20 Mart 2017 Pazartesi

27.03.2017 Genel Gündem27.03.2017 Pazartesi
GÜNDEM

3 Milyon Mülteci Gelmek İstiyor! 
Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Türkiye'de 3 milyon Suriyeli göçmenin bulunmasının yanı sıra, İran üzerinden de 3 milyon mültecinin Türkiye'ye gelmeye çalıştığını açıkladı. Kaynak dün CNN Türk'te katıldığı "Hafta Sonu" adlı programda özetle şunları söyledi: "İran'da aldığımız bilgilere göre, yaklaşık 3 milyon mülteci var. İzinsiz mülteci var ve bunlar Türkiye'ye doğru hareketlenme içerisinde. İran'daki 3 milyon mülteci Türkiye'ye gelmeye çalışıyor. Daha çok Afgan maalesef. Yani İran'ın daha doğusundan. Sadece 2016 yılında Iğdır ve Ağrı illerimizden izinsiz geçiş yapmak isteyen tam 30 bin mülteci girdi. Türkiye sınırlarından girdi ve işlem yapıldı onlar hakkında" - "Geri kabul anlaşmasını biz mülteciler üzerine bir pazarlık konusu yapmayız, onlar insan. Avrupa'yla tabii ki pazarlık konusu yaparız. Avrupa kendi yükümlülüklerini yerine getirmezse, Geri Kabul Anlaşması'nı gözden geçirme hususunda Türkiye'ye bir hak doğar. Mültecilerle ilgili, onlara yönelik yaptığımız hizmetlerden dolayı bir geri adımımız olmaz. Siz, anlaşmanın hiçbir şartını yerine getirmeyeceksiniz, sonra diyeceksiniz 'Geri Kabul Anlaşması dursun.' Uçaklara, trenlere, otobüslere bindirip 'Haydi Avrupa'ya gidin' diyecek halimiz yok ama her iki taraf kendi yükümlülüklerini yerine getirmediği takdirde kendiliğinden çöken bir anlaşma olur."
Vatan
 

Skandala 'Aidat' Çözümü 
Galatasaray futbol kulübünün önceki gün yapılan mali genel kurulunda FETÖ ile ilişkileri ortaya çıkan eski savcı Zekeriya Öz, eski valiler Şahabettin Harput ve Hüseyin Avni Mutlu ile sarı kırmızılıların eski ünlü oyuncuları İsmail Demiriz, Hakan Şükür ve Arif Erdem için üyelikten ihraç edilmeleri kapsamında oylama yapıldı. Diğerlerinin ihracı kabul edilirken yurt dışına kaçan Hakan Şükür ile Arif Erdem'in ihraçları oy çokluğuyla reddedildi. Bu gelişme üzerine hem siyasi iktidardan hem de kulüp çevresinden yoğun tepkiler ortaya çıktı. Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, "Galatasaray'ın tartışılacak bir karara imza atması asla kabullenilemez. Galatasaray, milletimizin her kesimini, her siyasi rengi derinden yaralayan ve hala travmasını atlatmaya çalıştığımız 15 Temmuz'dan sonra bu isimlere sahip çıkıyorsa Galatasaray'a yazık ederler, asırlık kulübümüze yazık ederler" dedi. Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç da, "Alınan karar konusunda Galatasaray Yönetim Kurulu ivedi şekilde bir düzeltmeye gitmelidir. Çünkü ülkemize, devletimize ihanet edenlerin ülkemizin köklü kurumları ve kulüplerinde işi yoktur" diyerek tepki gösterdi. Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci ise, "Galatasaray'ın almış olduğu kararı ibretle izledik. Gerçekten devletimize ihanet edenlerin, ülkemizin köklü kulüplerinde işi olmaması lazım" sözleriyle kararın düzeltilmesi gerektiğini dile getirdi. Tepkiler üzerine sarı kırmızılı kulübün yönetimi, dün akşam tekrar toplandı. Toplantıda, 6 yıldır aidat ödemeyenlerin üyeliğinin düşürülmesi kararlaştırıldı. Hakan Şükür ve Arif Erdem 8 yıldır aidatlarını ödemedikleri gerekçesiyle üyelikten atıldı. Şükür ve Erdem'in ardından, kulüp tüzüğüne göre 6 yıldır aidat ödemeyen 2 bin 750 kişinin daha üyeliği iptal edildi.
Vatan

EKONOMİ 

Dolar: 3,6093-3,6143                                   
Euro: Euro 3,8968-3,9060   
Sterlin: 4,5026-4,5157         
Gram Altın: 144,1995-144,5878

4.5g'de Son Taksit 
4.5G ihalesini kazanan operatörler, 657 milyon Euro tutarındaki son taksit ödemelerini nisanda yapacak. İşletmeler parayı, ödemenin yapılacağı tarihteki kur ya da 2 Ocak'taki Merkez Bankası döviz alış kuru üzerinden TL olarak ödeyebilecek. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), 4.5G ihalesini 26 Ağustos 2015'te gerçekleştirmiş ve toplam tutar, KDV dahil yaklaşık 4 milyar Euro'yu bulmuştu. İhale gereği gelecek ay ödemesi yapılacak son taksitin bedeli ise 657 milyon 171 bin 462 Euro olacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başlattığı seferberlik kapsamında ödeme Türk Lirası olarak yapılabilecek. 683 sayılı kanun hükmünde kararnameye (KHK) göre, devlete döviz borcu olanlar talep etmeleri halinde, Merkez Bankası'nın 2 Ocak'ta açıkladığı 3.5338 liralık dolar ve 3.7086 liralık Euro kurunu baz alarak borçlarını ödeyebiliyor. İhalede Turkcell, 8 pakette KDV dahil toplam 1 milyar 915 milyon 683 bin Euro, o dönemde Avea markasıyla ihaleye katılan Türk Telekom 5 pakette toplam 1 milyar 126 milyon 520 bin Euro, Vodafone ise 5 paket için toplam 918 milyon 10 bin Euro teklif sunmuştu. İhaleyi kazanan işletmeciler, toplam 2 milyar 39 milyon 246 bin Euro olan ilk ödemelerini 26 Ekim 2015'te Hazine'ye yapmıştı. Vodafone, ihale kapsamındaki ödemeyi peşin yaparken, Turkcell ve Türk Telekom taksitli ödeme seçeneğini tercih etmişti. İhaleye ilişkin son taksit ödemesini Turkcell 413 milyon 822 bin Euro, Türk Telekom ise 243 milyon 349 bin Euro karşılığı olarak 2017 Nisan'ında yapacak. Böylece yaklaşık 4 milyar Euro'luk ihalede ödemeler tamamlanmış olacak.
Hürriyet

Yatırımcıya Tek Yerden Başvuru 
İstanbul Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve İstanbul Valisi Vasip Şahin, "Yatırım Destek Ofisimizde yabancı yatırımcıya doğrudan hizmeti başlatıyoruz. İstanbul'a gelen yabancı yatırımcı, 7 kamu kuruluşundaki işlemlerinin başvurusunu, takibini ve sonuçlanmasını görevli personel aracılığıyla gerçekleştirecek. Bu kuruluşlara tek tek gidilmesine gerek kalmayacak" dedi. İBB, İTO, İSO ve TİM başkanlarından oluşan İSTKA Yönetim Kurulu ile birlikte açıklamalarda bulunan Şahin, her yıl verdikleri yaklaşık 100 milyon liralık destekle, 2010 yılından bu yana 402'si ekonomik kalkınma, 308'i sosyal kalkınmaya katkı sağlamak üzere 710 projenin hayata geçmesini sağladıklarını söyledi.
Hürriyet

Otomotivde Hedef İhracat Rekoru: 27 Milyar Dolar 
Geçen yılı üretimde ve ihracat adetlerinde kırdığı rekorlarla kapatan Türkiye otomotiv endüstrisi, gözünü yeni rekorlara dikti ve hedefini yükseltti. Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Yönetim Kurulu Başkanı Kudret Önen, Türk otomotiv sanayisinin bu yılki hedefinin 1 milyon 350 bin adet ihracat yaparak, 27 milyar dolar gelir elde etmek olduğunu söyledi. Yeni model ve büyüme yatırımlarıyla üretim kapasitesini 1.9 milyon adede çıkaran Türkiye otomotiv sanayi, geçen yılki yükselen perfrmansını bu yıl da sürdürmek için önüne büyük bir hedef koydu. 43. OSD Olağan Genel Kurulu'nda konuşan Önen, Türkiye otomotiv sanayinin AB pazarlarındaki istikrarlı büyüme ve binek otomobil sınıfındaki yeni modellerle üretim ve ihracatta rekorlar kırdığını hatırlatarak, bu yıl da yeni rekorlara hazırlandığını söyledi. Önen, 2017'de hedefin 1 milyon 650 bin araç üretimi ve 1 milyon 350 bin adetlik ihracat yapmak olduğunu belirtirken, 27 milyar dolar ihracat geliri elde edilmesinin öngörüldüğünü bildirdi. Hükümete öneriler sunduklarını kaydeden Önen, şöyle devam etti: "Kısa vadede iç pazarın istikrarlı büyümesini sürdürmesinin önemli olduğunu biliyoruz. Özellikle ticari araç pazarında yaşanan ciddi daralma dikkate alınmalı. Ticari araç pazarının canlanmasıyla sağlanabilecek üretim artışı için kiralama sisteminin açılmasına yönelik düzenleme son derece önemli. Pazarının canlandırılması için yaşlı araçların bir hurda teşvikiyle yenilenmesi de çok önemli fırsat olacaktır. Sektörümüzün uzun vadedeki sürdürülebilirliği için özellikle otomotiv sanayisindeki küresel teknolojik dönüşüme dikkat etmemiz gerekiyor."
Milliyet

ABD Fuarına Türk Mermerci Çıkarması 
Ekonomi Bakanlığı çatısı altında faaliyetlerini sürdüren İstanbul Maden İhracatçıları Birliği'nin 16. kez milli katılım organize ettiği Coverings Fuarı, 4 - 7 Nisan arasında Orlando'da 28. kez kapılarını açıyor. Milli katılım organizasyonu ve bireysel başvurularla birlikte Türkiye'den 80 mermer ve traverten ihracatçısı, Amerika pazarı için fuara çıkarma yapacak. Amerika pazarına yapılan mermer ihracatındaki artışın sektörü heyecanlandırdığını belirten İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Selçuk Çevik, "Sektör olarak Amerika'nın gerçekleştirdiği 3 milyar doların üzerindeki mermer ithalatından aldığımız pay gerçekten Türk mermer ihracatçısının potansiyelinin çok altında. İhracatın düşüş yaşadığı son yıllarda bizim Amerika'ya gerçekleştirdiğimiz mermer ihracatının artış grafiğinde olması bizleri heyecanlandırıyor. Amerika'yı yeniden keşfetmek istiyoruz. Bunun için gerekli olan kalite ve fiyat avantajı gibi tüm özelliklere sahibiz" dedi.
Milliyet

425 Bin Yeni Konut Üretecek 
Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Mehmet Ergün Turan, TOKİ'nin 7 yıl içinde yaklaşık 425 bin konut üreteceklerini açıkladı. Kentsel dönüşüm ve yenileme kaynaklı konut üretiminin önümüzdeki yılların da gündeminde olacağını vurgulayan Turan, "Özel sektörün bu konuya daha fazla gireceğini düşünüyorum" dedi. Turan, TOKİ olarak 2017 yılında sosyal konut üretimine devam edeceklerini dile getirerek, şunları söyledi: "Bu yıl 65 bin konut ihale edeceğiz. 3 ay içinde yaklaşık 20 bin konut ihale sürecine girdi. Kentsel dönüşüm projeleri de TOKİ'nin birinci önceliği arasındadır. TOKİ olarak 14 yılda yaklaşık 775 bin konut rakamına ulaştık."
Vatan

SİYASET/POLİTİKA

Kimsenin Düşmanı Değiliz 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Almanya'ya tepkisini sürdürerek, "Camilerimizin duvarına gamalı haç işaretlerini koyan siz değil misiniz? Faşistsiniz faşist. Nazi uygulamalarından da istediğiniz kadar rahatsız olun. Eğer gamalı haçın hesabını sormuyorsanız, bu lekeyi üzerinizden atamazsınız. Biz kimsenin düşmanı değiliz" dedi. Erdoğan, dün İstanbul'daki toplu açılış törenlerinde özetle şunları söyledi: "15 Temmuz gecesi darbe girişiminde bulunan FETÖ ihanet çetesi mensuplarının ayıklanmasıyla ordumuzun operasyon kabiliyeti daha da artmıştır. Şu anda Silahlı Kuwetlerimiz, polisimiz, korucularımız el ele omuz omuza terör örgütlerin karşı, inlerine girdiler, gereğini yapıyorlar. Ordumuz, emirleri siyasi iradeden ve komutanlarından değil başka yerlerden alan mankurtlardan temizlendi. Fırat Kalkanı operasyonuyla Suriye'deki oyunu tam ortasından bozduk. Şimdi sıra diğer bölgeleri toparlamaya geldi. Amanoslar'ı, Suruç'u, Akçakale'yi, Ceylanpınar'ı Nusaybin'i, Cizre'yi sahipsiz bırakamayız. Telafer'deki, Musul'daki, Kerkük'teki kardeşlerimizi tek başlarına bırakamayız. Türkiye öyle afra tafra yapılacak bir ülke değil. İçeride de bu tipler var, TV'de izliyoruz. Ülkesinin cumhurbaşkanına karşı Avrupa'da terör örgütleri pankartlarla resmimin yanı başına silah koyuyor ve onların solak partileri ile Türkiye'nin oradaki terör örgütü beraber yürüyorlar. Neresi; İsviçre, Hollanda, Belçika, Almanya Bunları da söylediğimiz zaman beyefendiler rahatsız oluyor. Siz bizi üzüyor musunuz, üzüleceksiniz. Daha bu işin başı. Buradan komşularımıza, özellikle Avrupa ülkelerine, Amerika'ya, Rusya'ya bir mesajım var. Biz kimsenin düşmanı değiliz. Bizim kimseye husumetimiz yok. Tam tersine her ülkeyle, her toplumla mümkün olan en ileri, en samimi siyasi, ekonomik, sosyal ilişkiler kurmak, geliştirmek istiyoruz. Fakat 54 yıl bizi kapısında bekleten AB'ye ne diyeceğiz? Terör örgütü ile iş tutan teröre açık destek veriyor demektir. Sınırlarımızın içinde ve ötesinde güvenliğimizi sağlamaya yönelik gereken tüm adımları atmakta kararlıyız. En başta dost dediğimiz ülkeler olmak üzere herkesi Türkiye'nin hassasiyetlerine saygı duymaya davet ediyoruz. Artık sözün bittiği, hareket zamanının geldiği günlerdeyiz. Vatanımızı böldürtmeyeceğiz. Bir takım ülkeler bu konuda öyle açık taraf olmuşlar ki, ne uluslararası anlaşmalar, ne teamüller, ne nezaket kaldı. Sanki seçim Almanya'da, Belçika'da, İsviçre'de, Hollanda'da. Size ne?
Hürriyet

Anayasa 1982 Bunlar 1930 Model 
Başbakan Binali Yıldırım, CHP'ye eleştirilerini, "Bir yandan gençlerin siyasete girmesine karşı çıkıyor bir yandan çocuklara film çevirtip 'hayır' reklamı yaptırıyor. Bunlar çağdışı. Anayasa 82 model, bunlar 1930 model. Bu zihniyetle bir yere gidilmez" sözleriyle sürdürdü. Yıldırım, dün Uşak ve Muğla mitinglerinde özetle şunları söyledi: "16 Nisan'daki referandumla Türkiye 'iktidar oldu, olmadı' işini geride bırakıyor. 2019'da başlayacak bu sistem. Şimdi o yalanı da söylüyorlar, '16 Nisan'dan sonra her şey değişecek. Yeni sistem devreye girecek.' Böyle bir şey yok. Önünüze iki sandık gelecek. Biri Cumhurbaşkanı, diğeri Meclis seçimi. Cumhurbaşkanlığı'na kimi seçerseniz, Türkiye'yi 5 sene kim idare edecek ona karar vermiş oluyorsunuz. Güvenoyunu siz veriyor, hükümeti siz seçiyorsunuz. 5 yıl geçti beğendiniz, bir 5 yıllığına daha seçiyorsunuz. Demokrasi tarihimize, 1950'ye bakalım. Daha ilerisine gitmeyin, çünkü orada CHP'den başkası yok. Tek parti. 1950'de kim geldi? Merhum Menderes. 10 yıl çok büyük işler yaptı. Tek başına iktidardı. Başka tek başına nerede var? Merhum Özal. O da çok güzel işler yaptı. Bir de kim var; AK Parti, Recep Tayyip Erdoğan. 14 yıl sizlerin desteği ile destan yazdık. Bu yeni sistemde engelli koşu bitiyor, engelsiz koşu başlıyor. Bu CHP, bir yandan gençlerin siyasete girmesine karşı çıkıyor. Bir yandan da çocuklara film çevirtip 'hayır' deyin diye reklam yaptırıyor. Gençlerin önünü açacak değişimi engellemek için çocukları kullanıyorsun. 16 Nisan'da bu 'hayırcı' zihniyete gereken cevabı gençlerden bekliyoruz. 9 milyon genç var. Diyor ki askerlikten muaf olacak. Yanlış, erteleme var, yalan söylüyor. Bunlar çağdışı. Bunların modeli daha eski. Anayasa 82 model, bunlar 1930 model. Bu zihniyetle bir yere gidilmez. Bu CHP 1960'dan bu yana tek başına iktidar olmadı. Darbelerin arkasından fırsat bulursa iktidarın bir tarafından tutundu. Bunların ülke yönetme tecrübesi, bilgisi yok. Millet, SSK'yı nasıl batırdığını unuttu zannediyor. Şimdi kalkmış salon salon geziyor. Salonlardan çıkmıyor, gel meydana kardeşim, meydana çık, meydana. Bu değişikliğe kimler 'Hayır' diyor? CHP, HDP, PKK, FETÖ, Avrupa'nın bazı ülkeleri, Almanya, Hollanda, İsviçre, 'Hayır' diyor. Bunlar tesadüf mü? MHP'ye, BBP'ye, SP'ye, CHP'ye gönül veren kardeşlerime sesleniyorum. Türkiye'nin geleceği için, daha güzel günler için 16 Nisan'da evet"
Hürriyet

16 Nisan'da Yıldırım Yemişe Dönecekler 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, eleştirilerinin merkezine yine "hayır" kampanyası yürüten CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu alarak, "Cambaz ipte, balık dipte, Kılıçdaroğlu ise hayırsızlığın dibinde bulunuyor. CHP ve ittifak içinde olduğu hayır cephesi, ölü görse ağlamaz, düğün görse oynamaz, yani bu millete tümden yabancıdır. Niye boş konuşuyorsunuz diyoruz; anında Mustafa Kemal'in askerleriyiz sloganına sığınıp kazın yanmaması için durmadan çeviriyorlar" tepkisini gösterdi. Bahçeli, Erzurum mitinginde özetle şunları kaydetti: "Dün Ermeni çeteleri ne yaptıysa, bugün terör örgütleri ve arkasında duran emperyal acımasızlık aynısını yapmaktadır. Rusya'ya bakınız, YPG-PYD ile nasıl bir ilişki ve ittifak içinde olduğunu görünüz. Rusya tarihi emellerini alttan alta sürdürmektedir. Mehmetçik katillerini Rusya kucaklarken, ABD silahlandırıp beslemektedir. Rusya bir yanda dostluk mesajları verirken, diğer yanda meyve-sebze ambargosunu kaldırmaktan kaçınmakta, PKK-PYD-YPG'yle aynı hizada durmaktadır. Peki, Putin yönetimi kimi kandırmaktadır? Bizim, zalimlerin karşısında saf saf dizilip etten duvar örmemiz şarttır. Sayın Kılıçdaroğlu 16 Nisan Anayasa referandumunu saptırmak için çırpınıyor. Cambaz ipte, balık dipte, Kılıçdaroğlu ise hayırsızlığın dibinde bulunuyor. CHP ve ittifak içinde olduğu hayır cephesi, ölü görse ağlamaz, düğün görse oynamaz, yani bu millete tümden yabancıdır. Sandıktan diktatör çıkacak diye korku yayıyorlar. Sistem başka, rejim başka şeydir; değişecek olan yalnızca hükümet etme sistemidir diyoruz, bön bön bakıyorlar. Gelin şunu bir anlatın, niye boş konuşuyorsunuz diyoruz; anında Mustafa Kemal'in askerleriyiz sloganına sığınıp kazın yanmaması için durmadan çeviriyorlar. Sayın Kılıçdaroğlu hayır diyor demesine de, neye, niçin, niye hayır dediği belirsizdir. Kılıçdaroğlu ve hayırsız havarileri Cumhurbaşkanı hükümet etme sistemini karalayıp Türkiye'nin sistemsel reformunu kabullenemiyor. Ne yaparlarsa yapsınlar, 16 Nisan'da yıldırım yemişe dönecekler.
Hürriyet

'Sandıkta Hayırlı Bir İş Yapacağız' 
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, anayasa değişikliğinin kabul edilmesi halinde bakan ve başkan yardımcısı sayısına bir kişinin karar vereceğini belirterek, "Bir kişi mi büyük, 80 milyon mu büyük? Bir kişinin mi aklı yeter, 80 milyonun mu aklı yeter? Her şeye bir kişi mi karar versin, millet mi? O zaman sandığa gideceğiz, hayırlı, güzel bir iş yapacağız" dedi. Kılıçdaroğlu, dün Eskişehir'in Sivrihisar ilçesindeki mitingde şunları kaydetti: Bir anayasa değişikliği getirdiler, diyorlar ki; 'Evet oyu ver.' O zaman çıkın vatandaşa neden evet oyu vereceğini anlatın. Bunu yapmıyorlar. Sabah Kılıçdaroğlu, öğle Kılıçdaroğlu, akşam Kılıçdaroğlu, ikindi Kılıçdaroğlu. Benimle hesabınız varsa istediğiniz bir televizyon kanalında hesaplaşalım. Bu anayasa değişikliği, işsizlik sorununu çözecek mi? Komşularımızla barış havası estirmesine vesile olacak mı? Mazotun fiyatını düşürecek mi? Terörü bitirecek mi? Dolardaki artışı durduracak mı? İşgal edilen 18 adamızın geri alınmasını sağlayacak mı? Demokrasinin önündeki engelleri kaldıracak mı? Bu anayasa değişikliği memleketin sorununu çözmüyor. Çıktım dedim ki 'kaç tane başkan yardımcısı olacak?' 10 tane mi 20 tane mi 100 tane mi? Sayı belli değil. Şimdi, '1, 2, bilemedin 3' diyorlar. Nerede yazıyor? Bunu söyleyene soruyorum. 'Anayasa değişikliğinde 'En fazla 3 tane başkan yardımcısı olacaktır' diye bir ifade varsa ben öğrenmek isterim. Bir daha baktım yok. Yine yanlış bakmış olabilirim, anayasa hukuku hocasına sordum, 'Vallahi, yok' dedi. Olmayan şeyi varmış gibi millete satmaya çalışıyorlar. Bir kişinin keyfine bağlı, bir kişi istediği kadar başkan yardımcısı tayin edecek. Senden sonra gelecek adam diyecek ki 500, bin 500. Sınır var mı?
Milliyet

DÜNYA 

Sancılı Seçim 
Bulgaristan'da dün gerçekleştirilen genel seçimlerde ilk sandık çıkış anketlerine göre, merkez sağ parti Bulgaristan'ın Avrupalı Gelişimi İçin Yurttaşlar'ın (GERB) önde olduğu erken seçimlerde, Türk kökenli seçmenlere yönelik engeller yeni bir boyuta ulaştı. Seçim öncesi radikal Bulgar milliyetçilerinin, oy kullanmak için Bulgaristan'a dönüş yapan Türklere sınır kapılarında tepki göstermesinin ardından dün de Türkiye'de oy kullanan Bulgaristan vatandaşı Türklere sandık başındaki görevliler sorun çıkardı. Daha önce Bulgaristan seçimleri için 140'tan fazla sandık kurulan Türkiye'de Bulgar Merkez Seçim Kurulu bu kez sandık sayısını 35'e düşürdü. Bunun sonucunda oy verme merkezleri önünde uzun kuyruklar oluştu. Bulgar radikal milliyetçi grupların engellemelerine rağmen Türkiye'den yaklaşık 10 bin çifte vatandaşın Bulgaristan'a oy vermek için gittiği belirtildi. Türk seçmenlerin bazıları sandık başlarına gittiklerinde isimlerinin seçmen listelerinden silindiğini gördü. Türk kökenli Bulgaristan vatandaşlarının oy kullanmasını zorlaştıran bir başka konu da Bulgaristan Merkez Seçim Kurulu'nun Avrupa Birliği üyesi ülkeler dışında oy kullanacak seçmenlere getirdiği Kiril alfabesiyle taahhütname doldurması şartı oldu.
Hürriyet

Barajdan Kaçış İçin Zamanla Yarış 
Suriye'de, terör örgütü DAEŞ'in başkent olarak ilan ettiği Rakka'da yaşayan binlerce sivilin, kentin batısındaki Tabka barajının yıkılma riski nedeniyle bölgeden tahliye edildiği aktarıldı. Rakka'daki yerel kaynaklardan bilgi alan "Rakka Sessizce Katlediliyor" isimli DAEŞ ve Beşar Esad muhalifi örgüt, sivillerin kitleler halinde Rakka'dan kaçtığını duyurdu. Bölgedeki aktivistler, DAEŞ'in barajın kısa süre içinde yıkılma tehlikesi nedeniyle tahliye emri verdiğini aktarırken, örgütün sosyal medya hesaplarında barajın ABD liderliğindeki uluslararası koalisyonun düzenlediği hava saldırılarında yıpranarak yıkılma tehlikesi yaşadığı ve su seviyesinin gittikçe yükseldiği aktarıldı. İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ise DAEŞ'in barajın faaliyetini durdurduğunu açıkladı. Uluslararası koalisyon barajın durumu ve hava saldırılarına yönelik iddialara ilişkin henüz bir açıklamada bulunmadı. Fırat Nehri üzerinde, Rakka merkezinin yaklaşık 40 kilometre batısındaki Tabka, Suriye'nin en geniş barajı. Terör örgütü PKK'nın Suriye bağlantısı PYD'nin liderliğindeki Suriye Demokratik Güçleri (SDG), Tabka Barajı'nın girişine ulaşmıştı. Suriyeli muhalif grup Suriye Ulusal Koalisyonu ise, ABD'nin Rakka ve çevresindeki yerleşim yerleşimlerinde düzenlediği hava saldırılarını durdurması gerektiğini açıkladı. Muhalif grup, Rakka'da yaşanan sivil ölümlerinden endişeli olduğunu açıklarken, Rakka kırsalında 30 sivilin öldüğü hava saldırısından koalisyon uçaklarının sorumlu olduğunu öne sürdü.
Milliyet
 
'Londra Katliamı 82 Saniye Sürdü' 
İngiliz polisi, başkent Londra'da 22 Mart'ta meydana gelen terör saldırısının sadece 82 saniye sürdüğünü açıkladı. İngiltere Terörle Mücadele Birimi Ulusal Koordinatörü Neil Basu, yerel saatle 14.40'ta Westminster Köprüsü'ndeki kaldırıma çıkarak kullandığı aracı çevredeki insanların üzerine süren Khalid Massood isimli saldırganın, yarım dakika sonra İngiliz Parlamentosu'nun demir parmaklıklarına çarparak durduğunu ve 52 saniye kaldığı parlamentonun bahçesinde öldürüldüğünü duyurdu. Güvenlik yetkilileri, terör örgütü DAEŞ'in üstlendiği saldırının failinin 52 yaşındaki "Khalid Massood" adlı İngiliz vatandaşı olduğunu ve saldırının "yalnız kurt" eylemi olarak değerlendirildiğini açıklamıştı. Basu, "Olay günü saldırganın tek başına hareket ettiğini düşünüyoruz. Saldırganın bunu neden yaptığını hiçbir zaman anlayamayacağımız olasılığını kabul etmeliyiz" dedi. Soruşturmanın hızla yürütüldüğünü aktaran Basu, başka bir terör eylemi planlanına ilişkin istihbarat olmadığını kaydetti.
Milliyet

Eyalet Seçimlerinde Merkel'in Partisi Zirvede 
Almanya'nın Saarland eyaletinde yapılan Eyalet Meclisi seçimlerinde Hristiyan Demokrat Birlik Partisinin (CDU) oyların yüzde 40,4'ünü alarak birinci parti çıktığı bildirildi. Almanya'nın en küçük eyaleti olan Saarland'da yaklaşık 800 bin seçmenin oy kullandığı Eyalet Meclisi seçimlerinde ilk sandık çıkış anketine göre, Angela Merkel'in lideri olduğu CDU oyların yüzde 40,4'ünü alarak birinci parti çıktı. 2012'deki seçimlere göre, oyunu yüzde 5,2 oranında arttıran CDU'nun eyalette yeniden hükümeti kurması bekleniyor. Sosyal Demokrat Parti ise 5 yıl önce yapılan seçimlere göre yüzde 0,5 oranında oy kaybederek yüzde 30,1 ile ikinci sırada kaldı. Eyalette ilk kez seçimlere katılan aşırı sağcı popülist "Almanya için Alternatif" (AfD) partisi ise yüzde 5,9 oranında oy alarak Meclise girdi.
Vatan

SPOR 

Atletizmde Kros Milli Takımı, dünya üçüncüsü olarak tarihe geçti. IAAF tarafından Uganda'nın başkenti Kampala'da, bu yıl 27'ncisi düzenlenen Dünya Kros Şampiyonası'nda, milli atletler bronz madalya kazandı. 60 ülkeden 557 atletin katıldığı organizasyonda, Kenya asıllı 5 milli sporcu ile yarışan Türkiye, karışık takım kategorisinde Yasemin Can, Meryem Akdağ, Aras Kaya ve Ali Kaya ile 3. sırada yer alarak bir ilke imza attı. Her sporcunun 2'şer kilometre olmak üzere toplam 8 kilometre koştuğu yarışta, bitiş çizgisini 22 dakika 37 saniyede gören ay-yıldızlı ekip, Türkiye'ye şampiyonadaki ilk madalyasını kazandırdı.
Milliyet

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, Eskişehir'de oynanacak ilk A Milli maçta Moldova'yı yenmek istediklerini söyledi. Sahaya süreceği 11'in netleşmediğini kaydeden Terim, "Genç oyunculara şans vereceğiz. Kadrodaki yeni yüzlerin performansını da görmek istiyoruz" dedi. Eskişehir'de gördükleri yakın ilgiden çok memnun olduklarını belirten ay-yıldızlı hoca, "Eskişehir'in önemli bir futbol kültürü var. Eskişehir seyircisiyle Milli Takım'ın bütünleşmesi için Moldova maçı bir fırsat olacak. Puan veya hazırlık maçı diye bir ayrım yapmıyoruz. Eskişehir'deki ilk maçımızı galibiyetle bitirmek en büyük arzumuz. Eskişehir halkına, bizi karşılayan devlet erkanına, Eskişehirspor'a, sevgili meslektaşım ve dostum Mustafa Denizli'ye çok teşekkür ediyorum ve başarılar diliyorum" diye konuştu. Teknik patron Fatih Terim, Finlandiya galibiyetinin ardından 2018 Dünya Kupası elemelerindeki son durumumuzu da değerlendirirken, iddialı ifadeler kullandı. Hırvatistan ve İzlanda'nın da son maçlarını kazandığını hatırlatan başarılı hoca, "Finlandiya'yı yenerek grupta Ukrayna'ya yetiştik. Biz Kosova ile oynarken İzlanda ile Hırvatistan, Finlandiya ile Ukrayna karşılaşacak. Biz kazanmaya devam ettikçe inanıyorum ki sıralamadaki yerimiz de yükselecektir. Şu anda 4. sıradayız, 3 de diyebiliriz. Ben Haziran'da Allah izin verirse iki numaraya geleceğimize inanıyorum. Hollanda, İzlanda, Çek maçı öncesi duruma döndük gibi görünüyor. Bu atmosfer bizim için çok önemli. Biz kazandıkça, izlemek de, beklemek de çok hoş olur" ifadelerini kullandı.
Milliyet

Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş, yaşadığı aşil tendonu sakatlığının ardından yaklaşık 5 ay sonra sahalara dönen Caner Erkin'in performansından memnun kaldı. Siyah-beyazlıların önceki gün Romanya temsilcisi Astra Giurgiu'ya 3-1 yenildiği hazırlık maçında 71 dakika sahada kalan Caner'in fiziksel açıdan biraz daha zamana ihtiyacı olduğunu tespit eden tecrübeli çalıştırıcı, buna karşın milli sol beke resmi karşılaşmalarda yavaş yavaş süre verme kararı aldı. Vodafone Arena'da oynanan maçta oyundan çıkarken taraftarların alkışlarını alan Caner'in çok iyi mücadele ettiğini ve maç eksiğini gidermesi halinde verimini de arttıracağını düşünen Güneş, 28 yaşındaki oyuncuyla bu konuda bir görüşme de yaptı. Şenol Hoca'nın Caner'e "Sana bu takımın ihtiyacı var. Sezonun en kritik bölümüne giriyoruz. Bundan sonra forma giymeye hazır ol" dediği öğrenildi.
Vatan

Florya Metin Oktay Tesisleri'nin zeminindeki sorunlar nedeniyle sarıkırmızılıların idman planları da zorunlu olarak değişti Atatürk Olimpiyat Stadı'nı da kullanmaya başlayan ve zaman zaman burada çalışmalarını yürüten G.Saray'da Florya'nın zemini ile ilgili yapılan son incelemede yüzde 40 oranında bir iyileşme yaşandığı görüldü. BAZI oyuncuların tesislerin zemini nedeniyle sakatlanması teknik heyetin huzurunu kaçırırken milli maçlar için verilen arada iki gün Olimpiyat Stadı'nda çalışıldığı süreçte zeminle ilgili yenileme hamleleri de yapıldı. ANCAK bu yenileme çalışmaları sadece günü kurtarmak ve sezonun geri kalanında sorun yaşamamak adına gerçekleşebildi. Gelecek sezon için ise zemin tamamen yenilenecek. Liglerin bitmesi ile birlikte düğmeye basılacak ve drenaj sistemi ve zemin tamamen yenilenecek. HİBRİT çim sisteminin uygulanacağı yeni zeminde doğal çim ile suni çim birlikte kullanılacak. 1 sezon daha kullanılması planlanan Metin Oktay Tesisleri takım yeni sezon hazırlıklarına başlayana kadar düzeltilecek.
Vatan


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme