.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

4 Haziran 2017 Pazar

04.06.2017 Genel Gündem04.06.2017

GÜNDEM

Kaçakçılara Büyük Darbe 
Bölücü terör örgütü PKK'nın önemli finansal kaynaklarından olan kaçakçılıkla mücadeleye yönelik operasyonlarda 36 bin 500 paket kaçak sigara ve 372 kilogram nargile tütünü ele geçirildi. Türk Silahlı Kuvvetleri'nden yapılan açıklamaya göre, 34'üncü Hudut Tugay Komutanlığı'nca Hakkari'nin Şemdinli ilçesi Mirgesav Dağı'nda yapılan gözetleme faaliyeti sonucu hareket halindeki 3 kamyona yapılan müdahalede, 36 bin 500 paket kaçak sigara ve 372 kilogram nargile tütünü ele geçirildi. Yine aynı bölgedeki gözetleme sırasında Öküz Deresi mevkisinde tespit edilen bir kamyonun gizli bölmesinde çok miktarda kaçak sigara bulundu. Hakkâri'nin Yüksekova ilçesinin güneyinde hududa yakın bölgedeki dağların 3 bin 400 metreye ulaşan yükseltilerinde ağır iklim koşulları ve arazi şartlarına rağmen operasyonlar sürüyor. Bu kapsamda başarılı hava hücum harekatıyla, İkiyaka Dağları'nın kuzeydoğusundaki Domuztepe kırsalına Yüksekova Jandarma Özel Harekât komandoları iniş yaparak bölgeye yerleşti. 5 el yapımı patlayıcı imha edildi.
Milliyet


Meclis'i Hızlandıracak İçtüzük İçin Hazırlık 
Anayasa değişikliği uyarınca yeni sisteme uygun TBMM İç Tüzük değişikliğini 6 ay içinde yapmak zorunda olan Ak Parti'nin, 2109 seçimlerinin ardından yürürlüğe girecek bu tüzük değişikliğinin yanısıra, anayasa değişikliklerine uyum kanunlarını süratle Meclis'ten geçirmek için hemen yürürlüğe girecek "dar kapsamlı" bir iç tüzük değişikliği daha planladığı öğrenildi. İç tüzüğün tümüyle yenileneceği 2019'a yönelik çalışmanın muhalefetin de katkısı alınarak yapılması düşünülürken, Genel Kurul çalışmalarını hızlandırmaya yönelik kısmi değişiklik ise MHP'nin destek vermesi halinde iktidar grubunun teklifi olarak hemen gündeme getirilecek. Milliyet'in Ak Parti kurmaylarından edindiği bilgiye göre, iktidar grubu anayasa değişikliklerinin gerektirdiği uyum kanunlarını TBMM'den süratle geçirebilmek için Meclis'in daha hızlı çalışabilmesini sağlamaya yönelik ve hemen yürürlüğe girecek kısmi bir içtüzük değişikliği düşünüyor. Bu değişiklik kapsamında Genel Kurul'da gündeme geçilmesini geciktiren, grup önerilerinin görüşülme usulünün değiştirilmesi ve grup önerileri üzerine yapılan konuşmaların sınırlandırılmasının planlandığı öğrenildi. Mevcut durumda bir partinin Genel Kurul gündemine ilişkin verdiği grup önerileri üzerine, tüm partilerden birer temsilciye söz hakkı tanınıyor. Ak Parti'nin düşündüğü değişikliğin gerçekleşmesi durumunda ise, sadece grup önerisi veren siyasi parti grubundan bir kişi bu öneri üzerine konuşma yapabilecek. Böylece her bir grup önerisinde yaklaşık 30-40 dakikalık bir zaman tasarrufu sağlanarak, Genel Kurul'da kısa zamanda gündeme geçilecek. Cumhurbaşkanlığı sistemine uygun ve 2019 seçimlerinin ardından oluşacak 27. dönem parlamentosunda yürürlüğe girecek yeni TBMM İç Tüzüğü'nün hazırlanması için ise her partiden grup başkanvekillerinin yer alacağı bir komisyon çalışması yapılabileceği belirtiliyor.
Milliyet
  
Ülkemizi Seviyorsak Şimdi Hareket Zamanı 
MÜSİAD Genel Kurulu'na katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, borsadaki yükseliş ve dövizdeki düşüşün, piyasaların ekonomiye olan güveninin tam olduğuna işaret ettiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Beyaz eşya satışlarındaki yükseliş gibi pek çok emare, ekonominin çarklarının giderek daha hızlı dönmeye başladığını da gösteriyor. MÜSİAD üyeleri başta olmak üzere tüm iş adamlarımıza çağrıda bulunmak istiyorum; ülkemize değer veriyorsak, ülkemizi seviyorsak, bu topraklara borcumuzu ödemek istiyorsak, şimdi harekete geçme zamanıdır. Daha çok çalışacağız. Gün, yatırım günüdür. Hiç işi geciktirmeyin. Müteşebbis, yatırımcı ruhunu kaybetmesin. İş adamlarımıza diyoruz ki tüm imkanlarınızla, tüm cesaretinizle yatırım yapın, üretin, ihracatı zorlayın, istihdamı artırın. Böylece siz de kazanın, ülkemiz de kazansın" dedi. Ekonominin iyiye gidişiyle ilgili sinyallerin gelmeye başladığını belirten Erdoğan, şöyle devam etti: "İhracattaki istikrarlı yükseliş ortada. 2016'da 142.5 milyar dolara kadar düşen yıllık ihracatımız, mayıs sonu itibarıyla yeniden yıllık bazda 147 milyar doları buldu. Tırmanış başladı. İhracatta 2014'te elde ettiğimiz 157.6 milyar dolarlık rekoru en geç inşallah önümüzdeki yıl sonu itibarıyla geçeceğimize inanıyorum. Ona göre daha çok koşturacağız, daha fazla çalışacağız. Başlattığımız istihdam seferberliğinin meyvelerini yavaş yavaş almaya başladık. Şu ana kadar istihdamda 1.2 milyonluk bir artış yaşandı. Davetimize sağ olsun işveren camiası olumlu bir cevap verdi. Bu konuda verilen tüm sözleri tek tek kaydettik, kaydediyoruz. Şahitler huzurunda verilen bu sözlerin her birinin takipçisi olacağım. Gün, yatırım günüdür. Hiç işi geciktirmeyin. Müteşebbis, yatırımcı ruhunu kaybetmesin. Böyle bir zamanda eğer yatırım şansını değerlendirirsen, gelecek çok daha bereketli olacaktır."
Vatan
 
Pkk'ya Var Bize Yok! 
New York Times gazetesi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Washington ziyareti sırasında Türk büyükelçiliği binası çevresinde, korumaların protestoculara müdahalesi nedeniyle iki ülke arasındaki bir silah anlaşmasının riske girdiğini yazdı. Gazete, olay sonrası ABD'nin başkentinde oluşan tepki nedeniyle 1.2 milyon dolar değerindeki yarı otomatik silah satış anlaşmasının geleceğinin belirsiz olduğunu duyurdu. Haberde, anlaşmayı durdurabilecek hatta sonlandırabilecek derecede siyasi nüfuzu bulunan bazı üst düzey politikacıların devrede olduğu belirtildi. Söz konusu ABD'li siyasilerin, kavgaya karışan korumalar hakkında işlem başlatılmasını istediği, Türkiye'nin ise korumaların olaydaki rolünü reddettiği ayrıntısı da haberde yer aldı. New York Times, Orta Doğu'yu jeopolitik çıkarları doğrultusunda dengelemeye çalışan ABD Dışişleri'nin Türkiye ile yaşanan bu sorun karşısında adım atmakta güçlük çektiğini de yazdı.
Vatan
 EKONOMİ 
Euro: Euro 3,9558-3,9641
Sterlin: 4,5127-4,5398
Gram Altın: 144,1820-144,4739
1-Yatırım 2-Üretım 3-İhracat 4-İstıhdam 
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) 24. Olağan Genel Kurulu'na katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iş adamlarına çağrıda bulundu. "Gün yatırım günüdür" diyen Erdoğan, "Ülkemize değer veriyorsak, ülkemizi seviyorsak, bu topraklara borcumuzu ödemek istiyorsak şimdi harekete geçme zamanı. Daha çok çalışacağız. Hiç işi geciktirmeyin. Müteşebbis yatırımcı ruhunu kaybetmesin. Terör dediler işte kontrol altına aldık. Darbe dediler işte hesabı soruluyor. Siyasi istikrar diyenler için o meseleyi de 16 Nisan'da hallettik. İçerde dışarıda 16 Nisan için aykırı çalışanlar olmadı mı. Oldu. Onların kimler olduğunu gayet iyi biliyoruz ama yandıklarının farkına varacaklar. Öyleyse iş adamlarımıza diyoruz ki 'Tüm imkanlarınızla, tüm cesaretinizle yatırım yapın, üretin, ihracatı zorlayın, istihdamı arttırın. Böylece siz de kazanın ülkemiz de kazansın" diye konuştu. Tüm bunlara karşılık hâlâ birilerinin 'efendim olağanüstü hal var' diye sızlandığını söyleyen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, "Onların kimler olduğunu biliyorsunuz. Ben de diyorum ki 'olağanüstü hal girişimcilerimizin, yatırımcılarımızın önünü mü kesiyor, yoksa önünü mü açıyor?' Eski olağanüstü halleri hatırlayın. Fabrikaları giremezdin patron olarak. O günleri biz unutmadık. Biz geldik farikaların kapısı açtık. Öyle iki de bir kalkacak, hemen grev bilmem ne, kusura bakma arkadaş. Her şey stratejiktir şudur budur. Hak var. Bu hakkın yerine gelmesinde biz işçinin de yanında oluruz işverenin de yanında oluruz. O fabrika çalışmadığı zaman bunun zararını görecek olan işveren kadar aynı zamanda benim işçi kardeşimdir. Çalışmadığı zaman ne olacak. Orada işçi kardeşim de zarar görmeyecek mi. Sendika kalkıp normal aldığı maaşı ödeyecek mi yok belli bir oranda ödüyor. Ama burada çok ciddi bir istismar mekanizması çalıştırılıyor. Bu mekanizmaya da bizim eyvallah demememiz lazım" dedi.
Hürriyet
 
Nokta Değil Virgül Koyduk 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MÜSİAD Genel Kurulu'nda konuştu. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, "El Bab'ı teröristlerden temizlemek suretiyle Fırat Kalkanı Harekâtı'nı başarıyla nokta demeyeceğim oraya bir virgül attık Bunun devamı gelebilir" dedi. Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi'ndeki Genel Kurul'da özetle şunları söyledi. "Terör örgütlerinin yuvasına dönüşen Suriye'de, ülkemize yönelik tehditleri bertaraf etmek amacıyla Fırat Kalkanı Harekâtı'nı başlattık. Cerablus'u DEAŞ'tan temizledik, sonra El Rai'yi, ardından Dabık, ardından El Bab'a girdik ve buraları DEAŞ'tan temizledik. Şimdi ise gerek Amerika gerek Rusya ile yaptığımız görüşmeler neticesinde gelinen bir nokta var. Bu nokta bir yerde izleme noktasıdır. Rakka'da DEAŞ terör örgütü var. ABD iki terör örgütüyle, bunun birisi siyasi ayak, birisi eylem ayağı. Yani PYD, YPG. Ben diyor 'YPG ile Rakka'yı halledeceğim.' Kendilerine birçok şeyleri anlattık. Halledeceksen buyur hallet dedik. Şunu da bilmenizi istiyoruz dedik. Suriye'nin kuzeyinden ülkemize bir taciz olursa biz bundan sonra kimseye bu konuları görüşmeyiz, kararımızı kendimiz veririz, nasıl Cerablus'ta Rai'de, Bab'da göbeğimizi kestik, adımı attıysak bundan sonra da adımı atarız dedik. DEAŞ'a karşı operasyonda karşımıza kim çıktı? PYD, YPG. Onları da imha ettik. El Bab'ı teröristlerden temizlemek suretiyle Fırat Kalkanı Harekatı'nı başarıyla, nokta demeyeceğim oraya bir virgül attık. Bunun devamı gelebilir. Suriye'de DEAŞ, PYD, YPG terör örgütlerinden temizlediğimiz alanlara 100 binin üzerinde Suriyeli geri dönerek, terk etmek zorunda oldukları yerlere yerleşmiştir. Bu, önemli bir rakamdır."
Hürriyet
  
'Kimse İstemiyor Kıdem Tazminatı Fonunu Unutalım' 
Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, kıdem tazminatı fonunu işçi sendikalarının da işverenlerin de istemediğini belirterek, "Kıdem tazminatı fonunu unutalım. Kıdem tazminatını alamayanlar için tek maddelik düzenleme yapalım. Kıdem tazminatı ödememek tıpkı vergi vermemek gibi suç olsun" dedi. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun, kıdem tazminatı reform tasarısının "mutabakat sağlandıktan sonra" getirilmesini istediklerini açıklamasının ardından, önceki gün de Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu, "Mutabakat sağlanmadığı sürece kıdem tazminatında değişiklik yapılmamalı" çağrısında bulundu. Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, "30 günden asla taviz vermeyiz" derken, Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan, kazanılmış haklar korunarak özel sektörde çalışanların kıdem tazminatı alabileceği bir model olabileceğini belirtti. DİSK Başkanı Kani Beko fona dönüştürülmesinin işçilerin 80 yıllık kazanımı olan kıdem tazminatının yok olması anlamına geleceğini kaydederek, kitlesel eylem yapacaklarını açıkladı. İşçi ve işveren kesiminin kıdem tazminatı fonuna yönelik mesafeli yaklaşımı dolayısıyla, Başbakan Binali Yıldırım'ın, önceki akşam işçi ve memur sendikalarının başkanlarına verdiği iftarda bu konunun konuşulmadığı kaydedildi. Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, kıdem tazminatı fonunu işçinin de işverenin de istemediğini belirterek, "Kıdem tazminatı fonunu unutalım. Ben mevcut yasadan memnunum. İşveren kuruluşları TOBB ve TİSK de 'Dursun' diyor. Kıdem tazminatı böyle kalsın, almayanlarla ilgili formül üretelim" dedi.
Haber Türk
 
6 Ayın Şampiyonu Borsa İstanbul 
Borsa İstanbul, yüzde 34 oranındaki getirisi ile son altı ayda en fazla kazandıran borsa oldu. Arjantin, Yunanistan, İspanya borsalarından daha fazla kazandıran Borsa İstanbul, hızlı çıkışı ile dikkat çekiyor. BIST 100 Endeksi kapsamında bulunan 100 hisseden 52 tanesinin son altı ay içerisindeki performansı endeksin üzerinde oldu. Son altı ayda Arjantin borsası yüzde 32 değer kazanırken Yunanistan borsası yüzde 28 yükseldi. Hisse bazında son altı aylık getirilere bakıldığında da endeksi yukarı taşıyan BIST 30 hisseleri içerisinde yükselişiyle yüzde 50'nin üzerinde değer kazanan 11 hisse dikkat çekiyor. Bu hisseler şöyle sıralanıyor: Aselsan, Petkim, Tekfen Holding, Kardemir (D), Vakıflar Bankası, Ford Otosan, İş Bankası (C), Tüpraş, Türk Hava Yolları, Ereğli Demir Çelik, Şişe Cam. Söz konusu şirketler kendi sektörlerinde öncü olup Türkiye'nin en büyük firmaları arasında yer alıyor. Borsa İstanbul'da teknoloji sektörüne yatırım kazandırıyor. Son beş yılda 2013 yılı dışında teknoloji hisselerine yatırım yapanlar hep yüzde 25'in üzerinde getiri sağladı. Son altı ayda teknoloji hisselerinin getirilerine baktığımızda getirinin yüzde 49.05 olduğunu görüyoruz. Sektördeki hisseler incelendiğinde son altı ayda tüm hisselerin bir yıllık faizin üzerinde getiri sağladığı gözleniyor. Önümüzdeki hafta global ölçekte önemli veriler takip edilecek. 8 Haziran günü Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) aylık faiz toplantısı ile İngiltere'de seçimler var. ECB toplantısından çıkacak sonuç önemli. Eğer toplantıda parasal gevşemenin yavaşlayacağına dar işaretler gelirse bu durum euro'nun güçlenmesine yol açacaktır. İngiltere seçimlerinde ise kritik haftaya girildi. Anketler muhafazakârlar ile İşçi Partisi arasındaki farkın daraldığını gösteriyor. Bu da seçim sonuçlarında sürpriz gelişmelerin yaşanabileceği izlenimini güçlendiriyor. Böylesi bir durumda sterlinde sert dalgalanmaların yaşanması olasılık dahiline girecek. Yurt dışındaki bu gelişmelerden ayrı olarak Türkiye'de ise açıklanacak mayıs ayı enflasyonu bekleniyor. Enflasyon verisindeki aşağı yönlü eğilim piyasalardaki olumlu havayı güçlendirecektir. Öte yandan olası bir kabine değişikliği de yakından izleniyor. Değişikliğin boyutu ve ekonomi yönetiminde görevlendirmede ne gibi bir değişikliğe gidileceği piyasaların merakla beklediği bir diğer husus.
Milliyet
 
İhracatçıya Destek 'Masa'sı 
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), ihracatçılara hedef pazarlar ve sektör sorunları ile ilgili yeni bir destek başlatıyor. Buna göre ülke ve sektör masaları adlarıyla oluşturulan iki farklı çalışma grubu, ihracatçıların sorularına hızlı bir şekilde cevap verecek. Ülke masaları ihracatçıların taleplerini en geç 3 iş gününde cevaplandıracak. Sektör masaları ise soruları gerektiğinde ilgili bakanlıklara iletecek. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, ülke masaları ve sektör masaları adlarıyla oluşturulan iki farklı çalışma grubunun ihracatçıların sorularına hızlı bir biçimde cevap vereceğini kaydetti. Uygulamanın pazartesi günü yürürlüğe gireceğini aktaran Büyükekşi, ülke masaları ile ihracatçıların girmeyi planladıkları pazarlar hakkında bilgi edinebileceğini, belirledikleri ülkelerin hangi sektör ve ürünlerde ihracat potansiyeline sahip olduğunu öğrenebileceğini ve o ülkede iş yapma kolaylığı ile ilgili bilgilendirileceğini dile getirdi. Büyükekşi, potansiyel ülkeler ile ilgili genel bilgilere ve son açıklanan istatistiki verilere de erişilebileceğine işaret ederek, "Gerektiğinde, ülke masaları aracılığı ile söz konusu ülkedeki büyükelçilik, ticaret müşavirliği ile iletişim kurabilecek" dedi. Ülke masalarının aynı zamanda firmaları TİM tarafından gerçekleştirilecek heyetlerden hangilerine katılmaları gerektiği konusunda yönlendireceğini aktaran Büyükekşi, "İhracatçılarımızın yapmaları gereken tek şey, ülke masaları ile iletişime geçmek. Arkadaşlarımız, kendilerine telefon ya da e-posta yoluyla ulaşan ihracatçılarımızın talep ettiği bilgileri en geç 3 iş günü içinde cevaplayacak" dedi. Büyükekşi, şöyle dedi: "Sektör masaları, bütün sektörlerde faaliyet gösteren 67 bin ihracatçının kendi sektörleri ile ilgili sorun ve taleplerini toplayacak. Sorun ve taleplerin bir kısmı TİM tarafından cevaplandırılacak. TİM, talep ve sorunları ilgili bakanlık ve kurumlara iletecek, akabinde firmalara hızlı bir şekilde geri dönüş yapacak. Sorunlarını daha hızlı çözerek ihracatı daha yukarı taşıyacağız."
Milliyet
 
DÜNYA 
Musul Alev Alev 
Irak ordusu ve Şii milislerin, ABD'nin öncülüğündeki uluslararası koalisyonun desteğiyle düzenlediği Musul'u DEAŞ'tan geri alma operasyonu kentin batısında çok şiddetli şekilde devam ediyor. 200 bin civarında sivilin çatışmalar nedeniyle mahsur kaldığı kente yönelik operasyondan gelen görüntülerde ise orantısız zarar vermesi ve siviller için büyük tehdit oluşturması nedeniyle kullanımı tartışmalı olan yangın çıkarma amaçlı misket bombalarının atıldığı fark edildi. Havada açılarak onlarca patlayıcı bırakan ve dağılma görüntüsü bir ahtapotu andıran misket bombası asıl hedef dışında çok geniş bir çevreye yayılarak siviller için büyük risk oluşturuyor. Irak, misket bombasını yasaklayan anlaşmayı imzalayan ülkelerden biri. Koalisyon güçlerinin yoğun hava desteği verdiği operasyonda, DEAŞ bomba yüklü araçlar ve mayınlı tuzaklar kullanıyor. Operasyondan gelen görüntülerde Musul'un kuzeydoğusundaki El-Nuri Büyük Camisi ve Habda minaresinin bulunduğu bölüm alevler içinde görülüyor. DEAŞ lideri Ebubekir El Bağdadi, 2014 yılında terör örgütünün Irak'ın üçte birini ele geçirmesinden sonra camide verdiği hutbede, hilafet ilan ettiğini söylemişti. Türkmen atabey Nureddin Mahmud Zengi'nin 1172 yılında yaptırdığı cami, eğik minaresiyle şehrin en önemli tarihi eserlerinden biri. Irak İçişleri Bakanlığı'na bağlı Hızlı Müdahale Güçleri'nde görevli yüzbaşı Dargam el-Haydari, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Zencili Mahallesi'nin yol kenarlarında yaklaşık 120 sivile ait cesedin bulunduğunu açıkladı. Es-Sıhha mahallesindeki operasyonda ise 120 DEAŞ militanının öldürüldüğü bildirildi. Musul'u kurtarma operasyonu 17 Ekim 2016'da başlamıştı.
Hürriyet
 
S-400'lerde İş Paraya Kaldı 
Rusya'nın silah üreticisi "Rosteh" devlet şirketi Genel Müdürü Sergey Çemezov, Türkiye'nin Rusya'dan almayı düşündüğü S-400 füze sistemiyle ilgili anlaşmanın tüm teknik detaylarının tamamlandığını, anlaşmanın hayata geçirilebilmesinin mali konuya kaldığını söyledi. Rusya'nın St.Petersburg şehrinde yapılan Uluslararası Ekonomik Forum toplantısında Rusya'nın dünyaya silah satışıyla ilgili açıklamalar yapan Çemezov, "S-400 sistemleri konusuna gelince Moskova ile Ankara arasında bu füzelerle ilgili tüm teknik ayrıntılar taraflar arasında görüşüldü ve tamamlandı. Şu anda S-400 füzeleri anlaşması, mali açının çözüme kavuşturulmasını bekliyor. Daha önce de ilan ettiğimiz gibi Türk tarafı S-400 füzelerini Rusya'nın kendilerine açacağı krediyle almak istiyor. Bu konu silah üreticisi olarak bizim yetki alanımızı aşıyor. Türkiye'ye kredi verilmesi meselesinde Rusya hükümetinin karar vermesi lazım" dedi. A.A.'ya yaptığı açıklamada ise Rusya ile Türkiye arasında 5'nci nesil savaş uçağı üretiminin de istişare edildiğine dikkati çeken Çemezov, bu konuda Türkiye'nin gerekli altyapıya sahip olduğunu belirtti. Türkiye'nin kendi uçaklarının montajını yapabildiğini hatırlatan Çemezov, "Tüm bu gelişmeler ışığında yeni ve modern bir şeyler yaratabiliriz" dedi.
Hürriyet
 
Afganistan'da Cenazeye Saldırı 
Afganistan'da 90 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısının ardından sular durulmuyor. Afgan yetkililer, Kabil'de Mareşal Fehim tepesinde Afganistan Senatosu Başkan Yardımcısı Alem İzzedyar'ın oğlunun cenaze töreninde üst üste üç bombanın patladığını açıkladı. İçişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, patlamanın Afganistan'da süren protestolar esnasında hayatını kaybeden meclis başkanı yardımcısının oğlunun cenaze töreninde gerçekleştiğini açıklandı. Saldırıda ilk belirlemelere göre 15 kişi öldü, 18 kişi yaralandı. Cenaze töreninde Afganistan Başbakanı ve milletvekillerinin de olduğu belirtiliyor. Başkent Kabil'de hafta içinde diplomatik temsilciliklerin de bulunduğu Vezir Ekber Han bölgesinde düzenlenen bombalı saldırıda 90 kişi yaşamını yitirmiş, 461 kişi yaralanmıştı. Bu saldırı sonrası ülkede protesto gösterileri başlamış, şiddetli gösteriler esnasında halk polisle çatışınca beş kişi hayatını kaybetmişti. Vazir Ekber Han bölgesinde bomba yüklü araçla düzenlenen saldırının düzenlendiği noktada toplanan kalabalık, "Hainler ölsün", "Eşref Gani ve Abdullah Abdullah istifa versin", "Başarısız hükümet istemiyoruz" ve "ABD'ye ölüm" sloganları atmıştı. Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani'nin istifasını talep eden ve "Taliban'a ölüm" sloganı atan göstericilere polis müdahale etmişti. Afgan bayrakları ve pankartlar taşıyan kalabalığın üzerine muhafızlar tarafından ateş açılması üzerine beş kişi hayatını kaybetmişti. Yetkililer gerçekleştirilen gösterilerin terör saldırılarına maruz kalabileceği endişesiyle protestocuların dağılmaları talep ediyor. Olaylar sonrası Afgan milletvekili Fausia Koofi, polisin tutumunu sert sözlerle eleştirdi. Koofi, "Hükümetin yas tutan ve aslında bombalı saldırının kurbanları için adalet isteyen göstericilerin üzerine hükümetin ateş açması, göz yaşartıcı bomba atması utanç verici" dedi.
Milliyet
 
Rusya Soruşturmasına Lobicilik İddiaları Da Dahil Edildi 
ABD'de Başkan Donald Trump'ın seçim kampanyası ile Rusya arasındaki bağlantıyı soruşturmak üzere Adalet Bakanlığı tarafından atanan özel savcı Robert Mueller'in, soruşturmaya eski ulusal güvenlik danışmanı Michael Flynn'in Türkiye adına lobicilik yaptığına yönelik iddiaları da dahil ettiği bildirildi. Reuters'ın haberine göre, eski ulusal güvenlik danışmanı Michael Flynn'ın 2016 yılında lobi çalışmaları için bir Türk işadamından para aldığı iddiaları, ABD'deki 8 Kasım başkanlık seçimleri öncesi ve sonrasında Rus yetkililer ile Flynn ve Trump'ın kampanya ekibi arasındaki ilişkileri inceleyen soruşturmaya eklenecek. Bununla birlikte ABD'de Rusya'nın başkanlık seçimlerine müdahalesiyle ilgili açılan soruşturma devam ederken, Putin'in konuyla ilgili sözleri şaşkınlık yarattı. Putin ülkesinin hiç bir zaman böyle bir şeye dahil olmadığını fakat vatansever Rus hackerların saldırı yapmış olabileceğini söyledi. Putin ayrıca, "Hacker'lar her yerde olabilir. Yani okları çok zekice ve profesyonelce Rusya'ya çeviren hackerlar ABD'de de olabilirler" ifadelerini de kullandı.
Milliyet
 
93 Yaşında Yeniden Aday 
Afrika ülkesi Zimbabve'yi 37 yıldır yöneten ve dünyanın görevi başındaki en yaşlı lideri olma rekorunu elinde tutan 93 yaşındaki Devlet Başkanı Robert Mugabe, gelecek yıl yapılacak başkanlık seçimleri için kampanyasını başlattığını duyurdu. Ulusal basında yer alan haberlere göre, Zimbabve Afrika Ulusal Birliği- Yurtsever Cephe'nin başkent Harare'de yaptığı mitingde halka seslenen Mugabe, hükümetin ülkedeki Afrika kökenli siyahi vatandaşların daha fazla arazi sahibi olması için çalışacağını vadetti. Afrika ülkelerindeki en yaşlı lider olan Mugabe, geçen şubat ayında, 2018'deki seçimler için kendisi dışında uygun bir aday bulunmadığını belirterek aday olacağını duyurmuştu.
Vatan
 
Soros 'Viktatör'e Savaş Açtı 
Macaristan Başbakanı Viktor Orban, geçtiğimiz günlerde kendisini eleştiren Macar kökenli ABD'li işadamı George Soros'un kendisine savaş ilan ettiğini söyledi. İzlediği otoriter politikaları nedeniyle 'Viktatör' lakabını alan Orban, devlet radyosu Kossuth'daki haftalık konuşmasında gündemdeki konulara ilişkin açıklamalar yaptı.Milyarder işadamının hedeflerini gerçekleştirmek için desteklediği kurumların Macaristan'da 'mafya ve ajan' gibi faaliyet gösterdiğini söyleyen Orban, parlamentoda yapılacak düzenlemeyle buna son vermeyi planladıklarını vurguladı. Orban, "Macar kamuoyunda şeffaf olmayan sadece bir önemli teşkilat var. O da Soros'un mafya benzeri ağı ve ajan tipi kurumları. Bunlar, Soros'un hedeflerinin gerçekleştirilmesi için çaba gösteriyor" diye konuştu. Soros'un ekonomi politikasının ise 'halkçı' değil, 'elitist' olduğunu söyleyen Orban, "Soros bu nedenle Macaristan'da sevilmiyor. Anti-demokratik bir sistem. Halk bu duruma karşı" ifadelerini kullandı. Soros'un Avrupa'ya sığınmacı taşımak istediğini ve kendi isteklerini dikte ettirmek için her şeyi deneyeceğini de savunan Orban, "Macaristan bugün George Soros'un planının uygulanmasına engel teşkil ediyor. Sınırları koruyan Macar hükümeti izin vermediğinden kendisi bir milyon sığınmacıyı Avrupa'ya getiremiyor" dedi. Soros Perşembe günü Brüksel Ekonomik Forumu'nda yaptığı konuşmada, "Macar halkının Orban rejiminin kurduğu mafya devletinin aldatmacasına ve yolsuzluğuna karşı cesur şekilde karşı çıkmasına hayran kaldım. Ayrıca, Avrupa kurumlarının Polonya ve Macaristan'dan gelen meydan okumaya verdiği cevaplar da beni cesaretlendiriyor" ifadelerini kullanmıştı.
Vatan
POLİTİKA 
Kılıçdaroğlu Yurt Dışı Örgütleriyle Toplandı 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl'ün koordinasyonunda Ankara Etap Altınel Otel'de, CHP'nin yurtdışı örgüt temsilcileriyle bir araya geldi. Alınan bilgilere göre, 25 ülkeden 50 temsilcinin katıldığı toplantıda örgütün sorunlarını dinleyen Kılıçdaroğlu, yurtdışı temsilcilerine 16 Nisan halk oylaması performansları nedeniyle teşekkür ederken, 2019'da yapılması öngörülen Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik beklentilerini aktardı. Çalıştaya CHP Parti Meclisi üyesi Emre Çam da katıldı. Çalıştaya ilişkin olarak Milliyet'e konuşan Bingöl, şunları kaydetti: "Yurtdışındaki birliklerimizle iki günlük bir çalıştay gerçekleştiriyoruz. Çalıştayın temel amacı; referandum sürecinde yurtdışında yaşanan olaylar, yapılan çalışmalar ve bundan sonraki süreçte yurtdışında yapılacak çalışmaları birlikte değerlendirmek ve yurtdışı örgütlenmemizi daha ileri bir noktaya taşımak. Sevindirici olan son seçimlerde, daha başarılı bir örgütlenme yaptığımızı gördük, yurtdışı sandıklarda yüzde 99 oranında örgütlenme gerçekleştirdik. Seçim sürecinde sandık başında yaşanan olayları, örgütlerimizin sağlıklı örgütlenmesi sayesinde tespit ettik. Sadece oy kullanılan 3 ülkede örgütlendik. 16 Nisan'da yurtdışında yüzde 59 'evet' çıktı. Önceki seçimlerde makas daha açıktı, oy farkı her seçim azalıyor. Yurtdışı örgütlerimize parti içi eğitimle ilgili bir dizi çalışma başladı. Yurtdışında parti adıyla örgütlenen tek siyasi parti biziz. Yurtdışı seçim çevresi oluşturulmasını öneriyoruz CHP olarak. Bir kanun teklifi verdim. Bunu hayata geçirmek son derece önemli. Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarının çözümünde böyle bir çevre oluşturulması son derece önemli. Vatandaşlarımızın sorunlarını çözmek adına bu teklifimiz önemli. Kanun teklifine diğer siyasi partilerin de destek vermesiyle umarız bu düzenleme hayata geçecektir." Kılıçdaroğlu, 16 Nisan halk oylamasının ardından referandum sonuçlarını analiz etmek amacıyla, partisinin TBMM grubu, PM üyeleri ile toplanmış, il başkanlarını, belediye başkanlarını ve gençlik kolları il başkanlarını da Ankara'ya davet ederek görüşlerini almış, "gayri meşru" olarak nitelediği referandum sonuçlarına yönelik değerlendirmelerini ve bundan sonra izlenecek yol haritasına yönelik talimatlarını sunmuştu.
Milliyet
'Taciz Olursa Kimseye Sormayız' 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneğinin (MÜ- SAİD) Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen 24. Olağan Genel Kurulu'ndaki konuşmasında, siyasi ve ekonomik mesajlar verdi. 7 Haziran seçimlerinde istikrar ortamının tehlikeye düştüğünü kaydeden Erdoğan'ın siyasi mesajlarından öne çıkanlar şöyle: "Türkiye, koalisyon dönemlerinin sancılarını, krizlerini, kavgalarını tüm dehşetiyle yeniden kapısında buldu. 'Koalisyon da olur' diyenlere aslında o dönem bir cevaptı. Demek ki olmuyormuş. Hiçbir partinin tek başına hükümet kuracak çoğunluğu elde edememesi, koalisyon için gereken uzlaşmanın da sağlanamaması üzerine cumhurbaşkanı olarak yetkimizi kullandık ve seçimleri malum tekrarladık." "Bunu fırsat bilen bölücü terör örgütüne tabii ki aman vermedik. Güvenlik güçlerimizin kahramanca mücadelesiyle bu eylemler amacına ulaşamadı. Teröristleri açtıkları çukurlara gömerek ülkemizin büyük bir tehditten kurtulmasını sağladık. Aynı anda DEAŞ'ta sınırlarımız içinde yoğun saldırılar başlattı. FETÖ ise zaten ihanetlerine hiç ara vermiyordu. 1 Kasım'da ülkemizin güçlü bir hükümete sahip olmasıyla teröre karşı mücadelemiz çok daha etkin bir hale geldi. Bu saldırının ekonomik ayağı ihmal edilmedi. Hem terör örgütüyle mücadele ettik hem ekonomiyi toparlayarak yeni bir atılıma girdik." "15 Temmuz darbe girişimi işte bu esnada gerçekleşti. Milletimizle birlikte darbecilerin üzerine gittik. Verdiğimiz şehitler ve gaziler hepimizi can evinden yaraladı. Özgürlüğümüze, geleceğimize, namusumuza el uzatan hainlere ülkeyi bırakmadık. Dünyada eşi benzeri olmayan bu kahramanlığı gösteren milletimle gurur duyuyorum. Kamu kuruluşları, iş dünyası, sivil toplum örgütleri, siyasette tespit edilen ne kadar FETÖ üyesi varsa hepsinden hesap sormaya başladık. Şu anda temizlik harekatı yapıyoruz." "Hemen ardından Suriye'de ülkemize yönelik tehditleri bertaraf etmek amacıyla Fırat Kalkanı Harekatı başlattık. Cerablus, Er Rai, Dabık'ı DEAŞ'tan temizledik. Amerika ve Rusya'yla yaptığımız görüşmeler neticesinde bir yere geldik. Rakka'da şu anda ABD iki terör örgütüyle biri siyasi biri eylem ayağı yani YPG ve PYD ile operasyon yapmak istiyor. Eğer Suriye'nin kuzeyinden ülkemize herhangi bir taciz gelecek olursa biz bu konuyu kimseyle görüşmeyiz, kararımızı kendimiz veririz. Asıl olarak DEAŞ'a karşı başlattığımız operasyonda, El-Bab'ı teröristlerden başarıyla temizledik. DEAŞ, PYG, YPG'den temizlediğimiz yerlere 100 binin üzerinde Suriyeli yeniden gelerek yerleşmiştir. Bu yaz aylarında çok büyük eylemlere hazırlanan terör örgütünün inlerine girdik. Ne kadar terör örgütü varsa hepsinin inlerine girdik, giriyoruz."
Vatan

SPOR 
Spor Toto Basketbol Süper Ligi play-off yarı finalinin 3. maçında Anadolu Efes, Beşiktaş Sompo Japan'ı, Brown'ın son saniyede bulduğu basketle 66-65 yendi, kaybetmesi durumunda eleneceği seriyi 2-1'e getirdi. Basketboluyla, olaylarıyla uzun süre tartışılacak bir gün yaşandı. Tabii ki günün en ilginç anı A.Efes Başkanı Tuncay Özilhan'ın 2. çeyrekte takımı sahadan çekmesiydi. Maçı protokolden izleyen Özilhan, Granger'ın hücum faulüne itiraz eden Coach Perasovic'e de teknik faul çalınınca saha kenarına inip, Efes benchine gitti, herkesin soyunma odasına gitmesini istedi. Efesli oyuncular ve teknik ekip sahadan çekildikten yaklaşık 3 dakika sonra oyun alanına döndü. Hakemlerin, Efes yöneticilerine bir dakika içinde sahaya çıkmazsanız maçı tatil edeceğiz dediği ve bunun üzerine sahaya dönüldüğü öğrenildi. Bu kez Beşiktaş cephesi sahadan çekilmek istedi ancak hakemler, maçı başlatacaklarını belirtince oyuna Efes benchine bir teknik faul daha çalarak devam ettirdi. Beşiktaş yaşananlar nedeniyle sonuca resmi itirazda bulundu. Böyle bir olayın kurallarda karşılığı yok, nasıl bir karar verileceği soru işareti. Maça gelince 2-0 geride olan Efes, bu maçı da vermek için çok uğraştı. Tamam, hakemlerin çaldığı ilginç düdükler vardı. Son dakika içinde Granger'a turnikede çalınmayan, Heurtel'in kariyerinin ilk savunmasını yapmışken çalınan faul kararları da şaşırtırıcıydı. Ancak Efes şu görüntüyle anılmamalıydı. Bir de şunun cevabı verilmeli; bundan sonra isteyen takımını sahadan çekip, sadece bir teknik faulle kurtaracak mı?
Milliyet
Spor Toto Süper Lig'de Çaykur Rizespor sahasında, Aytemiz Alanyaspor'u 1-0 mağlup etmesine rağmen, Bursaspor'un Trabzon deplasmanında kazanınca ligden düşen 3'üncü takım oldu. 3. dakikada Süleyman'ın sağ kanattan kullandığı köşe vuruşunda ceza sahasına ortaladığı topu önünde bulan Robin'in vuruşunda meşin yuvarlak üst direkten döndü. 23'te Emre Akbaba'nın pasında altı pas çizgisi sağında topu önüne alan Efecan'ın vuruşunda kaleci Gökhan gole izin vermedi. 31. dakikada Petrucci'den aldığı pasla sağ çaprazdan ceza sahasına yönelen Oğulcan'ın şutunda top üst ağlarda kaldı. 45'te Çaykur Rizespor atağında Birol, Kweuke'yi düşürünce hakem penaltı noktasını gösterdi. Atışı kullanan Süleyman'ın vuruşunda top ağlarla buluştu: 1-0. 57. dakikada Emre'nin pasında topla buluşan Taha'nın ceza sahası dışından şutunda meşin yuvarlak kaleci Gökhan'da kaldı. 86'da Jantscher'in sağ kanattan kullandığı serbest vuruşta ceza sahasına ortaladığı topu Kweuke kafayla kaleye gönderdi. Top yandan auta çıktı. Kalan dakikalarda başka gol olmayınca mücadeleyi Çaykur Rizespor 1-0 kazandı.
Milliyet
Fenerbahçe için maç çok kötü başladı. Skrtel'in yokluğunda savunmada sıkıntı daha ilk dakikada ortaya çıktı. Ahmet'in attığı gol ofsayt gerekçesiyle iptal edildikten sonra ev sahibi 6'da öne geçti. Aaatıf'ın müdahalesi sonrası Emre yerde kaldı. Koman, penaltıyı gole çevirdi ve Adanaspor'u öne geçirdi: 1-0 Bu golün şokundan kısa sürede kurtulan sarı-lacivertliler etkili ataklar bulmaya başladı. 9'da Souza'nın vuruşunda Fenerbahçe skoru eşitledi: 1-1 Penaltıdaki hatasının ardından yaptığı asistle skorun dengelenmesini sağlayan Aatıf, 23'teki golüyle de takımını öne geçirdi: 1-2. Bu dakikadan sonra sarı-lacivertliler özellikle Lens ile etkili olmaya başladı. 23'te Volkan Şen'in getirdiği topta rakiplerini geçen Hollandalı'nın son vuruşu savunmaya takıldı. 50'de Lens sağ kanattan etkili bir atak geliştirdi. Advocaat, belki de Hollanda Milli Takımı'nı düşünerek futbolcusunu oyundan aldı. 77'de Aatıf karşı karşıya net bir fırsatı kaçırdı. Zaten sarı-lacivertliler öne geçtikten sonra kontrolü de tamamen ele geçirmişti. Adanaspor'un da ligde bir iddiası bulunmaması sebebiyle son bölümler iyice düşük tempoda geçti. Son dakikada uzak mesafeden attığı gol ile Emenike maçı bitirdi: 1-3. Sezonu hayal kırıklığı ile kapatan sarı-lacivertliler, bu sonuçla en azından ligi üçüncü bitirmeyi başarırken Adanaspor da lige veda etti.
Milliyet
Galatasaray için geçen sezon olduğu gibi zor bir sene oldu. Sarı-kırmızılılar, 34 haftalık maratonu, kupa şampiyonu Atiker Konyaspor'u 2-1 yenerek tamamladı ama ligde dördüncülükle yetindi. Turgay Şeren Sezonu'nun son haftası, futbol bakımından iniş ve çıkışlarıyla ligin özeti gibiydi aslında Galatasaray'ın ligi üçüncü sırada bitirip UEFA Avrupa Ligi'nde oynayacağı eleme sayısını azaltmak ve tatili uzun tutmak için, kazanması yetmiyordu. Bir de Fenerbahçe'nin takılması gerekiyordu. Ama bütün bu hesapların yanında, Podolski ve Bruma gibi isimlerin vedası 90 dakikanın önüne geçti. Fenerbahçe'nin Adana'da gol yemesi bile ne taraftarı ne de futbolcuları ilk bölümde heyecanlandırmadı. Düşünün gitmeye niyetli olan Sinan Gümüş bile attığı golden sonra doğru dürüst sevinmedi. Sözleşmesi biten Sabri ise yine kafa karıştırdı. Koskoca ilk akıllarda kalan tek kare atılan goldü. 34'te Podolski'nin sol kanattan boş pozisyondaki Sinan'a verdi. Genç futbolcuya dokunmak kaldı: 1-0. Atiker Konyaspor müthiş karambolle 63'te beraberliği sağladı. Yeşil-beyazlılar, Selim'le golü buldu: 1-1. Veda kervanına eklenen Sinan Gümüş, 77'de bir kez daha sahneye çıktı ve Serkan'ın üzerinden plasesini yaptı. Sinan'ı araya kaçıran Linnes'in pası ise mükemmeldi. Sonuçta da G.Saray 2-1 kazanarak 3 puanla ligi bitirdi. Ancak dün geceye bakarsak, Podolski'yle beraber giden bir çok isim olacak!
Milliyet
Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş, Osmanlıspor karşılaşmasının ardından şampiyonluk için futbolcular, yönetim kurulu ve taraftarlara teşekkür ederken, gelecek sezon daha da iyi olmaları gerektiğini söyledi. Tüm yönleriyle başarılı geçen bir sezonu daha geride bıraktıklarına vurgu yapan siyah-beyazlı hoca, "Herkes mutlu olsun. Artık ligin sonuna geldik. Şampiyon olduk. Bizim için iyi başlayıp, iyi biten bir sezon oldu. Başkan ve yönetim kurulu doğru kararlar verdi. Taraftar ve oyuncular bütünleşti. Oyuncularım sezon boyunca çok çalışarak şampiyonluğu kazandı. Herkese çok teşekkür ediyorum. Bu sezon için şampiyonluk hedefi yakalandı. Ancak gelecek sene daha iyi olmalıyız. Eksiklerimizi görerek, daha iyi futbol oynamak için çalışmalıyız. Bütün takımlar da bunu yapmalı" diye konuştu. Genel olarak istikrarlı bir sezon geçirdiklerini de kaydeden deneyimli teknik adam, "Bu sezonu 4 gollü bir galibiyetle açmıştık yine 4 gol atarak bitirdik. Geçen sezona göre 2 gol az attık, 2 puan az aldık ama 5 gol de daha az yedik. Özetlersek genel olarak dengeliyiz. İstikrarlı bir sezon oldu. Futbolcularım çalıştıkları zaman neler yapabileceklerini bir kez daha gördüler" yorumunu yaptı.
Milliyet
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme