceği de belirtildi. 38 yaşındaki teknik adam bugün saat 15.30'da Türk Telekom Arena'da resmi sözleşmeye imza atacak. Tudor, Şampiyonlar Ligi'ne doğrudan katılırsa 200 bin, ön eleme turuna kalırsa 100 bin, 2017-18 sezonunda Türkiye Kupası'nı kazanırsa 50 bin euro prim alacak. Dün Florya'ya gelen oyuncularla tanışan, ilk antrenmanına çıkan Tudor'un, Sabri konusunda yaptığı espri herkesi güldürdü. Tudor'a 2003'teki Galatasaray-Juventus maçının görüntüleri izletildi. Juventus'ta stoper oynayan Tudor, Sabri'den çalım yediği pozisyon üzerine, "Sabri hala oynuyor mu" esprisini patlattı. 38 yaşındaki hoca, "Galatasaray seyircisi müthiş. Juventus formasıyla oynarken onlara hayran kalmıştım. Onların desteği ile başarılı olacağıma inanıyorum" dedi.
Posta

UEFA Avrupa Ligi'ndeki temsilcilerimiz son 32 turu ilk maçlarına çıkıyor. Saat 19.00'da Fenerbahçe, Rusya'da Krasnodar ile kapışacak. Saat 21.00'da da Osmanlıspor, Yunan Olympiakos'un konuğu olacak. Kapanışı saat 23.05'te Beşiktaş, İsrail'de Beer Sheva önünde yapacak. Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş, UEFA Avrupa Ligi son 32 turundaki rakipleri Hapoel Beer-Sheva'nın bu sezon önemli işler yaptığını ve kendilerini zorlu bir mücadelenin beklediğini belirtti. Turner Stadı'nda basının karşısına çıkan Güneş şunları söyledi: "Hapoel Beer- Sheva küçük bir kentin büyük takımı. Yaşlı bir takım ama dinamizmi yüksek. Liglerinde lider iki takım karşılaşacak. Avrupa Ligi'nde uzun vadeli plan yapmıyoruz. Sadece bu turu geçmek istiyoruz. Maçın sevgiye, saygıya, dostluğa katkı yapmasını umuyorum. 0-0'lık sonuç kaybetmekten iyidir. Eksiğimiz yok, sahaya çıkan her oyuncum takımı temsil ediyor. " Basın toplantısında konuşan Cenk Tosun, "Rakibi iyi analiz ettik. Yüzde yüz hazırız. Zayıf ve iyi yanlarını biliyoruz. Rakibin savunmasının iyi olduğunu biliyoruz. Bizim için 0-0'lık sonuç da kötü sayılmaz. Rövanşı düşünerek bir stratejimiz olacak" dedi. Fenerbahçe Teknik Direktörü Dick Advocaat, "Krasnodar iyi bir takım. İyi bir skor almak için sahaya çıkacağız. Ne yapmamız gerektiğini biliyoruz. Önümüzdeki haftaya kadar bekleyemeyiz" dedi. Krasnodar'a PSG'nin Barcelona'yı 4-0 yendiği maçtaki taktiği uygulayabileceklerini belirten Hollandalı hoca, Krasnodar'ın iki aydır resmi maç oynamamasının kendileri için bir avantaj olmadığını da ekledi. Advocaat, kadroya almadığı van Persie'nin İstanbul'da idman yapmaya devam edeceğini de söyledi. Advocaat, "Bu sezon Avrupa Ligi'ni mi istersiniz yoksa Beşiktaş'ı geçip mutlu sona ulaşmak mı" şeklindeki soruya şu cevabı verdi: "Aslında 'İkisini de' demek kolay olurdu. Bu sezon UEFA Avrupa Ligi'ni, seneye lig şampiyonluğunu isterim."
Posta

Integral Forex Türkiye Kupası çeyrek finalinde Anadolu Efes, F.Bahçe'yi mağlup ederek yarı finale uzanan 2. ekip oldu. Maç boyunca konsantrasyonu yüksek olan taraf Anadolu Efes baskılı oyunuyla rakibini top kayıplarına zorladı ve özellikle hücum ribauntlarında yakaladığı üstünlük galibiyette büyük rol oynadı. İKİ takım adına da savunma sertliğinin ön planda olduğu mücadelede hücumdaysa boyalı alanı etkili kullanmaya çalışan bir görüntü vardı. Sarılacivertliler, reklam molasına 10-8 önde gitti. Datome ve Vesely ikilisinin sayılarıyla etkili olan F.Bahçe'ye Anadolu Efes, Heurtel ile yanıt verdi. 17-19 F.Bahçe üstünlüğüyle sona eren ilk çeyrek sonrası Vesely'nin çember altından bulduğu sayılara Sloukas da eklenince sarı-lacivertliler 25-31'lik üstünlük yakaladı. Granger ve Doğuş'un enerjisiyle seri yakalayan Efes farkı kısa sürede eritti. Heurtel'in satılarıyla devre 39-39 eşitlikle tamamlandı. 2. yarıya etkili başlayan taraf lacivert-beyazlılardı. Savunmada sertliği maksimuma çıkaran Efes, F.Bahçe hücum dengesini bozdu. Yalnızca 11 sayı üretebilen Kanarya'ya karşı Dunston- Granger ikilisinin skor yükünü üstlendiği 3. çeyrekte Cedi'nin 3 sayı çizgisinden bulduğu isabetlerle fark çift hanelere çıktı (57-44). F.Bahçe'nin 6-2'lik serisiyle son 10 dakikaya 59-50 Anadolu Efes üstünlüğüyle gidildi. F.Bahçe şut silahları devreye girdi ama öne geçmeye yetmedi. Savunmada yeterli sertliği ortaya koyamayan sarı-lacivertliler, Heurtel-Honeycutt ikilisinin hücumdaki etkinliğine engel olamadı. Brown'ın skorunu belirlediği mücadele 82-74 Anadolu Efes üstünlüğüyle sonlandı ve F.Bahçe kupaya ilk turda veda ederken Anadolu Efes yarı finale yükseldi.
Vatan


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme