20 Mart 2017 Pazartesi

20.03.2017 Genel Gündem20.03.2017 Pazartesi
GÜNDEM

1 Yüzbaşı, 1 Uzman Çavuş Şehit 
Diyarbakır'ın Lice ilçesinde dün, terör örgütü PKK'ya yönelik düzenlenen operasyonda 2 asker şehit oldu. Bölgede 5 Mart'ta başlatılan operasyonlar devam ederken dün Lice ile Hani ilçeleri arasında bir grup terörist ile güvenlik kuwetleri arasında çatışma çıktı. Yaralanan Jandarma Yüzbaşı Fuat Oğuzcan ile Jandarma Uzman Çavuş Zinnur Ezim kaldırıldığı hastanede şehit oldu. Çatışmada 6 PKK'lı terörist etkisiz hale getirildi. Lice'nin Birlik, Şenlik, Abalı, Çeper, Erginköy, Tuzlaköy köyleri ile Hani'nin Kaledibi, Akçayurt, Topçular, Yukarı Turalı köylerinde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Şehit Uzman Çavuş Zinnur Ezim'in Osmaniye'de yaşayan babası Mehmet ve annesi Hatice Ezim'e acı haber verildi. Fenalık geçiren Hatice Ezim'e sağlık ekipleri müdahale etti. 5 çocuklu ailenin en küçüğü olan şehit Zinnur Ezim bekardı
Hürriyet


Yurtlarda Evlilik Teşviki Tartışması 
Aladağ'daki yurt yangını faciasını araştırmak üzere kurulan Meclis komisyonunda, Adana'daki devlet yurtlarında "evliliğe teşvik" için "evliliğe hazırlık okulu"nun hayata geçirildiği iddiası gündeme getirildi. Komisyonun CHP'li Üyesi Rıza Yalçınkaya, Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu'na (KYK) bağlı örenci yurtlarında Diyanet İşleri Başkanlığı'nca "Bekârlık çıkmaz sokak, sen evlenmeye bak" sloganıyla evliliğe hazırlık okulu başlatıldığını iddia ederek, "Başlıktan rahatsız oldum. Çocuklarımızın evlilik, eş seçme konularında bilgilendirilmesi normal olarak gözükebilir. 'Bekârlık çıkmaz sokak, sen evlenmeye bak' sloganıyla yola çıkılıyorsa çocuklarımıza 'Sen okulu bırak, iş güç edinmeden evlenmeye bak' denilmek mi isteniyor" diye sordu. KYK Genel Müdürü Sinan Aksu, ise şu yanıtı verdi: "Hiçbir şey gizli saklı değil. Kredi ve Yurtlar Kurumu'yla ilgili geçmişte bir algı oluşturulmuş. Özellikle kız yurtlarıyla ilgili, 'Çocuğunuzu göndereceksiniz, başına ne geleceğini biliyor musunuz?' Devlet yurtlarını piyasada sürekli bir kötüleme 'Çocuğunuzu göndereceksiniz, çocuğunuz ateist olacak', Götürmüş çocuğunu, standartları düşük olsa da bir STK'nın veya FETÖ gibi örgütlerin eline teslim etmiş. Burada bize çok önemli bir görev düşüyor devlet olarak. Diyanet İşleri Başkanlığı'yla protokol imzaladık. Protokolde, Diyanet İşleri'nin resmi din görevlisi 'Manevi rehberlik' diye bir birimi var Diyanet İşleri Başkanlığı'nın. Özellikle de üniversitelerin sınav dönemlerimizde öğrenci ciddi manada bir buhrana giriyor. Bizde psikolog, sosyal çalışmacı var öğrenciye destek olmak için. İsteyen öğrencilere Diyanet İşleri Başkanlığı, haftanın belirli günlerinde 'manevi rehber' adı altında vaiz veya din görevlisi gönderiyor ve bunun programlarına Görüşme mecburi değil, tamamen öğrencinin talebi. Bu mesele, evlilikle ilgili mesele o kadar absürt bir mesele ki, bizim böyle bir evlendirme okulumuz veya böyle bir şey olamaz zaten yani. Ha, orada münferit bir olay olmuştur, hemen soruşturduk. Bu, bizim yurdumuzda değil, dışarıdaki bir faaliyet."
Milliyet

'Avrupa'nın FETÖ'yü Aklama Operasyonu' 
Almanya'nın Frankfurt kentinde Cumartesi günü gerçekleştirilen 'nevruz' etkinliğinde PKK terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan ve terör örgütü şamalarının açılmasına Türkiye'den tepki yağdı. Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın dün CNNTürk'te yaptığı açıklamada Almanya'nın başka bir skandala daha imza attığını kaydederken Almanya Büyükelçisi'nin çağırılarak en sert şekilde kınandığını açıkladı. Öte yandan, Almanya Federal Haberalma Servisi'nin Başkanı (BND) Kahl'ın Der Spiegel dergisine yaptığı "15 Temmuz darbesinin arkasında Gülen'in olduğuna ikna olmadık" şeklindeki açıklaması için, "Avrupa'da FETÖ'yü aklama operasyonu" ifadelerini kullandı. "FETÖ'ye kimlerin arka çıktığını göstermesi açısından çok ibretlik bir tablo bu" diyen Kalın, şunları kaydetti: "Siz en son BND başkanının ne zaman açıklama yaptığını duydunuz? Çok nadirdir, Alman istihbarat başkanının böyle spesifik bir konuda çıkıp, hani genel bir güvenlik değerlendirmesi de yapmıyor, çok özel bir konudan bahsediyoruz. 15 Temmuz darbesi-FETÖ ilişkisinden bahsediyoruz. Bu konuda Alman istihbaratı BND başkanının çıkıp açıklama yapması, bu çok yönlü okunması gereken bir şeydir. Bu Avrupa'da FETÖ'yü aklama operasyonudur. Bizim Avrupa'ya, Amerika'ya FETÖ k onusunda yaptığımız bildirimleri, baskıyı boşa çıkartmaya dönük bir hamledir. Bu, Almanya devletinin nasıl dolaylı yollardan PKK'ya arka çıkıyorsa aynı şekilde FETÖ'ye de arka çıkacağının işaretedir. Zaten şu anda bir sürü FETÖ kaçkını Almanya'da. Alman istihbaratının bu adamların nerede olduğu, ne iş yaptığı, kimlerle görüştüğüne dair bir bilgisinin olmama ihtimali var mı? Peki niye koruyup kolluyorlar bunları o zaman? Bu gösteriyor ki, bunlar Türkiye'ye karşı kullanacakları elverişli enstrümanlar. " Alman Büyükelçisinin Dışişlerine çağrıldığını ve en sert şekilde kınandığını anlatan Kalın, "Türkiye'nin son dönemde aldığı sert tutuma karşı bu bir misilleme mi?" sorusuna ise, "Eğer misilleme düşüncesiyle yapıldıysa sadece kendilerini gülünç duruma düşürürler. Yani, Türkiye Cumhuriyeti böyle 3-5 tane teröristin, Frankfurt'ta, şurada, burada bayrak açmasıyla misilleme yapılacak bir ülke değildir" yanıtını verdi.
Vatan

EKONOMİ 

Dolar: 3,6356-3,6400                       
Euro: Euro 3,8958-3,9101
Sterlin: 4,4988-4,5138
Gram Altın: 143,6194-143,9182

Rusya'nın Domates Yasağını Anlayamıyorum 
Türkiye ile Rusya arasındaki uçak krizi aşılmasına rağmen tarım ürünleri ihracatındaki sorun hala devam ediyor. Rusya, Türkiye'den aldığı 21 üründen 13'üne koyduğu yasağı sürdürürken, Türkiye'nin Rus buğdayı için aldığı karar, "misilleme" olarak yorumlandı. Rus buğdayının Türkiye'ye girişinin zorlaştırılması kararını değerlendiren Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, "Ne bir kasıt, ne bir maksat var. Umarım görüşmelerle sorunlar çözülür" dedi. Çelik şöyle konuştu: "Tarımsal üretim olarak Rusya pazarına 1.1 milyar dolar ihracat yapıyorduk. 2.2 milyar dolar da ithalatımız vardı. Ancak uçak krizinden sonra Rusya, 21 ürüne yasak getirdi. Sorunların aşılmaya başlamasıyla birlikte son bir hafta dahil, toplam 8 ürüne yönelik yasak kalktı. Son olarak brokoli, lahana ve kesme çiçeğe olan yasağı kaldırdılar. Ancak sonuçta 13 ürüne yönelik yasak devam ediyor. Bu yasaklı ürünler içerisinde en önemli kalem ise domates. Bizim Rusya'ya 260 milyon dolarlık domates ihracatımız vardı. Halen hükümet kararı var ve yasağı sürdürüyorlar. Bu konuda Soçi'de tarım bakanıyla yaptığımız görüşmede, başbakan ile yaptığımız ziyarette ve son olarak da cumhurbaşkanının iki ziyaretinde önemli başlık olarak gündeme geldi. Nedenini kendileri de izah edemiyorlar. Tarım bakanı olarak ben de anlamakta zorlanıyorum. Yasak hukuki değil. Kendi üretimlerini geliştirmek istediklerini söylüyorlar, ama iklim koşulları buna uygun değil ve inandırıcı değil."
Hürriyet

Otomobilde Sınıf Farkını Bitirecek! 
Sabancı Holding'in bünyesindeki endüstriyel naylon ve polyester iplik, lastik kord bezi ve tek kord üreticisi olan Kordsa, geliştirdiği ve otomobillerde en az yüzde 20 yakıt tasarrufu sağlayacak 'reçine teknolojisi'ni görücüye çıkardı. Şu ana kadar 40 Avrupalı firmaya anlatılan teknoloji için, 30 firmayla numune sürecine geçildi. Kordsa CEO'su Cenk Alper, "BMW, Ferrari gibi üst sınıf arabalarda kullanılan kompozit malzemeleri, endüstriyel üretime uygun olmadığı için orta sınıf otomobillerde kullanılamıyordu. Mühendislerimizin projesi, orta sınıftaki bu otomobillerin de bu teknolojiyle donatılmasını sağlayacak. Devrim niteliğinde bir üründen bahsediyoruz" dedi. Kordsa'nın davetlisi olarak katıldığımız dünyanın en önemli kompozit fuarı Paris JEC'te, yeni teknolojilerini, Nisan 2017 itibariyle Sabancı Holding Sanayi Grup Başkanlığı görevini üstlenecek olan Kordsa CEO'su Alper anlattı. Kompozit malzemelerle gereken herşeyi güçlendirebildiklerini belirten Alper, yeni geliştirdikleri teknolojinin de otomotiv kompozitleriyle ilgili olduğunu belirtti. Böylece otomobillerin metalden çok daha güçlü ve hafif ürünle donatılmasının mümkün hale geldiğini söyleyen Alper, şöyle konuştu: "Geliştirdiğimiz yeni teknoloji ile 9 dakika olan kürlenme süresi 3 dakikaya indi. Bu, eskiden 1 otomobilin çıkacağı sürede 3 arabanın çıkması demek. Bu yeni reçine teknolojisiyle üretilen araçlar, metalle yapılmış araçlardan çok daha sağlam olacak. Daha çok yakıt tasarrufu sağlanacak. Güvenlik de çok daha yüksek olacak. Ürünümüz inanılmaz ilgi gördü, son 1 aydır arkadaşlarımız yollarda. Otomotivde Avrupa'da ulaşmadığımız kimse kalmadı. Bu yeni teknolojiyle, 70 milyon dolarlık ciro hedefliyoruz."
Hürriyet

Bankalara Yaptırım Uyarısı! 
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'ni (İSTESOB) ziyaret ederek, burada Türkiye ekonomisinin güçlenmesi için esnafa sağlanan imkanlarla ilgili bilgiler verdi. Tüfenkci, esnafa sunulan kredi yapılandırma ve faizsiz kredi desteklerine ilişkin bazı bankaların tutumunu eleştirerek, şunları söyledi: "Özellikle bankalar boyutunda birtakım sıkıntılar yaşanıyor, bunun da farkındayız ve bir kez daha bankaları uyardık. Biz bunu Bankalar Birliği'yle konuştuk, eğer kısa zamanda bunu düzeltmezlerse bu yaptırıma da dönüşebilir. Biz faizsiz krediyi niye getirdik? Herkesi bulunduğu yerden bir üst basamağa taşıyalım istiyoruz. Esnafı desteklemek istiyoruz. Amacımız bu."
Posta

Promosyon 500 TL 
Emeklilerin promosyon ödemeleri başladı. Tüm emekliler üç ay içinde promosyonunu almış olacak. Bunun için sadece Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) anlaşmalı olduğu bir bankayla 'Maaşımı 3 yıl boyunca senden alacağım' şeklinde bir anlaşma yapmak yeterli olacak. 3 yıllık dönem için maaşa göre 300, 375 ve 450 lira olarak belirlenen taban tutarlar, bankaların emekli kampa yarışıyla yani rekabetle artışa geçti. İlk artış, Fibabanka'dan geldi. Fibabanka, maaşını transfer eden emeklilere 500 liraya varan nakit promosyon ödeyeceğini, ayrıca özel avantajlar sunacağını duyurdu. Bankanın açıklamasına göre, 1000 liradan düşük maaşlar için 330 lira, 1000-2000 lira arasındaki maaşlar için 415 lira, 2000 liranın üzerinde maaşlar için 500 lira promosyon ödemesi yapılacak. Bunun için 3 yıllık taahhüt yeterli olacak. Promosyon artışı rüzgarına önümüzdeki günlerde başka bankaların da katılması bekleniyor. Ayrıca bankalar emeklilere promosyonun yanı sıra ücretsiz işlemler, özel faiz oranları, öncelikli hizmet gibi pek çok imkan da sunuyor. Bu imkanların da rekabetle çoğalması bekleniyor. Emekliler, promosyon tekliflerini görerek bankasına karar verecek. 3 yıl maaşını oradan alma sözü vererek promosyonunu Mayıs ayı sonuna kadar alabilecek.
Posta

Trafik Sigortalarına 'Tavan Fiyat' Geliyor 
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, sigorta sektörü lehine atılan bütün adımlara rağmen, zorunlu trafik sigortası primlerinin makul fiyatlara düşmemesi nedeniyle tavan fiyata karar verdiklerini açıkladı. Tavan fiyatla, ortalama indirim oranı yüzde 30 olacak, trafiğe yeni çıkacak otomobillerde prim indirimi yüzde 40'ı bulacak. Şimşek, AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, poliçe tanzimi esnasında teminat kapsamına girmeyen bazı risklerin yargı kararları ile kapsama dahil edilmesiyle son yıllarda trafik kazalarına ilişkin sektör tarafından ödenen maddi ve bedeni tazminat tutarlarının arttığını hatırlatarak, bunun da primlerdeki yükselişi kaçınılmaz hale getirdiğini ifade etti. Hazine'nin de sektörü rahatlatmak ve yapısal sorunları çözmek amacıyla önemli kanuni düzenlemeler yaptığını anımsatan Şimşek, yasal düzenlemelerin ardından primlerin bir miktar düştüğünü ancak yeterli iyileşmenin sağlanamadığını kaydetti. Şimşek, sektör lehine attıkları bütün iyi niyetli adımlara ve yaptıkları çağrılara rağmen, serbest piyasa şartlarında, zorunlu trafik sigortası primlerinin makul fiyatlara düşmediğini gördüklerini ifade etti. Şimşek, "Yaptığımız incelemeler sonucunda, sigorta şirketlerinin riski yüksek sigortalıları portföylerine katmak istemediklerini, bu nedenle de yüksek riskli olarak görülen sigortalılardan yüksek primler talep edilerek sigorta yapmaktan kaçındıklarını tespit ettik. Bu durumun sigorta fiyatlandırmasına duyulan güveni zedelediğini düşünüyoruz. Bu nedenle vatandaşın mağduriyetinin önlenmesi amacıyla primlerde tavan fiyat uygulanmasına karar verdik" dedi.
Milliyet

Türk Kozmetiği Amazon'da Satışa Çıkıyor 
İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, kozmetik sektörünün dünyadaki büyüklüğünün 300 milyar euro olduğunu, sektörün dünyada her yıl ortalama yüzde 5 büyüdüğünü söyledi. Akyüz, Türkiye'de sektörün büyüklüğünün 3 milyar euro civarında olduğu belirtti. New York ve Chicago'daki Türk Ticaret Merkezleri ABD'nin başkanlığını da yapan Akyüz, Türk Ticaret Merkezi'nin içerisinde 3 kozmetik firmasının yer alacağını belirtti. Akyüz, bu kozmetik şirketlerin en çok güvendikleri 3 ürünün Amazon.com'da satışa çıkacağı müjdesini verdi. Online satış konusunda Türkiye'nin kabiliyeti çok yüksek olmasına rağmen normalde yüksek rakamlara ulaşılamadığına değinen Murat Akyüz, "ABD'de de online satışlar çok yüksek seviyelere ulaştı ve bu işin en yüksek olduğu ABD'nin tam da merkezinden firmalarımızla bu ticarete girmiş oluyoruz" diye konuştu.
Vatan

Osmangazi'ye 3.5 Milyar Dolarlık Sigorta 
Dünyanın lider sigorta brokerliği ve risk yönetimi şirketi Marsh, Türkiye'nin son yıllardaki en önemli projeleri arasında yer alan Osmangazi Köprüsü'nün sigortalanmasına aracılık etti. Daha önce de birçok büyük altyapı projesinde imzası bulunan Marsh, Osmangazi Köprüsü'nün işletme aşamasında sigortalama süreçlerinde yer aldı. Yapım aşamasına 2010'da başlanan dünyanın dördüncü, Avrupa'nın ikinci en uzun asma köprüsünün bağlantı yolları ve tünelleri de dahil proje ile inşaat aşamasının teminat değeri 3.5 milyar dolar civarında bulunuyor. Sigorta kapsamında deprem dahil doğal afetler, yangın, hırsızlık, tasarım hataları, inşaat riskleri yer alıyor. Bütün risklere ek olarak terör ve sorumluluk teminatları sağlandı. Poliçe köprü ile birlikte bağlantı yollarını da kapsıyor. İkinci fazın inşaatının tamamlanması ile toplam yatırım bedeli 6 milyar dolara kadar çıkacak olan proje, Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu, 384 kilometre otoyol ve 49 kilometre bağlantı yolu olmak üzere toplam 433 kilometre uzunluğuyla dikkat çekiyor.
Vatan

SİYASET/POLİTİKA

Maskeli Balo Sona Erdi 
İlim Yayma Vakfı'nın Haliç Kongre Merkezi'ndeki 46. Genel Kurulu'na katılan Cumhurbaşkanın Tayyip Erdoğan konuşmasında özetle şunları söyledi: "Şu anda Avrupa'da, oralara giden bakan arkadaşlarımızı, milletvekili arkadaşlarımızı konuşturmuyorlar. Niye? PKK'yı konuşturuyor, FETÖ'cüleri konuşturuyor. Daily Sabah'ı Avrupa Parlamentosu'na sokmak istemeyenler var. Onlar burada milli, yerli olan bir gazetemizi oraya sokmuyorsa, o zaman siz de bunun karşılığını Türkiye'de göreceksiniz. Arapların güzel bir sözü var 'Men dakka dukka' karşılığını göreceksiniz. Her yarışın her mücadelenin kazananı olduğu gibi bir de kaybedeni vardır. Milletimiz zenginleşirken gariplerin yüzü gülerken elbette birileri de büyük bir hayal kırıklığı yaşıyor. Son 14 yılın kaybedenleri kimler? Sandık yoluyla iktidara gelmek yerine tankların namluları, bunlarla iktidar hayali kuran kifayetsiz muhterisler kaybetti. Kürt kardeşlerimizin hayatlarını hendekle çukurla silahla karartan, onların evlatlarının kanı üzerinden kendilerine sefahat düzeni kuran terör baronları kaybetti. Ekonomisi çökmüş, üç kuruş için boynunu bükmek zorunda olan eski Türkiye'yi sömürenler kaybetti. (Avrupa'ya) Demokrasi, toplantı özgürlüğü, fikir hürriyeti, kadın hakları, insan onuru gibi sözüm ona kutsallaştırdıkları ne kadar değer varsa hepsini de ayaklar altına almaktan çekinmiyorlar. Türkçe manşetlerle doğrudan açıkça Batı hayır kampanyası yapıyor. Elhamdülillah Türkçe öğrenmeye başladılar. Hollanda'da bizi sayımızı azaltmakla tehdit ediyorlar. Ben de Hollanda'daki kardeşlerime diyorum ki, siz en az 5 çocuk yapın. Bundan rahatsız olmuşlar. Ya senin vatandaşın. Üç de yapar, beş de yapar. m Bunlara gerçekten şuurlu bir yaklaşım gösterildiği zaman bunlar hopluyorlar. Bunun için utanmasalar inanın yeniden gaz odalarını, toplama kamplarını gündeme getirecekler. Ama şimdilik ona cesaret edemiyorlar. Biz Srebrenitsa'yı unutabilir miyiz? İşte Hollanda zihniyeti budur."
Hürriyet

Evet'in Vebali Ağır 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Dünyanın en az gelişmiş 20 ülkesi başkanlık sistemiyle yönetiliyor. Bir kişiye bütün yetkileri vermişler. Vatandaş inim inim inliyor. O beyefendi kral gibi yaşıyor tepede. Servetine servet katıyor" dedi. Maltepe Belediyesi Küçükyalı Kültür Merkezi'nde muhtarlarla buluşan, ardından Bostancı'da Kars, Ardahan, Iğdır dernek ve federasyonlarının toplantısına katılan Kılıçdaroğlu, özetle şunları söyledi: "Önce şu konuda görüş birliği içinde olmamız lazım. Demokrasisi güçlü değilse Türkiye güçlü olmaz. Hukukun üstünlüğü yoksa güçlü Türkiye olmaz. İnsan hakları olmazsa güçlü Türkiye olmaz. Düşünce özgürlüğü yoksa güçlü Türkiye olmaz. Ekonomisi güçlü olmazsa, güçlü Türkiye olmaz. Laşa güçlü Türkiye olmuyor. Milli mücadeleyi yöneten, Cumhuriyeti ilan eden bu Meclis'ten yetkileri alıp bir kişiye verelim mi? 'Yetkiler alınsın, bu Meclis'in işi yok, hatta Meclis'i bile kapatalım' diyenler varsa gidip 'Evet' oyunun altına mühürlerini bassınlar. Vebal onlara aittir. Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne 'güvenoyu istemeye gerek yoktur' diyenler, gidip 'Evet' oyunun altına mührünü bassın. İtirazımız yok. Vebaline katlanır. 'Evet' demenin vebali çok ağır. 'Başkan partizan olsun' diyorsanız 'Evet'e mührünüzü basacaksınız. Başkan 'Partizan olmasın, tarafsız olsun, devletin sigortasıdır, devleti temsil ediyor' diyorsanız o zaman 'Hayır'ın altına mührünüzü basacaksınız. Bu kadar basit.
Hürriyet

Patron Millettir 
Başbakan Binali Yıldırım, CHP'nin, yeni sistemle ilgili "tek adam" ve "diktatörlük" iddialarına tepki gösterirken, "Çekilin artık, düşün milletin yakasından, çekilin artık milli iradenin önünden. 16 Nisan milli iradenin şaha kalktığı gün olacaktır. Patronun millet olduğu yerde diktatörlük olmaz" dedi. Memleketi Erzincan'daki mitingde hemşerilerine seslenen Yıldırım "Erzincan şimdi diyor ki 'Yıllar sonra bir başbakan çıkardık, anayasa değişiyor, Başbakanlık kaldırılıyor.' Vatana hizmet, makamla mevkiyle olmaz, eğer içinizde memleket aşkı varsa toprağı sürerek de hizmet edersiniz, ticaret yaparak da hizmet edersiniz. İşinizi en iyi şekilde yaparak da bu ülkeye, bu cennet vatana hizmet edersiniz. Biz Türkiye sevdalısıyız. Dün Ulaştırma Bakanı olarak ülkeme hizmet ettim, bugün başbakan olarak aynı şekilde ülkemize hizmet ediyoruz. Yarın da ne vazife verirseniz, siz ne derseniz, biz onu yaparız" ifadelerini kullandı. Bu sırada alandaki hemşerilerinin "Hökümet (Refahiye'ye eskiden halk arasında verilen ad) seninle gurur duyuyor" şeklinde slogan atmaları üzerine Yıldırım da "Biz Hökümet'le gurur duyuyoruz, Refahiye ile gurur duyuyoruz" karşılığını verdi. CHP'nin "tek adamlık" eleştirilerine de yanıt veren Yıldırım, "Derdi ne? Derdi, millet iktidar olmasın. Allah aşkına, bu millet iktidarını sizinle paylaşmak zorunda mı? Bu millet iktidarını, vesayet odaklarıyla paylaşmak zorunda mı? Sen istiyorsun diye, iki tane mi cumhurbaşkanı seçeceğiz, iki tane mi muhtar seçeceğiz, iki tane mi belediye başkanı seçeceğiz? Bunlar, bugünlerde HDP ile sıkı fıkılar, eş başkanlığa kafayı takmışlar. Evet, 'tek adam' olacak, patronu da millet olacak, siz olacaksınız. Patronun millet olduğu yerde diktatörlük olmaz. Meclis, daha da güçlenecek, yargı hem bağımsız hem tarafsız olacak. Millet, cumhurbaşkanlarını, hükümetleri denetleyecek, hesap soracak" diye konuştu.
Milliyet

Kendi Füzemizi Kendimiz Yapacağız 
Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Kanal 7'deki Başkent Kulisi programında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Rusya ile nihai görüşmelerin yapıldığını aktaran Bakan Işık, neden S-400'lere yöneldiğimizi ise şu sözlerle açıkladı: "Türkiye'nin hava savunma sistemlerine ihtiyacı var. Türkiye'nin önceliği NATO'ya entegre olabilecek hava sistemleri olur. Türkiye bunla ilgili ciddi bir çalışma yaptı ama NATO üyesi olup bu silaha sahip ülkeler hem çok yüksek fiyat verdi, hem teknoloji paylaşımı yapmadı. Sonra da Türkiye başka yere yönlenince kıyameti kopardılar. Bu kabul edilemez." "Bu bizim ihtiyacımız, bunu karşılamak için birçok çalışma yapıldı. S-400'ler konusunda nihai görüşmeler yapılıyor. Olumlu olursa imzalar atılacak. NATO ya Türkiye'nin ihtiyacını karşılayacak ya Türkiye'yi bu konuda eleştirmeyecek. Biz bu sistemi aldığımızda biz NATO'ya entegre etmeyeceğiz, kendi milli sistemimiz olarak kullanacağız." "NATO hiçbir zaman kendi silahı olmayan sistemlerin kullanılmasını istemez. Bizim burada hedefimiz bu konuda kendi sistemimizi gerçekleştirmek. Türkiye şu anda kendi füze ve savunma sistemini geliştirmek için çalışmalara başladı. Uzun menzilli füze ve hava sistemimize sahip olmak için çalışmalar sürüyor, yerli ve milli olacak. Bunun için 5-7 yıllık bir süreç düşünüyoruz. Arkadaşlarımız yoğun bir çalışma yapıyor."
Vatan

DÜNYA 

Lieberman'dan Suriye'ye Tehdit 
Geçtiğimiz cuma gününün ilk saatlerinde İsrail uçaklarının Suriye'ye düzenlediği hava operasyonunun yankıları sürüyor. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, operasyonda Lübnan'da üslü Şii Hizbullah örgütüne transfer edilecek gelişmiş silahların hedef alındığını açıklamıştı. Suriye ordusu ise Rus yapımı S-200 hava savunma sistemiyle bir İsrail savaş uçağını düşürdüğünü duyurmuştu. İsrail bunu yalanlarken, Suriye füzelerinden birinin ABD ile ortak yapım olan Arrow adlı füze savunma sistemi sayesinde havada imha edildiğini ileri sürmüştü. İsrail Savunma Bakanı Avigdor Lieberman'ın İsrail radyosuna yaptığı açıklamada, "Gelecek sefer Suriyeliler hava savunma sistemlerini uçaklarımıza karşı kullanırsa, en ufak bir tereddüt olmadan onları (hava savunma sistemlerini) yok edeceğiz" dedi. İsrail'de Arap milletvekili Ahmed et-Tıybi, "nüfus mübadelesi" önerisi yapan Lieberman'a tepki gösterdi. Tıybi, "Lieberman, en iyi ihtimalle kibirli bir kişidir ve ırkçı. Demokrasinin anlamını bilmez" dedi. Lieberman, yaptığı açıklamada, İsrail'e bağlı Arap kentlerinde yaşayan Arapların İsrail vatandaşlığından çıkarılarak, işgal altındaki Batı Şeria'da inşa edilen Yahudi yerleşim birimlerine mukabil kurulacak bir Filistin devletinin vatandaşlığına geçmeleri önerisinde bulunmuştu.
Hürriyet

Trump: Putin Çetin Ceviz 
ABD Başkanı Donald Trump, seçim kampanyasında zaman zaman hayranlıkla bahsettiği Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin için "çetin ceviz" nitelemesinde bulundu. Kabinesindeki isimlerin seçim döneminde Rusya ile kurduğu uygunsuz temasların kamuoyuna yansıması sonrasında baskı altına giren Trump, Fox News kanalına verdiği mülakatta "Putin'i tanımıyorum ancak kesinlik çetin ceviz. Rusya için nasıl şeyler yaptığını bilmiyorum ancak bunu bir gün öğreneceğiz" diye konuştu. Putin ve Trump, ABD başkanlık seçimlerinden önce ve sonra birer kez telefon görüşmesi gerçekleştirmişti. Bu arada ABD yayımlanan "The Wall Street Journal" gazetesinin haberi göre, Başkan Trump, "tartışmalı" danışmanı Kellyanne Conway'in kocası George Conway'i Adalet Bakanlığı'ndaki hukuk dairesinin başına getirmek istiyor. Kızı Ivanka Trump'ı yabancı liderlerle yapılan resmi görüşmelere dahil ettiği için eleştirilen ve damadı Jared Kushner'i başdanışmanlığı görevine getiren Trump'ın, çekirdek kadrosundaki Conway'in eşini önemli bir göreve atama planı yapması eleştiriliyor. Yale ve Harvard üniversitelerinde hukuk eğitimi alan George Conway, göreve gelmesi durumunda Trump'ın göçmen yasağının yargı tarafından engellenmesi konularına müdahil olacak. Trump'ın göçmen yasağına ilişkin kararnamesi iki kez yargı engeline takıldığı için uygulanamıyor. Öte yandan, dün Beyaz Saray'da kısa süreli bir güvenlik paniği yaşandı. Aracında bomba olduğunu söyleyen ve kontrol noktasını geçen bir şüpheli şahıs, güvenlik görevlileri tarafından apar topar gözaltına alındı. Beyaz Saray çevresindeki bombalı saldırı tehdidi üzerine ABD Gizli Servisi, FBI elemanları ve polis sayısı artırılırken, konuta çıkan bazı sokak ve caddeler de ulaşıma kapatıldı. Önceki gün de Beyaz Saray'ın çevresindeki güvenlik bariyerinden atlayan bir adam kısa süreli panik yaşanmasına neden olmuştu. Başkan Trump'ın üst üste güvenlik paniğinin yaşandığı anlarda Florida eyaletinde olduğu belirtildi.
Milliyet

Kuzey Kore'den Yeni Deneme 
Son dönemde yaptığı füze denemeleriyle "ortalığı karıştıran" ve ABD'nin ciddi tepkilerini çeken Kuzey Kore, dün de devrim niteliğinde buluş olarak nitelendirdiği yeni nesil roket motorunun başarıyla test edildiğini duyurdu. Kuzey Kore Merkezi Haber Ajansı'nın (KCNA) haberine göre, yüksek itiş gücüne sahip yeni nesil roket motorunun denemesi, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un katılımıyla Sohae fırlatma tesisinde yapıldı. Kim, törende yaptığı konuşmada, denemeyi "tarihi öneme sahip büyük bir olay" şeklinde tanımlayarak, yeni motorun Kuzey Kore'nin uzay programı için "devrim niteliğinde bir buluş" olduğunu belirtti.
Milliyet

Kadirov'un Kızı Ortadoğu'ya Açılıyor 
Çeçenistan Cumhurbaşkanı Ramzan Kadirov'un 18 yaşındaki kızı Ayşat Kadirova, annesinden devraldığı modaevinin son koleksiyonunu başkent Moskova'da düzenlediği defileyle Rus modaseverlerin beğenisine sundu. Defileye Rus zenginlerin yanı sıra Çeçen yetkililer ve bazı Ortadoğu ülkelerinden temsilciler katıldı. Kadirova'nın tesettür tasarımlarının şimdiden Birleşik Arap Emirlikleri'ne ihraç edilmeye başlandığı, yakında diğer Körfez ülkelerinde de satışa sunulacağı belirtiliyor.
Vatan

SPOR 

Galatasaray, Trabzonspor deplasmanında 2-0 yenilerek şampiyonluk ve lig ikinciliği şansını mucizelere bıraktı. 20. haftada TT Arena'da yaşanan 2-1'lik Kayseri mağlubiyeti sonrasında, "Zirve yarışında çok geride kalmadan hocayı değiştirelim" diyerek Jan Olde Riekerink'in yerine göreve getirilen İgor Tudor da takıma çare olamadı. Cim Bom, Tudor ile 5 lig maçında 8 puan kaybetti. Tudor'un gelişiyle başta Bruma ve Wesley Sneijder'ın olmak üzere futbolcuların sorun yaşaması, son olarak Sportif A.Ş. yöneticisi Levent Nazifoğlu'nun istifası ise tavan yaptı. Yönetici Nasuhi Sezgin, 90+6'da Eren Derdiyok'un golüyle 3-2 kazanılan Antalya maçından sonra, "Bizim takım zaman zaman bilerek puan kaybetti" diyerek bir deprem yaratmıştı. Sonrasında tüm yönetime maç öncesi ve sonrasında konuşma yasağı getirilmişti. Yasak en çok Levent Nazifoğlu'nu etkilemişti. Nazifoğlu dün istifa etti, ağır sözler sarf etti: "Çok yoruldum, her gün yalan var. Maskeli balo oynanıyor. Ben bu maskeyi takmayacağım. İstifaya zorlanmadım, kendim istifa ettim. Başkan Özbek'in dürüstlüğüne kefilim ama 2 yönetici var ki onu yanlış yönlendiriyor. Tudor korkusuz bir hoca. Onunla yeni sezona başlanmalı."
Posta

Beşiktaş'a Antalya freni Siyah-Beyazlılar, mutlak üç puan için çıktığı maçta, 1 puana dua etti. Son yarım saatte Antalya hücum oyuncularıyla Beşiktaş kalecisi Fabri arasında geçen maçta, İspanyol kaleci, yaptığı kurtarışlarla takımını ipten aldı. Hafta içinde Olympiakos ile oynanan maçta kırmızı kart gören Aboubakar, Antalya'da takımını 10 kişi bıraktı. İlk yarıda gol sesi çıkmadı. Beşiktaş, Gökhan Gönül, Babel, Talisca ve Quaresma ile 4 kez Antalya kalesini yokladı, sonuç gelmedi. Antalya'nın da Charles ve Chico ile gol girişimleri vardı, kaleci Fabri bunlara izin vermedi. Son yarım saate girilirken, Beşiktaş için işler ters gitmeye başladı. Şenol Güneş, 58'de Quaresma'yı, 60'da Talisca'yı kenara aldı. Cenk ve Necip hamleleri geldi. Ancak 4 dakika sonra Aboubakar kırmızı kart gördü. Ardından Adriano sakatlandı, Mitrovic girdi, Tosic sol kanada geçti. Beşiktaş'ın saha içindeki oyun anlayışı da bir anda değişti. Bu panik hamleleri Antalya'nın işine yaradı. Son yarım saat Antalyalı futbolcular ile kaleci Fabri arasında geçti. 66'da Celutska'nın ortasında Fabri zamanında çıktı. 75'te Oğuzhan'ın serbest vuruşunda Atiba kafayı vurdu, top üst direkten dışarı gitti. 80'de Al Kabir topun dibine girdi, vurdu az farkla auta gitti. 82'de El Kabir'in yakın mesafeden kafa vuruşunda, Fabri son anda topu çıkardı. 83'te Deniz vurdu, Fabri yine çıkardı. 90'da Eto'o uzak mesafeden vurdu, yine Fabri'de kaldı. 4 dakika uzadı, Antalya hep yüklendi, Beşiktaş kalecisine dua ettiği maçta 1 puana razı oldu, öptü başına koydu.
Posta

Spor Toto Süper Lig'de yer alan 18 ekibin oluşturduğu Kulüpler Birliği Vakfı tarafından ikinci kez düzenlenen Futbol Zirvesi bugün İstanbul'da yapılacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da davetli bulunduğu organizasyon Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilecek. Farklı başlıklarda çeşitli oturum ve panellerin düzenleneceği etkinlikte birçok önemli spor adamı konuşmacı olarak yer alıyor. Saat 10.00'da başlayacak dev zirvede, "Oyunun pazarlanması ve iş birliğinin önemi" başlıklı oturumda, beIN Media Group Strateji ve Yatırımlardan Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Ziad Hammoud, NBA Avrupa Direktoru Üst Duzey Başkan Yardımcısı Benjamin Morel, Uluslararası Olimpiyat Komitesi Pazarlama Direktörü Timo Lumme ile THY Yonetim Kurulu Başkanı İlker Aycı birer konuşma yapacak. Yıldızlar da geliyor "Oyunun işletmesi" başlıklı oturumda La Liga (İspanya) Genel Direktörü Javier Gomez, UEFA Finansal Fair Play Direktörü Andrea Traverso ve Bundesliga (Almanya) Strateji Direktörü Steff en Merkel yer alacak. Zirvede, Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, Galatasaray Başkanı Dursun Özbek ile Monchengladbach Başkanı Rolf Konigs'in katılımıyla "Güçlü lig ve güçlü kulüplere sahip olmanın önemi" başlıklı panel düzenlenecek. Futbol zirvesinin, "Oyun" başlıklı son oturumunda ise Uluslararası Futbol Birliği Kurulu Genel Sekreteri Lukas Brud, Double- PASS Üst Yöneticisi Hugo Schoukens, Belçika Futbol Federasyonu'nun eski üst yöneticisi Steven Martens konuşacak ve ardından eski ünlü futbolcular Marcel Desailly, Christian Vieri, Eric Abidal ile Les Ferdinand'ın katılımıyla özel bir panel düzenlenecek.
Milliyet

F.Bahçe'de devre arası gelmeden Emenike ile kadro dışı bırakılsa da ocakta kendisine takım bulamadığı için mecburen affedilen Gregory Van der Wiel, yönetimle bir görüşme daha gerçekleştirdi. Sarı-lacivertli idareciler yapılan toplantıda 2020'ye kadar sözleşmesi bulunan Hollandalı'yı gelecek sezon için düşünmediklerini bir kez daha dile getirdiler. TECRÜBELİ sağ bek de yönetime zorluk çıkartmayacağının garantisini verirken ayrılmak için şartı olduğunu söyledi. Vatandaşı teknik direktör Dick Advocaat'la bile iletişimi çok zayıf olan oyuncu başkan Aziz Yıldırım'a "Benim de F.Bahçe'de kalmak gibi bir niyetim yok. Ocakta gidemedim ancak yaz döneminde beni isteyen kulüplerle ciddi görüşmeler yapacağım. Konuyla ilgili menajerimi de bilgilendirdim. Ancak benim F.Bahçe'de ayrılabilmem için düzenli olan şans bulmam gerekir. Oynamayan oyuncuyu kimse transfer etmez. Benim göz önünde bulunmam lazım ki, kulüplerin dikkatini çekeyim. Bonservis konusunda da sizden kolaylık bekliyorum" ifadelerini kullandı. Tarafların ayrılık konusunda anlaşmaya vardığı öğrenilirken, yönetimin gitmek isteyen hiçbir oyuncuya 'Dur' demeyeceği de gelen haberler arasında.
Vatan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme