3 Mart 2017 Cuma

03.03.2017 Genel Gündem03.03.2017 Cuma
GÜNDEM

Adıyaman Samsat 5.5 İle Sallandı 
Adıyaman'da dün öğle saatlerinde meydana gelen merkez üssü Samsat olan Richter ölçeğine göre 5.5 büyüklüğündeki deprem bazı binaların yıkılmasına, çok sayıda binanın ağır hasar görmesine ve yaralanmalara neden oldu. 5.5'lik depremi büyüklükleri 4.4 ile 2 arasında değişen çok sayıda artçı şok izledi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Merkezi'nin, merkez üssünü Adıyaman'ın Samsat ilçesi olarak saptadığı deprem saat 14.07'de meydana geldi. Yerin 10 kilometre derinliğinde meydana gelen deprem Adıyaman'ın yanı sıra Gaziantep, Kilis, Batman, Şanlıurfa'da da şiddetli hissedildi. Depremin ardından 14.18'de ise 4.4'lük bir artçı deprem daha kaydedildi. Saat 20.03'te ise 4,0 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi. Son olarak saat 21.54'te 2,4 büyüklüğündeki artçı sarsıntıyla 8 saatte merkez üssü Samsat olan 100'ü aşkın artçı sarsıntı yaşandı. Geniş bir alanı etkileyen ve yüzeye yakın meydana geldiği için şiddetli hissedilen depremle birlikte Samsat başta olmak üzere yerleşim birimlerinde halk panik halinde sokağa fırladı. Samsat'ta bazı binalar yıkılırken çok sayıda ev, iş yeri, okul ve kamu kurumu binası ağır hasar gördü. Depremin merkez üssü Samsat'a 500 metre uzaklıktaki Uzuntepe köyü ile Atatürk Barajı kıyısındaki Göktarla, Kızılöz ve Doğanca köylerinde de evler yıkıldı. Köylerden gelenlerle birlikte depremde yaralananların sayısı 30'u buldu. Samsat Belediye Başkanı Yusuf Fırat, ilçe ve bağlı köylerdeki çok sayıda evin yıkıldığını, kendisine ait yeni yapılan evin de hasar gördüğünü söyledi. Başkan Fırat, "Çok sayıda ev yıkılmış durumda. Artçı depremler sürüyor. Sevindirici kısmı can kaybı olmaması" dedi. Fırat, Kaymakamlık konutunda da hasar meydana geldiğini söyledi. Depremin ardından artçı sarsıntıların hissedildiği Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde eğitime dün ara verildiği bildirildi.
Milliyet
 

'Bu Ne Biçim Demokrasi?' 
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin Almanya'daki Türk vatandaşlara hitap edeceği toplantılar iptal edildi. Bozdağ, toplantıya saatler kala otopark yetersizliği gerekçe gösterilerek belediye tarafından toplantının iptal edildiğini bildirdi. Daha sonra Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi'nin Köln'de katılacağı etkinlik için de salona izin çıkmadı. Köln Büyükşehir Belediyesi, dün öğle saatlerinde UETD tarafından Köln'de planlanan etkinliğin yapılacağı salon için izin alınmadığını duyurdu. Vatandaşların başka yerde toplantı yapmak için çalışma yaptığını ancak bulunan başka yerlerde de toplantı yapılması konusunda polisin engeller çıkardığını belirten Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, şunları kaydetti: "Maalesef bugün izinleri alınmış, her türlü çalışması yapılmış bir buluşmayı yapma fırsatı bulamadık. Her defasında insan hakları, demokrasi, hukukun üstünlüğü, ifade özgürlüğü üzerine konuşmalar yapan ve kendileri dışındaki herkesi bu konudaki eksikleriyle suçlayan, bunu eleştiri haline getiren Alman makamlarının, Türk toplumun bir toplantı yapmasına tahammül etmemesi kabul edilebilir bir şey değildir." Bozdağ, teröristler için toplantı, gösteri hakkının bulunduğunu ancak demokratik bir ülkenin bakanının bir toplantıda görüşlerini açıklamasına imkân ve izin verilmediğine işaret ederek, "Bu ne biçim demokrasidir ki teröristler için her şey serbest. Her türlü özgürlük, himaye, destek var ama meşru hükümetler için, sadece görüşünü söylemek isteyenler için büyük engeller çıkartılıyor, bunlara izin verilmiyor" değerlendirmesinde bulundu.
Milliyet

'Çekilmezlerse Vururuz!' 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Münbiç'te mevzilenen YPG güçlerini çok sert bir dille uyardı: Arazide ufak tefek taciz atışları vardır ama bizim askerlerimizin planladığı yerel güçlerle başlayacağımız Münbiç operasyonumuz henüz başlamadı. ABD'nin yeni yönetimden de talebimiz, bir an önce YPG'nin Münbiç'i terk etmesidir. Eğer çekilmezse tabii ki biz YPG'yi vuracağımızı daha önce de söyledik. Burası ABD'nin toprakları değil ki. ABD'li askerlerle neden karşı karşıya gelelim. Buradaki amaç Münbiç operasyonuyla temizlenmesi ve gerçek sahiplerine teslim edilmesi. Eğer ABD, YPG'yi müttefik olarak seçiyorsa… Onlara dokunan bana dokunur anlayışında ise bu başka. (YPG'nin kuzey mevzilerini Esad güçlerine devrettiği iddiası üzerine) Rusya ile bir anlaşma yaptık. Oradaki yolu bir geçici sınır olarak gördük. Onlar kuzeye geçmeyecek. Ilımlı muhalefet de güneye geçmeyecek. Amaç nedir? Çatışmaların engellenmesidir. DEAŞ'a karşı operasyonun daha etkin bir şekilde sürdürülmesidir. Tabii bu ilerleme oldukça YPG ile rejim güçleri karşı karşıya gelecek. Başka güçler birbiriyle karşı karşıya gelecek.
Vatan

EKONOMİ 

Dolar: 3,7269-3,7309                       
Euro: Euro 3,9188-3,9198
Sterlin: 4,5736-4,5788
Gram Altın: 148,0084-148,1715

Kadro Bekleyenlere 'Biraz Sabır' Mesajı 
Başbakan Binali Yıldırım, 'kadro isteriz, müjde isteriz' diyen orman işçilerine, "Biraz sabır. Gerek taşeron, gerek mevsimlik, gerek 4C'li işçilerimizin sorunlarını çözmek için arkadaşlarımıza talimatları verdim çalışmalarını yapıyorlar. Uygun bir çözüm mutlaka bulunacak. Hiç bir konuyu çözümsüz bırakmadık. Bundan sonra da bırakmayız" dedi. Yıldırım, Öz-Orman İş Sendikası tarafından ATO Congresium Kongre Merkezi'nde düzenlenen "15 Temmuz Darbe Girişimi Küresel Satranç" temalı Uluslararası Demokrasi Kongresi'ne katıldı. Yıldırım, şöyle konuştu: "Merkezde ve taşrada çalışan 44 bin orman işçimiz var. Sizler sayesinde orman varlığımız geçtiğimiz 15 yıl içerisinde 1.5 milyon hektar arttı. Salona girdiğimizden beri geçici orman işçilerinin sorunlarının çözümü konusunda taleplerinizi sağır sultan bile duydu. Siz görevinizi yaptınız. Türkiye'de mevsimlik işçi, geçici işçi, taşeron işçisi ve buna benzer kamuda var olan önemli bir sorunumuz var. Sorunları çözerken asla popülizm yapmadık. Ümit verip arkasını getirmek bizim en büyük hassasiyetimiz. Bu konuyu biliyoruz, bunun çözümünün kolay bir iş olmadığını da biliyoruz. Ama bunun çözülmesi gerektiğini de biliyoruz. Onun için herkesi mutlu edecek bir çözümü üretme konusunda gerek taşeron, gerek mevsimlik, gerek 4C'li işçilerimizin sorunlarını çözmek için arkadaşlarımıza gerekli talimatları verdim çalışmalarını yapıyorlar. Uygun bir çözüm mutlaka bulunacak. Hiç bir konuyu çözümsüz bırakmadık. Bundan sonra da bırakmayız."
Hürriyet

Biz Daha İyi Yönetiyoruz 
Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, TBMM'deki sohbetinde Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) devredilen ve yönetimleri konusunda zaman zaman eleştiriler olan FETÖ şirketleriyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. 15 Temmuz darbe girişimin ardından el konulan, 800 FETÖ şirketinin, sahiplerinden daha iyi yönetildiğini ve kâr ettiklerini savunan Canikli, bu şirketlerin yönetimiyle ilgili iddialar hakkında şunları söyledi: "FETÖ'cü oldukları gerekçesiyle yaklaşık 800 şirketin yönetimi TMSF'ye geçti. İtirazlar değerlendiriliyor ve yapılan incelemelerden sonra sahiplerine iade edilen şirketler oluyor. Tam sayısı hatırlamıyorum ama yaklaşık 5-10 grubun şirketleri iade edildi. Bunlar borsaya kayıtlı olanlar değil, mahkeme kararıyla devir işlemleri yapılan şirketler. Halen TMSF'nin yönetiminde olan şirketlerle ilgili bir sorun yaşanmıyor. Normal faaliyetlerini sürdürüyorlar. Hepsinin karı çok yüksek. Sahiplerinden daha iyi yönetiliyorlar. Bunu kendileri de söylüyorlar zaten. Bu şirketler, kurallara uygun yönetiliyor." Satış işlemleri konusunda ise sadece içi boşaltılan ve zarar eden şirketlerin satışının yapıldığını kaydeden Canikli, "Bana bu konuda gelen satış işlemlerine peyderpey onay veriyorum. Örneğin, 7 bin tane büyükbaş hayvan var, balık çiftliği var. Bunların yönetimi zor, çünkü başında bizzat bir yönetici durmak zorunda. Bunu devletin yapması mümkün değil. Bunların satışı yapılıyor. Ayrıca Fİ Yapı'nın yarım kalan 5 bin konut işi var. Arsaları var. Bu konuda bir mağduriyet de var. Bunların da satışı yapılacak. Onun dışındaki şirketler TMSF tarafından yönetilecek. Karlı olanlar satılmayacak" diye konuştu.
Hürriyet

Emekliyi Üzmeyin 
Emeklilere promosyon ödemeleri Mart itibarıyla başlamıştı. Maliye Bakanı Naci Ağbal'dan uygulamada yaşanan bazı sıkıntılardan dolayı bankalara uyarı geldi. Dün Meclis'te açıklama yapan Ağbal, "Emekliye fazla evrak imzalatmak doğru değil. Bankalarımız, emeklimize yardımcı olmalı, onları zorlamamalı. O zaman emekli vatandaşımız da bankacılık işlemini maaşını aldığı bankadan yapacaktır" dedi. Profesyonel işletmecilikte müşteri üzerinde güven oluşturmanın ve karşılıklı güvenin önemli olduğunu vurgulayan Ağbal, şunları kaydetti: "Kimse müşteriye 'bu parayı bankadan çekmeyeceksin' demiyor zaten. Müşteri emekli aylığını aldıktan sonra istediği işlemleri yapabilir. Burada bence karşılıklı yatırım ve diğer fırsatların paylaşılması önemli. Müşteriyi memnun ederseniz başka yere gitmez."
Posta

Antarktika'ya Çıkarma 
İklim değişikliğinin canlılar ve deniz seviyesi üzerindeki etkileri, balıkçılık, jeoloji, tıp, astronomi gibi alanlarda araştırma yapmak için geçen hafta 9 kişilik bir Türk heyetinin gönderildiği Antarktika'da üs kurma çalışmaları başladı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, "Sürekli orada kalacağız. Bir bakıma orada hak iddia ediyoruz. Üs 2018'de kurulacak" dedi. Meclis Dışişleri Komisyonu'nda benimsenen, "Antarktika Antlaşması Çevre Korumu Protokolüne Katılma Kanun Tasarısı'yla Türk bayrağı Antarktika'da dalgalanacak. Çalışmalar kapsamında bir fizibilite raporunun çıkarılacağını kaydeden Özlü şunları söyledi: "Oraya kuracağımız yapılar, binalar Türkiye'de yapılacak, gemiyle gönderilecek. Heyetten bilgiler gelmeye başladı. Orada danışman ülke statüsüne geçiyoruz."
Posta

Oto Pazarı Sert Fren Yaptı 
Türkiye'de otomobil ve hafif ticari araç satışları, 2017'nin şubat ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 11.09 düşüşle 46 bin 965 adet oldu. Bu düşüşte, özellikle, geçtiğimiz yılın sonlarına doğru yapılan yeni ÖTV düzenlemesi önemli rol oynadı. Otomotiv Distribütörleri Derneği'nin (ODD) verilerine göre, geçen ay otomobil ve hafif ticari araç pazarı 49 bin 965 olarak gerçekleşti. Şubat 2017'de toplam pazar yüzde 11.09 daraldı. ÖTV oranlarında geçen yılın son aylarında yapılan düzenleme ve kur farklarının fiyatlara yansıtılmasının etkisiyle, Şubat ayında binek otomobil satışlarında, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 14.6'lık bir düşüş görüldü. Geçen ay 34 bin 658 adet otomobil satıldı. Firmaların 2016 model yılına ait araçlar için düzenlediği kampanyaların, bu düşüşün az olmasını sağlarken, 2017 model yılı araçların devreye girişiyle pazarın gerçek gidişatının Mart ayından sonra şekillenmesi bekleniyor. Hafif ticari araçtaysa çok küçük de olsa bir büyüme yaşandı. Geçen ay, 2016 yılı Şubat ayına oranla yüzde 0.57 büyüyen hafif ticari araç pazarı, 12 bin 307 adet seviyesinde gerçekleşti. Geçen yıl şubat ayında 12 bin 237 hafif ticari araç satışı yapılmıştı. Bununla birlikte Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı, bu yılın ilk iki ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3.8 düşüşle 82 bin 288 adet olarak gerçekleşti. Geçen yılın iki aylık döneminde satış adedi 85 bin 538 olmuştu. Aynı dönemde otomobil satışları, ocak-şubat aylarında yüzde 5.63 azalarak toplam 60 bin 347 oldu. Buna karşılık yılın ilk iki ayında hafif ticari araç satışları, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1.62 büyüdü ve 21 bin 941 adede ulaştı.
Milliyet

Ulaştırmaya 304 Milyar TL Yatırım 
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakan Yardımcısı Yüksel Coşkunyürek, son 14 yılda gerçekleştirilen ulaştırma yatırımlarının 304 milyar TL'ye ulaştığını belirtti. Bu yıl 7'incisi düzenlenen 'Uluslararası Demiryolu, Hafif Raylı Sistemler, Altyapı ve Lojistik Fuarı- Eurasia Rail'in açılışında konuşan Coşkunyürek, son yıllarda ulaştırmada çok büyük değişimin olduğunu kaydederek, bundan herkesin yararlandığını söyledi. Coşkunyürek, bu yatırımların içerisinde en büyük payı alan alanlardan birisinin demiryolu olduğunu ifade ederek, son 14 yılda bu alana yapılan yatırımın toplam tutarının 60 milyar lira olduğunu aktardı. Çin-Londra projesi Demiryolunun geçmişte bazı dönemlerde ihmal edildiğini belirterek, son 14 yılda çalışmaların hızlandırıldığını ve fedakarca çalışıldığını bildirdi. Coşkunyürek, yapılan çalışmaların bir entegre sistem dahilinde yapıldığını belirterek, bu sayede şu anda hem demiryolu hem havayolu hem de karayolunun entegre bir şekilde ülkeye hizmet ettiğini ifade etti. Çin'den Londra'ya kesintisiz ulaşım sağlanması için çalışmalarını sürdürdüklerini söyleyen Coşkunyürek, hayata geçirilen Marmaray'ın günde 219 sefer yaptığını ve ortalama 180 bin yolcu taşıdığını, bugüne kadar taşıdığı yolcu sayısının 185 milyona ulaştığını anlattı. Yüksel Coşkunyürek, Türkiye'nin 2023 yılı için planladığı 500 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşmasında demiryolunun önemli olduğunu ekledi.
Vatan

Zenginler Artık Daha Zengin 
Forbes Türkiye, "En Zengin 100 Türk" listesini açıkladı. Forbes 100'de 31 dolar milyarderi ve 9 yeni isim var. 118 kişinin 46'sı servetini artırdı. Toplam servet 8.2 milyar dolar artışla 102.9 milyar dolar oldu. Listenin zirvesinde 3.7 milyar dolarla yine Murat Ülker yer aldı. Ülker'in servetinin önemli bir kısmı Godiva ve United Biscuits'ten geliyor. Bu yıl listede 24 kadın var. Geçen yıl 5 olan kadın milyarder sayısı da değişmedi. Kadınların toplam servet içindeki payı yüzde 19.3 olarak gerçekleşti. Servetini Türkiye dışında kazananların Forbes 100'de tuttuğu yer giderek artıyor. Şirketi Samumed ile yaşlanmayı durdurmayı ve kelliğe çare bulmayı vaat eden Osman Kibar listeye 2 milyar dolarla tepeden giriş yaptı. İnternet güvenlik şirketi Comodo'nun kurucusu Melih Abdulhayoğlu 700 milyon dolarlık servetiyle ABD'den listeye giren diğer yeni isim. İngiliz hazır giyim markası Select'i batmak üzereyken alıp büyüten Cafer Mahiroğlu İngiltere'den listeye girdi. Uzay mekiği tasarlayan Eren ve Fatih Özmen çifti, ABD'ye Chobani markasıyla yoğurdu sevdiren Hamdi Ulukaya ve New York'a 13 gökdelen diken İzak Şenbahar geçen yıl da listedeydi.
Vatan

SİYASET/POLİTİKA

'Hayır Oyu Kandil'e Gider, Çukura Gider' 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pakistan ziyaretinden dönerken gündemle ilgili çarpıcı mesajlar verdi. "Referandum çalışması sürecinde ben üzerime düşeni yapıyorum, yapacağım" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Meydanlar giderek hareketleniyor. Demek ki halkımız bir şeyler almaya başlamış durumda" diye konuştu. Erdoğan, şöyle devam etti: "Anketler yapılıyor. Ciddi sayılabilecek kararsız bir kesim var. Henüz meseleyi tam kavramamış bir kesim. O da netleşecek, vatandaşlarımız istikametlerini belirleyecektir. Cumhurbaşkanı seçildiğim 10 Ağustos'ta 14 parti birleşti, bir aday çıkardılar. Bu birleşme ne getirdi malum, yüzde 36. O kadar. Biz de yüzde 52 aldık." "Mesela Kandil, 'Oylarımız hayır'dır, hayır verin' diyor. Bunu bir kenara koyamayız. Bir defa şunu bileceğiz: Kişi sevdikleriyle beraberdir. Böyle bir örgüt bu halkoylamasında eğer 'hayır' diyorsa, o zaman bizim de vatandaşlarımızı bilgilendirmemiz lazım. Buna kimler hayır diyor, kimler evet diyor, vatandaşımız bilmeli. Nitekim ben vatandaşımıza, 'Böyle bir yanlışa düşmeyin' diyorum. Ben hayır dersem, oyumun gideceği yer Kandil'dir. Hayır dersem bu ülkede gideceğimiz yer istikrarsızlıktır. Hayır dersem, benim oyumun gideceği yer, güven ortamının ortadan kaybolmasıdır. 'Hayır' demek, eşittir çukur; 'Hayır' demek eşittir, o çukurların altında açılan şehirler demektir. Son Mardin operasyonlarında güvenlik teşkilatımızın girdiği evlerin altında açılmış tüneller ve şehirler bulundu; 1500 kişi orada barınabilir diyorlar. 'Hayır' dersen oyun oraya gidiyor."
Vatan

İddianame Bile Yazılmıyor 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI), Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) gibi önde gelen kuruluşlardan oluşan Uluslararası Basın Özgürlüğü misyonunu kabul etti. CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Türkiye'de basın özgürlüğü ve yaklaşan Anayasa referandumu konularında şu mesajları verdi: "Türkiye'nin medya özgürlüğü durumu, en kaygı verici alanlardan biri. Bugün Türk medyasının yüzde 90'ı hükümet kontrolü altında. Ama bu da onlara yetmiyor, yüzde 100'ünü kontrol etmek istiyor. Bugün 150'yi aşkın gazetecinin hapiste olması demokrasi açısından çok ciddi bir sorunu teşkil ediyor. Darbe dönemlerinde dahi böyle bir şeyi yaşamadık. Birçok gazeteci aylardır cezaevinde ama niye yattıklarını bile bilmiyorlar çünkü iddianameleri yazılmadı. Savcılar da yazamıyorlar çünkü neyle suçlayacaklarını bilmiyorlar. Gazetecilerin özgürlüklerini kullanamamaları Türkiye'ye dünyada demokrasisini yitirmiş bir ülke görüntüsü veriyor. 21'inci yüzyılda hükümeti eleştiriyor diye bir gazetecinin hapse atılması, tam bir demokrasi ayıbıdır. Bağımsız mahkemeler olsaydı bugün bu kadar gazeteci hapiste olmazdı. Yarattıkları baskı ortamı yargının da bağımsız karar almasını önlüyor. Mahkemeler, yargıçlar tutuklama kararı vermezlerse FETÖ'cü olmakla suçlanacakları kaygısından dolayı bağımsız karar veremiyor. Daha da kaygı verici olan bu yaklaşımın yargının bütün kesimlerine sirayet etmesidir. Bu yöndeki en önemli gelişme ise Anayasa Mahkemesi'nin geçmişte vermiş olduğu kararları unutmuş olmasıdır. 20 Temmuz'dan bu yana sivil bir darbe yaşanıyor. Bu süreçte geçmiş darbe dönemlerinde bile görülmeyen şekilde gazeteciler, akademisyenler tutuklandı yüz binlerce bürokrat görevlerinden alındı. Şimdi maalesef bir parti devletiyle karşı karşıyayız. Vatandaşların, sivil toplum kuruluşlarının hayır demesinin yasaklandığı bir süreçteyiz. Ama iktidar ve devlet kuruluşları 'Evet' kampanyasına başladılar bile. Zor koşullarda referanduma gidiyoruz ama 'Hayır' oyunun çıkmasını sağlayacağız. Hükümet evet demenin serbest olduğu ama hayır demenin suç sayıldığı bir iklim yaratıyor. Tarafsız olması gereken Cumhurbaşkanı, vali, kaymakam, yargı ve devlet kurumları tarafsız değiller.
Hürriyet

MHP'nin 'Evet' Oyu Kodları 
MHP Genel Merkezi, Anayasa değişikliğini halka 17 başlıkta anlatacak. MHP, "Yeni Anayasa'da milli devleti parçalayan özerklik/ federasyon yok, üniter milli devletin garantisi vardır" vurgusu yaparken, Cumhurbaşkanı'nın halk iradesiyle seçilmiş olduğu gerekçesiyle Anayasa'daki yetkilerini zorlamaya başladığını, devletin tepesinde hukuksuzluk iddialarının ortaya çıktığı ve sistemin krize girdiğini savundu. MHP, hazırladığı broşür ve kitapçıklarla yeni sisteme 'Evet' deme gerekçelerini anlattı. Bugünden itibaren ülkenin dört bir yanına gönderilecek olan görsel materyallerin kapağında "Millet İçin Devlet İçin Türkiye İçin Evet" ile "Bu Ülke İçin Yeminimiz Var, Vazgeçilmez" sloganları yer aldı. Broşürlerde, "MHP politikalarına sahip çıkmıştır" başlığı altında Anayasa değişikliği şöyle anlatıldı: Anayasa'da demokratik, laik, sosyal ve hukuk devleti olan Cumhuriyet vardır. Bölünmez bir bütün olan Türk milletinin ilelebet bağımsız kalacağının teminatı vardır. Devleti ve milletiyle bölünmez bir bütün olan üniter milli devletin garantisi vardır. Millet ve devleti milli çıkarlar temelinde buluşturan, ülkenin teminatı MHP'nin silinmez mührü vardır. Ancak Cumhuriyetimizin temel ilkeleriyle çatışma yoktur. İlk dört maddeyi değiştirmeye yönelik girişimler yoktur. Anayasa'ya uymayan yöneticilerin sorumsuz kalması yoktur. Keyfi yönetime cevaz verecek düzensizlik yok. Yönetenlerin cezasız kalması yoktur. Özerklik/federasyon yoktur. Türkçe'den başka dile resmiyet yok. Türkçe'den başka bir dilde eğitim yoktur. Türk'ün Anayasası'ndan 'Türk'ün adını çıkarma' girişimi yoktur. Türk milletinin içinden ayrı bir millet inşa etme girişimi yoktur. Terör örgütüyle pazarlık, af, taviz yoktur. Teröristbaşı bebek katiline özgürlük yoktur. Paralel devlet yapılanmasına yer yoktur."
Hürriyet

Darbecilere Darbeyi Vurduk 
Başbakan Binali Yıldırım, "Türkiye bir daha darbelerle, vesayet heveslilerinin girişimleri ile muhatap olmayacak. 16 Temmuz sabahı nasıl karanlıktan aydınlığa uyandıysa bu ülke 16 Nisan'la birlikte artık bir daha vesayetlerin, demokrasi dışı güçlerin heveslerinin, hayallerinin hayata geçmeyeceğini, büyük Türkiye'ye inşallah kazandıracağız" dedi. Yıldırım, Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'ndeki Uluslararası Ombudsmanlık Sempozyumu ile Öz-Orman İş Sendikası'ndan ATO Congresium Kongre Merkezi'nde düzenlenen Uluslararası Demokrasi Kongresi'nde özetle şunları söyledi: "O gece darbecilerin ilk hedefi Sayın Cumhurbaşkanımızı alaşağı etmek, seçilmiş hükümeti devirmek, parlamentoyu kapatmaktı. Bunu başaramadılar. Milletine ve ordusuna layık bir Cumhurbaşkanı olarak, hükümet olarak milletimizle omuz omuza verdik. Darbecilere darbeyi vurduk. O gece bu yürekli insanlarımızdan 250 kardeşimiz şehit oldu. 2 bin 193 kardeşimiz gazi oldu. Millet olarak büyük acılar yaşadık. Büyük bedeller ödedik. Şimdi Allah'a şükür çok daha güçlüyüz. 16 Nisan'da milletimizin 'evet' oylarıyla çok daha büyük bir değişime imza atacağız. Daha güçlü bir demokrasi, daha dinamik bir yönetimle Türkiye çok daha büyük hedeşere koşacak. Cumhurbaşkanı sistemi ile ülkemiz mevcut sistemin yol açtığı boşlukları dolduracak. Yıllarca Türkiye'nin başını ağrıttıkları yetmezmiş gibi şimdi Suriye'de başka başka isimlerle, YPG, PYD gibi isimlerle yeni bir mevzi kazanma yollarını denemektedirler. Dost ve müttefiklerimizin iş tutarken bir değil on kere düşünmeleri lazım. Ya Türkiye ile karar verecek ya da terör örgütleriyle yollarına devam edecekler."
Hürriyet

DÜNYA 

Kraldan Endonezya Çıkarması 
47 yıl sonra Endonezya'yı ziyaret eden ilk Suudi lideri olan Kral Selman (81) için Cakarta yönetimi seferber oldu. Kral, altı Boeing ve bir C-100 Hercules nakliye uçağıyla Cakarta'ya gitti. Kendisine aralarında 25 üst düzey Prens, 10 bakan ve 100 güvenlik personelinin bulunduğu 1500 kişi eşlik ediyor. Havalimanında Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo tarafından karşılanan Kral, Bogor Sarayı'nda askeri bando ve 21 pare top atışıyla selamlandı. Ziyaret için iki limuzin ve Kral'ın özel iki asansörünün de dahil olduğu 460 tonluk ekipman getirildi. Bagajın taşınması için 572 kişinin çalıştığı belirtildi. "Kemer sıkma mı? Bu ziyaret için söz konusu değil" başlığını atan Amerikan New York Times gazetesine göre Suudi Arabistan Kralı gelmeden önce Bogor Sarayı'ndaki çıplak heykeller örtüldü. Kral onuruna verilecek yemek için yaklaşık 150 aşçı görevlendirilirken, ziyaret ettiği camide de özel tuvalet inşa edildi. Endonezya Devlet Başkanı Widodo, ziyareti 'tarihi' diye nitelendirerek "Dünyanın en büyük Müslüman nüfusuna sahip ülkesi olarak, Endonezya'nın Suudi Arabistan ile hep özel bir bağı olacak" dedi. Ulema Konseyi'ni ziyaretinden sonra dün Temsilciler Meclisi'nde konuşan Kral, "Biz Müslüman olarak terörizm ve radikalizm ile mücadelede saşarı daha sıkılaştırıp dünyada barışın sağlanmasına katkıda bulunmalıyız. Bu hepimizin yararına olacaktır" diye konuştu.
Hürriyet

DAEŞ'ten Son Çırpınış 
Irak güvenlik güçleri, Musul'da terör örgütü DAEŞ'e yönelik operasyonun 12. gününde, önemli ilerleme sağlandı. Irak birlikleri, DAEŞ'in elinde tuttuğu Musul'un batı yakasının büyük kısmını kuşatma altına aldı. Irak ordusuna bağlı 9. Tugay birliklerinin, dün batı yakasının kuzeyindeki Musul- Telafer karayolunu kontrol altına almasından sonra DAEŞ'in elindeki bölgenin büyük bölümü kuşatıldı. Böylece Telafer ve Musul kent merkezindeki DAEŞ militanları arasındaki lojistik destek tamamen kesildi. Kentte kalan militanların konuşlandıkları yerden çevre bölgelere kaçabilmeleri için kuzeyden tekne veya botlarla Dicle Nehri'nden geçmeleri gerekiyor. Buna karşın önceki gece DAEŞ militanları kentteki kötü hava koşullarını kullanarak Irak ordusuna karşı saldırı düzenledi. Fırtına nedeniyle gözlem yapılamadığı ve sahadaki görüş seviyesinin de düştüğü belirtilirken, DAEŞ'in saldırıyı bu sayede düzenlediği ifade edildi. Öte yandan DAEŞ'e karşı koalisyon uçaklarının düzenlediği hava saldırılarıysa sürüyor. Reuters ajansı, ABD liderliğindeki koalisyonun Musul'da düzenlediği bir hava saldırısında Ömer el Asvad isimli camiyi hedef aldığını ve DAEŞ militanlarının yanı sıra sivillerin de öldüğünü duyurdu. Ajansa konuşan bölge sakinleri, caminin etrafındaki yapıların da zarar gördüğünü söylerken, ölü ya da yaralı sayısı hakkında kesin bir rakam bulunmuyor. Ömer al Asvad Camii, DAEŞ'in lideri Ebu Bekir el Bağdadi'nin 2014'te halifeliğini ilan ettiği Musul Ulu Camii'nin yakınlarında bulunuyor. Bununla beraber, Irak Göç ve Göçmenler Bakanlığının verilerine göre 12 gün içinde güvenlik güçlerinin kentin iç kesimine doğru ilerlemesi sonucunda evlerini terk eden sivillerin sayısı 26 bine ulaştı. Söz konusu Musullular, güvenli bölgelerde kurulan sığınmacı kamplarına sevk edildi.
Milliyet

Danimarka'yı Kızdıran Video 
Danimarka Parlamentosu'nda kısa sure önce kabul edilen ve kimlerin Danimarkalı sayılabileceğini belirleyen karar tasarısını tartışmaya açmak için hazırlanan video, Danimarkalı politikacıları kızdırdı. Kararda, iki kuşak öncesi ataları Danimarkalı olmayan kişilerin, Danimarkalı sayılamayacağı belirtiliyordu. Bir iletişim şirketinin hazırladığı videoda, çocuklara adları ve nereli oldukları soruluyor. Çocuklar adlarını söyledikten sonra, "Danimarkalıyım" diyor. Ancak röportajı yapan kişi çocuklara "Hayır, Danimarkalı değilsin!" karşılığını veriyor. Bunu duyan bazı çocukların şaşırıp üzüldüğü görülürken, bir kız çocuğu da ağlamaya başlıyor. Sosyal medyada olay olan videoyu değerlendiren Göçmen ve Uyum Bakanı İnger Stojberg, videoda dile getirilen görüşlerin gerçekle ilgisi olmadığını ve bunun "ahlaki olarak yanlış, aptalca ve çirkin" olduğunu söyledi.
Milliyet

O Da Rusya'yla Görüşmüş 
ABD Adalet Bakanı Jeff Sessions'ın, başkanlık seçim kampanyası döneminde Rusya'nın Washington Büyükelçisi Sergei Kislyak ile iki defa görüştüğü ortaya çıktı. Trump'ın kampanyası sırasında senatör olan Sessions, bakan olarak atanmasının onaylanması için Senato'da yapılan oturum sırasında bir soru üzerine hiçbir Rus yetkiliyle irtibat kurmadığını iddia etmişti. Temsilciler Meclisi'nin Demokrat lideri Nancy Pelosi, 'yemin altındayken yalan söyleyen' Sessions'ın istifa etmesi talebinde bulundu. Sessions'ın denetimi altında olan Federal Soruşturma Bürosu'nun (FBI) da, Rusya'nın ABD seçimlerine müdahale iddiaları hakkında bir soruşturma yürütmesi, Sessions'a soruşturmayı bırakması konusunda taleplerin gelmesine yol açıyor. Trump'ın ulusal güvenlik danışmanı olarak atadığı Michael Flynn'in de Kislyak ile yaptırımlar konusunda görüştüğü ortaya çıkmıştı
Vatan

SPOR 

UEFA Avrupa Ligi ve Süper Lig'de oynadığı son 5 maçını da kazanamayan Fenerbahçe; Kayseri'ye patladı Ziraat Türkiye Kupası Çeyrek Final ilk karşılaşmasında Kayseri deplasmanına çıkan Kanarya; Fernandao'nun 2 ve Erkan Kaş'ın kendi kalesine attığı gollerle 3-0 kazandı, yarı final kapısını ardına kadar açtı. Rövanş 5 Nisan'da Ülker Stadı'nda oynanacak. Kadir Has Stadı'ndaki mücadelenin ilk yarısında akılda kalan tek pozisyon golle sonuçlandı. 45+1. dakikada kazanılan serbest atışı Lens hızlı kullandı. Bu futbolcunun ceza alanına gönderdiği topa altı pasın önünde Fernandao ayak koydu: 0-1. Kayserisporlu oyuncular ve teknik direktör Sergen Yalçın, bu gole uzun süre itiraz etti. 71'de fark 2'ye çıktı. Sol kanattan hareketlenen Mehmet Topal ceza sahası içindeki Fernandao'yu gördü. Brezilyalı yıldız yine tek vuruş yapıp kendisi ve takımının ikinci golünü attı. Dakikalar 76'yı gösterdiğinde Lens'in pasında sağ kanattan hareketlenen Şener ceza sahası içine sert bir top gönderdi. Erkan Kaş'ın uzaklaştırmak istediği meşin yuvarlak ağlarla buluştu: 0-3.
Posta

Süper Lig'de ezeli rakipleri Galatasaray'a 10, Fenerbahçe'ye ise 12 puan fark atan Beşiktaş'ta şampiyonluk şarkıları söylenmeye başladı. Şampiyonluğu en çok isteyenlerin başında ise Beşiktaş'ın 'hırçın çocuğu' Ricardo Quaresma geliyor. Portekizli futbolcu, dün Vodafone Arena Stadı'nda açılan Beşiktaş Müzesi'ni gezerken, geçen yıl aldıkları şampiyonluk kupasının önünde poz verip, "Bu kupayı yine biz alacağız" dedi. Quaresma, Süper Lig'de ezeli rakiplerine fark attıklarını ancak teknik direktör Şenol Güneş'in işi sıkı tuttuğunu da belirterek, "Önümüzde 12 hafta var ama bu saatten sonra şampiyonluğu kimselere kaptırmayız. Teknik direktörümüz Şenol Güneş bizi 12 puan önde olan takım gibi değil, geriden gelen takım gibi çalıştırıyor. Yani işi çok ciddi tutuyoruz. Sezon sonunda şampiyon olup, formamıza 3'üncü yıldızı takacağız. Taraftara iki hediye vereceğiz" ifadelerini kullandı.
Posta

Türkiye tarihinde ilk kez 2016 yılında Erciyes'te yapılan Snowboard Dünya Kupası ikinci kez yarın yine Erciyes'te yapılacak. Olimpiyatlardan sonra en önemli kış spor müsabakası olarak bilinen ve Uluslararası Kayak Federasyonu (FIS) tarafından düzenlenen 'Snowboard Dünya Kupası'nın final etabında nefesler tutulacak. Dünyanın en iyi Snowboard sporcularını Kayseri'de buluşturacak organizasyona Amerika, Rusya, Almanya, Fransa, İtalya, Hollanda, Slovenya, Ukrayna, Bulgaristan, Avusturya, İsviçre, Kanada, Çin, Kore, Japonya, Türkiye, Polonya, Çek Cumhuriyeti olmak üzere 20 ülkeden 200'e yakın profesyonel snowboard sporcusu ve antrenör katılacak.
Milliyet

THY Euroleague'de grubun son sırasını EA7 Milano ile değiştirip bir 15., bir 16. olan G.Saray Odeabank dün akşam tarihi bir zafer aldı. Şampiyonluk hesapları yapan Real Madrid'i Abdi İpekçi'de konuk eden sarı-kırmızılılar rakibini 87-84 mağlup etmeyi başardı. MAÇIN 3. periyodunda bir ara 15 sayılık fark yakalayan G.Saray son çeyrekte ise Real Madrid'in öne geçmesini engelleyemedi. Ancak son anlarda iyi savunma yapan Cimbom maçı 87-84 kazandı.
Vatan


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme