.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

15 Haziran 2017 Perşembe

15.06.2017 Genel Gündem15.06.2017 Perşembe
GÜNDEM

Ohal'i Teröre Karşı Uyguluyoruz 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, OHAL yetkilerinin terör örgütlerine karşı uygulandığını belirtip "Terör örgütlerine karşı mücadelede her türlü enstrümanı kullanmak durumundayız" dedi. Jandarma Teşkilatı'nın 178. kuruluş yıldönümünde Jandarma Genel Komutanlığı heyetini kabulünde konuşan Erdoğan, özetle şunları söyledi: "Ülkemizde 15 Temmuz darbe girişimden bu yana mevcut bulunan OHAL yetkileri sadece ve sadece terör örgütlerine karşı uygulanmıştır. Yani biz bunu yapmayacağız da terör örgütlerinin işini mi kolaylaştıracağız? Tabii ki terör örgütlerine karşı mücadelede her türlü enstrümanı kullanmak durumundayız. Tabii ki bunların hepsinin de bir hukuk içinde yasal düzenlemelerle yapmamızın gereğine inanmış olan bir kadroyuz. Hiçbir vatandaşımızın günlük hayatı OHAL'den dolayı bugüne kadar etkilenmemiştir. Göreve geldiğimizde Türkiye'de OHAL vardı. Ama bütün fabrikalar, şirketler, vatandaş rahatsızdı. Güneydoğu'yu dolaşırken o zaman bana vatandaşlarımız bana şunu söylüyorlardı; Ne olur şu OHAL'i kaldırın biz başka bir şey istemiyoruz. Bir ayda, OHAL'i kaldırdık. Kaldırdık ama değişen bir şey olmadı tam aksine biz OHAL'i kaldırırken terör örgütleri bölgede terör estirmeye devam ettiler. Sabır sabır sabır bugünlere kadar geldik. Jandarmamız başta olmak üzere tüm güvenlik güçlerimiz ve devletimizin diğer birimlerinin bu konudaki hassasiyetleri takdire şayandır. Bu duygularla biz bu mücadelemizi sürdürüyoruz ve sürdürmek zorundayız. Hele hele bu son dönemde Kato Dağı'ndan tutunuz Bestler Deresi, karşısında Cudi bütün buralarda, bölgede yiğitçe verilen bu mücadele unutulmayacaktır. Sizler şu anda bir tarih yazıyorsunuz. Bu kayıtlara çok farklı bir şekilde geçecektir. Şehitlerimiz bu tarihin inanıyorum ki mezar taşı olmaktan öte köşe taşları olacaktır. Medeniyetimizin güç kaynakları oluyorsunuz çünkü bu ülkenin medeniyeti çok güçlü, farklı. Bu mücadelenin sonunda gidilen o makam eğer bir şehadet varsa malum ondan daha büyük bir makam olmaz. Rabbim inşallah bize de o makamı nasip etsin."
Hürriyet


11 General YAŞ'sız Kararnameyle Atandı 
Milli Savunma Bakanlığı'na ait atama kararları dünkü Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre geçtiğimiz günlerde Şırnak'ta helikopter kazasında şehit olan Tümgeneral Aydoğan Aydın'ı üstlendiği 23. Piyade Tümen Komutanlığı görevine Milli Savunma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Veli Tarakçı getirildi. 11 generali kapsayan atama kararnamesine göre, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından kapatılan Harp Akademileri Komutanlığı'nda görevli bulunan Tümgeneral Rafet Sevinç Şaşmaz 1. Ordu Komutanlığı Kurmay Başkanlığı'na, 1. Ordu Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümgeneral Mehmet Göktan da Milli Savunma Üniversitesi Rektör Yardımcılığı'na getirildi. Milli Savunma Bakanlığı Askeralma Genel Müdürü Tuğgeneral Celalettin Bacanlı Milli Savunma Üniversitesi Genel Sekreterliği'ne; Kara Kuvvetleri Komutanlığı Lojistik Başkanı Tuğgeneral Engin Durak, Milli Savunma Bakanlığı Askeralma Genel Müdürlüğü'ne; Harp Akademileri Kurmay Başkanı Tuğgeneral Sırrı Yılmaz Kara Kuwetleri Komutanlığı Lojistik Başkanlığı'na; EDOK Okullar Komutanı Tuğgeneral Erdem Murat Tatlı Malkara'da konuşlu 95'inci Zırhlı Tugay Komutanlığı'na, Silahlı Kuwetler Yüksek Sevk ve İdare Akademisi Komutanı Tuğgeneral Bülent Tatkan Kütahya Hava Er Eğitim Tugay Komutanlığı'na; Kara Kuwetleri Lojistik Komutanlığı Kurmay Başkanı Tuğgeneral Ömer Karaimamoğlu Erzincan'da konuşlu 3'üncü Ordu Komutanlığı İdari Kurmay Yarbaşkanlığı'na, Genelkurmay Harekât Başkan Yardımcısı Tuğgeneral Ali Ucarı 4'üncü Kolordu Komutan Yardımcılığı'na atandı. Ankara'da konuşlu 28'inci Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Ahmet Kurumahmut'un aynı görevini, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından tugayın taşındığı Çankırı'da sürdüreceği belirtildi. Milli Savunma Bakanlığı'nda 15 Temmuz darbe girişiminin ardından başlayan sivilleşme hamlesi çerçevesinde Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu Genel Müdür Yardımcılığı'na Mehmet Ünal; Milli Savunma Bakanlığı Askeralma Genel Müdür Yardımcılığı'na ise Mehmet Erdoğan getirildi. Olağan koşullarda general/ amiral atamaları Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantılarında kararlaştırılır ve ağustos ayında Resmi Gazete'de yayımlanır, onun dışındaki görevlendirmeler vekâleten yapılırdı, dünkü Resmi Gazete'de atama kararnamesinin yayımlanması, bundan sonraki atamalarda YAŞ kararlarının beklenmeyeceği biçiminde yorumlandı.
Milliyet

Rabia Müfredatta 
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), tartışma yaratan yeni müfredata gelen eleştiriler ve öneriler doğrultusunda son şeklini verdi. Kamuoyuna henüz açıklanmayan müfredatın nihai hali öğretmenlerin bilgisine sunuldu. Müfredattan Atatürk ilkeleri ile ilgili pek çok başlığı çıkararak üniteleri birleştiren MEB, "Atatürkçülük ve Çağdaşlaşan Türkiye" ünitesinin ağırlığını yüzde 30'dan yüzde 19.5'e çekti. Atatürk'ün ölümü ve sonrasını anlatan ünitenin ağırlığı yüzde 7'den 11.1'e çıkarıldı. Ayrıca Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin müfredatını AİHM kararına göre yeniden düzenleyen bakanlık, müfredatın "görüş ve önerilere açılması için geç kalındığı" gerekçesi ile bu yıl da din derslerine eski müfredatla devam edilmesine karar verdiği öğrenildi. Talim ve Terbiye Kurulu, bu yıl liselerin haftalık ders saatleri çizelgesinde değişikliğe gitti. MEB'in Tebliğler Dergisi'nde yayımlanan karara göre haftada bir saat okutulan zorunlu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi, Anadolu, Fen, Sosyal Bilimler, Güzel Sanatlar, Spor, Mesleki-Teknik ve İmam Hatip Liseleri'nde haftada iki saate çıkarıldı. Biyoloji dersi de haftada üç saatten iki saate indirildi. Öğretmen bilgilendirmesinde ilkokul 4. sınıfta okutulan, "İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi" dersinin müfredat açıklamasına, "Rabia" da girdi. Açıklamada, öğretmenlerden derslerde, "Birlikte yaşama kültürünün vatan, millet, bayrak ve devlet birliği ile gerçekleşeceğinin" vurgulanması istendi.
Milliyet
 
EKONOMİ 

Dolar: 3,4864-3,4882                       
Euro: 3,9140-3,9184
Sterlin: 4,4484-4,4526
Gram Altın: 141,6728-141,7964

Kongre Dışı Kaldık 
Türkiye 2016'da turizmde büyük kriz yaşadı. 10 milyon turist, yaklaşık 10 milyar dolar da gelir kaybı yaşadı. Deniz, kum, güneş üçlemesi ile dünya turizminde söz sahibi olan Türkiye'nin kaybettiği turistler rakip ülkeler arasında olan Yunanistan ve İspanya'ya gitti. Turizmciler ise, turist sayısında ve gelirde yaşanan kaybın en erken ihtimalle 2019'da geri kazanılabileceğini ifade ediyor. Ancak kayıp sadece deniz, kum, güneş turizminde olmadı. Kongre turizminde de büyük düşüş yaşandı. Özellikle son 10 yılda kongre turizminde yükselişte olan Türkiye, 2016'da sıralamada bir hayli geriye düştü. Global düzeyde referans alınan Uluslararası Kongre ve Toplantı Birliği (ICCA), kongre ve toplantı turizmine yönelik 2016 yılı resmi rakamlarına göre Türkiye ilk 20'deki, İstanbul ilk 10'daki yerlerini kaybetti. Rapora göre, Türkiye ve İstanbul ilk 50 içinde dahi yer bulamadı. 2015'te kongre turizminde Türkiye ülke bazında sıralamada 211 kongreyle 18. sırada, şehir bazında da İstanbul 148 kongreyle 8. sırada yer almıştı. Türkiye'de 2012'de 179 olan kongre sayısı, 2013'te yaklaşık yüzde 25 artışla 221'e ulaşmış ve dünya sıralamasındaki yeri 21'den, 18'e yükselmişti. 2014 ve 2015 yıllarında dünya sıralamasındaki bu sıra korunmuştu. Türkiye'nin güvenlik algısı ve marka değerindeki kırılmanın 2016 yılı için onaylanmış birçok kongre organizasyonunun iptal edilmesine neden olduğunu kaydeden Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Timur Bayındır, turist sayısında ibrenin hafif de olsa yukarı doğru hareketlendiğini ancak bunun kongre ve toplantı turizmine yansımasının maalesef zaman alacağını belirtti. Sıralamada yeniden eski seviyeye dönülmesinin, hiçbir olumsuzluk olmaması durumunda en az 3-4 yıl sürebileceğine dikkat çeken Timur Bayındır, "Çünkü uluslararası bir kongre bugünden yarına alınmıyor. Kongre turizmi, kısa vade değil uzun vadeli planlama gerektiriyor. 2021-2022 yıllarında gerçekleşecek bir kongreye şimdiden teklişer alınıyor, kongre yapılacak merkez açıklanıyor. Bu süreçte İstanbul başta olmak üzere maalesef ülkemiz uzun vadeli kongre teklişerinde 2016'dan beri pek değerlendirmeye giremiyor" diye konuştu.
Hürriyet

İthal Gıdaya Kapılar Açık 
GIDA fiyatlarındaki fiyat artışlarını engellemek için, ithalat kolaylaştırılıyor. Gıdada ithalat vergisi oranlarının genel olarak düşürülmesi kararı alınırken; Et ve Süt Kurumu ile Toprak Mahsulleri Ofisi'nin piyasayı düzenleme yetkisi de genişletiliyor. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, gıdada spekülasyonu engelleyecek şekilde ithalat vergilerindeki yüzde 70-130 arasındaki oranların, yüzde 20 ile 30'a indirmeyi planladıklarını söyledi. Kararın bugün veya yarın çıkacağını söyleyen Zeybekci, Türkiye'deki üretimin ise korunacağını belirtti. Düzenlemenin amacının, fiyatlarda bir oynaklık olması durumunda, ithalatın hızlı bir şekilde devreye alınmasını sağlamak olduğu ifade ediliyor. İthalat vergisi oranları genel olarak düşürüldüğü için, fiyatlarda oynaklık olduğunda, yurtdışından ürün getirmek otomatikman avantajlı hale gelecek. Böylece, ithalat vergisi oranları için, fiyat dalgalanmalarında özel bir düzenleme yapılmasına gerek kalmayacak. Zeybekci'nin açıklamaları sonrasında gözler, mayıs ayı enflasyonunda fiyatları en çok artan gıda ürünlerine çevrildi. Mayıs ayı enflasyon verilerine göre, patatesin fiyatı yüzde 17.52, elmanın yüzde 16.68, limonun yüzde 15.88 artmıştı. Yetkililer hemen bir ithalat kararı olmayacağını ancak sürecin her ürün için yakından takip edileceğini belirtiyor. Gıda fiyatlarıyla ilgili bir açıklama da, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci'den geldi. Tüfenkci, piyasaya müdahale için Et ve Süt Kurumu (ESK) ile Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) yetkilerini arttıracaklarını söyledi. Tüfenkci, "Örneğin arz eksikliği olan ve gümrük vergileri ile koruduğumuz bazı ürünler var. Bunlar da gümrük vergilerini piyasanın gidişatına göre ayarlayacak bir mekanizmayı hayata geçirdik ve bu anlamıyla TMO ve ESK işlevlerini, kotalarını arttıracak, arpa buğday veya diğer tarım ürünlerinde gerektiğinde sıfır gümrükle ithal edecek ve bunu piyasaya kısa sürede arz edecek bir mekanizmanın oluşturulması kararı alındı. Bunun yansıması nasıl olacak; diyelim ki buğdayda anormal bir artış gözlendi, stokçuluk olduğu gözlendi, hemen buna müdahale edilerek piyasaya belirlenen fiyatta arzı, bu noktada iç piyasada üretim azlığı varsa kıza zamanda bunu yurtdışından ithal ederek piyasaya sıfır gümrükle arzı gibi bir takım tedbirler var" dedi.
Hürriyet

Tim, KDV Raporunu Hükümete Sunacak 
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, gündemde olan KDV sistemi reformunda ihracatçıların beklenti ve önerilerini içeren bir rapor hazırlattıklarını söyledi. Büyükekşi, "Söz konusu raporumuzda, KDV reformunun temel unsurlarını baz alarak örnek ülkelerle karşılaştırma yaparak nihai önerilerimizi temmuz ayının başında Maliye Bakanımız Naci Ağbal'a arz edeceğiz. Ardından kamuoyu ile paylaşacağız" dedi. Büyükekşi, "İhracatın ve ihracatçılarımızın önündeki engelleri kaldırmak, sektörel ve yapısal sorunlar başta olmak üzere ihracatçılarımızın tüm sorunlarını tespit ederek çözüme kavuşturmak öncelikli görevlerimiz arasında yer alıyor" dedi. İhracatçıların talep ettiği ve TİM'in üzerinde çalıştığı önemli konulardan birinin de KDV sistemi olduğunu vurgulayan Büyükekşi, sıkıntıların başında KDV iadelerinde yaşanan gecikmelerin geldiğini söyledi.
Milliyet

'LPG'de Tek Fiyat Geliyor' 
LPG sektöründe haksız rekabete ve milyarlık vergi kaybına yol açan çift fiyat sorunun çözümü için yürütülen çalışmalarda önemli mesafe katedildildiği belirtiliyor. Akaryakıt sektörünün etkili yayınlarından Petroturk.com sitesi, konuyla ilgili makalesinde, "LPG'de tüplü, dökme ve otogazın ÖTV'si eşitleniyor. Bu konuda Ankara'da hummalı bir çalışma var. Bu çalışmanın Ankara ile sektörümüzde yer alan sivil toplum örgütlerinin el ele, birlikte yürüttüğü bir çalışma olması önemli" görüşlerine yer verdi. "Sektörün yıllardır LPG'de farklı ÖTV uygulanmasından kaynaklı haksız bir gelir kapısı oluşturulmasına yönelik feryadına Ankara kulak verdi. Kuralsız, hileli, piyasadaki disiplini bozanlara 'dur' denilmesi için Ankara'nın hassasiyetine istinaden sektörün konuya bakışına dikkat çekmemizde fayda var" denilen yazı, şöyle devam etti: "LPG'de ÖTV'nin eşitlenmesiyle birlikte KDV ile ilgili bir adım atılması gerektiği de sektör temsilcileri tarafından ifade ediliyor. Sektör temsilcileri iki kritik konuya dikkat çekiyorlar. (1) Tüplü ve dökmede ÖTV'nin otogaz seviyelerine gelmesi ile KDV'nin aşağıya çekilmesinin eş zamanlı olması. Burada altı çizilmesi gereken durum KDV'de yapılacak bir düzenleme için kanun değişikliği gerekiyor. Sektör temsilcilerinin 'ÖTV düzenlemesiyle KDV düzenlemesi eş zamanlı olmalı' vurgusunun bu endişe ile yapıldığını düşünüyorum. (2) ÖTV farkından rant elde edenlerin, ÖTV kaçakçılığı yapanların, KDV üzerinden de aynı tarz işleri yapmaları. Bu zaten akaryakıt piyasasının da sorunu. Evet, LPG sektörü için bu konuda alınması beklenen karar bir anlamda milad olacaktır. Böylelikle LPG'de de anormal pazar payı artışları son bulacaktır."
Milliyet

Sürpriz Yapmadı Üç Artışla Devam 
ABD Merkez Bankası (Fed) Haziran ayı Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında piyasaların beklentisine paralel faiz oranlarını 25 baz puan yükselterek yüzde 1-1.25 aralığına çekti. 2017'de Mart tahminlerinde olduğu gibi bir faiz artışı daha, 2018'de 3 faiz artışı öngörüldü. FOMC üyelerinin 2017 için ortalama faiz oranı beklentisi yüzde 1.4'te kaldı. FOMC'nin faiz kararı 1'e karşı 8 oyla alındı. Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari karara muhalefet etti. Washington'da 2 gün süren toplantı sonrasında FOMC'nin açıklamasında ekonomide yakın vadeli risklerin dengeli olduğuna ancak komitenin enflasyondaki gelişmeleri yakından izlediğine vurgu yapıldı. Banka 4.5 trilyon dolarlık bilançosunu bu yıldan başlayarak daraltacağını bildirdi. Konuya dair "Komite, ekonominin beklendiği yönde gitmesine bağlı olarak bilançoda normalleşmeye bu yıl başlamayı bekliyor" ifadesine yer verildi. 2017 büyüme beklentisi bu yıl için yüzde 2.1'den yüzde 2.2'ye yükseldi. Enflasyona dair "12 aylık enflasyonun yakın vadede yüzde 2'lik hedefin altında kalması ancak orta vadede hedefe yakın stabilize olması bekleniyor" denildi. Fed ekonominin hedeflerle paralel gitmesi halinde 'kademeli' faiz artışlarının devam edeceği söylemini yineledi. Fed son olarak Mart ayında politika faizini 25 baz puanlık artışla yüzde 0.75-1.00 aralığına yükseltmişti.
Vatan

28 Bin Türk Milyoner 5 Yılda 61 Bine Çıkacak 
Yönetim danışmanlığı firması The Boston Consulting Group (BCG) tarafından bu yıl 17'ncisi yayınlanan Küresel Varlık Raporu'na göre, 2016'da küresel servet yüzde 5.3 büyüyerek 166.5 trilyon dolara ulaştı. Raporda büyümenin temel nedeni olarak Asya-Pasifik bölgesinde oluşan yeni servet birikimi, hızlanan ekonomik büyüme ve dünyanın birçok yerinde hisse senedi piyasalarının sergilediği güçlü performans gösteriliyor. Raporda Türkiye'de 2016 yılında milyoner hane sayısının yüzde 0.2 artışla 28 bine ulaştığı da belirtiliyor. Türkiye, bu rakamla 98 ülke arasında 45'inci sırada bulunuyor. 2021 yılında Türkiye'deki milyoner hane sayısının 61 bine ulaşması bekleniyor. Rapora göre, küresel servet, 2014 yılında 151 trilyon dolar, 2015 yılında 158 trilyon dolar seviyesindeydi. Kuzey Amerika 55.7 trilyon dolar ile en zengin bölge olmaya devam ederken, ikinci sırada 40.5 trilyon dolar ile Batı Avrupa, üçüncü sırada Asya-Pasifik bölgesi geliyor. Geçen yıl en fazla servet artışı yüzde 9.5 ile Asya-Pasifik bölgesinde gerçekleşti. Tüm bölgelerde pozitif bir büyüme gerçekleşirken, Kuzey Amerika, Batı Avrupa, Latin Amerika, Ortadoğu ve Afrika'da servet artışı bir önceki yıl ile kıyaslandığında daha yüksek oldu. Türkiye'nin de içerisinde yer aldığı Ortadoğu ve Afrika bölgesinde varlık büyüklüğü 8.1 trilyon dolara yükseldi. Yeni servet oluşumu, mevcut varlıkların performansına oranla global büyümeye daha fazla etki etti. Yeni servetlerin global servet artışına etkisi yüzde 59 olarak gerçekleşirken, mevcut finansal varlıkların büyümeye etkisi yüzde 41 oldu.
Vatan

SİYASET/POLİTİKA

Berberoğlu Tutuklandı 
İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde karar duruşması görülen 'MİT TIR'ları görüntülerinin yayınlaması davasına CHP Milletvekili Enis Berberoğlu ile gazeteci Erdem Gül katıldı. Yurt dışında olan Can Dündar ise duruşmaya katılmadı. Gizli yapılan ve izleyici alınmayan duruşmada kararını açıklayan mahkeme Berberoğlu'nun "Devletin gizli kalması gereken bilgilerini, siyasal ve askeri casusluk maksadıyla açıklamak" suçundan müebbet hapis cezasına çarptırılmasına hükmetti. 'Cezanın failin geleceği üzerindeki olası etkileri gibi hususları, sanık lehine takdiri hafişetici sebep' olarak niteleyen mahkeme, Berberoğlu'nun cezasını 25 yıla indirdi. Heyet, Berberoğlu'nun HTS kayıtlarını, Can Dündar'ın kitabında geçen beyanlarını örnek vererek hüküm olunan cezasıyla ilgili 'kaçma ve saklanma olasılığı' olduğunu kaydederek tutuklanmasına kararlaştırdı. Mahkeme heyeti, Berberoğlu'nun mahkumiyetinin sonucu olarak seçme, seçilme ve diğer siyasi haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmasına karar verdi. Heyet, Berberoğlu, Can Dündar ve Erdem Gül'ün "silahlı terör örgütüne üye olmaksızın bilerek ve isteyerek yardım etme" suçundan ise dosyalarının ayrılmasına hükmetti. Tutuklanmasına karar verilirken Berberoğlu ile birlikte duruşmayı izleyen çok sayıdaki CHP'li vekilin yaşadığı şaşkınlık yüz ifadelerine yansıdı. Daha sonra mahkeme başkanı duruşma salonunun boşaltılmasına karar verdi. Ardından Enis Berberoğlu, polis tarafından tutuklama işlemlerinin yapılması için adliye binasında bulunan polis merkezine götürüldü. CHP'li milletvekilleri de polis merkezine gitti. Buradaki işlemlerinin ardından Berberoğlu tutuklanarak cezaevine gönderildi.
Vatan

CHP'den 'Adalet' Yürüyüşü 
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun tutuklanmasının ardından adalet yürüyüşüne başlayacağını duyurdu. Kılıçdaroğlu'nun milletvekillerine "Ben yürüyorum arkadaşlar, isteyen peşimden gelir" diyerek duyurduğu yürüyüş, Berberoğlu'nun bulunduğu Maltepe Cezaevi'nde bitecek. Berberoğlu'nun tutuklanmasının ardından Kılıçdaroğlu, Merkez Yönetim Kurulu'nu (MYK) olağanüstü toplantıya çağırdı. MYK'nın ardından da milletvekilleri ile toplandı. Kılıçdaroğlu, izlenecek yol haritası ile ilgili milletvekillerinin önerilerini dinledikten sonra, "Ben yürüyeceğim arkadaşlar. İsteyen peşimden gelir. Arkamda bir kişi de, 1 milyon kişi de, 10 milyon kişi de olur. Bu güne kadar parlamentoda mücadele ettik ama hiçbir şey çözülmedi. Artık direniş zamanı. Adalet için mücadele edeceğiz" dedi. Kılıçdaroğlu, bugün saat 11.00'de Ankara Güven Park'tan İstanbul'a adalet yürüyüşü başlatacak. Bir Grup Başkanvekili ve 20 milletvekili TBMM'de çalışmalarını yürütürken, diğer milletvekilleri ise Kılıçdaroğlu ile birlikte yürüyüşe katılacak. CHP il örgütleri de bugün aynı saatte bulundukları illerde eylem başlatacak. CHP tüm örgütlerine, "provokasyonlara gelmeden sokakta adalet isteğini yükseltin" çağrısı yaptı. Yakın bölgelerden belirlenecek belli iller de İstanbul'a yürüyüş başlatacak.
Hürriyet

Katar'daki Yapay Bir Kriz' 
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Ankara'daki iftar programında basın kuruluşlarının Ankara temsilcileriyle bir araya geldi. İftar sonrası açıklamalarda bulunan Kurtulmuş, körfezi 10 gündür çalkalandıran krizle ilgili açıklamalarda bulundu. Krizi 'Yapay bir kriz' olarak niteleyen Kurtulmuş, "Yani herhangi bir şekilde iki ülke ya da bir ülke ve karşı taraftaki diğer ülkeler arasında reel bir sebebe dayanan bir kriz değildir. Hiçbir anlamı yoktur. Hiçbir background'ı (arkaplanı) yoktur bu krizin. Birden ortaya çıkarılmış, türetilmiş, birtakım komplo teorileri içerisinde de büyütülmüş bir krizdir" dedi ve ekledi: "Örnek olsun diye söylüyorum, İran- Irak arasında savaş öncesindeki krizin birtakım reel şartları vardı. Suriye'deki bu derin ve 6 yılı aşkın krizin başlangıcında çok reel gerekçeleri vardır. Ama bu krizin herhangi bir gerekçesi yok. Dolayısıyla bizim bunun altını çizmemiz gerekiyor. Bu, doğru bir tavır değil. Bir başka ülkeye karşı takınılmış olsaydı da doğru bir tavır değildi. Burada daha fazla birtakım gerginlikleri oluşturmaktan başka gerekçesi yok. Çok uzun süre de sürdürüleceğini zannetmiyorum. Biraz, Trump'ın ziyareti sonrasında ortaya çıkan havadan etkilenmiş görünüyor bölge ülkeleri. Ama sonuçta işte nihayetinde bunu dengeleyecek başka tavırlar da ortaya çıkıyor. Fransa'nın İngiltere'nin tavrında olduğu gibi. Ben bu krizin çok aşırı noktalara uzanmadan bir türlü dengeleneceğini düşünüyorum. Belli bir anlayışın da ortaya çıktığını, müspet diyebileceğimiz bazı gelişmelerinde olduğunu ifade etmek isterim. İngiliz ve Fransız tarafı da Katar ile ilgili müspet sayılabilecek bazı görüşleri dile getirdiler. Herkes görüyor ki bu büyük bir kriz potansiyeli taşıyor." Kurtulmuş'un açıklamalarından satır başları şöyle: "Tabii Türkiye olarak bizim İslam İşbirliği Teşkilatı dönem başkanlığı dolayısıyla da ayrı bir sorumluluğumuz var. Bu sorumluluğun da farkındayız. Görüşlerimizi dile getirerek aradaki farklılıkların bir an ewel diplomasi yoluyla çözülmesi sorunun geride bırakılması için çaba sarf ediyoruz, sonuç almayı da ümit ediyoruz. Ortaya konulan bu ambargolar, televizyon kanallarının kapatılmasına varacak olan, sözüm ona tedbirlerin de aslında Körfez İşbirliği ülkelerinin genel standardına da aykırı olduğunu ifade etmek isterdim. Bu bölgede herkesin yapması gereken bu özgürlük alanlarının önünün açılması halkın katılım süreçlerinin desteklenmesini temin etmek, bunu ortadan kaldıracak olan birtakım uygulamaların konulmasını da yanlış buluyoruz. Kaldı ki bölge halkları tarafından yakından tanınan bazı din adamlarının ve bazı yardım ve hayır kuruluşlarının da terörist listesine dahil edilmesini de çok anlamsız bir çaba olarak görüyorum. Zaten malum bu listeler yayınlandıktan sonra, zaten BM tarafından da kabul edilmiş listeler değildir, bu listelerin havada kalacağı anlaşılıyor."
Vatan

DÜNYA 

Kongre Üyesi Vuruldu 
ABD Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçi Parti Grup Denetçisi Steve Scalise, dün başkent Washington yakınlarında Virginia eyaletinin Alexandria kentinde Kongre tesislerindeki beyzbol antrenmanına düzenlenen silahlı saldırıda kalçasından yaralandı. Saldırganın hayatını kaybettiği açıklandı. Cumhuriyetçi Temsilciler Meclisi Üyesi Mo Brooks, en az 5 kişinin yaralandığı saldırıda Scalise'nin yanı sıra iki polisin ve Scalise'nin danışmanlarının da yaralandığını bildirdi. ABD Başkanı Donald Trump, "Scalise'in sağlık durumu istikrarlı. İki Kongre polisi olmasaydı çok sayıda kişi hayatını kaybedebilirdi" dedi. Saldırganın kimliği henüz açıklanmazken ABD basını, saldırganın 66 yaşındaki James Hodgkinson olduğunu duyurdu. FBI ise saldırıyı "terör saldırısı" olarak tanımlamak için henüz erken olduğunu açıkladı.
Hürriyet

Ambargo İnsan Haklarına Aykırı 
Suudi Arabistan'ın başını çektiği Arap ülkelerinin Katar'a yönelik yaptırımları sürerken, alınan karar uluslararası boyutta tepki çekmeye devam ediyor. Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeid Raad el Hüseyin, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirliklileri (BAE), Mısır ve Bahreyn'in Katar ile diplomatik ve ekonomik ilişkileri kesme kararının insan hakları üzerindeki olası etkileri konusunda endişe duyduğunu belirtti. Zeid, Katar'a karşı alınan önlemlerin, ortak uyruklu binlerce kadın, çocuk ve erkeğin hayatını altüst edeceğini söyledi. Körfez ülkelerindeki bazı kişilere içinde bulundukları ülkeyi terk etmeleri talimatının verildiği ya da kendi hükümetlerince ülkelerine dönmek için emir aldıklarına dair raporlar aldıklarını aktaran Zeid, bu kişiler arasında evli çiftler ve çocukları, çalışanlar, işverenler ve öğrenciler olduğunu kaydetti. BM Komiseri, kararın pek çok kişinin insan hakları üzerindeki olası etkileri konusunda endişe duyduğunu belirterek, "BAE ve Bahreyn'in, Katar'a sempati duyan ya da kendi hükümetlerinin kararlarına karşı çıktığını ifade eden vatandaşlarını hapis ve para cezası ile tehdit ettiğini işitmekten son derece rahatsızlık duyuyorum çünkü bu, ifade özgürlüğünün açık şekilde ihlali anlamına geliyor" dedi. Zeid, ilgili ülkelere, anlaşmazlıkları diyalogla çözme çağrısında bulundu.
Milliyet

Salınan Kaddafi'yi 'Tutuklayın' Çağrısı! 
Uluslararası Ceza Mahkemesi, Libya'nın devrik lideri Muammer Kaddafi'nin serbest bırakılan oğlu Seyfulislam Kaddafi hakkında acil tutuklama çağrısında bulundu. Ceza Mahkemesi'nin savcısı Fatou Bensouda, Libya ve diğer devletlere, Seyfulislam'ın acilen tutuklanarak mahkemeye teslim edilmesini istedi. Bensouda, 2011'de çıkarılan yakalama kararının geçerli olduğunu belirtti. Seyfulislam, 2011'de hükümet karşıtı protestolarda insanlığa karşı suç işlemekle suçlanıyor.
Milliyet

27 Katlı Koca Bina Kibrit Gibi Alev Aldı! 
Londra'nın batısında 120 dairede 600 kişinin yaşadığı Grenfell Tower adlı bina, belediyelerin dar gelirli kişilere uygun fiyatlardan kiraladıkları konutlardandı. Geçen yıl ısı yalıtımını sağlamak amacıyla 10 milyon sterlin masraf edilerek mantolama yapılmıştı. Ancak ikinci katta bir buzdolabından kaynaklandığı sanılan elektrik kontağından çıkan yangın, mantolamaya ulaştığında yanıcı yalıtım malzemesi adeta kibrit gibi alev aldı ve yangın bir anda tüm binayı sardı. Binada oturanlara göre 27 katlı apartmanda merkezi bir yangın alarmı yoktu ve bu tür yüksek binalarda zorunlu olan yangın söndürücü fıskiyeler de ya yoktu ya da yangın sırasında çalışmadı. Bina sakinleri olası bir yangın durumunda daha önce kendilerine evlerinden dışarı çıkmamaları konusunda uyarı yapıldığını söyledi. Gece 00.54'te çıktığı sanılan yangın içerideki yüzlerce kişiyi uykularında yakaladı. Komşular birbirlerinin kapılarına vurarak uyandırıp dışarı çıkarmaya çalıştı. Londra itfaiyesi tüm imkanlarıyla olay yerine ulaştığında alevler binanın tamamını sarmıştı. Yangın ancak 10 saat sonra kısmen söndürülebildi. Fakat dumanlar saatlerce binadan yükselmeye devam etti. Yetkililer kesin ölü sayısı vermemekle birlikte onlarca kişinin yaşamını yitirdiğini, çok sayıda kişinin de binada mahsur halde olduğunu söyledi.
Vatan

SPOR 

Gomis ve Belhanda yüzde 99 Galatasaray'da Sarı kırmızılılar, uzun süredir temas halinde olduğu 2 yıldız futbolcunun da transferini bitirmek üzere. Gomis ve kulübü Swansea ile anlaşan Galatasaray'da başkan Dursun Özbek'in isteği üzerine Fransız futbolcu dün Paris'te sağlık kontrolünden geçirildi. Hürriyet'in duyurduğu gibi Başkan Özbek'in isteği üzerine kulüp doktoru Yener İnce, Paris'e giderek 31 yaşındaki golcüyü kapsamlı bir sağlık taramasına tabi tuttu. Fransız golcü Gomis'in tetkikleri sorunsuz çıkarsa yıldız futbolcu 3 yıllığına imzayı atacak. Belhanda için ise dün Fransa'da önemli bir görüşmeye imza atıldı. Galatasaray, Dinamo Kiev'in istediği 8 milyon Euro'luk bonservis bedelini bonuslarla ödemeyi kabul etti.
Hürriyet

Fenerbahçe, Beşiktaş Sompo Japan'i normal süresi 74-74 biten maçta 86-80 yendi, durumu 3-0'a getirdi. İlk dakikalarda iyi savunma yapan Fenerbahçe, Vesely ile skor üretti, 8. dakikada 15-8 ile 7 farklı öne geçti. Erkan ile farkı 2 sayıya indirse de, top kayıplarını sürdüren ev sahibi ilk çeyreği 22-16 geride bitirdi. 2. çeyreğe Weems'in üçlüğüyle başlayan ancak aynı katkıyı Thompson'dan alamayan ve farkın 11 sayıya çıkmasına engel olamayan Beşiktaş, Strawberry'nin art arda pota gidişleriyle maça tutunup, devreyi 36-36 tamamladı. Strawberry ve Kenan'ın agresif oyunuyla Beşiktaş, 40- 36 öne geçmeyi başardı. 25. dakikada 46-43 üstün olan siyah-beyazlı ekip, yaşanan duraksamanın ardından Kalinic ve Bogdan'ın üçlükleriyle geriye düşse de son çeyreğe 54-53 önde girmeyi bildi. Fenerbahçe Melih'le art arda 3 üçlük buldu ve 33. dakikada 64-59 öne geçti. Ancak Beşiktaş yine pes etmedi, bir kez daha rakibini top kayıplarına zorlayıp, üstünlüğü aldı. Bogdanovic, sarı-lacivertli ekibi, son 2 dakikaya 70-69 önde sokarken, çalınan teknik faul sonrası fark 2'ye çıktı. Ancak 3 hücumda iki top kaybeden Fenerbahçe, Strawberry'nin üçlüğüyle öne geçen Beşiktaş Roll'un faulleriyle bitime 13 saniye kala farkı 3'e çıkardı. Beşiktaş, Bogdanovic'e üç sayı şansı tanıyınca, normal süre 74-74 bitti. Uzatmada 4 faul kaçıran Beşiktaş karşısında Bogdanovic ile skor bulmayı sürdüren Fenerbahçe salondan 86-80 galip ayrıldı.
Milliyet

Galatasaray Odeabank Erkek Basketbol Takımı'nda büyük bir değişim yaşandı. Sarı- kırmızılı ekibi 5 yıl çalıştıran Ergin Ataman ile yollarını ayıran sarı-kırmızılılar, bu görev için Erman Kunter ile bir yıllığına anlaşmaya vardı. Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Can Topsakal, konuyla ilgili açıklama yaparken, yeni sezon için bütçelerinin düşük olacağını belirtti, "Ergin Ataman iddialı bir antrenör olduğu ve düşük bütçeyle yapamayacağı için yollarımızı ayırma kararı aldık. Erman Kunter ile 1 yıllık anlaşmaya vardık. Kunter'in düşük bütçelerle önemli başarılar kazandığını biliyoruz. Bu sezon bütçemiz 4 milyon euro civarında olacak" diye konuştu. Topsakal, Kunter'in göreve başlamasıyla transfer çalışmalarına yoğunlaşacaklarını da sözlerine eklerken, "Mevcut takımdan Göksenin ve Ege Arar kalıyor. İlk görüşeceğimiz isimler ise Sinan Güler ve Micov olacak" dedi. Cim-Bom'un yeni hocası Erman Kunter ise sarı-kırmızılı takıma gelmekten dolayı sevinç ve gurur dolu olduğunun altını çizdi. GS TV'ye açıklamada bulunan Kunter, yaklaşık iki haftadır kulüp yetkilileriyle görüşme halinde olduğunu belirterek, "Belli bir noktaya geldik ve mutlu sona ulaştık. Galatasaray'ın beni seçmiş olması gurur verici. 2002-2003 sezonunda Galatasaray'da çalışmıştım. 15 yıl aradan sonra geri dönüş oldu" ifadelerini kullandı.
Milliyet

Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, Milli Takım kampında yaşanan Arda olayında federasyonun anında karar verdiğinin altını çizerken, yıldız futbolcunun 'bırakma' kararıyla ilgili önemli açıklamalar yaptı. Dün akşam TRT Spor'da yayınlanan ve yazarımız Ersin Düzen'in sunduğu Stadyum Özel programına katılan Demirören başta Arda Turan olmak üzere 2016-17 sezonunda yaşananlara ve gündemdeki konularla ilgili olarak şu değerlendirmeleri yaptı: "Arda olayını uçaktan hemen sonra öğrendim. Ardından anında karar verdim. Hocamızla konuştuk, olayların detaylarını öğrendim. Yönetim Kurulu olarak kararımız çok netti. Hocamızın da kararı aynıydı. Arda, hocasıyla yaptığı konuşmadan sonra beni aradı. Süresiz kadro dışı bırakma konusunda hemfikirdik. Takımın dünya yıldızıydı ama yaptığı kırmızı kartlık bir hareketti. ARDA için bir metin hazırladık. Maalesef Arda basın toplantısında Milli Takım'ı bıraktığını açıkladı. Buna çok üzüldük. Arda'nın yaptığının yanlış bir hareket olduğunu söylemiştim zaten ama Arda bir dünya markası ve onu korumalıyız. Milli Takım'ı bırakması doğru değil. O zaman herkes her şeyi bıraksın. Bırakmasından sonra aradım, üzüldüğümü ve tekrar kendisiyle konuşmak istediğimi söyledim. Çözüm yolu Arda Turan ile oturup konuşmak. O gün basın geri çıkmasa, Arda hazırladığımız konuşmayı okuyacaktı. Konuşmadan sonra Bilal ile Arda'yı bir araya getirecektik, olay tatlıya bağlanacaktı. Arda Turan'ın Milli Takım'ı bırakma gibi bir lüksü yok. Anca yaşın geçmediyse, vücudun kaldıramıyorsa. Bunun yaptırımını toplum verir."
Vatan

  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme