13 Nisan 2017 Perşembe

13.04.2017 Genel Gündem13.04.2017 Perşembe
GÜNDEM

6 Yıl Sonra Oybirliğiyle Beraat 
İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dün görülen duruşmaya gazeteciler Soner Yalçın, başka bir soruşturmadan tutuklu olan Ahmet Şık, Barış Pehlivan, Barış Terkoğlu, Nedim Şener ile eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı ve Prof. Dr. Yalçın Küçük'ün de aralarında olduğu sanıklar katıldı. Mahkeme heyeti, iddia edilen suçların sanıklarca işlendiğinin sabit olmaması nedeniyle oybirliğiyle tüm sanıkların beraatına hükmetti. Mahkeme heyeti, sanıklara gözaltında ve tutuklu kaldıkları süre için tazminat davası açabileceklerini hatırlattı. Mahkeme heyeti, dijital verileri oluşturup sanıkların bilgisayarına gönderenler ile bu kişilerle dosyanın soruşturma ve yargılama aşamasında birlikte hareket eden kamu görevlileri hakkında suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.
Hürriyet


30 Metrelik Tünel Kazmışlar 
Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Ek Binası'ndaki atölyede önceki gün meydana gelen patlamaya PKK'lı teröristlerin yaklaşık 30 metrelik tünel kazarak yerleştirdiği bombanın neden olduğu belirtildi. Diyarbakır Valiliği'nden de biri polis üç emniyet mensubunun şehit olduğu saldırıya ilişkin yaptığı açıklamada, "Yapılan kıriminal inceleme sonucu RDX, amonyum nitrat, TNT ve mazot ile hazırlanan yaklaşık 1 ton olduğu değerlendirilen patlayıcı yerleştirildiği ve zaman ayarlı düzenek ile patlamanın gerçekleştirildiği tespit edilmiştir" denildi. Teröristlerin ek binanın bitişiğindeki apartmanın alt katındaki otoparkın bir mermer işçisi adına 80 bin liraya ve altı ay önce satın alındığı, henüz satış sözleşmesinin yapılmadığı öğrenilirken yürütülen soruşturma kapsamında olayla doğrudan ilişkili 5 kişi ile birlikte 177 kişi gözaltına alındı. Merkez Bağlar ilçesinde önceki gün Emniyet Müdürlüğü ek birimlerinin yer aldığı alan içindeki Bakım-Onarım Şube Müdürlüğü'ne ait tamir atölyesinde meydana gelen patlamada, polis memuru Burhan Mercan ile sivil memurlar Yunus Elaltunterin ve Cengiz Tekin şehit oldu, iki kişi de yaralandı. Yapılan araştırmada patlamanın dışarıdan tünel kazılarak içine teröristlerce patlayıcı yerleştirilip patlatılması sonucu meydana geldiği saptandı. İçişleri Bakanı Soylu, dünkü açıklamasında olayın terör saldırısı olduğunu yerin altına tünel açılıp içine patlayıcı konularak patlatıldığını söyledi. Soylu, "Terör saldırısı olduğu açığa çıktı. Araç patlayınca, çukur meydana gelince araçtan kaynakladığı düşünülmüştü. Biz önce içeriye giren bir kişinin veya bir çalışan marifetiyle bir şey koydu mu diye düşünmüştük. Ama dışarıdan açılan bir tünel vasıtası ile bunun gerçekleştirdiği anlaşıldı. Bir aydır emniyet binalarımızın çevresinde aramalar yapıyorduk. Çok kısa süre önce bunu kazdıkları anlaşılıyor" dedi.
Milliyet

Yabancı Vakıflar Mercek Altında! 
Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflara ilişkin incelemeler yapıldığını söyledi. Kaynak, şöyle konuştu: "Şu anda İçişleri Bakanlığımız tüm vakıflar hakkında bir çalışma yapıyor. Biz de bir çalışma yapıyoruz. İstiyoruz ki vakıf faaliyetleri adı altında Türkiye'nin milli birliğini bozucu faaliyetler olmasın" - "(Yabancı vakıflar) Bunların en çok faaliyet göstermek istediği üç yer var, Hatay, Gaziantep ve Diyarbakır. Diğer illerde de var faaliyetleri Hatay, Gaziantep anlamlı, göçün ilk kapısı ve çok sayıda göçmen var ama Diyarbakır Türkiye'de göçmenlerin en az olduğu illerden biri. Herkesin oraya kendi projektörlerini çevirmesi ve orada faaliyet izni istemesi garip." "İçişleri Bakanlığımız tarafından 3 vakfın faaliyetlerine son verildi. O vakıfların faaliyetine son verilince beni Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Yardımcısı ve ABD'nin Ankara Büyükelçisi ziyaret ettiler. Avrupa Birliği'nden ziyaretçilerim oldu, bu faaliyetlerin ne için engellendiğini öğrenmek ve bundan sonra çalışmalar için hangi şartlarda çalışmalara izin verileceğini öğrenmek maksadıyla." Başbakan Yardımcısı Kaynak, vakıfların izinsiz yabancı çalıştırmaması, izinsiz para transferi yapmaması, aranan şahısları ve sabıkalıları çalıştırmaması gerektiğini, İçişleri Bakanlığının çalışmasında bu tür parametreler ortaya koyduğunu söyledi.
Vatan

EKONOMİ 

Dolar: 3,6470-3,6512                       
Euro: Euro 3,9266-3,9314
Sterlin: 4,5822-4,5898
Gram Altın: 150,8188-151,0319

Mali Politikada Gevşeme Geçici 
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, bir çok tedbir aldıklarını ve Maliye politikasındaki alanlarını kullandıklarını belirterek "Maliye politikasındaki gevşeme geçici, yılın ikinci yarısında bütçe dengeleri iyileşir" diye konuştu. Şimşek, NTV'de katıldığı programda gündeme ve referanduma ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Son 6 ayda alınan bazı kararların Hazine nakit dengesi ve borçlanmaya etkisine ilişkin bir soru üzerine Şimşek, Hazine nakit akışındaki artışın sürpriz olmadığını belirtti. Yılın ilk çeyreğindeki sosyal güvenlik primlerini son çeyreğe ertelediklerini ve buna benzer birçok tedbir aldıklarını kaydeden Şimşek, "Türkiye geçen yıl çok büyük şoklar yaşadı. Bu şoklara verebileceğimiz tepki anlamında, fiyat istikrarından dolayı, para politikasında fazla alanımız yok. Maliye politikasında alanımız var. Faizleri artırdık ama maliye politikasını gevşettik" diye konuştu. Şimşek, "Türkiye'nin 2016'da yüzde 2.9 büyümesinin sürpriz olup olmadığı" yönündeki soruya, "Evet, benim için de pozitif bir sürprizdi. Sürpriz nereden kaynaklandı? 0.4 puanlık geriye doğru bir revizyon var. Biraz da stoklardaki artış beklediğimizden daha güçlüydü" yanıtını verdi.
Hürriyet

Süper Teşvike 20 Milyar Liralık Başvuru Geldi 
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, 'süper teşvik' olarak da adlandırılan Proje Bazlı Teşvik Sistemi'ne yönelik başvuruları kabul ettiklerini ve sonuçlandırmaya başladıklarını belirterek, "Hiçbir şey söylemeden, tanıtmadan bile 1 aylık dönemde başvuru tutarı 20 milyar lira. Ama görüştüğümüz çok büyük yatırımlar, işler de var. Onlar da devreye girdiği zaman inşallah 100 milyarları bir yıllık dönemde bu proje bazlı teşvik sistemi kapsamında alacağız" dedi. Hizmet gelirlerinin Türkiye'nin net gelirleri olduğuna dikkati çeken Zeybekci, bu kapsamda "booking.com"un, ofis olarak Türkiye'de kayıtlı olmayan ama ticari faaliyet gösterip kar eden bir şirket olduğunu kaydetti. Zeybekci, "Bu şirket Türkiye'de faydası olan bir şirket. Yasakladığımız zaman, kazanan yoktur. İki tarafta kaybeder, birisi az, diğeri çok ama ikisi de kaybeder. Booking'i Türkiye'ye kazandırmanın yollarını aramamız gerekiyor. TÜRSAB şikayet etti, haklıydı. Çözüm bulunması gerekir. Booking ile görüşmeleri sürdürüyoruz" ifadelerini kullandı.
Hürriyet

Akdeniz'de Petrol Arama Başlıyor 
Hükümet, enerjide dışa bağımlılığı bitirmek için hazırladığı 'milli enerji' stratejisini geçen hafta açıklamıştı. Plan uygulanıyor. Türkiye, her yıl Karadeniz'de iki ve Akdeniz'de de iki olmak üzere denizlerde aktif sondaj yapacak. Dün bir televizyon programda konuşan Enerji Bakanı Berat Albayrak, Oruç Reis gemisinin, Akdeniz'de petrol ve doğalgaz için sismik aramaya haftaya başlayacağını açıkladı. Türkiye'nin artık Akdeniz'de eski Türkiye gibi davranmayacağını belirten Albayrak, şunları kaydetti: "Kendi sahalarımızda daha aktif olacağız. Kimse kusura bakmasın. Bugüne kadar kendi sahalarımızla ilgili etkin bir süreç izleyememiştik. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk defa bir sondaj gemisi alıyoruz. Artık kendi kuyularımızı açmaya başlıyoruz. Geleceğin temellerini bugünden atmak zorundayız." Güneş enerjisi ihalesinin geçen ay yapıldığını belirten Albayrak, rüzgar enerjisi ile ilgili şartnamenin de hazırlandığını ve yayımlanmak üzere Resmi Gazete'ye gönderildiğini söyledi. Albayrak, "27 Temmuz gibi ihaleyi yapacağız. Rüzgarda da 1000 megavatlık bir yapıyla ilerleyeceğiz. İhalede yüzde 65'ten fazla yerlilik ve yüzde 80'den fazla yerli mühendislik şartı olacak" dedi.
Posta

Kira Artışına Sınır 
Kira aile bütçesinde önemli bir gider ve her yıl artıyor. Peki ne kadar? Artışın ne kadar olacağı hep kafa karıştırıyor. Sebebi 1 Temmuz 2012'de yayımlanan yeni Borçlar Kanunu. Bu yasanın 344'üncü maddesinde konut için kira artışının İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı Üretici Fiyat Endeksi'ne (ÜFE) göre yapılacağı belirtiliyor. ÜFE'yi tüketici enflasyonu olan TÜFE ile karıştırmayın! Borçlar Kanunu'nda kira artışının bir önceki yılın ÜFE'sini geçemeyeceği yazıyor. Ancak Yargıtay 6'ncı Hukuk Dairesi'nin aldığı bir kararda, artışın son 12 aylık ÜFE ortalamasına göre yapılabileceğine hükmedildi. Emsal karara göre; kira kontratı yeni bitenler veya bitecek olanlar son 12 aylık ÜFE'ye bakacak. Nisan itibarıyla bu oran yüzde 6.9. Yani ev sahibi, 1000 liralık kirayı en fazla 1069 lira yapabilir.
Posta

Kapılarını Dünyaya Açıyorlar 
Türkiye'nin en büyük yat limanları arasında yer alacak Ataköy Marina Mega Yat Limanı'nın açılışı ile denizcilik sektörünün en büyük buluşması CNR Avrasya Boat Show eş zamanlı olarak 2 Mayıs tarihinde kapılarını açıyor. Ataköy Marina ve Yat İşletmeleri A.Ş. Genel Müdürü Süheyl Demirtaş, "DATİ Yatırım Holding olarak Türkiye'ye 232 mega yata aynı anda ev sahipliği yapma kapasitesine sahip gerçek anlamda ilk mega yat limanını kazandırıyoruz. Açılışımıza Başbakan Binali Yıldırım ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'ı bekliyoruz" dedi. CNR Avrasya Boat Show ile Ataköy Marina Mega Yat Limanı'nın birlikte açılıyor olmasının sektörde sinerji yaratacağını belirten CNR Holding Genel Koordinatörü Cem Şenel, "Şubatta karada, mayıs ve eylül aylarında denizde olmak üzere yılda üç kez Boat Show fuarı düzenliyoruz. Her yıl on binlerce tekne ve yat tutkununu buluşturduğumuz CNR Avrasya Boat Show ile Türkiye'nin 2023 vizyonu çerçevesinde, Türk denizcilik sektörüne destek sağlamayı hedefliyoruz" diye konuştu. Mayıs ayında 12.'si düzenlenecek olan, Türkiye'de amatör denizcilik sektörünün en büyük buluşması olan CNR Avrasya Boat Show Denizde fuarına ilginin yine yoğun olması bekleniyor. 2017 yılının mega yat, tekne, bot, katamaran ve yelkenlilerin yanı sıra sektöre ilişkin tüm aksesuar ve ekipmanların da vitrine çıkarılacağı fuara Bulgaristan, Rusya, İngiltere, İspanya, Fransa, Yunanistan, İran ve İtalya başta olmak üzere çok sayıda ülkeden ziyaretçinin gelmesi hedefleniyor. Yerli ve yabancı 10 bin VIP ziyaretçinin beklendiği CNR Avrasya Boat Show Denizde'ye, her yıl olduğu gibi Orta Doğu, Körfez ve Kuzey Afrika ülkelerinden de ziyaretçi ilgisi oldukça yoğun olacak.
Milliyet

157 Bin Firmaya 114 Milyar Liralık Kredi 
Türkiye perakendeciler Federasyonu tarafından düzenlenen Uluslararası Yerel Zincirler Buluşuyor Konferansı'nda konuşan Maliye Bakanı Naci Ağbal, ekonomiye kredi kanalından önemli destekler verdiklerini belirterek, "Ekonomik büyümeyi destekleyecek en önemli faktörlerin başında kredi hacmi geliyor. 2016 yılı itibarıyla kredi hacminde meydana gelen yavaşlama ister istemez ekonomik büyümeyi sınırlandırıyordu. Burada çok önemli bir mekanizmayı devreye soktuk" dedi. Ağbal, şöyle devam etti: "Kredi Garanti Fonu üzerinden işletmelerimize yaklaşık 250 milyar lira tutarında kredi teminatı imkanı getirdik. Dün itibarıyla geldiğimiz noktada Kredi Garanti Fonu üzerinden 157 bin firmaya 114 milyar lira tutarında kredi bu sistem dahilinde kullandırılmış oldu. Son haftalarda hızlanan kredi garanti fonu kullandırımı önümüzdeki aylara ilişkin bizi ümitlendiriyor. Bu rakamların hızlı şekilde hedef olan 250 milyar liraya doğru gideceğini görüyorum."
Vatan

BES'ten Emekli Olanların Sayısı 50 Bine Dayandı 
Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de sosyal güvenlik sisteminin tamamlayıcısı olarak kurulan Bireysel Emeklilik Sistemi'nden (BES) bu yılın ilk çeyreği sonu itibarıyla emekli olanların sayısı 2016'nın aynı dönemine göre yüzde 57 artarak 50 bine dayandı. 31 Mart itibarıyla sistemdeki katılımcı sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8.7 artarak 6 milyon 748 bin olarak gerçekleşti. Söz konusu dönemde katılımcıların fon tutarı 57 milyar 98 milyon lirayı bulurken, devlet katkısı fon tutarı da 8 milyar 158 milyon 323 bin 587 lira olarak gerçekleşti. Böylelikle BES'in toplam büyüklüğü geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 26.1 büyüyerek 65 milyar 256 milyon lirayı buldu. Geçen yılın sonunda BES'teki katılımcı sayısı 6 milyon 625 bin 759, katılımcıların fon tutarı da 53 milyar 409 milyon 338 bin 756 lira olarak kaydedilmişti. Söz konusu dönemde devlet katkısı fon tutarı 7 milyar 438 milyon 167 bin 182 lira, emekli olanların sayısı da 44 bin 331 olarak gerçekleşmişti.
Vatan

DÜNYA 

Dortmund'a Kim Saldırdı 
Borussia Dortmund-AS Monaco Şampiyonlar Ligi çeyrek final maçı öncesi, Dortmund takım otobüsünün yakınında önceki akşam patlayan, biri futbolcu iki kişinin yaralanmasına yol açan üç bomba, Almanya'da büyük korku yarattı. Maçın bir gün gecikmeyle dün oynanmasına karar verilirken Federal Savcılık, terör şüphesiyle soruşturma başlattı. Karlsruhe'deki Federal Savcılık Sözcüsü Frauke Köhler, dün öğleden sonra yaptığı basın toplantısında, şans eseri büyük bir tehlikeyi ucuz atlattıklarını vurguladı. Köhler, "Terör saldırısından hareket ediyoruz. Patlayıcı maddeler metal çivili. Çivilerden biri otobüsteki koltuklardan birini delip geçti. Bu nedenle çok kötü şeyler yaşanmamış olması bir şans. Patlayıcıların etkisi 100 metreyi aşıyor. Saldırının nedeni henüz bilinmiyor. Olay yerinde saldırıyı üstlenen üç benzer mektup bulundu. Buna göre saldırının radikal İslamcı gruplardan geldiği mümkün görünüyor. Mektupta Suriye'deki Tornado uçaklarının geri çekilmesi ve Ramstein hava üssünün kapatılması isteniyor" dedi. İnternette ise aşırı sol bir grubun saldırıyı üstlendiği iddia edilen bir mektup yayınlandı. Köhler, "Bu mektubun gerçek olduğu şüpheli. Soruşturmamız sonucu radikal İslamcı çevreden iki kişinin evine şüpheli olarak baskın yapıldı. Biri gözaltına alındı. Tutuklanabilir" diye konuştu. Başbakan Angela Merkel olayı, "iğrenç bir saldırı" olarak kınadı ve Dortmund Kulübü Başkanı Hans Joachim Watzke'yi telefonla arayıp geçmiş olsun dileklerinde bulundu. Olay yerinin yakınında bulunan mektupta Başbakan Merkel'in de adı geçiyor. "Yüce Allah'ın adıyla" başlayan mektupta Berlin'de 12 kişinin öldüğü Noel Pazarı saldırısına atıfta bulunuluyor ve Alman Tornado uçaklarının Suriye'de DEAŞ'e karşı saldırılara katıldığına işaret ediliyor. Mektupta, "Almanya ve diğer haçlı ülkelerindeki sporcuların, oyuncuların ve diğer ünlülerin DEAŞ'ın ölüm listesinde" oldukları belirtiliyor.
Hürriyet

İran'da Dengeleri Değiştiren Adaylık 
İran'da, 19 Mayıs'ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri için aday başvurularının ikinci gününde, eski cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın da adaylık başvurusu yaptığı bildirildi. İran resmi haber ajansı İRNA'da yer alan habere göre, eski cumhurbaşkanı Ahmedinejad, daha önce adaylık başvurusunda bulunacak isimlerden Hamid Bakayi'yi destekleyeceğini açıklamasına rağmen, dün kendisi adına da başvuru yaptı. Ahmedinejad'ın, İran lideri Ali Hamaney'in "aday olmaması" yönündeki tavsiyesinin aksine hareket etmesi ise büyük dikkat çekti. Eski cumhurbaşkanının Hamaney'e meydan okuduğu yorumları yapılıyor. Ahmedinejad ise, Hamaney'in kendisine yasak koymadığını yalnızca tavsiyede bulunduğunu söyledi. Hamaney, birkaç ay önce yaptığı açıklamada, bu yılki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Ahmedinejad'ın aday olmamasını istemiş, bunun üzerine Ahmedinejad, kendi cumhurbaşkanlığı döneminin birinci Başkan Yardımcısı Bakayi'ye desteğini belirterek, siyasetten uzak durmayacağı mesajını vermişti. Ahmedinejad'ın başvurusunun, adayların siyasi ve İslami olarak yeterliliğini belirleyen Anayasayı Koruyucular Konseyi tarafından onaylanması gerekiyor. Ahmedinejad'ın bu hamlesinin, ülkedeki tüm siyasi dengeleri değiştireceğine kesin gözle bakılıyor. İran'da adaylık başvuruları 15 Nisan cumartesi gününe kadar devam edecek. Kesin adayların isimleriyse 26 Nisan'da duyurulacak.
Milliyet

Çin'den Kuzey Kore'ye Uyarı 
Çin, ABD Başkanı Donald Turmp'ın "Kuzey Kore belasını arıyor" çıkışını "nükleer tehdit" ile yanıtlayan Kuzey Kore'ye "Provakasyonlara son verin" uyarısı yaptı. Çin Komünist Partisi'nin İngilizce resmi yayın organı "Global Times"ın başyazısında Kore Yarımadası'nda yükselen nükleer gerginlik ele alındı. Başyazıda, "Washington'un Pyongyang'a yonelik en son tehdidi, Suriye'deki bir hava üssüne yapılan füze saldırıları nedeniyle daha ciddi görünüyor. Kuzey Kore ilk nükleer denemesini 2006'da gerçekleştirdiğinden bu yana, Kore Yarımadası askeri çatışmaya bu kadar yakın olmamıştı" denilirken, şu uyarıya yer verildi: "Pyongyang, 6. nükleer denemesini yakın gelecekte yaparsa, ABD'nin buna karşı savaş açma ihtimali her zamankinden daha yüksek olacak. Trump sözlerini yerine getiren bir adam olarak görünmek istiyor". Öte yandan Guney Koreli kaynaklar, El Kaide lideri Usame Bin Ladin'i 2011'de Pakistan'da öldüren ABD Donanması Özel Kuvvetleri "DEVGRU"nun veya eski adıyla "SEAL Team 6"nın, G. Kore'deki ortak tatbikata katılması için ülkeye geldiğini iddia etti. İddiaya göre grup, Kuzey Kore liderini ortadan kaldırmanın provasını yapacak.
Milliyet

İsveç Onun Da Yasını Tutuyor 
İsveç'in başkenti Stockholm'de, DEAŞ sempatizanı Rahmet Akilov tarafından düzenlenen araç saldırısında 4 kişinin yanı sıra 'Iggy' adlı kurtarma köpeği de ölmüştü. İsveçliler, 7 Nisan saldırısında ölenler için Sergels Torg Meydanı'na çiçekler bırakırken, Iggy'yi de unutmadı. Pek çok hayvansever 2012'de İsveç'e getirilen yardım köpeği için duygu dolu mesajlar bırakırken, Oliver adlı terapi köpeğinin hemcinsi için oyuncak bırakırken çekilen fotoğrafı sosyal medyada binlerce beğeni aldı.
Vatan

SPOR 

FIBA Kadınlar Avrupa Kupası finalinde 73-69 kazandığı ilk maçın rövanşında Bellona AGÜ'yü 63-58 yenen Yakın Doğu Üniversitesi şampiyon oldu. Maça iyi başlayan Kayseri ekibi AGÜ, ilk çeyreği 25-12, devreyi 33-24, üçüncü çeyreği 47-39 önde kapattı. Son çeyrekte basit top kayıpları yapan AGÜ farkın 6 sayıya inmesini engelleyemedi. Yakın Doğu 33. dakikada eşitliği (49-49) sağladı. Maçı 63-58 kazanan Yakın Doğu Üniversitesi şampiyon oldu. Bu kupayı 2008-2009 sezonunda Galatasaray kazanmıştı. Şampiyon Yakın Doğu Ünivesitesi'ne kupasını FIBA Avrupa Başkanı Turgay Demirel verdi. Oyunculara şampiyonluk madalyalarını ise FIBA Avrupa Başkan Yardımcısı Cyriel Coomans takdim etti. İkinci olan Kayseri temsilcisi Bellona AGÜ'ye ise madalyaları FIBA Avrupa İcra Direktörü Kamil Novak tarafından verildi.
Posta

Merakla beklenen gün geldi çattı. Beşiktaş, Avrupa kupalarındaki tarihi maçlarından birine bugün çıkacak. UEFA Avrupa Ligi'nde çeyrek finale kadar yükselmeyi başaran Siyah-Beyazlı takım, yarı final yolunda avantaj sağlamak için Fransa'nın Lyon takımı ile karşılaşacak. Saat 22.05'te başlayacak mücadele TRT 1 ekranlarından naklen yayınlanacak. Kartal, Lyon mücadelesiyle birlikte Avrupa kupalarında 195. kez boy gösterecek. Siyah- Beyazlılar geride kalan 194 maçtan 72'sini kazandı, 80'ini yitirdi, 42'sinde de berabere kaldı. Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş, Lyon maçı öncesindeki basın toplantısında dostluk ve barış mesajları verdi. Dortmund'un takım otobüsüne yapılan bombalı saldırıyı hatırlatan Güneş, "Dünya krizde. Futbolla barışa katkı yapmak istiyoruz. Fransa- Türkiye dostluğuna katkı yapmak istiyoruz. Bombaları değil, maçları konuşmak istiyoruz. Şampiyonlar Ligi'nden gelen iki takımın maçı olacak. Bir şaheser ortaya koymak istiyoruz" dedi. Beşiktaş'ın avantajının Avrupa'da fazla tanınmaması olduğunu belirten Güneş şunları söyledi: "Skordan çok futbolun eğlenceli tarafı ortaya çıksın. Gol yemeden goller atmak istiyoruz. Bizim için yeni bir dönem başlayacak." Basın toplantısına katılan Gökhan Gönül ise Lyon'u eleyerek Beşiktaş tarihine geçmek istediklerini söyledi.
Posta

Vestel Venus Sultanlar Ligi yarı final rövanşında Eczacbaşı'yı 3-1 yenen Fenerbahçe, adını finale yazdırdı. İlk maçı Eczacı 3-0 kazandığı için maç altın sete gitti, ev sahibi ekip turu geçti. İlk sette Eczacıbaşı taktik servislerle rakibin o y u n u - nu bozdu. Larson smaçları, Neslihan'ın plase atakları sayıyla sonuçlanınca turuncu beyazlı takım seti 25-20 kazandı: 0-1. İkinci set karşılıklı sayılarla başladı, Eda ve Kim ile fark yaratan Fener 25-23 kazandı: 1-1. Üçüncü seti 25-15 farklı alan ev sahibi, dördüncü seti de 25-22 aldı, Altın Seti de 16-14 kazandı. Yarı finalin diğer maçında VakıfBank'a 3-2 yenilen Galatasaray, ilk maçtaki avantajıyla finale yükseldi. Yarı final serisinde ilk maçı 3-0 kazanan Cim Bom, rövanşta VakıfBank önünde ilk iki seti kazanınca adını finale yazdırdı.
Milliyet

G.Saray Başkanı Dursun Özbek, Sportif A.Ş.'de zararla ilgili olarak önemli açıklamalar yaparken desteğe en çok ihtiyaç duydukları dönemde yalnız bırakıldıklarını söyledi. Dünkü divanda gündem dışı söz alan Özbek 9 aylık dönemde zararın 240 milyon TL olduğunu ve bu rakamın çok yüksek olduğunu belirtti ve şu ifadelere kullandı: "GEÇEN seneye oranla UEFA'dan men edilmiş olmamız ve buna bağlı olan forma satışı, mağazacılık gelirleri ve UEFA'dan alınan payların düşmesinden kaynaklı yaklaşık 147 milyon TL gibi bir düşüş var. Takım aynı takım; masraşar aynı masraf ama gelirlerdeki bu düşüş bütçedeki en büyük sapmayı gösteriyor. SPONSORLUK ve reklam gelirleri, yayın gelirleri aşağı yukarı aynı. Loca, VIP ve kombine satışlarında yaklaşık 20 milyon TL'lik düşüş var. Şöyle tarif edebiliriz: 'Takım UEFA'dan ceza aldı; Avrupa'ya gidemedi. Gidemediği için de maçlara gitmeyelim. Ne loca, ne VIP, ne kombine alalım ' G.SARAY zor günlerinde yalnız mı kalmalı? G.Saray bu cezayı almış; belki en çok ihtiyacı olduğu günde G.Saray'a verilen destek çekildi. Yönetim olarak en azından bu sene böyle bir şey yaşamamamız lazım. Kötü günde, iyi günde her şartta G.Saray'ın yanında olmamız gerektiğini düşünüyorum."
Vatan


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme