.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

6 Mayıs 2017 Cumartesi

06.05.2017 Genel Gündem06.05.2017 Cumartesi
GÜNDEM

107 Hakim Ve Savcı Daha İhraç Edildi 
Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunca (HSYK), FETÖ soruşturmaları kapsamında 107 hakim ve savcının daha ihracına karar verildi. HSYK Başkan Vekili Mehmet Yılmaz, dünkü toplantının ardından listeler üzerindeki çalışmaları tamamladıklarını söyledi. Yılmaz, "107 hakim, savcı daha ihraç edildi. Bu, listeler halinde yapılan son ihraç. Bundan sonra itiraflarla yeni isimler geldikçe bizden sonraki Kurul da durumu değerlendirecektir ama var olan liste üzerindeki çalışmalar sona erdi. İtirazları da tamamladık" dedi. Bu kişilerden 105'inin itiraflar üzerine yapılan çalışmalar sonucunda ihraç edildiğini aktaran Yılmaz, 2 hakim, savcının başkaları üzerine kayıtlı ancak kendilerinin kullandığı belirlenen telefonlarında örgütün haberleşme programı ByLock bulunduğunu kaydetti. Listelerin savcılığa yollandığı ve ihrac edilenler için gözaltı kararı da çıkarıldığı öğrenildi. Son ihraçlarla FETÖ soruşturmaları kapsamında meslekten atılan hakim ve savcı sayısı 4 bin 238'e ulaştı.
Vatan


10 YSK Üyesine Suç Duyurusu 
CHP, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) 10 üyesi hakkında 16 Nisan halk oylamasında seçimin işleyişine ilişkin aldıkları karar nedeniyle soruşturma başlatılmasını talep ederek, suç duyurusunda bulundu. YSK da kurul üyeleri için "çete" tanımlaması yapan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu hakkında suç duyurusunda bulunulmasını kararlaştırmıştı. Partiden yapılan açıklamada, partinin 10 YSK üyesi hakkında soruşturma başlatılmasını talep ettiği belirtildi. Açıklamada şikayet dilekçelerinin, YSK'nın Yargıtay'dan seçilen üyeleri için Yargıtay'a, Danıştay'dan seçilen üyeleri için ise Danıştay'a verildiği kaydedildi. Halk oylamasında sandık kurulu mührü bulunmayan oy pusulalarının geçerli sayılması kararlaştırılmış, CHP'nin halk oylamasının iptali talebiyle yaptığı başvuru YSK tarafından oy çokluğuyla reddedilmişti. Kurulun 11 üyesinden biri ret kararına muhalif kalırken, CHP bu üye için suç duyurusunda bulunmadı. Şikayet dilekçesinde, YSK'nın, yorum yetki ve sınırlarını aşarak, yetkisi bulunmayan bir konuda sandık kurulu mührü bulunmayan oy pusulası ve zarflarının geçerli sayılmasına yönelik ilke kararı aldığı savunuldu.
Vatan

EKONOMİ 

Dolar: 3,5430-3,5519                       
Euro: 3,8901-3,9070
Sterlin: 4,5953-4,6068
Gram Altın: 139,7956-140,1628

Gündemimiz Reform Paketleri 
Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, hükümetin kısa dönemde reform ajandasında üretim, vergi, kıdem tazminatı ve yeni finansal araçlar reform paketlerinin bulunduğunu belirterek, bunları hızla hayata geçireceklerini kaydetti. Canikli, Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Koordinasyon Kurulu (YOİKK) toplantısının açılış bölümünde istihdam teşvik paketleri sonucu iş bulan kişi sayısının yıl başından bu yana 1 milyonu geçtiğini ifade etti. Geçtiğimiz yıl yaşanan darbe girişimi başta olmak üzere çalkantılara karşın bankacılık sisteminin güçlü yapısında sıkıntı olmadığını da vurgulayan Canikli, şöyle devam etti: "Bankacılıkta kredilerde takibe dönüşüm oranı yüzde 3.2 düzeyinde. Aşağı düşmüyor. Sermaye Yeterlilik Rasyosu (SYR) ise sıkıntılara rağmen yüzde 16 seviyesinde. Yüzde 12'nin altına düşen herhangi bir bankamız bulunmuyor." Canikli, ekonominin ihtiyaç duyduğu finansmanın piyasaya enjekte edildiğini de kaydederek, "30 Nisan itibarıyla 225 bin 358 firmaya KGF destekli 160 milyar liralık kredi imkanı sağlandı. 25 Nisan itibarıyla 238 bin KOBİ 5.9 milyar liralık kredi kullandı" dedi.
Hürriyet

Dersimiz Enflasyon 
Forum İstanbul 2017'ye katılan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, enflasyondan işsizliğe, cari açıktan büyüme rakamlarına kadar pek çok alanda önemli açıklamalarda bulundu. Enflasyonda çift haneli rakamların kabul edilemez olduğunu da ifade eden Şimşek, "Buradaki esas husus gıda fiyatları. Ciddi tedbir almalıyız. İşsizlik oranlarını da kalıcı bir şekilde indirmek için reform gerekiyor" dedi. Teknolojiye destek verecek bir yatırım bankası kurma niyetlerinin olduğunun da altını çizen Mehmet Şimşek, "Büyümede ufak bir sorun var. İç talep ağırlıklı büyüyoruz. Yeniden dengelenme sürecinin başlaması gerekiyor. Cari açık da ciddi bir iyileşme gösterdi. Ancak bu yılki açık yüzde 4'ün üzerine çıkabilir. Hem petrol fiyatlarında bir miktar artış oldu, hem de büyüme bu kadar hızla gidecekse onun yansıması olabilir" diye konuştu. Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya da küresel kriz döneminde güçlü sermaye yapısı ve yüksek kârlılık düzeyiyle başarılı bir sınav veren Türk bankacılık sektörünün, kriz sonrası dönemde de güçlü görünümünü koruduğuna işaret etti. Çetinkaya, "Aşırı borçluluğun önüne geçilmesi, düzenleme ve denetleme faaliyetlerinin iyileştirilmesi büyümenin sürdürülebilir olması açısından önemlidir" dedi.
Posta

KDV'siz Konut! 
Yabancılar ile 6 aydan daha fazla yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları, ilk kez aldıkları işyeri ve konutta, Katma Değer Vergisi (KDV) ödemeyecek. Konuyla ilgili tebliğ dünkü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Düzenlemenin detayları hakkında bilgi veren Maliye Bakanı Naci Ağbal, "KDV istisnasından, konut satış bedelinin en az yarısını satış işleminden önce döviz olarak ülkeye getiren yararlanacak" diye konuştu. Konut bedelinin yarısı dışında kalan bedelinin de 1 yıl içinde yine döviz olarak ödenmesi gerektiğini ifade eden Naci Ağbal, "İstisna uygulamasından yararlananların, KDV'siz aldıkları konut ve işyerlerini en az 1 yıl süreyle satmamaları şartı var" diye konuştu. Yabancıya konut satışındaki bu istisnanın ülkeye giren dövizi artıracağını ifade eden Ağbal, "Düzenleme inşaat sektörüne ve ekonomiye hareketlilik getirecek" dedi.
Posta
 
TANAP'a İlk Gaz 2018'de 
Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi (TANAP) Genel Müdürü Saltuk Düzyol, projenin Türkiye'ye gaz taşıyacak 'Faz 0' olarak adlandırılan kısmında yüzde 80'lik ilerleme sağlandığını belirterek, "Bu yıl sonuna kadar söz konusu kısımla ilgili mekanik işlerin tamamının bitirilmesi planlanıyor. Ardından, devreye alma çalışmaları başlayacak. 2018'in ocak ayı itibarıyla ilk test gazı verilecek. İnşallah 2018'in haziran ayında da ticari gaz için hazır olunacak" dedi. Düzyol, "Doğu Akdeniz ve Kuzey Irak gazlarının piyasaya girmesi için uzun bir zaman var" diye konuştu.
Milliyet

1.5 Milyon $'lık Fon Alana Türk Vatandaşlığı 
Türkiye'de vatandaşlık hakkı almak için yatırım seçeneklerine gayrimenkul yatırım fonu ve girişim sermayesi yatırım fonu da eklendi. Böylece en az 1,5 milyon dolar tutarında gayrimenkul yatırım fonu katılma payı veya girişim sermayesi yatırım fonu katılma payı alarak 3 yıl tutan yabancılar da Türk vatandaşlığına hak kazanacak. Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 'Türk Vatandaşlığı Kanunu'nun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik' ile 'Türk vatandaşlığının istisnai olarak kazanılması, başvuru için gerekli belgeler ve yapılacak işlemler' başlıklı 20. maddesinin ikinci fıkrasına şu bent eklendi: "En az 1.5 milyon dolar tutarında gayrimenkul yatırım fonu katılma payı veya girişim sermayesi yatırım fonu katılma payı aldığı ve 3 yıl süre ile elinde tuttuğu Sermaye Piyasası Kurulu'nca (SPK) tespit edilen yabancılara Bakanlar Kurulu kararı ile Türk vatandaşlığı verilebilecek." En az 2 milyon dolar tutarında sabit sermaye yatırımı yapan veya en az 1 milyon dolar tutarında taşınmazı 3 yıl satılmaması şerhiyle satın alan yabancı uyruklular da Türk vatandaşlığı alabiliyor. Diğer seçenekler 100 kişiyi istihdam etmek, 3 milyon dolarlık tahvili 3 yıl tutmak veya 3 milyon dolar mevduata sahip olmak.
Vatan

S&P Türkiye'nin Notunu Korudu 
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor's (S&P), Türkiye'nin kredi notunu korurken, not görünümünün 'negatif' olduğunu teyit etti. S&P, Türkiye'nin yabancı para cinsinden kredi notunu "BB", yerli para cinsinden notunu "BB+" seviyesinde teyit edildiğini, not görünümünün de 'negatif' olduğunu açıkladı. S&P'den yapılan açıklamada, hükümetin borç yükümlülüklerinin düşük olduğuna dikkat çekilirken, bu alandaki artışının 'sadece ılımlı' olmasının öngörüldüğü ve Türkiye'nin kredi notunun ülkenin düşük seviyedeki borç yükü tarafından desteklediği belirtildi. Açıklamada, Türkiye'nin esnek kur rejiminin ekonominin dış şoklara uyum göstermesini sağlamasının beklendiği ifade edilirken, ABD dolarının yüksek seviyede kullanılmasının düşük Türk lirasının ekonomiye olan faydasını sınırladığı bilgisine yer verildi. Türkiye'nin cari açığının ve yüksek dış finansman açığının ülkenin kredi notları üzerinde baskı oluşturduğuna dikkat çekilirken, bunun ekonomik büyümeyi dış finansman risklerine karşı zayıflattığı vurgulandı. Negatif not görünümüyle ilgili olarak, zayıf büyüme ve kur oynaklığının mali bozulmaya yol açabileceği uyarısında bulunulurken, bunun beklentilerin ötesinde enflasyon baskısı yaratması yönündeki riskleri yansıttığı bildirildi.
Vatan

SİYASET/POLİTİKA

Sürprizli 3 Ay 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Rusya ziyareti dönüşünde basın mensuplarıyla yaptığı sohbet sırasında, "Böyle gelmiş böyle gider diyemeyiz" sözünün ardından "Belediye başkanları görevden alınacak mı?" sorusuna ellerini havaya kaldırarak yanıt vermesi, günlerden beri AK Parti kulislerinde konuşulan bir konuya işaret etti. Anayasa paketine referandumda desteğin kıl payı çıkmasında, bazı AK Partili belediyelerin ve bazı illerdeki teşkilatların olumsuz imajına ve yetersiz çalışmasına vurgu yapılmıştı. Partinin etkili kurullarında değişikliğin zorunlu olduğu ifade edilmişti. Bu konu referandumun hemen ardından Erdoğan'ın başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu toplantısında da gündeme gelmişti. Erdoğan, başta teşkilatlar olmak üzere belediyelerde de değişikliğin gerektiğine işaret etmişti. 21 Mayıs'taki olağanüstü kongrede hem Bakanlar Kurulu hem de MKYK değişikliği olacak. Bunları genel merkez yönetimi ve danışman kadrolarındaki yenilenme izleyecek. Ancak Erdoğan'ın daha önemli operasyonunun, belediyelerde olacağı iddiası dolaşıyor. AK Parti kulislerine göre, bazı büyük illerdeki AK Parti belediyelerine yönelik iddialar, özellikle imar uygulamalarına yönelik şikâyetler, FETÖ ile ilişkiler, referandum sürecine yeterince katkı sağlamamaları gibi nedenlerle, 3-4 büyükşehir belediyesiyle sayıları 5 ile 8 arasında değişen ilçe belediye başkanının yerel seçimler beklenmeden görevden alınması tartışılıyor. Bu belediye başkanlarının, kendi rızaları veya sağlık gibi gerekçelerle görevden ayrılacağı, yerlerine Mart 2019'a kadar vekaleten bakılacağı öne sürülüyor. Parti kurmayları, önümüzdeki üç aylık sürenin yeni dönem stratejisi ve planlarının hayata geçirilme süreci olacağını iddia ediyorlar. Kurmaylar, "Dinamik, vizyon sahibi ve enerjik bir yapının oluşturması sağlanacak. Duayen isimlerin korunmasına karşın yeni isimlere de yer verilecek. Kabinedeki değişiklik 10, MKYK'daki ise yüzde 50 civarında olacak. Parti kurmaylarına göre kongreden sonraki üç ayda sürprizler olacak. Topluma 2019 mesajları verilmesi için gerekli kadroların oluşturulması ve adımların atılması bu üç ayda sağlanacak. Parti kurmayları, "Bu süreçte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sürpriz çıkışlarına, beklenmedik isimlerle bir araya gelmesine ve şaşırtıcı adımlar atmasına hazırlıklı olun" dediler.
Hürriyet

Ciddiye Almadım 
11'inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal'ın, yeni Anayasa referandumunun ardından ortaya çıkan sonuçla ilgili "Abdullah Gül yüzde 49'un adayı olabilir" sözlerini değerlendirdi. Siyaset gündeminin merakla beklediği yanıtı, Gül, Esenyurt'ta Serhan Tirit Merkez Camisi'nde cuma namazı sonrasında verdi. Gül şöyle konuştu: "Geçen günlerde bir siyasetçinin çeşitli kendi parti içi hesapları ve politikaları çerçevesinde yaptığı çeşitli taktikler o konuşmada beni de söz konusu etti. Açıkçası benimle ilgili söylenenleri hiç ciddiye almadım. Çünkü, daha önceden de biliyorum 367 meselelerinin nasıl ortaya çıktığını, bugünkü koşullara Türkiye'ye gelirken hangi şartlarda geldiğini. Dolayısıyla hiç ciddiye almadım. Ama üzülerek görüyorum ki bazıları çok ciddiye almışlar. Hatta bazı arkadaşlar saygı seviyesini de aşarak neredeyse benim ne yapmam gerektiğini, söylemem gerektiğini nasihat edecek kadar ileri de gittiler. Buna çok üzüldüm. Ben 7 sene tarafsız olarak Cumhurbaşkanlığı yaptım. Sonra ayrılınca da günlük siyasete girmeyeceğimi de defalarca söyledim. Ama tabi ki bütün birikimimi, bilgimi, tecrübemi bunları da yeri geldiğinde ülkem için paylaşma sorumluluğum var. Bunları yeri geldiğinde ülkemizi yöneten değerli arkadaşlarımla baş başa gelerek paylaştım yeri geldiğinde kamuoyuyla paylaştım. Bu şekilde paylaşmaya da devam edeceğim. Şimdi baktığımızda ülke zaten yeteri kadar kutuplaşmanın ve seçimlerin yorgunluğu içerisinde. Onun için Türkiye'nin önüne bakması gerekir. Türkiye'nin önünde çok önemli mesaileri var. Muhakkak ki hükümete yardımcı olmak gerekir. Ve Türkiye'nin bütün bu zorlukları aşması, tarihinde ilk defa tehlikeler var yurtdışından kaynaklanan. Beraberlik içerisinde soğukkanlı hareket edilmesi gerekir. Bu fikirlerimi bu şekilde paylaşırım. Ama onun ötesinde bu tür polemiklere sokmak için uğraşanları da doğrusu ciddiye, dikkate almam."
Hürriyet

CHP'nin AİHM Dosyasında 4 Rapor 
CHP'nin hukukçularından oluşan bir komisyon, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) yapılacak başvuru için Hukuk ve Seçim İşleri'nden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan başkanlığında çalışıyor. Başvurunun yeni bir AİHM içtihatı yaratacağı için titizlikle çalıştıklarını belirten Tezcan, "AİHM'nin bugüne kadar referandumla ilgili bir kararı yok. Bir doktrin tartışması yapması lazım. Detaylı başvuru düşünüyoruz" dedi. Başvurunun gelecek hafta yapılması bekleniyor. CHP'nin Dış Politikadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz başvurunun ana unsurlarını AGİT Raporu, Venedik Komisyonu Raporu, Avrupa Konseyi İnsan Hakları Raporu ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Asamblesi'nin Türkiye'nin denetime alınması ile ilgili kararının oluşturacağını söyledi. Yılmaz, bu raporların farklı kurumlar tarafından hazırlandığını ancak birbirini desteklediğini belirtti. Yılmaz özetle şunları söyledi: "Yapılacak müracaatın uluslararası meşruiyetini oluşturacak bu raporlar, aynı zamanda başvurumuzun temel felsefesini de yansıtıyor. AGİT'in yayınlayacağı raporda, 'demokratik standartları yeterince karşılamakta başarısız oldu' ifadesine yer verirse referandumun meşruiyeti uluslararası olarak da tartışılır. Ön raporda bunun ipuçları vardı. Venedik Komisyonu, Avrupa Konseyi İnsan Hakları Raporu ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Asamblesi'nin Türkiye'nin tekrar denetime alınması kararında da OHAL şartlarında referanduma gidilmeyeceği ifade edildi. Hem de getirilmek istenen değişikliğinin içeriğine ilişkin Türkiye'nin demokratikleşmeden uzaklaşacağı ve otokrasiye doğru yol alacağı vurgulanıyor. Müracaatın siyasi ve hukuki çerçevesini ilgili kurullar oluşturuyor."
Hürriyet

Makam Dağıtma Faslına Geçmişler 
Başbakan Binali Yıldırım, CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal'ın, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yüzde 49'un adayı olabileceği yönündeki açıklamasıyla ilgili olarak, "Hayır kampanyası yapanlar doğrusu artık 'evet' çıktığına demek ki tam kani olmuşlar. Şimdi 'hayır' grubunun adayı kim olacak, makam dağıtma faslına geçmişler" dedi. Yıldırım, dün Moldova'ya hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda basın toplantısı düzenledi. Yıldırım, bu ziyaretin iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin 25. yılı ve Türkiye'den Moldova'ya başbakan düzeyindeki ilk resmi ziyaret olması açısından önem taşıdığını söyledi. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yıldırım, "Baykal'ın, 'Hayır cephesinde yüzde 49'un adayı eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül olabilir' çıkışını nasıl değerlendiriyorsunuz? Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, 'bu partiden ayrılıp da işah olan görmedim' açıklaması geldi. Sayın Gül de bir açıklama yapacak, o bekleniyor. Yeni parti iddialarını nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna, "'Hayır' kampanyası yapanlar doğrusu artık 'evet' çıktığına demek ki tam kani olmuşlar, şimdi hayır grubunun kim aday olacak, makam dağıtma faslına geçmişler. Bu iyi bir gelişme" karşılığını verdi. Buna karşın daha günü gelmeden kimin nereye aday olacağı arayışına girmenin, hem millete karşı bir nezaketsizlik olduğunu hem de birinin bir başkasına makam ikramının demokrasiye çok uymadığını dile getiren Yıldırım, "Ama söylediği sözün içinde doğru olan bir şey var. Hayır kaybetmiş, evet kazanmıştır. Dolayısıyla bu halk oylamasının sonucu bir kez daha onlar tarafından da tescil edilmiş" dedi.
Milliyet

DÜNYA 

ABD Başkanı Donald Trump, sözkonusu seyahatini açıkladığı Beyaz Saray'daki etkinlikte "Tolerans barışın temel taşıdır. Suudi Arabistan, İsrail ve sonra kardinallerimin çok sevdiği Roma'ya gideceğim" dedi. Böylece ilk kez bir ABD Başkanı yurtdışı gezilerine bir Müslüman ülkeden başlamış olacak. Obama da göreve geldikten sonra Ortadoğu'ya yaptığı ziyaretinde Kahire Üniversitesi'nde tarihi bir konuşma yapmıştı. Suudi Arabistan'a da giden Obama, İsrail'e uğramamıştı. New York Times Gazetesi'ne göre Trump'ın danışmanları, Başkan'ın bu gezide herhangi bir konuşma yapmasının planlanmadığını belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 16-17 Mayıs'ta Başkan Trump ile görüşmek için Washington'da olacak. Donald Trump'ın ise 19 Mayıs'ta Suudi Arabistan'da olması bekleniyor.
Hürriyet

Kritik Seçimde 2. Raunt 
Fransa'da ve Avrupa'da merakla beklenen cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu, yarın gerçekleştirilecek. Seçimin 23 Nisan'da yapılan ilk turunda beklenildiği gibi hiçbir aday salt çoğunluğu sağlayamamış ve en çok oyu alan merkez siyasetçi Emmanuel Macron ile aşırı sağcı Marine Le Pen ikinci tura kalmıştı. Yüzde 78'lik katılımın olduğu ilk turun ardından kamuoyu nezdinde oluşan atmosfere göre, Macron'un Elysee Sarayı'na cumhurbaşkanı olarak "yerleşmesi"ne kesin gözüyle bakılıyor. Nitekim son anketlerde Macron'un yüzde 62'ye karşı yüzde 38'lik bir üstünlüğü olduğu ifade edildi. Bu oranlar, Macron'un son günlerde oyunu iki puan kadar artırdığına işaret ediyor. Seçilmesi halinde Fransa tarihinin en genç cumhurbaşkanı olacak Macron'un temel vaatleri arasında Avrupa'da kalıcı barışın sürmesi için "Avrupa bütünleşmesi"nin canlandırılması, ABD ile Atlantik ötesi ilişkilerin güçlendirilmesi, mültecilere yönelik daha liberal politikalar uygulanması, Fransız ekonomisinin daha fazla liberalleştirilmesi, euro bölgesinin güçlendirilmesi, girişimcilerin ve serbest çalışanların işsizlik yardımından faydalanması, beş yıl içerisinde 50 milyar euro'luk teşvik paketinin hayata geçirilmesi, çalışanların maaşlarındaki sağlık ve işsizlik fonu kesintilerinin kaldırılması ve mesleklere göre farklı yaşta emeklilik uygulaması yer alıyor. Diğer taraftan, aşırı sağcı Le Pen'in temel vaatleri arasında Avrupa bütünleşmesinden, ABD ile ilişkilerden ve NATO politikalarından uzaklaşarak küresel siyasette ağırlığı giderek artan Rusya ile ilişkilerin güçlendirilmesi, Kırım'ın Rusya'nın parçası olarak tanınması, yıllık 10 bin kişilik göçmen kotasını uygulamaya koyarak göçmen sorununun kontrol altına alınması ve ülkedeki laik yapının devam edebilmesi için "siyasal İslam" ile mücadele edilmesi gibi başlıklar yer alıyor.
Milliyet

Biz İçmedik Fareler İçti! 
Hindistan'ın doğusunda el konularak karakolda muhafazaya alınan binlerce litre içkiden geriye sadece boş şişelerin kaldığının belirlenmesi üzerine polis, "içkileri fareler tüketti" savunmasını yaptı. İçkilerin, tutulduğu karakolda fareler tarafından tüketildiğini iddia eden polisler, düzenli olarak alkol testlerinden geçirildiği, geçemezlerse yasalar gereği haklarında soruşturma açılırsa işlerini kaybedecekleri belirtildi. Bihar eyaleti Başbakanı Nitish Kumar, geçen yıl göreve gelmesinin ardından eyalette aile içi şiddeti, tacizleri ve yoksulluğu azalmak amacıyla alkol yasağı getirmişti. Eyalet yasaları uyarınca alkol sattığı ya da tükettiği tespit edilen kişiler, 10 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabiliyor.
Milliyet

Öğrenci Liderine Suikast 
Tarihinin en ağır ekonomik ve siyasi krizinin içinde olan Venezuela'da aylardır süren iktidar karşıtı protesto gösterilerinde bir öğrenci liderinin öldürülmesi, şiddet olaylarının dozunu artırdı. Başkent Caracas yakınlarında El Tigre kentinde Merkez Üniversitesi Öğrenci Federasyonu'nun başkanı Juan Lopez'in, katıldığı miting sırasında motorsikletli bir kişi tarafından açılan ateşte hayatını kaybettiği açıklandı. Polis son olaylarda ölenlerle birlikte, ülkede son 2 ayda düzenlenen gösterilerde hayatını kaybedenlerin sayısının 37'ye ulaştığını duyurdu. Yerel basın, gösterilerde yaralananların sayının 700'ü, gözaltına alınanların sayısının ise bini aştığını vurguluyor. Son olarak Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun yeni bir kurucu meclis oluşturulması ve anayasa değişikliğine gidilmesine yönelik kararnamesi, gösterilere katılımı artırmıştı. Bu arada Arjantin, Brezilya, Kolombiya, Costa Rica, Guatemala, Honduros, Meksika ve Praguay, yayınladıkları ortak deklerasyon ile Venezuela hükümetini, yaşanan şiddet olayları nedeniyle kınadı. Başkan Maduro, şiddet olaylarını, kendisini devirmek isteyen ABD ve bazı Latin Amerika ülkelerinin kışkırttığını savunuyor.
Vatan

SPOR 

Avrupa Güreş Şampiyonası'nda Taha Akgül fırtınası esti Sırbistan'ın Novi Sad kentinde düzenlenen organizasyonda olimpiyat şampiyonu milli güreşçimiz, serbest stil 125 kilo finalinde Azerbaycanlı Jamaladdin Magomedov ile karşılaştı. Spens Salonu'nda yapılan maçın başında 6-0 öne geçen Taha, Azerbaycanlı rakibini 8-2 mağlup ederek altın madalyaya uzandı. Ayak tarak kemiğindeki sakatlığa rağmen organizasyona katılan milli sporcu kariyerindeki 5'inci Avrupa şampiyonluğuna ulaştı. Kadınlar 69 kiloda ülkemizi temsil eden Buse Tosun, bronz madalya maçında Ukraynalı Cherkasova'ya 11-4 yenildi. Milli sporcumuz geçen yıl Letonya'nın başkenti Riga'da yapılan turnuvada bronz madalya elde etmişti. Kadınlar 58 kiloda ise Derya Bayhan dereceye giremedi. Erkekler 70 kiloda mindere çıkan Yakup Gör de çeyrek finalde elendi. Avrupa Güreş Şampiyonası'nda grekoromen stil müsabakaları bugün başlayacak. İlk gün mindere çıkacak Türk güreşçilerin rakipleri belli oldu. Türkiye'yi 130 kiloda temsil edecek Avrupa ve dünya şampiyonu milli güreşçi Rıza Kayaalp, elemelerde Slovak Tamas Soos ile çeyrek finale yükselme mücadelesi verecek. 98 kiloda Cenk İldem ise ilk maçını Macar Balazs Kiss ile yapacak. Türkiye adına 59 kiloda güreşecek Hammet Rüstem'in rakibi Bulgar Ivo Serafimov Angelov olurken, 66 kiloda Atakan Yüksel de Ermeni Karen Aslanyan ile eşleşti.
Posta

Derbide Fenerbahçe'ye kaybeden, saha olayları nedeniyle de bir maç seyircisiz oynama cezası alan Galatasaray, deplasmanda Bursa'yı 5-0 yenip moral bulmuştu. Sarı- Kırmızı takımın teknik direktörü Igor Tudor, Kasımpaşa maçı öncesi yaptığı toplantıda futbolcularını hırslandırdı. Tudor, "Ceza nedeniyle taraftarımız tribünde olmayacak. Ancak Bursa maçında ortaya koyduğunuz harikaydı. Aynısını Kasımpaşa maçında bekliyorum. Atacağınız gollerle taraftar olmasa da Arena'yı inleteceğinizi düşünüyorum" dedi. Maçta Galatasaray taraftarı olmayacak. Kasımpaşa taraftarı kendilerine ayrılan yerden maçı izleyecek.
Posta

Spor Toto Süper Lig'de, 2016-17 sezonun son derbisi Vodafone Arena'da Beşiktaş ile Fenerbahçe arasında oynanacak. Zirvenin kader maçlarından biri olma özelliğini taşıyan bu derbide iki büyük takımın iki ana karakteristik tarafı ön plana çıkıyor. Fenerbahçe'nin güçlü stoperleri, Beşiktaş'ın alternatişi hücumcuları Osmanlı ve Türk tarihindeki iki şanlı komutan, Plevne Gazisi Osman Paşa ve Çanakkale ile İstiklal Harbi'nin büyük komutanı Mustafa Kemal.. Biri müdafaa ile tarihe kazındı, bir diğeri 'Hücum emriyle' şanlı zaferler kazandı. İşte Beşiktaş-Fenerbahçe mücadelesindeki kritik soru da bu olacak. 1877'de başlayan Osmanlı-Rus savaşlarında 3 farklı saldırıda savunma direnişi gösteren Osman Paşa bir diğeri Çanakkale ve İzmir'i kurtarırken verdiği taarruz emriyle güçlü donamaları yıkan Mustafa Kemal Paşa Dirk Advocaat yönetimindeki Fenerbahçe, bu sezon çıktığı 4 derbide hiç gol yemedi, 3 galibiyet alıp, bir beraberlik elde etti. Galatasaray ve kupadaki Beşiktaş deplasmanlarında gol yemeden alınan galibiyetler Advocaat'ın planını ortaya koydu. Hollandalı hoca derbiler başta olmak üzere büyük maçlarda topu rakibe bırakıp, savunmada sağlam kalma anlayışını düstur ediniyor. Zira, 4 derbinin ortalaması alındığında Beşiktaş ve Galatasaray ikilisi ortalamada yüzde 69 ile topa sahip olma rakamı edinmiş, Fenerbahçe'nin ise yüzde 31 topla oynaması var. Öte yandan bu taktikte iki stoper; Kjaer-Skrtel, her seferinde yıldız olmayı başardı. Beşiktaş ile lig ve kupada oynanan iki maçta tandeminde başarılı savunma hamlesi, 12 olarak gözüküyor. Vodafone Arena'daki kupa maçında 5 top Kjaer keserken, Skrtel 4 başarılı hamle yaptı. Ayrıca ön liberoların katkısı da kilit rol oynadı. Daha önceki iki Beşiktaş maçında, 7 top kesme ile oynayan Mehmet Topal'ın kart cezalısı olması önemli bir handikap. Beşiktaş cephesinde ise hücum varyasyonları ana taktiği belirliyor. İki hücumcu kanattan biri Quaresma, maç başına 5 başarılı hücum driplingi ve ligdeki 11 asistiyle öne çıkıyor. Portekizlinin maç başına da 4 şut girişimi ortalaması var. Öte yandan, 17 golle krallık zirvesindeki Cenk Tosun, son 8 maçın 7'sinde 1 gol atabilmesiyle kafa karıştırıyor. Aboubakar, sezonun ikinci yarısındaki 8 maçta 5 gol, 1 asisti ve Talisca'nın 30 maçta 14 gollük performansıyla kariyer rekoru kırması da çok önemli bir anektod.
Milliyet

G.Saray Odeabank Başantrenörü Ergin Ataman'a Türkiye Basketbol Federasyonu sert bir ceza verdi. Sarı-kırmızılı takımın geride bıraktığımız çarşamba akşamı Darüşşafaka Doğuş ile deplasmanda oynadığı maçta mücadelenin hakemiyle tartışan ve hakeme fiziksel müdahalede de bulunan Ataman'a 3 maçtan men ve 20 bin TL para cezası verildi. TBF Disiplin Kurulu cezanın nedeni için 'kaba, alaycı, küçük düşünücü söz ve hareketler' açıklamasını yaptı.
Vatan


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme