.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

24 Haziran 2017 Cumartesi

24.06.2017 Genel Gündem24.06.2017 Cumartesi
GÜNDEM 

Cenaze Iznı 
MİT TIR'ları davasında tutuklanan CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu, özel izinle kayınpederi Murat Aydın'ın cenazesine katıldı. Murat Aydın için Gaziosmanpaşa Küçükköy Merkez Camisi'nde tören düzenlendi. Törene katılan eski CHP Genel Başkanı Altan Öymen, milletvekilleri Gürsel Tekin, Barış Yarkadaş ve Sezgin Tanrıkulu taziyelerini sundu. Oya Berberoğlu, eşiyle cezaevinde ilk kez bugün (dün) görüşeceğini söyleyip, "Kaderde burada buluşmak varmış" dedi. Murat Aydın'ın cenazesi camiye getirildikten sonra Enis Berberoğlu cezaevi aracıyla geniş güvenlik önlemleri altında geldi. Enis Berberoğlu, indirildikten sonra aracın arkasında bekletilirken eşi Oya Berberoğlu polis barikatını güçlükle aştı. Berberoğlu çifti polis çemberi altında kucaklaştı. Enis Berberoğlu kızıyla da yine burada buluştu. Yanına eşi ve kızını alan Berberoğlu CHP milletvekillerinin eşliğinde ve geniş bir polis koridorunda camiye girdi. Berberoğlu şunları söyledi: "Murat Aydın Köy Enstitüsü mezunu, yıllarca öğretmenlik yapmış bir aydınlık savaşçısıydı. Kendisi bana Oya'yı hediye etti. Durumum malum. Burası bir cenaze. Buna uygun davranmamız gerekiyor. Siyaset konuşmak istemiyorum. Sadece, benim gibiler için adalet uğruna yollara düşenlere çok minnettarım, çok teşekkür ederim." Cenaze namazının ardından cenaze Sarıyer Kilyos Mezarlığı'nda toprağa verildi. Enis Berberoğlu da cezaevi aracıyla buraya götürüldü. m
Hürriyet


Bayram Trafiği Erken Başladı 
Arife günü yoğun trafiğe yakalanmak istemeyen tatilciler, haftanın son günü izin alarak yola çıktı. Bandırma Feribot İskelesi'nde feribottan inen tatilcilerin kullandığı araçlar, uzun kuyruklar oluşturdu. İstanbul Deniz Otobüsleri'nin, İstanbul (Yenikapı)-Balıkesir (Bandırma) arasında normalde 4 olan günlük sefer sayısı, dün 12, bugün de 13'e çıkarıldı. Bu hatta, dün 7 hızlı feribot, 5 deniz otobüsü seferi gerçekleştirildi. Bayram yoğunluğunun yaşandığı bu iki günde, bu hatta yaklaşık 2 bin 800 araç ve 18 bin yolcunun taşınması bekleniyor. Bayramı memleketlerinde geçirmek isteyen tatilciler, TEM yolunun Ankara yönünde Bolu Dağı Tüneli girişinde ve viyadüklerde de yoğunluğa yol açtı. Tünelden önceki rampada ağır tonajlı araçların yavaşlaması ve tünelde hız sınırının 70 kilometre olması nedeniyle bu bölgede oluşan yoğunluk tünel çıkışına kadar devam etti. Tünel girişi ve öncesindeki rampa ile viyadüklerde görülen yoğunluğun dışında sürücüler TEM'in Düzce ve Bolu kesiminde sorunsuz Ankara yönüne yollarına devam etti. Güzegahta önlemlerini artıran trafik ekipleri, sürücüleri yorgun ve uykusuz yola çıkmamaları, trafik kurallarına uymaları konusunda uyardı. Öte yandan Ramazan Bayramı'nda vatandaşların sevdiklerine güvenli bir şekilde ulaşması için tatil süresince 70 bin trafik polisinin görev başında olacağı öğrenildi.
Milliyet

Öksüz'ü Bile Bile Serbest Bırakmışlar 
15 Temmuz darbe girişiminin kilit ismi, FETÖ'nün "Hava Kuwetleri imamı" olduğu belirlenen firari şüpheli Adil Öksüz'ün serbest bırakılmasıyla ilgili süreçte 13 asker, 14 polis ve Başbakanlık Müşaviri Ali İhsan Sarıkoca hakkında iddianame hazırlandı. İddianamede bu isimlerin, "silahlı örgüt üyesi olmamakla birlikte silahlı örgüt adına suç işleme, görevi kötüye kullanma, suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme, suçluyu kayırma" suçlarını işledikleri belirtiliyor. 28 sanıklı iddianameden, darbe girişiminin ardından adliyeye sevkedilen 100 şüpheliden 99'unun tutuklandığı, Öksüz'ün ise, "FETÖ imamı" olduğu bilinmesine rağmen serbest bırakıldığı ortaya çıktı. İddianamede, Öksüz'ü sorgulayan şüpheli polis Serter Koçak'ın, İstihbarat Daire Başkanlığı'nda görevli şüpheli Bilge Kağan Aksoy'dan, Öksüz'ün FETÖ imamı olduğunu öğrenip, Başbakanlık Müşaviri Ali İhsan Sarıkoca'ya telefonla bilgi verdiği kaydedildi. Sarıkoca'nın, görevli olmamasına rağmen karakola giderek Öksüz'le görüştüğü anlaşıldı. İddianamede, Öksüz'ün, FETÖ imamı olduğu bilgisinin Ankara İstihbarat Şube Müdürü Alp Arslan'a da iletildiği, Arslan'ın bu bilgiyi üstlerine bildirmediği kaydedildi. Arslan'ın, ifadesinde, bilginin kendisine iletilmediğini ya da iletildiğini hatırlamadığını söylediği belirtildi. Ankara Cumhuriyet Savcısı Ramazan Dinç tarafından hazırlanan iddianamede, darbeye teşebbüs eden sanıkların 16 Temmuz'da Akıncı üssünden kaçmaya başladıkları ihbarı üzerine Kazan İlçe Jandarma Komutanı şüpheli Murat Bozdoğan'ın, jandarma görevlileri Erkan Külah, Abdülsamet Gürler ve Serkan Çoraplı'dan bir ekip oluşturduğu belirtildi.
Milliyet

O Silahlar ABD'yle Beraber Toplanabilir! 
Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Rakka operasyonu için ABD tarafından PYD/YPG'ye silah verilmesiyle ilgili gelişmeler hakkında bilgi verdi. Işık dün NTV'de katıldığı programda özetle şunları söyledi: "Eğer ABD, 'ben bu silahları Rakka operasyonuyla ilgili işim bittikten sonra toplayacağım' diyorsa, bunu yapmak durumunda. Sözünü tutmak isterse büyük oranda tutar. Belki yüzde 100 olmaz ama büyük oranda tutar. Bunu da uygulamada göreceğiz. Biz bunun takipçisi olacağız. (ABD Savunma Bakanı'nın mektubu) Bu bizim açımızdan bir yazılı taahhüttür. Bu yazılı taahhütü alacağız ve bundan sonraki bütün adımları bu taahhütlere göre değerlendireceğiz. Bu mektubu olumlu bir adım olarak görüyorum ama uygulamanın esas olduğunu da çok net olarak ifade ediyorum. Basına yansıyan adetler ile bize gelen adetler arasında tutarsızlık var. Bunları ABD Savunma Bakanı ile oturacağız, konuşacağız. Belki PYD'ye verilen silahların toplanmasına yönelik birlikte bir mekanizma oluşturabilir miyiz, ona da bakacağız. Bunu çarşamba günü Brüksel görüşmesinde ele alacağız." "Türkiye, bölgede PYD'nin şımarık çocuk olmasına müsaade etmeyecek. Türkiye'ye yönelik en küçük bir tehdit, angajman kuralları gereğince karşılanacak, karşılığını bulacak. Hiç orada tereddüt yok. Burada PYD, YPG terör örgütünün Türkiye'ye yönelik en küçük bir hareketi anında cezalandırılacak. Eğer bu bizim kendi sınırlarımız içerisinde karşılanmıyorsa, o zaman gereği yapılacak. Bunu biz ABD dahil, herkese söyledik. Şu andaki bütün hazırlıklar buna yönelik."
Vatan

EKONOMİ 

Dolar: 3,5068-3,5150                       
Euro: 3,9241-3,9324
Sterlin: 4,4572-4,4667
Gram Altın: 141,6769-142,0523

Vazgeçtığımızı Düşünmeyın 
TBMM tatile girmeden önce yasalaşan ve yeni ekonomi bölgeleri kurulmasını öngören Üretim Paketi'nin hayata geçirilmesi çalışmalarını anlatan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, planlanan 5 ekonomi bölgesinden 3'ünün üretim konusunu belirlediklerini açıkladı. Özlü, iki bölgede petro-kimya, bir bölgede otomotiv ağırlıklı faaliyet yürüteceğini açıkladı. Özlü, zeytinlik konusunda ise "Kimse vazgeçtiğimizi düşünmesin. Gelişmiş ülkelerde, kirli akan nehir gördünüz mü? Fabrika var, yanında inekler otluyor. Bence, ülkenin sanayisini doğasıyla birlikte geliştirmemiz lazım" dedi. Hükümetin Singapur Modeli olarak lanse ettiği, büyük limanların yakınında planlanan ekonomi bölgeleriyle ilgili çalışma başlıyor. TBMM'de kabul edilen Üretik Reform Yasası'nı hayata geçirecek olan bakan Özlü, zeytinliklerin sanayi bölgelerine dönüştürüleceği tartışmaları arasında yasalaşan düzenlemenin uygulama planını anlattı. Özlü, düzenlemenin ana unsurunu, ekonomi bölgelerinin oluşturduğunu belirterek, şunları söyledi: "Biz, Türkiye'nin sıçrama yapmasını arzu ediyoruz. Bu sanayi ve teknoloji ile olacak. Bunun için büyük ekonomi bölgelerine ihtiyaç var. Bunlardan biri Trabzon, biri Batı Karadeniz Zonguldak Bölgesi, Kuzey Ege, Aliağa ve Menemen bölgesi, Güney Marmara Bandırma bölgesi, Adana-Mersin bölgesi. Üretim konuları belirleniyor. Aliağa ve Mersin ekonomi bölgeleri petro-kimya şirketlerine açılacak. Batı Karadeniz bölgesinde otomotiv düşünüyoruz. Trabzon Bölgesi için denizin doldurulması gerekiyor. Bu bölgenin üretim başlığı için araştırma yaptırıyoruz. Türkiye'nin petro-kimya sanayi ürünlerinde, 11 milyar dolarlık açık veriyoruz. Türkiye 4-5 tane Pektim ölçeğinde tesis kursa iç pazarı karşılıyor. Filyos'a büyük parseller düşünüyoruz. Burayı Başbakanlık Yatırım Destekleme Ajansı ile ortak çalışıyoruz. Oradaki liman yapıldığında, hemen arkasındaki 8-10 parseli büyük yatırımcılara vereceğiz. Bölgeler, ölçeğine göre 50-60 milyar lira ile 40-50 milyar dolar arasında yıllık ciro yapabilir. Örneğin, Adana 50 milyar dolar, Filyos 40-50 milyar lira olur. Bunların hayata geçirilmesi 5-10 yıl arasında zaman alır. Hem bölge kurulacak, hem de yatırımcı davet edilecek. Rekabet üstünlüğü alanlar yaratırsanız geliyorlar. Cazibe Merkezi olsunlar istiyoruz."
Hürriyet

Katar'a İhracatımız Üçe Katlandı 
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, 5 Haziran'dan bu yana Türkiye'nin Katar'a 32.5 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini, bu tutarın Türkiye-Katar ticaretinin normal seyri açısından üç kat olduğunu söyledi. Gazetecilerle iftar yemeğinde bir araya gelen Tüfenkci bir soru üzerine, "5 Haziran'dan bu yana Katar'a 32.5 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirilmiştir. Bunun 12.5 milyon doları gıda. Bu rakam normalin üç katı" dedi. Dış ticaretin toparlandığına ve ihracatın büyümeyi desteklediğine dikkati çeken Tüfenkci, küresel ihracatın yüzde 3.3 azaldığı 2016'da sadece yüzde 0.9 azalan ihracatın, 2017'de canladığını kaydetti. Başbakan Binali Yıldırım'ın bankalara makul bir faiz oranı belirlemeleri noktasında yaptığı çağrıyı anımsatan Tüfenkci, "Tacirlerimiz de kendi aralarındaki satışlarda faiz oranlarını düşürmeli. Sanayicimizin, esnafımızın, tüccarımızın haklı olarak bankalardan beklentileri var ancak kendi aralarındaki alışverişlerde uyguladıkları faiz oranları da yüksek. Onları düşürmeleri gerekiyor" dedi.
Hürriyet

Hıza Aldanma! 
Bayramlar ve uzun süren resmi tatillerde 100 binlerce kişi yollara dökülüyor. Yoğunluk arttıkça kaza ve risk de artıyor. Araç kullananların çoğu en kısa sürede hedeşedikleri noktaya ulaşmayı düşünüyor. Ancak, trafik kurallarına uymamak, hız ve uzun yol yorgunluğu kazalara da davetiye çıkarıyor. Özellikle bayram tatillerinde maddi ve ölümlü kazalarda artış oluyor. 2008-2016 yılları arasında Ramazan ile Kurban bayramlarındaki tatillerde, şehirler arası yollarda meydana gelen 15 bin 336 trafik kazasında 1137 kişi hayatını kaybetti, 44 bin 941 kişi de yaralandı. Aman dikkat! Şehirler arası yolculuklarda özellikle yasal hız sınırının aşılması kazalara davetiye çıkardığı gibi cebinizi de yakabilir. Daha önce tepki çektiği için İçişleri Bakanlığı'nın müdahalesiyle kaldırılan Trafik Elektronik Denetleme Sistemi (TEDES) 1 Temmuz itibarıyla yeniden devreye girecek. Bu sistemle kameralar, aracın gişeden giriş ve çıkış saatini kaydedecek. Aradaki mesafeye göre aracın ortalama hızı tespit edilecek. Ortalama hız yasal sınırı aşarsa plakaya ceza kesilecek.
Posta

E-Ticaret Şirketine Vergi Zorunluluğu 
Maliye Bakanlığı e-ticarette haksız vergi rekabetiyle mücadelede vites yükseltti. İki koldan mücadele edeceklerini söyleyen Maliye Bakanı Naci Ağbal, "Bakanlık olarak e-ticarette haksız vergi rekabetiyle sonuna kadar mücadele etmeye kararlıyız. Bu mücadelenin yollarından biri vergi kesintisi, diğeri ise resen vergi mükellefiyeti tesisi olacak" dedi. Naci Ağbal, izleyecekleri yöntemi şu şekilde anlattı: "Vergi mükellefi olan bir işletme, Türkiye'den para kazanan ancak vergisini ödemeyen bir e-ticaret firmasına para aktarıyorsa, aktarılan bu para üzerinden kesinti yapacağız. Ayrıca bu şirketler vergi mükellefi olmasalar da şirketlerin faaliyetlerine bakıp resen vergi mükellefi yapabiliriz. Vergi denetimi başlattık."
Posta

'Türk Akımı'nda İnşaat Başladı 
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus doğalgazını Türkiye ve Avrupa'ya iletecek TürkAkım projesinin Rusya tarafındaki boru hattı döşenmesi işlemini başlattı. Doğalgaz boru hattını denizin altına yerleştirecek Pioneering Spirit gemisine giden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı telefonla arayarak, "Türk Akımı hattının deniz altı bölümü üzerinde çalışmalarını başlatmak için buradayım" dedi. Putin ayrıca, boru hattının giriş noktası, Türk topraklarındaki güzergahı ve ekolojik güvenliğin gözetilmesi gibi konularda Türkiye ile mutabakat sağlanması gerektiğinin altını çizdi. Gazprom İcra Komitesi Başkanı Aleksey Miller, Karadeniz'den geçecek boru hattının Rusya'nın Anapa şehri açıklarında döşenmesine başlandığını açıkladı. Miller, ilk hattın Mart 2018, ikinci hattın 2019 yılında devreye girmesinin beklendiğini söyledi. Miller, "Türkiye, elektriğinin yüzde 38'ini doğalgazdan üretiyor. TürkAkımı Projesi Türkiye'nin ve bölgenin enerji güvenliğini önemli oranda artıracaktır" ifadesini kullandı.
Milliyet

Yüksek Kapasite İle Çalışmaya Devam Ettiler 
İmalat sanayisi genelinde kapasite kullanım oranı, Haziran'da bir önceki aya göre 0.2 puan artarak yüzde 79.0 düzeyinde gerçekleşti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'ndan (TCMB) yapılan açıklamaya göre, Haziran'da imalat sanayisinde faaliyet gösteren 2 bin 639 iş yerine 'İktisadi Yönelim Anketi' formu gönderilirken, 2 bin 143 katılımcıdan yanıt alındı. Tüm katılımcıların yanıtları ağırlıklı olarak toplulaştırıldı. Buna göre söz konusu dönemde mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı bir önceki aya göre 0.3 puan azalarak yüzde 78.6'ya geriledi. Mal gruplarına göre kapasite kullanım oranları değerlendirildiğinde, ara mallarında artış görülürken, yatırım malları, dayanıksız tüketim malları, gıda ve içecekler ile dayanıklı tüketim mallarında azalış gözlendi
Vatan

116 Bin 558 Konut Satıldı, Yabancıya Satış Yükselişte 
Türkiye genelinde Mayıs'ta 116 bin 558 konut satıldı. Geçen ay satılan konut sayısı, bir önceki aya göre yüzde 1.8, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1.5 artış kaydetti. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mayıs ayına ilişkin konut satış istatistiklerini açıkladı. İpotekli konut satışları Mayıs'ta, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 17.8 artarak 41 bin 738'e yükseldi. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışın payı yüzde 35.8 olarak gerçekleşti. Yabancılara konut satışındaki toparlanma da sürdü. Yabancılara yapılan konut satışları Mayıs'ta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 10.1 artarak 1.775 oldu. Yabancılara konut satışlarında ilk sırayı 530 konutla İstanbul aldı. Geçen ay Suudi Arabistan vatandaşları Türkiye'den 285 konut satın aldı. Bunu 277 konutla Irak, 134 konutla Rusya, 125 konutla Kuveyt, 70 konutla Afganistan takip etti.
Vatan

SİYASET/POLİTİKA

Asla Müsaade Etmeyeceğız 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, referandumda Türkiye'de en yüksek 'evet' oyu veren ilçe olan Harran'ı ziyaret için dün Şanlıurfa'daydı. Erdoğan, önce Suriye'nin terör örgütü PYD denetimindeki Rasulayn kenti ile komşu olan Ceylanpınar ilçesine ardından Akçakale'ye gitti. Daha sonra da Harran'a geçti. Harran'da 'Kardeşlik İftarı'na katılan Erdoğan, Türk ve Suriyelilerle birlikte oruç açtı. Harran'daki konuşması bir Suriyeli tarafından Arapça'ya tercüme edilen Erdoğan'ın ilçelerdeki konuşmaları özetle şöyle: "Güneyimizde Suriye'nin kuzeyinde PYD, YPG bir gayretin içinde. Akçakale'den sesleniyorum; yanınızda kim olursa olsun, arkanızda kim olursa olsun, bilesiniz ki Türkiye Cumhuriyeti Devleti silahlı kuwetleriyle, bütün imkanlarıyla Kuzey Suriye'de bir devlet kurulmasına asla müsaade etmeyecektir. Bunu biz Amerika'ya da söyledik, diğer ülkelere de söyledik. Asla böyle bir şeye lütfen fırsat vermeyin, verirseniz oradaki mücadele farklı olur ve sizler terör devletleriyle anılırsınız. Suriye'de devam eden olumsuz gelişmelerin, yarın bir gün eğer sınırlarımıza bir tehdit oluşturmasıyla karşı karşıya kalırsak, bütün dünya şunu bilsin, bizler Fırat Kalkanı ile ne yaptıysak, aynını orada yapacağız. Ne yazık ki stratejik ortaklarımız terör örgütleriyle beraber hareket ediyorlar. Biz kendilerine; 'gelin DEAŞ terör örgütüne karşı bu işi beraber yapalım' dedik. 9 koalisyon ülkesiyle biz, DEAŞ'ı halledemez miyiz? 'Gelin Münbiç'te bunu yapalım' dedik. Oyalama yapıyorlar. 'Rakka'da beraber yapalım' dedik, terör örgütü YPG ile hareket etmeye karar verdiler. 'Siz bilirsiniz' dedik. Şimdi yürüyorlar, bakalım ne yapacaklar. Suriye krizi tarihe kara leke olarak yazılıyor. Diğer ülkelere demokrasi, hukuk dersi veren batılı devletler Suriye'nin demokrasi, hak taleplerine sırtlarını döndüler. Uluslararası toplum Suriye'de bir milyon insanın terör örgütleri ve kendi halkına zulmeden devletle ve destekleyenleri tarafından katledilmesine seyirci kaldı. Suriye'nin asıl kaybedeni bunca Müslümanın alçakça katledilmesine yeterli tepkiyi veremeyen İslam dünyası olmuştur. Batının, bir damla petrolü bir insanın canından daha değerli gören çarpık anlayışına alet olmak, hiçbir Müslümana yakışmaz. Bu çarpıklığa karşı sesimizin çıktığı, gücümüzün yettiği kadar mücadele ediyoruz. Bölgedeki istikrarsızlıktan nemalananlar bizim hak, adaletten bahsetmemizden rahatsız oluyor. Ülkemize karşı yürütülen iftira kampanyalarının sebebi budur. DEAŞ'a karşı en büyük mücadeleyi veren Türkiye'yi teröre destek vermekle itham etmenin nedeni, Suriye'deki oyunu bozuyor olmamızdır."
Hürriyet

80 Milyon Içın Yürüyoruz 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 'Adalet Yürüyüşü'nü Bolu il sınırında sürdürüyor. Kılıçdaroğlu, dün sabah Bolu'nun Yeniçağ ilçesi yakınlarında Şanalar köyündeki Yaşar Çelik Şair Dertli Kültür Parkı'nda kurulan kampta basın toplantısı düzenledi. Kılıçdaroğlu, "Güzel bir güneş var. Toplumun her kesiminden sağ olsunlar, destek veren vatandaşlarımız ve sivil toplum kuruluşlarımız var. Onlara yürekten teşekkür ediyorum. Enis Berberoğlu'nun avukatları AYM'ye başvuracak. Bu da önemli bir aşama. Umuyorum, adalet yerini bulmuş olur. Yaptığımız yürüyüş, kutsal bir yürüyüştür. Bunun bir partiyle, bir kişiyle, bir sivil toplum örgütüyle ilgisi yok. 80 milyonun adalet talebi için yürüyoruz" dedi. Kılıçdaroğlu, açıklamanın ardından Şair Dertli'nin mezarını ziyaret etti. Dünkü yürüyüşte de hem polis hem de jandarma geniş güvenlik önlemleri uyguladı. Güvenlik güçleri, Yeniçağa ilçesi girişinde yol kenarında bozkurt işareti yapan bir grup ile yürüyenlerin arasında önlem aldı. Aynı şekilde yol kenarında yüksek sesle Mehter Marşı çalan bir vatandaşı da polis uyardı. Verilen molada yürüyüşe katılanlar provokasyonlara karşı uyarıldı. Kılıçdaroğlu'na dün Türk Tabipler Birliği'nden (TTB) de destek geldi. TTB Başkanı Raşit Tükel, yöneticilerle birlikte yürüyüşe katıldı. Tükel, gazetecilere, "Sağlığın ancak toplumsal iyilik haliyle, demokrasiyle, adaletin sağlandığı bir ortamda toplumsal sağlığın olabileceğine inanıyoruz. Her türlü antidemokratik uygulamanın sona ermesini, adaletin sağlanmasını KHK'larla ihraç edilen tüm meslektaşlarımızın, kamu personelinin görevlerine iade edilmesini talep ediyoruz" dedi.
Hürriyet

MHP: CHP İle Fetö Aynı Yolun Yolcusu 
MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, yaptığı yazılı açıklamada, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, 'Adalet Yürüyüşü' sırasında ortaya attığı iddiaya yanıt verdi. CHP liderinin yürüyüş konseptini "yalan edebiyatı" üzerine bina ettiğini ifade eden Yalçın, "Yalanlarını din kılıfıyla örtmeye çalışan FETÖ ile palavralarına adalet ve insan hakları elbisesi giydiren CHP, aynı yolun yolcusudur" dedi. "Kılıçdaroğlu'nun son büyük yalan makarası ise FETÖ elebaşı 2013'te rahatsızlandığı zaman sağlık dileklerinde bulunanlara yolladığı teşekkür mektubuna dairdir. Kılıçdaroğlu, 'Teşekkür listesinde genel başkan olarak sadece benim adım yok. Gülen rahatsız olduğu zaman, gazetelere verilen ilanlar var. Kime teşekkür ettiği var orada.' diyerek MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin de teşekkürle taltif edilenler arasında yer aldığını ispata çalışmıştır. 'Atma Kemal Bey, din kardeşiyiz' dedirten bu iddia, sadece basit bir yalan değil, çirkin bir iftiradır. Listede Bahçeli'nin ismi kesinlikle yoktur. Bahçeli, FETÖ elebaşından siyasi hayatı boyunca uzak durmuş, kendisiyle temas kurmak isteyen aracılarına da daima kapıyı göstermiştir. Buna karşılık CHP, FETÖ ile hep al takke ver külah ilişkisi içinde olmuştur."
Vatan

DÜNYA 

Türk Üssünü Kapat Şartı 
Suudi Arabistan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn'in başını çektiği bir dizi yönetimin "terörizmi ve aşırıcı hareketleri desteklediği" gerekçesiyle 5 Haziran'da başlattığı Katar'a abluka ile patlak veren gerilim önceki gün yeni bir aşamaya girdi. Uluslararası basına sızan bilgilere göre bu dört hükümet, Doha yönetimine 13 maddelik son derece ağır şartlar içeren bir talepler listesini iletti. Katar'dan yayın yapan El Cezire televizyonu, geçen perşembe gecesi bu listenin krizde arabuluculuk rolü üstlenen Kuveyt üzerinden Katar'a iletildiğini bildirdi. Resmen açıklanmayan söz konusu listede Katar hükümetinin Türkiye'nin bu ülkede kısa süre önce kurmaya başladığı El Rayyan Askeri Üssü'nün kapatılması ve Müslüman Kardeşler hareketini terör örgütü ilan etmesi gibi çarpıcı maddeler var. Katar'a talepleri yerine getirmesi için de 10 gün süre verilmiş. Katar'a abluka uygulayan ülkelerden BAE'den liste ile ilgili dün dikkat çekici bir haber geldi. BAE Dışişleri Bakanı Anwar Gargash, Twitter'dan paylaştığı mesajında Doha hükümetini listeye basına sızdırmakla suçladı. Bakan Gargash, "(Taleplerin Katar tarafından) sızdırılması kardeşimizden alışık olduğumuz çocukça bir hareket içinde arabuluculuğu bir iptal girişimidir. (Katar'ın) komşularının kaygı ve taleplerini ciddiye alması daha akıllıca olacaktır, yoksa bir boşanma gerçekleşecek" dedi. Suudi Arabistan, BAE, Mısır, Bahreyn, Maldivler, Komorlar, Moritanya, Senegal, Yemen ve Libya'nın Tobruk yönetimi 5 Haziran'dan itibaren Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kesmişti.
Hürriyet

Fransa Ohal'i Tekrar Uzattı 
Fransız hükümeti, terörle mücadelede kendisine daha geniş yetkiler tanıyan yeni bir mücadele yasasını devreye sokmaya hazırlanırken, OHAL'in süresini de 1 Kasım'a kadar uzattı. Fransa'da OHAL, geçen Kasım ayındaki Paris saldırısı sonrasında ilan edilmişti. Yeni terörle mücadele yasasıyla OHAL'den kademeli olarak çıkılabileceği belirtilirken, bazı kurumlara tanınan yetkilerin hafişetilerek sürebileceğine dikkat çekiliyor. Yeni düzenlemeyle ev ve iş yerlerindeki arama yetkileri genişletilirken, terör propagandası yapıldığı düşünülen bazı ibadethaneler kapatılabilecek.
Milliyet

Kore: Ölümünü Biz De Anlamadık 
Kuzey Kore, 1 yıl önce bir propaganda posteri çaldığı için "devlete karşı suçlardan" tutuklayarak 15 yıl hapis cezasına çarptırdığı, geçen hafta da serbest bıraktığı ABD'li Otto Warmbier'in ölümü sonrası ilk kez açıklama yaptı. Kuzey Kore, Warmbier'in ölümünün kendileri için de bir "gizem" olduğunu savunurken, "Bu ölümün en büyük kurbanı biziz!" ifadelerini kullandı. Ülkesine geri dönen Warmbier'in 1 yıldır komada olduğu ortaya çıkarken, Amerikalı genç komadan çıkamayarak pazartesi günü hayatını kaybetmişti.
Milliyet

Ben Kayıt Almadım Alan Varsa Bilmem 
ABD Başkanı Donald Trump, görevden aldığı Federal Soruşturma Bürosu'nun (FBI) eski başkanı James Comey ile yapmış oldukları görüşmelerin ses kayıtlarını almadığını açıkladı. Trump Mayıs ayında eski FBI Başkanı James Comey'i kovmasından birkaç gün sonra, Şubat ayında Comey ile Beyaz Saray'da yaptıkları görüşmelerin ses kayıtlarının olabileceğini ima eden tweetler atmıştı. Trump dün attığı iki tweette ise "James Comey ile görüşmelerimle ilgili ben kayıt almadım, elimde hiçbir kayıt yok. Ama Oval ofiste birileri illegal olarak kayıt alıyorsa bilemem" yazdı. Eğer elinde kayıtlar varsa Trump'ın bu kayıtları yarına kadar ABD Kongresi'ne ulaştırması gerekiyordu. Rusya'nın ABD'deki başkanlık seçimine müdahalesi iddialarıyla ilgili soruşturma yürüten Comey, 9 Mayıs'ta Trump tarafından görevden alınmıştı. Bu hamle, "Trump yönetimi Rusya ile ilgili yürütülen soruşturmayı engellemek mi istiyor?" tartışmasını doğurmuştu
Vatan

SPOR 

Fenerbahçe'de transfer harekatı tüm hızıyla devam ediyor. Mehmet Ekici, Mathieu Valbuena ve Nabil Dirar'ı renklerine bağlayıp taraftarlarını mest eden Sarı-Lacivertliler şimdi de kanat forvet için kolları sıvadı. Yüksek maaş talebi sonrası Jeremian Lens'ten vazgeçen yöneticiler, Hollandalı yıldızın alternatifini Ukrayna'da buldu. Dinamo Kiev'de forma giyen Andriy Yarmolenko'ya talip olan Fenerbahçeli yöneticiler önümüzdeki hafta Ukrayna'ya gidecek. 2008'den bu yana Dinamo Kiev forması giyen Ukraynalı yıldızın kulübüyle 2020 yılına kadar sözleşmesi var. Şu andaki piyasa değeri 19 milyon euro olan Yarmolenko'nun satın alma opsiyonuyla kiralanması planlanıyor. İdarecilerin; Ukrayna ekibiyle yapacağı görüşmede Yarmolenko'nun gelecek sezon Fenerbahçe forması giyebilmesi için tüm imkanlarını seferber edeceği öğrenildi. Bu sezon Dinamo Kiev formasıyla 36 maça çıkan Andriy Yarmolenko performansıyla göz kamaştırdı. 19 gol atıp, 10 asist yapan 27 yaşındaki Yarmolenko, Şampiyonlar Ligi'nde karşılaştıkları Beşiktaş'ı adeta tek başına yıkmıştı. 6-0 biten maçı 3 asist 1 golle tamamlayan Ukraynalı yıldız, gecenin adamıydı.
Posta

Hayal kırıklığı ile geçen sezonun ardından kadroyu yenileme kararı alan Galatasaray ilk transferini yaptı. Sarı- Kırmızılılar, Dinamo Kiev'in yıldızı Younes Belhanda'yı renklerine bağladı. Dün yapılan görüşmelerin ardından Faslı yıldız ile 4 yıllık sözleşme imzalandı. Pazartesi günü İstanbul'a gelmesi beklenen Younes Belhanda yıllık 3 milyon euro kazanacak. Cim Bom, Ukrayna ekibi Dinamo Kiev'e de 18 ayda toplam 8 milyon euro bonservis bedeli ödeyecek. 10 numara bölgesinde görev yapan Belhanda'nın transferi, aynı bölgede oynayan Wesley Sneijder'in gitme ihtimalini artırdı. Galatasaray yönetimi, yılda 6 milyon euro kazanan Hollandalı yıldızı gönderip maaş bütçesini artırmak istiyor. Sneijder'in de bonservisini bedelsiz alıp, Amerika kulüpleriyle anlaşma zemini aradığı gelen haberler arasında.
Posta

Yıldız futbolcuların son yıllardaki en önemli duraklarından biri haline gelen Çin, yeni yılda futbolda yeni bir devrime hazırlanıyor. Çin Futbol Federasyonu ile Almanya Futbol Federasyonu arasında imzalanan protokol uyarınca, Uzakdoğu ülkesinin U20 Milli Takımı, bundan böyle Almanya dördüncü liginde mücadele edecek. Ligdeki takımlarla teker teker görüşüldüğü ve bu kulüplerin böyle bir değişimi kabul ettikleri bildirildi. Hali hazırda 19 takımdan oluşan lig, Çin ekibinin de dahil olmasıyla birlikte 20 takımlı hale gelecek. Ligdeki tüm takımlar sezon boyunca Çin U20 Milli Takımı'yla ikişer maç yapacaklar. Ancak bu maçlar nötr kabul edilecek ve puan tablosuna yansımayacak. Çin Futbol Federasyonu, bu katılımın karşığılında ligdeki tüm takımlara sezonluk 15 biner euro para ödeyecek. Dünya futbolunun yeni çekim merkezlerinden biri haline gelen Uzakdoğu ülkesinin bu girişiminde iki temel amacı bulunduğu belirtiliyor. Bunlardan bir tanesi Tokyo 2020 Olimpiyatları'na hazırlanan futbol takımını diri tutmak. Bilindiği gibi olimpik futbol belli bir yaş kategorisinin altında oynanıyor ve bugünkü U-20 takımı Çinlilerin üç yıl sonraki takımının omurgasını oluşturacak. İkinci neden ise Alman futbolunun Asya pazarına girmesini çabuklaştırmak olarak gösteriliyor.
Milliyet

Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi ekiplerinden Beşiktaş Sompo Japan, Jon Diebler'ı 1 yıllığına kadrosuna katarak ilk transerini yaptı. Türkiye'de sırasıyla Pınar Karşıyaka, Anadolu Efes ve son olarak da G.Saray Odeabank'ta forma giyen 29 yaşındaki forvet ve 1.98 boyundaki oyuncunun menajeri Misko Raznatovic'in sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, "Tekrardan Ufuk Hoca ile beraberiz, Türkiye Ligi Play-off finalisti Beşiktaş ile anllaştık" iletisini paylaşarak oyuncusunun gelecek sezon siyah-beyazlı formayı giyeceğini belirtti. Beşiktaş Külübü de daha sonra resmi siteden transferi duyurdu. Sarı-Kırmızılı forma ile Euroleauge'de 29 maça çıkan Diebler 6.5 sayı, 1.9 ribaunt, 1.4 asist ortalamasıyla oynadı. %54 ile üçlük atan 29 yaşındaki ABD'li bu alanda takımında da 2. sırada yer aldı. AYRICA siyah-beyazlıların ABD'li guard Michael Thompson'la yolları ayırdığı bildirildi. Doğan Şenli'nin de ligin yeni ekibi Eskişehir'le anlaştığı belirtilirken Maccabi Tel Aviv'in de talip olduğu Vladimir Stamic'ın da Anadolu Efes'le el sıkışmasının an mesele, a- si olduğu bilidirild
Vatan

  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme