6 Mart 2017 Pazartesi

06.03.2017 Genel Gündem06.03.2017

GÜNDEM

'Ortadoğu'nun Çivisi Çıktı'
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Anadolu Yayıncılar Derneği (AYD) tarafından düzenlenen Medya Çalıştayı'na katıldı. ABD'deki yeni yönetimle, Ortadoğu politikalarına ilişkin bir görüşme yapılıp yapılmadığının sorulması üzerine Kurtulmuş, ABD Başkanı Donald Trump'ın, Ortadoğu konusunda şu anda sözlerinin olduğunu, bu sözlerin nasıl etki edeceğinin henüz görülmediğini bildirdi. ABD'nin, "Ortadoğu'nun jandarması" olmaktan artık kendilerini bir şeklide kurtarmak istediğini belirten Kurtulmuş, "Birden buradan çekilmeyi nasıl yapacaklar? Obama yapamadı. 'Biz artık Ortadoğu'nun jandarması değiliz' manasına gelen lafı da açıkça söylemesine rağmen yapamadı. Trump'ın da bu şekilde düşündüğünü seçim kampanyası sırasından biliyoruz. Burada yeni bir denge oluşturmak mecburiyetindeler. Ortadoğu'nun çivisi çıktı. 20 sene evvel ile bugünü kıyasladığımızda çok daha istikrarsız, çok daha güvensiz bir Ortadoğu var. Allah muhafaza, metrolar, meydanlar, eğlence yerleri, turizm mekanları, dünyanın her yeri terör örgütlerinin tehdidi altındadır. Sebep nedir? Sebep bu hale dönmüş olan Ortadoğu, Kuzey Afrika coğrafyasıdır" dedi. ABD'nin silah desteği yaptığı PYD içerisinde çocuk savaşçıların olduğunun hatırlatılması üzerine Kurtulmuş, bunun bir savaş suçu olduğunu belirterek, "'İşimize yarayan terör örgütleri', 'karşımızda olan terör örgütleri' diye ayırıyorlar. Bu DEAŞ, PYD bu kadar silahı nereden buluyor? Çarşamba pazarında satılmıyor. Bir yerlerden bunlara geliyor. Böyle baktığınız zaman korunan, kollanan terör örgütlerinin olduğu aşikardır. Çocuk savaşçılar meselesi bir suçtur. Terör örgütlerinin silahlandırılması da açıkça bir suçtur" diye konuştu.
Milliyet


4 Tabur Asker 17 Helikopterle Teröristlerin Tepesine İndi!
Diyarsakır'ın Lice İlçesi'ne bağlı 18 köyde sabah saat 07.00'de ikinci bir emre kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Ardından bölgede son yılların en büyük terör operasyonu başlatıldı. "Bayrak-41 Şehit Jandarma Astsubay Tolga Topçuoğlu" adı verilen ve 1 metreyi aşkın karın bulunduğu dağlık alanda başarıyla yürütülen operasyonda, teröristlerle sağlanan sıcak temaslarda çok sayıda PKK'lının etkisiz hale getirildiği öğrenildi. Diyarbakır Valiliği'nden yapılan açıklamada; Lice ilçesinde dağlık ve ormanlık alanda faaliyet yürüten, aralarında üst düzey örgüt yöneticilerinin de bulunduğu değerlendirilen bölücü terör örgütü mensuplarını ve işbirlikçilerini etkisiz hale getirmek, bölgedeki sığınak, barınak, depo alanları ve uçaksavar mevziilerini tahrip etmek ve malzemeleri ele geçirmek amacıyla bir operasyon düzenleneceği belirtildi. Açıklamada, şöyle denildi: "Operasyon icra edilen bölgelerde halkın can ve mal güvenliğini sağlamak maksadıyla, 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun ilgili maddeleri gereğince, belirtilen bölgelerde (Lice İlçesine bağlı; Örtülü Köyü, Tuzlaköy Köyü, Hedik Köyü, Kıralan Köyü, Yamaçlı Köyü, Dernek Köyü, Saydamlı Köyü, Bayırlı Köyü, Yalımlı Köyü, Akçabudak Köyü, Kılıçlı Köyü, Ulucak Köyü, Yorulmaz Köyü, Baharlar Köyü, Yaprakköy Köyü, Yünlüce Köyü, Güldiken Köyü ve Üçdamlar Köyü sivil vatandaşların zarar görmemesi amacıyla 5 Mart 2017 günü saat 07.00'den geçerli olmak üzere ikinci bir duyuruya kadar bu bölgelerde sokağa çıkma yasaklanmıştır. Söz konusu yasağa vatandaşlarımızın uyması kendi can ve mal güvenlikleri yönünden önem arz etmekte olup, yasağın bitim süresi ayrıca duyurulacaktır."
Vatan

'Pkk Bitecek Söz Veriyorum'
Başbakan Binali Yıldırım dün Bingöl ve Muş'ta miting düzenledi. Halka "Türk de bizim, Zaza da bizim, Kürt de bizim, Laz da bizim. Allah'ın birleştirdiğini kim ayırabilir?" diye seslenen Yıldırım, artık Türkiye'de darbeler döneminin bittiğini, hiç bir etnik grubun, diğerine üstünlüğünün olamayacağını söyledi. Yıldırım özetle şöyle konuştu: "Bu ülkenin, bu ay- yıldızlı bayrağın altında yaşayan bütün vatandaşlarımız başımızın tacıdır. Zazalar, Kürtler, Araplar, Türkler, Romanlar, Türkmenler ne kadar etnik grubumuz varsa başımızın tacıdır. Bundan böyle de hiç kimse, kimse üzerinde üstünlük taslamayacak. Kibir, gurur içerisinde olmayacak. Herkes barış, özgürlük içinde kendi geleneklerini yaşayacak. Dilini de konuşacak, ibadetini de yapacak." "Teröre karşı amansız mücadele verdik. Türk- Kürt arasına girmeye çalışan alçak PKK terör örgütüne karşı amansız mücadelemizi sürdürdük, sürdürmeye devam ediyoruz. Gün, ayık olma günüdür. Bizleri Kürt diye Türk diye Laz diye Zaza diye birbirimizden ayırmaya çalışıyorlar. Çocukları kandırarak, dağa çıkararak, ellerine silah vererek askere saldırtanlar en çok bu memlekete zarar veriyor. Bu memleketin evlatlarını katil yapanlar, kalem tutması gereken ellere silah tutuşturanlar şimdi hesabını veriyor. Tek tek hesabını soruyoruz. Ak Parti hükümeti olarak annelerin yürek acısını dindirmeye çalışıyoruz. Terörün gençlerimizi kullanmasına izin vermeyeceğiz." "Tünelin ucunda ışık göründü. Teröre büyük darbe vurduk. Artık can çekişiyorlar. 16 Nisan'dan sonra size söz veriyorum, bu örgüt bitecek. Bu milletin düşmanı katiller, Kandil'deki sözde ağababaları ne diyorlar? 'Sandıktan evet çıkarsa biz biteceğiz.' Biteceksiniz, korkunun ecele faydası yok. Allah'ın izniyle sandıktan 'Evet' de çıkacak, FETÖ de, PKK da, DEAŞ da bitecek. Bunları başımıza bela olmasından kurtaracağız."
Vatan

EKONOMİ
Dolar: 3,7022-3,7038                               
Euro: Euro 3,9317-3,9328          
Sterlin: 4,5534-4,5573
Gram Altın: 146,8990-147,0149

2b'liye 6 Ay Erteleme
Maliye Bakanı Naci Ağbal, 2B arazisi olup da satın alma başvurusunu yapan ancak ödemesini yapamayan veya taksitini ödeyemeyen vatandaşlara 6 ay daha imkan sağladıklarını açıkladı. Ağbal, "Yani eylüle kadar ödemeleri ertelemiş oluyoruz. Yine 2B arazisi olup da bu araziyi almak için başvurmamış vatandaşlarımız için de aynı uzatmayı yapıyoruz" diye konuştu. 6292 sayılı Orman Köylülerinin Kalkınmalarının Desteklenmesi ve Hazine Adına Orman Sınırları Dışına Çıkarılan Yerlerin Değerlendirilmesi ile Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Satışı Hakkında Kanun, 2012 yılında yürürlüğe girmiş ve bu kanunla Hazine'ye ait tarım arazilerinin satışı konusu da düzenlenmişti. Kanun kapsamında Hazine'ye ait tarım arazileri hissedarlarına, kiracılarına ve kullanıcılarına ihaleye çıkmadan, doğrudan satılmaya başlanmıştı. Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası üyeleriyle bir araya gelen Ağbal, iki gün sonra sona erecek 2B arazi işlemlerine başvuru süresinin alınan kararla uzatıldığını söyledi. Ağbal, şunları kaydetti: "Vatandaşlarımızdan bir kısmı zamanında müracaat etmiş ama ödemelerini yapmakta sıkıntı çekmiş, taksitlerini ödememiş, 2B arazisini alma hakkını kaybetmiş. Bununla ilgili normalde 7 Mart'a kadar getirmiş olduğumuz bir imkan vardı. O imkan bitiyor. 7 Mart geldiğinde ödemelerini aksatanlar bu sistemden çıkarılacaklardı." Bunu engellemek için hükümetin bir karar aldığını söyleyen Ağbal, "Tüm vilayetlerimizde 2B arazisi olup da satın alma başvurusunu yapan ancak ödemesini yapamayan veya taksitini ödeyemeyen vatandaşlarımıza 6 ay daha imkan sağlıyoruz. Yine 2B arazisi olup da bu araziyi almak için başvurmamış vatandaşlarımız için de aynı uzatmayı yapıyoruz. Böylelikle 6 ay süreli yeni bir imkân da getirmiş oluyoruz" dedi.
Hürriyet

Gıda Fiyatına Teşvik Freni
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, 17 ilde sebze ve meyve ticaretindeki lojistik altyapının geliştirilmesine yönelik teşvik vereceklerini bildirerek, "250 bin lira ile 2 milyon lira arasında değişen teşvikler kapsamında, bu alandaki yatırımların azami yüzde 75'i karşılanacak" dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın enflasyon hedeflerine ulaşılamamasının en önemli sebebinin gıda fiyatları olduğuna dikkati çekmesi üzerine, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ürünlerin tarla ve pazar fiyatları arasındaki makasın daralması için harekete geçti. Tüfenkci, AA'ya yaptığı açıklamada, sebze ve meyve ticaretinde lojistik altyapının geliştirilmesi ve lisanslı depoculuğun yaygınlaştırılmasına yönelik tedbirler alacaklarını ifade etti. Bu kapsamda söz konusu piyasadaki aracı sayısının azaltılmasına yönelik pilot uygulamanın başlatıldığını belirten Tüfenkci, uygulamada tespit edilen sorunlara ilişkin çözüm yollarının da geliştirildiğini vurguladı. Lojistik yatırımların hızlandırılması yönünde önemli adımlar atıldığına dikkati çeken Tüfenkci, bu çerçevede soğutma üniteleri, soğuk hava depoları, kurutma, temizleme, ayıklama, paketleme üniteleri ve bunlara ilişkin makine ve ekipman alımlarına teşvik uygulanabileceğini aktardı. Tüfenkci, "Amasya, Antalya, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Diyarbakır, Isparta, İzmir, Karaman, Malatya, Manisa, Mersin, Muğla, Nevşehir ve Samsun olmak üzere 17 ildeki yatırımların teşvik kapsamına alınmasını planlıyoruz. Ayrıca, 250 bin lira ile 2 milyon lira arasında değişen teşvikler kapsamında, yatırımların azami yüzde 75'i karşılanacak" diye konuştu. Tüfenkci, teşviklerin bunlarla sınırlı kalmadığını anlatarak, "Üretici örgütlerine ilave teşvikler de vereceğiz. Altyapı desteğine ek olarak uygun ve yeterli personel istihdamına yönelik teşviklerle de üreticilerimizin yanında yer alacağız" değerlendirmesinde bulundu. Bakan Tüfenkci, sebze meyvede zayiat oranının yüzde 10'a düşürülmesiyle ekonomiye 15 milyar lira kazandırılabileceğine işaret etti.
Milliyet

Borsa İstanbul 700 Milyar Tl
Borsa İstanbul'daki şirketlerin toplam piyasa değeri 700 milyar liraya dayandı. Borsa İstanbul verilerinden AA'nın derlediği bilgilere göre, 30 Aralık 2016 sonu itibarıyla Borsa İstanbul'daki şirketlerin toplam piyasa değeri yaklaşık 616 milyar lira olurken, bu rakam 3 Mart 2017 itibarıyla 699 milyar lira oldu. Böylece borsadaki şirketlerin toplam piyasa değeri 700 milyar liraya ulaşırken, yıl başından bu yana sadece 2 aylık bir sürede 83 milyar lira civarında değer artışı yaşandı. Buna göre, piyasa değeri 2016 sonu itibarıyla en yüksek olan 20 şirketten 19'u 3 Mart 2017'ye kadar geçen sürede değerini artırırken, değer artışında şampiyon 6 milyar 794 milyon lira ile İş Bankası oldu. İş Bankası'nı 5 milyar 698 milyon lira ile Turkcell, 5 milyar 334 milyon lirayla da Garanti Bankası izledi. Değer artışı kaydeden diğer şirketler Akbank, Tüpraş, Finansbank, Koç Holding, Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları (Erdemir), Aselsan, Vakıf Bank, Halk Bankası, Enka İnşaat, Sabancı Holding, Yapı Kredi, Türk Telekom, Tofaş, BİM, Emlak Konut ve Arçelik olarak sıralandı.
Milliyet

İhracatçıya Göre İdeal Kur: 3.50
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, dolar kurunda oynaklığın çok olduğunu, rekabet için istikrarlı olması gerektiğini vurgulayarak, "İhracatçılarımızın yüzde 5-7 arası bir kâr marjı var, bu seviyelerde maliyet yapıp, daha düşük seviyelerde dövizleri gelince zarar görüyorlar. Onun için ben şu anda bile ihracatçılarımızı, tekrar kendilerini koruma altına almaya davet ediyorum" dedi. Kurlardaki oynaklığa dikkati çeken Büyükekşi, "Biz ilk günden beri aynı şeyi söyledik; 10 yıl önce de 5 yıl önce de bugün de aynı şeyi söylüyoruz. Biz yüksek kur hiçbir zaman öngörmedik. Rekabet edebileceğimiz bir kuru istedik" diye konuştu. Volatilitenin ihracatçıya zarar verdiğini belirten Büyükekşi, şunları kaydetti: "İşte onu yaşıyoruz şu anda. 3.90'lardan 3.60'lara indi hatta geçen hafta sonu 3.60'ların altını test etti. O yüzden, bizim rekabet edebilmemiz için dolar kurunun 3.50 lira olması lazım. Eğilim anketinde ihracatçılara sorduğumuzda 'Dolar kuru 3.43 olursa biz rekabet edebiliriz' diyorlar. O yüzden yüksek kurun, Türkiye'nin mali politikaları, ekonomimiz açısından bize bir faydası yok. Rekabet edebileceğimiz ve istikrarlı bir kur olması son derece önemli." İhracatta artış olduğuna işaret eden Büyükekşi, bu çerçevede özellikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başlattığı istihdam seferberliğinin amacına ulaşacağını kaydetti ve ekledi: "Yıl sonuna kadar 300 bin yeni istihdam hedefliyoruz."
Vatan

Enflasyonun Ateşini Teşvik İle Düşürecek
Hükümet 58 ay sonra çift haneye çıkan enflasyonun ateşini düşürmek için düğmeye bastı. Sebze ve meyve fiyatlarını frenlemek üzere üreticilere süper teşvikler yolda. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, 17 ilde sebze ve meyve ticaretindeki lojistik altyapının geliştirilmesine yönelik teşvik vereceklerini belirterek, "250 bin lira ile 2 milyon lira arasında değişen teşvikler kapsamında, bu alandaki yatırımların azami yüzde 75'i karşılanacak" dedi. Lojistik yatırımların hızlandırılması yönünde önemli adımlar atıldığına dikkati çeken Tüfenkci, bu çerçevede soğutma üniteleri, soğuk hava depoları, kurutma, temizleme, ayıklama, paketleme üniteleri ve bunlara ilişkin makine ve ekipman alımlarına teşvik uygulanabileceğini aktardı. Tüfenkci, "Amasya, Antalya, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Diyarbakır, Isparta, İzmir, Karaman, Malatya, Manisa, Mersin, Muğla, Nevşehir ve Samsun olmak üzere 17 ildeki yatırımların teşvik kapsamına alınmasını planlıyoruz" diye konuştu. Tüfenkci, teşviklerin bunlarla sınırlı kalmadığını kaydetti ve ekledi: "Üretici örgütlerine ilave teşvikler de vereceğiz. Altyapı desteğine ek olarak uygun ve yeterli personel istihdamına yönelik teşviklerle de üreticilerimizin yanında yer alacağız." Bakan Tüfenkci, sebze meyvede zayiat oranının yüzde 10'a düşürülmesiyle ekonomiye 15 milyar lira kazandırılabileceğine işaret etti.
Vatan

Fitili Ateşledi Gözler Piyasalara Çevrildi
Geçtiğimiz haftanın başında Mart ayının 14-15'inde yapılacak Fed'in Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısından bir faiz artış kararının gelmesi olasılığı yüzde 36'lardaydı. Hafta içinde komite üyelerinin yapmış oldukları konuşmalardan bu olasılık hızlı bir şekilde yükselmeye başladı. Janet Yellen de "Ekonomi beklendiği şekilde gelişmeye devam ederse Mart ayında bir faiz artırımı uygun olabilir" deyince, piyasa beklentilerine göre bu olasılık bir ara yüzde 94'lere kadar yükseldi. Fed'in olası bir faiz artışı ABD borsalarındaki adeta soluksuz yükseliş trendini tersine çevirmese de hız kesmesine neden oldu. ABD tahvil getirileri ve emtia piyasaları en fazla etkilenen piyasalardı. 5, 10 ve 30 yıllık tahvil getirileri 50 günlük Basit Hareketli Ortalamaları'nın (BHO) üzerinde haftayı kapatırken, petrol ve endüstriyel metaller ya 50 günlük BHO'larına geri çekildi bazıları teknik açıdan önemli seviyelerin altına indi. Fed'in faiz artış olasılığının artması küresel varlık fiyatlarını aşağı çekerken, bizim de dahil olduğumuz gelişen ülke piyasalarındaki kur ve varlık fiyatlarındaki dalgalanmaları da artırıyor. Geçtiğimiz haftanın başında yazmış olduğum yazıda belirtmiş olduğum şekilde kurlarda; Suriye'den gelen savaş haberleriyle de birlikte; bunların yansımalarını gördük. Dolar/TL kuru geçtiğimiz Cuma gün içinde 3.7474'e kadar yükseldi. BIST 100 endeksinde de 90.043 ile; kısa bir süreliğine de olsa; 89.850'deki teknik seviyesinin çok az üzerine çıksa da "zorlu mücadelelerden" sonra, haftalık kapanış bu seviyenin altında gerçekleşti. Fed'in ve bizim Merkez Bankamızın önümüzdeki hafta yapacağı kritik toplantılar öncesinde, olası faiz kararlarının piyasalara etkilerini önceden hissetmeye başlayacağız. Fiyatlamalar haftaya kalmaz, olası faiz hareketleri bu haftadan başlayarak fiyatlara girmeye başlar. ABD'de Perşembe günü açıklanacak işsizlik başvuruları ve Cuma günü yayınlanacak Tarım Dışı İstihdam (TDİ) verisi haftanın son gününde önümüzdeki haftaya dair önemli ipuçları verecek. Haftanın ikinci yarısı ağırlıklı olarak bu veriyi beklemekle geçecektir. Şubat ayı için 190 bin kişilik bir artış bekleniyor TDİ'da. 125-130 binin üzerinde gelecek bir artış, önümüzdeki hafta Fed'in faiz artışı ihtimalini hayli güçlendirecektir.
Vatan

DÜNYA

Viyana'dan Ab'ye Küstah Çağrı
Avusturya Başbakanı Christian Kern, Türk politikacılara Avrupa çapında miting yapma yasağı getirilmesi çağrısında bulundu. Die Welt Gazetesi'ne konuşan Kern, bu tür siyasi mitingleri engellemek için AB ülkeleriyle ortak hareket edilmesi gerektiğini söyledi. Türkiye'deki anayasa değişikliğini de eleştiren Kern, getirilecek başkanlık sisteminin hukuk devletini daha da zayıflatacağını, güçler ayrılığını daraltacağını ve AB değerleriyle çeliştiği iddiasında bulundu. Ankara'yı insan hakları ve demokratik değerleri ayaklar altına almakla suçlayarak gerilim çıtasını yükseltmeye devam eden Avusturya Başbakanı, "Basın özgürlüğü Türkiye için yabancı bir terim" diyerek Türk siyasetçilere ve seçmenlere yönelik toplanma yasaklarını savundu. AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Kern'in çağrısına tepki gösterdi. Çelik, mesajında şunları söyledi: "Vatandaşlarımızla bir araya gelmemizi engellemek için AB'yi kullanmayı önermek, ifade ve toplanma özgürlüğü ihlalinde yeni bir aşama. Bireysel Türkiye karşıtlıklarını Avrupa çapında yaymak isteyince en temel değerleri çiğnemekten çekinmiyorlar. Avusturya gibi bazı ülkelerde temel değerlere saygının seviyesi ne kadar düşerse düşsün, biz temel değerleri hatırlatmaya devam edeceğiz. Avusturya hükümetinin, Avrupa'daki ırkçı hareketlerle aynı dili kullanması son derece yanlıştır. Avrupa'daki bazı hükümetlerin tutumu demokrasiyi tehdit etmektedir. Temel değerleri tüm dünyada koruma çağrısı yapıyoruz." Bu arada, Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel'in, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nu dün gece telefonla aradığı öğrenildi.
Haber Türk

Musul'dan 1 Haftada 40 Bin Kişi Kaçtı
ABD destekli Irak ordusu, Musul'un batı yakasını DEAŞ'tan kurtarmak için sürdürdüğü operasyona hava koşulları yüzünden 48 saat ara verdikten sonra dün yeniden başladı. ABD ve uluslararası koalisyon desteğindeki Irak ordusunun başlattığı harekâtın ardından çatışmaların yoğunlaşması, bir yandan sivillerin de hızla bölgeyi terk etmelerine neden oldu. Geçen hafta artan çatışmalar üzerine 40 bin Musullunun kenti terk ettiği öğrenildi. Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu UNICEF'in Musul operasyonlarıyla ilgili acil durum direktörlüğü verileri, Musul operasyonlarının başladığı geçtiğimiz ekim ayından bu yana yerlerinden edilmiş sivillerin sayısının 200 bin, bunun 100 binden fazlasının da çocuk olduğunu gösteriyor.
Haber Türk

Trump'tan Kongre'ye: Obama'yı Soruşturun
ABD Başkanı Donald Trump, seçim kampanyası döneminde ABD eski Başkanı Barack Obama'nın kendisini dinlettiği yönündeki suçlamalarından geri adım atmıyor. Beyaz Saray, dün Kongre'nin Obama'nın yetkilerini aşarak siyasi rakiplerini dinlettiği iddiasının soruşturulmasını talep etti. Trump'ın, kasım seçimlerinden önce telefonlarını dinletmekle suçladığı Obama cephesi ise suçlamayı reddetti. Obama'nın Sözcüsü Kevin Lewis, Trump'ın Twitter üzerinden "Obama'nın (başkanlık) zaferimizin hemen öncesinde Trump Tower'ı dinlettiğini öğrendim" yönündeki paylaşımı hakkında yazılı bir açıklama yaptı. Lewis, açıklamada, "Başkan Obama ya da Beyaz Saray'dan herhangi bir yetkili, hiçbir ABD vatandaşının dinlenmesi için bir emir vermedi. Bunun dışındaki görüşler yanlıştır" ifadesini kullandı. Ayrıca, Beyaz Saray ve Donald Trump'ın, söz konusu soruşturma gerçekleşene kadar konuya ilişkin yorum yapmayacağı da bildirildi. Bu arada Rusya'dan seçimi kazanmak için dolaylı yardım aldığı yönündeki suçlamalarla baskı altında bulunan Trump'ın "Obama'yı suçlayarak dikkatleri dağıtmak istediği" yorumları yapılıyor. Trump'ın başkanlık kampanyası sırasında kullandığı statüko karşıtı ve alışılagelmiş "siyaseten doğruluk" (political correctness) geleneğine uymayan "uçuk" söylem ve iddialar, ABD ve dünya basınında geniş yer bulmuş, Trump bu sayede seçim kampanyasındaki mesajları önemli kitlelere ulaştırmayı başarabilmişti. Trump'ın en yakınındaki birkaç ismin Rus yetkililer ile temasta bulunduğu ortaya çıkmış, iddialar yüzünden Trump'ın ulusal güvenlik danışmanı olarak atadığı Michael Flynn istifa etmek zorunda kalmıştı.
Milliyet

Çin De Savunmada Hız Kesmeyecek!
Çin Ulusal Halk Kongresi, yıllık genel kurul toplantısı dün başladı. Toplantı öncesi başkent Pekin'de açıklama yapan Kongre Sözcüsü Fu Ying, Çin'in savunma bütçesinde bu yıl yapılması planlanan artışın hemen hemen geçen yıl ile aynı seviyede olduğunu açıkladı. 2016 yılında savunma bütçesinde 954 milyar Yuan (yaklaşık 130) milyar euroluk bir artış planlanmıştı. Uzmanlara göre, Çin'in askeri harcamalarının hepsi savunma bütçesi kalemleri içerisinde yer almıyor. Stockholm'de bulunan Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü SIPRI, Çin'in savunma harcamalarının beyan edilenden yüzde 50 daha fazla olduğu tahmininde bulunuyor. Çin'in askeri harcamaları komşuları Japonya, Güney Kore, Filipinler ve Vietnam'ın askeri harcamalarının toplamından daha fazla. ABD Başkanı Donald Trump, savunma bütçesini yüzde 10 dolayında artırmak istediğine bildirmişti.
Milliyet

Abe Üçüncü Dönemin Peşinde
Japonya'da iktidardaki Liberal Demokrat Parti, dün düzenlenen toplantıda Başbakan Şinzo Abe'ye parti liderliğini bir dönem daha elinde tutma imkanı verdi. Parti yürütme kurulu, başkanlık koltuğu için aynı ismin üçüncü kez aday olmasına yönelik yasağın kaldırılmasına karar verdi. Böylece Abe'ye 2021 yılına kadar görevde kalma şansı doğdu. Abe, parti üyelerinden ve seçmenlerden yeterli desteği alırsa Eylül 2018'de görevden ayılmak zorunda kalmayacak.
Vatan

'Havalandıktan Sonra Vuruldum'
Uçağı Hatay'da düşen Suriyeli pilotun adının Mehmet Sufhan olduğu öğrenildi. Albay rütbesindeki pilot, ilk ifadesinde, Suriye'nin Lazkiye kentinden havalandıktan sonra uçağının vurulduğunu belirtti. Hatay Devlet Hastanesi Beyin Cerrahi Servisi'nde görüntülenen pilotun omurgasında kırık olduğu, bacakları ve yüzünde yaralar bulunduğu öğrenildi. Genel sağlık durumunun iyi olduğu belirtilen 56 yaşındaki pilotun uyuduğu gözlendi. Pilot Sufhan'ın ifadesinde, uçakla İdlib kırsalında operasyon yürütmek için Lazkiye'den havalandığını ancak bu sırada vurulduğunu söylediği kaydedildi. Pilotun paraşütle atladıktan sonra yaklaşık 500 metre yürüdüğü öğrenildi. Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, "İçinde bulunduğumuz an itibarıyla pilotun tedavisi devam ediyor. Bütün olay netleştikten sonra buna ilişkin karar da verilecek ama şu an olay çok taze. Hangi amaçla ve nasıl Türkiye sınırlarına düştüğü uçağın, pilot da dahil atladığı, hangi görev ve faaliyet çerçevesinde buralarda bulunduğu hususları bütün açıklığıyla ortaya çıktıktan, netlik kazandırıldıktan sonra b ununla ilgili karar da önümüzdeki günlerde verilecek" dedi.
Vatan

POLİTİKA

Amaç Meclis'i Kapatmak
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, önceki gün İzmir'de gerçekleştirdiği toplantılarda Anayasa değişikliğini değerlendirdi. "Evet" demenin ülkeyi felakete sürükleyeceğini ifade eden Kılıçdaroğlu, milletvekili sayısının 600'e çıkartılmasını yorumlarken bunun bir 'tuzak' olduğunu savundu ve özetle şöyle dedi: "Vatandaşın oyu değerli ama bundan sonra değersiz olacak. Senin seçip Meclis'e gönderdiğin milletvekili sayısı 600'e çıktı. Bunlar Meclis'te ne yapacak? Maaş alıp oturacaklar. Seçilen başkan bir süre diyecek ki 'Bu Meclis'e ne gerek var? Bunu da kapatalım' diyecek. Hazırlanan tuzağın uzun vadeli geleceği nokta burasıdır. 'Milli irade' diyorlar. Egemenlik milletindir. İyi de milletin seçtiği milletvekili ve Parlamento'yu sen nasıl feshedersin kardeşim Parlamento'nun gerekçe gösterilmeden feshedilmesi milli iradeye ihanettir." Referandum çalışmalarına hız veren Kılıçdaroğlu, bu haftaya Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısıyla başlayacak. Bugün toplanacak MYK'da referandum çalışmaları ve kampanya müziği ile ilgili değerlendirmeler yapılacak. Kılıçdaroğlu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde de Sakarya'ya gidecek. Sakaryalı kadınlarla kapalı salon toplantısında buluşacak olan Kılıçdaroğlu'nun, daha sonra kadınlarla birlikte Sakarya'da büyük yürüyüş yapması planlanıyor.
Hürriyet
Dünyaya Rezil Rüşva Ederiz
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya'nın Türk bakanların toplantılarına izin vermeme ini "Nazi uygulamalarından farklı değil" sözleriyle değerlendirdi. Erdoğan, "Bunları biz dünyaya rezil rüsva edeceğiz. Biz artık o Nazi dünyasını görmek istemiyoruz. O faşist rejimlerin uygulamalarını istemiyoruz" ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan dün önce yapımı devam eden Çamlıca Camii inşaatında incelemelerde bulundu ardından Kadın ve Demokrasi Derneği'nin (KADEM) dün Abdi İpekçi Spor Salonu'nda düzenlediği 'İkinci Kadın ve Demokrasi Buluşması'na katıldı. Ağırlıklı olarak kadına yönelik şiddet konusunda mesajlar veren Erdoğan'ın gündemine referandum ve Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin bakanlarına yönelik Almanya'daki engellemeler vardı. "Dün kadını alınıp satılan bir eşya olarak görenler, bugüne dek kadın bedenini metalaştırarak bir anlamda modern kölecilik yapıyorlar" diyen Cumhurbaşkanı, kadın haklarını korumak için dışarıdan model almaya, kopya çekmeye ihtiyaç olmadığını söyledi. KADEM'in ortaya koyduğu özgün yaklaşımla takdiri hak eden bir sivil toplum kuruluşu olduğunu belirten Erdoğan, uğradığı haksızlıklar, adaletsizlikler karşısında kadının yanında yer almak insan olan herkesin görevidir" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya'daki uygulamalara ilişkin şu ifadeleri kullandı; "Almanya'da arkadaşlarımızı konuşturmuyorlar. Varsınlar konuşturmasınlar. Yani konuşturmamakla Almanya'daki oyların, 'evet' değil de 'hayır' çıkacağını mı zannediyorsunuz? Ey Almanya! Sizin demokrasiyle yakından uzaktan alakanız yok. Sizin şu andaki uygulamalarınız geçmişteki Nazi uygulamalarından farkı değil. Bunu böyle biliniz. Rahatsız oluyorlar bu ifadeden. Niye rahatsız oluyorsunuz ? Yaptığınız uygulama bu. Bize demokrasi dersi vereceksiniz ama geleceksiniz orada bu ülkenin bakanını konuşturtmayacaksınız Hollanda'nın benzer bir yasaklamaya giriştiğini hatırlatan ve diğer bazı ülkelerin de aynı şeyi yapabileceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan tepkisini şöyle sürdürdü: "Diğerleri de belki arkasından gelecekler. Nereden gelirseniz gelin. Eğer 'demokrasi' diyorsanız, saygıyı bileceksiniz. Fikri düşünceye saygıyı bileceksiniz. Bilmiyorsanız, bilesiniz ki netice sizin aleyhinize olacak. Uluslararası toplantılarda bunları hep dile getireceğim. Arkadaşlarımızla hep dile getireceğiz. Bunları biz dünyaya rezil rüsva edeceğiz. Öyle sadece içine kapalı bir demokrasi değil. Demokrasi içeriden gücünü alıp, dışa yansıyan bir sistemdir. Bunun gereğini de anlatacağız. Ve biz artık o Nazi dünyasını görmek istemiyoruz. O faşist rejimlerin uygulamalarını görmek istemiyoruz. Ben biliyordum ki Almanya bunları bırakalı çok oldu. Ama yanılmışız demek kiHerhalde onun heveslileri tekrar ortaya çıktı. Bugün bir gazetede okudum, ne derece doğru olup olmadığını bilmiyorum. Hani topu belediyelere atıyorlar ya.. Alman belediyeler birliği; 'Talimat yukarıdan geldi' demiştir. Görüyor musunuz oyunu."
Milliyet
'Ben İstersem Yarın Gelirim'
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Küçükçekmece Yahya Kemal Beyatlı Gösteri Merkezi'nde Tokat Konfederasyonu tarafından düzenlenen "Tokatlılar Gecesi"nde yaptığı konuşmada, 2 yıl aradan sonra Tokatlılarla bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Erdoğan, "Tokat, bir asır önce olduğu gibi bugün de Türkiye'nin istiklal ve istikbal mücadelesinde en ön safta yer alıyor. Tokat'ın kahraman evlatları sivil, asker, polis ayrımı olmadan, 'mesele vatansa gerisi teferruattır' diyerek canlarını ortaya koyuyor" dedi. Erdoğan "Böyle adaletsiz bir yaklaşım, böyle haksız bir yaklaşımı kabullenmek mümkün değildir. Terör örgütü mensupları 'hayır' kampanyası için istedikleri her yeri serbestçe kullanabiliyor, terör örgütü yöneticileri saraylarda, yine Türkiye'den mahkum olmuş, 5 yıl 10 aya mahkum olmuş birisini alıyorsun ona madalya takıyorsun. Nerede? Cumhurbaşkanı sarayında. Sizin demokrasi anlayışınız bu mu?" dedi. Almanya'ya sert tepki gösteren Erdoğan şunları söyledi: "Ben Nazizmin, Almanya'da bittiğini zannediyordum. Meğerse hala devam ediyormuş. Hala devam ediyormuş açık ortada. Eğer demokrasiye inanıyorsan, benim Bakanım, hem Bakanınla görüşecek hem de orada bir salon toplantısı yapacak. Niye rahatsız oluyorsun? Bir başka Bakanım aynı şekilde. Şimdi baktık ki Hollanda da aynı şekilde bir açıklama yapmış. Vah zavallı vah. Bunlar kendi iradeleriyle hareket etmiyorlar. Kardeşlerim, şimdi zannediyorlar ki Tayyip Erdoğan Almanya'ya gelecekti. Ya ben istersem yarın gelirim. Gelirim ve kapıdan da sokmadığınız zaman veya konuşturtmadığınız zaman da ben dünyayı ayağa kaldırırım. Ben buradan Alman yönetimine sesleniyorum; demokrasiye inanan dünyaya sesleniyorum; eğer özgürlük mücadelesi yapıyorsak, eğer düşünce özgürlüğünden rahatsız değilsek, eğer demokrasiye inanıyorsak bizim önümüzü kimse kesemez. Bu böyle bilinmelidir. Şu anda televizyon ekranlarında Almanya'daki, Hollanda'daki, Belçika'daki, İskandinav ülkelerindeki, Avrupa'nın her yerindeki benim Türk kardeşlerim şu anda bizi dinliyor ve Türk kardeşlerime sesleniyorum; 16 Nisan Avrupa'nın demokrasi noktasında ayağa kalkması olacaktır diyorum ve Avrupa'dan cevap bekliyorum, evet mi? Evet mi? Şu anda ekranları başında ben Avrupalı kardeşlerimin sesini duyuyorum onlar da 'evet' diyor."
Milliyet

SPOR

Spor Toto Basketbol Süper Ligi'nde 20. hafta mücadelesinde Trabzonspor Medical Park'a konuk olan Galatasaray Odeabank, 80-73'lük galibiyete ulaştı. İlk dakikalarda Göksenin'in guard baskısı, Pleiss'ın pota altındaki caydırıcılığı ile iyi savunma yapan Galatasaray, iki oyuncunun kenara gelmesinin ardından aynı sertliği sağlayamadı, ilk periyot 22-21 ev sahibinin üstünlüğüyle tamamlandı. İkinci çeyrek, takımların karşılıklı top kayıpları ve beraberinde buldukları serilerle geçti. Galatasaray'ın 6-0, Trabzonspor'un 7-0'lık serileri oyunun kopmasını önlerken, ilk yarıyı sarı-kırmızılı ekip, 40-36 galip bitirdi. Bordo mavili ekibin farkı 4 sayıya çıkardığı anlarda Gutierrez'in yaptığı top kaybı ve ardından da sportmenlik dışı faulle rakibe fırsat tanıması, ev sahibinin yaşadığı oyun kurucu sıkıntısının bir kez daha sahaya yansımasıydı. İkinci yarının başında Micov ve Diebler ile arayı açmaya başladı Galatasaray. Green yine direnmeye çalışsa da, Moody, Kadji, Gutierrez gibi isimlerden beklediği katkıyı alamayan Trabzonspor, son çeyreğe 63-51 mağlup girmekten kurtulamadı. Son periyotta Erol Can'dan gelen skor katkısı, bordo-mavili ekibi umutlandırırken, Hardy devreye girdi ve 9-0 seri ile farkı 1 sayıya kadar indirdi. Önce Sinan, ardından da Göksenin ile çok kritik sayılar bulan Galatasaray, rakibinin öne geçmesine izin vermedi, en kritik hücumlarında yine top kaybı yapan Trabzonspor, 20. haftayı, 13. yenilgisini yaşayarak bitirdi.
Milliyet

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, mali tablo nedeniyle gelen eleştirilere sert çıkarken, futbolda bu sezon gelen gidenler karşılaştırıldığında sadece 3.5 milyon euro ekside olduklarını ifade etti. 25 Mart'ta yapılacak Mali Genel Kurul öncesi Milliyet'e konuşan Özbek, borç- alacak farkının 1 milyar 189 milyon TL olarak tablolara yansıması nedeniyle yapılan eleştirilere şu yanıtı verdi: "Türkiye'de yaşamıyor musunuz kardeşim! Geçen sene 2.8 olan dolar 3.7'ye gelmiş. Euro aynı şekilde Bütün sporcularla neredeyse döviz üzerinden anlaşma yapılmış. Yüzde 25 artış bundan kaynaklanıyor. Üstelik 3 hafta sonra yapılacak Mali Genel Kurul kitapçığına Milli Emlak'la yapılan sözleşmeden gelen 342 milyon lira yansıtılmadı. Çünkü 31 Aralık'a kadar olan rakamlar üzerinden tartışıyoruz. O para ise şubatta geldi." Özbek, çok eleştirilen transferler konusunda ise çarpıcı bir bilgiyi paylaştı. Bu sezon gidenler ve gelenler karşılaştırıldığında sadece 3.5 milyon euro ekside olduklarını belirten Galatasaray Başkanı, "Bu kadar futbolcu almışız. Ancak sattıklarımız da var. Sezon başında herkes en iyi transferi Galatasaray'ın yaptığını söylemiyor muydu? Eren Derdiyok'a kim hayır dedi? Tolga Ciğerci sakatlanana kadar övgüler almıyor muydu? Makine almıyoruz, insan transfer ediyoruz. Bunun sakatlığı var, formsuzluğu var. Kayseri maçını almış olsak bugün bambaşka şeyler konuşuyor olacaktık" ifadelerini kullandı. Özbek, yönetimini belirlerken 161 kişiye teklifte bulunduğunu anımsatarak, "Elini taşın altına sokmayanlar bugün ortaya çıkıyor. Gelinen tablo birilerinin iştahını kabarttı" diyerek de ağır göndermede bulundu. Başkan Özbek, camianın her şeyi gördüğünü de dile getirerek, "İnanın sportif başarısızlık en çok beni mutsuz eder. Mali olarak attığımız sağlam temeller meyvelerini verecek. Gün ümitsizliğe ve karamsarlığa kapılma günü değil Geleceğimiz aydınlık ve tünelin ucundaki ışık görünüyor" dedi.
Milliyet

Kartal'ın Barcelona'dan transfer ettiği Adriano, İspanyol basınına çarpıcı açıklamalarda bulundu. Çaykur Rize maçında Gökhan Gönül'ün attığı galibiyet golünün asistini yapan Brezilyalı sol bek, siyah-beyazlı takımda çok mutlu olduğunu ifade etti. Beşiktaş'ta kendisini huzurlu hissettiğine vurgu yapan başarılı futbolcu, "Burada oldukça iyiyim. Türkiye'nin keyfini çıkarıyorum. İnsanlar burada futbol tutkunu. Top koşturmak için süper bir ortamın olduğu büyük bir kulüpteyim. Gerçek şu ki Beşiktaş'a geldiğimden beri, her geçen gün futboldan daha çok keyif alıyorum. Çok önemli bir diğer nokta ise geçmişte sahip olduğum özgüvenimi tekrar geri kazandım. Bunun bir futbolcu için ne kadar önemli olduğunu ve işleri yoluna koyan bir şey olduğunu bilirsiniz" dedi. Adriano, Türkiye'de iyi bir futbol ortamı bulduğunun altını çizdi. Deneyimli oyuncu, "Beşiktaş'ta üst düzey futboluma geri döndüm. Zaten burada her şey iyi başlamıştı. Transfer olduktan sonra karşılama töreniyle başlayan ve olumlu devam eden bir sürecin içindeyim. Daha önce Sevilla formasıyla Fenerbahçe maçları için Türkiye'ye gelmiştim ama buradaki bir takımda oynamak bambaşka bir şey. Her yerde taraftarlarınız var. Deplasman maçları bile kendi evimiz gibi oluyor. Bazen stattaki atmosferden dolayı yanınızdaki takım arkadaşınızı duyamıyorsunuz. Böyle taraftarınız olunca da kaybetmek imkânsız hale geliyor. Yaşanası bir şey bu!" ifadelerini kullandı.
Milliyet

Advocaat kazanan takımı bozmadı ve Kayserispor maçı kadrosuyla sahaya çıktı. Ancak o maçtaki sıkıntılar devam etti. Orta sahada üç ön libero, kanatta ise orta sahanın en etkili ismi Alper'in olması takımı etkili hücum yapamaz hale getirdi. Advocaat, "Ofansif oyuncularımızdan" dediği Souza'dan ileride bir şeyler yapmasını bekliyordu. Doğal olarak sonuç alınamadı. İkinci yarı hamle yapmak zorunda kaldı. Alper'i orta sahaya ç e - kip Volkan Şen'i kanada alarak bu sorunu aşmaya çalıştı. 3. dakikada kullandığı serbest vuruş direkten dışarıya çıkan Regattin benzer şekilde kaleyi birkaç kez uzak mesafelerden yokladı. Sarı-lacivertliler 35'te gole yaklaştı. Skrtel'in indirdiği topta Souza'nın şutunu Karcemarskars çıkardı. İlk yarının son bölümlerinde önce Regattin ceza sahası içinde gole yaklaştı. 44'te Moreira iki savunmacı arasında topla buluştu. Karşı karşıya net fırsatı değerlendiremedi. 56'da Bifouma ağır kalınca sarı- lacivertliler tehlikeyi önledi. Birkaç dakika sonra yine Bifouma bu sefer daha net bir fırsatı kaçırdı. Skrtel'den seken topu boş kaleye yerine dışarıya gönderdi. Fenerbahçe adına maçın en net pozisyonu 68'de geldi. Lens'in sürüklediği atakta Fernandao topu kalecinin üstüne vurdu. 73'te Şener'in kritik kademesi belki de golü önledi. Bu bölümlerde Van Persie ve Sow da oyundaydı. Mustafa Reşit Akçay da son 10 dakikada Webo'yu sahaya sürdü. İki takım da kazanmak için hamlelerini yapmıştı. Artık son saniyeler oynanıyordu. Lens'in köşe vuruşunda topu önünde bulan Mehmet Topal attığı golle takımına galibiyeti getirdi. Osmanlısporlu oyuncuların elle oynama gerekçesiyle yaptığı haklı itirazlar sonuç vermedi: 1-0
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme