.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

7 Mayıs 2017 Pazar

07.05.2017 Genel Gündem07.05.2017 Pazar
GÜNDEM

82 Hâkim Ve Savcı Göreve İade 
Anayasa değişikliğiyle adı ve yapısı değiştirilen Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Genel Kurulu, FETÖ soruşturmaları kapsamında 2'si ByLock'tan, 105'i ise itiraf ve incelemelerden toplam 107 hâkim ve savcının daha ihracına karar verirken, meslekten çıkarılan 82 hâkim ve savcı ise görevlerine iade edildi. HSYK'nın dünkü Resmi Gazete'de yayımlanan kararına göre, 4 Mayıs'ta toplanan kurul, 329 hâkim ve savcının yeniden inceleme taleplerini ise reddetti. HSYK, 82 hakim ve savcının meslekten çıkarma kararlarını kaldırarak görevlerine ayrı ayrı iadelerine hükmeden kararına, sosyal çevre araştırmasını gerekçe gösterdi. Açıklamada, "Yeniden inceleme talebi dilekçelerinde belirttikleri hususlar, sosyal çevre araştırmaları, dosyalarındaki bilgi ve belgeler ile toplanan tüm delillerin incelenmesi sonucunda adı geçenlerin yeniden inceleme taleplerinin kabulüne, meslekten çıkarma kararlarının kaldırılarak ilgililerin görevlerine ayrı ayrı iadelerine" denildi.
Hürriyet


'Tüm Mazlumlara Umut Olacağız' 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İnsan ve Medeniyet Hareketi tarafından Bahariye Mevlevihanesi'nde düzenlenen "Mukaddes Emanetler Işığında" başlıklı sempozyum ve sergiye katıldı. Erdoğan, Kutsal Emanetlerin getirilişinin 500. yılı dolayısıyla düzenlenen etkinlikte emeği geçenleri tebrik etti. Burada konuşan Erdoğan, şunları kaydetti: "Asırlar boyunca İslam'ın ve Müslümanların en nadide eserlerine ev sahipliği yapmış Suriye ve Irak topraklarında yaşanan vahşet, yüreğimizi parçalıyor, yakıyor. Bazen şunu söylüyorum, ah Suriye keşke seni tanımasaydım. Tanıdıktan sonra tabii bu çok daha ağırımıza gidiyor. Bütün o eserlerin yer ile yeksan olması bizi gerçekten yakıyor, yıkıyor. Bölgeden hemen her gün çocukların, kadınların, ihtiyarların, masum insanların ya terör örgütleri ya da güya onlara karşı operasyon yürüten güçler tarafından katline dair acı haberler geliyor." Türkiye olarak bu acıların önüne geçebilmek için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Esasen bölgede oynanan oyunun bizim birliğimizi, beraberliğimizi, geleceğimizi hedef aldığını da çok iyi biliyoruz ama ne yazık ki hala üzülerek söyleyeceğim; 'Acaba nasıl kendi içimizde bölünebiliriz', bunun gayreti içerisinde olanları görmek bizi ayrıca yaralıyor. Her zamankinden çok daha fazla birliğe, beraberliğe, kardeşliğimizi güçlendirmeye ihtiyacımızın olduğu bir dönemden geçiyoruz. Bizim bu dayanışmamız, bu birliğimiz, bu beraberliğimiz tartışılmaz, bunun devam etmesi, güçlenerek devam etmesi olmazsa olmazımızdır. Bugüne kadar bu senaryonun neticeye ulaşmasına izin vermedik. İnşallah bundan sonra da bölünmemize zemin hazırlama gayreti içerisine girenlere bu fırsatı milletimizle beraber vermeyeceğiz."
Milliyet

FETÖ Operasyonunda PKK Ve DAEŞ Delilleri 
Mardin'de FETÖ şüphelisinin yakalandığı evde arama yapan polis, FETÖ'nün yanı sıra PKK ve DAEŞ'le ilgili suç delilleri buldu. Evde yapılan aramada, 2 Kalaşnikof tüfek, şarjörler ve mermiler ele geçirildi. FETÖ'ye ait bir yurtta müdür yardımcısı olarak görev yaptığı anlaşılan FETÖ şüphelisinin evinde bulunan silah ve mühimmat incelenmek amacıyla kriminal laboratuara gönderildi. Kısa süre önce istihbarat birimlerinin elde ettiği bilgiye göre FETÖ üyelerine, polis baskınlarında silah kullanılması talimatı verildiği tespit edilmişti. Bir süredir kırsal bölgesinde PKK'ya yönelik yoğun operasyonlar yapılan Mardin'de önceki gün ilginç sonuçları ortaya çıkan operasyon gerçekleştirildi. Milliyet'in aldığı bilgiye göre, Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı'nce yürütülen FETÖ soruşturması kapsamında şüpheli olarak aranan Sabrinaz B. adlı şüphelinin bulunduğu eve operasyon yapıldı. KOM, Terörle Mücadele ve Özel Harekâtçı polislerin katıldığı operasyonda Artuklu ilçesindeki Yalım Mahallesi'ndeki evde şüpheli Sabrinaz B. gözaltına alındı. Operasyon kapsamında evde arama yapan polisler, PKK'ya ait suç unsuru olabilecek delillerin yanı sıra DAEŞ terör örgütüne ait doküman ve kitaplar bulundu. Evin yatak odasındaki aramada gizlenmiş biçimde 2 Kalaşnikof tüfek, 2 şarjör, 70'e yakın mermi, bir av tüfeği ve 250 av tüfeği fişeği bulundu. Evde farklı örgütlere ait doküman ve kitaplarla birlikte silah ve mühimmat bulunması güvenlik birimlerini alarma geçirdi.
Milliyet

EKONOMİ 

Dolar: 3,5430-3,5519                       
Euro: 3,8901-3,9070
Sterlin: 4,5953-4,6068
Gram Altın: 139,7956-140,1628

Elimizde Kalmaz, Yeni Pazarlar Var 
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Rusya gezisine damgasını vuran domates kriziyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Rusya'ya domates ihracatının azalmasının üretici açısından sıkıntı yaratmayacağını savunan Çelik, "Domates elimizde kalmayacak, yeni pazarlarımız var. Ortadoğu'da yoğun talep var. İhracat 10 misli yüz milsi artacak" dedi. Çelik, soruları şöyle yanıtladı: "Türkiye'nin ürettiği ürünlerin tek bir pazara endekslenmesi doğru değil. Bizim Rusya pazarına üçüncü ülkeler vasıtasıyla domatesimiz gidiyor. Bunu Rusya da biliyor ve söylüyorlar zaten. Ama kendi üretim mekanizmalarını kurmaya çalışıyorlar. 'Biz birkaç yıl kendi üretimimizi deneyeceğiz' diyorlar. İç piyasadaki pahalılığın sebebi geçiş dönemi. Tarla domatesine doğru geçiyoruz. Bir aylık dönem sıkıntılı dönemdir. Tarla devreye girince fiyatlar düşecek. Tarımsal üretim böyle bir şey. Bu sene iklim şartları çok elverişli. Böyle giderse verim ve üretim çok iyi olacak. Bu durumda da fiyatlar düşecek ve bu kez üretici 'ürünümüz para etmiyor' diyecek. Dengeyi tam tutturmak için milli tarım son derece önemli. O yüzden Havza bazlı üretim diyoruz. Planlı ekim yapacağız."
Hürriyet

ABD Yolcularına Dizüstü Bilgisayar 
Dünyanın en çok ülkesine uçan havayolu şirketi Türk Hava Yolları (THY), Amerika ve İngiltere uçuşlarına getirilen elektronik cihaz kısıtlamasına yeni çözümler geliştirmeye devam ediyor. Bayrak taşıyıcı havayolu, İstanbul Atatürk Havalimanı çıkışlı tüm Amerika Birleşik Devletleri uçuşlarının business sınıfında dizüstü bilgisayar (laptop) dağıtımına başladı. Elektronik yasağının çözümü konusunda THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, bir hafta önce çözüm konusunda müjdeyi vermişti. Amerika'ya seyahat eden business sınıfı yolcular, zengin içerikli kabin içi eğlence sistemi Planet'in ayrıcalıklarıyla seyahatlerini eğlenceli bir deneyime dönüştürürken, kabinde sunulan yeni dizüstü bilgisayarlar sayesinde şahsi işlerinin takibini de gökyüzünden kesintisiz sağlayabiliyor. Uçuş öncesi kişisel bilgisayarlarını Türk Hava Yolları personeline teslim eden business sınıfı yolcular, uçak içinde şahsi işleriyle meşgul olabilmek için kabin personellerinden dizüstü bilgisayar (laptop) talep edebiliyor. Katlanarak tablet olma özelliğine ve ayrıca dokunmatik ekrana sahip olan dizüstü bilgisayarlar, yolcuların kişisel bilgilerini koruyabilecekleri bir güvenlik sistemi ile sunuluyor. Yolcular, bilgisayar kullanımı sonrasında, arzu ederlerse verilerini harici bir saklama birimine (USB) kopyalayabiliyor ve bilgisayar kapatıldığında yolcunun tüm kişisel çalışmaları otomatik olarak ve tamamen bilgisayardan siliniyor. Yeni uygulama, İstanbul Atatürk Havalimanı çıkışlı tüm İngiltere uçuşları için ise 12 Mayıs 2017 itibariyle başlatılacak.
Milliyet

Boat Show Heyecanı Tam Gaz! 
Denizcilik sektörünü buluşturan Boat Show, Ataköy Marina Mega Yat Limanı'nda devam ediyor. Uluslararası Deniz Araçları, Ekipmanları ve Aksesuarları Fuarı (CNR Avrasya Boat Show Deniz Fuarı) ile Türkiye'nin ilk mega yat limanı olma özelliğini taşıyan Ataköy Marina Mega Yat Limanı'nın VIP açılışı da yapıldı. 3-7 Mayıs'ta düzenlenen fuar, tekne ve şovları görmek isteyen katılımcılarla dolup taşıyor. Bu akşam sona erecek fuarı, ilk üç gününde 6 bin kişi ziyaret etti. CNR tarafından düzenlenen fuarda; 2017'nin mega yat, tekne, bot ve yelkenlilerin yanısıra amatör balıkçılık malzemeleri, deniz tekstil ürünleri, dalgıç malzemeleri, şişme bot, jet ski gibi denizcilik sektörüne ait tüm aksesuar ve ekipmanlar da yer alıyor. Ataköy Marina'da düzenlenen fuar, 100 bin metrekarelik alanda organize ediliyor. Fuarda ayrıca, şyboard sporcusu Uğur Piro katılımcılar için gösteri yapıyor. Tekneleri ailecek gezen, şovlara katılan ziyaretçiler dışında fuarda satışlar da gerçekleşiyor. Özellikle katamaradan tasarlanan 'yüzen ev'lerden fuarda 25'e yakın satış yapıldı. Tüm enerjisini üzerindeki güneş panellerinden karşılayan yüzen ev, mutfak, salon, 2 banyo, 2 odaya sahip. Firma sahibi ayrıca, katamarandan yüzen evleri bazı alıcılara otel gibi işletilmek üzere sattıklarını söyledi. Fuar alanında dünyanın sayılı tekneleri de sergileniyor. Pahalılıkta birbiriyle yarışan Azimut, Mangasta teknelerinin yanısıra ikinci el teknelerin fiyatları da oldukça yüksek. Ancak her keseye uygun bir seçenek de bulunan fuarda, fiyatı 30 bin euro'dan başlayan küçük tekneler de yer alıyor. Teknelerin içini görme şansı bulan katılımcılar, almak için anlaşırlarsa teknelerle tur atabiliyor. Fuarın katılımcıları arasında en yoğun ilgi gösterenler ise daha önce tekne sahibi olanlar ya da daha büyük bir tekne almak isteyenler bulunuyor. Fuarda, Bulgaristan, Rusya, İngiltere, İspanya, Fransa, Yunanistan, İran ve İtalya başta olmak üzere çok sayıda ülkeden gelen VIP ziyaretçiler ağırlanıyor.
Milliyet

Elektrikte İthalat Faturası % 36 Azaldı 
Türkiye'nin elektrik ithalatı, yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 36 azalarak 30 milyon 594 bin 671 dolara düştü. Son dönemde elektrik üretiminde yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarına ağırlık verilmesi, ithalat faturasının azalmasında etkili oldu. Geçen yılın Ocak-Mart döneminde Yunanistan, Bulgaristan ve Azerbaycan'dan toplam 946 milyon 218 bin kilovatsaat elektrik alındı. 2017'nin aynı döneminde bu ülkelerden alınan elektrik miktarı yüzde 46 azalarak 504 milyon 443 bin kilovatsaate geriledi. Bu yıl Ocak-Mart döneminde en fazla elektrik ithalatı Ocak ayında yapıldı. Ocak'ta, Yunanistan, Bulgaristan ve Azerbaycan'dan 406 milyon 466 bin kilovatsaatlik elektrik ithal edildi. Bunun için 25 milyon 880 bin dolar ödendi. Bu yılın ilk 3 aylık döneminde en fazla elektrik ithalatı yapılan ülke ise Bulgaristan oldu. Bu dönemde Bulgaristan'dan ithal edilen elektrik miktarı 286 milyon 317 bin kilovatsaate ulaştı.
Vatan

SİYASET/POLİTİKA

'En Çok Dış Yardım Yapan 3. Ülkeyiz' 
Başbakan Binali Yıldırım Moldova Başbakanı Oavel Filip ile Gökoğuz Yeri Özerk Bölgesini ziyaret etti. Başbakanlar ve Gökoğuz Özerk Yeri Başkanı İrina Vlakh burada ortak basın toplantısı düzenledi. Binali Yıldırım Moldova'daki temasları hakkında bilgi vererek şunları kaydetti: "Gökoğuzlu kardeşlerimiz Moldova ile Türkiye arasında bir köprü oluşturuyor. Bu köprü taştan tuğladan değil etten kemikten oluşan bir köprüdür. Tabi Gökoğuzlu kardeşlerimizin varlığı Türkiye Moldova ilişkilerine çok daha büyük anlam katıyor." Başbakan Yıldırım iki gündür yaptıkları görüşmelerde Moldova ile ilişkileri geliştirdiklerini belirterek, "Türkiye dünyada en fazla dış yardım yapan 3. ülke konumunda. Bu bağlamda gerek Moldova gerek Gökoğuz yerine gerekli destekleri vermeye devam edeceğiz" dedi. Yıldırım, dün sabah saatlerinde Moldova-Türkiye İş Forumu'nda yaptığı konuşmada ise "Cumhuriyet'in 100'üncü yılına yaklaşırken 2023 yılında gayri safi yurtiçi hasılamızı 2 trilyon dolara ulaştırmak ve kişi başı milli geliri de 25 bin doların üzerine çıkarak dünyanın sayılı ülkeleri arasında yerimizi almayı hedefliyoruz" derken "Bu hedeflerin gerçekleştirilmesinden zerre kadar şüphemiz yok. Çünkü hedefleri gerçekleştirmek için iki şey ihtiyacımız var. Güven ve istikrar olursa yapamayacağınız hiçbir şey yok" ifadelerini ekledi.
Vatan

CHP'deki Görevlerinden İstifa Etti 
CHP İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke, Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı ve Parti Sözcülüğü görevinden istifa etti. Böke, referandumun ardından sürdürülen parti politikasını ve isim vermeden Mersin Milletvekili Fikri Sağlar ile ilgili disiplin sürecini de eleştirdi. Böke, dün öğlen CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile bir araya geldi. Böke, istifa kararını ve gerekçelerini Kılıçdaroğlu'na anlattı. Kılıçdaroğlu, kararını gözden geçirmesini istedi. Ancak Böke, kararının kesin olduğunu belirtince Kılıçdaroğlu istifasını kabul etti. İstifasını yazılı bir açıklamayla kamuoyuna duyuran Böke özetle şunları vurguladı: "16 Nisan'da Türkiye'de seçmenlerin en az yüzde 50'si tek adam rejimine karşı çıkmış, ancak gayri-hukuki yollarla bu irade gasp edilmiştir. CHP'ye düşen görev, gayrimeşru olanı meşrulaştırmamak ve ortaya konan bu demokrasi iradesini Türkiye gerçeğine dönüştürmek için halkla birlikte siyasi mücadele vermektir. Referandumun gayrimeşru sonucunu kabullenerek hedefler ve politikalar oluşturmak, demokrasi iradesini ortaya koymuş milyonlara haksızlıktır. Demokrasinin yaşatılabilmesi için Meclis'te verilen mücadelenin rejim değişikliğinin yeni koşullarına göre yeniden tarif edilmesinin yanı sıra, Meclis dışında meşru demokratik anayasal hakların kullanımını savunmak, desteklemek ve bu hakların kullanımına ortak olmak CHP'nin görevinin bir parçası olmalıdır. Bu görevin gerekleri ısrarla dile getirilmiş olmasına rağmen, gereken adımlar 16 Nisan gecesinden başlayarak atılmamıştır. 'Hayır' iradesini temsil eden en güçlü siyasi aktör olması gereken CHP'ye hakim olan yönetim anlayışı, demokrasi paydası etrafında birleşen milyonların sesini güçlendirmek yerine, parti içi demokrasiyi ve kurumsal yapıyı tartıştıran tutumlar sergilemiştir." Parti sözcülüğünün Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan'a verileceği öne sürülüyor.
Hürriyet

'Bunun Adı İflastır' 
MHP Genel Başkanı Devlet Başkanı Devlet Bahçeli, Twitter hesabından gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. 2019 Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bahçeli, şunları kaydetti: "16 Nisan'da tel tel dökülenler bir daha yükselemeyecektir. Beyhude yere uğraşmak abestir. Koymayla kuyu suyu dolmazmış, kuyunun biraz da kendinde su olacakmış. Bunlarda olan, olacak bir şey yok! Eski defterleri karıştırıp yeni hikaye yazmak, miadı dolmuş yüzlere umut bağlamak başlanılan yere geri dönmektir ki, bunun adı iflastır. Türk milleti geleceğe umutla odaklanacak, bekasına şuurla, birliğine ve beraberliğine yeminle sadık kalacaktır. Gerisi sinek vızıltısıdır. Milliyetçi Ülkücü Hareket dünden daha güçlü, dünden daha diri ve mücadeleci olarak milletine ve devletine hizmet edecektir. Yusuf Has Hacib der ki; 'Yürüyen kişi yolda yapmaz evini. Göçen kişi evde koymaz malını.' Sanıyorum anlayan anlamıştır meramımı."
Vatan

DÜNYA 

Haniye Hamas'ın Yeni Lideri 
İsmail Haniyye (54), 1996 yılından bu yana Hamas siyasi büro başkanı olan Halid Meşal'ın yerine seçildi. Gazze ile Katar'ın başkenti Doha arasında "video konferans" sistemiyle yapılan seçim sonucuyla Haniyye, hareketin yeni lideri oldu. Seçim, Haniyye'nin yanı sıra Hamas yöneticilerinden Musa Ebu Merzuk ve Muhammed Nizal arasında gerçekleşti. Meşal'in iki kez Siyasi Büro Başkanlığı görevini yürütmesinden dolayı yeniden seçilme hakkının bulunmadığı belirtilmişti. 1963 yılında Gazze Şeridi'nde bir mülteci kampında dünyaya gelen Haniyye, Hamas'ın önde gelen isimleri arasında bulunuyor. Haniyye, 2013'ten bu yana Hamas Siyasi Büro Başkanı Meşal'in yardımcısı olarak görev yapıyordu. Ekim 2006'da konvoyunu, Mayıs 2007'de ise evini hedef alan İsrail'in füze saldırısından sağ kurtulmuştu. Anadolu Ajansı'na göre bölgedeki güvenlik zafiyeti ve İsrail'in hedef alması tehlikesinden dolayı Hamas'ın yeni lideri Haniyye'nin Gazze dışında ikamet etmesi bekleniyor. Hamas, hafta başında uluslararası izolasyonu hafişetmeye yönelik yeni siyaset belgesi açıklamıştı. Hamas, 4 Haziran 1967 sınırlarında bir Filistin devletini savunurken, mücadelesinin Yahudilere karşı değil, işgal nedeniyle İsrail'e karşı olduğunu belirtmişti.
Hürriyet

Avrupa'nın Gözü Bu Seçimde 
Sadece Fransa'da değil, tüm Avrupa'da da sonucu merakla beklenen cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turu, bugün gerçekleştiriliyor. Ancak dün, seçime saatler kala bilgisayar korsanlarının, merkez sağın adayı Emmanuel Macron'un ekibine ait çok sayıda yazışma ve belgeyi internette yayınladığı bildirildi. Özellikle aşırı sağcı Ulusal Cephe lideri Marine Le Pen'in, son iki adaydan biri olması ve aşırı sağın yükselişi açısından sonucu merak edilen cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turu için Fransa, bugün sandık başına gidiyor. Her ne kadar Macron, bugüne kadar yapılan kamuoyu yoklamalarında, koltuğa daha yakın görünse de, Le Pen'in alacağı oylar tam olarak tahmin edilemiyor. Zira aynı araştırmalar, Fransız seçmeninin kafasının "karışık" olduğunu ortaya koyarken, ülkenin geleceğinden endişe edenlerin yüksek çıkması, durumu karmaşıklaştırıyor. 39 yaşındaki Macron'un seçimi kazanması halinde, ülkenin en genç cumhurbaşkanı olacak. Ayrıca eşinin kendisinden 24 yaş büyük oluşu da, sadece ülkede değil, tüm dünyada ilgi uyandırmıştı. Öte yandan seçime az bir zaman kala, ülkede "siber saldırı" şüphesi yaşandı. Nitekim, Macron'un ekibine ait çok sayıda yazışma ve belge, isimsiz bir kullanıcı tarafından internet ortamında paylaşıldı. Macron'un ekibi, birçok dosyalarının, siber saldırıyla çalındığını açıklarken, gerçek belgelerin sahte belgelerle karıştırılarak yayımlandığını öne sürdü. Belgelerin, seçim kampanyasının akışını yansıtan normal yasal dokümanlar olduğu ifade edildi.
Milliyet

Kore'de Başkan Adayları Rengarenk 
Eski Devlet Başkanı Park Geun-hye'in kasım ayında görevden alınmasının ardından siyasi kargaşa içine düşen Güney Kore, 9 Mayıs'ta erken seçime gidiyor. Seul hükümeti, katılım oranını artırmak amacıyla oy verme işlemini de önceki gün başlattı. Erken oy vermeye gitmeyen Güney Koreliler, son şans olarak 9 Mayıs'ta da oylarını verebilecek. Ülkenin yeni devlet başkanı olmak için adaylığını açıklayan isimler, hayli renkli görünüyor. Nitekim seçimin favorisi olarak Demokratik Pati'nin adayı Moon Jae-in, oldukça hareketli ve farklı bir kişilik. Eski bir hükümet karşıtı öğrenci lideri olan Moon Jae-in, 1970'lerde, görevinden azledilen ve yerine geçmeyi arzuladığı Park Geun-hye'in babası döneminde hapishaneye girmiş. Bir göçmen çocuğu olan Moon, gençliğinde ülkenin askeri liderlerine karşı muhalefet yürütürken, Güney Kore'nin özel "elit birliği"ne seçilmiş. İnsan hakları konusunda çalışan bir avukat olan Moon, ülkenin son liberal lideriyle çalışmış, ardından da yolsuzluk iddialarına karşı onun avukatlığını üstlenmiş. Araştırmalarında önde görünen Moon, Pyongyang yönetimiyle görüşmeleri yeniden başlatmayı vaadediyor.
Milliyet

Türkiye Damgası 
İran'da cumhurbaşkanı adayları ikinci kez devlet televizyonunda düzenlenen açık oturumda karşı karşıya geldi. Adayların münazara sırasında sık sık Türkiye'yi gündeme getirmesi dikkat çekti. 6 adayın tartıştığı canlı yayında, ağırlıklı olarak iç ve dış politika konuları ele alındı. Bazı adaylar Türkiye'nin başarılarından övgüyle bahsederken bazıları hükümetin Türkiye'ye yönelik tutumunu eleştirdi. Suriye için birlik çağrısı Muhafazakar aday eski Başsavcı İbrahim Reisi İran'ın siyasi ilişkileri iyi olduğu komşularıyla ekonomik alanda aynı başarıyı yakalayamadığını ifade etti. Reisi," Bugün komşu Irak'la ilişkilerimiz iyi düzeyde olmasına karşın Türkiye'nin bu ülkeyle olan ticaret hacmi İran'dan çok daha fazla" diyerek hükümeti eleştirdi. Adaylardan mevcut cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İran'ın bölgede süper güç olduğunun tüm dünya tarafından dile getirildiğini savundu. Ruhani, "Bölgenin en büyük sorunu olan Suriye krizi, İran'ın katılımıyla çözülmeye çalışılıyor. Bugün Suriye sorunun yükünü, İran, Türkiye ve Rusya taşıyor. İran, uluslararası önemli müzakerelerde bugüne kadar bu denli etkin rol üstlenmemişti" dedi. Adaylardan Mustafa Mir Selim ise, hükümetin yurttaşların haysiyetini korumakta yetersiz kaldığını öne sürerek, geçen Mart ayında Gürbulak sınır kapısında bazı İranlı turistlerin bir Türk görevli tarafından darp edilmesini gündeme getirdi. Mir Selim, "Türk polisi, İran vatandaşlarını dövüyor. Türkiye, Fırat'a kurduğu barajlarla İran'da toz bulutlarının artmasına neden olup vatandaşların sağlığını bozmaktadır "suçlamasında bulundu.
Vatan

SPOR 

Süper Lig'in 30. haftası iki ezeli rakip Beşiktaş ile Fenerbahçe'nin kapışmasına sahne olacak. Vodafone Arena'daki dev mücadele saat 19.00'da başlayacak. Geçtiğimiz hafta Başakşehir'e yenilip şampiyonluk yolunda büyük bir avantaj yitiren Siyah-Beyazlılar, maç eksiğine rağmen 64 puanla liderliğine devam ediyor. Antalyaspor'u mağlup eden en yakın takipçisi Başakşehir'in bir puan önünde yer alan Kartal, derbiyi kazanması halinde puan farkını yeniden 4'e çıkaracak ve kalan 4 hafta için avantajını koruyacak. Fenerbahçe'nin hesabı ise farklı. Son 4 maçını kazanıp müthiş bir çıkış yakalayan Sarı-Lacivertliler 56 puanla üçüncü sırada. Şampiyonluk şansı mucizelere kalan Kanarya bugün kazanırsa lig ikinciliği için umutlarını devam ettirecek. Fenerbahçe ayrıca Beşiktaş'a kaybetmezse bu sezon derbileri yenilgisiz tamamlayacak. Sarı-Lacivertliler, ligde Galatasaray'ı iki maçta da yenerken, Beşiktaş'la sezonun ilk yarısında berabere kalmıştı. Fenerbahçe, Ziraat Türkiye Kupası'nda ise Beşiktaş'ı son 16 turunda 1-0 mağlup etmişti.
Posta

Geçen hafta Bursaspor'u deplasmanda 5-0 yenerek taraftarıyla barışan Galatasaray, Kasımpaşa'dan fark yedi: 1-3. Fenerbahçe derbisindeki olaylar nedeniyle seyircisinden yoksun olan Sarı-Kırmızılı ekipte 59. dakikada çift sarıdan Tolga Ciğerci'nin oyundan atılması da skorda etkiliydi. Galatasaray henüz 1. dakikada golle buluşuyordu. Bruma'nın sol çaprazdan pasında Podolski'nin sert şutu kaleci Ramazan'dan döndü. 18'de Sneijder kaleyi yokladı, şutu farklı şekilde auta gitti. Kasımpaşa 25'te öne geçti. Adem sağ çaprazdan hareketlenen Castro'yu gördü, Castro düzgün bir vuruşla Muslera'yı mağlup etti: 0-1. Galatasaray net golü kaçırdı. 32'de Sneijder'in sağ çaprazdan kullandığı serbest vuruşta arka direkte Rodrigues kafayı vurdu. Kaleci Ramazan direk dibinden topu dışarı attı. 40'ta ceza sahası dışı sol çaprazında topla buluşan Tolga'nın ortasına penaltı noktası üzerinde Selçuk dokundu. Top direği sıyırıp auta çıktı. 63. dakikada Rodrigues'in kafa vuruşu Abdullah'ın eline çarptı, penaltı itirazları arasında Kasımpaşa kontraya çıktı. Sağdan Popov'un gönderdiği topa ön direk yakınlarında harika ayak koyan Turgut Doğan Şahin skoru 2-0'a getirdi. Kasımpaşa 81'de 3'ledi. Castro, Turgut'un nefis ara pasında Muslera'nın solundan fileleri gördü: 0-3. Maç içinde iki şutu yan ağlarda kalan Sneijder 90+1'de skoru belirledi. Hollandalı futbolcunun yaklaşık 25 metreden şutu üst direğe çarparak ağlara gitti: 1-3. Galatasaray'da 10. maçına çıkan İgor Tudor, 5. yenilgisini yaşadı.
Posta

TEB BNP Paribas Istanbul Open'da çiftler yarı finali önemli bir sürprize sahne oldu. Tuna Altuna, İtalyan partneri Alessandro Motti ile birlikte çıktığı Adil Shamasdin (Kanada)-Antonio Sansic (Hırvat) ikilisi karşısında galip gelerek adını finale yazdırdı. İlk seti 6-3 kaybetti Altuna- Motti çifti. Ancak ikinci sette rakiplerine kortu adeta dar ederek 6-1'lik bir sonuç elde etti ve maçı final setine taşıdı. Tie-break'te, Garanti Koza Arena'daki seyircinin de desteğiyle 10-5 üstünlük yakalayan Türk-İtalyan ortaklığı, kupa için sahaya çıkma fırsatı yakaladı. Böylece Türkiye tenis tarihinde bir ilk yaşandı. Turnuvaya wild card ile katılan 28 yaşındaki Altuna ile 38 yaşındaki deneyimli isim Motti, bugün finalde Çek ikili Roman Jebavy-Jiri Vesely'ye karşı mücadele edecek.
Milliyet

52. Avrupa Şampiyonası erkek kumite 84 kiloda milli sporcu Uğur Aktaş dün Makedon rakibi Berat Jakupi'yi hakem kararıyla mağlup ederek üst üste 2. kez altın madalya kazandı. İzmit'teki Şehit Polis Recep Topaloğlu Spor Salonu'nda düzenlenen organizasyonda kadınlar kumite 55 kiloda Tuba Yakan ise 2014 dünya ve 2016 Avrupa şampiyonu İtalyan Sara Cardin'i 1-0 devirerek 4 yıl sonra altın madalyanın sahibi oldu. Erkekler 67 kiloda da Burak Uygur, Rus Alexandr Gutnik'i 3-1 yenerek Avrupa'nın 1 numarası oldu. Kadınlar kumite artı 68 kiloda Meltem Hocaoğlu, son Avrupa şampiyonu Anne Laure Florentin'e 1-0 kaybederek gümüşte kaldı. Erkekler artı 84 kiloda Enes Erkan, Marino Simone'ye 2-0, erkekler ferdi kotada da Damian Qintero'ya 3-2 yenilerek Avrupa ikincisi oldu. 2012 ve 2013'te altın alan Hafsa Şeyda Burucu kadınlar kumite 68 kiloda, Elena Quirici'yi 3-2, kadınlar 61 kiloda Merve Çoban, Nailya Gataullina'yi 3-0, erkekler kumite 75 kiloda Erman Eltemur, Ruslans Sadıkovs'yı 1-0, kadınlar ferdi katada Dilara Bozan, Biserka Radulovic'i 5-0 ve Serap Özçelik de Sara Radichevska'yı 6-0 de yenerek ülkemize 5 bronz kazandırdılar
Vatan


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme