28 Mart 2017 Salı

28.03.2017 Genel Gündem28.03.2017 Salı
GÜNDEM

Referandum İçin İlk Oylar Atıldı 
Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) seçim takvimi doğrultusunda yurt dışında yaşayan ve seçmen kütüğüne kayıtlı vatandaşlar, dün saat 08.00'den itibaren pasaport ve kimliklerini ibraz ederek gümrük kapıları ve temsilciliklerde oy kullanmaya başladı. Yurt dışında yaşayan vatandaşlar, yurt dışında 9 Nisan'a, gümrük kapılarında ise 16 Nisan'a kadar oy kullanabilecek. Vatandaşlar, verme sürecinde 57 ülkedeki 120 temsilcilikten istediklerinde sandık başına gidebilecek. Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı'ndan (YTB) yapılan açıklamada yurt dışındaki seçmenlerin daha önce sadece bağlı oldukları temsilciliklerde oy verebildikleri belirtilerek "Yapılan yeni düzenlemeyle artık yurt dışındaki vatandaşlar, farklı bir konsoloslukta kayıtlı olmalarına rağmen oy verme gününde kendilerine en yakın buldukları veya istedikleri temsilcilikte oy kullanabilecek. Örneğin, seçmen kaydı Fransa'da bulunan bir vatandaşımız, Almanya'daki herhangi bir temsilcilikte belirlenen tarihler arasında oyunu kullanabilecek" ifadeleri kullanıldı. Açıklamada, vatandaşların rahat bir şekilde kullanması için seçim tarihlerinin ve temsilciliklerin tek internet adresinde toplandığı da belirtildi. Yurtdışında yaşayan vatandaşlar, oy kullanmak istedikleri temsilciliklere ve seçim tarihlerine, "secim.ytb.gov.tr" adresinden ulaşabilecek.
Milliyet


PKK'lı Konum Verdi İHA'lar Tespit Etti! 
14 teröristin etkisiz hale getirildiği Tunceli Operasyonu'nun detayları belli oldu. Güvenlik birimlerinden alınan bilgiye göre PKK'lı teröristlerin izi 'Lice Operasyonu'nda saptandı. Lice, Hani, Genç kırsallarını kapsayan ve 7 tabur askerin katıldığı operasyonlar sırasında Yüzbaşı Fuat Oğuzcan'ın başında bulunduğu birim, 18 Mart tarihinde teröristler ile sıcak temas sağladı. Bu temas sırasında Oğuzcan ve iki askeri şehit oldu. 3 terörist de etkisiz hale getirildi. Çatışmalarda bir terörist ise sağ olarak ele geçirildi. Ardından uzman ekipler tarafından sorguya alındı. Sorgusu sırasında Tunceli'deki birim hakkında bildiklerini terör uzmanlarına aktardı. Ardından istihbarat birimleri ve İHA'lar tarafından PKK'lı teröristin verdiği bilgiler ve konum doğrultusunda istihbarat toplanmaya başladı. İHA'lar 24 saat bölgeyi santim santim taradı. Yaklaşık bir haftalık çalışmanın sonucunda teröristlerin yeri kazarak yaptıkları sığınak tespit edildi.
Vatan

Ailesine 707 Bin Tazminat 
Eskişehir 2'nci İdare Mahkemesi, İçişleri Bakanlığı'nı, Eskişehir'de 2 Haziran 2013 günü Gezi protestoları sırasında, polis ve sivil kişilerin saldırısına uğrayıp 38 gün komada kaldıktan sonra yaşamını yitiren üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz'ın ailesine 57 bin 180 lirası manevi, 650 bin lirası da manevi olmak üzere toplam 707 bin 180 lira tazminat ödemeye mahkum etti. Ali İsmail Korkmaz ailesinin avukatlarından Pınar Çelik Arpacı, verilen 707 bin 180 liralık maddi ve manevi tazminat miktarını yetersiz bulduklarını, bu nedenle de istinaf yoluna giderek Ankara Bölge İdare Mahkemesi'ne başvurduklarını söyledi. Avukat Arpacı kararla ilgili olarak şöyle konuştu:"19 yaşında Ali İsmail Korkmaz'ı biz kaybettik. Ailesi, Ali İsmail Korkmaz Vakfı ile bunu yaşatmaya çalıştığı için burada elde edilecek tazminat miktarının da başka çocuklar açısından önemli olduğunu düşünüyoruz. 55 öğrenciye burs veriyor Ali İsmail Korkmaz Vakfı. Aylık 220 liradan. Bu noktada Ali İsmail Korkmaz Vakfı açısından da elde edilecek tazminatın önemli olduğunu düşünüyoruz." Avukat Pınar Çelik Arpacı, Ali İsmail Korkmaz davasını Yargıtay tarafından bozulması nedeniyle davanın 5 Nisan'da Kayseri 3'üncü Ağır ceza Mahkemesi'nde tekrar yapılacağını belirterek, "Kesinleşen durumlar var. Sanıklardan Mevlüt Saldoğan açısından karar kesinleşti, ceza almayan 2 sanık vardı. Onlarla ilgili genel bir yargılama yapılacak" dedi.
Vatan

EKONOMİ 

Dolar: 3,6130-3,6184                       
Euro: Euro 3,9211-3,9237
Sterlin: 4,5339-4,5489
Gram Altın: 145,5261-145,7865

Devler Türkiye İçin İşbaşında 
Türkiye için Türkiye'de çalışan dev şirketler harekete geçti. Ekonomi Bakanlığı öncülüğünde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Türkiye İhracatçılar Meclisi işbirliğinde başlayan yeni kampanya ile 'Türkiye'nin dostları Türkiye'yi anlatacak'. Almanya, ABD, İngiltere, Fransa, İtalya, Rusya ve Birleşik Arap Emirlikleri'nde başlayacak kampanyaya Türkiye'de uzun yıllardır yatırımları olan General Electric, Sberbank, Fiat, Ford, Danone, Hyundai, Novartis, Vodafone gibi şirketlerinin CEO ve üst düzey yöneticileri 'Türkiye'ye güven, inan ve kazan' diyor. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin 'dostlarımız' diye nitelendirdiği yöneticiler kendi Türkiye deneyimlerini anlatarak Türkiye'nin yurtdışında bozulan algısına ilaç olacaklar. Kampanya dün Bakan Zeybekci, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, TOBB Başkan Yardımcısı Halim Mete ve kampanyada rol alan yöneticilerin katılımıyla başlatıldı. Zeybekci, 15 Temmuz sonrasında Türkiye'yi daha doğru anlatmak için yola çıktıklarını dile getirerek, şöyle konuştu: "Ekonomi Bakanlığı olarak hükümet mensupları, TİM, TOBB ve diğer tüm sivil toplum kuruluşları olarak bunu bir şekilde anlatmamız gerektiğini konuştuk. Önce tüm Avrupa'yı dolaştık, dostlarımıza anlattık. Ancak sonra dedik ki bizim bizi anlatmamız zor. Bizi bizimle beraber olan dostlarımızın anlatması lazım. Dostlarımıza söyledik, ne demek dediler. Biz sizi biliyoruz ve anlıyoruz." Projenin ilk adımının dostların anlatması olduğunu söyleyen Zeybekci, ikinci adımda dünyadaki iş dünyası ve medya alanındaki önemli aktörleri Türkiye'ye çağıracaklarını kaydetti. Zeybekci, "Türkiye'de her şeyi elle tutup gözle görmelerini sağlayacağız. Topyekun bir seferberliğe başlıyoruz. Gelin Türkiye'yi kendiniz keşfedin, herkesle kendiniz konuşun diyeceğiz. Ondan sonra da dünyaya Türkiye'yi anlatmalarını isteyeceğiz" diyerek Türkiye'ye karşı son zamanlarda dostlarından gelen hamlelerin ise kendilerini yıldırmayacağını vurguladı. Zeybekci, şöyle konuştu: "Dünyanın en azılı terör örgütleri Türkiye'yi bir yere koymaya, dostlarımızı bir yere koymaya çalışıyor. Bu durumda sevinecek olan bir tek grup var o da terör örgütleri. Herkes kaybedecek kazanan terör örgütleri olacak. Onlar kazanacaklar, onların kazanmasına müsaade etmeyeceğiz, inatla ısrarla sonuna kadar dostlarımızı da yanımıza toplayabildiğimiz kadar dünyanın her yerinde gelin bu tuzağa düşmeyelim diyeceğiz." Zeybekci, projenin tüm finansmanını ise TOBB ve TİM'in karşıladığını, bakanlık olarak cüzi bir katkıda bulunduklarını belirtti.
Hürriyet

Bir Haftada 20 Milyarlık Kefalet 
Kredi Garanti Fonu (KGF), Hazine kaynaklı kefaletin kapsamını genişleten, KOBİ ve KOBİ tanımı dışında kalan işletmelerin finansmana erişim imkanlarının kolaylaştırılmasını amaçlayan protokolle hızlanan işlemlerle, bir haftada 20 milyar liralık kefalet verdi. KGF'den yapılan yazılı açıklamada, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Hazine Müsteşarı Osman Çelik, KGF Yönetim Kurulu Başkanı Faik Yavuz ve Genel Müdür İsmet Gergerli arasında 20 Mart'ta imzalanan protokolle fon tarafından verilen kefaletin üst limitinin 200 milyon liraya yükseltildiği, toplam kefalet hacminin de 250 milyar lira olarak belirlendiği hatırlatıldı. KGF'nin sağladığı Hazine kaynaklı kefaletin kapsamını genişleten, KOBİ ve KOBİ tanımı dışında kalan işletmelerin finansmana erişim olanaklarının kolaylaştırılmasını öngören protokolün ardından hızlanan işlemlerle bir haftada 39 bin işletmeye, 20 milyar lira kefalet verildiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi: "KGF'nin 25 yıllık tarihinde 2016 sonu ulaştığı KOBİ sayısı 35 bin 995, kefalet hacmi de 12,3 milyar lira iken, sadece 3 ayda 55 bin 5 işletmeye 48.7 milyar lira tutarında kefalet verilerek yüzde 497'lik bir artışa ulaşıldı. İşletme sayısı 91 bin, toplam kefalet hacmi 61.3 milyar liraya yükseldi." Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı Hüseyin Aydın ise bankacılık sektöründe hükümetin Kredi Garanti Fonu'nu (KGF) ve kredileri destekleyen tedbirlerinin desteğiyle kredilerde miktarsal bazda ciddi bir artışla ilk çeyreğin tamamlanmasını beklediklerini, geçen yıl ilk üç ayda 120 milyar TL olan kredilerin bu yıl ilk çeyrek itibarıyla 175 milyar TL'ye yükseleceğini söyledi.
Hürriyet

Yemek Kartına Boykot 
Türkiye'de 5 milyon çalışan yemek kartı kullanıyor. Bir taraftan maliyet artışı ve enflasyon nedeniyle yemek fiyatları zamlanırken, yemek kartı şirketlerinin, lokantalardan aldığı yüksek komisyonların faturası da yine çalışana kesiliyor. Bölgelere göre değişmekle birlikte bir çalışan, iki çeşit yemek için en az 15 TL ödemek zorunda. Bu durumda çalışanın yemek kartı, çoğu zaman ay ortasında bitiyor. Yemek kartı firmaları, Türkiye'de lokantalardan ortalama yüzde 9-10 komisyon alıyor. Ödemeler ise 2 ayı buluyor. Avrupa'da firmalar ise yüzde 3-3.5 komisyonla çalışıyor. Tüm Restoranlar Lokantalar ve Tedarikçiler Derneği (TÜRES) Başkanı Ramazan Bingöl, "Türkiye'de 200 bin lokanta var. 10 yemek kartı markası bulunuyor. Pazarın yüzde 90'ı Sodexo, Ticket, Multinet ve Setcard'ın elinde" dedi.
Posta

Otel Fiyatları Düştü 
Türkiye genelinde Şubat ayı otel dolulukları, 2016'nın aynı ayına göre yüzde 1.7 artışla yüzde 50.5 olarak gerçekleşirken, İstanbul'da düşüş gözlendi. Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) verilerine göre, İstanbul'un Şubat 2016'da yüzde 47.6 olan doluluk oranı, 2017'de yüzde 0.7 düşüşle yüzde 47.2 oldu. Bu düşüşten oda fiyatları da etkilendi. İstanbul'da oda bedeli iki aylık dönemde yüzde 25 gerileyerek 68 euro'ya (267 TL) düştü. İstanbul'un artık turizmde özel uygulamalarla ele alınması gerektiğine dikkati çeken TÜROB Başkanı Timur Bayındır, "Aksi halde 2017 de kayıp olacak. İstanbul, turizmdeki sıkıntıyı en fazla hisseden şehir. Fiyatlar bu kadar düşerken konaklamadaki fazla kapasite sorunu da sektörü olumsuz etkiliyor. Özellikle İstanbul turizmi için vakit geçirmeksizin tedbir almak gerekiyor" dedi.
Posta

'Zor Dönem Geride Kaldı' 
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, "Altını çiziyorum Türkiye'yle ilgili kötümser olmayın, evet zor dönem ama büyük oranda geride kaldı. Evet, dünyada sıkıntılar var ama biz dünyanın karşı karşıya kaldığı tuzaklara düşmek istemiyoruz, içimize kapanmak istemiyoruz, dışa açık, karşılıklı menfaat üzerinde, rekabetçi şekilde yolumuza devam etmek istiyoruz, kendimize güveniyoruz" dedi. Şimşek, Türkiye'nin Şoklara karşı büyük bir direnç gösterdiğini, bu direncin önceki 10 yılın başında yapılan reformlarla sağlandığını vurguladı. "Türkiye'yle ilgili kötümser olmayın, evet zor dönem ama büyük oranda geride kaldı" diyen Şimşek, şu değerlendirmeyi yaptı: "Evet, dünyada sıkıntılar var ama biz dünyanın karşı karşıya kaldığı tuzaklara düşmek istemiyoruz, içimize kapanmak istemiyoruz, rekabetçi şekilde yolumuza devam etmek istiyoruz, kendimize güveniyoruz. Geçmişte Türkiye bunu başardı, 2000'li yıların başında önemli reformlar yapıldı, tekrar yaparız, tekrar sınıf atlarız, bir sonraki sınıf üst gelir grubu. Türkiye tekrar güçlü, yüksek büyüme patikasına oturacak en ufak bir tereddüdüm yok. Sadece bizim hızlı bir şekilde iç ve dış şoklardan sıyrılıp normal bir döneme girmemiz lazım. Bunun da yakın olduğuna inanıyorum."
Milliyet

Et'ten Duvar Sanki 
Et ve Süt Kurumu (ESK) Türkiye genelinde yemek sanayisine kilogramı 20.50 lira+KDV, kasaplara 22.50 lira+KDV fiyattan karkas dana eti satışına başladı. Kurum, piyasanın ihtiyaçları karşılanıncaya kadar et satışına devam edecek. Satışı yapılacak toplam ürün miktarı firma bazında 50 tonu geçemeyecek ve işletme kapasite raporunun üzerinde satış yapılmayacak. Yemek sanayisinde faaliyet gösteren işletmelerin Türkiye Yemek Sanayicileri Dernekleri Federasyonuna (YESİ- DEF) üye olmaları gerekiyor. ESK, Kasaplar Federasyonu'na üye kasaplara da kilogramı 22.50 lira+ KDV fiyatla taze karkas dana eti satışı gerçekleştirmek için Sakarya, Sincan ve Yozgat Et Kombinası Müdürlükleri'nde teklifler almaya başladı. Kasaplar, kurumdan satın aldıkları karkas etleri, perakende olarak geçen sene Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'in girişimleri ile sektör tarafından belirlenen tarifeyle kıymada kilogramı 32 lira ve kuşbaşıda kilogramı 34 liradan satışa sunacak. Kasaplar, çeyrek veya bütün karkas olarak piyasaya satış yapamayacak. Fiyatların spekülatif olarak tırmanmasını önlemek için adım atan ESK, piyasanın ihtiyaçları karşılanıncaya kadar satışlarına devam edecek. Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ, birkaç aydır karkas fiyatlarında sebepsiz tırmanış olduğuna dikkati çekerek, buna bağlı olarak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkililerinin de gerekli adımları attığını ve ESK'nın piyasaya et satışına başladığını söyledi. Yalçındağ, bir "Et fiyatları yükseldikçe vatandaşın alım gücü azalıyor. Düşünülenin aksine kasaplar olarak bizi de et fiyatları artışları rahatsız ediyor, çıkmasını istemiyoruz" dedi.
Vatan

11 Bin 58 Sertifika Toplayan Ev Alacak 
Gayrimenkul sertifikası için geri sayım başladı. TOKİ'nin garantörlüğünde Makro İnşaat'ın Park Mavera 3 projesinde uygulanacak Türkiye'nin ilk gayrimenkul sertifikası için 29 Mart Çarşamba günü talep toplanmaya başlanacak. 31 Mart'a kadar sürecek talep toplama sürecinde ilk sertifikanın yoğun ilgi görmesi bekleniyor. Bugüne kadar sertifikanın internet sitesini 500 bin tekil kullanıcı ziyaret ederken, her gün 1.000 kişi projenin satış ofisine giderek bilgi alıyor. İhraca 27 aracı kuruluş da talepte bulundu. Pay bedelinin 42.5 TL olacağı ihraçta, daire bedeli en az 11 bin 58 paydan başlayarak, 21 bin 482 paya kadar çıkıyor. Sertifika için gong töreninin 4 ya da 5 Nisan'da yapılması planlanırken, gongu Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çalması bekleniyor. Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Mehmet Ergün Turan, Makro İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Uyan ile birlikte gayrimenkul sertifikasına yönelik çalışmalarını aktarmak için bir toplantı düzenledi. TOKİ Başkanı Turan, gayrimenkul sertifikasının borsada küçük yatırımcıyı koruyacak en önemli finansal enstrümanlardan biri olacağını belirterek, "Bu bir faizsiz enstrüman. elinde konut alacak kazancı olmayan vatandaşın büyük yatırımlara ortak olması açısından çok değerli" diye konuştu.
Vatan

SİYASET/POLİTİKA

Meclis'i Feshi İspat Et İstifa Edeceğim' 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nu eleştirerek, "Diyor ki, Cumhurbaşkanı'nın Meclis'i feshetme yetkisi var. Ya yalan söyleme. Cumhurbaşkanı'nın Meclis'i feshetme yetkisi yok. Ey Kılıçdaroğlu, böyle bir şey varsa bunu ispat et, ben Cumhurbaşkanlığı'ndan istifa edeceğim" dedi. Erdoğan, Türkiye Gençlik Vakfı'nın Abdi İpekçi Spor Salonu'nda düzenlediği 4. Gençlik Buluşması'nda, Büyükçekmece'deki toplu açılış töreninde ve Habertürk TV ve Show TV ortak yayınında özetle şunları söyledi: "BIZIM arzumuz bu ülke gençlerinin elinde molotofla, taşla, silahla değil, kalemle, bilgisayarla, kitapla dolaşan bir nesil olmasıdır. O nedenle siz böyle bir ümmetin nüvesisiniz, çekirdeğisiniz. Ölümü, öldürmeyi ve şiddeti kutsayan ideolojilere pirim vermeyen bir gençlik yetişsin istiyoruz. Bu öyle bir gençlik olmalı ki, hangi siyasi görüşe mensup olursa olsun okumalı, araştırmalı, sorgulamalı, zihnini birilerine asla kiraya vermemeli. Pensilvanya'ya kiraya verenler gibi olmamalı. Adam profesör ama maalesef kiracı. Ondan bir şey olmaz. Onlarla ilgili Peyami Safa'nın çok güzel bir tespiti var ama bu toplulukta o ifadeyi kullanmak istemem… Bu süreçte öne çıkan DEAŞ, PKK, YPG gibi terör örgütlerinin, FETÖ gibi ihanet çetelerinin en büyük zararı Müslümanlara verdiklerini görüyoruz. İpleri kendilerini kullanan güçlerin elinde olan bu katil sürüleri, İslam dışı, insanlık dışı eylemleriyle bölgemizin parçalanmasına taşeronluk yapıyorlar. Nasıl bir asır önce coğrafyamızdaki ülkelerin sınırları kanla, gözyaşıyla ve fitneyle çizildiyse bugün de aynısı terör şebekeleri üzerinden yapılmak isteniyor. 100 yıl önce Arapça konuşan, faaliyet gösterdiği ülkenin insanları gibi giyinen Lawrence vardı. Bugün de cübbeli, sarıklı hoca ve âlim kılıklı modern Lawrence'lar aynı şeyi yapıyor. Bir asıl ewel Sykes ile Picot arasında yapılan gizli antlaşmalar vardı. Bugün de kapalı kapılar arasında süren kirli pazarlıklar var. Benim bakanım Avrupa'ya gidecek, uçuş izni vermiyor. Hanım bakanım Hollanda'ya giriyor arabaya mahkûm ediyorlar. Hani ya bunlarda kadın hakları vardı. Bunlar dürüst değil. Bunlar samimi değil. Bunlar cahiliye dönemini yaşıyorlar. Hani o kız çocuklarını diri diri toprağa gömenler vardı ya, bunlar onların devamıdır. Hiç farkı yok."
Hürriyet

Anketlerle İlgilenmiyoruz 
Başbakan Binali Yıldırım dün Çankaya Köşkü'nde televizyonların genel yayın yönetmenleriyle bir araya geldi. Yıldırım, referanduma ilişkin anketlerle ilgili "Biz kampanya yapıyoruz anketlerle ilgilenmiyoruz. Ben, öyle kritik bir durum falan görmüyorum" dedi. Başbakan Yıldırım, gazetecilerle buluşmasında özetle şunları söyledi: "20 gün içerisinde mutlaka vatandaşın kararında, kararsızların kararında kesin bir sonuç ortaya çıkacak. Biz kampanya yapıyoruz, anketlerle ilgilenmiyoruz. Vatandaşla mümkün mertebe daha fazla bir araya gelmeye çalışıyoruz, getirdiğimiz bu değişikliği anlatıyoruz. 'Hayır' grubundakilerin yanlışlarını, bunların doğrusunun ne olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. Doğrusunu isterseniz ben, öyle kritik bir durum falan görmüyorum. Rahat bir şekilde 'evet'le sonuçlanacağına inanıyorum. Benim için evet oyları 'hayır'dan bir tane fazlaysa tamamdır. Esas olan odur, halk oylamasının mantığı da esası da odur. Hiç kimse bunu 'Meşruiyet vardı, yoktu' diye iddia edemez. Böyle olacağı için söylemiyorum ama yavaş yavaş böyle laşar ediyorlar. Kimse yenilen pehlivan güreşe doymazmış hesabı yapmasın, sonuç neyse razı olsun. İdam da toplumun bir talebidir. Bütün siyasi partilerle bunun değerlendirmesi yapılır, ona göre adım atılır. İdam konusunda CHP 'Varız' diyor ama çok samimi olduğunu düşünmüyorum. Bu süreç geçsin göreceğiz. Eğer CHP de varsa biz de varız. Herkes varsa biz de varız. Mutlak bir mutabakat varsa bizim görevimiz onu yerine getirmek. HDP hariç. HDP'nin ne istediğinin önemi yok. Üç parti bunu konuşur. Şu anda Türkiye kamuoyunda AB'ye olan destek dibe vurmuş durumda. Mutlaka 16 Nisan'dan sonra AB ile ilişkiler masaya yatırılacak. Kamuoyunda bir kafa karışıklığı varsa, önemli bir adım atılacaksa referandum yapılabilir. Avrupa'yı toptancı usulle değerlendirmek yanlış olur. Bütün Avrupa bize karşı şeklinde değerlendirmek de hata olur. Toplumun küçük bir kesimi bizim anayasa değişikliğinin aleyhinde aktif kampanya yürütüyor. (16 Nisan'dan sonra) Normalleşme kısmen olur. Ülkeler arasında daimi düşmanlık da olmaz, daimi dostluk da olmaz. Karşılıklı çıkarlar esas alınır. Ne Amerika'yla ne Rusya'yla ne Avrupa'yla ne de İskandinav ülkeleriyle durumumuzun çok kötü olduğunu düşünmüyorum. Bunlar konjonktürel şeylerdir, gelir geçer.
Hürriyet

'Amaç Referandumu İptal Ettirmek' 
Referandum çalışması için gittiği Yozgat'ta eşi ve çocuğuyla birlikte bulunduğu araçta saldırıya uğrayan eski MHP milletvekili Sinan Oğan dün Gaziantep milletvekili Ümit Özdağ'la birlikte Meclis'te basın toplantısı düzenledi. Oğan özetle şu iddiaları dile getirdi: "Yozgat eşimin de memleketi olduğu için çocuklar da heyecanlandılar, gelmek istediler. Belediyenin düğün salonunu tahsis etmesine de şaşırmıştım. O salonun bize niye verildiğini daha sonra anladık. Aileme de saldırdılar. En kötü zamanlarda bile 7 yaşında kız çocuğunun olduğu araca saldırı yapılmadı. Hiçbir dönemde böyle alçakça saldırılar yapılmadı. Bir gün önce Sadir Durmaz (MHP Genel Başkan Yardımcısı) köy köy dolaşarak saldırıyı planlamıştır. Şefkat Çetin (MHP Genel Başkan Yardımcısı) de telefonla saldırıyı yönetmiştir. 7 yaşındaki kızım bana, 'Baba bunlar bozkurt işareti yapıyorlar; bize saldıran teröristler değil mi, ben anlamadım' dedi. O kızın bütün hayallerini yıkanları lanetliyorum. 'Hayır'lar çoğaldıkça bu referandumu iptal ettirmek istiyorlar. AKP'nin yeni planı ülkücüleri kan davasına düşürerek bu referandumu iptal ettirmek. Bize yapılan buydu. Oraya gitmeden önce saldırının istihbaratı valiye, emniyet müdürüne ve Bekir Bozdağ'a (Adalet Bakanı) iletildi. Orada polisin tedbiri olayı önlemeye yönelik değildi. Polisin planı, 'Kan dökülsün sonra biz gelip müdahaleyi yapalım'dı. Kavga sırasında polisin hiçbir müdahalesi olmadı. Araca tekme tokat girenlerin o arbedede ceketleri açıldığında 3-4 tanesinin belinde silahı ben gördüm. O yüzden silahlı saldırı diyorum. Bize bir şey olması halinde bunun sorumlusu AKP hükümeti ve onun tetikçileridir."
Hürriyet

Asıl Amaç, 3'üncü Dönemde Seçilmek 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 16 Nisan'da oylanacak anayasa değişikliği teklifiyle başkana TBMM'yi feshetme yetkisi verildiğine dikkati çekerek, "Başkan iki dönem seçilebiliyor, üçüncü dönem seçilemiyor. 2. dönemin sonunda Meclis'i feshedebilir, böylece 3. dönemde seçilme ihtimali var. Asıl amaç bu. Milletin aklıyla alay etmek doğru mudur?" ifadesini kullandı. Kılıçdaroğlu, 'çift başlılık bitecek' söylemi için de "Bütün demokrasilerde kamuda görev alan herkesin görev alanı tanımlamıştır. Kendi görev alanım dışına çıkıp, bir başkasının görev alanına müdahale edersem, çift başlılık olur. Yeni anayasa değişikliğine evet dersek çift başlılık olur. Teklif, geçerse il başkanı da vali de cumhurbaşkanını temsil edecek" dedi. Kılıçdaroğlu, 16 Nisan referandumu çalışmaları kapsamında Bursa'da ilk olarak İnegöl Park Otel'de muhtarlar, sivil toplum kuruluşları ve din adamlarıyla bir araya geldi. Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti: Bir siyasi partinin genel başkanı olarak değil, ülkesini, vatanını, bayrağını seven bir vatandaş olarak konuşacağım. Size, 'sandıkta evet oyu verin, hayır oyu verin' diye bir telkinde bulunmayacağım. Bu bir parti yarışı değil, hükümet değişmiyor, bakanlar, başbakan değişmiyor. Sizden beni ne alkışlamanızı, ne slogan atmanızı istemiyorum. Cumhurbaşkanı taraşı mı tarafsız mı olsun? Bunun partilerle ilgisi yok. Başkan partizan mı, tarafsız mı olmalı? Taraşı olursa, 80 milyonu temsil edemez, kendi partisinin üyelerini temsil eder. Olay bu kadar basit, kavgaya dövüşe gerek yok. 'Bu çıkarsa devlette başlılık biter'. Bütün demokrasilerde kamuda görev alan herkesin görev alanı tanımlamıştır. Kendi görev alanım dışına çıkıp, bir başkasının görev alanına müdahale edersem, çift başlılık olur. Yeni anayasa değişikliğine evet dersek çift başlılık olur. Teklif, geçerse il başkanı da vali de cumhurbaşkanını temsil edecek. İlde kavga olacak. Başkan isterse, 'Meclis'i feshediyorum, buyurun yeniden seçime gidelim' diyebilir. Bir başkana Meclis'i feshetme yetkisi verelim mi? Bu tercih, vatandaşlarımızın tercihidir. Niye veriyoruz? Bana birisinin çıkıp makul bir gerekçe söylemesi lazım. Başkan iki dönem seçilebiliyor, üçüncü dönem seçilemiyor. 2. dönemin sonunda meclisi feshedebilir, böylece 3. dönemde seçilme ihtimali var. Asıl amaç bu. Milletin aklıyla alay etmek doğru mudur? Bunun memleketle, demokrasimizle ilgisi var. Bir başkan çıkar, bir kararnameyle muhtarlıkları feshettim diyebilir. Bu yetkiyi bir kişiye veriyorsunuz, bir kararnamelik işiniz var, bir sabah kalkıyorsunuz, muhtarlık kaldırılmış. Demokrasiden mi yana tavır alacağız, tek adam rejiminden yana mı tavır alacağız? Bunun A partisiyle, B partisiyle ilgisi yok. Tercih, sizin tercihiniz. Nasıl oy kullanırsanız öyle bir sonuç çıkacak.
Milliyet

DÜNYA 

Trump'ın Damadı İfade Verecek 
ABD Başkanı Donald Trump'ın damadı Jared Kushner, Rusya'nın ABD seçimlerine müdahalesiyle ilgili soruşturma yürüten Senato'nun İstihbarat Komitesi'ne ifade verecek. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Kushner'in ifade vermek için 'gönüllü' olduğu açıklandı. Komite, Kushner'in Aralık ayında Rusya'nın Amerika büyükelçisi Sergey Kislyak ile görüşmesi hakkında bilgi almak istiyor. Senatörler ayrıca, Kushner'in Rus devlet bankası Vnesheconombak'ın (VEB) başkanıyla yaptığı ve rapor edilmeyen görüşmeyle de ilgileniyor. VEB'den bu iddialara anında yanıt geldi. Yapılan açıklamada, Kushner ile küresel kalkınma bankalarının stratejilerini görüşmek üzere geçen yıl bir araya gelindiği belirtildi. Beyaz Saray ise, Kushner'in yabancı yetkililerle görüşerek 'işini yaptığını' açıklandı. Amerika Moskova'nın 2014'te Kırım'ı ilhak etmesi üzerine söz konusu bankaya yaptırım uygulamaya başlamıştı.
Hürriyet
 
Daeş'e İki Koldan Kıskaç 
Bir dönem oluşan otorite boşluğunu da fırsat bilen, hem Irak hem de Suriye'de geniş topraklarda hüküm sürme imkanı sağlayan terör örgütü DAEŞ, iki taraftan kıskaca alındı. Suriye'de örgütün elinde tuttuğu en önemli kent olan Rakka'nın etrafındaki çember giderek daralıyor. Son olarak koalisyon güçlerinin hava desteği sayesinde Tabka Havaalanını ve Tabka barajını ele geçiren SDG'nin (Suriye Demokratik Güçleri), yakın bir zamanda Fırat'ın Gazabı adı verilen Rakka operasyonunda son aşamaya gelmesi bekleniyor. Terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı olan YPG'nin çoğunluğunu oluşturduğu SDG, harekatı 6 Kasım 2016'da ABD'nin desteğiyle başlatmıştı. Son dönemde ciddi ilerleme sağlayan SDG'nin, Rakka kent merkezine yapılacak operasyona birkaç gün içinde başlaması bekleniyor. Fransa Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, 'Rakka'nın tamamen kuşatıldığını ve operasyonun günler içinde başlayacağını' söylemişti. Rakka operasyonunun "Doğu" ve "Batı" olmak üzere iki cephede gerçekleştirilmesi bekleniyor. Operasyonun ilk aşamasında Rakka'nın etrafındaki köyler DAEŞ'ten temizlenirken, ikinci aşamada Rakka'nın DAEŞ'in batıdaki topraklarıyla bağlantısının kesilmesi öngörülüyor. Tabka çevresinin alınmasıyla bu aşamada ciddi bir ilerleme sağlandı. Koalisyon güçlerinin hava desteğiyle Tabka havaalanı ve barajında kontrolü ele geçiren SDG, operasyon için Fırat nehri üzerinden takviye birliklerini Tabka'ya gönderdi. Baraj ve havaalanıyla birlikte Tabka'nın 14 köyünü DEAŞ'ten alan DSG'nin, tekne ve feribotlar üzerinden Fırat nehrinden gönderdiği takviye birliklerin görüntüleri SDG'nin resmi intarnet sitesinde yayımlandı. Operasyonun üçüncü aşamasını ise Rakka'nın, aralarında Deyrizor'un da bulunduğu, DAEŞ'in doğudaki topraklarıyla arasındaki bağlantının kesilmesi. Operasyonların eşzamanlı olarak devam etmesi beklenirken, üçüncü aşamada Rakka'nın alınması hedeşeniyor. 31 Ocak'ta ABD'nin SDG'ye önemli ölçüde zırhlı araç göndermesi de operasyonun son aşamasına gelindiğine dair izlenim uyandırıyor.
Milliyet

Küçük Eyaletten Büyük Moral 
Almanya'nın en küçük eyaleti olan Saarland'daki eyalet parlamentosu seçimini, iktidardaki Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) kazanırken, sonuçlar, Şansölye Angela Merkel için moral oldu. Saarland eyalet parlamentosu seçiminde Başbakan Annegret Kram-Karrenbauer liderliğindeki CDU, yüzde 40.7'lik oy oranıyla birinciliği açık farkla göğüsledi. Eyalette 2012'de yapılan son seçimde CDU'nun oy oranı yaklaşık yüzde 35'ti. Geçici resmi sonuçlara Sosyal Demokrat Parti (SPD) ise, yüzde 29.6'lık oy oranında kaldı. Sol Parti yüzde 12.9 oy alırken, Saarland parlamentosuna ilk kez girmeyi başaran Almanya için Alternatif (AfD), yüzde 6.2'lik orana ulaştı. Bununla birlikte Yeşiller ve Hür Demokrat partiler yüzde 5'lik oy barajını aşamadı. Son yasama döneminin koalisyon ortakları CDU ve SPD'nin hükümeti yeniden birlikte kurmaları bekleniyor.
Milliyet

Sofya Koalisyonla Yola Devam Edecek 
Bulgaristan'daki erken seçimden, eski Başbakan Boyko Borisov'un merkez sağdaki 'Avrupalı Gelişimi İçin Yurttaşlar Partisi(GERB) birinci çıktı, ancak partinin mutlak çoğunluğa erişemediği açıklandı. Seçim kurulu, GERB'in oyların yüzde 32,6'sını aldığını duyurdu. Sosyalistler yüzde 27,1'lik oy oranıyla ikinci oldu. Yüzde 4'lük oy barajını aşan diğer üç partiden milliyetçiler yüzde 9,14, Bulgaristan Türklerinin Hak ve Özgürlükler Hareketi yüzde 8,44, popülist Volya partisi ise yüzde 4,11 oranında oy aldı. Oy dağılımına göre 240 üyeli mecliste GERB'in 94, Sosyalistlerin ise 85 milletvekili ile temsil edilmesi bekleniyor. Muhtemelen Milliyetçiler 24, Hak ve Özgürlükler Hareketi 23, Volya ise 14 milletvekili çıkaracak. Borisov 'kısa zamanda halkın beklentilerine cevap verebilecek bir hükümetin kurulacağı umudunda olduğunu' söylerken, Sosyalist Parti GERB ile büyük koalisyon kurmaya karşı olduğunu duyurdu.
Vatan

SPOR 

Beşiktaş, sol bek oyuncusu Caner Erkin'i sezon başında İnter'den 1 yıllığına kiralamıştı. Kartal, Caner'in sezon sonunda bonservisini almak isterse İtalyan ekibine 1 milyon euro bonservis ödeyecekti. Siyah-Beyazlılar Caner'in tapusunu almak için harekete geçti. İnter ile bu hafta sonunda özel bir görüşme yapılacak. Siyah-Beyazlılar, Caner'in yaşadığı uzun süreli sakatlık nedeniyle ilk etapta indirim isteyecek. İnter indirimi kabul etmezse, ikinci görüşme yapılmayacak, Beşiktaş 1 milyon euroyu erken yatırıp Caner'in bonservisini alacak. Beşiktaş yönetimi, stoper mevkii için düşünülen Dinamo Kiev'in yıldızı Domagoj Vida için de girişimlerini sürdürüyor.
Posta

Milli Futbol Takımı özel maçta Moldova'yı 3-1'le geçti. Geçtiğimiz cuma günü, 2018 Dünya Kupası Elemeleri'nde I Grubu'nda Finlandiya'yı 2-0 yenmiş, grupta yeniden iddialı duruma gelmiştik. 11 Haziran'da deplasmanda Kosova ile yapacağımız maç öncesinde, ilk hazırlık maçımızı Moldova ile oynadık. Elemelerde D Grubu'nda 1 puanla son sırada yer alan Moldova karşısında ilkleri yaşadık. Eskişehir'de ilk milli maçımızı oynadık. Kayserisporlu Güray ve Deniz ile Gençlerbirliği'nden Serdar, ilk kez milli formayı giydi. Genç oyuncularımızla çıktığımız maçta; Emre Mor, Ahmet Çalık ve Cengiz Ünder ise, A Milli forma ile ilk gollerini attılar. Perdeyi 14'te Emre Mor açtı: 1-0. 24'te Ahmet Çalık kafayla 2-0 yaptı. 52'de Cengiz nefis vurdu: 3-0. 90+2'de Ginsari maçın skorunu belirledi: 3-1.
Posta

Fenerbahçe, şike sürecinde iki güzel haberi birden aldı. Önce Yargıtay Cumhuriyet Savcılığı'nın "beraat" kararının onanması talebini öğrendi, ardından da Trabzonspor'un Fenerbahçe aleyhine yaptığı başvurunun reddedildiği haberi geldi. Sarı-lacivertli kulüpten Yargıtay süreciyle yapılan açıklamada, "Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Başkanımız ve yöneticilerimizle ilgili beraat kararlarının onanmasını talep etti ve dosyayı Yargıtay 5. Dairesi'ne gönderdi" denildi. Başkan Aziz Yıldırım'ın avukatı Abdurrahim Erol, "Öncelikle beraat kararının usul ve yasaya uygun olduğuna dair görüş beyan edildi. Ayrıca önceki mahkumiyet kararına esas alınan delillerin hukuka uygun olarak kabul edilemeyeceğini ve bunların delil vasfının olmadığına dair de hukuki bir tespitte bulundu. Açılan kumpas davasına da atıfta bulunarak tüm bu veriler bir arada değerlendirildiğinde beraat kararının onanması gerektiği yönünde hukuki görüşünü sundu. Bundan sonraki sürecin de olumlu sonuçlanacağını ümit ediyoruz, hukuki mütalaamız da bu yönde" dedi. Asbaşkan Şekip Mosturoğlu ise, "Yargıtay Başsavcılığı, beraat kararlarının onanması istemiyle tebliğnamesini hazırlayarak dosyayı Yargıtay'a, ilgili daireye göndermiş. Bu çok önemli bir adım ama tabii esas kararı Yargıtay 5. Ceza Dairesi verecek. Oradan çıkacak kararda inşallah bu kadar olumlu olacak. Biz o kararla bu süreci, ceza yargılaması açısından sonuçlandırmış olacağız" diye konuştu. Sarı-lacivertliler, Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi'nin (CAS) kararını da şöyle duyurdu: "UEFA'ya yaptığı itirazdan olumlu sonuç alamayan ve Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi'ne (CAS) başvuran Trabzonspor Kulübü'nün itirazı reddedildi. Trabzonspor, UEFA Kontrol, Etik ve Disiplin Kurulu'na, Fenerbahçe ve TFF hakkında şikâyet başvurusunda bulunmuştu. UEFA Temyiz Kurulu'na yaptığı başvurudan da olumlu sonuç alamayan Trabzonspor, konuyu CAS'a götürmüştü. CAS ise Trabzonspor'un Fenerbahçe aleyhine yaptığı başvuruyu reddetti."
Milliyet

Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Göksel Gümüşdağ, 2015-16 sezonundan itibaren başlayan ve takımların kadrolarında 14 yabancı oyuncu bulundurabilmesine hak tanıyan uygulamanın devamından yana olduklarını vurguladı. TFF'nin, Süper Lig futbolcu uygunluğu ile ilgili aldığı kararın, 2019 yılı haziran ayına kadar yürürlükte kalacağının bilindiğini aktaran Göksel Gümüşdağ yazılı açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "BU düzenlemenin 4 sezon boyunca kesintisiz uygulanacağı kamuoyunun malumudur. Bu süre içerisinde belirlenen yarışma şartları ile ilgili herhangi bir değişiklik yapılması, Kulüpler Birliği Vakfı tarafından kesinlikle uygun bulunmamaktadır. Türk futbolunun hak ettiği saygınlığa ve sportif istikrara kavuşmasının yolunun, uzun vadeli planlamadan geçmesi gerektiğini düşünüyoruz. Ayrıca yerli genç oyuncu yetiştirmenin de kısıtlama ya da yasaklara değil, kulüplerimizin başta altyapılar olmak üzere planlama, yatırım ve organizasyonu ile federasyonumuzun denetleme ile teşviğinin kararlı bir şekilde uygulanmasına bağlı olduğu kanaatindeyiz.
Vatan


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme