.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

7 Temmuz 2017 Cuma

07.07.2017 Genel Gündem07.07.2017

GÜNDEM

Milli Füze Sisteminde Rota Aster-30 Füzesine Döndü 
Türkiye, Çin ile uzun süre yürüttüğü füze savunma sistemi görüşmelerinin sonuçsuz kalmasının ardından, milli füze savunma sisteminin geliştirilmesi kararı aldı. Sistemin geliştirilmesi aşamasında teknoloji desteği alınacak yabancı üreticilerle görüşmeler devam ederken, Fransız-Italyan konsorsiyumu EUROSAM ile mesafe kat edildi. EUROSAM, daha önce açılan, Çin'in ön aldığı ihaleye de katılmış ancak fiyat ve teknoloji transferi konusunda anlaşma sağlanamamıştı. Gündeme gelen yeni modele göre, Türkiye füze savunmasında yakın dönem ihtiyacını Rusya'dan hazır S-400 alımı yaparak karşılayacak. Ancak bu füzeler NATO'ya entegre olamayacak. 2020 sonrasının ihtiyaçlarına yönelik olarak ise milli füze sistemi geliştirilirken EUROSAM ile işbirliğine gidilecek. EUROSAM, halen kullanımda olan Aster-30 füzesinin daha gelişmiş varyantlarının üretilmesine yönelik çalışmalarını sürdürüyor. "Aster-30 Block 1 NT" adı verilen gelişmiş füze savunma sistemi, 2023 yılı sonrasında hizmete girecek. Türkiye'nin de söz konusu "geliştirme" çalışmasına katılması ve böylece 2030'lu yılların ihtiyaçlarını da karşılayacak sistemlere sahip olunması öngörülüyor.
Haber Türk


19 Sanığın Dosyası Yüce Divan'a Sevk! 
İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, Yargıtay'ca yeniden yargılama yapılması için bozulan Ergenekon Davası'nda eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ ile Dursun Çiçek, Hasan Iğsız ve Nusret Taşdeler'in de aralarında bulunduğu 19 sanık hakkındaki dosyanın ayrılmasına karar verdi. Açıklanan 4 sayfalık gerekçeli kararda, Ergenekon dava süreci anlatıldıktan sonra son duruşmada savcının da mahkemenin, söz konusu dosyayla ilgili yargılama yetkisinin olmadığına ilişkin mütalaa verdiğine dikkat çekildi. Kararda, "11 Şubat 2014 tarihinde kabul edilen kanun maddesi gereğince Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet komutanları hakkında soruşturma açılması Başabakan'ın iznine tabi tutulmuş başbakan tarafından kamu davasının açılmasına gerek görülürse soruşturma dosyasının Yüce Divan sıfatıyla yargılama yapılmak üzere Anayasa Mahkemesi'ne gönderileceği kuralı getirilmiştir. Bu soruşturma yöntemine ilişkin düzenlemenin davanın açılmasında sonra, ancak hükmün kesinleşmesinde önce yürürlüğü girmesi nedeniyle sanık hakkında uygulanıp yasanın öngördüğü şekilde izin alınması davanın devamı için şart olacaktır" denildi. Kararda yasa maddesinin 2010 yılındaki referandumla yürürlüğe girdiği hatırlatılarak, "Genelkurmay Başkanı, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanları ile Jandarma Genel Komutanı da görevleriyle ilgili suçlardan dolayı Yüce Divanda yargılanırlar" hükmü ile sanığın yargılama merciinin Yüce Divan olarak değiştirilmiş olmasına, usule ilişkin bir düzenleme olması nedeniyle yürürlüğe girmesinden sonra yapılan yargılama işlemlerine uygulanması gerekmesine rağmen Yüce Divan yerine Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açılması ve yargılamaya bu mahkemede devam edilmesi Anayasa'ya ve yasalara açıkça aykırılık oluşturmaktadır. Bu konudaki değerlendirmenin asıl davaya bakacak olan yüksek mahkeme Yüce Divan tarafından yapılmasının uygun olduğu değerlendirilmiştir"" ifadeleri yer aldı.
Milliyet
 
 
'O Karar Yok Hükmünde!' 
Avrupa Parlamentosu, Türkiye ile Avrupa Birliği üyeliği müzakerelerinin askıya alınması yönündeki raporu kabul etti. Türkiye ile müzakerelerin askıya alınmasını öneren rapor 64'e karşı 477 'evet' oyuyla AP'de kabul edildi. AP Türkiye raportörü Hollandalı parlamenter Kati Piri tarafından kaleme alınan karar tasarısı şeklindeki raporun kabul edilmesiyle, üyelik müzakerelerinin başladığı 2005 yılından bu yana ilk defa bir AB kurumu, bu müzakerelerin resmen askıya alınması çağrısında bulunmuş oldu. Söz konusu raporda, '16 Nisan anayasa değişikliği paketinin mevcut haliyle yürürlüğe girmesi halinde' Türkiye ile üyelik müzakerelerinin 'derhal ve resmen askıya alınması' için AB üyesi ülkeler ve Avrupa Komisyonu'na çağrıda bulunuluyor. Bu karara Anayasa değişikliği paketinin kuvvetler ayrılığı ilkesi ve Kopenhag kriterleriyle uyumlu olmaması gerekçe gösteriliyor. Raporda 15 Temmuz darbe girişimi ve Türkiye'de gerçekleşen terör eylemleri kınanırken, sorumluların adil yargılanması gerektiği belirtildi. Kararın bağlayıcılığı bulunmuyor. Ankara'nın tepkisi sert oldu. Başbakan Binali Yıldırım, karar üzerine yaptığı açıklamada şunları kaydetti: "Bu rapor bizim için hükümsüzdür. Tam üyelik sürecinin yeniden canlandırılmasına yönelik bir aylık bir yol haritası benimsedik. Hem Avrupa'da hem Türkiye'de devam ediyor. Yapılacak işlerin listesini hazırladık. 25 Temmuz'da detaylı olarak görüşülecek. Parlamentolar zaman zaman böyle kararlar alabilir. O kararlar konjenktürel olarak alınan kararlardır. Bizim ise önemsediğimiz konu AB yönetim iradesinin, liderlerinin, üst yönetiminin iradesidir. Orada oluşacak irade bizim için bağlayıcıdır ve biz de ona göre irademizi gösteririz. AB kafa karışıklığından vazgeçsin."
Vatan
 
EKONOMİ 
Euro: Euro 4,1387-4,1403
Sterlin: 4,7017-4,7047
Gram Altın: 142,2251-142,3322

İhracatta 'E-Fatura'ya Bakan Çözümü 
İhracatta önceki gün bilgi işlem kaynaklı yaşanan sorun, bulunan çözümle krize dönüşmeden aşıldı. E-fatura sistemindeki sıkıntı nedeniyle ihracatçılar sorun yaşamaya başlayınca, devreye Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci girdi. Tüfenkci'nin talimatıyla kağıtla işlem kabul edilmeye başlandı ve 16 bin ihracatçının yaşadığı sorun aşıldı. Gümrük kapılarında e-faturaya geçiş süreciyle ilgili olarak yaşanan aksaklık önceki gün etkisini gösterdi. Sorunun hem Maliye Bakanlığı, hem de Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nı ilgilendiren e-faturayla ilgisi olduğu belirlenince, bilgi işlem merkezi devreye girdi. Ancak bu süreçte, ihracatın aksamaması için de formül arayışı başladı. Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci ise, "İhracat işlemleri 2 saati geçen firmaların işlemlerini eskisi gibi kabul edin, kağıt ortamında belgelerini alın" talimatı verdi. Bu talimat üzerinden tekrar başlayan ihracat gece boyu sürdü. Bakanlık yetkililerinin verdiği bilgiye göre, gece boyunca süren çalışmalar sonucunda dün sabah saatlerinde de sistem büyük ölçüde açıldı. İlk aşamada yavaş olarak başlayan sistemin daha sonrasında hızlandığı ifade ediliyor. Sistemin açılması nedeniyle, "kağıt üzerinden işlem kabul edilmesi" uygulamasına da son verildi. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Denetim Kurulu Üyesi ve Akdeniz İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Bülent Aymen de, bakanlığın bulduğu formülle sorunun aşıldığını söyledi. E-faturanın yeni geçilen bir sistem olduğunu ve bu nedenle bazı sıkıntıların yaşanabildiğini belirten Aymen, "Kağıttan e-sisteme yeni geçiliyor. Böyle aksaklıklar olabiliyor ama önceki gün de ihracat yapıldı ve firmalar bulunan formülle sorun yaşamadı. Şu anda da ihracat sürüyor. Eğer ürünlerin ihraç edilmesi sürecinde aksaklık olsaydı, bozulabilir gıda ürünlerinden kaynaklı bir sıkıntı doğabilirdi. Ama önceki gün gıda ürünleri de gereken zamanda ihraç edildi" dedi.
Hürriyet
 
Dev Ekonomiler Görüşme Odasında 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın da katılacağı G20 Almanya zirvesi bugün Hamburg'ta başlıyor. Almanya Başbakanı Angela Merkel'in ev sahipliğindeki 2 günlük zirveye ABD Başkanı Donald Trump ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in de aralarında olduğu dünyanın en büyük ekonomilerine sahip ülkelerin liderleri katılacak. Erdoğan'ın da ikili görüşmeler yapacağı zirvenin ana gündemi ekonomi, terör, mülteci krizi ve Suriye ağırlıklı olacak. Zirvenin oturumlarında ana başlıklar küresel ekonomi, uluslararası ticaret, kalkınma, işsizlik ve istihdam, finans sisteminin güçlendirilmesi, dijital teknolojiler, iklim değişikliği, kadınların ekonomiye katılımı ve 2030 sürdürülebilir kalkınma hedefleri olacak. Erdoğan, bu başlıklarla ilgili toplantılarda konuşma da yapacak. Erdoğan, zirvede, "terörle mücadele", "küresel büyüme ve ticaret", "sürdürülebilir kalkınma, iklim ve enerji", "Afrika ile ortaklık, göç ve sağlık", "dijitalleşme, kadınların güçlendirilmesi ve istihdam" başlıklı toplantılara da katılacak. Erdoğan, dün akşam saatlerinde Hamburg'a geldi. İki gün sürecek zirvede Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin, Japonya Başbakanı Shinzo Abe, başta olmak üzere bir çok liderle ikili görüşme yapacak.
Milliyet
 
Kârınızı Makul Seviyeye Çekin 
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Türkiye'de faiz oranlarının yüksek olduğunu ancak hükümet olarak buna doğrudan müdahale edemeyeceklerini söyledi. Faizin düşürülmesi konusunda bankalara tavsiyede bulunabileceklerini de kaydeden Kurtulmuş, Reuters'a verdiği söyleşide kamu bankalarına bu konuda ciddi görevler düştüğünü dile getirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve hükümet yetkilileri, Türkiye'de faiz oranlarının yüksek olduğunu sıklıkla gündeme getiriyorlar. "Faiz yüklerinin mümkün olduğu kadar azaltılmasını temin etmek gerekir. Ancak bunu yaparken doğrudan müdahalelere bulunamayız. Tavsiyelerimizi söyleriz" diyen Kurtulmuş, sözlerini şöyle sürdürdü: "Faizlerle ilgili ayarlamayı yapacak olan sektörün kendisidir. Sektör kârını makul seviyeye çekmeli. Piyasada ekonomik hareketliliğin sağlanması orta vadede sektöre de yarayacaktır. Türkiye'de faizler çok yüksek. Bu konuda kamu bankalarına da önemli görevler düşmektedir." Numan Kurtulmuş, Türkiye'nin bir yandan üretimi artırırken bir yandan da yıllık en az yüzde 5 büyümesi gerektiğini belirtirken, "Türkiye büyümesini sürdürecektir. Teşviklerin yeniden uygulanması, teknoloji merkezlerinin oluşturulması, KGF ile bunların destekleniyor olması olumlu. Sonuç alacağımızı düşünüyorum" diye konuştu. Türkiye ekonomisi yılın ilk çeyreğindeki teşviklerin de desteğiyle iç talep ve ihracat öncülüğünde yüzde 5 büyürken, yıl sonu büyüme beklentileri de yukarı çekilmişti
Milliyet
 
Ateşi Söner Mi? 
Avrupa Parlamentosu (AP), Türkiye'nin Avrupa Birliği ile yürüttüğü üyelik müzakerelerinin dondurulmasını öngören raporunu oylayarak, kabul etti. Bakan Çelik, "Bu karar yok hükmünde sayılmaktadır" açıklamasını yaptı. AP'nin aldığı kararın teknik olarak bir yaptırımı yok. Liderler zirvesi de bu yönde bir karar alacak olursa Avrupa Komisyonu müzakereleri durdurabilir veya yeni fasılların açılması mümkün olmayabilir. Karara verilen tepki biraz garip geliyor. Daha önceki ilerleme raporlarında Türkiye'ye yönelik olumsuz eleştirilerde olduğu gibi "yok hükmünde saymanın" pek bir anlamı yok. Zira karar; adrese yollanan bir mesaj olmadığından kabul etmemek gibi bir seçenek, yok hükmünde saymak, önümüzdeki süreçte bize bir fayda sağlamayacaktır. İşin tatsız tarafı AB üyelik süreci ağır-aksak ilerliyor olsa da son zamanlarda bölgemizde ve ülkemizde yaşanan gelişmelere rağmen Türkiye'nin "yazabileceği iyi bir hikaye" idi. Ancak bu karar sonrasında küresel yatırımcılara "satabileceğimiz" bir hikayeye ihtiyaç daha da artmış durumda. Üstelik ECB'nin yıl sonuna doğru parasal genişlemeleri sonlandırılacağı veya Fed'in bilanço daraltmaya başladığı günlerde gelen bu karar piyasalardaki gerginliği daha da artırabilecek bir potansiyele sahip. Fed'in son toplantısına dair tutanaklara göre; FOMC üyelerinin halen daha daraltmanın ne zaman başlayacağına dair kafaları karışık. Bazı üyeler bir kaç aya kadar başlanmasını savunurken, bazıları yeni yılın beklenmesi gerektiğini savunuyor. Bugün açıklanacak ve 177 bin kişilik artış beklenen ABD Haziran ayı Tarım Dışı İstihdam (TDİ) verisi kritik. Daha da önemlisi haftalık saat ücretlerindeki artış yüzde 0.2'nin üzerine çıkacak olursa Fed'in faiz artış(lar)ı ve bilanço daraltma konusunda elini rahatlatabilir. Bu durum dolar lehine; bizim de dahil olduğumuz gelişen ülke piyasaları için yeni yeni gerilimlerin ortaya çıkması anlamına gelecektir.
Vatan
 
3 Ay Sigortasız Kalma Şartı 10 Güne İniyor 
İstihdam seferberliği ile işsizliği azaltmayı hedefleyen hükümet, bu kapsamda teşviklerden yararlanmayı kolaylaştıracak bir genelge hazırladı. Konuyla ilgili açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, işverenlerin veya çalışmak isteyen kesimin, istihdam teşviklerinin uygulanmaya başlandığı 5 aylık sürede genelgeden kaynaklanan bazı engelleyici unsurların var olduğunu kendilerine ilettiklerini bildirdi. Bakan Müezzinoğlu, şöyle devam etti: "Bunlardan bir tanesi 2016 yılı itibarıyla sigortalı çalışanı olmayan, yani 31 Aralık 2016, herhangi bir sigortalı çalışanı yok, 2017'de yeni iş kurmuş. 2017'de yeni iş kurmuş olan, artı bir istihdam şeklindeki teşviklerden bugüne kadar yararlanamadı. Artık bu anlamda 2017'de yeni iş yeri kurmuş olanlar bu teşviklerden yararlanabilecek. Diğer taraftan üç ay sigortasız olma şartı vardı ki istismarlar olabilir diye 10 gün sigortasız olma şeklinde düzenlemeler getirdik. Şu anda 'Bu yıl artı istihdam yapmak istiyorum' diyen işverenlerimizin 10 gün sigortasızlık dışında önünde herhangi bir engelinin kalmadığını ifade edebilirim." Öte yandan, Bağ-Kur'lular tarım sigortaları şehir içi taşımacılık çalışanları ve ev hizmetlerinde çalışanlar için 3 ay işsiz kalma şartı aranmayacak, mevsim bitimi, kampanya bitimi ve vize süresinin dolması nedeniyle işsiz kalanlar için daha önce 6 ay olarak uygulanan işsizlik şartı süresi 3 aya indirilecek. Müezzinoğlu, bu düzenlemelerle işverenlerin önündeki genelgeden kaynaklanan engellerin neredeyse tamamının ortadan kalktığını aktararak, söz konusu uygulamanın 1 Haziran'dan itibaren geçerli olacağını bildirdi.
Vatan
 
Enerjinin Geleceği Yine İstanbul'da Belirleniyor 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Twitter hesabından 9-13 Temmuz tarihleri arasında İstanbul'da yapılacak 22. Dünya Petrol Kongresi'ne ilişkin tanıtım filmini paylaştı. Albayrak, 22. Dünya Petrol Kongresi'ne ilişkin, "Enerjinin geleceği bir kez daha İstanbul'da belirleniyor. Türkiye sağladığı güven ve istikrarıyla enerjide anahtar rol oynamaya devam ediyor" ifadesini kullandı. İstanbul'da "Enerji Geleceğimize Köprüler" temasıyla düzenlenen, 22. Dünya Petrol Kongresi'nin resmi açılış töreni 9 Temmuz'da yerli ve yabancı üst düzey yetkililerin katılımıyla yapılacak. 5 binden fazla katılımcının geleceği kongreye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, devlet başkanları, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Rusya Enerji Bakanı Alexander Novak, Bahreyn Petrol Bakanı Shaikh Mohamed bin Khalifa bin Ahmed Al Khalifa ve Hindistan Petrol ve Doğalgaz Bakanı Dharmendra Pradhan'ın katılması bekleniyor. Türkiye Petrolleri Genel Müdürü Besim Şişman, Azerbaycan devlet şirketi SOCAR'ın Başkanı Rövnag Abdullayev, OPEC Genel Sekreteri Mohammad Sanusi Barkindo, Royal Dutch Shell CEO'su Ben van Beurden, Uluslararası Enerji Ajansı İcra Direktörü Fatih Birol, ExxonMobil CEO'su Darren W. Woods, BP Grubu CEO'su Bob Dudley, Saudi Aramco Başkan ve CEO'su Amin H. Nasser, Total CEO'su Patrick Pouyanne ve GE Oil and Gas CEO'su Lorenzo Simonelli'nin aralarında bulunduğu isimler sektörün geleceğine ilişkin konuşma yapacak. 50 farklı ülkeden 150 katılımcı da kongre kapsamındaki Dünya Petrol Sergisi'ne katılacak. Sektöre katkılarından dolayı bir dönem ExxonMobil'in başkanlığını da yürüten ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'a da Dünya Petrol Konseyi'nin onur ödülü "Dewhurst Ödülü" verilecek.
Vatan
 
DÜNYA 

Sokaktaki Şiddet Meclise Taşındı 
Venezüella'da Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun istifası için aylardır süren ve 91 kişinin yaşamına mal olan protesto ve şiddet olayları önceki gün ulusal meclise taşındı. Venezüella'da anayasanın yeniden yazılmasına ilişkin sembolik bir referandum yapılmasına yönelik oylamanın yapıldığı esnada parlamento binasını sopalar ve demir çubuklarla basan Maduro yanlıları, 4 muhalefet milletvekilini darp ederek yaraladı. Olay sırasında Devlet Başkanı Maduro, Caracas'ta düzenlenen askeri töreni izliyordu. Kongre üyesi Armando Arias yaptığı açıklamada, olayda 4 muhalefet milletvekilinin yaralandığını belirterek, "Bu, her gün ülkemizi biraz daha kaybettiğimizi görmekten daha çok acıtmadı" dedi. Muhalefet hükümetin olaydaki sorumluluğu hakkında meclis soruşturması açılmasını istedi. Devlet Başkanı Nicolas Maduro yaptığı açıklamada saldırıyı kınarken muhalefeti de "Terörü teşvik etmekle" suçladı.
Haber Türk
 
İsviçre'de Kıbrıs'ın Harareti Düşmüyor 
Kıbrıs'ta kapsamlı çözüme ulaşılması amacıyla bu kez İsviçre'nin Crans-Montana kasabasında yapılan ve 10 gündür devam eden yeni tur görüşmelerin dünkü bölümü, oldukça gergin bir havada geçti. Nitekim dün gece geç saatlere kadar süren görüşmeler sırasında, Kıbrıs Rum Lideri Nikos Anastasiadis'in, masadan kalkmak istediği haberleri çıktı. Haber daha sonra yalanlanırken, görüşmelerin kaderinin bugün belli olması bekleniyor. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, konferansa dün ikinci defa başkanlık yaptı. Toplantıya garantör ülkeler ve taraflar da katıldı. Toplantı sonrasında Guterres önce Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis, daha sonra da KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile baş başa görüşme yaptı. Görüşmelerde sürecin bir sonuca vardırılması yönünde çaba harcandı. KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, "Büyük resme odaklanıp, küçük ayrıntılarda boğulmadan sorunu aşabilmek için katkı yapmaya gayretli olacağız" dedi. Akıncı, "Bugün o gündür. Bugün karar günüdür. Umalım ki alacağımız bütün kararlar Kıbrıs'ın gelecek nesillerinin yararına olsun" dedi. ABD'nin gözü de Kıbrıs görüşmelerindeydi. Nitekim ABD Başkan yardımcısı Mike Pence, devam eden görüşmeler nedeniyle Akıncı ve Anastasiadis'i telefonla aradı ve süreci başarıyla tamamlamaları gerektiği mesajı verdi. Bununla birlikte görüşmeler sonrasında akşam yemeğine geçildi. Çok geç saate kadar devam eden yemek sırasında Rum yönetimi lideri Anastasiadis'in, "masayı terk ettiği" yönünde haberler gelmeye başladı. Bunun üzerine Rum Hükümet Sözcü Yardımcısı Victoras Papadopoulos, sosyal medyadan "Masadayız!" diye bir paylaşımda bulundu. Papadopoulos, yayınladığı fotoğrafta çıkan haberlerin "yalan olduğunu" savundu ve "Başkan masada" dedi. KKTC Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş da, "İşin gerçeğinin sabaha belli olacağını" söyledi. Edinilen bilgilere göre, Anastasiadis yemekte kendisine yönelen baskılara tepki gösterdi ve "Cenevre'yi terk edebileceği" mesajını verdi. Bu arada BM Genel Sekreteri Guterres'in de, süreci kopartmamak için yoğun bir çaba harcadığı ve buna göre bir açıklama yapılacağı kaydedildi. Yemek öncesi Guterres herhangi bir açıklama yapmazken, Bakan Çavuşoğlu, basının ısrarlı soruları karşısında, "Sabırlı olun!" ifadesini kullandı. Çavuşoğlu, Kıbrıs Konferası'nda şu ana kadar çok bir ilerleme kaydedilemediğini belirterek "Herkes birbirinin pozisyonunu beklediği için ilerleme olmadı" demişti. AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Mogherini de, "konferansın gidişatından iyimser" olduğunu söyledi. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias ise, "Sadece ittifak ve garanti antlaşmalarının iptalini tartışıyoruz" dedi. Guterres ile görüşmesinden sonra açıklama yapan Kotzias, "Sanırım, normal bir devletin üçüncü ülkelerin baskısı ve varlığı, güya garantisi ve askeri altında bulunamayacağını genel sekreterin kendisi de anlıyor" diye konuştu.
Milliyet
 
Bmgk'da Kuzey Kore'ye Ortak Tepki 
Kuzey Kore'nin önceki gün uzun menzilli balistik füze denemesinin ardından Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) acil olarak toplanırken, toplantıda Kuzey Kore'ye sert mesajlar verildi. ABD'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Nikki Haley, uluslararası toplumun tepkilerine karşın balistik füze denemelerini sürdüren Kuzey Kore'ye karşı askeri müdahaleye hazır olduklarını, ancak bu yönde gitmek zorunda kalmamayı tercih ettiklerini söyledi. Haley, "Kuzey Kore'nin istikrarı bozan tırmanışı bölgedeki tüm ülkeler için ve ötesinde bir tehdittir" dedi ve "Kuzey Korenin eylemleri, diplomatik bir çözüm yolu bulma olasılığını hızla kapatıyor. ABD kendisini ve tüm müttefiklerini savunmak için her türlü gücü kullanmaya hazırdır. Bunun içinde askeri müdahale de var ancak bu yönde gitmek zorunda kalmamayı tercih ediyoruz" diye konuştu. K. Kore'den sert mesajlar gelmeye devam ediyor. Kuzey Kore, ABD ve Güney Kore'nin ortak düzenlediği balistik füze tatbikatını kınayarak son uzun menzilli kıtalar arası balistik füze denemesine zarar verecek hiçbir harekete göz yummayacağı uyarısında bulundu.
Milliyet
 
Vatikan'ı Sarsan Eşcinsel Skandalı 
Geçtiğimiz haftalarda, sağ kolu olarak gördüğü Avustralyalı Kardinal George Pell'in adının karıştığı taciz skandalıyla zor durumda kalan Papa Françesko'nun, Vatikan polisinin ortaya çıkarttığı yeni bir skandalla uğraştığı iddia edildi. Yerel basında çıkan haberlere göre Vatikan polisi, geçtiğimiz ay ortalarında, Papa'nın kişisel danışmanlarından Kardinal Francesco Coccopalmerio'nin yardımcısı Monsenyör Luigi Capozzi'nin Vatikan'daki evine baskın düzenledi. Komşuların apartmana giren yabancılardan şüphelenmesi üzerine yaptıkları ihbarın ardından harekete geçen polis, evde Capozzi ile birlikte uyuşturucu ve seks partisi veren bir grup erkekle karşılaştı. Yerel basın, Coccopalmerio başkanlığındaki 'Papalık Yasama Metinleri Konseyi'nin üyesi olan Monsenyör Capozzi'nin geçmişte eşcinsel çiftlerin 'olumlu yönleri' hakkında beyanlarda bulunduğuna dikkati çekti. İtalyan gazetesi Il Fatto Quotidiano, Papa Françesko'nun skandal haberini aldıktan sonra öfkeden çıldırdığını ve yakın zamanda olaydan sorumlu tuttuğu Kardinal Coccopalmerio'dan emekliye ayrılmasını istemeye karar verdiğini öne sürdü. Papa, Katolik Kilisesi'nin en üst düzey üçüncü ismi olan Vatikan Hazinedarı Avustralyalı Kardinal George Pell'e yöneltilen cinsel taciz suçlamalarıyla da kamuoyunun önünde güç duruma düşmüştü. 76 yaşındaki Pell, 1970'lerde görev yaptığı Ballarat kentinde onlarca erkek çocuğa cinsel tacizde bulunmak suçlamasıyla mahkemeye çağrılmıştı.
Vatan
 
Çin'den 'Panda Diplomasisi' 
G-20 zirvesi için Almanya'ya gelen Çin Devlet Başkanı Şi Jinping, başkent Berlin'de Almanya Başbakanı Angela Merkel ile bir araya geldi. İki lider, Almanya ve Çin arasındaki 'yakın ilişkiyi' simgelemesi için Berlin'deki hayvanat bahçesine gönderilen iki pandayı kamuoyuna tanıttı. Berlin Hayvanat Bahçesi'ni ziyaret eden Jinping ve Merkel, geçen hafta Çin'den gönderilen 'Meng Meng' ve 'Jiao Qing' adlı iki pandanın yerleştirildiği bölümün açılışını yaptı. Törende konuşan Merkel, "Bence bugünkü etkinlik ülkelerimiz arasındaki ilişkinin bir sembolü" ifadelerini kullanırken, Jinping, "Umarım bu iki panda ülkeremizi yakınlaştırır ve iki halk arasındaki dostluğun yeni elçileri olurlar" dedi. 'Panda diplomasisi' bilinen politikası kapsamında Çin, ulusal hazinesi olarak gördüğü hayvanları yakın ilişkilerin sembolü olarak bir dizi ülkeye hediye ediyor. Berlin hayvanat bahçesi 2 pandayı 15 yıllığına ağırlamak için 15 milyon dolar ödeyecek. Bu paranın büyük kısmı Çin'de pandaların yaşadığı özel tesislerde kullanılacak.
Vatan

POLİTİKA
"Adalet İstemek Ne Zamandır İzne Tabi" 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve beraberindekiler, geceyi Dilovası yakınlarındaki Tavşancıl'da deniz kenarında kurulan kampta geçirdi. Kamp etrafında hem karadan hem de denizden güvenlik önlemleri alınması dikkat çekti. Güne Tavşancıl'da bulunan Kurtuluş Savaşı kahramanlarından Yahya Kaptan'ın mezarını ziyaret ederek başlayan Kılıçdaroğlu, kamp alanına döndükten sonra yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Telafer'de IŞİD'in saldırısı sonucu 200 Türkmen'in kadın, yaşlı, çocuk demeden katletmeleri bizi üzüyor. Ama sevindirici olay, gençlik kollarımız Türkmenlere yardım TIR'ları götürüyorlar. Biz Adalet Yürüyüşü'müzü yaparken oradaki Türkmenleri de düşünerek yardımlarımızı yapıyoruz. En barışçıl eylemimiz bazı çevrelerde ciddi kaygılar, endişeler yaratıyor. Adalet hepimizin ihtiyacıdır, insanlığın ortak değeridir. Bazı çevreler, 'Yürüyorsunuz ama biz izin veriyoruz' diyor. Bu bizim anayasal hakkımız. İnsan olarak hakkımız. Adalet istemek ne zamandan beri birilerinin iznine, birilerinin lütfuna tabi oldu?" Yürüyüşün 22'nci gününde destekler de sürdü. Barış İçin Kadın Girişimi kalabalık bir grupla yürüyüşe katılırken, eski İstanbul Üniversitesi Rektörü Profesör Kemal Alemdaroğlu, sanatçılar Onur Akın, İlkay Akkaya da kortejdeydi. Eski SHP Genel Başkanı Erdal İnönü'nün eşi Sevinç İnönü'nün katıldığı yürüyüşe, eski bakanlardan Namık Kemal Zeybek de destek verdi. Yürüyüşe, 2008'de 'Barış Gelini' adıyla, dünya barışına destek olmak için İtalya Milano'dan İsrail'e otostopla gitmek için yola çıkan aktivist Pippa Bacca'nın tecavüz edilerek öldürüldüğü yerde kadın örgütleri de katıldı.
Hürriyet
Ab Müzakereleri Askıya Alınsın 
Avrupa Parlamentosu (AP), Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki üyelik müzakerelerinin askıya alınması çağrısında bulunduğu karar taslağını onayladı. Gerekçe olarak, anayasa değişikliğinin Kopenhag kriterleriyle uyumlu olmaması gösterildi. Parlamentodaki oylamada 64'e karşı 477 oyla, Türkiye'nin AB üyeliği müzakerelerinin askıya alınması çağrısı kabul görmüş oldu. AP kararının, hukuki bağlayıcılığı bulunmuyor. Ancak ilk kez 2005 yılından bu yana bir AB kurumu, müzakerelerin askıya alınması için resmi çağrıda bulunmuş oldu. Türkiye ile AB müzakerelerinin askıya alınması çağrısı içeren rapor, AP Türkiye Raportörü Kati Piri tarafından kaleme alınmıştı. Karar taslağında 15 Temmuz darbe girişimi ve Türkiye'de gerçekleşen terör eylemleri kınanıyor, Türk hükümetinin sorumluları hukuk devleti ve adil yargı hakkı çerçevesinde yargılama hak ve sorumluluğu olduğu belirtiliyor. Buna karşılık, darbe girişimi sonrası ilan edilen OHAL kapsamında alınan önlemlerin temel özgürlüklerin korunması ve birçok vatandaş üzerinde "büyük çaplı, uzun vadeli, orantısız ve olumsuz etki yarattığı" görüşü not ediliyor. Metinde, Türk vatandaşları için Schengen alanında vize serbestisinin Türkiye terörle mücadele yasalarında temel hak ve özgürlükleri güvence altına alıcı revizyona gitmediği sürece mümkün olamayacağını belirtiyor.
Milliyet
'3 Binden Fazla Deaş'lı Etkisiz Hale Getirildi' 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, terör örgütü DEAŞ'e karşı verilen mücadelenin bilançosu konusunda, "Bugüne kadar aralarında Güney Asyalıların da olduğu 5 bin terör şüphelisini sınır dışı ettik. 53 bin kişiye de giriş yasağı koyduk. Sınır bölgemizden DEAŞ'lı teröristleri tamamen temizleyerek 100 bin Suriyeli kardeşimizin bu bölgelere dönmesini sağladık. Fırat Kalkanı Harekatı'yla, aralarında elebaşlarının da olduğu 3 binin üzerinde DEAŞ'lı teröristi etkisiz hale getirdik" dedi. Erdoğan, Türkiye'ye ziyarette bulunan Endonezya Cumhurbaşkanı Joko Widodo'yu resmi törenle karşıladı. Erdoğan ve Widodo, törenin ardından baş başa ve heyetler arası gerçekleştirecekleri görüşmelere geçti. Törende Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, Cumhurbaşkanı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın, Ankara Valisi Ercan Topaca, Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir de hazır bulundu. Erdoğan ile Widodo, Cumhurbaşkanı Külliyesi'nde düzenledikleri ortak basın toplantısı öncesi, iki ülke arasındaki anlaşmaların imza törenine katıldı. Törende, iki ülke Sağlık Bakanlığı arasında niyet mektubu anlaşması, ile Türkiye-Endonezya Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması iki ülkenin ilgili bakanlarınca imzalandı.
Milliyet
 
SPOR 

Sezonun üçüncü grand slam tenis turnuvası Wimbledon'da tek kadınların favori isimlerinden Karolina Pliskova, organizasyona erken veda etti. İkinci turda dünya 87 numarası Slovak Magdalena Rybarikova ile karşılaşan Çek Pliskova, karşılaşmanın ilk setini 6-3 almasına rağmen üstün performansını sürdüremedi. Rybarikova ikinci seti 7-5, üçüncü seti ise 6-2 alarak mücadeleden 2-1 galip ayrıldı ve adını son 16 tenisçi arasına yazdırmayı başardı. Slovak sporcu, bu turda Ukraynalı Lesia Tsurenko ile karşılaşacak. Pliskova, geçen yıl ABD Açık'ta finale kalırken, bu sene ise Fransa Açık'ta yarı final oynamıştı. Dünya 1 numarası Angelique Kerber ise Belçikalı Kirsten Flipkens'i 2-0 mağlup ederek üst tura kaldı. Tek erkeklerde 3 numaralı seribaşı Roger Federer, Dusan Lajovic'i 3-0 mağlup ederek üçüncü tura yükseldi. İki sporcuyu ilk kez karşı karşıya getiren bu maçta, birinci set karşılıklı alınan oyunlar sonucu, "Tie- Break sete taşındı. "Tie-Break"i 7-0 kazanan Federer, seti 7 - 6 alarak 1-0 öne geçti. İkinci ve üçüncü sette ağırlığını iyice ortaya koyan İsviçreli raket tam bir antrenman havası içinde setleri 6-3 ve 6-2'lik skorlarla alarak, maçı 3-0 kazandı. Böylece Roger Federer, 1 saat 28 dakika süren maçı 7-6 (Tie-Break 7-0) 6-3 ve 6-2 kazanarak üçüncü tura yükselmiş oldu. Novak Djokovic, Çek tenisçi Adam Pavlasek'ı zorlanmadan 3- 0'la geçti.
Milliyet
Pepe'nin gelişinin ardından önceliğini forvet transferine veren Beşiktaş Yönetimi, Aboubakar'da istediği sonucu alamayınca alternatif isimleri masaya yatırdı. Pepe ile Portekiz'de yapılan pazarlıklar esnasında, İstanbul'da bir transfer zirvesi gerçekleştiren siyahbeyazlıların, gündeme gelen Mario Gomez için bir çalışma gerçekleştireceği öğrenildi. Başkan Fikret Orman'ın, Pepe ile yapılan imza töreninin ardından Gomez'in Wolfsburg ile sözleşme uzattığını hatırlatmasına rağmen, bazı yöneticilerin "Bütçe nedeniyle bonservisle golcü almak yerine, satış opsiyonlu birini kiralamak, mali açıdan bizim için daha iyi" şeklinde konuştukları ortaya çıktı. Alman golcünün geçen seneye göre, İstanbul'a geri dönmeye daha ılımlı baktığı da öğrenilirken, yönetim bu ismi artık listenin üst sıralarında tutmaya başlayacak. Teknik Direktör Şenol Güneş'in de onay verdiği Gomez dışında başka önemli isimleri de, transfer dönemi boyunca takip edecek olan yönetim, golcü için de, tıpkı Pepe gibi önemli bir ismi takıma dahil etmeye çalışacak. Geçtiğimiz sezon da sık sık Beşiktaş ile anılan Graziano Pelle'yi de gündemine alan siyah- beyazlı yönetim, forvet transferinde acele etmeyecek. Çin'in, Luneng takımında oynayan İtalyan golcünün, tekrar Avrupa liglerine dönme isteğini bilen Beşiktaş, bu oyuncunun menajeriyle de temasa geçecek.
Milliyet
F.Bahçe Genel Sekreteri ve Basın Sözcüsü Mahmut Uslu, Topuk Yaylası'nda basın mensupları ile yaptığı sohbet toplantısında önemli açıklamalar yaptı. Uslu, "Son iki sene büyük travmalar geçirdik. Geç antrenör değişikliği gibi bir takım şeyler yaşadık. Şu anda Aykut Kocaman başa geldi. Basketbolda bir Obradovic varsa futbolda da Aykut Kocaman var. Nasıl basketboldan Ozan Balaban sorumluysa futbolda da yönetici arkadaşımız Ali Yıldırım sorumlu. Aynı düzeni getireceğiz. Bizim olmazsa olmazlarımız var bu sene. Hep beraber Fenerbahçe'yi başarıya taşıyacağız" ifadelerini kullandı. Transferin yüzde 90 bittiğini söyleyen Mahmut Uslu, "Bazı şeyler gelişirse yeni transfer olabilir. Oyuncu satmadan oyuncu alamıyoruz. Birini satabilirsek alacağız. Şu anda satmadan alamayız. Volkan Şen ve Van der Wiel kulüp bakıyorlar. Van der Wiel'e inşallah talip çıkar. Volkan Şen'e şu anda teklif yok. Finansal Fair play anlaşmasına uygun ilerliyoruz. Taraftarlar yıllardır yıldız transferlere alışmış, onlara da hak veriyorsun. Yaptığımız transferler faydalanma açısından hepsi özel seçilmiş oyuncular. 2-3 aydır çalışılmış isimler" dedi. Uslu şöyle devam etti; "Lens'e resmi teklif yaptık. Menajeriyle en az 5 kere konuştuk, önce yüksekten uçuyordu, şimdi belli bir seviyeye geldiler. Problem Sunderland. Menajerine dedik, Sunderland'ı hallederse alacağız. Lens geçen sene sıfır maliyetle geldi. Bu tür oyuncuları beklemek gerekiyor. Acelemiz yok. Sunderland 6-7 milyon eurodan aşağı vermeyeceğini söylüyor. Volkan Şen Beşiktaş'a gidebilir. Biz öyle şeyleri aştık. Kjaer ile ilgili de bize resmi yazılı bir teklif yok."
Milliyet
Galatasaray'da Wesley Sneijder krizi derinleşiyor. İş karşılıklı reste dönüştü artık. Önceki günkü zirveden anlaşma yerine restleşme çıkınca dün taraflar biraraya gelmedi. Başkan Dursun Özbek Slovakya'nın yolunu tutarken, bu konu başta olmak üzere Igor Tudor ile transfer ve kamp çalışmaları hakkında bilgi alış verişinde bulundu. Sneijder cephesinden ise kafa karıştıran bir hamle geldi. Menajeri Guido Albers'i ülkesine gönderen Sneijder sarı-kırmızılılara ise "Galatasaray'da mutluyum. Kampa katılmak istiyorum" mesajını yolladı. Galatasaray'dan oynamadan sözleşmesinin feshi karşılığında gelecek sezonki garanti parası olan 4.5 milyon euroyu isteyen ancak karşısına 3.2 milyon euroluk disiplin cezası çıkarılan Sneijder'in kamp blöfüne yeni bir strateji geliştirildi. Sarı-kırmızılılar Sneijder için gelecek sezonki Dünya Kupası'nın öneminin farkında. Buna göre "Sneijder oynamadan bu parayı istiyor. O zaman gelir kulübede veya tribünde oturur, parasını alır. Ancak bu şekilde Dünya Kupası kadrosuna nasıl girecek?" tezinden hareket ediliyor. Galatasaray'da Başkan Dursun Özbek ve yönetim Sneijder'in iyi niyetli hareket etmediğini düşünüyor. Medya ve taraftar baskısıyla masada oturduğunu düşündükleri Sneijder'e bu kez taviz verilmeyeceği söyleniyor. Sonuçta iki tarafın da kendine göre bir çok kozu var. Teknik direktör Igor Tudor ise kesinlikle Sneijder'in aralarına katılmasını istemiyor. Hırvat teknik adam yıldız futbolcunun Bratislava kampına dahil olması durumunda şuanki pozitif ortamı bozacağından korkuyor. Tudor'un "Sneijder gelirse sorunları takımın önüne geçer. Bu da bize büyük bir zarar verir" dediği belirtildi.
Milliyet
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme