.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

19 Mayıs 2017 Cuma

19.05.2017 Genel Gündem19.05.2017

GÜNDEM

Bandırma Serüveni 
Ulu önder Atatürk'ü 9. Ordu Müfettişi olarak kurmayları ile birlikte İstanbul'dan Samsun'a taşıyan Bandırma Vapuru, Kurtuluş Savaşı'nın seyri ve Cumhuriyet'in kurulmasında kritik bir role sahip. Atatürk'ün beraberindeki 18 kişiyle 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkmasıyla birlikte Milli Mücadele'nin meşalesi yakılmış, birkaç yıl içinde yıkılmış bir imparatorluğun küllerinden genç ve çağdaş Türkiye Cumhuriyeti doğmuştu. Ulu Önder'i İstanbul'dan 3 günde Karadeniz'in hırçın dalgaları arasından Samsun'a taşıyan Bandırma Vapuru'nun kendi tarihi de, tıpkı kıymetli yolcusunun hikâyesi gibi maceralarla dolu. 1919'da 41 yaşında emektar bir vapur olan Bandırma'nın bu zorlu yolculuğu kaldırıp kaldıramayacağı muallaktı. 1878'de İngiltere'de inşa edilen gemi, Yunanistan'daki bir şirkete satıldıktan sonra 'Kymi' adıyla Pire Limanı'na alındı. 'Kymi', inşasından 13 yıl sonra talihsiz bir kaza sonucu battı. Aynı yıl bir mühendislik mucizesiyle tekrar yüzdürüldü. İstanbul'daki Rama Deramiso şirketine satılan 'Kymi'nin ismi Panderma olarak değiştirildi. Türk bayrağı çekilen Panderma, Marmara Denizi kıyılarında yük ve yolcu seferlerine başladı. Adı 1910 yılında Bandırma olarak değiştirildi. Adı değişse de kazalar Bandırma'nın peşini bırakmadı. Yük taşımacılığı yaptığı tarihlerde İngiliz yapımı E11 model denizaltıya çarptı, aldığı bir torpido darbesiyle neredeyse bir kez daha batıyordu. Daha sonra büyük bir motor arızası yaptı. Ama bütün bunlar, Bandırma'nın 19 Mayıs 1919'da Mustafa Kemal Atatürk'ü sağ salim Samsun'a ulaştırmasına engel olamadı. Bandırma, 1919'daki kutlu görevinin ardından 5 yıl daha posta hizmetlerine devam etti. Emektar gemi, 1924 yılında 'Türkiye Seyrüsefain İdaresi' tarafından hizmet dışı bırakıldı. Bir yıl sonra, Haliç Tersanesi'nde armatör Bozmacı İlhami'ye satıldı. Bandırma, 4 ay içinde hurda olarak parçalandı.
Hürriyet


Pkk'ya Tendürek'i Dar Ettiler 
Jandarma Komutanlığına bağlı özel harekat timleri (JÖH), kış aylarından beri terör örgütü PKK'ya yönelik Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesi ile Van'ın Çaldıran ilçesi arasında yer alan 3 bin 584 rakımlı Tendürek Dağı başta olmak üzere bölge genelinde başlattığı operasyonlara kararlılıkla devam ediyor. Havadan helikopterler ve insansız hava aracı (İHA), karadan da zırhlı araç desteğinde yürütülen operasyonlarda, teröristlere göz açtırmayan jandarma, örgüte bahar aylarında da ağır darbe indirdi. Mehmetçik, son 2 ayda Tendürek Dağı'nda PKK'ya yönelik 72 operasyon yaptı. Operasyonlarda, 2'si sağ, 9'u ölü 11 teröristi etkisiz hale getiren Mehmetçik, aynı süreçte söz konusu dağda bulunan sığınaklarda terör örgütüne ait 21 el yapımı patlayıcı (EYP), 720 kilogram amonyum nitrat, 20 gram C4 plastik patlayıcı, 2 Kalaşnikof piyade tüfeği, bu silaha ait 120 mermi ve 4 şarjör ele geçirdi. Ayrıca operasyonlarda bomba yapımında kullanılan 5 akü, 190 metre elektrik kablosu, 785 torpil, 55 dolu çakmak gazının yanı sıra yine örgüt mensuplarına ait 5 çadır, 200 kilogram gıda malzemesi ile çok sayıda örgütsel doküman ile tıbbi ve yaşam malzemeleri elde etti. Örgüt mensuplarının yurt dışından Türkiye'ye girerek barındığı alanlardan olduğu belirtilen Tendürek Dağı'nda terör örgütü PKK'ya göz açtırmayan Mehmetçik, teröristlerin yapmak istediği bazı bombalı eylemleri de önledi. Ağrı Valisi Musa Işın, "Bir terörist kalmayıncaya kadar mücadelemiz devam edecek. Onlara göz açtırmayacağız. Hainler cezalarını canları ile ödeyecekler. Dağlarda dahi kalabilecek yerleri kalmayacak. Tepelerine sürekli bombalar yağacak. Kurtuluşları yok. İhanetlerinden vazgeçip hayata devam etmeleri kendileri açısından daha iyi" dedi.
Vatan

'Güle Güle' Deriz 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu NTV röportajında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın ABD ziyaretini ve Türkiye'nin dış politikasını değerlendirdi. Bakan Çavuşoğlu, ABD'de son derece verimli ve dostane bir ziyaret gerçekleştirdiklerini belirterek, "Son bir ay içinde Sayın Cumhurbaşkanımızın dünyanın en büyük 4 ülkesini ziyaret etti. Hindistan'da yaptığımız ziyaret bugüne kadarki en başarılı ziyaretti. İlk defa yüz yüze görüşüldü Sayın Trump'la. ABD ile ilişkilerimizi daha ileri götürecek bir platformun oluştuğunu söyleyebilirim. Görüş ayrılığı olan konularda bile belli prensip anlaşmalarına vardık. Cumhurbaşkanımız verilmesi gereken mesajları net bir şekilde verdiler. Arazideki tecrübelerimizle birlikte bazı konuların oluşturabileceği riskleri ve hangi adımları atmaları hangi adımlardan geri durmalarını söyledik. Tabi FETÖ'nün iadesi, savunma sanayiinde işbirliği gibi konuları da görüştük. Verimli, samimi bir ortamda görüştük" açıklamasında bulundu. Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel'in Almanya'nın İncirlik'teki varlığına ilişkin yaptığı açıklamaları değerlendirmesi istenen Çavuşoğlu, "Almanya Dışişleri Bakanı böyle bir açıklama yaptıysa saygısızlık yapmıştır. Bana karşı konuşmalarında farklı oluyor sonra çıkıyor popülizm için farklı şeyler söylüyor. Bir çalışma yapıyoruz. Şantaj yapmıyoruz. Neyin şantajını yapacağız? Siz Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı'nın otel odasını bile iptal ettireceksiniz, Siz bizim bakanlarımızı, milletvekillerimizi engelleyeceksiniz sonrada istediğimiz zaman Türkiye'ye gideriz. Türkiye bizi engellemesin, engellerse şantaj. Senin yaptığın neydi o zaman? Biz her şeye rağmen aklıselim yaklaşıyoruz. Türkiye'ye karşı patron gibi değil dost gibi yaklaşacaksınız. Diplomasinin temel kurallarından birisi karşılıklılık esasıdır. Almanya'nın önce kendisine bir çeki düzen vermesi lazım. Türkiye'ye nasıl davranması gerektiğini öğrenmelidir. İncirlik'ten çekilme kararı alırlarsa kendileri bilir. Kendileri gelmek istedi yalvaracak değiliz. Ayrılmak isterlerse de güle güle deriz" ifadelerini kullandı.
Vatan
 
EKONOMİ 
Euro: Euro 4,0199-4,0249
Sterlin: 4,6861-4,6947
Gram Altın: 145,4476-145,5795

Hurdaya Vergi Affı Meclis'ten Geçti 
Maliye, Gümrük ve Ticaret Bakanlıkları, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), il özel idareleri, belediyeler, büyükşehir belediyeleri su ve kanalizasyon idarelerinin alacaklarını yeniden yapılandıran tasarı dün akşam Meclis'ten geçerek yasalaştı. Daha önceki yapılandırmaya başvurmayan vatandaşlara ikinci bir şans da tanıyan yasayla getirilen bazı yenilikler şöyle: Trafik cezaları ve karayollarındaki Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) cezaları dahil birçok idari para cezası artık vatandaşlara elektronik ortamda gönderilecek. Buna göre, elektronik ortamda yapılan tebligat, muhatabın elektronik posta adresine ulaştığı tarihi izleyen beşinci günün sonunda yapılmış sayılacak. Hurdaya çıkarılacak 20 yaş üstü araçların vergi borçları da silinecek. Düzenleme, 355 bini kamyon, kamyonet ve çekici, 100 bini minibüs, otobüs ve panelvan, 1.6 milyonu da otomobil, arazi taşıtı ve motosiklet yaklaşık 2.1 milyon aracı ilgilendiriyor. Buna göre, model yılı 1997 ya da daha eski olan motorlu taşıtlarını yasa yürürlüğe girdikten sonra 31 Aralık 2018'e kadar hurdaya çıkaranların vergi cezaları ile 31 Aralık 2016'ya kadar kesilen idari para cezaları silinecek. Taşıt sahipleri araçlarını kayıt ve tescillerinin silinmesi ve hurdaya çıkarılması için il özel idarelerine, büyükşehir belediyelerine bedelsiz teslim edilebilecek. Motorlu taşıtlarını noter satış senediyle veya kamu kurum ve kuruluşlarından satın alıp ilgili trafik tescil kuruluşunda adlarına kayıt ve tescil ettirmemiş olan gerçek ve tüzel kişiler, düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 31 Aralık 2018'e kadar kayıt ve tescil işlemlerini tamamlayarak bu haktan yararlanabilecek. Yasanın yürürlüğe girdiği tarih itibariyle mevcut olmayan veya herhangi bir nedenle motorlu taşıt niteliğini yitirmiş model yılı 2005 ve daha eski olan taşıtların, bunu belgelerle göstermeleri halinde motorlu taşıtlar vergilerinin dörtte birini 31 Aralık 2018'e kadar ödemeleri şartıyla kalan vergi cezaları ve tescil plakasına kesilen idari para cezalarının tahsilinden vazgeçilecek.
Hürriyet
 
'Yeni Bir Af Yasası Gelmeyecek' 
Maliye Bakanı Naci Ağbal, TBMM'de borçların yapılandırılmasına ilişkin yasa teklifinin görüşmeleri sırasında, yeni bir af yasası gelmeyeceğini belirterek, "Bakan olarak söylüyorum" dedi. Ağbal, TBMM Genel kurulu'nda önceki gece milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Ağbal, ecrimisil ödeyerek Hazine'ye ait tarım arazilerini kullanan kişilerin tarımsal desteklerden yararlanamadığını belirten vekillere cevap verirken, bu konuda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile bir düzenleme yaptıklarını, tarım arazilerini kullanan çiftçilere kolaylaştırılmış yöntemlerle kiralama imkânı getirdiklerini ifade etti.
Haber Türk
 
Kurdaki Artış Spekülatif 
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Kurla ilgili şu anda gelmiş olduğumuz nokta, olumlu bir noktadır. 3.50 seviyeleri Kurla ilgili bizim hedefimiz, tahmin edilebilir ve öngörülebilir bir seviyedir. Şu andaki oynaklık tamamen spekülatif, ekonomik bir sebebe dayanmıyor" dedi. Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından yapılan (TİM) 'İhracatçı Eğilim Anketi' sonuçlarının açıklandığı toplantıda, Zeybekci şunları söyledi: "Kur rakamları net bir şekilde bir ekonomik gösterge değildir. Mesela dün kaçtı, bugün kaç oldu; 3.64. Sebep ne? Trump'ın söylemiş olduğu, FBI Başkanını görevden almakla ilgili söylemlerini kullanarak, bu şekilde bir spekülasyon var. Bunun bir ekonomik tabanı var mı Allah aşkına? Kolaylıkla speküle edilebilen, Merkez Bankamızın da müdahale etmediği ve etmesini de asla istemediğimiz bir alan burası." Zeybekci, "Bu ayın sonunda altın hariç yüzde 15'e yakın bir ihracat artışını gerçekleştirebileceğimizi tahmin ediyoruz. Bu yılın sonunda Türkiye ihracatı 155 milyar doların üzerine çıkacak. İhracatın, 3 yıldan bu yana ilk defa büyümeye net katkı vermesi muhtemel" dedi. Zeybekci, Rusya ile sadece domates ticaretinde sıkıntı yaşandığını ifade ederek, "Türkiye'nin Rusya'ya domates ihraç etmemesi bizim için dünyanın sonu olmaz. Onların domates üretmekle ilgili iddiaları var ama biz yasak diye bir kelimeyi asla kabul etmiyoruz. Mayıs sonuna kadar izleyip göreceğiz" dedi. Zeybekci, "Kıdem tazminatını çok açık bir şekilde tartışmamız gerekiyor. Sendikalar yaklaşımlarını gözden geçirmeli. Burada 'mahkemelerden devamlı işçi lehine devamlı karar çıkıyor' demek yanlış olur. Demek ki hukuki düzenlemeleri buna uygun düzeltmek lazım" dedi.
Milliyet
 
Dolarda Trump Etkisi 
ABD'de artan siyasi belirsizliklerle dolar dün, 21 Nisan'da gördüğü 3.64 seviyesini görürken, euro 4.04 liranın üzerine çıktı, tahvil faizleri de yükseldi. Dolar, çarşamba günkü 3.56 lira dolayındaki kapanışa göre 8 kuruş dolayında artışla dün 3.6398 lirayla 3.64 sınırına; euro da yaklaşık 6 kuruş artarak 4.0499 lira ile 4.05 sınırına kadar yükseldi. ABD Başkanı Donald Trump'ın federal bir soruşturmayı engellediği iddia edilirken, analistlere göre bu durum, Trump'ın vaat ettiği ekonomik büyümeyi destekleyici politikaların gerçekleşmesini tehlikeye atıyor. Ayrıca Trump'ın başkanlığı bırakmak zorunda kalması ihtimali de yatırımcıların siyasi belirsizlik nedeniyle riskten kaçmasına neden oluyor. Bu da dolardaki değer kaybına rağmen gelişmekte olan ülke para birimlerine olumsuz yansıyor. Donald Trump'ın, Michael Flynn ve başka danışmanlarının 2016 başkanlık seçim kampanyası sırasında Rus yetkililer ve Kremlin'den başka kişilerle en az 18 telefon görüşmesi ve eposta haberleşmesi yaptıkları, bu iletişim hakkında bilgi sahibi olan eski ve yeni Amerikalı yetkililerce açıklanmıştı. Küresel gelişmeler yurtiçi tahvil piyasasına da faizlerde yükseliş olarak yansıdı. Buna göre 10 yıllık gösterge olan 24 Şubat 2027 itfalı tahvilde bileşik faiz çarşamba günü spot kapanışta yüzde 10.67, valörde son işlemde yüzde 10.70 oldu. Dün ise spot kapanışta ortalama yüzde 10.79, valörde son işlemde yüzde 10.86 seviyesindeydi. ING Bank Özel Bankacılık Stratejisti Pınar Uslu, ABD'deki siyasi belirsizliğin ardından piyasada, Fed'in yılın kalanında iki defa faiz artırımına gideceği düşüncesinin artık eskisi kadar destek bulmadığını ve bu yöndeki beklentilerin yeniden değerlendirildiğini söyledi.
Milliyet
 
Ev Borsası Yolda 
Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, gayrimenkul sektöründe finansman yükünün bankacılık sistemi üzerinde olduğunu belirterek alternatif bir finansman aracı olarak uygulamaya konulan gayrimenkul sertifikasının ardından, Uluslararası Gayrimenkul Borsası kurulmasına yönelik bir projeyi de hayata geçirmek üzere olduklarını söyledi. İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) üyesi ülkelerin gönüllü katılımıyla kurulacak borsa üzerinden, Türkiye'deki herhangi bir gayrimenkulün dünyanın başka bir yerinde satılabileceğini belirten Canikli, bununla ilgili çalışmanın ileriki günlerde Meclis'e sevk edileceğini söyledi. "CEO Club" toplantısında Türkiye'nin lokomotif sektörlerinden gayrimenkulde, alternatif finansman imkanları yaratılması ile ilgili açıklamalarda bulunan Canikli, "Gayrimenkul ile ilgili bir modeli, projeyi yakında hayata geçiriyoruz. Cumhurbaşkanımızın verdiği bir talimatla teknik bütün çalışmaları tamamladık. İSEDAK ülkelerinin katılımıyla uluslararası bir gayrimenkul borsası" dedi ve ekledi: "Aynı menkul kıymetler borsası gibi. Orada kâğıtlar, hisseler el değiştiriyor. Burada gayrimenkuller el değiştiriyor. Bütün güvenlik mekanizmaları sistemde var. Bu bir konut olabilir, bir arazi, bir proje, AVM olabilir. Bunu gayrimenkul satıcısı olarak borsaya fiyatı ile beraber aracı kurumlar vasıtasıyla giriyorsunuz. İSEDAK üyesi bütün ülkelere açık olacak şekilde fiyatı, bunu pazarlayabiliyorsunuz Mekanizmayı kuruyoruz, yasal çalışmayı Meclis'e sevk edeceğiz." Dünyada bir ilk olacak sistemin hiçbir risk içermediğini çünkü hem alıcı hem de satıcı açısından güvenliğin aracı kurumlar tarafından garanti edildiğini belirten Canikli, "Takasbank gibi bir kuruluş yine devrede. Parayı tahsil ettiği garanti edilmeden, gayrimenkul tapusu verilmiyor. Tapu da dijital ortamda el değiştirir hale geliyor" diye konuştu. Canikli şöyle devam etti: "Dijital bir piyasa olacağı için nerede kurulacağının önemi yok. Ama Türkiye olarak bütün altyapı çalışmalarımızı yapıyoruz. İSEDAK ülkelerinin kurucusu olduğu, her ülkenin eşit oranda kurucu hissedarlığa sahip olduğu bir model olacak. 57 tane İSEDAK üyesi ülke var, isteyen ülke girecek."
Milliyet
 
Sat-Yap Dönemi Bitti 
Vodafone Türkiye'nin ana sponsorluğunda, Capital ve Ekonomist dergilerinin öncülüğünde 'CEO Club Büyüme ve İstihdam Zirvesi' düzenlendi. Zirvede, gayrimenkul sektörü üzerine değerlendirmelerde bulunan Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, sektörde son dönemde uygulanan 'sat-yap' yani maketten satış modelinin sürdürülebilir olmadığı görüşünü paylaştı. Gayrimenkul sektöründe önemli bir finansman sıkıntısı bulunduğunu dile getiren Torun, "Bugüne kadar 'sat-yap'a dayalı bir sektör olarak algıladık gayrimenkulü. Sattık, yaptık. Ama artık bu modelin devam etmeyeceğini, gelecekte ciddi sıkıntılar yaşatacağını görüyoruz" dedi. Aziz Torun, gayrimenkulü sadece konut ve ofisten ibaret bir model olmaktan çıkarmaları gerektiğini kaydederek, farklı sermaye piyasası enstrümanları oluşturulması gerektiğini vurguladı. Torun, kalıcı yatırımlara ve finansman modellerine ihtiyaçları olduğunu aktardı. Torun, yabancılara gayrimenkul satışının Türkiye için çok önemli döviz kazandırıcı faktörlerden olduğunu belirterek, bunun teşvik edilmesi anlamında yapılan düzenlemelerin güzel olduğunu ancak yabancıya gayrimenkul satışında hâlâ ciddi ve çok sayıda prosedür bulunduğunu, bunların süreci yavaşlattığını anlattı.
Vatan
 
Babayiğit Çıkmıyorsa Dükkanı Kapatalım 
En son 2014 yılında TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi toplantısına katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 3 yıl aradan sonra bir kez daha TÜSİAD üyelerine seslendi. TÜ- SİAD da Erdoğan'ın programına uyabilmek için tarihinde ilk kez YİK toplantısını öğleden sonraya aldı. Erdoğan, yerli oto konusunu yaklaşık 7 yıl önce ilk kez TÜSİAD toplantısında dile getirmişti. Dün de bu konuda sanayicilere serzenişi vardı. Yerli oto konusunda gelişme sağlanamamasından ve bir babayiğit çıkmamasından üzüntü duyduğunu belirten Erdoğan şöyle konuştu: "Bundan sonra bizim dünya çapında bilinen, tanınan, değer üreten markalara ihtiyacımız var. Siyasi irade olarak biz bu konuda iş adamlarımızın arkasında olduğumuzu her fırsatta ifade ediyoruz. Buna rağmen mesela yerli otomobil konusunda arzu ettiğimiz neticeye ulaşamamış olmaktan üzüntü duyuyorum. Burada sektörün içinde olan birçok girişimcimiz var. Kendi pazarımızın, ihracat potansiyelimizin ve bu alandaki birikimimizin büyüklüğü ortada iken böyle bir adım atılmaması çok düşündürücüdür. TÜSİAD üyelerinden bu konuda cesaretli bir atılım bekliyorum. Bunu TÜ- SİAD üyeleri yapar. Eğer şu salondan bir babayiğit çıkartamıyorsak dükkanı kapatıp gitmemiz lazım." Türkiye'nin büyük bir ülke olduğunu bununla beraber sorunlarının da büyük olduğunu kaydeden Erdoğan, her yıl 1 milyona yakın kişiye iş imkanı yaratmak zorunda olduklarına dikkat çekti. Bunun için her yıl ortalama büyümenin yüzde 6'nın altına düşmemesi gerektiğini kaydeden Erdoğan, "2013 yılına kadarki sürede ortalama 6.2'lik büyümeyi sağladık. Üstelik 2009 ekonomik krizine rağmen. Bu kriz bizi teğet geçecek dediğimde bazıları eleştirdi, küçümsedi. Ancak haklı çıktık. 2013'ten sonra çok şeyle uğraşmak zorunda kaldık. Biraz yorulduğumuzun farkındayım. Ancak demokraside ve ekonomide yeni bir atılım dönemini planlıyoruz. Güçlü ve müreffeh Türkiye'nin inşası için ihtiyacımız olan altyapıyı büyük ölçüde kurduk ve kuruyoruz" diye konuştu. Türkiye'nin AB sürecine de değinen Erdoğan, "54 yıldır bu ülkeyi affedersiniz kapısında sürüm sürüm süründüren bir AB var. Bizden sonra kimler geldi geçti. Hepsini aldılar. Türkiye'nin günahı ne de almıyorsunuz? Bizden çok çok sonra müracaat edenler Türkiye'den çok mu güçlü? AB yetkilileri bize olumlu yaklaşımlarını sürdürürlerse bu yola devam ederiz. Sürdürmedikleri takdirde başımızın çaresine bakacağız" dedi.
Vatan
 
DÜNYA 
Avusturya'da 100 Bin Türk'e İnceleme 
Avusturya hükümeti, yasadışı şekilde Türk pasaportu taşıdığından şüphelenilen 100 bin kişi hakkında inceleme başlattı. Avusturya'da çoğu durumda çifte pasaport yasak. Yasadışı çifte pasaport taşıyanlar vatandaşlıktan çıkarılabilir. Avusturya İçişleri Bakanlığı'ndan dün yapılan açıklamada 100 bin kişilik listeyi göçmen karşıtı, Türkiye aleyhtarı Özgürlük Partisi'nden alındığı belirtildi. Bakanlık Sözcüsü Karl-Heinz Grundboeck, "Bakanlık, listenin nasıl hazırlandığı konusunda ya da yasadışı şekilde çifte vatandaş sahibi kişilerin bulunmasına yardım edip etmeyeceği konusunda henüz bilgiye sahip değil" dedi. Avusturya İçişleri Bakanı Wolfgang Sobotka, geçen ay Avusturya vatandaşı olduktan sonra yasadışı yollarla yeniden Türk vatandaşı olanlara para cezası verilmesi konusunda hazırlık yapıldığını açıklamıştı.
Hürriyet
 
New York'un Yüreği Ağzına Geldi 
ABD'nin New York şehrindeki ünlü Times Meydanı'nda bir araç yayalara çarptı. Yerel saatle 16.00 sıralarında ve koyu kırmızı renkli sedan otomobil ile gerçekleşen olayda, en az bir kişi öldü, 22 kişi yaralandı. Olayın oluş biçimi daha önce Almanya ve İngiltere'de DAEŞ'in gerçekleştirdiği eylemleri akla getirdi. Görgü tanıkları, aracın ters yönde gittikten sonra yayalara vurduğunu ve hareketlerinin "kasıtlı göründüğünü" söyledi. New York Belediye Başkanı Bill De Blasio, 1 kişinin öldüğü, 22 kişinin yaralandığı olayın terör saldırısı olduğuna dair bir iz bulunmadığını açıkladı. De Blasio, düzenlediği basın toplantısında, "Bunun terör eylemi olduğuna dair hiçbir gösterge yok" dedi. Başkan, yaralanların tedavi altına alındığını, 4 kişinin durumunun kritik olduğunu belirtti. Blasio sürücünü 26 yaşında Latin Amerika kökenli olduğunu ve alkol testine alındığını belirtti. Gözaltına alınan sürücünün daha önce alkollü ya da uyuşturucu madde etkisi altında araç kullanmaktan sabıkalı olduğu iddia edildi. Times Meydanı'nda kaldırımda yürüyen yayaların arasına dalan ve 1 kişinin ölümüne, 22 kişinin de yaralanmasına yol açan kişinin kimliği belli oldu. Olayda terör saldırısı olasılığı bulunmadığı, Latin Amerika kökenli sürücü Richard Rojas'ın alkollü olduğu belirtildi.
Milliyet
 
Rusya Soruşturmasına Eski Fbı Başkanı Atandı 
ABD Adalet Bakanlığının, Rusya'nın ABD başkanlık seçimlerini etkilediği iddialarıyla ilgili soruşturmanın başına eski Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Direktörü Robert S. Mueller'i atadığı bildirildi. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Adalet Bakan Yardımcısı Rod Rosenstein, Mueller'in Rusya'nın ABD seçimlerini etkilediği iddiaları ve bununla ilişkili konular hakkındaki soruşturmayı yürütmek üzere özel yetkili savcı olarak atandığını duyurdu. Atamaya ilişkin olarak Rosenstein, "Kararım, suç işlediğine dair bir bulgu veya herhangi bir yargılamanın kesinleştiği demek değil. Böyle bir karara varmadım. Verdiğim karar, olağan dışı koşullar, halkın konuyla ilgili merakı, bu soruşturmayı normal hiyerarşi zincirinden belirli ölçülerde bağımsız olacak bir kişinin yetkisine bırakmaktır" ifadelerini kullandı. Bakanlıktaki yetkililerin bağımsızlık ve dürüstlüğüne inancının tam olduğunu ancak Amerikan halkının da soruşturmadan çıkacak sonuca güvenmesi için böyle bir karar aldığını belirten Rosenstein, Mueller'e tüm gerekli kaynakları sağlayacaklarını aktardı. Reuters haber ajansı, Trump'ın seçim kampanyası danışmanlarının en az 18 Rus yetkili ve Rus yönetimiyle yakın ilişkileri olan isimlerle ilişkileri olduğunu yazdı. Haberde, Trump'ın kampanyasını yürüten ekip ve Trump'ın yardımcılarının 2016 yılı Nisan ve Kasım aylarında Rus yetkililerle telefonda ve e-posta aracılığıyla iletişime geçtikleri, görüşmelerde ekonomik ilişkileri, Çin ile ilişkileri ve DAEŞ'le mücadelede işbirliğini konuştukları belirtildi.
Milliyet
 
İran Halkı Yeni Başkanını Seçiyor 
İran'da halk bugün yeni cumhurbaşkanını seçmek için sandık başına gidiyor. Yaklaşık 56,5 milyon seçmenin oy kullanabildiği seçimlerde seçmenler, ikisi muhafazakar ikisi reformcu olmak üzere 4 aday arasından tercih yapacak. Seçim yarışının, reformcu ve ılımlı muhafazakarların desteklediği mevcut Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve muhafazakar kanadın desteğini alan eski Başsavcı İbrahim Reisi arasına geçmesi bekleniyor. 6 adayın onay aldığı seçimlerde, adaylardan Tahran Belediye Başkanı Bakır Galibaf'ın Reisi lehine, Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri'nin ise Ruhani lehine çekilmesiyle aday sayısı 4'e düşmüştü. Adaylardan herhangi biri yüzde 50'nin üzerinde oy alamazsa en çok oy alan iki aday ikinci turda yarışacak Ülkede 12. dönem cumhurbaşkanlığı seçimleri ile eş zamanlı olarak Kent ve Köy Konseyi seçimleri de yapılacak. Belediye başkanları söz konusu konseye seçilen kişiler tarafından belirleniyor.
Vatan
 
Kâbusu Olacak 
ABD'de eski Federal Soruşturma Bürosu (FBI) başkanlarından Robert Mueller, Rusya'nın 2016 başkanlık seçimlerine müdahalede bulunduğu iddiasıyla ilgili soruşturmanın başına dışarıdan özel savcı olarak getirildi. Adalet Bakanı Başkan Yardımcısı Rod Rosenstein, soruşturmayı denetlemek için alan dışından birinin atanmasının 'kamunun yararına olduğunu' söyledi. Başkan Donald Trump'ın geçtiğimiz hafta eski FBI Başkanı James Comey'yi görevden almasının ardından, soruşturmaya özel savcı atanması yönündeki çağrılar artmıştı. FBI soruşturması, Trump'ın kampanya ekibiyle Rusya arasındaki olası bağlantıların araştırılmasını da içeriyor. Yerel basın, soruşturmanın başına Mueller'in atanmasıyla, Rusya iddialarının yeni ve daha ciddi bir safhaya geçtiği yorumunu yaptı. Kurduğu hukuk firmasından istifa ederek göreve gelen eski FBI şefi, soruşturma kapsamında sadece Adalet Bakanlığı'na karşı sorumlu olacak. Politico dergisi, Bakanlığın Rusya soruşturmasına özel savcı atayacağı bilgisinin Trump'a resmi duyurudan sadece bir saat önce iletildiğini yazdı. Geçtiğimiz günlerde Trump'ın Comey'den, eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn'in Rusya'yla bağlantıları konusundaki soruşturmayı kapatmasını istediği ortaya çıkmıştı. Demokratların başını çektiği kalabalık bir grup, Trump'ın yargıya direkt müdahale etmeye çalışmasının, başkanlık görevinden azlini gerektireceği görüşünde.
Vatan

POLİTİKA
Abd'ye Hayırlı Olsun Dedik 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün Sabancı Center'da düzenlenen Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yüksek İstişare Konseyi Toplantısı'nda konuştu. Erdoğan, bugün dünyanın, güç dengelerinin yeniden kurulduğunu, bir geçiş sürecinin sancılarını yaşadığını belirterek şunları söyledi: "Bölgemizdeki hiçbir ülke bunun dışında değildir. Türkiye tarihi, coğrafi, kültürel konumuyla bu sürecin tam merkezindedir. Şayet biz, 'Aman hiçbir şeye karışmayalım, aman başımızı ağrıtmayalım' dersek, ağrıyacak bir başımız dahi kalmayabilir. Bundan sonra gelişmeler bize neyi yapmamızı, hangi adımı atmamızı gösterirse o şekilde savunacağız." Rakka konusuna da değinen Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: "Amerika ile görüşmelerimizi yaptık ve baktım ki Amerika, Rakka meselesinde çok hassas. Biz dedik ki 'Siz madem ki Rakka operasyonunu kendiniz yapacaksınız, biz terör örgütleriyle beraber olduğunuz böyle bir operasyonun içinde sizlerle beraber olmayız, hayırlı olsun' dedik. Çünkü YPG bir terör örgütü. PYD bir terör örgütü. Amerika, bu iki terör örgütüyle beraber böyle bir operasyona gidiyor. Şunu da arkadan söyledik; 'Eğer bu terör örgütleri bizim ülkemize yönelik herhangi bir tehdit oluştururlarsa biz angajman kurallarından kaynaklanan haklarımızı kullanıp gereğini yaparız' dedik. Bu şekilde ülkemize verilen sözlerin hiçbiri tutulmadığı gibi tam tersine terör örgütlerinin sürekli desteklendiği, güçlendirildiği, karşımıza dikildiği bir fotoğrafla karşı karşıyayız. İşte biz Fırat Kalkanı Harekatı'yla bu oyunu bozmak için attığımız ilk adım, gerçekleşti ve oraya noktayı koyduk. Bundan sonra da ihtiyaç ve gerek duyduğumuz her an benzer operasyonları gerçekleştirmekten çekinmeyeceğiz."
Milliyet
 
'Hayır Bloku' Yeni Bir Anayasa Metni Hazırlamalı 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 16 Nisan halk oylaması sürecinde "hayır" oyu kullanan siyasi partilere yönelik başlattığı "teşekkür turu" kapsamında dün Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal'ı ziyaret etti. Kılıçdaroğlu'nun "2019'a 'hayır bloku'nu oluşturan siyasi parti, sivil toplum kuruluşu ve vatandaşların da katkılarıyla parlamenter demokratik sistemi önceleyen yeni bir anayasa metniyle, vatandaşın önüne çıkmalıyız" önerisinde bulunduğu belirtildi. Görüşmeye, CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç ve eski DP'li, CHP'nin Çorum Belediye Başkan adayı Kenan Nuhut da katıldı. Milliyet'in aldığı bilgilere göre, görüşmede Uysal, CHP ile Demokrat Parti'nin uzun yıllar rakip partiler olarak farklı geleneklere hitap etmesine karşın, Kılıçdaroğlu'nun referandum sürecinde kullandığı ılımlı dili anımsatarak teşekkür etti. Görüşmede, Kılıçdaroğlu'nun Kasım 2019'da yapılması öngörülen ilk cumhurbaşkanlığı seçimine yönelik yol haritası olarak da adlandırılabilecek önemli bir mesaj verdiği öğrenildi. Alınan bilgilere göre Kılıçdaroğlu "2019'da yapılması beklenen seçimlerde hayır bloku'nu oluşturan siyasi parti, sivil toplum kuruluşu ve vatandaşların da katkılarıyla parlamenter demokratik sistemi önceleyen yeni bir anayasa metniyle, vatandaşın önüne çıkmalıyız. Toplumun büyük bir kısmının uzlaştığı bir anayasa metninde mutabık kalabilirsek, 2019 süreci açısından faydalı olacaktır" önerisinde bulundu. Uysal'ın bu öneriye sıcak yaklaştığı, bundan sonraki görüşmelerin genel başkan yardımcıları ya da kurmaylar düzeyinde devam etmesi kararına varıldığı öğrenildi. Görüşmede, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD gezisi ve Suriye'deki son durum da ele alındı. Kılıçdaroğlu, "Erdoğan, Türkiye'de kaybettiği meşruiyeti yurt dışında aramaya çalışıyor" değerlendirmesinde bulundu.
Milliyet

'Çatı Adayı' Yanıtı: Daha Erken 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu referandum sonrası ziyaretleri kapsamında dün Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal ile bir araya geldi. Çıkışta kısa bir açıklama yapan Kılıçdaroğlu, "Düşüncelerimizi bir birimize aktardık. Umuyorum önümüzdeki süreç içerisinde referandumda hayır oyunu kullanan bütün vatandaşlarımızın süreci devam ettirme konusunda bizim kararlığımızdan bilgileri olmalarını isterim. Demokrasisi gelişmiş bir ülkede, siyasi görüşleri bir tarafa bırakarak birlikte yaşama irademizi ortaya koyan bir anlayıştan geliyoruz. Bu anlayışı sürdürmek istiyoruz. Çabamız mücadelemiz devam ediyor, edecek. Katkı veren sayın Genel Başkan'ın şahsında bütün Demokrat Partililere yürekten teşekkürlerimi sunuyorum. Bizi ağırladılar. Teşekkür ediyorum" diye konuştu. "Çatı aday veya aday var mı?" soruları üzerine Kılıçdaroğlu şunları söyledi: "Bu konular görüşülmedi. Çatı aday deniyor, daha erken. Bu aşamada bu tür görüşmeleri yapmayı doğru bulmuyoruz. Bundan sonra neler yapılabilir, partilerimiz açısından birbirimize görüşlerimizi aktardık. Bugünden aday belirlemek gibi bir düşünce içinde olmadık. Sayın Genel Başkan da bu konudaki düşüncelerini aktardı. Biz geleceğe bakıyoruz. Geniş kitleleri kucaklamak ve onlara düşüncelerimizi aktarmak istiyoruz."
Vatan

SPOR 
Gelecek sezon ses getirecek bir takım kurmak için kolları erken sıvayan ve Alvaro Negredo, Bafetimbi Gomis ile Jackson Martinez transferlerinde çeşitli problemler yaşayan Galatasaray Yönetimi, B planını devreye sokmaya hazırlanıyor. Gomis'in kalbindeki ritim bozukluğu ve Türkiye'nin iklim şartlarında sıkıntı yaşayabileceği endişesi geçerse, sarı-kırmızılılar futbolcuyu Swensea'dan 3-4 milyon euroya alabilir. Sezonu Middlesbrough'da kiralık olarak geçiren Valencialı Negredo'nun da bu sezon etkili olamaması yönetimin kafasında soru işareti yaratıyor. İspanyol golcünün de yine Gomis gibi 32 yaşında olması bu konuda Galatasaray'ın mesafeli yaklaşmasına neden oluyor. Listedeki diğer bir isim Jackson Martinez'in ise neredeyse 1 yıldır oynamaması özellikle Başkan Dursun Özbek'i düşündürüyor. Kolombiyalı forvetin düşük bir rakama kiralanması ve yine ücretinin önemli bir bölümünün Çinliler tarafından verilecek olması cazip olsa da Başkan Özbek'in bu konuda risk almak istemediği belirtildi. Yıldız golcülerle ilgili yaşanan bu gelişmeler yeni alternatiflerin çıkarılmasını gündeme getirdi. Öte yandan Galatasaray'ın stoper için listesinde bulunan Aymen Abdennour'un bonservisiyle değil kiralanma yöntemiyle transfer etmek istendiği belirlendi. Valencia'nın Monaco'dan 22 milyon euroya transfer ettiği Tunuslu stoperin kiralanması için görüşmelerin sürdüğü belirtildi.
Milliyet

Bursaspor deplasmanında oyuna girdikten 2 dakika sonra attığı golle suskunluğunu bozarken, altın değerindeki galibiyette çok büyük pay sahibi olan Cenk Tosun'a zor günlerinde teknik heyet ve takım arkadaşlarının tam destek verdiği ortaya çıktı. Medyada hakkında çıkan olumsuz eleştirilerin kendisini daha da motive ettiğini belirten yıldız oyuncu, "Benim düşündüğüm tek şey şampiyonluk. Eleştirileri konuşacak vaktim bile yok. Üzerimde ne bir baskı ne de stres var. Kimin gol attığı da hiç önemli değil. Önemli olan sezon sonunda neye ulaşacağımız" diye konuştu. Gol atamadığı dönemlerde yönetim ve teknik heyetin yanı sıra takım arkadaşlarından büyük destek gördüğünü de kaydeden Cenk, "Allah'a şükürler olsun ki Beşiktaş'ta şampiyonluk yaşadım. İnşallah burada kaldığım sürece her sene şampiyonluk görürüm. Şu an tek hedefim ikinci kez şampiyonluk görerek üçüncü yıldızı göğsüme takmak. Bunu hepimiz birlikte başaracağız. Biz iyi bir takımız ve büyük bir aileyiz" ifadelerini kullandı. Bu arada Beşiktaş Yönetimi; Çin, Fransız ve İngiliz kulüplerinin takip ettiği Cenk için çok cazip bir teklif gelmemesi durumunda golcü oyuncuyla yeni sözleşme hazırlığı içerisine girecek. İlk etapta Aboubakar ile Cenk'i kadroda tutmayı planlayan siyah-beyazlıların, Medipol Başakşehir'de kiralık oynayan Mustafa Pektem e k ' i de geri getirebileceği aktarıldı. Pektemek'in maçlarını yakından takip eden teknik heyetin, başarılı futbolcunun performansına geçer not verdiği vurgulandı.
Milliyet

Yeni sezonda güçlü bir kadro kurmak isteyen Fenerbahçe'de transfer çalışmaları devam ediyor. Sarı-lacivertliler, kadrosuna iki forvet takviyesi yapmayı planlıyor. Sarı-lacivertlilerin listesinde Arsenal forması giyen Lucas Perez üst sıralarda yer alıyor. Kariyeri boyunca Ukrayna'da Karpaty Lviv ve Dinamo Kiev, Yunanistan'da PAOK ve İspanya'da Deportivo La Coruna formaları giyen Perez, bu sezon başında Arsenal'e transfer oldu. 20 milyon euroya yakın bonservis bedeli ile Deportivo'dan Londra kulübüne transfer edilen golcü oyuncu, fazla şans bulamadı. Premier Lig'de 11 maça çıkan 28 yaşındaki forvet, bu maçların ikisine ilk 11'de başladı ve tek gol kaydetti. Lucas Perez özellikle son 11 haftalık süreçte kalça kasında oluşan sakatlık nedeniyle sorunlar yaşandı. FA Cup ve Lig Kupası maçlarında daha çok süre alan Perez'in yeni sezonda sürekli oynamasının ise zor gözüktüğü belirtildi. Sarı-lacivertliler bonservis bedeli yüksek olduğu için tecrübeli oyuncuyu kiralık olarak kadrosuna katmayı planlıyor. İngiliz basını da sezon içinde Lucas Perez'in olası ayrılığı ile ilgili olarak yaptığı haberlerde, 2018 Dünya Kupası'na dikkat çekti. İspanya Milli Takımı'nın 2018 Dünya Kupası kadrosunda yer almak isteyen yıldız isim sürekli oynayacağı bir takım istiyor. Bu nedenle de en azından bir yıllığına kiralık olarak başka bir kulübe gitmeye sıcak bakıyor. Ayrıca İngiliz medyası, menajer Arsen Wenger'in takımın başında kalması durumunda deneyimli futbolcunun ayrılık kararı aldığını da açıklamıştı. Lucas Perez'in ayrılmak istemesi Fenerbahçe için önemli bir avantaj. Ancak bunun yanı sıra birçok kulübün de İspanyol futbolcu ile ilgilendiği ifade edildi. Sarı-lacivertlilerin bu transferi bitirmek için yoğun çaba sarf ettiği öğrenildi.
Milliyet

Avrupa Basketbolu'nun kalbi, 3 gün boyunca İstanbul'da atacak, kulüpler düzeyindeki en büyük organizasyon olan THY Euroleague'de şampiyon, Sinan Erdem Spor Salonu'nda bugün ve pazar günü oynanacak karşılaşmalardan sonra ortaya çıkacak. Son şampiyon CSKA Moskova, bir önceki sezonun şampiyonu Real Madrid ve 2011 yılında yine aynı salonda kupayı müzesine taşıyan Olympiakos ile birlikte ülkemizden de Fenerbahçe şampiyonluk için kozlarını paylaşacak. İki yıl önce tarihinde ilk kez Final Four oynayan ve yarı finalde Real Madrid'e yenilen, geçtiğimiz sezon finale yükselse de CSKA Moskova'ya son saniyede yediği basketle uzatmaya giden maçta boyun eğen Fenerbahçe, art arda 3. kez boy göstereceği organizasyonda bu kez 'Avrupa'nın en büyüğü' olmak için çalışacak. Temsilcimiz ilk maçında bugün 21.30'da Real Madrid ile karşılaşacak. Günün ilk karşılaşmasında ise CSKA Moskova ile Olimpiakos saat 18.30'da kozlarını paylaşacak. Kazanan takımlar, pazar günü finale saat 21.00'de çıkacak. Kaybedenler ise saat 18.00'de üçüncülük için mücadele edecek.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme