.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

20 Nisan 2017 Perşembe

20.04.2017 Genel Gündem20.04.2017 Perşembe
GÜNDEM

İptal Talebine YSK'dan Ret 
AK Parti YSK Temsilcisi Recep Özel'in dilekçesi üzerine 16 Nisan'da YSK 560 sayılı kararıyla, "YSK tarafından gönderildiğinde şüphe bulunmayan hallerde" ve "sandık kurullarının hata veya ihmali sonucu mühürlenmeyen oy zarfı ve oy pusulası ile kullandırılan oyların geçerli kabul edilmesi" gerektiğine oybirliğiyle karar vermişti. 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkındaki Kanun ile çelişmesiyle tartışma yaratan bu karara, CHP, HDP ve Vatan Partisi'nin yanı sıra yüzlerce vatandaş da itiraz etti ve referandumun iptal edilmesini istedi. YSK, dün üç partinin talebini, 7 saat süren toplantıda görüştü. YSK'dan yapılan yazılı açıklamada, üç partinin talebinin reddedildiği belirtilerek, şunlar kaydedildi: "Cumhuriyet Halk Partisi, Halkların Demokratik Partisi ve Vatan Partisi tarafından ayrı ayrı Yüksek Seçim Kurulu'na sunulan dilekçeler ile 16 Nisan 2017'de yapılan Anayasa Değişikliği Halkoylaması'nın tam kanunsuzluk nedeniyle iptaline ilişkin talepler, bugün (dün 19 Nisan 2017) saat 10.30'da başlayan Yüksek Seçim Kurulu toplantısında görüşülmüş, yapılan değerlendirmeler neticesinde, her üç talebin de ayrı ayrı oylaması sonucunda 10 üyenin ret, 1 üyenin kabul yönündeki oyları ve oyçokluğu ile reddine saat 17.30 itibariyle karar verilmiştir." YSK'nın HDP temsilcisi Mehmet Rüştü Tiryaki, 11 üyeden bir üyenin referandumun iptali yönünde oy kullandığını söyledi. Tiryaki, "Muhalif üye, bu oyuyla referandumun yenilenmesi gerektiğini ortaya koydu. Kurul'da üç partinin gerekçeleri, talepleri tartışıldı. Kurul, mühürsüz birleşik oy pusulası ve zarşarının geçerli sayılması kararının arkasında durdu. Tartışmalar sonunda üç partinin talebi de reddedildi" dedi. Muhalif üyenin, geçen yıl Yargıtay kontenjanından YSK'ya üye seçilen Cengiz Topaktaş olduğu öğrenildi.
Hürriyet


10 Bin Polis Alınacak 
Polis Akademisi Başkanlığı tarafından, yoğun talep ve anayasa değişikliği halk oylaması nedeniyle 28 Nisan'a kadar uzatılan Polis Meslek Eğitim Merkezlerine (POMEM) öğrenci alımları için ön başvuru işlemleri sürüyor. Adaylar arasından yazılı ve sözlü sınavlar ile eğitimi başarıyla tamamlayan bini kadın olmak üzere 10 bin genç polis, meslektaşlarıyla birlikte vatandaşın huzur ve güvenliği için 7 gün 24 saat görev yapacak. POMEM0'lerde eğitim ve öğretim gören öğrencilerin barınma, beslenme ve sağlık giderleri devlet tarafından karşılanacak. Adaylarda "lisans mezunu olmak veya denkliği Yükseköğretim Kurulunca kabul edilen yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmak", "31 Aralık 2017 tarihi itibarıyla 30 yaşından gün almamış olmak", "2015 veya 2016'da yapılan KPSS lisans P3 puan türünden en az 60, Emniyet Teşkilatı personeli şehit veya vazife malulü eş ya da çocuklarından KPSS lisans P3 puanı en az 48 taban puan almış olmak" şartları aranıyor.
Milliyet

Şırnak'ta 11 PKK'lı Terörist Öldürüldü 
Şırnak Bestler Dereler kırsalındaki bir mağarada tespit edilen 11 PKK'lı terörist, düzenlenen hava harekatıyla etkisiz hale getirildi. TSK'dan yapılan bilgilendirmede, 23'üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı bünyesinde yürütülen operasyonlar kapsamında, dün akşam 19.50-20.20 saatleri arasında Bestler Dereler kırsalında alınan anlık bir istihbaratın değerlendirilmesi sonucu hava harekatı düzenlendiği belirtildi. Türk Hava Kuvvetleri'ne ait savaş uçaklarıyla düzenlenen harekatta, bölgedeki mağaralardan birinde tespit edilen 11 bölücü örgüt mensubu terörist etkisiz hale getirilirken, iki silah mevzisi de imha edildi. Bölgede operasyona halen devam edildiği bildirildi.
Vatan

Şehitlerin Başında Sabaha Kadar Nöbet 
Pülümür'ün Kocatepe Köyü kırsal kesiminde kötü hava koşulları nedeniyle düşen helikopterde bulunan 1 hakim, 7 polis, 1 astsubay, 2 pilot ve 1 teknisyenin cenazeleri ancak dün saat 06.00 sıralarına enkaz bölgesinden alındı. Dün jandarma ve AFAD ekiplerinin ulaştığı enkaz alanına yolun kapalı olması ve kötü hava koşullarından dolayı alınamayan, ancak ekiplerin sabaha kadar başlarında beklediği 12 şehidin cenazeleri, dün sabah havanın açmasıyla birlikte bölgeye inebilen Sikorsky helikopterlerle alındı. Kaza bölgesinde dondurucu soğukta gece boyu bekleyen jandarma ve polis özel harekat timlerinin de dönüşümlü olarak olay yerine en yakın Sarıgül Köyü'ne giderek burada kaldıkları öğrenildi. Helikopter şehitleri hakim Onur Alan, komiser Pilot Abdullah Ortanca, sözleşmeli pilot Dilaver Karsavuranoğlu, polis memuru teknisyen Murat Ködük, Jandarma Astsubay Kıdemli Çavuş Yavuz Selim Karaman ile polis memurları Ekrem Dereli, Saadettin Demir, Candaş Kaplan, Mesut Özdemir, Ahmet Cihan Kilci, Hasan Yıldırım ve Azam Güdendede'nin cenazeleri Elazığ'a götürüldü. Şehitlerin cenazelerini taşıyan Sikorsky helikoptere, taarruz tipi helikopterlerinin de eşlik ettiği görüldü. Şehitlerin otopsi işlemlerinin ardından Elazığ'da şehitler için tören düzenlenirken tören sonra ise şehitlerin naaşı toprağa verilmek üzere memleketlerine uğurlandı. Yaşanan olayla ilgili de Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı'nca soruşturma başlatıldı.
Vatan

EKONOMİ 

Dolar: 3,6722-3,6778                       
Euro: Euro 3,9407-3,9427
Sterlin: 4,6977-4,7060
Gram Altın: 150,9301-151,2041

İşsizlik Mayıs-Haziranda Yüzde 11'in Altına İner 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, ekonomide yaşanan yavaşlamanın etkisiyle Ocak döneminde işsizlikte görülen yüzde 13'ün tepe noktası olduğunu, istihdam teşviklerinin etkisiyle mart döneminden itibaren işsizlikte keskin düşüşün başlayacağını söyledi. Reuters ile gerçekleştirdiği söyleşide Müezzinoğlu, şunları söyledi: • İstihdam seferberliği kapsamında yılbaşından bugüne 802 bin 856 artı istihdam sağlandı. • İstihdamda artış beklentimizin üzerinde, Mayıs ortasında 1 milyonu geçecek; 2 milyon istihdam artışı ile yılı tamamlarız. • İşsizlikte Ocak döneminde görülen yüzde 13 kesinlikle tepe noktasıydı; şubat döneminde hafif gerileyecek, elimizdeki verilere göre Mart ve Nisan'da keskin düşüş gösterecek. • İşsizlik yıl sonunu tek hanede, yüzde 9.5 civarında olur. • Mayıs ve Haziran'da da beklentimiz keskin düşüşün devamı, bu dönemde işsizlik yüzde 11'in altına geriler. • Referandum sonrası belirsizliğin azalmasının da desteğiyle işsizlik 2018'de yüzde 8 altına geriler, OVP'de de bununla ilgili güncellemeleri göreceksiniz. • İlk reformlardan biri kıdem tazminatı olacak; bu konuda 2-3 ay içinde paydaşlarla son noktaya gelmeyi hedeşiyoruz, yıl bitmeden yasalaştırmayı hedeşiyoruz. • Kıdem tazminatında kazanılmış haklarla ilgili mevcut kitleye negatif bir sıkıntının yasa tasarımız içinde olmasının taraftarı değiliz.
Hürriyet

Maliye Boş Taksi Fişini Takipte 
Taksilerde kullanılan perakende satış fişi ile ilgili Maliye Bakanlığı ekiplerinin zaman zaman yaptığı denetimlerde fişlerin yanlış, eksik ve boş doldurulduğu tespit edildi. Bazı taksicilerin boş fişleri müş terilerine verdiğini ve gerçek fiş ile kopyasındaki rakamların farklı olduğu belirlendi. Ekipler de bu durum karşısında hem fişi verene hem de fişi alana ceza kesti. Yetkililer bu tür durumların sık sık yaşandığını dile getirerek, perakende satış fişlerinin düzgün bir şekilde yazılması gerektiği konusunda uyarıda bulundu. Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Yönetim Kurulu Üyesi Halit Yılmaz, "Maliye Bakanlığı konuyla ilgili daha önce yaptığı açıklamalarda bu denetimlerin artacağını söylemişti. Birçok taksici zaman kaybı nedeniyle taksi fişlerini müşteriye boş veriyor. Bu da kayba yol açıyor" dedi. Türkiye'de 50 bine yakın taksi olduğunu anlatan Halit Yılmaz, şunları söyledi: "Burada denetimler çok sıkı değildi. Gerçek fiş ile kopyalar arasında da farklılıklar var. Taksici esnafı bu fişi dolduracak zaman bulamıyor. Müşteri yol kenarında inmek istiyor. Araç durup, taksicinin bu fişi doldurması zaman kaybına yol açıyor. Taksilerde elektronik sistem de bulunmuyor. Bu yüzden taksi fişlerinde farklılıklar olabiliyor. Ancak bizim de en büyük talebimiz taksilerdeki hizmette KDV'nin sıfırlanmasıydı. Bu konuyla ilgili de henüz bir adım atılmadı. Bunların hepsi bir sistemin halkası."
Hürriyet

Köprüde Gişeler Kalkıyor 
15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde gişeler kalkıyor. Köprü'nün ücret toplama istasyonlarına, Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) etiketi ile Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) cihazını aynı anda okuyacak 'Serbest Geçiş Sistemi' kurulum çalışmaları bugün başlıyor. Fatih Sultan Mehmet (FSM) Köprüsü'nde de gişeler kaldırılmıştı ve gişe kaldırma çalışmaları boyunca trafikte yoğunluk yaşanmıştı. Tadilat yapılırken, İstanbullular'ın trafik akışında herhangi bir sorun yaşamaması için tedbirler alınmış durumda. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde 8 gişe bulunuyor. Tadilat sırasında 4 gişeden hizmet verilecek. Çalışmalar 3 ay sürecek. Serbest geçiş 15 Temmuz'dan itibaren başlamış olacak. Yolun üzerindeki TAK (otomatik ücret ödeme) sistemiyle rahatlıkla geçişler sağlanabilecek.
Posta

Vergiye Af Meclis'te 
Yaklaşık 9 milyon kişiyi ilgilendiren vergi ve prim borçlarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin düzenleme Meclis'e gönderildi. Maliye Bakanı Naci Ağbal, hazırlanan yasa tasarısının 2 Mayıs'ta Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşüleceğini söyledi. Kanunla yaklaşık 73 milyarlık yeni bir yapılandırmanın söz konusu olması bekleniyor. Ağbal'ın verdiği bilgiye göre; başvurular Haziran ayında başlayacak. Yeni imkanın kapsamını da anlatan Ağbal, mevcut yapılandırma uygulamasına 2016 Haziran'dan önceki borçların dahil olduğunu, yeni uygulamayla ise 1 Temmuz 2016'dan 31 Mart 2017 tarihine kadar olan dönem içinde vadesinde ödenmeyen vergi, gümrük vergisi, sosyal güvenlik primleri ve bir kısım kamu alacaklarını yeniden yapılandıracaklarını belirtti. Önceki vergi affından yararlanamayanlar da kapsamda. Bakan Naci Ağbal, "Mart 2017'ye kadar olan bütün vergi, prim ve diğer bazı kamu alacaklarını yapılandırmış oluyoruz. Yaklaşık 7.2 milyon Maliye'ye, 3 milyon da Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafına borcu olan vatandaşımız var ama bir kişinin iki tarafa da borcu olabilir. Dolayısıyla, yeni uygulama 8-9 milyon vatandaşımızı ilgilendiriyor" dedi. Önceki yapılandırmadan 19 milyar lira tahsil edilmişti.
Posta

Borsada Dizi Ve Araba Satılacak 
Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, "Popüler diziler ve köprüler dahil, onların getirisini yatırımcıyla paylaşabileceğimiz modelleri çalışıyoruz. Borsada araba satacağız mesela. Türkiye'de üretilen bir otomobilin üretim projesinin maliyetine geliriyle beraber ortak olabileceksiniz" dedi. Karadağ, dün basın mensuplarıyla bir araya geldiği toplantıda, bu bahar bol bol yeni ürün, lansman ve halka arz konuşmayı dilediklerini söyledi. Hisse piyasasında şu an yaklaşık 76 milyar dolar olan büyüklüğü ilk planda minimum 600 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini belirten Karadağ, bu yıl halka arz için 10'a yakın firmayla görüştükleri bilgisini verdi. Karadağ, yeni ürünlere yönelik ise şunları söyledi: "Prestij projeleri satmak için çalışıyoruz. Popüler diziler ve köprüler dahil, onların getirisini yatırımcıyla paylaşabileceğimiz modelleri çalışıyoruz. Genelde tezgâh üstü piyasalarda işlem gören özel sektörün eurobond'larının önümüzdeki dönem Borsa İstanbul'da işlem görmesini istiyoruz. Finansal modelleme, menkul kıymetlendirme doğru uygulandığında o kadar tatlı ürünlere dönüşüyor ki Birkaç firmayla görüşüyoruz, borsada araba satacağız mesela. Yani doğrudan bir ürünün finansmanında kullanılan bono satacağız. Ama bono o ürüne ucuz yolla dönüşebilir de olacak. Örneğin Türkiye'de üretilen bir otomobilin üretim projesinin maliyetine geliriyle beraber ortak olacaksınız. Dilerseniz sertifika o proje adıyla borsada alınıp satılacağı için ikinci el değer artışından yararlanacaksınız. Dilerseniz de Ar - Ge aşamasında gireceksiniz, üretime başladığında o araçtan indirimli alabileceksiniz. Otomobil sektöründe böyle bir görüşmemiz var."
Milliyet

3 Milyon Evde Esti 
Rüzgar enerjisinde sahip oldukları 2 bin 822 megavatlık kurulu güçle İzmir, Balıkesir ve Manisa'da, yaklaşık 3 milyon hanenin ihtiyacına eş değer elektrik üretimi yapılıyor. Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği'nin (TÜREB) verilerine göre, geçen yıl devreye alınan 1.387 megavatla Türkiye'de toplam rüzgar kurulu gücü, 2016 sonu itibarıyla 6 bin 106 megavata ulaştı. Bu rakamla Avrupa'da 3'üncü, dünyada 7'nci sırada yer alan Türkiye'de, rüzgarın toplam enerji üretimi içindeki payı yüzde 7.7'ye ulaştı. Rüzgar enerjisinde işletme anlamında halen 152 firma faal durumda bulunuyor. Rüzgarda ilk sırada yer alan İzmir, 1.169 megavat kurulu gücüyle toplam rüzgar enerjisi üretiminin yüzde 19'unu, Balıkesir 1.014 megavatla yüzde 17'sini, Manisa 639 megavatla yüzde 10'unu karşılıyor. Toplam 2 bin 822 megavatlık kurulu güçle İzmir, yaklaşık 1.3 milyon, Balıkesir 1 milyon, Manisa 753 bin hanenin ihtiyacını karşılayacak miktarda elektrik üretiyor. Bu üç il, Türkiye'nin rüzgar enerjisi üretiminin yüzde 46'sını karşılıyor. Bir süredir çeşitli nedenlerle yeni proje üretilememesi sonucunda, sektörde inşa halindeki projelerin toplam kurulu gücü 861 megavatta kaldı. Bu yıl sonunda yaklaşık 600-700 megavatlık santralin işletmeye alınabileceği öngörülüyor.
Vatan

Domateste Rus Ruleti 
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Rusya ile ticari ilişkiler ve yasakların kaldırılmasına yönelik heyetler arası görüşmelerin verimli geçtiğini belirterek, "Gelecek hafta Rusya'dan bir teknik heyet Türkiye'de olacak. Rusya Başbakan Yardımcısı Dvorkovich de 6-7 Mayıs'ta Türkiye'ye gelecek, nihai müzakereleri yapacağız" dedi. Rusya'nın uyguladığı ekonomik tedbirleri ve ticari ilişkileri görüşmek üzere, aralarında Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin de bulunduğu heyet üyeleriyle Salı günü Moskova'ya gittiklerini hatırlatan Şimşek, Başbakan Yardımcısı Arkady Dvorkovich ile bir araya geldiklerini ve bütün sorunları görüştüklerini söyledi. Yaş meyve ve sebze ithalatına uygulanan yasakların kaldırılmasının ele alındığını anlatan Şimşek, müteahhitlik başta olmak üzere Türk işçi çalıştırılması ve karayolu ulaştırmasındaki engellerle vize uygulamalarında eskiye dönüşün sağlanmasının değerlendirildiğini kaydetti. Rus uçağının Kasım 2015'te düşürülmesinin ardından domates başta olmak üzere 13 ürüne ambargo devam ediyor.
Vatan

SİYASET/POLİTİKA

Gereken Yapılacak 
Başbakan Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın AK Parti Genel Başkanlığı için 2018 yılında yapılacak olağan genel kurulu adres gösterirken, referandumun verdiği mesajlardan paylarına düşeni aldıklarını söyledi. "Gerek yerel yönetimlerde gerek teşkilatlarda, gerek hükümet faaliyetlerinde ne gerekiyorsa yapılacak" sözleriyle kabine revizyonu sinyali veren Yıldırım, dün Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda özetle şunları söyledi: "YSK'nın seçim kararını resmen açıklaması ve Resmi Gazete'de yayınlanmasıyla birlikte Cumhurbaşkanımızın AK Parti'ye dönmesinin önündeki anayasal engel tamamen kalkmış olacaktır. Partimizin kurucusu, liderimiz ve şimdi de Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın bir an önce partimize gelip üye olmasını sabırsızlıkla bekliyoruz. AK Parti zaten bir kongre sürecine girmiş durumda. İlçelerden, illerden başlayarak bu yıl sonuna kadar bütün kongrelerimizi yenileyeceğiz. Kan, heyecan tazelenmesi yapacağız. 2018'de de olağan kongremizi gerçekleştireceğiz. 2019 Mart'ta yerel seçimler, 3 Kasım 2019'da Cumhurbaşkanlığı ve Meclis seçimlerine hazırlıklarımızı sürdüreceğiz. Bu arada bir olağanüstü kongre söz konusu değil. Cumhurbaşkanımızın partimize katılması işi hemen olacak. Bu seçimde bütün partilerin alması gereken mesajlar vardır. AK Parti olarak payımıza düşen mesajı aldık. Nedir mesaj? Tamam AK Parti'ye olan güven devam ediyor; ancak şu şu hususlarda daha dikkatli olmanız gerekiyor diye bize not düşüyor vatandaş. Bunlara dikkat edeceğiz. Gerek yerel yönetimlerde, gerek teşkilatlarda, gerek hükümet faaliyetlerinde vatandaş memnuniyetini artıracak ne gerekiyorsa önümüzdeki günlerde bunun adımlarını atacağız. Kamuoyu ile paylaşacağız. (Referandum sonuçlarına itirazlar) Eleştirinin, itirazın sınırı da hukuktur, adalettir. İtirazın gideceği adres YSK'dır. YSK'da itirazlar değerlendirilecek ve bir karar verilecektir. Çeşitli iletişim mecraları kullanarak insanları sokağa davet etmek ve sonuçları tanımamak asla kabul edilemez. Anamuhalefet partisine düşen yaptıkları itirazın sonucunu beklemektir. Bunun aksine yapılacak her hareket hukukun dışına çıkmak olacaktır. Çareyi sokakta aramak, kaos ortamı oluşturmaktan medet ummak anamuhalefet partisine yakışmaz. Böyle bir iş içerisinde olursa millet gereken cevabı verir. Hiçbir anarşiye hiçbir sokak faaliyetine, yasaları çiğneyecek hiçbir fiili duruma rıza göstermemiz söz konusu değil. Milletime çağrı yapıyorum, provokasyona gelmeyin ve buna benzer çağrılara kulak asmayın.
Hürriyet

'Her Kesim Protesto Etmeli' 
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, halkoylamasında kullanılan mühürsüz zarf ve oy pusulalarına itiraz yollarının tıkanması durumunda anayasa değişikliğini 'gayrımeşru sayacaklarını' belirterek, "Yüksek Seçim Kurulu'un aldığı bu karar her kesim tarafından protesto edilmelidir. Protesto etmeye de hakları vardır" dedi. BBC Türkçe'nin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, özetle şunları söyledi: "Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) iptal kararları var. AYM daha önce verdiği bir kararı hangi gerekçeyle değiştirecek? AYM, 'Oy pusulaları ve zarşarda mühürün olmaması halinde seçim iptal edilir' diye karar almış, üstelik 2014 yılında. Yasada da açık ve net böyle bir tanım var. AYM kararını değiştiremez. Zaten YSK parlamentonun iradesinin üstünde bir görüş beyan edemez. Parti Meclisi'ni toplayacağız, kendimize bir yol haritası çizeceğiz. Yetkili organlarımızda nasıl bir yol, yöntem izlemeliyiz diye oturup konuşacağız. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) var. Gerekirse olayı oraya kadar götüreceğiz. Pazar günü yaptığım açıklama gençleri tatmin etmedi. O açıklama sadece YSK kararlarına endekslenen bir açıklamaydı. Gençler benden çok daha heyecanlı bir açıklama bekliyorlardı. Doğru değildi, çünkü YSK'yı doğrudan hedef aldık. YSK bizim kararımıza uyup, 'Evet o gece oylar kabul edilmeyecektir' diye karar alsaydı, bizim meşruiyet tartışması açmamız halinde hayır çıkarsa, onun da meşruiyeti tartışmalı olacaktı. Bu ayrıntıları düşünerek o akşam açıklamanın YSK kararıyla sınırlı tutulmasını istedik. Demokrasiden yana olanların bir arada ve ortak bir paydada hareket etmeleri gerekiyor."
Hürriyet

16 Nisan Bitmiş Sayfa Kapanmıştır 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, YSK'nın anayasa değişikliği referandumuna ilişkin yapılan itirazları reddetmesinin ardından, twitter üzerinden açıklamalarda bulundu. Bahçeli şunları kaydetti: "Meşhur bir atasözümüzdur: 'Yenilen pehlivan güreşe doymaz' Benim sözümdur: 'Yese de doymayan, içse de dolmayan pehlivan olmaz.' 16 Nisan halkoylamasını lekelemek isteyenler son şans ve kozlarını YSK'da denediler. Amma velakin bacadan girmek isterlerken kapıdan döndüler. 16 Nisan'a mühürsuz seçim dediler. Tanımıyoruz dediler. Meşruiyetini tartıştılar. Ama kesin karar ve hükmü YSK verdi, bu bahsi kapadı. Oysaki mühürlenmiş iradeleriyle, mil çekilmiş idrakleriyle milletimizin verdiği mesajı çarpıtmaya, çürütmeye kalktılar. Fakat olmadı, tutmadı. Diyorum ki, Turk milleti 16 Nisan'da mührünü tam on ikiden vurmuş, siz daha neyin mühründen, neyin zarf ve pusulasından bahsediyorsunuz? Kıdemli kaos uzmanları tezgahlarını başka yere açsın. Deneyimli kriz ustaları boşuna çırpınmasın; 16 Nisan bitmiş, sayfa kapanmıştır. Milli iradeyi tanımayanların, durduk yere sine-i millet yaygarası koparması zillet-i mağlubiyetin ifadesidir ki, bundan da demokrasi çıkmaz."
Milliyet

DÜNYA 

Yunan Bakandan 'Türkçe Küfür' İddiası 
Yunan Savunma Bakanı Panos Kammenos'un, geçen pazar günü helikopter ile Ege'de Eşek adasına (Agathonisi) giderken, Türk hava sahası içinde uçtuğu uyarısında bulunan Türk hava kontrolörüne Türkçe küfür ettiği öne sürüldü. Alpha radyosu ve televizyonunun muhabiri Dimos Verikios'un iddiasına göre, Kammenos'u taşıyan helikopter Didim'in karşısındaki Eşek adasına yaklaştığında Türk kontrolör telsizden "Türk hava sahasında uçuyorsunuz. Uçuş planı verin" dedi. Kammenos bizzat "Yunan hava sahasındayız. Ben de Yunan Savunma Bakanıyım" diye cevap verdi. Türk kontrolör ısrar edince, Kammenos "Bre ha s…r" karşılığını vermiş.
Hürriyet

Tamamen 'Stratejik' 
İngiltere'de Başbakan Theresa May'in önceki gün ülkenin erken seçime gideceğini açıklamasının ardından, bu şaşırtıcı gelişmeyle ilgili farklı yorumlar gündeme geldi. İngiliz basınındaki haberlerde, erken seçimin şu anki anket sonuçlarının getirdiği güvenle daha güçlü bir hükümet kurma çabası olduğu belirtiliyor. May'in Brexit görüşmelerinde İngiltere içindeki çatlak sesleri bastırmak ve müzakerelere daha güçlü bir şekilde girme isteği de öne çıkan diğer nedenler. Kararı açıkladığı basın toplantısında muhalefete meydan okuyan May, "Brexit planlarımızı ve alternatişerimizi ortaya koyalım, milletin karar vermesini isteyelim. Ülkenin önündeki karar, liderlik hakkında olacak. Tercih güçlü ve istikrarlı bir liderlik ya da zayıf ve istikrarsız bir koalisyon olacak" ifadelerini kullanmıştı. İşçi Partisi, liberal Demokratlar ve İskoçya Ulusal Partisi (SNP), 8 Haziran'da yapılması öngörülen erken seçime karşı çıkmayacaklarını açıkladı. İşçi Partisi Lideri Jeremy Corbyn, seçime kadar partisinin oylarını artırmayı hedeşerken, Liberal Demokratlar da son seçimde Muhafazakarlara kıl payı kaybettikleri koltukları geri almayı umuyor. Liberal Demokratlar erken seçimi ikinci Brexit referandumuna çevirmeyi hedeşerken parti lideri Tim Farron "Bu seçim ülkemizin gidişatını değiştirmek için bir şans" dedi. SNP ise seçime daha temkinli olmakla birlikte bu kararın karşısında durmayacak. SNP lideri ve İskoçya bölgesel hükümeti Başbakanı Nicola Sturgeon, seçimde partisinin alacağı güçlü bir sonucun, Theresa May'in yapılması planlanan ikinci İskoçya bağımsızlık referandumu karşısında durmasını imkansız hale getireceğini savundu.
Milliyet

'Kore'ye' Diye Çıktı Ters Tarafa Saptı!.. 
Kuzey Kore'nin füze denemeleri sonrasında ABD yönetiminin gözdağı vermek amacıyla Doğu Çin Denizi'ne gönderdiğini açıkladığı ABD uçak gemisi USS Carl Vinson'ın, gerçekte tam ters yönde seyrettiği ileri sürüldü. Geçtiğimiz pazar günü tüm dünyaya yayılan haberde, ABD'nin Pasifik Donanması Komutanı Amiral Harry Harris, "Kuzey Kore'nin tehditlerini" ABD donanması ile karşılayacaklarını söyleyerek uçak gemisi USS Carl Vinson'a Kore Yarımadası yakınındaki Japon Denizi'ne hareket emri verildiğini açıklamıştı. ABD Başkanı Donald Trump da, üç gün sonra, "Çok güçlü bir donanma gönderiyoruz" demişti. Ancak, buna karşın ABD basınındaki haberlere göre, donanmaya Kuzey Kore'ye doğru seyir emri verildiği açıklamasının yapıldığı sırada, uçak gemisi Carl Vinson ve donanmanın bir bölümü, gerçekte tam tersi istikamette, Avustralya donanmasıyla ortak tatbikata katılmak üzere Hint Okyanusu'na açılmıştı
Milliyet

Polisten Polise Biber Gazı 
Brezilya'nın başkenti Brasilia'da, emeklilik reformunu protesto etmek üzere toplanan bine yakın polis memurunun meclis binasına girmesiyle ortalık karıştı. Protestocuların genel kurul salonunun girişini işgal etme çabaları meclisi korumakla görevli meslektaşları tarafından biber gazı ve göz yaşartıcı gaz kullanılarak engellendi. Federal Bölge Askeri Polisi protestocu 5 polisin gözaltına alındığını ancak kısa süre sonra serbest bırakıldığını duyurdu. Milletvekili Lincoln Portela, protestocu polislerden bir grubun emeklilik reformundan sorumlu milletvekili Arthur Maia ile görüştüğünü belirtti.
Vatan

SPOR 

UEFA Avrupa Ligi çeyrek final rövanş maçında Beşiktaş bugün Vodafone Arena'da Fransız ekibi Lyon'u konuk edecek. saat 22.05'te başlayacak karşılaşma TRT 1 ekranlarından naklen yayınlanacak. Mücadeleyi Sırbistan Futbol Federasyonundan Milorad Mazic yönetecek. Bu sezon Avrupa macerasına Şampiyonlar Ligi'nde başlayan Beşiktaş, grubu 3. tamamladıktan sonra yoluna UEFA Avrupa Ligi'nde devam etti. Önce Hapoel Beer Sheva ardından Olympiakos'u saf dışı bırakan kartal bugün de Lyon'u elerse tarihinde ilk defa Avrupa'da yarı finale çıkacak. Fransa'daki maçı 2-1 kaybeden Beşiktaş deplasmanda gol attığı için avantajlı konumda. kartal bugün 1-0 galip gelirse yarı finale çıkacak. siyah-Beyazlı takım iki farklı galibiyetlerde de tur atlayacak. karşılaşmanın normal süresi 2-1 Beşiktaş'ın üstünlüğüyle bitmesi halinde maç uzatmaya gidecek. uzatmada skorda değişiklik olmazsa yarı finale yükselecek takımı penaltı atışları belirleyecek. Beşiktaş'ın gollü tek farklı galibiyetlerinde Lyon yarı finale yükselme hakkı elde edecek. Beraberlik veya Lyon'un galibiyeti halinde de Beşiktaş, UEFA Avrupa Ligi'ne veda edecek.
Posta

Anadolu Efes Basketbol Takımı, THY Avrupa Ligi play-off ilk maçında, konuk olduğu Yunan ekibi Olympiakos'a 87-72 yenildi seride skor 1-0 oldu. Olympiakos, Mantzaris ve Milutinov ile üst üste sayılar bulduğu ilk çeyreği, 18-11 üstün bitirdi. Anadolu Efes'in hücumda Olympiakos'a ayak uydurduğu 2. periyot, bol skorlu geçti. Oyuna kenardan giren Papanikolaou, Green ve Waters ile etkili olan ev sahibi takım, yedek oyuncuları Heurtel ve Honeycutt'ın ayakta tuttuğu Anadolu Efes karşında farkı, 11 sayıya (42-31) çıkardı. İkinci yarıya, Spanoulis ve Printezis'le hızlı başlayan Olympiakos, çeyreğin bitimine 5 dakika 49 saniye kala 18 sayılık (55-37) üstünlük kurdu. Yunan kulübü, son 10 dakikaya da 67-50 önde girdi. Son periyodun ilk 3 dakikasında rakibine, yalnızca 3 sayı şansı tanıyan Anadolu Efes, skoru 70-60'a getirdi. Fakat bu noktadan sonra oyunun kontrolünü eline alan Olympiakos, sahadan 87-72 galip ayrıldı. Serinin ikinci maçı, yarın saat 21.00'da yine Yunanistan'da oynanacak.
Posta

Avrupa Artistik Cimnastik Şampiyonası'nda Türkiye'yi temsil eden Ferhat Arıcan, kulplu beygir ve paralel, İbrahim Çolak da halkada finale yükseldi. Romanya'nın Cluj kentinde düzenlenen şampiyonanın ilk gününde Ümit Şamiloğlu, İsa Hamaratçılar, Yunus Emre Gündoğdu ve Hamza Şamil Yılmaz ise elendi. Erkeklerde final yarışmaları Pazar günü yapılacak. Şampiyona, bugün kadınlardaki eleme müsabakalarıyla sürecek.
Milliyet

F.Bahçe Teknik Direktörü Dick Advocaat geçen haftadan bu yana G.Saray'ı nasıl alt edeceğinin hesabını yaparken, planlarının kusursuz işlemesi için hiçbir detayı atlamıyor. G.Saray'ın bozguna uğradığı Medipol Başakşehir maçının 11'inde ciddi revizyon yapacağına inanan Hollandalı, rakibin kendilerini şaşırtmaması için farklı oyun formatları deniyor. Wesley Sneijder ve Lukas Podolski'nin dışında son 2 haftadır sakatlığı nedeniyle forma giyemeyen Lionel Carole'ün de pazar günü sahada olacağını düşünen 69 yaşındaki hoca, Fransız futbolcunun maç eksiğinden faydalanmak niyetinde. Carole'ün geri dönüşlerde kademe hatası yaptığını belirten Advocaat, bu konuda elindeki en büyük koz Jeremain Lens'e bir dizi nasihatte bulundu. Advocaat, vatandaşından sürekli olarak Carole'ün kanadından bindirmeler yapmasını isterken, Lens'le yaptığı konuşmada şu sözleri sarfetti: "Carole hızlı bir oyuncu ancak G.Saray'ın kaybettiği toplarda geri dönüşlerde ciddi sıkıntılar yaşıyor. Onun yapacağı kademe hatalarından faydalanmalısın. Karşındaki oyuncudan hem tecrübeli hem hızlı hem de teknik olduğunu asla unutma. Üzerine gittiğin zaman onu rahatlıkla çalımlayacağına eminim. Önünü boşalttıktan sonra yapacağın ortalar çok önemli. Eğer yüksek isabet yüzdesi tutturursan forvetlerimizi golle buluşturursun. Sana çok güveniyorum."
Vatan


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme