.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

4 Nisan 2017 Salı

04.04.2017 Genel Gündem04.04.2017 Salı
GÜNDEM

Akar Ve Komutanlar Sur'da 
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, kuvvet komutanları ile birlikte Diyarbakır'a sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi. Terörle mücadele konusunda askeri birimlerce yapılan çalışmaları yerinde incelemek amacıyla kente gelen Orgeneral Akar ve kuvvet komutanları, merkez Sur ilçesindeki tarihi İçkaleyi de gezdi. Dün sabah saatlerinde Diyarbakır'a gelen Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu ve 2'nci Ordu Komutanı Korgeneral İsmail Metin Temel'i, Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy ve diğer protokol üyeleri karşıladı. Orgeneral Akar ve kuvvet komutanlarının, Diyarbakır'a bir dizi ziyarette bulunmak ve terörle mücadele konusunda askeri birimlerce yapılan çalışmaları yerinde incelemek amacıyla geldikleri açıklandı. Orgeneral Akar ve komutanlar, İçkale Müze Kompleksi'ni gezdikten sonra, Valiliği ziyaret etti. Heyet daha sonra bir restoranda yemek yedi. Orgeneral Akar ve beraberindekiler, esnafı da ziyaret etti. Çevredekilerin, Orgeneral Akar ve beraberindekiler ayrılırken alkışladıkları görüldü.
Milliyet


DEAŞ 56 Kurbanı Az Bulmuş! 
Gaziantep'te geçen yıl 20 Ağustos günü Doğu illerinden göç edenlerin yoğunlukla oturduğu Beybahçe Mahallesi'nde Besna ve Nurettin Akdoğan çiftinin düğünü öncesinde yapılan kına gecesine, DEAŞ terör örgütü tarafından canlı bomba saldırısı düzenledi. Patlamada üzerindeki intihar yeleğini infilak ettirince parçalanan DEAŞ'lı terörist; 40'ı çocuk 56 kişi ölümüne, 44'ü çocuk 87 kişinin de yaralanmasına neden oldu. 16 Ekim'de ise Gaziantep'te bir hücre evine yapılan baskında Ebu Yusuf kod adlı Suriyeli terörist Muhammet Şerif üzerindeki intihar yeleğini infilak ettirdi, 3 özel harekat polisi şehit oldu. Her iki saldırıya ilişkin hazırlanan iddianame tamamlandı. İddianamede, DEAŞ'ın sözde Gaziantep sorumlusu Mehmet Kadir Cebael'in, Suriye'deki emirlerinden aldığı 'Kürt düğününe saldırı' talimatı doğrultusunda Akdoğan çiftinin kına gecesini hedef aldıkları ortaya çıktı. Saldırı için Suriye'den gönderilen 20-25 yaşlarında adı belirlenemeyen, ancak Türkçe de konuştuğu öğrenilen teröristin 1 ay boyunca Cebael'in evinde kaldığı ve burada hem dini hem de örgütsel yönden motive edildiği belirlendi. Saldırı günü de teröristin üzerine giydiği intihar yeleğini koli bandı ile vücuduna iyice sardıktan, sakat gibi gözükmesi için kolunu bağladıktan sonra patlamayı gerçekleştirdiği belirlendi. İddianamede, kına gecesine yönelik saldırının ardından tutuklu sanıklardan Mehmet Şahin Erğan'ın, yanına gittiği Cebael'e bilgi verdiği kaydedildi. Erğan'ın saldırıda ölenlerin sayısını söyledikten sonra Cebael'in, 'Eylemle büyük sevap kazandın. Ama Ahmet demiri büyük kesmiş, zayiat az olmuş' dediği belirtildi. Cebael'in 56 kişinin ölümünü az bularak bombanın içerisine etkisini artırması için konulan demir parçalarını büyük kesmekle suçladığı tutuklu sanık Ahmet Köşgeroğlu'na yönelik eleştirisine Erğan'ın da 'Ahmet çok tembel' diye karşılık verdiği kaydedildi.
Vatan
 
Gazetecileri Tahliye Eden Hakimler Açıkta 
"FETÖ'nün medya yapılanması" davasında 21 gazeteciye tahliye kararı veren Mahkeme Başkanı İbrahim Lorasdağı, hâkimler Barış Cömert ve Necla Yeşilyurt Gülbiçim'i HSYK açığa aldı. HSYK ayrıca FETÖ soruşturmaları kapsamında 45 hâkim ve savcıyı daha meslekten ihraç etti. Tahliye kararı verilen 21 sanıktan 13'ü bir başka soruşturma kapsamında, 8'i ise savcının itirazı üzerine yeniden gözaltına alınmıştı. Davada tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilen şarkıcı Atilla Ataş, gazeteciler Ali Akkuş, Erkan Acar, Hüseyin Aydın, Murat Aksoy, Seyit Kılıç, Yetkin Yıldız, Gökçe Fırat Çulhaoğlu, Yakup Çetin, Bünyamin Köseli, Cihan Acar, Abdullah Kılıç ve Oğuz Usluer'in, Başsavcılığın talimatıyla, 'Anayasal düzeni değiştirmeye teşebbüs etme'den tekrar gözaltına alınmasına karar verilmişti. Savcının 8 şüphelinin tahliyesine itirazını değerlendiren 26. Ağır Ceza Mahkemesi, tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmasına karar vermişti. 8 şüpheli, cezaevi çıkışında tekrar gözaltına alınmıştı.
Vatan

EKONOMİ 

Dolar: 3,6439-3,6460                       
Euro: Euro 3,8874-3,8908
Sterlin: 4,5502-4,5573
Gram Altın: 147,0835-147,2034

115 Bin Kobi'ye 3 Milyar Kredi 
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, "Bugüne kadar 460 bin 167 KOBİ'den 114 bin 675'i kredisini aldı. Bu miktar da 2 milyar 924 milyon 658 bin liradır. Yani yaklaşık 3 milyar lira civarında sıcak para piyasaya girmiş oldu. Ne zaman oldu bu? İlk krediyi 10 Mart'ta verdik. 10 Mart'tan bugüne piyasaya 3 milyar lira civarında bu küçük işletmelere sağlanan kredi. Yine aşağı yukarı 100 binden fazla, bankalarda işlemi bitmiş, parası hazır bekleyen KOBİ'lerimiz var. Onları da inşallah bu krediyle buluşturacağız" dedi. Başbakan Binali Yıldırım da hedefin 11 milyar lira olduğunu açıkladı. Özlü, Düzce'de gazetecilerle bir araya geldi. Özlü, her şeye rağmen Türkiye'nin büyüdüğünü vurgulayarak, büyüme oranlarının Avrupa Birliği ve ABD ortalamasının üzerinde olduğunu dile getirdi.
Hürriyet

Denize İkinci Havalimanı 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin Ordu-Giresun Havalimanı'ndan sonra ikinci denize dolgu havalimanı olacak Rize-Artvin Havalimanı'nın temelini telekonferans yoluyla attı. 1 milyar 350 milyon liraya mal olacak havalimanı 2021 yılı sonunda hizmete girecek ve yılda 3 milyon yolcuya hizmet verecek. Havalimanını yapacak yüklenici firmalardan projeyi "erken bitirme" sözü alan Erdoğan, Rize'nin tıpkı Karadeniz gibi kabına sığmadığını belirterek "Yatırımlarımızla Rize tüm bölgenin cazibe merkezi haline geliyor. Suudi Arabistan'dan Kuveyt'e kadar onbinlerce turist Ayder Yaylası'nı Fırtına ve İkizdere vadilerini şelaleleri, akarsuları gezmek, Rize'nin güzelliklerini görmek için her yıl şehrimize akın ediyor" dedi. Erdoğan, Ovit Tüneli'nin çalışmalarının son sürat devam ettiğini dile getirerek "Millet şirin bizde Ferhat. Dağları delerek yolumuza devam ediyoruz. Şimdi geliyorum asıl müjdemize. Rize-Artvin hizmet verecek havalimanının tüm hazırlıkları bitti ihale yapıldı. Biraz sonra buradan kumandayla 'bismillah' deyip temelini atıyoruz ve inşasına başlıyoruz" dedi. Proje bedeli 1 milyar 350 milyon lira olan havalimanının Ordu-Giresun Havalimanı'ndan sonra deniz doldurularak yapılan Türkiye'deki ikinci, dünyada üçüncü havalimanı olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: "Havalimanımızı en geç 2021 sonu tamamlayacağız. Yüklenici firmalara dedik daha önceye bunu çekerseniz bizleri ve hemşehrilerimizi mutlu edersiniz dedik. İki yüklenici firma verdikleri sözü tutacaklar. Verilen tarihte bu işi bitirmiş olalım diyoruz." Öte yandan Rize-Artvin Havalimanı için 85 milyon ton taş dolgu yapılacak. Havalimanı dünyada konvansiyonel havalimanları için gereken 3 bine 45 metrelik piste sahip olacak.
Hürriyet

Enflasyonda 8.5 Yılın Zirvesi 
Dövizdeki rekor artış A'dan Z'ye tüm ürünlere zam olarak yansıdı. Gıda fiyatları da artmaya devam edince enflasyon son yılların en yüksek seviyesine çıktı. Dün açıklanan Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre; Mart ayında enflasyon yüzde 1.02 arttı. Yıllık enflasyon yüzde 11.29'a çıktı. Bu, Ekim 2008'den beri görülen en yüksek yıllık enflasyon. Yıllık enflasyon Şubat'ta yüzde 10.13'tü. Artışın sürmesi bekleniyor. Aylık bakıldığında en yüksek artış yüzde 1.99 ile giyim ve ayakkabı grubunda görüldü. Onu yüzde 1.93'le gıda ve alkolsüz içecekler, yüzde 1.88 ile sağlık harcamaları takip etti. Mart'ta zam şampiyonu yüzde 27.53 artışla mandalina oldu. Yıllık fiyat artışlarına bakıldığında alkollü içecekler ve tütün grubu yüzde 21.71 ile lider. Onu, yüzde 17 ile ulaştırma, yüzde 13'le sağlık, yüzde 12.5 ile gıda zamları takip ediyor. Uzmanlar, "Enflasyon önümüzdeki iki ay içinde yüzde 12'ye yükselebilir ve yılın kalanı boyunca çift hanede kalabilir" diyor. Yaklaşık 9 yılın en yüksek seviyesine ulaşan enflasyon sonrası analistlerin Merkez Bankası'ndan faiz artış beklentileri de arttı. Merkez, Ocak'tan beri bankalara verdiği paranın faizini yüzde 3 artırmıştı. Şu anda ortalama fonlama faizi yüzde 11.35. Enflasyon verisinden sonra dolar 3.62'den 3.64'e fırladı.
Posta

Merkez'den Güven Mesajı 
Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, pek çok başlıkta güven mesajı verdi. Toparlanma eğilimi olduğunu söyleyen Çetinkaya, "Dövizdeki yükseliş durdu, oynaklık azaldı. Kamu ve özel sektörün döviz riski yok. Reel sektör güven endekslerinde bozulma tersine döndü. İhracat siparişlerinde iyileşme var. Likidite adımlarının etkisi güçlü oldu. Sıkı para politikası duruşu korunacak" diye konuştu. Döviz kuru gelişmeleri ve alınan tedbirlerin ekonomiye etkisine yönelik Başbakan Binali Yıldırım'a yönelik soru önergesine Çetinkaya yanıt verdi. Çetinkaya, gelişmekte olan ülke para birimlerinin, küresel belirsizlikler ve gelişmiş ülke faiz oranlarında gözlenen artış etkisiyle dolar karşısında değer kaybettiğini söyledi. Çetinkaya, parasal sıkılaştırmanın etkisiyle dövizdeki artış eğilimin durduğunu belirtti. Murat Çetinkaya, reel sektör açık pozisyonundan oluşabilecek etkilerin vadeye, firmaların yapısına ve büyüklüğüne bağlı olduğunu söyledi ve ekledi: "Döviz açık pozisyonu, daha çok ihracatçı ve döviz geliri yüksek, risklere karşı koruma kapasitesinin görece yüksek olduğu büyük ölçekli ve mali açıdan güçlü firmalarda var. Bu dikkate alındığında yaşanan döviz kuru hareketlerinin reel sektöre kısa vadede bir risk unsuru taşımadığını düşünüyoruz."
Posta

Türk İhracatına Alibaba Dopingi 
Ekonomi Bakanlığı'nın himayesinde Türk KOBİ'lerinin yeni pazarlara erişimini kolaylaştırmak, yeni ihracatçılar oluşturmak, KOBİ'lerin dijital dönüşümüne katkı sağlamak ve geleneksel ihracattan eihracata dönüşümü sağlamak amacıyla geliştirilen e-ticaret projesiyle, e-ticaret sitelerine üye olan KOBİ'lerin üyelik ücretlerinin yüzde 80'i devlet tarafından hibe edilecek. Ekonomi Bakanlığı tarafından 2 faz olarak tasarlanan yeni e-ticaret projesi, Alibaba. com'un büyük veri kaynağıyla potansiyel ürün ve ürün grubu ile bölge ve ülkelerin belirlenmesini de kapsıyor. Alibaba.com Türkiye Ülke Müdürü Cüneyt Erpolat, Türkiye'de 2 milyonu aşan üye sayısı ve Avrupa'nın en büyük ikinci pazarı olarak, Türk KOBİ'lerinin Alibaba. com üzerinden dış pazarlara açılarak yeni fırsatlar yaratmalarını desteklemeye devam etmek amacıyla bu projeye dahil olduklarını belirtti. Erpolat, şunları söyledi: "Alibaba.com'un kuruluş amacı, KOBİ'lerin uluslararası alanda iş yapmalarını kolaylaştırmak ve geliştirmek. Bunu Türk KOBİ'leri, her yıl Alibaba.com üzerinde yüzde 20 büyüyen sayılarıyla işlerini uluslararası pazarlara açarak geliştiriyorlar. Ekonomi Bakanlığı himayesinde geliştirilen bu proje, Türk KOBİ'lerinin dünyaya açılma süreçlerini bir adım daha kısaltarak yeni pazarlara erişimlerini atıracak. KOBİ'lerin dijital dönüşümüne katkı sağlamak, geleneksel ihracattan e-ihracata dönüşümü sağlamak, her yıl ihracat yapan ihracatçı sayısını artırmak, ihracat menzilini artırmak, ve Alibaba.com'un büyük veri kaynağıyla potansiyel ürün ve ürün grubu ile bölge ve ülkelerin belirlenmesi, verimliliğin artırılmasını sağlamak en büyük amacımız." E-Glober CEO'su Orkan Aytulun ise konuyla ilgili şunları dile getirdi: "Ekonomi Bakanlığı öncülüğünde ve Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin destekleriyle hayata geçirilen e-ticaret projemizi 15 Mart'ta Sayın Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekçi'nin himayesinde tanıttık. Amaç, Türkiye'deki ihracatçıların, e-ihracata dönüşümü için e-ticaret projesinin hayata geçirilmesi. Proje kapsamında, Türkiye'deki eticaret sitelerine önemli bir destek uygulanacak. Amacımız KOBİ'lerin dünyanın herhangi bir yerine kolaylıkla ihracat yapabilmesi ve ürünlerini ulaştırabilmesi."
Milliyet

'Hayat' Veren Yatırım 
Kocaeli'nin Başiskele İlçesi'nde Hayat Kimya'nın 800 milyon TL'ye mal olan non-woven ve esnek ambalaj tam otomatik depo tesislerinin açılışı Milli Savunma Bakanı Fikri Işık'ın katılımıyla gerçekleşti. Kocaeli'ne ilk adımını attığı günden bu yana toplam 2.7 milyar TL yatırım yaparak 2 bin 250 kişiye istihdam sağlayan Hayat Kimya, yeni yatırımlarıyla 600 kişiye daha iş imkanı sundu. Bebek bezinde kullanılan non-woven tekstili ve tüm ürünlerinin ambalajını üreten tesisin yanı sıra Avrupa'nın en büyük otomatik deposunu bünyesine katan Hayat Kimya, hızlı tüketim sektöründe bu kapsamda uçtan uca üretim yapan ilk ve tek şirket oldu. Ev bakım, hijyen ve temizlik kağıtları kategorilerinde Bingo, Molfix, Molped, Papia ve Familia gibi bilinen toplam 12 markasını, Cezayir'den İran'a, Mısır'dan Rusya'ya pek çok farklı coğrafyada üretiyor ve 100'e yakın ülkeye ihraç ediyor. Bakan Işık açılışta yaptığı konuşmada, "Cesaretinden dolayı, Türkiye sevdasından dolayı, Türk insanına hizmet etmenin haklı gururunu yaşamasından dolayı Kiğılı ailesinin değerli büyüğüne ve icranın başında olan değerli kardeşime gönülden teşekkür ediyorum. 800 milyon liralık bir yatırım ve 600 kişilik istihdam her babayiğidin harcı değil. Bu sayede 600 insan evine mutlu dönecek. 600 insan çoluk çocuğuyla daha rahat bir hayat sürecek. Hem bu insanların, hem de Kocaeli'ndeki insanların hayatına yardımcı olacak" dedi. Tesislerle 600 kişiye istihdam sağladıklarını söyleyen Hayat Kimya İcra Kurulu Başkanı Avni Kiğılı da şunları söyledi: "Toplam 800 milyon TL değerindeki bu iki yatırımımızla, şirketimize ve memleketimize benzeri görülmemiş bir teknoloji kazandırdık. Burada oluşturulan yeni iş sahalarıyla, 600 kişiye istihdam sağladık. Bu tesislerde üretilen yarı mamul ve ambalajın yüzde 50'sini ihraç ediyoruz. Ülkemize inanıyor ve güveniyoruz. Memleketimizin birikimine katkı sağlayacak yatırımlarımıza devam ediyoruz."
Vatan

Vatandaşın % 72'si '60 Ay Sıfır Faiz' Dedi 
Emlak Konut GYO'nun 1 Şubat'ta başlattığı konutta 240 ay vadenin önünü açan 'Güçlü Türkiye için Birlik Vakti' kampanyası tamamlandı. 2 aylık kampanya süresince Şubat'ta 943 adet, Mart'ta 1.779 adet olmak üzere toplam 2 bin 722 adet bağımsız bölüm satışı yapıldı. Bu satıştan 2 milyar 801 milyon lira gelir elde edildi. Şirketin ilk çeyrek satış rakamları da 2 milyar 878 milyon TL değerinde, 2 bin 833 adet bağımsız bölüm olarak açıklandı. Geçen yılın aynı döneminde toplam 1.200 adet bağımsız bölüm satışı yapan Emlak Konut GYO, bu sayıyı 2 bin 833 adete çıkardı. Aynı dönemde, şirketin gelirleri de 4 kata yakın yükseldi. Geçen yılın aynı döneminde toplam gelir 759 milyon lira seviyesindeydi. Kampanya kapsamında yüzde 5 peşinat karşılığında 60 ay vade için yüzde sıfır faiz, 120 ay için yüzde 0.45 ve 240 ay için yüzde 0.79 faiz oranı uygulanıyordu. Ev alan 2 bin 722 kişiden 1.127'si banka kredisini tercih etti. Banka kredisi kullananlar en çok 60 ayda sıfır faiz fırsatından yararlandı. Kredili satışların yüzde 72'si 60 ay vade, yüzde 3'ü 61-119 ay vade, yüzde 25'i 120 ay üzeri vadeyi seçti. Kredi kullanmayan 1.595 kişi peşin alım ya da Emlak Konut'a TÜFE'li borçlanmayı tercih etti. Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, bu yıl 8 milyar TL'lik hedef açıkladıklarını belirterek, hedefin büyük bir oranını daha ilk üç ayda gerçekleştirdiklerini kaydetti.
Vatan

SİYASET/POLİTİKA

Varsa Dosya Hemen Açıkla 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 15 Temmuz için 'Akla kontrollü darbe geliyor' ifadesi kullanan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na "Elinde dosyalar varmış, varsa dosya açıkla. 16 Nisan'dan sonra sana bir faydası olmaz, şimdi açıkla" yanıtını verdi. Rize ve Trabzon'da düzenlenen toplu açılış töreninde konuşan Erdoğan, "İdam isteriz" sloganları üzerine gerekirse konuyla ilgili bir halkoylaması da yapabileceklerini belirterek özetle şunları söyledi: "Ülkemde CHP 'hayır' diyor. PKK'nın desteğindeki parti 'hayır' diyor. Ne yazık ki Saadet'in (Saadet Partisi) başındaki bazı takım da 'hayır' diyor. AK Parti'ye, MHP'ye, BBP'ye, SP'ye gönül veren kardeşlerime, CHP'ye gönül veren vatandaşlarıma da sesleniyorum. Bu ayrım noktasına dikkat edin ve gelin 16 Nisan'da bu reformu gerçekleştirelim. Müslüman aynı delikten iki kez sokulmaz. Yönetim sistemimizin zaaşarı sebebiyle değil 2, belki 22 defa sıkıntıya düşmüş ülkeyiz. Artık bu sistemde direnmenin manası kalmamıştır. Tek adamlıktan bahsettiler. Ne tek adamlığı ya, işte meydanlardasın, meydanlarda koşturup duruyorsun. Ana muhalefetin bir milletvekili çıkmış, 'evet' diyenleri İzmir'de denize dökmekten bahsediyor. Bunu söyleyen de Konya milletvekili. Sen, geri zekalı mısın? Sen kiminle aşık atıyorsun? Bu ne terbiyesizliktir. Haddini bil ya. Sen kimi nereden denize döküyorsun ya. 16 Nisan'da bu millet "Evet' diyecek, sen denize dökeceksin. Ulan, seni yola çıkartmazlar, yola. Sen, Samsun'dan yola çıkacaksın, öyle mi? Samsun'dan yola çıkamazsın. Sana adım attırmazlar, adım. Sen ne biçim genel başkansın ya? Bu milletvekiline şu lafları ettikten sonra kalkıp da ağzının payını nasıl vermezsin? Genel başkanları da 15 Temmuz'a kontrollü darbe diyecek, elinde dosyalar varmış. Varsa dosya hemen açıkla. 16 Nisan'dan sonra sana faydası olmaz. Ama işi gücü yalan. Ama senin de mumun yatsıya kadar yanacak.
Hürriyet

Sahil Partisine İktidar Yok 
Başbakan Binali Yıldırım, dün Ankara'daki İvedik Organize Sanayi Bölgesi'nde esnafla yemekte ve TRT canlı yayınında referandum ve gündeme ilişkin özetle şöyle konuştu: "15 Temmuz gecesi millet hükümetini, Meclis'ini, demokrasisini korudu, bayrağını indirtmeyip ezanı dindirtmedi. Ana muhalefet partisi genel başkanı diyor ki '15 Temmuz kontrollü bir darbe girişimidir'. Bu, şehitlerimize karşı hakaret değil mi, onların yakınlarını incitmek değil mi, gazilerimize karşı yapılan hadsizlik değil mi? Ne demek kontrollü darbe? Yani 'Bu darbeyi birileri özel olarak kurguladı, uçaklar bombaladı, ağır silahlar, tanklar, tüfekler çıktı milletin üzerine ateş etti, bunu da birileri yaptı'. Çok adice bir suçlamadır. Biz bile bile insanları ölüme mi gönderdik? Aklı başında bir adam bunu söyleyebilir mi? Böyle bir iddiayı ortaya koyan bunu ispatla mükelleftir. Siz kalkıp diyeceksiniz, 'Efendim 09.00'da darbe mi olurmuş?' Sana sorsalardı saatini madem beğenmedin. Adamlara, niye önceden biliyordun da bu kadar yanlış saatte yaptırdın. Şu kepazeliğe bak! Türkiye uçurumun kenarından dönmüş, '15 Temmuz acaba darbe miydi değil miydi?' Hiç yeri zamanı olmayan bir konuyu gündeme getiriyor. Yazıklar olsun başka bir şey demeyeceğim. Türkiye'nin bazı dost bildiği ülkeler de aynı şeyi söylüyor. Senin onlardan farkın ne? Ülkenin geleceğine kasteden bu FETÖ'cü alçakların arkasında durmayı artık bırak. Onlara karşı bir gebeliğin, zaafın mı var? Kandil'dekiler 'Hayır' çıksın, 'evet' çıkarsa biz biteceğiz' diyor. 'Evet' çıkacak Kandil de sönecek. Bitti artık bunlar. Çözüm diyorlar. Çözüm mözüm yok kardeşim. Çözüm ay yıldızlı bayrak. Ay yıldızlı bayrak altında 80 milyon yaşayacak o kadar basit. Yeni sistemde sahillerin partisi olup iktidara gelmek yok, yüzde 50'den fazla oy alacaksın. Sadece Ege, sadece Akdeniz, sadece Doğu'yu ikna edeyim iktidar olayım dersen avucunu yalarsın. Yüzde 50 artı 1'e ihtiyacın var. Bütün milletin desteğini alanlar bütün milletin dediğini yapar. PKK, HDP kendini parçalıyor, 'hayır' diye. Avrupa'da Türkçe gazete basılıyor. Size mi düştü milletinin verdiği karara karışmak, sizin ne haddinize."
Hürriyet

Kontrollü Darbe Akla Geliyor 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu televizyon kanallarının genel yayın yönetmenleri, haber koordinatörleri ve haber müdürleriyle İstanbul'da kahvaltıda buluştu. Kılıçdaroğlu gündem ve referandumla ilgili açıklamalar yaptı. Kılıçdaroğlu, FETÖ mensuplarının kullandığı kripto haberleşme programı ByLock'u kullanan milletvekillerinin açıklanmasını istedi. 15 Temmuz darbe girişiminin 'siyasi ayağının neden açığa çıkarılmadığı' sorusunu yineleyen Kılıçdaroğlu, "AK Parti içinde 120-150 kadar FETÖ'yle bağlantılı ya da ByLock'çu milletvekili var, bunları açıklasınlar" çağrısında bulundu. Bu milletvekillerinin listesinin hükümette olduğunu ancak ısrarla açıklanmadığını öne süren Kılıçdardoğlu, "Savcılıklara bu isimler seçilerek gönderiliyor, suçluyu korumak suçtur. Gizleniyorsa hangi gerekçeyle gizleniyor? Bunun açıklanması lazım. Kendi içlerindeki ByLock'çuları saklıyorlar, gizliyorlar. Bank Asya'nın önünden geçeni bile tutuklarken FETÖ'cü diye, ByLock kullanan bu isimlerin, bu milletvekillerinin korunması kabul edilemez. Binali Yıldırım'ın listeleri elinde tutan güvenlik birimlerini arayıp bu listeleri bana getirin demesi gerekir" dedi. "Sizde bir liste var mı?" sorusuna ise Kılıçdaroğlu, "Bu konuda herhangi bir yorum yapmak istemiyorum" yanıtını verdi. "Siz bu listeleri saklıyorsanız insanın aklına 15 Temmuz'un kontrollü bir darbe olduğu akla geliyor" yorumunda bulunan Kılıçdaroğlu, "9.30'da darbe mi olur diye sordum kendilerine. Onlar da 'Önceden deşifre oldular' dedi. Demek ki bu onların önceden darbeden haberleri olduğu anlamına geliyor. Ayrıca FETÖ'cülerin ifadeleri de kontrollü darbe olduğu kanısını güçlendiriyor" diye konuştu. Kılıçdaroğlu, "Hangi ifadeler bu kanınızı güçlendirdi?" sorusuna "Onunla ilgili özel bir dosya hazırladım. Daha sonra bu özel dosyaları aktarabileceğim bir toplantı yapabilirim" yanıtını verdi. Kılıçdaroğlu "Peki sizce neden kontrollü darbeye ihtiyaç duyulmuş olabilir? Bu konuda bilgi edinebildiniz mi?" sorusuna ise yanıt vermekten kaçındı. "Biz Adil Öksüz adını dile getirmeden önce kimse bu ismi dile getirmedi" diyen Kılıçdaroğlu, "Adil Öksüz'ün kullandığı GPS cihazı hangi devlet kurumu tarafından ithal edilmiştir, bu açıklanmalı. Alın size darbe ile ilgili ipucu" diyerek bir başka tartışmayı daha başlatmış oldu.
Hürriyet

'Taş Medreseliler'e 'Neden Evet'i Anlattı 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 12 Eylül darbesinden sonra mahkemelerde yargılandıkları ve hapishanelerde yattıkları için 'Taş Medreseliler' olarak adlandırılan MHP'lilerle Kızılcahamam'da bir araya geldi. Bahçeli Kızılcahamam'da ilk olarak 'Ülkücü Şehitler Anıtı'nı ziyaret etti. Bahçeli'ye burada, Kızılcahamam Belediye Başkanı Muhittin Güney, MHP Kızılcahamam İlçe Teşkilatı yönetimi, Ak Parti Kızılcahamam İlçe Başkanı Sefa Yıldırım, MHP Genel Başkan Yardımcısı Şefkat Çetin ve Ülkü Ocakları Genel Başkanı Olcay Kılavuz eşlik etti. Bahçeli ve beraberindekiler, Kuran-ı Kerim tilavetinin ardından dua ederek, şehit isimlerinin olduğu lahitlere karanfil bıraktı. Bahçeli, ardından Kızılcahamam Belediyesi Nuray Yeşil Müzesi'ni ziyaret etti. Kızılcahamam Belediye Başkanı Güney, ziyaretin ardından Bahçeli'ye, kendi yazdığı "Hazreti Ömer B. Hattab" adlı kitabını hediye etti. Bahçeli, daha sonra 'Taş Medreseliler' ile Kızılcahamam Patalya Otel'de bir araya geldi. Basına kapalı toplantıda Bahçeli, 16 Nisan referandumunda oylanacak anayasa değişikliği paketi ile 15 Temmuz darbe girişimi sürecini anlattı.
Milliyet

DÜNYA 

İran'dan Kerkük'te Kürt Bayrağına Tepki 
İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, Kerkük'teki resmi binalara Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) bayrağının çekilmesinin Irak anayasasına aykırı olduğunu söyledi. İran Dışişleri Bakanlığı'na ait internet sitesinde yer alan açıklamada Kasımi'nin, "Kerkük'te Irak Devleti bayrağı dışında bir bayrağın asılması Irak anayasasına aykırıdır" ifadelerine yer verildi. Kasımi, IKBY bayrağının çekilmesini kanunlara aykırı ve gerilimi arttırıcı bir girişim olarak değerlendirdi. Irak Türkmen Cephesi Lideri Erşat Salihi ile Ankara'da bir araya gelen Başbakan Binali Yıldırım ise, 'bağımsızlık referandumu'nun kabul edilemez olduğunu dile getirdi. Eski Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin lideri olduğu Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) üyesi olan Vali Necmeddin Kerim, Kerkük İl Meclisine Mart ayında bir yazı göndererek, nevruz kutlamaları dolayısıyla Kerkük'teki tüm kamu kurum ve kuruluş binalarına Irak bayrağının yanı sıra IKBY bayrağının asılması talimatı vermişti. Karar geçen hafta Kerkük İl Meclisi'nde Türkmen ve Arapların boykot ettiği oturumda onaylanarak sürekli hale gelmişti.
Hürriyet

Kıbrıs'ta Tekrar Yumuşama Sinyali 
Kıbrıs sorununa kalıcı bir çözüm bulunabilmesi amacıyla yürütülen ve Enosis krizi nedeniyle adeta kopan liderler arası diyaloğun düzelmesi amacıyla ilk adım, pazar akşamı Birleşmiş Milletler (BM) Kıbrıs Özel Temsilcisi Espen Barth Eide'nin düzenlediği yemekte atıldı. Gayri resmi olarak, yaklaşık 4.5 saat süren yemekte bir araya gelen KKTC lideri Mustafa Akıncı ve Nicos Anastasiadis, müzakere masasına dönüş için neler yapılabileceğini ele aldı. Yemeğin ardından BM sözcülüğünden bir açıklama yapıldı. Liderlerin yurt dışı programlarından dolayı kısa vadede bir araya gelemeyeceği ancak bir tarih belirlenmesi için diyaloğun sürdürüleceği belirtildi. Rum kesimindeki okullarda Enosis'in kutlanması kararının ardından Akıncı, geri adım atılmaması halinde müzakerelere katılmayacağını açıklamıştı. Rum kesimi, bu konuda şimdilik geri adım atmış görünüyor.
Milliyet

St. Petersburg Metrosu Kana Bulandı 
Rusya'nın ikinci büyük kenti olan Saint Petersburg'daki metroda meydana gelen patlamada ilk belirlemelere göre en az 9 kişi hayatını kaybederken, çok sayıda kişinin de yaralandığı bildirildi. St. Petersburg metrosunun mavi hat üzerindeki "Sennaya Meydanı" ve "Teknoloji Enstitüsü" istasyonları arasında gerçekleşen patlamanın, bir terör saldırısı olduğu ifade edildi. Rus medyasındaki haberlerde, patlamanın nedeninin, tren vagonuna yerleştirilen el yapımı parça tesirli bomba olduğu belirtildi. Bununla birlikte yetkililer, istasyonda henüz patlamamış bir bombanın da etkisiz hale getirildiğini açıkladı. En az 10 kişinin öldüğü, 20'den fazla kişinin yaralandığı patlamaların ardından tüm metro istasyonları kapatıldı, olay yerine çok sayıda polisle kurtarma ekibi gönderildi. Rus medyası, daha önce iki ayrı patlama meydana geldiğini belirti. Ancak Reuters'a bilgi veren bir kaynak, sadece iki istasyon arasında tek patlama olduğunu söyledi. Adı açıklanmayan kaynak "Sennaya istasyonundan yola çıkan tren, Teknoloji Enstitüsü durağına ulaştığında tek bir patlama oldu" dedi. Rus basınına göre, metro kondüktörü patlamaya rağmen durmayarak treni istasyona ulaştırdı ve bu sayede yolcuların dumandan zehirlenmesinin önüne geçti. St. Petersburg metrosu, günde yaklaşık 2 milyon kişiye hizmet veriyor. Saldırının gerçekleştiği istasyon, Avrupa'nın en kalabalık dördüncü metro istasyonuydu. Kentte 3 gün ulusal yas ilan edildi. Patlamaların olduğu sırada St. Petersburg'da Belarus Devlet Başkanı Aleksandır Lukaşenko ile görüşen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Federal Güvenlik Servisi başkanından rapor aldı.
Milliyet

Sisi'yi Beyaz Saray'da Ağırladı 
Eski ABD Başkanı Barack Obama'nın döneminde Beyaz Saray'a hiç davet edilmeyen Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el Sisi, dün Başkan Donald Trump'la Oval Ofis'te bir araya geldi. Sisi ve Trump, daha önce Eylül ayında, Trump'ın seçim kampanyasını sürdürdüğü dönemde New York'ta bir araya gelmişti. Trump o dönemde Sisi için 'Fantastik birisi' tanımını kullanmıştı. İnsan Hakları İzleme Örgütü, ziyareti öncesinde Beyaz Saray'ın övgüler yağdırdığı Sisi'nin, 2013'teki askeri darbenin ardından Mısır'da yaşanan insan hakları ihlallerinden sorumlu olduğunu hatırlatan bir açıklama yayınladı.
Vatan

SPOR 

Galatasaray için fırsat gecesiydi. Kazanırsa, hem haftayı Fener'in üstünde kapatacak, hem de Başakşehir ile puan farkını 4'e indirecekti. İstediğini aldı Cim Bom, Adanaspor'u 4-0'la geçti, 26. haftanın en karlı takımlarından oldu. 25'te hem güzel hem de çok ilginç bir gol geldi. Selçuk ortaladı, Podolski uzak noktada kafayı vurdu, kaleci Itandje tuttuğu topu ellerinden kaçırınca Galatasaray 1-0 öne geçti. 42'de Yasin nefis kesti, Eren çaktı kafayı, ilk golde büyük hata yapan Itandje bu kez parmak uçlarıyla dokunup, topu kornere gönderdi. 44'te Vinicius'un ortasında kaleci Muslera ıskaladı, Magaye de topu bacaklarının arasından kaçırınca Adanaspor mutlak bir golü kaçırdı. 47'de Eren'in pasında, sağ ayağıyla bekletmeden, nefis vuran Rodrigues, Galatasaray forması ile ilk golünü attı: 2-0. 54'te ceza sahası içinde Linnes, Digao'nun müdahalesiyle yerde kaldı, penaltı kararı çıktı. 55'te cezayı Selçuk kesti: 3-0. 58'de Selçuk kullandı korneri, Yasin ile paslaştı,Yasin'in ortasında ceza sahası içinde top Vinicius'un eline çarptı. Hakem Yaşar Kemal Uğurlu ikinci kez 'penaltı' dedi. 59'da Selçuk, penaltıdan durumu 4-0'a getirdi. 78'de Cem vurdu, Muslera müthiş çıkardı. 4-0 bitti maç. Cim Bom, önümüzdeki iki haftada Başakşehir ve Fenerbahçe ile oynayacak. Adanaspor galibiyetiyle Şampiyonlar Ligi umudunu artıran Galatasaray için bu maçlar hayati önem taşıyacak. Adanaspor ise kümede kalma umutlarını sonraki haftalara bıraktı.
Posta

Voleybol Kadınlar CEV Şampiyonlar Ligi 6'lı play-off turu rövanşında Fenerbahçe il Eczacıbaşı VitrA karşı karşıya geliyor. İlk maçı 3-2 kazanan Fenerbahçe 19.00'da başlayacak maçta 'Dörtlü Final'e yakın takım. Burhan Felek Spor Salonu'ndaki maçı Smartspor canlı yayınlayacak. Bu arada Uluslararası Voleybol Federasyonu (FIVB) mayıs ayında yapılacak Dünya Şampiyonası'na Eczacıbaşı VitrA ve Vakıfbank'ı özel olarak davet etti.
Posta

Avrupa Halter Şampiyonası'nda milli sporcularımızın rüzgarı dün de devam etti. Hırvatistan'ın Split kentinde düzenlenen organizasyonda kadınlar 53 kiloda Türkiye'yi temsil eden Bediha Tunadağı, koparmada bronz madalya kazandı. Tunadağı, 84 kiloluk kaldırışıyla koparmada bronz madalyanın sahibi oldu. Silkme kategorisindeki 3 hakkında da başarılı olamayan Bediha, silkme ve toplamda klasmana giremedi. Organizasyonda Türkiye fırtınası akşam seansında da dinmedi. 58 kiloda podyuma çıkan Sümeyye Kentli de kürsüye çıktı. Koparmada ilk hakkında başarısız olan, ikincide 83, üçüncüde ise 86 kilo kaldıran milli sporcu genel klasmanda 10. oldu. Silkmede ise Sümeyye daha rahat bir performans ortaya koydu. İkinci hakkında 116 kilo kaldıran Kentli, bronz kazanarak günü iki madalya ile kapatmamızı sağladı. Sümeyye toplamda da 202 kiloyla 7.'likte kaldı. Öte yandan B Grubu'nda devam eden Ayşegül Çakın ise istediği derecelere ulaşamadı ve kürsünün uzağında kaldı.
Milliyet

Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş, UEFA Avrupa Ligi çeyrek finalinde karşılaşacakları Lyon'u turun favorisi olarak gösterdi. UEFA'ya özel açıklamalar yapan tecrübeli çalıştırıcı, "Bana 'M.United mı yoksa Lyon mu?' diye sorsalar cevabım 'M.United' olurdu. Lyon çok hızlı atağa kalkan bir takım. Zor bir takıma karşı oynayacağız ama buralara zorlukları aşarak gelmiş bir takımız. Elimizden gelen her şeyi sahada yapacağız. İstediğimiz futbolu sahaya yansıtabilirsek bu beni mutlu eder. Ama sonuç ne olur bilemem. Şu an için favori Lyon ancak bunun bizim için bir avantaj olduğunu düşünüyorum. Oyun tarzımızı değiştirmeyeceğiz. Biz de hücum oynayan bir takımız. Oyuncularım üzerinde de bir baskı olacağını düşünmüyorum. Aksine maçı heyecanla bekleyeceklerini düşünüyorum. Amacımız Şampiyonlar Ligi'ydi ama şimdi Avrupa Ligi'ndeyiz ve çeyrek final oynuyoruz. Bu iyi ama pişmanlıklarımız olmadığı anlamına gelmiyor. Şimdi bu turnuvayı kazanmak için favorilerden biriyle oynayacağız. Onları geçersek final için inancımız artacak. Elimizden gelen en iyi futbolu oynamak zorundayız. Eğer Lyon'u geçersek daha mutlu olacağız" ifadelerini kullandı.
Vatan


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme