.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

14 Nisan 2017 Cuma

14.04.2017 Genel Gündem14.04.2017

GÜNDEM
 'Balyoz'un En Genç Mağduru Şimdi En Genç Alay Komutanı
Balyoz davasında 13 yıl 4 ay hapis cezasına mahkûm edilen, 21 ay hapis yattıktan sonra hakkında beraat kararı verilen Özgür Ecevit Taşçı, davanın en genç subayı olarak hafızalara kazındı. Balyoz davasında FETÖ'cü eski savcılar tarafından soruşturmaya tabi tutuldu, hakkında iddianame hazırlandı. İddianamede, 'Fatih Camii'nin bombalanmasına ilişkin keşif yapan timde görev yaptığı' öne sürüldü. Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi. Balyoz'da görev yapan savcı ve hâkimlerin çoğu firarda ya da ihraç edilirken, Taşçı aklandı ve yeniden görevine döndü. Aklandıktan göreve iade edilen 1 çocuk babası Taşçı, Kasım 2016'da Bingöl Kığı Jandarma Komando Alay Komutanı oldu. Terörle mücadelenin en ön saflarında yer alan 43 yaşındaki Taşçı, en genç alay komutanı olarak dikkat çekiyor. Sosyal medyada silah arkadaşlarının paylaştığı fotoğraflarda Taşçı, Bingöl'ün dağlarında karların üzerinde yemeğini yerken, gülümseyen haliyle görülüyor. Balyoz davası mağdurlarından emekli Albay Mustafa Önsel, "Bir zamanlar Balyoz kumpasından cezaevinin küflü duvarları arasında yatıyordu. Şimdi Bingöl dağlarında karlar üstünde. Birileri hesap kitap yaparken o hesapsız, alabildiğine Allah'a emanet Özgür Ecevit Taşcı" yorumunu yaptı. Taşçı'nın İstanbul'da öğretmenlik yapan eşi Hande Taşçı da bu paylaşıma, "O bizim babamız, gururumuz, hasretimiz, kahramanımız, her şeyim" yazdı. Fotoğrafı paylaşan Ergenekon davası mağdurlarından Teğmen Mehmet Ali Çelebi de şöyle dedi: "Balyoz'dan terörist diye 13 yıl verdiler, 'Eyvallah' dedi. Şimdi 'Hadi dağ' dediler, tereddüt etmedi. Adı gibi özgür yaşayalım diye. Minnettarız."
Haber Türk


'Fırat Kalkanı'yla 5 Ayda 30 Bin Suriyeli Evine Döndü
Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK), Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ve müttefik gruplarla birlikte başlattığı 'Fırat Kalkanı Harekâtı' ile Suriye'nin El Bab İlçesi ve çevresindeki bölgeleri DEAŞ terör örgütünden temizlemesinin ardından son 5 ayda 30 bin Suriyeli evlerine döndü. DEAŞ'tan arındırılan Azez, Cerablus ve El Bab üçgenindeki bölgeye dönüşler artarken, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de dönüşlerin hız kazandığını, kentteki 100 bin kişinin El Bab'da dönmelerini sağlayacaklarını ifade etti. HABERTÜRK, Gaziantep'teki Karkamış Sınır Kapısı'ndan Suriye'ye yapılan gönüllü dönüşlere tanıklık etti. Yıllardır Türkiye'de kalan, çocuklarını burada kucağına alan ve ülkelerine dönen Suriyelilerle konuştu. Mesai saatinin başlamasıyla birlikte kalabalığın ve hareketliliğin arttığı Karkamış Sınır Kapısı önünde kalabalık ailesi ile gözümüze çarpan Muhammed Hassan oldu. Eşi, kardeşi, çocukları ve yeğenleri ile heyecanla kapıya yürüyor. Geri dönüş için tüm belgeleri hazır. Sıraya geçip bekliyorlar. Tercüman vasıtasıyla hikâyesini anlatıyor: "Türkiye'ye 3 yıl önce geldim. Savaştan önce ailemle birlikte El Bab yakınında bir köyde hayvancılıkla uğraşıyordum. Önce Gaziantep'e yerleştim, sonra Ankara'ya giderek dekorasyon işi yapan bir yerde çalıştım. Allah Türkiye'den razı olsun. Buranın ekmeğini yedik. Çocuklarımızı burada büyüttük. Her türlü hizmeti aldık. Avrupa'ya geçmeyi hiç düşünmedim. Bir gün vatanıma tekrar döneceğimi biliyordum. İnşallah evim yıkılmamıştır. Gidince tekrar eski işimi yapmayı istiyorum."
Haber Türk
 

'Kozmik Savcı'nın Bilinmeyen 5 Hattı
HSYK kararıyla meslekten ihraç edilen eski Ankara Cumhuriyet Savcısı Mustafa Bilgili'nin, 2009'da eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a yönelik suikast iddialarını içeren 'Kozmik Oda' soruşturmasına başladıktan sonra farklı mesleklerden FETÖ şüphelileriyle irtibatını 5 ayrı telefon hattından kurduğu ortaya çıktı. İddianamede Bilgili'nin, 530 ile başlayan bir hattı ve iki farklı IMEI numaralı cihazla da ilk olarak 27 Ağustos 2014'te ByLock kullandığının tespit edildiği belirtildi. Ankara Cumhuriyet Savcısı Ahmet Akça tarafından hazırlanan iddianamede kamuoyunda 'Kozmik Oda' olarak bilinen soruşturmanın, FETÖ'nün o dönemde devlet içinde gücünü artırmak üzere yargı yetkisini silah gibi kullanarak manipülasyonlar yapmak suretiyle vesayetle mücadele görüntüsü altında lanse ettiği Ergenekon sürecinin bir ayağı şeklinde gerçekleştirildiği belirtildi. İddianamede, Genelkurmay Başkanlığı Ankara Seferberlik Bölge Başkanlığı içinde devletin kozmik nitelikte gizlilik içeren bazı bilgilerinin yer aldığı arama ve el koyma işlemlerini de şüpheli Bilgili'nin yaptığı anımsatıldı. İddianamede, Bilgili'nin, FETÖ/PDY ile irtibatlı olduğu gerekçesiyle HSYK'nın 24 Ağustos 2016 tarihli kararı ile meslekten ihraç edildiği, ihraç kararının 29 Kasım 2016'da kesinleştiği belirtildi.
Milliyet

EKONOMİ
Dolar: 3,6636-3,6686
Euro: Euro 3,8916-3,8979
Sterlin: 4,5788-4,5937
Gram Altın: 151,7768-152,1847

'Son 6 Yılın En İyi Başlangıcını Yaptık'
Bankacılık sektörü son 6 yılın en iyi ilk çeyrek büyümesine ulaşmanın mutluluğunu yaşıyor. Türkiye Bankalar Birliği (TBB) verilerine göre yılın ilk çeyreğinde kredilerde büyüme yüzde 7. Bu, geçen yılın ilk dokuz ayında görülen büyümeden yüksek. Bu hızla devam edilmesi yıl sonunda sektörü yüzde 25-30 arası bir büyümeye ulaştırabilir. İlk çeyrek itibariyle 2011 yılındaki ivmeyi yeniden yakalayan bankacılık sektörü Türkiye ekonomisi için de umutlu. TBB Başkanı, Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın ve TBB Başkan Vekili, Türk Ekonomi Bankası Genel Müdürü Ümit Leblebici ile ilk çeyrek gelişmelerini ve önlemlerin etkisini konuştuk. İki genel müdür de Türkiye'nin bu yıl yüzde 4 büyümeye doğru gittiğine dikkat çekerken, şayet global toparlanma devam ederse bu oranın yüzde 5-6'yı bulacağını belirtti. TBB Başkanı Aydın, ilk çeyrekte herkes biraz negatif gelişmeleri satın alırken pozitif gelişmeler olduğuna işaret ederek "Karşılıksız çekler düşüyor, sorunlu kredilerde, takibe düşen müşteri sayısında azalma var" diye konuştu. Leblebici de bu tablonun oluşmasında 15 Temmuz sonrası yapılması gereken acil işlerin büyük bir koordinasyonla son derece hızlı olarak hayata geçirilmesinin çok büyük bir rol oynadığını belirterek, şöyle konuştu: "İşler sadece piyasanın çalışması değil ekonominin de hızlanması için yapılması gerekenler vardı. Bir takım şirketlerin Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) alınması, kredi kanallarının açılması, ekonomide hareketin sağlanması gerekiyordu. Ve bu adımlar büyük bir başarı ile atıldı. Doğal olarak bunun sonucu da rakamlara yansımaya başladı. Gecikmiş alacaklarda yavaşlama, bilançoların daha düzelmesi, kredilerdeki büyüme hep bu ilk önlemlerin sayesinde oldu. Belirsizliği azaltmanız paraya erişimi kolaylaştırmanız gerekiyordu ekonomik aktiviteyi hareketlendirmek için. Bu yapılınca sistemin çalışması sağlandı." ABD'de kredi krizi yaşandığında onlarda sermaye piyasası gelişmiş olduğu için şirketlere ait kağıtları merkez bankasının aldığını hatırlatan Leblebici, "Bizde o kağıtlar yok. Ama çok ciddi güvence yaratıldı, devlet içeriye girdi. Şirketler benim kontrolüm altında bunlarla çalışabilirsin dedi ve ekonominin tıkanmasının önüne geçildi" diye konuştu.
Hürriyet

Maaşlara Dikkat!
Memurlar, 15 Nisan itibariyle bireysel emeklilik kesintisi yapılmış maaşlarını alacak. Hesaplamalara göre, pratisyen bir doktordan otomatik bireysel emeklilik için aylık 64 lira kesinti yapılırken, mühendislerde 100 liraya kadar çıkacak. 1 Ocak 2017'de başlayan bireysel emeklilik sistemine otomatik katılım, ilk olarak bin ve üzeri çalışanı olan özel sektör firmalarını içermişti. 1 Nisan itibariyle de 45 yaş altı memurlar ve 250 ile bin arası çalışanı bulunan firmalar BES kapsamına alındı. Böylece yaklaşık 2.5 milyon memur ve 1.5 milyon özel sektör çalışanı dahil olmak üzere toplam 4 milyon kişi otomatik olarak sisteme dahil oldu. Otomatik bireysel emeklilik kesinti oranı, prime esas kazancın yüzde 3'ü kadar olacak. Türkiye Kamu-Sen'in yaptığı hesaplamaya göre, yüzde 3'lük kesinti her memurda farklı bir yansımaya yol açacak. 8/3 bir hizmetlinin maaşından 60 lira, 9/1 bir öğretmenin maaşından 62 lira, 8/3 pratisyen bir doktorun maaşından 64 lira, 3/2 bir memurun maaşından 65 lira, 4/3 bir sağlık memuru (ebe-hemşire) maaşından 66 lirakesinti yapılacak. Kesintiler küsüratlı olmayacak. Çünkü yönetmelikte, kesinti yapılırken virgülden sonraki rakamların dikkate alınmayacağına ilişkin bir hüküm yer alıyor. Sisteme giren çalışanlar için iki ay içinde cayma hakkı olacak. Çalışanlar sistemden çıkarken hem kesilen parayı hem de varsa getirisini 10 gün içinde geri alacak. Cayma talebi, çalışan tarafından posta yoluyla veya güvenli elektronik iletişim araçlarıyla işverene veya şirkete bildirilecek. Cayma bildiriminin ulaşmasının ardından da 10 iş günü içinde ödenen katkı payları, varsa hesabında bulunan yatırım gelirleriyle birlikte çalışana iade edilecek. İki aydan sonra da çalışanlar, isterlerse sistemden çıkabilecekler, ancak böyle bir durumda kesinti söz konusu olacak. Sisteme dahil olanlara, aylık katkı payının yüzde 25'i oranında destekte bulunulacak. Cayma hakkını kullanmayanlara bir kereye mahsus olmak üzere bin lira destek verilecek. Ancak bu imkandan yararlanmak için en az 3 yıl sistemde bulunmak gerekecek. İlk 3 yılda sistemden ayrılanlara devlet katkısı verilmeyecek. Devlet katkısı hak ediş oranı 3-6 yıl için yüzde 15, 6-10 yıl için yüzde 35, 10 yılını dolduranlar için yüzde 60, sistemde en az 10 yıl bulunan ve 56 yaşını tamamlayan çalışanlar için yüzde 100 olacak. Sistem, cayma hakkını kullananları da, otomatik olarak 2 yılda bir tekrar havuza dahil edecek.
Hürriyet

Trump'ın Çark Etmesi Tl'nin De İşine Yaradı
ABD Başkanı Donald Trump geçen hafta Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile gerçekleşen kritik görüşme sonrası ABD basınına önemli açıklamalarda bulundu. Trump'ın, Wall Street Journal (WSJ) Gazetesi'ne verdiği demecinde ABD'nin Çin'i dövizmanipülatörü olarak nitelemesinin doğru olmayacağını belirtirken Pekin'e yönelik dış ticaretle ilgili konularda da sert açıklamalarda bulunmaktan kaçındığı görüldü. Bu açıklamalarıyla seçimöncesi ve sonrasında Çin'e yönelik yaptığı hemen tüm demeçlerine ters düşen Trump aynı dönüşü ABD Merkez Bankası (FED) konusunda da gösterdi. Trump seçim öncesi FED'i Demokratlara destek veren politikalar izlemekle suçlarken FED Başkanı Yellen'in de bu nedenle 'utanması' gerektiğini belirtmişti. O dönemde böyle bir başkanla para politikalarının devam edemeyeceğini de söyleyen Trump, Yellen'e ikinci dönem başkanlık konusunda şans tanımayacağını açıklamıştı. Ancak WSJ'ye verdiği demeçte bu alanda da çark ettiği görülen Trump, Yellen ile arasının gayet iyi olduğunu ve kendisinin ikinci bir dönem başkanlığının gündem dışı olmadığını söyledi. WSJ ile söyleşisinde ABD Doları'nın çok güçlü olmasından da şikâyet eden Trump, "Bence dolarımız çok güçleniyor ve kısmen bu benim hatam çünkü insanlar bana güveniyor. Ancak bu sonuçta zarar verecek" dedi. Tüm dünyada ülkelerin para birimlerine müdahale ederek düşürdüklerini söyleyen Trump, değerli dolarla küresel rekabette avantaj sağlamalarının mümkün olmadığına işaret etti. Trump'tan peş peşe gelen bu açıklamalar piyasalarda da karşılığını buldu. Özellikle Çin'in döviz manipülatörü olmadığına yönelik açıklamaları Dolar Endeksi'ni yüzde 0.6 düşürerek 100.06'ya indirdi. Dolar/yen paritesi 109.08'le kasımdan bu yana en düşük seviyesini gördü. Diğer yandan ABD tahvilleri de açıklamaların etkisine girerken 10 yıllık ABD tahvilinin getirisi yüzde 2.2 ile son beş ayın en düşük seviyesine indi.
Haber Türk

766 Yedek Nine Torun Desteği Sürprizi Yaşadı
Çalışma Bakanlığı, 'Büyükanneye Torun Maaşı' projesi ve istihdam rakamlarıyla ilgili açıklama yayımladı. Açıklamada Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı'nın açıkladığı büyükanne projesinde ilk ödemelerin yarın (bugün) yapılacağı belirtildi. Büyükanne Projesi'ne 65 bin kişi başvurmuştu. Rakam yüksek olunca süreç bir süreliğine dondurulup tekrar ek süre verilmişti. Proje kapsamında başvurular 9 Şubat'ta başlayıp 20 Şubat'ta sona ermiş, elektronik ortamda başvurular buyukanne.csgb. gov.tr internet adresinden yapılmıştı. 15-31 Mart 2017 tarihi itibarıyla başvurusunu tamamlayarak katılım belgesi imzalayan 5.735 kişiye 14 Nisan 2017 tarihi itibarıyla ilk ödemeler PTT aracılığıyla yapılacak. Süresi içinde gelmeyen veya belgelerini teslim etmeyen kişiler nedeniyle illerde eksik kalan kontenjanların tamamlanması amacıyla 766 kişiden oluşan yedek liste devreye girdi. Yedek listelerin illere göre dağılımı şöyle: Ankara 55 kişi, Antalya 60 kişi, Bursa 132 kişi, Gaziantep 50 kişi, İstanbul 163 kişi, İzmir 114 kişi, Kayseri 40 kişi, Konya 51 kişi, Sakarya 42 kişi, Tekirdağ 59 kişi.
Haber Türk

Rüzgarda Tavan Fiyat 7 Cent
Rüzgar Enerjisi Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) ihalesi için son teklif verme tarihi 27 Temmuz 2017 olarak belirlendi. Açık eksiltme usulüyle yapılacak ihalede kilovatsaat başı tavan fiyat 7 dolar/ cent oldu. Kurulacak 1.000 megavatlık rüzgar santrali için yatırımcılar son tekliflerini 27 Temmuz saat 12.00'ye kadar Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü'ne teslim edebilecek. Başvuruların incelenmesine aynı gün ve yerde saat 14.00'te başlanarak detaylı inceleme yapılacak. İhaleye, tüzel kişi veya birden fazla tüzel kişi tarafından kurulan iş ortaklıkları ve konsorsiyum olarak da başvurulabilecek. İhaleye katılabilmek için, yatırımcı tarafından teknoloji sağlayıcıya ait 1 Ocak 2014 tarihinden 31 Aralık 2016 tarihine kadar toplam gücü asgari 2 bin megavata kadar olan rüzgar türbinine ait nasel ana bileşeni üretimini gösteren iş deneyim belgesi sunulması gerekecek. Tarihi daha sonra belirlenecek ve açık eksiltme usulüyle gerçekleştirilecek ihalede kilovatsaat başına tavan fiyat 7 dolar/cent üzerinden uygulanacak. Söz konusu ihalede en düşük teklifi veren yatırımcı ile 15 yıllık süreyle elektrik enerjisi alım anlaşması imzalanacak.
Vatan

Kesintisiz İletişim İçin Hazırlıklar Tamam
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), pazar günü yapılacak halk oylamasında herhangi bir kesinti ya da sorun yaşanmaması için Referandum Koordinasyon Merkezi kurdu. Anayasa değişikliğine ilişkin halk oylamasının yapılacağı 16 Nisan Pazar günü iletişim ve haberleşmede sorun yaşanmaması amacıyla BTK bünyesine oluşturulan Referandum Koordinasyon Merkezi, Pazartesi günü itibarıyla 7 gün 24 saat esasına göre çalışmaya başladı. Söz konusu merkez ile bağlantılı çalışmak üzere Türksat A.Ş., Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone tarafından oluşturulan ekiplerde yer alan kritik uzman seviyesindeki personel sayısı bugünden itibaren 2 katına çıkarılacak. Operatörler ile Türksat tarafından oluşturulan koordinasyon ekipleri, referandum için BTK'da oluşturulan Referandum Koordinasyon Merkezi ekipleriyle sürekli bilgi alışverişinde bulunacak. İletişim ve haberleşmede süreklilik için yedekleme ve izleme yapacak operatörler, fiziksel caydırıcılığı sağlayacak güvenlik tedbirleri alacak. Sistemlerde kaynaklanabilecek hataların asgariye indirilmesi için kritik seviyede gerekli olmayan herhangi bir değişikliğe gitmeme kararı alan operatörler, üçüncü taraflarla ilgili erişim kontrollerini gerçekleştirecek. Acil durum uyarı ve alarm çalışmaları yapacak operatörler, bu kapsamda oluşturdukları planları gözden geçirecek. Türksat da referandum dolayısıyla televizyon yayınları ile sağladığı servis hizmetlerinin kesintisiz gerçekleşmesi için gerekli önlemleri aldı.
Vatan

DÜNYA

Bakan Işık Pentagon'da
Bakan Işık, Mattis tarafından Pentagon'da resmi törenle karşılandı. Görüşmenin başında basın mensuplarına kısa bir açıklama yapan Işık, "ABD'nin, Suriye'de Beşar Esad rejiminin İdlib'de gerçekleştirdiği kimyasal silah saldırısına karşı rejimin elindeki Şayrat Hava Üssü'nü vurmasını memnuniyetle karşıladıklarını" dile getirdi. İki önemli NATO müttefikinin arasındaki ilişkinin daha da derinleştirilmesi gerektiğini vurgulayan Işık, "İki ülkenin karşı karşıya kaldığı ortak tehditler, iki ülkenin ortak çabasını ve ortak hareket etmesini gerekli kılıyor" dedi. ABD Savunma Bakanı Mattis ise ABD ile Türkiye arasında uzun yıllara dayanan stratejik iş birliğine vurgu yaptı. Mattis, "ABD ve Türkiye orduları PKK ve DEAŞ terörü de dâhil olmak üzere geniş bir ortak tehdit yelpazesine karşı birlikte çalışıyorlar" diye konuştu. Mattis, "Koalisyonun İncirlik Üssü'nden gerçekleştirdiği entegre hava operasyonları ve cesur Türk kuvvetlerinin Fırat Kalkanı Operasyonu ile sınırı DEAŞ'a kapatması, iki ülkenin de bu operasyonda (DEAŞ karşıtı operasyon) yüksek önceliklerini gösteriyor" değerlendirmesini yaptı. Mattis, Türkiye'nin Suriye mültecilerine ev sahipliği yapmasını da takdir ettiğini belirtti.
Hürriyet

Şov Yaptı
ABD ile Kuzey Kore arasında yükselen tansiyonun ardından Kuzey Kore'nin yeni bir nükleer teste hazırlandığı iddia edildi. ABD'deki Johns Hopkins Üniversitesi'nin finanse ettiği, uydu görüntülerini analiz eden 38 North adlı grup, Kuzey Kore'nin son altı haftadır nükleer test için hazırlandığını ileri sürdü. Yarın Kuzey Kore'de 'Güneş Günü' yani ülkenin kurucusu Kim Il Sung'un doğduğu gün. Bu özel günde Kuzey Kore'nin güç gösterisinde bulunması bekleniyor. Kuzey Kore'deki yabancı gazetecilerin de devlet yetkililerinin kendilerine "büyük ve önemli bir olay" için hazır olmalarını söylemesi de heyecan yarattı. İlk başta bunun bir füze fırlatma denemesi ya da nükleer test olduğu düşünüldü. Ancak beklenenin aksine söz konusu 'önemli olayın' on binlerce kişinin katıldığı bir toplu konut açılış töreni olduğu ortaya çıktı. Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong un törene katıldı, ancak konuşma yapmadı. Törende sivil, asker ve devlet görevlilerinden oluşan on binlerce kişi yer aldı. Kadınlar geleneksel kıyafetleri içinde şarkılar söyledi. Öğrenciler de okul kıyafetlerini giyerek ellerinde balonlarla coşkuya ortak oldu. Kuzey Koreli yetkililer, yaklaşık 5 bin dairenin vatandaşlara ücretsiz dağıtılacağını açıkladı. Kuzey Kore yönetimi, 2006 yılından beri 5 nükleer test yaptı. ABD ordusu, nükleer denemelerine tepki olarak Kore yarım adasına donanma göndermişti. Buna karşılık Pyongyang'dan "ABD'nin istediği her türlü savaşa karşılık vermeye hazır oldukları" açıklaması gelmişti.
Hürriyet

Aihm, Beslan'da Rusya'yı 'Hatalı' Buldu
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Rusya'nın 2004'te Beslan şehrinde çoğu çocuk 331 kişinin öldüğü okul kuşatması ve güvenlik güçlerinin baskını sırasında "ciddi hatalar" yaptığına hükmetti. Rusya, kurbanların ve sağ kurtulanların ailelerine 3 milyon dolardan fazla tazminat ödeyecek. AİHM, Rusya'nın bir "terör saldırısı" planlandığına dair haber almasına rağmen, "teröristlerin toplantılarını önlemek adına gerekeni yapmadığına" ve "okuldaki güvenlik önlemlerinin artırılmadığına" hükmetti. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov ise, "Elbette bu hükümle aynı fikirde olmamız mümkün değil" dedi. "Defalarca teröristlerin saldırısına uğramış ülkemize karşı bu dilin kullanılması kesinlikle kabul edilemez" diye devam eden Peskov, AİHM'nin söz konusu hükmüne karşı gereken yasal işlemlerin yapılacağını belirtti. Öte yandan Rusya Adalet Bakanlığı yetkilileri de AİHM'nin kararını temyize götüreceklerini söyledi. Rusya'nın Kuzey Osetya bölgesinde yer alan Beslan kentinde Çeçen militanlar, öğretim yılının başladığı 1 Eylül günü bir okulu basarak yaklaşık 1000 öğrenci ve veliyi rehin almıştı. Rusya, 3 Eylül'de rehineleri kurtarmak için operasyon düzenlemiş fakat öğrenci ve velilerin neredeyse üçte biri kurtarılamamıştı.
Milliyet

'Kremlin'de Koltuk İcin Rekabet Var'
İngiliz Financial Times gazetesi, Kremlin içindeki etkili isimler arasında Devlet Başkanı Vladimir Putin'in halefi olabilmek için kıyasıya bir rekabet olduğunu öne sürdü. Yazıda, "Şu an herşey istikrarlı ve kontrol altında. Herkes Putin'in bir dönem daha başkan olacağını biliyor" denildi. Putin'in halefinin hazırlanmasının ya da Putin'in, Boris Yeltsin gibi birini halef belirlemesinin beklendiği belirtilen yazıda, "Bugünkü Başbakan Dmitri Medvedev, uzun yıllar Putin'in yol arkadaşlarının umuduydu. Başkanının, Medvedev'e 2018 sonrası için başkanlık sözü verdiği düşünülüyordu. Ancak şimdi pozisyonu hassas görülüyor" ifadelerine yer verildi.
Vatan

Protestolar Şiddetleniyor
Venezuela'da muhalefetin Devlet Başkanı Nicolas Maduro hükümetine karşı düzenlediği protesto gösterilerinde şiddet artıyor. Yaklaşık iki haftadır süren sokak gösterilerinde iki kişinin daha vurulduğu açıklandı. Çarşamba gecesi yaşanan gösterilerde 36 yaşında bir erkek ve 14 yaşında bir gencin vurularak öldürüldüğünü bildirdi. Böylece protestolar boyunca hayatını kaybedenlerin sayısı dörde yükseldi. Lara Eyaleti Valisi Henri Falcon, iki kişinin ölümüyle sonuçlanan silahlı çatışmadan, paramiliter grupların sorumlu olduklarını açıkladı. Falcon, bu kişilerin protestocuların arasına karışarak kargaşaya yol açtıklarını ve sivillere ateş açtıklarını öne sürdü. Protesto gösterilerinde 12 kişinin de yaralandığı kaydedildi. Ülkedeki protesto gösterileri, Yüksek Mahkeme'nin meclisin yetkilerini elinden alma kararının ardından patlak vermişti. Mahkeme kararını geri çekse de protestocular mahkeme üyelerinin görevden alınmasını talep ediyor.
Vatan

POLİTİKA
İnsan Hayır Demeye Utanır Ya
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, "PKK'nın güdümündeki partinin, FETÖ'nün ve ruhunu bir dolara satmış olanların hayır dediği, Avrupa ülkelerinin çoğunun hayır dediği bir yerde insan hayır demeye utanır ya" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ordu ve Giresun'da düzenlenen törenlerde özetle şunları söyledi: "Hem FETÖ'yü hem PKK'yı hem DHKP-C'yi hedef alan mücadelede açıkçası kimsenin gözünün yaşına bakmadık bakmayacağız. Bu ülkenin, milletin ahını alanların iflah olması mümkün değildir. Türkiye'ye ihanet eden taş kesilir taş. 16 Nisan'da bu halkın ahını alanlar yine taş kesilecekler ve sandığa gömüleceklerdir, hiç endişeniz olmasın. Ülkemiz içeride ve dışarıda birçok tehditle karşı karşıyadır. Biz Suriye'de Cerablus'tan girdik. Niye? Orada PYD diye bir terör örgütü vardı, bir DEAŞ vardı. DEAŞ'ı Cerablus'tan sildik attık. El Rai'den de DEAŞ'ı attık. Dabık'a girdik. Oradan da DEAŞ'ı attık. Baktık yetmiyor. El Bab, oraya da ineceğiz dedik. El Bab'a girdik, biraz uzun sürdü çünkü önemli bir merkezdi. Şimdi Münbiç'i konuşuyoruz. Çünkü buradan bize tehdit var. Bu tehdidi ortadan kaldıracağız. Onun için şu anda gerek koalisyon güçleri gerek Rusya hepsiyle görüşmelerimiz devam ediyor. Ne PYD'yi ne YPG'yi biz sınırlarımızda asla barındırmayız. Bazıları soruyor, 'Devlet kuracaklar mı?' diye. Haşa, onlara oralarda devlet kurdurtmayız. Peki 'hayır' diyenler niye 'hayır' dediklerini, kimlerle birlikte 'hayır' dediklerini biliyor mu? PKK'nın güdümündeki partinin, FETÖ'nün 'hayır' dediği, Avrupa ülkelerinin çoğunun 'hayır' dediği bir yerde insan 'hayır' demeye utanır ya."
Hürriyet

Son Kullanım Tarihleri Bitiyor 
Başbakan Binali Yıldırım, dün referandum kampanyası kapsamında Zafer Meydanı'nda düzenlenen mitingde Kütahyalılara seslendi. Başbakan Yıldırım, özetle şu mesajları verdi: "Ertuğrul Gazi'nin annesi Haime Ana'nın memleketi Kütahya'yı selamlıyorum. Haime Ana ne diyor: 'Ey oğul, boyundan, soyundan olsun olmasın insanlara adil davran. Yüreğinden inancı, ağzından duayı, davranışından ahlakı eksik etme. Beylik derlemek, ağalık vermek iledir. Sofranı keseni yoksullara açık tut.' İşte Osmanlı'yı kuran, Selçuklu'yu kuran asırlar öncesinden gelen bu öğütler bizim baş tacımız. AK Parti hareketi 15 yıldır hakkı hâkim kılmak, adaleti tesis etmek için mücadele ediyor. Demokrasimizi, hukuk devletimizi, ülkemizi yüceltmek için siyaset yapıyoruz. Siyasetçinin görevi ülkesine hizmet etmektir, hizmet edene de destek olmaktır. Bugün önünüze gelen anayasa değişikliğine 'hayır' diyenler, geçmişte memleketin yararına her hizmete, her yatırıma da 'hayır' dediler. Onların işi yapmak değil, yapılanı engellemektir. Üretmek için değil ürettirmemek için çalıştılar. Milletin de onlardan bir umudu, bir beklentisi yok. İstedikleri kadar 'hayır, hayır' diye bağırsınlar. Alçaklar PKK, FETÖ kol kola girmiş, 'hayır' diye kendilerini parçalıyorlar. Amaçları Türkiye terörle mücadelede başarılı olmasın. Evet çıkacak siz de biteceksiniz. Milletin basireti bugüne kadar hep doğruyu gördü, bildi. Bu kez de aynısı olacak. Milli iradeye saygısı olmayanların, mevcudu korumak için kendini parçalayanların pazar günü son kullanım tarihleri bitiyor. Darbeci, vesayetçi zihniyetin bu memlekete hep zararı oldu. Türkiye, yeni bir destan yazmaya, muasır medeniyetler seviyesine giden aydınlık yarınlarını 16 Nisan Pazar günü açmaya hazırlanıyor. Zayıf iktidar dönemleri bitecek, iktidarın sahibi siz olacaksınız. Bir daha e-muhtıralar, darbe tehditleri, kapatma davası, 15 Temmuz'lar yaşanmayacak."
Hürriyet
'Tek Adam Rejimleri 19. Yüzyıl Rejimidir'
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 16 Nisan referandumu sürecinde liderlerle arasında yaşanan polemiklere ilişkin olarak, "İstiyorlar ki onlara cevap vereyim, eleştirilerine cevap vereyim. Millete ahdettim, hiçbir zaman kısır çekişmelerin içine girmeyeceğim, çatlasalar da patlasalar da onlara cevap vermeyeceğim" dedi. Kılıçdaroğlu, "Tek adam rejimleri 21. yüzyılın değil 19. yüzyılın rejimleridir, o rejimler insanlığa acı ve gözyaşı olarak döndü" ifadesini kullandı. Kılıçdaroğlu, 16 Nisan referandumu çalışmaları kapsamında dün Balıkesir'in Gönen ilçesinde halkla buluştu. CHP lideri Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti: Hep birlikte mücadele edeceğiz çocuklarımız, geleceğimiz, bayrağımız, vatanımız için. Demokrasiyi seviyoruz, büyütmek istiyoruz. Herkesin düşüncesini özgürce ifade edebileceği bir Türkiye istiyoruz. Üstünlerin hukukunu değil, hukukun üstünlüğünü istiyoruz. Adalet, hak istiyoruz. Anayasa değişikliğiyle üstünlerin hukukunu, parti devletini getirmek istiyorlar. Başkan partili, bakanlar, valiler, kaymakamlar partili, herkes partili olacak, diyeceğiz ki bu ülkede demokrasi var. 'Mustafa Kemal Atatürk de tek adamdı' diyorlar. Asla ve asla tek adamlığa soyunmadı. Bunu söyleyenler Gazi Mustafa Kemal'i tanımıyorlar. Gazi Mustafa Kemal, Sivas Kongresi'nde, Erzurum Kongresi'nde, TBMM açıldığında tek adam değildi. Bir önderdi ama herkesin önderiydi ama hep birlikte karar aldılar. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e verilmeyen yetkiyi 2017'de bir kişiye vereceğiz. Verecek miyiz? Halkın iradesine sahip çıkıyoruz. Tek adam rejimine karşı çıkıyoruz, parlamenter demokratik sisteme, eşit yurttaşlığa sahip çıkıyoruz. Neden bir kişi kalksın 80 milyonun seçtiği milli iradeyi feshetsin? Seçim meydanlarına çıkıyorlar, sabah, öğlen, ikindi Kılıçdaroğlu. Başka derdiniz yok mu? Anayasa değişikliğini neden anlatmıyorsunuz? Ben olmasam onlar miting de düzenlemeyecekler. İstiyorlar ki onlara cevap vereyim, eleştirilerine cevap vereyim. Millete ahdettim, hiçbir zaman kısır çekişmelerin içine girmeyeceğim, çatlasalar da patlasalar da onlara cevap vermeyeceğim. Onlara şunu söylüyorum, eğer yüreğiniz, cesaretiniz, bilginiz, birikiminiz varsa, dünya kadar televizyonlarınız var, oturur tartışırız medeni insanlar gibi çıkın karşıma. Siz çocuklarınızı freni olmayan bir otobüse bindirir misiniz? Bugün bize diyorlar ki 80 milyonu otobüse bindireceğiz, ne freni var ne nereye gittiği belli değil. 80 milyonu bir maceraya götüreceğiz. Türkiye Cumhuriyeti devleti bu kadar küçük bir devlet midir? Bu bir seçim değil, bir partiye, bir kişiye oy vermeyeceğiz. Demokrasiden yana mı, tek adam rejiminden yana mı oy kullanacağız. Tek adam rejimlerinin dünyayı ve Türkiye'yi nereye sürüklendiğini biliyoruz. Irak'ta vardı, paramparça oldu, Suriye'de var, kan ve gözyaşı var. Tek adam rejimlerinin 21. yüzyılın değil 19. yüzyılın rejimleridir, o rejimler insanlığa acı ve gözyaşı olarak döndü. Yetkisi alınmış bir parlamento güçlü parlamento değildir. Milletvekili sayısını 600'e çıkarıyorlar, Size faturası en az 187 trilyon. 187 trilyonu 50 vekile vereceğine Gönen'in pirinç üreticisine versene.
Milliyet
 SPOR

Basketbolda Kadınlar Euroleague Final Four'u bugün Rusya'nın Ekaterinburg kentinde başlayacak, Fenerbahçe'nin üst üste 6. kez boy göstereceği organizasyonda, ev sahibi Ekaterinburg dışında yine Rusya'dan Dinamo Kursk ve Çekya'dan USK Prag takımları da yer alacak. Temsilcimiz ilk maçında bugün TSİ 17.00'de Ekaterinburg karşısına çıkacak. Karşılaşmayı TRT Spor yayınlayacak. Günün ikinci yarı finali ise Dinamo Kursk ile USK Prag arasında saat 19.30'da başlayacak. Tek maç eliminasyon sistemine göre yapılacak müsabakalar sonunda kazanan ekipler, 16 Nisan Pazar günü şampiyonluk maçına çıkacak. Yenilenler ise üçüncülük mücadelesinde karşı karşıya gelecek. Fenerbahçe, Ekaterinburg kentinde 2013 ve 2014 yıllarında gerçekleştirilen Sekizli Final turnuvalarında finale kadar yükselerek önemli bir başarı elde etmişti. Ancak 2013 yılı finalini ev sahibi UMMC Ekaterinburg'a 82-56, 2014 yılı finalini ise Türkiye'nin bir diğer temsilcisi Galatasaray'a 69-58 kaybederek, hedefine ulaşamadı. Öte yandan bu sezon 59. kez oynanacak organizasyonda SSCB dönemi ekiplerinden Daugava Riga, kırılması güç bir rekoru elinde bulunduruyor. Letonya ekibi, Şampiyon Kulüpler Kupası adıyla düzenlenen yıllarda SSCB bayrağı altında 12'si üst üste olmak üzere toplam 18 kez bu kupayı kazandı.
Milliyet

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, 23 Nisan'daki Fenerbahçe maçı öncesi taraftarlarına mesaj gönderdi. Özbek, tüm taraftarlarını maça davet ederken, takımlarına küsmemelerini istedi. Başkan Özbek, "50 bin kişi olalım. Kimsenin Galatasaray'a küsme lüksü yok. İnsan sevdalısına küsemez. Galatasaray camiasının tutumunu, Fenerbahçe maçında göstereceğini düşünüyorum" diye konuştu. Başakşehir maçını bir yol kazası olarak niteleyen Başkan Özbek, "Fenerbahçe maçının öneminin farkındayız. Herkes iyi sonuca inanıyor. Yönetim olarak biz de performanslarının iyi olması için elimizden geleni yapacağız. Galibiyete inanan bir takım var. Başakşehir maçı örnek alınmasın. Galatasaray, Avrupa'ya alışmış bir takım ve gelecek sezon da burada olacak" dedi. Diğer taraftan Başakşehir maçından sonra futbolcuların düzenlediği toplantı konusunu yorumlayan Özbek, "Oyuncular da çok üzüldü. Fenerbahçe maçına hazırlanıyorlar. Pazar günü neler olacağını göreceğiz. Galibiyete inanan bir takım var, konuşuyoruz" ifadelerini kullandı. Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, aldığı taciz telefonları konusunda ise savcılığına suç duyurusunda b u - lunduğunu söyledi. Özbek, "Birileri, benim ve eşimin telefon numaralarını internete koymuş. 1,5 aydan beri telefondan taciz ediliyoruz. Uzun süredir taciz telefonları geliyor. İnsanların özelini internet sayfalarına koyup oradan da arayın taciz edin denmesi son derece yanlış. Bunun içinde tehdit, küfür, her şey var. Bunu Galatasaraylı olmayanların yaptığı düşüncesindeyim. Bunu bir Galatasaraylı yapmaz. Bunu yapan insanlar Galatasaray taraftarı olamaz. Suç duyurusunda bulunduk" diye konuştu.
Milliyet

Beşiktaş'ın UEFA Avrupa Ligi çeyrek final ilk maçında Olympique Lyon'a karşı aldığı dramatik yenilgi, dış basında geniş yer buldu. Hem gecenin yüksek tansiyonda geçmesi hem de 90 dakikanın bitiş şekli başta Fransa olmak üzere Avrupa medyasında ilgi topladı. Fransa'nın köklü gazetesi L'Equipe, siyah-beyazlıların uzun süre üstün götürdüğü maçta geri dönüşünü sürpriz olarak verdi. L'Equipe, "2 dakikada bitti" başlığını atarken, "67 dakika önde olan Beşiktaş'tı. Umutsuz bir maç geçiren O.Lyon, Tolisso ve Morel'in golleriyle zafere gitti. 2 dakikada bitti" ifadeleri kullanıldı. Le Monde da çılgın bir futbol gecesi yaşandığını belirtti. Fransız gazete, "Çılgın geceden galip çıkan Olympique Lyon oldu. Eurosport da benzer şekilde gerçek dışı bir maçın oynandığını kaydedip, "İnanılmaz Lyon. Gerçek dışı bir gecenin sonundan galibiyet çıkaran Lyon oldu. 74 saniyede Morel ve Tolisso ile kazandılar" diye yazdı. İngiltere'de de maç geniş yer buldu. The Sun gazetesi, Fabricio'nun maçın kaderini etkilediğini yazarak, "Fabri'nin korkunç hataları, 2 dakikada 2 gol, Lyon geri döndü" yorumunda bulundu. İspanya'da Mundo Deportivo, Lyon'u Türkiye'de zor bir maçın bekleyeceğini kaydederek, "Lyon, geri dönmeyi başardı ancak Türkiye'deki maçta acı çekecek" görüşünü belirtti. Hollanda'dan Voetbal International, "Lyon sadece 2 dakikada maçı bitirmeyi başardı" yorumuyla geceyi sundu. UEFA.com da resmi sitesinden, "Lyon 2 dakikada 2 hatalı golle Beşiktaş'ın önüne geçmeyi başardı" ifadeleriyle maçın tanımını yaptı.
Milliyet
Tarihi bir maç oldu. Maça hızlı başlayan taraf Fransızlar oldu ama Fransızlar derken, Olympique Lyon değil taraftarları maça hızlı başladı. Karşılaşmanın başlama düdüğünü beklerken, sahada gördüğümüz yüzlerce Lyon taraftarı her iki takımın oyuncularını şoka uğrattı. Gerilimi böylesine yüksek bir maçın normal seyrinde devam etmesi mümkün değildi. Son lig maçı olan Lorient karşısında aslarını oynatmayan Lyon, karşılaşmaya çok istekli başladı. Fakat maçın ilk gol pozisyonuna Beşiktaş girdi. 5. dakikada Marcelo'nun rövaşatavari vuruşunu, son anda Lopes kornere gönderdi. 9. dakikada yine Marcelo kale ağzında dokundu ama Lyon savunması tehlikeyi uzaklaştırdı. 15. dakikada kazanılan serbest vuruşu, Talisca akıl dolu bir şekilde kullandı. Uyanık Brezilyalı'dan topu alan Babel ise, usta bir vuruşla topu ağlara gönderdi: 1-0. 20. dakikada Lyon'un direkten dönen topu yürekleri ağıza getirdi ama 40. dakikada Marcelo yine gole yaklaşan isim oldu. Brezilyalı futbolcunun kafa vuruşu auta gidince ilk yarı 1-0 bitmiş oldu. İkinci yarıda ise tam bir şok yaşandı. Oyunun 80. dakikasına kadar maçta iyi savunma yapan Beşiktaş, adeta kendine kendine yenildi. Savunmanın hatasıyla topu önünde bulan Tolisso, eşitliği getiren golü kaydetti: 1-1. Bu golden iki dakika sonra akıl almaz bir hata yapan Fabri, deyim yerindeyse kendi kalesine gol attı. İspanyol kalecinin gereksiz çalımlarını affetmeyen Morel, 84'te skoru 2-1 yaptı. Kendi hatalarıyla maçtan mağlup ayrılan Kartal, attığı bir gol sayesinde tur umutlarını İstanbul'a bıraktı.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme