1 Mayıs 2017 Pazartesi

01.05.2017 Genel Gündem01.05.2017

GÜNDEM

İranlı Tv Patronuna İnfazda Sır Perdesi
Gem TV'nin sahibi, İran kökenli İngiliz vatandaşı 45 yaşındaki Saeed Karimian'ın Kuveytli ortağı Muhammed El Muhtari ile birlikte önceki gün İstanbul Maslak'ta öldürülmesinin yankıları sürüyor. İngiliz haber kanalı BBC'nin internet sitesinde dün yayınlanan haberde, bir aile yakınının "Saeed Karimian'ın son üç aydır rejim tarafından tehdit edildiği ve bunun sonucunda İstanbul'u terk etmeyi ve Londra'ya dönmeyi planladığı" yönündeki ifadelerine yer verildi. Aynı haberde "İran'da yabancı ve Batı şovlarını Farsça yayınlayan Gem TV, İran tarafından İslami değerlere aykırı programlar gösterdiğinden dolayı eleştiriliyor ve Batı kültürünün yayılması için suçlanıyor" iddiaları ortaya atıldı. BBC'nin Türk hükümetindeki kaynaklara dayandırdığı bilgi ise cinayetin ticaret ve çetelerle ilişkili olabileceği yönünde. Saeed Karimian ile Kuveytli ortağı Muhammed El Muhtari'nin olduğu aracın önünü Maslak'ta bir ciple kestikten sonra yaylım ateşi açarak öldüren 'çarşaflı' saldırganların yakalanması için İstanbul polisi çalışmalarını sürdürüyor. Soruşturmayı Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri yönetiyor. Tetikçilerin olay sırasında tabanca kullandıkları belirlendi. Polis, GEM TV'nin yaptığı dizi ve prodüksiyonlar nedeniyle piyasaya çok miktarda borcu olduğu yönünde bilgiye de ulaştı. Saeed Karimian ve ortağının cenazeleri otopsi için Adli Tıp Kurumu'na getirildi. Muhammed El Muhtari'nin cenazesi konsolosluk yetkililerince akşam saatlerinde alınarak memleketine götürüldü. AFP Haber Ajansı, uyduyla yayın yapan eğlence kanallarının İran hükümeti tarafından Batılıların kültürel saldırısı olarak görülmesi nedeniyle suikast haberine İran basınında fazla yer verilmediğini yazdı. Reuters haber ajansı ise Karimian'ın geçen yıl İran'da gıyabında yargılanıp 6 yıl hapis cezasına çarptırıldığını duyurdu. Haberde, Karimian'ın 'ulusal güvenliğe aykırı eylem' ve 'devlete karşı propaganda' yapmakla suçlandığı belirtildi. Gem Grup önce Londra'da kuruldu, ancak daha sonra Dubai'ye taşındı. Ağını burada genişletti. Grubun web sitesine göre 17 Farsça dil kanalı ve birer Kürtçe, Azerice ve Arapça yayın yapan kanalları var. GEM TV, 'Muhteşem Yüzyıl', 'Karadayı', 'Fatmagül'ün Suçu Ne' ve 'Yaprak Dökümü' gibi pek çok Türk dizisinin Ortadoğu satış haklarını elinde bulunduruyor. GEM TV'nin İran'da yayına koyduğu 'Lale Devri' adlı Türk dizisini 2013'te aniden yayından kaldırması diziyi izleyen İranlıların tepkisine neden olmuştu. İran hükümetinin 2012'de "Muhteşem Yüzyıl" dizisine Farsça dublaj yapan kişileri de gözaltına aldığı öne sürülmüştü. Saeed Karimian, 2015 yılında Antalya'da düzenlediği basın toplantısında, "Türkiye'de 2016 yılından itibaren 100 sinema ve 20 dizi projesine başlamak istiyoruz. 11 aydır bu projeler için fizibilite ve araştırma yapıyoruz. Dünyanın dört bir yanındaki 1400 çalışanımız, bir ay içinde bu projeler için Türkiye'ye gelecek. Gem, dünyada 8 ofisi olan çok özel bir grup" demişti.
Hürriyet


İstanbul'da 30 Bin 101 Polis
1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü bugün törenlerle kutlanacak. İstanbul'da Bakırköy'de kutlanmasına izin verilen 1 Mayıs nedeniyle İstanbul Valiliği geniş güvenlik önlemleri aldı. İstanbul'da 30 bin 101 polis görev yapacak. Saat 05.00 itibariyle Osmanbey, Taksim ve Şişhane Metro istasyonları kapatılacak. Metro, bu istasyonlardan transit geçiş yapacak. Kabataş-Taksim Füniküler hattı ve Karaköy- Tünel Füniküler hattı ile Beşiktaş, Kabataş ve Karaköy iskeleleri (Dentur ve Turyol İskeleleri dahil) hizmet vermeyecek. Diğer toplu ulaşım araçları çalışmaya devam edecek. Bugün saat 04.00'ten kutlamalar sona erene kadar bazı yollar trafiğe kapalı tutulacak. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü (TEM) ekipleri kent genelindeki birçok adrese şafak vakti operasyon düzenledi. Operasyonda 16 kişi gözaltına alındı. 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kapsamında 'toplanacak grupların arasına girerek taşlı-sopalı korsan gösteri eylemleri yapacakları ve grupları bu yönde yasadışı sol bir örgüt adına yönlendirecekleri değerlendirilen şüphelilere yönelik yapılan operasyon Antalya İl Emniyet Müdürlüğü ile koordineli olarak gerçekleştirildi. Operasyona Özel Harekât polisleri de destek verdi.
Hürriyet

Fetö'ye 9 Ayda 10 Bin 821 Soruşturma, 2 Bin 92 Dava
15 Temmuz sonrası FETÖ/PDY ve darbe girişimi soruşturmaları sürerken, hakkında işlem yapılan ve tutuklananların sayısı da artmaya devam ediyor. Son verilere göre, bugüne kadar geçen 9 ayda 139 ağır ceza merkezindeki mahkemelerde 10 bin 821 soruşturma başlatıldı. Söz konusu soruşturmalarda, 124 bin 538 kişinin ismi "şüpheli" olarak geçiyor. Darbe girişimi dolayısıyla gözaltına alınan şüphelilerden 48 bin 290'ı tutuklandı. Ankara, İstanbul, İzmir, Denizli, Malatya, Düzce başta olmak üzere 70 ağır ceza merkezinde toplam 10 bin 945 şüpheli hakkında 2 bin 92 dava açıldı. Açılan davalardan 163'ünün darbe girişimi soruşturmaları kapsamında olduğu belirtildi. Bu davalarda 4 bin 483 sanık olduğu, bunlardan 2 bin 266 sanığın tutuklu bulunduğu kaydedildi. Söz konusu sanıklar, "anayasal düzeni kaldırmaya teşebbüs, TBMM'yi ve hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek" suçlarından yargılanıyor. 23 MAHKÛMIYET FETÖ bilançosuna göre, 9 ayda 23 sanık hakkında mahkûmiyet kararı verildi. Uşak'ta 5, Denizli'de 1, Kayseri'de 2, Muğla'da 1, Burdur'da 2, Elazığ'da 12 olmak üzere toplam 23 sanık hakkında mahkûmiyet kararı alındı.
Haber Türk

2 Bin 900 Rakımlı Kato'da Operasyon
Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesinin 2 bin 900 rakımlı İncebel ve Kato dağlarında PKK'lı teröristlere yönelik "Şehit Binbaşı Ahmet Karaman-2" operasyonunda, teröristlerce kullanıldığı tespit edilen 7 mağaradan 4'ünde arama yapıldı. Mağaraların bir kısmında hâlâ teröristlerin bulunduğu değerlendiriliyor. Bol miktarda silah, mühimmat ve yaşam malzemesi ele geçirilen mağaralarda, teröristlerle sağlanan temasta 1 uzman çavuş ve 1 güvenlik korucusu yaralandı. Türk Silahlı Kuvvetlerinden yapılan bilgilendirmede, İncebel Dağları-Kato bölgesinde 19 Nisan 2017'de başlayan operasyonunun zor arazi ve hava şartlarında 11 gündür aralıksız devam ettiği bildirildi. Bilgilendirmede operasyon bölgesinde şimdiye kadar bölücü terör örgütü mensuplarının kullandığı tespit edilen 7 mağaradan 4'ünün arandığı, çok büyük ve odalı mağaralardan bol miktarda silah, mühimmat ve yaşam malzemesi ele geçirildiği ve mağaraların aranmasına emniyetli şekilde devam edildiği belirtildi. Mağaraların aranmasında iki kez teröristlerle temas sağlandığı ve bir uzman çavuş ile bir güvenlik korucusunun yaralandığı ifade edilen bilgilendirmede, mağaraların bir kısmında hâlâ teröristlerin bulunduğunun değerlendirildiği aktarıldı. Bilgilendirmede ayrıca mağaraların içine erişilmesini ve kullanılmaz hâle getirilmesini sağlamak için bölgeye iş makinelerinin sevk edilerek, çalışma yapması planlandığı kaydedildi.
Milliyet

EKONOMİ
Euro: Euro 3,8841-3,8854
Sterlin: 4,5668-4,5718
Gram Altın: 146,4688-146,5645
150 İşadamıyla Hindistan Çıkarması
Türkiye-Hindistan İş Forumu'na katılmak için bakanlar, Genelkurmay Başkanı ve işadamlarıyla birlikte 7 yıl aradan sonra Hindistan'a giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "G-20'de beraber olduğumuz Hindistanla ilişkilerimizi çok daha ileri noktalara taşımak istiyoruz. Hindistan'la ilişkilerimizde her alanda muazzam bir potansiyel bulunuyor" dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Atatürk Havalimanı'nda hareketinden önce yaptığı açıklamada "Ziyaretimiz, Cumhurbaşkanı düzeyinde ülkemizden Hindistan'a 7 yıl aradan sonra gerçekleştirilen ilk resmi ziyaret olacak. Hindistan'a Başbakanlığım döneminde ilk 2008 Kasım ayında gitmiştim. Bu seyahat aynı zamanda 16 Nisan halk oylamasından sonra yurt dışı ilk ziyaretim olacak. Hindistan ziyareti ayrıca Mayıs ayı boyunca yapacağımız yoğun ziyaret ve temasların da ilk halkasını oluşturuyor. Hindistan dönüşü Rusya Federasyonu'na akabinde Kuveyt'e, Çin'e, ABD'ye ve NATO liderler zirvesi münasebetiyle Brüksel'e ziyaretlerimiz olacaktır" dedi. Yeni Delhi'de hem Cumhurbaşkanı Mukherjee ile hem de Başbakan sayın Modi'yle kapsamlı görüşmeler gerçekleştireceklerini kaydeden Erdoğan, şöyle devam etti: "Ayrıca Cumhurbaşkanı yardımcısı Muhammed Hamid Ensari'yi ve Dış İşleri Bakanı Sushma Swaraj'ı da kabul edeceğim. Bu program çerçevesinde ziyaretim sırasında Türkiye ve Hindistan'ın önde gelen şirketlerin katılımıyla bu akşam Hindistan'ın ileri gelen firmalarının, şirketlerinin yönetim kurulu başkanları, CEO'ları, onlarla bir görüşmem olacak. Ayrıca yarın da (bugün) Türkiye- Hindistan İş Forumu'na inşallah hitap edeceğiz. Türkiye'den 150 civarında işadamımız bizimle beraber geliyor. Bu seyahatimizin iki ülke arasındaki ilişkileri daha da güçlendirmek, bölgesel konularda görüş alışverişinde bulunmak bakımından önemli bir fırsat olacağına da inanıyorum. Hindistanlı muhataplarımızla, ekonomik ve ticari ilişkilerimizin yanı sıra kültür, turizm, eğitim, enerji, güvenlik ve terörle mücadele anlamlarında iş birliği imkanını değerlendireceğiz." Hindistan'ın 1.3 milyarı aşan nüfusu ve yükselen ekonomisiyle uluslararası alanda ağırlığı olan küresel bir aktör olduğunu vurgulayan Erdoğan, Hindistan ile Türkiye ilişkilerinin daha da ileri seviyelere gelmesinin özellikle elektrik, elektronik yani yazılım sektörümde Hindistan'ın yerini iyi değerlendirme arzusu içinde olduklarını kaydetti. Erdoğan, şöyle konuştu: "Son 5 yılda Bakan ve üstü seviyede gerçekleştirilen ziyaretlerin sayısı, önceki 20 yılı aşmıştır. Elbette mevcut seviyeyi kafi bulmuyoruz. G-20'de beraber olduğumuz Hindistanla ilişkilerimizi çok daha ileri noktalara taşımak istiyoruz. Hindistan'la ilişkilerimizde her alanda muazzam bir potansiyel bulunuyor. Bu potansiyeli nasıl harekete geçirebileceğimizi bu ziyarette değerlendirmek, ona göre bir yol haritası çizmek en büyük arzumuzdur. Her iki tarafta bu ideallerin olduğuna da inanıyorum. Ziyaretimizin gerek ikili ilişkilerimizin güçlendirilmesi, gerek bölgesel ve küresel konularda işbirliğimizin ilerletilmesi bakımından olumlu sonuçlar doğuracağına inanıyorum."
Hürriyet

Güneş Ve Rüzgarı İhraç Edebilirsiniz
Uluslararası Enerji Ajansı İcra Direktörü Fatih Birol, ülkemizde güneş enerjisi kullanımının hızlı bir biçimde arttırılmasıyla ilgili önemli destekler içeren YEKA (Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları) sürecinin başka bir fırsat daha barındırdığını belirterek, "Türkiye, elindeki kozları iyi kullanabilirse sadece yenilenebilir enerjiden faydalanma değil, aynı zamanda yenilenebilir enerji teknoloji merkezi olma konusunda, özellikle Orta Doğu ve Afrika'ya çok önemli bir yatırımcı olarak da gündeme gelebilir. Böyle bir olanak var" yorumunu yaptı. Atlantik Konseyi toplantısı sırasında sorularımızı yanıtlayan Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Direktörü Fatih Birol, hem Türkiye, hem dünya enerji piyasalarına yönelik değerlendirmelerde bulundu. Türkiye'nin enerjide son dönemdeki yerlileşme stratejisinde önemli rol oynayan YEKA süreci hakkında Birol, sadece yenilenebilir enerjinin kullanımının artması bakımından değil, aynı zamanda bölgeye ekipman ihracatı konusunda da fırsat yaratabileceğini söyledi. Dünyada hemen hemen herkesin yenilenebilir enerjide ciddi bir atılım yaptığına dikkat çeken Birol, "Ancak atılımın çok zayıf olduğu bir yer var; o da bizim çevremizdeki bölge, özellikle Orta Doğu. Halbuki Orta Doğu ve Afrika aslında en fazla güneşin olduğu bölgeler. Türkiye, elindeki kozları iyi kullanabilirse sadece yenilenebilir enerjiden faydalanmak değil, aynı zamanda yenilenebilir enerji teknoloji merkezi olma konusunda, özellikle Orta Doğu ve Afrika'ya çok önemli bir yatırımcı olarak da gündeme gelebilir. Böyle bir olanak var. Şu anda Afrika'ya baktığımız zaman 650 milyon kişinin elektriği yok. Orta Doğu'ya baktığımızda ise güneşin payı toplam enerji içinde yüzde 1'den daha az. Yenilenebilir enerji açısından baktığımız zaman çok bakir bir bölge bizim komşularımız. Türkiye'nin o bakımdan böyle bir rol oynama şansı var. Orta Doğu'da ayrıca Katar, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkeler de yenilenebilir enerji hedefleri açıkladı. Bu da Türkiye için bir fırsat ve YEKA'lar bize bu imkânı verebilir" dedi.
Hürriyet

Yurtdışına Giden Türk Turist Harcamayı Kıstı
Yurt dışını ziyaret eden Türk vatandaşlarının sayısı bu yılın ilk çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4 artışla 1.9 milyonu bulurken, kişi başı ortalama harcama yarıya düştü. AA'nın TÜİK verilerinden derlediği bilgilere göre, bu yılın ocak - mart döneminde Türkiye'nin turizm geliri 3 milyar 369 milyon 753 bin dolar olurken, yurt dışını ziyaret eden vatandaşların turizm gideri 855 milyon 786 bin dolar olarak gerçekleşti. Buna göre ocak-mart döneminde yurt dışını ziyaret eden vatandaş sayısı önceki yıla göre yüzde 4 artışla 1 milyon 897 bin 554 kişi oldu. Bu dönemde yurt dışına çıkan vatandaşların kişi başı ortalama harcaması 451 dolara geriledi. Geçen yılın aynı döneminde rakam 842 dolardı. Yurt dışına giden vatandaşların ilk çeyrekte toplam 855.8 milyon dolar harcamasının yüzde 70'ine denk gelen 597.9 milyon dolarlık bölümü kişisel harcamalardan oluştu. Vatandaşlar paket turlar için de 257.9 milyon dolarlık harcama yaptı.
Milliyet

Türk Lirasıyla İhracatta Rekor
Türk lirası ile ihracat bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 133 artarak yaklaşık 1.5 milyar dolardan 3.6 milyar dolara yükseldi. Türk lirasıyla ihracat, ulaştığı bu tutarla tüm çeyreklerin rekorunu da kırmış oldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen yıl yaptığı Türk lirasına destek çağrısı, etkisini dış ticarette de gösterdi. Dış ticarette bu yılın ilk çeyreğinde (ocak-mart) gerçekleştirilen ihracat 37.9 milyar dolara yaklaşırken, ithalat 50,4 milyar dolar oldu. Türk lirası kullanımı geçen yılın aynı dönemine göre ihracatta yüzde 133 artışla 1 milyar 523 milyon 326 bin dolardan 3 milyar 556 milyon 932 bin dolara yükseldi. Çeyrek bazında değerlendirildiğinde Türk lirasıyla ihracatta rekor kırıldı. Geçen yılın ilk çeyreğinde 34.7 milyar dolarlık ihracatın yüzde 4.4'ü Türk lirası ile gerçekleştirilirken, bu oran 2017'nin aynı döneminde yüzde 9.4 olarak kayıtlara geçti. İthalatta Türk lirası kullanımı ise bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20 artarak 3 milyar 169 milyon 517 bin dolardan 3 milyar 798 milyon 732 bin dolara çıktı. Geçen yılın ilk çeyreğinde toplam 46.8 milyar dolarlık ithalatın yüzde 6.8'ine denk gelen 3.17 milyar dolarlık bölümü Türk lirası ile gerçekleştirilirken, 2017'nin aynı döneminde yüzde 7.5'ine karşılık gelen 3.8 milyar dolarlık ithalat Türk lirasıyla yapıldı. Dış ticaretteki Türk lirasının payı yüzde 5.8'den yüzde 8.3'e yükseldi.
Milliyet

Kaya Gazı İçin İlk 'Çatlatma'
Türkiye Petrolleri (TP), Trakya'nın Hamitabat bölgesi yakınındaki sahasında doğalgaz ve petrole alternatif kaya gazı için iki kuyuda ilk çatlatma operasyonunu bu hafta gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Çatlatma operasyonu için Amerikan merkezli Halliburton şirketinden teknik hizmet alınacak. İki kuyuda yapılacak çatlatma operasyonu sonrasında verim alınması durumunda, bölgede arka arkaya yeni kuyuların açılması bekleniyor. Aynı zamanda, üretim yapılabilmesi durumunda bu bölgedeki mevcut altyapının da kullanılarak BOTAŞ veya diğer şirketlerin sistemine doğalgaz verilebileceği ifade ediliyor. TP'nin 2 yıldır üzerinde çalıştığı operasyonunun özel sektör tarafından da takip edildiği ve başarılı olunması durumunda bu şirketler için de cesaret verici olacağına dikkat çekiliyor. ABD Enerji Enformasyon İdaresi'nin (EIA) 2013'te dünya kaya gazı haritasını ortaya koyduğu raporuna göre, Trakya bölgesinde yerinde kaya gazı miktarı 962 milyar metreküp olarak tahmin edilirken, bu miktarın 170 milyar metreküpü ekonomik anlamda üretilebilir konumda bulunuyor. Ayrıca, aynı bölgedeki 2 milyar varil olarak tahmin edilen kaya petrolünün 100 milyon varilinin üretilebilir durumda olduğu hesaplanıyor. Türkiye'de aynı zamanda, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde 3.7 trilyon metreküp kaya gazı olduğu belirtilen söz konusu rapora göre, bu miktarın 481 milyar metreküpü çıkarılabilir bölümü oluşturuyor. Aynı bölgede, 4.6 milyar varil üretilebilir, 91 milyar varil de yerinde kaya petrolü olduğu tahmin ediliyor.
Vatan

Rekor Bes'lenme Bes'e
Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de sosyal güvenlik sisteminin tamamlayıcısı olarak kurulan Bireysel Emeklilik Sistemi'ne (BES) yılbaşından sonra otomatik olarak katılanların sayısı 14 Nisan itibarıyla 988 bin 851 olarak kayıtlara geçti. Aradan geçen 1 haftada BES'e büyük çoğunluğunun memur olduğu tahmin edilen 1 milyon 301 bin 304 kişi daha dahil oldu. Bireylerin emeklilik dönemlerinde refah seviyelerinin düşmemesini ve yurt içinde uzun vadeli tasarruf seviyesini yükselterek yarattığı fonlarla ülke ekonomisine katkı sağlamayı hedefleyen BES, 14'üncü yılına doğru emin adımlarla ilerliyor. Sisteme yılbaşında bin ve üzeri çalışanı olan özel sektör firmalarının dahil olmasının ardından ikinci etabın gerçekleştirildiği Nisan'dan itibaren de 45 yaş altı memurlar ve 250 ile 1.000 arası çalışanı bulunan firmalar katıldı. BES'e yılbaşından sonra otomatik olarak katılanların sayısı 14 Nisan itibarıyla 988 bin 851 olarak kayıtlara geçerken, aradan geçen 1 haftada BES'e büyük çoğunluğunun memur olduğu tahmin edilen 1 milyon 301 bin 304 kişi daha dahil oldu. Otomatik katılımda daha önce bir haftada bu kadar yüksek katılım görülmemişti. Böylelikle 21 Nisan itibarıyla otomatik katılım ile 2 milyon 290 bin sistemde yerini aldı. Çalışanların fon tutarı 14 Nisan itibarıyla 153 milyon 205 bin lira olurken, 21 Nisan'da bu tutar 276 milyon 546 bin lira olarak gerçekleşti.
Vatan

Dünya
Ypg Düğümü
Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) 26 Nisan'da Suriye'de terör örgütü PKK'nın uzantısı PYD'nin silahlı kanadı YPG'nin Suriye'nin kuzeyindeki Karaçok Dağı'ndaki hedeflerine hava saldırısı düzenlenmesi sonrası Amerikan zırhlı birliklerinin Türkiye sınırına yakın bölgede konuşlanmasının yankıları sürüyor. Amerikan Wall Street Journal (WSJ) gazetesi konu ile ilgili haber analizinde sınırdaki gerilimin ABD'nin terör örgütü DEAŞ'ın merkezi Rakka'yı ele geçirmeye yönelik hazırlıkları artırdığı bir zamana denk geldiğini yazdı. Gazete, ABD'nin YPG ile birlikte çalıştığını belirtti. WSJ bununla birlikte, Türkiye'nin YPG'yi terör örgütü kabul etmesinden dolayı ABD'nin bu örgüte doğrudan yardımını sınırlandırdığına dikkat çekti. Ancak gazete, Trump yönetiminin YPG'nin doğrudan silahlandırılmasına dair planları onaylayacağına dair yaygın bir beklenti olduğunu da yazdı. Suriye'nin kuzeyinde Kobani'den Kamışlı'ya kadar bölgede Türkiye sınırı boyunca Amerikan zırhlı birliklerinin devriyesi ile ilgili WSJ, geçen mart ayında Fırat Nehri'nin batısında en büyük bileşenini YPG'nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG) elindeki Menbiç'teki gelişmeleri de hatırlattı. Gazete, Menbiç'te gerilim yükseldiğinde ABD zırhlı araçlarının bölgede konuşlandığını yazdı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 16-17 Mayıs'ta ABD'ye yapacağı ziyarete de değinen WSJ, görüşmede Erdoğan'ın ABD Başkanı Donald Trump'tan YPG ile işbirliği yapılmasına son verilmesini isteyeceğini aktardı. Öte yandan Anadolu Ajansı (AA) son gelişmelere dair analizinde TSK'nın 26 Nisan'da Suriye'nin Karaçok ve Irak'ın Sincar bölgesindeki YPG/PKK hedeflerini vurmasının ardından, terör örgütünün sınır hattındaki TSK unsurlarını hedef alan saldırılarında Amerikan yapımı tanksavar BGM-71 TOW füzesi kullandığının ortaya çıktığını yazdı. Ajans, teröristlerin 26 Nisan'da Kızıltepe'de bir sınır karakoluna düzenlediği saldırıda, kaydederek sosyal medyadan paylaştıkları videoda, füzenin ateşlenme anındaki çıkış sesi ve hedefe ilerleme şeklinden, kullanılan silahın TOW olduğunun anlaşıldığını yazdı. Anadolu Ajansı, görüntüleri inceleyen askeri kaynakların da olayın meydana geldiği yeri ve silahın TOW olduğunu teyit ettiğini bildirdi.
Hürriyet

Abd Ordusu Helmand Vilayetinde Üs Kurdu
ABD'nin, Afganistan'ın güneyindeki Helmand vilayetine 300 kişilik birlik gönderdiği bildirildi. Afganistan'daki ABD birlikleri komutanlığından yapılan açıklamada, 300 kişilik birliğin ABD deniz piyadelerinden oluştuğu belirtildi. Açıklamada, askerlerin bölgede konuşlandırılmasının nedeni Afgan ordusuna eğitim, danışmanlık ve terörle mücadele olarak gösterildi. ABD'nin ilk olarak 11 Eylül saldırıları sonrasında askeri birlik gönderdiği Helmand vilayetinden, 2014'te askerlerini geri çekmişti. Bölgede, Afgan güvenlik güçlerinin büyük kayıplar vermesi ve Taliban'ın etkinliğini arttırması üzerine, ABD Başkanı Donald Trump'ın kararıyla özel kuvvetlerine bağlı 5 bin yeni askerin Afganistan'a gönderileceği açıklanmıştı.
Hürriyet

Lübnan Liderinden Bisiklete Destek
Lübnan hükümeti, başkent Beyrut'ta yoğun trafik ve hava kirliliğine karşı 'bisiklet paylaşma programı' başlattı. Programın açılışına kaskı ve bisikletiyle Lübnan Başbakanı Saad Hariri de katıldı. Program Beyrut'un merkezindeki bir noktadan başlatıldı. Halk, saati 3 dolardan bu noktadan bisiklet kiralayabilecek. Aylık üye olurlarsa yapacakları ödemeler daha avantajlı olacak. Zaman içinde Beyrut'taki bisiklet noktalarının 25'e çıkarılması planlanıyor. Bu uygulama yoğun trafik, gürültü ve çevre kirliliğine karşı ABD, İngiltere ve Fransa gibi ülkelerde de var. Beyrut'taki uygulamanın Lübnan'daki diğer kentlere de yayılması planlanıyor. Beyrut'un kuzeyindeki Biblos kentinde ise halihazırda bisiklet paylaşma programı uygulanıyor.
Hürriyet

'Musul 3 Hafta Sonra Temiz!'
Irak'ın Musul kentinde çatışmalar sürerken, Irak Genelkurmay Başkanı Osman el Ganimi, kentin üç hafta içinde DAEŞ'ten temizlenerek, tamamen kurtarılacağını savundu. "El Sabah" gazetesine konuşan Ganimi, DAEŞ'in halen Musul'un yaklaşık yüzde 35'ini kontrol ettiğini ve en geç üç hafta içinde operasyonu tamamlayarak kenti özgürleştireceklerini söyledi. Rusya, Suriye, İran ve Irak'ın, DAEŞ'le mücadele faaliyetlerini koordine etmek ve istihbarat değişimi yapmak için kurduğu Bağdat İstihbarat Merkezi'nin, Iraklı askerlere operasyonlar sırasında destek verdiğini belirten Ganimi, "Merkez, teröristlerin konumlarının tespit edilmesi için faydalı bilgiler sağlıyor. Hedefler, dörtlü koordinasyon yoluyla belirleniyor" diye konuştu. Ganimi, bununla birlikte DAEŞ lideri Ebu Bekir Bağdadi'nin, Irak ile Suriye arasındaki bir bölgede gizlendiğini kaydetti. Öte yandan Irak'ın Musul kentinde düzenlenen hava saldırıları ve terör örgütü DAEŞ tarafından gerçekleştirilen infazlarda 20 sivilin öldüğü, 5 sivilin yaralandığı bildirildi. AA'ya konuşan Iraklı aktivist Muhammed Fadıl Hayali, önceki akşam gerçekleştirilen hava saldırısında Musul'un batısındaki Es-Sıhha Mahallesi'nde bulunan bir evin vurulduğunu söyledi. Saldırıda aynı aileden 15 kişinin öldüğünü, 5 kişinin ise yaralandığını aktaran Hayali, hava saldırısını düzenleyen uçakların Irak ordusuna mı yoksa uluslararası koalisyona mı ait olduğuna ilişkin bilgi vermedi. Hayali, "Saldırıyı yapan tarafın belirlenmesi zor bir durum" ifadesini kullandı. Irak emniyetinde görevli Yüzbaşı Subhan Ali eş-Şuveyli ise, kentin batısındaki El-Islah ez-Zirai Mahallesi'nden kaçmaya çalışan 5 sivilin DAEŞ tarafından öldürüldüğünü kaydetti. Şuveyli, "Söz konusu mahalleden kurtulanlar, emniyet güçlerinin güzergahı üzerinde bulunan yolda 5 kişinin cesedini gördüklerini anlattı" dedi. Terör örgütü DAEŞ'in bölgeden kaçmaya çalışan sivilleri öldürüp, cesetlerini yol kenarlarında sergilemek suretiyle insanları korkutmaya çalıştığını dile getiren Şuveyli, "Bu olay ne yazık ki ne ilk ne de son!" diye konuştu.
Milliyet

20 Yıl Sonra Göründü 'Barış' Çağrısı Yaptı!..
Afganistan'da geçen yıl hükümetle barış anlaşması imzalayan silahlı muhalif gruplardan Hizb-i İslami Partisi'nin lideri Gülbeddin Hikmetyar, yaklaşık 20 yıl sonra ilk kez halkın arasına çıktı ve taraftarlarıyla bir araya geldi. Bir dönem Usame Bin Laden ile de ittifak kurduğu söylenen Hikmetyar, ülkenin doğusunda yaptığı konuşmada Afganistan'ın güçlü bir merkezi hükümete ihtiyacının olduğunu söyledi. Merkezi hükümetin güçlenmesi için kendisinin de herhangi bir makam beklentisi olmadan ciddi çalışma yapacağını ifade eden Hikmetyar, geçmişte yaşanan olumsuz rekabetlerin kötü sonuçlandığını anımsattı ve bundan sonra böyle olumsuzluklardan uzak durulması gerektiğini dile getirdi. Afganistan'daki terör gruplarına silah bırakma çağrısında bulunan Hikmetyar, Taliban'ın hükümete karşı savaşmasının doğru olmadığını bildirdi ve ülkede süren savaşın "sonu belli olmayan, anlamsız ve kutsal sayılamayacak" bir mücadele olduğunu kaydetti. Afganistan'da artık bir damla bile kanın akmasını istemediklerini vurgulayan Hikmetyar, "Artık savaş olmasını ve kimsenin yetim kalmasını istemiyoruz" dedi ve Hikmetyar, Afgan halkının bunu kaldıracak gücünün kalmadığına dikkati çekti. 20 yıl sonra Afganistan'da halk karşısına çıkan Hikmetyar, partisinin gerekli olduğuna inandığı bir dönemde silahlı mücadele içinde bulunduğunu hatırlatırken, artık bu mücadelenin ülke yararına olmadığını gördükleri için barışı seçtiklerini söyledi. Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani ile Hikmetyar arasında geçen yıl barış anlaşması imzalanmıştı.
Milliyet

Siyasete Mi Atılıyor?
Sosyal paylaşım sitesi Facebook'un kurucusu Marc Zuckerberg, Cuma günü Ohio eyaletine bağlı Newton Falls'ta yaşayan Moore ailesinin evine sürpriz misafir oldu. Yerel basında çıkan haberlerde, Moore ailesine akşam yemeğinden sadece 20 dakika önce, 'sürpriz' bir misafirleri olacağı bilgisinin verildiği belirtildi. Zuckerberg'in yardımcılarından, son seçimlerde Donald Trump'a oy veren Demokrat Parti taraftarı bir aile bulmalarını istediği, yardımcıların da Daniel ve Lisa Moore çiftiyle bağlantıya geçtiği kaydedildi. Zuckerberg'in yemekte Moore ailesinin fertleriyle siyaset dışı konularda da fikir alışverişinde bulunduğu söyleniyor. Moore çiftinin Uganda'daki bir yetimhane için yardım çalışmaları yürüttüğünü öğrenen Zuckerberg'in bir sonraki yardım projesinin öksüz çocuklarla ilgili olacağını açıkladığı ifade edildi. Zuckerberg ve eşi Priscilla Chan, kurdukları vakıf aracılığıyla bu yüzyıl sonuna kadar tüm hastalıklara tedavi bulmayı amaçladıklarını açıklamışlardı. Zuckerberg, Facebook'taki hisselerinin yüzde 99'unu vakfa bağışlamıştı. Zuckerberg'in geçen yıl açıkladığı '50 eyaleti ziyaret etme' planı, pek çok kişi tarafından siyasete atılma hazırlığı olarak görülüyor. Her ne kadar siyasetten uzak duracağını söylese de Zuckerberg'in başkanlığa kadar uzanan bir siyasi kariyer hedeflediği yorumları yapılıyor.
Vatan
POLİTİKA
Korkuyla Yaşasınlar
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, YPG'lilerle ABD askerlerini Türkiye sınırında birlikte nöbet tutup devriye gezerken gösteren fotoğraflar için "Göbeğimizi kendimiz keseceğiz. 'Bir gece ansızın gelebiliriz' derken bunu kastediyorum. Biz endişeyle yaşayacağımıza onlar korkuyla yaşasınlar" diye konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Hindistan'a hareketinden önce Atatürk Havalimanı'ndaki konuşmasında özetle şunları söyledi: "TÜRKIYE gibi Hindistan da bildiğiniz gibi farklı terör yapılarıyla mücadele ediyor. 24 Nisan günü düzenlenen hain saldırıda 25 Hint görevlisi hayatını kaybetti. Dünyanın en cani örgütleriyle mücadele eden bir ülke olarak Hindistan'ın acısını çok iyi anlıyoruz. FETÖ terör örgütü başta olmak üzere masumları katleden, iki ülke ilişkilerini dinamitlemeye çalışan şer odaklarını da bu ziyaret sırasında etraflıca ele alacağız. ('TSK'nın Karaçok'a düzenlediği hava operasyonunda öldürülen bazı teröristlerin cenazesine ABD'li askerlerin katıldığına, yine YPG'lilerle ABD askerlerinin Türkiye sınırında birlikte nöbet tutup devriye görevi yaptığına dair bazı fotoğraflar var. Bunu nasıl değerlendirirsiniz' sorusu üzerine) Ne yazık ki bu konularda her iki ülke bayraklarının, ülke de demeyeceğim, YPG gibi bir terör örgütünün paçavralarının olduğu bir konvoy içerisinde tabii Amerika'nın bayraklarının olması, dalgalanması bizleri ciddi manada üzmüştür. Bunları da tabii 16'sında yapacağımız ziyarette Sayın Başkan'a (ABD Başkanı Donald Trump) 'Buyrun' diyeceğiz, göstereceğiz. 'Madem biz uluslararası teröre ortak olarak karşıyız, o zaman bu durum nedir' diye kendilerine bunları göstereceğiz. Çünkü terörle mücadele eğer ortak bir platformda yürümezse bugün bize, yarın bir başkasına olacaktır. Bunu paylaşmamız lazım ki, bu geleneğin, buna gelenek diyorum, çünkü Sayın Obama döneminden başlayan bir süreç şu anda henüz devam ediyor. Bunun artık noktalanması lazım. Aksi takdirde hem bölgedeki bu sıkıntı böyle devam edecektir hem de kendileri rahatsız olacak, bizler de NATO'nun iki ortak ülkesi, stratejik müttefikler olarak bundan ciddi manada rahatsız olacağız. Her zaman söylediğim gibi, o zaman biz göbeğimizi kendimiz keseceğiz. Bu ifademi tekraren kullanıyorum. İşte Karaçok'ta ne olduysa, Sincar'da ne olduysa artık biz bunlara devam etmek durumunda kalacağız. İşte dün de söylediğim gibi hani, 'Bir gece ansızın gelebiliriz' derken bunu kastediyorum. Bütün oradaki terör örgütlerine herhalde tarih vererek, haber vererek gidecek değiliz. Ama bilecekler ki Türk Silahlı Kuvvetleri her an buralara gelebilir. Biz endişeyle yaşayacağımıza, onlar korkuyla yaşasınlar."
Hürriyet
Chp, Aihm'den Umutlu
CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, referandumla ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine (AİHM) başvuruya yönelik hazırlığın sürdüğünü, mahkemeye ayrıntılı ve iyi bir dilekçeyle gitmek istediklerini söyledi. Tezcan, AİHM'in kabul edilebilirlik kararı vermesi halinde bunun referandumlarda bir ilk olacağını söyeldi. Bugüne kadar AİHM'in halk oylamasına ilişkin bir kararının bulunmadığına işaret ederek, "Sadece yasama meclisi seçimleri açısından veriyor. Bir ilk olacak. Bunun için de ciddi bir hazırlık yapmamız gerekiyor. Sanıyorum bu hazırlığı bir hafta, 10 gün içinde tamamlarız" diye konuştu. CHP İzmir Milletvekili Musa Çam'ın AİHM'e bireysel başvuruda bulunduğunun anımsatılması üzerine Tezcan, Çam'ın, bunu kendilerine bildirdiğini, başvuruda bulunmasında sakınca olmadığını söylediklerini kaydetti. Tezcan, "Parti adına yapılan başvurunun adı da teknik olarak bireysel başvuru, gerçek kişilerin yaptığı da bireysel başvurudur. Bireysel başvuruyu, tüzel kişilik de gerçek kişi de yapabilir. Vatandaşlar yapabilir. Bizimki de bireysel başvuru olacak ama parti tüzel kişiliği adına olacak. Parti olarak başvurumuzu, daha etraflı hazırlayacağız" dedi. Avrupa Konseyi Başkanı Thorbjorn Jagland hiçbir uluslararası kuruluşun herhangi bir ülkede bir referandumu geçersiz saymasının mümkün olmadığını ancak YSK'nın iptal taleplerini ret kararıyla ilgili olarak AİHM'e başvurulabileceğini söylemişti.
Vatan

SPOR
FIBA Şampiyonlar Ligi yarı finalinde Monaco'yu devirerek adını finale yazdıran Banvit, Final Four'un ev sahibi Tenerife'ye 63-59 yenildi. Karşılaşmaya hücumda tutuk başlayan Banvit, tüm karşılaşma boyunca bunun sıkıntısını çekti. 5 dakikada 5 sayı bulabilen, 8. dakikada 13-7 geriye düşen temsilcimiz, ilk periyodu da 16- 12 mağlup bitirdi. İkinci çeyreğin başında 23- 14 ile 9 farklı geriye düştükten sonra biraz kıpırdandı Banvit. 26-26'da rakibini yakalayan temsilcimiz, rakibin 13'te 8'lik üç sayı isabetine engel olamayınca, soyunma odasına da 34-31 geride girdi. Rakibine ağır basabileceği alan olarak gözüken pota altında basit atışları kaçırdı Banvit. En güvenilen isimlerden Theodore 2 sayılık atışlarda 16'da 6 isabetle oynayınca, alınan 12 hücum ribauntu da işe yaramadı, ev sahibi yine üçlüklerle farkı 9'a çıkarıp, son çeyreğe de 51-46 galip girdi. Furkan ve Orelik'in sayılarıyla 33. dakikada skoru 53-51'e getirse de, Orelik'in 9'da 1 üç sayı isabeti, takım halinde de 21'de 5 kalınca, Tenerife hep bir hamle yapıp önde kalmayı bildi ve kupayı da kazanan takım oldu. Banvit, kötü hücum ettiği final sonunda büyük üzüntü yaşadı. Normal istatistiklerini tuttursa bile bu maçı kazanırdı ama final stresi sahaya kötü yansıdı. Yine de küçük bir ilçe takımının, bütçesini düşürdüğü, şirket olarak sıkıntılı bir süreçten geçtiği sezonda Türkiye Kupası şampiyonluğunun ardından Avrupa'da final oynaması, bir başarı hikayesiydi ve Banvik buna başta Furkan ve Tolga olmak üzere, Türk oyunculara şans vererek gerçekleştirdi. Bu yüzden emeği geçenler tebrik edilmeli.
Milliyet

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, TT Arena'da kongre üyeleriyle buluştu, hem soru işaretlerini kafalardan kaldırdı hem de onların önerilerini aldı. Mali ve idari genel kurulda konuşanlardan üç üyenin disiplin k u r u - luna verilmesini anlatan Özbek, "Kimse yönetimi eleştirdi diye disiplin kuruluna verilmedi. O gün konuşma yapan 51 konuşmacının 45'i yönetim kuruluna eleştiri getirdi. Hanginiz disiplin kuruluna sevk edildi? Disipline verilen 45 kişiden sadece 3'ü Ben Dursun Özbek olarak o 3 kişinin söylediklerine alınmıyorum. Ancak oturduğum koltuk 112 yıllık Ali Sami Yen'in makamı. Galatasaray'ın başkanlık makamına yapılan hakaretleri, alayları kabul edemem" dedi. Futbol şubesi için özeleştiri yapan Dursun Özbek, "Futbolda başarılı olamadık. Transferlerde hatalar yaptık. Tenkitlerinize katılıyorum. Talihsiz transferlerimiz de oldu. Transfer ettikten sonra milli takımının hazırlık maçında sakatlanan ve bu yüzden forma giyemeyen oyuncumuz oldu. Ama biz hatalarımızdan ders aldık. Bu sezon aynı hataları tekrarlamayacağız. Galatasaray ruhuna uygun mücadeleyi hiç bırakmayacak dinamik bir kadro oluşturacağız. Galatasaray'da şampiyonluk dışında her sonuç başarısızlıktır ve bunun bilinciyle bir takım kuracağız" şeklinde görüş belirtti. Sportif AŞ Üyesi Mehmet Özbek ile ilgili sorulara da cevap veren Başkan Özbek, "Mehmet Özbek 16 senedir bu kulübün bir üyesi 'Bir iş adamı', 'Başkanın kardeşi' diyerek yapılan yorumlara da katılmam mümkün değil. Bizde transfer süreci şöyle işliyor. Scout ekibi hocamızın ihtiyaç gördüğü mevkilerde bir liste oluşturuyor. Futbol Direktörümüz Cenk Ergün oluşturulan transfer listesindeki futbolcular için görüşmeleri yapıyor. Mehmet Özbek sadece para konusu devreye girdiğinde sürece katılıyor ve mali açıdan sözleşmeleri denetliyor. En son sözü ise Başkan olarak ben söylüyorum" dedi.
Milliyet
Fenerbahçe, rakip yarı sahada oyun oynayamıyor. Galatasaray derbisi ve Medipol Başakşehir maçlarında rakibini daha çok bekleyen taraf olan sarı-lacivertliler dün tam tersini yaşadı. Bu sefer oyun oynamak zorundaydı. Ancak bunu başaramadı. Hatta çoğu futbolcu ne yapacağını bilemiyordu. Oysa sarı-lacivertliler maça iyi başlamıştı. Savunmada basit bir top kaybı Rizespor'a pahalıya mal oldu. Aatıf'ın ortasında iki savunmacı arasından kafayı vuran Sow, henüz 3. dakikada takımını öne geçirdi: 1-0. 14'te sağ kanattan gelen topu ayağında tutan Şener, birden önünde rakibini görünce panikledi. Oğuzhan'ın tek vuruşunda skor 1-1 oldu. 41'de Rizespor kalecisi Gökhan'ın sektirdiği topta Sow'un boş kaleye vuruşu, yavaş olunca savunma araya girdi. Fenerbahçe adına sahanın en iyi ismi kaleci Fabiano'ydu. Brezilyalı file bekçisi 56'da sert bir şutu çıkarırken, 66'da ise sakatlanma pahasına gole izin vermedi. Kweuke karşı karşı kaldığı pozisyonda Fabiano'yu geçemedi. Belki de maçın kırılma anıydı. Fabiano'nun sakatlanıp çıkmasının ardından Advocaat, son oyuncu değişikliği hakkını kullanmış oldu. Orta sahaya istediği Salih hamlesini yapamadı. Son 5 dakikaya girilirken Fenerbahçe ilk kez rakibini bunaltmayı başardı. İki dakika içinde üç etkili şut kullandı. Emenike ve Skrtel'in şutlarını Gökhan önlerken Mehmet Topal'ın vuruşu ise az farkla dışarı çıktı. 6 dakikalık uzatmaların başladığı bölümlerde Saadane'nin kırmızı kart görmesi ile sarı-lacivertliler savunmada oluşan boşluğu çok iyi değerlendirdi. Hasan Ali'nin ortasında Emenike indirdi. Sow uzatmaların ikinci dakikasında kafayla dokundu ve maçı kazandırdı: 2-1
Milliyet
  
Fenerbahçe Teknik Direktörü Dirk Advocaat, son dönemdeki çıkışa rağmen ligde istenilen noktada olunmaması için geniş bir değerlendirme yapıp, "Öncelikle, şunu belirtmemiz lazım. Biz maçları 5-10 bin kişiye oynuyoruz. Sezona bakarsak bu durum en az 5-10 puan götürür. Bugün az olsa bile taraftar, destek çok iyiydi, takımımıza itici güç oldular. Gerçekçi olursak kadromuzda bazı sorunlar var. Kim oynamalı noktasında sorunlar var. Ama biz birlikte iyi işler çıkardık. Beşiktaş ligin en iyi takımı ve biz deplasmanda onlarla oynayacağız gelecek hafta. Yine Beşiktaş'a zorluk çıkaracağız. Bu takım elinden geleni yapıyor. Ancak bu kadronun bazı farklı oyunculara, farklı tarzda isimlere ihtiyacı var. Bana belki katılmayabilirsiniz ama kadro konusunda haklıyım" ifadelerini kullandı. Hem taraftar hem de kadro kalitesine değinen tecrübeli çalıştırıcı, bu noktaların çok önemli olduğuna değinip, "Deplasmanda aslında çok fazla puan almayı başardık. Hatta iç sahadan daha iyi olduk. 30-40 bin kişinin önünde oynamak farklıdır. Bu çok önemlidir. Beşiktaş mesela bunu yapıyor. Üst düzey takımlar bunu yapmalı. Hakemi etkilersiniz, rakibi etkilersiniz. Ancak iyi bir nokta var, bizim takımımız pes etmiyor. Gelecekte bu takımın kaliteye ihtiyacı var" yorumunu yaptı. Hollandalı hoca, taraftarın maça gelmemesinin oyunla alakalı olmadığını kaydederek şu ifadeleri kullandı: "Taraftar sayısının oyunla alakalı olduğunu düşünmüyorum. Sonuçta taraftarlar galibiyet ister. Kim ne isterse düşünebilir bu konuda, umrumda değil. Kazanan takıma gelir taraftar. Biz son 11 maçta sadece 1 maç kazanamadık. İyi oyun güzeldir, herkes ister. Taraftara biz istedikleri galibiyetleri sunuyoruz. Ben de futbolcuydum. Arkanızda taraftar varsa, bu çok farklı oluyor. Bizim ihtiyacımız da bu. İngiltere'de de böyledir. Biz kötü oynuyor olsaydık, Manchester United ve Feyenoord'un grubunu lider tamamlamazdık. Türkiye'de de çok iyi takımlar var. İstediğimiz sayıda taraftar gelirse, takımlar buradan çok zor çıkar. 10 bin kişi bile burada çok iyi destek verdi. Bu sayı 40 bin kişi olursa farklı olur."
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme