.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

24 Nisan 2017 Pazartesi

24.04.2017 Genel Gündem24.04.2017

GÜNDEM

Bestler-Dereler Operasyonunu 2. Ordu Komutanı Yönetiyor
Şırnak kırsalında terör örgütü PKK'ya yönelik Bestler- Dereler bölgesinde perşembe günü hava harekâtıyla başlatılan ve 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı sorumluluğunda Hava Kuvvetleri ile ATAK helikopterinin ateş desteğiyle sürdürülen operasyonda öldürülen terörist sayısı 37 oldu. Operasyonda 1 teröristin de yaralı olarak ele geçirildiği bildirildi. Şırnak'ın Uludere İlçesi Geymişule bölgesindeki operasyonda ise 3 PKK'lı öldürüldü. Bölücü terör örgütünün bahar üslenmesine ve yaz aylarında yapmayı planladığı sansasyonel eylemlere fırsat tanımamak için gerçekleştirilen harekâtın, bizzat 2. Ordu Komutanı Korgeneral İsmail Metin Temel tarafından yönetildiği öğrenildi. Operasyonun plan ve saha sürecinin Korgeneral Temel tarafından izlendiği bildirildi. Bölge tamamen teröristlerden temizleninceye kadar harekâtın süreceği belirtildi. Operasyon bölgesinde arama-tarama faaliyeti yürüten güvenlik güçleri ile PKK'lı teröristler arasında dün çıkan çatışmada ise 2 asker şehit oldu. Çatışmanın ardından bölgeden helikopterle alınıp Şırnak Devlet Hastanesi'ne kaldırılan yaralı uzman çavuşlar Efe Osman Apaydın ve Turgut Kurtçu, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Şehitlerden Jandarma Uzman Çavuş Efe Osman Apaydın'ın (26), 24 Mart'ta teröristlerle çıkan çatışmada omzundan yaralandığı ve tedavisinin ardından yeniden göreve döndüğü ifade edildi. 3 yıllık uzman çavuş olan Apaydın'ın acı haberi, Niğde'de oturan annesi Ayşe ve babası Hasan Apaydın'ı yasa boğdu. Meltem Apaydın'la evli olan şehidin 4 yaşında Hasan Bora, 1 yaşında Mustafa adında 2 çocuğu olduğu öğrenildi. Şehit Uzman Çavuş Turgut Kurtçu'nun (32) Tekirdağ'ın Hayrabolu İlçesi'nde oturan babası Ahmet Kurtçu (66), acı haberi kahvehanede otururken gelen jandarma görevlilerinden aldı. Anne Yasemin Kurtçu ise "Oğlum, canım yavrum, kuzum benim. Ben senin böyle mi haberini alacaktım?" diye gözyaşı döktü. Acılı baba Kurtçu, "En son 1 yıl önce geldiğinde görüşmüştük. Göreve gittikten sonra da telefonla görüşüyorduk. Geçen hafta da annesi ile görüşmüş ve hal hatır sormuş" dedi. 2 çocuk babası şehit Kurtçu'nun eşi Özge Kurtçu'nun, sosyal medya hesabından 10 Nisan'da üzerinde "Asker sevmek her kadının harcı değildir. Her kadın ölüme nefesi kadar yakın adamı sevmeye cesaret edemez" yazılı uzman çavuş üniformalı bir fotoğraf paylaştığı görüldü.
Haber Türk


Fetö, Kalkınma Ajansını Vurgun İçin Kullanmış
İçişleri Bakanlığı müfettişlerinin kalkınma ajanslarına dair incelemeleri kapsamında hazırladıkları raporda, ABD'de FETÖ'ye ait olan Coral Springs ile Pacifica Institute adlı kurumlara binlerce dolar para aktarıldığı belirtildi. 15 Temmuz darbe girişimi sonrası FETÖ'yle mücadele kapsamında yürütülen soruşturmalar devam ediyor. İçişleri Bakanlığı müfettişleri, bölge kalkınma ajanslarını mercek altına aldı. 8 kalkınma ajansı hakkındaki inceleme tamamlanırken, 18'i hakkındaki denetleme ise devam ediyor. Isparta merkezli Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı hakkında inceleme yapan müfettişler, raporlarını tamamladı. Akdeniz'deki illeri kapsayan ve kalkınma faaliyetleri adı altında yapılan birçok işlemin FETÖ'ye para aktarılmak üzere hayata geçirildiği tespit edildi. ABD'de bulunan FETÖ'nün Coral Springs ile Pacifica Institute adlı kurumlarına çeşitli kalemlerde yüklü miktarda para aktarıldığı belirlendi. Her iki kuruma geçen yıl bir kalemde 150 bin dolar aktarıldığına dair belgelere ulaşan müfettişler, ajanslarda görev yapan personelin FETÖ talimatıyla işe alındığını ortaya çıkardı. Müfettişler, tutuklu bulunan eski Isparta Valisi Memduh Oğuz'un da "İlim Şehri Isparta" projesi adı altında devletten aldığı ödeneğin 80 bin TL'si ile yurtdışında tatil yaptığını belirledi.
Haber Türk
EKONOMİ
Dolar: 3,6371-3,6426
Euro: Euro 3,8791-3,9283
Sterlin: 4,6630-4,6780
Gram Altın: 1501679-150,4388

Reformlarla Birlikte Performans Artacak
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Washington ziyaretinde Türkiye'de geçen hafta gerçekleşen halk oylamasının sık sık sorulduğunu belirterek, "Herkes Türkiye'deki referandumu merak ediyordu. Bu referandum sonucunda olacakları kendilerine anlattık. Dolayısıyla gerçekten herkesin Türkiye'nin bu sürecini iyi anlaması için elimizden geleni yaptık" dedi. Uluslararası Para Fonu (IMF) - Dünya Bankası Bahar Toplantıları ve G20 Görüşmeleri kapsamında ABD'nin başkenti Washington'da bulunan Şimşek, AA muhabirinin sorularını yanıtladı. Şimşek, yoğun ve verimli geçen ABD ziyaretinde birçok yatırımcı grubuyla buluşma fırsatı bulduğunu ifade ederken, "Üç aşağı, beş yukarı Amerika'nın bütün portföy yöneticileriyle bir araya geldik. Gerçekten trilyonlarca dolar yöneten şirketlerin temsilcileriyle buluştuk. Oradan benim edindiğim izlenim, Türkiye'ye ilişkin algı olumlu. Özellikle referandumdan 'evet'in çıkmasıyla istikrarın pekişeceğine dair inancı onlar da taşıyorlar. Reformların hızlanmasını tabii ki öngörüyorlar. Zaten anlattığımız hikaye de üç aşağı beş yukarı bu çerçevede. Onun için, yatırımcı ayağı inşallah önümüzdeki dönemde daha destekleyici olacak" değerlendirmesini yaptı. Türkiye ekonomisinin muhtemelen nisan sonrasında hızlanacağını öngören Şimşek, bunda azalan belirsizlik ve risklerin yanı sıra küresel toparlanmanın önemli rol oynayacağını anlattı. Şimşek, ayrıca hükümetin reform programına döneceğini belirterek, "Yapacağımız reformlarla beklentileri olumlu etkileyeceğiz ve onun sayesinde Türkiye inanıyorum ki bu sene daha iyi bir performans gösterecek" dedi. Bununla birlikte ekonomi hakkında "nokta tahminleri" yapmadığını vurgulayan Şimşek, orta vadeli programda belirlenen yıllık yüzde 4'ün biraz üzerinde büyüme hedefinde değişikliğe gidilmediğini bildirdi.
Hürriyet

Barbaros Nokta Sondaj İçin Akdeniz'de Hazır
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ın geçtiğimiz haftalarda açıkladığı "Türkiye'nin Akdeniz'de çok boyutlu sismik ve sondaj stratejisi" resmen başladı. Türkiye ilk etapta Barbaros Hayrettin Paşa Gemisi ile 3 boyutlu sismik aramalar gerçekleştirecek. Ardından Oruç Reis gemisi ile de sismik çalışmaları artırılacak. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndan alınan bilgiye göre, Albayrak'ın açıkladığı 'Türkiye'nin Akdeniz'de çok boyutlu sismik ve sondaj stratejisi'nin başlamasıyla Türkiye ilk olarak Barbaros Hayrettin Paşa Gemisi ile 3 boyutlu sismik aramalar gerçekleştirecek. Ardından Oruç Reis gemisi ile de sismik çalışmaları artırılacak. Sonra Türkiye'nin ilk kez sahibi olacağı sondaj gemisi ile strateji güçlenecek. Sismik veriler ışığında Akdeniz'de nokta sondajlar gerçekleştirilecek. Türkiye daha önce uluslarası hukuktan kaynaklanan hakları doğrultusunda Akdeniz'de sismik çalışmalar gerçekleştirmişti. Albayrak yeni dönemi "yoğun ve bütüncül arama ve s o n d a j stratejisi" olarak nitelendirmişti . İşte bu strateji çerçevesinde ilk kez Akdeniz açıklarında çok geniş alanda sismik çalışmalar gerçekleştirilecek. Bu çerçevede sismik arama yapılacak alanlar arasında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) açıkları da olacak. Milli Enerji ve Maden Stratejisi çerçevesinde arama ve sondaj stratejisini daha önce açıklayan Albayrak şunları söylemişti: "Yılda en az iki tane olmak üzere kuyu kazma ve sondaj adımlarını atmaya başlıyoruz. Bu çerçevede, bilimsel çalışmalar çerçevesinde bulduğumuz verileri değerlendirerek en doğru sahalarla alakalı nokta atışı adımları atmaya başlayacağız. Buradan çok ümitvarız, pozitif neticeler alacağımıza inanıyorum. Bu uzun vadeli bir yolculuk, ama dediğim gibi, siz ne kadar altyapınızı bilimsellik çerçevesi içerisinde sağlam tutar, doğru adımları doğru noktada atarsanız neticesi de gelir. Bu konuda da ben çok ümitvarım, çünkü Türkiye 21. Yüzyılın temellerini bugünden atmak zorunda. İnşallah milletimize güzel müjdeler vermek bize nasip olur." Albayrak ayrıca Türkiye'nin tüm çalışmalarının uluslarası hukuk çerçevesinde olduğunu, bundan sonra da öyle olacağını vurgulamıştı.
Milliyet

Türk Bayrağına Geçen Tekne Sayısı Her Geçen Gün Artıyor
Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, Türk bayrağına geçecek yat, kotra ve teknelerde KDV oranını yüzde 1'e indiren ve ÖTV'yi sıfırlayan düzenleme sonrasında Türk bayrağına geçen tekne sayısının 1620'yi geçtiğini açıkladı. Türkiye karasularında ve marinalarında Türk sahipli olup yabancı bayrakla dolaşan binlerce tekne olduğuna da değinen Arslan, bu teknelerin farklı nedenlerle Türk bayrağı yerine yabancı bayrak çektiğini, bunun önüne geçmek ve bu teknelerin Türk bayrağı çekmesini sağlamak için Türk bayrağını cazip kılacak düzenlemeleri hayata geçirdiklerini söyledi. 27 Ocak 2017 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan kanun değişikliği ile yabancı bayrak çekilmiş olan yat, kotra, tekne ve gezinti gemilerinin Türk bayrağına geçişine ilişkin istisnalar getirildiğini de anımsatan Arslan, "Çıkarılan kanunla gümrük vergileri, Katma Değer Vergisi'nin yüzde 1'e inmesi, ÖTV, Damga Vergisi, İthalat Vergisi benzeri bütün vergi, resim ve harçlardan muaf tutulmak suretiyle ve süre kısıtlaması koymaksızın yabancı bayrak taşıyan Türk sahipli bütün tekneleri Türk bayrağına geçiş için son derece cazip bir fırsat tanıdık.
Milliyet

Merkez'in Faiz Hamlesi Piyasaları Nasıl Etkiler?
Referandum sürecini tamamladık ancak kesin sonuçlar henüz açıklanmış değil. Çıkan sonuç; özellikle ekonomik değer yaratan kesimlerin tercihlerindeki değişim; referandum sonuçlarının ciddi bir şekilde analizine muhtaç. Bu konuda Cumhurbaşkanı'nın izleyeceği politikalar, her ne kadar yapılmayacağı dile getirilse de bir erken seçime gidilip, gidilmeyeceğinin netleşmesi bekleniyor. Referandum öncesinde yazdığım olası senaryolarımdan "Yüzde 51 evet" seçeneğinin de erken seçim getirebileceğini tahmin etmiştim. Referandum öncesinde erken seçimin Kasım 2017'de yapılabileceğini düşünüyordum. Ancak referandumdaki oy dağılımını gördükten sonra en erken tarih; Mart 2018 olabilecek gibi görünüyor. Erken seçim tarihi ile ilgili en iyi ipucu Başbakan'ın 2018'de yapılacağını açıkladığı AK Parti Olağan Kongre tarihinin netleşmesi olacaktır. Piyasalarda kabinede bir revizyon yapılabileceği konuşuluyor. Hatta OHAL'in uzatılma kararı sonrasında sert bir şekilde 3.7150'lere yükselen dolar/TL kurlarının 3.63'lere gerilemesinde Ali Babacan'ın yeni kabinede yer alabileceği dedikodularının payı vardı. Yeni kabinenin "piyasa dilinden konuşabilen" bakanlardan oluşması veya oluşmaması piyasalar tarafından mutlaka fiyatlanacaktır. Geçen haftanın iyimserliği bunun ilk ipuçlarını veriyordu. Bu hafta bizim piyasalarımız açısından; 26 Nisan Çarşamba günü yapılacak Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısından çıkacak karar önemli olacak. Referandum sonrasındaki ilk PPK toplantısı olması açısından da önem taşıyan bu toplantıdan çıkacak karar, bundan sonrası için de önem taşıyor.
Vatan

E-Ticaret Sitelerine Takip
Maliye Bakanı Naci Ağbal, elektronik ticaret (e-ticaret) yapan uluslararası firmalar nezdinde vergi incelemeleri yaptıklarını belirterek, "Türkiye'de kazanılan ve vergisi ödenmeyen tutarlarla ilgili muhataplara gerekli tebligatlar yapıldı" diye konuştu. Maliye Bakanlığı olarak da ilk andan itibaren 'ülkede kim para kazanıyorsa, vergisini ödemeli' prensibiyle haraket ettiklerini dile getiren Ağbal, bu kapsamda Türkiye'de sanal ortamda ticaret yapan uluslararası e-ticaret firmalarının vergilendirilmesi konusunda hukuki değerlendirme ve teknik çalışmalar yaptıklarını kaydetti. e-ticaret yapan firmalar nezdinde vergi incelemeleri yaptıklarını söyleyen Ağbal, vergi incelemeleri sonucunda Türkiye'de kazanılan ve vergisi ödenmeyen tutarlarla ilgili muhataplara gerekli tebligatları yaptıklarını bildirdi. Ağbal, şunları söyledi: "Bir kısmı gelip, bunu anlaşarak ödemek istedi, bir kısmı da dava etti. Bir grup şirket Türkiye'nin bu konudaki tavrını gördüğü için Türkiye'de ofis kurdu, mükellef oldu ve vergisini ödüyor ama ısrarla 'Türkiyede ticari faaliyet yapmıyoruz, ofisimiz yok' diyenlere karşı da gerekli raporları yazdık, bunları takip ediyoruz. Kendilerine çok açık ve net söyledik, uluslararası vergilendirme kurallarına göre vergilerini burada da ödemek durumundalar."
Vatan

DÜNYA
Bir Oğlu Elçi Diğeri Bakan Oldu
Suudi Kralı Selman bin Abdülaziz, sürpriz bir karara imza atarak, kritik pozisyondaki birçok ismi görevden aldı ve yerlerine yeni atamalar yaptı. Buna göre Suudi Arabistan'ın Washington Büyükelçisi, İstihbarat Başkan Yardımcısı, Kara Kuvvetleri Komutanı ve bazı bakanlar koltuklarını kaybetti. Kral Selman, Washington Büyükelçiliği'ne oğlu Prens Halid'i, Enerjiden Sorumlu Devlet Bakanlığı'na ise diğer oğlu Prens Abdülaziz'i atadı. Savaş uçağı pilotu olan Prens Halid, 2014 yılında terör örgütü DEAŞ'a karşı Suriye'deki hava saldırılarında yer almış ve bir görev sonrası kokpite otururken görüldüğü bir fotoğrafı medyaya servis edilmişti. Prens Halid, ABD Mississippi'deki Columbus Hava Üssü'nde F-15 pilotluğu eğitimi almış ve 2009'da mezun olmuştu. Pilot prens, Yemen'deki operasyonlara da katılmıştı. Prens Halid, geçtiğimiz yıldan beri Washington'daki Suudi Büyükelçiliği'nde danışmanlık yapıyordu. Kral Selman'ın aynı zamanda 2'nci veliaht olan 31 yaşındaki bir diğer oğlu Prens Muhammed ise savunma bakanlığı yapıyor. Görevden alınan diğer isimler ise Kamu Hizmetleri Bakanı Halid el-Araj, Enformasyon Bakanı Adil el-Turayfi ve Teknoloji Bakanı Muhammed el-Suvayyel oldu. Suudi Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu, bakan Araj'ın, oğlunu, 'liyakat sahibi olmadığı halde' yüksek maaşlı bir işe yerleştirdiğini tespit etmişti. Suudi Arabistan'daki bu görev değişiklikleri ABD Savunma Bakanı James Mattis'in hafta içinde başkent Riyad'a yaptığı ziyaretin ardından geldi. Mattis, ABD'nin çıkarının "güçlü bir Suudi Arabistan'da" olduğunu söylemiş ve Suudilerin "askeri güvenlik ve gizli servislerine" işaret etmişti. Önceki ABD Başkanı Obama'nın İran'la nükleer anlaşma yapması Suudi yönetiminin tepkisini çekerken, ABD Başkanı Donald Trump'ın İran karşıtı söylemleri Washington ile Riyad arasında diyaloğu güçlendiren bir etki yaptı.
Hürriyet

İstikrar İçin 'Beşli Zirve' Çağrısı
Irak'taki Şii Ulusal Koalisyonu lideri Ammar el-Hekim, Ortadoğu'da istikrar için bölgedeki beş ülke arasında zirve düzenlenmesi çağrısında bulundu. Irak meclisindeki en büyük grubun lideri Hekim, Mısır'da yayımlanan hükümet yanlısı Ahbar el-Yevm Gazetesi'ne verdiği mülakatta bölgenin istikrara kavuşması amacıyla Mısır, Türkiye, İran, Suudi Arabistan ve Irak arasında bir işbirliği girişiminin başarılı olup olamayacağına dair soruyu yanıtladı. Hekim, "Bütün bölgeyi kasıp kavuran terör tehlikesini göz önünde bulundurduğumuzda bölge ülkelerinin çoğunun bu düşmanla mücadele edebilecek kapasitede olmadığını görüyoruz. Bu nedenle tehlike tüm bölge ülkeleri için daha büyük hale gelebilir" dedi. Şii lider Hekim, Irak'ın, Arap ülkeleri ve İran'la komşuluk ilişkilerinin yanı sıra pek çok ortak noktasının bulunması hasebiyle bu ülkeler arasındaki görüş ayrılıklarını azaltacak bir rol oynayabileceğini kaydetti.
Haber Türk

Venezüella'da Bu Sefer Sessiz Protesto
Venezüella'nın başkenti Caracas'ta devlet başkanı Nicolás Maduro'ya karşı yaklaşık 3 haftadır süren şiddetli gösteriler dün yerini sessiz bir anmaya bıraktı. Sağ partilerin oluşturduğu muhalefet koalisyonu Demokratik Birlik Masası (MUD) tarafından yapılan çağrı üzerine protestocular gösterilerde yaşamını yitiren 22 kişiyi anmak amacıyla şiddetsiz ve sessiz bir biçimde sokağa çıktı. Ancak bu sessiz protestonun asıl amacının Maduro'nun şiddet kullanmayan protestoculara tahammülünü ölçmek olduğu konuşuluyor.
Haber Türk

İsrail, Golan'ı Vurdu: 3 Ölü
İsrail, Suriye'nin Kuneytire kentindeki Şam destekli askeri üsse saldırı düzenledi. Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Örgütü saldırıda havan ya da hava saldırısı olduğunu savunuyor. Olayda hedef Suriye'nin güneyindeki Ulusal Savunma Güçleri (NDF) oldu, en az 3 asker hayatını kaybetti. İsrail askeri yetkilileri saldırıya ilişkin yorum yapmaktan kaçındı. Kuneytire üssü, İsrail-Suriye arasındaki Altı Gün Savaşları'nda işgal edilen Golan Tepeleri'nde bulunuyor. İsrail'in 1967 yılında işgal ettiği bölge, 1974'e kadar İsrail'in işgali altında kalmış, İsrailli askerler bölgeden çekilse de kenti tamamen yıkarak gitmişti. Esad Hükümeti'nin kontrol ettiği Kuytire'de muhalif gruplar ile çatışmalar devam ediyor.
Haber Türk

Macron Ve Le Pen 2'nci Turda
Fransızlar, 5 yıl aradan sonra dün yeni cumhurbaşkanlarını belirlemek için sandığa gitti. Sandık çıkış anketine göre, 'En Marche' (Yürüyüş) hareketinin lideri olan eski Ekonomi Bakanı Emmanuel Macron ve aşırı sağcı Ulusal Cephe Partisi'nin (FN) lideri Marine Le Pen ikinci tura kaldı. Macron oyların yüzde 23.7'sini elde ederek en fazla oy toplayan aday olurken, Le Pen yüzde 21.7 oranıyla ikinci sırada yer aldı. Merkez sağdaki Cumhuriyetçiler Partisi'nin adayı François Fillon 19.5, aşırı solcu aday Jean-Luc Melenchon yüzde 19.5 ve iktidardaki Sosyalist Parti'nin adayı Benoit Hamon yüzde 6.2 oranında oy topladı. Sandık çıkış anketlerinden sonra ilk açıklamasını yapan Macron, "Tarihimizde yeni bir sayfa açıyoruz" derken, Le Pen, "Milliyetçiler için tarihi bir zafer" açıklamasında bulundu. Seçimlerde büyük yenildi alan Sosyalist Partili Hamon, seçimlerin ikinci turunda aşırı sağcı Marine Le Pen'e karşı yarışacak olan Macron'a destek vereceklerini ilan etti. Yaklaşık 45.7 milyon kayıtlı seçmenin bulunduğu ülkede 70 bine yakın sandık merkezi kuruldu. 11 adayın yarıştığı seçimlerde güvenliğin sağlanması için 50 bin polis ve jandarmanın yanı sıra 7 bin asker de görev yaptı. Seçimlere katılım oranının yüzde 77 oranında olduğu açıklandı. 7 Mayıs'ta gerçekleşecek ikinci turda yarışacak 2 adaydan ipi önde göğüsleyen isim, 14 Mayıs'a kadar şu anki Cumhurbaşkanı François Hollande'dan görevi devralacak. Fransa ilk defa OHAL uygulaması yürürlükteyken cumhurbaşkanı seçimi düzenlendi. Siyasi analistler, 2015'te Charlie Hebdo saldırısıyla başlayan terör eylemlerinin sandıkta nasıl bir etki göstereceğini kestiremiyordu. Son olarak 20 Nisan'da başkent Paris'te bir polis memurunun öldürülmesiyle sonuçlanan DEAŞ eylemi, seçim kampanyasının birden bire durmasına neden olmuştu. Fransa'da seçilmiş cumhurbaşkanı ikinci kez aday olabilir. 1974 yılından bu yana da hep öyle oldu. 2012 yılında cumhurbaşkanı seçilen François Hollande, başta işsizlikle mücadele olmak üzere vaatlerinin çoğunu gerçekleştirmediği için geçen yılın sonlarında sürpriz bir açıklama yaparak yeniden aday olmayacağını duyurmuştu. Hollande'ın bu kararı, merkez ve merkez solda tüm seçim hesaplarını alt üst etmişti. Hollande'ın çekilmesi, eski Başbakan Manuel Valls'ın da yarıştan kopmasıyla, Emmanuel Macron'un önü açılmıştı.
Vatan

Fransız Tv'sinde Nefret Soylemi
Fransız siyaset bilimci Philippe Moreau Defarges, ekonomi kanalı BFM Business'de katıldığı bir programda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkındaki sözleri nedeniyle büyük tepki topladı. Defarges, Türkiye'deki halk oylaması hakkında referandum sonuçlarına itiraz edilmesi için hukuki yolların kapandığını savunarak itirazların sonuçsuz kalacağını ifade etti. Türkiye'de bir tıkanıklığın olduğunu iddia eden Defarges, "O zaman geriye ya iç savaş ya da bunu söylemek zor ama onun (Erdoğan) öldürülmesi kalıyor" dedi. Sunucunun "Bir cinayeti meşru gösteremezsiniz" şeklindeki itirazına Defarges, bu yöntemin ve tartışmalarının yüzyıllardan beri sürdüğünü, büyük dinlerde bile bu yönde tartışmaların yaşandığını savundu. Defarges ayrıca, Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) üyeliğinin mümkün olmayacağını, üyelikle ilgili bir anlaşma imzalansa bile 27 üye ülkeden her birinin bunu onaylaması gerektiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a 'suikast' çağrısıyla gündeme gelen Defarges, tepkiler üzerine özür diledi. Defarges, sosyal medya hesabından yaptığı yazılı açıklamada, "22 Nisan Cumartesi günü BFM kanalında yayınlanan bir programda Türkiye'deki durumla ilgili yapılan tartışmada maksadını aşan bazı ifadeler kullandım ve sözlerim yanlış anlaşıldı" ifadelerini kullandı. Bu konuda çok üzgün olduğunu belirten Fransız profesör, "İncittiğim kişi ve gruplardan samimi olarak özür diliyorum" dedi.
Vatan
POLİTİKA
'Öğretmenleriniz İftihar Vesileniz'
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi MGK toplantı salonunda, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ve beraberindeki öğrencileri kabul etti. Erdoğan, "Hiçbir zaman anneleriniz, babalarınız 'öf' bile demesin, onlara bunu dedirtmeyin. Aynı şekilde öğretmenleriniz sizin bugünlere gelmenizdeki iftihar vesilenizdir, adeta ilim ve feyz kaynağınızdır. Bunları çok iyi bilip bizim varlık sebebimiz olan öğretmenlerimizin de kıymetini bilerek hep söylerim, 'Üç kişinin elini öpeceksiniz, baba, anne, öğretmen, başka kimsenin elini öpmeyeceksiniz' derim" dedi. Gazeteciler, Erdoğan'ın koltuğuna oturan 10 yaşındaki Yiğit Türk'e, "Yeni sistemle birlikte bazı haklar da size doğdu, bunlardan bir tanesi de yeni sistemin resmen yürürlüğü girmesiyle birlikte Ak Parti'ye üye olacağınızı biliyoruz. Bununla birlikte genel başkan olmayı da düşünüyor musunuz kısa vadede?" sorusunu yöneltti. Araya giren, Erdoğan'ın "Niye olmasın?" demesinin ardından Türk de "Niye olmasın? Cumhurbaşkanımızın dediği gibi" dedi. Erdoğan, "Niye olmasın? Madem ki veriyor bu hakkı, bu yetkiyi, dediği gibi niye olmasın?" değerlendirmesini yaptı.
Milliyet

Üç Lider İlk Kez Bir Arada
16 Nisan referandumunun ardından devletin zirvesi dün TBMM'nin açılışının 97. yıldönümü için Anıtkabir'de bir araya geldi. 23 Nisan için Anıtkabir'de yapılan törene bir süre önce rahatsızlığından dolayı tedavi gören Meclis Başkanı İsmail Kahraman katılmadı. Kahraman'ı törende TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın temsil etti. Anıtkabir'deki törende Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, referandumun ardından ilk kez bir araya geldi. Törende bakanlar ile CHP ve MHP milletvekilleri de hazır bulundu. Gruplar arasında herhangi bir temasın olmaması ise dikkat çekti. İlk olarak Milli Eğitim Bakanlığı'nın koordinesindeki törene katılan çocuklar ise yoğun kar yağışı nedeniyle Meclis üyelerinin hazır bulunduğu törende alanda bekletilmedi. Aslanlı Yol'da yoğun kar yağışı altında yürüyerek Atatürk'ün mozolesine gelen heyet, TBMM Başkanvekili Aydın'ın mozoleye çelenk bırakmasının ardından, saygı duruşunda bulundu ve İstiklal Marşı'nı okudu. Aydın, daha sonra Misak-ı Milli Kulesi'nde bulunan Anıtkabir Özel Defteri'ne şunları yazdı: "TBMM'nin ilk başkanı Aziz Atatürk, devletimizin yeniden bağımsız olmasının, milletimizin hürriyetine kavuşmasının karargâhı görevini üstlenen TBMM, bu yıl 97. yılına girmiş bulunmaktadır. Sevinçliyiz, gururluyuz. Haçlı ittifakının saldırılarına boyun eğmeden, istiklale olan inancınızı bir an olsun kaybetmeden, milletimizin istikbalinde liderlik görevini üstlendiniz. Milletimiz, emperyalist işgale karşı sizin komutanızda verdiği eşsiz mücadele ile nesiller boyu övünçle anlatılacak büyük bir destan yazdı. Hür ve bağımsız bir şekilde yaşadığımız bir ülkeye kavuşmamızda yaptığınız hizmeti, dünya durdukça hep hatırlayacağız. Türkiye Büyük Millet Meclisimiz, milletimizle dayanışma içinde daha güzel yarınlar için çalışmalarını sürdürecektir."
Milliyet

 'Yeryüzünün Yıldızlarısınız'
Başbakan Binali Yıldırım, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla öğrencileri Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Bakanlar Kurulu toplantısının yapıldığı salondaki koltuklara, bakanları temsilen oturan çocuklarla tek tek sohbet eden Yıldırım'ın yerine Fevzi Özbey Ortaokulu 5. sınıf öğrencisi Yağız Efe Keçe geçti. Keçe, 0002 plakalı makam arabasıyla Çankaya Köşkü'ne geldi ve kapıda çocuk özel kalem ve protokol görevlisi tarafından karşılandı. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mustafa Varank'ın kızı 4'üncü sınıf öğrencisi Elif Reyyan Varank da kabine de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı olarak yer aldı. 15 Temmuz darbe girişiminde şehit olan polis memuru Varol Tosun'un oğlu Arda Tosun da kabinede yer alan çocuklar arasındaydı. Yıldırım, konuşmasında çocuklara hitaben, "Siz dünyamızı güzelleştiren meleklersiniz, sizler ülkemizin aydınlık geleceğisiniz, sizler yeryüzünün yıldızlarısınız. Her çocuk baharı müjdeleyen bir çiçektir. İnanıyorum ki sizler bin bir renkli çiçekler olarak dünyaya baharı yaşatacaksınız" dedi. Ulusal egemenlik mücadelemizin en önemli dönüm noktalarından birinin 23 Nisan olduğunu söyleyen Yıldırım, "TBMM'nin İstanbul işgal edildikten sonra ilk olarak toplandığı tarihtir. Bu tarihin aynı zamanda çocuklar için bayram olarak ilan edilmesi bir rastlantı değildir. Ulusal egemenlik bir ülkenin, bir toplumun bağımsız olarak varlığını sağlayan en önemli husustur. Dolayısıyla 23 Nisan Bayramı, ulusal egemenliğimize sahip çıkma ve bunu sürekli kılma meselesidir. 23 Nisan'ı bütün dünya çocuklarıyla birlikte kutlamamız da bu değerin evrenselliğini göstermektedir" dedi.
Milliyet

23 Nisan'da Gerilim
TBMM'nin açılışının 97. yıl dönümü nedeniyle yapılan 23 Nisan özel oturumunda referandum tartışması yaşandı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu konuşmasında sert eleştirilerde bulununca, Başbakan Binali Yıldırım, Meclis Başkanı İsmail Kahraman ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ kendisine yanıtlar verdi. Kılıçdaroğlu özetle şunları söyledi: "Mustafa Kemal Atatürk için 23 Nisan Türkiye milli tarihinin başlangıcı ve dönüm noktasıdır. Hepimizi çatısı altında toplayan bu meclis Türkiye milli tarihinin başlangıcı ve Türkiye halkının vücuda getirdiği bir harikadır. Dünyada Gazi Meclis olma unvanına sahip tek meclis olan TBMM kurulduğundan bu yana hükümeti denetleme yetkisini kullandı. Milletvekillerinin denetim yetkilerini kullanmaları bazı küçük tartışmalar dışında sorun edilmemiş asla ayak bağı olarak görülmemiş. Mühürsüz seçim ile bizler yani biz milletvekilleri bu kürsüye çıkıp bir bakan bir sözlü soru dahi soramayacağız. Soruyu sorsak dahi Sayın Bakan bu kürsüye çıkıp cevap verme tenezzülünde bulunmayacaktır. Yaratılan bu tabloyu vicdanı olan herkesin iyi duymasını temenni ederim. Söylediklerimin sizi rahatsız ettiğini biliyorum. Vicdan azabı çektiğinizi de biliyorum. Milli iradeyi sattınız. Milli irade varsa milli irade burada tecelli etmiştir. Hiçbir sınıf hiçbir makam bu TBMM'yi feshedemez.Ben bu meclisin itibarını korumak zorundayım. Ben milli iradeye saygı göstermek zorundayım. Tarih millet egemenliğini feshetme yetkisini bir şahsa veren milletvekillerini unutmayacaktır." "Sayın Başkan (İsmail Kahraman), siz yeni rejimde sayın cumhurbaşkanın vekalet edemeyeceksiniz yeni sistemde sayın cumhurbaşkanına seçilen değil atanan biri vekalet edecektir. Bu meclis kuruluşundan liyakata dayalı bir yönetimin ne kadar önemli olduğunu bilen bir meclisti. YSK tarafından üzerine şaibe düşürülen bir mühürsüz seçimle devlet yönetimine liyakat değil keyfi bir yönetimin yolu açılmıştır. Bugün TBMM büyük bir itibar kaybına uğramıştır. O kadar ki YSK dahi TBMM'nin çıkardığı bir kanuna uymamıştır. Bir parlamentonun böyle bir duruma düşmesi çok dramatik bir tablodur."
Vatan

SPOR

Türkiye 1. Ligi'nde haftanın en önemli mücadelesinde Eskişehirspor, Sivasspor'u ağırladı. Es- Es iki kez öne geçmesine rağmen bir puanla yetindi: 2-2. İki takım da alınacak bir mağlubiyetin büyük zarar vereceğinin bilincinde başladı maça. Sivas, Leandrinho'yu kaçırmak için uzun toplarla hücum etmek istedi. Eskişehirspor ise ayağına daha fazla hakim olan isimlerle pas yaparak rakip kaleye gitmeye çalıştı. İlk yirmi dakika Sivasspor'un kontrolünde geçerken, konuk ekip iki pozisyonunu değerlendiremedi. İlk olarak Gökhan, Leandrinho'yu müthiş kaçırdı. Brezilyalı golcünün vuruşu, Boffin'e çarparak kornere gitti. 19'da ise topu Eskişehir kalesine kadar taşıyan Boye bu kez Hakan'ı kaçırdı. Hakan, Boffin'i geçtikten sonra zoru başardı ve topu direğe nişanladı. 29. dakikada Semih ne kadar tecrübeli golcü olduğunu yine kanıtladı. Hakan'ın ortasında Semih kafayla Eskişehir'i öne geçirdi: 1-0. İkinci yarı da ilk 45 dakikanın bir kopyası gibiydi. Tek fark Kaan-Meye değişikliği ile Eskişehir iki forvete döndü. Kırmızı-siyahlılar ileride daha iyi top tutmasına rağmen, Sivasspor hızlı çıktığında daha rahat pozisyon bulmaya başladı. 64'te Boye ilk yarıdaki driplinglerden birini yine yaptı ve topu Leandrinho'ya verdi. Golcü oyuncunun şutu Boffin'den dönerken pozisyonu iyi takip eden Boye meşin yuvarlağı boş kaleye yolladı: 1-1. Sivas'ın gol sevinci 7 dakika sürdü. 71'de kazanılan köşe vuruşunu kullanan Erkan, Meye'yi iyi gördü. Gabonlu oyuncu Es-Es'i tekrar öne geçdi: 2-1. Skora bir kez daha denge geldi. 81'de Leandrinho'nun şutu Uğur'a çarparak gol oldu: 2-2. Kalan dakikada gol olmayınca mücadele 2-2 sona erdi.
Milliyet

2017 CEV Şampiyonlar Ligi'nde VakıfBank, Imoco Volley Conegliano'yu 3-0 mağlup ederek tarihinde üçüncü kez Avrupa'nın en büyüğü oldu. Temsilcimiz, daha önce 2011 ve 2013'te kupayı kaldırmayı başarmıştı. Birinci sete Vakıfbank kontrollü bir şekilde başladı. Kübra rakibi blokta durdurdu, Lonneke ikiden, Kimberly dörtten muhteşem ataklarla sayı üreterek teknik molalara temsilcimizin 8-6 ve 16-13 önde girmesini sağladı. Naz'ın attığı taktik servisler de rakibin oyununu bozdu. İmoco, Ortalani ile ataklar yaptı fakat Rasic tekli bloklarda fırsat vermedi ve Vakıfbank seti 25-19 kazandı. İkinci set sarı-siyahlı ekibimiz durdurulması imkansız ataklarla rakibi bunalttı ve bir anda 7-2 öne geçti. Zhu Ting, Lonneke, Kimberly köşelerden atakları farkın kapanmamasını sağladı. Teknik molaları 8-3 ve 16-8 açık ara önde geçen Vakıfbank fırtına gibi estiği bu seti 25-13 kazandı. Üçüncü set Lonneke ikiden ataklarına devam etti, Zhu arkadan ataklarla rakibi sarstı, pasör Naz takımını iyi yönlendirdi. Teknik molaya 8-7 ve 16-15 önde giren sarı-siyahlı ekip karşısında direnen Imoco skoru 20-20'de eşitlese de Vakıfbank Kimberly ile etkili servisler atarak Zhu'nun smaçları sonunda seti 25-23 maçıda 3-0 kazandı.
Milliyet

Galatasaray tribünlerinden yabancı cisim yağdı, Cim-Bom ceza tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. İkinci yarıda Volkan Demirel'in koruduğu kale arkasında büyük hareketlilik yaşandı. Volkan'a tepkili olan sarı-kırmızılı taraftarlar, kötü tezahüratla tatmin olmadı, yabancı maddeleri sahaya attı. Bozuk para, pet şişe ve patlayıcı maddeler arasında oynamak zorunda kalan Volkan her seferinde hakemlere şikayette bulundu. Tepki maç bitene kadar devam etti. Olayların sürmesi üzerine Fırat Aydınus, Galatasaray kaptanı Selçuk İnan'ı çağırıp, taraftarlarını uyarmasını istedi. Bu durumun ardından tepkiler daha da arttı. Wesley Sneijder ve Sabri de tribünlere giderek durmalarını istedi. Bazı maddeler kaleci Volkan'a denk geldi. Yabancı maddeleri sarı- kırmızılı futbolcular dışarıya attı. Olaylar durmayınca Fırat Aydınus çareyi kenar yönetimlerle konuşmaya götürdü. Her iki takımın teknik heyetiyle konuşan Aydınus, uyarılar yaptı. Fenerbahçeli futbolcular da olaylara isyan etti. Çevik kuvvet birimleri de hemen içeri girerek, Volkan Demirel'in arkasında set ördü. Sık sık anons yapılarak olayların durması yönünde telkinde bulunuldu. Yaşanan tüm olaylar karşılaşmanın temsilcisi tarafından rapor edildi. Sarı-kırmızılıların olaylar nedeniyle Disiplin Kurulu'na sevk edilmesi bekleniyor.
Milliyet

Galatasaray Teknik Direktörü Igor Tudor, takımının performansından gurur duyduğunu söyledi. Futbolcularından memnun olduğunu ifade eden Hırvat hoca, "Soyunma odasında söylediklerimi söyleyeceğim. Takımımla gurur duyuyorum. Çok iyi mücadele verdiler. Oyunu domine ettik. Çok fazla pozisyon yoktu belki ama net fırsatlar vardı. Rakip ilk fırsatında ve ilk ceza sahasına geldiğinde golü attı" diye konuştu. Ellerinden gelen en iyi performansı gösterdiklerini söyleyen Tudor, "Futbol böyle. Fenerbahçe gibi iyi bir takıma karşı oynadık. Çok fazla pozisyon beklemek doğru olmazdı ama biz şanslar bulduk. Ben hoca olarak performansa bakıyorum. Ortada mükemmel bir performans var ama bazen skor farklı oluyor. Bireysel yetenekleri üst düzey oyuncularımız var; Podolski ve Sneijder gibi. Onları oyuna adapte etmeliyiz. Bakıldığı zaman yüzde 100 baskımız vardı. Ruh ve mücadele ortaya koyduk. Şans mı yoksa kader mi demeliyiz. Ama oyuncularımız elinden geleni yaptı. Gerçekten inanılmaz. Burada bir Beşiktaş derbisi kaybettik, şimdi de bu. Analiz ettiğimde ikisini kaybetmemiz de çok ilginç" dedi. Bruma değişikliğinin tamamen performansa dayalı olduğunu aktaran genç hoca, "Bruma iyi bir performans göstermediği için, Rodrigues'i düşündük, çok basit bir karar. Hoca olarak böyle karar aldım. Birçok karar alınıyor. Hafta boyu oyuncularla beraberiz. Dışarıdan konuşmalar daha kolay. İşin içinde olan biri olarak bir karar almalısınız. Benim takdir hakkım da böyle oldu" yorumunu yaptı.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme