2 Mayıs 2017 Salı

02.05.2017 Genel Gündem02.05.2017

GÜNDEM

Fetö Emniyette Örgüt İmamlarını 2 Gruba Ayırmış
FETÖ'nün emniyet yapılanmasını "çift imam" sistemi üzerinden oluşturduğu belirlendi. Örgüt imamları, "operasyonel" ve "manevi" olmak üzere iki gruba ayrıldı. Operasyonel imamların emniyet müdürleri gibi hareket ettikleri, manevi imamların polislere dini eğitim verdiği kaydedildi. FETÖ/PDY soruşturmaları kapsamında yakalanan emniyetin yeni baş imamından teşkilatın FETÖ yapılanmasına ilişkin listeler çıkmıştı. Baş imamda ele geçirilen mikro kartta bulunan isimler, kodlar, şifreler ve şemalarla ilgili Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı'nda (KOM) kurulan özel bir ekip çalışma yapıyor. Mikro karttan çıkan şemada FETÖ'nün "çift imam" sistemiyle emniyeti kontrol altında tutmaya çalıştığı belirlendi. Buna göre FETÖ'ye bağlı polisler, iki grup imam tarafından yönlendirilerek gözetimile denetim altında tutuluyor. İmamlar, "operasyonel" ve "manevi" olmak üzere iki gruba ayrılıyor. Operasyonel imamların tıpkı emniyet müdürleri gibi hareket ettiği, manevi imamların polislere dini eğitim verdiği ve sohbetlere katıldığı kaydedildi. Operasyon yapan KOM, TEM, Asayiş, Özel Harekât, Narkotik gibi birimlere özel önem veren FETÖ'nün, operasyonel olmayan Çevik Kuvvet, Güvenlik, Pasaport gibi birimleri de manevi imamlar üzerinden sıkı biçimde kontrol altında tuttuğu saptandı. Mikro kartta çıkan şemada, önemli bölümünün öğretmen olduğu belirlenen 5 bin emniyet imamının gerçek kimlikleri ve kod adlarının yazılı olduğu görüldü. İmamların, sorumlu oldukları emniyet birimine göre "genel müdür, genel müdür yardımcı, il müdürü, şube müdürü" gibi adlarla hiyerarşik olarak emniyetteki sisteme benzer biçimde görevlendirildikleri belirlendi. "İmam" ifadesinin listede, hiçbir şekilde kullanılmadığı ifade edildi.
Haber Türk


Coşku Hâkimdi
1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, Türkiye'nin dört bir yanında binlerce işçi alanları doldurdu. Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı işçi bayramında alanlarda binlerce işçi pankartlar açıp halaylar çekti, işçi temsilcileri de sorunları ve taleplerini sıraladı. Kutlamalar genel olarak olaysız sona erdi. Ankara'da 1 Mayıs, Kolej Meydanı ile Tandoğan'da iki ayrı etkinlikle kutlandı. Alanlara içeriğinde OHAL ve KHK kelimelerinin kullanıldığı pankartlar sokulmadı. Kutlamalar dün başkentte iki ayrı organizasyonla kutlandı. Türkİş ve bağlı sendikalar kutlama için Tandoğan Meydanı'nı, DİSK, KESK ve TMMOB'un da aralarında bulunduğu onlarca sendika, sivil toplum örgütleri, meslek odaları, öğrenciler de 1 Mayıs'ı Kolej Kavşağı'nı seçti. DİSK, KESK, TMMOB ile Ankara Garı önündeki terör saldırısında hayatını kaybeden vatandaşların aileleri Gar önünde bir araya geldi. Saygı duruşu ile başlayan anmada, "10 Ekim'i unutma, unutturma" sloganları atıldı, saldırının gerçekleştiği yere karanfiller bıraktı. Daha sonra gruplar, Kolej Meydanı'na yapılacak yürüyüş için Cebeci'de toplanmaya başladı.
Milliyet

Mehmetçik Kato'da Pkk'nın İnine Girdi
Güvenlik güçlerinin terör örgütü PKK'nın kırsal alandaki yapılanmasına yönelik operasyonları aralıksız sürüyor. Bu kapsamda Hatay'ın Dörtyol ilçesinin Amanos Dağları'nda arama tarama çalışması yapan güvenlik güçleriyle teröristler arasında çıkan çatışmada bir astsubay ile bir korucu yaralandı. Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesi yakınlarındaki Kato Dağı'nda 12 gün önce başlayan operasyon kapsamında uzun yıllardan sonra ilk kez PKK'nın buradaki kamp, sığınak ve barınaklarına girilerek imha edildi. Beytüşşebap ilçesi yakınlarında bulunan 2 bin 900 rakımlı Kato Dağı'nda terörle mücadele kapsamında başlatılan geniş kapsamlı operasyonlar devam ediyor. Kuzey Irak sınırına yaklaşık 40 kilometre mesafede bulunan ve terör örgütün sığınak ve barınakları bulunan Kato Dağı'nda, zorlu kış mevsimi hâlâ hüküm sürüyor. Aşırı kar yağışıyla biriken kar yığınları arasında engebeli ve sarp kayalık Kato Dağı'nda rahatlıkla hareket kabiliyetine sahip, tam donanımlı özel eğitimli askerler, geceleri de dağda kalarak, teröristlerin izini sürüyor. Sarp kayalık ve kar yığınlarının olduğu bölgede iş makineleri ile yollar açılıyor. Özellikle akşam saatlerinde Şırnak ve Beytüşşebap'tan kalkan helikopterler özel eğitimli askerleri operasyon düzenlenen bölgedeki stratejik noktalara indiriyor. Bölgede zaman zaman sıcak temas sağlandığı ve yer yer şiddetli çatışmaların yaşandığı belirtildi. Operasyonda uzun yıllardan beri güvenlik görevlilerin girmediği, örgütün Kato Dağı zirvesindeki Meydana Kolya ve Kela Meme bölgelerindeki sığınaklarına giren askerler, buralarda PKK'nın silah ve mühimmat depolarını buldu. Bu depolarda çok sayıda havan, havan mermisi, Bixi ve mermisi, mayın, roketatar, uzun namlulu silah, C4 patlayıcı, bol miktarda Amonyum nitrat, el yapımı patlayıcılar ele geçirildi. Bulunan sığınak, kamp, barınak ve depolar kullanılmaz hale getirilirken, silahlara ise tasnifi yapıldıktan sonra el konuldu. Irak'ın kuzeyinde bulunan Zap bölgesinde eylem hazırlığında olduğu tespit edilen üç terörist de, silahlı İHA ile etkisiz hale getirildi. Amanos Dağları eteklerindeki Pekmezci Yaylası kırsalında arama tarama faaliyeti sürdüren güvenlik güçleriyle teröristler arasında da çatışma çıktı. Açılan ilk ateşte bir astsubay ile bir korucu yaralandı. Hastaneye kaldırılan yaralıların durumlarının iyi olduğu belirtildi.
Milliyet


EKONOMİ
Euro: Euro 3,8841-3,8854
Sterlin: 4,5668-4,5718
Gram Altın: 146,4688-146,5645

Çöpümüze Talipler
Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) Yönetim Kurulu Başkanı Şefik Tüzün, Türkiye'nin çöpüne talip olduklarını söyledi. Tüzün, çimento fabrikalarındaki fırınlarda ısının 1400-1500 derecelere kadar çıktığını belirterek, belediyelerle işbirliği yaparak çöplerin fırınlarda yakılabileceğini bildirdi. Çöp yakma fabrikalarının yaklaşık 100 milyon Euro'luk bir maliyetle kurulabildiğini, buna karşılık mekanik arıtma tesislerinin 15-20 milyon Euro'luk maliyeti olduğunu kaydeden Tüzün, arıtma tesislerinin çimento fabrikalarına yakın mesafede kurulması ile tehlikeli atıklar da dahil çöplerin çimento fabrikalarında yakılabileceğini açıkladı. Türkiye'de 28 milyon ton belediye katı atığı çıktığını bu atıklardan 7 milyon ton ek yakıt üretiminin mümkün olduğunu ifade eden Tüzün, çimento sektörünün de 7.5-8 milyon ton kömür tüketimi olduğunu söyledi. Kömürün önemli bir kısmının yurtdışından ithal edildiğini, sektöre yaklaşık 650-700 milyon dolarlık bir maliyet getirdiğini belirten Tüzün, belediye atıklarının çimento fabrikalarında kullanılabileceğini vurguladı. Tüzün, belediyelerin çöp toplamak için 60-100 lira arasında harcama yaptıklarını, çöplerin depolanması için de 40-75 lira arasında harcama yapıldığını açıkladı. Tüzün, "Toplamda 100-185 lira çöp harcama yapılmasına rağmen çöpler malesef depolanıyor. Çevreyi korumak ve gelecek kuşaklara daha güvenli bir çevre bırakmak için gelişmiş ülkelerde olduğu gibi çöplerin depolanmadığı, belediyelere düzenli çöp depolama vergi sisteminin getirildiği bir iş modeli oluşturulmalı" dedi.
Hürriyet

Üç Rus'tan Biri Türkiye'ye Geldi
2016'dan sonra 2017'ye de mutsuz başlayan turizm sektörünün yüzünü Rus turistler güldürdü. 10 günlük Mayıs tatilini Türkiye'de değerlendiren Rus vatandaşları sayesinde 2014 yılının mayıs ayının rakamları yakalanmış oldu. Son üç günde Türkiye'ye 150 sefer yapan havayolu şirketleri yaklaşık 30 bin Rus turisti Türkiye'ye getirdi. Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) da artan ilgiyi doğruladı. Yaz sezonunun başlangıcı sayılan 1 Mayıs ile ilgili yapılan açıklamada, tatil için Rusya dışına çıkan her üç kişiden birinin Türkiye'yi tercih ettiği söylendi. Türkiye'ye artan ilgiyi fiyat indirimlerine de bağlayan ATOR, "Mayıs tatilinde yurtdışına giden Rus vatandaşları yüzde 35 oranında tercihini Türkiye'den yana yaptı. Böylece Türkiye üç yıl aradan sonra yeniden bir numara oldu. Türkiye tercihinde otellerin uyguladığı fiyat indirimi de önemli rol oynadı. Ortalama iki kişiden oluşan Rus aile 3 yıldızlı otelde 8 gün tatil için 24 bin ruble (1500 TL) ödedi. 5 yıldızlı tesiste bir haftalık tatilin bedeli ise ortalama 32 bin ruble (yaklaşık 2000 TL) oldu" ifadelerini kullandı. Rus turizm sektörü, önümüzdeki 5 aylık yaz dönemiyle ilgili uyarı niteliğinde sinyal de verdi. Rusya ekonomisinin durumu, batılı ülkelerin yaptırımları ve Rusya'da devlet memurlarına konan yurtdışı çıkış yasağı devam ediyor olmasına dikkat çekilerek, "Rusya halkının mali imkanları bu yıl da daralmaya devam ettiği için yurtdışı turizmdeki hacim küçülmeye devam edecek. Anketlere göre halkın yüzde 80 gibi önemli bölümü yaz aylarını evlerinde veya en iyi ihtimalle sayfiye yerlerindeki geçirmeyi düşünüyor. Devlet memurları ise zaten yurtdışına çıkamıyor. Dolayısıyla turizmde dış oyuncular Rus müşteri için ciddi mücadele vermek zorunda kalacak" denildi.
Hürriyet

Avrupa'nın Açığını Abd İle Körfez Kapattı
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre nisan ayı ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4 artışla 11 milyar 866 milyon dolar oldu. Son 12 aylık ihracat yüzde 4 artışla 145 milyar 656 milyon dolara ulaştı. Türkiye'nin 16 Nisan'daki referandum öncesinde siyasi kriz yaşadığı üç Avrupa Birliği (AB) ülkesinden Almanya'ya ihracat yüzde 5.4, Hollanda'ya ihracat yüzde 15.9 azaldı. Belçika'ya ihracat ise yüzde 2 arttı. Almanya ve Hollanda'daki düşüşe rağmen nisanda en önemli ticaret partneri AB'ye ihracat yüzde 3.2 artış yakaladı. AB'den sonra ihracata en büyük katkıyı sunan Kuzey Amerika'ya ihracat yüzde 28.7 yükseldi. Artışta ABD'ye olan ihracattaki yüzde 26.7 artış etkili oldu. Birleşik Arap Emirlikleri'ne ihracat ise yüzde 99 arttı. Çin'e ihracat yüzde 38.3, Rusya'ya ihracat yüzde 5.4 artış kaydetti. Rusya'ya ihracat ilk 4 ayda yüzde 29.6 artış yakaladı. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, "Nisan takvim etkisinin negatif olduğu aylardan oldu ve ihracat artışımız ortalamanın altında gerçekleşti. Nisanın ilk yarısında Türkiye'nin referandum gündemine kilitlenmesi de artışı sınırlandırdı" dedi.
Haber Türk

Türk - Hint Ticaretine Lira Rupi Dopingi
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Hindistan'dan Türkiye'ye gelen turist sayısının artmasını isteyerek, "Son yıllarda düğünlerini ülkemizde yapan Hintli ailelerin sayısında ciddi bir artış yaşandığını görüyoruz. 2017'de daha fazla sayıda Hintli turisti ülkemize bekliyoruz" dedi. Hindistan'dan Türkiye'ye gelecek işadamlarına her türlü kolaylığı göstereceklerini belirten Erdoğan, "Ticaretimiz üzerindeki kur baskısını azaltmalıyız. Yani kendi milli paralarımızla karşılıklı olarak ithalat ve ihracat yapabiliriz" diye konuştu. Erdoğan, dün Hindistan Başbakanı Narendra Modi ile birlikte Türkiye - Hindistan İş Forumu'na katıldı. Erdoğan, iki ülkenin işadamlarına şunları söyledi: "Hindistan ile ikili ticaret hacmimizin 2016 sonu itibarıyla yaklaşık 6.5 milyar dolara ulaşması memnuniyet verici. Bu rakamın gün geçtikçe artacağını ve yakında gerçek potansiyele ulaşacağını düşünüyoruz. Ancak ikili ticaret hacminin dengesiz olduğu ve uzun yıllar ülkemiz aleyhine gerçekleştiği de bir gerçek. Geçtiğimiz yıl itibariyle 652 milyon dolar olan ihracat, 5 milyar 750 milyon dolar ithalat olarak gerçekleşen bu dengesizliğin ülkemiz açısından sürdürülebilmesi çok zor. Karşılıklı yatırımların artırılmasını ve ticaret hacminin hızla dengelenmesine yönelik adımlar atılması önemli. Türk firmalarının Hindistan'daki yatırımları 212 milyon dolar iken Hindistan'ın Türkiye'deki yatırımlarına baktığımız zaman 110 milyon dolar. Dünyanın 17. büyük ekonomisi olan Türkiye ile 7. büyük ekonomisi olan Hindistan'ın potansiyellerinin bu rakamların çok üzerinde. Ülkemizde yatırım yapmak isteyen Hindistan firmalarına Yatırım Destek Ajansımız ve diğer kuruluşlarımız vasıtasıyla her türlü kolaylığa sağlamaya hazırız. Türkiye, kendi pazarı yanında Avrupa, Orta Asya, Karadeniz Bölgesi ve Ortadoğu başta olma üzere geniş bir coğrafya için de üretim ve ticaret üssü olmaya uygun bir konumdadır.
Milliyet

Tarla-Market Farkı Gözleri Yaşarttı
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, nisan ayında üretici ve market arasındaki fiyat farkının en fazla kuru soğanda meydana geldiğini belirterek, üretici ve market arasındaki fiyat farkının kuru soğanda yüzde 646.6'ya ulaştığını söyledi. Bayraktar, fiyat farkının kuru soğandan sonra elmada yüzde 488.4, kuru kayısıda yüzde 360, lahanada yüzde 339.6, patlıcanda yüzde 334.7, maydanozda yüzde 308'i bulduğunu belirtti. Bayraktar, "Üreticiden alınan fiyatın üstüne, kuru soğanda 7.5 kat, elmada 5.9 kat, kuru kayısıda 4.6 kat, lahanada 4.4 kat, patlıcanda 4.3 kat, maydanozda 4.1 kat zam konularak tüketiciye satılmaktadır. Bugün üreticide 15 kuruş olan kuru soğan, markette 1 lira 12 kuruştur. Üreticide 67 kuruştan satılan elma markette 3 lira 94 kuruşa, 6 lira 50 kuruş olan kuru kayısı markette 29 lira 90 kuruşa, 37 kuruş olan lahana 1 lira 61 kuruşa, 63 kuruş olan patlıcan 2 lira 72 kuruşa, tanesi 25 kuruş olan maydanoz markette 1 lira 2 kuruşa satılmaktadır" dedi. Bayraktar, "Mart ayından nisan ayına bir ay içinde markette en fazla fiyat artışı ise yüzde 37.2 ile patateste görüldü. Patatesteki fiyat artışını yüzde 34.1 ile domates, yüzde 29 ile pırasa, yüzde 24.7 ile havuç, yüzde 18.0 ile limon, yüzde 16.1 ile kuru soğan, yüzde 14.8 ile ıspanak, yüzde 13.0 ile lahana, 6.9 ile kuru fasulye, 6.5 ile iç fındık, yüzde 5.9 ile nohut, yüzde 5.8 ile ayçiçeği yağı, yüzde 3.0 ile dana eti, 2.2 ile kuzu eti, yüzde 0.5 ile elma, yüzde 0.4 ile zeytinyağı takip etti" dedi.
Milliyet

İlk Çeyrekte Yüzde 39 Arttı..
Türkiye'de bu yıl Ocak-Mart döneminde enerji ithalatı için ödenen miktar, geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 39 artışla 9 milyar 1 milyon 356 bin dolar oldu. Dış ticaret istatistiklerine göre, Türkiye'de Ocak-Mart döneminde toplam 50 milyar 394 milyon 134 bin dolarlık ithalat gerçekleştirildi. Bu rakamın 9 milyar 1 milyon 356 bin dolarlık bölümü, enerji ithalatı olarak özetlenen "mineral yakıtlar, mineral yağlar ve bunların damıtılmasında elde edilen ürünler, bitümlü maddeler, mineral mumlardan" oluştu. Böylece geçen yılın ilk 3 aylık döneminde 6 milyar 490 milyon 429 bin dolar olan Türkiye'nin enerji ithalatı, bu yılın aynı döneminde yüzde 38.7 artışla 9 milyar 1 milyon 356 bin dolara yükseldi.
Vatan

5 Dakikada Bir Marmaray
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Marmaray'da 17 aydır devam eden altyapı çalışmalarının tamamlanmasıyla sefer sayısının hafta içi 219'dan 333'e çıkarılacağını açıkladı. Bakan Arslan, Ayrılık Çeşmesi'nde, Marmaray Projesi kapsamında Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü (AYGM) tarafından yaklaşık 17 aydır sürdürülen çalışmalar nedeniyle tren sefer sıklığının zorunlu olarak 10 dakika arayla yapıldığını ifade etti. AYGM tarafından 16 Aralık 2015'te başlatılan çalışmaların, 28 Nisan'da başarıyla tamamlandığını belirten Arslan, Marmaray seferleri bugünden itibaren 333'e çıkarılacağını söyledi. Marmaray'ın hafta içi ve hafta sonu işleyişi hakkında da bilgi veren Arslan, hafta içi toplam 333 tren seferinin yapılacağını, günün yoğun olan 07.00-10.00 ve 16.00-20.00 saatlerinde 5 dakika aralıklarla trenlerin hizmet vereceğini belirtti. Arslan, günün yoğun olmayan saatlerinde 10.00- 16.00 arasında 7 dakika aralıklarla, 06.00-07.00-20.00-23:10 saatlerinde 10 dakika, 23.10-24.00 saatleri arasında 15-20 dakika aralıklarla tren seferlerinin yapılacağını kaydetti. Pazar ve tatil günlerinde 10 dakika aralıklarla 217 tren seferinin yapılacağını anlatan Arslan, Ayrılık Çeşmesi- Kazlıçeşme arasında hizmet veren Marmaray'a olan talebin her geçen gün arttığını bildirdi.
Vatan

DÜNYA
Çavuşoğlu: Nato'da Devam Edeceğiz
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya Liberal Demokrat Parti Başkanı Vladimir Jirinovski'nin 5 ay önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la görüşmesine dayanarak yaptığı değerlendirmelere ve uluslararası basındaki yorumlara yanıt verdi. Çavuşoğlu, Türkiye'nin NATO'da kalmaya devam edeceğini belirtti. NATO Parlamenterler Asamblesi Başkan Yardımcısı, CHP Aydın Milletvekili Lütfi Baydar, Jirinovski'nin uluslararası toplumda yankı bulan sözlerini Meclis gündemine taşıdı. Baydar, Meclis'e verdiği önergede, Jirinovski'nin Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu'nun katıldığı parlamento toplantısında, "Ben Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştüm. Bana kendisi bizzat Türkiye'nin gelecekte NATO'dan çıkacağını söyledi. Bugün fiiliyatta Rusya-Türkiye-İran üçlü ittifakı oluşmak üzere. Bu da mantıklı" sözlerini anımsattı. Baydar'ın önergesini yanıtlayan Çavuşoğlu, şu değerlendirmeyi yaptı: "Rusya Liberal Demokrat Partisi Başkanı Vladimir Jirinovski, 22-25 Kasım 2016 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Adı geçenle yapılan görüşmelerde, mutat siyasi temaslar formatında Türkiye-Rusya ikili ilişkileri ve uluslararası konular hakkında genel mahiyetli fikir teatisinde bulunulmuştur. Ziyaret ve yapılan temaslar hakkında yaptığı beyanlar, Vladimir Jirinovski'nin şahsi değerlendirmesini yansıtmaktadır. 1952 yılından bu yana üyesi olduğumuz NATO, ulusal güvenliğimizin temel sac ayaklarından biri olmaya devam etmektedir. Türkiye, geçmişte olduğu gibi bugün ve gelecekte de ittifakın önemli üyesi olarak NATO'ya katkılarını sürdürecek ve ittifakın kollektif güvenlik şemsiyesinden yararlanmaya devam edecektir. Türk dış politikası 'Batı veya Doğu' gibi tercihlerde bulunma noktasını çoktan geçmiştir."
Hürriyet

Hamas'tan Büyük Değişim
Filistinli Hamas hareketinin siyasi büro şefi Halid Meşal, Katar'ın başkenti Doha'da hareketin yeni vizyonunu ve siyaset belgesini açıkladı. Halid Meşal "Siyaset belgesi Hamas'ın tüm liderlerinin içerideki ve dışarıdaki kurumlarının ortak görüşünü yansıtmaktadır. Hamas, Filistinli mülteciler meselesini tasfiye etmeyi hedefleyen her türlü girişim ve projeyi reddetmektedir. Geri dönüş hakkı, ne ilga edilir ne de eksiltilir" dedi. "Hamas, çekişmenin dinleri sebebiyle Yahudilerle değil Siyonist projeyle olduğunu vurgular ve Hamas, Yahudi oldukları için onlarla bir çekişme yürütmemektedir, saldırgan işgalci Siyonistlerle mücadele etmektedir. 1967 sınırları içinde bir Filistin devletinin kurulması, Filistin haklarından ödün verilmesi anlamına gelmemektedir. Hamas geniş katılımlı demokrasiye inanıyor. Diyaloga ve başkasıyla yaşamaya açıktır. Filistin Kurtuluş Örgütü, Filistin halkının koruması gerekli ulusal çerçevesidir. Yeniden inşa edilmesine çalışılması kaçınılmazdır." Hamas'ın bu girişiminin, Müslüman Kardeşleri 'terörist bir örgüt' olarak kabul eden Mısır'ın yanı sıra Körfez ülkeleri ve Hamas'ı 'terör örgütü' olarak sınıflandıran Batılı ülkelerle ilişkileri iyileştirme amacı taşıdığı yorumları yapılıyor. Reuters'a konuşan kaynaklar, 2007'den bu yana Gazze Şeridi'nde yönetimde olan Hamas'ın yeni belgesinde 1967 sınırları içerisinde bir Filistin Devleti'ne geçişi kabul edeceğinin yazdığını kaydetti. Ancak Hamas'ın açıklayacağı belgede İsrail devletinin var olma hakkını reddetmeye ve ona karşı "silahlı mücadeleyi" savunmaya devam edeceği kaydediliyor. Hamas'ın siyasi rakibi El Fetih'in lideri Mahmud Abbas, gelecekte kurulacak bir Filistin Devleti'nin Gazze, Batı Şeria ve Doğu Kudüs'ü kapsaması gerektiğini savunuyordu. Bununla beraber Hamas'ın yeni politika arayışı İsrail tarafından bir "göz boyama" olarak değerlendirildi. Reuters'ın haberine göre, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun sözcüsü David Keyes, "Hamas bu hamleyle dünyayı kandırmaya çalışıyor. Ancak bunda başarılı olamayacak" sözleriyle değerlendirdi.
Milliyet

Güney Kore'den Trump'a: Füzelerin Parasını Vermeyiz!
Kuzey Kore'nin balistik füze denemelerinin ardından artan tansiyon nedeniyle bölgeye askeri personel, uçak gemisi ve "Füzesavar Savunma Sistemi" (THAAD) gönderen ABD, özellikle Güney Kore ile de tatsızlık yaşıyor. Güney Kore'ye THAAD sistemlerini konuşlandıran ve böylece Rusya ile Çin'in tepkisini çeken ABD, Başkan Donald Trump'ın, Reuters haber ajansına verdiği "Seul'ün, bu füzelerin maliyetini ödemesi gerekir. Bu sistemlerin bedeli de yaklaşık 1 milyar dolar" demişti. Güney Kore, bu açıklamaya tepki vermekte gecikmedi ve böyle bir meblağ için pazarlık etmeyeceklerini bildirdi. Trump'ın sözlerini değerlendiren Güney Kore Ulusal Savunma Bakanlığı Sözcüsü Moon Sang-gyun "Bunun yeniden müzakere yapmak için bir neden olduğunu düşünmüyorum" dedi. Güney Kore Devlet Başkanlığı da, Ulusal Güvenlik Ofisi Şefi Kim Kwan-jin ve ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı H.R. McMaster'in, telefon görüşmesi yaptıklarını, "Güney Kore'nin THAAD sisteminin kurulumu için yalnızca yer tahsis edeceği"ne ilişkin ilk anlaşmanın yeniden teyit edildiğini bildirdi. Başkanlık açıklamasında, Kim ve McMaster, Güney Kore'nin THAAD füze savunma sisteminin kurulumu için yer tahsisinden dışında herhangi bir maliyet üstlenmeyeceği konusunda hemfikir olduğu da kaydedildi. Öte yandan ABD Başkanı Trump, Kuzey Kore'nin nükleer programına son vermemesi halinde bu ülkeye askeri müdahalede bulunma ihtimalini dışlamadığını söyledi, ayrıca bu ülkeye karşı girişilecek büyük bir savaşta, milyonlarca kişinin ölebileceği uyarısında da bulundu. Trump, kısa bir önce, böyle bir ihtimalin iyi olmadığını, Kuzey Kore liderinin, "mantıklı" biri olduğunu düşündüğünü söylemişti. Amerikan CBS televizyonuna konuşan ve başkanlığının ilk 100 gününün değerlendiren Trump, K. Kore'nin nükleer denemelerini sürdürmesinin, ülkesini "çok da mutlu etmeyeceğini" ifade etti. Trump, "Bunun bir askeri müdahale anlamına mı geleceği" sorusuna, "Bilmiyorum. Göreceğiz" yanıtını verdi.
Milliyet

Yıllar Sonra Kucaklaştılar
Meksika'nın ABD sınırındaki Tijuana kentinde bulunan sınır kapısı, hafta sonunda altı Meksikalı aile için kısa süreliğine açıldı. 'Sınır Melekleri' adlı sivil toplum örgütünün girişimiyle Meksika'nın Ulusal Çocuk Günü sebebiyle beşinci kez düzenlenen etkinlikte Amerikan sınır polisi, uzun süredir bir araya gelmeyen Meksikalı aileler için sınır kapısını 3 dakikalığına açtı. Etkinlik sayesinde aile üyeleriyle kısa süreliğine de olsa buluşma şansı bulan Jannet Lorenzo adlı genç kadın, 7 yıldır ABD'de yaşadığını ve hiç ülkesine gitme şansı bulamadığını söyledi. Çalışmak için ABD'ye göç eden çok sayıda Meksikalı, ülkelerini ziyaret etmeleri durumunda ABD'ye geri dönememekten korkuyor. Meksika kökenli pek çok göçmen, ABD Başkanı Donald Trump'ın göçmen karşıtı politikaları nedeniyle ABD'deki işlerini kaybedecekleri endişesini yaşıyor.
Vatan

Macron'dan Ab'ye Uyarı
Fransa'da önümüzdeki Pazar günü nihai turu yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinin favori adayı olan eski Ekonomi Bakanı Emmanuel Macron, Avrupa Birliği'nin (AB) kendisini yenilemesi gerektiğini, aksi halde kısa sürede 'Frexit' ihtimaliyle yüz yüze gelebileceğini söyledi. İngiliz yayın kuruluşu BBC'ye röportaj veren Macron, "Ben Avrupa yanlısıyım ve bu seçim kampanyasında Avrupa fikrini, Avrupa politikalarını savundum, çünkü bunun Fransız halkı ve ülkemizin küreselleşme içindeki yeri bakımından önemli olduğuna inanıyorum" dedi. Macron buna karşılık halkın AB'nin içinde bulunduğu işlevsizlik durumuna öfkeli olduğunu ve sabrını yitirdiğini vurguladı. Macron seçilmesi halinde AB'de kapsamlı bir reform için çaba sarfedeceğini belirtti, bu seçimlerin Fransa'nın AB içindeki yerini güvence almak için 'son fırsat' olduğunu kaydetti. AB yanlısı 'En Marche' (Yürüyüş) hareketinin lideri olan Macron cumhurbaşkanlığı seçiminde aşırı sağcı Ulusal Cephe (FN) lideri Marine Le Pen'e karşı yarışacak. Le Pen, AB'ye tepki duyan kitleleri kazanmaya yönelik bir kampanya yürütüyor ve tıpkı İngiltere gibi Fransa'nın da birlik üyeliğinin referanduma sunulacağını vaat ediyor.
Vatan
POLİTİKA
Bm Güvenlik Konseyi Dönüşümlü Olmalı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "1 milyar 300 milyon nüfusa sahip olan Hindistan'ın içinde olmadığı bir Güvenlik Konseyi'nin sağlıklı bir yapıya sahip olduğunu kim iddia edebilir? 1 milyar 700 milyon nüfusa sahip İslam dünyasının temsil edilmediği bir Güvenlik Konseyi ne kadar adil olabilir?" diye sordu ve beş ülkeden oluşan BM Güvenlik Konseyi'nde dönüşümlü sisteme geçilmesi çağrısı yaptı. Erdoğan'a dün Jamia Millia İslami Üniversitesi tarafından fahri doktora unvanı verildi. Erdoğan, burada cüppe giyerek fahri doktora belgesini aldı. Erdoğan, yaptığı konuşmada şunları söyledi: Genel olarak BM'nin, ama özellikle de Güvenlik Konseyi'nin yapısının bir an önce reforme edilmesi şarttır. Örneğin dünyanın önemli ülkelerinden, 1 milyar 300 milyon nüfusa sahip olan Hindistan'ın içinde olmadığı bir Güvenlik Konseyi'nin sağlıklı bir yapıya sahip olduğunu kim iddia edebilir? 1 milyar 700 milyon nüfusa sahip İslam dünyasının temsil edilmediği bir Güvenlik Konseyi ne kadar adil olabilir? Uzun süredir dünya beşten büyüktür diye dile getirdiğim itirazların temelinde işte bu çarpıklıklar var. Şu anda tüm dünyanın kaderinin beş ülkenin eline, diline nasıl bırakabilirsiniz? Bir ülke atılan bir adıma, bir karar hayır diyorsa, oradan bir kararın çıkması mümkün değil. Böyle bir şey olabilir mi? BM Güvenlik Konseyi'nden beklenen nedir? Adalettir. Şu anda BM Güvenlik Konseyi'nde adalet var mı? Asla, böyle bir şey yok. Erdoğan bunu söylediği zaman sert, sevilmez oluyor. Biz dünya mağdurlarına, mazlumlarına kendimizi sevdirebiliyorsak bu bize yeter.
Milliyet

Partili Cumhurbaşkanı Dönemi Bugün Başlıyor
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 979 günlük zorunlu ayrılığın ardından bugün partisine dönüyor. Referandumda kabul edilen anayasa değişikliğinin tanıdığı imkan çerçevesinde Ak Parti Genel Merkezi'nde gerçekleşecek törenle "partili" olacak Erdoğan, 21 Mayıs'taki olağanüstü kongreyle ise Genel Başkanlık görevini de üstlenecek. Ak Parti yetkili kurulları dün bu iki kritik aşama için "Erdoğan" mesaisi yaptı. Genel Başkan ve Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında peş peşe toplanan Merkez Yürütme Kurulu (MYK) ve Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) Erdoğan için gerçekleştirilecek üyelik töreni ve olağanüstü kongre hazırlıklarını ele aldı. Yıldırım, ilk olarak genel başkan yardımcıları ve grup başkanvekillerinin yer aldığı MYK'yı topladı. Saat 10.40'da başlayan MYK 3 saat sürdü. Ardından da MKYK toplantısına geçildi. Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, dün MYK öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, işçilerin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü kutladı. MYK'nın ardından MKYK'nın gerçekleştirileceğini belirten Yazıcı, "İki önemli gündem maddesi var. Yarın (bugün) Kurucu Genel Başkanımız, liderimiz, Cumhurbaşkanımızın partimize üyelik törenini gerçekleştireceğiz. 21 Mayıs'ta da Ak Parti 3. Olağanüstü Büyük Kongremizi yapmak suretiyle Kurucu Genel Başkanımız, liderimiz, genel başkanlık görevine dönmüş olacak. Bu iki konuyu nasıl icra edeceğimizi tüzüğümüz ve geleneklerimizi dikkate almak suretiyle konuşup müzakere edeceğiz" dedi.
Milliyet
Chp'de Olağanüstü Kurultay Talepleri
16 Nisan referandumu sonrası sonuçların değerlendirildiği toplantılar yapılan CHP'de olağanüstü kurultay sesleri yükseldi. Milletvekilleri ve PM üyelerinin ardından il başkanlarıyla önceki gün buluşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, örgütlerin öneri ve taleplerini dinledi. Edinilen bilgiye göre, yaklaşık 8 saat süren basına kapalı toplantıda, bazı il başkanlarının yeni yol haritası için olağanüstü kurultayın toplanmasını talep ettikleri öğrenildi. Bu talebe konuşmasının sonunda yanıt veren Kılıçdaroğlu, "Olağan kurultay sürecini hemen başlatacağız. 2017'nin kasım veya aralık ayında bu süreci tamamlayacağız. 2018 yılında yeni kadrolarımızla seçime hazırlanacağız. Bununla da yetinmeyeceğiz. Tüzük ve programın yenilenmesi için de bu süreçte atılması gereken her türlü adım atılacak" ifadelerini kullandı.
Vatan

SPOR
Efeler Ligi Final Serisi'nin 3. maçında Arkasspor, Ankara'da iki kez yenildiği Halkbank'ı bu kez 3-1 mağlup ederek durumu 2-1 yaptı. Birinci sette Arkas oyun disiplini içinde çok iyi top karşıladı ve etkili servis atarak üstünlüğü ele aldı. Özellikle Hakkı'nın ortadan yaptığı hücumlar ve Borges'in köşelerden bulduğu sayılarla molaları 8-4 ve 16-11 kapatan İzmir ekibi seti de 25-20 kazandı. İkinci sette bu kez üstün olan taraf Halkbank'dı. Başkent ekibi Burutay'ın smaç servisleri ile sayılar bularak molaları 8-4 ve 16-11 önde kapattı. Arkas, rakibi karşısında fazla direnemeyince Halkbank seti 25-16 alarak skoru eşitledi: 1-1. Üçüncü sette büyük bir çekişme yaşandı. Skor 24-24'e gelince kadar oyun kopmadı. 33 dakika süren müthiş bir mücadele sonrası Arkas seti 28-26 kazandı ve 2-1 öne geçti. Dördüncü sette karşılıklı kazanılan sayılarla skor devamlı el değiştirdi. İkinci molayı Halkbank 16-15 önde geçmesine rağmen Arkas rakibi tutan bloklarla 20- 20'de eşitliği yakaladı. Oyundaki çekişme set boyunca sürdü. Seti 28-26 kazanan Arkasspor maçtan da 3-1 galip ayrılmayı başardı. Final serisinin dördüncü maçı yarın yine İzmir'de oynanacak.
Milliyet
Şampiyonluk yarışındaki rakibi Medipol Başakşehir'e 3-1 yenilerek büyük bir şok yaşayan Beşiktaş'ta, Teknik Direktör Şenol Güneş karşılaşmanın ardından soyunma odasında oyuncularına sitem etti. Maçtan bir gün önce oyuncularıyla yaptığı toplantıda, "Rakip eksik olsa da tehlikeli bir takım. Özellikle hücum bölgesinde kaliteli oyunculara sahipler" ifadelerini kullanan ve bu uyarısında haklı çıkan Güneş'in, "Hep söylüyorum bu iş garanti olmadan havaya girmemeliyiz. Şu goller nasıl yenir? Kötü futbol oynayabiliriz ama böylesine basit goller yenilmemeliydi. Erken gol yediğimiz için hamle yapma şansımız da azaldı. Bu yenilgi hepimize ders olsun. Hatalardan ders çıkartarak yolumuza devam edeceğiz" diye konuştuğu aktarıldı. Medipol Başakşehir yenilgisinin unutulmasını isteyen Şenol Güneş, Fenerbahçe derbisini kazanmak zorunda olduklarının altını çizdi. Siyah-beyazlı hocanın, "Her zaman söylüyorum rakip kim olursa olsun ayaklarımız yere sağlam basmalı. Önümüzde çok kritik bir Fenerbahçe maçı var. Şampiyon olmak istiyorsak o maçı kazanmak zorundayız" diye konuştuğu bildirildi. Bu arada Beşiktaşlı futbolcuların ise kendi aralarında maça gelen taraftarların 90 dakika boyunca verdiği desteği överek, "Bu maç Vodafone Arena'da olsaydı çevirirdik. Önümüzdeki önemli maçlar var ve üzülmeye vaktimiz yok. Fenerbahçe'yi tahriklere kapılmadan yeneceğiz. Her şey bizim elimizde" yorumunu yaptıkları ifade edildi.
Milliyet
Çaykur Rizespor karşısında attığı 2 golle galibiyette büyük rol oynayan Moussa Sow, hem mental hem de fiziksel açıdan en iyi dönemine yaklaştı. Senegal Milli Takımı'nda geçtiğimiz şubat ayında yaşadığı sakatlığı sıkı bir çalışma programı ile atlatan Sow'un en büyük yardımcısı ise Beşiktaş'ın yıldızı Demba Ba oldu. Devre arasında Beşiktaş'a geri dönen Demba Ba'yı kendi evinde ağırlayan ve birlikte kalan 31 yaşındaki futbolcu özellikle psikolojik açıdan çok rahatladı. Fenerbahçe'de kiralık olduğu için Abu Dhabi'de yaşayan ailesini henüz İstanbul'a getirmeyen Sow, yalnızlıktan bu sayede kurtuldu. Normalde de vatandaşı Ba'yı kardeşi gibi yakın gördüğünü belirten tecrübeli forvet, moral-motivasyon açısından yenilendi. Ezeli rakipleri Beşiktaş'ta oynayan Demba Ba ile saha dışında çok iyi dostluğu olan Sow, büyük bir çalışma disiplini sağladı. Ba ile özel bir spor antrenörü eşliğinde çalışan, bütün konsantrasyonunu saha içine yönelten Senegalli yıldız, sosyal hayatında da oldukça mütevazı yaşamayı sürdürüyor. Bu sezon Fenerbahçe'nin en golcü oyuncusu olan Moussa Sow, saha içi kadar saha dışında da hem sade hayatı hem de Demba Ba sayesinde bulduğu moralle, adeta en mutlu günlerini geçiriyor. Fenerbahçe'de başarıyla forma giyen Moussa Sow, Demba Ba'ya evinin kapılarını bizzat açtı. Devre arasında Beşiktaş'a kiralanan Ba'nın başka bir eve çıkmasını istemeyen Sow, vatandaşı ve yakın arkadaşına çok yardımcı oluyor. Ağır bir sakatlık geçiren siyah-beyazlı forvetin sahalara dönmesi ve yeniden form kazanma yolunda Sow'un katkısının da çok önemli olduğu kaydedildi.
Milliyet

29. haftanın kapanış maçı Galatasaray'ın adeta sezon açılışına sahne oldu! Cim-Bom bu sezonki en güzel futbolunu tartışmasız Bursa deplasmanında sergiledi ve 5-0'lık net bir galibiyet aldı. Başakşehir maçından sonra Fenerbahçe karşılaşmasıyla fabrika ayarlarına dönen ve 4-2-3-1 formasyonuyla sahaya çıkan sarı- kırmızılılar pozisyon üstüne pozisyona girdi, rakibe tek bir şans bile vermedi. Galatasaray ne kadar iyiyse Bursa da bir o kadar kötüydü. Galatasaray maça olağanüstü başladı. Müthiş baskı ve tempo ile beraber önde baskı beraberinde Cim-Bom'un kontrolünde bir oyun çıkardı. Bursaspor'un hocası Mutlu Topçu kendi hazırladığı tuzağa düştü daha ilk anlarda. Bruma'ya önlem diye sol bekten sağ beke çekilen ve ilk dakikalardan itibaren yerini yadırgayan Aziz Behich Portekizli'den kolay çalım yiyince pozisyon golle sonuçlandı. Bruma'nın içeri çevirdiği top Ertuğrul'un ayağından sekerek ağlara gitti. Henüz dakika 5'ti. 2 dakika sonra ise Yasin'in plasesini Aziz Behich çizgiden çıkardı. 25'te Cim-Bom önce Bursa savunmasının topa elle dokunması yüzünden penaltı bekledi. Pozisyonun devamında ise Sabri'nin şutunu Ertuğrul çizgi üzerinden uzaklaştırdı. 45'te Bruma yine soldan içeri kat edip Podolski'yle verkaça girdi. Kaleyi karşısına alan Portekizli farkı ikiye çıkaran golü attı: 0-2 57'de Bruma'ya yapılan faul sonrası kazanılan serbest vuruşta Sneijder ortalarken Ahmet Çalık kafayı vurup skoru 3-0'a getirdi. 60'ta Sneijder'in pasında Podolski kaleci ile karşı karşı kaldı, durumu 4-0 yaptı. 89'da sahne alma sırası maçın iyilerinden Yasin'deydi. Böylece Cim-Bom deplasmanda 5 farklı bir galibiyete imza attı.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme