.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

30 Mayıs 2017 Salı

30.05.2017 Genel Gündem30.05.2017 Salı
GÜNDEM

Siyasi Ayağı Saklama Raporu 
TBMM 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu taslak raporunun yayınlaması üzerine CHP'li komisyon üyeleri, muhalefet şerhi öncesinde hafta sonu Genel Merkez'de toplantı yaptı. 2016'dan itibaren MİT'in FETÖ'nün bir darbe girişiminde bulunacağına ilişkin duyumlarını TSK ile paylaştığına dair iddialar kulislere yansırken CHP'liler, "MİT'in hangi tarihlerde kaç kez uyarıda bulunduğu, bu uyarılara karşılık hangi tedbirlerin alındığı, gönderildiği konuşulan FETÖ'cü subaylar listesiyle ilgili hangi işlemlerin yapıldığı" gibi soruları da gündeme getirecekler. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve komisyon üyesi Aykut Erdoğdu şunları söyledi: "Komisyon toplantılarında da MİT, Genelkurmay ve Emniyet arasında, karşılıklı üstü kapalı bir şekilde birbirini suçlayıcı ifadeler olmuştu. TSK, kendisinin istihbarat yetkisinin olmadığını belirterek 'Biz tel örgülerin dışına çıkamıyoruz' diyordu. MİT ise TSK içinde istihbarat yetkisi olmadığını söylüyordu. Bu tartışmaya MİT 36 sayfalık raporuyla yeni bir boyut kazandırdı. Bu konuda TSK'dan açıklama bekliyoruz. Aynı şekilde MİT bu bilgileri bağlı olduğu Başbakanlık ve Cumhurbaşkanı ile de paylaşmıştır. Onlardan da açıklama bekliyoruz. 2004'ten başlayarak bugüne kadar kapsamlı bir inceleme yapılacak." CHP'li üyeler, taslak raporuyla ilgili tespitlerini dün TBMM'de gazetecilerle de paylaştılar. Erdoğdu, şu eleştirilerde bulundu: "Komisyon Başkanı Reşat Petek tarafından basına açıklanan 643 sayfalık bu taslak rapor, bir kontrollü darbe girişiminin siyasi ayağını saklama ve günahsız kişi ve kurumlara iftira raporudur."
Hürriyet


Üçüncü İddianame Bu Kez Kabul Edildi 
Gazeteci Hrant Dink cinayetine ilişkin, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşısı Fetullah Gülen, eski savcı Zekeriya Öz, gazeteciler ve jandarma görevlilerinin de aralarında bulunduğu 51 şüpheli hakkında hazırlanan üçüncü iddianame, mahkeme tarafından iki kez reddedilmesinin ardından savcının üst mahkemeye yaptığı itiraz üzerine kabul edildi. Hrant Dink davasına ilişkin hazırlanan üçüncü iddianame, 25 Nisan'da ana davayla birleştirilme talebiyle İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. Mahkeme, şüphelilere yönelik eylemlerin ve iddialara ilişkin eksiklikler bulunduğu gerekçesiyle iddianameyi savcı Gökalp Kökçü'ye 10 Mayıs'ta iade etti. Bunun üzerine savcılık, iddianamedeki bazı hususları düzenleyerek tekrar mahkemeye gönderdi. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, bazı eksikliklerin halen giderilmediğini belirterek, iddianameyi 24 Mayıs'ta savcılığa geri gönderdi. Bunun üzerine savcılık aynı gün, ikinci iade kararına itiraz etti. İtirazı değerlendiren İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi, savcılığın itirazını yasal ve yerinde olduğunu belirterek, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinin iade kararının kaldırılmasına karar verdi.
Hürriyet
 
Bir Haftada 54 Terörist Etkisiz Hale Getirildi 
İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, terörle mücadele kapsamında son bir hafta içerisinde gerçekleştirilen 483 operasyonda 46 terörist öldürüldü, 8 terörist teslim oldu. İçişleri Bakanlığı'nca yapılan açıklama ile son bir hafta içinde terörle mücadele kapsamında gerçekleştirilen operasyonların bilançosu hakkında bilgi verildi. Buna göre 22-29 Mayıs arasında 8 ilde gerçekleştirilen operasyonlarda teröristler tarafından kullanılan 11 sığınağın tespit edildiği belirtildi. Güvenlik güçlerince düzenlenen operasyonla 11 el yapımı patlayıcı ve mayının imha edilerek etksisiz hale getirildiği bildirildi. Ayrıca güvenlik güçlerin tarafından 2 ton 500 kilogram patlayıcı yapımında kullanılan madde, 32 el bombası, 23'ü ağır ve uzun namlulu olmak üzere 27 silah ve 3 bin 200 muhtelif mühimmat ele geçirildiği belirtildi. Terör örgütlerinin finans kaynaklarına yönelik 73 ilde düzenlenen 691 uyuşturucu operasyonunda 6 ton 54 kilogram esrar, 188 kilogram eroin, 8 kilogram kokain, 4 kilogram afyon, 4 kilogram metamfetamin, 1 kilogram bonzai, 1 milyon 902 bin 53 uyuşturucu hap ile 241 bin 908 kenevir bitkisi, 377 bin 273 paket kaçak sigara ve 103 ton 31 litre akaryakıt geçirildiği kaydedilirken, bu operasyonlar sonucunda 993 kişi gözaltına alındı. Ayrıca dokuz ilde gerçekleştirilen sokak satıcılarına yönelik operasyonlar kapsamında ise 51 şüpheli yakalandı.
Milliyet

Darbenin Şah Matıymış 
FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi sırasında, Akıncı Hava Üssüne götürülen Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'a "Kanaat önderimiz Fethullah Gülen ile görüştürelim" dediği iddia edilen Üs komutanı Tuğgeneral Hakan Evrim savunma yaptı. Evrim, darbe girişimi sırasında Akıncı Üssünde kullanabilir durumda 71 tane uçak olmasına rağmen sadece 12 tane uçak kullanıldığını savunarak "Kullanılan uçaklar kamuoyu oluşturmak için kullanılmıştır" dedi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ı Marmaris'te ele geçirmeye yönelik harekatı "darbenin şah matı" olarak nitelendiren Evrim, bu planlamanın da acemice hazırlandığını iddia etti. Planlama ve uygulamaların yeterince üzerinde çalışılmadan hazırlandığını iddia eden Evrim, "Ya darbe başarısız olmak üzere planlanmıştır, ya darbe önceden haber alınmış başarısız olması için tedbirler alınmış tasfiyelere neden olacak kadarına izin verilmiştir ya da bunların hepsinden hibrit bir karışım yapılmıştır" dedi. Planlamada harp prensiplerine riayet edilmediğini, darbede insansız hava araçları, roller gibi araçların kullanılmadığını, envanterdeki tank, ZPT gibi araçların ise ancak yüzde 10'unun kullanıldığını savunan Evrim, "Darbe faaliyeti, Hollywood'da çekilecek bir komedi filmi için mükemmel bir senaryo olurdu" şeklinde konuştu. Sanık Evrim, MİT Müsteşarlığını, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a darbe girişimini önceden haber vermemekle suçladı. Evrim, Genelkurmay Başkanı'na "Dilersiniz sizi kanaat önderimiz Fethullah Gülen ile görüştürebiliriz" şeklinde bir ifade kullanmadığını da iddia etti. Savunmasında, Deniz Kuwetleri Komutanı Bülent Bostanoğlu'nun iddianamedeki ifadesine yer veren sanık Evrim, "Deniz Kuwetleri Komutanı Bülent Bostanoğlu o gün bir düğüne katılmak maksadıyla saat 19.30'da İstanbul'da otele vardıklarını, emir subayı ve araç sürücüsünü gönderdiğini, bunu da güvenlik önlemleri kapsamında darbeciler tarafından tesirsiz hale getirilmemek için, emir subayının düğünde kendisine refakat etmediği izlenimini hainlere vermek için' yaptığını belirtmiştir. Yani Deniz Kuwetleri Komutanı darbe yapılacağını saat 19.30'da bildiğini, üstelik iddianameye göre, ertesi gün saat 03.00'te yapılması planlanan darbenin öne çekileceğini de itiraf etmiştir. Bu ifadeler en masum ifadeyle darbenin bilindiğinin ve önlenmediğinin kesin kanıtıdır. Deniz Kuwetleri Komutanının davet edilerek huzurda dinlenmesi gerekmektedir" diye konuştu.
Vatan

EKONOMİ 

Dolar: 3,5772-3,5814                        
Euro: 3,9854-3,9898
Sterlin: 4,5834-4,5882
Gram Altın: 145,6997-145,8952

Yapılandırma Mesaisi 
Maliye Bakanı Naci Ağbal, 6736 sayılı yeniden yapılandırma yasasının 19 Ağustos 2016 tarihinde yürürlüğe girdiğini belirterek, 2016 Haziran döneminden önceye ait gelir vergisi, kurumlar vergisi, katma değer vergisi, motorlu taşıtlar vergisi başta olmak üzere tüm vergilerle bunlara ceza ve faizlerin yapılandırma kapsamında olduğunu anımsattı. Gümrük vergileri, gümrük idari para cezaları ile sigorta primlerinin de yapılandırmaya dahil olduğunu kaydeden Ağbal, 2016 Haziran döneminden önceye ait olup bugüne kadar ödenmemiş trafik para cezaları, askerlik, seçim, nüfus para cezalarının da çarşamba gece yarısına kadar mutlaka ödenmesi gerektiğini vurguladı. Ağbal, son günde yığılma ve yoğunluk olmaması için vergi dairelerinin 30 Mayıs ve 31 Mayıs tarihlerinde gece 24.00'a kadar açık kalacağını belirterek, "Kamu bankaları da 31 Mayıs günü saat 21.00'a kadar açık olacak. Dilerim ki özel bankalarımız da vatandaşlarımızın bu ödeme çabasını dikkate alarak mesai saatlerinden sonra da bankalarını açık tutsun" dedi. Ağbal, vatandaşların borçlarını ödemelerinin kendi menfaatleri için son derece önemli olduğunu vurgulayarak, "Eğer vatandaşlarımız ödeme yapacak olurlarsa söz konusu borçlara ilişkin yıllık yüzde 16.80 olarak uygulanan gecikme zammı yerine yıllık yüzde 3-4 oranında bir faiz ödeyerek borçlarından kurtulabilecekler" bilgisini verdi. Ödenmemiş trafik cezalarına aylık yüzde 5, yıllık ise yüzde 60 faiz hesaplandığını dile getiren Ağbal, ödenmemiş trafik cezalarında ciddi bir gecikme faizi yükü olduğunu ve vatandaşların trafik cezası borçlarını çarşamba günü akşamına kadar ödemeleri halinde yüksek oranlı gecikme zammı ödemekten kurtulacaklarına dikkati çekti. 1.3 milyon kişi 1.4 milyar lira tutarındaki trafik para cezasını yapılandırdı. Ağbal, yararlanmak için son günün 31 Mayıs olduğunu, bu sürenin herhangi bir şekilde uzamayacağını kaydetti. Ağbal, 6736 sayılı yeniden yapılandırma kanunu çerçevesinde yaklaşık 8.5 milyon başvuru aldıklarını, 80.4 milyar liranın yapılandırıldığını, 6 milyon vatandaşın yararlandığını söyledi. Ağbal, 2016 Kasım ayında Maliye'ye, aralık ayında da SGK'ya ilk taksit ödemelerini yapamayan vatandaşların kanundan yararlanma haklarını kaybettiğini belirterek, "Bu yeniden yapılandırma kanununda özel bir düzenleme yapmıştık. Başvuruyu yapmış olsanız bile ilk iki taksiti mutlaka ödemeniz gerekiyordu. Birinci taksitini ödemeyen vatandaşlarımız ilk andan itibaren yeniden yapılandırma kanundan yararlanma haklarını kaybetmişlerdi. Bu çerçevede yaklaşık 1.2 milyon vatandaşımız bir şekilde ya peşin ödemesini ya da ilk taksitini ödemeyi aksattı. Onun için kanundan yararlanma haklarını kaybetmişti. Bu çerçeve 27 milyar liralık alacak kapsamı dışı kaldı" açıklamasını yaptı. Ağbal, 27 Ocak 2017'de yayımlanan 6770 sayılı kanunla, peşin veya ilk taksit ödemelerini yapamayan vatandaşlara peşin veya ilk taksit ödemesi için bir hak daha verdiklerini hatırlattı. Ağbal, "Taksit ödemelerini ihlal etmiş vatandaşlarımızın taksitlendirmelerini herhangi bir başvuruya gerek olmaksızın yeniledik. Herhangi bir şekilde bir vatandaşımız müracaat etmiş, kasımda ödemesi gereken ilk taksiti ödememiş, bu yasadan da yararlanmak istiyor. Bu yararlanma için yeni bir dilekçe almayı öngörmedik" diye konuştu.
Hürriyet

Devlet Katkısı İçin Süre Şartı Olacak 
Kıdem tazminatı fonu için dün Bakanlar Kurulu'na yapılan sunumda, alternatişer arasından bireysel emeklilik modeline yakın olan kabul gördü. Süreç, bu model üzerinden yürüyecek. Bu nedenle, yeni sistemde fona verilecek devlet desteğinden yararlanabilmek için çalışanın belli bir süre sistemde kalması şart olacak. Bakanlar Kurulu süreci sonrası, sosyal taraşara modelle ilgili bilgiler verilecek, işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinin yer aldığı üçlü danışma kurulundan yararlanılacak. Müzakerelere göre de, kıdem tazminatında fon sistemi belirlenecek. Açıklanacak modeldeki en temel iki kriter, işverenlerden yapılacak kesinti ile devletin vereceği katkı olarak açıklanıyor. Devletin vereceği katkıda ise sistemde kalma süresi belirleyici olacak. BES'te halen 3 yıldan az kalınması durumunda, yüzde 25 düzeyinde olan devlet desteğinden yararlanılamıyor. 3-6 yıl arasında sistemde kalınması durumunda devlet katkısı tutarının yüzde 15'i alınıyor. 6-10 yıl arasında BES'ten çıkılması halinde ise verilecek olan devlet katkısı yüzde 35 düzeyinde bulunuyor. 10 yılın doldurulması, ancak emekli olunmaması halinde de devlet katkı tutarının yüzde 60'ı çalışana veriliyor. Başka bir işe geçildiğinde, birikim yeni yere aktarılacak. Kıdem tazminatı konusunda işçi sendikaları ön koşullarını açıklarken, işveren temsilcilerinin sessizliği de dikkat çekiyor. Kulislerde, kıdem tazminatının hem işçi, hem de işveren için bir sibop görevi gördüğü; fona çevrilmesiyle birlikte bu sibopun ortadan kalkacağı vurgusu yapılıyor. Bu nedenle işverenlerin yeni sisteme temkinli yaklaştığı ifade ediliyor. Kıdem tazminatında fon sistemine geçilmesiyle belli sektörlerde "gezen çalışan kavramının" oluşacağı, iki yılda veya yılda bir kez işyeri değiştirmelerin gündeme geleceği ifade ediliyor. Bunun da çalışma hayatı açısından olumsuz sonuçlar doğuracağı vurgulanıyor.
Hürriyet

Emekli Yaşı Yükselmeyecek 
Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, önceki gün emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili bir soruya karşılık, "Gelişmiş ülkelerde ortalama emeklilik yaşı 72, bizde daha yeni 52 oldu. Bu ülkeler emeklisine 17 yıl maaş öderken biz 27 yıl maaş ödüyoruz. 65 yaşından önce emeklilik olan tek bir ülke yok. Biz de de 2036'da kadınlar 58, erkekler de 60'tan önce emekli olamayacak" demişti. Bu açıklamalar emekli yaşının yükseleceği şeklinde algılanmıştı. Numan Kurtulmuş, "Bu çerçevede mevcut yasal yapı devam edecek. Şu anda emeklilik yaşının yükseltilmesiyle ilgili bir çalışma yok" dedi. Mevcut sistemde 1 Mayıs 2008'den sonra sigortalı olup 31 Aralık 2035'e kadar 7200 gün prim ödeyen kadın 58, erkek 60 yaşında emekli olabiliyor.
Posta

Karayollarına Yeni Güvenlik 
Hükümet, karayollarını disiplin altına almak için önemli bir düzenleme hazırlıyor. Karayolu taşımacılığına yeni bir güvenlik sisteminin getirileceğini belirten Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, "Karayollarındaki güvenlik açıklarını kapatacak, her türlü yolcu ve yükü kayıt altına alacak yeni sistemle, yollar daha güvenli olacak" dedi. Ankara'da dün 'Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistemi'ni (U-ETDS) anlatan Arslan, bu sistemle yolcu, kargo ve yük taşıyan araçların; çıkış yaptıkları noktadan izleyecekleri güzergaha, taşıdıkları yük miktarından yolcu sayısına ve varacakları noktaya kadar detayları yola çıkmadan bildireceklerini Ahmet Arslan söyledi.
Posta

Giden Geri Geliyor 
Turizm sezonun başlamasıyla Ege ve Akdeniz'deki otellerde hareketlilik yaşanmaya başladı. Robinson Club Sarıgerme Park Genel Müdürü Stefan Forster, misafirlerine sakin ve eğlenceli bir tatil yaşattıklarını söyledi. Forster, "Sunduğumuz bu hizmetler ve güler yüzlü servis anlayışımızla misafirlerimizin yüzde 70'ini tekrar ağırlayabiliyoruz" dedi. Sektörün önemli acentelerinden Setur aracılığıyla Robinson Club Sarıgerme Park, yerli ve yabancı turistleri ağırlamaya başladı. Dünyadaki önemli Club Otelleri arasında bulunan Robinson Club, Türkiye'de bulunan Türkiye'deki Sarıgerme Park, Nobilis, Pamfilya, Çamyuva ve Masmavi tesisleri ile farklı konseptlerde hizmet vermeye devam ediyor. Setur, Robinson Club otellerinden Sarıgerme Park, Nobilis, Pamfilya ve Çamyuva'nın Türkiye'deki tek yetkili satış acentesi olarak yerli ve yabancı turistlerin bu otelleri tercih etmelerinde yardımcı oluyor. Setur'un Turizmden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Murat Tomruk, "Güler yüzlü ve samimi personeliyle konuklarını evinde hissettirmeyi başaran otelimiz sunduğu sakin ve rafine tatil imkânıyla ziyaretçilerinin tekrar tekrar ağırlamayı başarabiliyor. Setur olarak Türkiye'deki tek acentesi olduğumuz Robinson Club Sarıgerme Park, muhteşem doğası, zengin su sporları imkânları ve sessizlik anlayışla sakin tatil arayan misafirlerimiz için eşsiz fırsatlar sunuyor" dedi. Robinson Club Sarıgerme Park Genel Müdürü Stefan Forster ise, 284 bin metre karelik bir alan üzerine kurulu ve Dalaman Havaalanına 15 dakika uzaklıkta bulunan otellerinin Sarıgerme'ye ise 1 kilometre mesafede bulunduğunu söyledi. Forster, otelin Mayıs-Ekim döneminde Türkiye'deki tek acentesi olan Setur'un katkısıyla 6 ay boyunca misafir ağırlayacağını belirtti. Forster iddialı oldukları spor imkânlarıyla ilgili olarak şunları söyledi: "Otelimizde, açık hava spor alanı, turnuva standartlarında kum tenis kortları, okçuluk alanı, yaz aylarında sabit esen rüzgârı ve Türkiye'nin en büyük Katamaran okulunun yanı sıra her yaş gurubu için Rüzgâr Sörfü aktivitesi sunuluyor ve 13-17 yaş arasındaki gençlere özel aktivite programları (ROBS) hazırlanıyor. Her iki spor dalında lisanslı temel eğitim programının yanında ileri teknik eğitimleri veriyoruz. Misafirlerimiz 2 günlük eğitim programları sonucunda dünyada geçerli lisans sahibi olabiliyor. Dünyanın farklı ülkelerinden ödüllü sporcuları da eğitmen olarak ağırlıyor ve misafirlerine bu sporcularla antrenman yapma olanağı da sağlıyor. Sunduğumuz bu hizmetler ve güler yüzlü servis anlayışımızla misafirlerimizin yüzde 70'ini tekrar ağırlayabiliyoruz."
Milliyet

Bitcoin'in Değeri Bir Anda 520 Dolar Geriledi 
İnternetin para birimi Bitcoin'in fiyatı yaşanan hızlı yukarı hareketin ardından sert bir düzeltme ile karşı karşıya kaldı. Piyasadaki Bitcoin'lerin toplam değeri geçtiğimiz Çarşamba gününden bu yana yaklaşık 4 milyar dolar azaldı. Piyasa değeri 40.49 milyar dolardan 37.08 milyar dolara indi. 24 Mayıs günü 2.791,69 dolar seviyesine kadar yükselerek rekor kıran Bitcoin fiyatı, Coindesk.com verilerine göre dün 2.142,32 dolar seviyesini test etti. Akşam saatlerinde 2.269,93 dolar seviyesinde günü kapadı. Hiçbir merkez bankası tarafından basılmaması, özel bilgisayar programlarının hazırladığı 16 haneli şifre çözüldükçe kazanılması ve sanal cüzdanlarda muhafaza edilmesi nedeniyle birçok ülkede güvensiz, hatta illegal ilan edilen Bitcoin'e ilişkin son zamanlarda şüpheler başgöstermişti. Bazı analistlere göre sanal para biriminde balon riski söz konusu.
Vatan

Henkel'den Çift Haneli Büyüme 
Henkel yılın ilk çeyreğinde güçlü bir performans gösterdi. Satışlar ilk kez 5 milyar euroyu geçerek 5 milyar 64 milyon euro oldu. 854 milyon euro faaliyet kârı elde eden Henkel'in CEO'su Hans Van Bylen, "Henkel piyasanın zorlu koşulları altında birinci çeyrekte güçlü bir ticari performans gösterdi. Tüketim ürünleri piyasaları artan promosyon ve fiyatlandırma baskısı ile karşı karşıya kaldı. Bu koşullarda satışlarımızı ve kazancımızı belirgin bir şekilde yükseltebildik ve satış gelirlerini de önemli ölçüde artırdık. İlk kez çeyrek satışları 5 milyar euroyu aştı. Faaliyet kârı da yeni bir yüksek seviyeye ulaştı. Bu başarılı gelişme ve yüksek kârlılığa tüm 3 iş biriminin ve global ekibimizin güçlü bağlılığı sayesinde ulaşıldı" diye konuştu.
Vatan

SİYASET/POLİTİKA

Cumhurbaşkanlı İlk MKYK 
Eski Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal'ın parti sözcüsü olduğu MYK'nın diğer iki yeni üyesi de İstanbul Milletvekili Ravza Kavakçı Kan ile İzmir Milletvekili Hamza Dağ oldu. AK Parti grup toplantısında konuşmak üzere bugün de Meclis'e gelecek olan Erdoğan'ın "A Takımı"nda, kulislerde adları bakan olarak geçen isimlere de yer vermesi beklenen kapsamlı kabinede hemen kapsamlı değişiklik olmayacağı yorumlarına yol açtı. Saati 14.00 olarak duyurulan MKYK toplantısı için AK Parti Genel Merkezi'ne saat 12.30'da Cumhurbaşkanlığı forsu bulunan aracıyla gelen Erdoğan, 8. kattaki makam odasında kurmaylarıyla çalıştı. Erdoğan, Bakanlar Kurulu'nun ardından genel merkeze gelen Yıldırım ile birlikte saat 14.15'de MYK toplantısına geçti. Erdoğan, toplantıda MKYK'nın da eğilimini alarak yeni "A Takımı"nı belirledi. Kapsamlı değişiklik olabileceği yönünde kulislerdeki beklentinin aksine MYK'da sadece boşalan 3 genel başkan yardımcılığına atama yapıldı. Eski bakan Ünal, Parti Sözcülüğü göreviyle birlikte Cevdet Yılmaz'ın yürüttüğü Tanıtım Medya'dan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı oldu. Yılmaz da kardeşi general Mehmet Dişli'nin 15 Temmuz darbe girişiminin lider kadrosunda yer alması nedeniyle tepkilerin hedefi olan Şaban Dişli'den boşalan Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı'na kaydırıldı. Eski RP'li Merve Kavakçı'nın kardeşi İstanbul Milletvekili Ravza Kavakçı Kan, son kongrede MKYK'ya alınmayan Yasin Aktay'dan boşalan İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı oldu. Yine MKYK'ya giremeyen Nükhet Hotar'ın yerine Ar-Ge'den Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı'na da kendisi gibi İzmir Milletvekili olan Hamza Dağ getirildi. Erdoğan'ın, MYK'da dar kapsamlı bir değişikliğe gitmesi, kabine revizyonuna ilişkin hesapların da yeniden yapılmasına yol açtı. Mehdi Eker, Cevdet Yılmaz, Fatih Şahin, Çiğdem Karaaslan, Abdülhamit Gül gibi kulislerde adları bakanlık için geçen isimlerin Erdoğan tarafından MYK'da tutulmaları, kabinedeki kapsamlı değişiklik için acele etmeyeceği yorumlarına yol açtı. AK Parti kurmayları ise bürokraside bir süredir oluşan bekleyişin bir an önce giderilmesi gerektiğini dile getiriyorlar. Nurettin Canikli, Bekir Bozdağ, Fatma Betül Sayan Kaya, Süleyman Soylu, Recep Akdağ, Mehmet Müezzinoğlu, Ahmet Arslan, Faruk Özlü ve Bülent Tüfenkci'nin yerlerini koruyacağı konuşulan kulislerde, kabinede ikinci bir kadın bakan için dışarıdan bakan seçenekleri de konuşuluyor.
Hürriyet

Özdağ: Fetö Yeniden Örgütlenmeye Çalışıyor 
Gaziantep Bağımsız Milletvekili Ümit Özdağ, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Ak Parti'nin FETÖ tehdidinin boyutunu hala anlamadığı ileri sürdü. Darbe komisyonun başındaki Reşat Petek'in sahte belgelerle muhalefete gol atma peşinde koştuğunu iddia eden Özdağ, ortaya çıkan araştırma komisyonu raporunun, "Ak Parti'nin propaganda broşürüne dönüştüğünü" savundu. Özdağ, MİT'in komisyona gönderdiği gizli belgenin özetinin basında yayınladığını hatırlatarak, şöyle devam etti: "Bu belge gösteriyor ki FETÖ ile mücadele iyi gitmiyor. FETÖ yeniden örgütlenme çalışmalarını sürdürüyor. Yurt dışındaki mücadele ise kaybedilmiştir. Zengin FETÖ'cü isen tahliye edilmek kolay, fakir FETÖ'cü isen tahliye edilmek mümkün değil midir?"
Milliyet

Ak Parti Teşkilatlarında Metal Eskimesi Görüyorum 
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Ankara'da Ak Parti iftarında konuştu. Teşkilata, 2019 seçimlerine hazır olunması gerektiği mesajını veren Erdoğan, "Nerede eksiğimiz var, bunun üzerine gitmemiz gerekiyor. Bir ekip burada bir ekip cumhurbaşkanlığında oluşturacağız. Aldığımız şikayetleri neticeye ulaştırmamız gerekiyor" dedi. Erdoğan, şunları söyledi: "MYK'da ifade ettiğimiz hususu tekrarlamak istiyorum. Ak Parti'nin 15 yıl iktidarda kalmasının sırrı sürekli kendisini yenilemesidir. 20'li yaşların başında gençlerimiz MKYK'da bulunuyor. MKYK'da yaş ortalaması 47, milletvekillerimizin 52. Sürekli kendimizi yenileyerek milletin gönlündeki yerimizi güçlendireceğiz. Bize tevazu yakışır. Bu tevazudan asla taviz vermemeliyiz. Biz kendimizi alçalttıkça gönüllerde yükseliriz. Biz kendimizi yükseklerde görmeye gayret edersek alçalırız. Dağlar bizden yüksektir. Yönetim sistemi değişikliğinin ardından milletimize verdiğimiz sözleri yerine getirmek için artık önümüzde hiçbir bahane hiçbir engel kalmadı. Bundan sonra 2019'a kadar yoğun ve netice almaya yönelik program uygulamaya mecburuz. Bakanlıklardan 180 günlük yol haritası istedim. Aynı şekilde partimizin de teşkilatlarımızla ilgili çalışmaları süratle tamamlayarak seçim hazırlıklarına başlaması gerekiyor. Bu yıl sonuna kadar il, ilçe ve belde yönetimlerini yenilemek zorundayız. Adeta bir metal eskimesi görüyorum. Nerede eksiğimiz var, bunun üzerine gitmemiz gerekiyor. Bir ekip burada bir ekip cumhurbaşkanlığında oluşturacağız. Aldığımız şikayetleri neticeye ulaştırmamız gerekiyor. Bizim illa birilerine cevap yetiştirme gayretimiz yok. 'Biz ne yapıyoruz' diye soracağız. Bunu yaptığımız zaman cevap vermeye de lüzum yok."
Vatan

DÜNYA 

Rusya İle Fransa'dan Suriye İçin İşbirliği 
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile dün Fransa'nın başkenti Paris'te bir araya geldi. İkili Versailles Sarayı'nda yaklaşık 3 saate yakın görüştü. Macron, "Hiçbir uluslararası sorun, Rusya ile diyalog olmadan ele alınamaz. Önceliğimiz terörle mücadele. Bu konuda Rusya ile birlikte çalışacağız" dedi. Rusya Devlet Başkanı Putin ise Macron ile terörle mücadele çalışma grubu kurma konusunda anlaşma sağladıklarını belirtti. Ukrayna krizi ile ilgili bir soru üzerine Putin, "Rusya'ya uygulanan tüm ekonomik yaptırımların kaldırılması gerekir. Yaptırımlar Ukrayna'daki krizin çözümüne bir katkı sağlamaz" ifadelerini kullandı. Macron'un rakibi Fransa Cumhurbaşkanı adayı Marine Le Pen'in seçimler öncesi tartışmalı Moskova ziyareti için ise Putin, "Bu ziyaret, Rusya'nın Fransa seçimlerini etkilemeye çalıştığı anlamına gelmiyor. Herkesi kabul etmeye hazırız" dedi. Macron, "Trump, Türkiye Cumhurbaşkanı (Recep Tayyip Erdoğan) ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin her şeyi güç ilişkileri çerçevesinde görüyor, bu beni rahatsız etmiyor. Diplomasiye inanmıyorum" şeklinde konuşmuştu.
Hürriyet

DAEŞ Terörü Güney Asya'da 
Filipinler'de ordunun, sıkıyönetim ilan edilen Mindanao eyaletine bağlı Marawi kentinin kontrolünün büyük ölçüde sağladığı bildirildi. Filipinler ordusu sözcüsü Tuğgeneral Restituto Padilla, Marawi'nin sadece bir bölümünün, DAEŞ ile bağlantılı Maute örgütü militanlarının kontrolü altında olduğunu açıkladı. Padilla, militanlarla ordu mensupları arasındaki çatışmaların bir haftadır sürdüğünü bildirdi. Emniyet Genel Müdürü Ronald dela Rosa ise, Marawi'nin kentsel yapısının, teröristlere binadan binaya hızla geçerek kaçma olanağı sağladığını, bu nedenle de operasyonun zaman aldığını ifade etti. Operasyonlar hakkında detaylı bilgi veremeyeceğini belirten dela Rosa, "Onlar da insan, eminim yorulacaklar" dedi. Ordu yetkilileri, çatışmalarda 19'u sivil, 103 kişinin öldüğünü açıkladı. Henüz bir yıl öncesine kadar ismi dahi duyulmamış olan Maute'nin, bu çapta bir kenti ele geçirmesi DAEŞ sempatizanlarının Filipinler ve diğer Güney Asya ülkelerindeki gücünü tartışmaya açarken, Devlet Başkanı Duterte'nin de 11 aylık yönetiminde karşılaştığı en büyük kriz oldu. Ordu yetkilileri, teröristlerin kendilerine sempati duyanlardan ve hapishaneden serbest bıraktıkları suçlulardan yardım aldığını ifade ediyor. Bununla beraber kentte hala DAEŞ bayraklarının asılı olduğu görülüyor. CNN'in haberine göre, görgü tanıkları teröristlerin ansızın gelip kenti ele geçirdiğini ve daha sonra dua okuyamayan kişileri infaz ettiğini belirtiyor. Filipin halkı çoğunlukla Katolik olmakla beraber Mindanao'da önemli bir Müslüman nüfus bulunuyor.
Milliyet

Berlin'de Bomba Paniği 
İçinde kablolar ve ön koltuğunda gaz kapsülleri olan bir araç Almanya'nın başkenti Berlin'de kısa süreli paniğe neden oldu. Aracın bulunduğu bölgedeki okullar tahliye edilip, yollar trafiğe kapatılırken, bölgeye bomba imha ekipleri sevk edildi. Polis, söz konusu aracın yakın zamanda çalındığına dair ihbarda bulunulduğunu bildirdi. Kısa süreli incelemenin ardından olayın yanlış anlaşılma olduğu anlaşıldı. Russia Today'in aktardığına göre aracın içindeki kablolarla birbirine bağlanmış cihazların, el yapımı bir USB şarj istasyonu olduğu anlaşıldı. Aracın sahibi olduğunu itiraf eden kişi ise gözaltına alındı.
Milliyet

Mattis'ten Tehdit Gibi Açıklama 
ABD Savunma Bakanı James Mattis, olası bir diplomatik başarısızlığın neticesinde Kuzey Kore ile savaş çıkarsa bunun Çin ve Rusya da dahil olmak üzere tüm bölgeyi felakete sürükleyeceği uyarısında bulundu. Kuzey Kore'nin bölgede Güney Kore ve Japonya'ya tehdit oluşturduğunu belirten Mattis, Pyongyang yönetiminin başkent Seul'ü vurabilecek yüzlerce top ve rokete sahip olduğunu hatırlattı. Mattis, Kuzey Kore ile olası bir çatışmanın birçok insanın hayatında görebileceği en büyük felaket olacağını söyledi. 'Kuduz köpek' lakaplı Mattis, CBS televizyonuna verdiği son röportajla sosyal medyada adından söz ettirmeyi başardı. CBS televizyonunda yayınlanan 'Face The Nation'da John Dickerson'ın sorularını yanıtlayan Mattis, "Geceleri sizi uyutmayan ne?" sorusuna "Beni uyutmayan hiçbir şey yok. İnsanları geceleri uyutmayan benim" diye cevap verdi. İkili arasındaki bu diyalog, 'Breaking Bad' dizisinin baş kahramanı Walter White'ın ünlü "Tehlikede değilim, tehlike benim. Adamın birisi kapısını açınca vuruluyor ve senin aklına ben mi geliyorum? Hayır. Ben kapıyı çalanım" tiradını akıllara getirdi. Bazı sosyal medya kullanıcıları Mattis'in görüşüne 'Walter White doktrini' adının verilmesini önerdi.
Vatan

SPOR 

TFF 1. Lig'de Play-Oft'ta finalin adı belli oldu. Günün ilk yarı final maçında Eskişehir, Giresunspor'u 1-0 yendi. İlk maç 3-3 bitmişti. Eskişehirspor tur atladı. Diğer yarı final karşılaşmasında Göztepe ile Boluspor kozlarını paylaştı. Göztepe deplasmanda 2-0 kazanıp adını finale yazdırdı. Göztepe, ilk maçı da 2-0 kazanmıştı. Sivasspor ve Evkur Yeni Malatya'dan sonra Süper Lig'e çıkacak son takımı belirleyecek final maçı 4 Haziran Pazar günü Eskişehirspor ile Göztepe arasında oynanacak.
Posta

Fenerbahçe, yarı final serisine süper hızlı başladı Spor Toto Basketbol Süper Ligi'nde Play-Off yarı final ilk maçında sahasında Darüşşafaka Doğuş'u konuk eden Fenerbahçe, maçı 94-72 kazanıp seride 1-0 öne geçti. İlk iki periyotta çekişme yaşanırken, Fener üçüncü çeyrekte üstünlüğünü ortaya koyup, maçı kopardı. Fenerbahçe'nin, genç oyuncuları Egehan, Berk ve Ahmet'in toplamda 14 sayılık katkı sağlaması, maçın sonundaki 22 sayılık farkı da etkiledi. 5 maç üzerinden oynanacak seride 3 galibiyet alan taraf adını finale yazdıracak. İki takım arasındaki ikinci maç yarın saat 20.00'da yine Ülker Sports Arena'da oynanacak.
Posta

Galatasaray, Alanya deplasmanında galibiyet serisine devam ederek son haftaya girilirken Fenerbahçe ile puanı eşitledi, Sinan Gümüş gollerine devam etti: 2-3. Genç futbolcu, Osmanlı'dan sonra Alanya'yı da boş geçmedi. Leipzig'e gitmesi gündemde olan Bruma ise perdeyi açmakla kalmayıp maçın etkili isimlerinden biri oldu. 90 dakika, beklendiği gibi gollü ve tempolu başladı. Aytemiz Alanyaspor Teknik Direktörü Saffet Susic'in sahaya üçlü savunma çıkarması takımı adına pahalıya mal oldu. 14 ila 27. dakikalar arasında 3'ü Galatasaray, 1'i de ev sahibinden olmak üzere toplam dört gol arka arkaya geldi. Ancak Akdeniz'i aydınlatan Bruma'nın golüydü şüphesiz Portekizli, 14'te ceza sahası dışından şık bir plase ile kaleci Haydar'ı avladı: 0-1. Üç dakika sonra ise yine Bruma'nın başlattığı atakta Podolski'nin sert vuruşu çizgiden çıkarılırken, Sinan Gümüş önünde kalan topu ağlara gönderdi: 0-2. 23'te sahne sırası ligin en golcü ismi Vagner Love'daydı. Brezilyalı forvet, Semih'in şık bir çalımla geçip durumu 1-2'ye getirdi. 4 dakika sonra ise Linnes'in hazırladığı pozisyonda Sinan Gümüş'e dokunmak kaldı: 1-3. Karşılıklı ataklardan sonuç çıkmadı ve devre böyle bitti. İkinci yarı Alanya yüklendi. Tudor ise Sinan ve Sneijder'i kenara alıp Rodrigues ile Josue kartlarını sahaya sürdü. Ama bu tutmadı. 76'da Vagner Love yine Semih'i çalımladı ve vuruşunda Ahmet Çalık'ın koluna çarpan topa hakem, 'penaltı' dedi. Sambacı maçta iki, ligde ise 23. golünü atarak krallıktaki iddiasını attırdı: 2-3. Cim-Bom üçüncülük için, hafta sonunda A.Konya'yı yenip, Fenerbahçe'nin Adana'ya puan kaybetmesini bekleyecek.
Milliyet

Çağla Büyükakçay sezonun 2. grand slam tenis turnuvası olan Fransa Açık'ta ilk turun herkes için çok zor olduğunu söyledi. 22 numaralı seribaşı Hırvat Mirjana Lucic-Baroni'yi eleyerek dünya 29 numarası ABD'li Shelby Rogers'la eşleşen milli raket şunları söyledi: "Önemli olan kendimi geliştirmem. Geçen sene burada başarılı olduktan sonra olimpiyatlara kadar zor bir dönem geçirmiştim. Artık koruyacak hiç puanım yok. Bu seviyede yeni olduğum için değerlendiremediğim durumlar sıralamamı etkiledi. Ama sezonun tam ortasındayız, daha sezon çok uzun. Toprak kort, oyunuma daha çok uyuyor. Zaman seviyorum. Bu da toprak kortta var. Kendimi diğer zeminlere göre daha iyi hissediyorum."
Vatan

  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme