.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

10 Haziran 2017 Cumartesi

10.06.2017 Genel Gündem10.06.2017

GÜNDEM

3 Günde Tahliye 
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın sürdürdüğü FETÖ soruşturması kapsamında Ekrem Yeter, 4 Haziran'da gözaltına alındı. Yeter, 5 Haziran'da da Ankara 1. Sulh Ceza Hâkimliği'nin verdiği kararla 'Silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan tutuklanarak cezaevine gönderildi. Yeter'in avukatı Yakup Erikel, 7 Haziran'da tutuklama kararına itiraz etti. Ankara 2. Sulh Ceza Hâkimliği, 8 Haziran'da Yeter'in tahliyesine karar verdi. Hâkim Ali Keleş kararında, mevcut delil durumu, şüphelinin sabit ikametgâh sahibi oluşu ve tutuklama tedbirinden beklenen faydanın adil kontrol tedbir ile sağlanacağı gerekçesiyle, Yeter'in 'derhal serbest bırakılmasına' hükmetti. Yeter'in yurtdışına çıkışı yasaklandı, her pazar karakola giderek imza atmasına karar verildi. Yeter, 8 Haziran gece yarısı kaldığı Sincan Cezaevi'nden tahliye edildi. Dosyada, 'Lagos' isimli gizli tanığın, Yeter'in Konya'da görev yaptığı dönemde "FETÖ'nün mahrem imamların abisi" olduğu yönünde ifadesi bulunuyor. AK Parti kurucusu ve eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, damadının tahliye edilmesine ilişkin Twitter'dan açıklamalarda bulundu: "Ben, Bülent Arınç olarak; damadım, kızım ya da oğlum fark etmez, FETÖ ile kriminal ilişkiye girmiş her ferdin, gözünün yaşına bakılmaksızın yargılanmasını ve ceza almasını savunuyorum. Ancak şundan da eminim ki, Ekrem Yeter asla FETÖ üyesi olmamış, devletinin ve vatanının yanında yer almıştır. Ekrem Yeter, damadım olduğu için değil, hukukun gereği olarak serbest bırakılmıştır. Ekrem Yeter'in, 17-25 Aralık öncesi cemaatle, binlerce insan gibi sempati düzeyinde yakınlığı olduğu sır değildir. Ülkemize, milletimize ve İslam ülkelerine yardım etmek için yaptığı gönüllü sosyal faaliyetlerinin bir kısmı, adı geçen cemaatin yasal, legal sivil toplum kuruluşlarıyla kesişmiştir."
Hürriyet


Şenay Öğretmeni Vurdular 
PKK'lı teröristler dün saat 11.30 sıralarında önce Kozluk Belediye Başkanı Ak Partili Veysi Işık'ın özel otomobiline uzun namlulu silahlarla ateş açtı. Başkan Işık'ın bulunmadığı otomobilde yeğeni avukat Muhammet Işık saldırıdan yara almadan kurtulurken, teröristlerin kurşunları oradan geçen ve içinde 5 öğretmenin bulunduğu araca isabet etti. Saldırıda otomobilde bulunan öğretmenlerden Kozluk Çok Programlı Anadolu Lisesi müzik öğretmeni 22 yaşındaki Şenay Aybüke Yalçın yaşamını yitirdi, 1 öğretmen de yaralandı. Yaralı öğretmen Kozluk Devlet Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alınırken, kaçak teröristlerin bulunduğu aracı da güvenlik güçleri takibe aldı. Kozluk ilçe merkezindeki silahlı saldırıdan sonra kaçan 2 PKK'lı saat 12.00 sıralarında ilçe merkezine 20 kilometre uzaklıkta bulunan Bekirhan Beldesi'ne geldi. Bekirhan girişindeki Jandarma Karakolu önünde askerlerin görev yaptığı kontrol noktasında yakalanacaklarını anlayan teröristlerden biri inerek kaçtı, diğeri kontrol noktasına yaklaşıp, askerlerin yanında aracın içindeki bombayı infilak ettirdi. Başka araçların da bulunduğu kontrol noktasındaki patlamada 1 asker şehit düştü. Biri asker 2 kişi hafif yaralandı. Bombayı patlatan terörist de patlamada öldü.
Vatan

EKONOMİ 
Euro: Euro 3,9564-3,9656
Sterlin: 4,5035-4,5130
Gram Altın: 143,7858-144,2913

70 Bin Kamu İşçisi Grev Yolunda 
70 bin kamu işçisi için grev yolu göründü. Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, bazı sendikaların toplu sözleşme sürelerinin dolduğunu ve anlaşmazlıklardan dolayı grev kararı aşamasına gelindiğini açıkladı. Ancak OHAL nedeniyle cam sektöründe grev ertelemesi kararı alındığına dikkat çeken Atalay, "Sonradan camda anlaşma sağlandı. Tarım sektöründe, petrolde süreler doldu. Grev ertelemeleri kabul edilebilir değil. Hani OHAL'in kimseye zararı yoktu, ama bize var. Ocakta toplu sözleşme masasına oturan sendikalarımızın süreleri doldu. Patır patır arka arkaya grev kararları gündeme gelebilecek. O zaman ne yapacaklar göreceğiz" dedi. Atalay, hükümetin toplu sözleşmeler için teklifini de çarşamba günü vereceğini söyledi. Ekonomi muhabirleriyle önceki iftarda bir araya gelen Atalay'ın ilk gündemi kıdem tazminatı oldu. Kıdem tazminatında fona hiç güven duymadıklarını her ortamda ifade ettiklerini vurgulayan Atalay, şu anda işverenlerle birlikte hareket ediliyormuş gibi bir görüntü oluştuğunu söyledi. Ancak işverenlerin bir bölümünün, "Kıdem tazminatının tamamen kaldırılması" önerisi gelse peşinden gideceğini kaydeden Atalay şöyle devam etti: "Ortalama 2 bin 500 lira maaş alıyoruz. Bir lira biriktirme şansımız yok. Ama '2 bin 500 lira bile bunlara çok, yemekle geçinsinler' diyecek noktada, işverenler de var. Madem kıdem tazminatı için birşey yapılacak, alamayanlarla ilgili düzenleme yapalım. 'Biz fon olmasın' istiyoruz. Hatta kıdem tazminatı 80 darbesi sonrası 30 güne çekilmişti, o yukarıya çekilsin. Vergisini ödemeyene ceza veriliyorsa, işçisinin kıdemini ödemeyene de ceza verilsin."
Hürriyet
 
Araba Kiralayan Ve Günübirlik Ev Tutan Bankadan Ödeyecek 
Maliye Bakanı Naci Ağbal, araç kiralama işi yapan firmalar ile konutlarını günübirlik kiraya verenlerin bu ticarete ilişkin yapacakları tahsilatların artık tamamını banka ve benzeri aracı kurumlar vasıtasıyla almak zorunda olacağını, bu kurala uymayanlara özel usulsüzlük cezası kesileceğini bildirdi. Ağbal, AA'ya yaptığı açıklamada dünkü Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğlerle araç ve günübirlik konut kiralayanlar ile ürünlerini ticaret borsalarına tescil ettirerek satan çiftçiler hakkında bazı düzenlemelere gittiklerini söyledi. Mevcut düzenlemeye göre, araç kiralama faaliyeti yürüten firmaların, motorlu kara aracı kiralama hizmetlerinin 7 bin liralık genel kural olan sınıra tabi olduğunu belirten Ağbal, "Söz konusu firmalar, bu hizmetlerine karşılık 7 bin liranın altındaki ödemeleri nakit olarak alabiliyorlar. Şimdi yaptığımız düzenleme ile firmalar, artık tutarı ne olursa olsun bu bedelleri banka ve benzeri aracı finansal kurumlar vasıtasıyla kredi kartı, banka kartı, havale, EFT gibi yollarla tahsil etmek zorunda olacak" diye konuştu. Ağbal, söz konusu uygulamayı kamuoyunda "günübirlik kiralama" olarak bilinen kısa süreli konut kiralamaları için de zorunlu tuttuklarını aktardı. Buna göre, sahip oldukları konutları kısa süreliğine kiraya verenlerin de yapacakları tahsilatları aynı şekilde banka ve benzeri aracı finansal kurumlar vasıtasıyla kredi kartı, banka kartı, havale, EFT gibi yollarla tahsil etmek zorunda olacaklarını ifade eden Ağbal, şöyle devam etti: "Yine burada da bir tutar sınırlaması olmayacak. Kiralamanın bedeli 50 - 100 lira da 10 - 15 bin lira da olsa ne olursa olsun banka ve benzeri aracı finansal kurumlar aracılığıyla tahsil edilecek. Bu kurala uymayanlar hakkında, kişi veya firmanın mükellefiyet durumuna göre 350 lira ile 1400 liradan az olmamak kaydı ile işlem bedelinin yüzde 5'i kadar özel usulsüzlük cezası kesilecek. Bu düzenleme ile söz konusu alanlardaki kayıt dışılık azalacak."
Milliyet
 
İhracatta Yılın Şampiyonu Ford 
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından hazırlanan İlk 1000 İhracatçı Firma-2016 araştırmasına göre, en fazla ihracat yapan şirketler sıralamasında zirvenin sahibi 3.96 milyar dolar ile Ford Otomotiv Sanayi oldu. İkinci 3.19 milyar dolar ile Tofaş Türk Otomobil Fabrikaları, üçüncü 2.8 milyar dolar ile Oyak-Renault Otomobil Fabrikaları oldu. TİM tarafından 15 yıldır yapılan ve 26 sektörün tamamını kapsayan İlk 1000 İhracatçı Firma araştırmasının 2016 yılı sonuçları düzenlenen basın toplantısı ile açıklandı. Firmaların geçen yıl toplam ihracat rakamı yüzde 1.13 azalarak 81.4 milyar dolar olurken, otomotiv sektörü yüzde 27.2 pay ile lider, İstanbul ise 434 firma ile iller bazında birinci oldu. En çok ihracat yapılan Almanya'dan elde edilen ihracat geliri yüzde 4.3 artarak 14 milyar dolar olarak gerçekleşirken, ilk 10 ülke arasında en çok daralan pazar Irak oldu. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, "2023 yılı hedefimiz 50 firmamızın 1 milyar dolar ihracat barajını aşması. Hedefe ulaşmak için yüksek katma değere sahip ürünler ihraç etmeli, Ar-Ge, inovasyon, tasarım ve markalaşmaya daha fazla yatırım yapmalıyız" dedi. Büyükekşi, "İlk 1000 firmanın yılsonu dolar kuru tahmini 3.86, euro kuru tahmini ise 4.11 oldu. Bu yıl Türkiye ihracatının yüzde 9.5 artarak 156 milyar dolar olarak tahmin edildi" diye konuştu. İlk 1000 firmanın toplam ihracat içindeki payı yüzde 57.3 olarak gerçekleşti. Toplam ihracatının yüzde 48.8'ine ilk 500 firma, yüzde 8.5'ine ise ikinci 500 firma imza attı. En çok ihracat yapılan ilk 10 ülke arasında en çok daralan pazar, Orta Doğu'da yaşanan gerilimler yüzünden Irak olurken, ülke grupları bazında en fazla ihracatta ise 68.3 milyar dolarlık rakamı ile AB ilk sırada yer aldı.
Milliyet
 
G20'nin En Hızlı 4'üncü Ülkesi Olacağız 
Ekonomik ve İşbirliği Kalkınma Örgütü'ne (OECD) göre, geçen yıl yüzde 2.9 ile beklentilerin üzerinde büyüyen Türkiye, bu yıl da G20'de en iyi performans gösteren ülkeler arasında yer alacak. Haziran ayı OECD Ekonomik Görünüm Raporu'na göre örgüt, Türkiye için 2017 büyüme tahminini yüzde 3.3'ten 3.4'e yükseltti. Buna göre, Orta Vadeli Program'da bu yıl yüzde 4.4 büyümesi öngörülen Türkiye, OECD tahmininde olduğu gibi yüzde 3.4 ile tamamlasa bile büyüme performansına göre 20 üye ülke içinde 4'üncü sırada yer alacak. OECD üyesi ülkeler arasında büyümede yüzde 7.3 ile Hindistan ilk sırada olacak. Hindistan'ı yüzde 6.6 ile dünyanın ikinci büyük ekonomine sahip Çin, yüzde 5.1 ile Endonezya ve 3.4 ile Türkiye izleyecek. Kanada yüzde 2.8, Güney Kore yüzde 2.6, Arjantin ve Avustralya yüzde 2.5 büyüyecek. Almanya'nın da yüzde 2 büyümesi öngörülüyor. ABD yüzde 2.1, Meksika yüzde 1.9, Euro Bölgesi yüzde 1.8, Birleşik Krallık yüzde 1.6 ve Rusya ile Japonya yüzde 1.4 büyüme kaydedecek. Fransa'nın yüzde 1.3, İtalya'nın yüzde 1 büyümesi tahmin ediliyor. Tahminlere göre OECD üyesi ülkelerin ortalama büyüme oranı bu yıl ve 2018 için yüzde 2.1 olacak. OECD tahminine göre, G20'de 2018 büyüme sıralamasında başı yine yüzde 7.7 ile Hindistan çekecek. Bunu 6.4 ile Çin, 5.2 ile Endonezya ve 3.5 Türkiye takip edecek.
Vatan
 
Artı 1 Kadın İstihdamı Ekonomiye Can Verir 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Türkiye İş Kadınları Derneği'nin (TİKAD) düzenlediği geleneksel iftar yemeğine katıldı. İstanbul'da gerçekleşen iftara iş, cemiyet ve sanat dünyasından çok sayıda isim katıldı. İftar programında bir konuşma yapan Emine Erdoğan, iş kadınlarına istihdam çağrısı yaptı. Erdoğan, "İş kadınları olarak kendi alanınızda artı 1 kadın istihdamı ile hem ekonomiye can suyu verir hem de kadınları güçlendirebilirsiniz. TİKAD bünyesinde böyle bir istihdam seferberliği başlatmak gücünüze güç katacaktır" dedi. Erdoğan, ayrıca iş kadınlarına 'usta- çırak' seferberliği başlatma önerisinde de bulundu. Erdoğan, şöyle konuştu: "Her biriniz kendinizden bir tane daha yetiştirmek üzere bir usta-çırak seferberliği başlatsanız ne kadar büyük bir kazanım olur. Biliyorsunuz geleneksel kültürümüzde birikim ve tecrübe bu yolla aktarılır. Her ustanın dizinin dibinde işin ahlakını, adap ve inceliklerini öğrenen bir çırak bulunurdu. Çok kabiliyetli gençlerimiz var, okullarımız onları teknik anlamda meslek sahibi yapıyor olabilir, staj mekanizmaları işliyor olabilir ama işin ruhunu bire bir, diz dize, göz göze öğretmek, dünyaya katacağınız artı bir değer olacaktır kanaatindeyim." Erdoğan, kadın detaycılığının iş dünyasına kalite, kadın şefkatinin dünyaya merhamet getireceğine yürekten inandığını da ifade etti. Başarılı iş kadınlarının Türkiye'de kadının gücünü ortaya koyan önemli işlere imza attıklarına dikkat çeken Emine Erdoğan, "Başarılı iş kadınlarımız bir yandan ekonomimize artı değer katarken bir yandan da yeni nesillere rol model oluyorlar. Sevindirici olan bir başka şey sadece iş dünyasında değil ülkemizi ilgilendiren sosyal meselelerde de inisiyatif alıp gerçek bir sivil toplum refleksi ortaya koyuyorlar. Her zaman milletimizle yan yana duran TİKAD'ı tebrik ediyorum" diye konuştu. Erdoğan, "Dünyada bizi bekleyen büyük fırsatlar var, bu dengeyi doğru kurduğumuzda hem küresel rekabette ülkemizi güçlendirir, hem de dünyanın diğer toplumlarıyla özgüvenli ve medeni ilişkiler kurarız Bu yaklaşımla ülkemiz için çok çalışmalıyız. En önemlisi, en büyük sermayemiz insana yatırım" dedi.
Vatan
 
Dünya 
'Ablukayı Hafıfletin' 
Trump yönetiminin Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, dün apar topar kameraların karşısına geçti ve Katar ve bazı Arap ülkeleri arasında diplomatik krize ilişkin önemli açıklamalar yaptı. Tillerson, teröre ideolojik, finansal ve askeri desteği kesmek için Arap dünyasında siyasi ifade özgürlükleri yönünde gelişme kaydedilmesinin şart olduğuna değinerek "İslami aşırıcılıkla mücadele edebilmek ve siyasi aktivizmin şiddete dönüşmesini engellemek için marjinal seslerin kendilerini siyaseten ifade edebileceği fırsatlara imkan tanınmalı" dedi. Bölgedeki aktörler arasında daha fazla sertleşme yaşanmaması gerektiğini vurgulayan Tillerson, şöyle konuştu: 'Katar'ı komşularının kaygılarına duyarlı olmaya davet ediyoruz. Katar'ın siyasi ifadeleri aktivizmden şiddete taşıyan grupları desteklediği bir tarihi var. Katar Emiri, teröristlerin ülkesinden atılması ve mali desteğin kesilmesinde gelişme kaydetti ancak daha fazlasını daha hızlı bir biçimde yapması şart. Diğer aktörler de kendi sınırları içindeki şiddet örgütlerine desteği kesecek adımlara devam etmeli. Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır'ı Katar'a yönelik ablukayı hafifletmeye davet ediyoruz. Bu kuşatmanın insani sonuçları var. Yetersiz gıdanın olduğunu, ailelerin zorla birbirinden ayrıldığını ve çocukların okullarına gidemediğini görüyoruz. Bunların özellikle ramazan ayında istenmeyen sonuçlar olduğuna inanıyoruz, bunlar bir an önce çözülmelidir." Başkan Donald Trump ise Tillerson'un aksine Katar'a sert mesajlar yollayarak, "Katar tarihsel olarak teröre en üst seviyede mali destek vermektedir. Artık buna son vermenin zamanı geldi. Görüşmelerimiz sonrasında Katar'a terörün finansmanını sona erdirmesi için çağrıda bulunmaya karar verdik" dedi.
Hürriyet
 
Kıbrıs Liderleri Yeniden Masada 
Birleşmiş Milletler (BM), Kıbrıs liderlerinin 28 Haziran'da müzakere için yeniden masaya oturacağını bildirdi. BM'nin Kıbrıs sözcülüğünden yapılan açıklamada, yeni tur Cenevre konferansının 28 Haziran Çarşamba günü başlayacağı duyurulurken, görüşmelere KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis'in yanı sıra garantör olarak Yunanistan, Türkiye ve Birleşik Krallık'ın katılacağı belirtildi. Açıklamada, yeni zirvenin, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in himayesinde toplanacağı da vurgulandı. Avrupa Birliği ise konferansa gözlemci olarak katılacak. Konferansta Kıbrıs sorununa nihai bir çözüm bulunması için çaba harcanacak. İlk konferans, Yunanistan'ın olumsuz tavrı nedeniyle sonuçsuz kalmıştı. Türkiye ve Kıbrıs Türk tarafı konferansa son adım olarak bakarken, Rumlar sürecin devam edebileceğini belirtiyor. Kıbrıs liderleri, son olarak 4 Haziran'da New York'ta BM Genel Sekreteri Guterres ile bir araya gelmişti. ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence de, taraflar arasındaki diyaloğa destek verdiklerini açıklamıştı.
Milliyet
 
Katalonya'nın Artık Referandum Tarihi Belli 
İspanya'da merkezi hükümetin karşı çıkmasına ve anayasa mahkemesinin iptal kararlarına rağmen Katalonya Özerk Yönetimi, 1 Ekim'de bağımsızlık referandumuna gideceğini açıkladı. Katalonya Özerk Yönetim Başkanı Carles Puigdemont, referandumda "Katalonya'nın cumhuriyet yönetimi şeklinde bağımsız bir devlet olmasını istiyor musunuz" sorusunun yöneltileceğini duyurdu. Puigdemont, referandum sorusunun bölgede konuşulan Katalanca, Aranes ve İspanyolca olmak üzere 3 dilde yöneltileceğini belirtti. İspanyol hükümetinin, 1 Ekim'de yapılacağı duyurulan bağımsızlık yanlısı referandumun iptali için Anayasa Mahkemesine başvurması bekleniyor.
Milliyet
 
Topu Özel Savcıya Attı 
ABD'DE Federal Soruşturma Bürosu'nun (FBI) Başkan Donald Trump tarafından görevden alınan eski direktörü James Comey'in önceki gün Senato'da verdiği ifadenin yarattığı tartışmalar sürüyor. Trump'ın geçen ay FBI teşkilatını yönetmede yetersiz kaldığını iddia ederek görevden aldığı Comey, Senato İstihbarat Komitesi'nde verdiği ifadede, Trump'ı 'yalancılıkla' suçlamıştı. Comey, Trump'ın Rusya soruşturması kapsamında Moskova ile bağlantıları araştırılan eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn hakkındaki dosyayı kapatması için kendisine 'talimat' verdiği kanısına vardığını belirtse de, ABD Başkanı'nın FBI tarafından yürütülen Rusya soruşturmasının sona erdirilmesi konusunda bir talepte bulunmadığını söylemişti. Yerel basın, Comey'in ifadesinde, Trump'ın Flynn hakkındaki soruşturmanın kapatılmasını isteyerek 'adalete engel olup olmadığı' yönünde bir yorum yapmaktan kaçındığını kaydetti. Buna karşın Comey'in yaptığı açıklamalarla, Rusya soruşturmasının başına atanan özel savcı Robert Mueller'e, Trump'ın adalete engel olduğu sonucuna varmasını sağlayacak materyaller verdiği yorumu yapıldı. Comey, Trump'la gerçekleştirdiği ilk bire bir görüşmenin ardından tuttuğu notları, Mueller'e teslim etmişti.
Vatan
 
Ab Yanlısı Gençlerin May'den İntikamı 
İngiltere, Avrupa Birliği (AB) üyeliğinden çıkış (Brexit) müzakerelerinde elini güçlendirmek ve parlamentodaki sandalye sayısını artırmak için erken seçime gitme kartını oynayan Başbakan Theresa May'in yaşadığı 'yenilginin' şokunu üzerinden atmaya çalışıyor. Seçim öncesi yapılan anketlerde seçmen desteğinin artışa geçtiğini gören May, sürpriz bir şekilde seçime gitmeye karar vermiş, ancak son 3 ayda yaşanan 3 terör saldırısının da etkisiyle sandıkta umduğunu bulamamıştı. Seçim sonuçlarına göre May'in liderliğindeki Muhafazakar Parti'nin bir önceki seçimlerde 330 olan sandalye sayısı 319'a geriledi. Jeremy Corbyn'in liderliğini yürüttüğü ana muhalefetteki İşçi Partisi ise sandalye sayısını 29 artırarak 261'e çıkarttı.
Vatan

POLİTİKA
  Kardeş Kavgasının Kazananı Olmaz 
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti İstanbul İl Başkanlığı'nca Yenikapı Etkinlik Alanı'nda düzenlenen iftar programındaki konuşmasında, bölgede ve dünyanın birçok bölgesinde birçok Müslüman'ın bir tas çorbaya, sükunete, huzura hasret bir şekilde ramazan ayını geçirdiklerine dikkati çekti. Yemen, Afganistan, Arakan, Filistin, Libya, Somali'deki Müslümanların kimi zaman açlıkla, terörle, kimi zaman baskı, zulüm ve şiddetle bu ramazanı yaşamaya çalıştıklarına dikkati çeken Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: "İftar sevincimiz de sahur huzurumuz da kardeşlerimizin yürek dağlayan feryatları karşısında buruklaşıyor. Ne yazık ki ramazanın temsil ettiği değerler hayatımıza yeteri kadar nüfuz etmiyor, edemiyor. Yardımlaşmaya, dayanışmaya, aramızdaki küslükleri, kırgınlıkları çözmeye yoğunlaşmamız gereken bir ayda maalesef yeni krizlerin, yeni gerilimlerin haberlerini alıyoruz. Üzülerek ifade ediyorum; son günlerde Körfez bölgesindeki kardeş ülkeler arasında yükselen tansiyon tüm Müslümanların ramazan sevincine gölge düşürmüştür. İslam dünyasının birçok sorunla, sıkıntıyla boğuştuğu bir dönemde buna yenilerinin eklenmesi yanlıştır. Bölgemizin geleceğine dair planların, kirli hesapların devreye alındığı bir süreçte enerjimizi kendi iç meselelerimizde tüketmek, kıt kaynaklarımızı boşa harcamak asla doğru değildir. Şu gerçeğin herkes tarafından bilinmesi gerekiyor; buradan tüm Körfez'deki kardeşlerime sesleniyorum, liderler ve Körfez halkı sizlere sesleniyorum, kardeş kavgasının kazananı olmaz, iftiralarla bir yere varılmaz. Böyle bir kavganın kazanan tarafı bölgemizdeki istikrarsızlıktan, gerilimlerden, kan ve göz yaşından beslenen odaklar olacaktır. Nitekim kriz simsarları daha hadisenin ilk anlarından itibaren bu konudaki mutluluklarını dile getirmekten çekinmediler."
Milliyet

'Ortak Payda Demokrasi' 
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Halkların Demokrat Partisi (HDP) Genel Merkezini ziyaret etti. Yaklaşık bir saat süren görüşme sonrasında ilk olarak HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay açıklama yaptı. Kemalbay, dünyada bölgede ve Türkiye'de oldukça büyük kırılma anlarının yaşandığı bir dönemde bu ziyaretin gerçekleştiğini ifade ederek, "Özellikle 16 Nisan meşru olmayan anayasa referandumundan sonra demokrasi güçleri açısından ortak bir mücadele anlayışıyla yan yana gelişinin özellikle partilerin bir diyalog içinde olmasının çok büyük bir önemi ve anlamı var. Partimiz 7 Haziran seçimlerinin ardından önemli bir saldırıya uğradı. Umuyorum ki bu yan yana gelişler başta cezaevindeki milletvekillerimiz, eş genel başkanlarımız ve siyasi soykırım operasyonları kapsamında tutuklu bulunan partililerimizin özgürlüklerine kavuşmasına, demokrasi anlamında da bir yol kat edilmesine de hizmet eder." diye konuştu.
Vatan

Vahim Hata 
Mesud Barzani liderliğindeki Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY), 'bağımsızlık referandumu' yapma kararına sert tepki gösteren Türkiye, "Bunun vahim bir hata teşkil edeceğini düşünüyoruz. Irak'ın toprak bütünlüğünün ve siyasi birliğinin muhafaza edilmesi Türkiye'nin Irak politikasının temel ilkelerinden biridir. Bu ilke bölgede kalıcı istikrar, barış, güvenlik ve refahın önkoşulları arasındadır" açıklaması yaptı. Barzani yönetiminin referandum kararının ardından dün Dışişleri Bakanlığı'ndan yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, "IKBY'nin bir süredir planlamakta olduğu bağımsızlık referandumu hakkındaki görüş ve endişelerimizi Irak hükümeti ve IKBY ile uluslararası toplumun önde gelen üyeleriyle paylaşmıştık. Referandumun IKBY başta olmak üzere Irak'ın çıkarına olmayacağını, bölgede kritik gelişmelerin meydana geldiği mevcut dönemde söz konusu tasarrufun istikrarsızlığı artıracak olumsuz sonuçlar doğuracağını vurgulamıştık" denildi. Açıklamada, şu ifadeler yer aldı: "IKBY liderliğinin bu yöndeki tavsiye ve uyarılarımız hilafına, 25 Eylül'de bağımsızlık konusunda referandum düzenleyeceği yönünde açıkladığı kararını da yukarıda belirtilen çerçevede değerlendiriyor ve bunun vahim bir hata teşkil edeceğini düşünüyoruz. Irak'ın toprak bütünlüğünün ve siyasi birliğinin muhafaza edilmesi Türkiye'nin Irak politikasının temel ilkelerinden biridir. Bu ilke bölgede kalıcı istikrar, barış, güvenlik ve refahın önkoşulları arasındadır. Ayrıca, Irak halkının içinde bulunduğu bu olağandışı koşullarda, üstelik statüsü tartışmalı bölgeleri de içerecek şekilde yapılacak bir referandumun halkın iradesini yansıtmaktan uzak kalacağı açıktır."
Milliyet

SPOR 
Spor Toto Basketbol Süper Ligi final serisinin ilk maçında Fenerbahçe, Beşiktaş Sompo Japan'i 75-69 yenmeyi başardı, durumu 1-0 yaptı. Finali 1 hafta maç yapmadan bekleyen sarı-lacivertli ekibin, Euroleague çeyrek finalinden başlayıp, şampiyonlukla sonuçlanan süreçteki olağanüstü temposundan biraz uzaklaştığı görüldü. Aslında bu beklenen bir şeydi ama Efes serisinde özgüvenini de oldukça yükselten Beşiktaş bu sıkıntıyı daha fazla hissettirdi. Fenerbahçe uzunlarını bütün sezon Stimac-Clark ikilisi kadar da rahatsız eden olmamıştı. Fenerbahçe'nin Stimac savunmasına yoğunlaştığı bölümlerde, Kenan ile Strawberry'nin sahne alması da ilk çeyrekte farkın 11 sayıya kadar çıkmasının nedenlerindendi. Ancak Fenerbahçe'nin aradığı enerji, takım içinden değil, hakem kararları sonrası tribünden geldi. Hep söylüyoruz ya; hakemlerin en büyük sorunu standart olmaması diye, aynı pozisyona bir pota altında paylaşılamayan top, diğerinde faul deyince, yine ortalık gerildi. Aslında ikisi de faul verilmesi gereken pozisyonların ardından ev sahibine bir de teknik faul çalınınca, ortam iyice gerildi. İşte o zaman da, daha tecrübeli olan, daha uzun süreli yan yana oynayan ve tabii ki evinde bulunan takım bunu fırsata çevirdi. Böyle atmosferlerde coşan Dixon saha içindeki kıvılcımı çaktı, Vesely'nin çabası arayı açtı. Beşiktaş tam saha baskı ve Clark faktörüyle bir kez daha rakibini yakaladı ama sahasında rüzgarı arkasına alan Fenerbahçe'yi yıkmak için, her şeyi çok iyi yapmak lazımdı. Thompson ile Roll beklentilerin çok altında kalınca, sadece 3 oyuncusuyla skoru sürüklemeye çalışan Beşiktaş, 7-8 isminden katkı alan Fenerbahçe karşısında tutunamadı.
Milliyet

Galatasaray taraftarı, yeni sezon transferleri konusunda yönetimden müjde beklerken, başkan Dursun Özbek ise görüşmeler devam ettiği için kesin bir sonuç söyleyemeyeceğini dile getirdi, listelerinde 5-6 futbolcu olduğunu söyledi. Transfer ile ilgili bilgiler veren Özbek, "Transfer için yaklaşık 2 ay önceden çalışmalara başladık. Tudor'un verdiği ve scout ekibinin incelemesi sonrasında sunulan raporla ilgili yönetim çalışmaya devam ediyor. Çok inceliyoruz. Mali yapımıza uygun ve Galatasaray'a yakışır bir transfer sezonu yaşamak istiyoruz. Henüz neticelenmiş herhangi bir transfer yok. Transferler bittiği zaman da sizlere bilgi aktaracağız" diye konuştu. Listelerinde 5-6 oyuncu bulunduğunu dile getiren Özbek, şöyle devam etti: "Görüşmeler devam ettiği için kesin neticenin ne olduğu konusunda bir şey söylemek mümkün değil. Alınacak mevkileri herkes biliyor. Stoperden başlayın, orta sahası, forveti, sağ beki, sol beki Tüm sezon boyunca Galatasaray'ı seyredenler nerede eksiği olduğunu biliyorlar." Takımdan ayrılacağı söylenen Sneijder ve Bruma konusuna da açıklık getiren Galatasaray Başkanı, "Sneijder'e gelen bir teklif yok. Kendisi bizim mukaveleli ve önemli bir oyuncumuz. Bruma ile ilgili teklif var, görüşmeler devam ediyor. Görüşmeler nihayete ermiş değil, çeşitli maddeler üzerine tartışmalar yapılıyor. Kalıp gitmesi noktasında bugünlerde bir sonuç alacağız" ifadelerini kullandı. Özbek, Arda'nın kiralanması konusunda Barcelona ile bir temaslarının olmadığını da dile getirdi.
Milliyet

Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman'ın, Van Persie ile ilgili yaptığı olumlu açıklamalar stratejik bir adım olarak yorumlandı. Futbolcuyu göndermek isteyen sarı-lacivertliler bu hamle ile futbolcuya hem güven verdi hem de teklif gelmesi durumunda yönetimin pazarlık şansını arttırdı. Sezon bitmeden önce yapılan toplantıda Van Persie'den kendisine kulüp bulması istendi. Yıllık 5.5 Milyon euro kazanan futbolcu Çin ya da Arap kulüplerine gitmek istemiyordu. Avrupa'daki kulüpler de bu maaşı karşılamakta zorlanıyordu. İlgilenen kulüpler ise Hollandalı'nın satış listesine konmasını ve uygun bir fiyata transferi gerçekleştirmeyi bekliyordu. Kocaman'ın, "Van Persie'den daha iyi golcü mü var?" açıklaması sonrası ise durum değişti. Transfer döneminde futbolcu için masaya oturulması durumunda artık sarı-lacivertliler avantajı eline geçirdi. Kocaman tam tersi bir ifade kullansaydı hem futbolcuyu kaybedecek ve hem de yönetimin pazarlık şansının azalmasına sebep olacaktı. Kocaman'ın kalması durumunda bu açıklamasıyla herhangi bir problem yaşamayacağı, Van Persie'nin de övgü dolu sözler karşısında bir hayli sevindiği belirtildi. Bu arada Van Persie'nin eski kulübü Feyenoord'a dönmeyi düşünmediği kariyerine daha üst seviyede devam etmeyi istediği ifade edildi.
Milliyet

Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, Türk futbolunun her zamankinden daha çok birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyduğunu belirtti. Ankara'da dün yapılan Futbol Federasyonu olağan mali genel kurulunda konuşan Demirören, Türkiye'nin zor bir süreçten geçtiğinin, 15 Temmuz hain darbe girişimine maruz kaldığının altını çizerek şöyle devam etti: "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın dirayetiyle çok sevdiğimiz ülkemiz, mevcudiyetini korudu. Bu süreçte futbol ailesi, devletinin, demokrasinin yanında olduğunu gösterdi, içindeki hainleri temizledi, örnek bir duruş sergiledi. Milli birlik ve beraberliğimizi dünyaya tüm statlarımızdan haykırdık. O günlerde futbol toplumun ilacı oldu. Biz bu süreçte başımızı değil gövdemizi taşın altına koyduk. Hatta Türk futbolu için 5 yıldır her türlü fedakârlığı yapıyoruz. 27 Şubat 2012'de göreve geldiğimizdeki ortamı hatırlayın. Türk futbolunun tek gündemi, şike süreciydi. UEFA karanlık bir kâbus gibi üzerimize çökmüştü. O gün başkan seçildiğimde sizlere bir söz vermiştim. Türkiye'ye 5 yıl, 8 yıl Avrupa'dan men geleceği konuşulurken 'Süreç bitecek' demiştim. FETÖ'nün Türk futboluna hain saldırısı karşısında başta Sayın Aziz Yıldırım, Fenerbahçe ve Beşiktaş camiaları ile o gün içeride olan arkadaşlarımız olmak üzere hepimiz büyük bir mücadele verdik. Futbol Federasyonu olarak ben ve yönetici arkadaşlarımın dik duruşuyla, sözümüzü tutarak süreci bitirdik" TFF Başkanı A Milli Takımla ilgili olarak da şu düşünceleri paylaştı: "Krizleri çözmüş, hain oyunları bozmuş, Türk futboluna istikrarı getirmiş bir federasyonuz. Haliyle tüm bunlar yapılıp zor günler ve zorluklar geride kalınca federasyona talipler çoğalıyor. Ancak görüyorum ki, son günlerde yine aynı oyunlar sahnelenmek isteniyor, Türk Milli Takımı ile Futbol Federasyonu karıştırılmaya çalışılıyor. Bir yıl önce bu zamanlar prim konusu çok tartışıldı. Bir bardak suda fırtınalar kopartıldı. Hatalar elbette oldu ama kimse 'söz konusu ay-yıldız ise gerisi teferruat' demedi. Türk futbolunu karıştırmak isteyenlere fırsat verildi. Ben ve hocamız dahil herkese hakaretin bini bir paraydı. Bir yıl geçti, yine aynı kaotik durumla karşı karşıyayız. Yine hocamız, yine kaptanımız ve futbolcularımız karşı karşıya getiriliyor.
Milliyet
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme