.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

23 Nisan 2017 Pazar

Favori Mülakat Soruları

Richard Branson - Virgin Group kurucusu
Öz geçmişine yazamadığın neler var?
Branson elbette geleneksel mülakatlardan pek haz eden biri değil. "İyi bir CV tabii ki önemlidir; ama kağıtta yazılı olanlar üzerinden işe alım yapacaksam mülakatın bir anlamı olmaz" diyor. Bu nedenle, görüşmeye çağırdığı kişilere CV'lerine yazamadıklarını sormayı seviyor.

Tony Hsieh - Zappos CEO'su
Bir ve on arası puan verecek olsan, sence sen ne kadar tuhafsın?
Zappos'un en temel değerlerinden biri, Hsieh'e göre "eğlence ve sıra dışılık". Burada kendinize kaç puan verdiğinizden çok, soruyu nasıl karşılayıp nasıl cevapladığınız önemli. Ama yine de diyelim kendinize puanınız 1 ise, o zaman Zappos için fazla sıradansınız; 10 ise fazla ruh hastasısınız, diyor Hsieh.
Bir diğer favori sorusu ise "1-10 arası puan verecek olsan, hayatta ne kadar şanslısın?" Hsieh'e göre buna 1 diyorsanız, başınıza gelen kötü şeylerin sebebini düşünmüyor ve muhtemelen hep başkalarında suçu arıyorsunuz; 10 diyorsanız muhtemelen öz güveniniz düşük.

Larry Ellison - Oracle YKB ve CTO'su
Tanıdığın en zeki insan sen misin?
Ellison, kendi yaptığı mülakatlarda yalnızca sıra dışı biçimde yetenekli ve fazlasıyla zeki bulduğu kişileri işe almasıyla tanınıyor. Oracle'da işe alım yapanlar, kendilerinden daha zeki kişileri işe almakla yükümlü, ki kimse kendi koltuğunun rahatına kapılamasın.
Bu soruya 'Evet' derseniz, işe alınıyorsunuz. 'Hayır' derseniz, 'Peki, kim?' diye soruluyor. Ve eğer mümkünse, Oracle o kişiyi işe almak için peşine düşüyor

Elon Musk - Tesla, SpaceX kurucusu ve CEO'su
Yeryüzünde duruyorsun. 1 mil güneye, 1 mil batıya, 1 mil de kuzeye yürüdün ve tam olarak başladığın yerdesin. Nerede olabilirsin?
Musk bu soruyu basitçe, karşısındakinin ne kadar zeki olduğunu anlamaya yönelik soruyor. Birçok doğru cevabı olabilir; örneğin bunlardan biri Kuzey Kutbu.

Kat Cole - FOCUS Brands grup başkanı
Sana en yakın olan kişiye, sende en çok hayran olduğu, ve bir de sinir olduğu birer özelliğini söylemesini istesem, bana ne söylerdi?
Cole kişileri mülakata almadan önce, bir süre bekleme odasında birbirleriyle nasıl etkileşime girdiklerini gözlediğini söylemiş. Mülakat esnasında sorduğu bu soruya ise, "Kim o kişi?" diye bir ekleme de yapıyor. Bu sorunun başkasının adaya bakış açısını ortaya koyduğundan önemli olduğunu düşündüğünü söylemiş.

Miranda Kalinowski - Facebook Global İşe Alım Yöneticisi
Ofisteki en iyi gününün ardından eve gittin ve 'Dünyanın en iyi işinde çalışıyorum' diye düşündün. O gün sana bunu düşündürecek ne yapmış olabilirsin?
Bu sorunun amacı, adayın gerçekten tutkun olduğu şeyi, ve onu neyin motive ettiğini anlayabilmek. Facebook için adayın uygun olup olmadığını anlamanın güzel bir yolu olduğunu söylemiş Kalinowski. Aynı zamanda adayın, dünyayı daha açık ve birbiriyle iletişim halinde bir yere dönüştürme anlamında Facebook ile aynı hedefi taşıyıp taşımadığını da anlamanın bir yolu olarak kullanılıyor.

David Gilboa - Warby Parker eş CEO'su
En son ne zaman bir kostüm giydin ve o ne kostümüydü?
"Ne giydikleri çok önemli değil; önemli olan giyilmesi". İşe, özel yaşama ve yaptığı her şeye kendisinden bir muziplik ve eğlence katabilen adaylara ağırlık verdiklerini söyleyen Gilboa, bunun bir kurum kültürü olduğunu, aksi halde dünyanın en yetenekli elemanının dahi buraya uyum sağlayamayacağını söylüyor

Peter Thiel - PayPal kurucu ortağı 
Bana doğru olan, ama yine de insanların sana katılmadığı bir şey söyle.
Thiel fikirlerini açıklamaktan çekinmeyen insanlarla çalışmayı tercih ettiğini belirtiyor. Ayrıca bu sorunun hem adayın farklı düşünme kapasitesini, hem de mülakat gibi zor bir ortamdaki cesaretini göstereceğine inanıyor. Thiel'e göre bu soru, adayın düşünme biçiminin ne derece orijinal olduğunu anlamaya da yardımcı.

Jenny Ming - Charlotte Russe CEO'su ve YKB
Bana başarısızlıklarından bahset.
Ming'e göre bu sorunun cevabı illa iş hayatındaki bir hata olmak zorunda değil, önemli olan kişinin başarısızlığını farkında olması ve bundan bir ders çıkarılıp çıkarmadığı. Ming bu soruya verilen iyi bir cevabın, adayın risk alma konusunda ve işler yolunda gitmediğinde yapacakları hakkında iyi fikirler vereceğini savunuyor.

Hannah Paramore - Paramore Reklamcılık YKB
İlk kez maaşlı bir işte çalıştığında kaç yaşındaydın?
Paramore, zorunluluklar yüzünden erken yaşta, lisede ve üniversitedeyken çalışmak zorunda kalan insanların sorumluluk duygularının daha gelişmiş olacağına inanıyor; ve bu insanların aynı anda birden fazla alanda başarılı olabileceklerini düşünüyor.

Brad Jefferson - Animoto CEO'su
Sabahları yataktan kalkarken seni motive eden şey nedir?
İnsanları şu hayata devam etmek için neyin motive ettiğinin çok önemli olduğunu düşünen Jefferson, her kariyerde iniş ve çıkışlar olduğunu, önemli olanınsa adayın onu her koşulda işine bağlı tutacak bir tutkuya sahip olması gerektiğini söylüyor. Ona göre böyle bir tutkunuz varsa eğer, zor zamanlarda dahi eğlenerek çalışırsınız.

Randy Garutti - Shake Shack CEO'su
Bir yıl sonra burada oturmuş geçtiğimiz yıldaki başarılarımızı konuşuyor olsaydık, sence birlikte neler başarmış olurduk?
Garutti adayların mülakata gelmeden evvel dersine iyi çalışmasını, şirketi ve sektördeki konumunu iyi anlamış olmasını, ve işi gerçekten istemesini çok önemsiyor. Bu sebeple de favori sorusu, geleceğe yönelik. Bu soruyu ancak, şirketi iyi anlamış ve büyük resmi görebilen birinin cevaplayabileceğini düşünüyor.

Jeff Zwelling - ZipRecruiter COO'su
Bir çekiç ve bir çivi 1.10 dolar. Çekiç, çividen 1 dolar daha pahalıysa, çivinin fiyatı nedir?
Zwelling mülakatlarda aniden böyle şaşırtmalı sorular sormayı sevdiğini söylemiş. Basitçe, adayın düşünmeden cevap vermesini istemiyor.

Ashley Morris - Capriotti's Sandwich Shop CEO'su
Bir zombi istilası yaşansa ne yapardın? 
Komik ve saçma bir soru gibi görülebilir; ancak Morris bu sorunun adayın baskı altında ne yapacağına, nasıl düşüneceğine dair fikir edinmek için iyi bir yöntem olduğuna inanıyor. Sorunun tek bir doğru cevabı olmadığını da bilen Morris, aday için hayattaki en önemli şeylerin neler olduğuna, adayın etik değerlerine ve işi ne kadar sahipleneceğine dair bu sorunun önemli ipuçları getirdiğini söylüyor.

Wayne Jackson - Sonatype CEO'su
En son ne zaman vazgeçmeye çok yakın oldun? Bu durum sana nasıl hissettirdi ve neden vazgeçmedin?
Jackson'a göre ise bu soru, rekabet gerektiren zor durumları aşmak konusunda adayın direncini anlayabilmek açısından biçilmiş kaftan.

Lonne Jafe - Syncsort yöneticisi
Bugüne kadarki en büyük başarının ve en zorlu mücadelenin hikayesini anlatabilir misin?
Jafe'e göre, insan evladı dili icat ettiğinden beridir iletişimi geliştiren en önemli şey, kişinin kendini ifade edebilme yeteneğidir. İş yaşamında kendini iyi ifade etmenin, anlaşılabilir açıklamaların ve karmaşık fikirlerin basite indirgenmesinin en değerli şey olduğunu belirten Jafe, deneyimli liderlerin hepsinin iyi anlatıcılar olduğunu hatırlatıyor.

Laszlo Bock - Google İK Müdürü
Bugüne kadar karşılaştığın çok önemli bir sorunu nasıl çözdüğünü anlatabilir misin?
Bildiğiniz gibi Google, insanların beynini yakan inanılmaz mülakat sorularıyla fazlasıyla ün yapmış bir şirketti ve en nihayetinde o tarz "acayip" soruları yasaklamıştı. Bock artık daha ziyade davranışsal sorular sorduklarını söylemiş. Kendisinin favori sorusu bu; ve bu tip davranışsal sorulara verilen cevaplardan 2 sonuç ortaya çıkarıyor: Birincisi cevabın gerçek dünyayla alakalı olup olmadığı, ikincisi ise, adayın neyi "sorun" ya da "zorluk" olarak nitelendirdiği.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme