.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

4 Temmuz 2017 Salı

04.07.2017 Genel Gündem04.07.2017

GÜNDEM

Cezaevinden İki Mektup 
Eski Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) üyesi Orgeneral Akın Öztürk 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında 18 Temmuz 2016'da tutuklandı. Öztürk, Yurtta Sulh Konseyi üyesi ve FETÖ/PDY yöneticisi olarak darbenin yönetim merkezi olan Akıncı Üssü'ndeki eylemleri koordine etmekle suçlandı. Öztürk'ün cezaevine konulduktan sonra 25 Temmuz 2016'da Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ve dönemin Genelkurmay 2. Başkanı Yaşar Güler'e birer mektup gönderdiği ortaya çıktı. Öztürk'ün mektupları Orgeneral Güler imzasıyla, suç delili olduğu gerekçesiyle savcılığa teslim edildi. Öztürk, Akar'a hitaben yazdığı mektubuna "Sayın Komutanım" diye başlayarak, şunları belirtti: "15 Temmuz günü birlikte yaşadığımız olayları, 2 günlük gözetim süresinden sonra sayın savcı Serdar Coşkun'a detaylarıyla anlattım. Doğal olarak zat-ı alinizi, 2. Başkanı ve Hava Kuvvetleri Komutanı ile diğer kurtardığımız generalleri şahit olarak gösterdim. Sayın savcının iddianamesini hazırlarken sizlerin ifadelerinin içinde bulunması hayati önem taşımaktadır. Bu konuda gereğini yapacağınıza gönülden inanıyor, saygı sunuyorum. Not: Konuyla ilgili hiçbir bilgim olmayıp Abidin Paşa'nın ricasıyla 4. Üs Komutanlığı'na gittiğimi arz ederim." Öztürk, Güler'e yazdığı mektupta ise savcıya verdiği ifadenin ana hatlarını anlattıktan sonra 'bir an önce müdahale edilmesi' talebinde bulunarak şunları kaydetti: "Sayın savcının iddianameyi hazırlarken sizin şahitliğiniz çok önemli. Onun için bir an önce müdahale etmenizde yarar vardır diye düşünüyorum. Gelişen olaylarla ilgili hiçbir bilgim yok. Bizi birileri bir yerlere monte etmişler. Gereğini saygılarımla arz ederim."
Hürriyet
 
Kuzey Irak'ı Terörden Arındırma Stratejisi 
Türk Hava Kuvvetleri, bir süredir, Irak'ın kuzeyinde terör örgütü PKK'ya yönelik hava operasyonlarını sistematik hale getirdi. Bombardımanlar sadece PKK'lı teröristleri değil, örgütün lojistiğini de hedef alıyordu. Bu bombardımanlardan olumlu sonuç alındı ve PKK, bazı lojistik ve destek sistemlerini Kandil'in güneyine, Sorani- Germiyan bölgesine çekmek zorunda kaldı. PKK'nın lojistik- destek sistemleri güçleşti ve maliyeti arttı. Devreye sokulan yeni uydu görüntüleme kabiliyetleri ve havadan anlık istihbarat sistemleriyle, terörist hareketliliğine duyarlı, anlık ve etkili bombardımanlar yapılmaya başlandı. 2015 sonundan 2016'nın bahar aylarına kadar belirlenen koridorda, "arı üşüşmesi" şeklinde hava bombardımanları yapılıyordu. Bunda kısmen başarı sağlandı ancak 2, 34 ve 48'inci hudut tugaylarının etkinliğinde Mayıs-Eylül 2016 tarihleri arasında düşüş yaşanınca, terör örgütü PKK, Bestler-Dereler (Herakol, Kato Dağı) bölgesine yüksek ölçekli terörist ve malzeme sevkıyatı yaptı. Buna 15 Temmuz darbe girişimi sırasında sınır güvenliğiyle ilgili olumsuzlukların da eklendiği belirtildi. Bu yılın nisan ayından itibaren Türk Silahlı Kuvvetleri, Kuzey Irak bombardımanlarının hedef ve stratejisini değiştirdi. Daha işlevsel ve sonuç alıcı şekilde belli bölgeleri teröristlerden arındırmak için nokta bombardımanlar yapılmaya başlandı. Bu yolla, PKK'nın sivil bölgelere geçişi önlendi, yolları kapandı. Duhok-Şeladüz-Derelük sırt hattının kuzeyinde, kritik 18-19 kadar tepede Türk Silahlı Kuvvetleri, tanklarla üs bölgelerinde güvenliği sağlıyor. PKK'nın geçiş hattı olan Şenoba- Bestler Dereler'de halen PKK hareketliliği görülüyor. PKK'nın Şenoba-Milli-Doğanca, Okçular, Dedeuğra hattıyla; hemen yanındaki Kato hattına yüksek miktarda anti tank silah-mühimmatı stokladığı tespit edildi. Güvenlik güçleri buna yönelik operasyonlarını da sürdürüyor.
Haber Türk


Fetö'cüler Şikâyet Etti En Büyük Cami Yok Sayıldı 
Belçika'nın Flaman bölgesi hükümeti, Beringen kentindeki ülkenin en büyük camisi Fatih Camii'nin resmi olarak tanınırlığının kaldırıldığını açıkladı. Flaman Bölgesi Içişleri Bakanı Liesbeth Homans, Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) yandaşlarına yönelik "ayrımcı" tutum içerisinde olunduğunu iddia ettiği Fatih Camii'nin tanınırlığının kaldırıldığına dair yazılı açıklama yaptı. Liesbeth, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "Beringen'deki Fatih Camii'nin kasıtlı olarak bazı toplumlara ibadet izni vermediği ve farklı toplumların bireylerini birbirine karşı kışkırttığı ortaya çıkmıştır. Özellikle 'Gülen hareketi' destekçileri hedef alınmaktadır. 'Gülen hareketi' bizim ülkemizde huzur bozucu ve aşırıcı herhangi bir faaliyette bulunmamıştır." Fatih Camii'nin tanınırlığının kaldırılmasına ilişkin süreç nisan ayında başlatılmıştı. Sürecin resmi olarak başlatılmasının ardından cami yönetimi tepki göstermiş, Flaman Bakan Liesbeth'e konuya ilişkin açıklayıcı mektup göndermişti. Liesbeth, cami yönetiminin mektubunu kabul etmediğini bildirdi. Cami yönetimi mektubunda şunları kaydetmişti: "Sizin bahsettiğiniz 'Gülen hareketi', 15 Temmuz 2016'da Türkiye'deki darbe girişiminden sorumlu olan ve zararlı bir gruptur. Müslüman bir Belçika vatandaşı olarak insanların dini duygularını sömüren ve terör örgütü DEAŞ'tan farkı olmayan FETÖ hakkında toplumumuzu uyarmak bizim temel görevlerimizden biridir. Bu sadece Müslümanlar için değil, Belçika'nın iç güvenliği için önem teşkil etmektedir." Belçika Diyanet Vakfı'na bağlı Fatih Camii'nin barışçıl şekilde ibadetini yapmak isteyen herkese kapısının açık olduğunu belirten cami yönetimi, mektupta, "Diğer taraftan insanların dini duygularını istismar etmek isteyen, şiddet eğilimli ve toplum refahına zarar veren tüm gruplarla mücadale etmek de bizim görevimizdir" ifadesini kullanmıştı. Caminin tanınırlığının kaldırılması, Belçika bölgesel yönetimi tarafından maddi desteğin kesilmesi anlamına geliyor.
Haber Türk
  
EKONOMİ 

Euro: Euro 4,0409-4,0427
Sterlin: 4,5996-4,6025
Gram Altın: 139,7715-139,8634


İnşaatın Ayak Sesleri 
Türkiye'nin finans ve holdingler hariç, üretim, inşaat, hizmetler ve ticaret sektörlerinde en büyüklerini belirleyen Fortune 500 listesi açıklandı. Listenin bir numarası 10 yılda bir kez yerini kaybeden ama geri almayı da bilen Tüpraş oldu. İkincilik, ise Türkiye'nin enerji borsası Enerji Piyasaları İşletme AŞ'nin oldu. Üçüncü, OMV Petrol Ofisi. Ancak, listede dikkat çeken inşaat sektörü oldu. Fortune Türkiye dergisinin yaptığı açıklamaya göre, ihracatta üretimde yüzde 5.89, hizmetlerde yüzde 0.2 artış, ticarette yüzde 2 daralma olurken inşaatta yüzde 33.1 artış yakalandı. Yine aynı şekilde istihdamda da inşaat öne çıktı. Üretimde istihdam yüzde 3.47 azalırken, ticarette artış yüzde 2.4, hizmetlerde yüzde 9.43 oldu. İnşaattın istihdam artışı yüzde 14.79'u buldu. Bu durum listeyi de etkiledi ve en çok ihracat yapan ilk on şirket arasına Polimeks İnşaat ve Enka İnşaat girmeyi başardı. Diğer bir hızlı sektör ise enerji. Türkiye'nin ilk enerji borsasının ilk kez listeye girmesinin yanı sıra elektrik enerjisinin ticaret taahhütünden sorumlu kamu şirketi TETAŞ ilk onda yer aldı. Önümüzdeki yıllarda ise büyümenin sürmesiyle listenin zirvesine enerji şirketlerinin oturması bekleniyor. Listede yer alan 500 şirketin toplam net satışları yüzde 9.4'lük artışla 930 milyar 885 milyon liraya yükseldi. 250.3 milyar lira satış gelirine sahip Fortune 500 Türkiye'nin ilk 10 şirketinin sektörel ağırlığı geleneği bozmayarak petrol ve enerji sektörü oldu. Listenin 500'üncü sırasında bulunan şirketin net satışı 315.1 milyon lirayı buldu. Net kârları yüzde 48.5 artarak 42 milyar 548 milyon liraya yükseldi. Esas faaliyet kârları yüzde 30.24 artışla 71 milyar 240 milyon liraya çıkarken, finansal giderleri yüzde 10.43 artışla 50 milyar 317 milyon lira oldu. Merkez Bankası 2016 ortalama dolar kurunu 3.02 lirayı baz alarak yapılan hesaba göre, Fortune 500 Türkiye'nin toplam satışları 307.5 milyon dolar. Buna göre, Fortune 500 Türkiye şirketlerinin tamamı Fortune 500 ABD sıralamasına ancak ikinci sıradan girebiliyor.
Hürriyet
 
Memurlar Ve Emeklilere Enflasyon Zammı 
Haziran ayı enflasyon rakamlarının belli olmasının ardından milyonlarca memur ve memur emeklisi ile işçi emeklisinin temmuz ayında alacakları ek zam oranları netleşti. Mayıs sonu itibarıyla yüzde 11.72 olan TÜFE'deki artış yüzde 10.9'a geriledi. 6 aylık TÜFE artışı da yüzde 5.89 olarak gerçekleşti. Böylece memur ve memur emeklisine yapılacak enflasyon farkı da netleşti. Yılbaşında yüzde 3 zam alan memur ve memur emeklileri, ortaya çıkan 2.9 puanlık farkı temmuz ayında yapılacak zamla alacak. İşçi emeklilerinin geriye dönük 6 aydaki enflasyon kadar (Yılın ilk 6 ayı için) aldıkları zam da yüzde 5.89 oldu. Zam sonrasında memur emekli aylığı temmuzda 1.750 liradan 1.871 liraya yükselecek. SSK emekli aylığı 1.402 liradan 1.485 liraya, Bağ-Kur emekli aylığı da 1.256 liradan 1.330 liraya çıkacak. Maliye Bakanlığı, enflasyon oranından kaynaklı olarak ilave yüzde 2.92 artış ile birlikte kamu çalışanlarının aylık ve ücretlerinde temmuzdan geçerli olmak üzere toplamda yüzde 6.92 artış yapıldığını, böylece aile yardımı ödeneği dahil en düşük memur maaşının 2.558 liradan 2.721 liraya yükseldiğini bildirdi. Bu yıl kamu görevlilerinin mali ve sosyal haklarında yapılan artışların, toplu sözleşmeyle belirlendiği hatırlatılan açıklamada, ocak ayından geçerli olmak üzere kamu görevlileri ile emeklilerinin tamamının maaş ve ücretlerinde yüzde 3 artış sağlandığı belirtildi. Maliye açıklamasında, "2017'de kamu görevlileri ile memur emeklilerinin maaş ve ücretlerinde kümülatif bazda yüzde 10.1, SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarına ise kümülatif bazda yüzde 10.9 zam yapılmıştır" denildi.
Milliyet
 
Enerji Şirketleri Büyümeyi Sürdürdü 
İmalat, ticaret, hizmet ve inşaat sektörlerini kapsayan Fortune 500 Türkiye listesinde ilk üç sırayı enerji sektörü aldı. Tüpraş'ın 34.8 milyar liralık net satış geliri ile listenin ilk sırasında yer aldığı listede, bu şirketin hemen ardından Enerji Piyasaları İşletme AŞ'nin (EPİAŞ) 32.9 milyar liralık net satışla ikinci olurken, OMV Petrol Ofisi 30.7 milyar lira satış geliriyle üçüncü sırada kendisine yer buldu. Finansal kurumlar ve holding şirketleri dışındaki tüm sektörleri kapsayan Fortune 500 Türkiye araştırmasının sonuçları Fortune Türkiye yetkililerinin katılımıyla düzenlenen toplantıda duyuruldu. Geçen yıl listenin ilk sırasında bulunan BOTAŞ 29.6 milyar liralık net satışla dördüncü sırada yer aldı. Listede yer alan 500 şirketin toplam net satışları yüzde 9.4'lük artışla 931 milyar liraya yükseldi. 250 milyar lira satış gelirine sahip Fortune 500 Türkiye'nin ilk 10 şirketinin sektörel ağırlığı geleneği bozmayarak petrol ve enerji sektörü oldu. Listenin 500'üncü sırasında bulunan şirketin net satışı 315 milyon lirayı buldu. Fortune 500 Türkiye şirketlerinin net karı yüzde 48.5 artarak 42.5 milyar liraya yükseldi. Şirketlerin esas faaliyet karı yüzde 30'lik artışla 71 milyar liraya çıkarken, finansal giderleri yüzde 10'luk artışla 50 milyar lira oldu. Türkiye'nin en büyük şirketlerinin toplam ihracatı yüzde 6.74 artarak 220 milyar liraya işaret etti. İhracat TL bazında artmasına rağmen dolar bazında yüzde 3.86 düşüş kaydetti. Listede yer alan 393 şirket ihracat yaparken, 107 şirketin satışlarının tamamını yurt içinden elde etti. En fazla ihracat gerçekleştiren ilk beş şirkete bakıldığında Türk Hava Yolları (THY) listenin hazırlandığı 10 yılda hep ilk sıradaki yerini korurken, şirket 2016 yılında 24.9 milyar liralık hizmet ihracatı gerçekleştirdi. Listede 12.2 milyar liralık ihracatla Ford Otomotiv ikinci, 11.2 milyar liralık ihracatla Arçelik üçüncü sırada yer aldı. Tofaş 9.8 milyar lira ihracatla dördüncü sıranın sahibi oldu.
Milliyet
 
Enflasyon Tepetaklak 
Enflasyon haziran ayında yüzde 0.27 gerileyerek 2016 yılının ağustos ayından bu yana en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi. Tüketici fiyatları haziranda gıda, giyim ve ulaştırma kalemleri öncülüğünde, artış beklentilerine karşın gerilerken, enflasyon yıllık bazda ise dokuz yılın zirvesi olan yüzde 11.87'den düşüşünü ikinci ayda da sürdürdü ve yüzde 10.90'a geriledi. Analistler, enflasyonun baz etkisiyle temmuzda da düşüşünü devam ettirebileceğini ve yıllık bazda tek haneye geri dönebileceğini tahmin ediyor. Yıllık TÜ- FE, bu yılın şubat ayında, Nisan 2012'den bu yana ilk kez çift haneye yükselmişti. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre haziran ayında ana harcama grupları itibariyle aylık en fazla düşüş gösteren grup yüzde 1.25 ile giyim ve ayakkabı oldu. Gıda ve alkolsüz içeceklerde yüzde 1.06, ulaştırmada yüzde 0.84, haberleşmede yüzde 0.39 ve eğlence ve kültürde yüzde 0.14 düşüş gerçekleşti. Gıda kalemindeki düşüş tek başına enflasyonu 24 baz puan aşağı çekti. Bu kalemler enflasyondaki düşüşte belirleyici oldu. Aylık en yüksek artış ise yüzde 1.05 ile eğitim grubunda gerçekleşti. Lokanta ve otellerde yüzde 1.03, çeşitli mal ve hizmetlerde yüzde 0.52, ev eşyasında yüzde 0.48 ve konutta yüzde 0.31 artış gerçekleşti. Enflasyonda beklentilerin üzerinde düşüş ve döviz kurunda istikrar sağlanması ardından ise piyasanın gözü Merkez Bankası'na (TCMB) çevrildi. Yılbaşından bugüne 375 baz puan bir sıkılaştırma uygulayan bankanın ay sonunda gerçekleştireceği Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı ve 1 Ağustos'ta gerçekleştireceği yılın üçüncü Enflasyon Raporu'nun önemi arttı. Reuters'a göre, piyasalar bu dönemde TCMB'nin kapsamlı bir gevşeme adımı uygulamayacağına kesin gözüyle bakıyor ancak para politikasında ana fonlama enstrümanı olarak kullanılan geç likidite penceresinde sağlanan fonlama yapısında küçük değişiklikler yapılıp yapılmayacağı yakından izleniyor. Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, yıllık artış hızının yüzde 10'nun altında kalmasının mümkün olacağını ifade etti. Elvan, gıda fiyatlarındaki düşüşün manşet enflasyonu 24 baz puan aşağı çektiğine vurgu yaparak alınan tedbirlerin gıda fiyatlarına olumlu etkisinin görülmeye başlandığını, etkinin önümüzdeki aylarda da devam etmesinin beklendiğini söyledi.
Milliyet
 
Laptop Yasağı Kalkıyor! 
ABD ve İngiltere, Mayıs ayında aldıkları kararla Türkiye'nin de içerisinde olduğu bazı ülkelerden yapılan direkt seferler için kabinde taşınan elektronik cihazlara kısıtlama getirmişti. Yasakla ilgili Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan dün önemli açıklamalarda bulundu. Yasağın çarşamba günü kaldırılacağını belirten Arslan, "Çarşamba günü (yarın) yapılacak işlemle Türk Hava Yolları ve Atatürk Havalimanı yasağın kalktığı ilk havalimanı ve havayolu olacak. Biz daha önceden İstanbul'da tomografi cihazını kurmuştuk. Özellikle Amerika uçuşları öncesi bu tedbirleri almıştık. Teyit gözlemi için ABD'nin Ulaştırma Güvenlik İdaresi (TSA) ekiplerini davet ettik. Ayın 5'i itibariyle gelecekler. İlk uçuşta kontrollerini yapacaklar. Ki bu sadece teyit gözlemi olacak. Daha sonra bu yasak teyit gözleminden sonra kaldırılacak. Diğer havalimanları da bu tomografi sistemini kurduğu takdirde Amerika'ya uçuşlarında bir sorun yaşamayacak. Çarşamba gününden sonra Amerika'ya uçuşlarında yolcularımız rahatça seyahat edebilecek." Yasağın kaldırılmasıyla ilgili THY Genel Müdürü Bilal Ekşi Kararı Twitter hesabından duyurdu. Ekşi, "Amerika seferlerine uygulanan elektronik cihaz yasağının 5 Temmuz Çarşamba günü kalkmasını bekliyoruz. Teşekkürler. @UDHB @SHGM @ dhmikurumsal" paylaşımını yaptı.
Vatan
 
Stüdyo Tarihe Karıştı 
İnşaat sektöründe uzun süredir gündemi meşgul eden ve bina yapımında kuralları baştan yazan Planlı Alanlar Yönetmeliği dün Resmi Gazete'de yayımlandı. Ruhsat sürecinden dairelerin büyüklüklerine, asansörden bahçelere, yapı yükseliğinden taban alanına, otoparklardan teraslara kadar yapılara A'dan Z'ye yeni kurallar getiren yönetmelikle inşaatlarda yeni dönem başlıyor. Yatay mimarinin yaygınlaşmasını sağlayacak, emsal dışı alan kargaşasını bitirecek yeni yönetmelik 1 Ekim'de yürürlüğe girecek. Bu tarihe kadar ruhsatını alanlar eski yönetmeliğin şartlarından yararlanacak. Yönetmeliğe göre, her konutta en az 1 oturma odası, 1 yatak odası, 1 mutfak, 1 banyo ve 1 tuvalet bulunacak. Bu madde, stüdyo olarak bilinen 1+0 daireleri yasaklıyor. Artık binalarda en küçük daire 1+1 olarak hayata geçecek. Konutlardaki oturma odalarının net alanı en az 12, yatak odasının 9, mutfağın 3.30, banyonun 3 ve tuvaletin 1.20 metrekareden az olamayacak. Buna göre bir konutun net alanı 28.5 metrekareden küçük olamayacak. Binaların daha az katlı olması için taban alanına yönelik kurallar da değişti. Mevcut yönetmelikte taban alanı yüzde 40 iken yüzde 60'a çıkarıldı. Böylece binalar daha geniş taban alanına yayılabilecek. Yeni yönetmeliğe geçiş için sektör temsilcileri süre uzatımı talep ediyordu. Planlı Alanlar Yönetmeliği'nin yürürlüğe giriş tarihi 1 Ekim 2017 olarak belirlendi. Ruhsatını 1 Ekim'e kadar alanlar eski yönetmelikten yararlanabilecek. Böylece 30 Haziran'da sona eren kentsel dönüşüm projelerinde 'yüzde 25 ek emsal hakkı' da bu süreye kadar kullanılabilecek.
Vatan
 
DÜNYA 
Dünyanın İnterneti Aquıla'dan 
Sosyal medya devi Facebook, güneş enerjisiyle çalışan inansız hava aracı sayesinde gelecekte tüm dünyaya internet erişimi sağlamayı hedefliyor. Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg'in uzun vadeli planı, Aquila adı verilen drone ile şu anda internet erişimi olmayan 4 milyar insana internet sağlayabilmek.
Haber Türk
 
Patlayan Volkan Helikopteri Yuttu 
Endonezya'nın Orta Cava Eyaleti'nde Sileri Yanardağı'nın patlaması sonucu 10 kişi yaralandı. Ulusal Afet Yönetim Ajansı (BNPB) Sözcüsü Sutopo Purwo Nugroho, Candiroto Köyü yakınlarında bulunan Sileri Yanardağı'nda patlama meydana geldiğini belirterek patlamada lav, kül ve çamurların 50 metre yüksekliğe püskürdüğünü ifade etti. Ani patlama sırasında krater etrafındaki 10 kişi yaralandı. Bölgede ikinci bir felaket de arama kurtarma çalışması yapan bir helikopterin düşmesiyle yaşandı. Sileri Yanardağı bölgesinde araştırma yaparken henüz bilinmeyen bir sebeple düşen arama kurtarma helikopterindeki 8 kişilik mürettebattan sağ kalan olmadı. Sileri Yanardağı en son 2009'da aktif hale gelmiş ve patlamanın püskürttüğü lavlar 200 metre yükseliğe kadar çıkmıştı.
Haber Türk
 
Katar Krizinde Trafik Yoğunlaşıyor 
Suudi Arabistan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn, Katar'a yönelik ambargoyu kaldırmak için hayata geçirilmesini istedikleri talepleri yerine getirmesi için Doha'ya iki gün ek süre verdi. Söz konusu 4 ülkenin yayımladığı ve Suudi Arabistan Haber Ajansı SPA'da yer alan ortak yazılı açıklamada, Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah'ın Katar'a verilen sürenin 48 saat uzatılması talebinin kabul edildiği belirtildi. Kuveyt'in talebinin kabulüne gerekçe olarak, "Katar hükümetinin resmi cevabını pazartesi günü teslim edeceğini teyit etmesi" gösterildi. Açıklamada, abluka uygulayan ülkelerin, Katar'ın cevabının incelenmesinin ardından cevabını açıklayacağı kaydedildi. Bu gelişmeler sonrasında, dün, Katar Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, ülkesinin yanıtını Kuveyt'te yetkililere teslim etti. Kuveyt Emiri'nin arabuluculuk çabalarını sürdüreceğini ifade eden kaynaklar, Katar'ın yanıtına dair ayrıntıları paylaşmadı. Ancak Al Sani, son yaptığı açıklamalarda 13 maddelik listenin kabul edilmeyeceğinin sinyali vermişti. Al Sani, talepleri kabul etmediklerini ancak "uygun şartlar altında" diyaloğa girmeye hazır olduklarını söylemişti.
Milliyet
 
Garantilerde Geri Adım Mesajı 
Kıbrıs sorununa çözüm bulunması amacıyla İsviçre'nin Crans-Montana kasabasında geçen hafta başlayan konferansa, hafta sonu arasından sonra tekrar dönüldü. Kıbrıs konferansında bulunan garantör ülkeler "güvenlik ve garanti" başlığında önerilerini iletirken, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis de "tüm başlıklardaki önerilerini" Birleşmiş Milletler'e (BM) sundu. Tarafların önerilerini kapalı zarf içinde alan BM de, paketin kopyalarının dağıtımı yaptı. KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, gazetecilerin "Umutlu musunuz?" sorusuna, "Bu haftanın karar haftası olduğunu söyledim. Hep beraber göreceğiz" diye cevap verdi. Önerilerin teslim edilmesinden sonra verilen arada, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu başkanlığındaki Türk heyeti, Akıncı başkanlığındaki KKTC heyetiyle değerlendirmelerde bulundu. Türkiye, Akıncı ve Anastasiadis'in, Türklerin siyasi eşitliği ve dönüşümlü başkanlığı konusunda adım atması karşısında, garantilerde açılım yapacağı mesajını yeniledi. Yunanistan ve Rum tarafı da, "sıfır asker, sıfır garanti" noktasındaki düşüncelerini ortaya koydu. Bu arada Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş da, İsviçre'nin Crans- Montana kasabasında devam eden Kıbrıs konferansıyla ilgili olarak yaptığı değerlendirmede, "Kıbrıs Türk toplumu garanti altına alınmadan, Türkiye, güvenlik ve garanti konusunda geri adım atmayacaktır" dedi. Türkiye'nin bu konudaki pozisyonunu değiştirmeyeceğini kaydeden Kurtulmuş, "Haritalar ve toprak meselesi ise Türkiye'nin bu garanti ve güvenlik konusundaki yaklaşımları çerçevesinde ele alınabilir. Burada Türkiye'nin bu tavrı, tarzı devam edecektir" diye konuştu.
Milliyet
 
Beyaz Saray 'Dayak' Videosunu Savundu 
ABD'DE Başkan Donald Trump'ın hafta sonunda sosyal medya üzerinden paylaştığı video görüntüsü tartışma yarattı. Trump, Pazar günü Twitter hesabından, kendisini, başı CNN kanalının logosu şeklinde montajlanmış birini döverken gösteren bir video paylaşmıştı. Trump'ın 'Sahtekar CNN' anlamına gelen #FraudNewsCNN #FNN etiketleriyle paylaştığı videoya ilk tepki, CNN kanalından geldi. CNN, konuya ilişkin haberinde 'Trump CNN'i çocukça bir tweet'le yumrukladı' başlığını atarken, "Başkan'ın gazetecilere karşı şiddeti özendirdiği bir gün üzüntü verici bir gündür" ifadelerini kullandı. 'Basın Özgürlüğü için Muhabirler Komitesi' Başkanı Bruce Brown ise videoyu, 'gazetecilere yönelik fiziksel şiddet tehdidi' olarak niteledi. Trump'ın iç güvenlik danışmanı Tom Bossert ise, "Kimse bu videoyu tehdit olarak algılamamalı" dedi. Bossert, videonun Trump'ın kendine özgü iletişim yeteneğini gösterdiği yorumunu yaptı. Trump seçim kampanyası döneminden bu yana ana akım Amerikan medyasını 'muhalefet partisi' ve 'Amerikan halkının düşmanı' olarak nitelendiriyor.
Vatan
POLİTİKA 
Uçak Gemimizi De Yapacağız İnşallah 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milli Gemi (MİLGEM) Projesi kapsamında inşa edilen TCG Kınalıada Korveti'nin denize indirilmesi ve İstanbul Fırkateyni'nin inşasına başlanması töreninde "İnşallah biz uçak gemimizi de yapacağız. Bunda da kararlıyız, hiçbir endişe taşımıyorum" diye konuştu. Erdoğan, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı İstanbul Tersane Komutanlığı'nda milli gemi projesi kapsamında inşa edilen dördüncü gemi olan TCG Kınalıada Korveti'nin denize indirilmesi ve beşinci milli gemi olan TCG İstanbul Fırkateyni'nin inşa başlangıç törenine katıldı. Erdoğan, Kınalıada Korveti'nin hayırlı olmasını dileyerek, şunları söyledi: "İlk milli savaş korveti Heybeliada 6 yıldır, ikinci korvet Büyükada 4 yıldır görevlerini başarıyla icra ediyor. İnşallah önümüzdeki yıl hizmete girecek Burgazada'yı, 2020'de Kınalıada takip edecek. Çok iyi biliyoruz ki gerek milli savunma ve güvenlik ihtiyaçlarımızın karşılanmasında gerek uluslararası camiadaki sorumluluklarımızın yerine getirilmesinde teknolojik bağımsızlığın önemi her geçen gün artıyor. Savunma sanayiinde takip eden değil, takip edilen, yeniyi öncülük eden bir üst aşamaya artık geçmemiz gerekiyor. Bir hususu özellikle belirtmek istiyorum. Herhangi bir alanda muadil ürünler ve projeler arasında mutlaka kendi firmalarımızı, kendi milli kuruluşlarımızı tercih etmek durumdayız. Acil ihtiyaçları karşılayacak kadarını dışarıdan temin yoluna gitsek bile planlarımızın omurgası mutlaka milli imkanlara dayanmalıdır. Şayet 15 yıldır bu yöntemi takip etmiyor olsaydık, bugün ülkemize uygulanan örtülü ambargolar sebebiyle terörle mücadelemizi de sınır dışındaki operasyonlarımızı da yürütemez hale gelmiştik." Zaman zaman girişimcilerin şevkini kıran, buram buram art niyet kokan olumsuzlukların haberlerini aldığını söyleyen Erdoğan, "Sebebi ne olursa olsun Türkiye'nin savunma sanayisindeki atılımlarını engellemeye yönelik tutumlara müsamaha göstermemiz kesinlikle söz konusu olamaz. Ülkemiz ve milletimiz için çalışan bu arada elbette kendisi de kazanan gerçekten işinin ehli, gerçekten üretken, gerçekten samimi tüm girişimcilerimiz ve firmalarımız yanlarında bizim olduğumuzu bilmelidir. Türkiye'nin büyük iddiaları olan bir ülke olduğunu ve iddialarını hayata geçirebilmesi için savunma sanayi imkanlarını en üst düzeye çıkarması gerektiğini vurgulayan Erdoğan "Geçtiğimiz yıl bu alanda 5 milyar dolarlık üretim ve 1,6 milyar dolarlık ihracat gücüne eriştik. 2023'te savunma sanayinde dışa bağımlılığı tamamen ortadan kaldırmayı hedefliyoruz" dedi.
Milliyet
 
Demokrasi Nobetleri Başlıyor 
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, 15 Temmuz gecesi gerçekleştirilecek demokrasi nöbetine Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da katılacağını söyledi. 15 Temmuz'un yıldönümünde gerçekleştirilecek programlara ilişkin Tarabya'daki Cumhurbaşkanlığı Yerleşkesi'nde açıklama yapan Kalın, 15 Temmuz haftası anma programlarının 11-16 Temmuz tarihleri arasında yapılacağını söyledi. Kalın, "Cumhurbaşkanımızın çağrısı ile o gece tekrar bir demokrasi nöbeti başlatılacak. Cumhurbaşkanı da katılacak. O gece, zannediyorum, bütün vatandaşlarımız sokaklarda olacaklardır" dedi. Soru üzerine Katar krizine dair önümüzdeki birkaç günün çok kritik olduğu değerlendirmesini yapan Kalın, "Cumhurbaşkanı Erdoğan konuya yönelik yoğun bir diplomasi trafiği gerçekleştiriyor. ABD Başkanı Trump'la yapılan telefon görüşmesinde de bu konu ele alındı. Bunun sonuçlarını yavaş yavaş görmeye başladığımızı düşünüyorum" diye konuştu. Kalın, Afrin'e kara harekatı ve Rus Savunma Bakanının ziyaretiyle ilgili de şunları söyledi: "Afrin'den ya da başka yerden, bir örgütten tehdit olması halinde Türkiye misliyle karşılık verir" dedi. Kalın, Almanya'nın G-20'ye katılacak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yapacağı toplantılara yönelik açıklamasıyla ilgili soru üzerine de şöyle konuştu: "Almanya'daki vatandaşlarımızla, Cumhurbaşkanımızın gönül bağı çok kuvvetli. Bu konu üzerinden Almanya'da bir iç siyaset haline getirilmesi ve Erdoğan düşmanlığı yaratılması bir akıl tutulmasıdır."
Milliyet
 
'Chp'liler Uyanık Olsun' 
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun, "Adalet Yürüyüşü sırasında provokasyon olabilir" açıklamalarına yanıt vererek, "Konsepti itibariyle İstanbul'a yaklaştıkça terör örgütü için provoke zemini oluşturmasınlar, dikkat etsinler. CHP'li yöneticilerin hassas davranmalarını istirham ediyoruz, uyanık olmalılar. Dikkatli olmalarını istiyoruz bu zemini hazırlamasınlar. Terör örgütlerinin yer bulmaması sağlamak CHP'nin boynunun borcudur" dedi. Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu devam ederken yaptığı açıklamada, şunları kaydetti: (Adalet yürüyüşü) 15 Temmuz öncesine gelmiştir. Diyelim ki tesadüf. CHP bu yürüyüşü darbe girişimine karşı yapmış olsaydı. Milyonlarca insanlarla beraber PKK ve DEAŞ'a karşı, demokrasi dışı güçlere karşı beraber yürüyebilseydik. Zamanlama da yanlışlık içinde oldu. 15 Temmuz öncesi yapılması manidardır. Zaten konsepti itibarıyla İstanbul'a yaklaştıkça terör örgütü için provoke zemini oluşturmasınlar, dikkat etsinler. CHP bayrağı ile bazı radikal, marjinal unsurların faaliyetine zemin hazırlamasınlar, aracı olmasınlar. FETÖ'nün 1 senedir üretmeye çalıştığı, eline yüzüne bulaştırdığı 'darbesever' görüşler de zemin bulmasın. Bu yürüyüş FETÖ'ye karşı yürüyüş olsaydı. Zamanlaması itibariyle terör örgütlerinin sahip çıkmasına zemin hazırlaması itibarıyla dikkatle izlenmelidir. CHP'li yöneticilerin hassas davranmalarını istirham ediyoruz, uyanık olmalılar. Dikkatli olmalarını istiyoruz bu zemini hazırlamasınlar. Yurt dışına çıkmış bölücü derneklerinde konuşma yapan sözde sanatçılar bütün örgütleri yürüyüşe davet etti. Bu bile CHP'nin uyanık olmasını gerektiren durumdur. Başından beri provokasyon olmaması için gayret sarf ediyoruz. Bizim sorumluluğumuz herhangi bir taşkınlığın yapılmamasıdır. Fikri ve siyasi zemin hazırlama sorumluluğu CHP'dedir. Terör örgütlerinin yer bulmaması sağlamak CHP boynunun borcudur. FETÖ'nün kriptolarının sızmamasını sağlamak, PKK'dan bilmem kime kadar terör örgütlerinin bu yürüyüşü istismar etmesini engellemek de CHP'nin sorumluluğudur. 15 Temmuz anmaları) Hain teşebbüsü lanetliyoruz. Sadece lanetlemekle de kalmıyor, hesap da soruyoruz. Hem ihaneti hem de kahramanlıkları unutturmayacağız. Şer ittifakını deşifre edeceğiz. Resmi anmalar da olacak. 11-16 Temmuz haftasında Cumhurbaşkanlığı kontrolünde etkinlikler düzenlenecek. Yurtdışı temsilciliklerde, hangi imkan varsa 15 Temmuz'u hatırlatan hem de oradaki birlik ve dayanışma ruhunu anlatacağız. Demokrasi nöbetlerini tekrarlayacağız. İstanbul ve Ankara'da demokrasi anıtları açılacak. 15 Temmuz'da başlayıp 16 Temmuz'a sarkan nöbetler olacak. Ak Parti ilçe yöneticileri hain terör örgütü saldırıları sonucu şehit edilmiştir. Ardından Hakkari ve Van'da asker ve korucu kardeşimiz Uludere'de iki işçi kardeşimiz şehit olmuşlardır. Bu saldırıların farklı mahiyetteki insanlara karşı yapılmış olması gösteriyor ki; terörün amacı siyasi ortamı, barış ve huzur ortamını ortadan kaldırmak ve istiklalini ve istikbalini tehdit altında tutmaktır. Ak Partililere saldırı, meşru siyasetin zeminini daraltmak için, yok etmek için yapılan bir saldırıdır.
Milliyet
SPOR 
Yılın en önemli tenis turnuvalarından biri olan Wimbledon'da ana tablo maçları dün start aldı. Korta çıkan favori isimler genelde kazanırken günün sürprizi tek erkeklerde gerçekleşti. 5 numaralı seribaşı Stan Wawrinka, Daniil Medvedev'e 3-1 yenilerek ilk turda elendi. Üç grand slam şampiyonluğu bulunan İsviçreli Wawrinka'yı 6-4, 3-6, 6-4 ve 6-1'lik setlerle 3-1 yenen dünya 49 numarası Medvedev, ikinci tura yükseldi. 9 numaralı seri başı Nishikori ise İtalyan rakibi Marko Cecchinato karşısında galibiyete kolay ulaştı. Japon raket, ilk iki seti 6-2, üçüncü seti de 6-0 alarak yoluna devam etti. 12 numaralı J.W Tsonga ise Cameron Norrie'yi devirerek bir üst tura yükseldi. Rakibi karşısında maç boyunca üstünlüğü bırakmayan Fransız sporcu 6-3, 6-2 ve 6-2'lik setlerle korttan 3-0 galip ayrıldı. Fransa Açık kupasını şanssız bir şekilde finalde kaybeden Kadınlarda dünya iki numarası Simona Halep, Marina Erakovic karşısında ilk sette zorlanmasına rağmen kazanmayı başardı. Maça istediği gibi başlayamayan ve ilk seti 6-4 kazanan Halep, ikinci sette aynı hataları yapmadı ve bu seti 6-1 maçı da 2-0 kazandı. Turnuvanın ilk turunda Nick Krygios'un çekilmesiyle Pierre-Hugues Herbert 2. tura yükseldi. Maç Herbert'ın 2-0 üstünlüğüyle devam ederken sakatlığı nükseden Kyrgios oyuna devam edemedi. Dünyanın 70. numarası Herbert böylece yoluna adeta terlemeden devam etti.
Milliyet
Kaledeki başarısına rağmen son yıllarda Galatasaray'ın yediği gollerin fazlalaşmasına engel olamayan Fernando Muslera, gelecekle ilgili umut dolu sözler etti, sarı-kırmızılı taraftarın gönlünü fethetti. Slovakya'da basının karşısına çıkan Uruguaylı file bekçisi, "Sıfırdan başladık ve yeni bir sayfa açtık. Bundan önceki seneleri unutup yeni bir sayfa açıyoruz. Çok iyi bir havadayız, önümüzde hedeflerimiz var. Bu hedefler doğrultusunda camiamızı yeniden mutlu edebilmek için çalışmalarımıza başladık. İyi de çalıştığımızı söyleyebilirim" dedi. Birçok kupa kazandığını, bu sene de hedefinin bu başarıları d e v a m devam ettirmek olduğunu söyleyen Muslera, "Bundan önceki kampları birbiriyle kıyaslamak doğru olmaz ama mücadeleci ve savaşçı takımı yaratmak isteyen bir hocamız var. Bize de bunu aşılıyor" diye konuştu. Sarı-kırmızılı kaleci sözlerini şöyle sürdürdü: "Şampiyon olmak istiyorsak son senede yaptığımız hataları minimum seviyelere çekmeliyiz. Daha çok gol atmamız gerekiyor. Daha az hata yapıp çok gol atarsak şampiyonluğa ulaşabiliriz." Wesley Sneijder'in ayrılma ihtimaliyle ilgili düşünceleri de sorulan Muslera, "Oyunculuğundan ve kalitesinden önce, çok iyi bir arkadaşım. Önemli başarılara imza attık. Eğer bu konuda karar verecek kişi ben olsam kariyerinin sonuna kadar kalmasına isterim. Ama sonuçta onun ve kulübün birlikte vermesi gereken bir karar" yorumunu yaptı.
Milliyet
Beşiktaş Yönetimi yılın transfer bombasını patlatmak için dün Portekiz'in yolunu tuttu. PSG ve Inter'in ardından son dakikada Juventus'un da talip olduğu Portekizli yıldızı büyük uğraşlar sonunda ikna etmeyi başaran siyah-beyazlılar bugün transfere son noktayı koymak istiyor. Yönetici Umut Güner ve menajer Ahmet Bulut dün Portekiz'e uçarken uzun süredir yürütülen görüşmeler sonunda Pepe'nin transfere yeşil ışık yaktığı, bugün son kez masaya oturacak tarafların işi resmiyete dökmeye çalışacağı bildirildi. Pepe'nin kapısını 2+1 yıllık sözleşme ile çalan ve yıllık 5 milyon euroyu gözden çıkaran Beşiktaş'ta yurt dışında bulunan Başkan Fikret Orman'ın da Portekiz'e geçeceği ve yıldız oyuncuyu alarak Türkiye'ye dönmeyi planladığı öğrenildi. Bu arada Pepe konusunda Şenol Güneş'ten onay alan Beşiktaş Yönetimi, yine tecrübeli teknik adamın isteğiyle, Marcelo'nun satışını da şimdilik rafa kaldırdı. Yönetimden gelen haberlere göre Pepe ile yapılacak görüşmelerin olumlu geçmesi durumunda yıldız oyuncudan tatilini kısa kesmesinin isteneceği ve Çin kampına gelmesinin talep edileceği bildirildi. Çin pazarına açılmak için kadrosuna yıldız isimleri katmaya çalışan Beşiktaş Yönetimi'nin, bu nedenle Pepe'yi Uzak Doğu seferine dahil etmenin hesaplarını yaptığı kaydedildi. Öte yandan Portekiz'e çıkarma yapan yöneticilerin Aboubakar'ın durumunu netleştirmek için Porto ile de masaya oturacağı da bildirildi. Kamerunlu yıldızın bonservisini almaya çalışan siyah-beyazlılar, oyuncunun bir yıllığına yeniden kiralanması formülünü de Portekizliler'e sunacak. Aboubakar'a İngiliz kulüplerinin de yoğun ilgisinin bulunduğu, Beşiktaş'ın bu transferi fazla uzatmadan olumlu veya olumsuz sonuca bağlamak istediği kaydedildi. Preimer ekiplerinden sonra Championship'te yer alan Wolverhampton da Kamerunlu oyuncunun peşine takılırken, geçtiğimiz sezon Porto'yu çalıştıran Nuno Espirito'yu takımın başına getiren İngiliz kulübü yine aynı takımdan Ruben Neves'i kadrosuna katmıştı. İddialı bir kadro kurarak Premier Lig'e çıkmayı amaçlayan Wolverhampton bunun için Aboubakar'ı da takibe aldı. Beşiktaş Yönetimi'nin ise Aboubakar için 5-6 milyon euro arası bir rakam ödemeyi düşündüğü öğrenildi.
Milliyet
Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman, Topuk Yaylası'nda gazetecilerle yaptığı sohbet toplantısında takımın son durumu hakkında bilgi verdi. Sarı-lacivertli ekibin üç yeni transferinin de orta saha oyuncusu olduğunu belirten Kocaman, "Var olan oyunculardan hangi oyunla maksimum verim alabiliriz, bunun formülünü bulmaya çalışacağız. Çok kuvvetli üç stoperimiz var, bunlardan ikisi sahada olacak. Merkez oyuncularımız da çok kaliteli Ozan, Mehmet Topal, Souza ve Salih Hangisi olursa olsun gerçekten de çok kuvvetli iki orta saha oyuncusu sahada olacak. İki stoperimiz ve önlerinde oynayacak iki orta sahamız düşünüldüğünde çok kuvvetli 4'lümüz var. Bu dörtlüyü mümkün olduğu kadar oyunun merkezinde tutup, kenar oyuncularını, öndeki 4'lüyü ve iki beki çok daha ileriye sürmek esas planımız olacak. Gidişatta neleri değiştirebiliriz ona bakacağız. Var olan bir düzeni bir anda yıkıp yeniden yapmak için zaman yok. Oyuncuları değiştirmek için zamanımız da yok. Bu gerçekler göz önünde tutulduğunda, mümkün olduğu kadar eldeki kadroyu en iyi performansı verecek şekilde sahaya sürmeyi amaçlayacağız" dedi.
Milliyet
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme