.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

17 Mayıs 2017 Çarşamba

17.05.2017 Genel Gündem17.05.2017

GÜNDEM

Devriye Gezen Askerlere Saldırı
Trabzon'un Maçka ilçesi kırsal alanında dün sabah devriye gezen jandarma ekipleri ile PKK'lı teröristler arasında çıkan çatışmada ağır yaralanan Uzman Onbaşı Osmangazi Çetingöz (24), kaldırıldığı hastanede kurtarılamayarak şehit oldu. Sümela Manastırı yakınlarındaki Karağaç Yaylası mevkiinde dün sabah 08.30 sıralarında devriye görevinde bulunan jandarma ekipleri bir grup PKK'lı teröristle karşılaştı. Çıkan çatışmada, teröristlerin açtığı ilk ateşle Çetingöz ağır yaralandı. Karadeniz Teknik Üniversitesi Farabi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırılan Çetingöz, burada yapılan tüm müdahaleye rağmen kurtarılamayarak şehit oldu. Çatışmanın ardından Karaağaç Yaylası mevkii giriş ve çıkışlara kapatılırken, bölgeye diğer illerden de takviye birlikler sevk edildi. PKK'lı teröristlerin etkisiz hale getirilmesi için bölgede geniş çaplı operasyon başlatıldı. Şehit Çetingöz'ün Kocaeli'nin Körfez ilçesi Sipahiler Mahallesi'ndeki baba ocağı yasa büründü. Kerim ve Huriye Çetingöz çiftinin evine bayrağı asıldı, belediye ekipleri de evin önüne taziye çadırı kurdu. Kadıköy Camisi İmamı baba Çetingöz, oğluyla iki gün önce telefonla görüştüklerini belirterek, oğlunun operasyona gideceğini ve bu sürede telefonunun kapalı olacağını söylediğini anlattı. Oğlunun "Operasyondan sonra çağrı atarım ararsınız" dediğini aktaran baba Çetingöz, "Bir Gazi ölür, bin Gazi dirilir. Vatan sağ olsun" ifadesini kullandı. Trabzon'un şehidin ilk görev yeri olduğu öğrenildi. Çetingöz'ün cenazesi bugün Yozgat'ın Sarıkaya ilçesinde defnedilecek.
Milliyet


Beyaz Saray'da Dönüm Noktası
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump, dün Beyaz Saray'da, uzun süredir merakla beklenen ilk yüz yüze görüşmeyi gerçekleştirdi. Görüşmeyi "tarihi dönüm noktası" olarak niteleyen Erdoğan, yeni dönemin temellerinin atıldığını kaydetti. FETÖ ve PYD uyarısı da yapan Erdoğan, "Bölgemizin geleceğinde terör örgütlerine yer yok. Özelikle YPG-PYD terör örgütünün hangi ülke tarafından olursa olsun muhatap olarak alınması bu konuda küresel düzeyde varılan mutabakata kesinlikle uygun değildir" dedi. Erdoğan, resmi çalışma ziyareti için geldiği ABD başkenti Washington'da, önemli konukların ağırlandığı Beyaz Saray'ın karşısındaki Blair House'ta konakladı. Erdoğan'ın aracı tören kıtasının arasından geçerek Beyaz Saray'ın girişine geldi. ABD Başkanı Trump, Erdoğan'ı kapıda karşıladı. İki lider burada tokalaşarak Oval Ofis'e geçti. Başbaşa görüşme yaklaşık 20 dakika sürdü. Erdoğan Oval Ofis'te Beyaz Saray Şeref Defteri'ni imzaladıktan sonra Trump ile birlikte Oval Ofis'te basın mensuplarına poz verdi. Samimi ve sıcak tavırları ile dikkati çeken Trump, "Türkiye ile çok iyi ilişkilerimiz var. Bunu daha da iyi hale getirmek istiyoruz" dedi. Türk-Amerikan ilişkilerini ilgilendiren konularda zor ve uzun müzakereler yapacaklarını belirten Trump, Erdoğan'a ziyaretinden dolayı teşekkür etti. 20 dakika süren görüşmenin ardından Erdoğan ve Trump daha sonra Roosevelt Salonu'na geçerek basın açıklaması yaptı. Trump'a "değerli dostum" diyen Erdoğan şunları kaydetti: Öncelikle ABD Başkanı Sayın Trump'a ve ekibine şahsım ve heyetime gösterdikleri ilgiden dolayı şahsım, milletim adına şükranlarımı ifade ediyorum. Bir kez daha huzurlarınızda Sayın Trump'ı seçimlerde elde ettiği tarihi zafer için kutluyorum. Köklü geçmişe dayanan ve stratejik ortaklık düzeyine erişmiş olan Türkiye-ABD ilişiklerinin mevcut durumunu ele aldık. Türkiye ile Amerika arasındaki bağlar demokratik değerler ve müşterek menfaatler temelinde gelişmiştir. Aramızdaki ilişikleri güçlü tutmamız karşılıklı çıkarlarımız yanında küresel barış ve istikrar için de önemlidir. Bölgemizin içinden geçtiği bu çalkantılı dönemde özellikle de iki ülkenin göstereceği yakın işbirliği her zamankinden çok daha büyük önem kazanmıştır.
Milliyet

EKONOMİ

Dolar: 3,5520-3,5542
Euro: Euro 3,9516-3,9541
Sterlin: 4,5976-4,6066
Gram Altın: 141,9511-142,0904

Çin'le 'Yol'daşlık Denge Değiştirir
2017 yılı gerek siyasi gerekse ekonomik gelişmeler bakımından oldukça yoğun bir başlangıç yaptı ve bu yoğunluk yılın son günlerine kadar devam edeceğe benziyor. ABD'de yeni başkanın koltuğuna oturması, ardından Avrupa'da önce Fransa'nın yeni cumhurbaşkanını seçmesi ve sonbaharda da Almanya'da yaşanacak parlamento seçimleri küresel siyasetin nabzını sürekli yüksek tutacak. Diğer yandan siyasi alanda yaşanan her yeni gelişme küresel ekonomiye de doğrudan yansıyor. Geçen hafta sonu Çin'in ev sahipliği yaptığı ve 100 ülkeden devlet temsilcilerinin katıldığı yeni İpek Yolu projesi de küresel ekonomi bakımından tarihi adımlardan biri olarak öne çıktı. Projeye destek veren ülkelerden olan Türkiye, Avrupa ile yaşadığı fırtınalı ilişkilere alternatif olarak Asya'da açacağı yeni bir pencereyle hem ekonomik hem de siyasi alanda avantaj elde etmeyi planlıyor. Ancak mevcut dış ticaret rakamlarına bakıldığında Türkiye'nin geçen sene 142 milyar dolara ulaşan ihracat rakamının 68 milyar dolarının doğrudan Avrupa'ya yapıldığı görülüyor. ABD'ye yönelik ihracat ise sadece 6.6 milyar dolar seviyesinde. Çin'e bakıldığında ise bu rakam 2.3milyar dolara kadar iniyor. Ancak başta Türkiye'nin 2023 hedefleri olmak üzere ülkenin ekonomik planlarını hayata geçirebilmesi için ABD'nin yanı sıra özellikle Çin ile çok daha etkili bir ilişkiye girmesi gerekiyor. Ancak bu hiç de kolay olmayacak.
Haber Türk

Wannacry Saldırısı Türkiye'yi Teğet Geçti
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Fatih Sayan, geçen hafta başlayıp tüm dünyayı etkisi altına alan WannaCrypt0r 2.0 siber saldırısının alınan önlemler neticesinde Türkiye'yi teğet geçtiğini belirtti. Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu, Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi ve Yazılım Teknolojileri Araştırma Enstitüsü'nce düzenlenen, Yazılımda Yüksek Olgunluk etkinliğine katılan Sayan, WannaCrypt0r 2.0 siber saldırı tehdidinin devam ettiğine dikkat çekti. Sayan, "Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM) olarak WannaCry saldırısı öncesinde mart ve nisanda Windows sistemlerinde bulunan kritik SMB zafiyetinin oluşturduğu yaygın riski öngörerek detaylı çalışmalar yaptık. Bu çalışma, Türkiye'de yaşanabilecek zararların en aza indirilmesini sağladı" dedi.
Haber Türk

İsrail Ve Türkiye Tarih Yazacak Mı?
İsrail ve Türkiye denildiğinde elbette önümüzde bembeyaz bir sayfa durmadığını biliyoruz. Dönem dönem yakın seyreden ilişkiler, bir anda geçmişteki derin yaraların etkisiyle kopma noktasına gelebiliyor. Bu alışık olduğumuz bir durum. Bizim olduğu kadar İsrail tarafının da bunlara antrenmanlı olduğunu söyleyebiliriz. Bu dönem iş seyahatleri sıklaştı. Geçen hafta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı Kuveyt'teki iş seyahatinde "Ortadoğu'nun yeni yıldız adayıyla sıcak ilişkiler içine gireceğimiz bir dönemin başlangıcına tanıklık" ettik. Bu yorumu yüzlere yansıyan gülümsemelere göre değil, planlanan dev projeleri hesap ederek yapıyorum. Aynı sıcak havayı İsrail'de de soluduğumuzu söyleyebilirim. Türk tarafı çok rahat, İsrail cephesi çok sıcak. Karşılıklı uyum ve enerji en üst seviyede. Dünkü çalışma yemeğinde yanı başımda oturan üst düzey İsrailli bir işadamının dediği gibi, "2016 muhteşem geçti, gerek Türk heyetler, gerekse İsrailli işadamları rekor seviyede temaslara imza attı. Şimdilerde karşılıklı ticaret hacmimiz 4 milyar dolar ama bunu kısa sürede katlarız. Biz yeni dünyada dönüşüm için iddialıyız, gelin bu dünyayı birlikte dönüştürelim." Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi öncülüğünde, Türk ve İsrailli işadamlarının bugüne kadar yaptığı en kapsamlı buluşmada karşı taraftan gelen mesaj aslında netti: "Biz işbirliğine açığız. Elimizdeki teknolojiyi, beynimizdeki gücü sizinle birleştirerek kısa sürede tarihe geçecek işlere imza atabiliriz." "Tarihe geçmek" vurgusu iddialı gibi görünebilir ancak özellikle enerjide Akdeniz'de arama ve tarama çalışmalarına başlayan bir ülke olarak, İsrail ile ortaklıklar kritik önemde. Milyar dolarlık gaz yataklarında İsrail ile yapılacak işbirliği sonrası bir ülke ile daha karşılıklı esen soğuk havayı ısıtmak gerekecek. O da Mısır Yakın dönemde Enerji Bakanlığı düzeyinde İsrail'e yapılacak olan ziyaret, ardından aralık başı Tel Aviv'de ilk kez düzenlenecek olan Türk Gıda Günleri, 2017 ve sonrasının Türkiye - İsrail ilişkileri adına oldukça hareketli geçeceğinin göstergesi. Birbirimize güvenmek, geçmişi unutmak, gelecekte birbirimize çelme takmamak şartıyla Görüşmelerdeki "İki ülke fanatizmi yok etmeli" sözü de tamamlayıcı ifade olarak kayıtlara geçti.
Milliyet

Ödenmeyen Borçlar İçin Takip Geliyor
Vergi borcu yapılandırılmasında ikinci taksit için 31 Mayıs son gün. Borç yapılandırma yapan vatandaşların borçlarının ilk iki taksitini ya da peşin ödemeyi bu tarihe kadar yapması gerekiyor. Ödeme yapmayanlar hem yapılandırma hakkını kaybedecek hem de Maliye'nin takibine girecek. Maliye Bakanı Naci Ağbal "Ödemelerini yapmayanlar, yapılandırmanın getirdiği imkanları kaybedecek ve yeni bir şans olmayacak" dedi. Söz konusu uygulamayla vatandaşlara büyük imkanlar sağlandığına işaret eden Ağbal, bu imkanları kaybetmemek için ilk iki taksitin veya peşin ödemenin bu ayın sonuna kadar mutlaka yapılması gerektiğini vurguladı. Yeniden yapılandırma uygulamasında ikinci taksitlerin ödenme süresinin ocaktan mayıs ayına ertelendiğini ve hem ilk taksit hem de peşin ödemelerini yapamayanlara yeni bir şans getirdiklerini anımsatan Ağbal "Vatandaşlarımız mutlaka borçlarını bu ayın sonuna kadar ödesin. Tüm imkanlara rağmen ödenmeyen borçlar için gereken takibi başlatacağız" diye konutsu.
Star

Daha Çok Üretim İçin Yeni Teşvik
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, "Referandum kampanyası boyunca bahsettiğimiz aydınlık Türkiye hedefi, 21 Mayıs'ta Ankara'da soluk olup, 81 ilimize yayılacak. Bu soluk, 80 milyona yeni umutlar, hedefler olarak yansıyacak ve bu işin mimarı da yeniden Recep Tayyip Erdoğan olacaktır" dedi. Başbakan Yıldırım, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, yeni atılım döneminin demokrasi, değişim ve gelişim üçgeninin kurulduğu yılların habercisi olduğunu belirtti. Meclis'in gündemine gelecek konulardan en önemlisinin Üretim Reformu Kanun Tasarısı olduğunu vurgulayan Yıldırım, istikrarlı bir şekilde büyümenin, büyümenin üretim kaynaklı olması ile mümkün olduğuna işaret etti. Başbakan Yıldırım, "Bu nedenle yatırım ve üretiminin önündeki engelleri kaldıracak, iş ve yatırım ortamını iyileştirecek, ülkemize daha fazla ve daha nitelikli yatırımlar yapılmasını sağlayacak, çok önemli bir kanun tasarısı görüşülecek" dedi. Tasarı hakkında bilgi veren Başbakan Yıldırım, bu paketin 23 farklı kanunda değişiklik yaptığını kaydetti. Yatırımcının ve sanayinin karşılaştığı birçok bürokratik işleme bu kanunla birlikte son verilmiş olacağını aktaran Yıldırım, sözlerine şöyle devam etti: "Üretim yapanların ve istihdam oluşturanların üzerindeki mali yükler tamamen azaltılacak. Yatırıma elverişli, lojistik imkanı tamam, altyapısı güçlü sanayi bölgeleri oluşturmak için birçok yeni aracı devreye sokuyoruz. Organize sanayi bölgeleri, sanayi siteleri, endüstri bölgeleri gibi, üretim alanlarında sanayicilere verilen hizmetin kalitesi artırılacak. TBMM'den daha da zenginleştirilerek çıkacağına ve yasalaşacağına inandığımız bu reform paketinin, sanayicilerimiz, orta ve küçük ölçekli kobilerimiz için şimdiden hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum."
Vatan

Kıdem Fonu'nda Çok Kal Daha Çok Kazan
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, kıdem tazminatıyla ilgili teknik çalışmalar yapıldığını, ideal bir sistem uygulamaya çalıştıklarını belirtti. Müezzinoğlu, "Bugün kıdem tazminatı sistemi ile ilgili toplantıyı gerçekleştirmek istiyorduk, olması için zorluyoruz ama olmayadabilir. Kıdem tazminatı yeni sistemde 4 ana kolu önemsiyoruz birincisi hak, ikincisi güvence, üçüncüsü şeffaflık, dördüncüsü de sürdürülebilirlik. Bu dört başlıktan vazgeçmiyoruz. Bu ana parametreler çereçevesinde teknik ekipler çalışmalarını yaptı. İnşallah bugün veya önümüzdeki günlerde paydaşlarımızla görüşmeye başlayacağız" diye konuştu. Kazanılmış haklara bakıldığında yüzde 80 hak kaybı olduğunu belirten Müezzinoğlu, "İşverenin kasasında olan bir hakkı fona aktaracağız. Bu güçlü ve hakkaniyetli bir fon olacak. Sistemde kalmayı da teşvik edecek. 8 ay kalanla 3 yıl 5 yıl ya da 10 yıl kalanın kazancı elbette aynı olmayacak. Süre uzadıkça nemalanma hızı artacak. Öyle bir sistem kuracağız" diye konuştu. Bakan Müezzinoğlu, "Mevcutta sistemde kalmak isteyenler ben burada kalmak istiyorum diyerek kalabilir veya yeni sisteme geçmek istiyorsa işvereni ile anlaşıp geçebilir. Ancak yeni kıdem sistemi devreye girdikten sonra ilk defa işe girecek olanlar yeni sisteme dahil olacaklar" dedi.
Vatan

DÜNYA

Abd,Ağlama Duvarı'nda İsrail'i İstemiyor
ABD Başkanı Donald Trump'ın İsrail ve Filistin'e yapacağı ziyarete ilişkin hazırlıklar, Tel Aviv yönetiminin tepkisini çekti. Tepkinin nedeniyse, Amerikalı bir diplomatın, Trump'ın Ağlama Duvarı'na yapacağı ziyarete İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun da eşlik etmesi talebini reddetmesi. Amerikan yönetiminin, Ağlama Duvarı'nın İsrail tarafından işgal edilen Batı Şeria'daki Filistin toprakları arasında sayılması nedeniyle böyle bir planlama yapmak istediği belirtiliyor. İsrail yönetiminin Kudüs'ü ziyarete ilişkin bu planlamaya tepki göstererek Trump yönetiminden konuya ilişkin açıklama istediği söyleniyor. Tel Aviv yönetiminin tüm dünyadan gelen tepkilere rağmen Kudüs'ün tamamı üzerinde hak iddiasında bulunduğu biliniyor. Başkanlık kampanyası sırasında Tel Aviv'deki ABD Büyükelçiliği'ni İsrail'in başkent olarak tanınmasını istediği Kudüs'e taşıyacağını söyleyen Trump'ın bu ziyaret sırasında Netanyahu'yu yanında istememesi, İsrail'de "Şaşırtıcı bir gelişme" olarak yorumlandı. Netanyahu'nun ofisinden yapılan açıklamada da bu adımın Trump'ın İsrail'e bakışıyla çeliştiği vurgulandı.
Haber Türk

Tayland'ın Tehdidi Boş Çıktı
Tayland Kralı Vajiralongkorn'un, veliaht prens olduğu dönemde Almanya'nın Münih kentinde bir AVM'de yanında bir kadın, üzerinde yarım tişörtle gezerken göründüğü videonun Facebook'tan kaldırılması için tanınan süre dün doldu, ancak Facebook kapatılmadı. Tayland hükümeti, Facebook'u kapatmakla tehdit etmişti.
Haber Türk

Trump'tan Rusya'yla Gizli Bilgi Paylaşımı
ABD Başkanı Donald Trump'ın, geçen hafta Beyaz Saray'da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Rus Büyükelçi ile görüşmesi sırasında, terör örgütü DAEŞ hakkında çok gizli bilgileri açıkladığı ileri sürüldü. Washington Post'un, eski ve görevdeki ABD yetkililerine dayandırdığı haberinde, Trump'ın, Lavrov ve Rus Büyükelçi'ye aktardığı bilginin, istihbarat paylaşımı anlaşması çerçevesinde ABD'nin bir ortağı tarafından sağlanmış olduğu iddia edildi. Müttefiklerinin, istihbarat paylaşımı dahilinde ABD'ye aktarılan bu bilginin, Rusya ile paylaşılmasına izin vermediğinin altını çizen yetkililer, Trump'ın kararının, DAEŞ'in içerideki çalışmalarına erişime sahip bir müttefikle işbirliğini tehlikeye attığı yorumunu yaptı. Görüşmeden sonra Beyaz Saray yetkililerinin, CIA ve NSA'i arayarak, hasarın kontrol alınması için adımlar attığı belirtildi. Bir yetkili, bunu, ABD'li casusların en gizli seviye için kullandığı terminoloji olan "şifre bilgi" sözüyle nitelendirirken, Trump'ın, "müttefiklerle paylaşılandan daha fazla bilgiyi Rus Büyükelçiye açık ettiğini" söyledi. Yetkililer ayrıca Trump'ın görüşmede ABD'nin istihbarat ortağının tehdit tespit ettiği, DAEŞ'in kontrolündeki kentin ismini de verdiğini, bunun özellikle çok büyük bir sorun teşkil ettiğini, zira Rusya'nın bu ayrıntıyı, ABD'nin müttefikini veya müttefikin istihbarat kapasitesini belirlemek için kullanabileceğini savundu.
Milliyet

Suriye Krematoryum İddiasını Yalanladı
Suriye rejimi, ABD yönetimi tarafından dile getirilen 'Sednaya Hapishanesinde bir krematoryum inşa edildiği' iddiasını reddetti. ABD'nin iddaları için Suriye Resmi Haber Ajansı SANA 'Gerçeklikten kopuk bir Hollywood hikayesi' ifadesini kullandı. Suriye Devlet Televizyonu, Sednaya Hapishanesinde idam edilen mahkumların cesetlerinin yakıldığı iddialarının doğru olmadığını duyurdu. Günde 50 mahkumun infaz edildiği hapishaneye Krematoryum inşa edildiğini ABD Dışişleri Bakanlığı Yardımcılığını geçici olarak sürdüren Stuart Jon açıklamıştı. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ı toplu katliam ile suçlayan ABD Dışişleri, hapishanenin uydudan çekilen fotoğraflarını da yayınladı. Suriye hükümeti ise bu iddiaları kesin olarak kabul etmediklerini, iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.
Milliyet

Ukrayna Rus Sitelere Savaş Açtı
Ukrayna'da devletin Rusya 'ya karsı adımlarına yenisi eklendi. Devlet Başkanı Petro Porosenko, Rus sosyal paylaşım sitelerine erişimin yasaklanmasını öngören kararnameyi imzaladı. Devlet Başkanlığı sayfasında yayımlanan kararda, Kiev'in Moskova'ya yönelik yaptırımlarının bin 228 tüzel ve 468 gerçek kişiyi kapsadığı açıklandı. Porosenko'nun onayladığı kararname, ülkede çok popüler olan sosyal paylaşım siteleri Odnoklassniki. ru ile Vkontakte.ru'nun, arama motoru Yandex'in ve Mail.ru Group'un yasaklanmasını öngörüyor._Kararnameyle ayrıca, Rus televizyon kanalları ile Kasperski ve DrWeb antivirüs programlarına da yasak getiriliyor. Yasaklama kararının ardından açıklama yapan Rus internet devi Yandex, Kiev yönetiminin hamlesinin kendilerini ekonomik anlamda etkilenmeyeceğini ancak yıllardır is birliği için sarf ettikleri çabanın boşa gittiğini belirtti.
Star

Berlusconi'den Macron Gafı
Villalarında düzenlediği seks partileri ve aşk ilişkileriyle sık sık gündeme gelen İtalya'nın eski Cumhurbaşkanı Silvio Berlusconi, yeni Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve kendisinden 24 yaş büyük olan eşi Brigitte Trogneux ile ilgili yaptığı yorumla gaflarına bir yenisini ekledi. Berlusconi, Milano kentinde katıldığı etkinlikte yaptığı konuşmada, "39 yaşında bir Fransa Cumhurbaşkanımız var. Güzel iş tecrübelerine sahip. Hepsinden önemlisi, çocukluğundan bu yana onu kollarına almış güzel bir annesi var." ifadelerini kullandı. 80 yaşındaki siyasetçi 2009'dan bu yana kendisinden 49 yaş küçük olan Francesca Pascale ile birlikte. Uluslararası basın, Macron'un eski lise öğretmeni olan 64 yaşındaki Trogneux ile olan ilişkisine yoğun ilgi gösteriyor.
Vatan
POLİTİKA

Kimsenin Haddi Değil
Başbakan Binali Yıldırım, Atatürk'e yönelik son dönem büyük tepki çeken hakaretleri, "Gazi Mustafa Kemal ve arkadaşları üzerinden kaos oluşturma çabaları görmekteyiz. Cumhuriyet kurucularına öyle veya böyle dil uzatmak kimsenin haddi değildir. Bu kısır tartışmalar ile kardeşlik hukukuna gasp eden, yersiz tartışmalarla kaybedecek bir dakika vaktimiz dahi yoktur" sözleriyle değerlendirdi. Yıldırım, partisinin "Ak Parti Genel Başkanı" sıfatıyla son kez gerçekleştirdiği grup toplantısına Dünya Şampiyonu olan Vakıfbank Kadın Voleybol takımını kutlayarak başladı. Yıldırım, partililerin, "Bir şarkısın sen, ömür boyu sürecek" şarkıları eşliğinde yaptığı konuşmasında şunları kaydetti: Anneler Günü'nü kutladık. Annesizliğin kadrini iyi bilirim genç yaşta kaybettim. Gönlümüz isterdi ki daha mutlu analım. Muğla'da yaşanan trafik kazasında 14 anneyi kaybettik. Bu hadise her yönüyle araştırılıyor, soruşturuluyor. Kazanın sebebi ortaya çıkarılacak. Ülkemizin milletimizin beraberliğine gölge düşürmek isteyen mihraklar oldu. Bu davranış içinde olanları kınıyorum. Şehit düşen savcının arkasından yakışıksız ifade kullananlarla ilgili yargı mercileri gereğini yapacak. Şahsı Türk milletine mal olmuş kahramanlarımız, Gazi Mustafa Kemal arkadaşları üzerinden kaos oluşturma çabaları görmekteyiz. Cuma günü, 19 Mayıs 1919 Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı. Anadolu topraklarında bağımsızlık ateşinin başladığı önemli bir gündür. Bu kutlu yolculuğun sonu bağımsız Türkiye cumhuriyeti olmuştur. Cumhuriyet kurucularına öyle veya böyle dil uzatmak kimsenin haddi değildir. (ABD Savunma Bakanı ile görüşmeyi kastederek) DEAŞ, PYD, YGP, PKK olsun bunlar terör örgütüdür, ölüm makinesidir. Cumhurbaşkanımızın ziyareti öncesi doğrudan görüştük. Savunma bakanının bu konuda 'mecburiyet olduğunu seçim olmadığını' ifade etmesi önemlidir. Sebep ne olursa olsun. Bir terör örgütü ile dostumuz ve müttefikimiz ABD'nin bir başka terör örgütünü yok etmesi için işbirliği yapması kabul edilebilir bir şey değildir. Eğer hâlâ Türkiye'nin güvenliğini ilgilendiren konularda gerekli teminatlar verilmezse yapacağımız şey açık ve nettir. Terör nereden gelirse gelsin hudutlarımızın dışında veya içerisinde kökünü kazımaya kararlıyız, gereğini yaparız. Almanya, geçen hafta 15 Temmuz darbe girişimine dahli bulunan yurtdışına kaçan askerlere sığınma izni vermesi, iltica hakkı vermesi bu noktada ilişkilerimizin gerilmesi için önemli gelişme olmuştur. Almanya karar vermek durumundadır; Türkiye ile ilişkileri geliştirmek istiyorsa, Türkiye ile dostluk bağını kuvvetlendirmek istiyorsa yönünü bölücülere FETÖ'cülere değil Türkiye'ye dönmek zorundadır. Yaşanan müspet havanın kalıcı hale gelmesi için sayılı günler kaldı. 979 gündür süren hasret vuslata erdi. Recep Tayyip Erdoğan aramıza katıldı. Bu buluşma AK Parti'nin iç meselesi değildir, halk tarafından doğrudan seçilmesi ile oluşan mevcut durumun anayasa güvencesi altına alınmasından ibarettir. Aziz milleti denize dökme ile tehdit edenler vatandaşlarımızı hakir görenler bir kez daha kaybetti. 16 Nisan'da millet yeni bir sayfa açtı. Beyhude beklentiler içinde olanlar emekliliklerini rahatça yaşayabilirler.
Milliyet

Cumhurbaşkanı'na Tam Destek: Yanınızdayız!
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ABD'de bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a, ABD Başkanı Donald Trump'la görüşmesi öncesi destek mesajı gönderdi. Bahçeli, dün MHP'nin Meclis grubu toplantısında özetle şunları söyledi: "İçeride FETÖ ve PKK, dışarıda PYD-YPG ve DEAŞ bekamızı yarmak ve yok etmek için faaliyetlerine hız vermişlerdir. İlk etapta milli egemenlik anlayışının yeniden tanımlanmasıyla çok kimlikli, çok milletli parçalı bir devlet yapısının kabul edilmesidir. Bunun bir ucundan tutmak için CHP telaşla devreye girmiştir. Nihai amaç da Kürdistan'ı kurmak ve kabullendirmektir. CHP'li kuryeler cezaevinde bulunan HDP'nin malum eşbaşkanından hevesle aldıkları mesajları taşıyarak milletimize ölümü gösterip sıtmaya razı etmenin kurnazlığına talip olmuşlardır." "Türkiye-ABD ilişkileri krizdedir, çıkmazdadır, hatta deyim yerindeyse can çekişmektedir. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bugün ABD Başkanıyla yapacağı görüşme kritik ve tarihi önemdedir. Buradan güçlü bir şekilde diyorum ki, Sayın Cumhurbaşkanı'nın ardında Türkiye Cumhuriyeti ve Türk milletinin kudreti vardır. Sayın Cumhurbaşkanı arkasına milletimizin hayır duasını alarak muhataplarının karşısına çıkacaktır. MHP de ABD'de Türkiye'yi temsil eden devlet ve hükümet yetkililerinin gönül huzuruyla yanındadır. Eğer ABD'yle ittifak, sırf PYD-YPG-PKK yüzünden ağır şekilde zedelenir, kopma noktasına gelirse, başımızın çaresine bakmamız kadar doğal ve doğru olan bir tercih olmayacaktır. ABD'nin yanlıştan döneceğini ümit ediyor, Türk milletinin bütünüyle bir ve beraber olduğunu, Sayın Cumhurbaşkanı'nın yalnız olmadığını bu kürsüden kararlı bir şekilde duyuruyorum."
Vatan

'Tamamı Fasa Fiso'
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 16 Nisan halk oylamasının ardından dört temel konuda kopuş yaşandığını ve yaşanacağını söyledi. Partisinin dünkü Meclis grubu toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu, bu kopuşların, "Meclis ile devleti yönetenler", "Taraflı cumhurbaşkanı ile ona oy vermeyen milyonlar", "adaleti arayan toplum ile adaleti dağıtan yargı" ve "adalet isteyen vatandaşla adalet dağıtan yargı" arasında yaşandığını söyledi. Kılıçdaroğlu özetle şunları söyledi: "En büyük arzumuz annelerin acılarının sona ermesidir. Yüksel Caddesi'nde İnsan Hakları Anıtı'nın önünde iki genç eğitimci açlık grevi yapıyorlar. Nuriye Gülmen ve Semih Özakça. Ne günahı var? Anneleri dertli, Binali Yıldırım'a özellikle rica ediyorum, istirham ediyorum. Genç iki kişinin ölümüne izin vermeyiniz, aileleri kabul edin, bir görüşün. Pırıl pırıl aileler. İki kardeşime de istirham ediyorum, sorunlarınızı nerede olursa olsun dile getireceğim, vazgeçin." "Emin Çölaşan köşesinde yazmış. Bu mektubu o köşeye hapsetmek doğru olmazdı: 'Şakran Kadın Cezaevi'nden yazıyorum. 12 gündür cezaevindeyim. Eşim, 7 ay önce açığa alındı. 27 Nisan gecenin saat 2'sinde kapının öfkeyle çalmasına fırladım yataktan. Polisler eşim evde olmayınca öfkelendiler. Benim TC numaramı verip hakkımda yakalama kararı çıkardılar. Eşim evde olmadığı için onun yerine beni gözaltına aldılar. 36 saatlik gözaltı ve 15 saatlik meşakkatli bir adliye bekleyişinden sonra sekiz aylık bebeğimle birlikte tutuklandım'. Hiçbir askeri darbe döneminde bu kadar büyük acılar yaşanmadı. Şimdi, 15 Temmuz'u fırsat bilip karşı darbe, kontrollü darbe yaptılar ve milyonları perişan ettiler. 'Darbe yapmaya kalktılar, karşı darbe yaptık' sözü o zata ait, bana değil." "Freni patlamış bir kamyon gibi yokuş aşağı gidiyoruz. Herkeste derin bir kaygı var. Çöken bir devlet yapısıyla karşı karşıyayız. Darbe girişimini fırsat bilip kendi devri iktidarınızı, kendi dikta anlayışınızı bu millete zorla kabul ettirmeye mi çalışıyorsunuz? 23 Ocak'ta OHAL KHK'sı yayımlandı. 'OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu kuracağız'. 5 ayda yedi kişiyi bulamayan hükümet, devleti sağlıklı yönetebilir mi? Hükümet, hükümet değil, hükümet de bir kişiye bakıyor. Ne Adalet Bakanı, adalet bakanı, ne Başbakan başbakan, bunların tamamı faso fiso."
Vatan
SPOR
Basketbol Süper Ligi'nde normal sezonun son maçında Beşiktaş Sompo Japan, Anadolu Efes'i deplasmanda 91-90 yendi. İlk çeyrekte Granger'ın 17 sayılık ekstra performansıyla 27 sayı bulan Efes, rakibinin pota altı sayılarına engel olamayınca, 10 dakikalık bölümü yalnızca 2 farklı önde kapadı. Kenan ve Erkan'ı oyuna alarak baskıyı artıran Beşiktaş karşısında, iki 4 numaraya dönerek skoru önde götürmeyi bilen Efes, devreyi de 46-44 galip bitirdi. Beşiktaş'ın top kayıplarını artırdığı bölümde 6 farkı yakalayan Efes, Clark'ın dış şutlarına engel olamayınca rakibine bir kez daha yakalandı. Heurtel'in üzerinden başlattığı ikili oyunları koz olarak kullanmaya başlayan ve Fransız oyuncunun savunma zaafını her pozisyonda cezalandıran Beşiktaş, son çeyreğe 67-66 galip girmeyi başardı. Hücumda etkili performansını sürdüren siyah- beyazlı ekip, maç sonunu 5 numarasız oynayan rakibi karşısında pota altından skor bulmayı sürdürdü bitime 1 dakika kala 4 farkı yakaladı. Efes Heurtel'in üçlüğüyle umutlanırken, rakibinin kaçırdığı iki faul sonrası kazanma fırsatı elde etse de, önce Brown, ardından Heurtel ile kullandığı atışlardan skor bulamadı, salondan 91-90 yenik ayrıldı.
Milliyet
Galatasaray savunmasına aradığı lideri buldu: Aymen Abdennour Bir taraftan golcü transferi için çalışan Cim-Bom, diğer taraftan da savunma hattını güçlendirmek için uğraş veriyordu. Bu noktada gündeme gelen isim, Valencia'nın Tunuslu stoperi Aymen Abdennour oldu. 27 yaşındaki savunmacı için bir süredir takipte olan sarı-kırmızılıların kulübüyle büyük oranda anlaştığı, Abdennour için son kararın verilmesinin beklendiği belirtildi. Vitor Hugo'yla ilgili Tudor'un bazı çekincelerinin bulunmasının yanı sıra Palmeiras'ın istediği yüksek bonservis ücreti yüzünden Abdennour'a odaklanan sarı-kırmızılıların, yıldız futbolcu için 6-7 milyon euro bonservis ödemeye hazır olduğu öğrenildi. Valencia, Tunuslu oyuncuyu 2 sene önce Monaco'dan 22 milyon euroya almıştı. İspanyol kulübüyle 2020'ye kadar sözleşmesi bulunan Abdennour'un, geride kalan 2 sezonda La Liga'daki performansı pek parlak olmamıştı. Buna rağmen Abdennour'un önemli bir piyasası olduğu ve birçok takımın yaz dönemi için transfer listesinde bulunduğu belirtildi. Teknik direktör Tudor'un Tunus'lu oyuncuya çok sıcak baktığı ve aradığı profile uygun bir isim olarak gördüğü bildirildi. Sakatlığı yüzünden yaklaşık sahalardan uzak kalan Abdennour'un durumunun ciddi olmadığı ifade edildi.
Milliyet


Transfer çalışmalarına erken başlayan Fenerbahçe dört koldan arayışlarını sürdürüyor. Sarı-lacivertliler önümüzdeki sezon için birçok bölgeye takviye yapacak. Sezon başı kamp çalışmalarına kadar transferi bitirmeyi amaçlayan yönetimin, İranlı kaleci Alireza Beiranvand'ın transferini bitirmek üzere olduğu ortaya çıktı. Çapraz bağları kopan Brezilyalı Fabiano'nun takımdan ayrılması üzerine harekete geçen Fenerbahçe, kaleci arayışında sürpriz bir isme yöneldi. Sözleşmesi sezon sonu bitecek olan kaptan Volkan Demirel ile yeniden anlaşmaya varan sarı-lacivertliler, İranlı file bekçisi Beiranvand'ın transferiyle kaleyi daha da sağlama almayı planlıyor. Volkan Demirel ve Ertuğrul Taşkıran'ın yanına 24 yaşındaki Beiranvand'ı eklemek isteyen yöneticiler bu konudaki çalışmalarına hız verdi. İran Ligi'nde Persepolis takımının formasını giyen yetenekli kalecinin ilk etapta kiralık olarak kadroya katılması düşünülüyor. Alireza Beiranvand'ın en önemli özelliği ise yaptığı kritik kurtarışların yanı sıra asistleri ve oyunu en geriden başlatması olarak gösteriliyor. Topu oyuna çok çabuk ve etkili biçimde sokabilen genç kaleci, takımı adına hücumu çok hızlı şekilde başlatabiliyor. Başarılı kalecinin takım arkadaşlarına doğrudan asist yaptığı birçok maç da bulunuyor. Persepolis kulübü ile 2021 yılına kadar sözleşmesi bulunan Beiranvand, 2018 Dünya Kupası Asya Elemeleri'nde grubunda lider durumda olan İran Milli Takımı'nın da kalesini koruyor.
Milliyet


Beşiktaş forması altında üç sezondur oynadığı futbolla herkesi kendine hayran bırakan Atiba Hutchinson'un yedeğe çekilme ihtimali gündeme geldi. Tolgay Arslan'ın son dönemde sergilediği performans ve yaptığı asistler, Teknik Direktör Şenol Güneş'in kafasını karıştırdı. Kasımpaşa maçı öncesi farklı kadro arayışlarına şimdiden başlayan Güneş'in, Talisca'nın dönüşüyle ilk 11'in değişmez ismi Atiba'yı hafta sonu yedek soyundurabileceği iddia edildi. Sakatlığı yüzünden Fenerbahçe derbisinde forma giyemeyen Kanadalı oyuncunun yerine orta sahada Oğuzhan ve Tolgay'a şans veren Güneş'in, Kasımpaşa maçında da bu ikiliyi sahaya sürebileceği aktarıldı. Son dönemde form grafiği düşen Atiba konusunda kesin bir karar vermeyen siyah-beyazlı hocanın; Oğuzhan, Tolgay ve Talisca'dan birini de yedeğe çekebileceği vurgulandı. Siyah-beyazlı futbolcuların antrenman performansına göre orta saha kurgusunu belirleyecek olan Şenol Güneş, Kasımpaşa için kendisine sunulacak analizi de dikkate alacak. Bu arada Fenerbahçe ve Bursaspor maçlarında yaptığı asistlerin yanı sıra sergilediği mücadeleci futbolla tam not olan Tolgay Arslan, yönetimin de alkışını topladı. Sezon sonunda takımdan ayrılabileceği ileri sürülen Tolgay'ın performansını değerlendiren siyah-beyazlılar, "Böyle oynayan bir oyuncuyu bırakmak, hiç de mantıklı değil. Tolgay ancak çok astronomik teklifler alırsa gidebilir. Böyle bir teklif gelmezse kesinlikle takımda kalmalı" yorumunu yaptı.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme