18 Mart 2017 Cumartesi

18.03.2017 Genel Gündem18.03.2017

GÜNDEM

Bilirkişiler, kriptolu telefonların dinlenebileceğini belirledi
Devlet büyüklerinin kullandığı ve aralarında kriptoluların da bulunduğu telefonların usulsüz dinlendiği iddialarına yönelik, kapatılan Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu'nun (TÜBİTAK) 28 eski personelinin yargılandığı davada bilirkişi heyeti önemli bir rapor sundu.MİLCEP-K2 kriptolu telefonları inceleyen bilirkişi heyeti, "telefonların kriptografik açıdan çok zayıf olduğunu ve standart bir dizüstü bilgisayarın işlemci gücü ve hafıza kapasitesiyle, yaklaşık 45 saniyede kriptolu gönderilen kapalı metnin tamamen kırılabildiğini" belirledi. Davayı gören Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi, yüksek elektronik mühendisi, mobil şebeke uzmanı Mesut Rusçuk, ODTÜ Uygulamalı Matematik Enstitüsü Kriptografi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ferruh Özbudak ve aynı anabilim dalında öğretim üyesi olan Doç. Dr. Murat Cenk'ten, sanıkların savunmalarında "dinlenemeyeceğini" ileri sürdüğü MİLCEP-K2 telefon cihazların kriptografik güvenliklerinin uluslararası standartlara uygun olup olmadığına ilişkin rapor aldı. Bilirkişi heyetinin, Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nce verilen 18MİLCEP-K2 kriptolu telefonu incelediği bildirilen raporda, MİLCEP-K2 kriptolu cep telefonlarına yönelik incelemede "kriptografik" açıdan çok büyük açıklar tespit edildiği vurgulandı. Kriptolu cihazlarda kriptografik hesapların ayrı donanım birimi ve açık operasyonlardan tamamen ayrı biçimde yapılmasının önemli bir prensip olduğu belirtilen raporda, incelemeye konu telefonların hafıza kartı, işlemci ve özellikle rastgele sayı üretiminde bu prensibe uymadığı ifade edildi.
Haber türk


Halt ediyor günaha giriyor.
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal'ın anayasa değişikliği referandumuna ilişkin açıklamalarını eleştirerek, "Dili bozulmuş birisi, 'beşer şaşar, böyle bir yetkiyi Peygambere versen bozar' diyebiliyor, elbette halt e diyor , günahagiriyor " dedi. Bahçeli, sosyal medya platformu twitter üzerinden yaptığı açıklamada, şunları kaydetti: Dilin kemiği yok derler, doğrudur; ama kemiksiz de olsa vurdu mu yatırır. Dil gönülden beslenmedikçe dirlik getirmez, getirse de dengeli olmaz. 16 Nisan referandumundan dolayı uykuları kaçanlar ille de kulp bulacaklar ya, ama hesapları ters tepiyor, Allah ayaklarını dolaştırıyor. Kalbin temizliği yüze, yüzün temizliği dile yansır. Dilden ne çıkarsa talih veya talihsizliğin kilidini o açar. Hollanda kararmış dilinin, kötü niyetinin kurbanı oldu, farkında değil. 15 Mart'ta seçim yapıldı, ırkçılık ve Türk düşmanlığı tokadı yedi. Bernard Shaw diyor ki, nefret, yüreksizlerin korkutuldukları zaman duydukları bir öç alma halidir. Hollanda yüreksizliğe, nefrete yenildi. Hollanda'da varlık mücadelesi veren Türk soylu kardeşlerim muhataplarına demokrasiyi öğretti, sandıkta mesajı verdi. Sevgili gençler; sizler henüz okunmamış, henüz yazılmamış millet destanısınız. Karşımızdaki tehlikeyi görün, 16 Nisan'a mührü vurun. Arkanızı güneşe çevirirseniz, gölgeniz önünüze düşer. Dönün güneşe, kovun gölgeyi, davranın, harekete geçin, ülkenize sahip çıkın. Beka en çok sizin için, en çok sizin geleceğinizin güvencesidir. Önce ateş edip sonra nişan almak komedidir. Genç kardeşim, kınına girmeyen kılıçsın. Kabına sığmayan heyecansın. Özlemlerin var, hayallerin var, hedeflerin var, gerçekleştirmek için evet. Düşünceleriniz sözleriniz olur, sözleriniz davranışlarınız olur. Davranışlarınız Türkiye'nin geleceği olur. Hadi 16 Nisan'da evet. Çanakkale'ye giden onbeşliler 102 yıl evvel zalimleri ezmişti. Kınalı kuzular düşmanı denize gömmüştü. Aynısı şimdi de yapılır. Türk gençliği inanıyorumki bu ülke için vazgeçilmeyecek yeminlerini tutacak, milleti için evet, devleti için evet, Türkiye için evet diyecektir. Türk gençliği bu ülke senindir, bu vatan senin namusuna zimmetlidir. Fitnenin elebaşlarına değil; istiklale, istikbale evet demelisin.
Milliyet


EKONOMİ

Dolar: 3,6356-3,6400                                   
Euro: Euro 3,8958-3,9101   
Sterlin: 4,4988-4,5138
Gram Altın: 143,0749-143,2507


4 teker terörü
Son 5 yılda art arda yapılan ÖTV artışları ve buna ek olarak kurdaki yükselmeyle birlikte otomobil fiyatlarındaki hızlı yükselme, Türkiye'de trafikteki araç yaşını da rekor seviyeye yükseltti. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verilerine göre 2016 yılında 16.2 milyon adede ulaşan toplam araç parkında 20 yaş üstü araçların oranı yüzde 24'e çıkarken, otomobilde bu oran yüzde 27'ye, kamyonda ise yüzde 32'ye yükseldi. Türkiye'de 12 yaş üzerindeki araç oranı ise yüzde 45'i aştı. Burada asıl dikkat çeken ise toplam 11 milyon 318 bin adetlik otomobil parkında 20 yaş üzeri araç sayısının 3 milyon 40 bine çıkması. Bu oran ÖTV artışlarının da etkiyle yüzde 27'ye yükselerek tarihi rekora imza attı. Günümüzde aslında Türkiye'de üretilen ve satılmakta olan otomobil ve ticari araçlar ülkemizin tabi olduğu Avrupa Birliği (AB) ülkeleri ile paralel düzenlemeler sayesinde her geçen gün daha çevreye duyarlı, daha güvenli teknolojilerle donatılıp, piyasaya sunuluyor. Ancak esas problem olan yaşlı araç parkı ve beraberinde çevreye olumsuz yansımaları ne yazık ki ülkemizde önemli bir sorun olmaya devam ediyor. Yaşlı araç parkının beraberinde getirdiği trafik kazaları, emisyon artışı gibi birtakım problemler mevcut. Bu sorun gerek çevreye yansımaları gerek yüksek bakım maliyetleri yönünden ülkemiz açısından acil olarak ele alınması gereken önemli bir konu haline geldi. TÜİK verilerine göre 2016 yılında Türkiye'de toplam otomobil ve ticari araç parkı 16 milyon 270 bin adede ulaştı. Yani yollardaki araç sayısı hızla artıyor. Toplam parkın 11 milyon 318 bin adedi otomobil, 4 milyon 952 bin adedi ise ticari araçlardan oluşuyor. Bu araç parkının yüzde 24'ünü yani 3.9 milyon adedini ise 20 yaşın üstündeki hurda araçlar oluşturuyor. Bugün 11 milyon 318 bin adet otomobilin 3 milyon adedi ve 4 milyon 952 bin adet ticari aracın yaklaşık 843 bini 20 yaş üstü araçlar. Yine 20 yaş üstü araçların yıllara göre dağılımına bakacak olursak, 2009 yılında otomobil araç parkındaki 20 yaş üstü araçların oranı yüzde 17 iken ticari araçlarda oran yüzde 12.4 seviyesindeymiş. 2016 yılına gelindiğinde ise otomobil araç parkındaki 20 yaş üstü araçların oranı yüzde 26.9'la rekor seviyeye ulaşırken, ticari araçlar yönünden oran yüzde 17 seviyesinde.
Hürriyet

Foreks işlemlerine yasak geliyor
Foreks işlemlerinde kaldıraç oranlarını 1'e 100'den 1'e 10'a çeken ve minimum teminat tutarını 50 bin TL'ye yükselten ekonomi yönetimi, işlemlerin yurtdışına kaçmaması için bir dizi önlem hazırlığında. Türk vatandaşlarının hangi ülkede oluşturulursa oluşturulsun, oraya ulaşarak işlem yapması konusunda engelleme ve kural koyma yetkisinin kesinlikle Türkiye Cumhuriyeti Devleti olduğunu belirten Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, foreks piyasalarına ilişkin, "Önümüzdeki günlerde yasal çalışmalarımız da olacak. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları eğer izin almadan yurtdışında foreks işlemi yapan alana, siteye erişiyorlarsa oraya ulaşımı engelleyeceğiz" değerlendirmesinde bulundu. Canikli, getirilen düzenlemenin arkasından dolanılarak by-pass edilmesi anlamına gelecek bu tür erişimlere de kesinlikle müsaade etmeyeceklerinin altını çizdi. Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) söz konusu piyasalara ilişkin düzenlemelerinden ilkinin yürürlüğe girdiğini anımsatan Canikli, yeni düzenlemelerin de kısa sürede hayata geçirileceğini bildirdi. Türk vatandaşlarının mevcut yasalar uyarınca, Türk kurumlarından yetki almamış foreks işlemleri yapan bir siteye veya alana ulaşıp işlem yapmasının yasak olduğunu anlatan Canikli, başka ülke vatandaşlarının ise söz konusu işlemleri yapmasının Türkiye'yi ilgilendirmediğine işaret etti. Canikli, foreks piyasalarına yönelik düzenlemenin çok isabetli olduğunun her geçen gün anlaşıldığını vurgulayarak, bu konuda en ufak bir problem bulunmadığını vurguladı.
Haber türk

Çanakkale'de büyük gün
Dünyanın en uzun aralıklı köprüsü olma unvanını alacak olan Çanakkale 1915 Köprüsü'nün temeli, bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım ile bazı bakanların katılacağı törenle atılıyor. Anadolu yakasındaki Lapseki'nin Şekerkaya mevkii ile Avrupa tarafındaki Gelibolu'nun Sütlüce mevkisi arasına yapılacak köprü, Çanakkale Boğazı'nın ilk, Marmara Bölgesi'nin de 5. asma köprüsü olarak hizmet verecek. Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100. yılı olan 2023'te açılması planlanan Çanakkale 1915 Köprüsü, tamamlandığında "dünyanın en uzun aralıklı köprüsü" olacak. Trakya'dan Ege ve Akdeniz'e uzanan ulaşım hattında Çanakkale'yi Marmara Bölgesi'nde çok önemli konuma taşıyacak köprü, 10 milyar liranın üzerinde yatırımla hayata geçirilecek. İki yakanın birbirine, kenar açıklıklarıyla kendisinin toplam uzaklığı 3 bin 860 metre ve viyadükleriyle 5 kilometre üzerinde olacak köprünün iki ayak arasındaki açıklığının ise Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. kuruluş yıldönümü olan 2023'ü taçlandırmak için 2 bin 23 metre olarak belirlendi. "Dünya çapında proje" olarak nitelendirilen, 3 geliş ve 3 gidiş olmak üzere toplam 6 şeritten oluşacak köprünün temel atma töreni için Lapseki ilçesindeki Şekerkaya mevkisinde tören alan oluşturuldu.
Milliyet

Dolar eriyor tl güçleniyor
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) önceki günkü faiz kararı sonrası düşüşünü devam ettiren dolar dün 3.60'a kadar geriledi. Önceki gün TCMB'nin politika faizini ve faiz koridorunu değiştirmemesine karsın Geç Likidite Penceresi (GLP) faiz oranını yüzde 11'den yüzde 11.75'e çıkartmasıyla dolar önceki gün yüzde 1.42 değer kaybederek 3.6244 liraya inmişti. Düşüşünü dün de sürdüren dolar en düşük 3.600'ı gördü. Altının gram fiyatı ise dolar kurundaki düşüşe paralel güne azalışla başladı ve 142.1 liraya kadar geriledi. AA Finans Analisti İslam Memis, Fed'in faiz kararlarının altının ons fiyatında, TCMB'nin faiz kararlarının ise altının gram fiyatında etkili olduğunu kaydetti.
Star

Türk telekom ve ptt gayrimenkul isine giriyor
Türk Telekom ile Posta ve Telgraf Teşkilatı A.S (PTT), PTTCell ile beş yıldır mobil iletişim alanında devam eden is birliklerine bir yenisini daha ekledi. Türk Telekom ve PTT güçlerini bir kez daha birleştirerek, sahip oldukları gayrimenkullerin günümüz koşullarında en iyi şekilde değerlendirilmesi ve finansal kazanım elde edilmesi amacıyla yeni 'Gayrimenkul Değerleme ve İşbirliği Ön Protokolü' imzaladı. Ön Protokole göre, Türk Telekom ve PTT'ye ait gayrimenkuller ile ortak kullanılan taşınmazlar üzerinde gayrimenkul geliştirme, değerlendirme, proje yönetimi ve bina yönetimi faaliyetlerinde is birliği yapılacak. Bu faaliyetleri yerine getirmesi için Türk Telekom ve PTT ortaklığında bir şirket veya Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı kurulması da planlanıyor. Bu yolla elde edilecek ilave finansal kazanımlarla, Türk Telekom ve PTT e-ticaret ile lojistik gibi alanlarda yeni ortak girişimler kuracaklar.
Star

DÜNYA

El cine'de katliam
Suriye'nin Halep vilayetindeki Etarib ilçesine bağlı El Cine köyünde önceki gece bir caminin bulunduğu bölgeye yapılan hava saldırısında yaşamını yitirenlerin sayısı 58'e ulaşırken, 100'den fazla kişi de yaralandı. Merkezi İngiltere'de olan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de, ABD jetlerinin Cine köyünde bir caminin bulunduğu alanı bombaladığını duyurdu. Hedef olan köy, Halep vilayetinin batısındaki İdlib vilayetine birkaç kilometre mesafedeki Etarib ilçesi yakınlarındaydı. ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, bölgeden bir fotoğraf yayınlayarak caminin vurulduğu iddialarını reddetti. Pentagon Sözcüsü Albay Jeff Davis, "Cami neredeyse hiç hasar almadı ve yerinde duruyor. Hedef alınan bina komşu binaydı ve hedefimizi vurduk" dedi. Davis, içerisinde onlarca El-Kaide militanının bulunduğu cami yakınlarındaki bir binayı hedef aldıklarını ve birkaç teröristin öldürüldüğünü söyledi. Açıklamada sivil kayıplarla ilgili herhangi bir bilgi verilmedi. Pentagon'dan yayınlanan görüntüde, hava saldırısında vurulan bina ile caminin çok yakın olduğu görülüyor. Amerikan Merkez Komutanlığı (CENTCOM) Sözcüsü Albay John J. Thomas ise, "Biz camiyi hedef almadık. Ama toplantının yapıldığı ve hedef aldığımız bina halen ayakta olan camiye 15 metre mesafedeydi. Bu saldırıyla bağlantılı sivil kayıplara dair her türlü iddiayı inceleyeceğiz" dedi. AFP'ye konuşan bir görgü tanığı, caminin namaz sonrası sohbet yapıldığı sırada vurulduğunu söyledi. Anadolu Ajansı (AA) ise, yatsı namazından hemen sonra hedef olan camide ağırlıklı olarak Tebliğ Cemaati adlı oluşumun mensuplarının katıldığı 200-300 kişilik bir toplantının söz konusu olduğunu bildirdi. Etarib Sivil Savunma ekibi yetkilisi Mustafa Ubeyd, AA'ya yaptığı açıklamada, "Saldırıya şahit olanlara göre, uçaklar ilk anda camiye 3 bomba atmış. Dışarıya çıkmaya çalışanların üzerine de dördüncü bombayı atmışlar." dedi. Tebliğ Cemaati, ABD ya da BM Güvenlik Konseyi'nin terör listesinde yer almıyor.
Hürriyet

Trump, merkel'le el sıkışmak istemedi
ABD Başkanı Donald Trump ile Almanya Başbakanı Angela Merkel arasındaki ilk görüşmede 'tokolaşma' krizi yaşandı. Oval Ofis'te gerçekleşen görüşme sonrası Merkel ile bir açıklama yapan Trump, gazetecilere "Liderlerin görüşmesi şu ana kadar çok iyi geçti, Almanya'ya iyi bir fotoğraf gönderin lütfen" diye seslendi. Merkel ise ABD Başkanı'na "dostça" karşılama için teşekkür etti. Ancak ne olduysa o anda oldu. Fotoğrafçılar liderlere "Tokalaşma lütfen!" diye seslendi ancak Trump, bu çağrının ardından Merkel'e elini uzatmadı. Bunun üzerine Merkel'in Trump'a sessizce "El sıkışmak ister misiniz?" diye sorduğu görüldü. Ancak Trump, yine elini uzatmadı ve önüne bakmaya devam etti. Oysa ABD Başkanı, Merkel'i karşılarken elini sıkmaktan kaçınmamıştı. Alman Bild Gazetesi, bu anı internet sitesinden "Trump, Merkel'e elini vermek istemedi!" başlığıyla duyurdu. Trump, ortak basın açıklamasında, kendisinin ABD Başkanı Barack Obama'nın talimatıyla Amerikan istihbaratları tarafından dinlendiğine dair iddiasını tekrarladı ve 2013 yılında Merkel'in de ABD ajanlarınca dinlediğine dair haberlerin çıktığını hatırlatarak "Belki de en azından ikimizin bir ortak noktası var" diye konuştu. Trump, ayrıca NATO'ya güçlü destek verdiğini belirttikten sonra da "NATO'daki müttefiklerimiz borçlarını ödemek zorundalar. Pek çok ülkenin ödemesi gereken yüklü miktarda para var. ABD'ye çok büyük adaletsizlik bu." dedi. Merkel de Trump'ın NATO'ya verdiği desteğin kendisini sevindirdiğini söyledi.
Haber türk

Rejimden israil'e füze misillemesi
İsrail'in Suriye'deki Hizbullah milislerine karşı düzenlediği hava saldırısı, son 6 yıldır ilk kez karşılık buldu. Önceki gece, İsrail ordusunun "Humus ve Palmira'daki Hizbullah mevzilerini hedef aldığını" açıkladığı hava saldırısının ardından Şam yönetimi, İsrail'e karadan havaya füzelerle yanıt verdi. İsrail'de yayınlanan Haaretz Gazetesi, İsrail'in jet uçaklarıyla yaptığı saldırıya karşılık olarak Suriye hükümetinin karadan havaya füze fırlattığını yazdı. İsrail askeri kaynaklarının doğruladığı habere göre Suriye'nin attığı füzeler, İsrail'in kuzey Kudüs'te bulunan füze savunma sistemi ile Arrow füzesi tarafından etkisiz hale getirildi. Suriye'nin resim ajansı SANA, Suriye hava savunma sisteminin saldırılara katılan 4 İsrail uçağından birini düşürdüğünü, 1'ine de ağır hasar verdiğini iddia etti. İsrail ise uçaklarının kayıpsız olarak üslerine geri döndüğünü açıkladı.
Haber türk

Irak ordusu musul'da 'eski şehir' bölgesinde
Musul'un batısını DAEŞ'ten kurtarmak için operasyonlarını sürdüren Irak ordusu, kentin "eski şehir" diye adlandırılan ve yoğun nüfüsun yaşadığı bölgesine girdi. Askerlerin, DAEŞ lideri Ebubekir el Bağdadi'nin 2014 yılında "halifelik" ilan ettiği El Nuri Camii'ne kadar yaklaştığı bildiriliyor. Camii'de halen DAEŞ'in bayrağının asılı olduğu belirtiliyor. Irak kuvvetlerinin, bölgeye ilk kez bu derece yakın olduğu ifade edilirken, Iraklı askeri yetkililer, ordunun "eski şehir" bölgesini tamamen izole ederek yeni bir taarruz başalatacağını kaydediyor. Bölgede çok sayıda DAEŞ militanı bulunuyor. DAEŞ'in bölgede Irak ordusuna bombalı araçlarla saldırılar düzenlediği belirtilirken, kentte kalan siviller yiyecek sıkıntısının başladığını ifade ediyor. Sivillerin bölgeden kaçışı ise sürüyor. Çok sayıda Iraklı kötü hava şartlarına rağmen Musul'dan kaçmaya devam ediyor. Bununla birlikte Irak Başbakanı Haydar el Abadi, Musul'u DAEŞ'ten kurtarma operasyonunun sona ermesiyle birlikte, kentte konuşlu ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon güçlerine ait asker sayısının azaltılacağını duyurdu. Abadi, "DAEŞ'i ortadan kaldırırken bize yardım eden müttefiklerimizin sayılarının azaltılması gerekliliği ortaya çıktı" ifadesini kullandı. Özellikle Musul'un batısını teröristlerden kurtarmak için düzenlenen operasyonla birlikte askeri güç sayısının zirve yaptığına dikkat çeken Abadi, "Operasyonun tamamlanmasıyla bu sayı azalacaktır" diye konuştu.
Milliyet

Fas'ta hükümeti başkası kuracak!
Fas Kralı 6. Muhammed, hükümet kurma görevini Adalet ve Kalkınma Partisi (PJD) lideri Abdulilah Benkiran'dan alıp, aynı partinin Ulusal Konsey Başkanı Sadettin Osmani'ye verdi. Ülkede 7 Ekim'de yapılan Fas Parlamentosu Temsilciler Meclisi seçimlerinde, en çok oyu alarak 125 milletvekili çıkaran PJD, seçimi birinci parti olarak tamamlamıştı. Fas Kralı, bugüne kadar hükümeti kuramadığı için bu görevi Benkiran'dan almaya karar vermişti.
Milliyet

Halt ediyor günaha giriyor
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal'ın anayasa değişikliği referandumuna ilişkin açıklamalarını eleştirerek, "Dili bozulmuş birisi, 'beşer şaşar, böyle bir yetkiyi Peygambere versen bozar' diyebiliyor, elbette halt e diyor , günahagiriyor " dedi. Bahçeli, sosyal medya platformu twitter üzerinden yaptığı açıklamada, şunları kaydetti: Dilin kemiği yok derler, doğrudur; ama kemiksiz de olsa vurdu mu yatırır. Dil gönülden beslenmedikçe dirlik getirmez, getirse de dengeli olmaz. 16 Nisan referandumundan dolayı uykuları kaçanlar ille de kulp bulacaklar ya, ama hesapları ters tepiyor, Allah ayaklarını dolaştırıyor. Kalbin temizliği yüze, yüzün temizliği dile yansır. Dilden ne çıkarsa talih veya talihsizliğin kilidini o açar. Hollanda kararmış dilinin, kötü niyetinin kurbanı oldu, farkında değil. 15 Mart'ta seçim yapıldı, ırkçılık ve Türk düşmanlığı tokadı yedi. Bernard Shaw diyor ki, nefret, yüreksizlerin korkutuldukları zaman duydukları bir öç alma halidir. Hollanda yüreksizliğe, nefrete yenildi. Hollanda'da varlık mücadelesi veren Türk soylu kardeşlerim muhataplarına demokrasiyi öğretti, sandıkta mesajı verdi. Sevgili gençler; sizler henüz okunmamış, henüz yazılmamış millet destanısınız. Karşımızdaki tehlikeyi görün, 16 Nisan'a mührü vurun. Arkanızı güneşe çevirirseniz, gölgeniz önünüze düşer. Dönün güneşe, kovun gölgeyi, davranın, harekete geçin, ülkenize sahip çıkın. Beka en çok sizin için, en çok sizin geleceğinizin güvencesidir. Önce ateş edip sonra nişan almak komedidir. Genç kardeşim, kınına girmeyen kılıçsın. Kabına sığmayan heyecansın. Özlemlerin var, hayallerin var, hedeflerin var, gerçekleştirmek için evet. Düşünceleriniz sözleriniz olur, sözleriniz davranışlarınız olur. Davranışlarınız Türkiye'nin geleceği olur. Hadi 16 Nisan'da evet. Çanakkale'ye giden onbeşliler 102 yıl evvel zalimleri ezmişti. Kınalı kuzular düşmanı denize gömmüştü. Aynısı şimdi de yapılır. Türk gençliği inanıyorumki bu ülke için vazgeçilmeyecek yeminlerini tutacak, milleti için evet, devleti için evet, Türkiye için evet diyecektir. Türk gençliği bu ülke senindir, bu vatan senin namusuna zimmetlidir. Fitnenin elebaşlarına değil; istiklale, istikbale evet demelisin.
Milliyet

POLİTİKA

3 değil 5 çocuk yapın
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, yaşanan krizle ilgili Hollanda'ya sert ifadelerle tepki gösterirken Avrupa'daki Türklere ise "3 değil 5 çocuk yapın. Çünkü Avrupa'nın geleceği sizlersiniz. Size yapılan terbiyesizliklere, düşmanlıklara vereceğiniz en güzel cevap bu olacaktır" tavsiyesinde bulundu. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Eskişehir'deki toplu açılış törenindeki konuşmasında özetle şunları söyledi: "Çıkmış ana muhalefetin başındaki zat, diyor ki huzur yok, mutluluk yok diyor, refah yok diyor. Yazıklar olsun, eline diline dursun. Ey Kılıçdaroğlu senin daha çok bu yolları tepmen, dolaşman, gezmen gerekir. Sende hizmet aşkı yok, dert yok. Dikili ağacın var mı sorun bakalım. Yok. Şimdi de ülkemizi yeni bir yönetim sistemine kavuşturmak için çalışıyoruz. 16 Nisan'da milletimizin huzuruna gelecek olan halkoylamasından sonra inşallah Cumhurbaşkanlığı Hükümeti Sistemi'ne geçiyoruz. Birileri ısrarla yeni yönetim sistemini şahsıma bağlayarak izah etmeye çalışıyor. Biz faniyiz, her an ölebilir miyiz, ölürüz. Hepimiz o musallaya geleceğiz. Emin olunuz demokrasinin ve özgürlüklerin Batı ülkelerinin bile ötesinde yaşandığı, yaşatıldığı bir yerdir. Avrupa ülkelerinin tüm demokratlıklarının, tüm özgürlükçülüklerinin işin ucu kendi çıkarlarına dokununcaya kadar olduğunu hep birlikte gördük mü? Bu ülkelerde iktidarda olan partiler baktılar ki ırkçılık, faşistlik, yabancı düşmanlığı, İslam karşıtlığı prim yapıyor hepsi de demokrasiyi, hakkı, hukuku, adaleti bir kenara bırakıp o tarafa yöneldiler. İşte Avrupa Birliği, hani girelim dediğimiz Avrupa Birliği var ya. AB Adalet Divanı karar alıyor, ne diyor? Başörtüsünü yasaklıyor ya. Bıktık ya bıktık. Hani din özgürlüğü vardı, hani inanç özgürlüğü vardı. Sıkıysa kipayı da yasaklasana, yasaklayabilir mi? Ah kardeşlerim ah bunlar çok yüzlü. Türkiye'nin bir bakanı kendi vatandaşlarıyla buluşmak için geldiğinde OHAL ilan etmenin neresi özgürlükçülüktür? Hale bak. Bizim antidemokratik, inanç özgürlüklerine karşı benim devletimin bakanına hem de bir bayan bakanına kapıları kapatan ve kendi toprağım sayılan konsolosluğuma sokmayana bizim de kapılarımız kapalıdır. Benim Hüseyin Kurt kardeşimi yere yatırıp köpeklere parçalatanların eski Roma'daki gladyatörlerden ne farkı var soruyorum sizlere. Hiçbir farkı yok, aynı. Artık geri dönüyoruz, geri gidiyoruz hale bak. Seçim bitince de hemen geri çark ediyor. 'Hadi kaldığımız yerden devam edelim' diyorlar. Yok öyle yağma yok. Bu ülkeye ve bu millete dostluk eden herkese nasıl vefa gösteriyorsak husumet gösteren herkese bunun bedelini ödetmek boynumuzun borcudur. Aksi takdirde milletimize, tarihimize mahcup oluruz.
Hürriyet

Günü geldiğinde hesabını soracağız
Başbakan Binali Yıldırım, Avrupa'nın Türk bakanlara yönelik engellemelerine tepkisini sürdürürken, "Nerede demokrasi, nerede insan hakları? Avrupa iki yüzlülük yapıyor. Sağduyulu olacağız, sakin olacağız diklenmeyeceğiz ama dik duracağız. Günü gelince de hesabını tek tek soracağız. Yapılanlar yanlarına kalmaz" mesajı verdi. Yıldırım, dün ilk olarak Gümüşhane- Trabzon arasındaki Yeni Zigana Tüneli'nin temel atma törenine katıldı. Trabzon'dan karayolu ile törenin yapıldığı alana giderken Trabzon'un Maçka İlçesi'nde yolunu kesen vatandaşlara seslenen Yıldırım, 16 Nisan referandumuna hazır olup olmadıklarını sordu, "16 Nisan'da Trabzon'dan rekor bekliyorum" dedi. Bir vatandaşın, "Trabzon yüzde 70 olacak" diye seslenmesi üzerine, "Ne 70'i. Eskidendi o. Şimdi MHP de var" diyen Yıldırım, "yüzde 99" diyen bir başka vatandaşa da, "3-5 de onlara bırak" diyerek gülümsedi. Yıldırım temel atma töreninin ardından partisinin Gümüşhane ve Bayburt mitinglerinde de şunları söyledi: Tarih üzerinden biraz geçince mazi oluyor. 99 ve 2002; ekonomi ve siyaset için karanlık 3 yıl. Yola çıkınca amacımız belliydi; demokrasisi gelişmiş bir ülke, 15 yılda bunları yaptık. Bunları yaparken bir yandan da şeytan taşlamayı da ihmal etmedik. Ha babam önümüze çıktılar. Şu yollarda kaç tünel var sayabildiniz mi? Karanlık tünel değil ama aydınlık tünel. Bunlar Türkiye'yi çıkmaz tünele sokmak istiyorlar. Muhalefet hep 'hayır' dedi. Bu hayırcılar tekrara piyasada, Türkiye ne zaman ayağa kalksa aynı çevreler hayır diyerek memleketin geleceğini karartıyor. Kılıçdaroğlu, '18 yaşında vekil olur mu canım' diyor. Ey Kılıçdaroğlu aklını başına al; 9 milyon genç var. Gençlerin bu direnci seni yerle bir eder. 1982 model bir darbe anayasası, vesayet var, darbe kalıntıları var. Yamalı bohça gibi. Anayasa, koalisyonların, belirsizliklerin iki başlı yönetimin anayasası. Ecevit ile Sezer'in kavgasının bedeli 192 milyar dolar. O krizden borçlara gitmeseydi ne olurdu, bir düşünün bakalım. Kılıçdaroğlu o günleri özlüyor. O günlere hasret; SSK'yı 2 trilyon borca batırdı. O günlere hasret olanlar 'hayır' diyor. Avrupa'da demokrasi yok. Hollanda bakanımızın önünü kesiyor. Atları ile itleri ile soydaşlarımıza saldırıyor. Nerede demokrasi, insan hakları. Avrupa iki yüzlülük yapıyor. Mısır Cumhurbaşkanı al aşağı olurken demokrasiyi hatırlamıyor, Bosna da katliam, soykırım olurken gözlerini kapıyor, insan hakları aklına gelmiyor. Suriyeli göçmenleri almamak için tekmeler atıp duvarlar örüyorlar. Sağduyulu olacağız, sakin olacağız diklenmeyeceğiz ama dik duracağız. Günü gelince de hesabını tek tek soracağız. Yapılanlar yanlarına kalmaz. Rotterdam oradaysa Gümüşhane burada. Yükseltin sesinizi duysun bunlar.
Hürriyet

'Diline hâkim olamayan devleti iyi yönetemez'
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, referandum çalışmaları kapsamında Aydın ve ilçelerinde çeşitli açışlışlara katıldı, esnaf ziyaretinde bulundu, muhtarlarla, STK, sendika başkanlarıyla bir araya geldi. Otobüs üzerinden vatandaşlara da seslenen Kılıçdaroğlu, özetle şunları söyledi: Diyorlar ki: "Bu çıkarsa terör bitecek." Terör bitecekse 15 yıldır iktidardasınız, niye bitirmediniz, elinizden tutan mı vardı? Efendim, "Evet" çıkarsa memlekete huzur gelirmiş. 15 yıldır iktidardasınız kardeşim; kutuplaşmayı, gerginliği siz yarattınız. Şimdi yurtdışındaki işçilerin tamamı diken üstünde. Hepsi merak ediyor "Acaba bizi Türkiye'ye geri gönderecekler mi?" diye. Devleti iyi yönetecek adamın diline hâkim olması lazım. Konuştuğu lafın nereye gittiğini bilmesi lazım. Tek adamrejimine geçmek istiyorlar. Osmanlı'da padişahın altında veziriazam yani sadrazam vardır, başbakan vardır. O mu var sadece? Hayır, onun altında başka vezirler yani bakanlar var. Dolayısıyla padişah her şeye muktedir değildir, "Her şeyi ben yaparım" demez, zaten dememiştir, danışmıştır. Şimdi biz bütün bunların tamamını bir tarafa bırakıyoruz; bir kişiye yetki veriyoruz, "Al, tepe tepe Türkiyeyi kullan" diyoruz. Bir kişiye bütün yetkiler verilmez. Önümüzde fırsat var. Demokrasiyi savunma, güçlendirme fırsatı. Tek adamların olduğu rejimlere bakalım. Saddam vardı Irak'ta, ne oldu? Kaddafi vardı Libya'da, ne oldu? Suriye'nin durumu malum. Biz kendi devletimizi kurarken bütün yetkileri tek adama vermedik. Milli iradeyi biri kişi neden kaldırsın? Bir kişi neden her şeye hâkim olsun? Bizim aklımız yok mu? Cumhurbaşkanı tarafsız olmalı. Çünkü 80 milyonu temsil ediyor. Ben tarafsız olamam. Çünkü ben CHP Genel Başkanı'yım. Binali Bey, Devlet Bey tarafsız olamaz. Anayasa'ya göre yemin metninde de bizim için tarafsızlık yoktur. Tarafsızlık Cumhurbaşkanı yemininde vardır. Farz edelim seçildi. Arabasında kendi partisinin bayrağını mı, Türk bayrağını mı taşıyacak? Nasıl olacak? Devleti kurarken her şeyi düşünerek kurdu atalarımız. Kim arabasında Türk bayrağı taşır? Cumhurbaşkanı, vali, büyükelçi. Ben taşıyamam, Başbakan, bakanlar taşıyamaz çünkü hiçbirisi tarafsız değil. Cumhurbaşkanı tarafsız olmalı, vali, büyükelçi tarafsız olmalı. Devleti temsil ederler. Bütün geleneğimizden vazgeçiyoruz. Bu sorun benim değil, hepimizin sorunu. Eğer bir kişi seçildi, orada da 600 milletvekili var. Bir sabah kalkıp: "Feshediyorum." Bu yetkiyi vermeye hazır mısınız? Öyle bir yetki verilemez. Çünkü 600 milletvekilini oraya seçip gönderen milletin kendisidir. Milli iradeyi temsil eder. Bir kişiye yetki veriyoruz, "Al, tepe tepe kullan" diyoruz, olmaz. Bunun partilerle ilgisi yok. "Evet" oyu kullanmanın vebali ağırdır. Hepimizin oturup düşünmesi, sandığa öyle gitmemiz lazım.
Haber türk

'Herhangi bir peygamberi ima etmedim'
CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal'ın, Trabzon'daki açıklamaları sırasında sarf ettiği "Bu kadar yetkiyi peygambere verseniz, peygamberi bozar" ifadesi özellikle AK Parti çevresinden yoğun tepki aldı. Baykal dün CHP Ordu İl başkanlığı'nın düzenlediği programda şunları söyledi: "Geçenlerde bu konudaki kararlılığımı ifade etmeye çalışırken, 'Bu kadar yetki bir evliyaya bile verilmez, evliya olsa, bu yetki evliyayı da bozar' dedim. Daha sonra aynı şeyi Trabzon'da peygamber diye söyledim. 'Deniz Baykal peygambere hakaret etti' diye troller, yani maaşlı yalan kampanya yapma görevlileri, gürültü patırtı koparmaya çalıştılar. Oradaki ifade Hazreti Adem'den bu yana 124 bin peygamber geldi geçti. O 124 bin peygamberden herhangi birisini ben ima ederek, bunu söylemiyorum. Benim gözümde peygamberlik dediğim şey yüksek ahlaki vasıflar ve üstün nitelikler taşıyan örnek bir şahsiyet. Bu anlamda birisini dahi bozar bu dedim. Küçük harfle yazılan peygamber. Herhangi bir peygamber değil." Baykal, Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş'a da "Sayın Kurtulmuş'un da adının bu trollerin arasında geçtiğine tanık olmak beni hem şaşırttı hem de üzdü. Gerçekten üzüldüm. Benim sözüne ve kişiliğine değer verme anlayışı içinde olduğum bir siyaset adamı" diye yanıt verdi. Kurtulmuş'un din ve siyaset ilişkisi konusunda doğru ve güzel şeyler söylediğini de vurgulayn Baykal, "Ama Sayın Kurtulmuş'un bu sözlerini 'Haşa Allah'ın vasıflarını taşıyan bir siyasi liderimiz var' diyen milletvekili arkadaşına, 'Siyasi liderimize dokunmak ibadet etmek yerine geçer' diyen siyaset arkadaşına da en kısa zamanda anlatacağına güveniyorum" ifadesini kullandı.
Vatan

SPOR

THY Euroleague'de 26. hafta mücadelesinde Barcelona Lassa'yı konuk eden Darüşşafaka Doğuş, 67-56'lık skorla kazandı, 13. galibiyetine ulaştı. Maça durgun başladı temsilcimiz, özellikle dış adam savunmasında aksayınca rakibin art arda bulduğu üçlüklere engel olamadı, 7 farkla geriye düştü. Daçka'nın 4 kısaya dönerek baskıyı artırması, özellikle de Birkan'ın inanılmaz enerjisiyle takımını uyandırması, ilk çeyrek sonunda farkın 2 sayıya inmesini sağladı. Savunmasını sertleştirdikten sonra, hücumda da istediği tempoya ulaşan Darüşşafaka, Clyburn'un art arda bulduğu 6 sayıyla önce öne geçti. Etkili savunmasını devam ettirerek arayı açan Daçka, Zizic'in de ribauntları toplamasıyla rakibini 9 sayıda tuttu, hızlı hücum sayılarıyla art arda üçlükleri de ekleyerek 10 dakikaya 32 sayı sığdırarak devre sonunda 43-22 öne geçti. 3. çeyrekte hücumda ritmini bulamadı temsilcimiz, savunmada da özellikle Perperoglou'nu durdurmakta zorlandı, konuk takım farkı tek hanelere düşürse de, son 10 dakikaya Daçka 53-42 galip girmeyi başardı. Barcelona'nın 54-47 ile farkı 7 sayıya düşürmesinin ardından sahneye bir kez daha Birkan çıktı. Art arda aldığı ribauntlar, savunmadaki enerjisi ve kritik anlarda skor üretmesiyle maça damga vurdu yıldız basketbolcu, bir kez daha kontrolü takımına kazandırdı. Clyburn'ün hücumdaki becerisi de yeniden arayı açınca, temsilcimiz salondan 67-56'lık galibiyetle ayrıldı.
Milliyet

Galatasaray'da, Trabzon deplasmanı öncesinde ilginç bir gelişme yaşandı. Sportif AŞ'de futboldan sorumlu yönetici olarak gösterilen Levent Nazifoğlu, İstanbul'da bırakıldı. Buna karşılık takımla birlikte giden tek yönetici, Alper Narman oldu. Bu durum, "Nazifoğlu neden gitmedi?" sorusunu gündeme getirdi. Çünkü futbolda bir numaralı isim olarak görünen Nazifoğlu, daha önce ceza aldığı dönemde bile sarı-kırmızılıları yalnız bırakmıyor, takımla birlikte gidiyordu. Antalya maçı öncesi, takımın karşılanması sırasında, bazı taraftarların protesto nedeniyle ultrAslan taraftar grubu ile atışan ve daha sonra yönetici Alper Narman'la da arası açılan Nazifoğlu son dönemde de demeç vermiyordu. Başkan Dursun Özbek, bu görevi de sportif direktör Cenk Ergün'e vermişti. Nazifoğlu'nun Trabzon kafilesinde bulunmamasının arkasında, son dönemde yıpranmasının etkili olduğu düşünülüyor. Galatasaray'da Antalya maçından sonraki açıklamaları yüzünden Sportif AŞ'de futbolla ilgile görevlerinden ayrılan başkan yardımcısı Nasuhi Sezgin de yine Trabzon kafilesinde yer almadı. Sezgin gibi deplasmanlara sürekli olarak giden 2. Başkan Cengiz Özyalçın da bu kez maça gitmemeyi tercih etti.
Milliyet


Fenerbahçe Teknik Direktörü Dirk Advocaat, sezon sonunda ayrılacağını resmen açıkladı. Advocaat, sadece Fenerbahçe'ye değil futbola veda ettiğini kaydederek, "Fenerbahçe benim son kulübüm olacak. Buradan ayrılmam, futboldan ayrılmam anlamına gelecek. Kariyerime nokta koyacağım" dedi. Genel bir sezon değerlendirmesi yapan ve özeleştiri yapan Hollandalı hoca, "İstenen performans olmazsa eleştiriler olur. Bir hoca olarak kolay değil bu işler. Ben geç geldim. Dengeli bir kadro yoktu elimizde. Şu anda da öyle. Ama tek bir yeri suçlayamam. Başkasının bu işi daha iyi yapabileceği düşünülüyorsa, herkesle vedalaşır giderim. Geldiğimizde Avrupa ve lig maçları başladı. Biz ne zaman dolu ya da yarı dolu statta oynadık, kazandık. Fenerbahçe ne zaman 5 bin kişiye oynadı, kaybetti. Burada da yanlış giden bir şeyler var. Cezalarla ilgili sıkıntılar da oldu. Önemli eksikler yaşadık. Yönetimimizle iyi bir ilişkim var. Dürüstçe fikirlerimi söylüyorum, onlar da söylüyor. Ama sezon içinde değişiklikler olmuyor" dedi. Kadroda birçok sıkıntı olduğunu ve bu durumu yönetimle paylaştığını vurgulayan tecrübeli hoca, "Ben de suçluyum tabii ki. Ama fiziksel durumlarından suçlu değilim. Elbette sorumluluğum var. Ama sorun bu değil. Ben her zaman işbirliğine açığım. Sorun ben değilim. Söylemek istediğim şeyler var. Sorunu biliyorlar. Ancak doğruları söylemenin yeri basının önü değil" diye konuştu.
Milliyet


Lens'in yokluğunda Fenerbahçe'nin tek hücum planı çöktü. Konyaspor orta sahası da bu fırsatı iyi değerlendirdi. Organize olup alan bırakmayınca sarı-lacivertliler oyun kuramadı. Konuk ekip hızlı hücumlarla da pozisyon arıyordu. Aradığı fırsat 17'de geldi. Alper'in hücumdaki pas tercihi sonrası az adamla yakalanan Fenerbahçe golü kalesinde gördü. Milosevic ile paslaşması sonrası Bajic'in vuruşu ağlara gitti: 0-1. Sarı-lacivertli takımın hücum hattı etkisiz kalınca Skrtel, çareyi ileriye çıkmakta buldu. Metrelerce topu süren Slovak savunmacının vuruşu çok etkili olmasa da kaleci Serkan'ın da hatası ile golle sonuçlandı: 1-1. 21'de skoru eşitleyen sarı-lacivertlilerin sevinci yarım kaldı. Orta alandaki baskı sonuç verdi. Ömer Ali Şahiner, Mehmet Topal'dan topu kaptı. Bajic bekletmeden vurdu ve takımını bir dakika sonra tekrar öne geçirdi: 1-2. 27. dakikada Konyaspor'un etkili ismi Milosevic'in çok uzaklardan vuruşu direkten döndü. 33'de Fernandao ciddi şekilde sakatlanıp oyundan çıkmak zorunda kaldı. Van Persie oyuna dahil oldu. Atiker Konyaspor 54'te skoru 3-1 yaptı. Milosevic, geriden gelen Ömer Ali Şahiner'i gördü, Futbolcu yaptığı sert vuruşta topu ağlara gönderdi: 1-3. 60'da Van Persie boş pozisyonda fırsatı kaçırdı. 72'de Sow klasını konuşturdu. Sırtı kaleye dönük aldığı topta köşeyi buldu: 2-3. 81'de Volkan Şen, boş köşeye topu gönderemedi. Aatıf'ın sert şutu 83'te direkten döndü. Van Persie uzatmalarda son fırsatı da değerlendiremedi. Sarı-lacivertliler beraberlik için baskısını arttırsa da sonuç
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme