.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

2 Nisan 2017 Pazar

02.04.2017 Genel Gündem02.04.2017

GÜNDEM

Boş Koltuk Mesajı
Rus Büyükelçi Andrey Karlov'un Ankara'da bir fotoğraf sergisinde öldürülmesinin üzerinden 103 gün geçti. Soruşturma sürüyor. Rus diplomatik kaynakların verdiği bilgiye göre Moskova'da da bir savcı tarafından ayrı soruşturma sürdürülüyor. Rus dış istihbarat örgütü FSB de işin üzerinde çalışıyor. Bu arada Türkiye ile Rusya arasında diplomatik trafik yoğun şekilde devam ediyor. Karşılıklı ziyaretler oluyor. Turizm, vize kolaylığı ve iş gücünün serbest dolaşımı konusunda yoğun pazarlıklar var. Türkiye ile Rusya, Suriye'de de diyalog halinde. Rusya'nın Suriye'de terör örgütü PKK'nın uzantısı YPG'ye açık destek vermesi Ankara'yı rahatsız ediyor. Yine de ilişkilerin düzelme ihtimalini önemseyen Ankara, bu konuda duyduğu rahatsızlığı kapalı kapılar ardında iletmeyi tercih etti. Türkiye'den Rusya'ya domates ihracatı konusunda da Kremlin ayak diretiyor. Türkiye 'Ruslar kimlikle gelsin, pasaport ücreti dahi ödemesinler' aşamasındayken Rusya'ya vize uygulamasından geri adım atmıyor ve üç günlük seyahat için bile 850 TL vize ücreti alıyor. Türk diplomatik kaynaklar, Türkiye'nin bütün iyi niyetli adımlarına karşın Rusya'nın olumsuz tavır sürdürmesini Rus bürokrasisinin yavaşlığına bağlıyor. Karlov'dan boşalan koltuğa henüz bir atama yapılmaması da bu yavaşlığa bağlanıyor. "Peki, Putin niye atama yapmadı" sorusuna, Ruslar "Sayın Putin'in bir bildiği vardır. Zamanlama önemli" karşılığını veriyorlar. Geçenlerde Kremlin'e yakın bir düşünce kuruluşunun temsilcisine 'Kim Ankara Büyükelçisi olacak' sorusu sorulmuş. Yanıtı, 'Bir isim üzerinde çalışılıyor ama söyleyemem" olmuş. Putin'in bildiği ne? Bu soruya kesin bir yanıt veremeyiz. Ancak deneyimlerimiz, böylesine kritik bir zamanda Kremlin'in Ankara'daki o koltuğu boş bırakmasının önemli mesajlar içerdiğini gösteriyor.
Hürriyet


Hainlerin Kamuya Zararı 80 Milyon Tl!
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca Akıncı Üssü'ndeki darbe faaliyetlerine ilişkin hazırlanan iddianamede, darbecilerin neden olduğu kamu zararı da gözler önüne serildi. Buna göre, darbe faaliyetini organize eden yönetici şüphelilerin talimatlarıyla 15 Temmuz gecesi, Akıncı Üssü'nden kalkan uçak ve helikopterler tarafından TBMM, Genelkurmay Başkanlığı, Gölbaşı Polis Özel Harekat Dairesi Başkanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Daire Başkanlığı, TÜRKSAT tesisleri, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi yakınındaki köprülü kavşak ve civarı, Jandarma Genel Komutanlığı, MİT Müsteşarlığı, Ankara İl Emniyet Müdürlüğü binaları bombalandı. FETÖ'cü pilotların attığı bombalar nedeniyle TBMM'de 19 milyon 472 bin 380, TÜRKSAT'ta 7 milyon 27 bin 655, Ankara İl Emniyet Müdürlüğü binalarında 7 milyon 349 bin 500, Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Daire Başkanlığında 40 milyon, Özel Harekat Daire Başkanlığında 6 milyon 341 bin 879, Polis Akademisi Başkanlığında 553 bin 420 lira olmak üzere toplam 80 milyon 744 bin 834 lira kamu zararı oluştu. Özel Harekat Daire Başkanlığı'na atılan bomba nedeniyle 35 polisin uzun namlulu silahları ile banka ATM'sinin zarar gördüğü, Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Daire Başkanlığı'na atılan bomba nedeniyle de 6 kişinin aracına zarar verildiği belirtildi.
Vatan

3.400 Rakımda -40 Soğukta Destan Yazılıyor!
Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından PKK'ya yönelik olarak yürütülen iç güvenlik harekatı kapsamındaki operasyonlara ara verilmeden devam ediliyor. Hakkari'nin Yüksekova kırsalı 3.400 metre rakımlı karla kaplı İkiyaka dağlarında 25 Mart 2017 tarihinde 2 komando taburu ve 1 hudut özel harekat taburunun katılımıyla 3. Piyade Tümen Komutanlığı'na bağlı Dağ ve Komando Tugay Komutanlığı'nca sürdürülen 'Şehit Tank Yarbay İhsan Ejdar' operasyonunun 7'nci gününde operasyonların devam ettiği belirtildi. Operasyonlarda şu ana kadar 26 terörist etkisiz hale getirildi. 1 doçka silahı mühimmatı ile beraber ele geçirilmiş 2 doçka imha edildi. Terör örgütüne ait muhtelif malzeme ve silahlar ele geçirildi. Operasyonların genişletilerek devam ettiği belirtildi. Bölgede ağır geçen kış şartlarına rağmen PKK terör örgütünün bu aylarda toparlanmasına izin verilmediği, ve teröristleri büyük darbe vurulduğu ifade edildi.
Vatan

EKONOMİ
Dolar: 3,6338-3,6405
Euro: Euro 3,8723-3,8806
Sterlin: 4,5528-4,5678
Gram Altın: 145,8961-146,2704

İhracatta 'Bahar' Havası
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, ihracat martta geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 19 artışla 13 milyar 616 milyon dolara ulaştı. İhracatta son dönemde yaşanan hızlı yükselişin etkisiyle yıllık bazda da veriler pozitife döndü ve son 12 aylık dönemde ihracat, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2.4 artışla 144 milyar 877 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti. Mart ayında 2 milyar 712 milyon 809 bin dolarlık ihracata imza atan otomotiv endüstrisi, bu sonuçla Türkiye'nin en fazla ihracat yapan sektörü oldu. Bunu 1 milyar 537 milyon 523 bin dolarla hazırgiyim ve konfeksiyon, 1 milyar 531 milyon 794 bin dolarla da kimyevi maddeler ve mamulleri takip etti. Geçen ay Türkiye'nin toplam ihracatının yüzde 64'ünü gerçekleştiren sanayi grubunda 2016'nın aynı ayına göre yüzde 20,6'lik artışla 8 milyar 717 milyon 977 bin dolarlık ihracat yapıldı. Mart ayında en fazla ihracat artışı yüzde 87.3 ile gemi ve yat, yüzde 75.4 ile de mücevher sektörlerinde kaydedildi. Aynı dönemde toplam ihracatın yüzde 8.1'ini oluşturan tarım grubunda yüzde 9.9'luk artışla 1 milyar 107 milyon 981 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildi. Toplam ihracattan yüzde 2.8 pay alan madencilik grubunda ise yüzde 44.1'lik artışla 382 milyon 765 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildi. Martta en fazla ihracat yapılan 5 ülke sırasıyla Almanya, İngiltere, Irak, İtalya ve ABD oldu. Bu ülkelere yapılan ihracatta Almanya'ya yüzde 9.5, İngiltere'ye yüzde 17, Irak'a yüzde 36.1, İtalya'ya yüzde 35.5 ve ABD'ye yüzde 35.7 artış gerçekleşti. Yılın ilk 3 ayında yüzdesel bazda en yüksek ihracat artışı yüzde 9 bin 791.9 ile Cebelitarık ve yüzde 340.5 ile Singapur'a kaydedildi. Ülke grubu bazında ihracata bakıldığında, martta, Uzakdoğu ülkelerine ihracat yüzde 91 artış ile en fazla artış yaşanan ülke grubu olurken, Avrupa Birliğine (AB) ihracat yüzde 20 artış kaydetti.
Hürriyet

Yabancılar Yıne Aldı
Son dönemde yatırım araçlarında yatay seyir hakim. Borsada yukarı yönlü yükseliş denemelerinde satış, geri çekilmelerde tutunma çabası görülürken döviz kurları ve gösterge faiz oranlarında ise belli bir bantta dalgalanma söz konusu. Bu durum yön arayışıyla birlikte özellikle borsada çıkış için tamam mı, devam mı sorularını da beraberinde getiriyor. Borsada güç kaybı, döviz kurları için ise bir taban oluşumu işaretleri bir süredir var. Fakat bu sinyaller henüz güç kazanmış değil. Geçen haftanın öne çıkan gelişmeleri 2016 ekonomik büyüme verisi ve Halkbank genel müdür yardımcısının ABD'de tutuklanması oldu. Hesaplama yönteminin değişmesiyle tartışma konusu da olan 2016 ekonomik büyüme (GSYH) verisi sürpriz yaparak beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Ancak piyasaya etkisi oldukça zayıf kaldı. Halkbank yöneticisinin tutuklanması olayının daha çok Halkbank hissesi üzerinde lokalize olması, diğer bankacılık hisseleri ve piyasaya yansımalarının sınırlı kalması bardağın dolu tarafı olarak değerlendirilebilir. Olayın gerek dış politika gerekse siyasi spekülasyonlara açık olması nedeniyle bir süre daha yakından izlenmeye devam edilecek gibi görünüyor. Varlık fonuna ilişkin kaynak girişi bu aşamada beklenti düzeyinde. Gerçekleşme olursa borsa ve özellikle döviz kurlarına yansımalarını görebiliriz. ABD Merkez Bankası (Fed) faiz kararı sonrası tepki yükselişlerine rağmen dış borsalardaki zayıflama sürüyor. 16 Nisan'da yapılacak referanduma bağlı siyasi gelişmeler güncelliğini korumakla birlikte bu yönde piyasalar henüz bir fiyatlama yapmadı. Geçen hafta yabancı yatırımcı işlemlerinde çok kayda değer bir değişim görülmedi. Haftalar itibariyle belli bir miktar tahvil bono ve hisse senetlerine giriş çıkışlar gerçekleşiyor. 24 Mart haftasında 398 milyon dolarlık tahvil bono alışı, 58 milyon dolarlık hisse satışı, nette 340 milyon dolar giriş var. Ancak 16 Nisan yaklaştıkça daha ciddi pozisyon ayarlamalarına bağlı değişimler ve fiyatlamalar olması muhtemel. Sıkışan gündem, yeni beklenti oluşturmakta zorlanılması ve önemli direnç bölgesinde bulunan endeksin yükseliş denemelerinde satışla karşılaşması yorgunluk görünümü veriyor. Bu aynı zamanda döviz kurlarında geri çekilmeleri sınırlayan bir durum. Önümüzdeki haftanın gündemine bakıldığında, içeride pazartesi mart enflasyonu, cuma ise ABD tarım dışı istihdam verileri var. Enflasyon beklentileri daha çok yüzde 0.5-1.00 arasında yoğunlaşıyor. Enflasyon bu seviyelerde oluşursa merkez bankası faiz kararı ve piyasalara yansımaları zayıf kalır. Olağandışı bir gündem oluşmaz ise önümüzdeki hafta yatırım araçlarında mevcut trendler korunmaya çalışılacak.
Hürriyet

Stüdyo Daireye İmar Yönetmeliği Değişiyor Yasak Geliyor
İstanbul İnşaatçılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan ve "İnşaat Sektörünün Anayasası" olarak tanımlanan 'Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği Taslağı'na göre yapılacak değişikliklerin önemli maddelerini gazetemize açıkladı. Nazmi Durbakayım, belediyelere ve sivil toplum kuruluşlarına gönderilen taslağın görüş alındıktan sonra yayınlanacağını belirterek, taslağın haziran ayına kadar onaylanmasını beklediğini söyledi. Çarpık kentleşme ve kötü siluet konusunda artan eleştiriler, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın hazırladığı yeni imar yönetmeliği ile son bulacak. Yeni yönetmelikle birlikte artık stüdyo daire yapılamayacak. Nazmi Durbakayım 'kullanım amacı'nın dışına çıkılan stüdyo daireler yerine en küçük dairenin minimum 28.5 metrekare büyüklüğünde 1+1 daire şeklinde yapılabileğini söyledi. Bu kapsamda yapılacak en küçük dairenin içinde 1 oturma odası (12.00 metrekare), 1 yatak odası (9.00 metrekare), 1 mutfak veya yemek pişirme yeri (3.30 metrekare), 1 banyo veya yıkanma yeri (3.00 metrekare), 1 tuvalet (1.20 metrekare) olmak üzere toplamda net 28.50 metrekare büyüklüğünde daireler yapılabilecek.
Haber Türk

51.6 Milyon Kişi İlk Yıl 4.5g'ye Geçti
Türkiye'de, 1 Nisan 2016'da hizmete giren hızlı internet teknolojisi 4.5G'ye, bir yılda 51.6 milyon abone geçti. 4.5G'nin mobil cihazlarda internet hızını 12 kat artırdığını belirten BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, "Toplam mobil abone sayısının 75 milyon olduğu düşünüldüğünde bunun önemli bir başarı olduğu görülmektedir. Uyumlu SIM kartı ve cihazı olan 4.5G abone sayısı 2016 sonunda 19.2 milyona ulaşmıştır" dedi. 4.5G'ye toplam 1 milyar 516 milyon 454 bin TL yatırım yapıldığını aktaran Sayan, "2016 yılı sonunda mobil geniş bant abone sayısı 51.7 milyona ulaşmış ve bunların 32.8 milyonu 4.5G kullanıcısından oluşmaktadır" ifadesini kullandı. Ömer Fatih Sayan, 4.5G yükümlülükleri kapsamında işletmecilerin yerli malı belgeli ürünlerinin hedeflenen oranların altında kaldığını sözlerine ekledi.
Haber Türk

Referandumla, İhracatı 500 Milyar Dolara Çıkaracak Yapı Geliyor
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın is birliğiyle düzenlenen 'Üreten Türkiye Konuşuyor' toplantısı bu kez Adana'da yapıldı. 14 sivil toplum kurulusu ve Avrupa Birliği Bakanı ve Bas müzakereci Ömer Çelik'in de katıldığı toplantıda konuşan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi "Anayasa değişikliği ihracatı 145 milyar dolardan 500 milyar dolara çıkaracak bir yapıyı öngörüyor" dedi. Tüfenkçi, anayasa değişikliğine iliksin referandumda is dünyasından güçlü bir evet için destek istediklerini belirterek "Anayasa değişikliği sadece siyaseti değil ekonomiyi ilgilendiriyor. Türkiye 14 yılda siyasi istikrar ve güvenle bugüne geldi" dedi. Bakan Çelik ise konuşmasında "Siyasi şartlar ne olursa olsun Türkiye'nin ekonomisini büyütmek, emeğinin kıymetini büyütmek, Türkiye'nin istihdam sağlayan üreten güçleriyle siyasi kadroların buluşmasını sağlamak, Cumhuriyet'in mayasındaki öngörünün ve vizyonun bize emrettiği bir şeydir" dedi.
Star

DÜNYA

Liderler Barıştı Sıra Halklarda
Rusya ile Türkiye arasında yaşanan uçak krizi döneminde "Rusya gibi Türkiye de vatanım. Kimse bizi düşman etmeye çalışmasın" deme cesaretini gösteren Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Sözcüsü Dmitriy Peskov'un kızı Elizavetta (Liza) ile 8 ay aradan sonra tekrar görüştük. Yaşı henüz 20 olan genç kız, "Bugün aramız dünden daha iyi. Yarın bugünden daha iyi olmalı. Halklarımıza çok iş düşüyor" diye konuştu. Ankara doğumlu olan Liza, "Zirvede liderler tokalaşarak barıştı. Ancak o kötü dönemde öyle şeyler söylendi ki, bu izlerin tamamen silinmesi için iki halk arasında çok geniş ve derin sosyal faaliyete ihtiyaç var. Mesele sadece al-ver meselesi değil" dedi. Fransa'da üniversiteye giden Liza ile ailesini görmek için geldiği Moskova'da Rusya'ya ayak basan her Türk'ün uğrak yeri sayılan 'Bosfor' restoranında buluştuk. Masaya oturduğumuzda genç kız "Burası Türkiye kokuyor. Paris'te insanlar arasında ilişkiler bana soğuk geliyor. Rusya dışına çıktığımda hep Türkiye ile kıyas yapıyorum. Küçüklüğümde babam Türkiye'de çalışırken etrafımda hep sıcak, cana yakın, her an yardıma koşmaya hazır duygusal Türk insanı aklıma geliyor. İnanmayacaksınız ama Paris'te en yakın arkadaşlarımdan biri yine Türk" diye konuştu. Geçen röportajda ilk fırsatta Türkiye'ye tatile gitmek istediğini söyleyen genç kız şunları söyledi: "2016 yaz aylarında verdiğim sözü tutarak tatil için Türkiye'ye gittim. Belek bölgesinde bir otele ailece yerleştik. Geçen yaz Rusya'dan gelen misafir sayısının çok az olduğunu fark ettim. Ama bu yaz da tatil için adresimiz yine Türkiye. Hatta aynı otele gidebiliriz. Böylece geçtiğimiz ve önümüzdeki yazı kıyaslama fırsatım olur." 'Rusya'daki arkadaşlarınız size Türkiye'yi sorduğunda onlara ne tavsiye ediyorsunuz' sorumuza Liza Peskova şu yanıtı verdi: "Benim hayat felsefem basit. İnsanlar hangi milletten olursa olsun istediği ülkeye gitme konusunda kararını kendileri vermeli. Bunu da kolayca, engellerle karşılaşmadan hayata geçirebilmeli. Türkiye reklamı yapma gibi bir düşüncem yok. Ama dünyanın yarısını gezmiş görmüş biri olarak arkadaşlarıma samimi olarak Türkiye'den daha elverişli ve uygun başka bir yer bulmalarının mümkün olmadığını açıkça söylüyorum. Bunu Türk olarak size de Fransız'a da, Alman'a da, Finlandiyalı ve Norveçliye de tekrarlarım. Geçen yıl size boşuna "Her şey düzelecek. Göreceksiniz" demedim."
Hürriyet

Merkel: Sığınmacılar Saygılı Olsun
Kıbrıs'ta müzakerelerin yeniden başlaması için bugün kritik bir yemek verilecek. 'Enosis Krizi'nin ardından yarım kalan görüşmelerin yeniden başlaması için KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Lider Nikos Anistasiadis, bugün bir yemekte bir araya geliyor. Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, önceki gün ABD'nin CNBC Kanalı'na verdiği demeçte, gerçekleştirilecek sosyal yemeğin, müzakerelerin yeniden başlaması için bir şans oluşturmasını beklediğini söyledi. Anastasiadis, "Üçüncü ülkelerin değil, Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türklerin yararına olacak bir çözüm bulmak amacıyla, ben, her zaman müzakerelere ve diyaloğa hazırım. Hiçbir tür garanti ve güvenliğe ihtiyacımız yok. Ne yabancı askerlere gerek var, ne de kimsenin himayesi altında bulunmamız gerekir" görüşlerini savundu.
Haber Türk

Paraguay'da Kongre Binasını Ateşe Verdiler
Paraguay'da anayasa değişikliğini protesto eden göstericiler, kongre binasını ateşe verdi. Güney Amerika ülkesi Paraguay'da Senato'ya sunulan ve devlet başkanının ikinci kez seçilmesini öngören anayasa değişikliği, 45 senatörden 25'inin evet oyuyla kabul edildi. Bunun üzerine, Kongre binası önünde anayasal değişikliği protesto eden göstericilerle polis arasında çatışma çıktı. Çatışma sırasında bazı göstericiler, polis kordonunu geçerek Kongre binasının ilk katına girdi ve buradaki belgelerle mobilyaları ateşe verdi. Polis, tazyikli su ve plastik mermilerle müdahale ederek göstericileri binadan çıkarmaya çalışırken, itfaiye ekipleri yangını söndürdü. Senato Başkanı Roberto Acevedo, yasa değişikliğinin oylamaya sunulmasındaki sürecin Senato kurallarını ihlal ettiğini ve Yüksek Mahkemeye oylamanın iptali için itirazda bulunduğunu açıkladı. Paraguay'da devlet başkanlarının görev süresi 5 yıl. Yasa değişikliği, Devlet Başkanı Horacio Cartes'in 2018'de düzenlenecek seçimde bir kez daha aday olmasının önünü açıyor.
Milliyet

Trump'tan 'Ticari Mücadele' Planı
ABD Başkanı Donald Trump, ülkesinin ticaret açığı ile mücadele için iki başkanlık kararnamesi çıkardı. Törende yaptığı konuşmanın ardından 'kararnameyi imzalamayı unutarak' odadan çıkan Trump, "Artık sessiz Amerikalıların Beyaz Saray'da sesi var. Yönetimim süresince Amerikan refahına yönelik hırsızlık sona erecek" ifadelerini kullandı. Beyaz Saray, Trump'ın ABD Ticaret Bakanlığı ve ABD Ticaret Temsilcisi Ofisi'ne ülkenin dış ticaret açığını yükselten "tüm suistimallerin ve karşılıklı olmayan uygulamaları" incelemelerini emrettiğini bildirdi. Trump'ın ikinci başkanlık kararnamesinde ise ABD Gümrük ve Sınır Koruma Ajansına (CBP) ithal ürünlere yönelik anti-damping ve telafi edici vergilerin etkili şekilde uygulanması direktifi verildi. Trump, özellikle Çin ve Almanya'nın ABD'den ticari olarak faydalandığını öne sürüyor. Öte yandan, Trump'ın eski ulusal güvenlik danışmanı Michael Flynn'in "yargılanmama garantisi" karşılığında Kongre'ye ve Federal Soruşturma Bürosu'na (FBI) Rusya suçlamaları konusunda ifade verme talebinin Senato İstihbarat Komitesi tarafından reddedildiği bildirildi. Amerikan NBC televizyonunun Kongre yetkililerine dayandırdığı habere göre, üst düzey bir Kongre yetkilisi Flynn'in avukatı Robert Kelner'a, dokunulmazlığın masada olmadığını ve böyle bir tartışma için oldukça erken olduğunu iletti. Başka bir Kongre yetkilisi de Senato'nun hâlihazırda Flynn'in bu teklifini kabul etmediğini ifade etti. Beyaz Saray yönetimi, Trump'ın danışmanlarına ilişkin mal varlığı listesini açıkladı. Listede yer alan Başkan'ın kızı Ivanka Trump ve damadı Jared Kushner'in toplamda 740 milyon dolar değerinde serveti olduğu açıklandı. Ivanka Trump'ın, babası tarafından danışmanlık görevine atanmadan önce iş hayatındaki bütün görevlerinden istifa ettiği ve 58 adet mülkü satılığa çıkardığı bellirtildi. Buna karşın, Ivanka Trump'ın Washington'da Beyaz Saray'a komşu olan aileye ait bir otelde 25 milyon dolar değerinde bir hissesi bulunduğu belirtildi. Ivanka Trump'ın bu otelden yılda 1 ila 5 milyon dolar arasında gelir sağladığı belirtildi.
Milliyet

Mahkeme 'Dur' Dedi
Venezuela'da Yüksek Mahkeme, ülkede tansiyoun yükselmesi üzerine muhaliflerin kontrolündeki kongrenin yetkilerini üzerine alma kararını geri çekti. Muhalefetin itiraz seslerinden sonra devlet başkanı Nicolas Maduro başkanlığındaki Savunma Konseyi de Yüksek Mahkeme'ye kararını gözden geçirme çağrısında bulunmuştu. Hafta başında milletvekillerinin dokunulmazlıklarına sınırlama getiren Venezuela Yüksek Mahkemesi, muhaliflerinin kontrolündeki kongrenin daha önceki mahkeme kararlarına itaatsizlik ettiğine hükmederek, kongrenin yetkilerini üzerine aldığını açıklamıştı. Parlamento Başkanı Jullio Borges de, perşembe günü açıklanan mahkeme kararını 'hükümet darbesi' olarak yorumlamıştı.
Vatan

Kerkük'te Kürt Bayrağına Ret!
Irak Parlamentosu, Kerkük'te Kürdistan bayrağının resmi kurumlara asılmasıyla ilgili tasarıyı reddetti. Kerkük İl Meclisi, geçen hafta Kürdistan bayrağının resmi kurumlara asılmasıyla ilgili tasarıyı onaylamıştı. Oylama sonrası Kürdistan bayrağı Kerkük'teki resmi kurumlarda göndere çekilmişti. Irak Parlamentosu, dünkü oturumunda Kerkük'te sadece Irak bayrağı asılması yönünde karar aldı. Parlamento Başkanı Selim Cuburi, oturumda Kürt parlamenterlere söz hakkı vermedi. Bunun üzerine Kürt parlamenterler Parlamento'yu terk etti. Irak Başbakanı Haydar Abadi, Rûdaw'a verdiği röportajda, şöyle demişti: "Yasalara göre Kerkük İl Meclisi'nin bayrak kararı almaya yetkisi yoktur. Vali ve İl Meclisi'nden bu durumu göz önünde bulundurmalarını istiyorum."
Vatan
 POLİTİKA
Barışın Fedaileri Biziz
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Diyarbakır'da terör örgütü PKK'ya sert mesajlar vererek "Bu PKK yanlıları iki de bir diyorlar ki barış barış barış. Ya lafla barış olur mu, elinde silah dolaşanlarla barış olur mu? Barışın fedaileri, özgürlüklerin fedaisi biziz. Bundan sonra da böyle olacak" dedi. Diyarbakır Valiliği önünde düzenlenen toplu açılış töreninde 'Biji serok Erdoğan' ve 'Başkan Erdoğan' sloganlarıyla karşılanan Erdoğan, özetle şunları söyledi: "Son gelişimde Diyarbakır Havalimanı'nın açılışını gerçekleştirmiştik. Havalimanından buraya gelirken 14 sene önceki Diyarbakır'ı düşündüm. Neydi, ne oldu? Geçtiğimiz 14 yılda Diyarbakır'a bakın laf değil 30 milyar liraya yakın yatırım yaptık. Şimdi bu PKK yanlıları iki de bir diyorlar ki 'barış barış barış.' Ya lafla barış olur mu? Elinde silah dolaşanlarla barış olur mu? Diyarbakır Belediyesi'nin önünde hüngür hüngür ağlayan çocukları dağa kaçırılmış anaları unutmuyoruz. Onlara barış diyenler nasıl baktılar? Haince baktılar ama biz şefkatle baktık, merhametle baktık. Barışın fedaileri biziz. Özgürlüklerin fedaisi biziz. Bundan sonra da böyle olacak. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgemize yaptığımız yatırımların toplam bedeli 280 milyar lira. Bu kardeşiniz ülkenin yönetiminde sorumluluk sahibi olduğu sürece ne terör örgütünün çapulcuları ne de başka bir musibet size dokunamaz. Sahip olduğunuz hakların hürriyetlerin ihtiyacınız olan ekonomik kalkınmanın teminatı bizzat biziz. Sizin hakkınıza hukukunuza el uzatmaya kalkan karşısında beni ve arkadaşlarımı bulur. Türkiye nasıl İstanbul'suz, İzmir'siz, Trabzon'suz, Antalya'sız, Erzurum'suz olamazsa asla Diyarbakır'sız da olamaz. Çünkü Diyarbakır bizim kalbimiz. Diyarbakır, Türkiye'nin mührüdür, el uzatılmasına asla izin vermeyiz. (Başkan Erdoğan sloganları üzerine) Diyarbakır'ın yiğitleri de yiğit ha. Şimdi hanım kardeşlerimi kızdıracaksınız. Şimdi Diyarbakır'dan öyle bir seslenelim ki tüm Türkiye tüm dünya duysun. Büyük Türkiye, güçlü Türkiye, müreffeh Türkiye, istikrarlı Türkiye için evet mi? Hepsine birden 'hezar caran ere' (binlerce kez evet). Bu sesi duymayanın sadece kulağı değil kalbi de kapalı demektir. Bin yıldır birlikte yaşadığımız bu coğrafyada tarihin her döneminde varlığımıza ve birliğimize yönelik saldırılara beraberce karşı koyduk. Diyarbakır'ın, Diyarbakırlı kardeşlerimin kafasını bulandırmak isteyen olmadı mı elbette oldu. Bölücü terör örgütü ülkemizin ve milletimizin huzurunun baş düşmanıdır. Adeta parasını verenin dilediği gibi kullandığı kiralık katiller şebekesinden ülkemizi ve Kürt kardeşlerimizi kurtarmakta kararlıyız. Söyleyecek sözü, projesi, derdi olan herkesle konuşmaya, yol yürümeye hazırız. Tek şartımız var. Kimsenin elinde silah olmayacak. Kimse bu ülkeyi bölmeye, bu milleti parçalamaya kalkmayacak. İşte bunun için tek millet diyoruz. Bizim arkamızda PKK var dediler, PYD, YPG var dediler. Milleti bununla tehdit ettiler. Elinde silahıyla milleti katleden teröristle onu arkasına alıp milleti tehdit eden sözde siyasetçi arasında ne fark var."
Hürriyet

"Kontrolsüz Güç Felaket Getirir"
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, başkanlık sistemi getirecek olan yeni anayasa referandumuyla ilgili, "Bir reklam vardı meşhur: 'Kontrolsüz güç, güç değildir.' Kontrolsüz güç felaket getirir. Demokrasilerin varlık nedeni gücü kontrol etmektir" dedi. CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Şişli'de, 2'nci bölge muhtarlarıyla buluşmasında özetle şunları söyledi: "Mevcut Anayasa'da değişmesi gereken çok madde var ve biz bu konuda iki yasama dönemi öncesinde 4 siyasi parti temel haklarla ilgili olarak 60 madde üzerinde uzlaştık. Demek ki bir uzlaşma kültürümüz var. Sadece Anayasa'da değil, 12 Eylül darbe hukukunun da değişmesi lazım. Yüzde 10 seçim barajının da kaldırılmasını istiyoruz. Yüzde bir oy alan partinin genel başkanı gelip Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde konuşma yapmalı. Siyasi Partiler Kanunu'nun değişmesi lazım. Buna benzer düzenlemeler gerekiyor ve ivedi olarak gerekiyor. Meclis başkanı, seçimle gelmiBu Anayasa değişikliğiyle Türkiye farklı bir darbe sürecinin içine mi giriyor? Evet, farklı bir darbe sürecinin içine giriyor. 80 milyon kişinin iradesini bir kişiye bağlamak doğru mudur yanlış mıdır? Karar sizlerin. 2010 Anayasa değişikliği Türkiye'yi 15 Temmuz darbe girişimiyle karşı karşıya bıraktı. Sadece Yargıtay'a 160 militan atandı. Nasıl oldu? O Anayasa referandumuyla oldu. Büyük bir kısmı hâlâ hapiste. Peki atayanlar nerede? Atayanlar, 'Bize yeni haklar verin, 12 Eylül darbe Anayasası'ndan çok daha geniş haklar verin, üstelik bir kişiye verin. Ben istediğim gibi yöneteyim' diyor. Osmanlı'da bile padişahın bu kadar yetkisi yoktu. 141 yıllık parlamento geleneğimiz var. Niye bundan vazgeçiyoruz. Bu anayasa değişikliği geçerse yabancı sermaye Türkiye'den kaçar. Hiçbir yabancı gelip burada yatırım yapmaz. Hukuk yok ki niye gelsinler. Mal güvenliği, can güvenliği yok. İş adamları yurtdışına kaçmak istiyorlar, oralardan ev satın alıyorlar, iş yerlerini oraya taşıyorlar. Fabrikaları taşıyacaklar, Romanya'ya, Bulgaristan'a, hep beraber göreceğiz. Gün düşünme zamanı. Ön yargılarımızla sandığa gitmeyelim. Bir kişiyi çok sevebiliriz, bir partiyi çok sevebiliriz, bir partinin üyesi olabiliriz. Ama bunun partilerle ilgisi yok, bunun kişilerle de ilgisi yok, yetki demokrasilerde kontrol edilmek için vardır. Bir reklam vardı meşhur: 'Kontrolsüz güç, güç değildir.' Kontrolsüz güç felaket getirir. Demokrasilerin varlık nedeni gücü kontrol etmektir. Anayasa'nın varlık nedeni nedir? Devletin gücü karşısında vatandaşın hakkını güvence altına almaktır.
Hürriyet

SPOR
Başbakan Binali Yıldırım, Van'da Beşyol Meydanı'nda düzenlenen toplu açılış töreninde konuştu. "Kim diyebilir 'Kırmızı sarı renkten, mavi yeşilden daha üstün?'. Bir bahçede bütün çicekler sadece kırmızı olsa demezler mi 'Bunun sarısı nerede?'" diyen Yıldırım, şöyle devam etti: "Tek renk çiçekten oluşan bahçeye bahçe denir mi? 'Gülü, nergisi, papatyası, yasemini nerede?' diye sormazlar mı? Yeşilin hangi tonuna, çiceğin, gülün hangi türüne kötü denir? Bahçe dediğin her renk, her çeşit çiceğin, her tondan yeşilin bulunduğu yerdir. O zaman işte bu bahçe gerçek bir bahçedir. İnsanlık ailesi ilahi takdirle aynı zenginliktedir, aynı çeşitliliktedir. Kim diyebilir 'İnsanlık bahçesi tek ırktandır, tek renktendir?'. Kürt'ün Türk'ten, Laz'ın Çerkez'den üstün olduğunu kim söyleyebilir? Bir dilin, bir ırkın üstün, diğerinin değersiz olduğunu söylemek evvela ırkları, renkleri yaratan Cenabı Mevla'nın iradesine saygısızlık değil midir?" "Bizi Adem ve Havva anamızdan yaratan Rabbime hamdolsun. Bizi kardeş kılan, Hazreti Peygamberimize ümmet kılan Rabbimize hamdolsun. Dünya alem bilsin ki Türk de biziz, Kürt de biziz, Zaza da biziz, Laz da biziz, İzmir de biziz, Van da biziz. Kürtçe de bizim, Türkçe de bizim, Zazaca da bizim, Lazca da bizim. Bizler Alparslan'ın, Selahaddin Eyyubi'nin torunlarıyız. Ne diyor şair? 'Sen ve ben gözyaşıyla ıslanmış hamurdanız, rengimize baksınlar kandan ve çamurdanız'. Bizler hep birlikte aynı kıbleye yönelir, aynı camide saf tutarız, ilahi huzurda kıyama dururuz, Peygamberin ümmeti olmaktan şeref duyarız. Allah'ın birleştirdiğini ayıranlara hep karşı dururuz. Yeter ki oynanan oyunu görelim, oynanan oyunun farkına varalım. Herkes şunu bilsin ki o Kandil sönecek, Kandil'i söndüreceğiz. Terörün efendilerinin Kandil'ini mutlaka söndüreceğiz. Kardeşliğin, birliğin, beraberliğin rüzgarı o Kandil'i söndürecek" diye konuştu. AK Parti'nin bölge insanının yaralarını sararken, karanlık odakların kirli emellerine, karanlık gündemlerine devam ettiğini belirten Yıldırım, "Büyük şair Ahmet Arif kardeşliğimize kasteden bu alçaklara ne güzel söylemiş. 'Bunlar engerekler ve çıyanlardır, bunlar aşımıza, ekmeğimize göz koyanlardır.' Gün uyanık olma günüdür. Hileli tuzakları görme, ferasetli davranma günüdür" ifadesini kullandı. Başbakan Yıldırım "Biz 'yeni anayasa' dedikçe HDP, CHP milleti tehdit ediyor, korku salıyor. Gerçeklerden uzak, bir hayal alemi içinde geziyor bunlar. Artık ikiz kardeş olmuşlar, birisi ayağını kaldırıyor, diğeri basıyor. Bunların savunduğu anayasa hangisi biliyor musun? Türkiye'de 1980 darbe sonrası işkencelerle anılan bir ülke haline getiren anayasayı savunuyorlar, darbe anayasasını savunuyorlar. Bu anayasada, bizim savunduğumuz anayasa da kavga, çatışma, ayrışma, bölünme yok. Yeni anayasada çukurculara, hendekçilere yer yok. Millete hizmetkâ r olacaklara yer var" dedi.
Milliyet

Darüşşafaka Doğuş'un başarılı coachu David Blatt, MİLLİYET'in sorularını yanıtlarken, Euroleague'deki playoff şansının yanında, Türk ve dünya basketbolunu değerlendirdi. Türkiye'ye ikinci kez geldiğini daha önce de Anadolu Efes'i çalıştırdığını anımsatan Blatt, kendini evinde hissetiğini söyledi. Türkiye'deki yaşantısını da anlatan başarılı çalıştırıcı, çay içmeyi çok sevdiğini belirtti. Spor Toto Basketbol Ligi hakkında ne düşünüyorsunuz? Dört takım Euroleague'de, 9 takım uluslararası turnuvalarda oynuyor. Müthiş oyuncular var. Müthiş coachlar var. Bu kadar güçlü bir ligin parçası olmaktan çok keyif alıyorum, çok mutluyum. Avrupa'daki en iyi lig diyebiliriz. NBA ve Avrupa biraz farklı ligler. NBA'nin dışında Avrupa'daki en iyi lig hangisi derseniz Türkiye diyebilirim. Sizce Euroleague'deki Final- Four finalinde iki Türk takımının karşılaşma ihtimali var mı? Bu bir olasılık ve eğer eşleşmelerden bağımsız olarak bakarsanız yetenek ve beceri olarak bu kesinlikle çok olası bir durum. Türkiye'ye ilk gelişinizden bu yana neler değişti? Benim için bu sefer daha çok evimde gibi hissettiğim bir dönem. Darüşşafaka yöneticileri beni çok iyi karşıladı, rahat ettirmek için ellerinden geleni yaptı ve yapıyorlar. Ortamı daha iyi tanıyorum, benim için daha keyifli bir dönem. Efes'te de keyif almıştım ama bu kez daha çok evde hissediyorum kendimi. Maç öncesi yaptığınız bir uğur, totem oluyor mu? Ritüellere inanmam. Alışkanlıklara inanırım. Çok çalışmak, çok bağlı olmak, özellikle konsantre olmak, hazır olmak. Batıl inancım yok. Ritüeller dayanağı olmayan inançlardır. Benim için önemli olan alışkanlıklardır. Her şeyi doğru yapmayı önemserim. Bu sayede ancak sonuç alırsınız. Basketbol dışındaki hayatınızı anlatabilir misiniz? Basketbol işim, hayatımın büyük bir parçası. Ama tabii ki işimin dışında bir hayatım var. İnsanlarla dünyanın değişik yerlerinde tanışmak, sohbet etmek, okumak, gezmek. Kısacası hayattan keyif almak. Basketbol tarihinde en beğendiğiniz oyuncu kim? Boston Celtics efsanesi Russel Bild. Boston'da büyüdüm ve onun hayranıyım.
Milliyet

Kaledeki Kartal Fabricio Ramirez (Fabri) üst üste ikinci sezon şampiyon olacaklarını iddia etti. Beşiktaş Dergisi'nin Nisan sayısına röportaj veren İspanyol file bekçisi gördüğü büyük destek ve ilgiden dolayı çok memnun olduğunu dile getirdi. Fabri, "Öncelikle bana güvenen herkese teşekkür ediyorum. Bu sevgiye layık olmak için tüm konsantrasyonumu Beşiktaş'ın başarısına odaklandığımı ve kalemizin emin ellerde olduğunu bilin istedim. Sezon sonunda şampiyonluk bizim olacak" dedi. Fabri kalecilik karakteriyle ilgili çarpıcı ifadeler de kullandı. İspanyol eldiven, "İyi bir kaleci olabilmek için ilk başta çıktığın her antrenmandan keyif alman lazım. Kendini geliştirebiliyorsan bu en büyük adımdır. Sonrasında her antrenmanda bir şeyler öğrenebiliyor musun, kendine bir şeyler katabiliyor musun bu da çok önemlidir. Ben sadece file bekçiliği yapmam, oyunu daha ileriden okurum. Yalnızlığı reddeder ve stoperlerimizle bir olurum. Kaderime razı olmayı değil, 'en iyi savunma saldırıdır' deyip, kaderime başkaldırmayı tercih ederim. Beşiktaş'ın askeriyim" diye konuştu. Futbolun doğası gereği en güçlü takımların bile gol yediğine vurgu yapan Fabri, Vodafone Arena'da Olympiakos'u 4-1 yendikleri UEFA Avrupa Ligi zaferinden sonra yaşadığı mutluluk ve heyecanı da paylaştı. Siyah-beyazlı eldiven, "Maçtan sonra hep birlikte deniz tarafındaki tribüne gittik. Taraftarımızı mutlu görmek bizi de mutlu ediyordu. Ancak heyecandan üçlü çektirirken 'Şişttt' yapmayı unuttum" ifadelerini kullandı.
Milliyet

Lider takipçisi Medipol Başakşehir, Akhisar Belediyespor deplasmanında son anda yıkıldı, liderlik umutları gelecek maçlara kaldı: 2-1. Ev sahibi ise Okan Buruk yönetimindeki ilk maçında hayat buldu, düşme hattından üç puan daha uzaklaştı. 7'de konuk Cengiz soldan ortaladı, Visca göğsü ile topu Adebayor'a indirdi. Togolu futbolcunun plasesini kaleci Lukac son anda köşeden çıkardı. 29'da Vaz Te'nin sağ kanattan ortaladığı topa Olcan kafayı vurdu, meşin yuvarlak üst direği sıyırarak oyun alanını terk etti. 59. dakikada Özer sol kanattan hareketlenip sıfıra kadar indi. Bu oyuncunun ceza sahasının dışına ortaladığı topu Lopes, Vaz Te'yle buluşturdu. Ona da Volkan'ı avlamak kaldı: 1-0. 78'de Cengiz'in sol kanattan kullandığı köşe vuruşunu defanstan ileri çıkan Yalçın, ceza alanında iyi yükselip kafayla ağlara yolladı: 1-1. 90+4'üncü dakikada Lopes, ceza yayında kaptığı topu Cikallleshi'nin önüne indirdi. Başakşehir'in kiralık gönderdiği futbolcu, meşin yuvarlağı önünde bulur bulmaz sert bir şutla topu köşeden ağlarla buluşturdu: 2-1.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme