.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

16 Haziran 2017 Cuma

16.06.2017 Genel Gündem16.06.2017 Cuma
GÜNDEM

Koza'dan 77 Yıl Hapis İstemi Çıktı 
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Hamdi Akın İpek ve yakın aile bireylerinin ortağı olduğu Koza-İpek Holding'e ilişkin soruşturmayı tamamlayarak, İpek ailesi fertlerinin de arasında bulunduğu 45 kişi hakkında hazırladığı iddianameyi mahkemeye gönderdi. İddianamede firari işadamı Hamdi Akın İpek hakkında 77 yıl, kardeşi Cafer Tekin İpek hakkında 90 yıl, annesi Melek ipek'in de aralarında bulunduğu diğer şüpheliler hakkında da 10 yıl ile 30 yıl arasında değişen hapis cezaları istendi. İddianamede, İpek ailesinin TMSF yönetiminde bulunan 1.5 milyar TL değerindeki şirketlerine, ortaklık payları da dahil "terörün finansmanı" ve "güveni kötüye kullanma" suçlarını işledikleri gerekçesiyle el konulması talep edildi. İddianamede FETÖ "çatı davası" nın da firari sanığı olan Koza Holding yöneticisi Hamdi Akın İpek'e ait şirketlerin, para aklamak için uluslararası "Şirinler" yöntemini, farklı bir versiyon geliştirerek "Şirinler Köyü (Smurfs Village)" yöntemi olarak kullandıkları belirlendi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca basın mensuplarıyla paylaşılan bilgi notuna göre, Hamdi Akın İpek ile annesi Melek İpek'in de aralarında bulunduğu 45 sanığın "silahlı terör örgütüne üye olmak", "vergi usul kanununa muhalefet", "güveni kötüye kullanmak", "özel bölgede sahtecilik" ve "ruhsatsız silah bulundurmak" suçlarından cezalandırılmaları talep edildi. İddianameye göre Koza Holding İstanbul Yolu yerleşkesindeki Koza Altın Maden jeoloji bölümünde yapılan aramada, şüphelilerin devlet büyükleri aleyhinde bilgi topladıklarını ortaya koyan belgeler de bulundu. Ele geçen dijital materyalin incelemesinde ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eski Başbakan Ahmet Davutoğlu hakkında hakaret içerikli fotoğraşar ve bilgilerin depolandığı görüldü. Bunlar arasında Erdoğan'ın İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Ticari Bilimler Fakültesi'nden mezun olduğunu gösteren fotoğrafsız mezuniyet belgesi de çıktı. Şüphelilerin, "devleti itibarsızlaştırma, meşru hükümeti yıkma amacıyla resimleri depolama" faaliyetlerini de yürüttüğü belirlendi. Bu kapsamda ayrıca, Gezi Parkı eylemlerine ait fotoğraşar ile Erdoğan, Efkan Ala, Sadullah Ergin, Bilal Erdoğan ile ilgili kamuoyunda montaj kasetler olarak bilinen montajlanmış ve sosyal paylaşım sitelerinde yayınlanması yasaklanan ses kayıtları bulundu.
Milliyet


Gül'ün Danışmanına Yakalama Kararı 
FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alındıktan sonra adli kontrol şartıyla serbest bırakılan, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün danışmanı Ayşe Yılmaz hakkında yakalama kararı çıkartıldı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alınan Yılmaz, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye getirildi. Ankara Adliyesinde soruşturmayı yürüten cumhuriyet savcısına ifade veren Yılmaz, tutuklama talebiyle sevk edildiği sulh ceza hakimliğince adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Ankara 3. Sulh Ceza Hakimliğince sorgulanan Yılmaz, üzerine atılı suçlamaları kabul etmeyerek, Bank Asya'da hesabı bulunduğunu, bir kardeşinin FETÖ soruşturması kapsamında tutuklandığını, bir kardeşinin de görevinden ihraç edildiğini ifade etti. Eşinin, FETÖ ile iltisaklı olduğu gerekçesiyle OHAL kapsamında çıkartılan KHK ile kapatılan bir vakfın yöneticisi olduğundan haberi olmadığını savunan Yılmaz, 1997'den beri 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün danışmanlığını yaptığını ve halen bu görevine devam ettiğini kaydetti. Yılmaz, hakimlikteki ifadesinin ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Soruşturma savcısı, Yılmaz'ın serbest bırakılmasına itiraz etti. İtirazı değerlendiren Ankara 4. Sulh Ceza Hakimliği de itirazın yerinde olduğunu değerlendirerek, Yılmaz hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı verdi.
Vatan

Sınırda Yakalanan 5 Deaş'lı Tutuklandı 
İnanlı köyü yakınlarında Suriye sınırında emniyet ve jandarmanın düzenlediği operasyonda gözaltına alınan Azerbaycan uyruklu Serkan Aliyev (29), Gülnur Şirmemedova (37), Nazanın Zeynalova (42), Anaçtaçnır Pozdiva (44) ile Bosna Hersek hükümetince kırmızı bültenle aranan Begzat Spahiç'in (37) jandarmadaki işlemleri tamamlandı. Sağlık kontrolünden sonra adliyeye sevk edilen zanlılar, çıkarıldığı nöbetçi mahkemece "terör örgütü DEAŞ üyesi olmak ve patlayıcı madde bulundurmak" suçlamasıyla tutuklandı. Güvenlik güçleri, DEAŞ'lı teröristin bölgede canlı bomba saldırısı planladığı ihtimali üzerinde duruyor. Yanlarında 2 çocuk bulunan 5 yabancı uyruklu gözaltına alınmıştı. Zanlıların üzeri ve çantalarındaki aramada, 3 Rus tipi taarruz el bombası, 4 fünye, 3 kilo C4 patlayıcı madde, 2 sırt çantası, el yapımı patlayıcı anahtarı ve canlı bomba yeleği ele geçirilmişti.
Vatan

EKONOMİ 

Dolar: 3,5149-3,5179                       
Euro: 3,9226-3,9245
Sterlin: 4,4909-4,4954
Gram Altın: 141,7483-141,8758

Kamu İşçilerine Yüzde 6+3 Teklifi 
Kamu işçilerini ilgilendiren toplu sözleşme sürecinde hükümet ilk teklifini sundu. İşçilerin yüzde 18 zam istediği 2017 yılı için, hükümetin ilk teklifi ise yüzde 6+3 oldu. 2017-2018 dönemi toplu sözleşme görüşmeleri geçtiğimiz ay başlamıştı. İşçiler adına toplu sözleşme masasına oturan Türk-İş, 157 bini kendisine, 33 bini başka sendikalara üye toplam 190 bin işçi için pazarlık yapıyor. Türk-İş'in talepleri de söyle sıralanıyor: "Birinci madde iyileştirme. Brüt 2 bin 200 liranın altında ücret alan işçilere 400 lira, 2 bin 250-2 bin 500 arasında brüt ücret alanlara 200 lira, 2 bin 500-2 bin 800 lira arasında brüt ücret alanlara, 2 bin 850 lirayı geçmemek şartıyla, 100 lira verilmesi talep ediliyor. Birinci yıl için istenilen ücret zammı, 2017 yılı için yüzde 18. İkinci yıl, 2017 yılında gerçekleşen enflasyon oranına 4 puan ilave edilerek ücret zammı yapılması isteniyor. Vergi dilimlerinin işçi ücretlerini olumsuz etkilememesi için de, bin liralık denge ödeneği talep ediliyor." Türk-İş'in hükümete sunduğu toplu sözleşme teklifinde taşeron işçilerle ilgili sürekli ertelenen düzenlemenin yapılması da yer aldı. Hükümet, işçilerin taleplerini dinledi, ancak ilk teklifini önceki gün sundu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından iletilen hükümet teklifinin "2017'nin ilk 6 ayı için yüzde 6, ikinci altı ayı için de yüzde 3 düzeyinde zam yapılmasını" öngörmesi üzerine, 2018 yılı görüşmelerine geçilmedi. Türk-İş teklifi yetersiz buldu. Edinilen bilgilere göre, dün de Türk-İş heyeti Başbakan Binali Yıldırım'la görüştü. Görüşmede toplu sözleşme teklifleri değerlendirildi. Toplu sözleşme görüşmelerinde süreç devam ederken; 70 bin kamu işçisi için grev kararı aşamasına gelindi. Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, geçen hafta yaptığı açıklamada, "Ocakta toplu sözleşme masasına oturan sendikaların süreleri doldu. Patır patır arka arkaya grev kararları gündeme gelebilecek. Tarım sektöründe, petrolde süreler doldu" demişti.
Hürriyet

Çalışana Ceza Uygulanmayacak 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, son dönemde bazı işverenlerin iş güvenliği kurallarına uymayan çalışanlara da ceza verilmesi talebinde bulunduğunu söyledi. Böyle bir durumun şu an için kolaycılık olacağını belirten Müezzinoğlu, önce diğer sorumlulukların yerine getirilmesi gerektiğini belirtti. SGK İl Müdürleri toplantısına katılan Müezzinoğlu'nun gündeminde iş kazaları vardı. İl müdürlerinden son iş kazalarının bilgilerini isteyen Müezzinoğlu, kısa bir süre içinde 112 acil servisine düşen iş kazalarından anında haberdar olacakları bir sistem kuracaklarını söyledi. Bazı il müdürlerinin, iş güvenliği kurallarına uymayan çalışanlara da ceza verilmesi yönünde talepler olduğunu söylemesi üzerine Müezzinoğlu şöyle konuştu: "Bu konu işverenler tarafından sık sık dile getiriliyor. Ancak bu bir süreç. Bir 5 yıl çalışan tarafına ceza kesme değil, orayı eğitme kısmıyla ilerlemeli. Bize düşenleri iyi yapmadan, çalışanlara ceza getirirsek kolaycılık olur. Sonuçta işyerinde bir can var. Onu sağlıklı bir şekilde evine döndürmek esas olmalı." 2020 yılına kadar az tehlikeli yerler için işyeri hekimi ve uzmanı çalıştırma zorunluluğunun kalkacağını ancak bu süreçte tehlikeli ve çok tehlikeli işyerlerine yöneleceklerini belirten Müezzinoğlu, kamu işyerlerinde de tehlikeli ve çok tehlikeli yerleri belirleyeceklerini söyledi. Müezzinoğlu, "Buraların çok yakından takibini yapacağız. Makine Kimya'nın fabrikaları bu kapsama girebilir" dedi. Emekli maaşlarının ideal seviyede olmadığını bildiklerini ancak sürekli iyileştirme yaptıklarını söyleyen Müezzinoğlu, "Asgari ücretten daha düşük emekli maaşı alanların durumlarını yok farz etmiyoruz. Ama süreç içinde yaptığımız iyileştirmeler olmasa daha kötü olacaktı. Çok zor bir 2016 yaşadık. Yüzde 5'lerin üzerinde büyüme olduğunda elbette bu konular da gündeme gelir. Bağ-Kur'da en düşük emekli maaşı 998 lira. Ama biz geldiğimizde 65 lira alınıyormuş" diye konuştu.
Hürriyet

Seferberlik Freni 
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 'Şubat-Mart-Nisan' aylarını kapsayan Mart dönemine ilişkin işsizlik verilerini açıkladı. Buna göre; 15 ve daha yukarı yaşta 59.6 milyon kişi var. Bunlardan 31.1 milyonu çalışabilecek durumda. Ama 27 milyon 489 bini iş bulabildi. Geri kalan 3 milyon 642 bini işsiz. Geçen yılın aynı dönemine göre 619 bin kişilik artış var. Son verilere göre işsizlik oranı yüzde 11.7. Bir önceki dönem işsizlik yüzde 12.6 seviyesindeydi. İşsizliği düşürmek için hükümet, istihdam seferberliği başlattı ve son açıklamalara göre 1.2 milyon kişi bu yolla iş buldu. İşsizlikte bir önceki aya göre yaşanan bu düşüşte, istihdam seferberliği ile vergi indirimi ve teşviklerin etkili olduğu ifade ediliyor. İşsizlik oranında önceki aya göre gerileme olsa da Mart ayı bazında, 2011 sonrası bütün Mart aylarından daha yüksek bir işsizlik oranı olduğu görülüyor. Genç işsizlik Türkiye'nin kanayan yarası olmaya devam ediyor. 15-24 yaş grubunda olup da iş bulamayanların oranı yüzde 21.4. 5 gençten biri işsiz. Geçen yılın aynı döneminde bu oran yüzde 17'ydi.
Posta

Merkez Faizi Pas Geçti 
Amerika Merkez Bankası Fed, önceki gün faizi yüzde 0.25 artırmıştı. Bu faiz kararının bir gün ardından toplanan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, faize dokunmadı. Piyasaların da beklentisi bu yöndeydi. Merkez, yaptığı açıklamada gerekirse ek parasal sıkılaştırmanın yapılabileceğini belirtti. İç talepteki iyileşmeye işaret eden Merkez, enflasyon ile ilgili olarak risklerin devam ettiğine dikkat çekti. İş Yatırım ekonomisti Muammer Kömürcüoğlu, "Küresel piyasalardaki faiz indirimini destekleyen seyre rağmen, Merkez sıkı duruşu korudu. Bu, Banka'ya enflasyonla mücadelede alan sağlıyor" dedi.
Posta

Arz Ederiz 
Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, şirketlerin borsaya açılması ile ilgili olarak, "Biz her hafta bir tane istiyoruz" dedi. Karadağ, hazır giyim markası Mavi'nin halka arzı dolayısıyla Borsa İstanbul'da düzenlenen gong töreninde, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Yakında yeni halka arzların olup olmayacağının sorulması üzerine Karadağ, büyüklükleri 1 milyar lira ve üzeri şirketlerin hedeflerinde olduğunu dile getirdi. Karadağ, endeksten sıfır atmanın gündemlerinde olup olmadığına ilişkin olarak da, "O konuda çok acelemiz yok" dedi. Himmet Karadağ, yıldız pazarda işlem gören, kar şartları açısından borsaya gelmeyi erteleyen şirketler için kotasyon yönergesi değişikliğinin SPK'nın onayına sunulması ile ilgili bir soru üzerine, kotasyon yönergelerindeki şartları, yıldız pazara özel olarak biraz esnettiklerini söyledi. Mevcutta net kara odaklı bir anlayış olduğunu anımsatan Karadağ, konuyla ilgili şunları kaydetti: "Bu anlayışın doğru olmadığını, özellikle halka arz yöntemiyle, yabancı kaynakları hisse senedine yönlendirmek suretiyle, pasif yeniden yapılandırması gibi veya amortisman, kur farkı sebebiyle normalde çok sağlam faaliyet karı ve EBİTDA üretmekle beraber, net kar sebebiyle halka arza ve kotasyona gelemeyen şirketler için bunu esneterek aslında halka arz şemsiyemizi genişletmiş olduk. Çok küçük yapıların hisse IPO'suna gelmesini istemiyoruz" dedi. Karadağ, SPK'daki düzenlemenin ne zaman çıkacağının sorulması üzerine, "Bizim beklentimiz hemen çıkıp, yürürlüğe girmesi" yanıtını verdi.
Milliyet

Akkuyu'ya 49 Yıllık Lisans 
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Türkiye'nin ilk nükleer güç santrali projesi Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) için Akkuyu Nükleer'e 49 yıllığına üretim lisansı verdi. EPDK'dan yapılan açıklamaya göre, Akkuyu NGS için şirkete verilen üretim lisansı, 15 Haziran'dan itibaren yürürlüğe girdi. Şirkete nükleer güç santralinin yatırımına başlanabilmesi için gerekli onay, izin, ruhsat ve benzerlerinin alınabilmesi amacıyla 25 Haziran 2015'de ön lisans verildiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi: "Şirketin, elektrik piyasasına ilişkin ilgili mevzuat çerçevesinde, 25 Haziran 2015 tarihli önlisans kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirmiş olduğu dikkate alınarak, Akkuyu NGS için şirkete 15 Haziran 2017'de yürürlüğe girmek üzere 49 yıl süreli üretim lisansı verilmiştir. Bu çerçevede yıllık 8 bin saatlik çalışma süresi ve elektrik üretim sisteminin ana unsurlarından biri olarak, sürekli ve düzenli kapasite sunma özelliğiyle baz yük santrali olarak görev yapacak olan 4 bin 800 megavat kurulu gücündeki Akkuyu NGS'nin tamamen işletmeye alınmasından sonra ülkemizdeki elektrik enerjisi talebinin yaklaşık yüzde 6-7 kadarını karşılaması öngörülüyor."
Vatan

SİYASET/POLİTİKA
Herkes İçin Adalet 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun önceki gün tutuklanması nedeniyle aldığı karar doğrultusunda, İstanbul'a kadar sürecek olan, "Adalet Yürüyüşü"ne dün başladı. Kılıçdaroğlu, evinin önündeki açıklamasında "Umuyorum vicdanları sağır olanlar bizim bu yürüyüşümüzün anlamını kavrarlar" dedi. Kılıçdaroğlu, yürüyüşün Berberoğlu'nun olası tahliyesinin ardından sonlandırılıp sonlandırılmayacağına yönündeki soruya "Adalet yürüyüşü bu, sadece Berberoğlu için geçerli olan bir yürüyüş değil, Berberoğlu fitilini ateşledi, içeride gazeteciler, milletvekilleri, akademisyenler var, açlık grevi yapan hocalar var, adalet herkes için geçerli" yanıtını verdi. Yürüyüşe CHP'li milletvekilleri ile MYK ve PM üyelerinin neredeyse tamamı katıldı. MYK üyeliğinden istifa eden Selin Sayek Böke ile hakkında kınama cezası verilen Fikri Sağlar da yürüyüşte yer aldı. Kılıçdaroğlu, Güvenpark'ta da "Adaletin olmadığı bir ülkede yaşamak istemiyoruz. Bıçak kemiğe dayandı artık 'yeter' diyoruz. Eğer bir bedel ödemek gerekiyorsa, o bedeli önce biz ödeyeceğiz" dedi. Elinde "adalet" yazılı dövizle yürüyen Kılıçdaroğlu'na çok sayıda vatandaş sevgi gösterisinde bulundu. 20 bini aşkın yurttaşın eşlik ettiği yürüyüş sırasında vatandaşlar "Gazeteciler içeride damatlar dışarıda" ve "adalet" sloganları attı. Kılıçdaroğlu, yaklaşık 22 kilometrelik güzergah boyunca sadece bir kez Şaşmaz civarında 10 dakika mola verdi. Mola sırasında da soruları yanıtlayan Kılıçdaroğlu, "Gandi ülkesinin bağımsızlığı için yürümüştü. Gandi'ye benzetilmek güzel şey. Sadece kendim için değil, çocuklarım, ailem için değil, benim gibi düşünmeyen, farklı partilerden olan, farklı kimliklerden olan bütün insanlar için adalet istiyorum. Adaleti yüceltmek, güçlendirmek hepimizin görevidir" dedi. Kılıçdaroğlu, yaklaşık 5.5 saat süren yürüyüşünün ardından Batıkent Hipodromu'nda "Yorgun değiliz, kararlıyız. Az önce bir gazeteci arkadaşımız serbest bırakıldı, İstanbul'a varıncaya kadar gönül ister ki hapiste gazeteci kalmasın" dedi. Kılıçdaroğlu, Maltepe Cezaevi'ne kadar yürüyüşü 23 günde tamamlayacak. Ankara'dan yürüyüşün 6. günü çıkmış olacak. Kılıçdaroğlu bugün de Ankara Kazan'da bir tekstil fabrikasında konaklayacak. Kılıçdaroğlu, akşam saatlerinde, parti otobüsünden inerek kendisini bekleyen vatandaşların yayına gitti. Kılıçdaroğlu, "Adaleti sağlamak için yürüyeceğiz. Hakimlerin tarafsız olmadığı kanısındayım" dedi. Kılıçdaroğlu'nun konakladığı alana bir çadır kuruldu. Kılıçdaroğlu ilk gecesini karavanda geçirdi.
Milliyet

'Bu Nasıl Hukuk' 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 12 koruması hakkında yakalama kararı çıkaran ABD'ye sert tepki göstererek, "Bu nasıl bir yasadır, bu nasıl bir hukuktur? Bir de caka satıyorlar. Bunun siyasi, hukuki mücadelesini vereceğiz" dedi. Beştepe'deki Ankara devlet protokolü iftarında konuşan Erdoğan, ABD'ye sert mesajlar vererek şunları söyledi: "Amerika'daydım son ziyaretim ve PKK terör örgütü, FETÖ'cüler birleştiler 40-50 metre mesafede şahsıma karşı orada gösteri yapıyorlar. Amerikan polisi hiçbir şey yapmıyor, dokunmuyor. Acaba benzer bir şey Türkiye'de yapılmış olsa tavır ne olur, düşünebiliyor musunuz? Hiçbir şey yapmadıkları gibi onlara karşı müdahalede bulunan bizim soydaşlarımız, vatandaşlarımızdan iki tanesini içeri almışlar dün. Benim korumalarımdan 12 tanesi için tutuklama kararı çıkarmışlar. Bu nasıl bir yasadır nasıl bir hukuktur? Bu korumalar beni korumayacaksa niçin bunları ben yanımda Amerika'ya götürüyorum. Amerika'nın Hans'ıyla George'uyla mı kendimi koruyacağım? Amerika'nın liderleri ülkeme geldiği zaman bırakın Türk şoförünü Türk polisini bile arabaya oturtmazlar. Ama biz oralara gittiğimizde hayır illa diyor biz kendi koruma polisimizi buraya oturtacağız. Benim polisim var istemiyorum, yok biz diyor kimseye emanet edemeyiz. Bir de böyle caka satıyorlar. Tabi bunun çeşitli siyasi, hukuki mücadelesini vereceğiz ayrı mesele. Bir taraftan hukuka saygı denilip ondan sonra hukuku çiğneme yoluna gitmek kimseye bir şey kazandırmaz. Bu alanda hukukta yasalarla ilgili birçok alanda adım atmak isteyenler Anayasanın 138. Maddesi'ni hiçbir zaman unutmasınlar. Bu maddeyi onlara hatırlatıyorum. Onun için herkes konumunu iyi bilsin ve o konumunda oradan bir güç alarak bir yerlere baskı yapma yoluna da gitmesin."
Hürriyet

'Yola Çıkmak İhanet' 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun başlattığı 'Adalet Yürüyüşü'ne tepki göstererek "Yola çıkmak 15 Temmuz FETÖ ihanetine sünger çekmek, hatta alttan alta destek vermek demektir" dedi. Bahçeli, Twitter'dan şu açıklamayı yaptı: "CHP Milletvekili Kadri Enis Berberoğlu 25 yıla mahkûm edilmiştir. Bu kararın hitamında CHP aceleyle ayağa kalkmış, önyargıyla kıyameti koparmıştır. CHP'nin, demokratik ve hukuk çemberinden taşmaması gerekirken, mal bulmuş mağribi gibi sokağa fırlayarak yürüyüşe geçmesi masumane değildir. CHP Genel Başkanı, Ankara Güvenpark'tan başlayıp İstanbul Maltepe'ye kadar bir adalet yürüyüşü başlatmıştır. Atalarımız boşuna söylememiş: Akılsız başın cezasını ayaklar çekermiş! CHP, adalet diyerek anarşiye göz kırpmakta, uluslararası topluma dikta duyurusunda bulunarak demokrasiye kastetmenin çabasındadır. 15 Temmuz'da doğan milli mukavemeti yıkmak, parlayan millet direncini kırmak ve rövanşını almak için bugünkü yürüyüş kurgulanmıştır. 15 Temmuz'u unutturup 20 Temmuz darbesi uyduran, kontrollü darbe ödevini karanlık odaklardan alanlar kurulmuş ve yola bırakılmışlardır. Bugün yola çıkmak 15 Temmuz FETÖ ihanetine sünger çekmek, hatta alttan alta destek vermek, şühedaya bir kez daha kıymak demektir. Eskiye nazaran yollar yürümek için oldukça kullanışlıdır. Üstelik yol kenarları dinlenme tesisleriyle doludur. Ama yolda adalet yoktur. Ankara'dan İstanbul'a adalet için yürümeye kalkan Sayın Kılıçdaroğlu ya kullanılmakta ya da ülkemize kurulan tuzağın aktif katılımcısıdır. Sokağa oynamak, adalet bahanesiyle pusuda ve ihtiyatta bekleyen bazı mihraklara el sallamak Türkiye'nin mahvına destek vermek, göz yummaktır. Ankara'dan İstanbul'a yaya olarak seyahat edenlere anca gidersiniz demek yerine, yangına ve kargaşaya hizmet ediyorsunuz demek zorunluluktur. CHP'lilere sesleniyorum; aklınızı başınıza alın, muhtemel ve kestirilemeyen hadiseler patlak verirse altından ne sizler ne de ülkemiz kalkar!"
Hürriyet

DÜNYA 
ÖSO İçinde Gerilim 
Türk güvenlik kaynakları, "terör örgütü DEAŞ'tan kurtarılan El Bab ve çevresinde Özgür Suriye Ordusu'nu (ÖSO) oluşturan bileşenler birbirleriyle çatışıyor" haberlerinin yakından izlendiğini bildirdi. Devletin ilgili birimlerine sunulan değerlendirmelerde, YPG'nin Rakka operasyonuna, Katar krizinin başlaması ile El Bab ve çevresinde çatışmaların yoğunlaşmasına dikkat çekildi. Değerlendirmede bazı kritik başlıklar şöyle: ÖSO'da maddi kaynak yetersizliği bahane edilerek ciddi dağılma belirtileri var. Sultan Murad Tümeni'nde üst düzey görev alanlar dâhil 60-70 kişilik bir grup rejim güçlerine katıldı. Az sayıda olsa YPG'ye katılanlar da var. Ölü ve yaralı sayısıyla ilgili çelişkili bilgiler geliyor. Türk tarafına ulaşan kesin bilgiler ÖSO içinde çıkan çatışmalarda 33 kişinin yaşamını yitirdiği, 55 kişinin de yaralandığı yönünde. Önümüzdeki günlerde bir grubun, Suriye rejim güçlerine katılacağına dair duyumlar var. Bölgede, 'Katar olayı patlak verince, para akışı bitecek. Suriye'nin geleceğinde Kürtler ve rejim güçleri söz sahibi olacak' söylentisi ciddi şekilde yayılmış vaziyette. Üst düzey bir kaynak, Hürriyet'e "Bölgede üç gün önce sert tartışmalar ve çatışmalar oldu. Bir kısım ufak gruplar ayrıldı. Şu anda sorunu çözmek için uğraş veriliyor" dedi
Hürriyet

Bu Kez De 'Adaleti Engelleme' Soruşturması 
ABD Başkanı Donald Trump hakkında adaletin işleyişini engellediği iddiasıyla soruşturma açıldı. ABD'nin saygın gazetesi "Washington Post"un haberine göre soruşturma, göreve özel olarak getirilen eski FBI Başkanı Robert Mueller tarafından yürütülecek. Mueller, FBI tarafından Donald Trump'ın 2016'daki seçim kampanyası süresince Rusya olan ilişkilerinin araştırıldığı soruşturmanın başına getirilmişti. Habere göre üç üst düzey istihbarat yetkilisi, konuyla ilgili olarak Muller'a ifade vermeyi kabul etti. Donald Trump'ın avukatı Marc Kasowitz ise, FBI'ın Washington Post gazetesine böyle bir bilgiyi sızdırmasının kabul edilemez ve yasa dışı olduğunu söyledi, ancak herhangi bir yalanlamada bulunmadı. Bu gelişme, soruşturmada bir dönüm noktası olarak adlandırılıyor. Zira şimdiye kadar konu, Rusya çerçevesinde değerlendiriliyordu. Trump ise başından bu yana suçlamaları cadı avı olarak nitelendiriyor. Trump konuyla ilgili yaptığı son açıklamada, "Rusların seçimlere müdahalesiyle ilgili bir hikaye uydurdular, hiçbir kanıt bulamadılar. Şimdi de bu hikayeden adaleti engelleme çıkartıyorlar" dedi. Rusya kanadında ise Devlet Başkanı Vladimir Putin, televizyonlardan canlı yayında halkın sorularını yanıtladı. Eski FBI direktörü James Comey'nin ifade sırasında Rusya'nın ABD seçimlerine müdahale ettiği iddialarını kanıtlayabilecek herhangi bir delil sunmadığını vurgulayan Putin, Comey'nin Trump'la yaptığı görüşmelerin içeriğini basına sızdırmasını "çok tuhaf" olarak tanımladı. Comey'nin bir FBI başkanından ziyade bir aktivist gibi hareket ettiğini, bu nedenle de eski NSA çalışanı Edward Snowden'dan farkı olmadığını belirten Putin, Comey'ye de siyasi sığınma hakkı vermeye hazır olduklarını söyledi.
Milliyet

Putin'e 4 Saatte 2 Milyon Soru! 
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, her yıl geleneksel olarak tekrarlanan "Direkt Hat" programında 4 saat halktan gelen sorulara yanıt verdi. Sputnik haber sitesi, soru-cevaplardan bazılarını derledi. İşte bazıları: Putin, kendisine yolsuzluk yapan yetkililerle ilgili soru yönelten bir çocuğa, soruyu hazırlamasına birilerinden yardım alıp almadığını sordu. Çocuk ise, "Hayat beni buna hazırladı" yanıtını verdi. Putin, bir soru karşısında Rusya'da sıradan insanların nasıl yaşadığını bildiğini, kendisinin de böyle bir aileden geldiğini söyledi: "Meslektaşlarımdan birine, babamın elektrik faturasını zamanında ve tam ödeyebilmek için elindeki her kuruşu nasıl saydığını anlatmıştım. Hâlâ bir yerden çıkarken ışığı asla açık bırakamıyorum" dedi. Rusya Devlet Başkanı, birinin onu aldatıp aldatmadığı yönündeki soruya, kendisine yalan söylendiğini anlasa bile acele kararlar almadığı yanıtını verdi. Putin "Böyle durumlarda o insanın ne istediğini ve bunu neden istediğini anlamaya çalışıyorum. Fakat (bana yalan söylendiğini) asla unutmuyorum" yanıtını verdi. Sel nedeniyle pek çok evin zarar gördüğü bir bölgeden arayan, kendilerine söz verilen maddi yardımın yapılmadığını söyleyen vatandaşın şikayeti üzerine, söz konusu bölgenin idarecisine hitaben, "Vladimir, paralar nerede?" dedi.
Milliyet

'Dişi Penguen' Siyasete Dönüyor  
Arjantin'de 'dişi penguen' lakaplı eski Devlet Başkanı Cristina Fernandez de Kirchner yeni bir siyasi parti kuracağını açıkladı. Hakkındaki yolsuzluk ve rüşvet suçlamalarının ardından 2016'da görevinden ayrılan Kirchner, Ekim ayında gerçekleştirilecek olan ara seçimlerde senatoya girebilmek için kampanya yürüteceğini duyurdu. Kirchhner ve yandaşları, seçimlere Peronizm hareketiyle girmek yerine 'Halkın Birliği' adını taşıyan yeni bir partinin çatısı altında girmeye karar verdiklerini belirtiyor. Parti, şu anki Cumhurbaşkanı Mauricio Macri'nin politikalarına karşı mücadele verme vaadinde bulunuyor.
Vatan

SPOR 

Fenerbahçe'de ikinci kez teknik direktörlük görevine getirilmesi beklenen Aykut Kocaman, Ntvspor'da Ercan Taner'in sorularını yanıtladı. Sarı- Lacivertli kulüple henüz resmi sözleşme imzalamadığını hatırlatan tecrübeli hoca, "Görünen yol belli Kendi ekibimle çalışacağım. Çünkü 18 yıllık teknik direktörlük kariyerimin yaklaşık 10 yılında birlikteydik. İyi anlaşıyoruz, herkes birbirini tanıyor, kimin ne istediğini biliyor. Sezon başında da Fenerbahçe ile bir temasım olmuştu. Ancak Konyaspor'u yarı yolda bırakamazdım. Tüm yapılanma benim isteklerim doğrultusunda gerçekleşmişti. Ayrılıkların da bir kalitesi olmalı. Konya'ya büyük saygı duyuyorum. Şehrin ileri gelenleri ve başkan Ahmet Şan başta olmak üzere herkese, özellikle de Nalçacılar grubuna teşekkür ediyorum" dedi. Fenerbahçe taraftarının bu sezon maçlara neden ilgi göstermediği yönündeki soruya da tecrübeli çalıştırıcı şu yanıtı verdi: "Önce oyuncu grubunu uyumlu hale getirmelisiniz. Sonra diziliş ne olursa olsun fark etmez. Fenerbahçe'nin daha başarısız olduğu sezonlar da vardı. Fenerbahçe taraftarı dünyanın en tutkulu taraftarıdır. Benim tek amacım; taraftarın istediği gibi sahada mücadele eden bir takım oluşturmak. Ancak hiçbir şey bir anda olmaz. Bir anda olan şeyler bir anda yıkılıyor çünkü."
Posta

Beşiktaş'ın golcüsü Cenk Tosun'un UEFA Şampiyonlar Ligi'nde Benfica'ya attığı gol UEFA'nın düzenlediği ankette oyların yüzde 41'ini alıp, yılın golü seçildi. Vodafone Park'ta oynanan karşılaşmanın ilk yarısı 3-0 Benfica üstünlüğü ile kapanmış, Cenk 3-3 biten maçta Beşiktaş'ın son golüne imza atmıştı. En iyi ikinci gol Juventuslu oyuncu Mario Mandzukic'in Real Madrid'e attığı gol olurken, Beşiktaşlı Ricardo Quaresma'nın Dinamo Kiev maçındaki golü ankette beşinci sırayı aldı. Cenk anketin ardından; "Sonuç beni çok mutlu etti" dedi. Beşiktaşlı yönetici Metin Albayrak'ın istifa ettiği iddiaları dün gündeme oturdu. Albayrak'ın transfer çalışmaları konusunda Başkan Fikret Orman ile ters düştüğü, bu nedenle de ayrılmak istediği öğrenildi. Orman'ın Albayrak'ı telefonla aradığı ve ikna etmeye çalıştığı bildirildi. Yakın çevresinden kararından vazgeçmesi için baskı gören Albayrak'ın, bugün açıklama yapması bekleniyor.
Posta

A Milli Kadın Basketbol Takımı'nın da yer alacağı şampiyona 16-25 Haziran tarihlerinde Çekya'nın başkenti Prag ve Hradec Kralove şehrinde bugün başlaşacak. Türk sporunun en başarılı milli takımlarının başında gelen, son 3 Avrupa Şampiyonası'nda iki madalya kazanıp, bir kez de 5. sırada yer alıp, son iki Olimpiyat Oyunları'nda da ülkemizi temsil eden Potanın Perileri, Çekya'da da öncelikle ilk 5 içine girerek Dünya Şampiyonası vizesini almak, ardından da madalya hedefine ulaşmak için çalışacak. Dünya Şampiyonası'na ev sahipliği yapacak olan İspanya'nın ilk 5 içinde yer almasına kesin gözüyle bakılırken bu durumda 6. sırada bitirmek de ekibimizi ilk hedefine ulaştıracak. Toplam 16 takımın yer alacağı turnuvada, ülkeler dörderli 4 grupta yer alacak. Gruplarında ilk sırada yer alan takımlar doğrudan çeyrek finale yükselecek. Gruplarında 2 ve 3. sırayı alacak ekipler ise çeyrek finale yükselmek için eleme maçı oynayacak. A ve B Grubu'nda maçlar Hradec Kralove şehrinde, C ve D Grubu'nda ise başkent Prag'da yapılacak. Grup maçları, 19 Haziran'da tamamlanacak. Çeyrek finale yükselebilmek için 2. tur maçları ise 20 Haziran'da Prag ve Hradec Kralove'de organize edilecek. Çeyrek finalden itibaren bütün maçlar Prag'da oynanacak. Şampiyonada çeyrek final 22 Haziran, yarı final 24 Haziran, final maçı ise 25 Haziran'da gerçekleşecek.
Milliyet

Spor Toto Erkekler Basketbol Süper Ligi final serisinin 3. maçında Beşiktaş taraftarlarının yaptığı taşkınlıklar pahalıya patladı. F.Bahçe'nin kazanarak 3-0 öne geçtiği mücadelede sahaya atılan yabancı maddeler ve yapılan küfürlü tezahüratlar nedeniyle 3. çeyrekte hakemler 3. kez anons yaptırıp soyunma odasına girmiş, maçın bitimine 1:30 kala ise 4. anonsun ardından salon boşaltılmıştı. Türkiye Basketbol Federasyonu bu konuyla ilgili yaptığı açıklamada Beşiktaş'a 2 maç seyircisiz oynama cezası verdiğini duyurdu. Siyah-beyazlılara bunun yanı sıra 50 bin lira da para cezası kesildi.
Vatan

  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme