.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

12 Nisan 2017 Çarşamba

12.04.2017 Genel Gündem12.04.2017
GÜNDEM

Patlama Dehşeti 
Diyarbakır'ın Bağlar ilçesindeki İl Emniyet Müdürlüğü'nün birimlerinin yer aldığı Emniyet Ek Binası bahçesinde, Bakım- Onarım Şube Müdürlüğü'ne ait tamir atölyesinde dün sabah patlama meydana geldi. Polis panzerinin tamiri sırasında olan patlamada sivil memurlar Yunus Elaltunterin ve Cengiz Tekin yaşamını yitirdi, 3 personel yaralandı. Emek Caddesi'ndeki atölyede saat 10.47'deki patlamanın şiddetiyle Emniyet Müdürlüğü binasının yanı sıra bölgedeki çok sayıda binada ve park halindeki araçta hasar meydana geldi. Kilometrelerce uzaktan sesi duyulan patlamanın olduğu yerde büyük bir çukur oluştu. Patlamanın şiddetiyle çöken atölyedeki oksijen tüplerinin de infilak etmiş olabileceği belirtildi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, patlamayla ilgili, "Dışarıdan müdahale yok. Tamir sırasında araçtan kaynaklanan patlama oldu" dedi. Emniyet Müdürlüğü Ek Binası'na 4 Kasım'da PKK'lı teröristlerin bombalı araçla saldırısında 2 polis şehit olmuş, 7 sivil yaşamını yitirmişti.
Hürriyet
 

Bir Referandum da İdam İçin 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, idam konusunda "16 Nisan'da 'evet'le sandıklar patladığı takdirde hemen ardından Parlamento'ya idamla ilgili karar taslağı inşallah gelir. Sayın Bahçeli 'evet' diyor, Sayın Yıldırım aynı, Kılıçdaroğlu da eğer yanlış duymadıysam 'Gelirse desteklerim' dedi. Desteklemezse ne olur söyleyeyim, bir referandum da onun için yaparız" dedi. Erdoğan, 'Şanlıurfa Buluşması'nda dün özetle şunları söyledi: ('İdam isteriz' sloganları) "Bu konuda benim kanaatimi bilmiyor musunuz? İşte 16 Nisan, bunun karar günü. 16 Nisan'da inşallah 'evet'le sandıklar patladığı takdirde hemen ardından Parlamento'ya idamla ilgili karar taslağı inşallah gelir. Sayın Bahçeli 'evet' diyor, Sayın Yıldırım aynı, Kılıçdaroğlu da geçenlerde eğer yanlış dinlemediysem, duymadıysam o da 'gelirse desteklerim' dedi. Desteklemezse ne olur söyleyeyim; bir referandum da onun için yaparız. Onun için de millete gideriz. Parlamento kararını verecek ondan sonra da idam çıkacak. Urfa, yanı başındaki kardeşlerini sahipsiz bırakmaz. Buraları asla terör örgütlerine terk etmeyiz. Adı ister DEAŞ, ister PKK-PYD olsun hiçbir terör örgütünün sınırlarımız dibinde bayrak sallamasına izin veremeyiz. Bu ülkeyi masa başında pazarlıkla kendimize vatan kılmış bir millet değiliz. Terör örgütleri Urfa'nın, Mardin'in diğer şehirlerimizin sınır bölgelerinden tamamen çekilip her şehri kendi halkına bırakmazsa bu operasyonlar devam edecektir. Dün 'yaşasın Urfalılar teslim olmadı' diye terennüm ettiğimiz türküleri inşallah yakında 'yaşasın Tel Abyadlılar, Rakkalılar, Resulaynlılar, Hasekeliler teslim olmadı' diye oralardaki kardeşlerimizle söyleyeceğiz. Türkiye'nin büyümesinden, zenginleşmesinden rahatsız olanlar yok mu, var. Birinci derecede Batı FETÖ, acayip rahatsız. PKK, rahatsız. Hadi Avrupa'yı da anladık. Tarihin derinliklerine uzanan hazımsızlıkları var. Peki bizim ana muhalefet partisine ne oluyor? Bu partinin genel başkanının, milletvekillerinin ağızlarından çıkanlara bakıyoruz. Aman Allah'ım, yalan, iftira, hakaret gırla gidiyor. Urfalı böyle lafını bilmeden konuşanlara ne der, 'Densiz deve, girmez eve' der. Bunların yaptıkları da densizliktir.
Hürriyet

EKONOMİ 

Dolar: 3,6965-3,7017                       
Euro: Euro 3,9266-3,9314
Sterlin: 4,6222-4,6300
Gram Altın: 151,5669-151,8158

Bankalara Ayar Veriyoruz 
Başbakan Binali Yıldırım, KOSGEB kredilerine 460 bin müracaat bulunduğunu, 250 bin dosyanın karara bağlandığını ve 5 milyar lira ödendiğini belirterek, "Hedefimiz 11 milyar lira, diğerleri de inceleniyor. Bankalarla ilgili şikayetiniz var biliyorum, bizim de var. Ama ayar veriyoruz merak etmeyin, onlara da ayar vermeye devam edeceğiz. Hiç endişeniz olmasın, sürekli tepelerindeyiz. Onların da yaşaması lazım" dedi. Yıldırım, İzmir'de Esnaf Buluşması'nda konuştu. Esnaf için yapılanlar hakkında bilgi veren Yıldırım, en son Ahilik ve Esnaf Fonu kurduklarını, esnafın da İşsizlik Fonu'ndaki gibi güvenceye kavuştuğunu, vergisini ödeyenlere prim indiriminin yanı sıra kredi faiz oranlarının düşürülmesi hatta sübvansiyon uygulamaları getirdiklerine işaret etti. Eldeki imkanlarla vatandaşın, esnafın ihtiyacını karşıladıklarını kaydeden Yıldırım, "zor olan hemen yapılır, imkânsız zaman alır" anlayışı ile çalıştıklarını belirtti. Yıldırım, İzmir'deki kentsel dönüşüm konusuna da değinerek, Karabağlar'da 10 bin konutluk kentsel dönüşümü başlattıklarını hatırlattı. Esnafın İzmir'de belediyeler tarafından vatandaştan alınan katı atık bedeliyle ilgili şikayetini alan Yıldırım, "Bu konuyu not aldım, gereğini yapacağız, haberiniz olsun. Kimsenin milleti soymasına izin vermem, kusura bakmayın, İzmirliyi soydurmam. Her şeyin ölçüsü var. İsraflarınızı, kaçaklarınızı milletin sırtına vuramazsınız. Bunların hepsine bakacağız, hiç merak etmeyin" dedi.
Hürriyet

Domates Buluşması 
Rusya'nın Türkiye ile normalleşmeden sonra Türk domatesine yasağı kaldırmaması, bunun ardından da Türkiye'nin Rus buğdayına gümrük vergisi koymasıyla tarım ürünleri sorunu bir türlü çözülememişti. Şimdi bu krizi aşmak için iki ülke yetkilileri önümüzdeki haftaya masaya oturmaya hazırlanıyor. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, gelecek hafta, Rusya'nın tarım ürünlerine uyguladığı kısıtlamanın da ele alınacağı bir görüşme olacağını belirterek, "Takvim nerede ve kimin için uygunsa, nerede olursa olsun, benim için önemli değil, bu anlamda görüşeceğiz. Yasaklarla hiçbir ülke kazanmaz, her iki ülke de kaybeder. Biri az kaybeder, biri çok kaybeder. Yasakların olmadığı bir ortamda her iki ülke kazanır" dedi. Zeybekci, geçen yılın yazından itibaren Türkiye ile Rusya arasında başlayan pozitif gelişmelerden sonra Kasım 2015 öncesine dönülmesiyle ilgili yoğun irade beyanının olduğunu belirterek, görüşmelerde yasakların kaldırılmasının istendiğini ancak istenilen sonucun alınamadığını kaydetti. Nihat Zeybekci, 750 milyon dolar civarındaki yaş sebze ve meyve ihracatının, 450-500 milyon dolarlık bölümünde yasaklamanın devam ettiğini ifade ederek, Rusya'dan Dahilde İşleme İzin Belgesi kapsamında 1.8 milyar dolarlık da tarım ürünü ithalatı yapıldığını bildirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya'ya gittiklerinde, Türkiye'deki ihracatçıların yoğun baskısının olduğunu anlattıklarını belirten Zeybekci, "İhracatçıların bana söyledikleri şudur, 'Biz, Rusya'ya mal satamazsak, siz nasıl olur da Rusya'ya bizim onlara sattığımızın üç katı ithalat izni verirsiniz, biz almayacağız kardeşim. Dahilde İşleme İzin Belgelerine Rusya'yı yazmanızı istemiyoruz. Başka ülkelerden alacağız ürünleri.' Ben de uyarımı orada yaptım" diye konuştu. Zeybekci, Rusya'dan ithal edilen 1.8 milyar dolarlık tarım ürünü ithalatının bir anda çok düşük hale gelebileceğini anlattı.
Hürriyet

Elektrik Borcuna Af 
325 bin elektrik abonesinin borcu siliniyor. CK Boğaziçi Elektrik, Nisan 2013'ten önceki (özelleştirme öncesi) toplam 1.9 milyar lira borcu bulunan abonelerinden alacağı 1.4 milyar liradan vazgeçti. Sadece 500 milyon liralık kısmın ödemesini talep eden şirket, 1 Nisan 2017 itibarıyla 'Silelim Gitsin' kampanyası başlattı. CK Boğaziçi Elektrik Genel Müdürü Halit Bakal, İstanbul'da dün Rafşes Hotel'da kampanyayı anlattı. Tüketicilerine, 30 Haziran 2017'ye kadar sürecek kampanyalı tarihi fırsatı kaçırmamaları tavsiyesinde bulunan Halit Bakal, "Ana para ve faizi toplam 12 bin lira olan bir müşterinin borcu, 1900 liraya düşüyor. Neredeyse yüzde 90'a kadar olan borcu siliyoruz. Bütçemizi buna göre planladık. Yasal takibe düşen ve icralık olan abonemiz de faydalanacak. 280 bin müşterimiz bu şekilde" diye konuştu.
Posta

Trafik Rahatladı 
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in geçen ay duyurduğu Zorunlu Trafik Sigortası'ndaki tavan uygulaması bugün başladı. Hazine Müsteşarlığı'nın yayımladığı genelgeye göre; otomobillerde tavan fiyat 422 ile 2139 lira, motosiklette ise 181 ile 823 lira arasında olacak. Fiyatlar, sürücünün kaza yapıp yapmamasına göre değişecek. Riske göre 1'den 7'ye kadar basamak var. İlk kez araç alıp sigorta yaptıranlar 4'üncü basamak sayılıyor. Sürücüler maddi hasarlı 3, bedeni hasarlı 1 kaza yapınca en riskli grup olan 1'inci basamağa düşüyor. Art arda üç yıl hiç kaza yapmayanlar 7'nci basamağa yükseliyor. 7'nci basamağa yaklaştıkça sigorta ucuzluyor, 1'e yaklaştıkça pahalanıyor. Örneğin İstanbul'da ilk kez trafiğe çıkan 4'üncü basamaktaki araç sahibi en fazla 855 lira, hiç kazası olmayan 7'inci basamaktaki 470 lira, 1'inci basamaktaki 2139 lira ödeyecek. Fiyat 81 ilde farklı olacak.
Posta

Halkbank'ın Arkasındayız 
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, devletin Halkbank'ın arkasında olduğunu söyledi. İstanbul'da İstanbul Portföy'ün düzenlediği toplantıya katılan Şimşek, Halkbank Uluslararası Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın ABD'de tutuklanmasıyla ilgili kendisine yönetilen soruya şu yanıtı verdi: "Halkbank hala kontrolü devlette olan bir banka. Türkiye Varlık Fonu'na devrettik ama sonuçta devlet bir bütündür. Devlet olarak biz bankamızın arkasındayız. Bankanın başarılı bir şekilde bugüne kadar olduğu gibi reel sektörümüze, esnafımıza destek olma kabiliyetini devam ettirmesi noktasında ne gerekiyorsa yapacağız. Onun için dava risk iştahını, yatırımcı talebini ve maliyetleri ne yönde etkiler zamanla bakacağız. İşin özü bu. Adalet Bakanlığımız dosyayı inceledi. Gerek bankamızın gerek bağımsız denetim kuruluşunun gerek Adalet Bakanımızın yaptığı incelemeler Halkbank'ın hiçbir işleminin küresel normlara aykırı olmadığını net bir şekilde ortaya koyuyor. Bakacağız, göreceğiz ama banka bizim. Bu ülkenin önemli bir değeri. Bankamızın arkasındayız." Bireysel Emeklilik Sistemi'ne (BES) ilişkin çıkartılan dedikodulara inanılmaması gerektiğini söyleyen Şimşek, piyasalar açısından BES'in önemli bir bileşen olduğunu söyledi. Şimşek, şöyle konuştu: "31 Mart itibariyle BES fonlarında 65 milyar liranın üzerinde bir fon büyüklüğü, 6,8 milyon katılımcı söz konusu. Bireysel emeklilikte otomatik katılım yeni başladı, henüz erken aşamadayız ama yine 31 Mart itibariyle yaklaşık 700 bin katılımcı söz konusu. 2019'da öngörümüz katılımcı sayısının en az 14-15 milyon civarında olacağı yönünde. BES'te oto katılımı getirdik ama aleyhte o kadar çok dedikodu çıkartıldı, halbuki yaptığımız düzenleme ortada ama maalesef bazı çevreler her konuda olduğu gibi bu konuda da milletin kafasını bulandırmak için bir çaba içerisine girdi. Her şeye rağmen bu sektörün, küresel trendlerle paralel olarak Türkiye'de çok hızlı şekilde gelişeceğine inanıyorum. Gelişmesi için de iyileştirmeye devam edeceğiz."
Milliyet

Cari Açık 2.5 Milyar $'La Sürpriz Yapmadı 
Cari açık Şubat ayında beklentilere paralel 2.53 milyar dolar olarak gerçekleşti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) verilerine göre, cari işlemler açığı yılın ilk 2 ayında 5.29 milyar dolar olurken, 12 aylık cari işlemler açığı 33.75 milyar dolara yükseldi. açığın Şubat'ta 2.5 milyar dolar olması bekleniyordu. Cari denge geçen yılın Şubat ayında 1.96 milyar dolar, 2016'nın tamamında 32.6 milyar dolar açık vermişti. Finansbank ekonomisti Deniz Çiçek, turizm gelirlerindeki düşüş hızının Rusya ile jeopolitik tansiyonun düşmesine paralel yavaşladığını belirterek, "Ancak jeopolitik belirsizlikler nedeniyle Avrupalı turist sayısında düşüşün büyük oranda devam etmesiyle turizm gelirlerinde iyileşme sınırlı olacak. Bu yıl için 40 milyar dolarlık cari açık beklentimizi koruyoruz" diye konuştu.
Vatan

Yellen'den Kademeli Faiz Artışı Mesajı 
ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen, kademeli faiz artışlarının olası olduğunu belirterek, Fed'in enflasyon seviyesinin gerisinde kalmak istemediğini söyledi. Yellen, Michigan Üniversitesi'nde yaptığı konuşmada, Amerikan ekonomisi ve Fed'in para politikasına dair değerlendirmelerde bulundu. ABD ekonomisinin Fed'in hedefleri olan tam istihdamı ve yüzde 2'lik enflasyon seviyesini yakaladığına işaret eden Yellen, "Kademeli faiz artışları büyük ihtimalle izleyeceğimiz yol olarak gözüküyor. Enflasyon eğrisinin gerisinde kalmak istemiyoruz" diye konuştu. Janet Yellen, Fed'in faizlerin kademeli artırımında çok beklemesi durumunda ekonominin aşırı ısınabileceğine dikkati çekerek, bu durumda bankanın faiz artırımlarını hızlandırmak zorunda kalacağını, bunun da resesyona neden olacağını vurguladı.
Vatan

SİYASET/POLİTİKA


Ne Söylediğinin Farkında Mısın 
Başbakan Binali Yıldırım, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun 15 Temmuz açıklamalarını eleştirerek "Darbe anayasasının arkasına saklanma. Darbe gecesi beni arayacaksın, 'Yanınızdayız bu bir darbe' diyeceksin, şimdi de 'Bu bir tiyatro, kontrollü bir darbe' diyeceksin. Sayın Kılıçdaroğlu ne söylediğinin farkında mısın" dedi. Yıldırım, dün İzmir Gaziemir'de özetle şunları söyledi: "Sözü uzatmayacağım. Pazar günü yapılacak oylamaya kim karşı çıkıyor? PKK karşı çıkıyor. Kandil'den avaz avaz bağırıyorlar 'Aman hayır çıksın' diyorlar. 'Evet çıkarsa biz biteriz' diyorlar. Evet çıkacak kandiliniz de sönecek. Bu ülkenin artık terör belasından kurtulması lazım. Başka kim hayır diyor? FETÖ… Var gücüyle PKK'yla kol kola girmişler hayır diyorlar. Bunlar aynı bedenin iki kolu gibi. Bunların yönetimi aynı yerden. Bunlar ülkemizin geleceğini, kalkınmasını istemiyorlar. Bu kadar açık söylüyorum. Bunlar kardeşliğimize halel getirmek isteyen şer yuvaları. Başka kim hayır diyor? HDP… HDP zaten PKK'nın güdümüne girmiş. PKK ne derse onu yapıyor. 7 Haziran öncesi 'Biz Türkiye partisi olduk hizmet edeceğiz, bölücülük yapmayacağız' diye söz verdiler. O kadar insan destek verdi. 8 Haziran'da bizim arkamızda PKK var diyerek gerçek niyetlerini ortaya koydular. İzmir devlet için millet için bayrak için vatan için en duyarlı ildir. İzmir'de hiç kimse bizim bu 4 değerimize karşı siyaset yapamaz. Bu bayrağa göz dikenin gözünü çıkarır bu millet. Bu bayrağa yan bakanın canına okur bu millet. (Kılıçdaroğlu'na) Millete, İzmir'e doğruları söyle. Darbe anayasasının arkasına saklanma. Şimdi darbe gecesi beni arayacaksın, 'Yanınızdayız, bu bir darbedir' diyeceksin, şimdi de diyeceksin ki '15 Temmuz tiyatro, kontrollü darbe'. Sayın Kılıçdaroğlu ne söylediğinin farkında mısın? Kılıçdaroğlu şehitlerimizin ruhunu incittiğinin, gazilerimizi üzdüğünün farkında mısın kardeşim? '15 Temmuz'a darbe değil' diyorsan o zaman Pensilvanya'nın ağzıyla konuşuyorsun, onlar da öyle diyor. Avrupa da karşı çıkıyor. Atlarını, itlerini vatandaşlarımızın üstüne sürmediler mi? Bakanlarımıza milletvekillerimize engel koymadılar mı? Oynanan oyun çok büyük. Bize engel oluyorlar diğer taraftan PKK, FETÖ miting yapıyor. Yetmedi Kandil'den teröristbaşları da videoyla mitinglere katılıyor. Dostluk bu mu? Dostumuzu düşmanımızı bileceğiz. Dostumuz için canımız kurban, başımız feda ama düşmanımızı da sevindirecek işler yapmayacağız.
Hürriyet

Ne Demek Yeni Devlet Kuracağız? 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,, 16 Nisan referandumu çalışmaları kapsamında dün Bursa'da temaslarda bulundu. İlk olarak Mustafakemalpaşa ilçesinde muhtarlar ve sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya gelen Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti: Muhtarların sosyal güvenlik primleriyle ilgili açıklama yaptılar. Teklifi biz yaparken neden reddettiniz? Bir anayasa değişikliği geliyor. Hiçbir partiyle, hiçbir kişiyle ilgisi yok. Demokratik parlamenter sistemden tek adam rejimine geçiyoruz. Hiçbir partinin genel başkanı tarafsız olamaz. Cumhurbaşkanlığı makamı 80 milyonu temsil eder. 80 milyonu temsil eden bir makam hepimizin ortak değeridir. Bu ortak değeri yok ediyoruz. Rejim değişiyor. Kendileri anlatıyorlar. Sayın Cumhurbaşkanı'nın danışmanı, 'Halk kendi devletini kurmak için adım atıyor' diyor. Biz, 23 Nisan 1920'de, 29 Ekim 1923'te ne yaptık? Kendi devletimizi kurduk, cumhuriyeti ilan ettik. Ne demek 16 Nisan'da yeni bir devlet kuracağız, kimin devleti olacak? Tarihimizi niye inkar ediyoruz? Buranın adı Mustafakemalpaşa. Değiştirecek miyiz burayı? Yeni bir rejim mi kuruyoruz? Yeni bir anlayış mı getiriyor? Her vatandaşımın tarihe, çocuklarına, bayrağına karşı sorumluluğu var. Cumhuriyeti kurduğumuz zaman bütün İslam dünyasına örnek olduk. Şimdi biz demokrasiyi, parlamenter rejimi askıya alalım, ne yapalım tek adam rejimi getirelim. Neden? 80 milyonun aklı yok mu? Tutturmuşlar, 'Evet çıksın Suriyelilere vatandaşlık vereceğiz'. Bizim çocuğumuz El Bab'a gidecek şehit olacak, Suriyeli gençler Ankara'da volta atacak. Olur mu bu? Bu referandum Türkiye'nin kaderini belirleyecek. Hayır çıktığı an bütün dünya şunu bilecek: Bütün baskılara, devletin imkanları kullanılmasına rağmen Türk halkı demokrasiye sahip çıktı denilecek. Cumhurbaşkanı'na yeni modelde seçimle gelmeyen birisi vekalet edecek. Seçimle gelmeyen insanlar Türkiye'yi darbe dönemlerinde yönetmişlerdir. Demokrasiyi bırakıyoruz, darbe dönemlerine öykünüyoruz. Bu demokrasiden vazgeçmek değil mi? Canakkale'yi hepimiz biliyoruz. Yedi düvele Çanakkale'yi geçirtmedik, sonra bir kişiye yetki verdik, bir anlaşmayı imzaladı, bütün o gemiler, tek kurşun atmadan Dolmabahçe'nin önünde demirlediler. Bu anayasa değişikliğinin Türkiye için doğurduğu bütün tehlikeleri görmeliyiz. Freni olmayan ve nereye gittiği belli olmayan bir trene 80 milyonu bindiriyoruz. Evlatlarımızı, bayrağımızı, vatanımızı düşünerek sandığa gideceğiz, bir demokrasi destanı yazmak zorundayız.
Milliyet

Yüzde 61.5 Evet Çıkarsa Siyaseti Bırakırım 
Eski MHP Milletvekili Meral Akşener KRT'de Çağlar Cilara'nın "Haber Merkezi" programına konuk oldu. Akşener, 7 Haziran seçimleri sonrası bakanlık daveti öncesinde dolaylı yoldan güçlü bir Başbakan Yardımcısı olması yönünde teklif geldiğini söyledi. Akşener, şöyle devam etti: "Yeni parti mevzusunda Bahçeli'nin artık MHP'nin başından gitmeyeceğine dair bir kanı oluşmaya başladı. Ama şöyle bir meydan okumayla bakıyorum ben duruma; yüzde 12.5 MHP'nin oyu, yüzde 49 AKP'nin oyu. Bu referandumdan yüzde 61.5 AKP ve MHP oyu var. Bu referandumdan 'evet' çıkmazsa Bahçeli'nin ne yapacağını çok merak ediyorum. Bunu ilk defa burada söylüyorum; yüzde 61.5 çıkarsa ben gereğini yapacağım, siyaseti bırakacağım."
Milliyet

Devletin Zirvesi İçin 1 No'lu Mahkeme! 
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, FETÖ askeri yargıdaki yapılanmasını oluşturdukları iddiasıyla 33 kişi hakkında hazırladığı iddianamede, 15 Temmuz darbe girişiminin başarılı olması halinde yargılamaları yapacak sözde "sıkıyönetim mahkemeleri görevlendirme listesi"nin oluşumu mercek altına alındı. İddianameye göre, Askeri Yargıtay darbe sonrası aşamada iki daire olarak belirlendi. Devletin en üst düzey isimlerinin yargılanması planlanan birinci dairede, sözde sıkıyönetim mahkemelerinden gelen kararların temyiz merci olacaktı. Listede, yüksek yargı organları bünyesinde bırakılarak başka dairelere atanan üyelerin, örgüt üyesi, iltisaklı veya örgüte müzahir olduğu değerlendirilen iddianamede, atama listesinde yer alan bir numaralı notta, "Yukarıda isimleri bulunmayan diğer askeri hakimler mevcut görevlerine devam edecektir" ifadesinin yer aldığına işaret edildi. İddianamede, tehdit olarak görülen personelin sözde atama listesinde Milli Savunma Bakanlığı emrine alındığı, "MSB emrine alınmayan veya başka bir göreve atanmayan hakimlerin, mevcut görevlerine devam etmelerinin FETÖ tarafından uygun görüldüğü ve ilk etap da birlikte çalışmakta bir sakınca görülmediği" tespiti yapıldı. Askeri yüksek yargı organlarında üye statüsündeki bazı personellerin bulundukları görevden alınarak, FETÖ tarafından daha kritik olduğunu değerlendirilen sözde sıkıyönetim mahkemelerine savcı olarak atandığının tespit edildiği belirtilen iddianamede, "Örnek olarak Askeri Yargıtay'da üye statüsünde bulunan bir hakim subay, devletin en üst düzey kademesini yargılayacak olan 'Ankara 1 Nolu Sıkıyönetim Mahkemesi'ne askeri savcı olarak atanmıştır. Oluşturulacak sıkıyönetim mahkemelerinde görevlendirilen hakimlerin durumu incelendiğinde neredeyse tamamına yakın bir çoğunluğunun üsteğmen, teğmen rütbesinde personelden oluştuğu, hatta henüz stajını bile bitirmemiş 65 stajyerin bu mahkemelerde görevlendirildiği tespit edilmiştir" denildi.
Vatan

MHP: Olası Hayırı Bize Fatura Etmek İstiyorlar 
MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, referandum süreciyle ilgili partilerine yönelik eleştirilere yanıt verdi. Yalçın dün yaptığı yazılı açıklamada, halk oylaması sürecinde sona doğru yaklaşılırken siyaset borsasında bütün oyunların MHP üzerinden kurulduğunu, bütün hesapların MHP üzerinden yapıldığını ifade etti. Yalçın şunları kaydetti: "16 Nisan'da ortaya çıkacak muhtemel bir olumsuz sonucu şimdiden MHP'ye fatura etmek isteyenler ile MHP'nin elde edeceği karı en aza indirmeye ve beklenti satın almaya çalışan politika brokerları piyasada iş başındadır. Söz konusu çıkar çevreleri referandum için 'evet' kampanyasının MHP ile birlikte yapılmasını AKP açısından handikap olarak göstermeye çalışmaktadır. Bu çevrelerin, anayasa değişikliği konusundaki MHP-AKP mutabakatını Kürt kökenli seçmenin oylarını 'evet' istikametine yöneltmek açısından mahzurlu gösterme çabaları, bir taşla iki kuş vurmayı amaçlamaktadır. Birincisi, MHP'nin kazançlarını ve milletimize kazandırdıklarını silmek, ikincisi ise 16 Nisan'ın muhtemel başarısını sadece iktidara mal etmek. Referandumda 'evet' çıkarsa ve Kürt kökenli seçmenlerimizde de referandum için 'evet' yönünde bir temayül ağır basar ise bu MHP'nin performans hanesine kaydedilmeyecek, eğer 16 Nisan'da bir yol kazası olur ve 'hayır' oyları fazla çıkarsa bunun faturası MHP'ye ödetilecektir."
Vatan

DÜNYA 

Kuzey Kore Belasını Arıyor 
Pyongyang yönetiminin nükleer füze denemelerine son vermemesi nedeniyle ABD, Güney Kore ile 21 Nisan'a kadar sürecek ortak tatbikat kapsamında 97 bin tonluk USS Carl Vinson adlı kruvazör ve iki savaş gemisini Kore Yarımadası'na doğru harekete geçirmişti. Kuzey Kore devlet ajansı KCNA'nın aktardığı Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı'ndan dün yapılan açıklamada "ABD'nin Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin işgali için yaptığı bu sorumsuz hareket, ciddi bir aşamaya geçti. Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, ABD'nin istediği her türlü savaşa yanıt vermeye hazırdır" denildi. Trump ise Twitter hesabından Kuzey Kore'nin en büyük müttefiki ve komşusu olan Çin'e seslendi.
Hürriyet

'Esad Ailesinin Sona Yaklaştığı Çok Açık' 
Gelecek ay İtalya'da yapılacak olan G7 Zirvesi öncesi üye ülkeler ABD, Almanya, İngiltere, Fransa, Kanada, Japonya ve İtalya'nın dışişleri bakanları ile Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, önceki gün ve dün Lucca kentinde bir araya geldi. İtalya Dışişleri Bakanı Angelino Alfano'nun çağrısı üzerine dün sabah Suriye meselesinde ortak bir çizgi belirlemek için özel bir oturum düzenlendi. Olağanüstü toplantıya, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Ürdünlü mevkidaşları ile Katar'ın Suriye özel temsilcisi de katıldı. Toplantıda İngiltere'nin, Rusya ve Suriye'nin potansiyel kimyasal silah kullanımına ilişkin düzenlediği yaptırım taslağı reddedildi. Esad'ın elinde olduğu iddia edilen kimyasal silahlara karşı kesin ve aksi iddia edilemeyen bir kanıt olana kadar yaptırımların ertelenmesi yönünde karar alındı. Toplantıda konuşan Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault, "G7 dışişleri bakanları, Esad iktidardayken Suriye'de barışçıl çözüm olamayacağında ısrarcı" dedi. Rusya'ya karşı agresif tutum sergilemediklerini belirten Ayrault, "Rusya'ya mesaj ise: Artık yeter. İkiyüzlülüğün bitmesi ve siyasi sürece açık bir şekilde dönülmesi gerekiyor" diye konuştu. Basın açıklaması yapan ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ise Rusya'nın bir seçim yapması gerektiğini vurgulayarak, "Rusya'nın Esed rejimi, İran ve Hizbullah ile kurduğu ittifakın çok iyi düşünülmesi gerekiyor. Bu uzun vadede Rusya'nın çıkarlarına hizmet edecek mi? Yoksa Rusya, Suriye savaşını sona erdirmek isteyen ABD, diğer Batı ülkeleri ve Ortadoğu ülkeleriyle mi ittifak kurmak ister?" dedi. ABD'nin geçen hafta Suriye'de Şayrat Hava Üssü'ne saldırmasının doğrudan Esad'ın kimyasal silah kullanımına misilleme olduğunu ifade eden Tillerson, "Suriye'deki karışık durum nedeniyle orada emniyetsiz kimyasal silah bulunmasının ulusal güvenliğimize tehdit olduğunu düşünüyoruz" dedi. Tillerson, "Esad ailesinin saltanatının sona yaklaştığı hepimiz için çok açık. Fakat soru, bu sürecin nasıl gelişeceği. Geçişin kendisi çok önemli olacak. Bizim görüşümüz kalıcı ve sağlam tek bir Suriye'nin olması" ifadesini kullandı.
Milliyet

Liderler Yaza Kadar Dört Görüşme Yapacak 
KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis yeniden bir araya geldi. Kıbrıslı liderler görüşmede, izlenecek yol haritasını ele aldı. Buna göre Akıncı ve Anastasiadis 20 Nisan, 2,11 ve 17 Mayıs'ta görüşmeler yapacak. Görüşmeden sonra basına açıklama yapan Akıncı, "Enosis krizi sonrasında iki ayın kaybedildiğini" söyledi. Liderler olarak hakemlik istemediklerini ifade eden Akıncı, "Önümüzdeki bir kaç ay çok önemli" dedi. Akıncı, "Rumların doğalgaz sondaj çalışmalarına Temmuz ayının ilk haftasında başlayacağına" işaret etti. Akıncı, "Bu konuda Rumlara uyarı yaptım" dedi. Anastasiadis de, yeni tur müzakerelerin iki tarafı, görüş birliğinden söz edebilecekleri bir noktaya getirmesi dileğinde bulundu.
Milliyet

'Seçim Müdahalesi' Pulitzer Kazandırdı 
Amerikan New York Times gazetesi, ABD Başkanı Donald Trump'ın kazanmasına yardımcı olmak için Rusya'nın 2016 başkanlık seçimlerine siber saldırılarla müdahale ettiği iddialarını konu alan 'Rusya'nın siber gücü ABD'yi nasıl işgal etti?' başlıklı makaleyi de içeren 'Rusya'nın karanlık sanatları' yazı dizisiyle, uluslararası habercilik dalında Pulitzer ödülünün sahibi oldu. Gazete ayrıca şaş haber fotoğrafçılığı ve ana makale dallarında da ödüle layık görüldü. ABD'de istihbarat servisleri, Rusya'nın seçimlere müdahale ettiğine 'inandıklarını' belirttikleri bir rapor yayınlamıştı. New York Times, bahsi geçen soruşturmayla ilgili geniş bir yazı dizisi yayınlarken, hem Rusya hem de Başkan Trump, iddiaları şiddetle reddetmişti. Trump, başta New York Times olmak üzere ana akım Amerikan medyasının kendisine yönelik 'karalama kampanyası' yürüttüğünü iddia etmişti. Öte yandan New York Times'ın yanı sıra, son dakika haberlerindeki başarıları nedeniyle The East Bay Times, uluslararası boyuttaki vergi kaçakçılığını ortaya çıkaran Panama Belgeleri'ni yayınladığı içinse Miami Herald gazetesi açıklayıcı habercilik dalında Pulitzer ödülüne layık görüldü.
Vatan

SPOR 

Galatasaray'da 4-0'lık Başakşehir yenilgisi teknik direktör İgor Tudor'a güveni iyice sarstı. Jan Olde Riekerink'in yerine Galatasaray'da teknik direktörlük koltuğuna oturan Hırvat hoca, 7 haftada 3 galibiyet, 1 beraberlik, 3 yenilgi ile hayal kırıklığı yarattı. Tudor'un 3'lü sistemden vazgeçmemesi, takımın yıldız oyuncuları Wesley Sneijder, Bruma ve Podolski ile sorun yaşaması yönetimde tepkileri artırmıştı. Farklı Başakşehir yenilgisinden çok, takımın ortaya koyduğu korkak futbol ve rakip kalede tek tehlike yaratamadan, tek şut atamadan maçı tamamlaması endişeleri artırmıştı. Başkan Dursun Özbek yönetimdeki eleştirileri göğüslemeye çalışşa da İgor Tudor ile mini bir zirve gerçekleştirdi. Başkan Özbek'in bu görüşmede, "4-0 yenildiğin takım Fenerbahçe olsaydı bugün yollarımız ayrılabilirdi. Fenerbahçe maçlarının camiamızda yeri farklıdır. Fener'le oynayacağımız maçta alınacak kötü bir sonuç telafisi olmayan sonuçlar doğurur" dedi. Tudor'un sözleşmesi çok düşük bir tazminat karşılığı feshedilebiliyor. Bugün yapılacak divan kurulu toplantısında da Tudor'un durumu tartışılacak.
Posta

Basketbolda FIBA Kadınlar Avrupa Kupası finalinde Yakın Doğu Üniversitesi ile Bellona AGÜ karşı karşıya gelecek. Kayseri'deki ilk maçı 73-69 kazanan Yakın Doğu şampiyonluğa daha yakın. Caferağa Spor Salonu'ndaki karşılaşma saat 19.30'da başlayacak ve S Spor'dan canlı yayınlanacak. AGÜ'nün kupayı alabilmesi için rakibini en az 5 farkla yenmesi gerekiyor. Maçı 4 farklı kazanırsa mücadele uzatmaya gidecek.
Posta

UEFA Şampiyonlar Ligi çeyrek final aşaması terör şokuyla sarsıldı. Borussia Dortmund'un takım otobüsüne bombalı saldırı gerçekleşti. Sarı-siyahlıların kendi sahasında Monaco ile oynayacağı maç bugüne ertelendi. Alman temsilcisinin stoperi Marc Bartra saldırı anında yaralandı ve hastaneye götürüldü. Sarı-siyahlıların, kulüp tesislerinden çıkıp, maça gidiş yolunda saldırıya uğradığı bildirildi. Tesislerin önünde bulunan çalılıkların arasına saklanan bomba, takım otobüsü hareketlendiğinde uzaktan patlatıldı. Olay Signal Iduna Park'a 10 kilometre uzaklıkta oldu. Olay yerine hızlı bir şekilde polis ekipleri ve itfaiye aracı gönderildi. Polislerin ilk yaptığı tespitte 3 farklı patlama olduğu ve otobüs camlarının kırıldığı kaydedildi. Herhangi bir büyük patlama olmadığı dile getirildi. Bu esnada da Dortmund'un yıldız futbolcusu Marc Batra'nın elinin kesildiği ve hızlı bir şekilde hastanaye götürüldüğü bildirildi. Batra'nın, herhangi bir sağlık probleminin olmadığı belirtildi. Borussia Dortmund resmi hesaplarından bir açıklama yaparak, saldırıyı doğruladı. Kulüpten yapılan bilgilendirmede; "Maç için yola çıktıktan hemen sonra takım otobüsünün yanında bir patlama gerçekleşti. Bütün oyuncularımız ve teknik heyet güvendeler. Otobüsümüz içerisinde bir yaralanma olayı da yaşandı. Dortmund polisi ile hemen irtibata geçilmiş ve güvenlik sağlanmıştır" denildi.
Milliyet

Erkekler tenisinde dünya 8 numarası Marin Cilic de İstanbul'a geliyor. 1-7 Mayıs tarihleri arasında Garanti Koza Arena'da gerçekleştirilecek olan TEB BNP Paribas İstanbul Open'ın 2 nolu seribaşının, 2014 Amerika Açık Şampiyonu 28 yaşndaki Hırvat raket olduğu dün açıklandı. Bu yıl çok büyük çekişmeye sahne olacağı düşünülen turnuvada 1 numaralı seribaşı konumunda ise dünya 6 numarası Milos Raonic bulunuyor.
Vatan


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme