.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

27 Haziran 2017 Salı

27.06.2017 Genel Gündem27.06.2017

GÜNDEM

5'i Bir Arada 
Adil Öksüz'ün serbest kalmasına ilişkin 28 kamu görevlisi hakkında Ankara Cumhuriyet Savcısı Ramazan Dinç tarafından hazırlanan iddianameye göre, darbe girişiminin başarısız olduğunun anlaşılması üzerine Akıncı Hava Üssü'ndeki bazı asker ve siviller kaçmaya çalıştı. Kaçan darbecileri yakalamak için Kazan Jandarma Komutanlığı tarafından bir ekip oluşturuldu. Jandarma ekibi, Nurettin Oruç ve Hakan Çiçek'i, üsse ters yöne aralarında 50 metre mesafe ile yürürken yakaladı. Oruç, jandarma ekibine film çekmeye geldiğini söylerken, Çiçek de Ankara Anafartalar Koleji'nin sahibi olduğunu belirtti. Jandarma görevlileri, üstlerini kabaca aradıktan sonra Çiçek ve Oruç'u araca bindirdi ve üzerlerine kapıyı kilitledi. PATİKA Jandarma, daha sonra 600 metre ileride Adil Öksüz'ü fark etti. Askerler, üsse yaklaşık bir kilometre uzaklıktaki Fethiye merasındaki patika yolda bir elinde siyah valiz, diğer elinde siyah el çantası olduğu halde yürüyen Öksüz'ü silah çekerek durdurdu. Jandarma görevlilerinin, "Sivil misin asker misin" sorusuna Öksüz "Ben sivilim, tarla bakmaya geldim" yanıtını verdi. Üst araması yapıldıktan sonra Öksüz, aracın şoför mahallinin arka kısmında bulunan üç kişilik oturma yerine konuldu. Jandarma görevlileri bu şekilde Öksüz, Oruç ve Çiçek'i karakola getirdi. Araç saat 12.12'de karakol bahçesine girdikten sonra üç şüpheli, jandarma görevlilerinin gözetiminde araçtan indi. Üzerinde mavi gömlek olduğu anlaşılan Öksüz'ün elindeki siyah çantası da görüntülere yansıdı. Dosyaya giren kamera kayıtlarında Harun Biniş ve Kemal Batmaz'ın da aralarında bulunduğu bazı şüphelilerin saat 12.32'de jandarma karakolunun bahçesinde olduğu görüldü. Biniş'in üzerinde siyah tişört ve sırtında çantası vardı. Kaydın ilerleyen bölümünde saat 12.42'de Biniş ve Batmaz'ın birbirine kelepçelendiğine ilişkin görüntü de dikkat çekti.
Hürriyet


'Çok Açık Bir İftira!' 
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun, "CHP Milletvekili Enis Berberoğlu yargılanırken cezaevinde kendisi için oda hazırlandığı" iddiasına sert tepki gösterdi. Ramazan Bayramı'nı memleketi Yozgat'ta geçiren Bozdağ, Aydıncık İlçe Meydanı'nda vatandaşlarla bayramlaştı. Burada konuşma yapan Bakan Bozdağ, Kılıçdaroğlu'nun sürekli yalan söylediğini öne sürdü. Bozdağ, şöyle konuştu: "Sabah başka bir şey söylüyor, diyor ki 'Maltepe Cezaevi'nde oda hazırlanıyordu' diyor. 'İşte birisi gelecek ona hazırlık yapılıyor, belli ki ceza daha önceden ona hazırlık yapılıyor' diyor. Güya Enis Berberoğlu hakkındaki ceza çıkmadan cezanın ne olacağının bilindiğini ifade ediyor. Bakın, buradan çok net söylüyorum; Sayın Kılıçdaroğlu, milletin gözünün içine baka baka yalan söylüyorsun, yalan söylüyorsun. Yalanı söylerken de yüzün kızarmıyor. Böyle bir şey yok. Böyle bir şey olması da mümkün değildir. Bu, açık bir yalan, daha da ötesi çok açık bir iftiradır. Vatandaşı tahrik etmek için yapılan bir iftiradır." Berberoğlu'na verilen cezayı, kamuoyu gibi Adalet Bakanlığının da karar açıklandıktan sonra duyduğunu vurgulayan Bozdağ, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü de ondan sonra duydu. Birisi tutuklandığı zaman veya ceza aldığı zaman, ceza alırken cezayla beraber tutuklandıktan sonra nereye konulacağına ondan sonra karar verilir. Sayın Berberoğlu'nun nereye konulacağına, hakkında çıkan karardan sonra karar verilmiştir. Ben buradan kendi diliyle kendine sesleniyorum; bu dediğin iftirayı ispat etmezsen o zaman 'Namuslu, şerefli bir adamım' diye toplumun içinde gezme. Sen ispat et, o zaman biz gereğini yapalım ama yalanlarla bu milletin aklını karıştırma."
Vatan
 
 
EKONOMİ 
Euro: Euro 3,9171-3,9181
Sterlin: 4,4532-4,4549
Gram Altın: 140,0381-140,1289

Toplu Sözleşmeler Yüzde 90 Tamam 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, evinin kapılarını Hürriyet'e açtı. Eşi Faize Müezzinoğlu'nun da zaman zaman katıldığı sohbette Müezzinoğlu, milyonların beklediği düzenlemelerin son durumunu anlattı. Kamu personel reformunun bu yıl gündemde olmayacağını söyleyen Müezzinoğlu, 200 bin kişiyi ilgilendiren kamu toplu sözleşmelerinde ise yüzde 90 anlaşma sağlandığını açıkladı. Toplu sözleşmeleri bayram öncesi tamamlamak istediklerini geldikleri noktada ise yüzde 90'lık bölümün tamamlandığını belirten Müezzinoğlu, anlaşmanın unsurları arasında düşük maaş alanlara iyileştirme yapılmasının da bulunacağını belirtti. Müezzinoğlu, "Bayramdan sonra inşallah bitireceğiz. Çok ufak tefek rötuşlar kaldı" diye konuştu. İstihdam seferberliğinde özel sektörde 1 milyon çalışan hedefinin aşıldığını, kamudaki istihdamlarla birlikte 1.3 milyon seviyesinin geride bırakıldığını kaydeden Müezzinoğlu, bundan sonraki süreçte özel sektöre teşekkür kampanyası yapacaklarını belirtti. Müezzinoğlu, "Özel sektöre milyon kere teşekkür ediyoruz" ifadelerini kullandı. Bazı teşvik şartlarının da esnetileceğini ifade eden Müezzinoğlu, "3 ay sigortasız olma şartını, gelen talepler doğrultusunda 10 veya 15 güne indirmek için çalışıyoruz" dedi.
Hürriyet
 
Petrol Fiyatları 46 Doları Aştı 
Geçen hafta 44.35 dolara inen ve Kasım 2016'dan bu yana en düşük seviyesine gerileyen Brent türü petrolün varil fiyatı dün yeniden 46 doların üzerine çıktı. Brent petrol dün 46.02 dolar oldu. Uzmanlar, ABD'de petrol sondaj kulesi sayısı ve ham petrol üretimindeki artışın devam etmesi durumunda yakın zamanda petrol fiyatlarının 40 doların altına inebileceği uyarısında bulunuyor. Ayrıca en büyük tüketiciler ABD, Çin ve Hindistan'da kısa ve orta vadede talep artışı beklenmemesi de petrol fiyatlarını baskı altında tutuyor. ABD'nin petrol endüstrisi görünümü ve kısa dönem ham petrol üretimi hakkında gösterge kabul edilen ve Baker Hughes'un yayımladığı haftalık verilere göre petrol sondaj kulesi sayısı 758'e yükseldi.
Haber Türk
 
Otomatik Bes'te Gözler 1 Temmuz'da 
Türkiye genelinde 45 yaş altındaki 100 - 250 çalışanı bulunan özel sektör, 1 Temmuz'dan itibaren otomatik olarak Bireysel Emeklilik Sistemi'ne (BES) katılacak. Ülke genelinde tasarrufların artırılması amacıyla 1 Ocak'ta başlayan sisteme 45 yaş altındaki çalışanların kademeli olarak katılımı devam ederken, bu kapsamda önümüzdeki ay özel sektörden yaklaşık 1.5 milyon çalışan sisteme dahil olması bekleniyor. Otomatik BES kapsamında 14 Haziran itibarıyla 1.1 milyonu kamu çalışanı olmak üzere toplam 2 milyon 595 bin 297 çalışan bulunuyor. Sistemde mevcut toplam fon tutarı 508 milyon 451 bin 812 lirayı bulurken, bu tutarın yüzde 60'ına denk gelen 303 milyon 844 bin 861 liralık kısmı faiz içermeyen fonlarda, yüzde 40'ına denk gelen 204 milyon 606 bin 951 liralık tutar ise faiz içeren fonlarda değerlendiriliyor.
Milliyet
 
Yatay Yapı Geldi, Stüdyo Daire Gitti 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, şehirlerde çarpık kentleşmeden kaynaklanan kötü silüetin giderilmesi amacıyla imarda bazı yeni düzenlemeleri kapsayan yönetmelik taslağını Başbakanlığa gönderdi. "Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği"nin 1 Temmuz'da yürürlüğe girmesi planlanıyor. Birden fazla yönetmelik uygulamasına son verilerek tek bir yönetmeliğe geçilmesini esas alan yeni düzenlemeyle, inşaat sektöründe birçok yenilik hayata geçirilecek. Düzenlemeler arasında, 1+0 stüdyo dairelerin bundan sonra imar projelerine dahil edilmemesi, yeni tip konut projelerinde en küçük dairenin 1+1 ve minimum 28 metrekare olarak tasarlanması da yer alıyor. Yönetmeliğin genel ilke ve esasları değiştirilmemek kaydıyla, il ve büyükşehir belediyelerinin kendi yönetmeliklerini hazırlamalarına ve bu sayede yöresel uygulama yapmalarına imkan tanınacak. İlgili idareler, imar planlarında açıklanmamış ve bu yönetmelikte yer almamış hususlarda, yapıların estetiği, rengi, çatı ve cephe kaplamasına yönelik kurallar koymaya, yapıların inşasında yöresel malzeme kullanılmasına ve yöresel mimarinin dikkate alınmasına ilişkin zorunluluk getirmeye de yetkilendirilecek. Emsal harici alanlar ise yangın merdiveni hariç parselin toplam emsale esas alanının yüzde 30'unu geçmemesi kaydıyla idarelerce belirlenecek. Mevcut yönetmelikte ayrık veya blok nizam parsellerde yapının oturacağı alan, parselin yüzde 40'ını geçemiyordu. Yeni yönetmelik taslağında ise emsal verilip taban alanı verilmeyen parsellerde, çekme mesafeleri içinde kalmak şartıyla yüzde 40 olan taban alanı sınırı yüzde 60'a kadar çıkarılabilecek. Böylece yatay mimarinin teşvik edilmesi planlanıyor.
Milliyet
 
Dünyanın Zirvesinde 
Borsa İstanbul, yılbaşından bu yana yatırımcısına yaklaşık yüzde 28 kazandırarak başlıca dünya borsaları arasında ilk sırada yer aldı. Borsa İstanbul, yıl başından bu yana yatırımcısına ortalama yüzde 27,52 kazandırırken, bu performansı ile dünya genelinde öne çıkan borsalar arasında ilk sırayı alması dikkati çekti. 2016 yılını 78.138,66 puandan tamamlayan BIST 100 endeksi, bugüne kadar yükseliş trendinde hareket etti ve rekorlarla taçlandırdığı yılın ilk yarısının tamamlanacağı son 3 işlem gününe, 100.000 seviyesine yakın 99.639 puandan girdi.Bu dönem içinde tarihinin en yüksek seviyelerini gören ABD borsaları, 2016 kapanışına göre yüzde 8 ile 16 arasında yükselirken, Avrupa borsalarında ortalama getiri yüzde 7 seviyelerinde oldu. Borsa İstanbul'un en yakın rakipleri yüzde 25 değer kazanan Arjantin borsası ve yüzde 17 ile Güney Kore, Hindistan ve Hong Kong borsaları oldu. Başlıca dünya borsaları arasında bu dönemde en kötü performansı yüzde 14'lük azalış ile Rusya borsası gösterirken, değer kaybeden başka bir borsa olmaması dikkati çekti. Rusya Borsası özellikle petrol fiyatlarının bir türlü toparlanamamasından olumsuz yönde etkilendi. Analistler, yılın ilk yarısında devam eden küresel risk iştahının ve Türkiye'nin büyümesine ilişkin artan iyimserlikler ile yukarı revize edilen tahminlerin BIST 100 endeksini desteklediğini belirtti. Yılın ikinci yarısında Fed'in bilanço küçültme adımlarına ilişkin beklenti ve gerçekleşmelerin piyasaların ana gündem maddesi olacağına değinen analistler, jeopolitik gelişmelerin de takip edileceğini dile getirdi.
Vatan
 
Dünya 
'Katar'a En Yakın Ülke Türkiye Olacak'.. 
Katar , Suudi Arabistan, Kuveyt ve Irak'a yayılmış olan Arap Yarımadası'nın en büyük aşiretlerinden ve 1'inci Dünya Savaşı sırasında son güne kadar Osmanlı İmparatorluğu'nun yanında yer almış olan 5 milyon kişilik Şammar aşiretinin Katar'daki lideri Şeyh Nawaf Hemoud Almaghames, "Bizim aşiretimiz tarihinde hiç bir zaman Türklere arkasını dönmedi, şimdi de bu kriz, Türkiye'yle Katar arasında yeni bir sayfa açacak, Katar'ın en yakın olacağı ülke bundan sonra Türkiye olacak" dedi. Şammar aşireti, yüzyıllardır Arap Yarımadası'nda kök salmış durumda. Katar, Suudi Arabistan, Kuveyt ve Irak dışında Suriye ve Ürdün'de de mensupları bulunan aşiret, 1. Dünya Savaşı sırasında İngiliz hakimiyetini reddetmesi ve Osmanlı İmparatorluğu'na olan yakınlığıyla biliniyor. Şammar aşiretinin en büyük kolu ise Katar'la diplomatik ilişkilerini kesen Suudi Arabistan'da bulunuyor. Doha'da görüştüğümüz aşiretin Katar'daki lideri ve aynı zamanda Uluslararası Arap Aşiretleri Başkanı Şeyh Nawaf, Suudi Arabistan'ın başını çektiği Körfez ülkeleri tarafından Katar'a uygulanan ablukanın aşiretleri bağlamayacağını belirterek, "Biz yine akrabalarımızla görüşürüz, aşiretleri kimse engelleyemez" diyor. Şeyh Nawaf'ın kuzeni, Şammar aşiretinin Suudi Arabistan'daki lideri. Şeyh Nawaf, abluka kararının 'çok tehlikeli' olduğunu söylüyor. "Çünkü bu kararla aileleri ve aşiretleri ayırdılar, ancak aşiret üyeleri her halükarda birbirleriyle görüşmeye devam ederler. Zaten Suudi Arabistan'daki aşiret üyeleri de bu karardan dönülmesi için Suudi devletini ikna etmeye çalışacaklardır" diyor. Şeyh Nawaf'a göre Körfez ülkeleriyle Katar arasında yaşanan bu kriz, Katar'la Türkiye arasında yeni bir sayfanın açılmasına sebep olacak. "Artık Katar devleti de kimin onun yanında olduğunu, kimin onun karşısında olduğunu biliyor. Şimdi kendine yeni bir yol seçmek zorunda. Bu yolda da en çok yakınlaşacağı ülke Türkiye olacak" diyor.
Hürriyet
 
Washington'da 'Putin'e Nasıl Yaklaşsak' Krizi! 
Amerika Başkanı Donald Trump'ın, gelecek ay yapılacak uluslararası zirvede,Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile protokol kurallarına uygun bir görüşme gerçekleştirmek istediği, ancak Washington yönetiminde, Rusya'ya nasıl davranılması ya da yaklaşılması gerektiği üzerine fikir ayrılıkları olduğu öne sürüldü. Associated Press (AP) ajansının haberine göre ABD Başkanı Trump, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le tüm protokol kurallarının yerine getirileceği bir görüşme gerçekleştirmek isterken, Trump yönetiminde, özellikle de Rusya'nın ABD seçimlerine müdahale ettiği iddiaları gündemdeyken, Putin'e nasıl yaklaşılması gerektiği konusu "tartışmalı" hale geldi. AP'nin haberinde, Trump yönetimindeki pek çok yetkilinin, Moskova'yla mesafenin korunması gerektiğini savunduğu belirtilirken, Trump ve yönetimindeki bazı yetkililerin, Putin'le protokol kurallarının yerine getirileceği bir ilk görüşme yapılması konusunda baskı yaptığı kaydedildi.
Milliyet
 
Azınlık Hükümeti İçin Anlaştılar 
Birleşik Krallık'ta ay başında yapılan erken genel seçimin ardından Muhafazakar Parti ile Kuzey İrlanda merkezli Demokratik Birlik Partisi (DUP), azınlık hükümeti kurulması üzerinde anlaştı. DUP Genel Başkanı Arlene Foster, İngiltere başbakanlık ofisi "10 Numara" önünde yaptığı açıklamada, tarafların azınlık hükümetinin koşulları üzerinde anlaştığını duyurdu. Anlaşmaya göre aşırı sağcı DUP, Başbakan Theresa May'in azınlık hükümetine, emeklilerin sosyal haklarında kesinti öngören bazı seçim vaatlerinden vazgeçilmesi ve Kuzey İrlanda bolgesel yonetimine ilave mali kaynak ayrılması karşılığında destek verecek. May, azınlık hükümetinin parlamentodaki güven oylamasında ve başta bütçe olmak üzere bazı temel yasalarda gerekli 326 milletvekiline DUP'un desteğiyle ulaşacak. May hükümetinin gelecek 2 yılda yapacağı yasal düzenlemeleri içeren hükümet programı geçen hafta Kraliçe 2. Elizabeth tarafından parlamentoda okunmuştu. Program, perşembe günü parlamentonun alt kanadı Avam Kamarası'nda oylanacak. DUP'un desteğiyle hükümetin ve programının parlamentodan güven oyu alması bekleniyor.
Milliyet
 
Vize Yasağına Kısmi Onay 
ABD'de Yüksek Mahkeme, Başkan Donald Trump'ın Müslüman 6 ülke vatandaşlarına vize yasağı getiren kararnamesinin bazı bölümlerinin uygulanabilmesine hükmetti. Yüksek Mahkeme, Trump'ın temyiz mahkemesinde de reddedilen vize yasağıyla ilgili başvuru hakkında yaptığı açıklamada, davacıların başvurusunun kabul edildiği ve ilk sözlü savunmaların ekimdeki duruşmada alınacağı belirtildi. Bu duruşmada Trump'ın vize yasağı kararnamesinin yasallığının da ele alınacağına dikkat çekildi. Mahkeme ayrıca Trump'ın vize yasağını donduran alt mahkeme kararlarını kısmen bozdu ve yasağın bazı bölümlerinin uygulanmaya başlayabileceğini bildirdi. Buna göre yasağın, "ABD ile ilişkilerinde 'iyi niyet eksiği' olan yabancı kişi veya kurumlarla ilgili" bölümleri uygulanabilicek. Açıklamada ABD ile bireyler veya kurumlarla organik bağı olan (dolayısıyla belge, bilgi veya güvenlik soruşturması anlamında eksiği olmayan) yabancılara ise söz konusu vize yasağının uygulanamayacağı bildirildi. Mahkeme, ABD'deki bir üniversiteden kabul almış bir öğrencinin veya bir iş yerinden kabul almış bir çalışanın bu kapsama girdiğini ve bu kişilerin vize yasağına tabi tutulamayacağını kaydetti. Mahkeme, Trump'ın Suriye, Libya, Somali, İran, Yemen ve Sudan vatandaşlarına 3 ay vize yasağı uygulamasını ve ABD Mülteci Programı'nı 4 ay askıya almasını öngören kararnamenin uygulanacağını bildirdi. Yüksek Mahkeme'deki 9 yargıçtan 5'i muhafazakar, 4'ü ise liberal eğilimleriyle biliniyor
Vatan
POLİTİKA 
Gideceğin Yer Çıkmaz Sokaktır 
Başbakan Binali Yıldırım, Erzurum'da katıldığı bayramlaşma töreninde, 'Adalet' istemiyle Ankara'dan İstanbul'a yürüyüşünü sürdüren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na "Sayın Kılıçdaroğlu bu sevdadan vazgeç. Gideceğin yer çıkmaz sokaktır. Gel milletin arasına, milletle beraber yürü, istikbal de senin olsun" dedi. Başbakan Binali Yıldırım, memleketi Erzincan'dan dün öğle saatlerinde özel uçakla Erzurum'a geldi. Yıldırım'ı, havalimanında Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve il protokolü tarafından karşılandı. Uzun bir konvoy eşliğinde havalimanından kent merkezine gelen Başbakan Binali Yıldırım, Ulu Cami'de öğle namazını kıldı. Cami çıkışında Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Erzurum Kalesi etrafında yaptığı çalışmaları gösterdi. Yıldırım, oyuncak dağıttığı çocuklarla hatıra fotoğrafı çektirdi, ardından kent meydanında bayramlaşma törenine katıldı. Bayramlaşma çadırını tıka basa dolduran Erzurumlulara seslenen Yıldırım, birlik ve beraberlik çağrısında bulundu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'Adalet Yürüyüşü'ne değinen Yıldırım "Sayın Kılıçdaroğlu bu sevdadan vazgeç" dedi ve şöyle devam etti: "Bakın buradan söylüyorum. FETÖ'cülerin, bölücülerin ayakta alkışladığı bu yürüyüş milli bir yürüyüş değildir. Bizim yürüyüşümüz millet içindir, gelecek içindir, istikrar içindir. Bölücülerle, FETö'cülerle gideceğin bir yer yok. Gideceğin yer çıkmaz sokaktır. Gel milletin arasına, milletle beraber yürü, istikbal de senin olsun. Ülkemizi daha ileri noktalara taşımak, daha zengin ve müreffeh ülke haline getirmekten; hiçbir zaman krizlerden, darbelerden medet ummadık ve kaos için hiç değişik yollara düşmedik. Bu şekilde yapanlara asla prim vermedik. Milletten icazet almadan, milletin iznini almadan hiç bir yola çıkmadık. Biz yollara millet için çıkarız. Erzurum'a Dadaşlar diyarına daha çok hizmet için çıkarız. Bizim adımlarımız hak yolda kutlu bir dava için atılmış adımlardır.Bu davanın adı millete hizmet davasıdır. Bunun dışında atılan adımlar beyhudedir."
Milliyet
 
Karar Verilmeden Oda Hazırlanmış 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Enis Berberoğlu ile ilgili davada henüz karar verilmemişken Maltepe Cezaevi'nde 3 oda hazırlandığı duyumunu aldıklarını belirterek, "Çünkü o kişinin mahkum edileceği önceden biliniyor. Kararı yürütme organı veriyor, mahkeme sadece bunu dillendiriyor. Dolayısıyla bu bizi derinden yaraladı ve adaletin neden zorunlu olduğunu bir kez daha bize gösterdi" dedi. Kılıçdaroğlu, Adalet Yürüyüşü'nün 12'nci gününe, geceyi geçirdiği Bolu Dağkent mevkiindeki kamp alanından başladı. Toplam 432 kilometrelik yolun 180 kilometreden fazlasını geride bırakan CHP lideri dün de yaklaşık 20 kilometre daha kat ederek Düzce il sınırına girdi. Yürüyüş öncesi açıklamalarda bulunan CHP lideri, "Adalet yürüyüşü yapıyoruz. Adaletli bir Türkiye istiyoruz. Hukukun üstünlüğünü istiyoruz. Birlikte yaşamayı istiyoruz" dedi. Kılıçdaroğlu, isim vermeden Berberoğlu'nun mahkum edilme sürecine ilişkin, "Yargı ile siyasi iktidar arasındaki bağlantıyı gösteren en somut örneklerden biri" dediği bir duyumunu da paylaştı. "Dün bir duyum aldık, son derece üzüldüm" ifadelerini kullanan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: "Düşünün bir kişi yargılanırken henüz daha karar verilmemiş. Ama Maltepe Cezaevi'nde özel yer hazırlanıyor, 3 oda hazırlanıyor. Odanın ufak tefek eksiklikleri gideriliyor. Çünkü o kişinin mahkum edileceği önceden biliniyor. Ne kadar ceza verileceği önceden biliniyor. Ve ona göre yer hazırlanıyor. Ve bu yargıyla siyasi iktidar arasındaki bağlantıyı gösteren en somut örneklerden birisi. Ve bizim yürüyüşümüze haklılık kazandıran en temel olaylardan birisi. Mahkeme karar verecek. Ama kararı yürütme organı veriyor. Mahkeme sadece dillendiriyor bunu. Nerede yatacağı belirleniyor. Nerede kalacağı belirleniyor. Odanın ufak tefek ihtiyaçları gideriliyor. Ankara'dan geliyorlar, odalara bakıyorlar nedir ne değildir diye. Dolayısıyla bu bizi derinden yaralıyor. Ve adaletin neden zorunlu olduğunu bir kez daha bize gösterdi. 12'nci günde yolumuza devam ediyoruz." Kılıçdaroğlu, açıklaması ardından D-100 Karayolu'nda Bolu Dağı'na doğru yürüyüşe başladı. Kılıçdaroğlu'na kızı Aslı Nadir, oğlu Kerem Kılıçdaroğlu ile nişanlısı Mine Alşan da eşlik etti. Dağkent'ten çıkarken İstanbul'a 232, Düzce'ye 38 kilometre mesafe kaldığını gösteren tabelayı geride bırakan CHP liderine yol üzerinde bazı vatandaşlar ellerinde 'Adalet' yazılı dövizler ve Türk bayraklarıyla destek verdi. Kılıçdaroğlu, yol kenarında kendisini bekleyen bir grup köylü kadın ile sohbet ederek bayramlarını kutlarken yaşlı bir kadının da elini öptü. Bolu Dağı'ndaki Köroğlu tesislerinde verilen molanın ardından yola devam edildi ve Bolu Dağı etabı geçildi. Binlerce kişinin katıldığı yürüyüş, dün en kalabalık günlerinden birini yaşadı.
Milliyet
'Ohal Devam Etmeli' 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, dün parti genel merkezinde düzenlenen bayramlaşma törenine katıldı. "Bir bayrama daha erişmiş bulunuyoruz. Bayrama gelirken ülkemiz, çok önemli iç ve dış tehdit ve tehlikeler ile karşı karşıya kalmıştır. Bayramımız acı ve hüzün dolu bir bayram olarak dikkat çekmektedir" diyen Bahçeli, Güneydoğu'da 'hendek terörü' yaşandığını ardından 15 Temmuz darbe girişimi olduğunu anlattı. Bahçeli şöyle devam etti: "Türkiye'de 15 Temmuz vahşice yapılmış olan bir darbe girişimidir. Vahşidir, acınasıdır. Türk devletini ve milletini yok etmeye hedeflemiş olan bir darbe teşebbüsüdür. Böyle bir darbe teşebbüsünün bütün yan tesirleri de başta olmak üzere etkisini ortadan kaldırabilmek için Olağanüstü Hal uygulamasına geçilmiştir. Olağanüstü Hal uygulaması devam etmelidir. Olağanüstü Hal kapsamına dahil edilmiş olan unsurlar üzerinde kararlılıkla durulmalı ve gidilmelidir. Olağanüstü Hal'i demokrasiye karşıt, özgürlüğe karşıt gibi algılayarak tamamen ortadan kalkmasını isteyenler, 15 Temmuz'un tesir alanı üzerinde tarafgir olanlardır. Onun için herkes haddini bilmeli. Ne düşünüyorsa onu açıkça söylemeli fakat Olağanüstü Hal'i bahane ederek, 15 Temmuz ve vahşiliğine örtülü olarak sahip çıkmamalıdır."
Vatan

SPOR 
Jenerasyon değişikliği, kadın basketbolunun Türkiye tarihindeki en önemli isimlerinden Nevriye Yılmaz'ın basketbola veda etmesi, devşirme kontenjanında da Sanders yerine Hollingsworth'ün takıma katılması ile yeni bir sistemin zorunlu hale gelmesi, kısa bir hazırlık süreci ve bu yıl erken oynanan Avrupa Şampiyonası'nın hedefe ulaşılarak bitirilmesi. Rusya ve Sırbistan gibi kadın basketbolunun öncü ülkelerinin ilk 5 dışında kaldığı şampiyonada Dünya Şampiyonası vizesini alarak ülkemize dönen A Milli Kadın Basketbol Takımımız'da Coach Ekrem Memnun, daha iyisini istediklerini, ancak yine de gelecek için umut verici bir performans sergilediklerini söyledi. Hem üzgün, hem de mutlu olduklarını ifade eden Memnun, "Biz burada madalya almayı istiyorduk. Madalya alabilecek bir oyunumuz vardı. Yunanistan maçında 10-12 dakika kadar kötü oynadık ve mental olarak çöktük. Oradan ayağa kalkıp Dünya Şampiyonası'na katılma hedefimize tutunduk. Bundan sonra Dünya Şampiyonası hedefimize en iyi şekilde hazırlanacağız ve Türk Kadın Basketbol Milli Takımı orada Türkiye'yi en iyi şekilde temsil edecek" dedi. Yunanistan maçının ardından yaptığı oyuncu değişikliklerinin takıma ritmini kaybettirdiğini ve belki de yenilgiye neden olduğu açıklamasını yapan tecrübeli çalıştırıcıya, bunun alışıldık bir durum olmadığını hatırlattığımızda, "Benim bir kompleksim yok, oyun oynamadım. Yaşadıklarımızı söyledim. Oyuncular yorulmuştu, bir nefes aldırayım dedim. Bunun da oyunumuza kötü etkisi olduğunu düşündüm. Onu ifade ettim" açıklamasını yaptı.
Milliyet
Türk Milli Takımı'nın gözde isimlerinden Hakan Çalhanoğlu'nun Bayer Leverkusen'den Milan'a gideceği ifade edildi. Alman basınında yer alan haberlere göre, şampiyonluk mücademlesi verecek bir kadro kurmanın hazırlığında bulunan İtalyan ekibi, Hakan için harekete geçti. Milan'ın hem Alman kulübüyle hem de Çalhanoğlu ile görüşme yaptığı ve anlaşmanın büyük ölçüde sağlandığı duyuruldu. Yine gazetelerin haberlerinde transferin 20 milyon euro dolayında bir rakam karşılığında gerçekleşeceği ifade edildi. Hakan Çalhanoğlu'nun menajeri Bektaş Demirtaş da, Milan haberlerini doğrulayarak, "Milan'ın Hakan Çalhanoğlu ile ilgilendiği doğru. Avrupa'nın en iyi kulüplerinden biri. Ancak bu transfer görüşmeleriyle ilgili daha fazla konuşmak istemiyorum" dedi. 17 yaşında olduğu dönemde babası Hüseyin Çalhanoğlu kanalıyla Trabzonspor'a imza atan Hakan, bu sözleşmeden vazgeçip Hamburg'a gitmişti. Ayrıca bordo- mavililerden aldığı parayı da geriye vermeyince FIFA, şubat ayında 4 ay futboldan men cezası vermişti. Bu cezasını tamamlayan Hakan'ın Bayer ile 2019'a kadar sözleşmesi bulunuyor.
Milliyet
Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman, Düzce Topuk Yaylası kampında takımdaki birçok oyuncuyla özel görüşmeler yapmayı planlıyor. Şubat ayından bu yana sarı-lacivertli takıma hazırlanan deneyimli teknik adam takımının maçlarını çok daha yakından takip etmişti. Bu nedenle Kocaman ve ekibinin kötü gidişatla ilgili birçok tespiti bulunuyor. Ancak Aykut Kocaman bunun yanı sıra kamp dönemi boyunca oyunculara da kulak verecek. Geçen sezon yaşanan sıkıntılar ya da bireysel performans düşüklüğünün sebeplerini tek tek masaya yatıracak. Kocaman'ın oyunculardan alacağı bilgiler yeni sezon için belirleyici olacak. Deneyimli hocanın takımdaki bazı isimlerle de yetersiz performanslarına yönelik görüşmeler yapacağı ifade edildi. Bu isimlerin başında Salih Uçan ve Robin van Persie geliyor. Fenerbahçe'nin büyük beklentiler içinde olduğu bu iki futbolcudan Aykut Kocaman çok daha üst seviyede faydalanmayı planlıyor. Bu oyuncularla yapılacak özel görüşmelerde Salih ve Van Persie'nin geçen sezonki sıkıntıları ya da performanslarındaki iniş çıkışların sebepleri sorgulanacak. Sarı-lacivertli takımdan gönderilmesi planlanan Ozan Tufan, Emenike, Fernandao ve kampa gelirse Wiel ile de görüşülecek. Bu oyuncuların bakış açısından da takımdaki temel problemin ne olduğu anlaşılmaya çalışılacak. Aykut Kocaman ayrıca kaptan Volkan Demirel ve Mehmet Topal gibi isimlerin fikirlerine büyük önem veriyor. Volkan ve Topal'ın takımda yaşanan sıkıntılara ilişkin paylaşacakları da Kocaman'a sorunların çözümü yolunda ışık tutacak.
Milliyet
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme