18 Mayıs 2017 Perşembe

18.05.2017 Genel Gündem

18.05.2017

GÜNDEM

Trump iadesini istedi 
Protestan cemaatine ait İzmir Diriliş Kilisesi Pastörü Andrew Brunson Aralık 2016'da bir tanığın ifadesi doğrultusunda FETÖ üyeliğinden tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Bu taleple Brunson son dönemde Türkiye ve ABD arasındaki üst düzey görüşmelerde masaya ismi gelen dördüncü kişi oldu. Türk tarafı ise Fetullah Gülen'in iadesinin yanı sıra İran asıllı Türk işadamı Reza Zarrab ile Halkbank'ın Uluslararası Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın serbest bırakılması beklentisini görüşmede dile getirdi. Beyaz Saray'ın Erdoğan görüşmesiyle ilgili açıklamasındaki diğer önemli husus ise terörle mücadele vurgusuydu. Açıklamada terör örgütü ismi verilmeden 'Başkan Trump NATO müttefikimiz Türkiye'nin güvenliğinin sağlanması hedefine bağlı olduğunu ve terörün her türlüsünün bertaraf edilmesi için birlikte çalışma ihtiyacını vurguladı' denildi. Beyaz Saray'da iki liderin yaptığı ortak açıklama sırasında Erdoğan'ın sözlerini İngilizceye çeviren tercümanın 'Özellikle YPG-PYD terör örgütünün hangi ülke tarafından olursa olsun muhatap olarak alınması bu konuda küresel düzeyde varılan mutabakata kesinlikle uygun değildir' ifadesinin 'terör örgütü' kısmını eksik çevirdi. Tercüman bir hatalı tercümeyi de Erdoğan'ın 'Terör örgütleri ile ilkeli ve kararlı mücadele konusunda geçmişte yaşanan hataları telafi edecek adımların devamının geleceğini ümit ediyoruz' cümlesi için yaptı. Yapılan çeviri 'geçmişte yaşanan hataları telafi etmek' yerine 'geçmişte yaptığımız hataları tekrarlamayacağız' anlamına geliyordu. YPG konusunda Erdoğan'ın mesajlarının anlamını etkileyen iki kritik hata, 'Tercümanı ABD tarafı mı getirdi?' sorularına neden oldu. Ancak, tercüman, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı'nın resmi tercümanıydı. m Beyaz Saray açıklamasında geçmeyen PKK vurgusu ise Ankara'yı YPG pozisyonu nedeniyle en çok kızdıran kurum olan ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'dan geldi. Pentagon'un, Erdoğan-Trump görüşmesine atfen yaptığı açıklamada PKK ile mücadeleye yönelik kuvvetli ifadeler yer aldı ancak YPG ya da PYD'ye ilişkin tek satır yoktu. Açıklamada, 'Mattis Türk hükümeti ve halkının Suriyeli sığınmacılara gösterdiği cömertliği teslim etti. İki lider de hem Suriye hem Irak'ta barışa verdikleri desteğin altını çizdiler ve ABD-Türkiye güvenlik ittifakı için çalışmaya devam yönünde temennilerini dile getirdiler' ifadesi de yer aldı.
Hürriyet


Meclis'teki ilk yeni sistem icraatı tamam 
TBMM Genel Kurulu'ndaki Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) seçiminin ikinci turunda; üye tam sayısının 5'te 3 çoğunluğunun (330) üzerinde oy alan Yaşar Şimşek, Mehmet Ademoğlu, Alp Arslan, Cafer Ergen, Ali Cengiz Köseoğlu, Songül Yazar ve Hamit Kocabey, HSK üyeleri olarak seçildi. Kocabey, MHP lideri Devlet Bahçeli'nin de avukatlığını yapmıştı. Genel Kurul'daki HSK üyelik seçiminin gizli yapılan ikinci tur oylamasına 348 milletvekili katıldı. Adayların ikinci turda aldığı oylar şöyle: Yargıtay üyeleri arasından seçilecek birinci üyelik için aday listesi: Mustafa Çavuş (11 oy), Yusuf Kuzu (2 oy), Yaşar Şimşek (333 oy). Yargıtay üyeleri arasından seçilecek ikinci üyelik için aday listesi: Mehmet Ademoğlu (331 oy), Mustafa Kurtaran (7 oy), Mehmet Osmanoğlu (7 oy). Yargıtay üyeleri arasından seçilecek üçüncü üyelik için aday listesi: Alp Arslan (340 oy), Ziya Dinler (1 oy), Mahmut Kaya (3 oy). Danıştay üyeleri arasından seçilecek üyelik için aday listesi: Cafer Ergen (341 oy), Cevdet Erkan (2 oy), Emin Sınmaz (3 oy). Öğretim üyeleri arasından seçilecek üyelik için aday listesi: Ali Cengiz Köseoğlu (333 oy), İlhan Üzülmez (4 oy), Abdülkerim Yıldırım (7 oy). Avukatlar arasından seçilecek üyelik için aday listesi: Ülkü Soylu (9 oy), Şerife Taşbaşı (4 oy), Songül Yazar (334 oy). Öğretim üyeleri ile avukatlar arasından seçilecek üyelik için aday listesi: Ali Aydın Akpınar (6 oy), Ömer Faruk Aksoy (2 oy), Hamit Kocabey (337 oy). Başbakan Binali Yıldırım, oyunu kullandıktan sonra AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ile MHP sıralarına giderek, Genel Başkan Devlet Bahçeli ve yanındaki milletvekilleriyle tokalaştı. HSK seçimi sonuçlarına ilişkin değerlendirmesi sorulan Başbakan Yıldırım, "Aynı doğrultuda gidiyor, bir sorun yok. Referandum ruhuna uygun" dedi.
Vatan

 
Meclis'e kapsamlı mit raporu gelecek 
TBMM FETÖ Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu Başkanı, AK Parti Burdur Milletvekili Reşat Petek, 3 bölümden oluşacak taslak raporun tamamlanmak üzere olduğunu açıkladı. Komisyonun çalışmalarını ocak ayında bitirmesine rağmen raporun yazılmadığına yönelik eleştirilerin anımsatılması üzerine Petek, "İşi sadece komisyonun uzmanlarına tevdi edip, bir rapor çıksın anlayışını düşünmüyoruz. Bizzat ilgileniyorum. Bu bilgileri inceleme zaman alıyor" dedi. Petek şöyle konuştu: "Sonuna yaklaştık. Ama özellikle tarih vermek istemiyorum, zira tek başıma çalışmıyorum, uzman ve Başkanlık Divanı ile birlikte yürüttüğümüz çalışma. Yoksa bunun uzamasından biz de memnun değiliz. Ama 'Çabuk verelim, uzamasın' diyerek, alelacele bir rapor olmaz. Raporda elbette FETÖ'nün siyaset ayağı olarak anlatılabilecek, siyasi partiler ile olan ilişkileri, siyasi partileri 'örgüt açısından' nasıl kullandıkları veya nasıl iş birliği yapıp, sızma yaptıkları konuları bunlar elbette ki yer alacak. Bizim raporumuzdan bir iddianame gibi şüphelilerin isimleri, onlara atfedilen suçlar beklenirse bu yanlış. Çünkü o bir yargı süreci. Petek, MİT Başkanı Hakan Fidan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın Komisyona bilgi vermediğinin anımsatılarak, Fidan ve Akar'dan yazılı cevap gelip gelmediği sorusuna ise "Sadece onlara bağlı olarak süreci uzatmıyoruz. MİT'ten kapsamlı bir rapor bekliyoruz, bu konuda da bir çalışma yapıldığını biliyorum. Bu komisyonumuza ulaşacak ve bizim raporumuza da katkı sağlayacak" karşılığını verdi.
Vatan

 
EKONOMİ 
Euro: Euro 3,5894-3,0046
Sterlin: 4,6457-4,6529
Gram Altın: 145,3403-145,5922Demir sıkıntısı 
Mütahitler son aylarda ana malzemelerinden demire ulaşma sıkıntısı yaşıyor. İlk etapta demirdeki fiyat artışından etkilendiklerini belirten sektör temsilcileri şimdi de ürün bulamadıklarını söylüyor. Sorunun iki yönü olduğunu anlatan İnşaat Müteahhitler Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, "İlk sorun fiyat. Geçen yıl şubatta tonu bin 200 liraydı. Bu yıl şubatta bin 600 oldu. Şimdi ise 2 bin 100 lira. Diğeri piyasada demir yok. Türkiye'nin birçok noktasından üyeler arıyor 'Demir bulamıyoruz' diyor. Bu ürünün alternatifi yok. Sorun çözülmezse şantiyeler nasıl yürüsün. Bana 'ruhsatı alayım mı' diye soran üye var. İş bu noktaya geldi. Şantiyeler durursa bu diğer yan sektörleri ve istihdamı da vurur" dedi. Tellioğlu, sorunu Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile de paylaştıklarını söyledi. Demir üreticisinin ihracata ağırlık vermesi nedeniyle bu sorunu yaşadıklarını iddia eden Tellioğlu, şunları söyledi: "Dışarıdan çok talep gelince iç pazar payı oraya kaydı. Hükümet yeni düzenlemeler yapmalı. Madem üretici iç pazar dengelerini düşünmüyor, dışarıdaki demir üreticisinden bizim alım yapmamız için teşvikler sağlanmalı. İthalat vergileri düşmeli." İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım ise sorunun talepe göre az kalan üretimden kaynaklandığını belirtti. Demirin hurda ve cevher olmak üzere 2 şekilde temin edildiğini belirten Durbakayım, "Hurdada sorun yok. Ancak cevher kısmında sorun var. Geçmiş yıllarda talebin üstünde üretim oldu ve demir fiyatları düşüktü. Üretici zarar etti, çok firma iflas etti. Mevcut arz yetersiz geldi. Arz artar, sorunu geçici görüyorum" dedi. Büyük firmalarının stoklu çalıştığını o nedenle daha az zarar gördüğünü söyleyen Durbakayım, "Orta ve küçük ölçekli firmalar durumdan daha çok etkilendi. Büyük firmaların da stoku bir yere kadar" dedi. Karaborsa noktasına da gelinebileceği uyarısı yapan Durbakayım, fırsatçıların da bu durumundan faydalanacağını dile getirdi.
Hürriyet

 
İhracat ile büyümeye devam ediyor 
Türkiye'nin ve dünyanın yapı elemanları yükünü üstlenen şirketlerden olan Persan, Çatı, Cephe ve Yalıtım Sistemleri yeni anlaşmalarla büyümesini sürdürüyor. 2016 yılında Orta Doğu pazarına giriş yaptıklarını dile getiren Persan Türkiye Satış Müdürü Ulaş Öztürk, "2017 yılına Ukrayna, Almanya, Katar ve Kazakistan ile yeni anlaşmalara imza attık. Bu alanlarda yatırımlarımızı hızlandırıp yeni pazarlara açılmak istiyoruz" diye konuştu. Perlite dayalı çatı sistemleri, genleştirilmiş perlit, yapı kimyasalları, termoşap ve termosıva ürünlerinin üretimini ve satışını gerçekleştirdiklerini dile getiren Ulaş Öztürk, şu bilgileri verdi: "Dünyanın en büyük perlit üretici ülkelerinden biri olan Türkiye'de önemli yatırımlara imza atıyoruz. Türkiye perlit kaynakları bakımından zengin bir ülke. İnşaattan tarıma kadar birçok alanda kullanılabiliyor ve kullanıldığı alanlarda mucizeler yaratıyor. Erzincan Erper Maden İşletmesine ait Mollaköy Perlitini yapı elemanlarımızda kullanıyoruz. Perlit kullandığımız yapı elemanları standart yapı elemanları ile karşılaştırıldığında nefes alır, nem ve küfü önler, ses yalıtımı yapar, hafiftir ve ısı yalıtımı sağlar." Persan olarak bu yıl Ukrayna'ya perlit, Almanya'ya kiremit, Katar ve Kazakistan'a da termosıva ürünlerini ihraç ettiklerini belirten Ulaş Öztürk, "Suriye, Ürdün, Irak, Azerbaycan, Gürcistan gibi ülkelere gerçekleştirdiğimiz ihracatımız ise devam ediyor. Persan'ı global bir marka haline getiren avantajlarını daha da geliştirmek için Ar-Ge laboratuvarlarında verimlilik kapasitelerini artırıyoruz. Persan'ın yeni yatırımlarla hem yurt içi hem de yurt dışı pazarda dağıtım ağını geliştireceğiz" dedi.
Hürriyet

 
Merkeze çekiliyor 
Gıda Komitesi'nin çalışmalarına yönelik bilgi veren Maliye Bakanı Naci Ağbal, ekmek fiyatlarını belirleyen mevcut yasal çerçeveyi değiştirme kararı aldıklarını söyledi. Ağbal, daha merkezi düzeyde bir yapı için çalışma başlattıklarını kaydederken, "Prensipte kabul edildi, detaylar çalışılıyor. 'Yeni yapı nasıl olacak, bu yapıya kimler katılacak ve kararlar nasıl alınacak?' diye teknik çalışma yapılacak. Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda ve Bakanlar Kurulu'nda da konu ele alınacak" dedi. Halen gıda fiyatları, her ilde vali ve ilgili STK'ların katılımı ile oluşturulan komisyonda belirleniyor. Yeni yapıda Türkiye geneli için tek bir fiyatın söz konusu olmayacağına dikkat çeken Ağbal, illerde geçerli olacak ekmek fiyatlarının yeni yapıda bir merkezden belirleneceği bir modelin getirileceğini anlattı. Mevcut sistemin dağınık ve kopuk olduğunu dile getiren Ağbal, "Adıyaman'da fiyatlar ne olacak, Kayseri'de ne olacak? Merkezden belirlenecek. Yeni bir yapı kuralım derken üretici tarafını, esnaf tarafını dışlamıyoruz. Onlar da içinde olacak. Her ilde ayrı ayrı esnaf odaları kararlar alıyor. Kararlar alınırken çatışmalar oluyor. Onların hepsi giderilecek. Ekmek konusu ciddi. Daha merkezi düzeyde tüm tarafların katıldığı platformda olacak" diye konuştu.
Haber türk

 
Ceo'lara destek sözü 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ziyaretinde dev şirketlerin CEO'ları ve üst düzey yöneticilerin Türkiye'de yatırımlarını artırmaya davet etti. Erdoğan, CEO'lara yatırımlara bizzat destek olacağı sözünü verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, TC Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (TYDTA) koordinasyonuyla Washington'da savunma, havacılık, kimya, sağlık, bilişim ve imalat sanayii gibi pek çok sektörde faaliyet gösteren 40'a yakın şirketin üst düzey yönetici ve uluslararası fon yöneticisiyle bir araya geldi. TYDTA'dan yapılan açıklamaya göre Türkiye'deki yatırım ortamı ve fırsatların ele alındığı toplantıda Amerikan-Türk Konseyi, Yükselen Ekonomiler Girişim Sermayesi Yatırımcıları Birliği, ABD Ticaret Odası gibi kurum yetkilileri de hazır bulundu. TYDTA Başkanı Arda Ermut, "Bu toplantı ile Türkiye'nin uluslararası yatırımcılara sağladığı desteği en üst düzeyde gösterdik. Ülkemize ve Cumhurbaşkanı'mıza bu anlamda yoğun bir ilgi ile karşılaştık. Bu ilgide kendisinin yatırımcılara bizzat verdiği yakın destek sözünün çok büyük rolü var. Hatta toplantı sırasında Cumhurbaşkanı'mızın yatırımcılara, Yatırım Destek Ajansı'mızın ilgili Bakanlıklar ve devlet kurumlarıyla çözüm üretme noktasında takıldığı konularda bizzat destek vereceğini belirtmesi ve bu konuları doğrudan şahsına arz etmeleri konusunda talimatlarının yatırımcıları çok etkilediğini gözlemledik."
Haber türk

 
Yatırımı artırın kolaylık sağlarız 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ABD'deki önde gelen şirketlerin CEO'ları ve fon yöneticileriyle bir araya gelerek Türkiye'deki ekonomik gelişmeleri anlattı. ABD'li yatırımcıları Türkiye'ye davet eden ve yatırımlarını artırma çağrısı yapan Erdoğan, her türlü kolaylığı sağlayacaklarını dile getirdi. Erdoğan işadamlarının karşılaştığı sorunların çözümünde kendisinin bizzat devreye gireceğini ve destek vereceğini kaydetti. Erdoğan, önceki akşam Washington'dan ayrılmadan önce 40'a yakın Amerikalı üst düzey yönetici ve uluslararası fon yöneticisi ile bir araya geldi. Türk Büyükelçiliği'ndeki görüşmeye Washington'da savunma, havacılık, kimya, sağlık, bilişim ve imalat sanayi gibi pek çok sektörde faaliyet gösteren şirket temsilcisi ve önemli fon yöneticileri katıldı. Türkiye'deki yatırım ortamı ve fırsatlarının ele alındığı toplantıya, Abraaj Group, Cargill, CDPQ, Coca Cola, Dow Chemical, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Uluslararası Finans Kurumu (IFC), GE Aviation, Glaxo Smith Kline, Lockheed Martin, PepsiCo, Raytheon Intenational, Uber şirketlerinin üst düzey yöneticileri de katıldı. Ayrıca toplantıda Amerikan - Türk Konseyi, Yükselen Ekonomiler Girişim Sermayesi Yatırımcıları Birliği, ABD Ticaret Odası gibi kurumların yetkilileri de hazır bulundu.
Milliyet

 
Reformlar krediyi pozitif etkiler 
Moody's Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) Bölgesi Ülke Kredileri Risk Direktörü Yves Lemay, ekonomideki kısıtlamaları ve hassasiyetleri azaltabilecek, tasarruf oranlarının artırılması, dış finansmana bağımlılığın azaltılması gibi dikkate değer yapısal reformların duyurulması ve uygulanmasının Türkiye'nin reyting istikametine bir miktar istikrar kazandırabileceğini belirterek, "Bu dikkate değer reformlar Türkiye'nin kredisine pozitif etki gösterebilir" dedi. Lemay, şu anda gördüklerinin; mali teşvikler yoluyla bankacılıkta kredi büyümesini artırmak için ihtiyati tedbirlerin kolaylaştırıldığı, parasal politikanın enflasyondan çok büyümeye odaklandığı bir politika müdahalesi olduğunu söyledi. Lemay, ekonomi ve mali politika gündemini etkileyebilecek ekonomik ve politik gelişmeleri izlemeye devam ettiklerini söyledi.
Vatan

 
DÜNYA 
Yeni garantörler zirvesine rum engeli 
Kıbrıs'ta Türk ve Rum liderler Mustafa Akıncı ile Nikos Anastasiadis arasında devam eden müzakereler tıkanma noktasına ilerliyor. KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile bir araya gelen Rum lider Nikos Anastasiadis, garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere'nin de katılacağı haziran ayında İsviçre'de yapılması planlanan yeni bir zirveye "Hayır" dedi. Akıncı, "Rumlar tavırlarını değiştirmezse anlaşma mümkün değil" diyerek tepki gösterdi. Akıncı ile Anastasiadis dün Lefkoşa'da BM denetimindeki ara bölgede bir araya gelerek garantör ülkelerin de katılacağı Cenevre'de yeni bir zirve düzenlenmesi konusunu ele aldı. Akıncı, garantörler zirvesine koşullu katılmak isteyen Rum liderin, bölgede gerginlik yaratan doğalgaz sondajlarının ertelenmesi tekliflerini de kabul etmediğini söyledi. Rum lider ise garantörler zirvesine katılmak için KKTC'nin Rumlara vereceği toprağın harita üzerinde belirlenmesi şartını koydu. Anastasiadis, Türk tarafının önemli gördüğü dönüşümlü başkanlık ve Türk vatandaşlarına Yunan vatandaşlarıyla eşit muamele gibi talepleri ise sona bırakmayı teklif etti.
Hürriyet

 
Avrupa birliği soruşturma hazırlığında 
AB Komisyonu Göç, İçişleri ve Vatandaşlıktan Sorumlu Üyesi Dimitris Avramopulos, 160 bin sığınmacının dağıtılmasını öngören mekanizmada yer almayan üye ülkeler hakkında soruşturma başlatılacağını açıkladı. Avramopulos, "Dayanışma sadece birkaç üye ülkenin sorumluluğunda olamaz" dedi.
Haber türk

 
Trump 'dosyayı kapatın' dedi 
ABD Başkanı Donald Trump'ın FBI'dan eski ulusal güvenlik danışmanı Michael Flynn hakkındaki soruşturmayı düşürmesini istediği yönündeki iddia ABD basınında geniş yer alırken, bu durum Trump'ı zor duruma soktu. Rusya bağlantıları nedeniyle istifa etmek zorunda kalan Flynn'in soruşturması, Başkan Trump'ın koltuğunu sallamaya başladı. New York Times (NYT) gazetesinin, eski FBI Başkanı James Comey'nin şubat ayında gerçekleşen bir toplantının ardından tuttuğu tutanakları gördüğünü iddia eden gizli kaynağına dayandırdığı habere göre, Trump, görevden aldığı FBI Direktörü James Comey'den Rusya'yla bağlantıları nedeniyle hakkında soruşturma açılan eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn dosyasının kapatılmasını istedi. Haberde; Trump'ın, Comey ile Oval Ofis'te gerçekleştirdiği bir toplantıda Flynn için, "O, iyi biri. Umarım onun peşini bırakırsın" dediği belirtildi. Comey'nin ise "Onun iyi biri olduğuna katılıyorum" demekle yetindiği iddia edildi. NYT'nin haberinin ardından Beyaz Saray devreye girerek jet hızıyla iddiaları yalanladı. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, "Başkan Trump, Flynn'in ülkesine hizmet edip onu savunan düzgün bir insan olduğunu düşündüğünü pek çok kez söylese de onun hakkındaki soruşturmanın kapatılmasını ne Comey ne de başka birinden istedi" ifadelerine yer verildi. Bununla beraber ABD Senatosu İstihbarat Komitesi'nin Comey'den Trump ile gerçekleştirdiği görüşmenin kayıtlarını istediği öğrenildi. Flynn, Rus diplomatlarla görüştüğü iddialarının ardından gelen baskılar üzerine şubatta istifa etmiş, Comey'nin görevineyse Trump tarafından geçen hafta son verilmişti.
Milliyet

 
Guterres: daha güçlü ab bekleniyor 
Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, BM'nin daha etkili olması için reforma ihtiyacı olduğunu söyledi. Guterres, Fransa'nın Strazburg kentinde devam eden Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kuruluna hitap etti. AP Başkanı Antonio Tajani'nin göreve gelen ilk Avrupalı olarak tanıttığı ve kürsüye çağırdığı Guterres, "Vatandaşlarımız uluslararası arenada daha görünür ve güçlü bir Avrupa beklentisi içerisinde" dedi. Uluslararası toplumun karşı karşıya olduğu sınavları başarıyla geçebilmesi için çok uluslu kuruluşların iş birliğine ve çabaların artması gerektiğine vurgu yapan Guterres, "BM'nin daha etkili olması için reforma ihtiyacı var. BM'nin reformu başlıca konudur. Üye ülkelerin halklarının güvenini kazanmamız gerekiyor" şeklinde konuştu.
Milliyet

 
28 yıl erken çıktı 
ABD ordusunda görevliyken yüzbinlerce gizli dosyayı sızıntı sitesi Wikileaks'e verdiği için hapse atılan eski asker Chelsea Manning, dün tahliye oldu. Hapiste cinsiyet değişikliği ameliyatı geçiren Manning, 2010 yılında askeri mahkeme tarafından casusluk suçundan 35 yıl hapse mahkum edilmişti. Hapse girmeden önce Bradley adını kullanan Manning, Kansas'ta tutulduğu erkek hapishanesinde iki kez intihara kalkışmış, bir kere de açlık grevine girmişti. Manning, Donald Trump'ın başkanlık seçimlerini kazanmasının ardından eski Başkan Barack Obama'dan, görev süresi dolmadan kendisini affetmesini istemiş, Obama da görevden ayrılan başkanlara tanınan af yetkisini kullanarak 29 yaşındaki eski askerin cezasını indirmişti. Manning'in sızdırdığı 700 binden fazla gizli belge içinde Amerikan helikopterlerinin Iraklı sivilleri öldürdüğü görüntüler de vardı.
Vatan
POLİTİKA
Erdoğan, salonu yıldırım ile selamlayacak 
AK Parti'nin pazar günü gerçekleştireceği 3. olağanüstü büyük kongresinde genel başkanlığı üstlenecek olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım, kurulan platformda birlikte yürüyecek. Hareketli ekranın kurulacağı salonda, "Bitmeyen Sevda AK Parti" filmi izletilecek. "Coşkulu ancak şatafatlı olmayacak" değerlendirmeleri yapılan kongrede sivil toplum örgütleri temsilcileri, AK Parti'nin eski ve mevcut il başkanları, milletvekilleri, parti kurucuları, merkez karar ve yönetim kurulu (MKYK) üyeleri, kadın ve gençlik kolları MKYK üyeleri bulunacak. Yabancı misyon şefleri, şehit ve gazi aileleri ve engelliler de kongrede yer alacak. 81 ilden yaklaşık 60 bin partili pazar günü bin 500 otobüsle Ankara'ya gidecek. Kongre için yerli-yabancı yaklaşık 600 basın mensubu akredite oldu. Kongrenin ana sloganını "Yeni atılım dönemi" olarak belirleyen AK Parti, "Sağlam irade kurucu lider" sloganını da kullanacak. Kongrede gerçekleştirilecek ve ilk genel seçime kadar geçerli olacak tüzük değişikliği ile Başbakan Yıldırım'a, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a vekâlet görevi verilecek.
Haber türk
Pyd'ye angajman kuralı uygularız 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump ve heyetler arası görüşmelerde Türkiye'nin Suriye ve YPG-PYD konusundaki kesin tavrını açıkça ilettiklerini belirtti. ABD'nin Rakka operasyonunu YPG ile yapma konusunda kararını verdiğini hatırlatan Erdoğan, "Bizim de kendilerine söylediğimiz şey şu: Mevcut durumda, böyle bir yaklaşımı benimseyemeyiz, kesinlikle sizlerle beraber olamayız. Rakka'da terör örgütüyle işbirliğinizi sağlıklı bulmuyoruz. Kendilerine şunu da açıkça ifade ettik: YPG ve PYD'den Türkiye'ye herhangi bir saldırı olursa hiç kimseye sormadan angajman kurallarını uygularız. Bunu da açıkça söyledik" dedi. Erdoğan, Trump ile yüz yüze görüşmesi ve diğer temasları Washington'daki Türkiye'nin ABD Büyükelçiliği'nde beraberindeki gazetecilere değerlendirdi. Erdoğan, sorularımıza şu yanıtları verdi: Bildiğiniz gibi 12.30 itibarıyla Sayın Başkan Trump ile görüşmemiz oldu. İkili görüşmemizi müteakiben basın açıklaması yaptık. Sonra heyetler arası görüşmeye geçtik. Bu aynı zamanda çalışma yemeğiydi. Toplam 2 saat 45 dakika sürdü. Ama maalesef bazı medya organlarının 'görüşme kısa sürdü' gibi nahoş bir yaklaşım peşinde olduklarını da gördük. Sonra, gerçeğin çarpıtılması karşısında tavır göstermemize de kızıyorlar. Sen dürüst ol canımı ye ama dürüst olmazsan kusura bakma. O zaman tavrı her zaman görürsün. Biz Çatladıkapı muhtarı değiliz. Türkiye Cumhuriyeti'nin cumhurbaşkanıyız.
Milliyet
Yol arkadaşlıkları kongrede sürecek 
Başbakan Binali Yıldırım, pazar günü yapılacak Ak Parti 3. Olağanüstü Büyük Kongresi ile 364 gün oturduğu genel başkanlık koltuğunu partisine yeniden üye olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a devredecek. Kongreye genel başkanlığı döneminde 15 Temmuz darbe girişimi ve 16 Nisan referandumu gibi iki kritik virajı Beştepe ile uyum içinde başarıyla atlatan Yıldırım'a "teşekkür ve vefa" mesajları da damga vuracak. Erdoğan ve Yıldırım arasındaki, "dostluk ve yol arkadaşlığının" vurgulanacağı kongrede bu amaçla ikilinin salona birlikte girmesi ve özel platformdan eşleriyle beraber yine birlikte partilileri selamlaması bekleniyor. Olağanüstü kongre için çalışmalar sürüyor. Kongrede halef-selef genel başkanların köklü dostluk ve yol arkadaşlıkları özel olarak vurgulanacak. Erdoğan ve Yıldırım'ın salona birlikte girmesi, ikilinin eşleriyle beraber salonda kurulacak turkuaz renkli platformda birlikte yürüyüp, karanfil atarak partilileri selamlaması düşünülüyor. Kongrede ayrıca "Bitmeyen Sevda Ak Parti" başlığıyla partinin kuruluşundan bu yana geçmişini ve Erdoğan ile Yıldırım'ın yol arkadaşlıklarının da anlatılacağı bir sinevizyon gösterisi yapılacak. Salonda Erdoğan'a "hoş geldin", Yıldırım'a da "teşekkür" içerikli pankartlar yer alacak.
Milliyet
 
SPOR 
Bilyoner.com Kadınlar Basketbol Ligi final serisinin 5. maçında Fenerbahçe'yi 76- 75 yenmeyi başaran Yakın Doğu Üniversitesi, şampiyonluğa ulaştı. Kadın basketbolunda son dönemde izlediğimiz belki de en heyecanlı karşılaşmaydı. Zaten serinin 2- 2'ye gelmesi, mücadelenin nasıl geçeceği hakkında bir bilgi veriyordu ama böylesine bir mücadeleyi sanırım çoğu kişi beklemiyordu. Yakın Doğu ile Fenerbahçe arasındaki karşılaşma bir kez daha uzunlarla kısaların savaşı gibi geçti. Yakın Doğu, oyun kurucularından müthiş katkı alırken, Hollingsworth ile de boyalı alanda ayakta kalmayı bildi. Ancak maçın kilit isimleri kesinlikle seriye damga vuran Vandersloot ile McBride'dı. İkisi de yine müthiş oynadı, sarı-lacivertliler ne zaman arayı açsa, bu ikiliden bir tanesi sahne aldı. Fenerbahçe ise uzunlarını iyi kullandı. Özellikle Gruda'nın etkili performansıyla boyalı alanda üstünlük de kurmayı başardı ama kısa rotasyonda Birsel tek başına kaldı. Quigley'in son dönemdeki en silik performansını sergilemesi, 15 sayı, 11 asist, 6 ribaunt ile bir kez daha devleşen kaptanının performansını sonuçsuz bıraktı. 1 numarada 2. ismin çıkmaması, 'Fenerbahçe'ye gerekli transfer gerçekten Parker mıydı?' sorusunu akıllara taşıdı. Çünkü onun yorulduğu anlarda gelen rakibin ilk yarı sonu ve 2. devre başındaki 26-7'lik serisinin faturası ağır oldu. Parker'ın bitime 2 saniye kala 2 faul atışını sokamaması takımı için şanssızlıktı. Yeni kurulan bir kadroyu 3 kulvarda da şampiyonluğa taşıyan, 'final ustası' Zafer Kalaycıoğlu da müthiş kariyerine bir kupa daha koydu. Bu takımı bir araya getiren Işık Eyigüngör de yaptığı doğru yatırımın sonucunu alarak, belki de gecenin en mutlu insanı oldu.
Milliyet
Galatasaray, 17 Mayıs 2000'de kazandığı UEFA Kupası'nın 17. yılını Florya'da kutladı. Sarı-kırmızılı kulüp tarafından 17 Mayıs'ın artık "Galatasaray Bayramı" olarak kutlanacağının açıklanmasının ardından, Florya Metin Oktay Tesisleri'nde birçok eski yıldız ismin katılımıyla büyük bir organizasyon gerçekleştirildi. Başkan Dursun Özbek'in sahibi olduğu Gayrettepe'deki Point Otel'den Galatasaray takım otobüsüyle tesislere gelen eski oyuncular, sarı-kırmızılı takımının antrenmanını izleyip, futbolcularla fotoğraf çektirdi. Galatasaray'da 1997-2000 yılları arasında forma giyen oyuncular ile yine sarı-kırmızılı ekibin efsaneleri arasında yer alan isimlerin bulunduğu iki takım arasında Jupp Derwall sahasında 17'şer dakikalık iki devreden oluşan bir gösteri maçı düzenlendi. Gösteri maçı 6-5 sonuçlandı. Beyaz formalı takımın golleri, Evren (2), Ilie (2) ve Mustafa Kocabey (2)'den gelirken, parçalı forma giyen takımın gollerini ise Riera, Ayhan (2), Necati ve Fleurquin kaydetti.
Milliyet

Beşiktaş'ın, Bursaspor deplasmanından altın değerindeki üç puanla dönmesinde büyük payı bulunan Vincent Aboubakar için siyah-beyazlı yönetim düğmeye bastı. Kamerunlu oyuncunun ligin ikinci yarısındaki performansından memnun kalan siyah-beyazlılar bir süredir pazarlık halinde oldukları Porto Kulübü Yönetimi ile önümüzeki günlerde masaya oturacak. Özellikle Cenk Tosun ile yan yana oynadığında daha etkili olan ve adaptasyon zamanını da çabuk atlatan Aboubakar için harekete geçen siyah-beyazlılar, 10 milyon euroluk satış opsiyonunda indirime yanaşmayan Portekiz kulübüne yeni bir teklif sunmaya hazırlanıyor. İlk etapta 10 milyon euroluk bonservis bedelini 6-7 milyona çekmeye çalışan Beşiktaş Yönetimi önümüzdeki sezon şampiyon olunması ve Aboubakar'ın da belli sayıda maçta forma giyerek goller atması halinde Porto'ya ekstra ödemeler yapmayı planlıyor. UEFA kriterleri nedeniyle transferde oyuncu satmadan oyuncu alamayan ve yüksek bonservis bedelleri ödeyemeyen Beşiktaş, Aboubakar'ın bonservis problemini bonuslarla çözmeye çalışacak. Kariyerine siyah-beyazlı forma altında devam etmek isteyen Kamerunlu oyuncu da bonservisi konusunda Porto ile görüşecek. 2018 yılında Portekiz ekibiyle sözleşmesi bitecek olan Aboubakar geçtiğimiz günlerde Beşiktaş'ta kalmak istediğini kulübüne bildirmişti. 25 yaşındaki futbolcunun, Beşiktaşlı yöneticilerle yaptığı görüşmede ise "Burada çok mutluyum. Kariyerimin en iyi dönemini yaşıyorum. Bonservisimi almanız için elimden ne geliyorsa yapacağım" ifadelerini kullandığı öğrenildi.
Milliyet
İlk maçın 2-2 sonuçlanması Fenerbahçe adına önemli bir avantajdı. Gol atıp maçı kazanmak zorunda olan Medipol Başakşehir hücum yapmak zorundaydı. Bu da Fenerbahçe'nin arzuladığı ortamı sağlıyordu. Sarı-lacivertliler golü yiyene kadar da istediği oyunu oynadı. Konuk ekip ilk 10 dakikada iki fırsat bulmuştu. Visca'nın yaptığı iki tehlikeli vuruşu Volkan Demirel başarıyla önlese de 41'de topu ağlarında gördü. Emre'nin sol ayak içiyle yerden yaptığı vuruş çok sert olmasa da yerden seken top, yağmurun da etkisiyle Volkan'ı yanılttı: 0-1 Fenerbahçe'yi rahatlatan gol ikinci yarıda Sow'dan geldi. Lens'in içeri yaptığı kavisli ortaya dokunan Sow skoru eşitledi: 1-1 Abdullah Avcı, Mustafa Pektemek'i oyuna alarak hücuma takviye yaptı. Son 10 dakikaya girilirken Avcı'dan iki hamle daha geldi. Artık tur için tüm riskler alınmıştı. Başakşehir son bölümde iyice yüklenmeye başladı. Ceza sahasına kadar birkaç kez organize olarak gelen konuk ekip 86'da sonuç aldı. Holmen takımını öne geçirdi: 1-2. Fenerbahçe bu gole iki dakika sonra Ozan ile karşılık verdi: 2-2. Epureanu'nun kafa vuruşu, uzatmaların son dakikasında direkten dışarı çıkınca maç uzatmaya gitti. Uzatmalarda daha etkili olan taraf konuk ekipti. İki uzatma devresinde Volkan Demirel üç önemli kurtarış yaptı ve maç penaltılara gitti. Penaltılarda büyük heyecan yaşandı. Tam 13 penaltı kullanıldı. Souza'nın kaçırdığı penaltı sonrası Medipol Başakşehir 9 -10'luk netice ile finale çıktı.
Milliyet

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme