.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

22 Mayıs 2017 Pazartesi

22.05.2017 Genel Gündem22.05.2017

GÜNDEM

DEAŞ'a Şafak Baskını 
İstanbul'da terör örgütü DEAŞ'ın 'yabancı uyruklu militanlarının' kaldığı hücreleri takibe alan İstihbarat polisi, örgütün kuryelerinden Azerbaycan uyruklu bir teröristin eylem hazırlığında olduğunu belirledi. Kimliği gizlenen DEAŞ'ıının 19 Mayıs'ta İstanbul dışına çıktığı saptandı. 20 Mayıs'ta İstanbul'a dönen terörist gözaltına alındı. Teröristin sorgusunda, Ankara'ya 2 kişi götürdüğünü, bu kişilerin eylem yapacağını söylemesi üzerine alarm verildi. DEAŞ'lı kuryenin ifadesi doğrultusunda İstihbarat Daire Başkanlığı'nın koordinesinde Ankara'da hücre evine operasyon için hazırlık yapıldı. Ankara Emniyeti Terörle Mücadele ve Özel Harekât polisi, saldırı amaçlı gelen 2 DEAŞ'lı teröristin kaldığı, Etimesgut Yapracık Mahallesi'ndeki TOKİ konutlarında bir apartmanın 5. katındaki daireye operasyon yaptı. Şafak vakti yapılan operasyonda polisin 'teslim olun' çağrısına DEAŞ'lı teröristler silahla karşılık verdi. Bunun üzerine hücre evinin kapısı fünye ile patlatılarak içeri girildi. Çıkan çatışmada 2 DEAŞ'lı terörist öldürüldü. Evdeki aramalarda 2 adet Kalaşnikof silah, dolu şarjör, elbombaları ve patlayıcılar, örgütsel doküman ve dijital veriler ele geçirildi. DEAŞ'lı teröristlerin 36 saat önce Ankara'ya geldikleri, bir hafta önce bir emlakçıdan ev kiraladıkları belirlendi. Teröristlerin Reina benzeri ve çok daha büyük sansasyonel eylem planladığı, kalabalık bir alanda önce elbombaları atıp ardından da otomotik silahlarla insanların üzerine ateş açmayı hedefledikleri bilgisine ulaşıldı. Yabancı oldukları değerlendirilen DEAŞ'lılardan ele geçirilen dijital verilerin ilk incelemesinde, teröristlerin AK Parti kongresinin yapıldığı 'Ankara Arena' salonunun da yer aldığı 19 Mayıs Spor Kompleksi'nin fotoğraşarını ve bölgenin şemasını bilgisayardan indirerek keşif yaptıkları belirlendi. DEAŞ'lıların AK Parti Kongresi'ne yönelik bombalı ve silahlı saldırı' planladıkları değerlendiriliyor. Bugün (pazartesi) oynanacak Gençlerbirliği - Fenerbahçe maçının da DEAŞ'ın hedefinde olabileceği, maç sonrası dağılan taraftarların arasına karışarak silahlı eylem yapabilecekleri de ihtimal olarak öne çıkıyor. Olayla ilgili soruşturma sürerken, 2'si İstanbul'da 3'ü de Ankara'da 5 kişinin gözaltına alındığı, bu kişiler arasında DEAŞ'ın Azerbaycan uyruklu kuryesi ile ev kiralayan emlakçının da bulunduğu kaydedildi.
Hürriyet


Genelkurmay Çatı Davası Başlıyor 
FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Genelkurmay Başkanlığındaki eylemlerle ilgili 221 kişi hakkında açılan davanın görülmesine bugün Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesinde başlanacak. Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki mahkeme salonunda 16 Haziran'a kadar görülecek davanın sanıkları arasında, Cumhurbaşkanı Başyaveri Ali Yazıcı, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar'ın eski emir subayı Levent Türkkan ve Başbakanlık Özel Kalem Müdürlüğü görevlisi Muhammet Uslu da yer alıyor. Sanıklar, "anayasayı ihlal", "cebir ve şiddet kullanarak TBMM'yi ortadan kaldırmaya teşebbüs", "cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs", "silahlı terör örgütü yönetmek ve üyesi olmak" suçlarının yanı sıra, darbe girişimi kapsamında Türkiye'de işlenen "Cumhurbaşkanına suikast", "250 vatandaşı şehit etme", "2 bin 735 vatandaşı öldürmeye teşebbüs" ve "üst düzey komutan ve devlet yöneticilerinin hürriyetini sınırlama" suçlarından yargılanacak.
Vatan

15 Dakika Kuralı Yine Ağlattı 
Üniversiteye giriş sınavında olduğu gibi, Kamu Personel Seçme Sınavı'nda (KPSS) da 15 dakika kuralı uygulandı. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) uygulanan, adayların sınavın başlama saatinden 15 dakika önce binalara alınması kuralı kapsamında, geç kalanlar KPSS'ye giremedi. Kamudaki A grubu kadrolar ile öğretmenlik için yapılan KPSS'nin ilk oturumu dün saat 10.00'da başladı. İlk oturumda adaylar genel kültür-genel yetenek sorularını yanıtladı. İkinci oturum ise öğleden sonra 14.30'da yapıldı. Bu oturuma öğretmen adayları katıldı. Adaylar, sınav binalarına, yapılan aramaların ardından alındı. ÖSYM'nin "sınavın başlama saatinden 15 dakika önce binalara alınma işleminin tamamlanacağına" ilişkin kuralı kapsamında, saat 09.45'te kapılar kapatıldı. Bu saatten sonra gelen adaylar ise sınava giremedi. Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde sınava girecek adaylardan üçü, saat 09.45'ten sonra binaya gelmeleri nedeniyle sınava alınmadı. Geç kalan bir aday, sınava alınmamasına tepki göstererek giriş belgesini yırtıp fakülte binasından ayrıldı. Sınav yapılan yerlerden biri de Beyazıt'ta bulunan İstanbul Üniversitesi'ydi. Adaylar içeride ter dökerken aileleri de kapıda bekledi. Sınav sonrası dışarı çıkan bazı adaylar soruların zor olduğunu, bazıları da kolay olduğunu söyledi.
Vatan

EKONOMİ 

Dolar: 3,5797-3,5864                       
Euro: 4,0091-4,0238
Sterlin: 4,6582-4,6732
Gram Altın: 144,6911-144,9895

1. Melez Savaşları 
Hem Amerika'da gerçekleşen emisyon skandalı hem de Avrupa'da sıkılaşan kanunlarına bağlı olarak otomotivde dizellerin ömrü iyice kısaldı. Avrupa'da ve ülkemizde yıllardır ağırlıklı olarak tercih edilen dizel motorlarla ilgili son dönemde yaşanan gelişmeler, birçok ülkeyi dizel motorlu araçlar konusunda çok radikal önlemler almaya sevk etti. Bugün Avrupa ülkelerinde geçerli olan emisyon standartları araçların Avrupa sınırları içerisinde satılıp satılamamasını belirlerken, hem dizel hem de benzinli araçlarda emisyona göre sınırlamalar hızla artırılıyor. Saldığı zararlı partiküller ve NOx (azot oksitleri) nedeniyle Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından çevreye ve insan sağlığına zarar verdiği raporlarla ortaya konan dizel motorlu araçlar konusunda ciddi önlemler alınmaya başlarken, firmalar da dizel motor geliştirmekten hızla vazgeçiyor. Çünkü firmaların sıkı NOx kurallarını dengelemek için emisyon sistemlerini iyileştirme maliyeti epey yüksek. Yayınlanan bir rapora göre dizel otomobiller şu anda benzinli otomobillere göre Avrupa'da yaklaşık olarak 1.300 Euro daha pahalı. Bu yeni NOx emisyonlarının istenen seviye ulaşması 300 Euro'dan fazla bir maliyete yol açıyor. Bu da yoğun rekabette firmaların artık mevcut dizel motorlar dışında yeni nesil dizel geliştirmemesinde etkili oluyor. Peki önümüzdeki yıllarda dizelin alternatif ne olacak? İşte bu noktada daha az zararlı emisyon üreten veya hiç üretmeyen CO2'yi azaltmaya daha büyük etkisi olan hibrit ve elektrikli otomobiller karşımıza çıkıyor. Bir kaç yıl içinde dizel araçların emisyon azaltma sistemleri ile donatılmasının maliyeti bir hibrit otomobilin fiyatı ile hemen hemen aynı olacak. Hatta hibritlerin maliyetlerinin gün geçtikçe azaldığı, bu yüzden artık dizel geliştirmek için uğraşmaya değmeyeceği ifade ediliyor. Bu yüzden daha şimdiden bir çok uluslararası otomotiv markası dizel geliştirmekten vazgeçtiğini açıklarken, önümüzdeki sürüşte dizellerin yerini alması beklenen hibrit yani hem benzinli hem elektrikli motora sahip melez otomobiller atağa kalkıyor. Güney Koreli Kia markasının yaptırdığı bir araştırmaya göre Avrupa'da 2023 yılına kadar dizel motor kullanımı yüzde 55'ten 40'a gerileyecek. Hibrit ve elektrikli gibi alternatif yakıtlarla çalışan araç talebi ise yüzde 3'lerden yüzde 19'a yükselecek. Bu da 6 yıl içinde Avrupa'da hibrit ve elektrikli otomobil satışını 2.1 milyon adede çıkacak.
Hürriyet

Markanın Düşmanı Enflasyon 
Gıda ve temizlik ürünlerinde fiyat artışları nedeniyle markalı ürünlere karşı daha ucuza satılan market logolu ürünlere talep artıyor. Özel Markalı Ürünler Sanayicileri ve Tedarikçileri Derneği (PLAT) Başkanı İmer Özer, "Sabit fiyat politikası bu ürünlerin cazibesini arttırıyor. Ucuz marketlerin yanı sıra Migros gibi markalı ürün satan zincirler de bu ürünlere yöneliyor. Kısa sürede cironun 50 milyar TL'ye çıkmasını bekliyoruz" diyor. Private Label (özel markalı ürünler) sektörünün önemli fuarlarından biri geçen hafta Amsterdam'da yapıldı. 110 ülkeden 2484 firmanın katıldığı fuarda Türkiye'den de 84 firma yer aldı. 120 üyesi bulunan PLAT'ın davetiyle gittiğimiz fuarda Özer'in verdiği bilgilere göre özel markalı ürünler satan ucuz marketlerin cirosu Türkiye'de 25 milyar TL. En büyük pazar payına yüzde 80'le BİM sahip. 5700 mağazalı BİM'in dışında 6700 mağazalı A101, 4000 mağazalı Şok, bu pazarını ana tedarikçileri. Migros da markalı ürünlerinde büyüme kararı almış. Özel markalı ürünler, toplam perakende pazarının ise yüzde 16.3'üne hakim. Özer, ilk yıllarda ucuz ve kalitesiz imaja sahip bu ürünlerde bugün durumun değiştiğini, kalitenin markalı ürünlerle yarışır hale geldiğini söylüyor. Bunun da fiyata duyarlı Türk tüketicisinin giderek daha fazla bu ürünlere yönelmesini sağladığını anlatıyor ve şunları söylüyor: "Yaptığımız tüm ürünler çok sıkı denetleniyor. Hem fiyat avantajı hem de güvence sunan ürünler, zincir mağazaların raşarında giderek daha fazla yer alıyor." Özer ihracat konusunda ise dünya standartlarında yaptıkları ürünleri alanlar arasında Avrupalı perakende zincirleri hatta Wal Mart gibi dünya markaların yer aldığını söylüyor. Markalaşma konusunda ise pazarlama bilemedikleri için başarısız olduklarını anlatan Özer, "Üreticiler markalaşma konusunda desteklenmeli" diyor. Özer, bu arada A marka ürünlere göre fiyat avantajı konusunda Avrupa'nın yüzde 80 olmasına rağmen Türkiye'de bu oranın yüzde 66 olduğunu dile getiriyor.
Hürriyet

Kıdem Telaşı 
Kıdem tazminatına hak kazanmak için bir işyerinde kesintisiz en az bir yıl çalışmak gerekiyor. Tazminat her bir yıl için 1 aylık brüt ücret kadar oluyor. Çalışanın tazminat için kendi isteği dışında işten ayrılması şart. Bazı istisnalar da var. Erkek işçi askerlik, kadın evliliği nedeniyle (evlilikten sonraki 1 yıl içinde) işten ayrılırsa kıdem tazminatı alabilir. Emekli olmak için işten çıkanlar da kıdem tazminatı alır. 8 Eylül 1999'dan önce işe girenlerden en az 15 yıl sigortalı olup 3600 gün prim şartını yerine getirenlerle, ilk defa 8 Eylül 1999'dan sonra işe girip 25 yıl ve 4500 gün prim şartını tamamlayanlar, SGK'dan 'Kıdem tazminatı alabilir' yazısını onaylatırsa kendi isteğiyle ayrılınca kıdeme hak kazanır. Kıdemin hangi şartlarda alınacağı özellikle son günlerdeki 'Kıdem Tazminatı Fonu' tartışmalarıyla daha da merak edilir oldu. Fonun detayları netleştikçe çalışma hayatında da ilginç gelişmeler yaşanmaya başladı. Özellikle birikmiş kıdem tazminatı olan çalışanlar, 'Kazanılmış haklar korunacak' dense de bir yolunu bulup tazminatlarını alma arayışına girdiler.
Posta

Evdeki Vergiye Dikkat! 
Yasaya göre; Emlak Vergisi arazi, arsa ve binalar için ödeniyor. Emlak Vergisi için ilk taksitler bu ayın sonuna (31 Mayıs) kadar ödenecek. İkinci taksitler ise Kasım'da ödenecek. Zamanında ödenmeyen vergi için her ay ceza var. İsteyen verginin tamamını bu ay bitmeden ödeyebilir. Vergiyi gayrimenkul sahipleri ödeyecek. Emlak Vergisi için belediyelere bildirimde bulunmak şart. Emlak Vergisi Kanunu'nun 5'inci maddesine göre; yeni inşa edilen binalardan ev alanlar, evi aldığı tarihi izleyen 5 yıl boyunca evin Emlak Vergisi değerinin dörtte biri (yüzde 25'i), beş yıl süreyle vergiden muaf tutuluyor. Örneğin Emlak Vergisi 400 liraysa, yeni ev alanlar 5 yıl boyunca 300 lira ödeyecek. Bu yıl alınan evin vergisi 2018'de ödenecek.
Posta

TİM Marka Gurularını Bir Araya Getirecek 
Türk firmaların 2023 ihracat hedefleri doğrultusunda küresel markalaşma yolunda atacağı adımların ele alınacağı Marka Türkiye konferansı 25 - 26 Mayıs'ta düzenlenecek. Türkiye İhracatçılar Meclisi'nden (TİM) yapılan açıklamaya göre, Ekonomi Bakanlığı tarafından TİM'in organizasyonu ile düzenlenecek ve iki gün sürecek etkinlik, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleştirilecek. Etkinliğe, Hindistan'da yaşanan krizin izlerini silmek üzere 2014'ten bu yana ülkeyi dünyaya tanıtan reklam kampanyası Make in India'nın yaratıcısı ve ülkenin turizmine yüzde 16'lık bir artış sağlayan Incredible India kampanyasının baş direktörü V. Sunil, marka değerleme-danışmanlık şirketi Brand Financen CEO'su David Haigh ve marka ajansı Saffron Brand Consultants Global CEO'su Jacob Benbunan gibi isimler katılarak Türkiye markasının detaylarını ele alacak. Organizasyonda Televizyon ve Sinemacı Filmi Yapımcıları Derneği (TESİ- YAP) Başkanı Birol Güven ile Nielsen Türkiye Pazarlama Etkinliği Direktörü Erdem Tolon gibi isimlerin konuşma yapacak. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, dünya ile yarışmak için öncelikle ülke olarak marka olunması gerektiğini belirtti.
Milliyet

466.6 Milyar $'lık Satın Alma Rekoru 
Uluslararası denetim ve danışmanlık şirketi EY, Küresel Teknoloji Sektörü Birleşme ve Satın Alma İşlemleri 2016 Raporu sonuçlarını açıkladı. Rapora göre; teknoloji sektöründe toplam işlem değeri 2016 yılında bir önceki yıla göre yüzde 2 artarak 466.6 milyar dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Böylece 2015 yılında 459.6 milyar dolar ile ulaşılan rekor seviye aşılmış oldu. Raporda; küresel teknoloji sektöründe geçtiğimiz yıl görülen birleşme ve satın alma faaliyetlerinde bulut bilişim, mobil teknolojiler, sosyal medya iletişimi ve büyük veri analizi gibi dijital dönüşüm faktörlerinin itici güç olduğu belirtiliyor. Yıllık toplam işlem değerinin bir önceki yıla göre yükseliş göstermesine karşın, 4'üncü çeyrek dönemde işlem değeri bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 38 düşüşle 117.2 milyar dolara indi. Bununla birlikte 2016 yılında toplam 3 bin 796 işlem gerçekleştirilen teknoloji sektöründe işlem hacmi yüzde 5 gerilerken, 4'üncü çeyrek dönemde işlem hacmi 844'e indi. Nesnelerin interneti alanında işlem hacmi yüzde 30 yükseldi ve 221 işlem gerçekleştirildi. İşlem değeri 3 kat artarak 103.4 milyar dolara ulaştı.
Vatan

Katılım Bankalarının Kârları % 371 Arttı 
Katılım bankalarının net kârı bu yılın ilk çeyreğinde 2016'nın aynı dönemine göre yüzde 371.4 artarak yaklaşık 330 milyon liraya ulaştı. Türkiye'de faaliyet gösteren katılım bankaları Albaraka Türk, Kuveyt Türk, Türkiye Finans Katılım Bankası, Vakıf Katılım ve Ziraat Katılım'ın konsolide olmayan toplam aktif büyüklüğü bu yılın Mart sonu itibarıyla yüzde 12.3 artışla 136 milyar 308 milyon lira oldu. Katılım bankaları içinde ilk çeyrekte en fazla net kârı 152 milyon 244 bin TL ile Kuveyt Türk elde etti.
Vatan

SİYASET/POLİTİKA

Süratle Yenileşme 
Erdoğan'ın konuşma yaptığı kürsüye Cumhurbaşkanlığı forsu takılmadı. Erdoğan, AK Parti 3. Olağanüstü Kongresi'nde özetle şunları söyledi: "998 gün sonra yine aynı salonda, 'Evet, nerede kalmıştık' diyerek yeniden bir aradayız. Bu uzun, meşakkatli yolculukta yorulanlar, yolunu kaybedenler, geride kalanlar oldu. Kim dönerse dönsün biz dönmeyiz bu yoldan. Milletime sesleniyorum, bu kardeşiniz Tayyip Erdoğan'ın ülkesinin hayrına olmayan en küçük bir tavrını, icraatını, sözünü duyarsanız gereğini yapın. Eksiklerimiz, hatalarımız olmuştur ama ihanetimiz asla vaki değildir. Milletimiz için çalışana kucağımızı nasıl açtıysak, milletimize ihanet edenlere yumruklarımız o kadar serttir. Bu mücadele güçlü yürütülmezse ülkemiz daha büyük tehlikelerle karşı karşıya kalacaktır. Avukatlar aracılığıyla yürütülen kirli pazarlıklarla, göz boyamaya yönelik itirafçılık oyunlarıyla bu mücadelenin sulandırılmasına izin vermeyeceğiz. 249 şehit, 2193 gazimiz var. Ya siz hangi yüzle bize OHAL'in kaldırılmasını soruyorsunuz. Kalkmayacak; ne zamana kadar, huzura, refaha, kavuştuğumuz ana kadar. Fabrikalarınız mı çalışmıyor, işyerinize mi gidemiyorsunuz, okullar mı kapalı? Uzun yıllar OHAL vardı şimdi daha dün bir bugün iki. OHAL'i ülkemizin huzuru için uzatıyoruz. İnşallah bu kongre ile beraber il, ilçe, belde teşkilatlarımızla süratle bir yenilenmeye gideceğiz. Bizim temel belediye hizmetlerinde, yatırımlarda, sosyal yardımlarda ve insan ilişkilerinde AK Parti vizyonuna uygun icraat ortaya koyan belediye başkanlarına ihtiyacımız var. Şehirlerine ve partilerine yük olan değil, şehirlerinin ve partimizin yükünü omuzlayan belediye başkanlarıyla yolumuza devam edeceğiz. Artık çıta yüzde 50 artı birdir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup da AK Parti'nin gönlünü kazanamayacağı tek bir kişinin dahi bulunmadığını düşünüyorum. Yeter ki ona ulaşmasını bilelim. Hiç kimse kendini ötekileştirilmiş hissetmesin, özgürlük alanını tehdit altında görmesin, geleceğinden umutsuz olmasın. Kimseden illa bizi sevmesini isteyemeyiz ama herkesten bizi dinlemesini, anlamaya çalışmasını beklemek hakkımızdır.
Hürriyet

Siyasal Süreçlere Müdahil Olacağız 
MHP, 18 Mart 2018'de yapılması kararlaştırılan 12. Olağan Büyük Kurultayı çalışmalarına devam ediyor. Bu doğrultuda dün 41 ilde kongre düzenlendi. Kongrelere bir mesaj gönderen MHP Lideri Devlet Bahçeli, özetle şunları kaydetti: "MHP özellikle 1 Kasım 2015 Genel Seçimleri'ni takip eden süreçte ağır ve çok boyutlu saldırı, tahrik ve operasyonlara maruz kalmıştır. MHP maalesef zorlu ve yıpratıcı günler yaşamıştır. Bugün partimizin siyasal varlığı, milletimiz için iyi veya kötü emeller besleyen her unsurun mutlaka dikkate almaları gereken bir kudret halini almıştır. Partimizin ulaştığı kuvvet ve mevkii kolay elde edilmemiştir. Meşakkatler sabırla, melanet tahrikler akılla, çileler heyecanla, engeller şuurla, karamsarlık ve kötümserlik dalgaları imanla adım adım aşılarak bugünlere gelinmiştir. MHP Türk siyasetine mühür vurmuştur. Türk milliyetçiliği hem kurucu, hem kurtarıcı, hem de şartlar gerekirse, tıpkı 16 Nisan halkoylamasında olduğu gibi, değiştirici vasfını, örtülemez rolünü ifa edegelmiştir. Unutmayınız ki, MHP değişen hükümet etme sistemiyle birlikte çok daha etkin, çok daha güçlü, karmaşık siyasal süreçlere çok daha müdahil olabilecektir. Bunun aksine kim ne söylüyorsa yalan ve uydurmadır. Partimizin önündeki korkulukları hep birlikte yıkacağız."
Hürriyet

Görevi Devretmenin Onurunu Yaşıyorum 
Başbakan Binali Yıldırım, Ak Parti 3. Olağanüstü Kongresi'yle genel başkanlık koltuğunu Recep Tayyip Erdoğan'a bırakırken, "Görevi devretmenin, gururunu, onurunu, mutluluğunu yaşıyorum" dedi. Yıldırım, şu mesajları verdi: İşte özlenen, beklenen an geldi liderimiz Recep Tayyip Erdoğan bugün yeniden aramızda. Aradan geçen 998 gün boyunca bizi manevi olarak asla yalnız bırakmadınız. Güç ve destek için şükranlarımızı sunuyoruz. Aydınlık Türkiye mimarı kutlu yürüyüşün liderinin yol arkadaşlarıyız. Her kongremiz bayramdır. Bu sefer ayrı bir bayram ve şölen yaşıyoruz. Aramıza nifak sokmak isteyenler olmadı mı, oldu. Kaderin üzerinde de bir kader vardır, onlar bunu unuttular. Ak Parti ilk günden beri ilkeleri ile var oldu, var olmaya devam edecek. Memleket sevdası ile yola çıktık, güzel ülkemin güzel insanlarına hizmet etmek borcumuzdur. Partimizde makam, mevki derdi olmaz. Milletin derdi ile dertlenir, milletin derdine derman olur. Ak Parti; 1071 yılında Alpaslan ile Malazgirt'te başlayıp, 1919'da Mustafa Kemal'in Kurtuluş Mücadelesi'ne kadar uzanan tarihi yolculuğun eseridir. 'Yeter söz milletindir' diyen Menderes'ten günümüze kadar uzanan demokrasiyi taçlandırmış partinin adıdır Ak Partili olmak, 15 Temmuz destanının kahramanı olmaktır. Bu kutlu yürüyüşe 2001'de beraber çıktık. Farklı sorumluluklar alarak ülkemize ve milletimize hizmet etme şerefine nail olduk. Bundan sonra da liderimizle, gönüldaşlarımızla el ele milletimize daha büyük hizmetleri yerine getireceğiz. 2023, 2071 vizyonu için bugünden yarını hazırlayacağız. Emin olun ki yarın bugünden daha güzel olacak. Milletçe zor bir yıl geçirdik. Bu oyunları sizlerle birlikte bozduk. Bozmaya devam edeceğiz. 65. Hükümetin ikinci ayı dolmadan 15 Temmuz gibi karanlık geceyi işgal girişimini yaşadık. Gözü dönmüş teröristler, millete bombalar yağdırdılar. Cumhurbaşkanımızın çağrısı ile meydanlara indiniz, demokrasi destanı yazdınız. Cumhurbaşkanı Erdoğan büyük bir siyaset ve dava adamıdır. Türkiye davasının yılmaz savunucusudur. Bir dava adamı yoktur ki muhtar bile olamaz derken bir ülke kaderini değiştirecek projelere imza atsın, şer cepheleri kendisini ateş çemberine çekmeye çalışırken milletin gönlünde taht kursun. Böyle bir dava adamının yol arkadaşlarıyız. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a görevi vermenin gururunu, onurunu, mutluluğunu yaşıyorum.
Milliyet

Bilgiye Dayalı Bir Söylem Geliştirin 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, önceki gün sürpriz bir şekilde parti genel merkezinde Gençlik Kolları Genel Başkanı Emre Yılmaz başkanlığında olağan toplantılarını yapan Gençlik Kolları İl Başkanları toplantısına katıldı. Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl ile toplantının yapıldığı salona inen Kılıçdaroğlu, yaklaşık 3 saat boyunca partisinin gençlik kolları il başkanlarını dinledi. Alınan bilgilere göre 27 il başkanının öneri, talep ve endişelerini dinleyen Kılıçdaroğlu, kapanışta kısa bir değerlendirme konuşması yaparken bir dizi talimat verdi. Alınan bilgilere göre, gençlere 'yeni bir söylem geliştirmeleri' ve 'yeni bir atılım' yapmaları talimatı veren Kılıçdaroğlu, gençlere büyük önem verdiğini belirtti. Kılıçdaroğlu'nun, "Sizden tek isteğim bilgiye dayalı bir söylem geliştirmenizdir. Hiçbir zaman unutmayın, Atatürkçülüğün iki temel dayanağı vardır. Birincisi, 'Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir' sözü, diğeri de 'ekonomik bağımsızlık' vurgusudur. Bu iki temel taşı iyi bileceksiniz. Tarihini iyi bilen bir gençlik örgütü istiyorum. Her ortamda partiyi savunacak ve partiyi koruyacaksınız" dediği belirtildi. Kılıçdaroğlu'nun, 16 Nisan halk oylamasında gençlerin büyük oranda 'hayır' oyu kullandığını anımsatarak gençlere teşekkür ettiği, "Referandum öncesi genç seçmenlere elden mektup dağıttınız, şimdi yeni bir mektup hazırlıyoruz, onu da dağıtın" talimatını verdiği belirtildi. Kılıçdaroğlu'nun gençlere partiye oy çıkmayan köy ve mahallelere giderek oralarda çalışmaları talimatını verdiği de kaydedildi.
Milliyet

DÜNYA 

İlk Kez Bir Yunan Cumhurbaşkanı Türkiye'de 
Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı'nın (KEİ) 25'inci Kuruluş Yıl Dönümü Zirvesi'ne katılmak üzere bugün İstanbul'a gelecek. Pavlopulos, zirve sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşecek. 67 yaşındaki Pavlopulos, Türkiye'yi ziyaret eden ilk Yunanistan Cumhurbaşkanı sıfatını taşıyor. Daha önce bu seviyede 7 Haziran 1952'de Yunanistan Kralı Pavlos, dönemin Cumhurbaşkanı Celal Bayar'ın daveti üzerine Ankara ve İstanbul'u ziyaret etmişti. Erdoğan, KEİ Zirvesi'ne katılması için bir süre önce Pavlopulos'a davet gönderdi. Yunan Cumhurbaşkanı da yaklaşık 3 hafta önce daveti kabul etti. Erdoğan ile Pavlopulos çeşitli vesilelerle bugüne kadar birkaç kez telefonda görüşmüşlerdi. Daha önce merkez sağ Yeni Demokrasi Partisi iktidarı döneminde 2004-2009 yılları arasında İçişleri Bakanı olan Prokopis Pavlopulos, 2015'te solcu Başbakan Aleksis Çipras tarafından Cumhurbaşkanı adayı gösterildi. Parlamentoda yapılan oylamada 300 milletvekilinden 233'ünün oyunu alarak 18 Şubat 2015'de Cumhurbaşkanı seçildi.
Hürriyet

Başkan Trump'ın Ortadoğu Dansı 
Başta CIA Direktörü James Comey ile ilişkileri olmak üzere pek çok konuda ağır eleştiriye uğrayan ABD Başkanı Donald Trump, tam da bu ortamda çıktığı ilk yurtdışı gezisine devam ediyor. İlk ziyaretini Suudi Arabistan'a gerçekleştiren ABD Başkanı, burada Suudilerle yaklaşık 110 milyar dolarlık silah satım anlaşmasına imza atarken, barış ve terörizmle mücadele çağrıları yaptı. Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da temaslarını sürdüren Trump, burada Suudi liderliğinin yanı sıra Bahreyn, Katar, Mısır, Kuveyt gibi İslam ülkeleri liderleriyle de bir araya geldi. Bahreyn Kralı Hamad Bin İsa El Halife ile görüşmesinde, bu ülkeyle ilişkilerin kendi döneminde daha iyi hâle geleceğini savununan Trump, "Ülkelerimizin birbiriyle harika ilişkisi var. Biraz gerginlik olmuştu ama bu yönetimle bir gerginlik olmayacak" dedi. Katar Emiri ile de bir araya gelen Trump, emirle "bir dizi güzel askeri teçhizat" satışını görüşeceğini söyledi, "Hiç kimse bunları ABD gibi yapamaz" ifadesini kullandı. Trump, daha sonra Riyad'da düzenlenen Arap İslam-Amerikan Zirvesi'nde yaptığı konuşmada "Müslüman ülkeler, teröre karşı mücadeleye öncülük etmeli. Ortadoğulu milletler, kendilerinin yerine Amerikan gücünün düşmanlarını ezmesini bekleyemez" dedi. Konuşmasında, "Aşırıcıları ülkelerinizde barındırmayın" diyen Trump, "fanatik şiddetin" en ağır bedelini Arap ülkelerinin yüklendiğini, bölgede aynı zamanda insani alanda ve güvenlik konusunda bir facianın yaşandığını kaydetti. "Aşırı"lara karşı mücadeleyi "iyilik ve kötülük arasındaki savaş" olarak tanımlayan Trump, terörizmle mücadelenin dinler, mezhepler ya da farklı medeniyetler arasındaki bir savaş olmadığını, insan yaşamını yok etmeyi amaçlayanlarla onun korunması için çabalayanlar arasındaki bir savaş olduğunu belirtti. Trump, bununla birlikte "Teröristler Allah'a değil, ölüme tapıyorlar" ifadelerini kullandı.
Milliyet

Kuzey Kore Uslanmıyor 
Kuzey Kore, dünyayı kızdıran balistik füze denemelerine ara vermeden devam ediyor. Nitekim Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Kuzey Kore'nin, dün öğleden sonra Pukchang bölgesi yakınlarından "tanımlanamayan" bir füze fırlattığı belirtildi. ABD ve Japonya da, bu deneyi doğruladı. Beyaz Saray yetkilileri, füzenin orta menzilli ve balistik özellikli, ancak daha kısa menzilli olduğunu bildirdi. Japonya ise yapılan denemenin "hoş görülemez olduğu", Birleşmiş Milletler kararlarının ihlali anlamına geldiği belirtildi. Öte yandan Rusya Savunma ve Güvenlik Komitesi Başkan Yardımcısı Frants Klintseviç, Kuzey Kore'yi uyardı. Klintseviç, başlı başına füze denemesinin değil, ABD'nin karşılık verme olasılığı nedeniyle olayın endişe verici olduğunu, ateşle oynamanın kötü sonuçlanabileceğini söyledi.
Milliyet

'İran, Terorizm Bayrağını Taşıyor' 
Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, İran rejiminin, Humeyni devriminden bu yana küresel terörizm bayrağını taşıdığını söyledi. Kral Selman, ABD Başkanı Donald Trump'ın yanı sıra 50'den fazla ülke lideri ile heyetinin katılımıyla Cidde'de düzenlenen ABD-Arap ve İslam Ülkeleri Zirvesi açılış konuşmasında, İran rejimine sert ifadeler yönelterek, "İran rejimi, Humeyni devriminden bu yana küresel terörizm bayrağını taşıyor. Bizim iyi niyetle sunduğumuz iyi komşuluk ilişkileri ile ilgili girişimlerimizi reddetti. Bu iyi niyetlerimize karşı bölgede yayılmacı politikalar ve terör eylemleri gerçekleştirerek cevap verdi. Uluslararası hukuk ve iyi niyet ilişkilerini çiğneyerek komşu ülkelerinin içişlerine müdahale etti" dedi. İran halkıyla hiçbir sorunlarının olmadığını belirten Kral Selman, İran rejiminin yaklaşımına dikkati çekerek, "Suskunluğumuzu zayışık, hikmetimizi ise geri adım olarak algıladı" dedi. Aşırılıkla mücadelede, başta finansal olmak üzere tüm kaynaklarını kurutmak ve yayılmalarını engellemek gerektiğini, tüm insanlığın sorunu haline gelen bu sorun için dayanışma ve güç birliği yapmanın şart olduğunun altını çizen Selman, "Burada nüfusları 1 milyar 500 milyondan daha fazla olan 55 ülke lideri ve heyeti ile bir aradayız. Bu ülkeler, dünyada barış, istikrar ve güvenin sağlanması için terör ve aşırılık ile mücadelede önemli ortaklarımız oldu" diye konuştu.
Vatan

SPOR 

Başakşehir, Trabzon deplasmanında berabere kalarak şampiyonluk yolunda darbe yedi, bitime iki hafta kala Beşiktaş'ın 4 puan gerisine düştü. Başakşehir ikinciliği garantiledi, Trabzon'un Avrupa kupalarına katılma şansı ise iyice azaldı. 30. Dakika: Olcay Şahan ceza sahası içindeki Yusuf Yazıcı'yı gördü. Yusuf dönerek kaleye şutladı, Volkan mutlak golü önledi. 38. Dakika: Emre serbest atışı kullandı, ceza alanı içinde Attamah'ın kafa vuruşunu kaleci Onur bloke etti. İlk yarı golsüz sona erdi. 49. Dakika: Castillo'nun şutunda top N'Doye'un önünde kaldı. N'Doye'un vuruşunda top defansa çarptı ve kornere çıktı. 52. Dakika: Olcay soldan getirdi, ortaladı. Ceza sahası dışından Yusuf Yazıcı'nın şutu direkten döndü. 67. Dakika: Visca vurdu. Yan direkten dönen top iki metreden Mustafa Pektemek'in baldırına çarparak üstten auta gitti. 71. Dakika: Korneri Emre pasla kullandı. Visca'nın sert şutu yan direkten döndü. 79. Dakika: Visca kaleci Onur ile karşı karşıya kaldı, vurdu. Onur sakatlanma pahasına golü önledi. 90+1. Dakika: Visca kaleyi yokladı. Sert şutu Onur kornere çeldi.
Posta

Beşiktaş'ın olağan idari ve mali genel kurulu Akatlar'da yapıldı. Başkan Fikret Orman, "Geçen sezon şampiyonluğu Osmanlıspor maçında ilan etmiştik. İnşallah yine Osmanlıspor maçıyla ikinci şampiyonluğumuzu kutlayacağız" dedi. Başkan Orman, ezeli rakipleri Fenerbahçe'ye çatmaktan da geri durmadı. Orman, "Oyuncumuzu alıp yedek oturtanlara (İsmail Köybaşı'dan bahsediyor) Beşiktaş'ın kim olduğunu gösteriyoruz. Bize mecburen saygı duyuyorlar" ifadesini kullandı. Başkan Orman şunları söyledi: "İki önemli rakibimiz bizden iki misliden daha fazla gelir elde ediyordu. Şu anda onlardan yüzde 20-30 daha fazla gelir elde ediyoruz. Türkiye'nin en değerli forması bizim. 16 milyon dolarlık forma gelirimiz var. Gelirlerimiz bir noktaya geldi. Yeni projelere ihtiyacımız var. Artık yüz bin kongre üyesi değil de yüz milyon taraftara oynamamız lazım. Dünyanın her yerinde takip edilen kulüp olmamız lazım." "Türkiye'deki pazarlama ile en üst seviyelerde para kazanıyoruz. 40-50 milyon dolarlık gelir elde edebilmek için büyük sponsorların olması lazım. Manchester United'ın forma geliri 100 milyon poundun üzerinde. Bu takımlarla yarışmamız için bizim de dünyanın her yerinde taraftara ihtiyacımız var. Bundan sonra biraz fazla ziyaret edeceğiz. Çin, Malezya, Azerbaycan, Endenozya'ya gideceğiz. Beşiktaş, dünyanın her yerinde saygı duyulan bir kulüp."
Posta

Azerbaycan'da düzenlenen 4. İslami Dayanışma Oyunları'nın 9. gününde Türkiye, kadınlar güreşte bir altın, 4 gümüş ve 3 bronz madalya elde etti. Başkent Bakü'deki Haydar Aliyev Arena'da yapılan güreş müsabakalarında, kadınlar 48, 53, 55, 58, 60, 63, 69 ve 75 kiloda madalyalar dağıtıldı. 48, 53, 55, 58, 60 ve 75 kiloda katılımın az olmasından dolayı Nordik sistemi uygulandı. Yasemin Adar, Kazak, Kırgız ve Mısırlı rakiplerinden sonra son maçında da Azerbaycanlı Sabira Aliyeva'yı mağlup ederek altın madalya kazandı. 48 kiloda Evin Demirhan, 53 kiloda Burcu Kebiç, 60 kiloda ise Gamze Nur Adakan gümüş madalyanın sahibi oldu. 63 kiloda Hafize Şahin, Fildişi Sahili ve Kazakistan'dan rakiplerini mağlup ederek finale çıktı. Hafize, finalde Nijeryalı Blessing Oborududu'ya yenilince ikincilikte kaldı. 69 kiloda Buse Tosun, ilk maçında Fildişi Sahili'nden Ami Yuoin'i yendi ancak yarı finalde Azerbaycanlı Elis Monolova'ya mağlup oldu. Buse, Kamerunlu Blandine Metala Epanga'ya karşı çıktığı müsabakayı kazanarak bronz madalya elde etti. 55 kiloda Bediha Gün ve 58 kiloda Derya Bayhan da üçüncü olmayı başardı. Selin Yaprak Keskin ise atlama branşında kadınlar 3 metre tramplen kategorisinde gümüş madalya kazandı. Finalde 177.40 puan toplayan Keskin kürsünün ikinci basamağına çıktı. Müsabakaların sona erdiği atlama branşında Türkiye, birer altın, gümüş ve bronz olmak üzere 3 madalyayla oyunları tamamladı.
Milliyet

Ve oldu. F.Bahçe, Euroleague'in en büyüğü oldu. Geçen sezon Berlin'de CSKA Moskova karşısında Khryapa'nın aldığı ribaunt ve sonrasında gelen basket sonrası uzatmalara giden karşılaşma sonrası kaybetmişti F.Bahçe şampiyonluğu. Ama o günden bile herkes biliyordu. Gelecek sene o kupa sarı-lacivertlilerin olacaktı. Müthiş bir hikaye. Normal sezonu 5. bitirirken belki handikaplı olan taraftı temsilcimiz. Ama Kanarya için bu hiçbir şey anlam ifade etmiyordu. Önce Panathinaikos'u çeyrek finalde denize döktüler. Ardından normal sezonu lider bitiren Real Madrid'e Sinan Erdem'i dar ettiler. Ve üst üste 2. final. Dün sahada 12 inanmış adam, salonda binlerce inanmış taraftar ve Türkiye'de sarı-lacivert atan 80 milyon kalp. Bir an olsun yanına yaklaştırmadan baştan sona üstün oynayarak kupaya ulaştı Kanarya. Türkiye'ye erkek basketbolunda gelen en büyük kupa Bu muazzam başarıda en ufağından en büyüğüne emeği olana herkese helal olsun. Teşekkürler F.Bahçe bize bu mutluluğu yaşattığın için
Vatan

  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme