19 Mart 2017 Pazar

19.03.2017 Genel Gündem19.03.2017 Pazar
GÜNDEM

16 Nisan'dan Sonra Meclis Gereğini Yapacaktır 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Çanakkale Zaferi'nin 102. yıldönümü nedeniyle dün Çanakkale 18 Mart Stadyumu'nda gerçekleştirilen törende "Şu anda karşımda şehit aileleri var.16 Nisan'dan sonra parlamento inanıyorum ki idam talebinizin de gereğini yapacaktır. Bu bana geldiği zaman tereddütsüz onaylarım. George ne diyecek, Hans ne diyecek hiçbiri bizi ilgilendirmez" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında özetle şunları söyledi: "Çanakkale Deniz Zaferimizin 102. Yıldönümü'nü idrak ettiğimiz bu günde tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle yad ediyorum. Yıllar gelip geçiyor, ama şehitler tepesi boş kalmıyor… Dün analar babalar 'Ya şehit ol, ya gazi' diyerek Çanakkale'ye gönderiyorlardı, bugün terör örgütlerinin üzerine gönderiyorlar, Suriye'ye gönderiyorlar. Türk milleti işte böyle bir millettir. Vatanı bayrağı ezanı, istiklali ve istikbali söz konusu olduğunda gözü hiçbir şeyi görmez. Darbelerin, krizlerin, kaosların sebebi olan istikrarsızlığı üreten mevcut sistem yerine, dünyanın en gelişmiş ülkelerindeki yönetim sistemine geçiyoruz. Bunun adını Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi olarak koyduk ve işte milletimizin huzuruna getirdik. Bu sistem öyle tercüme filan da değildir. Yerlidir, millidir. Bizim gayemiz Çanakkale'de yedi düvele meydan okuyan dönemin en modern ordularını dize getiren ecdadımıza layık olabilmektir. Çanakkale Savaşlarını bilmeyen, oradaki ruhu, heyecanı, azmi, kararlılığı kalbinde hissetmeyen hiç kimsenin yüreği bu ülke için, bu millet için çarpmaz. Ülkemizde böyle bir kesim her zaman olmuştur. Bundan bir asır önce de kahraman askerlerimiz Çanakkale sırtlarında, kıyılarında düşmana dünyayı dar ederken, birileri 'Bu savaşa ne gerek var' havasındaydı. Tıpkı bugün 'Suriye'de ne işimiz var, Irak'ta ne işimiz var, Balkanlar'da, Kafkaslar'da, Afrika'da ne işimiz var' diyenler gibi. Geçtiğimiz 14 yılda telafi edebileceğimiz kadar zararı telafi ettik. Ama ne yaparsak yapalım iş geliyor bir yerde tıkanıyor. 2007 yılını hatırlayın. Türkiye büyümesiyle, kalkınmasıyla, yatırımlarıyla gayet güzel yolunda ilerlerken birden karşımıza olmadık bir engel çıkardılar. Meclis'te bize cumhurbaşkanı seçtirmek istemediler. 367 gibi akıl mantık dışı bahaneyle Meclis'i kilitlediler. Biz de çözümü millete gitmekte bulduk. Bunun bedeli olarak da tuttular o zaman başında bulunduğum partiye kapatma davası açtılar. 2011 seçimlerinde gelin ülkemizi yeni bir anayasaya kavuşturalım dedik; ona da karşı çıktılar. 2013 yılından itibaren yaşadığımız her hadise artık köklü bir değişimin kaçınılmaz olduğunun habercisiydi. 17-25 Aralık'ta girişilen emniyet-yargı darbesi gücünü ve yetkisini milletten almayan bir çetenin ürünüydü. Milletimizin desteği ile bu saldırıyı püskürttük. Bu defa diğer terör örgütlerini devreye soktular. DEAŞ denilen cani örgüt, diğer yandan PKK kanlı eylemlere girişti.
Hürriyet


Alman İstihbaratı İkna Olamamış! 
Almanya'nın dış istihbarat teşkilatı Federal Haberalma Servisi'nin (BND) Başkanı Bruno Kahl, Türkiye'deki darbe girişiminden Gülen yapılanmasının sorumlu olduğundan şüphe ettiğini söyledi. Kahl, haftalık Der Spiegel dergisine verdiği mülakkatta, Türkiye'nin 15 Temmuz darbe girişiminin arkasında Gülen yapılanmasının olduğu konusunda kendilerini "çeşitli yollardan ikna etmeye çalıştığını ancak bunun şu ana kadar gerçekleşmediğini" söyledi. "15 Temmuz öncesinde de hükümet tarafından bir temizlik dalgası başlatıldığını" söyleyen BND Başkanı Kahl "Bu yüzden ordunun bazı kesimleri sıra kendilerine gelmeden darbe yapmak istedi. Ancak artık çok geçti, kendileri de temizlendi" dedi. Kahl, Spiegel'in "Gülen yapılanmasını aşırılık yanlısı İslamcı ya da terörist diye tanımlayabilir misiniz?" sorusuna "Gülen yapılanması dini ve seküler eğitim için bir araya gelmiş sivil bir oluşum. Bunlar arasında dershaneler, Erdoğan güçleriyle yıllarca ortak çalıştıkları eğitim kurumları var" cevabını verdi.
Vatan

Tekmeciyi Tahliye Eden Hakime Gözaltı 
İstanbul Başsavcılığı, FETÖ'ye yönelik soruşturma kapsamında, örgüte üye olduğu iddiasıyla 55 hakim ve savcı hakkında gözaltı kararı verdi. Ayrıca savcılığın talebi üzerine, hakimlikçe, şüpheliler hakkında arama ve el koyma kararı da alındı. Şüphelilerin yakalanmasına yönelik operasyonda, 26 hakim ve savcı gözaltına alınırken, diğerlerini arama çalışmaları sürüyor. Hakkında gözaltı kararı verilen şüphelilerin, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nca (HSYK) dün ihraç edilen 202 hakim ve savcı arasında bulunduğu öğrenildi. Metrobüste şort giydiği için hemşire Ayşegül Terzi'ye tekme ile saldıran Abdullah Çakıroğlu'nu ilk celsede serbest bırakan Anadolu 40. Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi İbrahim Uyanık da ilk etapta hakkında gözaltı kararı verilen isimler arasında yer alıyor. Öte yandan İzmir'de de ihraç edilen hakim ve savcılardan 20'si gözaltına alındı. Gözaltına alınan hakim ve savcıların telefonlarında FETÖ/PDY'nin kullandığı kriptolu haberleşme programı 'ByLock'un bulunduğu iddia edildi.
Vatan

EKONOMİ 

Dolar: 3,6356-3,6400                       
Euro: Euro 3,8958-3,9101
Sterlin: 4,4988-4,5138
Gram Altın: 143,6194-143,9182

Bu Abonelerin Elektriği Kesilemez 
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), elektrikle çalışan diyaliz destek ünitesi, solunum cihazı ve benzeri mahiyette yaşam destek cihazlarına bağımlı olan ve destekleyici belgelere sahip tüketicilerin dağıtım şirketine yazılı başvurusu halinde borcundan dolayı aboneliğin elektriğinin kesilmemesi yönünde düzenleme yaptı. Ayrıca dağıtım şebekesinde planlı ve plansız elektrik kesintileri olması halinde, bu kişilerin doğrudan bilgilendirilmeleri sağlanacak. Düzenleme ile söz konusu aboneliklerin elektrik tüketimi nedeniyle oluşabilecek borçlarından dolayı elektrikleri kesilemeyecek, ödeme güçlüğü çekebilecek abonelikler için talep edilmesi halinde süresi dört ay geçmeyecek şekilde taksitlendirilebilecek. EPDK, bu durumda olan vatandaşlara haklarını tekrar hatırlattı. Yapılan ilgili düzenlemeye göre, dağıtım şebekesinde planlı elektrik kesintisi olması durumunda, elektrikle çalışan diyaliz destek ünitesi, solunum cihazı ve benzeri mahiyette yaşam destek cihazlarına bağımlı kişiler, önceden kendilerinin belirlediği iletişim aracıyla bilgilendirilecekler. Dağıtım şebekesinde plansız elektrik kesintileri söz konusu olması durumunda ise yine kesintiyle ilgili durum hakkında bu kişilere bilgilendirilme yapılacak. Bu imkândan yararlanmak isteyen kişilerin, dağıtım şirketlerine sağlık raporunu ibraz etmeleri ve bulunduğu ikametgâhın aboneliğini bildirmeleri gerekiyor. Yapılan düzenleme ile dağıtım şirketlerine ilgili tüketicinin sağlık raporunun sona ereceği tarihi önceden hatırlatma mükellefiyeti de getirildi. Ayrıca kişinin raporunu yenilemesi halinde bu haktan yararlanması devam edecek. Ancak raporun 30 gün içerisinde dağıtım şirketine iletilmesi gerekecek.
Hürriyet

İlk Harcı Döküldü 
Başbakan Binali Yıldırım, 1915 Çanakkale Köprüsü ve MalkaraÇanakkale Otoyolu'nun temel atma töreninde, "O gencecik yiğitler canları pahasına Çanakkale'nin geçilmez olduğunu 7 düvele gösterdiler. Dün de öyleydi bugün de aynıdır. Düşman için Çanakkale geçilmez ama Çanakkaleliler için millet için her türlü geçilir. Çanakkale denizden, havadan ve 1915 Çanakkale Köprüsü ile geçilir" dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım dün Çanakkale'deydi. Cumhurbaşkanı Erdoğan 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 102. Yılı nedeniyle Çanakkale 18 Mart Stadı'ndaki törene katıldı. Başbakan Binali Yıldırım ise 1915 Çanakkale Köprüsü'nün Lapseki'deki temel atma törenindeydi. Başbakan Binali Yıldırım, törende yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi: "Dev proje ile Çanakkale'den dünyaya güçlü Türkiye, büyük Türkiye gerçeğini haykırıyoruz. Ey Avrupa bırak sen Türklere yasak koymayı, bırak sen demokrasi nutukları atmayı. Çanakkale'ye bak. 'Çanakkale geçilmez' diyen ecdadın torunlarına bak" dedi. Başbakan Yıldırım, Çanakkale Zaferi'ni ecdadın zor şartlarda mücadele vererek, kazandığını, İstanbul'dan Yemen'e gitmek, Yemen'e asker götürmek ve oradaki askerleri Anadolu'ya getirmek için aylarca yabancıların gemilerinin beklendiğini, seyahatin eziyete dönüştüğünü anımsattı. Yıldırım, "Yolculuk yapmak isteyenler, maalesef perişan olurdu. Demiryolu, denizyolu taşımacılığı hep yabancıların elindeydi. Hicaz ve körfezde silah bırakan askerlerimiz, ulaşım sıkıntısının bedelini çok ağır ödedi. Cumhuriyetin ilanından sonra başlayan karayolu ve demiryolu seferberliği maalesef sonraki yıllarda sürdürülemedi"diye konuştu. Başbakan Binali Yıldırım'ın konuşmasının ardından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Çanakkale 18 Mart Stadyumu'ndaki törenden canlı yayınla Lapseki'deki temel atma törenine bağlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, projede emeği geçenlere, Koreli ve Türk firmalara teşekkür ederek, 1915 Çanakkale Köprüsü ve MalkaraÇanakkale otoyolu temel atma töreninin hayırlı olmasını diledi. Başbakan Yıldırım da Çanakkale'de tarihi bir gün yaşandığını belirterek, "Çanakkale geçilmez dedirten ecdadımızdan aldığımız güçle Çanakkale'yi Cumhuriyetimizin 100. yılına taşıyacak o büyük eserin, 1915 Çanakkale Köprüsü'nün temelini sizlerin huzurlarında atıyoruz. Ülkemize, Çanakkale'ye, milletimize hayırlı olsun." diye konuştu.
Hürriyet

Bakanlara 'Sicil' Uyarısı 
Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak ile Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Kahramanmaraş'ta, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'nin düzenlediği 'esnaf şurası'na katıldı. Burada konuşan Bakan Bülent Tüfenkci, esnafın kalkınması ve büyümesi için her türlü tedbiri alacaklarını söyledi. Bunun için de bugüne kadar esnafa tanınan hakları anlatan Tüfenkci, sicil affını esnaf için getirdiklerini söyledi. Tüfenkci, "Biz 'Başbakanım beyaz sayfa açmak için, sicil affı istiyoruz' dediniz, bunu hayata geçirdik, hem de bankalarla konuşarak. Ama bugün bazı bankaların yan çizdiğini duyuyoruz, görüyoruz. Biz, hükümet olarak o bankaların da üzerine gideceğiz. Bunu da buradan ifade etmiş olalım. Biz bu yasayı çıkartırken 'uygulanmasın' diye çıkartmadık. 14 bankanın genel müdürleriyle, yetkilileriyle oturup konuştuk" dedi.
Posta

Çiftçinin Maaşına Zam 
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, tarım işçilerinin maaşlarına dün itibarıyla yüzde 12.5 zam yapıldığını açıkladı. Bakan Çelik, "Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği ile Koop-İş Sendikası arasında imzalanan toplu iş sözleşmesiyle 1859 lira olan taban aylığı 2 bin 30 liraya, 1718 lira olan taban aylığı ise 1960 liraya çıkarıldı" dedi. Toplu iş sözleşmesi töreninde konuşan Bakan Çelik şunları söyledi: "5 bin personeli ilgilendiren bir sözleşme uzlaşmayla sonuçlandırıldı. Düzenleme 2017, 2018 ve 2019 yıllarını kapsıyor. Farklı taban ücretlerinin eşitlenmesi noktasında bu sözleşmede önemli bir adım atıldı. Sözleşmenin kooperatifimize toplam maliyeti, 62 milyon lira olacak " diye konuştu.
Posta

'Çevreci Komşu Kart'la Herkese Kazandıracak 
Antalya'da Muratpaşa Belediyesi tarafından başlatılan ve Türkiye'nin ilk ödüllü ambalaj atığı toplama projesi "Çevreci Komşu Kart" tanıtım toplantısı Belediye Başkanı Ümit Uysal tarafından Belediye Kültür Salonu'nda gerçekleştirildi. Sürdürülebilir çevre ve sürdürülebilir dünya hedefiyle, ambalaj atıklarının geri dönüşüm sürecinin '360 derece' olarak kurgulandığı projede herkesin kazandığı ifade edildi. Ailelerden başlayarak, Antalya'nın, Türkiye'nin ve dünyanın kazandığı projede, ayrıştırma sistemi evlerde başlıyor ve ayrıştırılan her plastik, cam, kağıt, metalin hanelerde kadının adına çıkartılan Çevreci Komşu Kart'ta puana dönüşüyor. Başkan Uysal,tanıtım toplantısında, "Çevreci Komşu Kart, Antalya'mızın kalbi Muratpaşa'dan Türkiye'ye sunulan bir dünya projesidir" dedi. Başkan Uysal, "Doğal kaynakların ve çevrenin korunması için geri kazanıma önem verilmesi gerekiyor. Biz de Muratpaşa Belediyesi olarak, Türkiye'nin geleceğine ve daha yaşanabilir bir dünyaya katkıda bulunma hedefiyle, komşularımıza 'Atma, biriktir, kazanalım' dedik ve ambalaj atıklarını hanelerinde ayrıştıranlar için bir ödüllendirme sistemini devreye aldık" dedi. Başkan Ümit Uysal, projenin 11 ay önce Memurevleri Mahallesi'nde pilot uygulama olarak başladığını söyledi. Yaklaşık, 160 bin hanede 487 bine yakın nüfusa sahip Muratpaşa'da, 60 bin 31 evde 'Çevreci Komşu Kart' hakkında yüz yüze bilgilendirme yapıldığını ve kadınlar adına hazırlanan kartların teslim edildiğini belirten Uysal, 8 bin 103 kullanıcının aktif olarak projeye dahil olduğunu belirtti. Başkan Uysal, projeyle 11 ayda 624 bin 216 kilogram yerinde ayrıştırılmış ambalaj atığı topladıklarını, kartlara ise 157 bin 210 liralık puan yüklediklerini kaydetti.
Milliyet

Bankalara Üçüncü Uyarı 
Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) Başkanı Recep Biçer, Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteğini almaya hak kazanan KOBİ'lerin bankalarda işlemlerinin zorlaştırıldığı, kredi başvurularının büyük bir bölümünün reddedildiğini belirterek, "Kredi işlemlerinin kolaylaştırılması için bankalara üçüncü kez resmi yazıyla çağrıda bulunduk. Lütfen bankalarımız KOBİ'lere zorluk çıkarmasın" dedi. Bankalara, Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteğini almaya hak kazanan 460 bini aşkın KOBİ'nin, kredi işlemlerinin kolaylaştırılması için üçüncü kez resmi yazıyla çağrıda bulunduklarını bildiren Biçer, bu süreçte anlaşmalı bankaların KOBİ'lere kolaylık sağlamaları gerektiğine işaret etti. Biçer, banka ve işletmeler arasında yaşanan aksaklığın kendilerine de iletildiğini kaydederek, "Bankaların kredi kayıt bürosunda kredi tarihçelerinin olmaması, puanlarının düşük olması, kredi başvuru sayısının fazla olması, önceki kredilerinde gecikmelerin tesbiti, kanuni takiplerinin, icra kayıtlarının kapatılmış bile olsa protestolu senet veya çek kayıtlarının mevcudiyeti, borçlanma oranlarının yüksekliği, mali verilerinin yetersizliği ve son dönem mali verilerinin önceki dönemlere göre düşmüş olması gibi gerekçelerle KOBİ'lerin işlemlerini zorlaştırdığı, hatta kredi başvurularının büyük bir bölümünü reddettiği bilgilerini almaktayız." diye konuştu.
Vatan

En Çalışkanlara Ek Maaş 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, 30 yıl üstü çalışan emeklilerin ikramiye ödemesinin başladığını söyledi. Müezzinoğlu, "30 yılın üzerinde kamuda çalışıp da emekli olanlara, 30 yıl üzerinden emekli ikramiyesi ödenerek emekli edilen tüm emeklilerimiz, 30 yıldan fazla çalışanlarla ilgili yaptığımız düzenleme neticesi, yaklaşık 450 bin civarındaki emeklimizin, 2 buçuk milyar civarında bu yeni yasal düzenlemeden sonra alacakları tahakkuk ettirildi. Bu alacaklarını belirli bir planlama çerçevesinde ödemeye başladık. Mart ayı itibarıyla 90 bin alacaklı emeklimize yaklaşık 700 milyon lirayı, bu hafta itibarıyla ödemeye başladık. Emeklilerimize tekrar promosyondan sonra bu hakları da helal olsun, bereketli olsun" diye konuştu. Moody's tarafından Türkiye'nin kredi notunun "durağan"dan "negatif"e çevrilmesine ilişkin Müezzinoğlu, "Bu millet kendi notunu kendi verir. Ekonomi dinamiklerimiz fevkalade iyi" değerlendirmesini yaptı.
Vatan

SİYASET/POLİTİKA

'Anafartalar'ı Unutmadan Sandığa Gidin' 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 18 Mart Çanakkale Zaferi'nin yıldönümünü anımsatarak, "Çanakkale şehitlerini anıyoruz. Dumlupınar'ı, Anafartalar'ı unutacak mıyız? Biz tarihimizi bilerek, verdiğimiz şehitlerin kanlarının ne kadar değerli olduğunu unutmadan sandığa gideceğiz" dedi. Ankara Yenimahalle Belediyesi'nin 'Halk-Kart' tanıtım töreninde konuşan Kılıçdaroğlu şunları söyledi: "Bugün 18 Mart, Çanakkale şehitlerini anıyoruz. Hangi bedeller ödeyerek biz bu Cumhuriyet'i kurduk? Dumlupınar'ı, Anafartalar'ı unutacak mıyız? Tek adam yönetimi hiçbir zaman olmadı. Biz tarihimizi bilerek, verdiğimiz şehitlerin kanlarının ne kadar değerli olduğunu unutmadan sandığa gideceğiz. Oyumuzu öyle kullanacağız. Ortak paydamız var; vatanımız, demokrasimiz, bayrağımız, birlikte yaşama irademiz. Neden vazgeçiyoruz bundan? Bize dayatıyorlar. Tek adam rejimini öneriyorlar. Her şeyi bir kişi bilecek, bir kişi karar verecek. Ortak akıldan vazgeçelim, tek aklın mahkûmu olalım diyorlar. Peki, o bir kişi hata yaparsa bedelini kim ödeyecek? Bedelini halk ödeyecek.80 milyon bir kişinin önünde diz çöksün isteniyor. Bu ülkenin insanları onurlu insanlardır, demokrasiyi savunurlar. Benim gibi düşünmeyenin de konuşmaya hakkı vardır. Ayrımcılık, toplumu ayrıştırmak olmaz. Siyasetin görevi toplumda uzlaşmayı sağlamaktır. Bizim gibi düşünmeyenler de özgürce konuşabilmeliler."
Hürriyet

Söyleyenler Tarih Cahili 
MHP Lideri Devlet Bahçeli, "Rejim değişecek diyorlar, külliyen yalandır. Tek adam yönetimi olacak diyorlar, bunu söyleyenlerin tarih cahili oldukları, geçmişimizde böyle bir yönetim modelinin hiç görülmediği açık ve ortadadır" dedi. Referandum çalışmaları kapsamında ilk mitingini Elazığ'da yapan Bahçeli özetle şunları söyledi: "Küresel komplonun hedefinde Türk milleti vardır. Terör örgütleri kışkırtılmaktadır. 20 Temmuz 2015'ten bu tarafa şehit sayımız 1137'dir. PKK saldırmaktadır. Artık hainlerin kökü kazınmalıdır. İblisin yeryüzü garnizonu olan IŞİD gözü dönmüşçesine kan dökmektedir. PYD-YPG sınırlarımızın dibinde, küresel güçlerin himayesiyle dört parçalı Kürdistan için tuzak kurmaktadır. Bu cinayet çetelerinin en şerefsizi, en adisi, en sinsisi olan FETÖ,15 Temmuz'da silaha sarılmıştır. Kuşkunuz olmasın, 15 Temmuz bir Haçlı operasyonuydu. Devletin süratli kararlar aldığı, TBMM'nin aktif ve etkin olduğu bir sistemi kurmazsak 15 Temmuz'da harekete geçenler tekrar varlığımıza suikast yapacaklar. 15 Temmuz'da karşımıza tekrar çıkanlar, dün Çanakkale'de denizi boylayanların kalıntılarıdır. Dedik ki, Türkiye bu şekilde gidemez. Özellikle 10 Ağustos 2014'ten bu tarafa süren kutuplaşma ve anlaşmazlıklarla daha fazla mesafe alamaz. Türkiye'yi kaybedebiliriz dedik, uzlaşma çağrısı yaptık. Hükümet etme sistemindeki tıkanıklık ve kilitlenmeyi açalım istedik. Sonunda Adalet ve Kalkınma Partisi'yle 18 maddelik anayasa değişikliği üzerinde anlaştık. Çarpıtmalara, çarpık kafalara, aramızdan çıkan çürüklere bakmayın, ilkelerimizden taviz vermedik, ülkülerimizden ayrılmadık. Bizim nezdimizde hem evet, hem de hayır diyen her vatandaşım, her kardeşim bir ve aynıdır. Fakat bu defa hayırda hayır yoktur. Rejim değişecek diyorlar, külliyen yalandır. Değişecek olan sadece hükümet etme sistemidir, yenisinin adı da Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'dir. Federal sistem gelecek, Türkiye eyaletlere bölünecek, üniter yapı bozulacak diyorlar. Tümden iftira, hayal mahsulüdür. Tek adam yönetimi olacak diyorlar, bunu söyleyenlerin tarih cahili oldukları, geçmişimizde dahi böyle bir yönetim modelinin hiç görülmediği açık ve ortadadır. İlk dört madde güvencededir. Teminat MHP'dir.
Hürriyet

Yıldırım: Fırsat Vermeyeceğiz 
Gelibolu Yarımadası'ndaki Şehitler Abidesi'nde düzenlenen törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar katıldı. Saat 14.00'te başlayacağı açıklanan tören programdaki sarkma nedeniyle bir saat gecikmeli olarak başlayabildi. Aydınlık yarınları inşa etmek üzere yola çıktıklarını, her gün gelişme, muasır medeniyetler yolunda önemli mesafeler alındığını söyleyen Başbakan Yıldırım, şöyle devam etti: "Bugün bu anma etkinlikleri tarihi bir olaya da şahitlik ediyor. 1915 Çanakkale Köprüsü'nün bugün temelini de attık. İnşallah Cumhuriyetimizin 100. yılına giderken 'Çanakkale geçilmez' diyerek yedi düvele burayı mezar yapan ecdadımızın anısını geleceğe taşıyacak ve Çanakkale Boğazı'na takacağımız bu gerdanlıkla Türkiye'yi, Türk milletini müreffeh, daha kalkınmış, Gazi Mustafa Kemal'in hedef gösterdiği muasır medeniyetler seviyesine ulaştırmış olacağız. Her dakikayı iyi şekilde değerlendirmek, her kuruşu doğru yerde harcamak için büyük bir gayret içerisindeyiz. Bu konudaki kararlılığımızdan ve hassasiyetimizden asla şüphe edilmemelidir." "Gerek İstiklal Harbi'nde gerekse Çanakkale'de şehit düşenlerin çocukları bugün, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin asli unsurlarıdır. Onların arasına fitne sokmak isteyenlere asla fırsat vermeyeceğiz. Bizi savaşa sürükleyenlere fırsat vermeyeceğiz. Biz barışa, dostluğa ve kardeşliğe önem veriyoruz. İnşallah Türkiye'de kardeşlik iklimi daha da güçlenecek ve milletimizin birliği, beraberliği daim olacak. 15 Temmuz'da verilen istiklal ve istikbal mücadelesinin kutlu yürüyüşü 16 Nisan'da taçlanmış olacak."
Milliyet

Akşener'e Ülkücülerden Protesto 
Eski MHP Milletvekili Meral Akşener, memleketi İzmit'te vatandaşlara seslenirken bir grup ülkücü tepki gösterdi. Akşener dün Kocaeli Aydınlar Ocağı'nın İzmit Fuarı'nda bulunan bir restoranda düzenlediği 'Milli İradeye Saygı' konulu toplantıya katıldı. Akşener, şunları söyledi: "Bu bekanın ne olduğu anlatılmıyor. Biliyoruz ki sandalyelerin bekası oylanacak. Parlamenter demokratik sistemin yerine tek adamın eline bırakılmış, kaderlerimizin teslim olacağı bir referandum sürecine OHAL şartlarında gidiliyor. Seçimlerdeki rekabet ortamının da eşit şartlarda yapılması, o seçimin meşruluğunu belirtir. Yıllarca üniversitelerde bunu anlattım." Konuşma sırasında 30 kişilik ülkücü grubu "Meral Akşener hayır lokması" yazılı pankartı indirmek istedi. Gerginlik üzerine polis ve araya girenler, grubun Akşener'in bulunduğu alana girmesine engel oldu. Olayı yatıştırmaya çalışan Akşener de "Başka anaların doğurduğu çocuklarla kabadayılık yapmak kolay. Gönderin kendi çocuklarınızı. Çoluk çocuğu iş peşinde, ballı maaşlar için AKP'lilerle yan yana. Bu garipleri yollayın. Tutuklandıklarında ortada bırakın" dedi.
Milliyet

DÜNYA 

Almanya'dan Çifte Standart 
Türk bakanların, Almanya'da referandum etkinliği yapması çeşitli gerekçelerle engellenirken dün Frankfurt kentinde Nevruz kutlaması adı altında referanduma karşı gösteri düzenlendi. Etkinlikte yasak olmasına rağmen PKK terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın posterlerinin de açıldığı görüldü. Ay başında eyalet içişleri bakanlıkları ve senatörlüklerine bir yazı gönderen Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, Almanya'da yasaklı terör örgütü PKK'ya ait şama ve sembollerin kullanılmasına izin verilmemesini istemişti. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Türk milletvekili ve bakanların Almanya'da yaşayan vatandaşlarımızla buluşmalarına sudan sebeplerle engel olmaya çalışanların kendi terör örgütü listelerinde de bulunan PKK'ya ait sembol ve sloganlara göz yumması kabul edilemez bir uygulamadır. Yapılanlar açıkça teröre destek olmaktır" dedi. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise "Alman makamlarının gösteriye izin vermesinin çifte standardın vahim örneği olduğu" belirtilirken "Bu samimiyetsiz yaklaşımı kınıyoruz. Tepkimiz Almanya'nın Ankara Büyükelçisine de iletilmiştir" denildi.
Hürriyet

Paris Orly'de Terör Alarmı 
Fransa'nın başkenti Paris yakınlarındaki Orly Havalimanı'nda dün terör saldırısı korkusu yaşandı. Havaalanında görevli bir kadın askerin silahını almaya çalışan bir kişi vurularak etkisiz hale getirildi. Havalimanında güvenliği sağlayan Sentinel birliklerinden bir askerin silahını almak isteyen kişinin vurularak etkisiz hale getirildiği bildirildi. Olayın ardından havalimanının boşaltılırken bölgede operasyon başlatıldı. Bu olaydan önce Stain banliyösünde meydana gelen olayda, şüpheli bir aracı durduran polise kontrol sırasında ateş açıldı. Bir polisin yaralandığı olay sonrası saldırgan olay yerinden siyah bir otomobil ile kaçtı. Olay yerine gelen İçişleri Bakanı Bruno Le Roux, iki saldırının aktörünün de aynı kişi olduğunu açıkladı. Saldırganın Paris doğumlu ve 39 yaşında olduğu belirlendi. Le Roux, iki olay arasındaki bağlantıyı doğrulayarak, zanlının hem silahlı soygun nedeniyle poliste, hem de terör bağlantısı olanların izlendiği "S-güvenlik fişi" ile istihbaratta kaydı olduğunu açıkladı. Paris Terörle Mücadele Savcılığı, hem Orly Havalimanı hem de Stains'de meydana gelen saldırı ile alakalı soruşturma başlattı. Güvenlik gerekçesiyle yaklaşık 3 bin yolcunun tahliye edildiği Orly Havalimanı'nın akşam saatlerine kadar kapalı tutuldu. Paris'in ikinci büyük havalimanı olan Orly'den uçuşlar, Paris'teki en büyük havalimanı olan Charles de Gaulle'e yönlendirildi.
Milliyet

Pentagon'da 'Ucu Açık Savaş' Korkusu 
ABD merkezli "Politico" haber sitesi, Başkan Donald Trump'ın DAEŞ'i kısa süre içinde yok etmek için ABD Savunma Bakanlığı'na (Pentagon) yaptığı baskının, bakanlık içinde Ortadoğu'da 'ucu açık yeni bir kara savaşı' endişesi yarattığını yazdı. Pentagon'da görevli üst düzey eski ve yeni yetkililerle konuşan gazete, Trump'ın göreve başlamasının ardından ABD'nin sessizce Irak ve Suriye'ye yüzlerce ABD askeri gönderdiğini belirtirken, Yemen ve Afganistan'a da asker gönderilmek istendiğini aktardı. Askeri yetkililer, son hamlelerle ABD'nin "yerel güçleri destekleyen" güç mü yoksa "savaşa liderlik eden" unsur mu olduğu arasındaki çizginin belirsizleşebileceğini belirtiyor. Trump'ın Pentagon'u daha agresif olmaya iten stratejisinin, Obama döneminde askeri danışmanlar, özel operasyonlar ve hava kuvvetleriyle yürütülen Ortadoğu operasyonlarının ardından, daha fazla ABD askerinin hayatını kaybetmesi riski gibi unsurlar nedeniyle açmaza girdiği belirtiliyor. Bir askeri yetkili, "Bazıları bunu operasyonun artırılması olarak nitelendiriyor, bazıları da bunu (Ortadoğu'daki asker sayısının arıtılmasını) 'görevin' sapması olarak isimlendiriyor. Pentagon'un Irak ve Suriye'de DAEŞ'e karşı yürütülen faaliyetlere destek vermesi talebiyle 'reserv' kuvvet olarak Kuveyt'e birkaç yüz asker göndermeyi de düşündüğü ifade ediliyor. Buna karşın, Pentagon ve dışişleri sözcüleri, basına yönelik açıklamalarında Ortadoğu'ya son dönemde gönderilen yüzlerce ABD askerinin rolünün 'askeri danışmanlıkla' sınırlı kalacağını ve kara güçlerinin sadece 'çok gerekli olması' durumunda sahaya sürüleceğini söylüyor.
Milliyet

Neye Uğradığını Şaşırdı 
Almanya Başbakanı Angela Merkel ile ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray'daki ilk görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıda kendisine sorulan dinleme iddialarını yanıtlayan Trump, bu konunun Merkel'le ortak noktaları olduğunu söyledi. Ortak basın toplantısında konuşan ABD Başkanı Donald Trump, "Ülkelerimiz birçok ortak noktaya sahip. Güvenlik arayışı ve barış da bunlar arasında" dedi. Daha önceden NATO ülkelerini savunma harcamaları konusunda eleştiren Trump, Almanya Başbakanı Merkel'e savunma harcamaları konusundaki taahhütleri yerine getirdikleri ve Afganistan ve Suriye gibi ülkelerdeki misyonlara desteği dolayısıyla teşekkür etti. ABD'nin ve Almanya'nın en büyük hedefinin vatandaşlarının güvenliği olduğunu söyleyen Trump, "Göçmenlik bir hak değil, ayrıcalıktır. Vatandaşlarımızın güvenliği her zaman her şeyden önce gelmelidir" dedi. Trump ayrıca görüşmelerde iki ülkenin ekonomik ortaklığına yönelik konuların da ele alındığının altını çizdi.
Vatan

SPOR 

UEFA Avrupa Ligi'nde adını çeyrek finale yazdıran Beşiktaş, Antalyaspor maçıyla lige dönüyor. En yakın takipçisi Başakşehir'in 2 puan önünde olan Siyah-Beyazlılar kazanarak son 9 haftaya avantajını koruyarak girmek istiyor. Akhisar, Galatasaray ve Rize galibiyet serisine 2-2'lik Kayseri beraberliği ile ara veren Kartal, yeni bir seri başlatmak amacında. İlk 4 içinde yer alarak Avrupa Kupaları'na gitmek isteyen Rıza Çalımbay'ın Antalyaspor'u da evindeki maçı kazanmak istiyor. Kayserispor maçında sakatlanan ve UEFA Avrupa Ligi'ndeki Olympiakos maçında oynayamayan Marcelo'nun durumu bugün netleşecek. Marcelo oynarsa Mitrovic kulübeye dönecek.
Posta

Trabzonspor fırtınası, Galatasaray'ı da vurdu 2017 yılında bileği bükülmeyen tek takım olan Bordo-Mavililer, Medical Park Arena'daki ilk derbide Cim Bom'u 2-0 devirdi, puanını 41'e yükseltip 4.'lük için umutlandı. İlk tehlikeli atağı konuk Galatasaray yarattı. 12'de Sneijder'in sağ çaprazdan kullandığı serbest atışta, ceza alanında uygun durumda Cavanda topa vurdu. Top yandan auta çıktı. Trabzonspor aradığı gole 23'te kavuştu Yusuf Yazıcı'nın sağ taraftan kullandığı köşe vuruşunda, arka direkte Castillo'nun altıpas önünden şutunda, Podolski topu çizgi üzerinden çıkardı. Dönen topa dokunan N'Doye, golü yaptı: 1-0. 45+2'de sağdan hareketlenen Castillo, topu ceza alanındaki Yusuf Yazıcı'ya aktardı. Bu futbolcunun şutunda, top yan direkten oyun alanına döndü. Bordo- Mavili ekip ikinci yarıya golle başladı. Sağ kanatta Olcay Şahan ceza yayı üzerindeki Yusuf Yazıcı'yı gördü. Genç yıldız da sol ayağıyla şık bir vuruş yapıp Muslera'yı avladı: 2-0. Uğur Demirok 5 dakika içinde önce Bruma ardından da Podolski'ye üst üste fauller yapıp 65'te kırmızı kart gördü. Cim Bom tek net pozisyonunu 85'te yakaladı. Yasin savunma arkasına sarktı, altıpastaki Sinan'ı gördü. Genç futbolcu topu kale yerine daha zorunu yapıp auta gönderdi. Karşılaşmayı 2-0 kazanan Trabzonsporlu futbolcular orta yuvarlakta horon tepti, Galatasaraylılar sahayı boynu bükük terk etti.
Posta

A Milli Futbol Takımı'nın, 2018 FIFA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri'nde Finlandiya ve hazırlık maçında Moldova ile oynayacağı karşılaşmaların aday kadrosu belli oldu. Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, Kayserispor'dan Deniz Türüç ile Gençlerbirliği'nden Serdar Gürler'i ilk kez aday kadroya davet etti. Kayserisporlu Güray Vural ise yaklaşık 2,5 yıl sonra A Milli Takım kadrosuna davet edildi. Güray, 13 Ekim 2014'te Letonya ile deplasmanda yapılan 2016 Avrupa Şampiyonası Grup Eleme maçının 23 kişilik kadrosunda yer almış, fakat forma giyememişti. Sezon başında İspanya 1. Ligi (La Liga) takımlarından Deportivo La Coruna'ya transfer olan ve başarılı bir performans ortaya koyan Emre Çolak, 16 ay sonra milli takımdan davet aldı. Emre, son olarak 17 Kasım 2015'te Yunanistan ile yapılan özel maçta forma giymişti. Ay-yıldızlılar yarın saat 16.00'da İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan Antalya'ya hareket edecek ve Belek beldesinde yer alan Regnum Carya Golf & Spa Resort'ta kampa girecek. Millilerimiz, 24 Mart Cuma günü Antalya'da Finlandiya, hazırlık maçında ise 27 Mart Pazartesi günü Eskişehir'de Moldova ile karşılaşacak.
Milliyet

Konyaspor'a Kadıköy'de yenilen F.Bahçe'de teknik direktör Dick Advocaat sezon sonu ayrılacağını söylerken bununla yetinmeyip teknik direktörlük kariyerini noktalayacağını da açıkladı. "F.Bahçe'de benden de büyük sorunlar var" diyerek emekliliğini açıklayan Hollandalı çalıştırıcı neden bu kararı aldı? ADVOCAAT maç sonundaki basın toplantısında "Söylemek istediğim şeyler var ama yeri burası değil" diyerek detaya girmezken, tecrübeli hocanın söyleyemediklerini ve neden emekliliği seçtiğini VATAN açıklıyor.. Yetersiz kadro Kadro planlamasının yapılmaması ve önceki sezonun eksiklerinin aynen devam ediyor olması. Futbolcuların bireysel olarak eksiğinin çok olmasına ve yapılan uyarılara rağmen kimsenin kendini geliştirmek için ekstra bir çaba sarfetmemesi. Futbolcularının vurdumduymazlığı Takımda herkesle bire bir konuşmasına ve kariyerlerinden örnekler vermesine rağmen hiçbir futbolcuyu kazanamadı. Alınan ortak kararlara yönetimin sonrasında uymaması ve Advocaat'ı yarı yolda bırakması Bunların en bariz olanı ise Emenike ve Van der Wiel'i kadro dışı bıraktıktan sonra yönetimin affetmesi. Yine yönetim nezdinde işine karışılması ve kadro planlamasında teknik heyetin özgür olamaması Bu konunun da en sonunda inatlaşmaya kadar gitmesi Öyle ki Advocaat'ın bazı isimleri sırf inat olsun diye oynattığı dahi kulislerde konuşuluyor. Tek bir transfer yaptı Lens'i önerdi, turnayı gözünden vurdu. Ancak sonrasında kendisine verilen transfer sözlerinin hiçbiri tutulmadı. Onaylamadığı ve eksik bulduğu halde Karavaiev'e tahammül etmek zorunda kaldı. Açık sözlü ve dobra oluşunu ne futbolcular, ne yönetim ne de medya kaldırabildi Yaptığı her durum tespitinin yanlış yorumlanması ve bunun kendisine ekstra sıkıntı olarak geri dönmesi. BÜTÜN bunlara ailesine ve ülkesine duyduğu özlem de eklenince Advocaat emekliliği tercih etti. Hatta uzun yıllar görev aldığı Rusya'da çalışmaya tekrar sıcak baksa da sarı-lacivertli takımda yaşadığı sıkıntılar sonrası bu seçeneğini de rafa kaldırdı.
Vatan


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme