.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

13 Mayıs 2017 Cumartesi

13.05.2017 Genel Gündem13.05.2017
GÜNDEM

Terbiyesizliğe Tutuklama 
'Atatürk'ün hatırasına hakaret' ile 'halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme' suçlarından Hasan Akar'la birlikte hakkında yakalama kararı çıkarılan yazar Süleyman Yeşilyurt, dün sabah ifade vermeye gittiği adliyede tutuklandı. Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı 6 Mayıs'ta TVNET'te yayınlanan 'Derin Tarih' isimli programda Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili sarf ettiği sözler nedeniyle Süleyman Yeşilyurt ve sosyal medyada paylaştığı bir video nedeniyle Hasan Akar'a soruşturma başlatarak gözaltı kararı verdi. Savcı Ertuğrul Sarıyar, şüphelilere ulaşılamadığı gerekçesiyle haklarında tutuklama amaçlı yakalama kararı talep etti. Talebi değerlendiren Bakırköy Nöbetçi Sulh Ceza Hâkimliği önceki gün her iki şüpheli hakkında tutuklama amaçlı yakalama kararı çıkardı. Süleyman Yeşilyurt dün avukat kızı Berrin Yeşilyurt'la birlikte Bakırköy Adliyesi'ne geldi. Girişte gazetecilere açıklama yapan Yeşilyurt, "4 gündür evde polis bekliyorum. Çocuklarıma dedim ki 'Ben gidiyorum artık dayanamayacağım' ve geldim. Yalnız burada çifte standart var. Ben o programa konuk olarak gittim. Moderatörler yok" dedi. Yakalama kararı olan Hasan Akar'ın ise adresinde bulunamadığı belirtiliyor.
Hürriyet


8 Tarihi Eser Daha Taşınacak 
Batman'ın Hasankeyf ilçesindeki tarihi Zeynel Bey Türbesi, 4 saatlik bir yolculuğun ardından iki kilometre mesafedeki 'Hasankeyf Yeni Kültürel Park Alanı'na taşınırken, büyük bir başarıya imza atıldı. Dünyada ilk kez gerçekleştirilen 550 yıllık yapının taşınma işleminin aynısı, bölgede bulunan sekiz eser için daha uygulanacak. Aralarında tarihi cami ve hamamın olduğu Hasankeyf'teki sekiz eser, iki yıl içerisinde kurtarılmaları için nakledilecek. Hasankeyf ilçesinde inşa edilen Ilısu Barajı'nın tamamlanmasıyla su altında kalacak yaklaşık 550 yıllık Zeynel Bey Türbesi'nin yeni yerine taşıma işlemi dört saatte tamamlanırken, bölgede bulunan sekiz tarihi eserin iki yıl içerisinde aynı şekilde nakledileceği öğrenildi. Bu yapılar arasında Artuklu Hamamı, Ortakapı, El-Rızk Camii, Süleymanhan ve Kızlar Camii gibi eserlerin bulunduğu bildirilirken, söz konusu tarihi eserlerin Zeynel Bey Türbesi gibi kendinden tahrikli modüler taşıyıcı (SPMT) sistemiyle taşınacağı belirtildi. Hasankeyf'te bulunan yıkılmış ve hasarlı durumda olan tarihi yapıların ise bakıma alınarak üzerlerinin özel bir yöntemle örtüleceği, bu yapıların su altında kalsa bile korumaya alınmış olacağı ifade edildi. Dünyada ilk kez 555 yıllık bir tarihi yapıyı yerinden alarak nakleden ER-BU İnşaat firmasından İnşaat Mühendisi Oğuz Çetin, yapılan çalışmalar hakkında, "Taşıma operasyonunu başarıyla gerçekleştirdik. Bin 100 tonluk yapıyı etrafında 90 santim kalınlığında 15 çarpı 15 beton plaklar koyarak kaldırdık. Bu işlemlerle yapının toplam ağırlığı bin 500 tona ulaştı. Operasyonda toplam 80 kişilik bir ekip görev aldı. Proje aşaması ise 16 ay sürdü. Dünyada iki çeşit yapı taşıma sistemi kullanılıyor. Türbenin taşınmasında kendinden tahrikli modüler taşıyıcı (SPMT) tercih ettik. İki kilometrelik taşıma yolu için altı ay uğraştık. Türkiye'de ilk kez böyle büyük tonajlı bir araç karayoludan geçmiş oldu. Yapının tarihi 550 yıl öncesine uzanıyor. Dünyada ilk kez eski bir yapıyı bizler taşımış olduk"dedi. Taşıma işlemini gerçekleştiren firmanın yetkililerinden Cenk Kopan ise "Taşınacak sekiz yapının içerisinde eski hamam ve camiler yer alıyor. Yıkık veya hasar almış bazı yapılar ise yerinde kalarak restore edilecek, ardından özel bir kaplamasıyla yerinde bırakılacak. Böylelikle bu eserler su altında kalsalar da korunmuş olacaklar. Taşınacak diğer sekiz eserle ilgili DSİ ve Kültür Bakanlığı öncülüğünde yapılan çalışmaların tamamlandığı biliniyor. İhaleler yapıldıktan sonra bu eserlerin de taşıma işleri hayata geçirilecek" diye konuştu.
Milliyet

Bestler Dereler Temizleniyor! 
Şırnak Valiliği, Jandarma Astsubay Hüseyin Iışk'ın şehit olduğu Bestler Dereler bölgesinde sürdürülen operasyonla ilgili açıklama yaptı. Dün çıkan çatışmada 6 teröristin öldürüldüğü, 19 Nisan'dan beri ise bölgede etkisiz hale getirilen toplam terörist sayısının 35 olduğu belirtilen açıklamada şöyle denildi: İlimiz Bestler Dereler bölgesinde 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı sorumluluğunda 19-30 Nisan 2017 tarihlerinde icra edilen ve yirmi dokuz (29) bölücü terör örgütü mensubunun etkisiz hale getirildiği bölgede, Çakırsöğüt 1'inci Jandarma Komando Tugay Komutanlığı ve Siirt 3'üncü Komando Tugay Komutanlığı'nın katılımıyla devam eden 2'nci safha operasyonda; 12 Mayıs 2017 tarihinde bölücü terör örgütü mensupları ile çıkan çatışmada bir jandarma astsubay çavuşumuz şehit olmuş, devam eden sıcak temasta altı (6) Bölücü Terör Örgütü mensubu etkisiz hale getirilmiştir. Bölgede sıcak temas devam etmekte olup, 19 Nisan 2017 tarihinden bugüne toplam otuz beş (35) bölücü terör örgütü mensubu Bestler Dereler bölgesinde etkisiz hale getirilmiştir. Bölgede operasyonlar kararlılıkla devam etmektedir."
Vatan

EKONOMİ 

Dolar: 3,5699-3,5766                       
Euro: 3,9010-3,9093
Sterlin: 4,5988-4,6138
Gram Altın: 140,8322-141,2554

Her Eve Bir Santral 
Yaklaşık 10 milyon nüfusa sahip İstanbul Avrupa Yakası'nda 4.8 milyon aboneye hizmet veren Boğaziçi Elektrik Dağıtım AŞ'nin (BEDAŞ) Genel Müdürü Murat Yiğit, önümüzdeki yıllarda elektrik dağıtım sektörünü bir dönüşüm beklediğini ifade ediyor. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK), küçük üreticilerin de çatılarına panel kurarak kendi elektriğini üretebilmesi ve ihtiyaç fazlasını şebekeye vererek para kazanmasının önünü açan düzenlemeyi çıkarmaya hazırlandığını söyleyen Yiğit, "Evlerin, apartmanların çatılarına kurulacak güneş panelleri ile herkesin elektrik üreticisi olmasının yolu açılıyor. Bir beş yıl sonra başka şeyler konuşuyor olacağız. Belki o günlerde artık birer tüketici olmaktan çıkıp, dağıtım sisteminin gerçekten bir parçası olacaksınız. Kendi binanızda bir üretim santrali olacak; binanızın üstünde belki sadece sizin binanızı besleyecek bir güneş paneli olacak, belki bir rüzgar türbini olacak, belki başka bir yenilenebilir kaynağı kullanacaksınız, hatta bir depolamanız olacak. Gündüz ürettiğiniz elektriği depolayacaksınız. Dağıtım sistemine yine bağlı olabilirsiniz veya hiç bağlı olmayabilirsiniz, bir yedek gibi olacak belki dağıtım sistemi. Bugünlerde bunların altyapıları konuşuluyor" şeklinde konuşuyor.
Hürriyet

Faiz Uyarısı 
Bankalar son dönemde faiz yarışına girmişti. Para yatırıp vadeli hesap açtırana yıllık yüzde 14.5 faiz veren banka var. Birkaç ay önce mevduat faizleri yüzde 11-12 seviyesindeydi. Artan faizler kredi faizlerinin maliyetini de artırıyor. Çünkü 1.9 trilyonu aşan kredinin kaynağı mevduatlar. Vatandaş bankalara 1.6 trilyon liralık mevduat yatırıyor. Bunun yarıya yakını vadeli. Bu yüzden faiz yarışına giren bankalara uyarı geldi. Bankalar Birliği'nin 60'ıncı Genel Kurul Toplantısı'na katılan Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli şöyle dedi: "Yarış nedeniyle mevduat faizi 2 puan arttı. Yüzde 2.5-3 maliyet ve kâr marjını koyarsa kredi faizi yüzde 16-17'ye çıkıyor. Mevduata verilecek faiz, kredi faizinin omurgasını oluşturuyor. Beklentimiz, bankacılık sektöründe faiz oranlarını da artıracak şekilde mevduatta bir yarışın olmaması."
Posta

Kıdem Tazminatı 10 Güne Netleşir 
Çalışma hayatını yeniden şekillendirecek düzenlemelerden biri olan kıdem tazminatı konusunda geri sayım başladı. Doğan TV Ankara temsilcisi Hakan Çelik'in sorularını yanıtlayan Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, kıdem tazminatının önümüzdeki hafta Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda (EKK) bakanlar düzeyinde değerlendirileceğini bildirdi. Müezzinoğlu yeni düzenlemenin 10 gün içinde netleşeceğini söyledi. Müezzinoğlu şöyle devam etti: "Kıdem tazminatı kimin hakkı? Çalışanın. Şu anda kıdem tazminatından bizim çalışanımız hangi oranda yararlanıyor? Azami yüzde 25 oranında. Yüzde 75-80'lik çalışanın alın terini 45 yıldır kaybettiği bir yapı var. İşçinin çalışanın emeğinin hakkı çalıştıranın yani işverenin kasasında birikiyor. Peki 10, 20 yıl sonra işveren bunu ödeyebiliyor mu? Davalar bu anlamda ciddi düzeyde."
Posta

'Japonya'yı Bırak Çanakkale'ye Bak' 
İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Erdal Bahçıvan, Çanakkale'nin geleceğin high-tech (ileri teknoloji) şehri olabileceğini söyledi. Bahçıvan, "Çanakkale gelecekte İstanbul'dan göç alır hale gelecek. Yurtdışından da beyin göçü alacak" dedi. İSO Meclisi ile Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası dün düzenledikleri etkinlikte sanayicileri Çanakkale'de buluşturdu. Toplantıya İSO Başkanı Bahçıvan, İSO Meclis Başkanı Zeynep Bodur Okyay, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bülent Engin, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Osman Okyay de katıldı. Yetişmiş insan gücü olan Çanakkale gibi bölgelerdeki yatırımların Doğu illerindeki kadar desteklenmesi gerektiğini belirten Bahçıvan, "Yıllarca Japon ve Güney Kore modellerini inceledik, onları Türkiye'ye nasıl uygularız diye düşündük. Oysa bir Çanakkale Çan modeli var. Sanayimizin ulu çınarı merhum İbrahim Bodur'un üzerinde ot bitmeyen Çan'da yarattığı bir sanayi devi var. Çan modeli devlet, millet, sermaye, çalışan arasında bağ kurdu. Sermayeyi ürküten değil, kucaklayan hale getiren bir model bu" diye konuştu.
Milliyet

ABD'ye Yakın Takip 
Halkbank Genel Müdürü Ali Fuat Taşkesenlioğlu, bankanın Uluslararası Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın ABD'de tutuklanması ile ilgili sürecin en başından itibaren çok yakından takip edildiğini açıkladı. Kuveyt Uluslararası Havalimanı yeni binasının temel atma törenine katılan Taşkesenlioğlu, ABD'deki hukuki süreçle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Taşkesenlioğlu, "Yapılan uygulama kesinlikle hukuki değil. Bunun bankamız ve ülkemiz için siyasi bir manipülasyon olduğunu düşünüyorum" dedi. Taşkesenlioğlu, soruşturmayı başlatan savcının ve davayı görmekte olan mahkemenin FETÖ bağlantıları ile Türkiye'ye yönelik yaklaşımlarının bilinen bir gerçek olduğunu söyledi. Daha önce defalarca kez kamuoyuna açıklandığı gibi bankalarının uluslararası denetim şirketleriyle çalıştığını ve uluslararası normlara göre sürekli denetlendiğini vurgulayan Taşkesenlioğlu, İran'a yönelik ambargonun takibini yapan ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıkların Kontrolü Ofisi'nin de (OFAC) Halkbank'ın şeffaf çalışmalarını inceleyip raporladığını söyledi. Taşkesenlioğlu, "Bu konuda kesinlikle alnımız açık, başımız dik" ifadesini kullandı.
Vatan

Anneler 3 Milyar Lira Fazla Para Harcatıyor 
Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, Anneler Günü'nün perakendede yılbaşından sonra en çok harcamanın yapıldığı gün olduğunu söyledi. Mayısın ikinci hafta sonu ve öncesinde hediyeliklere yönelen talebin perakende satışlarına olumlu yansıdığını belirten Sinan Öncel, yılbaşından sonra hediyelik için en çok harcamanın Anneler Günü'nde yapıldığını bildirdi. Anneler Günü'nün kutlandığı hafta sonu hazır giyim, küçük ev aletleri ve kozmetik ürünlerinin satışında yüzde 100'e varan artışlar görüldüğünü bildiren Sinan Öncel, sözlerine şöyle devam etti: "Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerini incelediğimizde de Anneler Günü'nün kredi kartı harcamalarına etkisi açıkça görülebiliyor. Örneğin 2016'nın Nisan ayında 42.5 milyar TL olan kredi kartı ile alışveriş miktarının Mayıs'ta 45.5 milyar TL'ye yükseldiğini, Babalar Günü'nün de olduğu Haziran'da yeniden 45 milyara gerilediğini görüyoruz. Mayıs aylarında kredi kartıyla işlem sayısında da 10-12 milyon adetlik bir fark bulunuyor. Yine 2016 yılı için konuşmak gerekirse Nisan ayında 258 milyon 368 bin adet olan kredi kartıyla işlem sayısı Mayıs ayında 269 milyon 813 bine yükseliyor, Haziran'da tekrar 258 milyon 848 bine düşüyor. Son 5 yıla baktığımızda hepsinde benzer bir tablo karşımıza çıkıyor."
Vatan

SİYASET/POLİTİKA

Virgül Değil Nokta Olacak 
Çin ve ABD'yi kapsayan ziyaretleri öncesi Esenboğa Havalimanı'nda soruları yanıtlayan Erdoğan özetle şunları söyledi: "Türkiye ve ABD arasındaki ikili ilişkilerin yanı sıra başta DEAŞ olmak üzere terörle mücadele, Suriye, Irak ve mülteci krizi gibi konularda görüş alışverişinde bulunacağız. Elbette FETÖ ve PYD - YPG gibi Türkiye'nin milli güvenliğine tehdit teşkil eden örgütler gündemimizde en üst sırada yer alacaktır. Bir öncü ekibi ABD'ye göndermiştik, ön görüşmeleri yapıp döndüler. Şimdi de biz, en üst düzeyde Sayın Trump'la bu görüşmeleri yapalım istiyoruz ki bizim yapacağımız görüşme virgül mesabesinde (değerinde) değil nokta mesabesinde olacaktır. Bu bakımdan önemli. 'Şu ana kadar yazılı, görsel medyada yer alan bütün ifadeleri, yaklaşımları çok da önemsemiyorum' demiştim. Niye derseniz; çünkü şu anda Amerika hâlâ bir geçiş sürecini yaşıyor, bunu görüyoruz. Bizim burada çok daha dikkatli, çok daha hassas olmamız gerekir. Bütün temennimiz, şu anda ABD'den, daha önceden gelen bazı işlemler var. İşte bunlar YPG'ye verilen silah destekleri. Bunlar ağır silahlar, sıradan silahlar değil. Bunların bütün belgeleri elde, bunu kendileri de kabul ediyor. ABD ile stratejik ilişkilerimize ters düşen gelişmeler olmasını arzu etmeyiz. Bir terör örgütünü bir başka terör örgütüyle yok etme politikası bana göre ideal bir siyaset anlayışı değildir. DEAŞ'la mücadeleyi şu anda en üst düzeyde veren biziz. Biz içeride ve dışarıda bu işin icraatını yaptık. Yapmaya devam edeceğiz. Bu DEAŞ olabilir, PKK olabilir, PYD, YPG olabilir. Malum Irak'ta bir operasyonumuz oldu. Telafer ve Sincar bu bölgelerde ama dedik ki 'Aynısını bir gece ansızın nerede ne görürsek oraya da gelebiliriz, gidebiliriz'. Bunu yapmazsak bize olan tehdit devam edecektir. Bu bölgede ne Amerika'ya tehdit var ne Rusya'ya tehdit var. Tehdit bize, tehdit o ülkenin kendi insanlarına. Tehdit bize olduğuna göre başkalarına ne? Asla biz terör örgütünü Amerika'nın yanına veya Amerika'yı terör örgütünün yanına yakıştıramıyoruz. Aynı şeyi Sayın Putin'e söylediğim için burada da söylüyorum, Rusya'ya da yakıştıramıyoruz. Kendileri de bunu bize zaman zaman ifade ettiler. Bu ziyaretimizde bunların büyük ölçüde inşallah hallolacağına inanıyorum ve şu ana kadar gelen bütün bilgileri adeta dedikodu mesabesinde görmek istiyorum. Bu ziyaretin de bu noktada bir kırılma noktası olacağını düşünüyorum. Şu ana kadar gelen bilgiler içinde bizi tatmin eden bilgiler olduğu gibi yeterli bilgiler olmadığını yaşayarak gördük. Bu bakımdan bu ziyaret bir yeni milat olacaktır. Ondan sonra bunları değerlendirmek çok daha gerçekçi, çok daha rahat olacaktır.
Hürriyet

Mecburiyetten Bahsettiler 
Başbakan Binali Yıldırım, cuma namazını İngiltere'nin başkenti Londra'daki Mayfair İslam Merkezi'nde kıldı. Daha sonra gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Yıldırım, önceki gün ABD Savunma Bakanı Jim Mattis ile görüşmesine ilişkin detayların sorulması üzerine şunları söyledi: "YPG/PYD, Türkiye için PKK ne ise aynıdır, terör örgütüdür. Dolayısıyla terör örgütüyle bir başka terör örgütü yok edilemez. Bu rahatsızlığımızı uzun zamandan beri Amerika'ya bildiriyoruz. Onlar da tabii bu gelinen noktadan mutlu değiller, bunu da ifade ettiler. Bir mecburiyet olduğundan bahsettiler. Biz buna da katılmıyoruz. Halbuki alternatif de var, çözüm de var. Bir kez daha düşünmelerini ve bu durumun, Türkiye- Amerika ilişkilerine zarar vereceğini ifade ettik." Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, gelecek hafta ABD'ye yapacağı ziyarette, konunun son bir kere daha detaylarıyla ele alınacağını belirten Yıldırım, "Ancak PKK ile mücadele konusunda onlar da Türkiye ile her türlü iş birliği yapmaya hazır olduklarını, istihbarat paylaşımı, terör örgütünün finansal kaynaklarının takip edilmesi ve gereken tedbirlerin alınması gibi konuları takip edeceklerini ifade ettiler. Rakka operasyonundan sonra da burada PYD/YPG unsurlarının kalmayacağını, demografik yapının değiştirilmeyeceğini ifade ettiler" diye konuştu. İngiltere ziyareti kapsamında gerçekleştirilen üst düzey görüşmelerde, terör örgütü PKK'nın İngiltere'deki faaliyetlerinin gündeme gelip gelmediğine yönelik soruya Yıldırım, "Gayet tabii. PKK terör örgütü, İngiltere de resmen terör örgütü olarak PKK'yı tanıyor ve PKK'ya yönelik mücadelenin daha etkin yapılabilmesi konusunda biz kendilerine iş birliği önerisinde bulunduk. İngiltere, Brexit kararından sonra özellikle bölgede ve Türkiye ile ilişkilerde daha etkin olmak istiyor, Türkiye ile daha yakın iş birliği yapmak istiyor. Biz de bu iş birliğine açığız."
Milliyet

'2018 Başkan Adayını Konuşmadık' 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç ve CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu ile Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu'na nezaket ziyaretinde bulundu. Yaklaşık 1 saat süren ziyaretin ardından açıklama yapan Kılıçdaroğlu, son derece güzel, sıcak bir sohbet gerçekleştirdiklerini belirterek, Türkiye'yi, Ortadoğu'yu ve dünyayı görüştüklerini ifade etti. Memleketin huzura ihtiyacı bulunduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, "Birlikte yaşamaya ihtiyacımız var. Kavgasız bir Türkiye istiyoruz. Birlikte huzur içinde yaşamak istiyoruz. Siyasi anlayışımızı bunun üzerine kurarsak, demokratik parlamenter sistemi bu çerçevede güçlendirirsek Türkiye büyük ölçüde huzura kavuşacaktır" diye konuştu. Kılıçdaroğlu, bir gazetecinin, "2019 öncesinde bu diyaloğun sürmesini ve bir ortak aday noktasında hareket edilmesini bekleyebilir miyiz?" sorusu üzerine "Bu konular hiç konuşulmadı" dedi. Bunun sadece bir nezaket ziyareti olduğunun altını çizen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: "Ama Türkiye'nin geleceği konusundaki karşılıklı endişelerimizi paylaştık, düşüncelerimizi birbirimize ifade ettik. Sayın Genel Başkan bir şeyden söz etti, o çok önemlidir. Adalet. Adaletin olmadığı yerde, devlet olmaz. 2019 şöyle, şu şöyle, şu işte bilmem başkan olacak bu konular hiç görüşülmedi." Karamollaoğlu da bu konulara girmediklerini vurgulayarak, "Şu anda bayağı erken. Daha sonra inşallah bu konudaki fikirlerimizi kamuoyuna duyururuz" ifadelerini kullandı. Karamollaoğlu, şunları söyledi: "Referandum sırasında makul bir tavır sergilendi, bundan dolayı da kendisine telefon ettiği zaman teşekkürlerimi arz etmiştim. Bu memleket hepimizin. Biz bu memleketin içinde farklı kanaat ve düşüncelere sahip olsak da barış ve huzur içinde yaşamak mecburiyetindeyiz. Farklı düşüncelerimiz kavgaya değil, aslında dostlukların pekişmesine vesile olması gerekir diye düşünüyoruz."
Vatan

DÜNYA 

Birinci Sevkıyatta Havan Ve Makineli 
Türk istihbarat birimleri bölgedeki yerel kaynaklar aracılığıyla terör örgütü PKK'nın uzantısı YPG'ye ilk sevkiyatın önce Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin başkenti Erbil'e, oradan da Suriye'ye yapıldığını tespit etti. ABD, daha önce de Türkiye'ye dost Barzani yönetiminin üzerinden SDG'ye silah yardımı yapmıştı. Ana bileşenini YPG'nin oluşturduğu SDG'ye Tabka yakınlarında verilen silahların havan, makineli tüfekler ile havanın monte edileceği iki zırhlı araç olduğu belirlendi. SDG, silahları teslim aldığı stratejik öneme sahip Tabka kentinin tamamını ve barajı 10 Mayıs'ta ele geçirmişti. İlk sevkıyatta tank ve zırhlı personel taşıyıcı (ZPT) olmadığı bildirildi. Türk yetkililer, daha sonraki sevkıyatlarda anti-tank füzesine ağırlık verileceğini, hemen ardından da tank ve büyük ZPT'lerin sevkıyatına başlanacağını değerlendiriyor. Türk güvenlik kaynakları, ABD'nin YPG'ye silah vermeye başlamasından sonra Türkiye sınırında ek önlem alma gibi bir durumun olmadığını belirterek, "Sınır hattında terörle mücadele kapsamında mevcut önlemler zaten en olumsuz senaryolar düşünülerek alınmış durumda. Türkiye tarafına bir saldırı olduğunda, buna misliyle karşılık verileceğini herkes biliyor" görüşünü yineledi.
Hürriyet

Pakistan'da DAEŞ Saldırısı: 25 Ölü 
Pakistan'ın güneybatısındaki Belucistan eyaletinde, Senato Başkan Yardımcısı Abdulgafur Haydari'nin konvoyu hedef alınarak düzenlenen bombalı saldırıda 25 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Saldırıda yaralananlar arasında Haydari'nin de bulunduğu belirtilirken, sorumluluğu DAEŞ üstlendi. Saldırı, Haydari'nin katıldığı bir etkinlikten dönmesi sırasında gerçekleştirildi. Konvoyun yoldan geçişi sırasında meydana gelen saldırının, bir intihar bombacısı tarafından gerçekleştirildiği belirtildi. Saldırıda, Haydari dahil en az 30 kişinin de yaralandığı haber verildi
Milliyet

Macron Kadınlara Verdiği Sözü Tuttu! 
Fransa'da cumhurbaşkanı seçilen Emmanuel Macron'un partisi olan "Cumhuriyet Yürüyüşü", genel seçimlerde yarışacak adaylarını belirledi. Buna göre Macron, cumhurbaşkanı seçildikten sonra verdiği sözü tuttu ve partisinin adaylarının yarısı kadınlardan oluştu. Partinin Genel Sekreteri Richard Ferrand, Haziran ayında düzenlenecek genel seçimlerde kendileri adına yarışacak 428 milletvekili adıyını açıklarken, listenin yarısının kadınlardan oluştuğunu, ayrıca adayların yüzde 52'sinin daha önce hiç parlamento deneyimi bulunmadığını kaydetti. Ferrand, halen Sosyalist Parti'den milletvekili olarak görev yapan 24 ismin, gelecek seçimlerde Cumhuriyet Yürüyüşü'nden aday olacağını da ifade etti. Bu isimler arasında eski bir savaş pilotu, iki eski sorgu hâkimi ve eski cumhurbaşkanı Francois Hollande'ın iletişim sorumlusu da bulunuyor. Cumhuriyet Yürüyüşü'nden adaylığını koyacağı açıklanan eski başbakan Manuel Valls'in, adaylığa uygun görülmediği bildirildi. Ancak Cumhuriyet Yürüyüşü, eski başbakanın Paris'teki seçim bölgesinde, ona karşı bir aday göstermeyecek. İlk turu 11 Haziran'da yapılacak milletvekili seçimlerinde, en az yüzde 50 oy alan adaylar doğrudan meclise girecek. Yüzde 50'nin yakalanamadığı sandalyeler için de 18 Haziran'da 2. tura gidilecek. Bu arada milletvekili seçimlerine ilişkin şu ana kadar yapılan tek ankete göre, Macron'un Cumhuriyete Yürüyüş hareketinin mecliste 249 ila 286 arasında bir sandalye sayısına ulaşması öngörülüyor. Araştırmaya göre Cumhuriyetçiler 200- 215, Sosyalistler 28-43 arası, Marine Le Pen'in Ulusal Cephe'sinin de 15 ila 25 sandalye kazanması bekleniyor.
Milliyet

'Dürüstlük' Dedi, Kovuldu 
ABD Başkanı Donald Trump'ın görevine son verdiği eski Federal Soruşturm Bürosu (FBI) Başkanı James Comey ile ilk buluşmalarına dair çarpıcı ayrıntılar ortaya çıktı. Yerel basında çıkan haberlere göre Trump, yemin ederek göreve başlamasından sadece bir hafta sonra Comey'i Beyaz Saray'da baş başa yemek yemeye davet etti. Trump'ın görüşmede Comey'e, kendisine 'sadık' olup olmayacağını sordu. Comey Trump'a "Sadece size karşı her zaman dürüst olacağımın garantisini verebilirim" diye karşılık verdi. Sorusunu yineleyen Trump'ın, Comey'den aynı cevabı almasının ardından eski FBI Başkanı'yla ilgili kararını verdiği yorumları yapılıyor. Trump dün yaptığı açıklamada, Comey ile ilgili yapılan haberleri beğenmediğini belirterek, ana akım medyayı, basın toplantılarını iptal etmekle tehdit etti. Comey'i ise aralarında geçen konuşmaları basına sızdırmakla suçlayan Trump, "Dua etsin yaptığımız görüşmelerin tapeleri yok" şeklindeki sözleriyle eski FBI başkanını üstü kapalı tehdit etti.
Vatan

SPOR 

Fenerbahçe, Bilyoner.com Kadınlar Basketbol Ligi play-off final serisi 3. maçında, sahasında, Yakın Doğu Üniversitesi'ni 71-70 yendi. İlk iki maçı kaybeden Fener, seriyi 2-1'e getirdi. Eşleşmede 3 galibiyet alan taraf şampiyon olacak. İki takım arasındaki 4. maç yarın saat 15.30'da Metro Enerji Arena'da oynanacak. Fenerbahçe kazanırsa, şampiyonu belirleyecek son maç 17 Mayıs Çarşamba günü saat 19.00'da Caferağa Spor Salonu'nda oynanacak.
Posta

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek bu sezon yaşanan hayal kırıklığının unutturmaya kararlı. İddialı bir kadro kurmak için kolları sıvayan Başkan Özbek, Sportif Direktörlük görevine getirdiği Cenk Ergün'ü, Avrupa seferine çıkarmıştı. İlk etapta Real Madrid'in yıldızı Fabio Coentrao için girişimlerde bulunan Ergün daha sonra sezonu Middlesbrough'da kiralık geçiren, bonservisi Valencia'da olan Negredo'ya yönelmişti. İki futbolcuyla prensip anlaşmasına varan Cenk Ergün'ün, sürpriz bir yıldızla daha görüştüğü ortaya çıktı: Hatem Ben Arfa Fenerbahçe'nin de uzun süre peşinden koştuğu Fransız 10 numaranın menajeriyle biraraya gelen Ergün, kulübün durumunu anlattı. Arfa'nın da taleplerini dinleyen Ergün, İstanbul'a döndü. Özbek ile yapılacak toplantının ardından karar verilecek.
Posta

11. FIVB Dünya Kulüpler Voleybol Şampiyonası B Grubu'nun 3. ve son maçında Eczacıbaşı, Japonya temsilcisi Red Rockets'i 3-0 yendi ve grubunu 2. sırada tamamlayarak finale çıktı. Birinci sete iki takım da karşılıklı ataklarla başladı. Dengede geçen mücadelede libero Gülden rakibin ataklarını defansta iyi karşılayınca seti Eczacıbaşı 25-22 kazandı. İkinci sete temsilcimiz daha iyi başladı. Molaları 8-6 ve 16-13 önde giren Eczacıbaşı, Boskovic'in dörtten yapmış olduğu müthiş smaçlar sonunda rakibin skoru eşitleme çabalarını boşa çıkardı. Turuncu- beyazlılar bu seti de 25-22 aldı. Üçüncü sette temsilcimiz etkili oyununu sürdürdü. Boskovic, Larson ve Hande'nin ürettiği sayılarla molalarına 8-7 ve 16-9 önde girdiği seti 25-16 galip kapatan Eczacıbaşı Vitra maçı da 3-0 kazandı. Daha önce yarı finali garantileyen Vakıfbank ise Hisamitsu Spring'i 3-0 yenerek A Grubu'nu lider tamamladı. Bu sezon birçok kez karşı karşıya gelen temsilcilerimiz bugün kozlarını yarı finalde paylaşacak. Vakıfbank-Eczacıbaşı Vitra maçı bugün TSİ 09.40'ta yapılacak.
Milliyet

Beşiktaş'ın geçen hafta F.Bahçe ile oynadığı derbide F.Bahçe Kaptanı Volkan Demirel'e orta parmağını gösterdiği için Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'dan 1 maç ceza alan Anderson Talisca'nın Bursaspor maçında yer alamayacağı dün kesinleşti. Tahkim Kurulu, Beşiktaş'ın itirazını reddetti. Ayrıca Kartal'ın erteleme talebine de onay çıkmadı ve Brezilyalı yıldız cezasını pazartesi oynanacak karşılaşmada çekecek. teknik direktörü Şenol Güneş, Sambacı'nın yerine 4 ismi düşünüyor. İlk aday Tolgay Arslan ama o da sakatlıktan tam kurtulamadı. Tecrübeli çalıştıcı Necip Uysal veya Gökhan İnler'i de ilk 11'e koyabilir ama bu durumda Oğuzhan Özyakup'u 10 numaraya kaydırmak zorunda kalacak. ŞENOL Hoca'nın bir diğer alternatifi ise Cenk Tosun'u ileri uçta Vincent Aboubakar ile beraber oynatmak. 4-2-3-1 dizilişini bozmaya çok sıcak bakmasa da zaman zaman çift forvet sistemi sezon içinde kullanan Güneş, bu konudaki kararını maça kadar taktik antrenmanlarda yapacağı denemeler neticesinde verecek.
Vatan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme