.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

20 Mayıs 2017 Cumartesi

20.05.2017 Genel Gündem20.05.2017

GÜNDEM

Sözcü'ye Operasyon 
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosu'nca yürütülen soruşturma kapsamında Sözcü gazetesi sahibi Burak Akbay'ın da aralarında olduğu 4 kişi hakkında arama, el koyma ve gözaltı kararı alındı. Gazetenin internet sitesinin sorumlu müdürü Mediha Olgun ve muhabir Gökmen Ulu gözaltına alındı. Akbay'ın ise yurtdışında olduğu belirtildi. Anadolu Ajansı'nın haberine göre soruşturma dosyasında, 15 Temmuz'da saat 16.25'te Sözcü gazetesinin internet sitesinde yer alan Gökmen Ulu imzalı, 'Sözcü Erdoğan'ı buldu' haberi ile gazetenin 1 Ocak 2016'da yayınladığı Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a yönelik ifadelerin olduğu (ölRecep sözü) öne sürülen bulmacanın görselleri yer aldı. 'Hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüse iştirak' ve 'FETÖ'ye üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek' iddiasıyla gazete sahibi Burak Akbay, internet sitesi sorumlu müdürü Mediha Olgun, Mali İşler Müdürü Yonca Kaleli ve muhabir Gökmen Ulu hakkında gözaltı kararı veren savcılık, hâkimlikten de arama ve el koyma kararı aldı. 4 kişinin evlerinde arama yapılırken, Mediha Olgun ve İzmir'de bulunan muhabir Gökmen Ulu gözaltına alındı. Yurtdışında olan Akbay'ın evindeki arama 4 saat sürdü, bir tablet bilgisayara el koyuldu. Avukat Celal Ülgen "Harddisk getirmedikleri için imaj alamadıklarını söylediler. Muhalefet şerhi koydum. 19 Mayıs'ta anlamlı şekilde Sözcü'ye operasyon yapıldı. Bu operasyon Bekir Coşkun'a, Yılmaz Özdil'e, Uğur Dündar'a, Cumhuriyet'i savunan herkese karşı yapılmıştır" dedi.
Hürriyet


19 Mayıs Coşkusu 
19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Türkiye'nin dört bir yanında düzenlenen etkinliklerle coşkuyla kutlandı. Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkıp Kurtuluş 'un fitilini ateşlemesinin 98'inci yıldönümünde tüm Türkiye Ata'sına bağlılığını bir kez daha gösterdi. 19 Mayıs kutlamaları Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç'ın katılımıyla Anıtkabir'de düzenlenen törenle başladı. Kılıç ve beraberindeki gençler saat 09.15'te Aslanlı Yol'dan yürüyerek, Atatürk'ün mozolesine geldi. Bu sırada yüzlerce genç de ellerinde Türk bayrakları ve üzerlerinde Atatürk tişörtleriyle Anıtkabir'in avlusunu doldurdu. Bakan Kılıç önce Atatürk'ün mozolesine çelenk bıraktı. Daha sonra saygı duruşu gerçekleştirildi ve İstiklal Marşı okundu. Kılıç, Anıtkabir Özel Defteri'ni imzalamak için merdivenlerden inerken, avludaki gençler İzmir Marşı'nı söyleyerek "Mustafa Kemal'in askerleriyiz" sloganları attı. Anıtkabir Özel Defteri'ni imzalayan Kılıç şunları yazdı: "Aziz Atatürk, zat-ı alinizin 98 yıl önce Samsun'dan başlattığı tarihi yolculuk, sizlerin önderliğinizdeki inançlı yürüyüş ile Ankara'da cumhuriyetimizin kurulmasıyla hedefe ulaşmıştır. Aziz milletimiz, 15 Temmuz'da sayın cumhurbaşkanımız ve sayın başbakanımızın çağrıları ile meydanları doldurmuş, kutlu emanetinize canı pahasına sahip çıkmıştır. Gençlerimiz bu direnişin en ön safında yer alarak geleceğimizin teminatı olduklarını bir kere daha ispat etmişlerdir. Gençlere olan güvenimiz, 16 Nisan'da onları TBMM'ye götüren yasa teklifi ile sembolleşmiş ve Gazi Meclisimizin kapıları 18 yaşını dolduran her gencimize sonuna kadar açılmıştır. Başta zat-ı aliniz olmak üzere milli mücadele kahramanlarımızı, şehit ve gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyor; 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramınızın kutlu olmasını diliyorum."
Milliyet
 
Avrupa'da Türkiye Karşıtlığı Artıyor 
Avrupa Parlamentosu'ndaki (AP) en büyük grup olan muhafazakâr Avrupa Halk Partisi (EVP) Almanya, Fransa, İrlanda, İtalya, Hollanda, Polonya, Romanya, İsveç ve İspanya olmak üzere dokuz ülkede Türkiye anketi yaptırdı. Her ülkede ankete bin kişi katıldı. Anket katılımcılarına, Türkiye'nin AB'ye tam üye olmayacağının net şekilde ortaya koyulmasını ne kadar önemli buldukları soruldu. Buna göre; Ankete katılanların büyük bölümü, Türkiye'nin AB üyeliğine karşı çıktı. Dokuz AB ülkesinde yapılan ankete katılanlar, Türkiye ile tam üyelik müzakerelerinin sonlandırılması gerektiği görüşünde. Katılımcıların yüzde 77'i Türkiye'nin AB'ye tam üye olmayacağının net şekilde ortaya koyulmasını önemli buluyor. Türkiye'nin AB üyesi olmayacağının net şekilde ortaya koyulmasından yana olan ülkelerin başında ise son dönem Türkiye ile siyasi krizler yaşayan Almanya ve Hollanda oldu. Almanya'da anket katılımcılarının yüzde 86'sı, Hollanda'da ise yüzde 84'ü Türkiye'nin AB üyesi olmayacağının net şekilde ortaya koyulmasına yönelik "önemli" ve "çok önemli" yanıtını verdi. Oranın en düşük olduğu ülke ise yüzde 60 ile İspanya oldu.
Vatan
 
EKONOMİ 
Euro: Euro 4,0199-4,0249
Sterlin: 4,6861-4,6947
Gram Altın: 145,4476-145,5795

İpek Yolu'na 'Fiber Güç' 
Çin'in başkenti Pekin'deki Kuşak ve Yol Zirvesi'nin ardından İpek Yolu projesinin hayata geçirilmesiyle ilgili yeni adımlar atılıyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Türkiye için "orta koridor" kadar bu ülkeleri birbirine bağlayacak "fiber koridoru" da çok önemsediklerini vurguladı. Arslan, "Ulaşım koridoru kadar önemli diğer konu fiber koridor. Özellikle iletişim bütünlüğü için fiber hatlar döşeniyor. Bir çok hat var. Önemli olan o hatların, Çin'e kadar, birbirini tamamlayan ve destekleyen mahiyette olması. Bu da bir fiber koridor olacak. Bu entegrasyon çerçevesinde o alanda çok daha ekonomik ve uygun şartlar oluşacak" dedi. Arslan, Türkiye'den yapılan uçuşlara uygulanan kabin yasağını sineye çekmeyeceklerini ve mücadelenin sürdüğünü belirterek, "İpek Yolu projesi, sadece Çin ve Çin'in etrafındaki ülkelerle ilgili değil. Çin'den Avrupa'ya kadar olan bütün yük hareketinin belirlenen yollarla yapılmasını amaçlıyor. Sadece karayolu değil, demiryolu, havacılık sektörü, haberleşme sektörü. Çin 100 milyar dolarlık bir projeden bahsediyor. Güzergah üzerindeki bütün ülkeleri kapsıyor ve 5-6 tane koridordan oluşuyor. Bu koridorların biri, bizim çok önemsediğimiz, Türkiye üzerinden giden orta koridor" dedi. Ulaşımdaki, fiziki engellerin ortadan kalktığını önemli olanın fiziki olmayan engelleri kaldırmak olduğunu söyleyen Arslan, şöyle konuştu: "Biz koridoru avantajlı hale getirdiğimizde, taşımaların büyük bir kısmı orta koridor üzerinden olacak. Yolunuzu kullanan her tır, demiryolunu kullanan her tren, hava koridorunu kullanan her uçak, para ödüyor. Sadece taşımacılıktan kaynaklı ticaret 75 milyar dolar. Önemli olan bu pastadan mümkün olan en büyük payı almak."
Hürriyet
 
Rakamlara Bakılırsa Ayrılsak Da Beraberiz 
Geride bıraktığımız hafta gerek küresel siyaset ve gerekse ticaret bakımından oldukça hareketliydi. ABd'de yaşanan siyasi gerginlik piyasaları olumsuz etkilerken Çin'in yeniden hayata geçirmeyi planladığı ipek Yolu Projesi dünya piyasalarında tartışmalara neden oldu. Türkiye bakımından da büyük ekonomik potansiyel taşıyan proje Ankara ve Brüksel arasında yeni polemikleri de beraberinde getirdi. Özellikle AB'li yetkililer yeni ipek Yolu'na şans tanımazken Asya'da oluşacak böyle bir oluşumun doğrudan Çin'in güdümünde olacağını ileri sürdü. Cumhurbaşkanı erdoğan ise önceki gün TÜSiAd toplantısında yaptığı konuşmada AB'nin Türkiye'ye üyelik sürecinde takındığı tavrı eleştirerek, "54 yıldır süründürüyorlar. Kapıkulu değiliz. Avrupa pazarı bizim için ne kadar önemliyse biz de Avrupa için çok daha fazla önemliyiz" dedi. AB ve Türkiye arasındaki ticari ilişkilere bakıldığında siyasilerin açıklamaları bir yana ne AB'nin Türkiye'den ne de Türkiye'nin AB'den vazgeçemeyeceği görülüyor. Türkiye istatistik Kurumu'nun (TÜiK) rakamlarına göre 2016 yılında Türkiye ve AB arasındaki ticaret hacmi 145 milyar doları aştı. Burada AB'nin Türkiye'ye ihracatı 77 milyar dolara ulaşırken Türkiye'nin de AB'ye yönelik satışları 68 milyar doları geride bıraktı. Karşılıklı ticaret hacminin 2017'de de gelişmesi bekleniyor. Avrupa Birliği'nin (AB-28) ihracattaki payı Mart 2016'da yüzde 49.1 iken, bu oran Mart 2017'de yüzde 46.7 olarak gerçekleşti. Almanya ile yapılan ihracat mart ayında 1 milyar 321 milyon dolar olurken, bu ülkeden yapılan ithalat 1 milyar 783 milyon dolar olarak gerçekleşti. Ancak karşılıklı tüm atışmalara rağmen başta Almanya olmak üzere AB'nin yakın coğrafyada Türkiye gibi hemnüfus hemde tüketim bakımından eşdeğer bir pazar bulma ihtimali yok. Aynı şekilde Türkiye'nin de kaliteli mal ve hizmet ihracatı konusunda tüketime hazır 500 milyon nüfuslu AB gibi bir topluluğun yakınında olması da büyük bir şans. diğer bir ifadeyle geçmişte Hollanda ve halen Almanya örneğinde olduğu gibi taraflar seçimdönemlerinde birbirleriyle diplomatik saygı sınırlarını aşan bir tavırla iletişim kursa da oluşan gerginliğin ekonomik ilişkileri kalıcı olarak etkileme ihtimalinin olmadığı görülüyor.
Haber Türk
 
Yolcu Ve Yük Taşımacılığında Belgeler Sadeleşecek 
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, yolcu ve yük taşımacılığında hizmet vermek için alınması gereken A1'den T3'e kadar yetki belgesi sayısında sadeleştirme yapacak. TIR, kamyon ve otobüs taşımacılarının yurtiçi ve yurtdışı faaliyet kollarına göre alacağı 53 çeşit yetki belgesi sayısı 13'e inecek. Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, yeni düzenleme için sektörle görüşmelere başladıklarını belirtti. Arslan, belge ücretleriyle ilgili bir düzenleme olmayacağını söyledi. Türkiye Nakliyeciler Derneği Genel Sekreteri Hakkı Başman ise 53 belge için denetleme yapılamadığını ileri sürdü. Sivil toplum kuruluşları olarak taslak hazırlama kararı aldıklarını kaydeden Başman, "Belge fiyatları da düzenlenmek zorunda" dedi. Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) Genel Sekreteri Mevlüt İlgin de uluslararası, yurtiçi ve şehir içi taşımacılık terminal ve acenteleri için gereken D1, D2, D3 yetki belgeleri yerine tek bir D belgesi olması gerektiğini savundu.
Haber Türk
 
İyi 'Bes'lendik 
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, otomatik Bireysel Emeklilik Sisteminin (BES) hızla büyümeye devam ettiğini belirterek, "Sistemdeki çalışan sayısı 2.9 milyon kişiye, fon büyüklüğü de 364 milyon liraya ulaştı" dedi. Şimşek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2003 yılında başlayan ve devlet katkısıyla 2013 yılında yeni bir ivme kazanan Bireysel Emeklilik Sistemi'nin, bu yıl başlatılan Otomatik Katılım Sistemi ile yeni bir aşamaya geçtiğini söyledi. Türkiye'de tasarrufların artırılması amacıyla 1 Ocak'tan itibaren kademeli otomatik BES uygulaması başlattıklarını ifade eden Şimşek, reform niteliğindeki otomatik katılımla ilk etapta 1000 ve üzeri çalışanı olan özel sektörün, 1 Nisan'dan itibaren de 45 yaş altı kamu çalışanları ile 250-1000 çalışanı bulunan özel sektörün sisteme dahil olduğunu hatırlattı. Şimşek, 2003'ten 2013 yılına kadar 3 milyon kişinin katıldığı BES'in 2013'te hükümetin yürürlüğe koyduğu yüzde 25 devlet katkı payı uygulamasıyla süratle yükseliş trendine girdiğine işaret ederek, sistemin 5 Mayıs itibarıyla 6.8 milyon katılımcıya ulaştığını, biriken fonun ise 67 milyar lira olduğunu bildirdi. Otomatik BES uygulamasının da hızla büyümeye devam ettiğini vurgulayan Şimşek, söz konusu sistemdeki çalışan sayısının 10 Mayıs itibarıyla 2.9 milyon kişiye, fon büyüklüğünün ise 364 milyon liraya ulaştığını söyledi. Şimşek, sistemdeki 2.9 milyon kişinin 1.4 milyonunu memurların oluşturduğuna işaret etti
Milliyet
 
Komşu'da Pamuk Bırakmadık 
İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Başkanı İsmail Gülle, artan emtia fiyatları ve iç piyasadaki stoksuz çalışma yüzünden pamuk talebinin patladığını söyledi. Türkiye'nin geçen yıl 1 milyon tona yakın pamuk ithal ettiğini kaydeden Gülle, "Dünyadaki gelişmeler ve emtia fiyatlarındaki artışlar büyük önem arzediyor. Tekstil hammaddelerinde de ciddi artış var. Bu da beraberinde yüksek talebi getiriyor. Türkiye'de son dönemde herkes stoksuz çalıştı. Türkiye'de satacak pamuk kalmadı. Yunanistan'da pamuk bırakmadık. Şu anda herkes Avustralya'da yeni çıkacak pamuğu bekliyor. Avustralya pamuğu için kontratlar yapıldı ama bir sorun çıkarsa sektörde ciddi sıkıntı yaşanır" dedi. Türkiye'de çiftçilerin bu yıl pamuk ekmediğine pişman olacağını kaydeden İsmail Gülle, yüksek talep yüzünden ithalatın 1 milyon tonu aşacağını vurguladı. Gülle, "Türkiye'de maalesef sağlıklı ve düzenli bir üretim politikası yok. Ekilmesi gereken birçok alan kullanılmıyor. Çiftçi bir yıl ektiğini bir sonraki yıl ekmiyor ya da bir önceki yıl fazla para eden ürünü hepsi birden ekme yoluna gidiyor. Bu yüzden hammadde sıkıntısı yaşanıyor. Tıpkı bu yıl pamukta yaşandığı gibi Geçen yıl 1 milyon tona yakın olan ithalat 2017 yılında 1 milyon tonu geçer. Pamuk en son Türkiye'de 8.3 TL'yi gördü. Bu 2011 yılındaki pamuk fiyatına yakın ancak o zaman dolar düşüktü. 2011'de 5 dolar seviyesindeydi fiyat. Bu yıl 2.5 dolarda aynı seviyeyi yakaladı" diye konuştu. 2016 gibi zor bir yılın ardından sektörün toparlanmaya başladığına da değinen Gülle, şöyle devam etti: "Darbe girişimi, terör gibi olumsuz gelişmeler yüzünden Türkiye ciddi haksızlıklar yaşadı. Sipariş iptalleri yaşandı, Türkiye'ye gelme konusunda çekimser kalanlar oldu. Ancak bu olumsuz süreç bitti. Türkiye'ye bir dönüş var. Yılbaşından bu yana Avrupa pazarına ihracatımızda yüzde 10'a ulaşan bir artış söz konusu. Bunun yanı sıra Irak, İsrail, Amerika ve Afrika ülkelerinin bir kısmında da artışlar var. En büyük pazarımız olan Almanya'da tekstil ve moda federasyonu başkanı bir yazı yazdı ve 'Türkiye'ye siparişleri azalttık ama Türkiye'nin bir alternatifi yok. İlişkilerimizi yeniden güçlendirmeliyiz' mesajını verdi. Bu mesaj çok büyük önem arzediyor."
Vatan
 
Mega Bank Ortaya Çıkmadan Bölündü 
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Endonezya Maliye Bakanı ile bir araya gelerek Mega Bank projesini görüştüklerini ve sürecin hızlandırılmasına karar verdiklerini açıkladı, Suudi Arabistan'da düzenlenen İslam Kalkınma Bankası (İKB) İcra Kurulu 42'nci Yıllık Toplantısı'na katılan Şimşek, bankanın üye ülkelere daha güçlü bir şekilde destek vermesi için ortaya konulan stratejilerin tartışıldığını ve oldukça verimli geçtiğini belirtti. . Şimşek, Mega Bank'la ilgili gelişmeleri şöyle anlattı: "Hem Endonezya hem Türkiye bu Mega Bank'a ev sahipliği yapmak istiyor. İKB bu konuda 'Siz kendi aranızda karar verin' yaklaşımında. Biz daha önce farklı coğrafyalara hitap edeceğimizden dolayı yani Asya'ya Uzakdoğu'ya Cakarta'da kurulacak bir Mega Bank'ın hizmet vermesini, Ortadoğu, Afrika, Balkanlar ve Orta Asya'da Türkiye'de İstanbul'da kurulacak bir Mega Bank'ın hizmet vermesini öngörecek bir çerçeve önermiştik. Endonezya Maliye Bakanı yakın dönemde değişti. Kendisi biraz bu konuları çalışmak için zaman istedi." İKB Başkanı'nın da sürecin hızlandırılmasından yana olduğuna dikkati çeken Şimşek, "Mega Bank projesi önemli. İslami finans, faizsiz finans, faizsiz bankacılık ve faizsiz sermaye piyasalarının gelişmesinde likidite ile kaynak anlamında önemli bir katkı sağlayacak bir platform. Dolayısıyla biz bu 'Mega Bank' projesine başından beri talip olduk. Tüm mesele işte bir tane mi olacak yoksa iki tane ayrı bölgesel mi olacak. İKB de bu işin içinde olacak. Onlar da inanıyorum ki güçlü bir şekilde ikili veya tek yapıya destek verecekler" dedi.
Vatan
 
DÜNYA 
İlk Durak Riyad 
Seçim kampanyasında Rusya etkisine dair iddiaları soruşturan Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Direktörü James Comey'yi ani bir kararla görevden almasının yol açtığı "Adaleti mi engelliyor" sorularının artmasıyla zor günler geçiren ABD Başkanı Donald Trump, ilk yurtdışı turuna çıktı. Trump'ın ilk durağı petrol devi Suudi Arabistan. Bugün ve yarın Riyad'da temaslarda bulunacak Trump burada ayrıca çeşitli Arap ülkeleri temsilcilerine hitaben de bir konuşma yapacak. Amerikan New York Times (NYT) gazetesi, Suudi Arabistan turunda Trump'ın üç zirveye katılmasının beklendiğini yazdı. İlki ABD Başkanı ile Suudi Kralı Selman arasında olacak. Daha sonra Trump, Suudi Arabistan, Bahreyn, Kuveyt, Umman, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden oluşan Körfez ülkelerinin liderleriyle bir araya gelecek. Sonrasında da 55 Müslüman ülkeden devlet ve hükümet başkanları ile temsilcilere hitap edecek. Davetli ülkeler arasında Türkiye de bulunuyor. İran ve Suriye ise davetliler arasında yok. NYT, davetliler arasında Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde (ICC) insanlığa karşı suç işlemekle suçlanan Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir'in de olduğuna dikkat çekti. Ancak Sudan'ın resmi SUNA ajansı Beşir'in "kişisel sebeplerden" ötürü bu toplantıya katılmayacağını bildirdi. Ziyarette ABD, Suudi Arabistan'a 100 milyar dolarlık (360 milyar TL) silah satmaya hazırlanıyor. Önceki gün El Arabiya'ya konuşan bir Beyaz Saray yetkilisi ise Trump'ın Ortadoğu'da NATO benzeri bir güvenlik teşkilatı kurmak istediğini söyledi. Trump, Suudi Arabistan ziyaretinden sonra İsrail, Vatikan ve NATO zirvesi için Brüksel'e geçecek. Trump'ın ilk yurtdışı turuna neredeyse Beyaz Saray ekibinin tamamı eşlik edecek. First lady Melania Trump ile kızı Ivanka da Başkan'ın yanında olacak. Ivanka, kadın hakları sorunları ve ekonomik konularla ilgili yuvarlak masa toplantılarına katılacak. Politico sitesine konuşan bir Beyaz Saray yetkilisine göre Ivanka Trump ve Ortodoks Yahudi kocası Jared Kushner, Trump'la birlikte uçmak için hahamdan özel izin aldı. Yahudilikte hayati bir durum söz konusu olmadığı sürece Şabat günü (çalışılması yasak olan cumartesi günü) uçmak, motorlu araç kullanmak da yasak.
Hürriyet
 
Seçim Selfıe'si 
İran'da seçmen 12'nci dönem cumhurbaşkanını seçmek için dün sandığa gitti. Mevcut cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin (68) de aday olduğu seçimlerde, 2'si muhafazakâr 2'si reformcu toplam 4 aday yarışıyor. Ruhani'nin en büyük rakibi muhafazakâr bir yargıç olan İbrahim Reisi (56). 80 milyon nüfuslu ülkede, 18 yaş üzerindeki yaklaşık 56.5 milyon seçmen bulunuyor. Sabah saatlerinden itibaren seçim sandıklarının önünde uzun kuyruklar oluştuğu İran'da katılımın yüksek çıkması bekleniyor. Oy vermeye gidenler çektikleri selfie'leri sosyal medyada paylaştı. Ruhani destekçisi kadınlar, gevşek bağladıkları ve renkli başörtüleriyle dikkat çekti. Sandığa gelenler arasında papyon ve ceket giyenler de vardı. Yeni evli bir kadın ise gelinliğiyle oy atmaya geldi. Seçim sandıkları önünde gerginlik olmadı. İnsanlar birbirlerine formlar konusunda yardımcı olurken, sohbet ederek zaman geçirdi. Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle beraber kent ve köy konseyi seçimleri de yapıldı. Kamuoyuna açıklamasa da şahin kanadın adayı Reisi'ye destek verdiği düşünülen İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, oyunu kullandıktan sonra yaptığı açıklamada "Ülkenin kaderi İranlıların elinde" dedi.
Hürriyet
 
Trump 'Nefes Almak' İçin Geziye Çıkıyor 
Amerika Başkanı Donald Trump, başkanlık koltuğuna oturmasının ardından ilk kez yurtdışı seyahatine çıktı. Dün akşam ilk olarak Suudi Arabistan'a gitmek üzere yola çıkan Trump, daha sonra İsrail, Belçika ve İtalya'yı ziyaret edecek. Özellikle son dönemde Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ile yaptığı görüşmede, bir başka ülkeden gelen çok gizli istihbaratı paylaştığı, görevden aldığı Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Başkanı James Comey'den eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn hakkında Rusya ile ilişkilerinden dolayı açılan soruşturmanın kapatılmasını istediği yönündeki haberlerle sıkıntılı günler geçiren Trump'ın, bu geziyle biraz "nefes alması" bekleniyor. ABD basınında ise, Trump'ın gezisinin böyle bir dönemde kendisi için olumlu ya da olumsuz şekilde sonuçlanabileceği yazılıyor. Skandalların gölgesinde gerçekleşecek ziyaretlerde, Suudi Arabistan ve İsrail'de sıcak temaslar gerçekleştirmesi beklenen Trump'ın, Avrupa'da ise bu denli hoş karşılanmayacağı ifade ediliyor. Bununla birlikte gezi öncesinde konuşan Trump, son gelişmelerin ABD'ye zarar verdiğini ifade etti. ABD Başkanı, Rusya'nın ABD seçimlerine olası müdahalesiyle ilgili yürütülen soruşturmanın başına eski FBI başkanının atanmasına tepki gösterirken, "Yaşananlar ülkemizi korkunç bir şekilde incitiyor" dedi. Trump, gün içinde paylaştığı Twitter mesajlarında da gelişmeleri "cadı avı" olarak yorumladı ve "Bu kararı (özel savcı atanması) saygıyla karşılıyorum ama tüm bu olanlar bir cadı avına dönüştü. Ben ve seçim kampanyamda çalışanlar (Rusya ile) gizli bir anlaşma yapmadı. Kendi adıma konuşursam, Ruslarla sıfır" ifadelerini kullandı. Azledilme tartışmalarının merkezindeki Trump, medyayı da eleştirdi ve "Bu olanların ülkeyi böldüğünü düşünüyorum. Bu ve daha bir çok sebep nedeniyle kutuplaşmış bir ülkemiz var. Bu ülkeyi bir araya getirmeyi istiyoruz" dedi.
Milliyet
 
Ab'den Macaristan'a İnsan Hakları Yaptırımı 
Avrupa Parlamentosu (AP), ülkede hukukun üstünlüğü ilkesinin yanı sıra demokrasi ve temel hakların "ciddi derecede bozulduğu"nu belirterek Macaristan'ın Avrupa Birliği (AB) Konseyi'ndeki oy hakkının askıya alınmasına kadar gidebilecek bir sürecin başlatılmasını istedi. Macaristan için Lizbon Anlaşması'nın 7. maddesini uygulamaya koymaya çağıran karar tasarısı, AP Genel Kurulu'nda kabul edildi. Macaristan'a AB fonlarının durdurulması, oy hakkının askıya alınması gibi yaptırımlar söz konusu olabilecek. Tasarıda, Macar hükümetinin son dönemde ifade özgürlüğünü kısıtladığı, sığınmacı politikasının uluslararası hukuka uygun olmadığı, üniversite, medya ve sivil toplum örgütlerini baskı altına aldığı, anayasal sistem ve yargı gibi kurumların bağımsızlığını yok ettiği iddiaları yer aldı. Eleştirilerin odağındaki isim olan Macaristan Başbakanı Viktor Orban ise, raporun arkasında George Soros'un olduğunu öne sürdü. Orban, "Macaristan'a yapılan saldırıların arkasında göç konusu var. Diğerleri önemli değil. Avrupa'da parti sınırlarını aşan, hedefi yıllık yüz binlerce yabancıyı kıtaya getirmek olan bir topluluk var. Bu düşüncenin de fikir babası, kısmen finansörü ve organizatörü George Soros" dedi. Kararı savunanlar, Polonya hükümetinin Macaristan'la aynı siyaseti izlediği, Orban'ın durdurulması halinde Varşova'nın da bundan ders alacağı görüşünde.
Milliyet
 
Yeni Hayat 
Amerikan ordusuna ait yüzbinlerce gizli belgeyi Wikileaks sitesine sızdırdığı için 35 yıl hapis cezasına çarptırılan eski asker Chelsea Manning, dün Instagram hesabından ilk 'özgür' fotoğrafını paylaştı. Eski Başkan Barack Obama'nın özel yetkisiyle cezasını hafiflettiği Manning böylece, geçirdiği cinsiyet değişikliği ameliyatından sonra ilk kez görüntülenmiş oldu. Cinsiyet değiştirmeden önce Bradley adını kullanan Manning, kadın kıyafetleri içerisinde çektiği bir önceki fotoğrafını 2013'te, henüz davası sürerken sosyal medya üzerinden paylaşmıştı. ABD ordusu sözcüsü Dave Foster hafta içinde yaptığı açıklamada, Manning'in ordu bünyesinde kalmaya devam edeceğini, sağlık hizmetlerinden yararlanabileceğini, ancak kendisine herhangi bir maaş ödemesi yapılmayacağını duyurmuştu. Son 7 yılını askeri hapishanede geçiren 29 yaşındaki Manning, cezaevinde 2 kez intihar girişiminde bulunmuş, bir kez de açlık grevine girmişti. Manning, kendisine 'vatan haini' diyen ve idam cezası verilmesini savunan Donald Trump'ın başkan seçilmesinin ardından Obama'dan kendisini affetmesini istemiş, Obama da talebe olumlu yanıt vermişti.
Vatan
POLTİKA 
Yeni Dönem Yeni Eylem Planı 
AK Parti'nin olağanüstü kongresi 998 gün sonra Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın genel başkanlığa dönmesinden fazla anlam taşıyor. Kongre, Anayasa referandumundaki kıl payı dengenin, Kasım 2019'da yapılacak genel ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde risk oluşturmaması için yapılması gerekenlerle ilgili mesaj taşıyacak. Bu nedenle Erdoğan'ın yapacağı konuşmanın içeriği hem toplum, hem de parti içi unsurlar açısından önem taşıyacak. Erdoğan'ın yeni döneme ilişkin toplumu kapsayacak mesajlar verilmesi gerektiğini söyleyen bazı parti kurmaylarına, "Yeni dönemde, yeni eylem planımız olacak ve bunların yapılıp yapılmadığını takip edeceğim" dediği öğrenildi. AK Parti kurmayları ise atılacak adımların toplumun kutuplaştığına yönelik algının ortadan kaldırılmasını sağlayacağı görüşünde. Bu konuda hem söylem hem de icraat olarak adımlar atılacağını dile getiren kurmaylar, alınacak kararların somut olarak görüleceğini belirterek, "Bölünmüşlük algısını ortadan kaldıracak, özgürlük ortamını genişletecek adımlar atılacak" dedi. Kongrede 1460 delegenin imzasıyla Erdoğan'ın yeniden genel başkan seçilmesinin ardından ikinci önemli mesaj, yeni Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) ile verilecek. MKYK'da yapılacak değişiklikler ve kimlerin listeye gireceği, önümüzdeki dönem kimlerin daha etkin olacağı ve nasıl bir politika yürütüleceğinin habercisi olacak. Erdoğan'ın MKYK'ya sadece milletvekilleri ve parti teşkilatından isimleri değil, halen Cumhurbaşkanlığı'nda birlikte çalıştığı bazı isimleri de almayı planladığı belirtiliyor. Kongrede, genel başkanın görevlerinin Erdoğan'a devredilmesi nedeniyle 2019'a kadar Başbakanlık görevini üstlenecek Binali Yıldırım'ın partideki yetkili kurullarda yer alabilmesi için tüzükte rötuş yapılacak. Bu sayede Yıldırım, üstleneceği genel başkan vekili sıfatıyla Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantılarına katılabilecek, genel merkezde odası olacak. Yıldırım, 24 Mayıs'ta yapılacak grup toplantısında da 'grup başkanlığını' üstlenecek. AK Parti'de yaşanan heyecan, kongreyle bitmeyecek. Oluşacak yeni MKYK'nın içinden çıkacak yeni parti yönetiminde kimlerin olacağı da büyük önem taşıyor. Partinin bundan sonra Erdoğan ile birlikte karar alacak 'çekirdek kadro'su önümüzdeki hafta açıklanacak. "Yeni genel başkan yardımcılıklarına kimlerin getirileceği, duayen-genç dengesinin nasıl kurulacağı" önemli mesaj içerecek.
Hürriyet
"Devrimleri Siz Yapacaksınız" 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç'la birlikte 81 ilden ve KKTC'den gelen gençlerle Cumhurbaşkanlığı'nda buluştu. 'Gençlerden Ecdada Mektup' yarışmasının üç kategorideki birincileri Cumhurbaşkanı Erdoğan'a mektupları hediye etti. Erdoğan, gençlere özetle şöyle seslendi: "Siyasetçilere düşen, gençliğine ufuk vermektir. Siz gençliğinize ufuk verirseniz o gençlik çok daha büyük davaların sahibi olur. Bundan sonrası size ait ona göre artık reformları, devrimleri siz yapacaksınız. Bu devrimleri yapmak suretiyle Türk milletinin ne kadar güçlü olduğunu dünyaya göstereceksiniz. Bakın darbe demiyorum ha! Devrim diyorum, reform diyorum. Birileri darbe heveslisi; bırakın onlar onunla uğraşsın. Biz reformlarla, devrimlerle uğraşacağız. Bizim devrimimiz Batılının söylediği gibi sessiz devrimdir ve biz bunu yaptık. Okuduğumuz tarih kitaplarında biz hep mağlubiyetlerle, ilkelliklerle, böyle hep garip garip şeylerle geçmişi olan bir tarih okuduk. Bizim tarihimiz böyle değil. Müfredatımızı buna göre yeniden düzenleyeceğiz, anlı şanlı tarihimizi kitaplarımıza bu şekilde geçireceğiz. Gittiğim ülkelerin çoğunda 20'li yaşlarda bakanlar, milletvekilleri görüyorum. Ülkemizde niçin böyle olmasın dedik. Milletvekilliği, belediye başkanlığı, muhtarlık görevine seçilme yaşını 30'dan 25'e 16 Nisan'da 18'e indirdik. Pazar günü yapacağımız partimizin büyük kongresinden itibaren kendi inisiyatif alanımız içindeki her yerde ve her kademede gençlerimize hak ettikleri şekilde yer vermekte kararlıyız. Ben karşımda hep Anadolu kıtası büyüklüğünde dava taşını gediğine koyacak bir gençlik gördüm, bir gençlik görüyorum. Vatana hizmet bu ülkeye, millete en iyi hizmeti vermeyi gerektiriyor. Futbolda bir tabir vardır: Orta sahada top çevirme kardeşim gol at öyle gel. Bu tavsiyeyi yerine getiren her gencimiz hedeflerine ulaşma konusunda diğerlerinin bir adım önüne geçmiş demektir. "
Hürriyet

SPOR 
Azerbaycan'ın Başkenti Bakü'nün ev sahipliğinde düzenlenen 4. İslami Dayanışma Oyunları'nda Türkiye rüzgarı esmeye devam ediyor. Organizasyonda madalyaları bir bir toplayan ay-yıldızlı sporcular 61 altın, 56 gümüş ve 45 bronz olmak üzere toplam 162 madalyayla 7. gün sonunda ev sahibinin ardından ikinci sırayı aldı. Azerbaycan ise 63 altın, 35 gümüş ve 26 bronz olmak üzere 124 madalyayla zirveye çıktı. Yarışların devam ettiği ve en çok madalya beklediğimiz atletizmde Ramil Guliyev, kazandığı iki altınla oyunlara adını altın harflerle yazdırırken, Eda Tuğsuz'un 67.21'lik Türkiye ve Avrupa U23 rekoruyla ciritte zirveye çıkması sevincimizi artırdı. Oyunları'nda iki altın, altı gümüş, üç bronz olmak üzere toplam 11 madalya kazanan Karate Milli Takımı da büyük bir başarıya imza atmayı başardı. En iyi branşlarımızdan biri de tekvando oldu ve sporcularımız 5 altın, 3 gümüş, 3 de bronz aldı. Sporcularımız Judo da rakiplerine tatamiyi dar etti. Ay-yıldızlılar 4 altın, 4 gümüş ve 4 bronz ile oyunları tamamladı. Teniste takım halinde Türkiye hem kadınlar hem de erkekler de altın madalya alırken, hentbolda kadın ve erkek takımımız ikinci sıraya yerleşti. Erkekler Sutopu Takımı ise rakiplerini birer birer yenerek zirveye çıktı. Müsabakaları devam eden güreşte Osman Yıldırım altını kaparak alkışı alırken, Ali Cengiz, Furkan Bayrak gümüş, Süleyman Demirci, Burhan Akbudak, Abdulsamet Günal da bronz madalya kazandı. Halterde İsmayilov, Sümeyye Kentli ile Bediha Tunadağı zirveye çıkarken diğer sporcularımızdan da 2 gümüş, 2 bronz geldi. Diğer kategorilerde de sporcularımız madalyalar kazanarak Türkiye'nin zirveye çıkmasını sağladı. Tabii bu başarıya sporcular kadar katkı sağlayan bir isim de Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç oldu. Organizasyon başlamadan önce sporculardan madalya tablosunda ilk ikiye girilmesini isteyen Bakan Kılıç'ın arzusunu da sporcular en iyi şekilde yerine getirdi.
Milliyet
Transferde Avrupa'da top koşturan Türk oyuncularla yakından ilgilenen Beşiktaş, Hannover'de oynayan Kenan Karaman'la yaptığı görüşmelere hız verdi. Sezon başından bu yana 23 yaşındaki yetenekli oyuncunun menajeri ve kulübüyle temas halinde olan siyah-beyazlı yönetim, Galatasaray ve Medipol Başakşehir'in önüne geçmek için Kenan'a yakın markaj uygulamaya başladı. Bundesliga 2 ekibi Hannover'de forma giyen ve kanatlar ile forvet bölgesinde görev yapan Kenan için temaslarını yoğunlaştıran Beşiktaş, Alman kulübünün Bundesliga'ya çıkamaması halinde gurbetçi oyuncuyu bedelsiz alabilecek. Hannover'in çok yaklaştığı Bundesliga'ya yükselmesi halinde ise Kenan'ın sözleşmesi bir yıl uzayacak. Beşiktaş bu durumda başarılı futbolcuyu bonservis bedeli ödeyerek renklerine bağlamayı planlıyor. Kenan Karaman için Galatasaray ve Başakşehir'le yarışan Beşiktaş, genç oyuncunun ailesiyle de yakın temas kurdu. Almanya'da istediği teklifleri alamaması durumunda Türkiye'ye gelmeye sıcak bakan Kenan'ın hangi takıma gideceği konusunda ise karar vermediği ortaya çıktı. Almanya'dan gelen bilgilere göre 23 yaşındaki futbolcunun ailesinin, Beşiktaş'a daha sıcak baktığı öğrenildi. Yeni sezonla ilgili kararını ligler bittikten sonra verecek olan yetenekli futbolcu ile bir görüşme yapacak olan Beşiktaş Yönetimi, Kenan ve ve menajerini İstanbul'a davet edecek.
Milliyet
Galatasaray Türk Telekom Arena'da Osmanlıspor'u 2-0 yenerek artık tek hedefinin kaldığı üçüncülük yolunda önemli bir 3 puan aldı. Cim-Bom dünkü sonuçla beraber maç fazlasıyla Fenerbahçe'nin 1 puan önüne geçti. 7519 taraftarın izlediği maç Galatasaray yönünden tahmin edilenden kolay geçerken Sneijder yine golünü attı ve iyi oynadı. Sezonun yorgunu Osmanlıspor ise ligi kafasında çoktan bitirdiğini gösterdi. Sneijder 24. dakikada ceza sahası önünde topla buluşan Sneijder bekletmeden vurarak Cim-Bom'u öne geçirdi. 35'te ise Sinan Gümüş'ten Robbenvari bir gol izledik. Sağ çaprazdan topu alarak Osmanlı defansını ekarte edip Karcemarskas'ın sağından şık bir plase ile topu ağlara gönderdi. İkinci yarının başında önce N'Diaye sonra da Vrsajevic ile Osmanlıspor net iki pozisyona girerken Muslera kalesinde geçit vermedi. Osmanlıspor son bölümde iyice oyundan düştü. Sarı-kırmızılılar final paslarında başarılı olabilse sonuç daha da farklı olabilirdi. Özellikle Rodrigues birkaç fırsat yakalayan isimdi. Kalan dakikalarda gol gelmeyince Galatasaray karşılaşmayı 2-0 kazandı.
Milliyet
Galatasaray Teknik Direktörü Igor Tudor, Alanya ve Konyaspor ile oynayacakları son iki maçın ligdeki durumları açısından önemli olduğunu söyledi, "Seneye Avrupa'da mücadele etmek için ligi nerede bitirdiğimiz önemli" dedi. Hedeflerinin UEFA Avrupa Ligi'ne en iyi şekilde gidebilmek olduğunu söyleyen Tudor, "Bu hedef takımı motive ediyor. Daha önce bir gerginlik vardı. Motivasyonun içinde fiziksel ve psikolojik faktörler var. Başakşehir maçı ve sonrası Bu karşılaşmadan sonra hava değişti ve bu durum birçok şeye yansıdı" diye konuştu. Sinan Gümüş'ün fantastik bir gol attığını söyleyen Hırvat teknik adam, "Ben oyuncunun performansına bakarım ve buna göre planımı yaparım. Antrenmandaki davranışları açısından kendisini geliştirdi. Fedakarlık yapma isteğini gördüm. Sinan daha da iyiye gidiyor. Futbolcu geçmişle yaşayamaz. Çıktığı her antrenmanda ve çıktığı her maçta en iyisi olmalı" dedi. Transfere de değinen Tudor, her bölgeye oyuncu baktıklarını belirterek şöyle devam etti: "Tabii her pozisyon için oyuncu getiremeyiz ama pozisyondan ziyade nasıl bir oyuncunun geleceği önemli. Seneye şampiyon olmak istiyoruz. O yüzden bizim için bize uyacak oyuncular arıyoruz. Tabii bu işin bir de maddi boyutu var. Ama seneye şampiyon olabilecek bir takım kuracağımıza eminim. Bu soru geleceğin sorusu ve önümüzde 2 maç var. Tek konsantrasyonumuz oynayacağımız 2 maç üzerine." Ligde şampiyonluk yarışının umurunda olmadığını dile getiren Tudor, "Beni ilgilendiren üçüncülük yarışı. Önümüzdeki 2 maçı kazanırsak, ligi rakibimizden daha iyi bir yerde bitireceğimizi düşünüyorum" ifadelerini kullandı.
Milliyet
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme