12 Mayıs 2017 Cuma

12.05.2017 Genel Gündem12.05.2017 Cuma
GÜNDEM

10 Bin Suriyeliye Vatandaşlık 
Meclis Mülteci Alt Komisyonu'nda çarpıcı açıklamalar yapan Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürü Ahmet Sarıcan, Suriyeli sığınmacılar arasından nitelikli, yüksekokul mezunu, meslek sahibi 10 bin aileyi vatandaşlığa almak için çalışma yaptıklarını, ancak bunlardan bazılarına şu anda ulaşamadıklarını söyledi. Sarıcan, alt komisyonda özetle şunları kaydetti: Son 10 yılda vatandaşlığa aldığımız Suriyeli sayısı 12 bin civarında. Sığınmacıların şu anda Türkiye'de kalma, ikâmet izinleriyle zaten vatandaşlığa müracaat etme şansları yok fakat Hükümetimiz gelen sığınmacılarımızdan vasıflı, nitelikli, yüksekokul, fakülte mezunu, meslek sahibi kişilerle alakalı olarak çalışma yapılmasını talep etti. Göç İdaresi Genel Müdürlüğümüzün bir veri tabanı var yani bu aşağı yukarı 2 milyon 800 bin Suriyelinin kimlik bilgilerinin, meslek bilgilerinin falan yer aldığı bir veri tabanı. Bu veri tabanında Göç İdaresi Genel Müdürlüğü çalışma yaptı; bu kriterlere uygun, vasışı, nitelikli, meslek sahibi 10 bin civarında aileyi tespit etti ve bu ailelere yönelik çalışma başlatıldı. Başlangıçta Göç İdaresi il müdürlükleri o kişilerin kimlik bilgilerini, belgelerini topladı. Bunlara yönelik olarak prosedür hâlâ devam ediyor, tamamlanan dosyalar vatandaşlık komisyonlarında görüşüldü. Tamamı aşağı yukarı o geçiş anında veya daha sonraki kimlik bilgilendirmenin güncellenmesi bağlamında beyana dayalı bilgiler. O bilgilerin doğru olup olmadığı, kişi 'doktorum' demiş orada yazdırmış, dolayısıyla doktor mudur, işte onun diploması ve benzeri beyanları, bilgileri teyit edici bilgilerle birlikte bu süreç devam ediyor.
Milliyet


21 İtirafçı Mahrem İmam 
FETÖ'nün 'Emniyet imamı' Osman Hilmi Özdil'in yurt dışına kaçmasının ardından yerine emniyet imamlığına getirilen örgütün üst düzey yöneticilerinden biri, geçen ay MİT tarafından yapılan çalışmalarla kimliği tespit edilip gözaltına alınmıştı. Üzerinden bir mikroçip çıkan örgüt yöneticisinden alınan bilgiler ve mikroçipteki inceleme sonucu FETÖ'nün yeniden bir emniyet yapılanmasına gittiği belirlenmişti. İstanbul'da, geçen hafta gerçekleştirilen operasyonlarla 217 mahrem imam yakalanarak gözaltına alınmıştı. Emniyette sorguya alınan 217 şüpheliden 21'i etkin pişmanlık yasasından yararlanarak itirafçı olurken örgüte dair kritik bilgiler verdi. Sevk edildikleri mahkemece 176'sı tutuklanan bu mahrem imamlardan birinin 17/25 Aralık operasyonları mimarlarından olan ve tutuklanıp cezaevine konan dönemin Mali Şube Müdür Yardımcısı Yasin Topçu'nun mahrem imamı olduğu öne sürüldü. 'Halit' kodunu kullanan Serhat Yılmaz adlı mahrem imam, Topçu'nun kendisini sık sık arayarak "Neden ağır davranıyorsunuz?" diye serzenişte bulunduğunu ve mağdur olmamaları içinde diğer emniyet müdürleri gibi kendisine her ay toplanan himmet paralarından 4 bin lira maddi yardım yapıldığını ifade etti.
Milliyet
 
'Reyhanlı Katliamına Göz Yumdu' 
MİT TIR'larını durduran eski Cumhuriyet Savcısı Özcan Şişman, Reyhanlı'da 53 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısını haber almasına rağmen, operasyon başlatmadı. Bu tespit, Hakimler ve Savcılar Kurulu Teftiş Kurulu Başkanlığınca, Şişman hakkında hazırlanan raporuna ait. Rapora göre, Reyhanlı saldırısına ilişkin iddianameyi de hazırlayan Şişman, FETÖ'nün amacı doğrultusunda örgüt mensubu kolluk görevlileriyle hareket etti. Türkiye'yi ve hükümeti yurt içi ve yurt dışında zor durumda bırakarak itibarsızlaştırma gayesi taşıyan Şişman, 11 Mayıs 2013'te Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde bomba yüklü iki aracın patlatılması sonucu 53 kişinin hayatını kaybettiği, çok sayıda vatandaşın yaralandığı saldırıyı MİT ile ilişkilendirerek sözde Selam Tevhid-Kudüs Ordusu'nun şiddet eylemi olarak sunma hedefindeydi. Rapora göre MİT tarafından, eylem planlamalarının akamete uğratılmasına yönelik çalışmalar neticesinde Esad rejimi kaynaklı eylem yapılacağı yönündeki hassas bilgilerin emniyet yetkilileriyle paylaşılmasına karşın Şişman, harekete geçmedi. Ayrıca Şişman, Asalieh ve bağlantılı diğer kişilere ilişkin telefonortam dinlemeleri olmasına ve operasyon konusunda mutabakat sağlanmasına rağmen, 1 Mart 2013'te Hatay Yayladağı'ndan Türkiye'ye giriş yapan Asalieh'in yakalanmasına yönelik operasyon talimatı vermekten de kaçındı. "Ellerinde somut silahpatlayıcı ve benzeri malzeme bulunmaması, operasyondan beklenen neticenin alınamayacağı endişesi taşıdığını" ileri süren Şişman, operasyonun ertelenmesini savundu. MİT'ten, Reyhanlı saldırısından 3 gün önce 8 Mayıs 2013'te gelen, "Suriye kaynaklı saldırı yapılacak" bilgisini göz ardı eden o dönemde Adana Özel Yetkili Savcısı olarak görev yapan Şişman, MİT yetkilileri ve Hatay Emniyet Müdürlüğü görevlilerinin de bulunduğu görüşmelerde, saldırı ihbarını dikkate almadı. Şişman, ihbarda adı geçen şahısların yakalanması yerine Hatay Emniyet Müdürlüğü yetkilileri gibi ısrarla şahısların silah veya patlayıcı gibi somut birtakım delillerle yakalanması için delil toplama sürecine devam edilmesi yönünde görüş bildirdi. Yeterli ve somut ihbarlara karşın ihbarda adı geçenler hakkında operasyon gerçekleştirilerek patlama olaylarının önlenmesi yerine ısrarla delil toplama sürecine devam edilmesini isteyen Şişman, mesleğin şeref ve onurunu bozan, mesleğe olan genel güveni yok eden nitelikte usul ve yasaya aykırı işlem yaptı.
Vatan

EKONOMİ 

Dolar: 3,5768-3,5788                       
Euro: 3,8894-3,8905
Sterlin: 4,6111-4,6137
Gram Altın: 140,8285-140,9406

Fonu Kimse Suistimal Etmeye Kalkmasın 
Maliye Bakanı Naci Ağbal, Kredi Garanti Fonu (KGF) üzerinden alınan kredilerin yatırımlar yerine başka yerlerde (otomobil-villa) kullanıldığına ilişkin eleştirileri "Birkaç yerde istisnai olarak kötü hadise olabilir. Bankacılarla ve reel sektörle konuşuyorum. KGF ile ilgili geri dönüşler son derece olumlu. Devlet olarak bu kadar büyük imkanı getirmişsek kimse suiistimal etmeye kalkmasın" diye yanıtladı. Ağbal, Meclis'te bir grup gazeteciyle sohbetinde, KGF'den alınan kredilerin yüzde 60'ının yeni, yüzde 37-38 civarının da mevcut krediye ek kredi olduğunu ifade etti. Bunların yatırım, üretim ve ihracatta kullanıldığını varsaydıklarını dile getiren Ağbal, "Firmalarımız bu sistem sayesinde bu dönemdeki bilançolarını iyileştirdiler. Kredi kullanımı sayesinde gerek işletme sermayesi ihtiyaçlarını karşıladılar, gerekse devam etmekte oldukları yatırımlara ilave kaynak ürettiler. Onun için burada baştan başa o söylenenlerle ilgili somut örneği de kimse gösteremiyor. Bunları söyleyerek KGF ile ilgili bir olumsuz algı üretilmesin" dedi. En rahat denetledikleri alanın bankacılık sektörü olduğunu vurgulayan Ağbal, "Her şey kayıtlı. Yarın burada herhangi bir şekilde verilen kredilerin kullanımına ilişkin veya verilirken bir yanlışlık varsa zaten ilgili kurumlar gereğini yapacak. Ama şu anda bankacılık sektörünün bu sistem üzerinden verdiği kredi hacmi arttı" dedi. Ağbal ayrıca, KGF yoluyla verilen kredilerden dolayı bütçeye yükün bu yıl 4 milyar, daha sonraki yıllarda da 4'er milyar liradan toplamda 17 milyar lira olarak tahmin edildiğini hatırlattı. Ağbal, "KGF'den bu yıla gelecek rakamı yeniden hesapladım. 700 milyon lira civarında olacak. KOBİ'ler yapılandırıldığı için bu yıla tekabül etmedi. Bu yıl ki risk gerçekleşmesi düşük kalacağı için rakam düştü. Yeni senaryo analizinden sonra bütçeye yük 13-14 milyar lira civarında" dedi. Ağbal, mali disiplinin korunduğunu dile getirdi.
Hürriyet

Milli Kredi Kartı Çıktı 
Bankalararası Kart Merkezi (BKM) milli ödeme sistemi TROY markasıyla kartlı ödeme sistemleri pazarına girdi. BKM Genel Müdürü Soner Canko, bugün itibarıyla 200 binin üzerinde kartın cüzdanlara girdiğini söyleyerek, "Türkiye, dünyaya ödeme teknolojilerine kattığı yeniliklerle ilham veriyordu, artık kendi markasıyla dünyaya yön veriyor. Bundan böyle kartların sağ alt köşesinde bir Türk markası var" dedi. Hedeşerinin mevcut kart pazarından pay kapmak olmadığını belirten Canko, "Nakitsiz toplum hedefine uygun olarak kartlı ödeme sistemleri pazarını büyütmek istiyoruz. Kartlı ödemelerin yüzde 40'larda bulunan tüketim harcamaları içindeki payını yüzde 60'lara çıkarmak istiyoruz." dedi.
Posta

Korsan Filmler İnterneti Yavaşlatacak 
Telif haklarına yönelik hazırlanan yasa taslağında, korsan film ve dizileri indirip farklı mecralarda paylaşanlara "internet yavaşlatma" cezası verilecek. Taslağa göre, bu filmleri yayan aboneler, kurulacak "Dijital Telif Hakkı İhlalleriyle Mücadele Merkezleri" tarafından önce iki kez uyarılacak. İki uyarıya karşın eylemlerine devam eden kişilerin 6 aya kadar internet hızı yavaşlatılacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca sanatın ve sanatçıların haklarını korumak amacıyla telif haklarına yönelik hazırlanan bu yasa taslağında internetten korsan film izleyenlere yönelik ise bir yaptırım yer almıyor. İkinci düzenleme ise ihlalci internet sitelerine erişimin engellemesine yönelik olacak. İzinsiz içerik ve eser paylaşan sitelerin tamamına da erişim engellenmesi kararı verilebilecek.
Posta

Otoda AB Pozitif 
Türkiye'de özellikle son iki yılda ardı ardına gerçekleştirilen yeni model yatırımları, bu modellere Avrupa ve Amerika başta olmak üzere pek çok pazarda ilgi görmesi, ihracatın yanı sıra üretimde de önemli başarılara imza atılmasını sağlıyor. Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) verilerine göre, toplam otomotiv üretimi, bu yılın ilk dört ayında geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 22, binek otomobil üretimiyse yüzde 42 arttı, Binek otomobil üretimi, böylelikle son 10 yılın rekorunu kırmış oldu. OSD verilerine göre toplam otomotiv üretimi, Ocak-Nisan döneminde 573 bin 239 adede ulaşırken, bunun 402 bin 94 adedini binek otomobil oluşturdu. Böylelikle, Türkiye otomotiv üretiminde binek otomobilin ağırlığı da, hafif ticari karşısında bir hayli artmış oldu. Ocak-Nisan döneminde ihracat cirosu yüzde 22 artışla 9.4 milyar dolara yükselirken, bu artış, binek otomobilde yüzde 82 oldu. İlk dört ayda bu kalemden 4 milyar dolara yakın gelir geldi. Tofaş'ın Egea ailesinin yanı sıra Renault Clio ve Hyundai i20 ile i10, Avrupa'ya yapılan ihracatın lokomotişeri olurken, Toyota'nın C-HR modeli de, ABD'ye yapılan ihracatın gözdesi durumunda. Otomotiv üretimindeki bu rekorun en önemli nedeni, kuşkusuz iç pazar satışlarından çok ihracat. Nitekim, yılın ilk 4 ayında Türkiye pazarında toplam satışlar 237 bin 717 adet olurken, bunun 173 bin 961 adedi binek otomobilden oluştu. Ancak, yılın ilk 4 ayında toplam otomotiv ihracatı 472 bin 632 adet, binek otomobil ihracatıysa 337 bin 386 adet olarak gerçekleşti. Böylece Türkiye'de Ocak-Nisan döneminde otomotiv fabrikaları, ürettikleri araçların yüzde 80'inden fazlasını dış pazarlara göndermiş oldu. Bu dönemde yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar üretimi yüzde 8 azaldı. Ürün grubu bazında minibüste yüzde 186, küçük kamyonda yüzde 160, büyük kamyonda yüzde 16, midibüste yüzde 11, otobüste yüzde 9 artış görülürken, kamyonette yüzde 16 azalma yaşandı. İlk 4 ayda satışlar yüzde 9 düşüşle 237 bin 717 seviyesine geriledi. Otomobil satışları yüzde 10 düşüşle 173 bin 961 adet oldu. İthalatın pazar payının 2017 yılı ocak-nisan döneminde yüzde 69 olarak gerçekleştiği görüldü.
Milliyet

AB'ye Tam Üyelikte Bizi Geçenleri Tebrik Ediyoruz 
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Ukrayna'nın Avrupa Birliği'ne vizesiz seyahatinin önünün açılmasına ilişkin, "Türkiye'nin AB'ye tam üyelik sürecinde bizden çok çok sonra gelip de bizim önümüze geçen bütün ülkeleri tebrik ediyoruz. AB'yi de bu başarısından dolayı kutluyoruz" dedi. Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü (KEİ) Ekonomi Bakanları 4. Toplantısı" kapsamında Ukrayna Başbakan Birinci Yardımcısı Stepan Kubiv ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Zeybekci, "Türkiye'nin Avrupa Birliği ile tam üyelik süreci başladığında biz doğmamıştık daha doğrusu bizimle aynı yaşta. Bu süreçte bizden çok çok sonra gelip de bizim önümüzde geçen bütün ülkeleri tebrik ediyoruz, kutluyoruz. Avrupa Birliği'ni de bu başarısından dolayı kutluyoruz. Biz bu anlamda fiziki sonuçlar olarak değil, Türkiye olarak Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün gösterdiği muasır medeniyet seviyesi olarak, bir enstrüman olarak görüyoruz Avrupa Birliği ile olan ilişkilerimiz" diye konuştu. Bakan Zeybekci, 2012 yılında Türkiye'nin öncülüğünde çalışmaları başlatılan KEİ Ticaretin Kolaylaştırılması Strateji Belgesi'nin üye ülkeler tarafından dün kabul edildiğini açıkladı. KEİ'nin ciddi bir ticari potansiyeli barındırdığına dikkati çeken Zeybekci, şunları kaydetti: "Bu potansiyelin hayata geçirilmesi için gümrük prosedürleri, ücretler, tarife formaliteleri gibi konuların engel olmaktan çıkarılmasıyla ilgili önemli bir başlığın altını çizdik. Gümrük vergilerinin ortalamasını alırsak yüzde 9 civarında vergi var. Ama tarife dışı engellerin getirdiği yük yüzde 14'ün üzerinde. Dolayısıyla gümrük vergilerini sıfırlasak bile tarife dışı engeller önemli bir engel oluşturmaya devam ediyor. Bununla ilgili de KEİ üyesi ülkelerin yapabileceği çok şey olduğuna inanıyoruz."
Vatan

Türk Cfo Hangi Ülkeye Gitse Hemen İşe Başlar 
TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, "İş dünyasının en büyük beklentisi, önümüzdeki 2 yılın en ufak bir seçim hazırlığı dönemi olmadan, hiçbir seçim sohbetini bile yapmadan, ekonomik potansiyelimizi artıracak önemli reformların yapıldığı bir icraat dönemi olması" dedi. CFO'ların şirketlerdeki işlerinin zorluğuna değinen Bilecik, gelişmekte olan ekonomilerin gelişmişlere göre çoğu zaman dalgalı sularda seyrettiğini, CFO'ların finansal veya finansal olmayan riskleri aynı anda yönetmek zorunda kaldığını aktardı. Bilecik, Türkiye'de operasyonları yürüten CFO'ların yüksek tecrübeli olduklarını kaydederek, değişen koşullara kolay adapte olmak noktasında bir problemleri olmadığını vurguladı. Bilecik, "Hatta Türk CFO'ları son 25-30-40 yılda yaşanan dalgalı ekonomi yapılanmadan dolayı edindiği muazzam ve farklı tecrübelerle dünyanın hangi ülkesine giderse gitsin dört dörtlük bir CFO olarak hemen pozisyonuna başlar" diye konuştu. Bilecik, Türkiye'nin son 3 yılı seçimler, Cumhuriyet tarihinde hatta neredeyse dünyada olmayan hain bir darbe girişimi ve referandum süreci ile geçirdiğini belirterek, şöyle devam etti: "Bu olağanüstü dönemde ekonomimizin önemli ölçüde direnç göstererek bir krize sürüklenmemiş olması fevkalade sevindirici olduğu kadar önemli bir başarıdır. Bunda şüphesiz 2002 yılı itibarıyla yapılan reformlar, bankacılık sisteminin güçlendirilmiş, mali disiplinini sağlanmış olması çok önemli kaldıraçlardan oldu. Elbette kurallı bir ekonomiye geçiş adımlarının atılması gelinen pozitif noktadaki önemli etkenlerden. Bu sayede oluşan mali alan, üçüncü çeyrekte daralan ekonominin talep ve istihdam üzerindeki olumsuzluklarının bertaraf edilmesi için özellikle son dönemde, yılın ilk çeyreğinde genişlemeci yönde kullanılabildi."
Vatan

SİYASET/POLİTİKA

Havada 25 Saat 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın daha önce 14-15 Mayıs'ta yapmayı planladığı Çin ziyaretinin tarihi bir gün öne çekildi. Erdoğan, Kuşak ve Yol Zirvesi'ne katılmak üzere Ankara'nın 5 saat ilerisinde olan Pekin'e bugün saat 11.00'de hareket edecek. Erdoğan, yaklaşık 11 saatlik uçuşun ardından 13 Mayıs sabaha karşı Pekin'e ulaşacak. Erdoğan, 15 Mayıs'ta tamamlayacağı Çin temasları sonrasında ise Pekin'den Washington'a hareket edecek. Erdoğan, yaklaşık 14 saatlik uçuşun ardından iki başkent arasındaki 12 saatlik fark nedeniyle sadece 1.5 saat yolculuk yapmış gibi yine 15 Mayıs'ta ineceği Washington'da iki gün kritik temaslarda bulunacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 17 Mayıs'ta tamamlayacağı Washington temaslarının ardından yine 10 saatlik uçuşla Türkiye'ye dönecek. Erdoğan, Pekin'de iki gün sürecek temasları kapsamında Uluslararası İşbirliği İçin Kuşak ve Yol Forumu'na katılacak. Çin Devlet Başkanı Cinping ile görüşecek olan Erdoğan, Yuvarlak Masa Liderler Zirvesi'nde konuşma yapacak. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, IMF Başkanı Christine Lagarde, Dünya Bankası Başkanı Jim Yong Kim ile 28 ülkeden liderler ve 250'den fazla bakanın katılacağı toplantıda Erdoğan, Putin ve Cinping arasında üçlü bir zirve yapılması da planlanıyor. Tarihi İpek Yolu'nun canlandırılmasını öngören zirvede Çin ile Türkiye arasında hızlı tren, ticaret, bilişim gibi alanlarda yeni anlaşmaların imzalanması da planlanıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, ABD Başkanı Donald Trump'la 20 Ocak'ta göreve gelmesinin ardından yapacağı ilk yüz yüze temasta ise ana gündem maddesi YPG ve FETÖ gibi terör örgütleriyle mücadele ile Suriye'deki gelişmeler oluşturacak. Erdoğan, 16 Mayıs'taki görüşmede Trump'a YPG'ye verilmesi kararlaştırılan ağır silahlar konusunda Türkiye'nin endişelerini aktaracak. İki lider Washington'da başta iki ülke arasındaki ilişkiler olmak üzere bölgesel ve uluslararası gelişmeleri de ele alacak. Kritik görüşmenin en önemli gündem maddesi ise Suriye meselesi ile DEAŞ, PYD-YPG, FETÖ gibi terör örgütlerine karşı yürütülecek mücadele olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, harita üzerinde Suriye'deki son durumu anlatacağı ABD Başkanı Trump'a "Teröre karşı işbirliğini sürdürmeliyiz. Ancak stratejik ortak ve müttefik olarak ABD'nin Suriye'de terör örgütleriyle beraber hareket etmesi bizi rahatsız ediyor. Suriye'de PKK'nın uzantısı PYD-YPG gibi terör örgütlerine müsaade etmeyiz. Terör örgütleriyle mücadele uluslararası işbirliğini gerekli kılıyor" mesajı verecek.
Hürriyet

Sosyalistlerden AB Desteği İçin 3 Şart 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Avrupa Parlamentosu Sosyalist ve Demokratlar Grubu Başkanı Gianni Pittella ve beraberindekilerle görüştü. Heyet, Anayasa değişikliği sonrası Cumhurbaşkanı'na tanınan bazı yetkilerin demokrasi ile bağdaşmadığını savunarak, Türkiye'nin AB'ye üyeliğine desteği sürdürmek için üç şart öne sürdü. Basına kapalı yapılan heyetle görüşmeye, Kılıçdaroğlu'nun yanı sıra Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, İstanbul milletvekilleri Şafak Pavey ve Selina Doğan katıldı. Pittella, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL uygulamalarının Türkiye'yi farklı bir noktaya taşıdığını, bugüne kadar Türkiye'nin AB üyeliğini desteklediklerini, ancak artık desteklerini sürdürmeyi üç şarta bağladıklarını ifade etti. Pittella bu üç şartı özetle şöyle iletti: "Anayasa değişikliği sonrası cumhurbaşkanına tanınan bazı yetkiler demokrasi ile bağdaşmıyor. 1. Cumhurbaşkanının hâkim atamasından vazgeçilmesi gerekiyor. 2. Cumhurbaşkanına tanınan parlamentoyu feshetme yetkisinin de kaldırılması gerek. 3. Ülke KHK'larla yönetiliyor. Anayasa değişikliği ile cumhurbaşkanına tanınan kararname yetkisinden vazgeçilmeli." Kılıçdaroğlu ise Pittella'nın öne sürdüğü üç şartla ilgili olarak şunları dile getirdi: "Yapılan anayasa değişikliğinin antidemokratik olduğunu biz de kabul ediyoruz. Venedik Komisyonu raporunda da bunlar sıralanıyor. Dile getirdiğiniz üç konuda biz de hassasiyet gösteriyoruz, eleştiriyoruz. Ancak Türkiye'nin AB ile ilişkilerinin kesilmesi doğru değil. Bu nedenle destek vermeyi sürdürün. AB ile görüşmeler devam eder, müzakereler sürerse ülkede normalleşme sağlanır."
Hürriyet

Demirtaş İçin 2 Suçlama Daha 
TBMM'ye yasama dokunulmazlıklarının kaldırılması için 51 yeni fezleke geldi. Fezlekelerin büyük kısmı HDP'li milletvekillerine ait. 9 ve 10 Mayıs tarihlerinde Meclis Başkanlığı'na sunulan fezlekelerden 44'ü 29 HDP milletvekiline ait. Cezaevinde bulunan HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş hakkında 2 yeni fezleke Meclis'e gönderilirken, tutuklu bulunan milletvekilleri Ferhat Encü, Burcu Çelik, Çağlar Demirel ve Ayhan Bilgen'le ilgili yeni fezlekeler de Meclis'e sunuldu. Meclis'e gönderilen fezlekelerin içinde 6 CHP milletvekilli de yer aldı. Hakkında fezleke düzenlenen CHP milletvekilleri Şafak Pavey, Gürsel Tekin, Hilmi Yarayıcı, Enis Berberoğlu, Sezgin Tanrıkulu ve Mahmut Tanal oldu. 47 fezleke içinde tek AK Partili siyasetçi AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar oldu.
Vatan

DÜNYA 

Yıldırım, Mattis İle Görüştü 
Başbakan Binali Yıldırım, dün İngiltere ve Birleşmiş Milletler'in ev sahipliğinde düzenlenen Somali Konferansı için bulunduğu Londra'da ABD Savunma Bakanı James Mattis ile görüştü. İngiltere Dışişleri Bakanlığının Lancaster House yerleşkesinde basına kapalı gerçekleştirilen görüşme 30 dakika sürdü. Görüşme, ABD'nin salı günü YPG'ye silah gönderme kararını duyurmasından bu yana gerçekleştirilen en yüksek seviyeli toplantı oldu. Pentagon Sözcüsü Dana W. White, görüşmeyle ilgili yaptığı açıklamada, "Başbakan Yıldırım ve Savunma Bakanı Mattis ikili güvenlik konularını görüşmek üzere bir araya geldi. Mattis, ABD'nin NATO müttefikini korumaya olan bağlığını teyit etti" ifadelerini kullandı. Mattis, görüşmenin ardından ABD askeri uçağında gazetecilere yaptığı açıklamada, Yıldırım ile "dürüst, şeffaf ve faydalı" bir konuşma yaptıklarını ve silah yardımıyla ilgili Türkiye'nin endişelerini kabul ettiğini söyledi. Mattis, Türkiye'nin PKK'ya karşı mücadelesine destek verdiklerini savunarak "PKK'ya hiçbir zaman silah vermediklerini, hiçbir zaman da vermeyeceklerini" ileri sürdü.
Hürriyet

Kim'den Trump'a Ağır Suçlama 
Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un, ABD Başkanı Donald Trump'ı ağır biçimde eleştirerek, "Dünya kontrolü altında olsun istiyor" diye konuştu. Kim Jong-un, devlet gazetesine verdiği röportajında, ülkesiyle ABD arasında son süreçte tırmanan gerginliğe değindi ve ABD Başkanı Trump'ı, Kuzeydoğu Asya'yı ve dünyayı kontrol edebilmek için Üçüncü Dünya Savaşı riski yaratmakla suçladı. Kim, "Güney Kore ile birlikte yürüttüğü 'Yavru Kartal' ve 'Anahtar Çözüm' tatbikatları, ABD'nin barut ve kan kokusu olmadan tek bir gün bile geçiremediği kirli yapısını ortaya çıkardı. Bu yılki savaş tatbikatları ölçeği, programı ve amacı bakımından eşi benzeri görülmemiş derecede kışkırtıcı ve tehlikeli bir çatışma histerisiydi" ifadelerini kullandı. ABD'nin gerçekleştirdiği tatbikatları "haydutça eylem" olarak tanımlayan Kuzey Kore lideri, "Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin (DPRK) nükleer gücü 'tehdit' olarak damgalanıyor. Ancak ABD'nin DPRK'nın yakınında nükleer savaş tatbikatlarına başvurarak gerçekleştirdiği haydutça eylemlerin 'barışa ve güvenliğe katkı sağladığı' söyleniyor" diyerek bu tatbikatların ABD'nin dünyaya hükmetme niyetini ve bunun için Üçüncü Dünya Savaşı çıkarabileceğini gözler önüne serdiğini kaydetti
Milliyet

Hollande Emeklilikte 15 Bin Euro Alacak 
Görevini kısa süre içinde yeni seçilen Emmanuel Macron'a devredecek Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın, emekli olduğunda ayda yaklaşık 15 bin 144 euro maaş alacağı ortaya çıktı. Pazar günü düzenlenecek törenle görevini seçilmiş cumhurbaşkanı Macron'a resmen bırakacak Hollande, eski cumhurbaşkanı olması dolayısıyla 5 bin 200 euro maaş alacak. Ancak parlamenter, yerel seçilmiş yönetici, avukat ve müfettiş olarak görev yapmasından da kaynaklanan ödemelerle birlikte, Hollande'ın alacağı aylık maaş 15 bin 144 euro'yu yani yaklaşık 60 bin TL'yi bulacak. Hollande, bu maaşın yanı sıra kendisine tahsis edilen evlerde de oturabilecek ve 7 kişiden oluşan sürekli personeli olacak. Hollande'ın eski devlet başkanı olarak yapacağı faaliyetler nedeniyle gereken seyahat ve resepsiyon giderleri de, yine devlet bütçesinden ödenecek. Hollande'ın görevdeki maaşıysa 14 bin 910 euro idi. Ancak bu rakam, kendisinden önceki cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin aldığından az görünüyor. Nitekim Sarkozy'nin maaşının, 21 bin 300 euro olduğu belirtiliyor.
Milliyet

Yeni Rusya Bombası 
ABD'de Başkan Donald Trump'ın sürpriz bir kararla görevden aldığı eski Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Başkanı James Comey'le ilgili haberler gündemin üst sıralarındaki yerini koruyor. Son olarak yerel basında çıkan haberler, Trump'ın Comey'i, kampanya ekibinin Rus yetkililerle bağlantılarına ilişkin yürütülen FBI soruşturması nedeniyle görevden aldığı iddialarını kuwetlendirdi. Beyaz Saray, Trump'ın kararına gerekçe olarak, Comey'in, eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'a yönelik e-posta soruşturmasını yönetirken yaptığı çeşitli hataları göstermişti. Trump, Comey'e gönderdiği mektupta, "Adalet Bakanlığı'nın, senin FBI'ı etkin şekilde yönetmeye ehil olmadığın yönündeki hükmüne katılıyorum" ifadesini kullanmıştı. Ancak Comey'in görevine son verildiği sırada, Trump'ın kampanya ekibiyle Rus yetkililer arasında 2016 başkanlık seçimlerinden önce gerçekleşen gizli görüşmelere dair incelemenin de başında olması, alınan kararla bu soruşturmaya siyasi müdahalede bulunulduğu suçlamalarını beraberinde getirmişti. Son olarak Comey'in görevden alınmadan 5 gün önce, Rusya soruşturmasının genişletilmesi için ek ödenek talebinde bulunduğu ortaya çıktı. Comey'in soruşturmayı genişletme talebinin, Trump'ın ekibinin sırlarını ortaya çıkarmaya yaklaşmış olduğunu gösterdiği yorumları yapılıyor. Adalet Bakanlığı Sözcüsü Sarah Isgur Flores, soruşturmayı genişletme kararının Comey'in kovulmasında etkisi olduğu iddiasını reddederken, FBI sözcülüğü yorum yapmaktan kaçındı.
Vatan

SPOR 

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, 2023 Derneği tarafından yenilenen Bakırköy Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Acil bölümünün açılışını yaptı. Kurdele kesiminin ardından medyanın karşısına geçen Başkan Orman, Fenerbahçe, Volkan Demirel ve Disiplin Kurulu ile ilgili sert açıklamalar yaptı: "Derbide çok beğenilen bir futbol ortaya koyduk. Ama "Kuş taşa çarptı" derler ya aynen öyle oldu. Hala 2 puan öndeyiz. Bu sene de şampiyon olacağız." "Talisca konusuna gelince Rakibin zihniyeti belliydi. Hocasından kaptanına herkes 'çelme takmaya geldik' dedi. Beşiktaşlı oyuncular buna izin vermemeliydi. Burada ağır tahrikler var. Talisca'ya ceza vereceğiz. Ancak sen oyuncuya ana avrat küfredeceksin (Volkan Demirel'i kastediyor), iteceksin, sonra ses kaydı yok, akıcı görüntü yok diye disipline sevk edilmeyeceksin. O zaman ben de oyuncularıma 'Hakem arkasını döndüğünde ana avrat küfredin, cezası yok' mu diyeyim?"
Posta

Bilyoner.com Kadınlar Basketbol Ligi'nde, Fenerbahçe ile Yakın Doğu Üniversitesi arasındaki Play-Off final serisinin üçüncü maçı bugün oynanacak. Ülkersports Arena'daki mücadele saat 19.00'da başlayacak. Karşılaşma TRT Spor'dan canlı yayınlanacak. Serinin ilk iki maçını 78-70 ve 73-67'lik skorlarla kazanan ve 2-0 önde olan Yakın Doğu, bugün de kazanırsa şampiyon olacak. Fener kazanırsa seri uzayacak.
Posta

Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından organize edilen ve Anadolu Ajansının (AA) global iletişim ortağı olduğu Etnospor Kültür Festivali'nin ikincisi dün yapılan açılışla başladı. 'Ok Yaydan Çıkıyor' sloganıyla Yenikapı Etkinlik Alanı'nda 4 gün sürecek festivalde Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan ile Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, açılış törenin ardından alandaki çadırları gezdi. Erdoğan ile Kılıç'ın, çadırların bir tanesinde önlük giyerek yemek pişirmeleri renkli görüntülere sahne oldu. Festivale gelen vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği Erdoğan ile Kılıç, ardından ana çadıra gelerek açılış kurdelesini kesti. Türk dünyası, Orta Asya ve Anadolu'ya özgü şenliklerin düzenlendiği festivalde geleneksel Türk sporlarının yanı sıra oba yaşamı, kılıç kalkan gösterileri ve atlı gösteriler gibi pek çok aktivite gerçekleştiriliyor. Festival alanında yöresel çadırlar kurulurken, vatandaşlar bu çadırları ziyaret ederek Türk geleneklerine ait el sanatlarını görme ve yemeklerinden tatma fırsatı buluyor. Organizasyon, pazar günü sona erecek.
Milliyet

G.Saray Başkanı Dursun Özbek dün Bein Sports'un konuğu oldu Gündemdeki konulara değinen ve tesisleşme hamleleri ile ilgili de konuşan Özbek futbol şubesindeki değişim ile ilgili de konuştu Futbolcuya dayalı düzeni reddeden ve G.Saray'da bir aile havası olduğunun altını çizen Özbek, şunları söyledi: "Futbolcuya dayalı düzen yok. Burada bir aile havası var. Bazı yakıştırmalar yapılıyor. Oyuncular birlikte yatıp kalkıyorlar. Forma savaşı olmaz mı? Olur Onun haricinde başka bir şey yakıştırmak farklı bir mana çıkartıyor. Buna da katılmıyorum. Oynayan her futbolcu G.Saray'ın başarısı için ter döküyor." "Profesyonelliğin içinde istenmeyen sonuçlar alındığında da bir yaptırım olmasının gereği var. Bir de disiplin yönetmeliği var. Her maç için sahaya çıkan oyuncuya para ödüyoruz. Disiplin çerçevesinde yönetim kurulu karar almışsa, bunu uygularken hedef çerçevesinde ki bu hedef için önümüzdeki 4 maçta belli olacak, dikkate alınacak. YENİ sezonda Igor Tudor ile devam edeceğiz. Kararımız kesin. Tudor göreve geldiğinde herhangi bir oyuncu transferi yapmadık. Kendisi de bu ligdeki bir hocaydı. Haftalık performans değişebilir bu normaldir. Tudor, G.Saray kadrosundaki oyuncuları bilerek geldiğini düşünüyorum. Tudor'un gelmesi ile antrenman disiplini ve çalışma sistemi farklılaştı. Oyuncuların direnci arttı. Önümüzdeki yol projelendiriliyor. Daha çok koşan bir takım yaratmak istiyoruz. 6-7 oyuncu ile takıma takviye yapmayı düşünüyoruz. Savunma, orta saha, sağ-sol kanat gibi eksiklikler tespit ediliyor Bu listeye bağlı olarak scout ekibine bilgiler veriliyor. Hazırlanan liste hocamıza geliyor. Geçen akşam uğradım, gece 12-1'e kadar oyuncu izleniyor."
Vatan


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme