.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

5 Mayıs 2017 Cuma

05.05.2017 Genel Gündem05.05.2017

GÜNDEM

İsvan'a Son Görev
İstanbul'da tedavi gördüğü hastanede vefat eden eski İstanbul Belediye Başkanı Ahmet İsvan (94) dün İstanbul'daki törenlerin ardından Yalova'da toprağa verildi. İsvan için ilk tören 1973-1977 yılları arasında başkanlığını yaptığı Saraçhane'deki İstanbul Belediyesi önünde yapıldı. Buradaki törene Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile eski başkanlar Nurettin Sözen ve Ali Müfit Gürtuna da katıldı. Aile mensuplarının da katıldığı törende konuşan İBB Başkanı Kadir Topbaş, İsvan'ın belediyecilik anlayışının sonraki dönemler için bir model teşkil ettiğini dile getirerek, "İstanbul'da birçok ilklere imza atan bir kişiydi. İstanbul'a verdiği hizmetlerden dolayı ben başkan olarak ve İstanbullular adına kendisini hayırla yad ediyorum. İnanıyorum ki unutulmazlar arasında ismi yaşayacaktır" dedi. Sözen de İsvan'ın halkçı belediyecilik anlayışına vurgu yaparak; "1973'te başkanlığa gelirken vaatleri dürüst ve onurlu belediyecilikti. Görevde kaldığı sürece bu vaatlerinin arkasında durdu. Biz onunla övünüyoruz. Rahat uyu Sayın İsvan, hepimiz senin yaptıklarını unutmadık, unutmayacağız" dedi. 12 Eylül sonrası Davutpaşa Cezaevi'nde İsvan'la aynı koğuşta kalan eski CHP milletvekili Süleyman Çelebi de İsvan'ın 27 ay hapiste kaldığını belirterek, "Cezaevi yaşamının getirdiği sorumlulukla davrandı. Mütevazıydı, kimseden ayrıcalık beklemezdi" dedi. Saraçhane'deki törenin ardından İsvan'ın cenazesi Levent Afet Yolal Camii'ne götürüldü. Burada taziyeleri İsvan'ın oğulları Orhan ve Osman İsvan ile kızı Nurhan İsvan kabul ederken, avluda çok sayıda eski ve yeni siyasetçi bir araya geldi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile son dönemde partideki tartışmaların odağında olan Deniz Baykal, Muharrem İnce ve Fikri Sağlar ile çok sayıda CHP kurmayı cenazeye katılanlar arasındaydı. Kılıçdaroğlu ile Baykal avluda selamlaşıp kısa bir süre sohbet ederken, CHP'de disipline sevk edilen Fikri Sağlar'ın arka saflarda yer alarak CHP kurmaylarıyla yan yana gelmediği görüldü. Namaz öncesi saf tutulduğu sırada Kılıçdaroğlu ve Baykal arasındaki sohbetin sürmesi dikkat çekti. Deniz Baykal İsvan'ın dürüst belediyecilik anlayışının seçkin bir örneği olduğunu vurgulayarak, "Belediyeciliği sosyal demokrat bir duyarlılıkla topluma, kente hizmet ve hukuka saygı anlayışı içinde götürme çabasını simgeleyen bir isimdi. İnançlı, ilkelerini sonuna kadar savunan, bunun bedelini gözünü kırpmadan ödeyen örnek bir siyaset adamıydı" dedi. Eski Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın da Ahmet İsvan'ın Türkiye siyasetinde hizmetleriyle ve kişiliğiyle özel bir yerinin olduğunu söyledi. İsvan'ın cenazesi kılınan namazın ardından Yalova'nın Çiftlikköy ilçesine bağlı Taşköprü beldesine götürüldü ve 2013'te vefat eden eşi Reha İsvan'ın yanında toprağa verildi.
Milliyet


Pkk Bombayı 'Pekmez'le Ankara'ya Getirmiş!
Ankara Merasim Sokak'ta 17 Şubat 2016'da 29 kişinin hayatını kaybettiği bombalı terör saldırısıyla ilgili PKK'nın sözde üst düzey yöneticilerinin de aralarında olduğu 68 sanığın 30'ar kez ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle yargılanmasına devam edildi. 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davanın dünkü duruşmasına 16'sı tutuklu, 17 sanık ve avukatıyla bazı müştekiler katıldı. Sanık Ahmet Karaman, Kürtçe yaptığı savunmasında, iddianamedeki "örgüte yardım ve yataklık" suçlamasını reddederek, bir gün köyünde, "Porsipi" kod adını kullanan PKK'nın sözde Lice sorumlularından Erhan Özçatlı'nın, "Ankara'da Kubbettin adlı kişiye gübre götüreceksin" talimatı verdiğini, Adana Ceyhan'dan aldığı gübreyi Ankara'ya götürerek sanık Kubbettin Onur'a teslim ettiğini anlattı. Ankara'ya gübre götürdükten sonra yine terör örgütü mensuplarının talimatıyla Diyarbakır'a özgü yöresel peynir, pekmez ve kavurma gibi şarküteri ürünleri aldığını ve bu ürünlerin yanında örgüt tarafından verilen paketi de Ankara'ya getirerek Kubbettin Onur'a bıraktığını ifade eden Karaman, Ankara'ya üçüncü gelişinde de içinde, "toz civa" olduğunu örgüt mensuplarından öğrendiği paketi yine sanık Onur'a getirdiğini kaydetti. Duruşmada müşteki olarak ifade veren, patlamada eşleri şehit olan Aysel Tuluntaş Gülen, Döne Yener, Gülser Akgül, lojmandaki evi zarar gören emekli Albay Hasan Hamdi Aşır ve yaralanan Astsubay Bayram Erdoğan sanıklardan şikayetçi olduklarını belirterek, en ağır şekilde cezalandırılmalarını istedi. Şehit eşlerinin taleplerinin alınması sırasında Mahkeme Başkanı İsmail Ademoğlu, sanıklara dönerek, "görüyor musunuz ne kadar ocak sönmüş" sözleriyle tepkisini dile getirdi.
Milliyet

'Birlik' Formülü Siyaseti Isıttı
Referandum sonrası siyasette 2019'daki başkanlık seçimi için hareketlilik şimdiden başladı. CHP'nin eski genel başkanı Deniz Baykal'ın Abdullah Gül'ün aday gösterilmesi önerisi yoğun bir şekilde tartışılmaya devam ediyor. Baykal'ın bir adım ileriye giderek Meral Akşener ve Ahmet Türk'e başkan yardımcılığı teklifi götürülmesi önerisinde bulunmasıyla kulisler iyice hareketlendi. CHP'den bu önerilere bazı tepkiler yükselirken, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu da adayın herhangi bir parti üyesi olmaması gerektiğini söyledi. Ancak Kılıçdaroğlu Baykal'ın önerilerinin partinin yetkili kurullarında ele alınabileceğini de işaret etti. Baykal'ın birlik önerisinde gündeme getirdiği, eski dostu Ahmet Türk'ten dün açıklamalar geldi. Türk, Hürriyet gazetesine şunları söyledi: "Önemli olan demokratik, çağdaş değerlerle yeni bir dönem başlatmak. Demokrasi cephesinin yelpazesi çok geniş olmalı, ama isimler üzerine tartışmayı doğru bulmuyorum. Koşullar, sizi farklı kesimlerle demokrasi için bir araya getirebilir. Bu durum referandumda kendiliğinden çıktı; MHP'lisi de, Kürtler de, aydınlar da kendi geleceği için 'hayır' oyu kullandı. Demokratik bir ortamın hazırlanması için siyasiler, demokrasiyi düşünenler fedakarlık yapmazsa bir araya gelme becerisini gösteremezse yapacak çok da bir şey kalmıyor."
Vatan

Fetö'cüler Askerlerin Telefonlarına El Koymuş
Darbe girişimi sırasında Genelkurmay Başkanlığı Er ve Erbaş Gazinosu'nda bulunan askerlerin cep telefonlarına el konulduğu ortaya çıktı. 15 Temmuz gecesi güvenlik kameralarından elde edilen fotoğraflar, darbe girişimi sırasında Genelkurmay Başkanlığındaki eylemlere ilişkin 221 sanık hakkında Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesinde hazırlanan "çatı iddianamesinin" eklerinde yer aldı. FETÖ'nün darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz gecesi, teşebbüsün ilk saatlerinde, Genelkurmay Başkanlığı Er ve Erbaş Gazinosu'nda ilginç görüntüler yaşandı. Karargah binası içindeki er ve erbaş gazinosunda televizyon izleyen, bilardo ve masa yenisi oynayan askerler, silahlı darbeci askerlerce bir araya toplandı. Cuntacılar sıraya dizdikleri askerlerden cep telefonlarını yere bırakmalarını istedi. Darbeciler, daha sonra telefonlarına ve birtakım malzemelerine el koydukları askerleri koğuşlarına gönderdi. İddianamenin eklerindeki fotoğraflarda, eski Genelkurmay Harekat Plan Daire Başkanı Tümgeneral Baki Kavun'un darbeci askerlerle görüşmeler yaptığı, onları engellemeye yönelik herhangi bir girişimde bulunmadığı, karargah içinde rahatlıkla dolaştığı da görüldü.
Vatan

EKONOMİ
Euro: Euro 3,9042-3,9068
Sterlin: 4,5933-4,5973
Gram Altın: 140,4139-140,5505

'İtibarlı' Domates!
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Forum İstanbul 2017"ye katıldı. "Türkiye Geleceğini Yeniden Tasarlıyor" başlığı ile gerçekleştirilen forumun açılışının ardından Bakan Zeybekci, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Zeybekci, Rusya ile Türkiye arasında tarım ürünlerinde sadece domatesin önünde engel kaldığına dikkat çekerek, önceki gün tüm yasakların önündeki engellerin kaldırıldığını domateste de kademeli şekilde kaldırılacağını söyledi. Öte yandan 6-7 Mayıs'ta Ankara'da Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ile Rusya Başbakan Yardımcısı Arkadi Dvorkoviç'in yapacağı müzakerelerle karşılıklı yasakların kalkması konusunda somut adımlar ilan edilecek. Buna göre Rusya, domates yasağının kaldırılmasına dair süre belirleyecek. Türkiye ise Rus buğdayına koyduğu engeli kaldırmak için çalışmalar yürütecek. İki ülke arasında yapılacak müzakerelerde vize serbestisi ve domates konusu süreye yayılacak olup diğer tüm yasaklar kaldırılacak. Zeybekci, yaptığı konuşmada şunları söyledi: "Biz yasak koymadık Rusya'ya ama Rusya'nın yasakları var. Yasakların doğurduğu olumsuz bir ortam ortaya çıktı. Önceki gün bütün bu yasakların bitmesi yönünde önemli bir süreç başladı. Domates ile ilgili de 'engel aşılamadı' diye domatese o kadar büyük bir itibar kazandırdık ki o da kendini zaten zam şampiyonu yaptı. İşin şakası bir yana. Domates ile ilgili hassasiyet Rusya tarafında kademeli bir şekilde geçilecek, yasak kaldırılacak. Bu gümrük vergileriyle kendilerini korumalarına müsaade edilecek, bizim yaptığımız gibi. Bu anlamda aynı enstrümanı kullanarak biz Rusya ile bundan sonra ticaretimizde yol alacağız. Onların gümrük vergileriyle koydukları tarifeleri biz de aynı şekilde gümrük vergileri ile koruyacağız. İlk etapta, domates hariç tüm tarım ürünlerinin önündeki engeller kaldırıldı. Bizim tarafımızda da şu anda buğday ile başladığımız bir iyileştirme sürecini bugün itibariyle başlattık. Yani buğdayın önündeki engeli kaldırdık. Ardından da sırayla diğer ürünlerin önündeki engelleri kaldırmaya devam edeceğiz."
Hürriyet

Hurda Araca Vergi Affı
Hükümet vergi ve sigorta prim borçlarını yeniden yapılandırma yasa tasarısını genişletilerek TBMM'ye yasa teklifi olarak sundu. Teklife göre, model yılı 1997 veya daha eski olan motorlu taşıtlarını yasa yürürlüğe girdikten sonra 31 Aralık 2018 tarihine kadar hurdaya çıkarılan araçların vergi cezaları ile 31 Aralık 2016 tarihine kadar kesilen idari para cezaları silinecek. Taşıt sahipleri araçlarını kayıt ve tescillerinin silinmesi ve hurdaya çıkarılması için il özel idarelerine veya büyükşehir belediyelerine bedelsiz olarak teslim edecekler. Ya da Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu'na (MKEK) ait hurda müdürlüklerinden herhangi birine teslim edecekler. Taşıt sahibinin gerçek ya da tüzel kişi olması durumu değiştirmeyecek. Motorlu taşıtlarını noter satış senediyle veya kamu kurum ve kuruluşlarından satın alıp ilgili trafik tescil kuruluşunda adlarına kayıt ve tescil ettirmemiş olan gerçek ve tüzel kişiler, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 31 Aralık 2018 tarihine kadar kayıt ve tescil işlemlerini tamamlayarak bu haktan yararlanabilecekler. Düzenleme kapsamında hurdaya ayrılan taşıtları il özel idareleri veya büyükşehir belediyeleri taşıtları satabilecek. Bu işlemler vergi ve harçtan muaf olacak. Yasanın yürürlüğe girdiği tarih itibariyle mevcut olmayan veya herhangi bir nedenle motorlu taşıt vasfını kaybetmiş model yılı 2005 yılı ve daha eski olan taşıtların, bu durumlarını kanaat verici belgelerle göstermeleri halinde motorlu taşıtlar vergilerinin dörtte birini 31 Aralık 2018 tarihine kadar ödemeleri şartıyla kalan vergi cezaları ve tescil plakasına kesilen idari para cezalarının tahsilinden vazgeçilecek. Ayrıca yine yasa teklifiyle İstanbul Çatalca ve Silivri'de 2003 yılından önce Hazine'ye ait arazilerde oturanlara yeni bir hak geliyor. Buralarda oturanlara rayiç bedel üzerinden satış yapılabilecek.
Hürriyet

Kışın Bizden Alın Yazın Engelleyin
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önceki gün yapılan Rusya ziyaretine domates damga vurdu. Erdoğan, Putin ile domates dışındaki her konuda anlaştıklarını açıklarken, "Belki ara formüller bulmak suretiyle bu süreci de inşallah belli bir zemine oturtacağız" demişti. Erdoğan'ın işaret ettiği ara formülün, mevsimlik domates ihracatı olduğu öğrenildi. Buna göre, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, önümüzdeki günlerde, Rusya Başbakan Yardımcısı ile yeniden bir araya gelecek. Türkiye, masaya yeni bir teklifle oturacak. Türkiye, Rusya'nın sera kurma kararına da dikkat çekerek domatesin kızarması ve lezzetli olması için güneşin de gerekli olduğunu vurgulayacak. Rusya'nın domates ihracatını kış aylarında açmasını isteyecek. Türkiye, Rusya'da sera domatesinin çıktığı dönemlerde ihracatın yeniden kapatılabileceğini belirtecek. Yetkililer, seraların 12 ay boyunca ürün veremeyeceğini ve ısıtma koşullarının yanı sıra iklim ve güneşin de önemli olduğuna dikkat çekerek "Örneğin, Aralık-Mart arasında ihracatı açın, diğer aylarda kapatın diyeceğiz. Oturup bunun detaylarını konuşacağız. Masadaki önerimiz bu olacak" dedi. 2016 yılının Ocak-Nisan döneminde Türkiye, 227 bin 619 ton domates ihracatı yaptı. Bu ihracatın parasal değeri 120 milyon dolar. Bu yılın aynı döneminde ise 267 milyon 482 ton ihracat yapıldı. Bu ihracatın değeri ise 161 milyon dolar oldu. Yetkililer, Türkiye'nin domates ihracatının, bir önceki yıla göre yüzde 18 oranında arttığını belirterek "Değer bazında da yüzde 34'lük artış var. Domates, Rusya'ya bir şekilde giriyor" dedi.
Haber Türk

3 Yıl Sadık Mükellefe 60 Ay Kolaylık
Maliye Bakanı Naci Ağbal, geçmişte borcunu düzenli ödeyen mükellefe, zor durumda kaldığında, uygun şartlarla borç erteleme imkânı sağlayacaklarını açıkladı. Ağbal, TBMM'ye gelecek yeni kanun teklifi ile vergisini 3 yıl düzenli ödeyen mükellefe, 60 aya varan tecil, düşük faiz ve düşük teminat gibi imkânlar getireceklerini söyledi. Ağbal, kalıcı olacak bu düzenleme ile artık yeniden yapılandırmalara gerek kalmayacağını ifade etti. Özelleştirilen Türkiye Petrolleri Dağıtım A.Ş.'nin Zülfikarlar Holding'e devri dolayısıyla düzenlenen törende gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Ağbal, Emlak Bankası'nın yeniden faaliyette bulunmasının önünü açmak istediklerini kaydederek "Ancak bunun için BDDK'nın aradığı şartların da karşılanması önemli. Bankacılık sistemine yeni nefes kazandıracak" dedi.
Haber Türk

'Tek Fiyat' Olsun Kaçakçılık Bitsin
LPG pazarında uygulanan çifte vergi sisteminden dolayı, aradaki farkı kötüye kullanan istasyonlar ülkemizde kaçakçılığın artmasına yol açıyor. LPG piyasasında yaşanan bu kritik sorunun bir an önce giderilmesi gerektiğini belirten sektör yetkilileri, pazarda yaşananlara dikkat çekerek, "Aynı mal, aynı rafineriden çıkıyor. Birine az, birine çok vergi uygulanmamalı. Dünyanın her yerinde durum aynı. Peki Türkiye'de niye çift vergi alınıyor? Tek fiyat olsun, kaçakçılık artık son bulsun" görüşünü savunuyor. Yapılacak bu vergi ayarlamasının sonrasında "tüp fiyatları yükselecek" diye düşünülüyorsa, bunun kesinlikle yanıltıcı olduğunun altını çizen yetkililer, "Tek fiyat sonrası rekabet artar, bu yüzden de fiyatlar yükselmez" diyor. Sadeci dahili rekabet değil, özellikle hane ve diğer yerlerde kullanılan doğalgaz tüketimindeki ciddi artışlar nedeniyle piyasanın zaten sınırlı hale geldiğini anlatan yetkililer, artan doğalgaz kullanımı ve mevcut piyasa koşullarından dolayı, tek fiyat uygulamasına geçiş sonrasında fiyatların yukarı çıkma ihtimalinin olmadığı görüşünü savunuyor. Kaçak dolum yapılan istasyonlarda güvenlik sorunuyla birlikte, ölçüm cihazlarının bulunmaması da bu konuyla ilgili bir diğer dikkat çeken husus. Otogaz satışı sırasında ölçüm yapılmaması tüketicilerin kandırılmasına yol açarken, aslında fiyatın da görünenden çok daha fazlasına gelebileceğini ortaya koyuyor.
Milliyet

Türk Bankacılığı 787 Milyar $'La 174 Ülkeyi Geçti
Türk bankacılık sektörünün bu yılın Mart sonu itibarıyla ulaştığı toplam aktif büyüklük, 174 ülkenin ekonomik büyüklüğünü geride bıraktı. BDDK) ile IMF verilerine göre, Mart sonunda Türk bankacılık sektörünün aktif büyüklüğü 2 trilyon 866 milyar liraya (786.8 milyar dolar) yükseldi. Türk bankacılık sektörünün aktif büyüklüğünün gerisinde kalan ülkeler arasında Hollanda (771.2 milyar dolar), İsviçre (659.9 milyar dolar), İsveç (511.4 milyar dolar), Belçika (467 milyar dolar) ve Avusturya (386.8 milyar dolar) gibi ülkeler yer aldı. Ülke ekonomilerinin toplamı karşılaştırıldığında da ilginç sonuçlar ortaya çıktı. 774.5 milyar dolar seviyelerinde gerçekleşen Paraguay ve ardından gelen 91 ülkenin toplam ekonomik büyüklüğü, 786.8 milyar dolarlık aktif büyüklük tutarının gerisinde kaldı.
Vatan

DÜNYA

Le Pen Ya Ben Ya Merkel
Fransa'da yeni cumhurbaşkanını belirleyecek 7 Mayıs'taki seçimler öncesinde aşırı sağcı Marine Le Pen ile kendisini merkezde konumlandıran Emmanuel Macron önceki akşam televizyonda kozlarını paylaştı. Başından sonuna, Fransa'nın pek alışık olmadığı şekilde, son Amerikan seçim kampanyasını andıran bir tonun, fikirler ve politikalar yerine suçlamalar ve alaycı yaklaşımların öne çıktığı tartışmada terörle mücadele ve Avrupa Birliği gerginliğin en üst düzeye çıktığı konu başlıklarını oluşturdu. Macron'u, Almanya Başbakanı Angela Merkel karşısında 'itaatkâr' olmakla suçlayan Le Pen'in, "Fransa bir kadın tarafından yönetilecek. Bu ya ben olacağım ya da Merkel" ifadesi tartışmaya damga vurdu. Söz düellosu iki buçuk saat sürdü ve 16.5 milyon kişi tarafından izlendi. Tartışmaya yön veren, son dönemde anketlerde hafif bir yükselme sağlasa da Macron'un açık ara gerisinde olmayı sürdüren, kaybedecek bir şeyi olmamasının da etkisiyle baştan sona agresif bir ton benimseyen Le Pen oldu. Haber kanalı BFMTV için yaptırılan bir ankette, Macron'u ikna edici bulanların oranı yüzde 63 çıkarken Le Pen yüzde 34'te kaldı.
Hürriyet
Güvenli Bölge İçin İlk Adım
Rusya, Türkiye ve İran, Kazakistan'ın başkenti Astana'da düzenlenen Suriye barış görüşmelerinin dördüncü turunda Suriye'de 'çatışmasızlık bölgeleri' diye adlandırılan siviller için güvenli alanların kurulmasını öngören mutabakatı imzaladı. Bölgeler, Türkiye sınırındaki, muhaliflerin kontrolündeki İdlib'in tamamı, Şam'ın kuzeyindeki, kırsaldaki muhaliflerin kontrolündeki Doğu Guta, Humus ve son olarak ülkenin güneyindeki İsrail ve Ürdün sınırındaki Deraa ve Kuneytra olarak belirlendi. Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında bu yerlere ek olarak Lazkiye, Halep ve Hama vilayetlerinin belli bölümleri de "çatışmasızlık bölgelerine" dahil edildi. Amerikan AP ajansı ise dört 'çatışmasızlık bölgesi' olduğunu yazdı. Mutabakat metnini, Rusya adına Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Suriye Özel Temsilcisi Aleksander Lavrentiyev, Türkiye adına Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sedat Önal, İran adına da Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Ensari imzaladı. Suriye hükümeti ile muhalif temsilciler ise imzacı değil. Garantör ülkelerin imza attığı sırada, Suriyeli muhalif temsilcilerden bazılarının, İran aleyhine bağırdıkları, mutabakatı protesto etmek için salonu terk ettiği bildirildi. Bu nedenle imza töreni kısa süreliğine kesintiye uğradı. Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında ise çatışmasızlık bölgelerinin sınırları ve işleyişine ilişkin ayrıntı ve düzenlemelerin, önümüzdeki dönemde üç garantör ülke arasında tesis edilecek çalışma grubunda belirleneceği vurgulandı. Açıklamada, "Çatışan taraflar arasında yukarıda sayılan bölgelerde hava unsurları dahil her türlü silah kullanımının durdurulmasını ve bölgelere acil ve kesintisiz insani yardım akışının sağlanmasını kayıt altına alan bu Muhtıra'yı memnuniyetle karşılamaktayız" denildi.
Hürriyet
Ab Zirvesi İçin Kollar Sıvandı
Türkiye, haziran ayında Avrupa Birliği (AB) ile yapılması planlanan zirveye odaklandı. 24-25 Mayıs NATO Liderler ve Hükümet Başkanları Zirvesi'nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşecek olan Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk ve Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Türkiye- AB ilişkilerinde gelecek dönemin parametrelerini ortaya koyacak. Bu görüşmenin ardından heyetler, ilişkilerin geleceğinin belirleneceği zirveye yoğunlaşacak. AB, Türkiye'den vize serbestisi için Terörle Mücadele Kanunu'nun değiştirilmesi başta olmak üzere 4 kriterin yerine getirilmesi, OHAL'in kaldırılması, 15 Temmuz sonrası yapılan gözaltı ve tutuklamaların yeniden değerlendirilmesi, idam yasasının geri getirilmemesi, tutuklu gazetecilerin serbest bırakılması talebinde bulunuyor. Bunların yapılmaması halinde üyeliğin askıya alınması gibi "yaptırımlar" dile getirildi. Üst düzey diplomatik kaynaklar, Ankara'nın Türkiye-AB zirvesinde 3 önceliği bulunduğunu açıkladı. Kaynaklar, bunları "vize serbestisi, gümrük birliği revizyonu ve fasılların açılması" olarak sıraladı. Bu ay Türkiye'nin vize serbestisi ile ilgili pozisyon belgesini AB'ye iletmesinin ardından, sıkı bir müzakere süreci başlayacak. Türkiye'nin vize serbestisi için gerekli 72 madde ile ilgili her türlü adımı attığını söyleyen kaynaklar, "Kalan 4 madde TBMM'de zamanlama işi. Terör maddesine tüm işi kilitlemeye çalışıyorlar. Terör maddesi kesinlikle yapay bir madde. Siyasi koz olarak kullanmak isterseniz, bu maddenin içine her şeyi sokabilirsiniz. Bunun farkındayız. AB'nin yeni terör düzenlemesi bizimkine yaklaşmışken, 'Bu maddeyi hafifletin' demek siyasi. Geri adım atmayacağız. Vize çözülürse, ilişkilerde ciddi bir rahatlama olacak. Zirvede Ankara'nın beklentisi budur. Top AB'de" dedi.
Haber Türk
Venezuela Yangın Yeri
Tarihinin en büyük ekonomik ve siyasi kriziyle boğuşan Venezuela'da Devlet Başkanı Nicolas Maduro karşıtlarının düzenlediği protesto gösterileri hız kesmeden sürüyor. Güvenlik güçleriyle çıkan çatışmalarda ölenlerin sayısı 34'e, yaralıların sayısı ise 200'e ulaştı. Başkent Caracas'taki gösterilerde polise atmaya çalıştıkları molotof kokteyli alev alan bazı göstericiler yaralanarak hastaneye kaldırıldı. Maduro'nun, anayasanın yeniden yazılması için bir halk meclisinin toplanmasını içeren kararnameyi imzalamasının ardından gösterilerde tansiyon yükselmişti.
Vatan

'En Büyük Tehlike Rusya'
Amerikan Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Başkanı James Comey, Moskova yönetiminin hala dünya için tehdit oluşturduğunu söyledi. Comey, ABD Senatosu Adalet Komitesi'nde düzenlenen oturumda, Rusya'nın ABD seçimlerine müdahale ettiği yönündeki iddialar hakkında senatörlerin sorularını yanıtladı. Rusya'nın 'kapasitesine' dikkat çeken Comey, "Rusya, eğilimlerine ve yeteneklerine baktığımız zaman, herhangi bir ülke için dünyadaki en büyük tehlike" ifadelerini kullandı. Rusya'nın ABD siyasetine müdahale girişimlerinin çok da yakın zamana dayanmadığını savunan Comey, Rusya'nın 2016 yılında başkanlık seçimlerine de müdahale etmeye çalıştığını öne surdu. Comey, "Bu süreç içerisinde öğrendiğimiz en büyük ders, Rusya'nın böyle bir girişimi tekrar yapmaya çalışacağı oldu. Çünkü 2016 seçimlerinde yaptıkları çalışmaların bir karşılığı olduğunu gördüler" diye konuştu. Başkan Donald Trump'ın kazandığı başkanlık yarışı sırasında Demokrat Parti'nin epostalarının ele geçirilmesinin arkasında Rusların olduğunu belirten Comey, "Bundan son derece eminiz" dedi.
Vatan
POLİTİKA
Çatışmasız Bölgeyle Yüzde 50 Çözülür
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Suriye'de 4 noktada çatışmasızlık bölgeleri kurulması halinde sorunun yüzde 50'sinin çözülmüş olacağını söyledi. Erdoğan, "Bu, İdlib merkezli bir alan; İdlib vilayetinin yanında Halep'in bir kısmı, Humus'un El Rastan bölgesi, Şam kırsalı, Deraa kırsalı ve Kuneytra kırsalı buna dahil" dedi. Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldiği Soçi dönüşü uçakta özetle şu açıklamaları yaptı: "Rusya, İran, Türkiye ve ABD'nin de devreye girmesiyle, Suudi Arabistan ile Katar'ın da dahil olması neticesinde, sürecin terör örgütlerinden arındırılarak daha olumlu bir yaklaşıma geçmesi, süreci hızlandırabilir gibi bir düşünce var. Muhalifler bir ara görüşmelerden çekilme konumuna gelmişti. Sebebi de bazı bombalama olaylarıydı. Ama Hakan bey (Fidan) hemen devreye girdi, görüşmeler yapıldı ve muhalifler yeniden müzakereye katılmaya razı oldu. Trump (ABD Başkanı) ile Putin'in görüşmesi oldu. Bizim Trump'la yüz yüze görüşmemiz ayın 16'sında olacak. Çin'de de, Putin ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping üçlü formatta bir araya geleceğiz. Onu da aramızda konuştuk. Bütün bunlarla birlikte ülkemizin geleceğini çok daha güçlü temeller üzerinde yükseltelim istiyoruz. (Soçi'deki olumlu temasların Rusya ile stratejik ortaklık adımı olarak görülüp görülmeyeceği sorusuna karşılık) Üst Düzeyli İşbirliği Konseyi mekanizması, aslında bir nevi stratejik ortaklıktır. Bu çalışmayı buna göre yapıyoruz. Moskova'da ÜDİK'in altıncı toplantısını yapmıştık. Yedincisi de inşallah bizde olacak. ÜDİK'te siyasi, ekonomik, ticari ilişkilerden, turizm, enerji, savunma sanayiine varana dek ikili konuların tümü ele alınıyor. (PYD meselesinde Rusya'nın ABD'ye yakın tavrı) Bu konu görüşmede gündeme geldi. Fotoğraflar vardı elimizde. Hepsini takdim ettik. 'Bizim askerimiz böyle bir şeyin içinde olamaz. 'Kesinlikle PYD'ye ve PKK'ya silahlarımız verilemez. Buna rağmen bu resimleri inceleyeceğim' dedi. Bundan sonraki süreç Sayın Putin'e kalmıştır. Biz elimizdeki bütün verileri, tarih ve yer belirterek kendilerine verdik. Sayın Putin bunları inceleyeceklerini ifade etti. Ağırlıklı olarak zaten Afrin'de olan şeyler bunlar. Temenni ederim ki Rusya kararlı davranır ve olumsuz gelişmeler olmaz.
Hürriyet

Başbakan Yıldırım Moldova Yolcusu
Başbakan Binali Yıldırım, Moldova Başbakanı Pavel Filip'in davetlisi olarak bugün Moldova'da. Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Yıldırım'ın, Moldova Başbakanı Filip'in davetine icabetle bugün ve yarın bu ülkeye resmi ziyarette bulunacağı belirtildi. Türkiye'den Moldova'ya Başbakan düzeyindeki ilk resmi ziyaret kapsamında yapılacak görüşmelerde, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin 25'inci yılında Moldova ile yeni işbirliği imkânlarının ele alınması ve muhtelif alanlarda bir dizi anlaşmanın imzalanması öngörülüyor. Başbakan Yıldırım, ziyaretinin başkent Kişinev ayağında, Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon, Başbakan Pavel Filip, Parlamento Başkanı Andrian Candu ile görüşecek. Yıldırım, Moldovalı mevkidaşıyla beraber Türk ve Moldova iş çevrelerinin bir araya geleceği Türkiye- Moldova İş Forumu'na da katılacak. Moldova ile Türkiye arasında dostluk köprüsü teşkil eden Gökoğuz soydaşlarının yaşadığı Gökoğuz Yeri Özerk Bölgesi'ni ziyaret edecek olan Başbakan Yıldırım, 4'üncü Dünya Gökoğuz Kongresi'nde konuşacak. Yıldırım, ziyaret kapsamında Türkiye'nin Kişinev Büyükelçiliği'nin yeni hizmet binasının yanı sıra Türk kurum ve müteşebbislerinin desteğiyle Moldova'da tamamlanan bazı projelerin açılışını da gerçekleştirecek.
Haber Türk

SPOR
Avrupa Güreş Şampiyonası'nda Rıza Yıldırım'ın ardından dün de erkekler serbest stil 74 kiloda Soner Demirtaş, kadınlar 75 kiloda ise Yasemin Adar altın madalya kazandı. 2016 Rio Olimpiyatları'nda 3. olan Soner Demirtaş, finalde Azerbaycanlı Murad Suleymanov ile karşı karşıya geldi. Müsabakada ilk periyodu 2-0 geride kapatmasına rağmen minderden 6-4 galip ayrılan milli güreşçi, üst üste 2. kez altın madalyaya uzandı. Kadınlar 75 kiloda mücadele eden Yasemin Adar, finalde bu yıl 23 yaş altında Avrupa şampiyonu olan Macar Zsanett Nemeth ile karşılaştı. Macar rakibini 10-0 teknik üstünlükle yenen Yasemin Adar, üst üste ikinci kez Avrupa şampiyonluğuna ulaştı. 61 kiloda Abdi Zurnacı, bronz madalya maçında Ermeni Valodya Frangulyan'a 10-0 teknik üstünlükle yenilerek 5. oldu. Türkiye, üçüncü gün sonunda 3 altın ve 2 bronz madalyaya ulaştı. Avrupa Güreş Şampiyonası'nda serbest stil ve kadınlarda müsabakalar bugün sona erecek. Erkekler serbest stilde 70 kiloda Yakup Gör ve 125 kiloda Taha Akgül, kadınlarda 58 kiloda Derya Bayhan ve 69 kiloda Buse Tosun mindere çıkacak.
Milliyet

TEB BNP Paribas Istanbul Open'da bir numaralı seribaşı olan Milos Raonic, Türkiye'de bulunmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu söyledi. İlk kez geldiği Türkiye'de büyük bir heyecan içinde olduğunu söyleyen Kanadalı tenisçi, "Bu turnuva beni çok heyecanlandırıyor. Burada olmak ve bu turnuvanın bir parçası olmak büyük bir keyif. İlk olarak sakatlanmamak ve diri kalmak, ondan sonra ise çıktığı her maçı kazanma hedefi olan bir sporcuyum. Bu turnuvada da sonuna kadar gitmek için elimden geleni yapacağım" dedi. Birinci turu bay geçtikten sonra ilk maçını ikinci turda oynayan ve oldukça zorlanarak çeyrek finalin yolunu tutan dünya altı numarası, "İlk maçımın zor geçeceğini biliyordum. Neyse ki maç içinde aşama aşama oyunumu ilerlettim ve istediğim sonucu aldım. Zaten bu zeminde ben genelde oynadıkça açılıyorum. Seyircilerden de iyi bir enerji aldığımı söyleyebilirim. İlerleyen turlarda tribünlerin daha da çok dolacağından eminim" diye konuştu. İstanbul'a ilk kez geldiğini, şehri çok beğendiğini ifade eden 27 yaşındaki tenisçi şöyle devam etti: "Türkiye'de insanlar çok kibar ve misafirperver. Organizasyon güzel ve koşullar oldukça iyi. Kent çok zengin bir kültüre sahip. Eğer trafik izin verirse, İstanbul'u gezerek tarihi ve kültürel güzelliklerini keşfetmeyi düşünüyorum ama bu biraz zor gibi görünüyor."
Milliyet
Beşiktaş'ta, Medipol Başakşehir maçında sol üst adalesinden sakatlanan ve pazar günü Fenerbahçe'ye karşı forma giymesi şüpheli olan Atiba Hutchinson'un zor bir karar aşamasında olduğu ortaya çıktı. Bugüne kadar tedavi süreçlerinde mümkün olduğu kadar ilaç ve ağrı kesici iğneler kullanmak istemeyen Kanadalı oyuncu derbi için kendini riske sokup, sokmama konusunda kararsız kaldı. Sol üst adalesindeki zorlanma ve Başakşehir maçında ayağına aldığı darbeler nedeniyle saha çalışmalarına katılamayan Atiba'nın ilaç alarak sahaya çıkması durumunda sakatlığının daha da ilerleyebileceği iddia edildi. Şampiyonluk yarışındaki en önemli maçlardan biri olan Fenerbahçe derbisinde oynamayı çok isteyen tecrübeli futbolcunun karşılaşmadan bir gün önce sakatlığındaki son duruma göre karar vereceği ortaya çıktı. Teknik Direktör Şenol Güneş'in ise derbinin taktik planlarını tamamen Atiba'nın forma giyemeyecek olması ihtimaline göre yaptığı belirlendi. Bu futbolcunun yokluğunda ilk etapta Necip Uysal ve Tolgay Arslan ikilisinden birini oynatmayı planlayan Güneş'in alternatifleri arasında Talisca'nın yedeğe çekilmesinin de olduğu bildirildi. Talisca'nın yedek kalması halinde Şenol Güneş'in, Oğuzhan-Tolgay-Necip üçlüsünü orta sahada bir arada oynatabileceği vurgulandı. Siyah- beyazlı hoca, Talisca'ya ilk 11'de görev verirse Oğuzhan'ın yanında Necip veya Tolgay'a şans tanıyacak.
Milliyet
Galatasaray yazın kasasını dolduracak. Cim-Bom'da Ünal Aysal döneminde 3.5 yıllığına kiralanan locaların sözleşme süreleri Haziran'da bitiyor. 200 loca sahibinden 25'i yenileme için başvururken, diğer 175 loca da ya eski sahiplerinde kalacak ya da yeni sahiplerini bekleyecek. Böylece sarı-kırmızılı kulüp 3.5 sene sonra loca satışından kasasına para koyacak. Bu miktar da 200 milyon lira olacak. Galatasaray'da loca satışı dışında kombineler için de Avrupa'ya gitmenin önemine dikkat çekiliyor. Sarı-kırmızılıların, UEFA'ya katılması halinde kombine satışlarında düşüş beklenmiyor. Ancak geride bıraktığımız sezon 17 bin kişilik kombine kart sahipleri çeşitli nedenlerle Türk Telekom Arena'daki maçlara tam olarak ilgi göstermemişti. Yönetim öncelikle bu taraftarı kaybetmek istemiyor ve geçen sezonki satışın üzerine çıkılması için planlamalar yapılıyor. Yaz döneminde kombinelerle beraber 175 tane locanın satışa çıkarılacak olmasından dolayı sarı-kırmızılı kulübün transferde de eli rahatlayacak. Avrupa bileti alınması halinde hemen düğmeye basılacak. Yönetim tribünleri heyecanlandıracak yıldız transferini çok önemsiyor. Bu tür isimlerin yanısıra transferdeki genel politika ise "Vasat transfer kesinlikle olmayacak" şeklinde belirlendi. Kalitesi yüksek bir takım kurarak seyircisini yeniden kazanmak arzusunda olan sarı-kırmızılı kulüp tüm planlamalarını bu doğrultuda yaptı.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme