.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

12 Haziran 2017 Pazartesi

12.06.2017 Genel Gündem

12.06.2017

GÜNDEM
Güle Güle Al Yazmalı 
Şehit öğretmen Şenay Aybüke Yalçın'ın cenazesi önceki gün Batman'daki törenden sonra uçakla Ankara'ya oradan da karayoluyla doğum yeri olan Çorum'un Osmancık ilçesine getirildi. Öğretmen Yalçın'ın cenazesi dün sabah da ilk olarak öğretmen olan amcası Fatih Yalçın'ın evinin önündeydi. Burada Kuran-ı Kerim okunup, helallik alındı. Genç öğretmenin tabutunun üzerine, beyaz duvak ile lise ve üniversite hayatı boyunca yer aldığı folklor ekibinde taktığı kırmızı yazma örtüldü. Şenay Aybüke Yalçın'ın babası Sadık, annesi Zehra, kardeşi Atıf Aybars (18), babaannesi Şanal ve amcaları Ertuğrul ve Fatih Yalçın, taziyeleri kabul etti. Yalçın'ın ayyıldızlı bayrağa sarılı tabutu daha sonra Hükümet Konağı önüne getirildi. Törene, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Çorum Valisi Necmeddin Kılıç, Yalçın'ın ailesi, meslektaşları ve binlerce Osmancıklı katıldı. Yakınları genç öğretmenin tabutuna sarılıp gözyaşı döktü. Baba Sadık Yalçın, "5 bin yıl değil, 500 bin yıl daha Allah'ın izniyle buradayız. Bizleri kimse yıldıramaz. Bu vatan tarihte Türk kalmaya devam edecek" dedi. Bakan Yılmaz da gözyaşlarına hâkim olamadı. Şehit Yalçın'ın cenazesi daha sonra Beyler Çelebi Camisi'ne götürüldü. Türk bayrağına sarılı tabuta, izci fuları da konuldu. Kılınan cenaze namazından sonra Şenay Aybüke Yalçın, İlçe Mezarlığı'ndaki Şehitlik'te toprağa verildi.
Hürriyet


Sınırdaki Beton Duvar Temmuz Sonu Bitiyor 
Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, önceki gece Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak ile birlikte Irak sınırının sıfır noktasındaki Dağlıca Üs Bölgesi'nde incelemelerde bulundu. Yüksekova'daki 3. Piyade Tümen Komutanlığı'nı ziyaret ettikten sonra Dağlıca Üs Bölgesi'ne geçen Bakan Işık, askerlerle sahur yaptıktan sonra Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kahraman personeliyle bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Tabur komutanından brifing alan Bakan Işık, ardından yine helikopterle Rahmo Tepe'deki modüler üs bölgesi Şehit Yüzbaşı Hasan Ülker Kışlası'na, ardından da Mardin'e geçti. Suriye sınırının sıfır noktasındaki Şehit Çoban Hudut Karakolu'nu ziyaret eden Işık, gözetleme kulesine çıktı. Nöbetçilerin hudut tekmili vermesinin ardından karakol komutanı, sorumluluk bölgeleri karşısında sınırın Suriye tarafında terör örgütü PKK/PYD'nin kontrolünde bir köyün yer aldığını anlattı. AA muhabirine yaptığı açıklamada Şehit Çoban Hudut Karakolu'nun 2011'de ASELSAN işbirliğiyle elektronik sistemlerle donatıldığını belirten Bakan Işık, karakolun sorumluluk alanındaki 4.5 kilometreyi 24 saat gece-gündüz izlediği bilgisini verdi. Işık, sınır fiziki güvenlik sistemi kapsamında yapılan modüler beton duvar çalışmalarını incelediklerini ifade ederek, şöyle konuştu: "Toplam uzunluğu 828 kilometre. Şu ana kadar 690 kilometresi tamamlandı. Önümüzdeki ayın sonuna kadar da tamamını bitirmeyi hedefliyoruz. Bu, sınırlardan yasadışı geçişleri ve özellikle kaçakçılığı büyük oranda engelledi. hemen sonra da artık entegre sınır güvenliği sistemini hayata geçiriyoruz. Burada sadece duvar, tel, yol ile kalmıyoruz, fiber optik sensörlerden kulelere, geniş alan gözetleme sistemlerine, teknolojik pek çok imkânı sınırımızın güvenliği için devreye alıyoruz."
Haber Türk

EKONOMİ 
Euro: Euro 3,9564-3,9656
Sterlin: 4,5035-4,5130
Gram Altın: 143,7858-144,2913


Kusura Bakma Stopajı Alırım! 
Yurtdışında faaliyet gösteren internet sitelerinden alışverişe vergi geliyor. İnternette ticaretin giderek arttığına dikkat çeken Maliye Bakanı Naci Ağbal, Türkiye'de herhangi bir mükellefiyeti olmayan firmalara vergi getirileceğini açıkladı. Türkiye'de mükellef olan internette satış yapan firmaların düzenleme dışında kalacağını vurgulayan Ağbal, merkezi yurtdışında olan bir internet sitesi eğer Türkiye'de mükellef değilse stopaj kesileceğini söyledi. Ağbal, elektronik ticaretin artmasının işletmeler için yeni fırsatlar getirdiğini, internette yapılan ticaretin de vergiye tabi olduğunu ifade etti. Elektronik ticaretin vergilendirilmesi konusunda birkaç alanda faaliyet yürüttüklerini kaydeden Ağbal, bunun için bir Bakanlar Kurulu kararı hazırlığı yaptıklarını bildirdi. Elektronik ortamda bankalar üzerinden yapılan para transferlerinde yurtdışı kaynaklı yapılacak ödemeler için stopaj kesilmesi sistemini getireceklerini açıklayan Ağbal, "Örneğin İrlanda'da faaliyet gösteren bir internet sitesi var. Türkiye'de işyeri yok. Türkiye'de yapılan işlemler var. Normalde vergileme hakkı Türkiye'de. Biz de Türkiye'den yurtdışına gidecek paralardan stopaj keseceğiz. Yurtdışındaki kuruluşa ödemeyi yaparken bankaya, 'bu firmaya yapılacak her türlü işlemde otomatik keseceksin' diyeceğiz" dedi. Stopajla ilgili dikkat edilecek hususun 'Türkiye'de vergi dairesine kayıtlı olup olmadığı' olacağını vurgulayan Ağbal, "Vergi dairesine kayıtlı olup elektronik ticareti yürüten firmalarımız var. Bu işletmeler bakımından tevkifat yapılması yanlış olur. Biz bunu yapmak istemiyoruz. Ülkemizde vergi mükellefi olanlardan kesersek zorluk çıkarmış oluruz halbuki biz elektronik ticareti destekliyoruz. Daha çok yurtdışına yapılan satışlarda bir tevkifat çalışması var. Türkiye'de vergi mükellefi olan hiçbir şirkete bunu yapmayacağım" dedi. Stopaj kesintisinin alıcıya yani tüketiciye ait olmayacağını vurgulayan Ağbal, "Stopaj transfer yapılırken alınacak. Ben bu ülkede vergi mükellefi olsun istiyorum. Elektronik ticaret üzerinden stopaj yapılsın istemiyoruz ama bu ülkede vergi mükellefiyeti olmadan para kazanırım diyorsanız kusura bakmayın, stopaj alırız. Stopajı araç olarak kullanacağız. Herkes bu ülkede vergi mükellefi olmak zorunda. Bunu yapmayanlarla Maliye olarak gerekli mücadeleyi yapacağız" dedi.
Hürriyet
 
Garantiye Yeni Model 
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Hazine destekli kredi garanti sistemine yönelik yeni bir model oluşturacaklarını belirterek, "Bu zamana kadar sağlanan kredilerle KOBİ'lerin finansal sıkıntılarının çoğu giderildi. Önümüzdeki dönem yatırım kredilerinin sistemden daha fazla pay almasına yönelik çalışma yapacağız, daha çok yatırıma, katma değere ve istihdam sağlamaya odaklanacağız" dedi. Şimşek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hazine destekli kredi garanti sisteminde bu yıl gerek etkinlik ve oluşturulan kaynaklar gerekse ulaşılan yararlanıcı sayısı açısından dönüm noktası yaşandığını söyledi. Sağlanan desteğin büyüklüğü, ulaşılan kitle ve zamanlama açısından sistemin reel ekonomiye önemli etkileri bulunduğuna işaret eden Şimşek, "Bu uygulama yatırım, tüketim ve ticaret açısından sıkıntılı bir dönemden geçilirken ekonominin olumlu bir seyre dönmesine katkı sağladı ve iktisat politikası seçenekleri açısından önemli bir yer edindi" diye konuştu. Şimşek, sistemle 2017 yılına kadar yaklaşık 10 milyar lira tutarında teminat yaratılırken, 4 Haziran itibarıyla tahsis edilen kredi limitinin 180 milyar lirayı aştığını ve 287 bin kredi işlemine ulaşıldığını kaydetti. Bu sonuçlara ulaşılmasında, destek miktarları ve kefalet tutarının artırılmasına yönelik bu yıl yapılan mevzuat düzenlemelerinin önemli etkisi bulunduğunu vurgulayan Şimşek, bu düzenlemelerle geçen yıl duraklayan reel kredi büyümesinin önümüzdeki dönem ivme kazanacağını ve ortaya çıkan kredi genişlemesinin ekonomik büyüme üzerinde olumlu etkisi olacağını bildirdi. Şimşek, bu sistemle bankalar tarafından kısa sürede yaklaşık 14 milyar lira kredinin ihracatçı firmalara kullandırıldığını belirterek, sağlanan imkanın daha çok işletme kredisi olduğunun altını çizdi. Bu kapsamda yatırım kredilerini yüksek seviyelere çıkarmak için çalışma başlattıklarına dikkati çeken Şimşek, şöyle devam etti: "Uygulamaya firmalardan büyük talep geldi. Hacmi 250 milyar liraya yükseltilen Kredi Garanti Fonu (KGF) kefaletlerinde 180 milyar liraya ulaşılırken, bu zamana kadar sağlanan kredilerle KOBİ'lerin finansal sıkıntılarının çoğu giderildi. Bundan sonraki süreçte yeni kredi garanti politikası ve yeni bir model oluşturacağız. Önümüzdeki dönem yatırım kredilerinin sistemden daha fazla pay almasına yönelik çalışma yapacağız, daha çok yatırıma, katma değere ve istihdam sağlamaya odaklanacağız. İhracata ve kadın girişimcilere yönelik politikalara da ağırlık vereceğiz, bunlara yönelik işlemler için kolaylık sağlayacak yeni adımlar atacağız."
Hürriyet
 
Toki Tatil Dönüşü İndirim Yapacak 
Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, yüzde 20 indirim kampanyasını eylülde yapacaklarını söyledi. Turan, borcunu ödeyip tapusunu hemen almak isteyen konut ve işyeri alıcılarına yönelik yüzde 20 indirim kampanyasına yoğun talep geldiğini belirtti. Bu yıl indirimkampanyasını eylülde yapacaklarını, kampanyaların belirli prosedürlere göre yapıldığını ifade eden Turan, "Yaz aylarında indirimkampanyası yaptığımızda birçok vatandaşımız köyünde oluyor, tatilde oluyor. İnşallah en geç 9'uncu ayda indirimkampanyamızı yapacağız. Bunu bekliyor vatandaşlarımız" dedi. Turan, geçen yıl borcunu ödeyip tapusunu hemen almak isteyen konut ve işyeri alıcılarına yönelik indirimkampanyası için "817 milyon lira borç kapatıldı. Bu paranın yaklaşık 513 milyon lirası kredi kullanılmadan 'yastıkaltı parası' denilen paradan getirilip ödendi" diye konuştu. TOKİ Başkanı Turan, indirim kampanyasından yararlanmak isteyen konut ve işyeri alıcılarının belirlenecek tarihler arasında ilgili bankaya başvuruda bulunabileceğini dile getirerek, şu ifadeleri kullandı: "Vadesi 12 ay ve daha az kalan projeler indirim kampanyasına dahil edilmeyecek. İndirim uygulaması kapsamına alınan projelerdeki konut ve işyeri alıcılarının başvuru tarihi itibarıyla idareye ödemekle yükümlü oldukları aidat, emlak vergisi gibi herhangi bir borçlarının bulunmaması gerekiyor."
Haber Türk
 
654 Bin Unutkan İçin Son Günler 
Bankadaki parasını çekmeyi unutan ya da alacağını sigorta şirketlerinde bırakan vatandaşlar için sona gelindi. Banka ve sigorta şirketlerinden 15 Haziran 2017'ye kadar unuttuğu meblağı tahsil edemeyen vatandaşların parası ya Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) ya da Güvence Hesabı'na devredilecek. AA'nın derlediği bilgilere göre, bankalar nezdindeki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan 10 yıl içinde aranmayanlar zaman aşımına tabi. Hayat poliçesindeki parası ile hasar alacağını sigorta şirketlerinde bırakanların parası da aranmaması halinde Güvence Hesabı'na devrediliyor. Bu yıl TMSF'ye ön bildirimi yapılan 528 bin 876 hesap bulunurken, Güvence Hesabı'nda 125 bin 885 kişi de sigortadaki parasını arayıp sormadı. Zaman aşımına uğramış hesabı olduğunu öğrenenler, 15 Haziran 2017'ye kadar ilgili banka şubesi veya genel müdürlüğüne kimlik kartı ile başvurabilecek. Şimdiye kadar parasını unutan 654 bin 761 kişi bulunuyor. Bu kişiler yaklaşık 115 milyon lirayı bankada, 42 milyon lirayı ise sigortada unuttu.
Milliyet
 
Merkez'lerin Haftası 
Bu hafta Merkez Bankalarının haftası olacak. Dışarıda uzun zamandan bu yana beklenen Fed toplantısı 13-14 Haziran tarihlerinde yapılacak. Bu toplantıdan 25 baz puanlık (Yüzde 0.25) bir faiz artışı bekleniyor. Ben de bekliyorum. Artmaması sürpriz olacaktır. 14 Haziran Çarşamba günü bizim piyasalarımız kapandıktan sonra açıklanacak faiz kararı sonrasında Yellen bir basın toplantısı gerçekleştirecek. Soru ve yanıtlarından; gelecek döneme, özellikle de Fed'in bilanço daraltmaya ne zaman başlayacağına dair (Beklenti yılın son çeyreğinde başlayacağı yönünde) ipuçları aranacak. Sonraki gün yani 15 Haziran Perşembe günü de içeride Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı var. Faiz oranlarında herhangi bir değişiklik beklenmiyor. Diğer gelişen ülke para birimlerine göre cazip bir faiz seviyemiz var ancak enflasyon cephesinde henüz net bir iyileşme olmadığından resmi oranlarda herhangi bir indirime gidilmesi beklenmiyor. Kaldı ki Geç Likidite Penceresi (GLP yüzde 12.25) ile haftalık fonlama faizi (yüzde 8) ve gecelik (yüzde 9.25) arasındaki "fonlama kompozisyonunu" değiştirerek Ağırlıklı Ortalama Fonlama faizine (AOFF) dokunabilir. Faiz oranlarının KGF nedeniyle hızla yükseldiği son haftalarda, TCMB fonlamayı ağırlıklı olarak GLP'den sağladığı için AOFF yüzde 11.97 seviyelerinde. Halen daha Londra ile Türkiye piyasası arasında 40-50 baz puanlık bir marj var. Bunu göz önüne alarak TCMB, fonlama kompozisyonunu; PPK'da herhangi bir değişikliğe dahi gitmeksizin; değiştirerek piyasalara mesaj verebilecek esnekliğe sahip.
Vatan
 
DÜNYA 
Sdg, Rakka'nın Batısında Bir Kasabayı Ele Geçirdi 
Ana omurgasını terör örgütü PKK'nın Suriye kolu PYD/YPG'nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG), terör örgütü DEAŞ'ın merkezi konumundaki Suriye'deki Rakka kentine yönelik operasyonda dün ilk kez kentin batısındaki bir ilçeyi ele geçirdi. El Romaniya ilçesi iki günlük çatışmalar sonunda SDG'nin kontrolüne girdi. SDG, geçtiğimiz hafta içi de Rakka'nın doğusundaki el Mişlab ilçesine girmişti. Büyük kısmı yerleşim yeri olan Mişlab, SDG'nin Rakka'ya yönelik saldırıları için kritik bir merkez haline gelmiş durumda. SDG'nin hedefi 17'nci Tümen Askeri Üssü'nü ve yakınındaki şeker fabrikasını ele geçirmek. ABD öncülüğündeki uluslararası Koalisyon, üsse yönelik SDG operasyonuna havadan bombardımanla destek veriyor. DEAŞ lideri Ebubekir El Bağdadi'nin Rakka'ya düzenlenen bir hava saldırısında öldürüldüğü iddia edildi. Lübnan'dan yayın yapan rejim yanlısı internet haber sitesi Al Masdar, Suriye Devlet Televizyonu'nun Bağdadi'nin bombardıman sonucu öldüğünü duyurduğunu bildirdi. Haberi uluslararası ajanslar teyit etmedi.
Hürriyet
 
Katar Trafiği 
Diplomatik kaynakların verdiği bilgiye göre, telefon görüşmesi ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın talebi üzerine gerçekleşti. Tillerson'ın telefonunun, Körfez krizinde Suudi Arabistan'la birlikte hareket eden ve Katar'ı teröre destek vermekle ağır şekilde suçlayan Bahreyn Dışişleri Bakanı Şeyh Halid bin Ahmed el Halife'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile İstanbul'da görüşmesinden sonra gelmesi dikkat çekti. Görüşmede Körfez krizi kapsamında Bahreyn Dışişleri Bakanı'nın İstanbul'da verdiği mesajlar ile temasları, Irak ve Suriye'deki gelişmeler ana gündemi oluşturdu. Edinilen bilgiye göre Çavuşoğlu, Körfez'de krizin sona ermesi için Türkiye'nin her türlü çabayı gösterdiğini, taraflara bölgenin tehlikeli bir boyuta gidecek yeni bir sorunu kaldıramayacağı mesajı verdiğini ifade ederek, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın krizin Ramazan Bayramı'ndan önce bitmesi için temaslarını sürdürdüğünü vurguladı. Türkiye'nin insani boyut kapsamında Katar'da sivil halkın acil gıda ihtiyacını karşılamaya çalıştığını belirten Çavuşoğlu, krizin uzaması durumunda bundan en fazla DEAŞ'la mücadelenin zarar görebileceği uyarısında bulundu. Tillerson, ABD Başkanı Donald Trump'tan farklı bir söylemle, Körfez krizinin Katar'da insani yaşam koşullarını tehlikeye atacak boyuta ulaşmaması gerektiği mesajını vermişti. Çavuşoğlu, Türkiye'nin Doha'da Katar'la ortak üs kurarak bölgedeki herhangi bir ülkeyi doğrudan hedef almasının kesinlikle söz konusu olmadığının da ilgili ülkelere iletildiğini vurguladı. Öte yandan, Rakka operasyonu için terör örgütü PKK'nın Suriye kolu YPG'ye verilen silahlarla ilgili Türkiye'nin hassasiyetini bir kez daha dile getiren Çavuşoğlu, Ankara'nın DEAŞ'la mücadele samimiyetini, Rakka operasyonunda İncirlik'in kullanılmasına olanak sağlayarak bir kez daha gösterdiği mesajını da verdi. Çavuşoğlu, Irak'ta da Kürtlerin 25 Eylül'de bağımsızlık referandumu yapma kararının da bölgedeki ateş çemberini büyütebileceği uyarısını yaparak, Kürtlerin sağduyulu davranması yönünde ABD'nin de etkili şekilde devreye girmesi gerektiğini vurguladı.
Hürriyet
 
Guardiola, Bağımsızlık Gösterisinde 
İspanya'nın doğusundaki Katalonya Özerk Yönetimi'nde 1 Ekim'de yapılması planlanan bağımsızlık yanlısı referanduma destek amacıyla Barcelona'da gösteri düzenlendi. Bağımsızlık yanlısı girişimlerin sivil kanadını oluşturan Katalonya Ulusal Asamblesi (ANC), Omniun ve Bağımsızlıkçı Belediyeler Derneği'nin (AMI) çağrısıyla Barcelona'daki fuar alanında yapılan gösteriye yaklaşık 40 bin kişi katıldı. "Referandum demokrasidir" ve "Uluslararası toplumun desteğini istiyoruz" mesajlarının verildiği gösteride, Manchester City Teknik Direktörü Josep Guardiola da bağımsızlık manifestosunun Ingilizce'sini okudu. Guardiola, "Ispanyol devleti istemese de geleceğimize karar vermek için referandumda oy kullanacağız" dedi.
Haber Türk
 
Macron'un 2. Sandık Zaferi 
Cumhurbaşkanlığı seçimlerini geride bırakan Fransa, bu kez de ülkenin yeni milletvekillerini belirlemek için sandığa gitti. Dün yapılan ilk tur seçimlerde ilk gelen sonuçlar, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un, bu ilk siyasi sınavında bir hayli başarılı olarak, mecliste çoğunluğu elde edeceğini gösterdi. Le Pen ise, çok düşük oy oranıyla, güçlü muhalefet düşlerine "veda" etti. Fransız halkı, yoğun güvenlik önlemleri altında, Ulusal Meclis'te görev yapacak 577 milletvekilini belirlemek için sandık başına gitti. Olağanüstü hal uygulaması altında düzenlenen seçimlerde yaklaşık 69 bin seçim merkezinde 50 bine yakın polis, jandarma ve asker görev yaptı. Seçimde 7 bin 877 aday milletvekili olmak için yarışırken, ilk turda en az yüzde 50'lik oy alamayan milletvekili adayları, sonuç için ikinci turu bekleyecek. Fransa İçişleri Bakanlığı, dün akşam saatlerine doğru yaptığı açıklamada seçime katılım oranı son 20 yılın gerisinde kaldı. İlk turda seçimlere katılım oranı yüzde 49,60 olarak gerçekleşti. 2012 yılındaki Milletvekili Genel Seçimleri'nin ilk turuna katılım oranı yüzde 57,22 olarak gerçekleşmişti. Seçimlerin ilk turu sonuçlandı. Resmi olmayan sonuçlara göre Cumhuriyetçi Yürüyüş Hareketi ve Modem ittifakı seçimleri 32,6 ile önde tamamladığı iddia edildi. İkinci sırayı muhafazakar / merkez sağ Cumhuriyetçiler önderliğindeki ittifakın yüzde 20.9 oy oranıyla elde eedeceği öngörülüyor. Seçimlerin ilk turunda üçüncü sırada ise yüzde 13.1 oy oranı ile Marine Le Pen liderliğindeki aşırı sağ Ulusal Cephe'nin (FN) yer alacağı bekleniyor. Sosyalist Parti seçimlerde büyük hayal kırıklığına uğradı. Cumhurbaşkanı François Hollande'ın cumhurbaşkanlığı kazandığı 2012 yılında seçimlerden lider çıkan Sosyalist Parti(PS) partisi yüzde 10.2 oy ile ancak 4'üncü sırada yer aldığı belirtiliyor. Bu sonuçların ardından Cumhuriyetçi Yürüyüş Hareketi ve Modem ittifakı mecliste 415-445 arasında milletvekiline, Merkez sağ ittifak 80 ila 100, Sosyalist Parti ise 30-40 arasında milletvekiline sahip olması, aşırı sağ partinin de 2 ila 5 arasında milletvekili çıkarması bekleniyor.
Milliyet
 
Kaddafi'nin Oğlu Serbest 
Libya'da 2011 yılının Kasım ayından bu yana tutuklu bulunan devrik lider Muammer Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam'ın serbest bırakıldığı bildirildi. Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi'ne bağlı General Halife Hafter güçlerinin yönettiği Zintan'daki silahlı gruplardan 'Ebu Bekir es Sıddık Tugayı'nın sosyal paylaşım sitesinden yapılan açıklamada, Zintan kentindeki cezaevinde Kasım 2011'den bu yana tutuklu olan Seyfulislam Kaddafi'nin serbest bırakıldığı belirtildi. Seyfülislam'ın, genel af yasasına dayanılarak serbest bırakıldığı kaydedildi. Seyfülislam, babasının ölümünden sonra Kasım 2011'de Libya'nın güneyindeki Sabha kentinde yakalanmıştı. Seyfülislam, 2011'de başlayan halk ayaklanmasında "gösterileri şiddet kullanarak bastırmak, göstericileri öldürmek, kamu mallarını zarara uğratmak" gibi suçlamalarla yargılanıyordu.
Milliyet
 
Netanyahu Ve Eşine Tazminat Ödeyecek 
İsrail yargısı, Benjamin Netanyahu'nun bir tartışma sırasında eşi Sara tarafından yolda araçtan indirildiğini iddia eden gazeteci Igal Sarna'nın Başbakan'a 100 bin Şekel (28 bin 300 Dolar) tazminat ödemesine hükmetti. Sarna geçtiğimiz yıl kişisel Facebook sayfasında, Başbakan'ın konvoyunun Tel Aviv ile Kudüs arasındaki otobanda gece yarısı yolculuk ederken, Sara Netanyahu'nun sinirli bir anında, konvoyu durdurup eşinin araçtan inmesini istediğini yazmıştı. İddiayı 'gülünç ve uydurma' olarak tanımlayan Netanyahu da Sarna'ya 76 bin 500 dolarlık tazminat davası açmıştı. Yargıç Azaria Alcalay, Sarna'nın paylaşımının Netanyahu ailesini 'aşağılamaya' yönelik olduğunu belirtti. Sarna mahkemede verdiği ifadede iddiayı bir arkadaşından duyduğunu öne sürmüş ancak kaynağının kimliğini açıklamayı reddetmişti.
Vatan

POLİTİKA
  Gözler İlk Kızılay'ı Arıyor 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen Kızılay'ın 149. kuruluş yıldönümü, bağışçılara madalya dağıtım töreni ve iftar programına katıldı. Kızılay'ın tüm faaliyetleriyle doğrudan insan hayatına dokunduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle konuştu: "Savaş alanında yaralanan askerlerimize yardım etmek için kurulan ve zamanla tüm mağdurların, mazlumların umudu haline gelen Kızılayımızın, dünyanın dört bir yanında yürüttüğü faaliyetleri takdirle takip ediyoruz. Nerede olursa olsun, sıkıntıya düşen insanlarımızın gözlerinin ilk aradığı şey, Kızılay amblemidir. Çünkü insanlar çok iyi biliyorlar ki şayet bu amblem varsa Kızılay oradadır. Kızılayın orada olması da karınlarını doyurabilmeleri için, ihtiyaç duydukları yemeğin, barınabilmeleri için gereken çadırın, kendilerini soğuktan koruyacak battaniyenin bulunduğu anlamına geliyor. Sadece bu kadar da değil, eğer hastamız bulunuyor ve kana ihtiyaç duyuyorsak gözümüz yine Kızılay ambleminin olduğu binayı arayacaktır. Ayrım gözetmeksizin muhtaç olan herkese sunduğu bu hizmetlerle Türk Kızılayı kendi alanında dünyanın önde gelen kuruluşlarından biri olmayı ziyadesiyle hak etmiş bir kuruluştur. Her iş gibi yardım toplama ve bunları yerine ulaştırma faaliyetleri amatör bir ruhla, bir inançla bir profesyonellik gerektiriyor. Aksi takdirde milletimizin büyük bir şevkle kendi nafakasından kısarak yaptığı yardımların heba olması veya yanlış ellere geçmesi kaçınılmaz hale geliyor. Geçmişte komşu ülkelerimizden birine, büyük şehirlerimizdeki belediyelerimizden birinin kendi imkanlarıyla gönderdiği yedi kamyon yardım malzemesinden tek bir paketin dahi yerine ulaşamadan yolarda yağmalandığını biliyorum. Eğer bugün Türkiye, dünyanın en büyük mültecilere yardım operasyonunu, kimseye ihtiyaç duymadan kendi başına yürütebiliyorsa bunda Kızılayımızın çok büyük rolü vardır. Beyaz zemin üzerinde sola bakan kırmızı hilal işaretinin gücünü ve itibarını yardımlarımızla ve iyi yönetimimizle ne kadar yükseltirsek, kendi vatandaşlarımıza, kardeşlerimize, tüm insanlığa o derece faydalı hizmetler yapabiliriz."
Hürriyet
Katar'da Çözüm İçin Herkes Cumhurbaşkanımızı Arıyor 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Katar kriziyle ilgili, Bu sorunun çözümü için de herkes cumhurbaşkanımızı arıyor ve bu sorunun çözümü için gece gündüz çalışmalar devam ediyor. Lider ülke olarak bu sorunu da bayramdan önce çözeriz ve bayrama da bayram tadında İslam dünyası girer dedi. Çavuşoğlu, Büyükşehir Belediyesi ile Gazipaşa Belediyesi tarafından Gazipaşa Cumhuriyet Meydanında düzenlenen iftar programına katıldı. Vatandaşla selamlaşarak sohbet eden Bakan Çavuşoğlu, iftarın ardından bir de konuşma yaptı. Bakan Çavuşoğlu, Müslüman dünyasına, İslam dünyasına baktığımız zaman sorunlar var, zor şartlarda kalan insanlar var. Evlerini terk etmiş insanlar var. Mazlumlar var. Güçlü Türkiye artık mazlumların yanında, kimseyi yalnız, kimsesiz bırakmıyor. Kimsesizin vicdanı oluyor, sesi oluyor ve yardım elini her nerede olursa ulaştırıyor. Ramazan ayında da dünyanın neresinde olursa olsun nerede bir mazlum varsa oraya yardımlarımızı ulaştırıyoruz dedi. Katar krizine de değinen Bakan Çavuşoğlu, şunları söyledi: Şimdi de Körfez bölgesinde bir sıkıntı var. Katarla 4 ülke arasında yaşanan sıkıntı. Bu sıkıntının çözülmesi için gece gündüz Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan samimiyetle çalışıyor. Türkiye, İslam dünyasının İslam işbirliği zirve başkanıdır. Bu başkanlığı sayın cumhurbaşkanımız yürütüyor ve sayın cumhurbaşkanımız her zaman, her yerde olduğu gibi haklıyı, doğruyu söylüyor ve haklının yanında oluyor. Bu sorunun çözümü için de herkes cumhurbaşkanımızı arıyor ve bu sorunun çözümü için gece gündüz çalışmalar devam ediyor. Lider ülke olarak bu sorunu da bayramdan önce çözeriz ve bayrama da bayram tadında İslam dünyası girer diye düşünüyorum.
Milliyet
 
Asla Umutsuz Değiliz 
TBMM eski Başkanı Hüsamettin Cindoruk'u ziyaret eden CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "Türkiye, kendi sorunlarını çözebilecek birikime ve kapasiteye sahiptir. Asla umutsuz değiliz" dedi. Kılıçdaroğlu, 'Hayır'a destek veren Cindoruk'u dün Şişli'deki evinde ziyaret etti. Kılıçdaroğlu'na CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran, İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat ve Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü eşlik etti. Yaklaşık bir saat süren ziyaretin ardından basın mensuplarına açıklama yapan Kılıçdaroğlu, "Sayın Cindoruk siyaset dünyamızın deneyimli ve birikimli bir insanı. Bazı konularda düşüncelerini aldım. Hem Türkiye'nin sorunlarını hem dış politikayı konuştuk. Sayın Cindoruk bir ufuk çizgisi çizdi. Birikiminden yaralanıyoruz zaten, dolayısıyla lütfedip bizi kabul ettiği için kendisine yürekten teşekkür ederim" dedi Türkiye'nin sorunları çok olan bir ülke olduğunu ve bu sorunların azalmak yerine her geçen gün arttığını belirten Kılıçdaroğlu şöyle devam etti: "Dolayısıyla ciddi bir kaygı var toplumda, bu sorunların çözülmesi lazım. Türkiye, kendi sorunlarını çözebilecek birikime ve kapasiteye sahiptir. Asla umutsuz değiliz ama bunu için oturmamız düşünmemiz ve ortak aklı egemen kılmamız lazım. Bu vesileyle Sayın Cindoruk'un görüşlerini almak için rahatsız ettim." Kılıçdaroğlu'nu uğurlayan Cindoruk ise yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: "85 yaşındayım. Türkiye'de siyasal hayat bir çıkmaza girmiştir. Bugün yarı başkanlık sistemini yaşıyoruz, bir süre sonra başkanlık sistemine geçeceğiz. Bu sadece başkanlık sistemi değil tek parti sistemidir. Tünelin ucunda ışık yoktur. O ışığı yakmak için Sayın Kılıçdaroğlu'na ve CHP'ye büyük görev düşüyor. Eski siyasetçilere büyük görev düşüyor. Biz eski Türkiye'de siyaset yapmış kişiler, o deneyimleri yaşamış olanların görevi var, Sayın Kılıçdaroğlu'na ve CHP'ye destek vermek. O desteği verirsek tek parti iktidarı kurmalarını önleyebiliriz. Tek başına Türkiye'yi idare edecek ehliyete, imkâna, kabiliyete sahip bir kişi görmüyorum. Bazıları bunu yapabileceklerini zannederler ama sonu hüsrandır. Ben o hüsranları yaşadım, siyasette her şeyi çok iyi bilen bir kişi yoktur."
Milliyet

SPOR 
Kortta sezonun ikinci Grand Slam'i Roland Garros'ya çok iddialı gelen Rafael Nadal, tek erkekler finalinde karşılaştığı Stan Wawrinka'yı ezdi geçti. İsviçreli rakibini 6-2, 6-3, 6-1'lik setlerle mağlup eden Nadal, Paris'te iki yıllık hasretine son verirken, Roland Garros'da 10. finalinde 10. kez şampiyonluğa ulaştı ve adını tarihe yazdırdı. Bu başarıya 13 yılda ulaşan İspanyol tenisçi, açık dönem tenis tarihinde bir ilki gerçekleştirdi. Wimbledon'ı tek kadınlarda 9 kez kazanan Martina Navratilova'yı arkasında bırakan Nadal, bir Grand Slam turnuvasını 10 kez kazanan ilk raket oldu. 31 yaşındaki Nadal, bu sonuçla kariyerinin toplamda 15. Grand Slamşampiyonluğunu elde etti. Rafa, ATP sıralamasında Ekim 2014'ten bu yana ilk kez 2. sıraya yükselecek. 2015'te çıktığı ilk Rolan Garros finalinde Novak Djokovic'i deviren Stan Wawrinka ise bu kez büyük hayal kırıklığı yaşadı. RÖVANŞI ALDI Roland Garros finalinde Stan Wawrinka'yı büyük bir üstünlükle mağlup eden Rafael Nadal, rakibinden 2014'ün rövanşını almış oldu. Nadal, 2014 Avustralya Açık finalinde Stan'a yenilerek şampiyonluğun uzağında kalmıştı. İki raket bu maçla birlikte 19. kez karşı karşıya geldi. Nadal rakibini 16. defa mağlup etti.
Haber Türk

Fenerbahçe, Play-off final serisinin 2. maçında Beşiktaş Sompo Japan'i 83-74 yenmeyi başardı, durumu 2-0 yaptı. Beşiktaş yine taktik olarak iyi hazırlanmış, rakibine karşı düzen basketbolunda sonuca ulaşmasının çok zor olduğunu bildiği için tempo ile sonuca varmayı amaçlamıştı. Hücuma erken taşınan ve potaya erken atılan toplar Beşiktaş'ın kozu olabilirdi ama o şutların düşük yüzdelerle atılması planları bozdu. Yine pota altında Stimac ile direnmeye çalıştı Kartal, ona giden yardımları Strawberry ile cezalandırdı ve ilk yarı boyunca oyunda kaldı. Ancak ilk çeyrekte 5'te 0 üç sayı, 5 top kaybı, devre sonunda 11'de 3 üç sayı, 7 top kaybı istatistikleriyle oynayan Fenerbahçe, ikinci yarıda kıpırdanmaya başladı. Başta ilk yarının suskun isimlerinden Bogdanovic sahne aldı. Vesely'nin yanına, Udoh da savunması ile eklenince, Beşiktaş'ın pota altına yaptığı ataklardaki isabet oranı düşmeye başladı. Bir de sezonun yıldız ismi Kalinic, son dönemdeki temposuyla sahada bulunup Sloukas hem savunma, hem de hücumda katkı verince, ev sahibi rahatladı, farkı çift hanelere çıkardı. Fenerbahçe'nin 3. çeyrekte hiç top kaybetmemesi, aynı bölümde rakibine 'senin istediğin gibi oynayalım' diyerek yaptığı baskıyla 6 top kaybettirmesi de, maçın seyrini belirleyen etkenlerdendi. Beşiktaş çok inatçı takım, sahaya bir kez daha karakter koyup geri dönmeyi bildi. Erkan'ın üst üste attığı 7 sayı, Beşiktaş'ın maç boyunca Roll dışındaki kısalardan beklediği katkıydı ama devamı gelmedi. Ufuk Sarıca dış şut katkısını takımı iki 4 numarayla oynatıp, forvetlerden de almayı denedi ama yine istediğini elde edemedi, son çeyrekte rakibine yaptırdığı 6 top kaybı da güme gitti! Fenerbahçe ise, ribauntlarda geride olduğu, ilk ve son çeyreklerde çok fazla top kaybı yaptığı derbiyi kazanırken, hem tecrübe farkının, hem de Kalinic'in ekstra katkısının ödülünü aldı.
Milliyet

Golcü transferinde Vincent Aboubakar'ı bitirmek için gecesini gündüzüne katan Beşiktaş Yönetimi, sadece bonservis pazarlığı yapmıyor, aynı zamanda Porto'nun Kamerunlu oyuncuya uyguladığı baskıyı da kırmaya çalışıyor. Aboubakar'ın, Beşiktaş'taki performansını çok beğenen Porto, satarak para kazanmaktan çok bu futbolcuyu kadrosunda tutmanın hesaplarını yapıyor. Daha önce Aboubakar'ı geri çağıran Portekiz kulübü bu oyuncuya bir kez daha 'geri dön' mesajı gönderdi. Aboubakar'a yeni sözleşme sunmayı da düşünen Porto'nun, bu mukaveleye özel maddeler koydurarak, 25 yaşındaki golcünün bir sene sonra gitmesine imkan verebileceği ortaya çıktı. Portekiz'e geri dönmek istemeyen ve bunu defalarca kez Porto'ya bildiren Aboubakar'un bu katı tutumuna güvenen Beşiktaş Yönetimi ise Kamerunlu futbolcuyu kaptırmamak için son bir hamle daha yapacak. Bonservisi Porto ve Lorient'te bulunan Aboubakar için iki kulüple geçtiğimiz günlerde görüşme yapan Beşiktaş Yönetimi, son kez Portekiz ve Fransa'ya çıkarma yapacak. Siyah- beyazlılar yapılacak görüşmede 6 milyon euroluk teklifini tekrarlayacak. Mali sıkıntıları nedeniyle bazı oyuncularını satarak yenilere yer açmak isteyen Porto, Aboubakar'ı ise en az bir sezon daha kadrosunda tutmak istiyor. Yönetimle görüşen Şenol Güneş'in ise Aboubakar sorununun en kısa sürede çözülmesini istediği belirlendi. Güneş'in, "Ne olursa olsun Aboubakar'ı kadroda tutmaya çalışın. Cenk'le çok iyi bir ikili oldular. Aboubakar asıl seneye daha faydalı olacak" dediği aktarıldı. Bu arada Başkan Fikret Orman, Aboubukar için Porto ve Lorient'le yapılacak görüşmeleri bizzat yürütecek.
Milliyet
Galatasaray'ın stoper transferinde ilk isim olarak düşündüğü Sao Paulo'nun savunmacısı Maicon, mutlu olmadığını söyledi, sarı-kırmızılı kulübü istediğini dile getirdi. 2020'ye kadar sözleşmesi bulunan 28 yaşındaki futbolcu, ayrılmak istediğini dile getirirken, Cimm-Bom'dan gelen teklifi de iletti. Kulübünde huzursuz olan ve hocası ile arası açık olduğu bildirilen Maicon'un, "Burada mutlu değilim. Kariyerimi tekrar Avrupa'da sürdürmek istiyorum. Galatasaray'dan iyi bir teklif aldım ve bunu değerlendirmek istiyorum" dediği öğrenildi. Sambacı, bonservisi konusunda kulübünden kolaylık göstermelerini ifade etti. Sao Paulo ise bonservis bedeli olarak en son 6.5 milyon euroya kadar indi. Ancak sarı-kırmızılılar bu rakamı kabul etmedi. Cim-Bom'un, kulübü ile problemli olmasını fırsata dönüştürerek bu rakamı aşağı çekmeye çalıştığı belirtildi. Galatasaray, 1.91'lik stoperle maddi konularda anlaşmaya varmıştı. 4 senelik sözleşme önerilen Maicon'a her sene için 2.6 milyon teklif edildiği bildirildi Futbolcunun menajerlerinin Sao Paulo ile görüşmelerinin sürdüğü ve bonservisin Galatasaray'ın istediği 4-4.5 milyon euro seviyesine çekilmesinin planlandığı belirtildi.
Milliyet

Dünya Kupası Grup Elemeleri'nde Kosova'yı farklı geçtik, puan cetvelinde 3. sıraya yerleştik. Rakibimizin eti-budu ortada, Türkiye ile kantara bile koyamayız Maça savunma ağırlıklı başladılar, haklılar, neticede fark yemek de vardı, o da oldu. Çok adamlı savunma anlayışına altıncı dakikada Volkan Şen son verdi Bakmayın bir gol yediğimize o da yine duran toptan geldi! Maalesef yumuşak karnımız bu tip duran toplar, bunu aşmayı bir türlü beceremiyoruz! Olsun, önemli olan kazanmak, bu işi fazlasıyla başarıyoruz, aferin onlara. Puan cetveline baktığımız zaman averajla üçüncü sıradayız. Eylül ayında deplasmanda oynayacağımız Ukrayna maçı büyük bir olasılıkla bizim kader maçımız gibi görünüyor. O virajı kazasız atlatırsak grup birinciliği için ciddi bir adım atabiliriz. Yani her şey bizim elimizde 6. dakikada Cengiz Ünder soldan indi, Hasan Ali Kaldırım'a yuvarladı. Tecrübeli oyuncu, altıpasa kesti, savunmanın arasından Volkan Şen kafayla topu filelere gönderdi: 0-1 22. dakikada Valon Berisha soldan korner atışında topu altıpasa kesti, Rrahmani, kalabalık savunma arasından kafayla fileleri gördü:1-1 31. dakikada yine öne geçtik Sağdan kazanılan korner atışını Selçuk savunmanın arkasına kesti, Cengiz Ünder'in kafası Ozan Tufan'ın da sırtına çarparak kalecinin uzanamayacağı köşeye gitti: 1-2 61. dakikada Gökhan sağdan indi, Oğuzhan'ı gördü, tecrübeli futbolcu Burak Yılmaz'ın koşu yoluna bıraktı. Burak döndü, sert vurdu, kalecinin eline çarpan top filelere gitti: 1-3 82. dakikada Gökhan Gönül topu Yusuf Yazıcı'ya kazandırdı, genç futbolcu ceza alanına hareketlenen Ozan'ı şahane gördü, tecrübeli futbolcu sert vurdu ve maçın skorunu belirledi: 1-4
Milliyet
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme